„Lente" in Bloemlust te Lisse Eerste Kamer besprak hogere huur en lagere belasting Plattelandsvrouwen hielden Kerstbij een komst Kort en bondig neo'photo Haarlem m erli ede Zandvoort Haarlemmermeer Nijhoffs Kerstspel in Heemstede Omstreden idee van huur-egalisatiefonds Vijfhuizen ANANAS Door étagebouw ontstaat winst van twee woningen Begroting 1954 wijst tekort aan Nieuwjaarsreceptie van de burgemeester Kerstdiorama in Elout van Soeterwoudeschool Kerstdeclamatorium Een verfijnde tropische delicatesse Scheepvaart WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 De Kersttentoonstelling van Bloemlust te Lisse, clie vanmorgen om elf uur door de voorzitter van de Kamer van Koophandel van „Rijnland", de heer T. M. H. van Waveren werd geopend, is door een bijzondere inzending Amaryllis van de N.V. G. C. van Meeuwen Zn. te Heemstede naast de vele hyacinten., narcissen en tulpen buitengewoon aantrekkelijk geworden. Tien nissen met in elk een prachtig bloemstuk van verschillende soorten Amaryllis beslaan de gehele linkerzijde. Zij vormen als het ware tien schilderijen. Bedden hyacinten vormen de voorgrond hiervan. Dit is de eerste indruk die men van Bloemlust opdoet. Volkomen overheersend is deze inzending gelukkig niet, want ook de grote hoeveelheid hyacinten en pacis sen hebben de aandacht. Bij de broei van de tulpen heeft men wat moeilijkheden gehad, wat echter niet wegneemt, dat ook hiervan een groot aantal is ingezonden. De tentoonstelling is rechtlijnig gear rangeerd. Er zijr. twee vakken in het mid den en een halfrond daarachter. In dit halfrond staat weer een inzending die tot de verbeelding spreekt, niet minder dan 150 Kerststerren mengen daar hun rood onder het geel, wit en oranje van de nar cissen op de achtergrond en aan de rech terzijde. De hyacinten zijn voor een groot gedeel te in het middenvak geconcentreerd. De liefhebber van deze bloemen ademt ver rukt de geuren hiervan in en bewondert weer die bijzondere kleuren. De bekende variëteiten als lTnnocènce (wit). Jan Bos (rood) en Ostara (blauw), staan weer te pronken naast hun rose, licht blauwe en gele familieleden. De kwaliteit is, volgens de vaktermino logie, nog wat rauw, maar ze moeten ook tot 30 December staan en dat is een hele tijd, zelfs al wordt de nieuwe Bloemlust- hal geventileerd. Ook bij de narcissen zijn weer prachtige potten te zien. De beroemde en grote trom petnarcis Golden Harvest paart zijn stoere gele schoonheid aan de bescheiden charme van het gele Cvclamineus narcisje Februa ry Gold. Verder ziet men de attractieve dubbele narcis Texas, die in een paar jaar tijd furore gemaakt heeft. De lieflijke cup- narcisjes zijn ook weer aanwezig. Sommi gen hebben hun cup zo overdadig groot en plat gemaakt, dat deze bloem zou kun nen dienen als de cocarde voor de leden van feestcomité's. Hun oranje schittert de bezoeker der expositie al van verre toe. De tulpen staan weer rank op hun rechte stelen en bewijzen door hun trotse houding van koninklijke bloede te zijn. Hei is nog te vroeg voor de beroemde en veel ge vraagde botanische tulpjes en hun afstam melingen. Deze komen pas later. Maar ook nu weer kan men genieten van de rode, witte, gele, gerande en gevlamde schoon heden van de bloembollenkweekkunst, die niet voor niets Neerlands ambassadeurs worden genoemd. Zij staan allemaal onder de bescherming van dennebomen, waaronder een Kerst boom met een grote hoeveelheid branden de electrische kaarsjes. ADVERTENTIE MODERN PORTRAIT SERVICE MIRROFLEX SYSTEEM Uw beste portret op de prettigste manier Schoterweg t/o de Ripper dakazerne. Gemeenteraad van Hillegom Waarschijnlijk voor de laatste maal in 1953 kwam Hillegoms gemeenteraad Dinsdag avond bijeen. Nadat de eerste vijf punten van de agenda onder de hamer door waren gegaan, verzocht de heer Stokman (KVP) aan de verordening inzake de commissie van toezicht op de avondnijverheidsschool bij artikel 1 te willen toevoegen dat tenminste één lid van deze commissie een raadslid moet zijn. De voor zitter wilde dit amendement