AGFA Volksuniversiteit ontvouwt tweede deel winterprogramma Nieuw Driehonderdduizend ste zwemmer in Haarlems Sportfondsenbad Schoolcantate „Het blijde uur van Sas Bunöe Actie voor Puttershoek sluit met totaal van 35 mille „A Ceremony of Carols" van Benjamin Britten Poppenspel over de reclasseringsgedachte OSRAM LAMPEN I OB Muziekavond in Remonstrantse kerk Prachtig resultaat Geef 's wat anders - Geef 'r fles wijn Dr. G. Hartdorff sprak voor „Kerk en Vrede" de Rooij MAANDAG 21 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Muziek Met boorden Op Tweede Kerstdag Heemstede en Oud-Schoten JJÜ/i Kcrstdrive in Zandvoort de elegante kleinbeeldcamera. Een technisch wonder, een optisch juweeltje OORDEEL ZELF met Pronto Sluiter Burgerlijke Stand van Haarlem „Wereld zonder oorlog" Handkar ramde auto NAAMKAARTJES Kerstnacht- en zangdienst in de Grote Kerk Thans is het programma verschenen dat het bestuur van de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken voor de tweede helft van het winterseizoen heeft vastge steld. Men treft er dezelfde verscheidenheid van onderwerpen en sprekers in aan als reeds gedurende het eerste trimester het geval was. Enkele cursussen vormen dan ook de voortzetting van een reeds begon nen reeks, zoals Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden door de heer H. P. Baard en uiteraard ook de taalcursussen. De als eerste in het programma opgeno men studiecursus Assemblée Wereldraad van kerken, die in samenwerking met de Oecumenische raad van Haarlem werd ge organiseerd, hebben wij reeds uitvoerig besproken. Van de overige lezingen en voordrachten noemen wij in het bijzonder een cyclus van zes avonden over De psychische ge nezing van de mens door drs. W. A. Nell, drie voordrachten over De historische ro man in de twintigste eeuw door dr. A. Saalborn, drie lezingen in samenwerking met de Kennemerkring door prof. dr. H. J. M. Oldewelt over het autobiografische element in de wijsbegeerte en op veler verzoek wederom een herhaling van de door de heer H. P. Baard in het Frans Halsmuseum te geven cursus van vier Donderdagmiddagen in Maart over de Kunstschatten van het Frans Halsmuseum. De pianist Johan Patist wijdt drie avon den aan enkele vormen van pianomuziek, zoals rondo en sonatine bij Coupcrin, Mo zart, Hummel, Van Beethoven, Bartok, Pijper en Ravel, étuides van Duvernoy, Lemoine, Heller en Czerny, Chopin, Liszt, Saint-Saëns, Dohnanyi en tenslotte de fan tasie bij Haydn, Van Beethoven, Chopin en Schubert. Van de ..enkelvoudige" voordrachten en lezingen noemen wij de causerie „Costuum en stijl" door prof. dr. F. van Thienen, Bloemen schikken met eigen middelen door mejuffrouw M. M. F. Fischer en een voor- ADVERTENTIE Wat wil je graag met Kerstmis hebben? 'n Nieuw overhemd Ja,...enmet 'n „Trubenijs" boord Want dan zie ik er alttjd keurig uit. „Trubenijs" boorden zitten even cor rect als stijve en net zo gemakkelijk als slappe boorden. Een „Trubenijs boord is gemakkelijk te wassen en te strijken en behoeft niet gesteven te worden, omdat hü permanent half stijf is. Let op het merk in elke boord. WETTIG GEDEP Overhemden met Trubenijs" boorden worden door de vooraanstaande Neder landse overhemden-fabrikanten gemaakt en zijn overal verkrijgbaar. Wij achten het de moeite waard de aan dacht te vestigen op de eigenaardige Kerstmuziek voor driestemmig dames- of kinderkoor en harp „A Ceremony of Carols" (Een Kerstliederendienst) van Benjamin Britten, welk werk Tweede Kerstdag op een middagconcert van het Jeugdkoor „Inter Nos", onder leiding van Jan Booda en met medewerking van de harpiste Rosa Spier, ten gehore zal worden gebracht. De Engelse componist Benjamin Britten is na de bevrijding direct op de voorgrond getreden, niet het minst omdat men in zijn muziek, die overigens geen