HVS won van ongeslagen PSVH in volleybalcompetitie Koop de beste bij de beste: koop Wacker versloeg Bondselftal in onbevredigende wedstrijd .Clowntje Riek !üp& Q-'ft&ariXüïiïü Een aarzelende liefde Feuilleton Verdeelde conclusies van Benelux-commissie 7 dee MORRIS ée[cteycu diuj! BARTEWORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De Voogd verving de geblesseerde Terlouw Waterpolo De bekercompetitie van de KNZB Tennis Belgische tennissers tegen de V.S. Biljarten Kampioenschap 2de klasse Zes maanden geëist tegen automobilist Voor de kinderen x* Veel spanning bij Die Raeckse-CIOS Schaa tsen rijden Russen naar Japan Prijzen en lonen door Dorothy Quentin DONDERDAG 17 DECEMBER 1933 (Van onze sportredacteur) DE Oostenrijkse professional voetbalelftallen zijn graag geziene tegenstanders van Nederlandse teams, die een proeve van bekwaamheid moeten afleggen voor degenen die zitting hebben in de Technische Commissie van de K.N.V.B. Zo is Austria enkele malen in ons land, geweest, evenals Rapid en Wacker. En men vraagt ze steeds meer, omdat aan de ene kant de toeschouwers er van verzekerd zijn dat ze technisch ■,eer hoogstaand voetbalzullen zien, en aan de andere kant omdat, de Nederlandse tegenstanders steeds iets kunnen leven, dat bij het spelen van de officiële wedstrijden van groot belang kan zijn. Zo was dat gistermiddag ook in het Olympisch stadion in Amsterdam, waar een Nederlands Bondselftal op Terlouw na in dezelfde formatie spelend als het Oranjeteam dat de Belgen versloeg de strijd aanbond met Wacker, dat op doorreis naar Zuid-Amerika even als sparring partner fungeerde. ADVERTENTIE Handschoenen met lamsvacht Over dat Wacker, zowel als over het Oostenrijkse voetbal hebben wij reeds meer geschreven. Men weet dat de Oosten rijkers technisch zeer knappe voetballers zijn, die hun individuele prestaties bijzon der goed ten nutte weten te maken als deel van een elftal. Het frappeert ons steeds weer hoe wonderlijk goed het positiespel is bij de Oostenrijkse elftallen en over welk een uitzonderlijk uithoudingsvermogen en wonderlijke lichaamsbeheersing men de beschikking heeft. En toch hebben wij diezelfde Oosten rijkers keer op keer hard zien werken voor de overwinning die hun echter heus niet altijd, ten deel viel. Doch hoe anders ging dat gisteren tegen het Nederlandse Bondselftal in het nog niet voor de helft gevulde stadion. Spaarden de Nederlan ders zich voor de competitiewedstrijden? Was er niet zo veel animo omdat er toch vooreerst geen internationale wedstrijd op het programma stond? Of was het soms het nare kille weer of het nogal gladde veld? We weten het niet maar een feit was dat de oefenwedstrijl tegenviel, waarbij wij de drie-twee zege voor de Weners zelfs nog wat aan de kleine kant vonden. Tweenul bij rust Dat het een nederlaag zou worden was bij de rust al duidelijk toen het scoring- bord een twee-nul voorsprong voor Wacker aanwees. Een voorsprong die was ontstaan na een tweetal rappe combinaties waar de Nederlandse verdediging geen raad mee wist. Een voorsprong ook, die veel groter had kunnen zijn indien de Oostenrijkers weer niet zo'n groot gebrek aan schotvaar digheid aan de dag hadden gelegd. De Ne derlandse verdediging Steiger, Odenthal, De Voogd (invaller voor Terlouw) en Te- bak deed er aan wat zij kon doen. En dat was heel wat als het op dekken en attaqueren aankwam, maar vrijwel niets wanneer het er om ging met een felle sprint in het bezit van de bal te komen. Waarbij wel overduidelijk bleek welk een voordeel de rappe Wacker-voorwaart- sen haalden uit hun veel betere lichaams beheersing op het spekgladde veld. En toch duurde het nog bijna