Gemeentesecretaris Vos ontving als eerste Heemstedenaar erepenning De Glip (straks 4000 zielen) krijgt eigen wijkcentrum ZE VEN DA GEN HAARLEM Theumatische Radi H Treffende huldiging door gemeenteraad Gemeentelijke bijdrage in kosten restauratie Huis te Manpad Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 18 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Instelling erepenning Beëdiging opvolger HEEMSTEEDSE RAAD jachten 1 Wijk gedachte Aparte sfeer 10 Nationale Kerstprijsvraag „Voor het kind" De 39, niet-politiek WEES EEN HEER iN HET VERKEER Een ogenblikje, alstublieft Niets bijzonders Juke-boxes Huis te Manpad Ik hou (niet) van belasting. Verklaring MODERN PORTRAIT SERVICE „Overwegende, dat de heer Nicolaas Vos, geboren 12 Augustus 1888 te Heiloo, „op 1 December 1913 in dienst dezer gemeente is getreden en op 31 December a.s. „wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, deze dienst zal verlaten „dat de heer Vos, aanvankelijk als commies-redacteur, later als hoofdcommies en ten „slotte sedert 1 Januari 1928 als secretaris, de belangen der gemeente op voortreffe lijke wijze heeft behartigd; „dat hij niet alleen in genoemde gemeentelijke functies, maar ook op allerlei gebied „daarbuiten op zeer lofwaardige wijze in het belang der gemeente en haar inwoners „is werkzaam geweest; „dat deze feiten alle aanleiding vormen bU het afscheid van de heer Vos, de bijzon dere erkentelijkheid van het gemeentebestuur tot uitdrukking te brengen; „Gehoord het voorstel van burgemeester en wethouders; „Gelet op de Verordening betreffende het toekennen van erepenningen der gemeente „Heemstede besluit: „aan de heer NicoiaasVos, voornoemd, toe te kennen de gouden erepenning der „gemeente Heemstede, als dank voor de onvergetelijke diensten aan de gemeente „bewezen in het tijdvak van 1 December 1913 tot 1 Januari 1954". Deze woorden, voorgedragen door burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, vormden tegelijk de tekst van het belangrijkste besluit dat de Heemsteedse raad gistermiddag nam en tevens de waardigste hulde welke bewezen kon worden aan de scheidende gemeentesecretaris die meer dan veertig jaren, waarvan 26 als secretaris zijn krachten wijdde aan de belangen van Haarlems zuidelijke buurgemeente. Het was bij de rond vraag, dat de publie ke tribune in de Heemsteedse raads zaal voor de tweede keer die middag vol stroomde met belang stellenden, waaron der mevrouw Vos en mevrouw Van Rap pard en de ambtena ren der secretarie. Burgemeester Van Rappard hield een toespraak tot de heer Vos: „Dit is de laatste keer dat u als secre taris dezer gemeente de raadsvergadering bijwoont. Ongetwij feld gaat er veel in u om en denkt u terug aan 26 jaar geleden toen u de eden af legde al het moge lijke te doen in het belang der gemeen te". „Dit hoogste be stuursorgaan in de gemeente heeft ge meend niet op de dag Burgemeester Van Rappard overhandigt de heer Vos de gouden erepenning. van afscheid, maar in het midden van de raad, waarvan gij zovele jaren de stille kracht en de stille werker zijt geweest, u te moeten huldigen. De raad is u uiterst dankbaar voor wat gij hebt gedaan; 26 jaar lang hebt ge de vertrouwenspositie ingenomen en waart ge de man tot wie men kon gaan. Met de hulpvaardigheid, uw karakter eigen, hebt ge u ten volle gegeven: wij zullen u erg missen. Geen vergadering was denkbaar zonder u. Het is goed dit te memoreren en de nadruk te leggen op het onvergete lijke wat gij hebt gedaan. Daarbij zijt ge trouw gebleven aan uw karakter, ge hebt niets om der lieven ogen wille gedaan. Uw blik was slechts op het belang der gemeente