Nieuw Zuid-Wales blijft Nederlanders vragen Kort en bondig Australië als immigratieland Oorzaak van heimwee vaak te zoeken bij gebrek aan taalkennis <^3rieven aan de redactie Een bril? FEDEEMANN? NATUURLIJK* Ook Nijmegen kent een Schouwburgkwestie de Rooij TAXI? Bel 13000 Lisse Zandvoort Vijfhuizen Hoofddorp Bennebroek Hillegom DINSDAG 22 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Productiviteitsraad Klcinmetaal industrie Installatie door minister De Bruyn Spoorwegmateriëel voor Argentinië Eindronde van nationale jeugd-pianowedstriid Gift van gemeente Den Bosch aan N.S. Grote hoeveelheid koper uit pakhuis ontvreemd Leermiddelen van Nederlands fabrikaat Geen luchtverkeer boven Frankrijk Kerstwijdingsdicnsten in de Haarlemse Kerken Ongeval op houtwerf A. Broes won drie prijzen op tentoonstelling School-basketball Burgerlijke Stand van Haarlem Kerstwijdingssamenkomst Begin van brand in slagerij „Wim Hildering" speelde voor de „Stille Armen" Brandweer en schooljeugd Kerstzang en -muziek Na aanrijding doorgereden Kerstdienst Spreekuur burgemeester g (Van onze correspondent in Australië) Uit gesprekken met Nederlandse arbeiders in de staalindustrie van de zich verrassend snel uitbreidende steden Newcastle en Wollongong in Nieuw Zuid Wales en uit eigen aanschouwing van de omstandigheden, waaronder men in de fabriek moet werken en die, waaronder men in zijn vrije tijd leeft, is mij duidelijk geworden, dat de im migrant in de eerste twee jaren grote morele kracht moet bezitten om vol te houden. Zij, die daartegen niet hebben opgezien en gevrijwaard zijn gebleven van langdurige ziekten of ongevallen, hebben die twee of drie jaren beloond gezien, zoals de Drentse veenarbeider, die in \yollongong thans een eigen huis bezit, waarop vrijwel geen cent hypotheek rust. Hij is niet de enige. Ik trof zulke Nederlanders ook aan onder de honderd, die in de staalfabriek van Newcastle werken. Werkloosheid is er onder de Nederlan ders zeer beslist niet. Moeilijkheden met de huisvesting zijn er daarentegen onder degenen, die hier korter dan twee jaar zijn, wèl. Vandaar dat er nog altijd gezin nen zijn, die in kampen of „hostels" wonen, zoals in Nelson's Bay, 60 km ten Noorden van Newcastle, met als gevolg dat de man gescheiden is van zijn gezin gedurende de 5-daagse werkweek, omdat hij niet elke dag per autobus heen en weer kan trek ken en zelf ook in een „hostel", dat dich terbij zijn werk is gelegen, moet verblijven. Het werk, dat de geestelijken, zowel Protestantse als Katholieke, verrichten verdient alle lof. Telkens weer blijkt dat de Nederlanders, die bij een kerkgenoot schap. zijn aangesloten, onderling een hech tere band bezitten dan zij, die geen binding met de kerk hebben. Australië zou een paradijs zijn, indien er geen aanleiding bestond gerechtvaardigde critiek uit te oefenen. Onredelijke klachten vernam ik echter alleen op de plaatsen en in de ge zinnen, waar men zich afsloot van de kerk of van maatschappelijke organisaties. „The Dutch baker of Orange" Eén ding staat vast: in plaatsen zoals Newcastle en Wollongong vindt de immi grant geen Nederlandse sfeer, zoals men die kent in de Nederlandse industriesteden. De Hollandse sfeer vindt men veeleer in de kleinere plaatsen op het platteland, die zoals in Nieuw Zuid-Wales in in wonertal niet uitkomen boven de 20.000 Voorbeelden daarvan zijn Bathurst (15000), Tamworth (13000), Lismore (15000) en Grafton (13000). In de ruim aangelegde stad Orange vindt men 500 landgenoten, die werk hebben gevonden in de verscheidenste beroepen, van stadstuinman tot arbeider op schapen farms (met minstens 6000 schapen), van electriciën en monteur op een fabriek van electrische ijskasten, en van bakker (zoals de „Dutch baker of Orange" met een re putatie tot in wijde omtrek), tot slagers knecht, en van beheerder van een sociëteit van notabelen tot arbeider op fruitkweke- rijen. Het is in Nieuw Zuid-Wales vrijwel niet mogelijk ergens te komen waar niet een Hollander zit en in tal van plaatsen is er ook een Nederlandse gemeenschap. Met wie ik ook heb gesproken en waar (Verkort weergegeven) Vrede op Aarde. In deze tijd van over denking is het goed