Geheime onderhandelingen om de atoomkracht te bedwingen Na tien ronden nog geen F ranse president Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Arthur Dean acht situatie in Korea niet hopeloos Rusland en Amerika gaan samen prater Moskou ging in op het plan-Eisenhower Mossadeq krijgt drie jaar Moord en onlusten in Ambonezenkamp Het woord is aan Zelfs gemeentepolitiek speelt nu een rol Treedt Laniel terug: Nieuwe vice-premiers in de Sovjet-Unie Trein reed door onveilig sein; overweg was niet gesloten Voor de Stille Armen Stassen adviseert tot loonsverhoging 68e JAARGANG No 141 DINSDAG 22 DECEMBER 1953 297e JAARGANG No 294 Twintig man rijkspolitie handhaaft de orde Automobilist omgekomen; bromfietser ernstig gewond Twee beroemde Russische musici naar Nederland Zwitserland kiest nieuwe president Weerrapport a Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soondaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitfiispaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Moskou heeft het zwijgen verbroken en geantwoord op het na de Bermuda-conferentie door Eisenhower geopperde plan om de atoomenergie door internationale samen werking in dienst van de vrede te bedwingen. Geheime diplomatieke besprekingen zijn het middel, dat Eisenhower aanbeval voor het bereiken van deze atoomsamen- werking. Moskou is accoord met dit middel en bereid eraan deel te nemen, doch dringt in zijn nota die gisteren door minister Molotov aan de Amerikaanse, Engelse en Franse ambassadeurs werd overhandigd op een verbod van atoomwapens aan. Amerika en Rusland zullen, als resultaat van deze Russische bereidheid, onderhande lingen openen, waartoe reeds instructies zijn uitgegaan naar de betrokken diplo maten. Deze geheime onderhandelingen worden door minister Dulles „nieuwe wegen om tot succes te komen" genoemd. De UNO-ontwapeningscommissie zal de komende onderhandelingen organiseren. (Reuter, United Fress). In haar nota zegt de Sovjet-Russische regering, dat een gezamenlijke actie tot het onder nationaal beheer stellen van de atoomenergie en het tot stand brengen van ontspanning in de internationale toestand noodzakelijk is. De Sovjet-Unie acht het noodzakelijk, dat er een conferentie van de Grote Vijf gehouden wordt om een rege ling van internationale vraagstukken te be reiken. De Sovjet-Russische regering stemt in met deelneming aan „geheime of diploma tieke besprekingen", zoals voorgesteld door president Eisenhower, ter bespreking van „een aanvaardbare oplossing" voor de atoombewapeningswedloop. De Russische regering is evenwel van mening, dat de doelen, welke de Ameri kaanse president gesteld heeft, niet bereikt kunnen worden zonder het verbod van atoomwapens. In dit verband wordt ge zegd, dat in de loop van de voorgestelde onderhandelingen „de deelnemers de plech tige en onverkorte verplichting op zich moeten nemen, geen atoom- en andere wa pens voor massa-vernietiging te gebrui ken". „Internationale overeenkomsten aangaan de dit vraagstuk kunnen een belangrijke stap in de richting van een volledige ver wijdering van atoom- en andere wapens voor massa-vernietiging uit de wapenvoor- raden van de landen zijn. tezamen met het instellen van een strikte internationale controle teneinde te verzekeren, dat deze overeenkomst inzake het verbod van het gebruik van atoomenergie voor oorlogs doeleinden wordt nageleefd." In de nota wordt tenslotte de hoop uit gesproken, dat alle regeringen, die aan de voorgenomen onderhandelingen zullen deelnemen, zich zullen verbinden om van het gebruik van genoemde wapens af te zien. De belangrijkste inhoud van het Russi sche antwoord werd op een speciaal bijeen geroepen persconferentie op het Sovjet ministerie van Buitenlandse Zaken aan de buitenlandse persvertegenwoordigers be kend gemaakt. In Franse diplomatieke kringen is het Sovjet-antwoord aan president Eisenhower met