gericht. Ge waart de eerste stuurman op het schip der gemeente dat 'ge geloodst hebt door rustige zeeën, maar ook door stormen en dat ge steeds weer de veilige haven hebt doen bereiken. In de gemeente hebt ge onnoemelijk veel tot stand ge bracht. Zelden hebt ge een fout gemaakt, zij het dan misschien vandaag nu op on verklaarbare wijze twee punten niet aan de agenda zijn toegevoegd". De burgemeester stelde daarop aan de orde agendapunt 18a: Instelling van een erepenning van de gemeente welke slechts in zeer bijzondere gevallen zal worden toegekend: a. als blijk van grote waardering en erkentelijkheid aan hen, die zich jegens de gemeente Heemstede in hoge mate ver dienstelijk hebben gemaakt; erepenningen wordt ingeschreven, draagt de naam „Ereboek der gemeente Heem stede". In dit „Ereboek" worden de bij zonderheden, welke tot de toekenning hebben geleid, mede vermeld. De penning welke in 1949 aan de toen afscheid nemende burgemeester, wijlen jhr. J. P. W. van Doorn, werd uitgereikt, zal ook in het register worden aangetekend. Vervolgens stelde de burgemeester punt 18b aan de orde: de toekenning van de erepenning aan de heer Vos, hetgeen onder acclamatie geschiedde. „Voor het eerst is er eens iets gebeurd dat uw slimheid niet heeft doorgrond", zei mr. Van Rappard niet zonder voldoening, want deze huldiging bleek voor de heer Vos wel zeer onverwacht te zijn. Met door ontroering nauwelijks beheerste stem sprak de scheidende secretaris een dankwoord, waarin hij gewaagde van zijn buitengewone erkentelijkheid. „Ik heb Heemstede met grote liefde gediend, maar het heeft ook mijn verwachtingen bevre digd welke ik koesterde toen ik hier naar toe ging ondanks het feit dat ik er mate rieel op achteruit ging. Het heeft mij vol doening gegeven deze taak te mogen ver vullen, mede door de waardering waarvan uw College en de raad blijk gaf. Natuur lijk heb ik fouten gemaakt, maar zij zijn mij altijd weer vergeven omdat men ervan overtuigd was, dat ik ze niet met opzet maakte. Ik ben met deze gemeentelijke onderscheiding zeker niet minder verheugd dan met de Koninklijke onderscheiding welke mij in Januari ten deel viel". De heer Vos besloot zijn dankwoord met de spreuk te citeren welke boven de deu ren van de Heemsteedse raadzaal staat: „Indien er geen wijze raadslagen zijn ver valt het volk". Aan het begin van de vergadering had de heer Vos zijn opvolger, de heer Th. M. Schelling, de zaal binnengeleid voor het afleggen van de eden. Ook daarbij waren de gemeente-ambtenaren aanwezig. De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit, dat de heer Schelling die al zo lang de gemeente heeft gediend thans ook tot de hoogste ambtelijke functie ter secretarie was geroepen, waarop de heer Schelling een kort dankwoord sprak. ADVERTENTIE Wij geven gaarne het adres van de Telefunkendealer in Uw woonplaats. Imp: N.V. Electriciteits Mij AEG, Frederikspleln 26, Adam-C. Het Is voor de buurtschap De Glip giste ren een goede dag geweest in de Heem steedse raaJ. Het voorstel van het college van B. en W. om zestig mille van de Flora- vermakelijkheidsbelasting voor de bouw van een wijkhuis in tie Glip te gebruiken werd met algemene stemmen en met enthousiasme van vele zijden aanvaard. Intussen werd het voorstel niet van alle kanten zonder bedenkingen aanvaard. De heer Kooijmans (Prot. Chr.) was niet overtuigd van de grote behoefte die er aan zo'n gebouw zou bestaan. Het wijkgebouw- tje „Samuel" wordt toch ook niet intensief gebruikt en de nieuwe bewoners van De Glip zullen zich voor hun culturele behoef ten wel op Heemstede en Haarlem richten. Eigenlijk gaf dit raadslid er de