PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws BICRBP.AÏ? m Agenda voor Haarlem w; J De radio geeft Dinsdag KAB-voorzitter hoopvol over het loon overleg ió het zo VOGELS MAANDAG 21 DECEMBER 19 Prins Bernhard opent Slottentoonstelling Kunstenaars Helpen Nederlands sanatorium te Davos Houten woningen voor rampslachtoffers Laatste 177 Woltersom- organisaties verdwijnen Directiewijziging bij Amsterdamsche Bank Subsidiëring van kweek scholen langs een omweg „Tweehonderdmillioen dode guldens" ANW verwacht veel Duitse toeristen In rampnacht gestrande „Bore VI" thans vlot KNSM laat zestien schepen bouwen Kerkelijk Nieuws Pipercub maakte noodlanding Architect W. M. Dudok terug uit Amerika Gemeenschapsraad in voormalig Zuilen Nederlanders gaan werk op Sumatra uitvoeren Pensioen- en Spaarfond senwet treedt in werking Onderzoek naar echtheid van Maris-paneeltje Sabenavlie^tuig maakte noodlanding iHlIIIHIi .«wi De eerste massa-vlucht uit Californië naar Nederland van een aantal Neptune- vliegtuigen voor de Koninklijke Nederlandse Marine is aanstaande. De nieuwe Nederlandse vliegtuigen zullen in groepen van vier vertrekken. De piloten houden thans ter voorbereiding van deze vluchten tactische oefeningen in Burbank. Een groep piloten voor een der vliegtuigen. Pins Bernhard heeft zich bereid ver klaard de slotexpositie van de kunstwer ken. die zullen worden verloot in de actie „Kunstenaars helpen" (ten bate van het Nationaal Rampenfonds) op 15 Januari des middags om 16.00 uur in het Rijksmuseum te Amsterdam te openen. De Prins ver richt deze opening in zijn kwaliteit als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds en tevens als regent van het Prins Bernhardfonds. Deze tentoonstelling zal voor het pu bliek zijn geopend van 15 Januari 1954 tot 8 Februari 1954. De directie van het Rijks museum verleent aan de voor dit doel door Nederlandse kunstenaars en hun buiten landse collega's ter beschikking gestelde kunstwerken belangeloos gastvrijheid. De trekking van de loterij is door de minister van Justitie vastgesteld op 15 Maart. In het thans verschenen jaarverslag over 1952 van het Nederlands Sanatorium te Davos wordt onder meer medegedeeld, dat de medische reorganisatie voltooid is. De patiënten kunnen thans van de nieuwste therapeutische en diagnostische methoden profiteren. Men is er ook buiten het sana torium in geslaagd deze bij de medici in Davos vrijwel algemeen ingang te doen vinden Het sanatorium was het gehele jaar bezet. Op 1 Januari 1952 waren er 185 pa tiënten; op 31 December 1952 203 patiënten. Een groot deel der patiënten (88) werd wegens een recidief van hun longtuber- «ulose opgenomen. De houten woningen die het buitenland voor de rampslachtoffers heeft geschon ken, zullen in de eerste plaats beschikbaar gesteld worden aan hen, die door de storm vloed een huis verloren, waarvan zij eige naar en tevens bewoner waren. Ongeacht de grootte van het vernielde huis en de in houd van de te schenken woning zullen de belanghebbenden tegen betaling van f 1000 aan het rijk een houten woning in eigen dom kunnen krijgen. Houten woningen werden geschonken door de Noorse regering, de Oostenrijkse regering, enige organisaties in Oostenrijk, de stad Wenen eri door de Rode Kruis organisaties in Noorwegen, Zweden, Dene marken en Finland. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Schoolradio, 10.35 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Pianoduo. 12.55 Open en dicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Neder landse kamermuziek. 