Export in bollenbedrijf ziet nog steeds een verheugende expansie N. VAN BREEMEN Co. TEL 1007* Scharoff regisseerde „De blauwe heuvel" H. E. Geerdink 40 jaar antiquair Amsterdamse Beurs Heemstede HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 BL OEMS OLLENCUL TUUR Tragiek in Haarlem Echtpaar verkommert in stilte Haagse Corned ie Reddingsploeg naar verongelukt vliegtuig nv6 Diplomatieke betrekkingen tussen Djakarta en Moskou Uitvoering voor de „Stille Armen" Scheepvaart M AANDAG 21 DECEMBER 1953 „In het algemeen mag van een gunstig resultaat in het bloembollenvak in het af gelopen seizoen worden gesproken. De ex port geeft nog steeds een verheugende expansie te zien en ook voor de kwekerij kan van een bevredigend jaar gewag worden gemaakt", aldus deelde vanmorgen jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden in de in het Concertgebouw te Haarlem gehouden vergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur mee. Wel zijn de financiële uitkomsten van de exportbedrijven niet evenredig aan de toe name van het totale exportcijfer gestegen en kan integendeel van een zekere terug gang worden gesproken, aldus vervolgde spreker. Deze is echter niet zodanig ge weest. dat daardoor de gang van zaken in het bloembollenvak is ontwricht. Nu zich wellicht in het komende jaar mogelijkheden voordoen om de export tot een nog grotere hoogte op te voeren, zowel naar waar-de als naar hoeveelheid, mogen de uitkomsten der exportbedrijven over het afgelopen jaar daartoe zeker geen belem mering vormen. De kwekers zullen daarom tijdig en tegen redelijke prijzen dienen te verkopen, ook in hun eigen belang, terwijl tevens de vraag of een bescheiden uitbrei ding van het tulpenareaal gewenst is thans wel bevestigend zou moeten worden beant woord. tenzij de omstandigheden zich als nog zouden wijzigen. Indien hierdoor mede de prijzen van het teeltrecht zouden dalen, zou zulks ongetwijfeld moeten worden toegejuicht. Dat de inlevering voor abnormaal een voortreffelijke maatregel is, welke niet al leen een verbetering van het product met zich brengt, doch ook op andere wijze de kwekerij, en met name de kleinere bedrij ven, ten goede komt, is wel gebleken, ter wijl eveneens het wetenschappelijk onder zoek en de Keuringsdiensten de even noodzakelijke als waardevolle kwaliteits verbetering in belangrijke mate blijven stimuleren. Onder deze omstandigheden en de vooruitzichten voor de eerstkomende periode beoordelende, voor zover zulks mogelijk is, mag het bloembollenvak met enig optimisme de naaste toekomst tege moet zien, al zullen moeilijkheden hier en daar zich voordoen, waartegenover echter ook weder gunstige factoren elders zich zullen doen gelden. Helaas kan spreker hetzelfde optimisme niet opbrengen ten aanzien van de positie der vakorganisaties, die slechts zelden de eenstemmigheid en de samenwerking kun nen opbrengen, die voor het vak van het hoogste belang zouden zijn. Niet alleen geldt zulks voor de organisa ties onderling, die veeleer elkander op elk gebied dienden te steunen dan een zekere rivaliteit aan de dag te leggen, doch ook voor de leden de organisaties zelf, die nog te vaak het eigen- of groepsbelang stellen boven dat, waarvan wij allen beter zouden worden. In sterke mate geldt dit ook voor de ver eniging. Alom hoort men critiek, iedereen weet wat hij niet wil, doch niemand wenst iets op te geven van zijn eigen belang of opinie om nu eens uit te maken wat men tezamen dan wel zou willen of zou kunnen bereiken. Wederom zijn reorganisatieplannen aan de orde gesteld, waaromtrent thans een commissie nadere voorstellen* zal uit werken. Op de ernst van wat te gebeuren staat wilde spreker nu reeds uitdrukkelijk wij zen. Op een of andere wijze zal de impasse, waarin wij ons door onze grote verdeeld heid bevinden, moeten worden doorbroken, zeide spreker. Verder zal men de voor stellen dienen af te wachten, die, naar hij hoopte de sleutel zullen leveren om de voorgaande periode van wantrouwen en negativisme af te sluiten en een nieuwe en voorspoedige toekomst voor de vereni ging te openen, aldus besloot de voorzitter zijn openingsrede. Aan het begin van de vergadering had de voorzitter het overlijden herdacht van de heren Johannes Nieuwenhuis te Lisse, J. J. van