veertig minuten alvorens het eerste doelpunt tot stand kwam. Middenvoor Brousek strafte toen een fout van De Voogd, die overigens ?ich steeds manmoedig in de strijd wierp, af en passeerde Steiger zonder dat die enige kans had het schot te houden. Massale aanvallen En daar bleef het vooreerst bij. Want afgezien van een paar ongetwijfeld ver rassende, maar toch vrij ongevaarlijke uit vallen van de Nederlanders bleven de Oosterijkers aanvallen. Een Nederlandse aanval op het doel van Wacker. Doelman Pelikan in duel met Van Beurden. Nog geen paar seconden na het moment, waarop een verdediger een aanval had on derbroken legden de kanthalfs in samen werking met de teruggekomen binnen- of buitenspelers al de basis voor een aanval, j waarbij telkens zeven spelers actief waren betrokken. Geen wonder dus dat Biesbrouck en Klaassens dubbel werk hadden en meer aandacht moesten schenken aan hun ver dedigende dan aan hun opbouwende taak. Plet Verwonderde eigenlijk niemand dat twee minuten voor de rust Chalupecky de stand op twee-nul bracht. Na de thee kwam eigenaardig genoeg terwijl de verhouding in het veld toch heus niet anders was geworden een tegen doelpunt van het Bondselftal. Bij een aan val over rechts zette Overbeeke goed voor, Van Melis tikte de bal net over de snel uit gelopen keeper Pelikan en de bal zou rus tig in het doel gestuit zijn als niet rechts back Just als een hinde zo snel naar de doellijn was gesneld om de bal daar met een beweging van zijn bedreven voet vol komen „dood" te leggen. Voortreffelijk werk, maar de rustig han delende Wacker-back had niet gerekend op de technisch weinig capabele, maar wel felle Gruyzcn. Zo schoot de Sittardia- speler in volle ren de bal van de voet van Just hard in bet net. Even kwam er toen wat meer leven in het spel. Het Bondselftal kwam wat meer in de aanval, maar zeer slecht plaatsen en te doorzichtig aanvalsspel waren er de oorzaken van dat het weinig ooleverde. Waarbij vooral de linkervleugel Bennaars- Gruyzen wel heel weinig in haar mars bleek te hebben. Daarbij zal het een ieder verder duidelijk, dat Van Melis, die ook al een weinig productieve bui had, heel wei nig kon klaar spelen, te meer daar hij door zijn bewaker Kollmann geen ogenblik uit het oog werd verloren. Drieeen Degenen, die onverhoopt toch nog op een gelijk spel hoopten, restte na achttien mi nuten niet veel moed meer toen linksbin nen Haummer met de bal naar het Neder landse strafschopgebied rende en daar op de achterlijn een verraderlijke korte voor zet gaf aan Chalupecky, die een paar me ter van de doellijn ongedekt gemakkelijk kon inschieten (1-3). Wacker deed het daarna nog wat kalmer en het Bondselftal kon zich weer wat oefe nen in het aanvallen. En het succes kwam zo waar toen Van Melis een hoge pass goed doorkopte en Van Beurden, die snel was doorgelopen, de bal voor de aanstormende Pelikan beheerst inschoot. Verder liet Wacker het niet komen, al lieten de verdedigers toch nog wel een paar steken vallen bij wat al te grote gemak zucht. Maar daar konden de Nederlanders toch niet meer van profiteren. Het bleef drie-twee. De mensen, die na het eindsignaal van scheidsrechter Bronkhorst beweerden dat ze deze oefenwedstrijd gauw zouden ver geten, konden we eerlijk gezegd geen on gelijk geven. Met nog slechts enkele wedstrijden te spe len is in de bekercompetities van de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond de rust periode ingegaan. Wanneer we nu de resul- laten van de verschillende afdelingen voor wat betreft de zeventallen uit Kring Haar lem, nader bezien dan blijkt dat in de heren competitie in afdeling E, HVGB 2 met vlag en wimpel reeds de finish heeft bereikt en overgaat naar de eerste ronde. VZV heeft nog één wedstrijd te spelen. Wordt deze ge wonnen dan komen de Velsenaren ook in de eerste ronde, daar de drie best geplaat sten overgaan. De stand is: HVGB 2 5 5 0 0 10 23— 4 Neptunus 1 5 3 0 2 6 16—11 Futen 1 5 2 1 2 5 15—14 VZV 1 4 2 0 2 4 8—9 Kroosd. 