15.25 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- iof- 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Nederland en de wereld. Indo nesië, economisch in 1953. 18.00 Hammond orgel. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Pla ten. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 De Rozenhoed, hoorspel. In de pauze: platen. 22.15 Instrumentaal octet. 22.40 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Radio Phil- harmonisch orkest en soliste. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Kerst liederen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.25 Lichte muziek. 13.45 Amerikaanse muziek kalei- doscoon. 14.15 Voor de jeugd, 15.15 Platen. 15.30 Kerstwijdingsdienst voor militairen. 16.45 Voor de jeugd. 17.35 Instrumentaal sextet. 17.50 Militaire causerie 18.00 Nieuws. 13.15 Piano. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Fanfare-orkest. 19.15 Philharmonisch orkest én soliste. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.30 Internationaal geluksketen. 21.00 Platen. 21.05 Gevarieerd programma. 21.50 Platen. 22.05 Buitenlands overzicht. 22.20 Philharmonisch orkest en soliste. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Dansmuziek. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.1521.45 Televizier; Bateau Siegfried Erik; Het Heilige Land 2000 jaar later; Parijs, 24 December, televisie-film. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.15 La Vie Parisienne, opera (verkort). 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 20.30 Internationale gelukwensen. 21.00 Platen. 21.15 Voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Pla ten 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 464 m.). Er bestaan thans nog slechts 177 orga- nisaties-Woltersom. De regering is van oordeel, dat verdere handhaving daarvan noodzakelijk is. Voor zover de betrokkenen voor bepaalde taken nieuwe lichamen wil len zien optreden, is hun voldoende gele genheid tot voorbereiding van de instelling daarvan gegeven, aldus de toelichting op een wetsontwerp, dat bij de Tweede Kamer is ingediend. In de vergadering van de raad van com missarissen van de Amsterdamsche Bank en van de Incasso-Bank heeft prof. dr. G. M. Verrijn Stuart de wens te kennen ge geven binnenkort zijn mandaat als direc teur neer te leggen. Het ligt in de bedoeling aan de eerst volgende algemene vergaderingen van aandeelhouders voor te stellen prof. Ver rijn Stuart in de raad van commissarissen op te nemen. Tevens zal in deze vergaderingen wor den voorgesteld prof. dr. J. R. M. van den Brink, thans lid van de raad van commis sarissen en algemeen adviseur der ven nootschappen, tot directeur der vennoot schappen te benoemen. De bond van Protestants Chr. kweek scholen heeft te Utrecht zijn jaarvergade ring gehouden. Mr. J. J. Hangelbroek, directeur van het bureau van de bond, hield een inleiding over de nieuwe Kweekschoolwet. Uitvoerig werd besproken het vraagstuk van de adoptie van tot nu toe niet gesubsidieerde kweekscholen. Hierbij zouden de niet-ge- subsidieerde kweekscholen worden be schouwd als parallelklassen van de adop terende gesubsidieerde school, voor welke parallelklassen het rijk dan subsidie zou verlenen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is bereid zijn medewer king tot een zodanige subsidiëring langs een omweg te verlenen: De meeste ver tegenwoordigers der kweekscholen zagen echter overwegende bezwaren in een adoptie, waarbij de gesubsidieerde kweek school tegenover het rijk ten volle de ver antwoordelijkheid zou dragen voor wellicht verafgelegen parallelklassen, welke in wezen zelfstandige kweekscholen zijn. Door de Contactgroep