voorkeur aan de Flora-meevaller in'de gewone kas te doen vloeien: het volgend jaar zou een duur jaar worden en dan zou men de 72 mille goed kunnen gebruiken. Ook de heer Weyers (K.N.P.) trok de noodzaak van het voorstel in twijfel, hij meende dat er aan het Molenpad ook nog een zaaltje stond, waarop mevrouw Van Nispen- Van Wely (V.V.D.): „Hebt u dat wel eens gezien?" antwoordde. De voorstanders waren verre in de meer derheid, mevrouw Van Nispen voorop. Zij formuleerde nu reeds een aantal desi derata voor het gebruik: de exploitatie moest in handen komen van een echtpaar, (zeker geen man alleen, een vrouw alleen ging wel) dat met liefde, fantasie en tact ADVERTENTIE b. als onderscheiding aan burgers der gemeente die door hun grote en algemeen erkende verdiensten op enigerlei gebied zich die toekenning waardig hebben ge maakt. Het register waarin de toekenning van wrjjf de pijnhaarden mét: naar de' middenweg moest streven tussen „alles mag" en „niets mag". Verder wenst zij kleedkamers bii het toneel, mogelijk heden voor het houden van familiefeestjes, ruimte voor een bejaardensociëteit, gas- aansluitimg met het oog op de huishoude lijke voorlichting. Afgaande op de teke ning meende zij, dat de grote zaal wel licht te groot en de kleine te klein zou blijken. De heer Verspoor (Arbeid) begroette het wijkgebouw als een begin van de ver wezenlijking van de wijkgedachte, straks dubbel nodig wanneer het uitbreidings plan gerealiseerd wordt. Eindelijk zal het „stiefkind" De Glip een aandeel in het ge meentelijk comfort krijgen. Zijn partijge noot R e ij n d e r s kwalificeerde de oppo nenten van het voorstel als lieden die nog veertig jaar ten achter zijn en zich nim mer verdiept hebben in de noden van de bevolking. Tot de verdere voorstanders be hoorden de heren Van der Linden (K.V.P.), die perplex stond over de opvat tingen van de heer Weyers, en Van Bruggen (Prot. Chr.). die een grapje maakte over het uit de kampioenswed strijden van R.C.H. ontstane potje: hij wilde dat nu ook wel voor een bijzonder doel gebruiken, te meer omdat dit feno meen zich voorshands wel niet zal herha len De voorzitter, burgemeester Van Rap pard, verklaarde dat B. en W. unaniem van de behoefte aan het wijkgebouw over tuigd waren: „Weliswaar is de Glip onver brekelijk verbonden met Heemstede, maar men moet een open oog hebben voor de aparte sfeer van de buurtschap. Door het ontbreken van behoorlijke zaalruimte wer den de bewoners altijd gehandicapt hun gemeenschap ook waarlijk te beleven". De ADVERTENTIE Wij geven U een betrouwbaar advle keuze van Uw bij de PHILIPS ERRES - FRIDOR BRAUN - GRAETZ - S-N.R. - METZ Betaling in overleg. Ged. Oude Gracht 52 tegenover de kerk Gisteravond heeft de eerste radio-uit zending plaatsgehad over de Nationale Kerstprijsvraag „Voor het Kind". Maandag zal de tweede uitzending plaats hebben, dan over Hilversum I. Voor wie zou de gedachte ook niet aan trekkelijk zijn de kans te krijgen, als hij voor één gulden een deelnemerskaart koopt, waaraan een zakje met kinder zegels voor dezelfde waarde is vastgehecht, zodat feitelijk de enige extra uitgave de toeslag op de zegels is, een groot bedrag in geld persoonlijk te mogen gaan overhan digen aan een instelling waar zieke of ge brekkige kinderen verpleegd worden? En deze instelling mag dan nog door de prijs winnaar worden uitgekozen. Bijna ieder een heeft wel in familie- of kennissen kring kinderen meegemaakt, die bijzon dere verpleging nodig hadden en daardoor kent ook bijna iedereen een inrichting, die een grote gift buitengewoon goed zal kun nen gebruiken. De deelnemerskaarten zijn te Haarlem verkrijgbaar