Meeuwen te Doesburg, J. D. Bak ker, die meer dan dertig jaar de trouwe en uiterst bekwame medewerker van prof. Van Slogteren was, Hein van Kam pen te Noordwijkerhout, Siem van der Tijdens het weekeinde hoorden we weer zo'n typerend geval. Zo'n kleine geschie denis van menselijk leed dat in de regel verloren'gaat in de daverende dingen dezer dagen. Het ging over een bejaard echtpaar, de man 69, de vrouw 66 jaar oud. Hij had al tijd behoorlijk zijn brood verdiend en sa men hadden zij hun twee kinderen in eer en deugd groot kunnen brengen. Maar met de oude dag ging het werk ontbreken en daarmee ook het inkomen. Toch mopper den ze niet. Ze ontvingen een uitkering door de Noodwet-Drees en met zo nu en dan een kleine handreiking van de kinde ren, die overigens zelf voor de kosten van een opgroeiend gezin zaten en het ook niet breed hebben, slaagden zij erin de eindjes aan elkaar te knopen. Al lukt dat soms alleen maar als er eens „bij de jongens" een maaltje eten op overschoot.... Dat wankel evenwicht is nu grondig ver stoord. De man is met zijn gezondheid gaan sukkelen, de dokter is gekomen en heeft een recept geschreven voor versterkende middelen. Versterkende middelen die verzwakken de middelen zijn als het op het geld aan komt. Aan de kinderen willen zij geen hulp meer vragen en ook elders willen zij niet om steun aankloppen, omdat zij wel eens hebben gehoord, dat die hulp later op de kinderen kan worden verhaald. En de zorgzame vrouw rekent en rekent, puzzelt dag en nacht met haar schamele inkomsten en vindt dan zo nu en dan een oplossing om een deel van die versterkende middelen te kunnen kopen door dan maar op het noodzakelijke voor zichzelf te besparen. Zij doet zichzelf tekort om haar man te kunnen behouden. Zie, dat is nu een voorbeeld van stilie armoede bij uitstek. De jaarlijkse inzame ling dient om dé nood te verlichten van juist deze categorie, die kleine mensen, die niet vragen durven en willen en wier oude dag wordt versomberd door nooddruft zon der uitkomst. Gedenkt daarom in deze laatste dagen v m het jaar de Kerstinzameling voor de P: ille Armen, opdat er ook in hun wonin gen iets van de blijheid van de Kerstge- Liriden te Hillegom, Th. Jonkheer te Nij megen, P. Koning te Sassenheim, A. J. Hoogeveen te Wassnaar en W. van Dis te Fijnaart. Uitbreiding hoofdbestuur In behandeling kwam een voorstel van het hoofdbestuur om het aantal leden van het hoofdbestuur uit te breiden van dertien tot vijftien leden; de voorzitter en elf leden worden gekozen door de algemene verga dering en drie door de groepen „De Hya cint", De „Tulpen" en „De Narcis". De meerderheid van de leden van het hoofd bestuur moet bestaan uit alleen kwekers. Van de afdeling Sassenheim was een amendement binnengekomen; voorge steld werd, om te spreken van de meerder heid van de leden van het hoofdbestuur, die door de algemene vergadering gekozen worden, moet bestaan uit alleen kwekers. De voorzitters der groepen mogen zowel kweker als exporteur zijn. De afdeling Hillegom informeerde, waarom de groepen De Iris en De Lelie niet in het hoofdbestuur opgenomen wor den. Kan er ook-een groep De Gladiool gevormd worden. De voorzitter deelde mee, dat het de bedoeling is eerst de band met de grootste groepen te verstevigen. Er zijn plannen de vereniging te reorganiseren; bij de bespre king hiervan kan de vraag van de afde ling Hillegom aan de orde komen. De afdeling Langend ijk achtte het voorstel voorbarig; zolang de reorganisa tie-voorstellen nog niet aangenomen zijn is nog niet bekend wat er zal gebeuren. De voorzitter merkte op, dat con tact met de groepen van groot belang is bji de besprekingen in het hoofdbestuur. Ais de reorganisatie niet doorgaat dan blijft de vertegenwoordiging der groepen van be lang. Tegen het amendement van de afde ling Sassenheim had spreker geen bezwa ren. Het amendement-S assenheim werd aanvaard met 297151 stemmen. Een voorstel van de afdeling Roelof- arendsveen, om de voorzitters dei- groepen een adviserende stem in het hoofd bestuur te geven werd verworpen met 148300 stemmen. Bij de tegenstemmers was de afdeling Roelofarendsveen Het voorstel van het hoofdbestuur werd verworpen, omdat er geen meerderheid was van drie kwart, hetgeen bij wijziging der