Opvoering Pro ductiviteit is in samenwerking met het Veiligheidsinstituut en het Nederlands In stituut voor Efficiency een campagneboek voor bedrijfsveiligheid uitgegeven. De pu blicatie heeft tot titel „20(^000.000 dode guldens". Daarmee wil men het bedrijfs leven er van overtuigen, dat de bestrijding van de onveiligheid evenals van vele andere euvelen niet incidenteel mag geschieden, doch dat men alleen resultaat kan verwachten wanneer een systematisch en gecoördineerd gebruik wordt gemaakt van de voorlichtingsmiddelen, die de be drijven ten dienste staan. In de inleiding wordt onder meer becijferd, dat het totale productieverlies als gevolg van bedrijfs ongevallen in ons land, in 1949 meer be droeg dan de aanschaffingskosten van de imposante luchtvloot, die de K.L.M. eind 1953 in haar bezit heeft en bijna de helft van de totale waarde van alle electriciteit, gas en water, dat in 1949 door ons hele volk met alle industrieën tezamen werd verbruikt. Het hoofd van de buitenlandse dienst van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.), jhr. W. H. Calkoen, heeft medegedeeld dat de actie van de A.N.V.V. tot verlenging van de gemiddelde verblijfsduur van de Amerikaanse bezoekers resultaten gaat af werpen en dat de Duitsers thans weer de belangrijkste toeristische „klanten" zijn ge worden. Nu het visum voor onze Ooster buren is afgeschaft, is nog een aanzienlijk groter aantal Duitse toeristen te verwach ten. De A.N.V.V. zal dan ook, zodra de mid delen daartoe zijn gevonden, overgaan tot het openen van een kantoor in West- Duitsland. Dit is ook van belang met het oog op de vele daar gelegerde Amerikaan se en andere buitenlandse militairen, die grote belangstelling voor ons land tonen. Uit een oogpunt van stabiliteit acht de heer Calkoen voor de toekomst de Euro pese „klant" belangrijker dan de Ameri kaanse. Het Finse stoomschip „Bore VI", dat in de rampnacht van 31 Januari op 1 Februari op het strand te We9terschouwen vastliep en dat twee weken geleden een honderdtal meters zeewaarts kon worden gesleept, is Zaterdagmiddag op eigen kracht vlot ge komen. Nadat drie ankers waren uitgezet, is het door middel van de stoomwinches op eigen kracht vlot getrokken. Twee sleep boten hebben het schip naar de werf Da Biesbosch te Dordrecht gesleept. Daar zal het worden gerepareerd. Vandaag en morgen houdt de K.A.B. haar verbondsvergadering in het Jaarbeursres taurant te U>echt, welke een besloten ka rakter draagt. De voorzitter van de K.A.B. de heer J. A. Middelhuis, zeide in zijn openingsrede, dat afgewacht dient te wor den in hoeverre de eventuele prijsstijgin gen storend zullen inwerken op de loons verhoging. „Mochten de prijzen sterk gaan stijgen, dan komen de lonen opnieuw in beweging, tenzij de regering zou ingrijpen", zo merkte hij op. Terwijl de bonden doen de zijn om in C.A.O.'s en andere loonrege lingen de noodzakelijke herzieningen door te voeren, wordt aan de top het overleg voortgezet over de loonpolitiek voor de naaste toekomst. De heer Middelhuis noemde de vooruitzichten op overeenstem ming niet ongunstig. „Wij zijn al sinds lang voorstanders van een verlegging van het zwaartepunt bij de loonpolitiek van de overheid naar de sociaal economische raad. Wij zijn voorstanders van wat meer vrijheid in de loonpolitiek, ook voor het bedriifstaksgewijze te voeren overleg. Het spreekt vanzelf, dat wij bij de lopende besprekingen met dit standpunt volop re kening houden", aldus de voorzitter van de K.A.B. Naar de vooroorlogse omstandig heden verlangt niemand terug. „Ook al is ons het keurslijf van de door de overheid geleide