wordt toeristenhótel Voor Kerstartikelen de A-Z BAZAR KIJK UIT!! Sterfhuis van Multatuli te Nieder-Ingelheim FAIL LIS SEME N T S - V EIL IN G HAZEN EN KO:::jNENHUiDEN Amsterdamse Beurs Franse partijleiders bijeen Ondiepe Rijn en Waal schaden scheepvaart Kleine mensen vlugger dronken dan grote Santpoort geroutineerde assistente A. LIMBURG 't Kaaswinkeltje DAMESKOUSEN CRAMA Kleine Houtstraat 7 DINSDAG 22 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Twist met overheid Philips-fabriek in Dublin uitgebrand Ambassadegebouw in Rome kostte 638.000 Haarlem is sterker dan Santpoort Predikant gedupeerd door kunsthandelaars Weg ZijpeZierikzee op 24 December open Scheepvaart Santpoorters klaverjassen wild bijeen gestoff. zit- en slaapkamer met voll. pension Er zijn mensen die bevoorrecht zijn OPTICIEN VINK Spekstraat NUMMER EEN De grote zaken adverteren geregeld. Mede daardoor zijn zij groot geworden. En zij adverteren in dit blad. Voor de aanstaande Feestdagen WOONRUIMTE ONZE GERENOMMEERDE KOUS V (Van onze correspondent in Bonn) Van een Duitse bewonderaar van Multatuli, dr. Ernst Emmerling in Nieder Ingelheim, hebben we bericht gekregen dat het huis, waar de schrijver van 1881 tot zijn dood in 1887 heeft gewoond, nu definitief verkocht is. Enige tijd geleden is door Nederlandse Multatulianen een poging gedaan om aan dit huis, dat in een zeer verwaarloosde toestand verkeert, een culturele bestemming te geven. Deze is blijkbaar niet gelukt, want de koper is een hotelier uit Danzig, die als vluchteling naar West-Duitsland is gekomen en in het in een mooie omgeving, niet ver van de Rijn gelegen vroegere huis van Multatuli zijn oude bedrijf wil voortzetten. Hiermede komt weliswaar aan de verwaarlozing van het huis een einde, maar aan de andere kant valt te vrezen dat het zodanig zal worden verbouwd dat de laatste herinneringen aan Multatulli teloor gaan, ook indien de gedenkplaat (die in 1908 aan de straatkant werd aangebracht) behouden blijft. De verwaarlozing had althans deze goede zijde dat de kamerindeling en tuinaanleg sedert Multatuli's verscheiden niet noemenswaard veranderd zijn, zodat men een getrouwe indruk kon krijgen van de entourage, waarin de rebel zo tot rust kwam, dat hij amper meer naar de pen greep en er behagen in schepte een leven te leiden dat het midden hield tussen dat van een kluizenaar en een landjonker. Het is de grote verdienste van dr. Em- merling dat hij veel moeite heeft gedaan om iets meer over de laatste, in Neder land vrijwel onbekende, levensjaren van Multatuli te weten te komen. In Ingelheim geldt de heer Emmerling als Multatuli- expert en wordt men automatisch naar hem verwezen, wanneer men enigszins nieuwsgierige vragen over de Ingelheimse tijd van de balling stelt. Op een zeer merkwaardige manier is dr. Emmerling aan zijn belangstelling voor Multatuli gekomen. Hij stamt namelijk uit een familie, die in de negentiende eeuw plantages in het voormalig Nederlands Indië heeft bezeten. Een lid van deze fa milie, De Roock. liet omstreeks het mid den van de vorige eeuw in Ingelheim een luxueus buitenhuis in Javaans-koloniale stijl bouwen en zo gebeurde het dat Mul tatuli, als hij wilde, zich ook in Ingelheim nog aan de winsten van zijn tegenstanders kon ergeren. Het behoeft geen betoog dat De Roock en Multatuli geen omgang met elkaar hadden en dat in Villa Padjarakan van de De Roocks alleen met afgrijzen over de revolutionnair, die toevallig ook in In gelheim woonde, gesproken werd. Juist dat werd door dr. Emmerling ech ter aanleiding om zich eens nader met het werk en de figuur van Multatuli bezig te houden. Hij heeft daarbij interessante dingen ontdekt. In 1880 kreeg Multatuli een vermogende vriend uit Amsterdam, dr. Johannes Ziircher, op bezoek. Half in ernst, half voor