statuten noodzakelijk is. De stemmen verhouding was: 303 stemmen voor en 145 stemmen tegen. De voorzitter zeide het besluit zeer te betreuren; een voorstel, dat van belang is voor de opbouw van de vereniging, is ver worpen. Hij vroeg of de vergadering be reid was een herstemming te houden. Voorstel toch aanvaard Enige leden verklaarden zich er tegen. Het voorstel van de voorzitter het voorstel bij acclamatie aan te nemen, met bepaling het besluit voor 1954 van kracht te laten ADVERTENTIE iflm zijn, werd na enige bespreking aangeno men, nadat het amendement Sassenheim was ingetrokken. Vormen van groepen Het hoofdbestuur stelde voor om, ter bestendiging van de in de laatste jaren steeds meer groeiende toestand, dat de be handeling van de economische vraagstuk ken van de teelt van en de handel in bloembol- of knolgewassen waarvoor een groep is gevormd, is toevertrouwd aan deze groepen een wijziging te brengen in de statuten, waarbij bepaald wordt, dat de leden, die kwekers of handlangers in een zelfde geslacht van bol- of knolgewas zijn (zoals hyacinten, tulpen, crocus, nar cissen enzovoort) zich tot een groep kun nen verenigen. Een groep kan rechts persoonlijkheid hebben. Dit voorstel werd bij acclamatie aan vaard. Het besluit zal pas van kracht zijn, als de reorganisatie der vereniging een feit is geworden. Resultaten Flora Het hoofdbestuur had de voorlopige reke ning opgemaakt van de Flora 1953, sluitend met een saldo van 164.807. De voorzitter deelde mee, dat hier over geen bespreking zal worden gehouden, omdat het een voorlopige rekening betreft Hij merkte op, dat er in afdelingsvergade ringen critiek is uitgeoefend op de reke ning. Men was van mening, dat er eigenlijk een nadelig saldo van 35.000 zou zijn. Deze critiek is onjuist. Het Centraal Bloem bollen Comité had een subsidie verleend van 200.000. Hiermee is bij het opstellen der begroting rekening gehouden. Aan dit comité is het dus te danken, dat er een saldo is. De afdeling Wassenaar bracht een compliment aan degenen, die de begroting hadden opgemaakt. Deze cijfers komen vrij aardig overeen met die van de voorlopige rekening. Contributieverhoging Op voorstel van de afdeling Lisse werd besloten voorlopig voor een jaar de contributie te verhogen, waardoor de ver eniging in de staat zal zijn om de nood zakelijke jaarlijkse uitgaven naar behoren te bekostigen. Motie over belastingdruk De vergadering aanvaardde een motie van de afdeling Castricum, waarin aan het hoofdbestuur verzocht wordt er bij de regering op aan te dringen om de te zware lasten van de belastingdruk op het bloem- bollenbedrijf te wijzigen en te stellen op een voor het vak economisch verantwoor de basis. Hierna werd de vergadering geschorst ott vanmiddag. ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 VOOR DE A.S. FEESTDAGEN leveren wij weer onze welbekende HORS DOEUVRES RUSSISCHE EIEREN HUZAREN-SALADES POLONAISES gevuld met IJS en SLAGROOM SLAGROOMIJSTAARTEN Uw bestellingen worden keurig thuisbezorgd Het was Zaterdag bijzonder druk in de winkel van het echtpaar H. E. Geerdink Blumers aan de Oude Groenmarkt. En dit was niet het geval omdat er op die dag nu juist een bijzonder koopje was te halen of omdat er een gedeelte van de zaak her bouwd was. Niets van dit alles. De heer Gradus Geerdink, 73 jaar oud, was name lijk op 19 December veertig jaar in het antiquiteiten-vak werkzaam en hij en zijn bijzonder krasse echtgenote (76 jaar) von den dit een opperbeste aanleiding om de talrijke familieleden, kennissen en vaste klanten eens een keertje in de winkel uit te nodigen en de oude herinneringen op te halen. En dat gebeurde dan ook. Het echt paar overstelpte iedereen met een indruk wekkende reeks jaartallen waaruit op te maken viel, dat de heer Geerdink reeds op tienjarige leeftijd in de handel ging. Van de leerplichtwet was toen namelijk nog geen sprake en in 1890 trok de jonge Gra dus er met een hondenkar op uit om te proberen met de verkoop van galanterieën zijn brood te verdienen. Dat lukte wonder wel en de heer Geerdink hield vol. Hij spaarde en spaarde en in 1913 was hij zover, dat hij een winkel in antiquiteiten kon beginnen. Op 10 November 1926 ver huisde het echtpaar van Leeuwarden naar de Spaarnestad en hier begonnen