loonpolitiek, dank zij de gunstige economische ontwikkeling, te nauw ge worden, de voordelen van coördinatie en centrale leiding en overleg bij de loon politiek zijn zó evident geweest, vooral met betrekking tot de arbeidsrust en redelijke onderlinge verhoudingen, dat we deze voordelen ook bij grotere vrijheid dienen te behouden. Dat'is de ingewikkelde op gave waarvoor wij ons thans geplaatst weten. Doch het overleg dat nu gevoerd wordt, wettigt de hoop op een voor alle partijen aanvaardbaar compromis", zo zei- de de heer Middelhuis. De Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij te Amsterdam heeft aan de N.V. Amsterdamse Droogdok Maatschappij te Amsterdam opdracht gegeven tot het bouwen van twee motorvrachtschepen, elk met een draagvermogen van ongeveer 4300 ton. Deze schepen worden uitgerust met een motor van 3000 pk, waardoor zij een snel heid zullen kunnen bereiken van 15 mijl. De KNSM heeft nu orders lopen voor de bouw van vier motorvrachtschepen, elk met een draagvermogen van 960 ton, tien motorvrachtsohepen met een draagvermo gen van 3900 ton elk en twee motorschepen van 4300 ton. Totaal 16 schepen met een draagvermogen van bijna 52.000 ton. Dit bouwprogramma wordt uitgevoerd door zeven Nederlandse werven. Geref. kerken Tweetal te Voorburg (vac. J. H. Mulder): C. H. Appelo te Nijkerk en J. v. Leeuwen te Oudemirdum. Beroepen te Laren (N.H.), (vac. H. U. Buitink), J. T. Bakker te Oude en Nieuwe Bildtzijl. Zondagmiddag om half twaalf maakte de bestuurder van een lesvliegtuig van de nationale luchtvaartschool, de P.H.U.C. Pipercub, een noodlanding in de buurtschap Pleegste, op 4 km afstand van Raalte. Het vliegtuig landde op een omgeploegd bouw land en sloeg over de kop. De enige inzit tende, de bestuurder Zwonimir Baner, Joegoslaaf van geboorte en wonende te Veendam, bleef ongedeerd. Van het toestel is het hoogteroer beschadigd. Het toestel was van Eelde op weg naar Teuge. De be stuurder was door slecht zicht tot de nood landing gedwongen. Plet toestel wordt door de rijkspolitie be waakt. De architect W. M. Dudok heeft Zater dag op Schiphol enige indrukken weerge geven, die hij op zijn reis van drie maan den in de Verenigde Staten heeft opgedaan. „Ik ben in de V. S. het meest getroffen door de ontzaglijke bouwwerken, waarvoor de prachtigste materialen worden gebruikt. Geld speelt in dat land geen rol. Wat wij hier al jarenlang willen is daar reeds lang en blijkbaar zonder moeite gefinancierd. Ik heb kennis genomen van grote stede- bouwkundige plannen, merendeels partiële plannen, voor de verwezenlijking waarvan bedragen van de orde van honderden mil- lioenen dollars niets bijzonders zijn. Ik ben zeer onder de indruk gekomen van de kostbare dètaillering en van de fraaie inte rieurs in de Amerikaanse architectuur. „Zouden de Amerikanen van ons kunnen leren?", werd hem gevraagd. „Het is denk baar, dat zij de indruk kunnen krijgen iets van óns te kunnen leren. De 34 lezingen bijvoorbeeld, die ik op uitnodiging van de universiteiten en het American Institute of Architects door heel Amerika behalve aan de Westkust heb gehouden over mijn eigen werk, architectuur en stedebouw waren zo een groot succes, dat ik nog vier extra's heb moeten geven, dat ik ben uitge nodigd om een poos als lecturing professor naar de Harvard universiteit te komen en dat ik tot ereburger van New Orleans ben benoemd. Ik ben ook vijf dagen bij Frank Lloyd Wright geweest. Thuis zal ik eerst eens de plannen moe ten bestuderen met betrekking tot een uit nodiging uit Ankara en Izmir voor het ont werpen van grote openbare bouwwerken, zo besloot architect