bij zich zelve tot in keer te komen. Mogelijk is het niet over bodig tot. leidraad de grote Chinese den ker en wijsgeer Confusius aan te halen. Confusius, die leefde 500 jaar voor onze jaartelling, zei: „Wanneer er oprechtheid is in het hart, dan is er mildheid in karak ter. Wanneer er mildheid is in het karak ter, dan is er harmonie in huis. Wanneer er harmonie in huis is, dan is er orde in het land. Wanneer er orde in het land is. dan is er vrede in de wereld." Iemand heeft eens gezegd, dat het levensdoel van de Westerling ligt in het doen, maar van de Oosterling in het zijn. Eén zijn nu met de grote gemeenschap des levens, die de gehele natuur omvat, één zijn met de kosmos, dat is wat het geestesleven van China voorop staat. Dit geldt niet alleen voor het denken, voor het religieus gevoel, het geldt evenzeer voor de beeldende kunst. Maar hoe dit zei, laten wij in ons zelve keren, en buiten alle buitennissigheden omhooghouden, dat de roeping van de mens is, mens te ziin. MEIJERS, Heemstede Niets bijzonders. Ik heb met verbazing en een tikje ergernis het stukje „Niets bij zonders" in de rubriek Zeven dagen Haar lem gelezen. Ik vind dat de directie van de Frans Halsbioscoop niet het recht heeft om be zoekers toegang te weigeren op grond van het feit, dat deze de film reeds enige malen gezien hebben. Vooral toen gebleken was dat de betrok ken jongeman het geld op eerlijke wijze verkregen had en de ouders er niets op tegen hadden, dat hij dit uitgaf aan bioscoopkaartjes. De omstandigheden van dit gezin gaan de directie van het Frans Hals-theater niets aan. Van „verantwoor delijkheid tegenover het publiek" kan zij getuigen door goede films te vertonen. Schrijver dezes heeft zes maal de film „De dief van Bagdad" gezien, tweemaal op dezelfde dag „Paula", „Jeux Interdits" en „Don Camillo"! Goede films z ij n de moei te waard nogmaals gezien te worden, dat geldt ook voor een goed boek of een toneel stuk. Tot slot nog dit: Denkt de directie, dat de jongeman zijn teruggekregen geld aan wat anders is gaan besteden of liever hele maal niet heeft uitgegeven en het gezin dankbaar de gulden in de spaarpot zal zien verdwijnen? Mij lijkt het waarschijnlijker dat de knaap in een andere bioscoop troost heeft gezochtH. II. P. Ten overvloede maken wij inzenders er nogmaals attent op, dat brieven die niet de naam en het adres van de schrijver dra gen, geen belangstelling ondervinden. Ver melding van de volle naam des onderteke naars heeft enkel plaats wanneer deze dit kanou»! lik wenst. ik ook een voet in huis heb gezet, men heeft mij verteld van de eerste moeilijke begin-periode. Lang niet allen wonen in een huis, velen behelpen zich met garages, houten keten, tijdelijke optrekjes, doch even zovelen beseffen voor het eerst van hun leven wat het zeggen wil op eigen grond te wonen. Materieel gaat het deze mensen allen goed, de meesten zelfs beter dan in Nederland en hun leven staat veel dichter bij de natuur dan in het bijna twee millioen inwoners tellende Sydney, dat weliswaar óók een grote tuinstad is, maar waar het moeilijk valt deel uit te gaan maken van de Australische gemeenschap. Wie zich in dit'land wil thuis voelen, zal alle mogelijke moeite moeten doen de taal te beheersen. In de gevallen, waarin ik een duidelijke heimwee naar Nederland constateerde, kon dit steeds worden terug gebracht tot gebrekkige kennis van de Engelse taal. De directeur van een fabriek in Orange, die een eenvoudig Nederlands gezin vrij regelmatig in zijn huis ontving, verklaarde dat de zich ontwikkelende vriendschap belemmerd werd doordat tel kens de conversatie vast liep wegens de gebrekkige kennis van de taal. Ook leidende functies Ondanks het meermalen verkondigde feit, dat Nieuw Zuid-Wales „overbevolkt" is, is mij uit gesprekken met werkgevers, zowel in de industrie als in de landbouw, gebleken, dat nog talloze immigranten hier een werkterrein kunnen vinden. Wie het er voor over heeft, vijf jaar op een fruit- kwekerij te werken, krijgt alle kans zoveel te sparen, dat hij nadien zelf een bedrijf kan kopen. Wie een goed vakman is, zal zijn weg in elke industrie en in elk am bacht kunnen vinden. Onder de boeren