de grap, stelde Multatuli deze voor een huis aan de toen nog zeer rustige hoofdweg van Ingelheim naar Mainz voor hem te kopen. De vriend, die veel voor Multatuli over had, ging daar op in en stelde zonder meer veertienduizend mark ter beschikking. Voor Multatuli begon toen uiterlijk een zeer aangenaam renteniersbestaan. Hij wandelde veel, schreef hoofdzakelijk nog maar brieven en wijdde zich verder aan de opvoeding van zijn stiefzoon Walther, die zijn tweede vrouw, Mimi Hamminck Schepel, uit haar eerste huwelijk had mee genomen en door Multatuli geadopteerd was. Met de Ingelheimers ging Multatuli niet om. Zijn huis lag een eindje buiten de stad en zelden vertoonde hij zich daar. Zijn vrouw deed er de nodige boodschappen en wel met een tweewielig wagentje, dat heel oude Ingelheimers zich nog uitste kend herinneren, omdat het met twee honden bespannen was, in die streek iets ongewoons. Slechts met één Ingelheimer heeft de schrijver meer dan vluchtig contact ge had, de zadelmaker Hilgert, die hem ook aan een huisknecht, Michael Baumgartner, hielp. Kennelijk had Multatuli een mense lijke voorkeur voor het Duitse handwer kerstype, waarin hij gaarne halve filosofen zag. Met de Ingelheimer notabelen kon hij daarentegen helemaal niet opschieten. Hij had een vete met „het stadhuis", om dat hij vond dat zijn eenzaam gelegen huis onvoldoende door de politie gesurveilleerd werd. Er waren veel zigeuners bij de weg en vaak moest Michael eerst de lange tocht 3-3% 7c Nederl/47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer Lijn N Scheepv Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 99% 178% 224 200% 351% 94% 148% 135% 117% 97% 182% 167% 177% 179 31% 51% 49% 77% 20% 39% 99% 177% 224 200% 348 95 148 135 115% 96% 182% 167% 177% 179 32 51 49 77% 20% 39 naar het stadhuis ondernemen, voordat de plaatselijke politie-beambte kwam om hen van het erf te verdrijven. De tengere Mul tatuli zelf vermocht die zwervers, waarmee hij theoretisch zoveel gemeen had, klaar blijkelijk niet te intimideren. t Wel schafte hij éen waakhond aan, maar die was zo aggressief, dat hij eens 20 mark boete moest betalen, toen die wat al te erg te keer was gegaan. Ook dit nam hij de overheid zeer kwalijk. Behalve met de we reldlijke zag de geboren rebel, ondanks zijn teruggetrokken leven, tevens nog kans om met de geestelijke autoriteiten van Ingelheim twist te krijgen. Hij voelde er niets voor zijn stiefzoon Walther naar school te sturen, onder meer wegens het daar gegeven godsdienstonderricht, waar van deze consequente vrijdenker een felle tegenstander was. Hij kreeg echter zijn zin niet: Walther moest naar school en het godsdienstonderwijs volgen, hoe zijn vader zich daartegen ook verzette. Van zijn vaderland wilde Multatuli steeds minder weten. Heimwee heeft hem ook in zijn laatste levensjaren nooit ge plaagd. Daartoe heeft niet weinig bijge dragen een groots-aangekondigde geldin zameling, die als nationaal huldeblijk was bedoeld, maar per slot ven rekening heel weinig opleverde. Zo vereenzaamde Mul tatuli in Ingelheim steeds meer. Boven dien leed hij aan asthma, van welke kwaal hij verlichting trachtte te vinden door het gebruik van arsenicum en morphine. On 19 Februari 1887 stierf hij. Maar zijn graf zoekt men in Ingelheim vergeefs, want Multatuli behoort tot de eerste Ne derlanders, die er de voorkeur aan gaven zich te laten cremeren. In 1887 waren er in Duitsland echter nog amper crematoria en zo moest het stoffelijk overschot hele maal naar Gotha vervoerd worden, waar het verast werd. Bij die gelegenheid werd geen enkele redevoering gehouden. .Michel, zijn trouwe dienaar, gaf op het stadhuis van Ingelheim het overlijden van Eduard Douwes Dekker „litterator van professie en dissident van religie" aan. Het hu's in