moderne har monische middelen schuwt, als domineren de kracht de zingbare melodie in ere her steld vond. Het experiment om op kunst matige wijze een „nieuwe melodiek" te vinden schijnt deze open en tevens dyna mische Brit niet te trekken. Liever laat hij zich inspireren door oude meesters als Purcell en vooral door het volkslied, waar in hij de melodische kracht vindt, die met zijn cantabiele aanleg in overeenstem ming is. Britten heeft enorm veel geschreven; met zijn natuurlijke componeertrant schijnt het hem heel vlot van de hand te gaan. Veel opzien baarden zijn opera's, zijn or kest- en kamermuziekwerken. Doch ook zijn koorcomposities, met en zonder bege leiding, hebben de aandacht getrokken. Onder deze bekleedt „A Ceremony of Carols" een aparte plaats. Het is een suite van acht parafrasen op oude Kerstzangen, ingeleid en besloten door de Gregoriaanse antifoon „Hodie Christus natus est"(Heden is Christus geboren), die gedacht is als een processionaal gezang bij het opkomen en vertrekken van de uitvoerders, alsof het geheel een liturgische handeling zou zijn. Bovendien wordt in de loop van de suite het zingen onderbroken door een tussenspel voor harp, als een improvisatie op hetzelfde Gregoriaanse thema. De liedbewerkingen zijn uiterst verschei den van vorm, met een blijkbare voorkeur voor homofone zettingen; maar het melo disch element blijft steeds domineren, zelfs daar waar de componist een motief contra- puntisch doorwerkt, zoals in „This little Babe", dat tot een tweestemmige en later tot een driestemmige canon uitgroeit.. Het gezelschaps-carol, dat een uitbun dige, karakteristiek Engelse feestvreugde suggereert, is in de reeks niet vergeten; het is er zelfs rijkelijk in vertegenwoordigt en doet als contrastwerking tussen meer inge togen gezangen en als dynamisch element in de suite, zeer goede diensten. De harpbegeleidingen tonen aan, dat Britten met de geheimen van dit zeer las tige instrument volkomen vertrouwd is en hij bedacht geweest is op de toepassing van zeldzame effecten. Het geheel lijkt ons een zeer aantrekke lijk Kerstnummer. J. DE K. drachfsavond door Maud Cossaar met poë zie en proza uit Indonesië, welke avond in samenwerking met de Sticusa werd geor ganiseerd. Vermelden wij tenslotte uit het pro gramma voor Haarlem-Centrum de twee voordrachten die de geoloog dr. J. I. S. Zonneveld over Suriname en de Neder landse Antillen houdt en de drie lezingen door de architect A. V. Hartogh over Kleur in huis en bij de kleding. Het programma voor Heemstede bo venzaal van het Minerva-theater omvat drie voordrachten door dr. J. M. Lodewijks over De verborgenheden der natuur, twee lezingen door Th. M. Wieringa over de Renaissance en drie voordrachten door H. van der Leeuw over Spanje en Portugal. Het door de Volksuniversiteit in Oud- Schoten ter hand genomen ontwikkelings werk wordt voortgezet met lezingen over napier maken, door ir. C. Pels, Albert Schweitzer door K. J. Junius Ingerman, Kinderziekten door C. E. Lindenbergh en wordt besloten met een Surinaamse avönd waarop Otto Sterman sprookjes zal voor dragen en het muziekgezelschap „Guyana" zang en dans ten beste zal geven. Plaatsen en data van genoemde en niet- genoemde programmapunten staan uitvoe rig vermeld in het programma-overzicht, dat bij het secretariaat van de Volksuni versiteit, krantenzaal Stadsbibliotheek Prinsenhof, verkrijgbaar is. Enige Amsterdammers, die belangstelling hebben voor de reclassering, waren van mening, dat men geen lange redevoering moet houden, om een discussie uit te lok ken of de wijze, waarop reclasseerders hun werk verrichten, goed of niet goed is. Zij hebben een poppenspel gemaakt, dat voor het eerst vertoond is op de in Juni in Gro ningen gehouden vergadering van het Ne derlands Genootschap tot Reclassering. Het