Oxford, universiteit der duizend misvattingen Agenda voor Haarlem Subsidie Bloembollencomité normaal deel der inkomsten Nieuw instituut op stapel ter stimulering schouwburgbezoek HOOGTEZON Minder snobs, meer ernst bij jonge studenten in oude gebouwen Klare wijn over Flora-saldo Tranen van Maria-beeld in Syracuse waren echt Bezittingen van Turkse oppositie onteigend PAS QPmKHl! Minister Mansholt acht oplossing mogelijk WOENSDAG 16 DECEMBER 1953 Bijna 16,9 millioen gespaard in November Schrijfster Marjorie Rawlings overleden Drieling in Pijnacker Ook de arbeidersbevolking en de jeugd moeten gewonnen worden voor het toneel' H. J. MAERTENS N.Y. Bisschoppen menen Fonds voor weduwe van onbekende soldaat Voedselsurptussen Verzoek aan Eerste Kamer Duitser vrij te laten Brandend maagzuur blust U in een mum Faillissementen Vechtersbazen trapten tegenstander het water in Ontsporing van twee wagons van express bij Woerden Vijftien iaar wegens roofoverval Trieste Kerstmis o Er is misschien geen universiteitsstad ter wereld, waarover zoveel misverstanden bestaan, als over Oxford. Ook in Engeland zélf. Zij variëren van het verhaal dat de universiteit van Oxford louter bevolkt zou zijn door jeugdige snobs met bankrekenin gen in de zes cijfers, die zich alleen bezig houden met onverstaanbaar converseren, tot de voornamelijk door Britten gekoes terde illusie, dat hier temidden van een Middeleeuwse atmosfeer plechtig geslepen zou worden aan de uitverkoren breinen van een uitverkoren volk, zuiver en bril liant gelijk edelstenen. En dan natuurlijk nog breinen vervat in lichamen, die spe ciaal geconstrueerd zijn om met superbe elegantie cricket te spelen of onverdroten aan roeiriemen te trekken in een jaarlijkse wedstrijd tegen Cambridge, „the other place", zoals de Oxfordenaren met licht misprijzende glimlach zeggen. Hoewel wij deze verhalen niet helemaal geloofden, kunnen wij toch niet ontkennen, dat ergens in ons binnenste een lichte ge ïmponeerdheid opkwam, toen wij in het oude Mitre-hótel onze kamer versierd za gen met oeroude wapenschilden en even oud eikenhout. En ook wij kregen toen de neiging verdedigingsgewijs een hete aard appel achter in ons keelgat te monteren en ons in het algemeen te voorzien van de fabuleuze nonchalance, die volgens Britse romans van omtrent de eeuwwisseling hier de toon zou aangeven. Het bleek onnodig, want slechts in zeer weinig onderscheidden de Oxfordse „un dergraduates" waarmee wij kennnis maak ten, zich van de studenten, die bijvoorbeeld in Leiden waar te nemen zijn. Zij droegen dezelfde versleten jasjes, lachten om de zelfde grapjes en bleken hoogstens beschei dener bij de begroeting van een vreemd gezelschap dan hun Leidse collega's. Zeer duidelijk waren zij minder „man van de wereld" dan hun continentale tegenvoe ters. Dat is ongetwijfeld een gevolg van het veel striktere regiem waaraan zij in deze oude universiteitsgemeenschap onder worpen zijn, een regiem dat de jongeren dwingt om reeds voor het middernachte lijk uur binnen de poorten te zijn van het „college", waarin zij wonen, dat ten aan zien van spiritualiën en betrekkingen tot het zwakkere geslacht zeer rigoureuze ver bodsbepalingen -bevat en bovendien de „proctors", een soort universiteits-politie, kent om de nalevingen van al die voor schriften te verzekeren. Natuurlijk schept iedere „undergraduate" er een bijzonder pleizer in deze „proctors" om de tuin te leiden, maar vergeleken bij de studenten op het continent, leiden de Oxfordse een buitengewoon ingetogen leven. Communisme en eiken deuren Waar de tijd, die hier aan de gezelligheid wordt besteed, dan wel aan gespendeerd wordt? Wel, ten eerste aan studie. Alle verhalen over het weinig studieuze karak ter van de Engelsen ten spijt, wordt er namelijk in Oxford bijzondei: hard gewerkt. Ook op dit