be staat nog steeds vraag naar bekwame land arbeiders, met voorkeur voor Hollanders. Het is opvallend, dat in Nieuw Zuid- Wales, dat het merendeel der immigranten heeft opgenomen, de vraag naar Hollanders onverzwakt voortbestaat. Het mag niet worden verheeld, dat er van de 16.000 werklozen in geheel Austra lië, meer dan 9000 in Nieuw Zuid-Wales wonen. Dit zijn echter vrijwel uitsluitend ongeschoolden. Ik mag echter evenmin verhelen, dat ik juist in Nieuw Zuid-Wales tal van Neder landers heb aangetroffen, die in intellec tuele beroepen een leidende functie ver vullen: een landmeter, een tijdstudie inspecteur, een textieldeskundige (van de Enschedése textielschool), een leraar (En gels M.O.), een architect, om slechts en kele beroepen te noemen, verspreid in grote en kleine steden. Dit verschijnsel is uiteraard inhaerent aan de grotere ont wikkeling van Nieuw Zuid-Wales in ver gelijking met andere staten van het Ge menebest. Het in vergelijking met West- Europa minder ontwikkelde cultuurleven van Australië drijft de intellectuelen bo vendien als vanzelf naar dat deel van het continent, waar het zich het meest ont plooit. In dat opzicht neemt Nieuw Zuid- Wales ongetwijfeld een sterke positie in. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen Reeds voor de oorlog stond Nijmegen voor de oplossing van het schouwburg- vraagstuk, dat eigenlijk al dateert sinds het slopen van het schouwburgje aan de Burchtstraat, wegens de doorbraak in het belang van het verkeer naar de Waalbrug. Het bestuur van „De Vereniging" is er van overtuigd, dat deze concertzaal in het geheel niet geschikt is voor toneelvoorstel lingen en heeft daarom bij B. en W. enige jaren geleden een plan ingediend tot aan bouw van een schouwburg. De totale kos ten hiervan zijn na technische adviezen van ir. J. G. A, van der Steur door het ar chitectenbureau Merckelbach en Elling te Amsterdam geraamd op f 1.180.000. De ex ploitatiekosten zijn geraamd op f212.800 per jaar, daar de directie ook zou kunnen profiteren van de outillage en administra tie van het concertgebouw. Deskundige berekeningen van de kosten van een apart staande schouwburg, bij voorbeeld op het Keizer Karelplein, komen tot een bedrag van f 3.000.000. De exploi tatiekosten zouden in dit geval f413.400 'bedragen. Indien de raad van Nijmegen mocht be sluiten tot de bouw van eigen, zelfstandig theater, dan komt de gemeente te staan voor de exploitatie van twee ontspannings- gebouwen, namelijk De Vereniging en de nieuwe schouwburg, die met elkaar als congresgebouwen en ontspanningsgelegen heden zouden concuiTeren.De verhoudingen liggen niettemin zo dat B. en W. en een groot deel van de raad op het standpunt staan van eigen exploitatie van de schouwburg, in navolging van Arnhem, maar een vast plan bestaat hiervoor nog niet. ADVERTENTIE ANEGANG 14 (naast C en A) Pracht collectie KERSTGESCHENKEN De minister voor Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie en Bezitsvorming, de heer A. C. de Bruyn, heeft vanmorgen te 's-Gravenhage de Productiviteitsraad Klein- metaal industrie geïnstalleerd. Hij zei dat krachtige steun moet worden verleend aan het productiviteitsplan, dat op initiatief van de bedrijfsgenoten voor de kleine metaalnijverheid is opgesteld. Een der redenen hiervoor is de centrale plaats, die de metaalindustrie in het economische bestel van ons land inneemt. Gemeten aan haar betekenis voor de werkgelegenheid en het nationale product vormt zij verreweg de belangrijkste bedrijfstak. Daarbij komt dat de verkoopbaarheid van veel metalen producten sterk afhankelijk is van de kwa liteit der producten. Daardoor biedt de metaalnijverheid in het bijzonder ruimte voor plaatsing van gekwalificeerde werk krachten. Bovendien is de metaalnijverheid de leverancier van de outillage van vele andere industrieën. De omvang en het niveau van de metaalnijverheid zijn vol gens de minister daardoor mede bepalend voor het niveau en de ontwikkelingsmoge lijkheden van andere takken van voort brenging. Numeriek is het midden- en kleinbedrijf in de Nederlandse metaal nijverheid sterk vertegenwoordigd. Om streeks 80 procent van de ondernemingen hebben een