wel overnemen cn de raad besloot het voorstel te aanvaarden. De voorzitter lichtte hierna het voorstel tot verkoop van grond aan C. B. A. Goemans toe en vervolgens stelde de voorzittter voor te besluiten tot de bouw van zes woningen aan de Vossedwarsstraat en zes etagewonin gen aan het Oranje Nassauplein. Door deze etaeebouw ontstaat dan een winst van ten minste twee woningen. Op een vraag van de heer Van Lierop (KVP) deelde de voorzittter mede, dat hier mede vooruit wordt gelopen op het te ver wachten bouwvolume voor 1954. De agenda werd aangevuld met een voor stel de heer Ter Hark, thans voorman-tuin man bij het bedrijf Openbare Werken, te be vorderen tot opzichter tweede klasse, in verband met zijn grote ijver en toewijding voor de plantsoenen. Z. h. s. verklaarde de raad zich hiermede accoord. In een vorige raad waren vragen gesteld over de openstelling van het Medisch Cen trum- Bij informatie was B. en W. gebleken, dat het Medisch Centrum een half uur voor het eerste spreekuur wordt opengesteld en zij achtten dit. voldoende. Tevens zegde de burgemeester toe een enquête te zullen instellen naar de verhou ding van bezoekers uit eigen en andere ge meenten. Wanneer deze verhouding daar aan leiding toe geeft, zal mepten worden onder zocht of subsidie aan andere gemeenten moet worden gevraagd. Spreker meende dat het niet onmogelijk is dat binnenkort een voorstel moet worden ingediend tot uitbrei ding van het Medisch Centrum, zodat nog meer specialisten zitting zouden kunnen houden. Vervolgens vroeg de voorzitter om nog een crediet voor 1953 beschikbaar te willen stel len van f 2400.voor de revisie van de riool-doortrek-machine en onderhoud van riolen, waarmee de raad zonder discussie ac coord ging. Enige tijd geleden verleende de raad mede werking voor de uitbreiding van de St. Mar- tinus-meisjesschool. Thans deelde de voor zitter mede. dat de gasverwarming in de oude school niet aan all" eisen voldoet. Nu men aan de verbouwing bezig is, doet zich de vraag voor. of niet voor de gehele school moet worden overgcaan op centrale ver warming. Hoewel hierdoor de kosten wel hoger worden, menen B. en W. toch te moe ten voorstellen hiertoe over te gaan. De heer Degenaars (P.v.d.A.) informeerde of de gas verwarming aan de openbare school wel vol doet. De voorzittter moest hierop antwoor den, dat bij de bouw van de nieuwe o. 1. school van hogerhand is aangedrongen op gasverwarming. Het verbruik is echter veel duurder en de verwarming niet ;.o afdoende. De heer Imthorn (Prot. Chrmeende nok dat de centrale verwarming de meest veilige verwarming is. De raad bleek hierna geen bezwaar te hebben tegen het voorstel, zodat de meisjesschool ook in het oude gedeelte centrale verwarming krijgt Al met al zal men kunnen genieten van een Kersltentoonstelling, die vele attrac ties heeft. De grootste attractie zal echter zijn, dat men een prachtig overzicht over deze 2000 vierkante gekleurde meters van de galerij boven de ingang van de ten toonstelling zal hebben. De heren van Bloemlust hebben hiermede een uitsteken de greep gedaan. Men zal daardoor de „lente" in de H.B.G. bollen eens anders kunnen bekijken dan gewoonlijk. Echter niet op de Eerste Kerstdag cn Zondag 27 December. Officiële opening Bij de opening van de tentoonstelling in het nieuwe gebouw heeft de heer D. van Egmond, de voorzitter van de veilingver eniging Bloemlust, de herbouwde hal over gedragen aan de Stichting Bloemlust. Deze overdracht werd aanvaard door de voor zitter der Stichting, de heer C. J. Segers. Daarna kreeg de heer Roos, tweede voor zitter van Bloemlust het woord, daar de heer Segers om gezondheidsredenen zich in acht moet nemen. De heer Roos heette de gasten welkom en verheugde zich er over. dat de bloemen tot bloei zijn gekomen, omdat men aanvan kelijk gevreesd had, dat er moeilijkheden bij de bloei zouden kunnen ontstaan. Spreker heette in het bijzonder welkom twee leden van de Zweedse vakpers. Een van de Zweden maakte van de gelegenheid gebruik hulde te brengen aan de