1 3 0 12 14—6 Amstel 1 4 0 0 4 0 3—25 Bij de dames gaan in afdeling A de vier best geplaatsten over naar de eerste ronde. DWT heeft reeds genoeg aan gelijk spel in de wedstrijd tegen Nereus om te kunnen blijven doorspelen. De stand is: Robben 1 Meeuwen 1 Neptunus 1 DWT 1 Nereus 1 In afdeling B heeft HPC een kleine kans om bij de vier best geplaatsten te komen en daarbij is Waterlelie de grote concurrent. HVGB heeft ook nog wel een wedstrijd te spelen maar is reeds voor overgang naar de eerste ronde uitgeschakeld. De stand is: 3 3 0 0 6 19— 2 3 3 0 0 6 15— 2 4 1 1 2 3 5—15 3 0 1 2 1 2—12 3 0 0 3 0 3—13 De tennisploeg van de Verenigde Staten, dii België zal ontmoeten in de tweede inter- zóne finale van het tournooi om de Davis Cup op heden, Vrijdag en Zaterdag, zal in verband met blessures slechts uit twee man bestaan. De loting, die in Brisbane werd verricht, had het volgend resultaat: heden: eerste enkelspel: Tonny Trabcrt (V. S.)Philippe Washer (België), tweede enkelspel: Vic Seixas (V. S.)—Jacques Brichant (België). Het dubblespel, dat op Vrijdag wordt ge speeld, gaat eveneens tussen bovengenoemde spelers. In het derde enkelspel zullen Tra- bert en Brichant en in het vierde enkelspel Seixas en Washer tegen elkaar uitkomen. Het eerste enkelspel leverde een over winning op voor de Amerikaan Tonny Tra- bert, die zijn tegenstander Philippe Washer (België) in drie sets versloeg: 64, 62, 6—4. Het tweede enkelspel werd gewonnen door de Belg Jacques Brichant. Hij versloeg zijn tegenstander Vic Seixas met 63, 119, 2—6, 6—1. De uitslagen van de biljartwedstrijden om het kampioenschap tweede klasse van het district Haarlem van de KNBB, gisteravond in het clublokaal Van Trigt aan de Rijks straatweg in Haarlem gespeeld, luidden: Schermerhorn 150 98 19 5.15 Handgraaf 150 150 19 7.89 Broers 1.50 121 30 4.03 Jacobs 150 150 30 5.00 Hoek 150 64 20 3.20 Spek 150 150 20 7.50 Blessraaf 150 150 28 5.35 S trick 150 141 28 5.30 Hedenavond worden de wedstrijden voort gezet. HDZ 1 4 4 0 0 8 15— 4 ADZ 1 4 3 0 1 6 15— 5 DAW 1 4 2 0 2 4 8—14 HPC 1 4 1 1 2 3 8—10 Waterlelie 1 4 1 1 2 3 5— 9 HVGB 1 4 0 0 4 0 7—16 HHI.TC VERSLOEG AIK (STOCK- HOLM). De in Den Haas gesneelde ijs- hockeywedstrijd tussen HHI.TC 'Den Haag) en de Stockholmse ploeg AIK eindigde in een 82 overwinning voor de Hagenaars. De tussenstanden waren: 51, 00, 31. Zes maanden gevangenisstraf en intrek king van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar is geëist tegen een 41-jarige grinthandelaar uit Wesscm. Hij was op 31 Mei met een zes-percocrsautc, waarin zes volwassenen en vier kinderen zaten, in Swalmen tegen drie lantarenpalen gere den. De auto was daarbij aar. de -zijkant opengescheurd; twee inzittende;, werden er uit geslingerd en zo ernstig gewond dat zij kort na het ongeluk overleden. Volgens deskundigen van de rijkspolitie moet de snelheid van de auto 80 a 100 kilometer per uur zijn geweest. Getuigen verklaarden dat de grinthandelaar in een café te Swalmen vier a vijf glazen bier had gedronken. Volgens de verdediger, mr. R. van Bo ven uit Roermond, was zijn cliënt tegen de lantarenpalen gereden om een motor rijder te ontwijken. Op 30 December zal de Roermondse rechtbank uitspraak doen. Rick sneed wat aan een tak, bond er toen een touwtje aan en keek rond naar nog iets anders. „Wat