Waarschuwing Voorwalt Foto Kort en bondig J r House of Ireland Gemeente maakte vergissing in berekening stroomcontract Duizend boze burgers Syngman Rhee wijzigt standpunt Nieuwe candidaten voor Frans presidentschap WOENSDAG 16 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Gijsbert Japicx speelde „Dochs waerd it feest Aanmelding, vreemdelingen Inzamelingsactie voor A.J.C.-jeugdwerk Tocht door Noord-Afrika Kerstmiddag voor ouden van dagen Dr. G. Spoelder treedt af als hoofdbrandmeester Ir. Roderkerk verloor vrucht van jarenlange arbeid Schilderijen van bollenvelden gevraagd Burgemeester ontsteekt feestverlichting Adenauer stelt Fransen gerust Parijse studenten in botsing mqf: de pólitie Kerstdagen v\o° Scheepvaart OVERVEEN TEL. 16012 Er is nogal wat ontstemming gerezen bij degenen die met de gemeente Haarlem een contract hebben gesloten voor de levering van electrische stroom legen huishoud- tarief (gegarandeerde afneming 3000 kWh per jaar) en groot-verbruikerstarief (vierduizend kWh per jaar minimaal). De gemeente heeft van haar recht gebruik gemaakt deze contracten in totaal een duizend overeenkomsten op te zeggen en te vervangen door andere. De reden daartoe is de opneming van een economische clausule naast de reeds bestaande kolcnclausule. De kolenclausule voorziet in een aanpassing van de contractuële stroomprijs aan eventuele wijzigingen in de kolen- prijzen. De nieuwe economische clausule heeft betrekking op mogelijke schomme lingen in de prijzen van lonen en materialen. De indexcijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zullen voor die schommelingen bepalend zijn. Dit kan voor de ver bruikers zowel voor- als nadelig uitvallen, zoals men wel begrijpen zal. Intussen vormt dit alles niet de directe aanleiding tot de ontstemming onder de contractanten, waarvan er vele op de ge meentesecretarie en bij het Energiebedrijf hebben geprotesteerd. De kwestie is namelijk deze, dat al weer volgens de bepalingen van het con tract de kosten voor het sluiten van de overeenkomst (dus de zegelrechten) een zijdig op de verbruiker drukken: die be taalt niet alleen de kosten voor eigen exemplaar, maar ook nog de gulden zegel recht voor het exemplaar van de partner in de overeenkomst. Dat wil dus zeggen twee gulden, alleen omdat de gemeente het nodig vond een contract op te zeggen. Zelfs dat zou hoewel in het particu liere maatschappelijke verkeer niet zeer gebruikelijk nog te overkomen zijn, ware het niet, dat de contractanten dezer dagen een keurig briefje ontvingen, waarin de gemeentesecretaris tot zijn spijt mede deling doet van een door de gemeente ge maakte fout bij de berekening van het zegelrecht: er moet niet een maar twee gulden per exemplaar worden betaald, in totaal dus vier gulden voor het afsluiten van een contract met een (monopolistische) leverancier Nu willen wij de gemeente niet hard aan vallen om een vergissing welke zij als ieder ander kan maken. Wij vernamen dat zij door de met de controle op de zegelrechten belaste rijksinstantie op de vingers is ge tikt, omdat zij over het hoofd had gezien, dat het nieuwe contract (door de verlen ging met de economische clausule) is uit gedijd tot twee bladen en het zegelrecht daardoor wordt verdubbeld. Wel achten wij het van belang, dat de gemeente niet meer weerstanden opwekt dan door de uitoefenging van haar normale taak toch al het geval is: iedere instantie welke eenzijdige verplichtingen oplegt wekt weerstanden op, daar valt nu eenmaal niet aan te ontkomen. In dit geval had het ons beter geleken, dat de gemeente de gevolgen van de door haar gemaakte fout maar zelf had.gedragen. Want wij geloven niet, dat de medede ling dat men voor het terugsturen van het Het is voor de toneelafdeling van de Friese vereniging Gysbert Japicx in Haar lem altijd een probleem, oorspronkelijke Friese stukken te vinden en daarom is zij wel gedwongen, soms haar keuze te doen uit vertaalde werken. „Vertaalde" is eigen lijk niet juist, want met letterlijk vertalen komt men er niet; meestal is een soms drastisch bewerken noodzakelijk om een dergelijk stuk aan te passen aan het spe cifiek Friese in karakters, streek! oestanden en verhoudingen. Dat is wat het stuk be treft, dat de Friezen gisteravond in de Stadsschouwburg ten tonele voerden, uit stekend gelukt. Het was het bij alle ama teurtoneelverenigingen welbekende „Ach ter de wolken schijnt toch de