Ingelheim werd begin 1888 geveild. Het is vaak van bezitter verwis seld. zonder dat er veel zorg aan werd besteed. Op 11 October 1908 werd od plechtige wijze de gedenkplaat (aan de straatzijde) overgedragen. Wilhelm Spohr, de vertaler van Multatuli's werken in het Duits, hield een feestrede en de zangvereni ging „Einigkeit" droeg twee liederen voor. De gedenkplaat, in het Nederlands, is met de jaren biina onleesbaar geworden. In vroegere jaren hebben plannen bestaan om van het huis een soort van vrijdenkers pleisterplaats te maken. Zij zijn echter evenmin gerijpt als de recente opzet er een Duits-Nederlands litterair centrum te vestigen. In Ingelheim neemt men aan dat het in de toekomst wel hoofdzakelijk door Amerikaanse soldaten en hun Duitse vrien dinnen gefrequenteerd zal worden. In het mooiste geval hoopt men op Nederlandse toeristen. Een bijeenkomst van partijleiders in het bureau van eerste-minister Laniel heeft de verkiezing van een Franse president heden niet kunnen bevorderen. Er werd geen algemeen-aanvaardbare candid a at genoemd. Wel werd weer gepolst naar de mogelijkheid van een Candida tuur van de voorzitter van de algemene vergadering, de 82-jarige Herriot, of de aftredende pre sident, Auriol. Later ontving de voorzitter van het Congres, Le Troquer, een voor een de partijleiders om te trachten de weg te banen naar een nationale eenheid. Men verwachtte, dat de stemming van hedenmiddag, die op half drie was be paald, zou worden uitgesteld. (Reuter). DUBLIN (United Press) Vijf afdelin gen van de brandweer van Dublin zijn gis teren twee uur lang in de weer geweest om een felle brand in de fabriek van de Phi- lips-gebouwen in Dublin te blussen. De brandweer kon echter niet voorkomen dat ric fabriek geheel uitbrandde. De vlammen laaiden hoog op tengevolge van de in de fabriek aanwezige cellulose en vernis. De vuurzee deed het dak instorten. Naar gemeld wordt, had Vrijdag een grote hoeveelheid radio-toestellen de fabriek verlaten, zodat deze voorraad al thans aan de vernietiging ontkomen is. Officials van de Philips-onderneming hier deelden mede dat zij onmiddelijk een begin zouden maken met het zoeken naar een nieuw gebouw. In de fabriek van de Philips-onderneming hier waren ongeveer 100 personen werkzaam. Eén der Philips- officials zeide dat het fabrieksgebouw vol komen kon worden afgeschreven. De lage waterstand op de Rijn en de Waal levert voor de scheepvaart grote moeilijkheden op. Een groot percentage van de sleepboten is opgelegd, omdat deze te diep liggen. De geringste vaardiepte van De Waal heeft het traject tussen Millingen en Nijmegen. Sleepboten met enige diep gang, die op het kantje af nog kunnen va ren, brengen de schepen van de Ruhr dan ook niet verder dan Millingen of Lo'oith, waar deze worden overgenomen door sleepboten met een kleinere diepgang. Hèt traject Millingen-Nijmegen begint langza merhand de naam van „drempel" te krij gen. Verscheidene schepen die met kali of ce ment uit Oost- of West-Duitsland komen, moeten te Lobith een gedeelte van de la ding overslaan in een ander schip om hun reis te kunnen voortzetten. Ook als de schepen slechts 10 centimeter dieper lig gen dan de opgegeven vaardiepte, worden zij reeds door de rijkswaterstaat vastge houden. Voor de rederijen brengt de lage waterstand dan ook enorme onkosten mede. Op de Rijn is het nog erger dan op de Waal. Voor het traject van Arnhem naar Wageningen liggen de meeste motorsche pen met eigen gewicht, dus zonder lading, nog te diep. GENèVE (Reuter) In een rapport over alcoholisme, dat voor de Wereldge zondheidsorganisatie van de UNO door haar Europese regionale bureau is opge steld, wordt gezegd, dat het lichaamsge wicht een belangrijke rol speelt bij de op neming van alcohol en dat grote, zware mensen minder