ga jij doen?", vroeg Bunkie nieuwsgierig. ,.Nouda's nogal duidelijk", zei Rick. „Ik maak een henget, aut zie je toch?" „Ga je vissen?", vroeg Oepoetie. „Nee", lachte Rick. Vogeltjes vangen, is 't nou goed? Natuurlijk ga ik vissen. We hebben hier toch 'n mooie beek, en daar zal best vis in zitten!" ,.Hmik zou vanmiddag best trek hebben in gebakken vis bij het eten!", vond Bunkie. „En ik!", zei Oepoetie. „Ga maar gauw beginnen, Rick, en haal een flink zootje binnen, dan zullen we die vanmiddag bakken!" En zo ging Rick, toen hij zijn hengel, snoer en dobbertje klaar nad, naar de beek. Daar zocht hij een rustig plekje op aan de oever, deed wat deeg aan de haak en legde zijn snoertje in; de dobber wiegelde vrolijk op het water van de beek, die kabbelend voorbij stroomde. De anderen waren een eindje het bos in gelopen en zochten wuc mooie denneappels, want die wilden ze meenemen en bewaren, om er aardige dingen van te maken. Toen ze v.a een uurtje weer bij de beek kwamen, vroegen ze nieuwsgierig, wat Rick al ge vangen had. „Niks, helemaal niks!", lachte Rick „Ze willen niet bijten!" „Dan eten we vanmiddag dus geen vis!" stelde Bunkie vast.... ADVERTENTIE échte Virginia En dat voor m Gisteravond werden in het Krelagehuis in Haarlem twee belangrijke wedstrijden gespeeld. HVS ontmoette PSVH en Die Raeckse kwam tegen CIOS binnen de lijnen. Beide wedstrijden leverden echter geen ver rassingen op. HVS won vrij gemakkelijk van het on geslagen PSVH. De politiemannen speelden zonder enthousiasme. Dat was een kolfje naar de hand van HVS. dat met W. Clay als uitblinker er lustig op los sloeg. We hadden van de spelers van Van Soest wat meer ver wacht, de tussenstanden waren: 1513. 15—11. 15—11 en 10—15. Goed en spannend was de strijd tussen Die Raeckse en CIOS. De rood-witten zagen zich in de le en 3e game voor een grote achterstand geplaatst, maar wisten die keu rig op te halen. De eerste twee games waren beide met 1510 voor Die Raeckse. De derde game bracht een maximum aan spanning. Van 12—12 ging het steeds gelijk op tot 15—15, CIOS greep de kans en won met 17—15. Een gelijk spel was toen niet uitge sloten, maar Dit Raeckse zag het gevaar, overspeelde CIOS in een hoog tempo en bracht de laatste gamesta'nd op 15—7. waar mede zij een verdiende overwinning be haalde. De stand aan de kop is: Die Raeckse 6—12. HVS 6—10 en BVH 5—8. In de tweede klasse heren werd een be langrijke wedstrijd gespeeld tussen CIOS 2 en VCK. Er werd hard gewerkt en soms kwam men tot een behoorlijk spelpeil. De uitslag werd 22. De strijd is overigens hier nog lang niet beslist. De derde teams van HVS en CIOS wonnen resp. van PSVH en Brandweer 2. Dames Bij de dames zorgde HBC voor een verras- ring. De wit-zwarten spelen technisch goed en» dit resulteerde in een 31 overwinning op VCK. De tussenstanden waren 1511. 4—15, 1513 en 154. Die Raeckse won zoals verwacht werd van PSVH met 158, 1315, 153 en 153. In de tweede klas behaalde Ramplaan een nuttige 31 zege op de PSVH- reserves. In de derde klassen begint enige tekening in de strijd te komen. De competitiestanden zijn hier: Heren: le klasse: HVS—PSVH 3—1, Die RaeckseCIOS 31. 2e klasse: HVS 3—PSVH 2 4—0; VCK— CIOS 2 2—2. CIOS 3—Brandweer 2 3—1. 3e klasse: Velox 2—Gios 4—0. BGV 2—Die Raeckse 4 2—2, Rap. 3AVC 1—3, Leonidas Gios 2 31. ADVERTENTIE Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 3 A Dames. 3 t AVC OG Ran. 2 BGV 2 Gios HVS 2 Leonidas Velox 3 HBC 3 3 B MHBS c~oqmestad SSO Santpoort Stameers Die Raeckse OVRA 2 OG 2 Gios 2 HVS 3 Dames le klasse: VCK—HBC 1—3, Die Raeckse—PSVH 3—1. 2e klasse: PSVH 2Ramplaan 13. 3e klasse: GiosAVC 04. LeonidasRap. 