KELLER Haarlemse Raad van Arbeid keerde 1,7 millioen kinderbijslag uit Portefeuillekwestie beheerste ook begrotingsdebatten Haarlems Cultureel Centrum „De Vleeshal" geopend Nederlands Kamerkoor zong in het Minerva-Theater Discussies kregen in raad en college persoonlijk karakter Persoonlijke uitvallen verstoorden harmonie Hillegom V.W. en Am. Ford té huur Veel extra werk door te weinig medewerking van publiek Amsterdamse Beurs „Kunst zij ons doel" exposeert bij Hin 4 WOENSDAG 16 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 RAAD ZANDVOORT Besluiten van Velsens raad Burgerlijke Stand van Haarlem Pensioenfonds „Amoud" „Taxi 1 3000" - Tel. 1 7000 Stille Armen te Heemstede N.F.R.-congres in Hilversum Landbouwministers gaan praten over voedseloverschot Paarden vliegen over de Oceaan Steekproeven in het Peelmijnveld Ouwerkerk weer over land te bereiken Rijk geschakeerd programma bewees opnieuw zijn veelzijdigheid Zilveren Den-jubileum Kortsluiting in villa De na de jongste, gemoedelijke zitting van de raad min of meer voorbij geachte con troverse over de portefeuille-verdeling in het Zandvoortse college is gisteravond opnieuw schril tot uiting gekomen bij de algemene beschouwingen over de begroting voor 1954. Nu waren het niet slechts geluiden uit de raad, die vaak meer als persoons beschouwingen dan als „algemene" beschouwingen moesten worden bestempeld, maar de overigens niet onheelbare scheur liep door tot in het college. Nadat de voorzitter, mr. Van Fenema, mede op vragen van raadsleden had verklaard, dat hij het voor de samenwerking in het college nog steeds nodig oordeelde dat de portefeuille van Publieke Werken en Wederopbouw zou worden gesplitst en dat de laatstgenoemde taak opnieuw voor zijn onmiddelijke verantwoordelijkheid zou komen, volgde er een onverwacht felle uitval van wethouder Kerkman (P.v.d.A.). Deze zeide vernomen te hebben, dat in een vertrouwelijke vergadering van fractieleiders met de voorzitter, de laatste zich in ongunstige zin over hem zou hebben geuit. De voorzitter verbaasde zich erover, dat hier een uiting uit een vertrouwelijke bijeen komst waarin harde woorden aan meer adressen waren gezegd", óók aan het zijne, publiek werd gemaakt. In deze besprekingen hadden verscheidenen „hun hart eens uitgestort over dingen, die hun dwars zaten", ook over persoonlijke aangelegenheden, die nu eenmaal niet in een openbare raadsvergadering thuishoren, aldus de voorzitter. De heren T a t e s (V.V.D.) en Siegers (K.V.P.) hebben opnieuw te kennen ge geven, dat de „grootst mogelijke minder heid" (van 7 leden) tegenover de „kleinst mogelijke meerderheid" (van 8 leden) op positie zal blijven voeren, tenzij het be lang van de gemeente er door geschaad zou worden. Zij drongen nog eens aan op de benoeming van een derde wethouder, critiseerden de wijze waarop de P. v. d. A. naar hun mening bij de portefeuillever deling te werk is gegaan en de persoon van wethouder Van der Werff (C.H.). Vooral de heer Siegers (K.V.P.) gaf een uitvoerige uiteenzetting over diens vroegere optreden en toen de genoemde wethouder daar zelf niet op antwoordde, begon zijn ambtgenoot wethouder Kerk man een nog uitvoeriger betoog over het wethouders-verleden van de heer Siegers. Wat in beider beschouwin gen alzo aangehaald werd laten wij ach terwege omdat het historische belang er van niet opweegt tegen de waarde van onze plaatsruimte. Zo daalde de stemming van de raad en het college aan het eind van de zitting, die geanimeerd en opgewekt was begon nen, tot beneden het vriespunt. Maar juist het opgewekte begin en de goede sfeer in de