gemakkelijk dronken wor den dan kleine en lichte, daar de alcohol oplossing in het bloed meer verdund is. Lichaamsbeweging vergroot de uitwer king van alcohol. Op de dansvloer wor den degenen die gedronken hebben snel ler dronken, dan wanneer zij in een ge makkelijke stoel zitten te klagen over de belastingen. Ten aanzien van weggebruikers zegt het rapport, dat zij op hun hoede moeten zijn voor een „extra drupje", dat een „plotse linge en verrassende dronkenschap" tot gevolg kan hebben, daar de physieke on geschiktheid en de moeilijkheid om de be wegingen te coördineren onevenredig gro ter worden bij toeneming van het gebruik van alcohol. In Maart zal te Noordwijk een congres van de Wereldgezondheidsorganisatie worden gehouden over het voorkomen en genezen van alcoholisme. De minister van Buitenlandse Zaken heeft in een nota geantwoord op de vragen, wel ke in de Tweede Kamer gesteld zijn over de kosten van een nieuwe ambtswoning voor de Nederlandse ambassadeur te Rome. De minister erkent, dat het totaal der daar aan bestede kosten ad 638.000 in verge lijking tot de kosten van soortgelijke ge bouwen in verschillende andere plaatsen inderdaad hoog is. De oorzaak hiervan is het zeer hoge prijspeil van onroerende goederen in Rome. De vorige ambtswoning moest worden verlaten, omdat de huur daarvan was op gezegd. De gevraagde koopprijs, 220 mil lioen lire, werd onaanvaardbaar geacht. Daar een andere oplossing moest worden gezocht, werden twee Nederlandse des kundigen naar Rome gezonden, die ter plaatse een grondig onderzoek instelden naar de beste wijze om door huur of koop in de huisvesting van de ambassade te voorzien. De beste oplossing bleek toen te bestaan in aankoop van het huidige pand, waarvoor de vraagprijs inclusief de kosten van verbouwing en restauratie 95 millioen lire bedroeg. Na onderzoek en taxatie door de deskundigen werd een bedrag van 94 millioen lire redelijk geacht. Hiervoor werd desty'ds een crediet aangevraagd van 582.000, waarbij echter verzuimd is reke ning te houden met een aantal bijkomende kosten, zoals honoraria voor architect en notaris, het in orde maken van voorter rein en de tuinaanleg. Gedurende de uit voering bleken nog enige voorzieningen nodig te zijn. waardoor het kostencijfer steeg tot 102 millioen lire, overeenkomende met een som van 638.000. Bij taxatie van het huis te Rome is de grond getaxeerd op 42.000 lire of 262.50 per vierkante meter. Bij gelijke verhou ding tussen grond en bebouwing had deze prijs te s-Gravenhage ƒ71 per vierkante meter kunnen zijn. In Italië bestaat geen wettelijke regeling tot beheersing van de grondprijzen. De prijs van 42.000 lire werd door de Nederlandse deskundigen redelijk geacht. De verwachtingen, dat het tweede tien tal van de schaakclub „Santpoort" Haar lem 4 „er onder" zou houden, zijn niet in vervulling gegaan. Bij een voorlopige uit slag van 54 ziet het er naar uit dat de eindstand ö'/z4V2 voor Haarlem zal wor den. Het gaat er somber uitzien en het degra'-'atiegevaar neemt dreigende vormen aan. Wat de oorzaak hiervan is? Bij vele spelers is vermoedelijk gebrek aan echte strijdlust en overschatting van hun stel lingen. De onderlinge competitie gaf in de laat ste ronde de volgende uitstlagen: BlansjaarDr. M. de Groot 10 LabouchereLeijsma 10 SchweitzerWennis 10 VosmanHos 10 WintersTuning 10 SterkNederlaf 10 HoogzaadBrusselman 10 PelsPieterse 10 VermeerVos </2Vz Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de gebroeders C. en J. de Z., kunsthandelaars te 's-Gravenhage, en de Arnhemse kunst handelaar Th. S. veroordeeld tot respec tievelijk twee jaar, een jaar met negen maanden aftrek, en een jaar gevangenis straf. De verdachten hadden een predikant uit Odoorn bewogen hun bijna 90.000 te ver strekken tegen onderpand van