zon" van R. Feenstra en Kees Spierings, in een voor treffelijke Friese bewerking van L. de Hoop. Wij hebben er tientallen opvoeringen van gezien en willen direct verklaren dat die van de Friezen allerminst de slechtste is geweest. Weliswaar kwam men in het eerste van de drie bedrijven wat moeilijk op dreef en waren er nogal wat onvol komenheden, in het tweede bedrijf liep al les al veel vlotter en in het derde en verre weg het moeilijkst te spelen bedrijf be reikte men enige hoogtepunten die tot welverdiende „open doekjes" aanleiding gaven. De eer daarvan komt voor een groot deel toe aan de heer E. Hiemstra, die zijn uitbeelding van de altijd optimistische manufacturier Roelema steeds in de juiste toon wist te houden en daardoor steeds in elke scène de centrale figuur was. Me vrouw Hiemstra als zijn echtgenote secon deerde hem uitstekend, al waren haar reacties op de vaak schokkende gebeurte nissen in het derde bedrijf wel wat te be heerst. Datzelfde geldt in zekere mate ook voor de dochter Ankje, gespeeld door mej. J. Geerlings, die zich in de momenten van gerechtvaardigde verontwaardiging over de houding van haar oudste broer te wei nig liet gaan. De heer T. Zwier stond voor de wel zeer moeilijke opgaaf, de jongste zoon uit te beelden die, door wanhoop ge dreven, een paar rare noodsprongen maakt die hem nog dieper in de put brengen. Hij bracht het .er zeer redelijk af. Uitstekend getypeerd was ook het zelfzuchtige vrouw tje van de oudste zoon, een kostelijke rol van mej. R. Geerlings, die vooral in het derde bedrijf uitstekend op dreef was. En dan was er nog de kostganger Jasper van de heer Sj. van der Velde, die zich in de eerste twee bedrijven precies voldoende op de achtergrond hield om zich in het derde met het daarmee beoogde verassende effect te kunnen ontpoppen als de redder in de nood, die alles ten goede doet keren. De heer A. de Groot, als wij ons niet ver gissen een nieuweling in dit gezelschap, speelde de rol van de oudste zoon met veel élan, al kwam hij wat te weinig uit de plooi. Tenslotte bracht mej. A. Annema alleen al door haar sporadische verschij ning een vrolijke noot in de over het alge meen meer tragische dan vrolijke situaties. S. K. Naar aanleiding van de opheffing van de visumplicht voor Duitsers maakt de hoofd commissaris van politie te Haarlem de in gezetenen er nog eens op attent, dat zij, wanneer zij aan een vreemdeling (een ieder, die niet de Nederlandse nationaliteit bezit) nachtverblijf verschaffen, binnen 24 uur de politie hiervan in kennis moeten stellen, zulks ingevolge de bepalingen van het vreemdelingenreglement. Een eventueel ver zuim wordt gestraft met proces-verbaal. contract gebruik kan maken voor een port vrije dienstenveloppe de gemeentenaren veel gunstiger stemt. De mededeling die de gemeentesecreta ris ons deed, dat er gestreefd wordt naar een eenvoudiger procedure om tot verla ging der zegelrechten te komen, leek ons daartoe heel wat geschikter. Ter voorkoming van misverstand voegen wij hieraan nog toe, dat de gemeente zelf geen enkel voordeel van deze verhoogde zegelkosten geniet: zij is die rechtstreeks aan het Rijk verschuldigd. Dertig jaar Paasheuvel Op Zondag 20 December organiseert het plaatselijk comité „Dertig jaar Paasheuvel" in „Het Baken" aan de Bakenessergracht in Haarlem een bonte avond ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van het kam peer- en conferentiehuis „De Paasheuvel" in Vierhoutèn. In 1923 op 16 December werd namelijk door de en voor de Arbeiders Jeugdcen- trale een eenvoudig kamphuis geopend, dat later een centrum is geworden van jeugd werk. Thans is het een kampeerterrein, dat bij tallozen in het land bekendheid geniet. Uit de vele oud-A.J.C.'ers heeft zich nu ter gelegenheid van deze viering een comité gevormd, dat aan het einde van het jaar een grote inzameling houdt om dg AJC'ers van nu de financiële mogelijkheden te ver schaffen, die voor het jeugdwerk nodig zijn. Bij duizenden zal een enveloppe wor den aangeboden, die naar het comité hoopt, met een goede gave weer wordt opgehaald. Tevens bestaat de mogelijkheid een bij drage te storten op gironummer 8020 ten name van „Comité Dertig jaar Paasheuvel". Zaterdag 19 en Zondag 20 December zul len er lijsten worden uigtezet voor de in zamelingsactie. Degenen, die een lijst voor hun rekening willen nemen, kunnen zich opgeven bij de heer L. Bus, Dickmansstraat no. 