vorige zitting deden vermoeden, dat ondanks het rumoer er over de kwesties niet zo diep zitten, dat een blijvende ver deeldheid onvermijdelijk is. Circuit In de algemene beschouwingen werd door de heer W e b e r (A.Z.B.) critiek ge leverd op de gang van zaken met het cir cuit. „Het lijkt wel of Publieke Werken, waaraan toch alleen het onderhoud is op gedragen, meer over het circuit heeft te vertellen dan de beherende stichting Tou ring Zandvoort", zo zei hij. Terwijl het streng verboden is voor iedere automobi list om op de rijbaan van het circuit te parkeren, uit veiligheidsoverwegingen, staan er wel voortdurend auto's van Pu blieke Werken, constateerde hij. Ook het beleid van de Touring en in het bijzonder dat van de directeur werd door hem overigens op strikt zakelijke gronden af gekeurd en toen de voorzitter hem onder brak met de vraag of hij dit niet beter in de Stichting zelf naar voren kon brengen antwoordde de heer Weber dat hij door de raad in de Stichting was benoemd en nu de raad rapport uit wilde brengen, opdat hij „ook straks zijn ontslagneming uit de commissie zou kunnen motiveren". Andere onderwerpen, die door meer dan één spreker werden behandeld, waren de onzekerheid over de rijksuitkeringen voor politie en wederopbouw, waarvan de voor zitter zeide, dat zij waarschijnlijk in Maart van het volgend jaar bekend zullen worden en naar zijn verwachting beter zullen uit- Velsens vroedschap heeft zich, bijna tot het einde van de Dinsdag toe, diepgaand bezig gehouden met een overladen agenda, die een serie verrassende besluiten oplever de. Daar was in de eerste plaats een toe geven aan het verlangen van de Velsense viswinkeliers, om de ook voor hen gelden de en destijds door de raad bekrachtigde algemene Dinsdagmiddagsluiting voor deze branche te verzetten naar de Maandagmor gen, een besluit, dat het met de hakken over de sloot haalde, dank zij twee open plaatsen in de Arbeid-fractie en het mee stemmen van een Katholiek raadslid, dat deze avond ook nog elders moest zijn. In de tweede plaats is het college gedwongen een voordracht met de verhoging van de gasprijs terug te nemen, zodat deze materie vermoedelijk bij de begrotingsbehandeling ten tweede male ter tafel zal komen en dan is er in den brede van gedachten ge wisseld over de aansluiting van de ge meente bij de Stichting voor de Geestelijke Volksgezondheid voor Noordholland, een aansluiting, die niet het fiat van de raad kreeg, dan na een nauwkeurige afweging van het voor en tegen. En om het lijvige programma vol te ma ken: de geruchtmakende aankoop van de gronden benodigd voor de bouw van het zogenaamde Gilden-plan in Vel9en-Noord is eveneens goedgekeurd. En ook hier is menig woord over gevallen, eer de voor zitter, mr. M. M. Kwint, er de hamer over kon laten vallen. HAARLEM. 15 December 1953 ONDERTROUWD: 15 Dec., P. A. Sparre- boom en M. E. Hetem; J. A. Peters en M. C. H. Middendorp; J. P. van Eijsden en C. J. Breet. GEHUWD: 15 Dec., J. K. Wesseling en H. M. E. Pel. BEVALLEN van een zoon: 13 Dec., E. C. C. Kop JansenNatte; 14 Dec., A. C. M. Windtvan der Pauw Kraan; 15 Dec., R. M. van der LaanLases; M. D. Zuidemavan «ter Wijk. BEVALLEN van een dochter: 11 Dec., E. Visser—Brugman; 14 Dec., C. Prinsen— Klaassen. OVERLEDEN: 13 Dec., C. W. Meijer— Franse, 89 j., Grote Houtstraat: J. Karis, 78 j-, Rollanadstraat; II. A. N. Jansse, 87 j., Jansstraat; C. Stroet, 69 j., Vooruitgangstraat; 14 Dec., D. C. Hoogkamer—Lammers, 48 j., Kamperlaan vallen, dan aanvankelijk begroot is. Voorts de wenselijkheid van een Schooltandart sendienst. Mevrouw Mol (P. v. d. A.) zal