personeelsbezetting van minder dan 50 man. Het is bekend, aldus de minister, dat de Nederlandse nijverheid voor een groot deel het karakter draagt van veredelingsindus trie. De voorzitter van de productiviteits raad kleinmetaalindustrie, prof. ir. D. Dresden, heeft in antwoord op de rede van minister De Bruyn eveneens een toespraak gehouden. Indertijd hebben de Argentijnse spoor wegen een grote order voor roilend mate rieel geplaatst bij Werkspoor te Utrecht. Een deel van de order is door Werkspoor uitbesteed aan de N.V. Beijnes te Bever wijk. Werkspoor Utrecht heeft zelf 100 eerste klas-, 85 tweede klas-, 50 Pullman- en 30 bagagerijtuigen voor haar rekening ge nomen. Daarvan zijn nu afgeleverd alle eerste klasrijtuigen, 142 tweede klas-, 13 Pullman- en 26 bagagerijtuigen. De rijtui gen verlaten in een tempo van ongeveer vier per week de fabriek en worden afwis selend in Rotterdam en Amsterdam ver scheept. Het aandeel in de order van de N.V. Beijnes bedraagt tien postrijtuigen, die nu alle zijn afgeleverd, 15 restauratierijtuigen, met de aflevering waarvan men thans bezig is en 33 zogenaamde unicarijtuigen (passa giersrijtuigen met een klasse), die nog aan de beurt zullen komen. De eindronde van de nationale piano wedstrijd voor de jeugd (uitgaande van de Nederlandse Bond van piano- en orgelhan delaren en -fabrikanten) zal worden ge houden op Woensdagmiddag 30 December in Hof van Holland te Hilversum. De dertig jongelui uit het hele land. die in hun plaatsen de overwinning hebben behaald, moeten zich dan doen horen voor een jury, bestaande uit Sem Dresden, Gerard Hengeveld en mejuffrouw A. Ne- derbragt. Ondanhs veel critiek ook waardering voor station Het gemeentebestuur van 's-Herto- genbosch heeft enkele geschenken aan geboden aan de N.S. als inlossing van een belofte, destijds gedaan bij de in gebruik neming van het nieuwe station. De ge schenken: een beeld, voorstellend de stich ter van 's-Hertogenbosch, hertog Hendrik I en een tweetal zitbanken werden door de president-directeur der N.S., ir. F. Q. den Hollander aanvaard. De burgemeester van 's-Hertogenbosch, mr. H. J. M. Loeff, zeide bij de aanbieding der geschenken onder meer, dat de niet- officiële ingebruikneming van het station destijds geen diskwalificatie betekende van het werk, dat door de N.S. werd verricht, evenmin van de architectonische opvat tingen, welke de bouwer, ir. Van Raven- stein, tot uiting bracht. Burgemeester Loeff ging nogal uitvoerig in op de critiek, waar aan het Bossche station onderhevig is ge weest en meende, dat er hier en daar wel verschil van mening zal blijven bestaan. „Dit neemt echter niet weg", aldus burge meester Loeff, „dat het Bossche gemeente bestuur en een groot deel van de Bossche burgerij zeer veel waardering heeft voor hetgeen tot stand werd gebracht". Zich tot de archtitect van het station, ir Van Ravenstein, wendend, zeide burgemeester Loeff, bewondering te koesteren voor de wijze, waarop de architect zijn opvattingen welke hij verantwoord acht, uitdraagt. Ir. Den Hollander zeide in zijn dank woord onder meer, dat de appreciatie van een bepaald werk veel afhangt van de stemming, waaraan men onderhevig is. Hij besloot met de mededeling dat de N.S. steeds medewerking zullen blijven verle nen aan de zich snel ontwikkelende stad. Het beeld, aangebracht in de hal van het station, werd vervaardigd door de Bossche beeldhouwer Frans van den Burgt. Toen Zaterdagmorgen een 25-jarige koopman uit Haarlem bij de recherche aangifte kwam doen van een diefstal van ongeveer 30 kilogram koper uit zijn pak huis, die Vrijdagnacht moest zijn ge pleegd, kwam op hetzelfde ogenblik een melding binnen, dat een agent de 24-jarige los arbeider G. C. uit Haarlem had aange houden, die per bakfiets 30 kilogram koper vervoerde, waarvan de herkomst de agent verdacht voorkwam. Tijdens het verhoor bekende G. C. het koper uit het pakhuis van de koopman te hebben ontvreemd. De verdachte is voor onderzoek ingesloten Het koper is inbeslaggenomen. Minister Cals wenst: De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een brief gezonden aan de directeuren van de rijks-hogere burgerscholen en de rectoren