succes was groot en de Amsterdammers waren bereid ook in andere steden met hun ponnenspel te komen. Vrijdagavond waren zij de gasten van de afdeling Haarlem van het Nederlands Ge nootschap tot Reclassering en in restaurant Brinkmann hebben zij het poppenspel ver toond, waarn de bezoekers gelegenheid kregen hun indrukken over de vertoning en hun mening over de arbeid voor de re classering bekend te maken. De Amster dammers waren de heren Klarenbeek, Nieuwenhuize en Van Veen, die de bezoe kers een indruk gaven van het leven in Amsterdam nadat zij Jan Klaassen en Ka trijn gelegenheid hadden gegeven v/at te vertellen over de reclassering. Het eerste bedrijf liet zien met welke zorgen een Amsterdams werkloos gezin te maken heeft, vooral als een zoon zich aan diefstal schuldig maakt. De zoon staat in het tweede bedrijf in het middelpunt der belangstelling; hij is ouder geworden cn heeft connecties in de onderwereld. Hem wordt een zodanige straf opgelegd, dat hij onder toezicht van de reclassering komt. De laatste bedrijven laten zien op welke wijze het toezicht uitgeoefend zou kunnen worden. De samenstellers van het poppenspel zijn er van uit gegaan, dat het vertoonde niet een afgesloten geheel moest worden, maar dat het publiek aan een gedachtenwisse- ling moet deelnemen. Daarin zijn zij ge slaagd en de heren Klarenbeek, Nieuwen huize en Van Veen, die eerst achter de schermen voor een vlotte ver'oning hadden gezorgd, traden daarna in discussie met enkele bezoekers. De Amsterdammers hebben in Haarlem een goed verzorgde voorstelling gegeven, waarvan hun na afloop dank werd ge bracht door de heer J. H. Varekamp, na mens het bestuur der organiserende af deling. ADVERTENTIE u 5 '"luifütf m '"iiiiii^i liiiii* •■■liiUUKn beier licht voor huishotfding en industrie Vraag Uw leverancier y- De Zandvoortse bridgeclub hield Zaterdag avond in hotel Keur een Kerstdrive voor de leden, waaraan 80 personen deelnamen. De voorzitter de heer J. G. Bisenberger, huldigde in zijn openingswoord de koppels Schutte—Agsteribbe, FabelSjouwerman en Reijer—Penaat, die in de eerste competitie wedstrijd respectievelijk in de A, B en C- lijn de overwinning behaalden. De Kerstdrive werd gehouden in de vorm van viertallen-wedstrijden, waarbij men na afloop van elke partij een vlaggetje kon winnen, dat op de kleding moest worden gespeld. Het verloop van de de strijd was op bijzondere wijze te volgen. Winnaar werd het dameskoppel NottermanStor, dat negen vlaggetjes veroverde. Zoals Zaterdag reeds werd aangekon digd, heeft de componist Sas Bunge, onder de titel „Het blijde uur" een Kerstcantate voor schoolorkest en koor geschreven, die op de vooravond van Kerstmis Donder dag half negen door de N.C.R.V. zal worden uitgezonden in de op gramofoon- platen vastgelegde uitvoering door leer lingen van het Jac. P. Thysse Montessori Lyceum en het Kennemer Lyceum te Bloe- mendaal onder leiding van Fred. Luyken. Wij zijn in de gelegenheid geweest met de vrij omvangrijke partituur van deze schoolcantate kennis te maken en kregen bij die lezing de overtuiging, dat het hier een experiment op het gebied der jeugd- muziek betreft zowel qua uitvoerings- practiik als qua comnositie dat meer dan gewone belangstelling verdient en ook zeker de aandacht zal trekken van allen die zich met de problemen der jeugdmu- ziek bezig houden. We kunnen aannemen dat Sas Bunge het vraagstuk der mogelijkheden ernstig on der ogen heeft gezien en vooraf berekend heeft hoever hij in technische zin kon gaan. Wij hopen dat hij zich daarbij niet ver gist heeft. In ieder geval* blijkt het, dat hij de opgave serieus behandeld heeft. Zijn werk is dan ook niet geworden een een voudig schoolmuziekje, dat, als lief en snoezig en aardig, zonder weerstanden naar het directe succes hengelt, maar