voldoening ontvangen. Men zei elk be sluit, dat de spanning tussen Oost en West kan verminderen, te verwelkomen. Een woordvoerder van de Oostenrijkse regering zei, dat zijn regering het Sovjet- antwoord toejuicht. „Elke stap naar de TEHERAN (AFP/Reuter) Mossadeq is gisteren tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld; zijn medebeklaagde generaal Riahi kreeg twee jaar. Mossadeq was beschuldigd van het niet opvolgen van het gebod van de Sjah om af te treden en van een poging tot het om verwerpen van het regiem door het parle ment te ontbinden. De Sjah verzocht het Hof Maandag Mossadeq niet te zwaar te straffen. In een brief aan het Hof schreef de Sjah: „Ik vergeef Mossadeq wegens zijn diensten in het eerste jaar van zijn regering". In die tijd heeft Mossadeq de Perzische olie genaast. Mossadeq riep uit: „Ik heb nooit om clementie gevraagd en zal het nooit doen ook. Ik heb niets verkeerds gedaan. U moet een uitpsraak doen in overeenstemming met de rechtvaardigheid". Daarna begroef hij het gezicht in de handen. De verdediger van Mossadeq heeft appèl aangetekend bij het hoog militair gerechts hof. Mossadeq, die hevig beefde, zei dat de geschiedenis zijn strijd voor gerechtigheid zal rechtvaardigen. Mossadeqs hoofd zonk in zijn schouders toen het vonnis werd uit gesproken. vrede is ons zeer welkom. Het schijnt ook, dat dit een goede inleiding zal zijn tot de komende Berlijnse conferentie". Sterling Cole, voorzitter van de gemeen schappelijke Amerikaanse Congrescom missie voor Atoomenergie, verklaarde zeer verheugd te zijn over het nieuws. „Het is tenminste hoopvol", zo luidde zijn commen taar. Dulles: „Hoopvol" John Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft ver klaard dat Amerika met Rusland zal on derhandelen op basis van president Eisen howers voorstellen. Dulles noemde het Russische antwoord hoopvol. Over de Russische opmerking, dat het plan-Eisenhower als zodanig het gevaar van atoomwapens nog niet uitsluit, zei Dulles: „De Sovjet-Unie schijnt de geest van het voorstel van de president niet te hebben begrepen. Het doel is juist een nieuwe practische basis te vinden, waarop kan worden voortgebouwd". Uit de toon van de Russische nota is volgens Dulles duidelijker dan ooit geble ken, dat voortzetting van het openbare de bat weinig kans op succes biedt. „Amerika zal langs nieuwe wegen, die de Sovjet-Unie thans aanvaardt, elke. mogelijkheid tot overeenstemming onderzoeken, en trach ten het plan van de president tot uitvoe ring te brengen." Uit goede bron te Washington verneemt Zondagavond is, naar eerst thans bekend is geworden, in het woonoord „Schatten berg" bij Westerbork een der bewoners, de Ambonees R. T. door een medekamp bewoner zodanig met een mes gestoken, dat hij vrijwel onmiddellijk dood was. De dader heeft inmiddels een bekentenis af gelegd. Het is gebleken dat hij werd verpleegd in de ziekenbarak van het woonoord. Het gerucht was tot hem doorgedrongen dat zijn echtgenote een verhouding zou hebben met T. Zondagavond is de patiënt uit zijn bed gestapt en de ziekenbarak uitgeslopen. In zijn woning trof hij inderdaad R. T. aan. Hij greep toen een mes en verwondde daar mee T. zeer ernstig. Het onderzoek dooi de politie is nog gaande. Rel Zaterdagmiddag hebben zich, naar thans bekend wordt, in het kamp „Schattenberg" bij Westerbork, onlusten voorgedaan waar van de gevolgen, dank zij het snel aanwezig zijn en ingrijpen van de rijkspolitie, be perkt zijn gebleven. Deze relletjes staan geheel los van de moord, die Zondag in dit Ambonezen-kamp is gepleegd. Reeds enige tijd waren spanningen waar genomen tussen twee groepen in het kamp. Zij, die tot de ene groep behoren, bemoei den zich ook in vaderland zéér weinig met de mensen van de andere groep, omdat zij daarmee te veel verschillen in politieke en godsdienstige opvattingen. Het gedwon gen samenzijn maakt de