70 in Overveen. Het programma voor de bonte avond bevat zang, declamatie, volkszang en ge zamenlijk dansen. De heer C. Maas te Epe, die vroeger werkzaam is geweest in enige delen van Noord-Afrika en thans gedwongen is in 'ons land te blijven, heeft van deze gele genheid gebruik gemaakt om de leden van de Nederlandse Reisvereniging op de hoog te te stellen van de zeden er. gewoonten van de bewoners van streken van Noord- Afrika In vele plaatsen van ons land heeft hij reeds gesproken en Dinsdagavond heeft hij in de tuinzaal van het Concertgebouw de Haarlemse leden bijzonderheden ver strekt, waarvan zij gebruik kunnen ma ken als een reis naar Afrika op het pro gramma mocht staan. In zijn inleiding merkte de heer Maas op, dat toeristen het interessant vinden een reis buiten Europa te maken, omdat zij mensen ontmoeten, die er anders uit zien dan die uit eigen omgeving. De Noord- Afrikaners houden er andere gewoofiten op na dan de Europeanen. Spreker deed mede delingen over de Mohammedaanse gods dienst, over de wijze, waarop huwelijken worden gesloten, over het in cultuur bren gen van gronden, speciaal ten Zuiden van het Atlasgebergte en over de wijzigingen die zich in de laatste jaren voltrekken bij de bewoners. De vrouwen gaan een andere plaats in het leven innemen en breken met de zeden uit het verleden. Deze avond werden vier films vertoond, waarbij de heer Maas een toelichting gaf. De eerste ging over een autotocht van de Noordkust naar het Zuiden en de tweede over een bezoek aam Chella ten Zuiden van Rabat. In de derde film werd aan dacht besteed aan Marokko, waarbij te zien was het leven van de meisjes die trachten een huwelijk aan te gaan en zieh op dansfeesten met kostbare sieraden ver sieren. Tenslotte werd een vliegtocht van Parijs naar Algiers, Touggourt (slaven markt) en Tiunassinin (volksfeest) ge maakt. De afdelingsvoorzitter, de heer C. Spaar garen, richtte zich na afloop van de inte ressante voordracht en vertoning der films met woorden van dank tot de heer Maas. Het U.V.V. in Haarlem verzorgt, evenals de vorige jaren, een Kerstmiddag voor ruim 1200 ouden van dagen in het Gemeen telijk Concertgebouw. Deze bijeenkomst vindt plaats op Dinsdag 22 December. B. en W. van Haarlem hebben aan dr. C. Spoelder eervol ontslag verleend als hoofdbrandmeester van de Haarlemse brandweer; deze functie nam hij sedert 15 Juli 1940 waar. Reeds in zijn jeugd toonde dr. Spoelder grote belangstelling voor het brandweer- wezen doch door zijn studie en werkzaam heden kon hij zich pas in 1931 bij de Haarlemse brandweer melden. Met ingaing van 26 Mei van dat jaar werd hij aange steld als archivaris en op 15 Juli 1940 werd dr. Spoelder hoofdbrandmeester. Hij was een trouw Lid van het college em als de sirenes, zowel overdag als des nachts, loeiden dan rukte hij mee uit. Aam het actieve deelnemen in het werk vam de brandweer is thans een einde gekomen, dioch ongetwijfeld zal zijn interesse naar het Haarlemse bramdweerwezen blijven uitgaan. Van de Haarlemse Vereniging van Bramd- weervrijwilligers is hij geruime tijd voor zitter. Tot de komende jaarvergadering in Mei zal hij in functie blijven. BINNENLAND De gemeenteraad van Breda heeft dr. B. J. de Jonge, conrector van het gymnasium te Dordrecht, benoemd tot rector van het stedelijk Gymnasium te Breda. Dr. De Jonge was de eerste candidaat op de aanbevelings lijst van het curatorium van het stedelijk gymnasum, maar de gemeenteraad heeft aanvankelijk het advies van het curatorium niet gevolgd, waarna dit zijn ontslag aan bood. Later is het geschil bijgelegd. Het curatorium bleef aan en stelde een nieuwe aanbevelingslijst samen, waarop dr. De Jonge opnieuw als nummer één voorkwam. De Rotterdamse politie heeft drie zee lieden en een opperman aangehouden, die bekend hebben de vorige week een 37-jarige Amerikaanse journalist, met wie zij talrijke café's hadden bezocht, te hebbem neergesla gen en van f 130 beroofd. De vier hoofdprijzen (auto's) van de Zomerloterij 1953, Nazorg Kinderverlam ming, van de Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind zijn gevallen op de num mers: 209561, 125123, 181722 en 168126. Voor het candidaatsexamen theologie aan de Universiteit van Amsterdam slaagde niet de heer H. Deen zoals wij gisteren be richten maar de heer N. Deen uit Haarlem. De voorlichtingsofficier bij het Neder lands Detachement bij de U.N.O., luitenant W. Hornman, die 