in het Hoofdpostkantoor, de bijkantoren in de Tempeliersstraat en aan de Schoterweg, bij de firma Vroom en Dreesmann, aan de stand voor Kinder zegels en briefkaarten, en bij de U.V.V. Bui eau Stadhuis. Bestellingen zullen gaarne door de ÏJ.V.V. verzorgd worden. ET IS NIET MAKKELIJK in deze dagen de Haar lemse raadsleden voor een vrij uurtje te vangen. De dames en heren zitten tot over hun oren in de begroting pn dat geldt dus ook voor de heer H. C. Hennevèlt (C.P.N.). En zelfs voor hem en zijn geestverwante collega's meer dan voor de 36 overige vroed schapsleden, want de commu nisten hebben geen zitting in de commissies, hetgeen het raadswerk aanzienlijk zwaar der maakt. „Wij moeten zeker wel drie keer zoveel tijd aan de stuk ken besteden dan de anderen," zo zei ons de heer Hennevelt en dat laat zich ook wel denken. Maar goed, we mochten hem vorige week Zaterdagavond in zijn woning aan de Hof- meyerstraat komen opzoeken, een klein maar vriendelijk huis van de vereniging „Voor uitgang". Dertig jaar geleden heeft de heer Hennevelt mee gewerkt aan de bouw van dat complex en dat verklaarde mede de deskundigheid waar mee hij het grote euvel van de Slachthuisbuurt: het grond water en daarmee ook de rheumatiek steeds weer in de raad ter sprake brengt. In het dagelijks leven is de heer Hennevelt betonwerker, de rechterhand van een Haar lemse aannemer, bij wie hij nu al van 1931 af vrijwel on afgebroken in dienst is. Ook dat zegt wel iets over zijn be kwaamheden, want in de bou werij zijn de arbeiders als regel niet zo hokvast. Trou wens zelfs in de zwarte voor oorlogse crisisjaren werd hij door zijn kameraden een „spekkoper" genoemd, waar anderen hun werkloosheid in jaren telden, deed hij het in maanden. Intussen stond het in zijn jeugd nog lang niet vast, dat hij in de bouwvakken tei-echt zou komen Zijn onderwijzer op de Rooms-Katholieke lage re school, de toen bekende heer Speller, drong er bij zijn ouders op aan, dat Henk zou door leren. Maar al had zijn vader een betrekking bij het kadaster, een voortgezette op leiding bleek financieel toch niet mogelijk. Toén hij in 1916 op zijn twaalfde jaar van school kwam, werd hij jong maatje bij de binnenvaart, die hij drie jaar later verwisselde voor de meer perspectief bie dende bouwvakken. Van lieverlede interesseerde hij zich ook voor de politiek. Dat begon met het trouw lezen van Kamer- en raads- verslagen. „Ik wilde me persoonlijk overtuigen wat al die woorden in de politieke praktijk waard waren," zegt het raadslid Hennevelt nu. Toch was zijn grootste aandacht in de jaren op de vakbeweging gericht, aanvankelijk nog bij de Ka tholieke Bond, later bij het N.V.V., weer later bij het N.A.S., het anarchistlsch-syn- dicalistisch getinte arbeids secretariaat. Maar de anarchie ligt hem niet, want: „het gaat niet om de afbraak, maar om de opbouw." Toen de öörlog uitbrak waren zijn sympathieën al aan de communistische zijde. In 1940 kwam bij hem al het blad „De Vonk" met het devies „Uit de vonk is een vlam ont staan" in huis. Van die periode af stammen zijn con tacten met de radicale illegale „Waarheid"-groep. In 1944 nam hij de taak van een door een groot natuurliefhebber, die elk weekeinde op zijn stukje grond op „Eigen Tuin" is te vinden. Met geestdrift spreekt hij van dé perziken, druiven en cac tussen, van de gerbera's, cle lathyrus en de meloenen, die hij er heeft gekweekt in zijn zelf gebouwde kasje. Hendricus Cornells Henne velt is al 26 jaar de echtgenoot van Hendrika Cornelia van Loevezijn, die slechts een matige belangstelling voor de politiek heeft, maar des te meer voor haar huishouding. Maar het