punt bestaan er stringente be palingen, die bijvoorbeeld in bijna alle ge vallen de undergraduate nopen wekelijks een soort proefschrift te maken. En daar valt niet mee te spotten. Daarnaast wordt in Oxford een aanzienlijk deel van de tijd besteed in de talloze studenten-clubs, die ieder denkbaar terrein bestrijken. Sport, muziek, theater, litteratuur en vooral ook politiek. Op dit punt heeft Oxfoi-d namelijk een lange traditie en men zegt zelfs, dat de politieke richting van de grootste club in Oxford gemeenlijk over twintig jaar die van de Britse regering zal zijn. In dit ver band is het interessant, dat de liberale club op het ogenblik veruit de grootste is. Maar ook de communistische vereniging is bij zonder actief en al doet het wat vreemd aan, de krasse slagzinnen van het Marxis me op eiken deuren van zeven eeuwen oud aangeplakt te zien, het doet evenveel deugd dat Oxfords verdraagzame, liberale geest zichzelf sterk genoeg acht om deze activi teit zonder verbodsbepalingen te tolereren. Nochtans is Oxford een zeer exclusieve universiteit. En dan niet exclusief in de snobistische zin van het woord, maar veel eer in een zeer hoge mate van in zichzelf gekeerdheid, die trouwens zo menig aspect van het Britse leven kenmerkt. De vroeger soms zelfs bloedige strijd tussen „town" en „gown" mag nu dan haast geheel geluwd zijn, de studentengemeenschap, gekarakte riseerd in haar „gown", het korte mouw loze zwartje jasje, dat over het dagelijks colbert gedragen wordt, houdt zichzelf toch gescheiden van de rest van de stad. Zij slaapt, drinkt, eet en werkt goeddeels in de afgesloten atmosfeer van de „colleges". En zelfs zij, die daar vanwege de enorme toe loop geen plaats kunnen vinden, zien hun activiteit toch goeddeels bepaald door het college waartoe zij behoren, met zijn tradi tie, zijn specialiteiten en onderling een goedmoedige rivaliteit. Onberoerde tradities Zelfs de geweldige toeloop van studen- WOENSDAG 16 DECEMBER Waalse Kerk: Vertoning van de kleuren film: „De Christenreis naar de eeuwigheid", 8 uur. Kapel Minahassastraat: Stichting „Pe tra"; spreker ds. E. Reeser, 8 uur. Lido: „De grote beslissing", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De wrede zee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Levend begraven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De onzichtbare tegen stander", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: Intri ges in het Oosten", 14 jaar. 7 en 9.15 uur Palace: „Je moet maar pech hebben 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge 18 jaar, 8 uur. DONDERDAG 17 DECEMBER Concertgebouw: „Weihnachtsoratorium Chr Orat. Ver. „Door zang vriendschap", 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": Nederl. Ver. voor Sexuele Hervorming; filmavond. 8 uur. Zuidcrkapel: Kerstwijding, 8 uur. Minerva: „Berliner Ballade", 18 jaar, 8.15 uur Lido: „De grote beslissing". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De wrede zee", 14 jaar. 2.1a, 7 en 9 15 uur. Frans Hals: „Levend begra ven". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De onzichtbare tegenstander". 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Intriges in het Oosten 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Je moet maar pech hebben", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 2 en 8 uur. ten uit alle klassen van de Britse maat schappij en van overzee hebben die tradi ties nauwelijks kunnen beroeren. En dat wordt begrijpelijk, wanneer men zich tus sen de grijze muren van een er van be vindt, of dat nu All Souls, Magdalen, Christ Church of Jesus is, om er maar eens een paar te noemen. In de grotere enclave van de universiteitsgebouwen samen, vormen zij weer kleine eilanden, totaal afgesloten van de buitenwereld. Staande op één van de „quads" de rechthoekige