13 Juli van dit jaar naar Korea is vertrokken keert thans naar Ne derland terug en zal Donderdag 17 December op Schiphol aankomen. De 22-jarige vaandrig A. A. S. uit Gaan deren is door het Hoog Militair Gerechts hof veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden. Hij had op 17 Juli een hand granaat te dicht bij het rijwielpad geworpen om enige passerende wielrijdsters aan het schrikken te brengen. Zij liepen kleine wondjes op en haar kleding werd beschadigd. Op 16, 17 en 18 Februari houdt de A.N.W.B. een verkeerstechnische leergang, die beoogt de deelnemers te confronteren met de modernste inzichten op het gebied van de wegen-verkeerstechniek, is bedoeld voor technici van rijk, provinciën, gemeen ten en waterschappen. HAARLEM EN OMGEVING In de loop van dit jaar is weer een groot aantal fietsen, dat onbeheerd werd aan getroffen, bij de Haarlemse politie opgesla gen. Op Vrijdag 18 en Zaterdag 19 December kan men deze fietsen van 14 tot 16 uur be zichtigen. Gistermiddag heeft het tweede elftal van de Politie Sportvereniging Haarlem met drievier verloren van het eerste elftal van de Bloemendaalse politie. B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad een voorstel doen toeko men aan Gedeputeerde Staten van Noord- holland te verzoeken de vergoeding voor de leden van de raad voor het bijwonen van zijn vergaderingen, met ingang van 1 Januari 1954 vast te stellen op f20 per raadslid per zitting. In het Hervormd wijkgebouw in de Leidsestraat houdt het Openjeugd werk een-' trum Zaterdagavond 19 December een bij eenkomst. De toneelgroep van de Jonge Kerk zal het Kerstspel „De Ster van Bethle hem" opvoeren. Sinds de nieuwe actie voor kerkbouw in de Hervormde gemeente Aerdenhout be gon, werd aan giften en toezeggineen al zeven duizend gulden ontvangen. Met het geld, dat het fonds voor Kerkbouw al eerder had ontvangen, is nu reeds 15.000 bij elkaar gebracht. Aan de vooravond van Kerstmis, op Donderdagavond 24 Decemebr. zal in de Hervormde Kapel aan de Leeuweriklaan te Aerdenhout. wederom een Kerstwijdings- dienst worden gehouden. Aan deze om half negen aanvangende dienst wordt medewer king verleend doof het Hervormde kerk koor en do tenor d° hee»" Hoedemaker. De ..Kenuemer Volksdansvereniging" zal op Zondagavond 10 Januari in het Krelage- huis aan de Leidsevaart in Haarlem een volksdansbal verzorgen. Als intermezzo zul len er Israëlische dansen worden gede monstreerd. De Nederlandse Christen Vrouwen Bond, afdeling Bloemendaal, houdt een Kerstwiiding on Dinsdagavond 22 December in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan. Geslaagd aan de Vrne Universiteit te Amsterdam als candidaat in de psychologie (cum laude) 'de heer P. C. de Jong te Over veen. Zondagavond 20 December, om zeven uur. zal er weer een padvinders-wi.idings- dienst gehouden worden in de Bakenesser- kerk voor leden van de bij het N.P.G. en de N.P.V. aangesloten proenen. Er wordt een Liturgische advent=dienst gehouden; leider er van is hooman G. Dorland te Heemstede, assistent districtscommissaris. Als advocaat en procureur bij de Arron- dissements-pechtbank te Haarlem is op Dins dag 15 December 1953 beëedigd mr. G. H. Veenhoven, kantoorhoudende te Haarlem, Kenaupark 30. De directeur van het Nationale Park de Kennemerduinen, ir. E. C. M. Roderkerk, heeft Maandagavond tegen middernacht terwijl hij van de Corantijnstraat in Am sterdam-West in de richting Sloterdijk reed, uit zijn auto een pakket van zestig lantaarnplaatjes verloren. Het zijn foto's, énig in hun soort, van dieren, natuuropna men en dergelijke, aan het vervaardigen waarvan ir. Roderkerk vele jaren arbeid heeft besteed. De vinder wordt verzocht zich in ver binding te stellen met hetzij ir. Roderkerk, Militairenweg 4 te Overveen hetzij met politiebureau Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam. In dit laind van schilders en bloemen zijn bijna geen schilderijen van bloembollen- velden te vinden. „Welke grote mogelijkheden om goodwill in Jiet buitenland te kweken liggen daar onbenut", zegt Nicolaas Kroese, verzame laar van antiek en eigenaar van eethuisjes te Amsterdam. Hij heeft een uitnodiging van de Mutual Broadcasting Corporation in New York om, wanneer de kleurentelevisie daar een feit zal zijn, naar Amerika te komen om voor de televisie-camera's moderne en oude Nederlandse schilderijen te tonen van tul pen (stillevens) en van bollenvelden. Uit zijn eigen collectie zal hij met antieke te gels en oude schilderijen demonstreren, dat de bloembollencultuur in ons land al dateert uit de 17de eeuw. Maar tevergeefs heeft hij naar werken van moderne schil ders gezocht, waarop bloembollenvelden zijn afgebeeld. Daarom hoopt hij binnenkort een prijs vraag uit te schrijven voor dit soort doe ken. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers zal Vrijdagavond om zes uur de feestverlichting ontsteken, die ter gelegenheid van Kerstmis in de Generaal Cronjéstraat en het Juliana- park is aangebracht. SEOEL (Reuter). Syngman Rhee, de Zuid-Koreaanse president heeft Woensdag de tijdsduur voor de Koreaanse wapenstil standsovereenkomst verlengd en de vrees weggenomen dat hij op eigen houtje tot handelen zou overgaan tegen de communis ten op 27 Januari aanstaande. Hij verklaarde in een persconferentie dat Korea de wapenstilstand in acht zal ne men gedurende 90 dagen na het begin van een Koreaanse politieke conferentie, on verschillig wanneer deze laatste bijeen komt. Deze jongste verklaring van Rhee is een wijziging van zijn vroeger standpunt, dat nog Dinsdag door zijn minister van Buiten landse Zaken, Pyoen Yoeng Tai werd her haald, toen deze correspondenten mededeel de, dat er geen verandering was gekomen in de belofte van Korea om de wapenstil stand in acht te nemen gedurende slechts zes maanden na het tekenen van de wapen stilstandsovereenkomst, derhalve tot 27 Januari. De minister zeide bij die gelegenheid dat Korea niet lijdelijk zou afwachten maar tot handelen zou overgaan. PARIJS (Reuter). De Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Georges Bi- dault, is Dinsdagavond de officiële candi daat van de (Katholieke) M.R.P. gewor den voor het presidentschap. Morgen wor den de Franse presidentsverkiezingen ge houden. Een tweede candidaat, die Dinsdag offi ciële steun van zijn partij heeft gekregen, is de cud-minister van Buitenlandse Zaken Yvon Delbos van de radicale partij. De Franse eerste minister, Joseph La- niel, die tot de gematigd conservatieve par tij behoort, had Dinsdag zijn candidatuur bekend gemaakt, echter zonder de offi ciële steun van zijn partij, die pas heden of morgen bijeen zal komen om een be slissing te nemen. Er zijn thans tot dusver zeven candida ten voor de hoogste functie in de Franse republiek. Drie van hen zijn officiële par- tijcandidaten: Bidault, Delbos en Marcel Naegelen (voor de socialisten). Naegelen is oud-gouverneur-generaal van Algerije en tegenstander van het Europese leger. De overige vier candidaten hebben (nog) niet de officiële steun van hun partij: La- niel, Jacques Fourcade, eveneens lid van de gematigd conservatieve partij, André Cornu, de radicale minister voor Kunst zaken en Jean Médecin, de radicaalgezinde burgemeester van Nice. De communisten moeten hun candidaat nog bekend maken. Het is vrijwel zeker, dat het de 84-jarige Marcel Cachin zal zijn. De" Gaullisten hebben nog niet beslist of zij officieel aan de verkiezingen zullen meedoen. Doch hun keus zal zeer waar schijnlijk generaal Pierre Koenig, de voor malige Franse opperbevelhebber in Duits land, zijn. PARIJS (D.P.A.) Bondskanselier dr. Adenauer heeft in een Woensdag in het Franse blad „Figaro" gepubliceerd vraag gesprek verklaard, dat Duitsland, na ver wezenlijking van de Europese verdedi gingsgemeenschap, niet meer in staat zou zijn een oorlog ter herovering van de g^ bieden ten Oosten van de Oder-Neisse tP ontketenen. Hij bracht zijn vroegere ver klaringen in herinnering, waarin steeds slechts van een vreedzame hereniging van Duitsland door internationale onderhande lingen en vrije verkiezingen was gespro ken. „Ik herhaal", aldus de West-Duitse bondskanselier, „dat het Duitse volk geen oorlog wil". Een in het Europese leger opgenomen Duitsland zou niet met eigen middelen oorlog kunnen voeren. Elke zelfstandige beslissing over het gebruik van de Duitse contingenten zou zonder toestemming van de andere E.V.G.