de twee energieke mensen hun Friese antiekzaak op te bouwen. En met succes, want nu, zesentwintig jaar later, is er een klanten kring ontstaan, die tot in alle werelddelen vertegenwoordigers heeft. Brazilianen, Amerikanen, Belgen, Denen, enfin te veel om op te noemen. De oorzaak van de bloei van de zaak is snel verteld. De heer dachte in materiële zin worde geopenbaard. Geerdink vat het in enkele zinnetjes aldus samen: „Ik heb nog nooit moderne boel verkocht en ik heb in mijn leven nog geen enkel stukje antiek naar de veiling ge bracht". Het echtpaar doet het op het ogenblik een beetje kalmer aan. Wel probeert de heer Geerdink nog af en toe loodzware vazen te vertillen, maar hij heeft toch moeten ondervinden, dat hij geen „broekje" van een jaar of twintig meer is, hoewel hij zich bijzonder jeugdig voelde toen Zater dag de tientallen klanten, familieleden en kennissen hem kwamen opzoeken. Een van de vaste klanten bracht zelfs een met de hand beschilderd wandbord mee, dat, zoals de heer Geerdink ons vérzekerde, een ere- plaatsje in de achterkamer zal krijgen. Reddingsploegen zijn er nog steeds niet in geslaagd de Amerikaanse bommenwer per te bereiken, welke drie dagen geleden op IJsland op een afgelegen gletscher, de Myrdalsjokull. verongelukte. Er waren negen inzittenden. Een reddingsploeg van IJslandse boeren is in een motorslede tot op twee mijl van het verongelukte toestel genaderd. De ben zine raakte echter op en de mannen gingen te voet verder. Toen zijn een mijl gevor derd waren zagen zij hun weg versperd door een hoge ijsmuur. Zij waren te ver moeid, om deze muur te beklimmen en be sloten eerst te rusten. Genoemde reddingsploeg staat in radio contact met vliegtuigen, die in de buurt patrouilleren. De mannen hebben verzocht om benzine en andere voorraden. Voor de tweede keer heeft de voor Haar lem aangekondigde voorstelling van „Colombe" van Jean Anouilh door de Haagse Comedie onder regie van Cees Laseur geen doorgang kunnen vinden. In beide gevallen was ziekte, eerst van Fie Carelscn, thans van Heieen Pimentel, daar oorzaak van. Doch ook van dit uitstel komt geen afstel: men mag aannemen dat „Co lombe" in het begin van het volgend jaar voor enkele uren op het Wilsonsplein zal neerstrijken. Toch heeft men Zaterdag avond in de Stadsschouwburg van sterk toneelspel kunnen genieten. De Haagse Comedie vertoonde nu een nieuwe aan winst van het répertoire: „De blauwe heu vel" (The shining hour) van Keith Winter, welk uit 1934 daterend stuk hier te lande vroeger al eens in een andere bewerking de thans gebruikte vertaling is van Alfred Pleiter en onder een andere titel is op gevoerd. De leiding van de repetities was toevertrouwd aan Peter Scharoff, die dit werk in het buitenland al enige keren eer der in scène heeft gezet, maar die men hier (de eveneens onder zijn hoede tot stand gekomen première van „De brief van Don Juan" van Luisa Treves niet te na gespro ken) eigenlijk alleen kent als een uitmun tend pleitbezorger van de Russische klas sieken: Tsjechof, Tourgenjef, Gogol, Gorki en laatstelijk Ostrowski. Daar is natuurlijk niéts tegen. Maar wij zouden ook zo wel bereid zijn geweest in Scharoff's veelzijdigheid te geloven. En hoe voortreffelijk qua sfeer en spanning het resultaat van zijn regie ook was, ik geloof niettemin dat menige Hollandse collega iets dergelijks tot stand had kunnen brengen. Men had stellig een artistiek lu cratiever gebruik van zijn aanwezigheid kunnen maken. Er is in dit spel van Keith Winter, die ongetwijfeld wel eens van Ibsen en Strindberg heeft gehoord, immers in toneeltechnische zin niets bijzonders aan de hand. De personen hebben precies te doen en te zeggen wat er in het tekst boek staat, niet meer en niet minder. Het stuk speelt zich geheel af in de huis kamer van de grote boerderij van de paar den fokkende familie Linden in Yorkshire, waar zich zoiets als een tragedie dreigt te voltrekken, als de oudste broer Henry zijn bekoorlijke vrouw Mariella introduceert, waarmee hij uit de tropen is teruggekeerd om rustig van zijn geld te gaan leven. Zij wordt vrijwel op slag verliefd op haar zwa ger David, die ontdekt dat zijn eigen huwe lijk niet op geluk, maar op tevredenheid berust en wiens vrouw het offer van haar leven