verdraagzaamheid van deze Ambonezen niet groter. De gehele vorige week hadden mensen van de ene groep herhaaldelijk gezegd: „Zaterdag slaan wij er op". De relletjes zijn niet uitgebleven, maai de gevolgen zijn beperkt gebleven tot een aantal lichtgewonden. De rijkspolitie heeft een extra detachement van 20 man laten aanrukken, waarvan de leden de gehele dag in het kamp patrouilleren. Maandagmorgen is de nieuwe Donaupont over het Noordzeekanaal bij de Hemhrug in dienst gesteld. De eerste vaart. A.F.P., dat reeds instructies zijn gezonden aan de Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Bohlen, om het Kremlin in kennis te stellen van Amerikaanse voor stellen met betrekking tot plaats en tijd van de eerste geheime besprekingen over de voorstellen voor een internationale pool voor atoomenergie. In welingelichte kringen te Parijs is Dinsdag vernomen, dat de Maandagavond op de Franse ambassade te Moskou over handigde nota van de Russische minister van Buitenlandse Zaken geen direct ant woord bevat op de uitnodiging van de Wes telijke mogendheden voor een vier-mogend- hedenconferentie. De nota betrof enkel het voorstel van president Eisenhower voor een wereldbank voor atoomenergie. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S (Van. onze correspondent in Parijs) Het eerste tiental ronden van het Con gres in Versailles heeft nog steeds geen president opgeleverd en onversaagd is men daarom heden aan nummer elf begon nen. Het belangrijkste voorval van giste ren was intussen de candidaatstelling van de gematigd-conservatieve oud-staats secretaris Montel, die zich op eigen initia tief in de strijd heeft geworpen en des wege reeds door zijn partijbestuur ge royeerd schijnt te zijn. De heimelijke be doeling van Montel, die geen schijn van kans had op het Elysée, was, zegt men, de aandacht op zich te vestigen als de even tuele opvolger van Ilerriot in diens kwali teit van burgemeester van Lyon, welke stad Montel in het parlement vertegen woordigt. Zo wordt nu dus blijkbaar ook de ge meentepolitiek in de competitie voor de eerste magistratuur van de republiek ge mengd. Het pikante van Montels deelneming is vooral, dat hij een partijgenoot is van pre mier Laniel, die in de achtste ronde nog maar twintig stemmen van de eindover winning was verwijderd. Hoewel Montel ongetwijfeld wel wist dat hij de buit, het Elysée, zeker niet binnen zou halen, is hij er niettemin in geslaagd de beide concur renten Laniel en Naegelen weer een flink stuk achterop te brengen. Zelf verwierf Montel maar 84 stemmen terwijl er gis teren voor de tiende rond 434 nodig wa ren en dat kostte Laniel en Naegelen respectievelijk 17 en 16 punten. Laniel, die nog altijd aan de kop staat, was daar mee weer een flinke stap terug gezet op de weg naar het Elysée. Intussen beginnen verschillende sympto men er op te wijzen dat dit spel toch niet onbelemmerd zal kunnen voortduren. Wij spreken dan nog niet eens van de kledings- Een vermoeide en sombere Laniel na de tiende stemming. (Telefoto). moeilijkheden waarin tal van parlementa riërs zijn geraakt. De meesten hebben in hun onschuld gemeend, dat de gebeurtenis sen ten hoogste twee dagen zouden duren. Maar nu de wedstrijd een zesdaagse is ge worden lopen er heel wat heren in het voormalige paleis der Koningen met boordjes rond die beslist niet meer zo heel proper zijn te noemen. In de winkels van Versailles moet er geen herenpyjama of overhemd meer te krijgen zijn. Voorzitter waarschuwt Maar er zijn erger dingen dan dat. Voorzitter Le Troquer heeft gisteren de uitslag van de tiende tour met zijn sonore stem vooraf doen gaan van een waarschu wing aan zijn collega's. Mijn rol is het de stemmingen te presideren, zo verklaarde hij, maar ik meen dat ik toch de plicht heb er op te wijzen dat ge bezig zijt de staats instellingen van de republiek grondig te ondermijnen. Daarop nodigde Le