inzenders, omdat er voor gezorgd is, dat het tentoon gestelde op een hoog peil staat. De ander, de heer Ailtsworth, bracht tot uitdruk king, dat het werk van prof. Van Slogte- ren op het gebied van het onderzoek naar de vervroeging van het bloeien van bloem bollen zeer belangrijk voor de gehele we reld is, want de bloemen zijn de vrienden van de vrede. Prijsuitreiking Nadat de heer Van Waveren het woord had gevoerd en de tentoonstelling officieel voor geopend had verklaard ging de heer Roos over tot het uitreiken van prijzen. Er is weer een hevige strijd geweest tussen de firma A. de Graaf en Zonen te Lisse en de gebroeders Segers te Lisse. De wissel beker voor geprepareerde hyacinten werd dit jaar gewonnen door A. de Graaf, die hiermee de wisselbeker definitief verwierf en de gebroeders Segers ontvingen een certi ficaat voor een gouden médaille. De wissel beker voor de beste inzending hyacinten, die vervroegd en in de grond zijn ver warmd, werd gewonnen door gebroeders Segers. Ditmaal ontvingen de heren De Graaf het certificaat voor de gouden mé daille. De wisselbeker voor de beste inzen ding hyacinten, bestaande uit acht soorten, werd gewonnen door de heren De Graaf, die de gebroeders Segers de loef afstaken. De wisselbeker voor de beste inzending nar cissen werd gewonnen door de firma War- naar en Co. te Sassenheim. De wisselbeker voor de beste inzending narcissen, bestaan de uit acht soorten en negen bollen per pot, werd ditmaal gewonnen door G. B. de Vroomen en Zonen te Sassenheim. De beste inzending tulpen bestaande uit tien soor ten werd evenals de twee voorgaande jaren gewonnen door Jac. Uit den Bogaard en Zoon, die de wisselbeker definitief in han den kreeg. Dit was ook het geval bij de beste inzending tulpen, bestaande uit tien soorten geen-grondverwarming. De heren Uit den Bogaard wonnen de prijs. De de finitieve prijs voor de gemengde inzending bolgewassen is gewonnen door de firma G. B. de Vroomen en Zoon te Warmond. De N.V. G. C. van Meeuwen en Zonen te Heemstede ontving een certificaat voor een gouden médaille voor de grnotbloemige amaryllis en een gouden médaille voor amaryllis gracillis. DIENST SOCIALE ZAKEN Burgemeester en wethouders stellen de raaa voor om de aftredende bestuursleden van de gemeentelijke dienst van sociale zaken mevrouw C. van Aalstvan der L.an en de heer Jac. van Dijk als zodanig te herbenoemen. BENOEMING De heer mr. A. Punt werkzaam op het gemeentehuis, is benoemd tot hoofdcommies der gemeente-secretarie afdeling Openbare Werken, Industralisatie en Volkshuisvesting in Emmen. POPULAIRE ORGELBESPELING In de Christelijk Gereformeerde Kerk werd Dinsdagavond door de organist de heer .Tac. Vijn uit Hoorn een populaire orgel bespeling gegeven van Koralen en Kerst- hoderen van onder meer Joh. R. Bach. Jan Zwart en Joh. Pachelbel, het programma werd afgewisseld met gemeenschappelijke samenzang. Voor het eerst in vele decennia vertoont de begroting voor 1954 van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude een tekort. Dit tekort bedraagt ruim 12.000.Men heeft dit tekort op de Gewone Dienst ge dekt uit de reserves. Het totale bedrag van de uitgaven in de gewone dienst beloopt 383.000.de ont vangsten die er tegenover staan zijn 371.000. Na aftrek van het bedrag, waarmee de be groting sluitend is gemaakt, bedragen de reserves nog 210.00. Het tekort op de nieuwe begroting is ont staan door de aanzienlijke kapitaalsuitgaven, waarvoor de gemeente voor het eerst in 1953 kwam te staan, zoals de bouw van dc open bare lagere „Margrief'-sehool, de verbeterin gen aan de Polanenkade en de uitbreiding van dc R.'K. school. Dit belastte de gewone dienst met ruim 25-000. De begroting zal Maandagavond 28 Decem ber door de gemeenteraad worden besproken. Op de agenda komt opnieuw de wijziging van de straatnaam „IJsteeg" voor. Voorts zal nog een tiental andere voorstellen worden behandeld. De burgemeester van Zandvoort en me vrouw Van FenemaBrantsma stellen zich voor op Vrijdag 1 Januari des namiddags van 3.30 tot 5 uur ten raadhuize in de raad zaal een nieuwjaarsreceptie te houden. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Zandvoort zal op Woensdag 30 December 1953 geen spreek uur houden. Het eerstvolgende spreekuur wordt gehouden op Woensdag 6 Januari 1954 des voormiddags van 10 tot 12 uur. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Linda Elizabeth, d. van H. T. Klaassen en A. Djoedjoc; Astrid Elizabeth, d. van .T. Bnschma en A. T. E. Koomen. GEHUWD: A. Dekker en J. Hoogendijk. OVERLFOFN: K. Gravemaker, 75 j., we duwe van T. Visser. BENOEMING BIT C IIR. KLEUTERSCHOOL In plaats van mejuffrouw M. E. C. v. d. Berg <die wegens haar aanstaande huwelijk deze functie zal neerleggen) werd benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. Kleuterschool te Vijfhuizen mejuffrouw J. Douwes, thans kwekelinge te Overveen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Teuntje Willemke, d. van A. van Dijk.en M. van Kempen: Cornelis. z. van J. Hulsbos en C. Jonker; Maria Cornelia, d. van F. den Butter en N. van Vliet; Anna Catharina, cl. van C. Beerendonk en P. Krocké; Ah, d. van J. F. Wijnhout en G. de Ruiter; Dina Maria Johanna, d. van T. van Heese en M. B. de Ruijte; Martina Johanna, d. van J. Douma en A. den Braven; Cecilia Agatha Maria, d. van P. T. Hooijboer en M. C. Tromp; Jacob, z. van J. Snlinter en A. M. Koelman; Maria Cornelia Elisabeth, d. van C. J. A. Heemskerk en H. Visser; Maria Louisa Onthonia, d. van A. Freijser en M. M. van der Laan. ONDFRTROTJWD: Gerardus Spekkers en Everdina .Tantira Amama; petrus Joannes Baneke en Maria Catharina Dijt. GETROUWD: Johannes van den Heuvel en Antje Slootweg; Pleun Roos en Jannetje Monster. OVERLEDEN: Cornelia Overbeek. 80 j„ e. van P. Omverkerk: Cornell's Been, 80 i.. e. van L. Noorloos; Leendert Noordam. 73 j., e. van Maaskant. De jaarlijkse opvoeringen van het Kerst spel van de in het begin van rilt jaar over leden dichter Martinus Nijhoff in het Mi nerva Theater te Heemstede onder auspi ciën van de Nederlands Hervormde Ge meente trekken een gelukkig nog" onver minderde oelangstelling. Dit is ook voor de organisatoren een verheugend ver schijnsel. En zo zagen wij gisteren temid den van een aandachtig publiek de eerste van drie wedervertoningen van „De Ster v?n Bethlehem" onder de consciëntieuze regie van Wim Paauw, waaraan door een op het balcon opgesteld kinderkoor mede werking werd verleend. Hedenavond zullen nog twee herhalingen volgen. Over het spel hebben wij in voorgaande jaren reeds uitvoerig geschreven. Het is hier niet de plaats om dieper in te gaan op de eigenaardige dichterlijke kwalitei ten. welke mede onthullend zijn voor de persoonlijkheid van de auteur, die uit het eenvoudigste materiaal zulke klinkende munt wist te slaan. Aan de opvoering was alle mogelijke zorg besteed. Het past nau welijks om critiek uit te oefenen op de in dividuele prestaties van de lekenspelen?, die waarschijnlijk voor het grootste gedeel te meer uit godsdienstige overtuiging dan uit artistieke roeping de rollen vervullen. Zij kweten zich over het algemeen trou wens wel bevredigend van hun taak, al brachten zo nu en dan ongemotiveerde verschuivingen van de accenten storingen in de overdracht der betekenis teweeg. Bepaald voortreffelijk was dit keer de eerste „scène" van Herodes met zijn raads lieden met haar werkelijke dialogen, maar later ging de vertolker van deze rol toch te ver in het „uitspelen". Het is heel moeilijk hier het juiste midden te bewaren. Dit probleem doet zich echter nauwelijks voor bij vertoning onder primitievere omstan digheden in een kerkgebouw, zoals de dichter het trouwens uitdrukkelijk wenste en zulks waarlijk niet alleen met het oog op de tijdsomstandigheden, waaronder dit spel, in 1941, ontstond. Daar heeft men bovendien de beschikking over een echt orgel en behoeft ook het klokkengebeier niet langs mechanische weg te worden ge reproduceerd, zoals thans met begeleiding van knetterende bijgeluiden moest geschie den. Doch wat er van dit alles zij: waar