echtpaar Hennevelt is één in zijn liefde voor zijn tienjarige oogappel Hennie. grote schat, bijna evengroot als gezondheid. De stille armen tellen velen, die door ziekte afhankelijk zijn geworden. Een dubbel leed, een dubbele reden tot medelijden van onze kant, die door deze con frontatie met de ellende pas goed beseffen, hoeveel geluk ons deel is. Denkt u vandaag nog één ogenblik over dit alles na en herinnert u onze collecte voor de verborgen lijdenden in onze eigen kring van de Haarlemse gemeen schap. Velen gingen u reeds voor blijft vooraan in deze edele competitie der mense lijkheid! Door dagelijks de courant te lezen begin ik zoetjes aan te vrezen, dat de kop hier bovenaan, in 't geheel niet op wil gaan, want iedere dag opnieuw maar weer leest men, „Slachtoffer van 't Verkeer". Dan hier, dan daar, ja overal gebeurt dagelijks een ongeval. Men leest, „licht, zwaar gewond of dood", het aantal is ontzettend groot. Laat iedereen toch goed beseffen, dat ook hem of haar dit lot kan treffen. Loopt in 't verkeer dus niet te dromen, laat er toch een eind aan komen, want zo als elkeen wel weet, een ongeval brengt zoveel leed. Gedraagt U daarom als een heer, dan komt er orde in het verkeer. J. V. De heer Henneveld buigt zich in zijn zelfgemaakte kasje over zijn kwekelingen. de vijand opgepakte illegale vriend over. Uiteraard bleef hij na de bevrijding in partij en vakbe weging actief; in 1949 werd hij niet alleen raadslid, maar ook voorzitter van de Alge mene Bond van werkers in de bouwnijverheid; ook is hij bestuurder van de plaatselijke Eenheidsvakcentrale. Toch mag men uit het voorgaande niet concluderen, dat de heer Hennevelt in de ongunstige betekenis van het woord een fanatiek man is, wel in die zin dat hij de klas senstrijd ziet als middel om betere levensomstandigheden voor de arbeiders te bereiken. Wie wat langer met de heer Hennevelt praat we hebben het tot dicht bij de klok van twaalven gedaan ervaart met een zeer gevoelig mens te doen te hebben, die zich bij voorbeeld het leed van Oude Tonge bijna persoonlijk heeft aangetrokken. En verder met 4 Gemeenplaatsen zijn het verstikkende onkruid van goede dingen. Soms kan men een treffende uitdrukking vin den voor een hartontroerend verschijnsel maar als die term te veel en te lang ge bruikt wordt, verliest h'ij zijn uitbeeldingskracht en verstikt hij datgene, wat men er mee tot de gemoederen wil doen doordringen. Zo'n aanduiding als Stille Armen bijvoorbeeld. Wie wordt nog met het ver borgen leed van de mensen, die het ongeluk hebben tot deze categorie van medebur gers te moeten behoren, ge confronteerd, wanneer de term Stille Armen klinkt? Wie ver mag in zijn verbeelding nog door te dringen tot de uit zichtloze grauwheid van dit bestaan, dat op geen enkele manier tot een enigszins ge lukbrengende sfeer kan wor den verlicht, zelfs niet door een overweldigende gulheid van degenen, die iets voor hun medemens missen kunnen? Want het is en blijft het nood lot van de verborgene armen, dat hun grootste leed veroor zaakt wordt door het besef dat zij geholpen moeten wor den. Onafhankelijkheid is een Dat een bioscoopdirectie haar verantwoordelijkheid te genover het publiek niet licht neemt blijkt uit wat onlangs geschiedde in het Frans Hals theater. Daar vervoegde zich Zondag jongstleden een jonge man, die voor de voorstelling van 7 uur twee kaartjes kocht. De portier keek de knaap een beetje vreemd aan, want des middags om 2 uur had hij hem ook al gezien en des Vrijdags was de jongeling eveneens naar de film geweest. Drie keer in drie dagen dus naar dezelfde film? De portier kon woord. Hij vond het niets