2 1—3. Stampers—Die Raeckse 4 2—2, Velox 3OG 13, SoaamestadOG 2 22, Gios 2 —MHBS 0—4." 6 12 7 12 8 Leonidas 6 12 7 Die Raeckse 2 5 8 6 7 Stampers 5 7 6 5 Velox 2 6 7 6 5 Soaamestad 5 4 6 4 Gios 4 2 6 3 PWN 2 6 2 6 0 HVS 4 4 0 6 11 3 B 6 9 5 7 AVC 4 6 6 7 Santpoort 2 5 6 5 5 Die Raeckse 3 3 5 5 5 BGV 2 5 5 6 5 Rap. 3 5 5 6 5 Die Raeckse 4 5 4 6 2 Leonidas 2 3 2 5 0 Gios 2 5 1 luidden: Het is thans zeker, dat Russische schaat senrijders zullen deelnemen aan de wereld kampioenschappen in het hardrijden op de schaats, welke in Januari in Japan zullen worden gehouden. Hoeveel en welke Russen zullen worden uitgezonden is nog niet bekend. ADVERTENTIE Op de ministersconferentie te Knocke op op 14 October 1952 kreeg een speciale com missie tot. taak een onderzoek in te stellen naar de elementen, die de loon- en prijs politiek in de Beneluxlanden bepalen. Deze commissie, welke was samengesteld uit vertegenwoordigers van het georganiseerde bedrijfsleven van de drie Beneluxlanden heeft haar conclusies aangeboden aan de regeringen van België, Nederland en Luxemburg. De commissie is uitvoerig ingegaan op het vraagstuk van de invloed van de loon- verschillen op de hoogte der kostprijzen. Zoals te verwachten was bleef verschil van mening in de commissie bestaan over de betekenis van de methode van loon vorming in het kader van het streven naar een zoveel mogelijk gelijk welvaartsniveau binnen de economische unie. Enerzijds is met nadruk betoogd dat het gewenst is een harmonisatie van de systemen van loonvorming tot stand te brengen door een coördinatie in de richting van een grotere mate van vrijheid bij de loonvorming. Anderzijds is er op gewezen, dat onder be paalde omstandigheden de overheid een zeker toezicht op het loonniveau zal moe ten behouden. Er wordt onderscheid gemaakt tussen de verschillen in reëel loonniveau en verschil len in het nominale loonniveau. Voor zover de afwijkingen tussen de nominale loon- niveaux hun oorzaak vinden in verschil len in de reële lonen wordt opvoering van het reële loonpeil gewenst geacht. Naast verschillen in de reële lonen kunnen even wel ook verschillen in de kosten van le vensonderhoud van bepalende invloed zijn voor de afwijkingen der nominale lonen. Wat de betekenis van deze factor betreft lopen de meningen in de commissie uiteen. Sommige leden van de Belgische en Luxemburgse delegatie zijn van mening, dat de kosten van levensonderhoud in Ne derland welbewust laag worden gehouden door de reglementering van de lonen en de pachten. Hiertegenover wijst de Neder landse delegatie er op, dat in België en Luxemburg de kosten van levensonder houd kunstmatig hoog worden gehouden, doordat tegenvolge van het landbouw- protocol de prijzen der landbouwproducten in die landen ten dele onttrokken zijn aan de werking van de Nederlandse concur rentie. De meerderheid van de Belgische en Luxemburgse delegatie is van oordeel dat, zoal geen gelijktrekking van de nominale lonen tot het Belgische niveau, laat staan tot het Luxemburgse niveau, kan worden gevraagd, het in ieder geval gewenst is, dat de Nederlandse lonen gemiddeld op het West-Europese peil worden gebracht. De Nederlandse delegatie is echter van mening, dat op grond van bepaalde om standigheden zoals bijvoorbeeld verschil in exportpakket, een volledige gelijktrek king der nominale lonen in Beneluxverband zonder meer niet mag worden gesteld. Ook zou eerst meer inzicht moeten zijn ver kregen in de betekenis der loonfactor voor de totale kostprijzen in de drie Benelux landen. 