-landen niet mogelijk zijn, zo zei hij. Bovendien zou Duitsland niet over een eigen generale staf beschik ken, aangezien de plannen voorzien in een algemene Europese generale staf. Meer dan 2500 Parijse studenten zijn Dinsdag slaags geweest met de politie. Zij protesteerden tegen de bezuiniging op het onderwijsprogram voor volgend jaar en waren van plan in optocht naar de Na tionale Vergadering te gaan om protesten in te dienen. Al eerder hadden zij een be toging bij de Sorbonne gehouden. Verscheidene studenten liepen verwon dingen op. Hun leider, Jean Marc Mous- seron, die voorzitter is van de nationale studentenbond, werd in een politie-auto gevankelijk weggevoerd, hevig bloedend uit wonden aan het hoofd. De politie stond later vijf studenten toe het gebouw van de Nationale Vergadering binnen te gaan om verzoekschriften aan afgevaardigden te overhandigen. De studentenbond heeft geprotesteerd tegen „onmenselijk optreden" van de po litie. Volgens de bond zijn tientallen stu denten gewond geraakt door slagen met politieknuppels. Arnedljk, 16 v. Hamburg te Bremen. Alnatl, 16 v. Antwerpen, te Rotterdam. Alphard, 16 v. Rotterdam n. Bremen. Alwaki, 15 v. Paranagua te Santos. Andijk, 15 v. New Orleans te Mobile. Appingedljk 15 v. Houston te Galveston. Arundo, 15 v. Honolulu n. Kobe. Ball, 14 v. Singapore n. Makassar. Barendrecht, 15 v. Lissabon te Port Said. Blitar, 12 te Genua. Blntang. 13 te Singapore. Boschfontein, 14 te Antwerpen. Bantam, 14 Runsal Jebel gepass. n. Bombay. Banka, 16 v. Singapore n. Penang. Bonaire, 15 360 m. W. Finisterre. Boskoop, 15 v. West Indlë te Rotterdam. Breda, 15 v. Cristobal n. Curasao. Bloemfontein, 16 v. Vlisslngen n. Amsterdam. Borneo, 16 v. Coohin te Djibouti. Caltex Nederland, 14 te Kopenhagen. Ceronia, 15 te Napels. Caltex Pernis, 15 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Delft, 14 110 m. W. Kreta. Caltex The Hague, 14 70 m. W. Algiers. Caltex Utrecht, 14 185 m. Z.ZW. Ouessant. Cistula, pas. 14 Str. Soenda n. Adelaide. Caltex Lelden, pass. 16 Kp. St. Vincent n. R'dam Dido, 14 v. Limasol n. Famagusta. Delft, 14 580 m. W.ZW. Lands End. Drente, pass. 15 Minikoy n. Belawan. Dongedijk, 15 v. Longview n. Seattle. t,nnna, pass. 14 Sombrero n. Stanlow. Eemdijk, 14 500 m. W.ZW. Ouessant. El min a14 te Lagos. Eos, 14 v. Oran n. Antwerpen. Emggano, 176 v. Aden te Karachi. Eos, pass. 13 Gibraltar n. Antwerpen. Esso Den Haag, pass. 15 Vlisslngen n. Sidon. Esso Rotterdam, 15 v. Aruba n. Engeland. Esso Amsterdam, 21 Hoek v. Holland verw. Farmsum, 1 460 m. W.t.Z. Cure eil. Felipes, 15 v. Tjllatjap te Pladju verw. Friesland (SSM), 14 80 m. W. Hanstholm. Friesland (KRL), 16 v. Casablanca te Beyrouth Gouwe, pass. 14 Ouessant n. Dakar. Groote Kerk, 14 te Port Said. Garoet, 15 v. Bombay n. Chittagong. Graveland, 15 v. Las Palmas te Amsterdam. Gaasterkerk, 14 175 m. NW. Perim n. Port Said Gaasterland, pas. 15 Finisterre n. Recife. Gadlla, 20 te Avonmouth verwacht. Hoogkerk, 15 v. Genua. Hermes, 14 460 m. W.ZW. Lands End. Hector, 15 v. Valencia n. Rotterdam. Helicon, 15 v. Philadelphia n. New York. Hecuba, pass. 16 Vllssingen n. Antwerpen. Hos, pass. 14 Ouessant n. Alicante. Indrapoera. 14 180 m. O-ZO. Minikoy. Ivoorkust, 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Ittersum, pass. 16 Vllssingen 16 Duinkerken verwacht. Java, 14 v. Semarang n. Soerabaja. Jagersfontein, 14 te Durban. Japara (KRL). 14 90 m. Z. Kreta. Jupiter, 16 v. Hamburg te Amsterdam. Kedoe. 15 te Tjilatjap. Kota Gedeh, 15 v. Pladju n. Semarang. Karsik, 14 rede Semarang. Karimun, 16 v. Antwerpen te Londen verw. Kieldrecht, 15 v. Manilla n. Hongkong. Larenberg, 14 v. Freetown 15 te Monrovia. Liseta, 14 v. Singapore n. Pladju. Luna, 14 v. Algiers n. Malta. Loenerkerk, 14 220 m. ZO. Port Soedan. Lindekerk, pass. 15 Perim n. Port Soedan. Lissekerk, 17 v. Vassilikobay te Rotterdam verw. Laurenskerk, 16 v. Rotterdam te Hamburg. Leersum, pass. 16 Vllssingen n. Antwerpen. Lucita, 16 v. Stanlow te Dublin. Maashaven, 14 v. Freetown n. Abidjan. Mentor, pass. 14 Ouessant n. Tunis. Murena, 14 v. Liverpool n. Rotterdam. Modjokerto, 15 v. Bremen te Rotterdam. Maas, 14 v. Lissabon te Amsterdam. Markelo, pass. 15 Brunsbüttel n. Londen. Macuba, 14 90 m. O. Guardafui. Malea, 14 rede Miri. Marisa, 14 110 m. O. Aden. Meerkerk. 14 110 m. O. Aden. Musi, 15 te Pladju. Myonda, 14 340 m. ZW. Lands End. Macoma, 18 v. Lewisport te Curasao verw. Madoera, 16 v. Beyrouth te Bahrein. Marpessa, 14 v. Pulusambu te Kobe. Muiderkerk, pass. 15 Socotra n. Singapore. Maasdam, 15 710 m. O.NO. Kp. Race. Maasland. 12 v. Bahia te Ilheos. Malvina, 16 v. Curaqao te Balboa verwacht. Marken, 16 „v. Antwerpen te Londen verw. Mellskerk, lfi v. Aden te Suez. Molenkerk, 16 v. Port Elizabeth te Kaapstad. Mitra, 19 v. Ummsaid te Stanlow verw. Nieuw Amsterdam, 14 430 m. O.NO. Kp. Race. Nieuw Holland, 15 te Hongkong. Nestor, pass. 14 Rondeil n. Port of Spain. Orestes. 