een voorstel bij de begrotingsbehandeling indienen om, zo aansluitende bij de School tandartsendienst van Heemstede en Bloe- mendaal van die zijde niet wenselijk ge acht wordt, tot de oprichting van een eigen Schooltandartsendienst over te gaan. Ook de medezeggenschap in de bedrijven, sub sidiebeleid en de wederopbouw werden uitvoerig besproken. Wat dit betreft trok een opmerking van de heer T a t e s (VVD) de aandacht, die aandrong op opheffing van het bouwverbod op de gronden langs de Zandvoortselaan, aangezien hij een aan eensluitende bebouwing tussen Zandvoort en Bentveld een tegenweer achtte tegen mogelijke annexatiegedachten van andere gemeenten betreffende Bentveld. De voor zitter zei, dat van plannen daaromtrent niets bekend is, maar dat hij zich kan voorstellen, dat zulke gedachten in som mige hoofden wel eens kunnen opkomen. Overigens achtte hij een bebouwing, zoals de heer Tates vroeg zeker geen waarborg tegen annexatieplannen gesteld dat men die zou gaan koesteren. De Stichting pensioen- en ondersteu ningsfonds „Arnoud" te Hillegom stuurde ons het volgende communiqué: „Er was veel belangstelling van de zijde van de deelhebbers in de Stichting pen sioen en ondersteuningsfonds „Arnoud" voor de laatstgehouden vergadering, waar in door het bestuur volledige opening van zaken werd gegeven. Aan de hand van de verstrekte gegevens werd medegedeeld, dat het fonds er buiten gewoon goed voorstaat en dat alle ver plichtingen ruimschoots kunnen worden nagekomen. De secretaris deelde mede, dat er sedert de aankoop van de beleggingen, die circa f 900.000 bedragen, een koerswinst is be haald van rond f 100.000 Er is bovendien nog een v/instsaldo over het afgelopen jaar verkregqn van even eens rond f 60.000. Het fonds heeft thans een kapitaal van f 1.000.000, welk bedrag uitsluitend in pri ma fondsen is belegd. De lening, welke in 1949 aan de N.V. Katwijksche Kalkzandsteenfabriek werd verstrekt met een looptijd van 10 jaar, is reeds in 1952 terugbetaald en dus zeven jaar eerder dan was overeengekomen. De heer J. A. van Herwaarden, die aan de beurt van aftreden was en zich niet her kiesbaar had gesteld, heeft op aandrang van verscheidene zijden weer een benoe ming als bestuurslid aanvaard. Tevens werd hij als voorzitter aangewezen. Tenslotte werd de waardering en dank door alle deelnemers uitgesproken aan het bestuur voor het goede en secure beheer van het fonds en met de behaalde resul taten. De heer Van Romunde werd tot adviseur en de heer Van 't Voort als lid voor het personeel benoemd. ADVERTENTIE zonder chauffeur Houtplein 33 Haarlem Het Comité voor Stille Armen te Heem stede heeft sedert de vorige opgave de vol- genda bijdragen ontvangen A. V. 2.5Ó; Douar. D. v. L. 5.Mevr. H. L. J. B.—S. 2.50; Mej. H. L. J. B. 2.50; H. v. d. B. 5.—; Mevr. J. B. 5.—; W A. v. G. 5.—; P. M. v. d. G. 10.—; Wed. E. M. v. d. H.—B 2.50; J. R. d. J. 10.—; Coöp. Verg. Melk enz. 50.Mr. M. v. d. N. 10.—; A. R. 100.— Mr. G. S. 5—; J. C. V. 2.50; W. v. d. W. 10.—; W. C. W. 100.—; A. B 5.— A. Y. Q. 2.50; F. 10—; G. E. V. L. B. 10.— J. A. J. v. D—M. 10.—; G. C. A. v. d. H—S. 2.50; J. H. 2.—; Mej. H. J. S. 5.—: Mej. T. N. 10.—; J. H. H. v. B. 5.—; B. L.—H. 1.—; L- T—S. 5—; R.— v. G. 5.—; J. S. 5.—; J. S. 10—; D. L. 50—; Dr. F. A. d. G. f 10—; Mevr. P. W. A. H. 100—; N. N. 10—; J. H. O. 5—; M. S—H. 1.