bij zonders. „Mijn zoon doet voor mensen boodschappen en ver dient zo wel wat. Laat je spaar pot maar even aan meneer zien," zei hij. De jongen toonde zijn spaarpot. Daar zat nog aardig wat geld in. Maar de omstandigheden waaronder deze mensen woon den waren verre van ideaal en een driedaags bezoek aan de (zelfde) film stond daar wel schril tegenover. Papa vond het niets bijzonders, doch de directie verleende de jongeman geen toegang. Hij kon zijn kaartjes weer inwisselen. Wat moet daar nu van te rechtkomen? vraagt de heer Prager zich af. En wij vragen dat mee. Men zal het met ons eens zijn, dat 's mensen grootste wensen zich doorgaans weinig haasten om in vervulling te gaan. Met andere woorden: we krijgen meestal niet meteen wat we hebben willen. Tussen u en een eigen auto staat een leger van centen, die stuk voor stuk gespaard moeten worden. Wilt u plotseling een mooi boek kopen dan wordt het juist herdrukt. Brengt de radio het n^uziekstuk van uw keus, dan onweert 't, en 't stuk muziek wordt erbarmelijk „gekraakt". Er is in ons land een groep mensen, die ons lot wat wil verzachten, zij het dan op een enkel punt. Want iedere Haarlemmer, die niet in het bezit is van een pick-up met platen, kan bij onweer de radio de radio laten. Gisteren namelijk werd op de Gedempte Oudegracht 17 een winkel geopend van de Hollandse Automatenhandel. Er staan in de winkel enkele bonte en ingewikkelde appara ten met de naam Juke-box. U wandelt er heen, gaat bin nen, kijkt op de index, ja uw plaat zit er gelukkig bij en u drukt tevreden gesteld een knop in. Uw muziekstuk komt er uit in de geluidssterkte, die u zelf verkiest. Daarna gaat u naar huis en u glimlacht tegen de bliksem. Of wacht 's, we hebben nog indertijd door spreker geïnstalleerde Glip- commissie moest in een tochtige bollen schuur vergaderen. Bovendien telt De Glip in de toekomst vierduizend inwoners. De door mevrouw Van Nispen geuite ver langens kunnen goeddeels worden ingewil ligd. De voorzitter wees er nog op, dat de materiële uitgaven voor dit doel verwaar loosd moeten worden gezien de te behalen ideeële winst. Trouwens nu reeds bestaat bij voorbeeld van de zijde van de Plantenziektenkundige dienst belangstelling voor zaalhuur. Nadat mevrouw Van Nispen nog had beves tigd, dat zij het ook lang niet denkbeeldig vond, dat de exploitatie op den duur slui tend zou worden, gaven ook de sceptici zich gewonnen. In het geheel geen tegenstand onder vond het voorstel om twaalf mille subsi die te verlenen voor de restauratie van het Huis te Manpad, dat eerlang bewoond zal worden door de Nederlandse gezant in Stockholm, mr. J. Visser. Zoals wij -reeds hebben gemeld zal het rijk ruim veertig en de provincie bijna tien mille in de herstel- kosten bijdragen. De heren Van Bruggen en Ver spoor waren het er over eens, dat wij zuinig moeien worden op de mooie land goederen welke ons nog resten en zij her innerden aan het droevig lot van d'Oranje- rie in Meer en Berg, welke indertijd met een luttel bedrag te redden zou zijn ge weest. De heer Weyers verzette zich tegen de verordening op de straatbelasting. Hij vond dat de gemeente die gelden maar door bezuiniging op haar uitgaven moest zien te verkrijgen, welk simplistisch stand punt de heer Van Bruggen tot een uiteenzetting over de rechtsgrond voor de straatbelasting verlokte. Wel gaf hij het college in overweging zich eens op een redelijke verdeling der lasten tussen huis eigenaren en huurders te beraden. De heer Kooymans bleek iets voor een rioolbelasting te voelen, de heer R e ij n d e r 8 herinnerde er aan, dat Heemstede zo ongeveer de laagste straat belasting van het land heft en dat de huis eigenaren die last al lang in de huren heb ben verdisconteerd, zodat ze door de 35 huurverhoging daaraan nog een voordeel tje hebben. We (houder Van Houten behoefde zich na dat alles niet veel moeite te geven, behalve dan voor een kleine toe lichting ten behoeve van de heer Weyers over het gemeentelijk belastinggebied. Maar de K.N.P.