brengt door zich onder het instor tend dak van een tijdens een in dergelijke gevallen traditioneel onweer in brand ge vlogen schuurtje te werpen om de twee mensen „die voor elkaar geschapen zijn" niets in de weg te leggen. Na het overwin nen van de nodige wroeging volgt er ten slotte de belofte van een „happy ending". Het geheel is nogal melodramatisch, het geen mede veroorzaakt wordt door de opeenstapeling van vooral na de pauze onvoldoende gemotiveerde incidenten, maar men behoeft toch ook niet zo „highbrow" te zijn om het als waardeloos te veroor delen. De auteur zorgde voor enkele waar achtig boeiende scènes en bood de mede werkenden over het algemeen gelegenheid tot het demonstreren van sterk spel. Het was dan ook zeker geen verloren avond. Willy Haak was zeer overtuigend a^s de bazige en bittere oude vrijster Hannah en Elisabeth Andersen maakte Mariella, mis schien wat koel, begerenswaardig en sym pathiek. De gesprekken tussen deze beide vrouwen behoorden tot de beste momen ten. Jan Retèl en Gijsbert Tersteeg waren de beide echtgenoten en Piet Kamerman speelde een jonge heethoofd. Dit was alle maal naar wens, zoals men mocht ver wachten. Maar een woord van afzonderlijke hulde komt toe aan de betrekkelijk onervaren Annet Nieuwenhuyzen, als ik het wel heb uit het studententoneel afkomstig, die na slechts één dag repeteren de moeilijke rol van Judy, het aanhankelijke vrouwtje van David, dat zelfmoord pleegt, van Heieen Pimentel moest overnemen. Zij deed dat bijna doorlopend subliem, zeer geloofwaardig, waarbij zij nog de handi cap had allerminst het aangewezen type te zijn. Haar toon was rustig, zuiver en gevoelig, zodat men, waar zij een enkele keer tekort schoot, zoals in de grote uiteen zetting met Mariella in het tweede deel van het tweede bedrijf, gemakkelijk en gaarne de bedoeling voor lief nam. Het wordt zo langzamerhand een gemeenplaats om van een acteur of actrice te zeggen, dat hij of zij zo goed luistert, maar hier mag een dergelijke concentratie wel weer eens nadrukkelijk worden geprezen, omdat men toch mag aannemen dat zij tenminste een half oor voor de souffleur nodig had. Een bewonderenswaardige prestatie, waar voor de dankbare bewondering ook door de mèt haar spelenden werd gedeeld, ge tuige de pogingen van Elisabeth Andersen om haar bij het in ontvangst nemen van het applaus de verandering in de rol bezetting was aan het publiek niet meege deeld naar voren te schuiven. DAVID KONING Slotkoers Openings Vrijaag koersen 3-314 Nederl.'47 99»/,o 99"/,n A.K.U 178% 178% 223% 224 Philips Gloeil. 196% 199 Kon. Petroleum 351% 348% A'darn Rubber 94% 93% Holl. Amer. Lijn 148 148 N. Scheepv Unie 134 135 H.V.A 116% 116% 96 96% Amsterd. Bank 182% 182% Ned. Handel Mij. 167% 167% Rotterd. Bank 176% 176% Twentsche Bank 177 177 Anaconda Copper 311»/„ 31% Bethlehem Steel 51% 51% Republic Steel 49»/,o 47% Shell Union 77% 20% 20% 39% 39% DJAKARTA (P.I./Aneta) De Indone sische minister van Buitenlandse- Zaken heeft het volgende bekend gemaakt: via de Indonesische vertegenwoordiging in Den Haag heeft de regering een officiële ver klaring van de Sovjet-regering ontvangen. In deze verklaring, die door de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, werd gezonden, wordt gezegd, dat de re gering van de Sovjet-Unie instemt met de benoeming van een Indonesische ambas sadeur in Moskou, binnen zo kort mogelijke tijd. De regering van de Sovjet-Unie ver klaarde zich bereid een ambassadeur te Djakarta te benoemen. Volgens welingelichte kringen is het waarschijnlijk, dat dr. Subandrio, die thans ambassadeur van Indonesië te Londen is, en die zich op het ogenblik in Djakarta bevindt, tot de eerste Indonesische ambas sadeur te Moskou zal worden benoemd. De staf zou uit zes tot acht personen bestaan. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Sunarjo, bracht Maandag een bezoek aan het paleis van president Sukarno. Aange nomen wordt, dat hij gesproken heeft over het aanknooen van diplomatieke be trekkingen met Rusland. De feestavond, welke voor Zaterdag door het Heemsteeds Fanfarecorps „Excelsior", met medewerking van de toneelvereniging „Nut en Genoegen" ten bate van de Stille Armen in het Sportpark-Restaurant was georganiseerd, kan in alle opzichten volle dig geslaagd worden genoemd. Vandaar dat de waarnemend dirigent, de heer L. ten Braake die in de eerste plaats ver heugd was de burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard en zijn echgenote te mogen begroeten zijn grote voldoening over de volle zaal tot uitdrukking bracht. Evenmin verzuimde hii de verscheidene belangeloze medewerkers aan het pro gramma zijn erkentelijkheid te betuigen; niet in het minst de vier dames, die een fraaie collectie prijzen voor de kientafel hadden verzameld. De onder leiding van de heer L. ten Braake door „Excelsior" ten gehore ge brachte concertnummers, werden met een bevredigende aandacht beluisterd, zodat de kwaliteiten van dit corps bij de toehoor ders opnieuw erkenning vonden. De to neelvereniging „Nut en Genoegen" voerde vervolgens de klucht „Ma heeft de broek an" op, een voorstelling die wij al bespra ken, zcde.t thans met het signaleren van het daverend lachsucces kan worden volstaan. Een aardig intermezzo werd gevormd door de vertoning van het filmpje, dat het be zoek van „Excelsior" aan Puttershoek weer even in herinnering bracht. Tenslotte stelden enige ronden van het edele kien spel talrijke gelukkigen in het bezit van een fraaie prijs. De avond werd besloten met een geani meerd bal, waarvan de dansmuziek even eens belangeloos verzorgd werd door „The Rythm Mixers", onder leiding van de heer W. Luiten. Agatha, 22 tj. Ptiok verwacht. Akkrumdijk, 19 te Le Havre. Alamak, 20 te Port Said. Aletta. 21 te Pladju. Alioth, 19 v. Rio de Janeiro n. Santos. Almdijk, 19 v. Vera Cruz te Tampico. Alnati. pass. 20 Ouessant n. Las Palmas. Amerskerk, 21 te Adelaide. Ampenan, 20 v. Genua n. Rotterdam. Amsteldiep, pass. 20 Kp. de C.ata n. Marseille. Antonia, 13 v. Singapore n. Miri. Axeldijk, 20 te Hamburg. Aagtedijk. 21 v. Trinidad te Rio de Janeiro. Aagtekerk, 21 v. Bremen te Antwerpen. Alcyone, 20 v. Rio Grande do Sul n. Buenos Aires Alaabi pass. 21 Gibraltar n. Antwerpen. Algeoib, pass. 20 Rio Grande do Sul n. Rio de Janeiro. Amstelbrug, pass. 20 Ouessant n. Rotterdam. Arnedijk, 20 te Antw. n. New Orleans. Alblasserdijk. 21 Hoek v. Holland verw. Alderamin, 20 v. Hamburg n. Antwerpen. Alphacca, 20 te Baltimore. Averdijk, 20 v. Baltimore te Norfolk. Bali. 20 te Bitung. Banka, pass. 20 Sabang n. Colombo. Billiton, 20,te Los Angeles. Bloemfontein, pass. 20 Ouessant n. Teneriffe. Bntsum, IB v. New Orleans n. Honolulu. Barendreoht, pass, 20 Perim n. Mena el Ahmadi Biommersdijk, 20 te Antw. n. New York. Breda, 20 v. Trinidad n. Antw. Biitar, 21 v. Suez n. Aden. Biijdendijk. pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Bonaire. 20 v. Paramaribo te Amsterdam. Boskoop. 20 v. Antwerpen te Amsterdam. Caltex Leiden, 20 te Rotterdam. Caltex Nederland, pas 20 Ouessant n. Sidon. Caltex The Hague, 19 v. Sidon n. Rotterdam. Ceronia, 19 v. Napels n. Singapore. Caltex Delft, 21 v. Sidon te Bordeaux verw. Duivendijk. 21 v. Londen te Rotterdam. Kemdi.ik, 20 te Rotterdam. Kernland, 19 te Rio Grandë do Sul. Esso Den Haag, 20 Algiers n. Port Said. Etrema. 21 te Pladju. Eos, 21 v. Oran te Antwerpen. Eendracht. 21 v. Katakolon te Phillippeville. Enggano, 21 v. Karachi n. Bombay. Friesland KRL20 v. Port Said n. Aden. Friesland (SSM), 20 te Rotterdam. Gaasterland. pass. 20 Kanarische eil. n. Recife. Garoet, 19 v. Madras n. Calcutta. Hathor, 19 v. Alexandrië n. Beyrouth. Heelsum, 19 v. Mobile n. Jacksonville. Helicon, 19 v. New York n. Curagao. Hersilia, 19 v. Aruba n. Cartagena. Hilversum, pass. 18 Perim n. Lands End. Hoogkerk. 22 Port Said verw. Indrapoera, pass. 20 Zebayir eil. n. Port Said. Hathor, 20 v. Alexandrië te Beyrouth. Hector, 21 v. Valencia te Rotterdam. Hecuba, 21 v. Amsterdam n. West Indië. Iios, 21 v. Alicante te Barcelona. Ivoorkust, 21 v. Hamburg te Amsterdam. Java, 20 te Balikpapan Japara (KRL), pass. 21 Guardafui n. Belawan. Jupiter, 20 v. Rotterdam n. Lissabon. Karimu. 21 v. Londen te Amsterdam. Kedoe. 21 te Soerahaia. Kertosono, 20 v. Singapore n. Calcutaa. Kieldrecht, 19 v. Hongkong n. Keelung. Kota Agoeng, 19 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Laagkerk, 18 v. Karachi n. Aden. Lekkerkrek. 19 v. Rangoon n. Calcutta. Leopoldskerk. 19 nog te Damman. Lieve Vrouweke'-k, 20 v. Colombo n. Madras. Lombok. 