—; P. H. F. v. d. S. 10—. Totaal 595.50, zodat nu is ontvangen 1552.06. Dit bedrag blijft ver achter bij hetgeen verleden jaar is ontvangen. Mogen wij nog eens een dringend beroep doen Uw giften spoedig over te maken. De kerstdagen na deren snel. De penningmeester, de heer A. van Win- gere'e. zal grarne Uw giften in ontvangst nemen zowel te zijnen huize, Antonis Duyck- laan 12, als ten Raadhuize. Zijn gironum mer is 153308. Op het in Juni van dit jaar in Haarlem gehouden vierde congres van de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland werd besloten, dat het volgende jaarlijkse congres in Hilversum gehouden zou worden. Het hoofdbestuur van de N.F.R. van het voormalig verzet Nederland heeft nu besloten, dat dit eerste lustrumcongres op 20, 21 en 22 Mei zal plaats hebben. Op uitnodiging van de Verenigde Staten zal in 1954 een conferentie worden gehou den van landbouwministers die het pro bleem zullen bestuderen van de overschot ten aan voedsel in de wereld. Deze uitnodiging kan worden gezien als een gevolg van het voorstel dat de Neder landse minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mans- holt, heeft gedaan in de onlangs gehouden landbouwconferentie te Rome. De K.L.M.-Liftmaster PH-TGB, Gene raal C. J. Snijders, die vanmiddag van Schiphol is vertrokken om via Londen en Shannon naar de Verenigde Staten te vlie gen, legt het traject over de Atlantische Oceaan af met 16 veulens, twee racepaar den en 2i/2 ton andere vracht aan boord. Dit is het grootste paardentransport, dat ooit door een K.L.M.-vliegtuig is verricht. Bijna 1,7 millioen gulden kinderbijslag werd in Haarlem en naaste omgeving in. één jaar tijds uitgekeerd ingevolge de kinderbijslagwet. Dit zeer hoge bedrag kwam ten goede aan ongeveer 4800 gezinnen, waaronder er vijf waren met tien kinderen in de betreffende leeftijden, twee met elf en één met twaalf kinderen! Dit vinden wij ver meld in het jongste jaarverslag van de Haarlemse Raad van Arbeid, een lijvig boekdeel met ontelbare cijfers en tientallen overzichten en staten. Zoals bekend strekken de bemoeiingen van de Haarlemse Raad van Arbeid zich behalve over Haar lem mede uit over Bloemendaal, Zandvoort, Heemstede, Bennebroek, Haarlemmer meer, Aalsmeer, Uithoorn, Ouder en Nieuwer Amstel, Haarlemmerliede c.a. en Velsen, een district met rond 365.000 inwoners. Hiervan hebben 171.000 mensen een rentekaart gehad maar een groot deel daarvan, namelijk rond tachtigduizend, behoren- volgens het vak-jargon tot de „slapers" terwijl de resterende 91.000 een verzekering hebben lopen waarvoor „ge plakt" moet worden. Zeer bijzonder ver dient de aandacht wat in dit verband in het verslag te vinden is over de moeilijk heden bij de jaarlijkse vernieuwing van de rentekaarten. „Van de vervallen rente- kaarten, in totaal pl.m. 89.500 werden er 70.700 of 79 pet. op tijd ingeleverd; voor de overige gevallen (18.800 of 21 pet.) werd een niet geadviseerde (d.w.z. niet- aangetekende) vordering gezonden. Het resultaat daarvan was, dat alsnog 11.039 rentekaarten (12,33 pet.) werden inge leverd. In 7.761 gevallen (8,7 pet) werd een geadviseerd (aangetekende) vordering toe gezonden. Hierop volgde inlevering van 1474 rentekaarten (1,65 pet.). Voor het overige gedeelte (6287 kaarten of 7 pet.) werd de buitendienst ingeschakeld". Men denkt bij het lezen hiervan onwil lekeurig aan de veel gehoorde klachten over het grote aantal ambtenaren in ons land en men ontkomt niet aan de indruk, dat dit aantal heel wat geringer zou kunnen zijn als het publiek wat meer meewerkte! Het aantal lopende invaliditeitsrenten in het district bedraagt 2501 en het gezamen lijke jaarrentebedrag daarvan bijna f 327.000.een aanzienlijk bedrag dat echter toch slechts neerkomt op honderd dertig gulden per geval. Ouderdomsrenten komen veelvuldiger voor, namelijk tot een aantal van 5704 met een gezamenlijk rentebedrag van f 976.000 of gemiddeld f 170. Weduwenrenten worden uitbetaald tot een aantal van 2642 met een gezamen lijk jaarbedrag van f 346.500.of per geval f 131.Aan 1158 gevallen van we zenrente wordt f 118.000.uitgekeerd of gemiddeld f 103. Aan de zegelsdag- week-, blokzegels en waardekaarten), dus aan premie voor alle verzekeringen, die bij de Raad van Arbeid lopen, werd in het verslagjaar een bedrag ontvangen van f 645.740.