dat de inspanning vergt die elk waarachtig j artistiek streven eist. Het moet de uitvoer ders geprikkeld hebben tot zeer ernstig studeren cn dit zal zijn pnedagogisch nut ongetwijfeld hebben ODgeleverd. Dit in technische zin. De ideële betekenis die het werk bezit, als een doorlopende parafrase op oud-Nederlandse Kerstmelodieën een nog veel te weinig bekend terrein onzer cultuur kan daarbij ook als belangrijk winstpunt aangerekend worden. „Het blijde uur" is een schoolcantate on folkloristische grondslag geworden. Acht pittoreske Vlaamse Kerstliederen, waar onder er zijn die in hun polig realisme wed ijveren met de Bruegels en de Teniers, naast andere die de ingetogenheid der middeleeuwse mystiek benaderen, vormen de grondslag waarop Sas Bunge zijn com positie bouwde, niet als een potpourri, maar als een algemeen stemmingsbeeld, gepuurd uit allerlei motieven uit volks zangen van een cultuurgebied dat ons zo nauw verwant is. De mooie middeleeuwse melodie ..Het was een Maged uutvercoren" uit het „Devoot ende profitelyck boexeken" mag er naast het fraaie zestiende eeuwse „O zalig, hevlich Bethlehem" met sféer- rijke begeleidingen de vrome idee van ver tolken; andere liederen wekten op tot uit buiten van schilderachtige détails of zelfs tot uitgelaten vrolijkheid. Om het effect van een climax on zijn juiste plaats te krijgen, aarzelde Bunge niet de ene helft van een lied, waar het wel blij maar niet uitbundig is, vooraan in het werk te pas te brengen en van de rest later maar dan gereciteerd en met orchestrale begeleiding een jolig tafereeltje te maken, waar de herders met doedelzak en fluit hun vreug de over de gevonden Messias uitten. Voor vrolijke herdermuziek is boven dien ook gezorgd, want het orkest moest natuurlijk ook zelfstandig wat te doen hebben. Dit instrumentaal ensemble be- ADVERTENTIE staat uit drie groepen violen, celli, piano (vierhandig), twee fluiten, klarinet, klok kenspel en uitgebreid slagwerk. Boven dien is er een blokfluit-trio voorzien, dat driemaal een kort intermezzo te spelen heeft, waarin motieven van het middel eeuwse Kerstlied „In dulce jubilo" ver werkt zijn. Een bont geheel, dat zowel met kinder lijke blijheid als met stille ingetogenheid de boodschap „Pax vobiscum" doorgeeft. JOS. DE KLERK De kerkmuziekavond, die het Haarlems a Capellakoor en het Remonstrants Kerk koor, beide onder leiding van Jan D. Boeke Zondag in de Remonstrantse Kerk gegeven hebben, was in hoofdzaak gewijd aan voor het Kerstfeest geschreven muziek. De or ganist Maarten Kooy wisselde de koorzang af met het uitvoeren van orgelwerken, die hoewel niet alle rechstreeks bedoeld voor de Kerstviering, toch in de sfeer van het vocale programmagedeelte bleven. Bij deze muziekuitvoering week de koor zang niet af van de vertolkingsbeginselen die Jan Boeke huldigt en die neerkomen op het onderdrukken, eigenlijk elimineren van subjectieve bewogenheid, ook daar waar de tekst alle aanleiding geeft tot hymnische verrukking. De laats'e conse quentie van dit objectieve principe zal moeten leiden lot het uitschakelen van alle teksten met subjectieve inslag en verder uitvoeringen van kerkmuziek te combi neren en afhankelijk te stellen van litur gische handelingen. De zangeressen en zangers der twee ko ren zijn volkomen vertrouwd met de „vlakke" zang, wat ook nu weer bleek bij de vertolkingen van een zestiende-eeuws „Nu si.it willecome", het koraal ,.In dulci jubilo" en „Omnes nu laet ons Gode loven" met de merkwaardige, in vroeger eeuwen nog al eens toegepaste afwisseling van Latijns en landstaal. Martin Luthers „Vom Himmelhoch" liet Jan Boeke éénstemmig en in de meerstemmige zetting van Hans Leo Haszler zingen, tegen welke bewerking het koor goed ODgewassen bleek te zijn. Een op oude middeleeuwse muziek terug grijpende „Weihnachtsgeschichte" van Siegfried Reda, met de voor solozang op de lectio-toon tekst, van Lukas IT. vers 1 tot 20, bracht op deze avond hedendaagse kerkmuziek. Hierbij sloot ziGh de organist Maarten Kooy goed aan met een verzorgde uitvoe ring van een Pastorale van Micheelsen en een moderner Preludium en Fuga van Jan Koetsier. Interessant was ook de kennis making met „In dulci jubilo" voor or°el uit Siehers Tabulatuurboek. Van Joh. Krieger (16491725) snee'.de de organist een fraai Preludium en R'cercare en met een orgel variatie over „Vom Himmelhoch" wierp Maarten Kooy een helder licht op de mees terlijke variatiekunst van Joh. Pachelbel (1653—1706). P. ZWAANSWIJK 1 Brillanle AGFA APOTAR lens 1 3,5, levens ideaal voor Agfacolor kleuren foto's. 2 Zelfontspanner 3 Blokkeerinrichting 4 Filmindicator 5 Sneltransporthandle 6 Flitscontact 7 Van boven afleesbaar 8 36 of 20 opnamen klein- beeldformaat met Prontor S Sluiter f. 1 72.- Uw foiohandelaar heeft nog verschillende andere Agfa Camera's. Hij loont ze U gaarne. Voor Uw flitsopnamen gebruikt U natuurlijk de- nieuws speciale kunstlichtfilm AGFA ISOPAN ISS M L L I O ENE N F T O G RA F EREN ME T A G F A De wethouder van Onderwijs van Heem stede, de heer H. Disselkoen, is Woensdag verhinderd zijn spreekuur te houden. ADVERTENTIE Kerstfeest in familie- of kennis senkring U zoekt een origineel geschenk, niet zo groot en niet zo kostbaar. Geef dan een fles wijn. Een fles wijn is altijd wel kom en U kunt er Uw fantasie bij laten gaan, omdat de keuze zo groot is. Een Bordeaux, rood of wit, een Elzasser, een Bour gogne, een fles Sherry, Port, Italiaanse Wijn, Champagne, Moezel- of Rijnwijn, etc. Het Adoptiecomité Ileemstede-Putters- hoek ziet zijn voorbeeldige activiteit met een waarlijk verblijdend resultaat be kroond, doordat de verschillende succes rijke acties naar schatting een bruto op brengst van ongeveer vijfendertigduizend gulden hebben bedragen. Een opbrengst, welke de van de Heemsteedse ingezetenen ondervonden sympathie en financiële steun in een bijzonder gunstig daglicht stelt en daardoor de veelomvattende werkzaam heden van het comité vodkomen recht vaardigt. Zondagmiddag hebben verscheidene le den daarvan nog een groot gedee'te van hun vrije tijd besteed, door in het R.K. Ver enigingsgebouw een aantal uiterst waarde volle Kerstpakketten samen te stellen, waarmee de zeventig allerarmste gezinnen van Puttershoek een onverwachte feestver- rassing zal worden bereid. Doch dit behoort dan toeh definitief tot de laatste bemoei ingen van het comité, dat omstreeks Januari on het raadhuis in een slotverga dering bijeenkomt. Overigens blijkt hier in nog een verrassend element verborgen te zijn. want wij vernamen, dat het niet in de bedoeling van de burgemeester ligt het adontiecomité te ontbinden. Het is jammer dat Zaterdagmiddag de kindervoorstelling in het Minervatheater slechts matig was bezocht; vooral omdat het programma voor de jeugd bijzonder aantrekkelijk is geweest. Een aantal leer lingen van het Haarlems Muziekinstituut bracht onder leiding van Frieda Hooger- werf bijvoorbeeld enige pianosolo's en een trio voor piano, viool en cello ten gehore. Ook de poppenkast van mevrouw Vros, die haar talenten op dit gebied hier al eerder had gedemonstreerd, behaalde weer een daverend succes. Niet minder amusant was de ballonnen wedstrijd, waarvoor telkens een groepje kinderen op het toneel ontboden werd, waarvan ieder moest trachten het eerst een ballonnetje met lucht te vullen. Zelfs het bestuur van de adoptiecomité kon niet nalaten het volume van zijn longen even met die van de jeugd te meten. Aan het slot van deze geslaagde middag bracht de heer W. van Hengelaar dank aan de medewerkers, waarbij mevrouw Vros een gevulde bloemenvaas met incriptie ontving en ook mejuffrouw