21) Rosemary was teleurgesteld. Ze had de rol van Frik al helemaal ingestudeerd en dat was geen kleinigheid geweest, want de rol was lang genoeg. Alleen Gavin en Ter ry hadden haar zo nu en dan geholpen als ze even van wat vrije tijd genoten en rus tig op het dek zaten of een wandelingetje Waakten. Over repetities van ..De Lachen de Vrouw" was nog niet gesproken en Pierre weigerde botweg iets te doen, voor dat Val het hem zou zeggen. Hij had het veel te druk met het spelen van dektennis met June of met het hangen aan de bar. ,,'t Is overigens mijn aard niet om te mopperen, ik geloof dat het van de hitte komt.mijn wol wordt in ieder geval al plakkerig". Mwy zuchtte en liet haar bi'ei- werk in de «£hoot vallen. Rosemary kreeg medelijden met haar. In het harde tropen licht op het bovendek zag ze er oud uit. Ze had rimpels en vermoeide trekken. Het was alsof ze liever rustig thuis zou willen zitten, genietend van haar oude dag en starend in een flakkerend haardvuur, in plaats van moeizaam haar rol in te studeren. Rosemary vroeg zich af wie toch wel al die kleertjes zouden krijgen. Ze maakte meestal sokjes, broekjes en jasjes voor kleine kinderen en zelf had ze geen klein kinderen, noch kinderenZachtjes zei Rosemary: ,,'t Is toch te warm om te breien! Laten we onze rollen maar gaan in studeren Mary knikte, dankbaar gestemd voor de sympathieke klank in Rosemary's stem. Ze vond het meiske een beetje hard, wat te ambitieus wat haar werk betrof en natuur lijk stond Val bij haar boven iedere critiek, maar toch voelde ze een genegenheid in zich opkomen voor Rosemary. Als ze op wat meer ervaring zou kunnen bogen en wat tegenslagen geïncasseerd zou hebben, zou ze veel minder fanatiek worden en zachter. Mary Abbott verlangde er naar iedere jonge man of ieder meisje, dat in haar ge zichtskring kwam, te bemoederen, maar de jonge mensen, die de laatste tijd in Her- rick's troep waren opgenomen, schenen er geen behoefte aan te hebben wat harte lijkheid van haar te ondervinden. Ze leen den van elkaar hun make-up en gaven over en weer een vloed van x-aadgevingen. Alleen als ze in moeilijkheden waren ge komen, bijvoorbeeld met de mensen van een hotel of zo, vroegen ze nog wel eens raad aan de Abbotts, maar ze liepen niet meer naar Mary om advies te vragen over hun liefdes-affaires. Daar was June bijvoorbeeld; die dacht dat ze niets meer kon leren. Ze vond het best dat Pierre om haar heen draaide, ook als ze eigenlijk haar rollen moest instu deren en het zag er toch bepaald niet naar uit dat hij ooit met haar zou trou wenMary zag dat goed in, al mocht ze dan oud zijn, of misschien wel juist om dat ze oud was.. En dan de tweeling, het waren hopeloze kleine duivels! Juffrouw Tulip en Gavin waren de enigen die hen in toom konden houden. Mary herinnerde zich dat Rosemary tegenover haar moeder erg hartelijk was geweest. Als ze nu maar eens wat over haar adoratie voor Herrick wilde loslaten, clan zou Mary haar een goede raad kunnen geven. Plet meisje kon Val niet begrijpen, noch kon ze enig begrip hebben van de macht, die hij over de leden van zijn troep uitoefende. Herrick kon, bij wijze van spx'eken, ijzer met handen buigen, laat staan zo'n jonge en beginnende actrice als Rosemary, dacht Maxy en ze zuchtte weer. Ze hield niet van al te veel warmte en iedex-e keer als ze weer op tournee gingen, vroeg ze zich af of dit nu wel haar laatste reis zou worden. „Pfff, behoorlijk warm, vind je ook niet? Hoe piesteer je het overigens om er zo fris en koel uit te zien, Rosie? Ik maak me zorgen over John zijn hart is niet meer zo sterk. Normaal werk is niet erg voor hem, maar deze hitte mat hem af. Hij zegt dat hij soms het gevoel krijgt dat hij niet meer kan ademen". Rosemary probeerde haar ergenis te ver bergen over de benaming „Rosie" en keek even in de richting van John. Je kon het hem bepaald aanzien, dat de tropen hem geen goed deden. Ze deed haar best niet voortdurend al haar aandacht aan Val en Cornelia te schenken, die midden in het kleine zaaltje hun ,.Ga naar een klooster!"scène aan het instuderen waren, terwijl Gavin, die een korte broek en lui in een stoel hing, toe keek. Rosemary werd een beetje bang voor de macht die Herrick bezig was langzamer hand over haar te verkrijgen; alleen al hel geluid van zijn stem maakte haar won derlijk week. Maar meestentijds was hij haar aanwezigheid nauwelijks bewust, dat had ze allang opgemerkt. Als assistent toneelmeester was zij Gavin's duvels-toe- jager en hier aanboord van de „Zuider Stei*", waar ze natuurlijk geen coulissen en dergelijke hadden, noch een podium, was er uiteraard weinig voor haar te doen. Herrick zou haar aanwezigheid waar schijnlijk pas opmerken als ze met het in studeren van „De Lachende Vrouw" be gonnen Daarom trachtte ze zich volkomen te concentreren op wat Mary zei, in plaats van op die rustige, meeslepende stem een paar meter verder te letten. Lachend zei Rosemary tot Mary: „Ik wilde graag een erg persoonlijke vx-aag stellen, als het tenminste mag natuurlijk voor wie zijn toch al die broekjes en al die andere dingen die u breit?" Haar stem klonk spontaan en mevrouw Abbott was getroffen door haar belangstelling. Ze antwoordde bijna verlegen: „Ik heb geen kinderen en dus zijn er ook geen kleine kinderen in de familie ik brei voor een kindertehuis in Bucks. Dat doe ik al jaren, van de Eerste Wereldoorlog af ik moet hen langzamerhand wel hon derden en honderden kleertjes gestuurd hebben". „Wat vind ik dat aardig van u.zei Rosemary en ze meende het. Even dacht ze aan haar moeder dat was ook echt iets voor haar en ze vergat waar ze was, zelfs hoorde ze Herrioks diepe stemgeluid niet meer „Ach, het is maar een kleinigheid", j Mary dacht ook aan iets anders en liet haar houding van douairière vai*en. Haar vermoeide gezicht kreeg een zachte uit drukking. „We hebben eens een dochtertje gehad, het stierfIk had haar achter moeten laten, omdat we op tournee gingen. Ze werd ziek toen ik honderden en honder den kilometers ver weg was ik weet dat het dwaas is, maar ik geloof nog steeds dat ik haar had kunnen beter maken, als ik thuis was geweest. De vrouw die voor haar zorgde was een goede ziel maar een beetje dom; ze haalde er pas een dokter bij, toen het te laat was. Diphtherie was het....". „Hoe treurig". Rosemary sprongen de tranen in de ogen. Ondanks de warmte huiverde ze even. Tot nu toe had ze de Abbotts vrij komische oude mensen gevonden, nog steeds gebonden aan het ouderwetse to neel dat langzamerhand uitstierf John met zijn lichtelijk pompeuse waar digheid. Mary met haar manieren van douairière. Nu waren ze echter doodge wone mensen geworden, die oud en ver moeid werden en herinnei-ingen hadden aan glorievolle dagen uit een tijd, die door de huidige generatie alreeds verge ten was. En in hun harten bewaarden ze een droef geheim. Dit was het offei-, dat het toneel van hen eiste; opoffering van dagelijkse gemakken, van een rustig leven thuis, van oud worden in vrede en veilig heid. „Trek je het niet aan kindje, alles is nu voorbij, al lang en we hebben genoeg gekregen om ons verdriet enigszins te ver geten. Het Gezelschap, je begrijpt het wel" Mary sprak het woord altijd als het ware met een hoofdletter uit „En Val kwam als redder in de nood, toen het niet meer zo goed ging. Hij is erg vriendelijk voor ons geweest, maar hij had ons toch ook niet kunnen missen, hoor". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9