binnenpleinen van zo'n college, meestal bedekt met een smetteloos grastapijt, krijgt zelfs de bezoe ker dat gevoel heel sterk. En het groeit nog wanneer tegen lunchtijd de undergraduaten de kamers verlaten, waarin al sinds eeuwen studenten hebben gewoond en zich naar de „Hall" begeven, de enorme eetzaal. Daar kijken van de oude muren de portretten op hen neer van illustere studenten van hun college; die grote staatslieden werden of kunstenaars of geleerden. Er is in die Halls nauwelijks iets veranderd. Stijl en gebruiken ongewijzigd van generatie aan generatie doorgegeven, zijn er de ken tekenen van een continuïteit, die misschien het wezen van deze oude universiteit het sterkste karakteriseert. Die en de haast ingetogen inzichzelfgekeerdheid beschutten even sterk de onafhankelijkheid van dit eerbiedwaardig studie-centrum als de grijze sterke muren van zijn gebouwen. De muren waarbinnen ook duizend tastbare reliquien bewaard zijn gebleven in de bibliotheken, de kerken en de kamers, die de student voortdurend herinneren aan de hoge verplichtingen die op hem rusten. Door de ernst en de schoonheid van dit Oxford voelt ook de vreemdeling zich ge troffen. En hij beseft dat hij hier weer te doen heeft met een van die-merkwaardige krachten, die in zo hoge mate het Britse leven beheersen. W. L. B. ADVERTENTIE De Kerstman gaat met zijn geschenken, Vaak af op veel nuttige wenken, i Zo hoop ik dat hij mij, En dan ben ik heel blij, Met een fles Tip van Bootz zal gedenken. tnz. Heer Th. M. G.. Den Bosch ontv. 1 fl. Tip en 1 L.fl. Bootz" Oude Genever In November hebben de spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaar- bank'oond, een overschot behaald van f 13.312.213. De niet aangesloten algemene spaarbanken boekten een saldo van f 153.820 en de bankspaarbanken van f 428.711. De totale inleg bij al deze spaar banken samen bedroeg f 55.028.992 en de terugbetaling f 41.134.248. De Rijkspost spaarbank heeft in November een over schot behaald van f 3 millioen. SAINT-AUGUSTINE (Florida) (A.F.P.) De Amerikaanse romanschrijfster Marjorie Kinnan Rawlings is Maandagavond aan een hersenbloeding overleden. Zij was 57 jaar. Haar bekendste roman is „The Yearling" („Jodi en het hertenjong"), waarnaar ook een film is gemaakt. Zij verkreeg voor dit boek in 1939 de Pulitzer-prijs. In Nederland verscheen nog een verta ling van een van haar werken getiteld „Maanlicht over Florida". Oxfords hoofdstraat „The High", gezien van Queens College. Rechts lopen drie studenten in gownshet teken hunner bescheiden waardigheid. Het blijkt nodig een toelichting te geven op de voorlopige rekening van de inter nationale bloemententoonstelling Flora 1953 en inzonderheid op het voorlopige saldo van die rekening ten bedrage van f 164.807.Onmiddellijke aanleiding daartoe vormt de uitlating van de voorzitter van de afdeling Hillegom van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur de 'heer C. J. van Til. Deze heeft bet onjuist ge noemd, dat dit saldo als een batig saldo wordt beschouwd, want. zo luidt zijn rede nering, het Centraal Bloembollen Comité had een subsidie van twee ton verstrekt. Zijn opmerking leidde dan ook tot de conclusie, dat in feite de Flora een tekort van 35 mille had opgeleverd. Al spoedig na het bekend worden van deze critische ge luiden, kon men uit het publiek stemmen vernemen, welke een zelfde opvatting huldigden. Blijkbaar spreken ongunstige cijfers meer tot de verbeelding dan gunstige. Eén en ander was voor ons aanleiding ons te wenden tot de algemeen secretaris van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, de heer H. J. Voors, tevens lid van de directie van de Flora. Deze wees erop, dat de directie van de Flora in de rekening nergens de aandui ding „winst" of „batig slot" of iets van die aard heeft gebezigd, zoals