van de open bare lycea, de besturen van de gemeenten, die hogere burgerscholen, gymnasia, lycea, middelbare scholen voor meisjes, handels dagscholen en middelbare technische scho len in stand houden en de besturen van de bijzondere hogere burgerscholen. De minister schrijft, dat het voor de economie van ons land van zeer groot be lang is, indien de leerlingen van de onder zijn departement ressorterende scholen leermiddelen van Nederlands fabrikaat ge bruiken. De minister verzoekt dringend, indien in het schoolprogramma leermiddelen van een bepaald merk worden aanbevolen, hiermee rekening te houden en zo veel mogelijk leermiddelen van Nederlands fa brikaat aan te bevelen. PARIJS, (Reuter) Er was heden geen luchtverkeer boven Frankrijk. Het grond personeel der Franse vliegvelden staakte voor de vierde, achtereenvolgende dag. Mist vergrootte de moeilijkheden van de enkele vliegtuigen, diehedenochtend zonder hulp van de controletoren op het vliegveld van Le Bourget landden. In de Kloppersingelkerk zal Donderdag avond een bijzondere Kerstdienst gehouden worde.n, waarbij de liturgie verzorgd en de Kerstboodschap gebracht zal worden door ds. B. Timmer uit Den Haag. Ds. B. Timmer zal spreken over het onderwerp „Nieuw Leven". Er wordt muzikale medewerking verleend door mevrouw F. WestermanLusten, sopraan; Joh. A. Kramer, tenor en het Ge reformeerd Evangelisatie Koor „Jubilate Deo". Onder leiding van de heer H. Son- dorp Sr. zal de Kerstcantate van Leo Mens ten gehore worden gebracht. De componist zal zelf het koor aan de vleugel begeleiden. Het betreft hier een eerste uitvoering van dit interessante, nog niet uitgegeven werk. Eveneens zal Donderdag in de Sionskerk, Eksterstraat, Haarlem-Noord een Kerst- wijdingsdienst gehouden worden, welke uitgaat van de Evangelisatie Commissie der Gereformeerde Kerk en van de Open Deur Commissie der Hervormde Kerk. Ds. P. de Ruig, Gereformeerd predikant, zal spreken over „De ontsluiterde God" en ds. G. v. d. Woord verzorgt de schriftlezing. Het Hervormd Kerkkoor van de Sions kerk zal delen zingen uit het Kerstorato rium van Herm. de Wolff „Het Licht der Wereld." Dit oratorium zal besloten wor den door samenzang van de epiloog, welke begeleid zal worden door orgel en viool. Het koor staat onder leiding van mejuf frouw W. van Eldik. Op Zondagavond 27 December zal in de Kerk der Broedergemeente. Parklaan 34 een Kerstwijdingsdienst plaats hebben, waaraan medewerken Kitty Nederkoorn, sopraan, Francina Hinlopen. harp. Bert Esser, hobo en Bets Nederkoorn, orgel. Chauffeur gleed uit Maandagochtend omstreeks halfacht is op het terrein van de houtwerf aan de Kampersingel de 60-jarige chauffeur J. D. B. uit Heemstede, bij het afhalen van het dekzeil van een met hout geladen wagen, uitgegleden en met zijn hoofd op de grond gevallen. B. kreeg een lichte hersenschud ding en een wond aan zijn rechteroog. Hij klaagde over pijn in zijn rechterschouder. De chauffeur is naar het Grote Gasthuis overgebracht. De P. V. „Colomba" te Haarlem hield haar jaarlijkse postduivententoonstelling in café ..Du Nord" aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord. Ingezonden werden 150 vogels waarvan 30 stuks zogenaamde Dames klasse. De behaalde resultaten waren als volgt: Hokprijzen: 1. A. Broes 438' pnt.: 2. H. Keevel 436 pnt.: 3. A. in 't Veld 436 pnt.; 4. A. Kuperus 434pnt.; 5. H. Krop 434i punt. Damesklasse: 1. A. Broes 91L pnt.; 2. A. in 't Veld 89'j pnt; 3. J. Kuperus 89 pnt.; 4. J. Brand 89 pnt.; 5. C. Jonk 89 pnt. Schoonste doffer A. Broes. Schoonste duif B. v. d. Meer. De heer A. Broes wist dus zowel beslag te leggen op de eerste hokprijs, als op de eerste prijs damesklasse en eerste prijs voor de schoonste doffer. Hetgeen een uitmuntende prestatie genoemd kan worden. De tentoonstellingscommissie kon op een zeer geslaagde tentoonstelling terugzien. Vandaag zijn de wedstrijden begonnen in het school-basketballtournooi. Morgen wor den de wedstrijden voortgezet in het Kre- lagehuis in Haarlem. Voor alle afdelingen worden dan de kwart en halve finales ver werkt. De finales vinden plaats op Zater dag 2 Januari. ADVERTENTIE HAARLEM, 21 Decerhber 1953 ONDERTROUWD: 21 Dec.. J. Verkerk en H. Vrugt; D. Kalf en M. Cruijff. GEHUWD: 21 Dec., J. H. L. Jambroes en M. K. Vergaij. BEVALLEN van een zoon: 18 Dec., J. Rap- pardDragt; J. M. van NiehoffBoeree; P. CouwenbergGeerlings; P. Dekkervan der Schoor: L. M. Koningsvan der Ploeg. BEVALLEN van een dochter: 19 Dec., A. M. KaandorpNetten; C. E. OlingMar- chand; H. E. RieuwersAzier; P. M. Th. G. GoedhartStrater; A. M. Ouwerkerk Westrus; V. van LooijKomen; M. M. Ver- li effvan de Pol; 20 Dec.. J. M. de Beer Heintz; P. G. KuiperHeuser; 21 Dec., A. Zielstravan Wessem. OVERLEDEN: 18 Dec., A. L. M. Koolber gen—Gerritse. 