—. Uitkeringen bij overlijden deed de Raad in slechts 150 gevallen tot een gezamenlijk bedrag van slechts f 24.000. Bijna 5200 werkgevers waren aangeslo ten bij de Ziekenkas van de Raad van Ar beid, onder wie 4650 ten behoeve van huis personeel. Hiertegenover stonden 6480 werkgevers, die zich hadden aangesloten bij een bedrijfsvereniging. Ten aanzien van in behandeling geno men ziekmeldingen, aanvragen om zwan- gerschapsuitkering en bevallingsuitkering blijkt dat in 5732 gevallen de gevraagde uitkering werd verleend doch dat in 1644 andere gevallen uitkering moest worden geweigerd. Het totaalbedrag dezer uitke ringen beliep f 807.000. Zaterdagmiddag zijn bii de proefboring, die te NeeT ten Westen van de Maas in Midden-Limburg worden uitgevoerd ter verkenning van het Peelmijnveld, de eer ste kolen aangeboord op een diepte van 700 meter. Het betrof een laag van 40 cen timeter, die voorafgegaan werd door aller hande gesteenten en zand uit de deklaag, zandsteen, leisteen, mergel. Vlak voor het aantreffen van de kool doorboorde men een laag groenaentig zand. In vroeger ja ren moet in deze buurt ook een boring zijn verricht en afgaande op de toen verkre gen gegevens verwacht men meer kolen- lagen te zullen aantreffen. Het is echter lang niet zeker dat deze oudere gegevens met de huidige elkander volkomen zul len dekken. Er kwamen lagen in voor van 1.07-meter, van 1.12 en zelfs van 1.25 me ter, naast diverse dunnere lagen. Er zal geboord worden tot een diepte van 1500 meter. In het voorjaar hoopt men die be reikt te hebben. Dan zal de boortoren te Neer worden opgetrokken en - naar de Oostzijde van de Maas worden overge bracht, waar men het onderzoek in de buurt van Swalen, Beesel of daaromtrent beoogt voort te zetten. Zoals men weet is de Haarlemse Vlees hal, het bakstenen meesterwerk van Lie ven de Key, zetel geworden van „Haar lems Cultureel Centrum", een organisatie die in het leven geroepen werd door „Haarlems Bloei" en eigenlijk gegroeid is uit initiatieven van de heer P. Leffelaar, aan wie nu ook de uitbating toever trouwd is. Gisteravond had onder grote belang stelling de officiële opening van het „Cen trum" plaats. De voorzitter van „Haar lems Bloei", wethouder D. J. A. Geluk, gaf in een inleiding een overzicht van de lotgevallen van de Vleeshal in de loop der laatste tien jaren; hoe het gebouw van distributiekantoor evolueerde tot tentoon stellingszaal en nu dan open staat voor allerlei culturele aangelegenheden die in overeenstemming te brengen zijn met zijn waardigheid. Gedacht is natuurlijk aan tentoonstellingen, die vooral in de zomer een attractie voor de stad kunnen zijn, waartoe het gebouw reeds herhaaldelijk gebruikt is.'Moeilijker is het, in de winter een bestemming voor het gebouw te vin den; althans dat lijkt zo, maar het zou kunr.en meevallen, nu allerlei organisa ties en ook particulieren er gebruik van kunnen maken. De heer Leffelaar, aan wiens goede smaak wel niemand zal twij felen, heeft voor een passende aankleding van het intérieur gezorgd en bovendien met de firma, Brinkmann een accoord ge- Thans is ook het dorp Ouwerkerk als ge volg van de goede