Dudok. Zaterdag zijn voor de eerste keer in ons land verkiezingen gehouden voor een ge meenschapsraad. Tot het instellen van de gemeenschapsraad werd door de minister van Binnenlandse Zaken besloten bij het vaststellen van de nieuwe grenzen voor de gemeente Utrecht. Door de kiesgerechtigde bewoners van het overgrote deel van Zui len, namelijk het deel dat op 1 Januari Utrechts gebied wordt, zijn de 21 leden van de gemeenschapsraad gekozen. De P. v. d. A. kreeg 4920 stemmen (9 zetels); de K.V.P. 3101 stemmen (5 zetels)de Protestants-Christelijke groepen 2215 stemmen (4 zetels); De C.P.N. 1056 stemmen (2 zetels) en de groep „Zui- lens Belang" 998 stemmen (1 zetel). Uit de 21 leden worden tijdens de eerste vergadering van de gemeenschapsraad, die op 2 Januari gehouden wordt, een voor zitter en een secretaris benoemd. De ge meenschapsraad heeft hetzelfde aantal leden als de voormalige Zuilense gemeen teraad. Zij zal het Utrechtse gemeentebe stuur van advies kunnen dienen over zaken betreffende het voormalige Zuilense gebied. Ook kan het Utrechtse gemeentebestuur de uitvoering van genomen besluiten aan de gemeenschapsraad toevertrouwen. De ge meenschapsraad kan voorstellen bij de Utrechtse raad indienen. De Indonesische dienst voor de trans migratie heeft de uitvoering van een proef project voor het in cultuur brengen van 3000 ha oerwoud in de Lampongs in Zuid- Sumatra in principe gegund aan een com binatie van twee Nederlandse onderne mingen. De goedkeuring van de Indone sische regering moet nog worden verkre gen. De combinatie wordt gevormd door de Nederlandse Heidemaatschappij en de „Grondverbetering en Ontginningsmij. N.V." De ontginningen hebben het doel de overbevolking van Java door transmigratie naar de in cultuur te brengen gebieden in Zuid-Sumatra te verminderen en de pro ductie van rijst, waaraan in Indonesië nog een tekort bestaat, te verhogen. Na vol tooiing van het proefproject zal de ont- Op 1 Januari zal de Pensioen- en Spaar fondsenwet in werking treden. Deze wet legt de werkgevers die een pensioentoezegging aan hun personeel heb ben gedaan, de verplichting op die voor ziening te waarborgen. Zij kunnen dit doen door toe te treden tot een bedrijfs-pensioen- fonds, zo dit in hun bedrijfstak bestaat, door een eigen pensioen- of spaarfonds aan hun onderneming te verbinden, of door verzekeringovereenkomsten te sluiten. Zijn door de werkgever verzekerings overeenkomsten gesloten bij een levens verzekeringsmaatschappij, dan moeten deze overeenkomsten voldoen aan een aan tal eisen, welke aan alle levensverzeke ringsmaatschappijen bekend zijn. Voorts bevat de wet zekere normen, waaraan de statuten en reglementen van pensioen- en spaarfondsen moeten voldoen. De pensioen- en spaarfondsen komen on der toezicht van de Verzekeringskamer. De directeur van het Haagse Gemeente museum, mr. L. J. F. Wijsenbeek, stelt een onderzoek in naar een schilderijtje, dat als bruikleen in bovengenoemde instelling is opgehangen. Dit werd toegeschreven aan Matthijs Maris, maar het is waarschijnlijk een copie. De signatuur van Matthijs Maris is namelijk later op het doek aangebracht. Voorts is eenzelfde paneeltje met een ge lijk motief bekend, dat een authentieke Maris is. Een vliegtuig van de Belgische lucht vaartmaatschappij „Sabena" heeft nabij Ziirich een noodlanding moeten maken, waarbij een kind van vier maanden om het leven is gekomen, terwijl zeven passagiers en drie leden van de bemanning werden gewond. Er bevonden zich 45 personen aan boord: Veertig passagiers en een bemanning van vijf koppen. Het vliegtuig, dat te Brussel was opge stegen, is ernstig beschadigd. Het feit, dat er na de noodlanding geen brand is uit gebroken, heeft gemaakt dat de gevolgen van het ongeval niet ernstiger zijn geweest. Vrije Evang. gemeenten ginning van de overige 97.000 ha worden Drietal te Apeldoorn: H. F. Huson te H. overwogen. »_-,.