53 j., Hazepaterslaan; B. H. Remmé. 66 i., Krelagestraat; A. Th. Hoender dosIntveld. 65 j., Sterrebosstraat; 19 Dec., Th. A. Kroon. 82 j„ Westerhoutpark: A. P. Schuurmans, 84 j.. Romolenstraat: G. Ger ritsende Vos, 58 j.. Busken Huetstraat: J. KrouwelBosman, 71 j„ Wagenweg. H. H. Koeleveld, 28 j.. Kruistochtstraat: 20 Dec., E. van BaarenOort, 70 j., Tetterodestraat. De afdeling Lisse van de Ned. Chris ten Vrouwen Bond hield Maandagavond haar jaarlijkse Kerstwijdingssamenkomst in de Ned. Herv. Kleuterschool onder lei ding van mevrouw Jongeboer. Door de talrijke aanwezigen werd de Kerstlitur gie van de N.C.V.B. uitgevoerd, waarna door mevrouw Jongeboer een inleiding werd gehouden over de belofte en ver vulling, waarin door haar de weg naar de kribbe werd gewezen. Door het dames zangkoor werden enkele liederen ten ge hore gebracht. Gisteravond om elf uur brak door onbe kende oorzaak een begin van brand uit in de rokerij van slager v. d. Voorn in het Vierkant. Er ontstond een enorme rook ontwikkeling in de voor de Kerstdagen ruim voorziene rokerij. De vrijwillige brandweer, die spoedig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen. De vlees waren gingen door de invloed van de rook verloren. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Alida Maria, d. v. P. A. v. d. Beek en M. J. v. d. Voort; Apolonia Catha- rina Agatha Maria, d. van C. A. Wessels en M. J. Wiering; Petronella Cornelia Marga- retha Maria, d. van A. P. Mooiekind en J. M. v. d. Voort. OVERLEDEN: Johanna Cornelia Duijm, oud 60 jaar. Op verzoek van de voorzitter van het Zandvoortse comité Stille Armen, burge meester mr. H. M. van Fenema, gaf de Zandvoortse toneelvereniging „Wim Hil dering" Maandagavond in theater Mono- pole een herhaling van de opvoering van de thriller „Spel met het noodlot" van Emlyn Williams, onder regie van Arie Mourik. De zaal was voor een groot deel bezet. Het raadslid S. Slagveld, medelid van bo vengenoemd comité, opende de avond en deelde mede, dat de burgemeester op het laatste ogenblik verhinderd was, daar hij zich voor gemeentezaken naar Den Haag had begeven. Namens het comité bracht spreker dank aan allen, die zich geheel belangeloos voor deze avond hadden in gezet, zowel bij de voorbereiding als tij dens de uitvoering, waarbij hii ook de eigenaar van Monopole, de heer J. Koper, dank bracht voor het gratis beschikbaar stellen van de zaal. Spreker vertelde iets over het moeilijke doch dankbare werk van het comité en besloot met een beroep op de offervaar digheid en burgerzin van de Zandvoortse inwoners. „Wim Hildering" oogstte hier na met een voortreffelijke opvoering van het spannende stuk, evenals de eerste keer, een groot en welverdiend succes. Maandag heeft de Zandvoortse brand weer voor de leerlingen der Zandvoortse la-?ere scholen een lezing gehouden over de wijze, waarop de mugd in st.aat zal zijn, de brandweer bij haar werk te heioen in- plaats van tegen te werkën, zoals dat tot nu toe nog al eens geschiedde. Het moet worden gezegd, dat men dit op hoogst pae- dagogische wijze heeft gedaan en dat men er slag van heeft, de jeugd door een even originele lezing als belofte voor zich te winnen. In alle scholen werden de leerlin gen gezamenlijk bijeengebracht, waarna de commandant van de Zandvoortse brand weer, de heer D. van Noort, de plaatsver vangend commandant, de heer J. Rutgers 'nleidde. Deze merkte oo dat de jeugd niet de kerstboomkaarsjes mag aansteken. Hij raadde aan het extra-zakgeld niet te be steden voor de aankoop van diverse soor ten vuurwerk en nog minder