Frieda Hoogerwerf een fleurig souvenir werd overhandigd. ADVERTENTIE HAARLEM, 19 December 1953 GEHUWD: 19 Dec.. K. Schilperoord en B. van den Brink: A. Dangerman en A. Venema; K. Poort van Ingen cn Th. Borghols; P. Oliedam en H. E. van Roon; A. Langius en J. Bouma. BEVALLEN van een zoon: 16 Dec.. F. B. •T. SlagterRoos; 18 Dec., G. KropKef; M. E. Plantingvan Schoonhoven; A. Koning —de Groot; 19 Dec., A. E. van der Knijff Durans; C. A. F. Cuijonvan Dijk. BEVALLEN van een dochter: 18 Dec., W. van BerkDaams; M. G. de Regtde Ko ning; C. J. M. WagemakerKortekaas; 19 Dec.. A. M. KoeleveldBosch; A. Oosterling Eerhart. OVERLEDEN: 17 Dec., A. E. Hack—Bloem. 69 j., Merkmanstraat; P. WubbenBlonk, 71 j„ Emostraat; 18 Dec., M. OnkenhoutKoops, 80 j., Westerhoutpark. Voor de afdeling Haarlem en omstreken van „Kerk en Vrede" heeft dr. G. Hart dorff. Nederlands Hervormd predikant te Amsterdam, in de Doopsgezinde Kerk gesproken over: „.Wereld zonder oor log". Dr. Hartdorff noemde zijn on derwerp pakkend en inspirerend. Doch wanneer men de strekking van deze leus overdenkt, komen er al spoedig tegenwer pingen, verklaarde spreker, die dit demon streerde aan de hand van eer. korte be schouwing van het tijdperk van de verrij zing van het Vredespaleis in Den Haag tot heden. Het Vredespaleis, zo zeiden de „idealisten", die een toekomst, zonder oor log voor mogelijk hielden, zal het teken zijn van de vredeswil der volken. Wainneer alle volkeren b'j hun regeringen aandrin gen op arbitrage en veiligheid, dan zal er algehele vrede op aarde heersen Toen kwam 1911. De teleurstelling onder de mensen was groot en na de wapenstil stand in 1918 was de algemene opvatting: dat nooit meer! Leuzen als: vrede, arbi trage, ontwapening en internationale vei- digheid deden opgang. Doch al six>edig werden deze verdrongen door het „Wie de vrede wil, bereide zich ten oorlog". De we reldoorlog van '40'45 was noodzakelijk om de democratie voor de wereld te red den, zei men en opnieuw begon men met goede voornemens: de UNO werd opge richt. Doch al spoedig bleek, dat er een zekere matheid over de mensheid was ge komen; het verenigingsleven bloeit niet meer in die mate, zoals het dat voordien deed. Men is fatalistisch geworden; „de wereld gaat ten onder, er is nu toch niets meer aan te verhel pen". Spreker verklaarde, dat de mensheid van tegenwoordig aan twee zeer voorname gebreken lijdt: zij bezit geen hoop meer en het ontbreekt haar aan perspectief, aan visie. Vervolgens haalde dr. Hartdorff de profeet Micha aan, met diens onheilspro fetie tegen de leiders van het volk en met het beleid van een verwoest Jeruzalem, dat uit niets clan puinhopen bestaat (einde van Micha 3). Doch Micha 4 wekt grootae verwachtingen: er zal geen angst, geen vrees voor de medemens op aarde meer heersen. Er zal algehele vrede zijn. Wij Christenen dienen ieder initiatief te steunen, dat ons uit het slop kan doon ge raken. Zolang er gepraat wordt, wordt er niet gescholen. Wij moeten God bidden, dat Hij de politieke leiders kracht en steun geeft. Er is, ruim gesproken, maar één instan tie in de wereld, die hoop en perspectief heeft en dat is de kerk. De oorlog, het on recht on de terreur staan de komst van het Vredesrijk in de weg. Daarom zijn wij anti-militairist. Deze openbare getuigenisavond werd ge leid door dr. M. van der Voet, Nederlands Hei-vcrmd predikant te Haarlem, die de bijeenkomst opende met het voorlezen van Jesaja 11 :110 en na afloop de spreker dank zegde voor zijn helder betoog. Een melkbezorger van de Haarlemse Melkinrichting K. was Zaterdagmiddag omstreeks één uur zo in gedachten ver diept dat hij met zijn handwagen tegen een geparkeerd staande personenauto opbotste. Als gevolg van deze merkwaardige aan rijding, welke zich voordeed bij de hoek SpaarneDamstraat, rolde