-fractie bleek door dat betoog niet in het minst geïmponeerd en vond „dat men voor belasting altijd wel een rechtsgrond kan bedenken, zelfs al was het een belasting op electiische huis bellen'". En stemde teuge. Hetgeen zich herhaalde bij een voorstel letje cm de gemeente-ontvanger het werk te vergemakkelijken door de aanschaffing van een speciale kantoormachine, welke door de heer Weyers ook al niet nodig werd geoordeeld. De heren Kooymans en Reijnders vroegen ondeugend of de begroting nu ook in December gereed zou kunnen komen, welke opmerking door de voorzitter eveneens ondeugend werd be antwoord. niet aannemen dat het hier een gezonde belangstelling betrof. Eveneens maakte hij zich zor gen over de herkomst van het geld dat de jongeman zo royaal besteedde. Hij ondervroeg de knaap en kreeg van de direc teur van het Frans Halsthea ter, de heer S. Prager, onmid dellijk toestemming bij de ouders van de jongen nader te informeren. De vader van de jongen stond de portier te iets vergeten. U moet wel een dubbeltje of een kwartje mee nemen. Dus toch geld, zegt u. Ja toch geld, zeggen wij, maar de wens gaat wel bijzonder snel in vervulling. Men kan een juke-box ook nog thuis laten bezorgen, dat vindt de Hollandse Automa tenhandel nog prettiger. Maar laten we het daar niet verder over hebben, want dat zal dan wel weer sparen worden. Blijkens een verklaring van de heer Weyers heeft de raad en inzonderheid de commissie voor het grondbedrijf zich neergelegd bij de voordracht van B. en W. om de nieuwe gemeentesecretaris Th. M. Schelling te benoemen tot rentmeester van het grondbedrijf: „uit opportunistische gronden heeft men overwogen de gelegen heidsredenen van het college te laten prae- vaieren boven her principiële standpunt van de commissie", aldus de plechtige ver klaring van de heer Weyers, die er boven dien voor eigen rekening nog een tirade aan vastknoopte over „effectloze plato nische verklaringen van de K.V.P.", waar van de betekenis overigens niemand dui delijk scheen te zijn. Wethouder Disselkoen trad in het krijt voor het bijzonder onderwijs tegen over mirqbele dictu! de heer Kooy mans. Het ging om de door de St. Hen- ricus-Ulo gevraagde aanschaffing van een aantal schrijfmachines. De heer Kooy mans vond zeven machines in totaal aan de hoge kant en vreesde consequenties wanneer andere scholen ook op het idee zouden komen machineschrijven in hun leerplan op te nemen. Maar wethouder Disselkoen vond juist voor Ulo-leer lingen machineschrijven een uitermate nuttig vak, daar het bedrijfsleven dat aan die groep personeel vaak als een eerste eis stelt. De heer Brink (V.V.D.) vreesde nog schade aan particuliere instituten door dit onderwijs, maar dat argument maakte geen grote indruk. De overige voorstellen waarbij dat tot het verlenen van medewerking aan de bouw van de nieuwe Gerrit Barger-Ulo aan de Koeaaefslaan werden aanvaard. De benoemingen verliepen conform de voordrachten. ADVERTENTIE MIRROFLEX SYSTEEM Uw beste portret op de prettigste manier Schoterweg t/o de neO'PttOtO Ripperdakazerne. Tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam js benoemd mr. N. Bolkestein, thans rechter in de arrondissementsrecht bank te Amsterdam

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13