gevaarlijke capriolen te gaan uithalen met lege car- bidbussen. Vervolgens besprak de heer Rutgers de gevaren van het vuurtje sto ken speciaal in de duinen en toonde daar na enkele door de#jeugd vernielde brand- kraanbordies, waarvan er momenteel pl.m. 200 door de Zandvoortse jeugd wer den vernield of weggenomen, hetgeen de brandweer in een goede uitoefening van haar taak ten zeerste belemmert. Tenslotte verzocht de spreker de brandweer niet als een losgebroken bende te volgen, wanneer brand wordt gemeld, doch zowel bij de garage als bij de plaats van de brand- ten alle tijde de brandweer te laten vóórgaan. De commandant toonde daarna enkele brandblusmiddelen waarna de heer Rut gers een belofte in het vooruitzicht stelde, welke door de' jeugd met enorm enthou siasme werd begroet. Gevraagd werd tijdens de Kerstvacan- tie een opstel te maken over hët onder werp: „Hoe kan ik de brandweer helpen". Vijf leerlingen van elke school, die het beste opstel inleveren, mogen begin Januari op een vrije Woensdag- of Zater dagmiddag naar cle brandweergarage ko men. Daar zullen zij in een volledig brand weerman-uniform worden gestoken. Ver volgens rijden op de brandweer-auto naai de duinen, waar zij een groot vuur zullen mogen aanleggen om het vervolgens te blussen. Het zal de leden van de Chr. Gemengde zangvereniging „Hosanna" voldoening heb ben geschonken, toen zij voor een met grote belangstelling luisterend publiek gister avond een concert van Kerstzang en -muziek gaven. Hetgeen geboden werd gaf de aanwezigen een avond van muzikaal ge not. Niet alleen werd gezongen door „Ho sanna", maar ook werd medewerking ver leend door het kinderkoor, mevrouw Ale- wijn (sopraan) en mejuffrouw v. d. Helm (organiste). De leiding berustte bij de heer Johan Silvis. Na enkele Kerstliederen, gezongen dooi de koren gezamenlijk en afzonderlijk of door de soliste met orgelbegeleiding, werd een uitvoering gegeven van de Kerstcan tate „Bij de Kribbe". „Hosanna" verzorgde de koralen, de solo-partijen werden ge zongen door mevrouw Alewijn, de bijbel gedeelten van het Kerstevangelie werden op voortreffelijke wijze gedeclameerd dooi de heer Oskam. Dr. G. E. Meuleman opende de avond met het lezen van de Lofzang van Zacha- rias uit Lukas 1. Gesloten werd met het gezomenlijk zingen van de Lofzang van Simeon. BINNENLAND Opsporingsambtenaren van P.T.T. heb ben in samenwerking met de rijkspolitie te Slochteren en de gemeentepolitie te Hooge- zand te Loppersum de clandestiene zender „Zorro" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een 25- jarige klompenmaker te Hoogezand, een 23-jarige werkman te Slochteren en een 41- jarige visventer te Loppersum. In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, heeft de Nederlandse vereniging „De Rij wiel- en Automobielindustrie" het zestig jarig bestaan gevierd. Namens alle leden werd het bestuur een bedrag van ruim f 5700 aangeboden, bestemd voor het inrich ten van de bestuurskamer in het nieuwe R.A.I.-gebouw. In dit nieuwe gebouw zal ook een glas-in-lood raam aangebracht worden, vervaardigd door N. Schrier uit Haarlem. Dit is eveneens een geschenk van de leden. De traditionele Kerstrede van de Paus zal door de K.R.O. Donderdag 24 December rechtsteeks worden gerelayeerd uit Rome. Deze uitzending begint om 11.00 uur en zal ook de vertaling van de rede omvatten. Zowel op Tweede Kerstdag (12.35 13.00 uur) als op Nieuwjaarsdag (13.3514.00 uur) zendt de K.R.O. groeten uit van emi granten. De groeten zijn afkomstig uit Australië, Canada, Nieuw Zeeland en Zuid- Afrika. Een Rotterdamse tandarts is wegens het indienen van te hoge declaraties bij de zie kenfondsen in de periode 1950 tot 1952 door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk. In dat tijdperk had hij zijn praktijk in Bussum. Tegen hem was veertien dagen geleden negen maanden onvoorwaardelijk geëist. In de zaak tegen de 37-.jarige mevrouw E. J. van H.