schilderijen, die, naar hem werd medegedeeld, waarde volle meesterstukken waren, maar die in werkelijkheid slechts een paar duizend gul den waarde hadden. De rechtbank te Assen had de gebroeders De Z. tot drie jaar en S. tot één jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De A.N.W.B. bericht, dat de rijksweg Schouwen Duiveland van Zijpe naar Zie rikzee, Donderdag 24 December voor het verkeer wordt opengesteld. De Rijkswaterstaat is er in geslaagd om tien dagen na het droogvallen van de weg, deze voor het verkeer toegankelijk te ma ken. Wel dienen nog enkele kleine herstel werkzaamheden te worden uitgevoerd. Met het oog daarop en gezien de omstandig heid, dat ook de wielrijders voorlopig nog van de hoofdrijbaan gebruik moeten ma ken dringt de A.N.W.B. er bij het gemoto riseerd verkeer op aan, de weg met matige snelheid te berijden. De 32-jarige loodgieter H. F. uit Schie dam is door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot zes maanden met aftrek. De politie had bij hem enige pakjes opium ge vonden, die daar waren gebracht door twee Chinezen, de 46-jarige L. K. en de 42-jarige L. W. uit Singapore. De Chinezen werden eveneens veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden met aftrek. Het was een glorieavond voor de wit- spelers. Blansjaar kreeg door een prach tige aanval op de koningsvleugel al spoe dig enig overwicht en wist dit op sublieme wijze tot winst uit te buiten, waartegen Dr. de Groot, die toch heus niet voor een kleintje vervaard is, niets kon inbrengen. Winters slaagde er zowaar in van Tuning te winnen. Labouchere had geluk, Leijsma gaf zijn winst prijs na eerst veel beter gestaan te hebben, maar dat komt meer voor. Een zo genaamde gevonden stelling maakt roeke loos. De spelers van Santpoort blijven ech ter sportieve verliezers. De clubgeest is perfect! Voor de Kerstdagen staat een snel-schaakwedstrijd op het programma, die de winnaars kerstkransen en dergelijke opleveren. In „de Weyman" te Santpoort organi seerde de klaverjasclub „Brederode" gis teren de jaarlijkse wildavond. Ook vele niet-leden probeerden hier één van de spe cifieke Kerstprijzen te veroveren. Na drie ronden bleek de eerste prijs bestemd te zijn voor de heer M. de Weers met 4945 punten: de tweede voor de heer J. Slinger met 4871 p., op de voet gevolgd door de heer G. Wiedijk met 4820 p. De heer B. Wijker ging met een troostprijs naar huis. „Zomerlust" In café Zomerlust vierde de gelijknamige klaverjasvereniging haar éénjarig bestaan met een onderlinge wedstrijd. Hier vielen de eerste drie prijzen ten deel aan de heer J. Oudendijk, mevr. v. d. Boogaard, en de heer E. Lokkers. Mevr. Spanjaard droeg de rode lantaarn. De gezellige avond werd met muziek en dans besloten. Aagtedljk, ai v. Trinidad te Rio de Janeiro. Aagtekerk, 21 v. Bremen te Antwerpen. Algenib, pass. 20 Rio Grande do Sul ti. Rio de Janeiro. Arnedijk, 20 te Antw. n. New Orleans. Alblasserdijk, 21 Hoek v. Holland verw. Averdijk, 20 v. Baltimore te Norfolk. Adinda, 22 te Haiphong verw. Albireo, 20 60 m. z. Ouessant n. Antwerpen. Alkaid, 20 315 m. ZW. Las Palmas. Amor, 20 160 m. NO. Kp. Vilaoo. Annonkerk, 21 v. Yokohama n. Cetau. Armilla, 21 v. Singapore n. Pladju. Arundo, 2 Jan. Kobe verwacht. Averdijk, 22 v. Norfol'k te New York. Akkrumdijk, 21 v. Le Havre n. Duinkerken. Alamak, 21 v. Suez n. Aden. Alblasserdijk, 21 v. Hamburg te Rotterdam. Alohiba. 22 v. Puerto Alegre te Rio Grande do Sul. Alcyone, 22 v. Rio Grande do Sul te Buenos Aires. Alda'bi, 22 120 m. z. Finlsterre n. Antw. Alnati, 21 00 m. N. ten O. Finlsterre. Alphécca, 21 v. Philadelphia n. New York. Alpherat, 22 v. Bremen n. Hamburg. Altair. 