Troquer alle verantwoordelijke partijleiders uit vanmorgen in zijn kabinet te komen over leggen hoe de verkiezingen nu toch einde lijk tot een eindresultaat zullen kunnen worden gevoerd. Dat dit nu echt wel gewenst is, kan moeilijk iemand meer ontkennen. Georges Bidauit, de minister van Buitenlandse Za ken, hoorden wij gisteren als zijn mening uiten, dat bij zijn weten de Franse politici nog nimmer de Duitsers zo duidelijk in de kaart hebben gespeeld als nu. Het verlies dat Frankrijk thans aan prestige lijdt, is honderdmaal ernstiger, zo vond Bidauit, dan de risico's, die aan tien E.V.G.-verdra gen verbonden kunnen wezen. Over de ge talsverhoudingen valt misschien te twis ten, maar in de grond van de zaak heeft Bidauit zeker geen ongelijk. Iedereen die over enig verantwoordelijkheidsgevoel be schikt en geschiedkundig inzicht heeft, is dan ook wel verplicht Bidaults opinie te onderschrijven. De partij der links-radi calen, waarvan de minister van oorlog, Pleven, een der voormannen is, heeft zelfs besloten aan geen enkele stemming meer deel te nemen zo lang men het niet bin nenskamers over een ernstige candidatuur eens is geworden. Men hoopt ondanks al les dat dit vandaag gebeuren zal. Arbiters genoeg De roep om een arbiter wordt inmiddels steeds sterker, maar de meningen over wie als bovenpartijdig bemiddelaar zal mo gen worden aangemerkt, zijn ook al weer heel sterk verdeeld. De socialisten stellen Auriol nog altijd als zodanig voor en Nae gelen wil onmiddellijk voor hem terug treden, maar de rechtste partijen scharen zich nog immer voor een groot deel achter Laniel. Niettemin blijft een deel der radicalen onder Queuille vastbesloten voor Laniel de toegang tot het Elysée gebarriceerd te hou den. De radicalen houden twee boven- partijdige arbiters in petto, te weten Her- riot en Queuille. Herriot heeft gisteren echter voor de zoveelste maal nul op het rekest gegeven. Queuille houdt zich daar entegen gaarne met graagte in de scha duw disponibel. En zo doet zich dus het opmerkelijke feit voor dat na tien ronden iedereen een bovenpartijdige nationale bemiddelaar be geert,maar elke partij niettemin aan de eigen keuze vast wil houden. Het is uiter aard de uitgelezen en gepatenteerde methode om een democratie in gevaar te brengen. Aan de verveelde gezichten van deze pers fotografen is duidelijk te zien, dat ook zij de dagenlange belegering van het congres van Versailles meer dan moe zijn. Weg lopen gaat echter ook niet, want tenslotte is er nog altijd een kansje, dat er vandaag of morgen toch nog een President van de Republiek uit de bus komt. Montel Reuter meldt: Fremier Laniel heeft zich bereid verklaard zich als candidaat voor het presidentschap terug te trekken op voorwaarde dat de partijen van zijn coalitie het eens kunnen worden over een candi daat, die zij allen bereid zijn te steunen. Onze coi-respondent in Parijs heeft echter nog geen bevestiging kunnen krijgen van het bericht dat Laniel eventueel bereid zou zijn zich terug te trekken. WASHINGTON, (AFP) De vooruit zichten in Korea zijn ontmoedigend, doch zij zijn niet zonder hoop, aldus heeft Ar thur Dean, de geallieerde vertegenwoor diger te Panmoendjom bij de voorberei dende besprekingen voor een Koreaanse vredesconferentie, Maandag te Washing ton in een radio- en televisie-uitzending verklaard. Als de politieke conferentie niet plaats heeft, wil dat volgens hem nog niet be tekenen, dat de vijandelijkheden zullen worden hervat De bouw van grote beton nen onderkomens en tunnels in Noord- Korea doet veronderstellen, aldus Dean, dat de Noordelijken niet de vijandelijk heden willen hervatten, maar zich voor bereiden op verdediging van hun posities. Voorts sprak Dean de mening uit, dat de Zuid-Koreanen niet alleen de strijd zullen hervatten. Ook geloofde hij, dat de wei gerachtige krijgsgevangenen zonder moei lijkheden of incident op 22 