13 370 m. W. Ftores. Ondina, 15 te Yokohama. Omala, pass. 14 San Miguel n. Curaqao. Oranjestad. 15 v. Dover n. Antwerpen. Ovula, 15 v. Havana te Curacao verw. Phrontis, 14 te Amsterdam. -Prins Fred Willem, pass 14 Lissabon. Prins Alexander, 16 te Hamburg verwacht. Prins Joh. Willem Friso, 15 v. Hamburg naar Halifax. Prins Willem III, 14 550 m. W. Ouessant. Prin6 Willem V, pass. 14 Beachyhead naar Hamburg. Pendreoht, 15 v. Port Said n. Lands End. Prins Maurits, pass. 16 Vlissingen n. Antw. Prins Fred. Hendrik, pass. 16 Vlisslngen te Antw Riinkerk, 14 v. Antw. 15 te Rotterdam. Rijnland, 14 v. Montevideo n. Ilheos. Rempang, 14 v. Astoria n. Manilla. Rita. 15 v. Bangkok n. Singapore. Rafaela, 14 v. Pladju n. Telokanson. Re.vniersz. 14 v. Makassar n. Soerabaja. Rotti, 14 in Kielerkanaal. Raki. 15 v. Napels n. Genua. Ridderkerk, 16 te Durban verwacht. Rocas. 16 v. Trinidad te Curacao. Roebiah, 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Rijndam, 19 v. New York te Cobh verw. Sliedrecht. 15 v. Mena el Ahmadl. Stad Arnhem, 14 v. Suez n. Perz. Golf. Stentor. 14 v. Grenada n. Amsterdam. Stad Alkmaar 14 te IJmulden. Stad Dordrecht, vertr. 18 v. Cagliari n. Porto Torres. Salland, 14 130 m. N. Lissabon. Saparoea, 14 250 m. ZW. Chittagong. Stad Amsterdam, pass. 14 Brighton n. R'dam.i Stad Leiden. 14 850 m. ZW. Lands End 18 Lon den verwacht. Stad Vlaardingen, 14 60 m. N.NW. Bergen. Staiwac Talang Akar. 14 240 m. NO. Atxamba eil, Sibajak, 15 1140 m. W.NW. Fremantle n. Aden. Singkep, pass. 15 Azoren n. Alexandrië. Stad Rotterdam, 16 v. Immlngham te Narvik. Sunetta, 15 v. Melbourne n. Sorong. Sarpedon, 16 te Plymouth. SOhie, 16 v. Tunis te Patras. Sirrah, 15 v. Kaapstad n. Lourenzo Marquez Soestdijk, 16 v. Philadelphia te New York. Straat Makassar, 15 v. Kaapstad n. Port Eliza beth. Schiedijk, 15 v. Hallfax te Boston. Tara, 15 te Santos. Tero, 14 v. St. Vincent te Victoria. Tegelberg, 15 v. Durban n. Mauritius. Trompenberg, 14 te Savannah. Taria, 15 v. Ornskoldsvik te Stockholm. Themisto, 14 340 m. NW.t.W. Valentia. Tjlkampek, 15 te Tj. Priok. Tomini, 14 150 m. O-t N. Halma Heira. Tawali. 15 v. Colombo n. Port Soedan. Trajanus, 15 te Punta Cardon. Tamo, 16 Montevideo te Barbados. Tarakan, pass. 14 Key West n. Philadelphia. Tabinta, 16 v. Port Soedan te Suez. Ver. Riemsdijk, 15 te Tj. Priok. Westland, 14 te Amsterdam. Waal, 15 te Istanboel. Westerdam, 15 v. Rotterdam te New York. Woensdrecht, 14 v. Rotterdam n. Stockholm. Willemstad, 14 v. Aruba n. Puerto Limon. Waiwerang, 14 v. Bali n. Singapore. Waterland, 14 150 m. ZW. Finisterre. Waterman, 15 460 m. W. ten N. Walvisbaai. Willem Barenidsz, 15 v. Kaapstad n. vangst- gronden. Wonogiri, pass. 16 Perim n. Colombo. Wonosari, 16 v. Djeddah n. Suez. IJsel, 16 te Lattakia. Zeeland (KRL), 15 te Singapore. Zijpenberg, J4 760 m. O.t.Z. Bermida. Zeeland (SSM), 15 v. Blyth n. Dagenham. Zuiderkruis, pass. 15 Algiers n. Port Said. Zaan, 16 v. Amsterdam n. Gefle. KLEINE VAART Actinia, 14 v. Cuxhaven te Hamburg. Albergen, vertr. 15 v. Gent n. Laroohelle. Anna b, 16 v. Bayonne te Alexandrië verw. Att, vertr. 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Arnhem, 14 v. Rane te Rochefort. Ary Seheffer, vertr. 15 v. Rotterdam n. Wis- beck. Atlantis, 15 v. Swinemunde n. Danzig. Audacia, 15 20 m. W. Wight. Borneo, 14 v. Vlisslngen n. Le Treport. Betty Anne, 15 v. Lissabon te Vlana do Castello Barracuda, 14 v. Oslo n. Skier.. Batavier I, pas. 14 Finisterre n. Casablanca. Beekbergen. 15 v. Ellesrnereport te Tonnay Charente verw. Henrlca, 16 v. Lissabon te Great Yarmouth verwacht. Betty. 14 v. Hornesfors te Kasko. Bierum, 15 v. Odense te Londen. Binnenhaven, pass. 14 v. Casablanca naar Port Lyautey. Bree Helle. 15 v. Rotterdam n. Londen. Catharlna. 14 v. Ballina te Whitehaven. Cornelia b II, vertr. 15 v. Malta n. Burrlana. Corrie b, 15 v. Stockholm te Windau verw. Da Capo, 16 Amsterdam verwacht. Deo Duce, 14 v. Rouaan n. Kopenhagen. Dillgentia. 14 v Vlaardingen n. Thameshaven. Diducla, pass. 14 Vlisslngen n. Zee. Dollard. 14 v. Bideford n. Newport Mon. Elsenburgh, 14 v. Duinkerken n. Londen- Ellewoutsdijk, 15 v. Rotterdam te Dublin. Erebus, 16 v. Antwerpen te Oporto. Escaut, 14 v. Parijs n. Rotterdam. Fiducla, 14 v. Terneuzen te Maassluis. Frans. 