20 te Nanaimo. Lutterkcrk. 19 te Ras Tanura. Laurenskerk. 20 v. Hamburg te Rotterdam. Leopoldskerk. 21 v. Damman n. Karachi. Linge, 20 v. Lissabon n. Dakar. Manoeran. pass. 20 Finisterre n. Port Said. Marisa. 20 te Mena al Ahmadi. Marken. 20 te Rotterdam. Mataram, 19 v. Baltimore n. New Orleans. Mirza, 19 te Yokohama. Maasdam, 19 v. Halifax n. New York. Macuba, pass. 21 Ceylon n. Singapore. Mentor. 21 v. Amsterdam te Tunis. Meliskerk. 21 v. Port Said te Genua. Nigerstroom, 19 v. Monrovia n Freetown. Noordam. pass. 20 Startpoint n. New York. Nieuw Amsterdam, 20 360 m. N. Crooked eil.. Ncordwijk. 20 Kp. Race gepass. n. Botwood. Oranje, 20 v. Belawan n. Colombo. Oranjefontein, pass. 20 Ouessant n. Southampton Peperkust, pass. 20 Vlissingen n. Bordeaux. f Kort en bondig BINNENLAND In het gehucht Heiningen bij Fijnaart heeft burgemeester J. ter Haar Zaterdag middag de eerste spade in de grond gesto ken voor de bouw van een jeugdhuis, geschonken door de Zwitserse Stichting Pestalozzi, te vergelijken met de Neder landse Vereniging „Pro Juventute". In de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar het jeugdhuis komt te staan, is een begin gemaakt met de bouw van een dertigtal houten Zweedse en Noorse woningen, ge schenken uit deze landen in Fijnaart ge komen via het Rode Kruis. De oudste onderwijsinstelling te Rot terdam, het Gymnasium Erasmianum bestond Zaterdag 625 jaar. Dit instituut werd in 1328 als Latijnse school opgericht. In de hal van het schoolgebouw is een steen onthuld met de namen der rectoren sinds 1328, voor zover deze bekend zijn. liet zal begin Januari veertig jaar zijn geleden dat de „Haagse Post" werd opgericht door de inmiddels overleden heer S. F. van Oss. Het thans verschenen Kerstnummer van de „Haae.se Post" is tevens jubileum nummer. In dit nummer wordt onder meer aandacht besteed aan de geschiedenis van het weekblad. Dr. J. E. van Baal, gouverneur van Nieuw Guinea, is Zaterdag per vliegtuig in ons land aangekomen voor besprekingen met de regering over de werkplannen en de begroting voor 1954 voor Nieuw Guinea. Op cle rijksweg UtrechtDc Bilt kwam Zondagavond de 41-jarige motorrijder Wolfdorf uit De Bilt in botsing met een uit tegenovergestelde richting naderende auto uit Zeist. De motorrijder werd zo ernstig ge wond. dat hii op weg naar het ziekenhuis overleed. De duo-passagier, de heer Wölsken uit Utrecht werd ernstig gewond naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis over gebracht. HAARLEM EN OMGEVING Ou Woensdagavond 23 December hoopt het Christelijk Gereformeerd Evangelisatie zangkoor in de Bethelkerk aan de Flores- straat te Haarlem-Noord een Kerstzang uitvoering te houden onder leiding van de dirigente mevrouw T. JonkerVrugt. Mede werking verlenen mejuffrouw Nellie Oroe- nevolt, sopraan, mevrouw T. JonkerVrugt, alt en de heer W. Miedema, kerkorgel. Een gedeelte van het bedrijf van de Haarlemse Auto Centrale aan het Stations plein is ingericht als showroom, die Zater dagmiddag in gebruik is genomen, waarbij de directeur, de heer J. H. Reverdam. de genodigden welkom heette. De bezoekers toonden grote belangstelling voor de aan winst. De bouw van een nieuwe openbare kleuterschool, die verrijzen zal aan de Nic. Beetslaan te Zandvoort in nlan Noord, is gegund aan het aannemersbedrijf M. A. •Toustra te Haarlem voor het bedrag van de inschrijving ad f 83.850. Men hoont ten spoe digste met de bouw aan te-vangen, om het schoolgebouw bij de aanvang van de nieuwe cursus in September a.s. in gebruik te kunnen nemen. Perna. 20 v. Pladiu te Singapore. Poseidon. 20 te Pto Cabello. Prins Alexander, pass. 19 Vlissingen r. Antw. Prins Fred. Hendrik. 19 v. Bremen n. R'dam. Prins Willem HI. pass. 20 Vlissingen n. Antw. Prins Willem V. 20 te Antwerpen. Prins Willem v. Orante 20 te Hamburg. Papcndrecht. 21 v. Rotterdam te Curagao. Pr.ns Fred. Hepdrlk, 20 v. Chicago te R'dam. Radia, 20 v. Basrah n. Bahrein. Raki. pass. 20 Kp. Nao n. Amsterdam. Ruys, 19 v. Buenos Aires n. Montevideo. Rijnland, pass. 19 Kp. St. Thome n. Ilheos. Radja. 21 v. Basrah te Bahrein. Raki. pass. 21 Gibraltar n. Amsterdam. Rilndam, 21 v. New York te Rotterdam. Rijn'kei-k, 20 v. Bremen te Hamburg. Sarangan, 19 v. San Francisco o. Portland Oreg Saroena. pass. 20 str. Balabak n. Balikpapan. Sarpedon, 19 v. Baltimore n. New York. Schie, 20 te Volos. Schledijk. 