een bus melk van de wagen, waaruit tweeëntwintig liter van de inhoud over het wegdek vloeide. Van de auto werd de voorbumper ontzet en een koplamp vernield. Het Haarlemse Sportfondsenbad heeft Za terdagmiddag om enkele minuten na twee uur de driehonderdduizendste bezoeker van het zwembad in dit jaar welkom geheten. Het was Harry van Zilt uit de Van Marum- straat 53, tegen wie de heer N. H. Slinger, directeur van het Sportfondsenbad. zei: „Jij behoeft niet te betalen, ga maar eens even met mij mee, want jij bent de driehonderd duizendste bezoeker". Harry kon het niet zo gauw verwerken, maar toen de heer Slinger hem even later in het zwembad bij de kerstboom ontving en hem een ha'.fjaar-abonnement gratis aanbood, was de leerling uit de vierde klasse van de Montessorischool in de Bakkerstraat toch wel blij verrast. Harry heeft nog twee broertjes, een van vijf en een van tien jaar, en deze zullen het hem ongetwijfeld benijden, dat hun broertje tot en met 18 Juni a.s. elke dag een zwembad kan gaan nemen zonder dat hij zijn ouders om geld daarvoor behoeft te vragen. Harry heeft hét zwemmen ongeveer anderhalf jaar ge'oden in het Sportfondsenbad geleerd en voelt zich best in het water thuis. Springen van de hoge plank geeft hem niet de minste moeite en angst. Record aantal bezoekers Het is voor het eerst in het bijna negentien jarige bestaan van het Sportfondsenbad, dat men in één jaar het aantal van driehonderd duizend zwemmers bereikt. Sinds de oprich ting in Januari 1935 werd in de oorlogs tijd ia 1943 het hoogste aantal geboekt met 283.018 bezoekers. Dit cijfer werd pas in 1952 achterhaald met 294.017 zwembaden. Het to taal aantal baden in de gehele bestaans- periode is na Zaterdag al tot boven de 4.311.132 gestegen. Misschien komt deze steeds toenemende belangstelling, cmdat de Haarlemmers zo langzamerhand gaan beseffen, dat het Sport fondsenbad in sommige opzichten toch een unicum in ins land is. Het is het enig© van de veertig overdekte zwembaden in Nederland, dat een golvenbad heeft, tevens de grootste afmeting met een 33 1/3 meter baan. In 1952 werd aan 2345 zwemsters en zwem mers het diploma voor geoefend zwemmer uitgereikt. ANEGANG 14 (naast C cn A) Grote letterkcuze Door het Ijijzondere Kerkewerk van de Nederlands Hervormde Gemeente van Haarlem zullen ter voorbereiding van het Kerstfeest een tweetal samenkomsten wor den belegd in de Grote of St. Bavokerk. Op Dinsdag 22 December zal onder lei ding van ds. Joh. Bronsgeest een zang- dienst worden gehouden, waarin vele be kende Kerstliederen worden gezongen. De medewerking van ongeveer vierhonderd kinderen uit de hoogste klassen van enige lagere scholen zal aan- deze dienst een extra feestelijk karakter geven. Aanvang halfacht 's avonds. Ook dit jaar zal aan de vooravond vaji Kerstmis een nachtdienst worden gehou den en wel op Donderdagavond 24 Decem ber van elf tot twaalf uur. Dat is dus een uur vroeger dan in vorige jaren. Voor ganger in deze dienst is ds. W. van Limburgh van Amsterdam. Klaas Bolt be speelt het orgel en de koorzang wordt ver zorgd door Schotens Christelijk Gemengd Koor. Gezien de zeer grote belangstelling waar in de Kerstnachtdienst zich elk jaar mag verheugen, worden vele extra zitplaatsen aangebracht. Een geluidsinstallatie zal het mogelijk maken de dienst overal in het Kerkgebouw te beluisteren. De deuren der kerk worden reeds om tien uur geopend. Van half elf tot elf uur is er samenzang. Na afloop van de dienst zullen vanaf de Grote Markt extra bussen rijden in de richtingen Heemstede. Amsterdamse buurt, Bloemendaal, Overveen en Haarlem-N. De negenjarige Harry van Zilt ontvangt van de directeur van het Sportfondsenbad het bewijs dat hij een half jaar lang gratis mag zwemmen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9