helaas door som mige bladen is gedaan. „Winst" is natuur lijk onjuist, omdat de Flora niet het ma ken van financiële winst beoogt, wel van, zeg, morele winst voor het vak. Maar wel is het een feit, dat het saldo aan de voor de organisatoren goede kant van de rekening staat. Bij het ontwerpen van de economie van de expositie heeft de directie uiteraard zich van tevoren willen verzekeren van een zo groot mogelijk aantal bronnen van inkomsten. Daartoe behoorden de resul taten van verpachtingen en natuur lijk! van de publieke belangstelling. Maar daartoe behoorden eveneens de voor het bekroningsfonds geschonken gelden en de subsidie van het Centraal Bloembollen Comité, dat immers de onpersoonlijke re clame voor het vak financiert. En wie zou willen ontkennen, dat er in de Flora een machtig stuk onpersoonlijke reclame school? Nu is het voorts zo, dat het volkomen juist is subsidies tot de normale inkomsten te rekenen: het zijn als het ware schen kingen a fonds perdu. Bij tal van door de overheid gesteunde sociale en culturele instellingen is het zo, dat tekorten exclu sief de subsidies worden berekend: de subsidies worden beschouwd als een voor de exploitatie normale inkomenspost; bij de Flora 1953 is dat niet anders. Daar komt nog bij, dat het Centraal Bloembollen Comité deze subsidie mede heeft verstrekt om de Flora-directie een ruggesteun te verschaffen bij haar ver zoeken bij gemeenten en provincies om financiële garanties. Voorts is een derge lijke grote subsidie voor elke expositie van de allure van een Flora 1953 noodzakelijk, omdat allerlei calamiteiten en risico's de resultaten kunnen beïnvloeden. Uit het feit, dat de Flora-directie niet de twee ton van het C.B.C. volledig heeft gebruikt, maar slechts 35 mille,-valt eigen lijk een compliment voor haar beheer te destilleren: deze opmerking is uiteraard niet van de heer Voors, wel van een ob jectief beoordelaar. Voorts wijzen wij erop, dat de Flora 1935 een nadelig slot had van zeventien mille. Ter dekking van dat bedrag is toen een beroep op de overheid gedaan: thans was dat niet nodig. En zelfs indien men op het standpunt blijft staan, dat „het vak" 35 mille in de Flora 1953 heeft gestoken (het geen een gering bedrag kan worden ge noemd voor zo'n indrukwekkende propa ganda), dan moet dit resultaat, gezien de waardevermindering van de gulden ten opzichte van 1935, gunstiger genoemd worden dan de uitkomst van 1935. 'Wat er nu met die 165 mille gaat ge beuren, welke de Floradirectie op de ex ploitatie heeft weten te besparen, is uiter aard in de eerste plaats een zaak tussen het hoofdbestuur van de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembollencul tuur en het Centraal Bloembollen Comité. Wij hebben zo'n idee, dat de voorzitter van Bloembollencultuur, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, op de alge mene vergadering van aanstaande Maan dag met de critici wel raad zal weten. Bij de familie ten Brummeler-Hofman, wonende aan de Oude Leedeweg te Pijn acker, is gisteren een drieling geboren, 2 meisjes en 1 jongen. De meisjes wegen ongeveer 3 pond elk en de jongen bijna 4 pond. De kinderen zijn gezond, maar moesten toch voor couveuse-behandeling naar het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft \yorden overgebracht. De moeder maakt het goed. Het echtpaar bezat reeds 3 kinderen. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem - Tel. 15220 De organisatoren van het congres „Ons toneel en wij Nederlanders", dat Dinsdag te Amsterdam is gehouden, zullen hét initiatief nemen om te komen tot een lan delijk instituut, dat, met medewerking van plaatselijke commissies, gegevens zal ver zamelen over organisatie en coördinatie in de toneelkunst, over de aantrekking van schouwburgbezoek, over het jeugdwerk en dergelijken. Dit instituut, dat tussen over heid en publiek in zal staan, behoort op den duur uit te groeien tot een algemene com missie van onderzoek, waarin de toneel- coördinatie, de gezelschappen, de vakbe weging, de vereniging van Schouwburg directies. het Nederlandse Theater Cen trum, de Yijks- en gemeentelijke overheid, de Bond van Nederlandse Toneelkunste raars, vertegenwoordigers van de raad van de kunst en van de pers zitting moeten hebben. Dit is de conclusie, door de heer H. Dei- num, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Schouwburgdirecties en van het congres, uitgesproken. Voordien was een levendige discussie gevoerd over toneelbezoek, oyer economisch verant woorde voorstellingen en over „verticale en horizontale cultuurspreiding" in onze sa menleving. waarin „de kloof tussen mens er. maatschappij is geworden tot een kloof in de mens zelf, waartegen de kunst als remedie moet dienen." In zijn repliek bepleitte mr. A. de Roos, Amsterdam's wethouder voor Kunstzaken, verplichte medefinanciering door de lagere overheden. Hij achtte een actieve cultuur politiek trouwens al zichtbaar, ook in de provincies. De vermakelijkheidsbelasting zeide hij van geen principiële betekenis te achten: voor de inkomsten van de gemeen te maakt het immers geen effectief verschil of subsidie wordt verleend, dan wel ver makelijkheidsbelasting geannuleerd.. Een overkoepelend orgaan van alle ele menten die bij toneel een rol ftelen was volgens deze spreker zeer aan te Wvelen en dit heeft, zeide hij, ook al de aandacht. „Als water voor de akker" Mr. De Roos zei ook een grote plaats te zien voor kunst-ambtelijke lichamen, en wel tussen overheidsorganen en het open bare leven. Hij was er van overtuigd, dat de raad voor de kunst, over het ontstaan waarvan nu in de Kamer wordt beslist, mettertijd veel grotere bevoegdheden zal verkrijgen. Wat de organisatie van het toneel betreft, zeide spreker te menen, dat de tijd, die onze PALERMO, (AFP/Reuter) De bis schoppen van Sicilië hebben vastgesteld, dat het wenen van een Maria-beeltenis te Syracuse op 29. 30 en 31 Augustus en 1 'September een verschijnsel van bovenna tuurlijke aard is geweest. Kardinaal Ernero Ruffini. aartsbisschop van Palermo, deelde dit mede. De op genoemde data door de beeltenis van het „onbevlekt hart van Maria" ge weende tranen zijn chemisch onderzocht en echt bevonden. Het episcopaat heeft een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de bisschoppen van Sicilië op hun jaarlijkse bijeenkomst te Basheria een uiteenzetting van mgr. Ettore Baranzini, aartsbisschop van Syracuse, hebben gehoord over het voorgevallene en na nauwgezette bestu dering van de getuigenissen en originele documenten eenstemmig tot de conclusie zijn gekomen, dat de werkelijkheid van het wenen niet in twijfel kan worden ge trokken. De betrokken beeltenis, van terra cotta gemaakt, hing boven het bed van een vrouw, die in verwachting was. Zij ver haalde, dat zij op een nacht iets op haar voorhoofd voelde spatten. Toen zij omhoog keek, zag zij tranen langs de wangen van de beeltenis vloeien. Duizenden mensen, die in de daarop volgende dagen naar Syracuse kwamen, zeggen het wenen gezien te heb ben. Mensen, die de voorspraak van de Madonna inriepen, zeggen op wonderbaar lijke wijze genezen te zijn van hun kwa len. Het beeldje werd eerst bij het raam van het huis opgesteld. Later werd het in pro cessie naar een kapelletje op een plein te Syracuse overgebracht. Over de genezingen hebben de bisschop pen zich niet uitgesproken. ANKARA (Reuter) Maandag is in de Turkse Nationale Vergadering het debat begonnen over een door de democratische (regerings) partij ingediend wetsontwerp om een groot deel van de bezittingen van de republikeinse oppositie-partij te ont eigenen. De democraten betogen dat de republi keinen deze bezittingen