20 v. New York te Boston. Sibajak. 19 320 m. Z. ten O. Diego Garcia. Stad Alkmaar, 21 Narvik verw Stad Maastricht. 20 v. Palermo n. Huelva. Salawati. 20 v. Genua n. Marseille. Sloterdijk. 21 v. New York te Boston. Stad Arnhem, pass. 20 Aden n. Perzische Golf. Sheratan, 22 v. Philadelphia te Mena el Ahmadi Sibajak. 26 v. Sydney te Aden verw. Stad Maassluis, 18 te Glasgow. Stad Vlaardingen, 21 v. Vlaardingen n. Narvik. Tabian, 19 v. Colombo n. Penang. Tabinta, 21 te Napels. Tarakan, 19 v. Philadelphia te New York. Tawali, pass. 20 Kp. Guardafui n. Port Soedan Ternate, 20 v. Hamburg n. Rotterdam. Tero. 20 te Rio de Janeiro. Tjisadane, 21 te Kobe. Tomini. 20 v. Sorong n. Manokwari. Tarn, 20 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Thalatta, 20 v. Swansea n. Port Said en Aden Titus, 20 v. Rotterdam n. Leixoes. Ternate, 21 v. Hamburg te Hoek v. Holland verwacht. Tiba, pass. 20 Finisterre n. Buenos Aires. Van Linschoten, 20 te Dakar. Waal. 19 v. Istanboel n. Vathi. i Waterman, 20 v. Kaapstad n. Amsterdam. Westerdam, 19 v. New York n. Rotterdam. Wieldrecht, 19 v. Mena el Ahmadi n. Suez. Willem Ruys, pass. 20 Kp. Tenez n. Port, Said. Winterswijk, 19 v. Cienfuegos n. R'dam. Wonosari, 19 v. Port Said. n. Genua. Waterland. 21 v. St. Vincent n. Montevideo. Willemstad. 20 v. Cristobal n. Cartagena. Wonogiri, 22 v. Dieddah te Colombo verw. TJsel, 21 v. Heraklion te Catania. Zeeland, (SSM). 20 v d. Theems n. Methil. Zuiderkruis, 20 v. Suez n. Aden. KLEINE VAART Aegir, 19 v. Vlissingen n. Zee. Anna b. vertr. 19 v, Alexandrië n. Famagusta. Bernina, 18 v. Malmö te Gothenburg. Bab-T, 18 Kiel gepass. Bernisse, 20 Boness verwacht. Birmingham. 18 v. Goole n. Amsterdam. Bornrif, 19 v. Antw. te Middlesbro verw. Rree Helle, vertr, 19 v. Londen n. Rotterdam Brem. 18 v. Oporto n. Vianna do Castello. Citadel. 19 v. Halmstad te Londen. Claes Compaen. 18 v Wicklow te Cardiff. Daje Bnhmer, 22 v. Dakar te Rouaan verw. Deni, 19 v. Frederiksund te Preston. Deo Duce. pass. 18 Brunsbüttel n Kopenhagen. Depa, 18 v. Newcastle te Methil. Douro. 18 v. Odense n. Kopenhagen. De Ruyter. 18 v. Preston n. Nantes Diligent-ia, 19 v. Thameshaven te Ipswich. Doklaan, 18 v. Fowey n. Genua. Domburgh, pass. 19 Finisterre n Duinkerken. Eban, pass. 19 Vlissingen n. Zee. Evertsen. 18 v. St. Servan te Plymouth. Ferocia, 19 v. Dundalk te Newport Mon. Flducla, 19 v. Terneuzen n. Maassluis. Folloniea. 18 v. Waterford n. Cardiff. Gaasterland. 19 v. Harlingen n. Goole. Hartel, vertr. 19 v. Londen n. Rouaan. Haskerland. 19 v Harlingen n. Leith. Hast J. 18 v. Rotterdam te Livrepool. Hast III, 18 v. Brenierhaven n. Middlesbro Hast V. 18 v. Guernsey te Londen. Heemskerk, 18 v. Gluckstad n. Rotterdam. Hoflnan. 18 v. Swansea n. Rotterdam. Tda Pieter. vertr. 19 v. Oxelosund n. Vestavik. Tngehorg, verm. 18 v. Bergen n. Raufarhavn. Josien, pass. 18 Owors n. Avonmouth. Jutland. 19 te Cork. Qoningin Juliana. 18 40 m. NO. Sandhammern. Lydia, 19 v. Rotterdam n. Rostock. Larix. 1 Finisterre gepass. Maasvm. 18 v. Hamburg te Dublin. Mai'cella. 18 bil Rornholm ten anker. Midas, 19 te Hamburg n. Gdynia. Marietje Rohmer, 21 v. Dakar te Duinkerken verwacht. Matthew. 19 te TIsle of Grain. Megrez. 22 v Londen te Las Palmas verw. Mirisland. pas. 18 I.ongstone n. Rotterdam. Munhrid. pass. 18 Kiel n. Halmstad. Nato. 19 v. Vlissingen n. Gent. Neeltie b. 18 v. Malta te Bona. Nettie, ia v. Port Talbot n. Schwarzenhuette. Noord, 19 v. Helsinki n. Tromso. Noorderhaven. 19 v. Halmstad te Londen. Oleum. 19 v. Rotterdam te MiddlesbroliliLaplij Oleum. 19 v. Middlesbro te Vlaardingen. Prinses Margriet, pass. 19 Vlissingen n. Terneu zen. Plato, 18 v. Djidjelli n. Palermo. Sirlus. 18 v. Londen te Duinkerken. Soemba, 18 v. Boulogne n. Genua. Taormina, 19 v. Antwerpen n. Rotterdam. Timor. 19 v. Swansea n. Rotterdam. Vindt cat Atque Pollt. ia v. Requelada n. Gent. Vitesse, 19 rede Vlissingen n. Antwerpen. Vlier, 18 v. Rotterdam te Ltssahon. ™r,°1iW,!.PO»ev vertr 19 v Antw Lissabon. Wiebold Bohmer. 25 v. Dakar te La Pallice Westerdok 18 v. Otterbacken n. Amsterdam. vcrwdCno.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10