—S.. die er van beschuldigd wordt op 3 Juli in haar keuken haar buur man van het leven te hebben beroofd, heeft de Amsterdamse rechtbank het onderzoek onvolledig geacht. Zij zal op 6 Januari de situatie ter plaatse gaan opnemen. Op Tweede Kerstdag hoopt Keimpe Piers Nijdam, Almastraat 4 te Sneek. zijn 103de verjaardag te vieren. Hij is de oudste inwoner van Friesland en voor zover bekend is, de oudste man van Nederland. Begin volgend jaar zullen de Tweede Kamer voorstellen bereiken om over te gaan tot instelling van een gemeente Emmeloord in de Noord-Oostnolder en tot instelling van een openbaar lichaam voor Oostelijk Flevo land. Op 30 December zal het vijftig jaar ge leden ziin dat de intercollegiale rechtsoraak van de Koninklijke Maatschappij ter Bevor dering van de Geneeskunst werd ingevoerd. Die dag zal in de aula van de rijksuniver siteit te Utrecht een bijeenkomst worden ge houden onder nresidium van de voorzitter der maatschappij, prof. dr. L. A. Hulst. De herdenkingsrede zal worden uitgesproken door dr. B. J. Westerbeek van Eerten, voor zitter van de Raad van beroep der maat- schapnij. De Maastrichtse rechtbank heeft uit- snraak gedaan in de zaak tegen P. J S. uit Kerkrade. tegen wie de officier van justitie op 11 December vier jaar had geëist wegens het over de Nederlandse grens smokkelen van in Duitsland gestolen auto's. De recht bank veroordeelde S. tot drie jaar gevan genisstraf met aftrek. Ter gelegenheid van het 125-iarig be staan van het dienstvak der intendance is in Amsterdam voor militaire en burgerlijke autoriteiten, onder wie burgemeester D' Ailly, door 7 compagnieën van dit dienstvak een défilé gehouden. Zij werden voorafgegaan door het muziekcorps van de Huzaren van Boreel. HAARLEM EN OMGEVING Do postduivenvereniging de H.P.S. or ganiseert on 2 en 3 Januari haar jaarlijkse tentoonstelling in de bovenzaal van café Doves Julianapark hoek Soendastraat. Dit keer zal het een hoktentoonstelling worden waarbij uit elk hok vier duiven zullen strij den om de eer. Tevens is er een „dames klasse". welke vertegenwoordigd zal worden door oude of jonge duiven. De tentoonstel ling zal geopend worden op Zaterdag 2 Januan des middags om vier uur. De commissaris van politie, hoofd van de justitiële dienst te Haarlem, verzoekt degene, die omstreeks 1950 in de omgeving van het Florapark te Haarlem een gouden damesarmbandhorloee heeft verloren, zich te vervoegen aan zijn bureau, kamer 24, in de Smedestraat. De burgemeester van Haarlem zal zijn eerstvolgende spreekuur houden op Donder dag 31 December en daarna in plaats van Vriidag 8 Januari op Donderdag 7 Januari 1954. Aangewezen als candidaat voor het ambt van controleur hij 's Rijksbelastingen is de heer T. -T. Lehman. 'Verbeterd bericht). Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het ingenieursexamen voor bouwkundig ingenieur de heer J. F. Hon- De groepscommandant van de rijkspolitie Haarlemmermeer te Hoofddorp verzoekt de bestuurder van de personenauto, die op Zondag 20 December om 17,45 uur getuige is geweest van een motorongeval op de Kruisweg te Hoofddorp, zich met hem in verbinding te willen stellen. Telefoon: K 2540 - no. 6214. Deze bestuurder, die een motorrijder heeft aangereden, is even ter plaatse gestopt en, na enige woorden met de motorrijder te hebben gewisseld, door gereden in de richting Aalsmeer. VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN. 22 December. Aanvoer 259 stuks. Notering: zware 183—185, lichte 175 183, zeugen 170—172. Handel vrij goed. In het kerkgebouw van de Stichting „Vogelenzang" zal op 1ste Kerstdag, aan vang half drie een interkerkelijke Kerst dienst plaats vinden, waarin zullen voor gaan: ds. Joh. Bronsgeest, Nederlands Her vormd predikant te Haarlem en ds. G. van Duinen, Gereformeerd predikant te Was senaar. Medewerking wordt verleend door Titi Bonman, sopraan, het Gereformeerd Evan gelisatiekoor onder leiding van Johan Tim merman en Richard Heidema, orgel. Aan deze samenkomst gaat een zang- dienst vooraf, welke tien minuten vóór de aanvang van de dienst begint. De deuren gaan open om twee uur. Belanghebbenden wordt medegedeeld, dat de burgemeester verhinderd is op Maandag 28 December zijn spreekuur te houden. Aangezien op Zaterdag 2 Januari de gemeentesecretarie is gesloten, zal het eerstvolgende spreekuur dus weer worden gehouden op Maandag 4 Januari 1954.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11