ter waarde van on geveer 200 millioen Turkse ponden op on rechtmatige wijze verkregen hebben in de loop van de 25 jaar dat de republikeinen aan het bewind waren voor de eerste vrije verkiezingen in Turkije. De republikeinen ontkennen dit en be weren. dat alle bezittingen in Ankara aan de partij zijn nagelaten door Kemal Ata- turk op één eigendom na, aangekocht door Celal Bayar, de tegenwoordige president, toen hij leider was van de republikeinse partij. De demoeraten wensen het geld aan „de rechtmatige eigenaar, het volk" terug te geven. Zij wensen ook het voordeel van de republikeinse partij, grote sommen aan propaganda te kunnen besteden bij de ko mende verkiezingen in Mei aanstaande te niet te doen. Inmiddels heeft de Nationale Vergade ring inderdaad haar goedkeuring aan het ontwerp gehecht. Tot welk bedrag de be zittingen van de oppositiepartij zullen kun nen worden genaast, werd niet bepaald. Gedurende het debat hadden 52 republi keinse afgevaardigden uit protest tegen het voorstel de vergadering verlaten. Intussen zijn de republikeinen reeds begonnen, hun hoofdkwartier en de drukkerij van hun partijblad „Ulus" te ontruimen. Een woordvoerder deelde mee, dat het hoofd kwartier in een gehuurd gebouw zal wor den ondergebracht en dat „Ulus" bij een andere drukkerij zal worden gedrukt. toneelsplers aan hun beroep moeten be steden en de wijze waarop zij het uitoefe nen, met alle redelijkheid in strijd is. Wat de organisatie van de overheidsbemoeiing betreft, zeide hij, dat die er op gerich» zal moeten zijn, dat zoveel mogelijk mensen van toneel zullen kunnen en willen ge nieten. Overheidsbemoeiing in kunstzaken ver geleek mr. De Roos met het water voor de akker: onontbeerlijk mits niet al te over vloedig toegediend. Hij was van mening, dat de belastingpolitiek de culturele poli tiek zal moeten versterken. De gemeenten, zo zeide hij, moeten evenzeer bijdragen tot de kosten van het toneel als tot de kosten van het onderwijs. Het einddoel van alle culturele politiek is, de „economische" mens via de „sociale" mens te laten geraken tot de „culturele" mens. Subsidiëring noemde hij in dit verband slechts een gebrekkige financiering. Toneel is evenzeer dienstbe toon aan de maatschappij als bijvoorbeeld stadsreiniging. Tenslotte pleitte spreker voor de bevordering van een toneel-ama teuristische onderlaag in stimulerend ver band met „het beroepstoneel". De heer M. de Vries, lid van het N.V.V.- bestuur, achtte steun aan amateurgezel- srhappen noodzakelijk te vinden, niet alleen om het peil van hun werk te ver hogen. maar ook om een nieuwe kring van schouwburgbezoekers te werven. In dit ge val achtte hij beschikbaarstelling van goede regisseurs een eerste belang. Ook de arbeiders en de jeugd moeten voor toneel toegankelijk worden gemaakt, meende spreker, zoals dat ook met succes voor concerten gebeurt. Een goede keus van stukken voor verschillende omstan digheden achtte hij mede zeer belangrijk, omdat daarmee alle groepen van de bevol king kunnen worden tevreden gesteld." NEW YORK. (Reuter) Een New Yorkse advocaat, Sidney Paymer, heeft voor een commissie van de staat New York, die een onderzoek naar „liefdadigheids benden" instelt, verklaard, dat een „natio naal fonds voor steun aan kinderen" in zes jaar tijd vier millioen dollar bijeen heeft gebracht, zonder dat ooit een kind direct is geholpen. Vijfentachtig procent van het geld was door de organisatoren zelf gehouden. Een getuige, Emerson Andrews, ver telde van een man, die, om te bewijzen, dat het publiek voor elk willekeurig doel geld geeft, een aanzienlijke som had vergaard met zijn „Fonds voor de weduwe van de onbekende soldaat". ADVERTENTIE In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, heesheid of gezwollenheid de snelwerkende 's werelds beste hoestsiroop