__,_x T x a_._x._j__. indien de goedkeuring van de Indone sische regering wordt verkregen zal begin 1954 met het werk worden begonnen. De combinatie van beide maatschappijen zal hiervoor ongeveer 40 deskundigen op ver schillend gebied naar Indonesië zenden. I Ambacht, P. J. Mietes te Amsterdam en I. J. Vasseur te Kampen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Werkendam (2e pred.pl.) G. Zonneberg, vicaris aldaar, die dit be roep ook aannam. 45. „Dat was een lang telefoongesprek", merkte Joris een beetje wantrouwend op, „had vriend Jolliepop u iets gewichtigs mede te delen?" „JaehNEE!", zei Panda haastig, „Jolliepop vroeg me, of ik.... eh.... vanavond thuis zou komen. Maar dat gaat natuurlijk niet, want ik moet voor het ochtendblad nog een arti keltje schrijven over de inbraak van rover Blobneus in het huis van mijnheer Kre- sus". „Welaan, dat is nijver!", zei Joris goedkeurend, „ik laat dus de opmaak van het ochtendblad aan u over en kan mij dan eindelijk aan enige welverdiende rust overgeven. Tot morgen, manneke!" Nau welijks had Joris het kantoor verlaten, of Panda begon overal rond te snuffelen. De woorden van Jolliepop: ,.De Meester- verslaggever is een gevaarlijke deugniet, die niet voor ruwe middelen terugdeinst om zijn zogenaamde nieuwsvoorspellingen te doen uitkomen", klonken nog in zijn oren. Als dat zo was, hoe had Joris dan de gedragingen van rover Blobneus kun nen voorspellen? Misschien zou hij hier iets vinden, dat een antwoord op dit raad sel kon geven. Behoedzaam opende hij een kast en toen.... werden zijn ogen groot van ontzetting. „Blobneus!!", riep hij hees. C j ADVERTENTIE llllll" Die dagelijks terugkeiende^kla^^^ Viaag Uw ove, ciei de uitvoerige bescnni M 1 MA AG -CACHETS smaakloos snel, zeker MAANDAG 21 DECEMBER Concertgebouw: Concert Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" m. m. v. de sopraan zangeres Jo Vincent, 8.15 uur. Gebouw Zang en Vriendschap Jansstraat 75: Heden geen bijeenkomst, wel Donderdag. Waalse Kerk: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Luxor: „Vuile handen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Midnight Kiss", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Scharlaken tunieken", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Muiterij op de Bounty", 18 j., 8 uur. Roxy: „Dossier 212 van Tokio", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Het lied van de woestijn", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Anna", 14 jaar, 7 en 9.15 u. DINSDAG 22 DECEMBER Vleeshal: Voorbespreking van de afscheids concerten van Jo Vincent door Casper Höweler, 8.15 uur. Minerva: „De ster van Bethlehem", Kerstsnel, 8.15 uur. Grote Kerk: Kerstzangdienst, 7.30 uur. Luxor: „Vuile han den", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mid night Kiss", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Scharlaken tunieken", 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Muiterij on de Bounty", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Dossier 212 van Tokio", 14 jaar, 2.30, en 8 uur. Rembrandt: „Het lied van de woestijn", 14 jaar, 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Palace: „Anna", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Kanonnen. Volgens een artikel in de „New York Post" van de hand van de Washingtonse