21 van San Francisco do Sul te Rio Grande do Sul. Alibireo, 24 v. Antwei-pen te R'dam verw. Aideramin, 22 v. Hamburg te Antw. verw. Alwaki, 21 v. Rio de Janeiro te Victoria. Amstelbrug, 22 v. Zuid-Amerika te R'dam. Axeldijk, 22 v. Hamburg te Bremen. Britsum, 18 v. New Orleans n. Honolulu, Blitar, 21 v. Suez n. Aden. Blijdendijk, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Bonaire, 20 v. Paramaribo te Amsterdam. Barumun, 21 te Makassar. Baud. 20 te Makassar. Ba rend recht, 21 120 m. O. ten N. Aden. Bloemfontein, 21 50 m. NW. Finisterre. Bennekom, 22 v. Trinidad te Curagao. Breda, pass. 21 Barbados n. Antwerpen. Banka, 22 v. Belawan te Colombo. Blommersdiljk, pass. 22 Vllssingen n. New York. Borohfontein, 22 v. Amsterdam n. Southampton Caltex Delft, 21 v. Sidon te Bordeaux verw. Caltex Pernis. 20 80 m. O. Kp. de Gata. Caltex Utrecht. 20 60 m. Z.ZW. Finlsterre. Cleodora, 20 110 m. O.ZO. Kaapstad. Caltex The Hague, pass. 21 ten Z. Kreta. Caltex Lelden, 21 v. Rotterdam n. Sidon. Callisto, 22 Hoek v. Holland verw. Duivendijk, 21 v. Londen te Rotterdam. Diemerdijk, 20 290 m. Z.ZO. Bermuda. Delfsihaven, 22 te Rotterdam. Drente, 22 te Penang. Eriggano, 21 v. Karachi n. Bombay. Eendracht. 20 110 m. W. Malta. Ena, 22 te Manilal. Esso Den Haag, pass. 21 Kp. Bón n. Sidón. Eemland, 21 v. Rio Grande do Sul n. Puerto Alegre. Eos, 22 te Amsterdam. Esso Amsterdam, 21 v. Aruba te Rotterdam. Friesland, (KRL), pass. 22 DaedaluS n. Adèh. Ganymedes. 20 te Gonfiives. Gouwe, 20 300 m. W. Casablanca. Groote Kérk, 20 te Port Soedan. Garoet, 22 v. Madras te Calcutta. Gordias, 20 v. Thessaloniki n. cavalla. Gaasterkerk, 22 v. Port Said te Genua. Gadilla, 21 v. Curagöó te AvOnmouth. Gooiland, 21 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Graveland, 22 v. Bremen te Hamburg. Hathor, 20 v. Alexandrië te Beyrouth. Hector, 21 v. Valencia té Rotterdam. Hecuba, 21 v. Amsterdam rt. Wést Indië. Hyc'ra, 20 te Libertad. Hydra, 20 v. Libertad n. Corinto. Heelsum. pass. 21 Key West n. Jacksonville. Ivoorkust, 21 v Hamburg te Amsterdam. Ilos 20 v. Alicante n. Barcelona. Indrapoera. 21 90 m. Z. Djeddah. Japara (KRL). pass. 21 Guardafui n. Belawan. Jupiter, 20 v. Rotterdam n. Lissabon. Java, 21 te Makassar. Kaimana. 20 te Makassar. Kota Gede, 21 te Soerabaja. Kieldrecht, 21 v. Hongkong te Keelung. Kota Inten, 21 v. Rotterdam n. Houston. Kota Agoeng, 21 v. Rotterdam n. Hamburg. Leopoldskerk, 19 nog te Damman. Lieve Vrouweke'k, 20 v. Colombo n. Madras. Lombok, 20 te Nanaimo. Lutterkerk, 19 te Ras Tanura. Laurenskerk, 20 v. Hamburg te Rotterdam. Leopoldskerk, 21 v. Damman n. Karachi. Linge, 20 v. Lissabon n. Dakar. Lekkerkerk, 22 v. Rangoon te Calcutta. Larenberg, 21 v. Kp. Palmas n. Takoradi. Mataram, 19 v. Baltimore n. New Orleans. Maasdam. 19 v. Halifax n. New York. Macuba. pass. 21 Ceylon n. Singapore. Mentor, 21 v. Amsterdam te Tunis. Mirza. 21 v. Yokohama n. Shirhónósèki. Macoma, 22 v. Curasao te Punta Cardon. Manoeran, pass. 21 Burlings n. Pórt Said. Meliskerk. 21 v. Genua n. Marseille. Mentor, 21 v. Tunis n. Malta. Merwede, 21 v. Galveston n. Brownsville. Mitra. 21 v. Ummsaid te Stanlow. Marisa, 22 v. Mena el Ahmadi n. Gibraltar. Marken. 22 v. Rotterdam n. Amsterdam. Nieuw Amsterdam. 20 360 m. N. Crooked eil.. Ncordwljk. 20 Kp. Race eepa83. n. Botwood. Nigerstroom, 21 v. Freetown n. Dakar. Noordam. 