De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de heer S. L. Mansholt, heeft vanmiddag te Groningen op de al gemene vergadering van de Groninger Maatschappij van Landbouw een lans ge broken voor de internationale landbouw- integratie. Hij zeide de wereldmarkt te willen zien, als een oversehottenmarkt, als resultante van een groot aantal nationale maatrege len van verschillende landen. Door goede oogsten, aldus minister Mansholt, is de landbouwproductie per hoofd van de be volking weer op vooroorlogs peil gekomen. De -voedselproductie in Noord-Amerika is 20 procent hoger per hoofd der bevolking dan voor de oorlog, terwijl daarentegen in het Verre Oosten deze voedselproductie 20 procent lager ligt dan voor de oorlog. Er ontstaan dus aanzienlijke voedseloverschot- ten. die door de landen die er behoefle aan hebben niet kunnen wórden overgenomen omdat zij ze niet kunnen betalen. Minister Mansholt merkte op dat er in 1952 en 1953 een algehele prijsdaling valt te constateren op de agrarische markt. In verschillende landen kent men grote overschotten, die niet zijn af te zetten. De nationale land bouwpolitiek in de verschillende landen verhindert dat deze overschotten op nor male wijze hun weg vinden. Dat is, aldus minister Mansholt, ook het doel van deze politiek. „Het voordeel van deze politiek is", aldus spreker, „dat men geen onbere kenbare bewegingen krijgt van de prij zen", alhoewel de minister anderzijds stel de. dat zich grote voorraden bevinden in handen van regeringen om te voorkomen, dat zij tegen elke prijs weggaan. „De huidige situatie leert ons", aldus de minister, „dat er grote voorraden tarwe, melkpoeder, boter, katoen en tabak in de Verenigde Staten zijn, alsmede vetten en oliën. Ruim 25 procent van de graanpro ducten in de Verenigde Staten is in rege ringshanden, een gevaarlijke situatie. Deze prijzen vormen de parapluie, waaronder de andere overschotten worden afgezet. De mogelijkheden in de V. S. ten aan zien van de productie 1954 zijn bepalend voor de landbouwsituatie in geheel de we reld. De totale bedrijvigheid, aldus minister Mansholt, is dan ook bepalend voor de grootte van eventuële overschotten. Hij constateerde dat bij verschillende regerin gen nog een te onvoldoende besef voor deze moeilijkheden bestaat. Men moet trachten, aldus spreker, de moeilijkheden in coöperatief verband op te lossen. Het vraagstuk van de overschotten is ook bij de F.A.O. aan de orde gekomen, doch men heeft, aldus de minister, niet die maatregelen genomen, die nodig zijn. Aan het verkeerde adres Bij de Eerste Kamer is een verzoek schrift binnengekomen van vier voorzitters van enige kleine politieke groeperingen in Duitsland. In dit verzoekschrift wordt ge vraagd te bevorderen dat de Duitser Ernst Schermuly, die door de Nederlandse rechter op grond van oorlogsmisdrijven tot 20 jaren gevangenisstraf is veroordeeld, in vrijheid wordt gesteld ter gelegenheid van het Kerstfeest. De voorzitter van de commissie voor de verzoekschriften heeft medegedeeld van oordeel te zijn, dat het niet op de weg van de Eerste Kamer ligt op dit verzoek in te gaan. De Kamer is het hiermee eens. ADVERTENTIE Een of twee Rennies. laten smelten op de tong. En eer U het weet. is 't leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te zijn dat iets, wat U graag lust, eens verkeerd valt. Dat zuur is vlugger genezen dan het opkwam. Daarom, een prettig, veilig gevoel, altijd Rennies bij de hand te hebben. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 15 December 1953 in staat van faillissement verklaard: C. A. M. J. PeifferPrior, Krommenie, Klaas Katerstraat 21. Rechter-commissaris mr. N. Smits. Curatrice mevr. mr. H. S. J. M. Felhoen KraalOtto te Wormerveer. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelinpslijst zijn geëindigd de na- vólgende faillissementen: Op 9 December 1953: R. J. F. van Dongen, uitgever, wonende te Santpoort, gem. Velsen, Cremerlaan 48. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. H. C. v. d. Woerdt te Assen. Op 12 December 1953: S. Abbing, manufac- turier te Zaandam, Oostzijde 383. Rechter commissaris mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. J. F. Sachse te Heemstede. N. D. van der Bent. fabrikant in plastic artikelen, te Haarlem, Rijksstraatweg c 86, handelende onder de benaming Van der Bent Handelsonderneming. Rechter-commissaris mr. N. Smits. Curator mr. J. G. Rietkerk te 's-Gravenhage. In Nieuw-Amsterdam raakte een jonge man uit die gemeente, S. de H., slaags met een inwoner van het nabijgelegen Veen oord, R. D. De rijkspolitie scheidde de vechtenden en stuurde hen naar huis. D. kwam enige tijd later met twee vrien den terug. Het drietal ging S. de H. ach terna en er ontstond opnieuw een vecht partij. De H. werd ernstig mishandeld en tenslotte in een vaart geduwd. Zijn fiets werd hem achterna gesmeten. Toen hij probeerde tegen de waterkant op te klim men, kreeg hij een tx-ap die hem weer in het water deed tuimelen. Op zijn hulpge roep snelden omwonenden toe, die hem uit de vaart haalden. De drie aanvallers kozen toen het hazenpad, maar de politie wist hen spoedig te vinden. Zij zijn naar Assen overgebracht en daar opgesloten. Hun slachtoffer is in een ziekenhuis opgenomen. Dinsdagavond omstreeks half twaalf zijn bij Woerden twee rijtuigen van de laatste expresstrein uit Utrecht naar Den Haag ontspoord door tot nog toe onopgehelderde oorzaak. Er zijn hierbij geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De sporen in de richtingen Bodegraven en Gouda werden versperd. De opruimings werkzaamheden verliepen vlot, zodat tegen Woensdagmorgen 8 uur het treinverkeer Utrecht—Leiden en UtrechtGouda nor maal kori worden hervat. In afwachting daarvan werden de reizi gers gedurende de eerste uren van de och tend tussen Woerden en Bodegraven ver voerd met autobussen. Arrest van het hof: Het hof te 's Hertogenbosch heeft heden morgen arrest gewezen in de zaak tegen P. L. van B. uit Eindhoven, die beschul digd werd van de diefstal met geweldple ging op de 72-jarige lompenkoopman H. Keur uit Valkenswaard. Het hof veroor deelde Van B tot een gevangenisstraf van vijftien jaar, waarmee in hoger beroep het-vonnis van de Bossche rechtbank werd bevestigd. Er bestaat twijfel over de wettigheid van de benoeming van de heer S. Hanid toi wethouder van Dantumadeel. In de betref fende vergadering van de raad werd een herstemming gehouden. Bij de uitslag bleek, dat de beide heren, tussen wie het ging, zelf aan deze herstemming hebben deelgenomen, in strijd met de gemeentewet. ADVERTENTIE Vooreen GOEDE vulper Vu* -Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 PARIJS (Reuter). Een meisje van zes jaar uit Parijs, dat geduldig buiten wachtte als haar vader inbraken pleeg de, zal dit jaar geen prettige Kerstmis vieren. Haar vader is namelijk gearres teerd en de pop, het servies en de elec- trische trein, die hij voor haar Kerstmis had gestolen zijn in beslag genomen. Een winkelier, die het kleine meisje voor de deur van zijn flat aantrof, waar zij „wachtte op Papa", bracht haar naar de politie, toen hij bemerkte dat in zijn woning was ingebroken. Daar vertelde het meisje, Ghislatne Montauzier, dat haar vader haar t weemaal per week mee uit nam. „Hij werkt niet", zo zei ze, „hij zegt dan, dat ik voor een huis moet wachten. Hij draagt een mooie blauwe zak over de schouder en als ik moe ben van het wachten, brengt hij me in een taxi naar huis". De politie is daarop naar Ghislaines huis gegaan, en heeft haar 23-jarige vader na een worsteling en een achtervolging op straat aangehouden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5