Januari hun burgerlijke status zullen herkrijgen. De Amerikaanse afgevaardigde verklaar de met nadruk, dat de Noordelijken aan de conferentietafel geen haast maken en LONDEN (Reuter) Radio-Moskou heeft de benoeming van vijf nieuwe plaats vervangende premiers bekendgemaakt. Het zijn: M. Z. Zaboerov, voorzitter van de staatsplancommissie; M. G. Pervoechin, minister van electrische krachtstaticns en electrische industrie; I. F. Tevosjan, mi nister van metallurgische industrie; V. A. Malisjev, minister van middelzware ma chinebouw en A. N. Kosigin, minister van gefabriceerde verbruiksgoederen. Zij wa ren alle vijf plaatsvervangend premier on der Stalin. De huidige plaatsvervangende premiers, die 6 Maart zijn benoemd, zijn Molotov, die tevens minister van Buitenlandse Zaken is, maarschalk Boelganin, tevens minister van Defensie en Kaganovitsj. Ook Beria, die spoedig als verrader zal worden berecht, is toen tot plaatsvervangend premier be noemd. Verder is Mikoyan, de minister van Binnenlandse Handel, tevens vice-premier. De nieuwbenoemden zijn betrekkelijk jonge mensen. Het aantal vice-premiers is nu op negen gebracht. Ook onder Stalin was een groot aantal vice-premiers gebrui kelijk. De thans benoemden verloren het vice-premierschap toen Malenkov het be wind van Staliv overnam. Wel behielden zij hun ministerschap. In de laatste tijd van Stalins bewind waren er gemiddeld twaalf vice-premiers. menen, dat op een oneindig schijnende conferentie-de Amerikaanse afgevaardig den door de openbare mening gedwongen zullen worden toe te geven. Volgens hem moet de UNO zich vastbesloten en gedul dig tonen. Op een spoorwegovergang in Schiebroek bij Rotterdam zijn hedenmorgen om kwart voor negen een personenauto en een brom fietser aangereden door een trein, die van Den Haag via Pijnacker op weg was naar Rotterdam. De auto vloog in brand en de bestuurder, de 36-jarige W. J. Val uit Rot terdam, kwam om het leven. De bromfiet ser, de 51-jarige G. H. Alers, eveneens uit Rotterdam, werd in een sloot geslingerd. Hij bleek zeer ernstig gewond te zijn en is naar een ziekenhuis te Rotterdam overge bracht. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan de dichte mist, waardoor, naar de Nederlandse Spoorwegen mededelen, de trein bij het station Rodenrijs door een onveilig sein is gereden. Toen deze trein de overweg te Schiebroek naderde, waren daar de afsluitbomen dus niet neergelaten. Ten gevolge van de botsing met de auto werden de beide sporen versperd. Om kwart voor elf waren de wrakstukken van de geheel uitgebrande auto verwijderd en kon het treinverkeer op deze lijn worden hervat. In 1937 gaf de Russische violist David Oistrakh een concert in het Concertgebouw te Amsterdam en dit is de laatste maal ge weest, dat de U.S.S.R. een van zijn grootste kunstenaars naar Nederland gezonden heeft. Nu zullen aan het eind van dit jaar twee Russische sterren naar Nederland komen, de pianist Eugène Malinin en de violist Igor Bezrodni, die onder meer in Amster dam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht zullen concerteren. In Den Haag (Diligen- tia) speelt de pianist Eugène Malinin op Dinsdag 29 December. Te Amsterdam zullen zowel de pianist Malinin als de violist Igor Bezrodni in de grote zaal van het Concertgebouw optreden op Vrijdag 1 Januari (Nieuwjaarsmiddag). Mary Wollstonecraft: Vrijheid zonder gevoel van ver antwoordelijkheid is willekeur, en willekeur is een schip op zee zon der ro°r of zeil. Dertiende verantwoording A. P. de Z. f2.A. H. Heemstede ƒ2, N. N. ƒ10,—; A. ƒ2.50; M. V. ƒ2.50: H. J. L. ƒ10.—; H. W. v. H. ƒ5.—; J. M. M. ƒ5,—; J. J. J. ƒ5,Handwerkfonds ƒ2,50; J. v. L. H. ƒ10,—; U. J. ƒ2,50: N. N. ƒ2,50; C. C. G. ƒ25,—; D. R. ƒ2.50; W. H. ƒ10,—; N. V. H. ƒ100,—; J. G. ƒ5.—; B. J. H. ƒ2,50; N. N. ƒ5.—; G. ƒ1,—: Dames B. de G. ƒ2,—; C. v. 't W. ƒ3.—; L. en G. ƒ2,50; U. ƒ25.