21 220 m. ZW. Valentia. Oranje, 20 v. Belawan n. Colombo. Oranjefontein, 21 v. Southampton te Antw. Overijsel, 20 v. Belawan n. Colombo. Perna, 20 v. Pladju te Singapore. Poseidon, 20 te Pto Cabello. Prins Willem v. Oranje 20 te Hamburg. Papendrecht, 21 v. Rotterdam te Curasao. Pr.ns Fred. Hendrik, 20 v. Chicago te R'dam. Plancius, 21 te TJ. Priok. Polydorus, 22 te La Buan verwacht. Peperkust, pass. 21 Ouessant n. Bordeaux. Phrontis, pass. 22 Finisterre n. Port Said. Prins Fred. Willem, 21 v. R'dam n. Valencia. Pendrecht, pass. 22 Lissabon n. Coryton. Prins Alexander, 22 v. Montreal te R'dam. Prins Willem III, 21 v. Antw. 22 te R'dam. Prins Willem IV, pass. 22 Ouessant n. Stavanser Prins Willem V, 21 v. Antw. 22 te R'dam. Radja, 20 v. Basrah n. Bahrein. Raki, pass. 20 Kp. Nao n. Amsterdam. Ruys, 19 v. Buenos Aires n. Montevideo. Rijnland, pass. 19 Kp. St. Thome n. Ilheos. Radja, 21 v. Basrah te Bahrein. Raki, pass. 21 Gibraltar n. Amsterdam. Rijndam, 21 v. New York te Rotterdam. Rijnkerk, 20 v. Bremen n. Hamburg. Sarangan, 19 v. San Francisco n. Portland Oreg Saroena, pass. 20 Str. Balabak n. Balikpapan. Sarpedon, 19 v. Baltimore n. New York. Schiedijk, 20 v. New York te Boston. Sibajak, 19 320 m. Z. ten O. Diego Garcia. Stad Maastricht, 20 v. Palermo n. Huelva. Sloterdijk, 21 v. New York te Boston. Stad Arnhem, pass. 20 Aden n. Perzische Golf, Sheratan, 22 v. Philadelphia te Mena el Ahmadi Sibajak, 26 v. Sydney te Aden verw. Stad Maassluis, 18 te Glasgow. Stad Vlaai-dingen, 21 v. Vlaai-dingen n. Narvik, Sanana, 21 te Bangkok. Siberoet, 22 Tjilatjap verw. Sigli, 20 te Sanana. Stanvac DJirak, 20 te Haiphong. Salawati, 21 te Marseille. Schie, 21 v. Volos te Saloniki. Sibajak, 21 510 m. O. ten N. Seychellen. Slngkep, 21 Malta n. Alexandrië. Stad Schiedam, 21 v. L aGoulette n. IJmuiden. Sumatra, 21 v. Suez n. Belawan. Stad Alkmaar, 21 v. IJmuiden te Narvik. Stad Dordrecht, 22 v. Porto Torres n. Huelva. Stad Rotterdam. 2 Hoek v. Holland verw. Tabian, 19 v. Colombo n. Penang. Tablnta, 21 te Napels. Tarakan, 19 v. Philadelphia te New York. Tawali, pass. 20 Kp. Guardafui n. Port Soedan Tero, 20 te Rio de Janeiro. TJisadane, 21 te Kobe. Tomini, 20 v. Sorong n. Manokwari. Tara, 20 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Thalatta, 20 v. Swansea n. Port Said en Aden Titus, 20 v. Rotterdam n. Leixoes. Ternate, 21 v. Hamburg te- Hoek v. Holland verwacht. Tiba, pass. 20 Finlsterre n. Buenos Aires. Tzokhaven I, 21 te Bangkok. Tankhaven II. 20 350 m. Z.ZO. Bangkok. Tankhaven III, 21 te Sungeigerong. Tiba, 20 200 m. N. Finlsterre n. Buenos Aires. Tjibadak, 21 te Sydney. Tjiluwah, 20 v. Singapore n. Tj. Prlok. Tomori, 20 rede Amurang. Trajanus, 20 v. Oranjestad n. Guanta. Trompenberg, 20 175 m. NO. Bermuda. Tamo, 20 te Eva Perón verm. 30 n. Antw. Tem ate, 21 v. Hamburg te Rotterdam. Utrecht, 21 v. R'dam 22 te Antwerpen. Van Riebeeck, 21 te Belawan. Van Linschoten, 21 v. Dakar n. Conakry. Waal, 19 v. Istanboel n. Vathi. Westerdam, 19 v. New York n. Rotterdam. Winterswijk, 19 v. Cienfuegos n. R'dam. Wcnosari, 19 v. Port Said. n. Genua. Waterland. 21 v. St. Vincent n. Montevideo. Willemstad, 20 v. Cristobal n. Cartagena. Wonogiri, 22 v. Djeddah te Colombo verw. Wieldrecht, 21 50 m. N. Muscat. Walkelo, 20 v. Sumbawa n. Soerabaja. Waiwerang, 20 rede Palembang. Westland, 21 v. Amsterdam n. Z. Amerika. Willem Ruys. pass. 21 Pantellaria n. Port Said Waterman, 21 300 m. Z. ten O. Walvisbaai. ÏJSel, 21 v. Catania n. Palermo. Zeeland, (SSM), 20 v. d. Theems n. Methil. Zuiderkx-uis, pass. 21 Daedalus n. Aden. KLEINE VAART Actinia, 20 v. Hamburg te Plymouth. Albergen, 20 te La Rochelle. Anna b, 21 v. Alexandrië te Famagusta. Algarve, 22 V. Lissabon te Grimsby verw. Att, 23 v. Hamburg te Avonmouth verw. Arctui-a, 22 v. Detroit te Rottei-dam verW. Arnoudspolder, vertr. 21 v. Antw. n. R'dam. Bab-T, 20 te Zaandam. Betty Anne, 20 v. Leixoes te Guernsey. Bernina, 21 v. BrunsbClttel. Bernisse, 20 v. Casablanca te Boness. Binnenhaven pass. 20 Finlsterre n. ROuaan. Birmingham, 20 v. Goole te Amsterdam. Cai-po, pass. 20 Lizax-d n. Dublin. Claes Compaen, 19 v. Cardiff n. Antw. Cooihaven, 20 v. Rotterdam te Amsterdam. Coolslngel, 21 v. Amsterdam te Hamburg, Cornelia b I. 22 Livei pool verw. Corrie b, 20 v. Windau n. Rotterdam. Diligentia, 20 te Thameshaven. Dollard, 21 Orense verwacht. Domburgh, 21 v. Casablanca te Duinkerken verw. Doui-o, 19 v. Kopenhagen n. Amstex-dam. Êljo, 10 te Amsterdam. Escaut, 20 v. Rouaan n. Parijs. Ferocla, pass. 20 Start Point n. Zeebrugge. Flducia, 21 v. Maassluis te Boston. Follonica. pass. 20 Lands End n. Oostende. Hartel, vertr. 