vorderingen, welke bij de droogmaling van de Vierbannenpolder worden gemaakt, weer via de weg bereik baar. Ook dit laatste van de dorpen, die van 1 Februari af slechts per boot konden worden bereikt, is hiermede uit zijn iso lement bevrijd. Ook aan het herstel van dé inmiddels drooggevallen en gedeeltelijk vernieuwde verbindingsweg van Zierikzee naar Zijpe werd intussen reeds begonnen. Algemeen wordt verwacht dat over 14 da gen deze weg voor het verkeer zal worden vrijgegeven. Dit zal tengevolge hebben dat het overzetten van auto's zich dan weer als vóór de ramp zal concentreren op de veerdienst Zijpe-Anna-J acobapolder. ADVERTENTIE DIJKSTRA'S Verlichtinefcsprnanrentènfabriek N.V;, HAARLEM In Haarlem verkrijgbaar bij ZIJLSTRAAT 63 Telefoon 15778 In de aantrekkelijk gevariëerde reeks kunstmanifestaties, die de Heemsteedse Kunstkring voor dit seizoen op haar pro gramma heeft geplaatst, werd het concert, dat het Nederlands Kamerkoor gisteravond onder leiding van Felix de Nobel in het Minervatheater gegeven heeft, een glan zend hoogtepunt. Wat dit vermaarde ensemble aan muzi kale schoonheid kan schenken, is voldoende bekend. Ook dat het geen concessies doet aan romantische excessen of aan opper vlakkige effecten, maar dat het zijn ver tolkingen edel van gehalte houdt, zelfs daar waar het om gaat, kostelijke persi flages te leveren of sprankelend-geestige, ietwat gechargeerde typeringen te bren gen. Het Nederlands Kamerkoor is veelzij dig; het gevoelt zich even goed thuis in de liturgische werken als in de renaissan cistische chansons, de moderne kerkmu ziek en de romantische en parodistische werken, die voor dit concert het program ma vormden. Voor de kerkelijke composities van Clemens von Papa, Antoine Brumel, Jos- quin des Prés en Orlando di Lasso rees echter de vraag of deze muziek zich niet alleen dan in haar diepste wezen kan ver werkelijken. wanneer zij een liturgische functie heeft. Al werd zij nu verrukkelijk van klank en volgens de zuiverste muzikale beginselen uitgevoerd. Het „Hodie Christus natus est" en Psalm 81 van J. P. Sweelinck, stralend van juichende expressie, waren eigenlijk als zelfstandige vertolkingen meer aanvaardbaar. Natuurlijk was dit ook het geval met de chansons van Orlando di Lasso, werelds van sfeer inderdaad, maar door muziek, een enkele maal door de tekst (..Bonjour, mon coeur") en op deze avond door de, prachtige uitvoeringen op geheven tot sublieme hoogten. In „allereerste" uitvoering bracht het Nederlands Kamerkoor een kleine Canta te voor de Kersttijd van Herman Strate gies een rijk melodieus werk, fraai har monisch bij het samenklinken van de ver schillende stemmen en met een voortreffe lijke sfeereenheid van tekst en muziek. Af gezien van een enigszins storende „instru mentaal" gehouden episode bij „O, Oriens, splendor lucis aeterna" munt het werk uit door een vocaal karakter dat beïnvloed werd door Gregoriaanse melodievorming. Door zijn universeel Christelijke aard zal Strategiers cantate in ruime kring zijn weg vinden. Felix de Nobel en zijn uitmuntende zan geressen en zangers gaven een ware model uitvoering van de cantate, waarbij de doel treffende „registratie" der stemmen op- ,viel. De overgang naar de Zigeunerliederen (opus 103) van Joh. Brahms vergde een behoorlijke dosis aanpassingsvermogen van het auditorium. Maar het was spoedig op genomen in de sfeer van spontane roman tiek en ongebreidelde levensdrang, al hield Felix de Nobel de voordracht in de veilige banen van gereglementeerde muziek. Hij liet de teugels meer vieren bij de uitvoering van „Ode aan de vriendschap" van Joh. Wagenaar. Dit