14 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Gaasterland. 14 v. Harlingen te Grangemouth. Gerrie. 16 v. Antw. te Garston verwacht. Goote, 15 v. Dakar te Nantes. Hartel, verm. 15 v. Rouaan n. Londen. Hast IV. pass. 14 Rouaan n. Parijs. Heemskerk, 14 v. Fowey te Gluckstad. Henrlëtte, 14 v. Huil n- Westhartlepool. Ida Jacobs, 17 v. Blak te Rotterdam verw. Ida Pieter, vertr. 15 v. Surte n. Oxelosund Jaga, pass. 14 Vllssingen n. Antwerpen. Julia Mary, 15 v. Port Lyautey te Rotterdam. Keyser. 14 v. Cardiff n. Port Talbot. Koningshaven, 16 v. Oran te Avonmouth verw. Leo, 15 80 m. NW Texel n. Huil. Larix. 14 Ceuta gepass. n. Avonmouth. Leuvehaven, 14 v. Trelleborg n. Aalborg. Liberty, 15 dwars IJmuiden n. Brugge. Lydia. 14 v. Newport n. Rotterdam. Marcella, 14 v. Karishamn te Hertones. Markab. vertr. 16 v. Skarrehage n. Amsterdam. Midas, 15 van Hamburg n. Amsterdam. Matthew vertr. 15 v. Jersey n. Isle of Grain. Merwehaven. 14 dw. Beachyhead n. Duinkerken Mies, 14 v. Harburg te Bremen. Mulan, 14 v. Londen n. Mlddlesbro. Muphrid, 15 v. Antwerpen te Gent. Mypuck, 14 Unm rede Swansea. Myson. 15 te Sundsval verwacht. Netta. 14 v. Nantes n. Fedala Nieuwland, 14 v. Rotterdam te Grangemouth Noord. pass. 15 Trelleborg n. Hertones. Noorderlicht, pass. 15 Holteanu n. Creeksea. Nero. 14 te Amsterdam. Nyenburgh. pass. 15 Brunsbüttel n. A'dam. Continental, 14 v. Dublin te Shoreham. Oleum, verm. 15 v. Londen n. Rotterdam. Poortvliet. 15 nog te Bordeaux. Plato. 14 van Cadiz naar Tanger. Ponto, 13 te Londen. Ponza, 13 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam, -prior. pass. 14 Finisterre n. Algiers. Rapid, 14 v. Oxelosund n. Stockholm. Ruby, 14 v. Masnedsund n. Frederikshaven. Rian, pass. 14 Vlis^igen n. Schotland. Rubicon, pas. 14 VlisSingen n. Antwerpen. Rijnhaven, 15 v. Rotterdam te Duinkerken. Soemba. 14 v. Goole te Boulogne. Strijpe, 15 v. Casablanca te Berwick verw. Taurus. 15 v. Sunderland te Rotterdam. Ton. 17 v. Swansea te Rotterdam verw. Theodora, vertr. 15 v. Goole n. Drammen. Timor, 14 v. Southampton n. Swansea. Trito, 14 v. Rotterdam te Dublin. Tyro. pass. 14 Lizard n. Dublin. Urmajo, 14 v. Middelfart te Antw. Van Brakel. 15 dwars Alderney n. St. Malo. Vlieland, pass. 15 Kp. d. Antifer n. Parijs. Vrouwepolder. 15 v. Lissabon te Rotterdam. Vrijburgh. 16 v. Agadir te Bordeaux verw. Walenburgh. 14 v Rotterdam te Le Havre. Westlaan. 14 v., Rotterdam te Hamburg. Wickenburgh. 15' dwars Dover n. Casablanca. Wim. 14 v. Gluckstad n. Bremerhaven. Voor de a.s. HAMMETJES v.a. 1 pond 3.50 LACHSSCHINKEN v.a. 3 ons. Orig. Russ. Caviaar Kangaroo Soep Blikjes Truffels f 3.50 Plumpudding v.a. f 3.50 Eng. en Holl. Cakes en nog tal van andere uit gelezen gerechten. Indien t ij d 1 g besteld, Tel. 11456, keurig ver zorgd bij U aan huis in Haarlem en omgeving. De specialist voor heerlijke hapjes: GR. HOUTSTR. 89 Tel. 11456 G FEESTSTEMMING met een NIEUW KLEDINGSTUK biedt U EEN PRETTIGE BETALINGSERVICE binnen 5 maanden UITGEBREIDE SORTERING IN MANTELS - SWAGGERS COSTUUMS DAMESREGENJASSEN WINTERJASSEN JAPONNEN (COCKTAIL) REGENJASSEN ROKKEN, BLOUSES enz. PANT. - OVERHEMDEN Gen. Cronjéstraat 139 hoek Dr. Leydsstr. - Haarlem Aletta, 15 te Bangkok. Alkaid. pass. 14 Finisterre n. Las Palmas. Almdijk, 14 te Vera Cruz. Amerskerk, 15 te Fremantle. Arendskerk, 15 te Davao. Arkeldijk, 15 v. Brownsville te New Orleans. Axeldijk, 14 v. Antw. 15 te Rotterdam. Aalsdijk, 12 te Norfolk. Alblasserdijk, 14 v. Rotterdam te Londen. Alhena. 14 v. Montevideo n. Buenos Aires. Aagtedljk. 13 380 m. NO. Paramaribo. Amor, 14 dwars Kp. de Fer n. Amsterdam. Ampenan, 14 90 m. NW. Port Said. Am stel brug. 14 210 m. W.ZW. Teneriffe. Annenkerk, 16 v. Takubar te Osaka. Aardljk, 15 v. New Orleans te Houston. Akkrumdijk, pas. 16 Gibraltar n. Le Havre. Albireo, 15 v. Las Palmas n. Antwerpen. Aldabi, 16 200 m. Z. Kaap Verdische eil. Algenib, 16 v. Buenos Aires te Montevideo. Alnati, 15 v. Antwerpen n. Rotterdam. Altair, 15 v. Rio de Janeiro 16 te Santos. Alud'ra, pass. 15 Ouessant n. St. Vincent. Amsteldijk, 15 v. Le Havre n. Antwerpen. V voor diegene, die niet op onze flits-show op 30 November geweest zijn. Gaarne zijn wij bereid U zonder enige ver plichting alle inlichtingen te geven over, en op de hoogte te stellen van, de mogelijk heden van de FLITS FOTOGRA DE FOTOHANDELAAR MET DE GOEDE VOORLICHTING

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3