correspondent Robert Allen zullen de V.S. in het begin van het volgend jaar een aantal atoomka nonnen naar Japan sturen. Dit geschut zou snel naar Korea kunnen worden verscheept, indien daar de strijd weer zou ontbranden. Vrijlating. Twintig Joegoslaven, die ruim acht jaar als krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie en Hongarije waren vast gehouden, zijn in vrijheid gesteld en in Joegoslavië aangekomen, aldus deelde radio-Belgrado Zondag mede. Een aan tal van hen schreef hun vrijlating toe aan betogingen, die op 8 October door hen waren georganiseerd en waarbij zij vrijlating eisten. De Hongaarse bewa kers hadden het vuur geopend, waar door vijf betogers zouden zijn gedood. Atoompolitie. Volgens de „Sunday Dis patch" zal de Britse regering een spe ciale politie-afdeling instellen, die tot taak zal heoben het uitlekken van atoomgeheimen te voorkomen. Deze af deling zal uit verscheidene duizenden agenten en tweehonderd officieren be staan, die met zorg zullen worden uit gekozen. Deze politiemannen zullen on der de ministeries van Binnenlandse Zaken en van landsverdediging komen te staan. Fakir. De fakir Ravo (Rudolf Schmied) heeft zich Zondag te Linz (Oostenrijk) met behulp van een hamer bevrijd uit een twee meter lange fles, waarin hij meer dan 53 weken heeft doorgebracht. In het afgelopen jaar bezocht Rayo ruim honderd plaatsen in Europa. Rayo leefde in de vies op vruchtensap, vitaminetableten en vruchten. Hij is in de fles dertig kilo afgevallen. Rayo zeide, dat hij met dit experiment louter wetenschappelijke oogmerken had. Spionnen. „Beria is zover gegaan, dat hij in de Sovjet-Unie werkende buiten landse spionnen onder zijn hoede heeft genomen", schrijft de „Pravda" Zondag in een hoofdartikel, getiteld „Over de misdadige bedrijvigheid van de verra der Beria en ziin medeplichtigen". Verlaging. Volgens de „New York Times" hebben president Eisenhower en de Amerikaanse nationale veiligheidsraad besloten de uitgaven voor de landsver dediging in 1955 met vijf milliard dollar te verminderen. Hiertoe zal de sterkte der grondstrijdkrachten met acht tien procent worden verminderd: Het zelfde blad meldt, dat de Amerikaanse dienst voor de buitenlandse hulpver lening thans een uitbreiding overweegt van de lijst van strategische goederen, die het Sovjet-blok niet mogen berei ken. Luchtbescherming. De West-Duitse rege ring heeft medegedeeld voornemens te zijn m 1954 een wetsontwerp bij de volksvertegenwoordiging in te dienen, dat voorziet in bescherming vain de burgerbevolking tegen luchtaanvallen. De kosten der voorgenomen bescher mingsmaatregelen worden begroot op ongeveer 350.000.000 mark. Het -lucht- beschermingsprogramma zal over een periode van vier tot vijf jaar worden uitgevoerd. Er komt een federale orga nisatie voor de luchtbescherming, die in het algemeen verantwoordelijk zal zijn voor de bescherming der bevolking. Ongeldig. De „Osservatore Romano", het dagblad, dat de mening van het Vati- caan weergeeft, heeft Zaterdag, over het bericht dat Poolse bisschoppen de eed van trouw aan de communistische regering hebben afgelegd, opgemerkt dat deze eedsailegging" niet geldig is, gezien de omstandigheden waaronder zij plaats vond". Het blad schrijft dat, als het gemelde inderdaad juist mocht zijn", het kennen van de thans in Po len bestaande omstandigheden voldoen de is om een verklaring te kunnen vin den voor een dergelijke eedsaflegging". Luchtmacht. „Neue Zeitung", het te Ber lijn onder toezicht der Amerikaanse Hoge Commissie verschijnende dag blad, meldt dat Oost-Duitsland voorne mens is in 1954 twee nieuwe divisies „luchtpolitie" in het leven te roepen Ook zou men in 1954 willen overgaan tot het opleiden van valschermtroepen. Van West-Berlijnse zijde wordt verno men, dat Oost-Duitsland thans over één divisie luchtpolitie beschikt, die haar basis te Cottbus, ten Zuid-Oosten van Berlijn, heeft E hebben gevallen genoemd, waarin het dier blindelings moest gehoor zamen aan zijn instinct, ook al was dit in die bijzondere gevallen nutteloos en ook al leidde dit zelfs tot zijn ondergang. Voorts hebben we gezien dat in bepaalde gevallen een kleine afwijking in de gehele keten van instincthandelingen niet mogelijk bleek. In scherpe tegenstelling hiermee staal ons eerste uitgangspunt, n.l. dat zelfs de laag georganiseerde dieren in bepaalde situaties in zekere zin over een vrije keus beschikken, hetgeen op het eerste gehoor troffen, wel wat tegenstrijdig klinkt. Toch is dit slechts schijn, wan neer .we althans in het oog houden dat volkomen vrijheid bij geen enkel levend wezen bestaat, evenmin als volkomen gebondenheid. Binnen deze uitersten speelt zich het leven af, want nergens in de natuur heeft men nog een dier kunnen ontdekken dat uitsluitend als een automaat fungeert, nergens ook werd een dier gevonden dat volkomen vrij is. Zelfs het hoogst georga niseerde dier blijft altijd gebonden aan zijn instinct en zijn bouwplan, welke beide on- vogelsoort gebruikt steeds bepaalde grond stoffen en geeft aan zijn bouwwerken een eigen vorm, zodat de bouwsels direct te onderscheiden zijn, zelfs van die van na verwante soorten. Maar bij verschillende insecten bestaat er reeds een keus in het bouwmateriaal, en hoeveel groter de keus bij sommige vogelsoorten is, weet een ieder die weieens de moeite heeft genomen de verschillende veertjes, haren, pluisjes, dra den, sprieten of takjes te tellen, welke in een verlaten vogelnestje werden aange- verbrekelijk met elkaar verbonden zijn. Het is duidelijk dat bij dieren die te kort leven om ervaring op te doen, het instinct een grote, vrijwel alles overheer sende plaats inneemt. Daarom zijn juist de kortstondig levende insecten zulke typi sche voorbeelden van instinct-dieren. Voor vrije keus die immers door ervaring moet worden geleid is slechts een ge ringe plaats open gelaten. Bij vogels die een veel langer leven hebben is de vrije keus echter reeds veel groter. Bijen, spinnen, noch vogels behoeven bij iemand in de leer te gaan voor de bouw van hun nest, want de nest-bouw instinc ten zijn zeer specifiek; iedere insecten- of De meeste jongen in de insectenwereld zijn ouderloos en worden in hun gedragin gen door niemand onderwe zen, en ook jonge vogels be hoeven de vliegkunst meestal niet eerst van de ouders te leren zij dienen zich wel onder ouderlijke leiding te oefenen maar in het vangen van de prooi worden jonge vogels wel degelijk onderwezen en veel roofdieren geven hun jongen zelfs systematisch voortschrijdend onderwijs. Onderzoekingen hebben uitge wezen dat meer dan de helft van de kat ten door ouderlijke lessen moet worden aangeleerd op ratten te jagen. Op soort gelijke wijze leren ook de vogels zingen, want vogels die van het begin af geïsoleerd worden opgefokt, zingen niet, integenstel- ling tot de zgn. zingende krekels. Uit deze schaarse voorbeelden kunnen we zien, hoe bij het opklimmen naar ho gere diervormen het aandeel van het in stinct op verschillende levensgebieden ver mindert, teneinde een grotere plaats in te ruimen voor ervaring. Nu willen we deze kwestie laten rusten, opdat we eens kunnen spreken over de moderne mono-rail, die n.b. al stokoud is! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2