kon hij veilig doen omdat er nu geen Zigeuner aan het woord kwam, maar een Nederlander, die eens fijntjes de spot wou drijven met de liederenstijl en die en passant ook nog even het overdreven opera-gedoe in het ootje nam. Een kostelijke grap, die evenwel alle technische paraatheid van het koor vergde. Maar Felix de Nobel kon hierop ten volle rekenen. Het werd een geestige uitvoering, die muzikaal door en door verantwoord was. De toehoorders waren opgetogen. Bloemen voor de zangeressen vertolkten die opgetogenheid. En toen kwam de be kroning van de slot-vrolijkheid: de „vol geladen wagen" en nog eens een chanson van Di Lasso: de „Echo". P. ZWAANSWIJK De heer H. Vis, Johan Verhulstweg 18 te Bloemendaal, zal op 2 Januari een kwart eeuw in dienst zijn van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland. De jubilaris is inspecteur in algemene dienst en als zodanig is hij belast met de elec- triciteitsvoorziening en de instandhouding daarvan in het district Bloemendaal. Dit district omvat nagenoeg de^gehele kust streek van halverwege Velsen-Bloemen- daal af tot aan de Zuidelijke grens van de provincie Noordholland. Al die vijfentwintig jaar is de heer Vis op het kantoor te Bloemendaal werkzaam. Hij is in Bloemendaal geboren en was daar ook steeds woonachtig, de enkele jaren te Zandvoort niet meegerekend. De gebruikelijke ontvangst door de di rectie van het P.E.N. en de huldiging in de middaguren zal zeer waarschijnlijk op Maandag 4 Januari geschieden. De heer Vis bekleedt ook in het kerke lijk leven een belangrijke functie. Hij is Jeugdouderling van de plaatselijke Her vormde Gemeente en zijn werk voor de jeugd bepaalt zich voor een groot deel tot de afdeling Bloemendaal van de Christen Jongen Mannen Verenigingen, waarvan hij voorzitter is. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-37c Nederl.'47 99% 99% A.K.U 180 179% 224% 224% Philips Gloeil. 199 197% Kon. Petroleum 352 351% A'dam Rubber 94 93% Holl. Amer. Lijn 147% 147% N. Scheepv Unie 136 136 H.V.A 115 116 97 96% Amsterd. Bank 181% 181% Ned. Handel Mij. 167% 168 Rotterd. Bank 176% 177 Twentsche Bank 176% 177 Anaconda Copper 31lS/i6 31% Bethlehem Steel 50% 50% Republic Steel 49?/, a 49% Shell Union 76% 75% 20% 19% 39 39% ex.d. De Vleeshal op de Grote Markt te Haarlem is Dinsdagavond als Haarlems cultureel centrum in gebruik genomen. Foto: Leden van het Ballet Recital dansen een Adante. troffen over de regeling inzake het buf fet. Ook organiseerde hij een permanente tentoonstelling van aquarellen, tekeningen en grafiek door leden van de vereniging van Haarlemse beeldende kunstenaars „De Groep". De heren David Koning en Frans Hes- merg hadden voor deze openingsavond een zeer gevarieerd programma samengesteld, waarmee de bruikbaarheid van de „hal" voor verschillende manifestaties zou wor den getoetst. Zelfs werd op een betrekke lijk klein podium de proef genomen met een paar balletscènes, uitgevoerd door Louki van Oven. Maria Huisman, Jannie van Thor, Conrad v. d. Weetering en Rudy van Dantzig. Als solodanseres liet Louki van Oven zich met succes gelden als „De stervende Zwaan", naar de beroemde creatie van Anna Pavlova. Deze ballet prestaties werden door Peter Rester vaar dig op de vleugel begeleid. De voordrachtkunstenaresse Aline Mar kus wist de aanwezigen te boeien met „Het Lachen" van Andrejew en met drie humo resken van Annie M. G. Schmidt. Met deze programmanummers werd aangetoond dat de acoustiek in het gebouw voor de spreek stem niet ongunstig is. Datzelfde geldt trouwens ook voor vocale en instrumentale prestaties, al kan de acoustiek