21 v. Londen n. Rouaan. Henrica, verm. 21 v. Grlmstay n. Dagenham. Hast V, 20 v. Lónden n. Rouen. Ibis. pass. 20 Kiel n. Kopenhagen. Ida Pieter, 20 v. OxelOsund n. Vestervik. Import, 20 te Lissabon. Ingeborg, 20 v. IJsland te Bergen verw. Java, 20 te Harburg. Jo, 21 te Londen verwacht. Josien, 20 v. Antwerpen te Avonmouth. Keyser, 20 te Schwarzenhuette. Koningshaven, 21 v. Avonmouth te Duinkerken. LSrix, 19 te Avonmouth. Leuvehaven, 22 v. Kopenhagen te R'dam verw. Marcella, 21 v. Sandefjord n. Antw. Midas, 19 v. Hamburg n. Gdynia. May Star, vertr. 20 v. Stettin n. Marlager. Myfem, 21 v. Rouen te Nortelje. Mypuck, 21 v. Rouen te Parijs. Myson, 21 v. Tunadal te Gothenburg. Marne. pass. 20 vllssingen n. Antwerpen. Matthew, 21 te Guernsey. Marwehaven, 21 v. Rouen n. Casablanca. Nassauhaven, 21 v. Antw. te Trelleborg verw. Nieuwehaven. 22 v.Antw. te Kopenhagen verw. Nero, 21 te Hamburg n. Amstei-dam. Nooi-d, pass. 20 Gotland n. Kopenhagen. Nyeniburgh, pass. 20 Kiel n. Stockholm. Pieter Hubert, 22 te Antwerpen vex-w. Pavo, 20 te Zaandam. Ponto, 17 van Londen naar Sete. Plato, 21 v. Palermo n Venetië. Poortvliet, 21 v. Boi-deaux te Londen verw. Ponza, 17 v. Rotterdam n. Hernosand. Prior, 20 v. Ceuta te Algiers. Réma, 21 v. Vllssingen te Leith verw. Röse Marie. 20 v. Trelleborg n. Helsingborg. Rijnhaven, pass. 21 Finlsterre n. Casablanca. Sllvretta, 20 v. Kiel n. Malmö. Soemba, 20 100 m. ZW. Ouessant. Swift, 20 v. Rouen n. Rotterdam. Theano, pass. 20 Lizard n. Dublin. Timor, 22 v. Swansea te Rotterdam verw. Tom v. d. Heide, 20 v. Marseille n. Port Lyautey Urmajo, 20 v Antwerpen te Norwich. Venus, 21 v. Middlesbro te Great Yarmouth. Vii-go, 20 te Bridlingtonbury. Vrijburgh, pass. 21 Kp Roca n. Casablanca. Westersingel. 22 v. Bremen te Belfast verw. Westkust. 21 v. Stettin te Goole. DE AERDENHOUT APOTHEEK, Zandv.laan 164, Aer- denhout, vraagt voor zo spoedig mogelijk een Leraar zoekt per 1 Januari Event, met gebruik van garage. Brieven met prijsopg. onder no. 4163 bureau van dit blad. Op Woensdag 23 December 10.30 uur in perceel Lange Wijn gaardstraat 26, Haarlem, van diverse meubilaire goederen, galanterieën, enige rijwielen, w.o. kinderrijwielen. Te bezichtigen 1 uur voor de veiling. Deurwaarders ERBRINK en VAN HAASTER door het bezit van vele kleine schoonheden, die tezamen hun gelaat bekoorlijk, en zelfs op latere leeftijd minstens innemend maken. De nieuwste vindingen in optisch technisch gebied stellen U in staat door het dragen van een bril deze innemende uiterlijkheden niet alleen niet te verbergen, doch door een ele gant brilmontuur zelfs nog belangrijk te /erhogen. DE BESTE EN GROOTSTE SORTERING. GROTE HOUTSTRAAT 7 (tegenover Paarlakrstéèg). Geopend tot 9 uur 's avonds. A. LIMBURG geeft de hoogste waarde voor De zaak is Woensdag en Donderdag geopend van 6 uur v.m. tot 10 uur n.m. LOMPEN EN PAPIERHANDEL ZAKSTRAAT 12 HAARLEM TEL. 12394 hébben wij een geweldige sortering Binnen- en Buitenlandse kaas 95 Dagelijks verse boter uit het vat en stèèds versé „PROVIMI" EIEREN KONINGSTRAAT 56 TELEFOON 17796, Net jong echtpaar met 1 kind zoekt passende Genegen hoge huur te betalen. Prima referenties. Brieven onder no. 4162 aan het bureau van dit blad. NYLON, vol geminderd, sterk, Ie keus4.95 ENKALON prima kwaliteit, zeer sterk 5-10, 5.75 IUn en toch sterk, links, ook met Nylon 2.25, 2.95 STERKE WERKKOUS, met Nylon 2.15 HET OUDE KOUSEN-ADRES van 1875

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 12