—; H. H. ƒ20,—: H. W. ƒ2,50; Mevr. C. P.—S. ƒ10.-; J. M. ƒ10,—; Gedeka ƒ5,—; Mevr. M. S. f2.50; J. J- ƒ2.50; N. N. ƒ2,50: E. B. ƒ1.—; X. ƒ1,—; K. K. ƒ10,—; B. W. ƒ1,—; Rie ƒ5,—; H. de V. ƒ1,—; H. S. ƒ10,—; H. U. ƒ1.—; X. ƒ1.—; H. v. d. V. ƒ2,50: Mej. M. K. f5,Mej. R. M. ƒ2.50; Dames W. ƒ5.G. M. ƒ2.50; N. N. Elisabeth's Gasthuis ƒ10,—; fam. Tim ƒ5.—: Siem ƒ2.50: H. R. ƒ25.—; r-. K. C. A. V. ƒ25.—; Dr. F. C. v. H. ƒ25.—; D. N. 12.50; H. D. K. 10.—; J. L. K. 10,—; J. H. v. V.—M. 10,—; A. M. E. ƒ5,—; F. M. A. f5,—; J. P. E. ƒ5.—; R. S. ƒ5.—; A. J. f2,50: J. v. G. ƒ1,—; G. A. R.—Ph. ƒ2,50; M. M. 2,50; P. M. M. 15,—. Dagtotaal 527, In het geheel is thans bij ons binnengeko men een bedrag van 8545.56. Giften kunnen worden afgedragen aan onze bureaux Grote Houtstraat 93, Haarlem. Soen- daplein 37, Haarlem en Kennemerlaan 186, IJmuiden of overgeschreven worden op post girorekening no. 273107 ten name van Haar lems DagbladOprechte Haarlemse Cou rant onder vermelding: „Voor de stille armen". WASHINGTON (Reuter) Harold Stassen, het hoofd van de administratie der buitenlandse hulpverlening in de Verenig de Staten, heeft verklaard dat de tijd is gekomen voor een loonsverhoging voor alle werkers in het nlet-communistische deel van de wereld. Op een persconferentie zei hij, dat een loonsverhoging gerechtvaardigd is, nu de economische kracht van de vrije wereld sterk is vergroot en de industriële produc tie een recordhoogte heeft bereikt. Uit de rapporten die zijn administratie uit alle delen van de wereld had ontvangen, bleek duidelijk dat 1953 voor de vrije lan- dan het succesrijkste jaar sinds het einde van de oorlog was geweest. De productie van industrie en landbouw was na de oor log nog niet eerder zo hoog geweest. De inflationaire druk is in bijna alle lan den afgezwakt en de reserves aan dollars en goud achter de valuta van de vrije lan den zijn hoger dan ooit sinds de oorlog. „De algemene loonsverhoging zal worden ingeleid door verhoging van de lonen der geschoolde en halfgeschoolde arbeiders de mijnwerkers en metaalbewerkers, de vaklieden en technici in de gehele wereld." Stassen zei. dat de bevolking van de vrije wereld thans beter dan ooit gevoed en gekleed is en dat een verbetering van de levensstandaard der arbeiders de be langrijke gebeurtenis van het nieuwe jaar zal zijn. „De landen met een zeer gunstige betalingsbalans zullen het algemene loon peil zeer snel omhoog kunnen brengen; 1954 zal een jaar zijn van meer handel en minder hulp." BERN (Reuter) De 57-jarige Rodol- phe Rubattel is Dinsdag door de verenigde vergadering van de twee Zwitserse Kamers van het parlement gekozen tot president van de Zwitserse bondsstaat voor het jaar 1954. Van de 189 geldige stemmen kreeg Rubattel er 185. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome motsneeuw geheel bew. licht bew. geheel bew. geheel bew. nevel geheel bew. nevel nevel onbewolkt motregen geheel bew. nevel motsneeuw geheel bew. geheel bew. onbewolkt motregen nevel licht bew. Neerslag laatste 60 E .r •at; -ar; II 12 ONO 3 windstil windstil NW 2 ZW 1 ZZO 1 ZW 2 OZO 2 windstil NW 6 WZW 4 WNW 28 ZZW 3 NW 2 windstil NO 2 windstil windstil windstil windstil 24 uur - a au - £2 41 3 O Ht- 2.3 -5 -2 -4 1 8 2 3 2 -4 7 -2 1 1 -2 0,1 1 0,1 7 0,2 0 0 0 0 1 3 0,1 U 1 0 0,1 2 0 3 -1 -0 0 0,1 1 0 ^ccoooococooooooocooccooooooooc ZUID-WESTELIJKE WIND Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend droog weer met plaatse lijk mist. Zwakke tot matige wind tus sen Zuid en West. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 23 December Zon op 8.47 uur. onder 16.31 uur. Maan op 20.07 uur. onder 10.44 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 22 December Hoog water: 4 46 en 17.00 uur. Laag water: 0.22 en 12.47 uur Woensdag 23 December Hoog water: 5.29 en 17.45 uur. Laag water: 1.08 en 13.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1