nu niet precies onder alle omstandigheden ideaal genoemd worden. Zeer aannemelijk is de geluidsverspreiding bij bescheiden toon- vorming. Dit hebben we vooral kunnen constateren bij de fraaie voordracht door Corry van Beekum van Acht Poolse lie deren van Francis Poulenc, die door Ans Bouter correct en bescheiden begeleid werden. De grote aria uit „De verkochte Bruid", die uiteraard groter klankexpansie vergt, had meer te lijden van geluidsweer kaatsing. Dit was ook enigszins het geval met de Polonaise voor twee piano's van Canaille Saint-Saëns, vertolkt door Miep van Luin en Ans Bouter. Deze beide voor treffelijke pianisten stelden zich beter op de klankproblemen in, toen zij opus 23 van Brahms (Variaties op een thema van Schumann) ten beste gaven. Voortreffelijk klonk ook het samenspel van de fluitist Frans Vester, de violist Jan Hesmerg en de pianiste Ans Bouter, welk trio ons genieten liet van een pétillante vertolking van „Musique de Cour" van Jean Frangaix. Wat verder de citer-speelster Dominika Loss aan Weense walsen en Tiroler „Hei- matsmusik" te horen gaf, deed het qua klank best in deze ruimte. Er staan deze maand nog enige belang wekkende lezingen en uitvoeringen in dit „Cultureel Centrum" te wachten; vooral een pianorecital van Sas Bunge en een concert van „Nederlands Kamerorkest" met „Aerdenhouts Vrouwenkoor", kunnen, pro fiterend van de opgedane ervaringen, als doorslaggevend experiment de bruikbaar heid van de Vleeshal voor concertdoelein den van min of meer intiem karakter be vestigen. JOS. DE KLERK In de Kousenfabriek Hin aan de spoor baan AmsterdamRotterdam in Haarlem heeft men al gedurende enige tijd te kam pen met een tekort aan cantineruimte. De gestadige uitbreiding van het personeel heeft er toe geleid, dat het middageten in drie groepen moet worden genuttigd. Thans heeft men een toevlucht gezocht in een fabriekspand, dat grenst aan de kou- senstopperij en derhalve niet vrij is van rumoer. Maandag werd deze hulpcantine geopend en om deze afdeling, in af wachting van de bouw van een nieuwe cantine, waarvoor een plan bestaat, wat fleur te geven, hangt hier en daar een bloemetje aan de wand. Bovendien is de wand behangen met een serie schilderijen, aquarellen, potloodschetsen en pentekenin gen, vervaardigd door leden van de vereni ging „Kunst zij ons doel". Deze vereniging heeft namelijk in samenwerking met de directie van de kousenfabriek het loffelijk idee om te trachten fabriekspersoneel in contact te brengen met de kunst, ten uit voer gebracht. De tentoonstelling duurt tot 1 Januari. In Maart hoopt de directie van de fabriek een groter aantal schilderijen, die thans zijn samengebracht op een expositie bij het hoogovenbedrijf in IJmuiden, over te nemen en in de hulpcantine een plaats te geven. De zeer vele leden van de brandweer kernen van Bloemendaal en Overveen zullen vanmorgen waarschijnlijk vroeger aan hun werk zijn gegaan dan op andere dagen. Dit is dan een gevolg geweest van de brand melding. die de brandwachten omstreeks kwart voor zeven vanochtend naar de Arnold- laan te Bloemendaal riep. Zij behoefden evenwel niet in actie te komen. In de villa van ir. C. M. K. was een kortsluiting geweest achter de electrische schakelkast. Door het uitschakelen van de electriciteitstoevoer wer den echter verdere ongeregeldheden voor komen. Het feit. dat de brandwachten van Over veen in dit geval eveneens werden gealar meerd, kwam. doordat de brandweerauto van het rayon Bloemendaal tot vanavond buiten dienst is voor reparatie en onder houdswerk. I

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7