het dichterlijk woord zuiver sprak, over straalde ook nu de zin van het werk de ge makkelijk te vergeven tekorten. DAVID KONING Talrijke ouders van leerlingen en andere belangstellenden hadden Dinsdagavond gehoor gegeven aan de uitnodiging ,het door de leerlingen van de hoogste klassen de Elout van Soeterwoudeschool vervaar digde diorama te komen bezichtigen. Wat hier op de handenarbeid- en tekenlessen met behulp van oude cartonnen dozen, plakaatverf en enkele lampen tevoorschijn getoverd was, een voorstelling van de tocht der Wijzen naar Bethlehem, was een gang naar de school ten volle waard. Dat boven dien vanuit de in het donker gehouden bo venste verdieping een uit de klas gevormd kinderkoortje enkele Kerstliederen ten.ge hore bracht, droeg niet weinig bij tot ver hoging van de sfeer. De Eerste Kamer maakte gisteren een begin met de behandeling van de wetsont werpen tot verhoging van de huren en de compensatiemaatregelen. De heer Woudenberg (Arb.) be treurde, dat de regering niet tot een methode van „afroming" is gekomen in de vorm van een huur-egalisatiefonds of een huurbelasting. De heer De Vos van Steenwijk (VVD) verklaarde, dat zijn fractie met het ontwerp van de huurverhoging accoord gaat. hetgeen echter niet wil zeggen, dat zij het op alle punten bevredigend vond. Volgens hem was het billijk dat men, als men belastingverlaging toepast in de pro ductieve sfeer, men dit óók moet doen in de consumptieve sfeer. De heer Hellema (A.R.) zeide, dat men De op eenvoudige, doch prachtige wijze versierde balkcnzaal in hotel „De Beurs en het daarmee in overeenstemming uitge voerde programma op de Kerstbijeenkomst van de afdeling Haarlemmermeer van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, moet bij de leden zeker in de smaak geval len z;jn. Na het lezen van het Kerstevangelie uit Lucas 2 1-29 door de presidentie, mevr. M. Ossewaarde, vermeldde het programma samenzang van twee Kerstliederen: „De Herdertjes lagen bij naehte" en „Nu sijt wellekome". Dit iied, op de piano begeleid door mevr. T. Breure, werd staande door de dames gezongen. Het Oudhollandse Kerstlied; „Maria die zoude naar Bethlehem gaan was het eerste van vie" liederen, welke op gevoel volle wijze door mevr, B. Mastenbroek werden voorgedragen. De drie volgende liederen waren: „Zij waren de dag zich moe gegaan" van J. H. Leopold; „De Her ders" van Anto.n van Duinkerken en „Kerstnacht" van J. W. F. Werumeus Bu lling. Gezien de bij het repeteren ondervonden moeilijkheden de grote afstanden waren hiervan wel de voornaamste waren de prestaties van het hierna optredende koor zeer Le waarderen. Onder leiding van mevr. Kelderhuis heeft dit vijftiental dames bij zijn eerste optreden een zeer aannemelijke vertolking gegeven van twee Kerstliede ren, getiteld: „Engelenzang" en „Wiege lied". Gedurende de pauze kregen de dames een kopje thee en een versnapering aan geboden, die de genoegelijke sfeer ver hoogden. Aanstonds na het eind van de pauze kon digde mevr. M. Ossewaarde de opvoering van het Kerstspel „De Klokken" door een aantal Nieuw Vennepse dames aan, waar voor een hartelijk applaus de beloning was. Het koor kreeg nu nogmaals de gelegen heid zich te laten boren en wel met: „Kerstnacht" en ..Blijf met mij Heer". Traditiegetrouw, maar als steeds tóch weer nieuw, was het volgende punt van het programma, n.l. het Kerstverhaal. Dit maal een vertelling van de grote Zweedse schrijfster Selma Lagerlöf, waarin op ty pisch kinderlijk-Zweedse wijze de beke ring van een stugge en verharde herder verhaald werd. Op boeiende wijze droeg mevrouw B. Mastenbroek dit voor. Na het zingen van „Eere zij God" volgde de tweede pauze, waarna nog een slot woord gesproken werd. Gisteravond is het Kerstdeclamatorium ..Het Licht is opgegaan" uitgevoerd door le den van de Vrouwenvereniging „Alles ter ere Gods". Hel orgelspel werd verzórgd door mevrouw Van Strien, de declamatie door de dames LodderTa nis. VissersKemp en Van der Wekken—'Veenstra. Het geheel werd afgewisseld door samenzang 'van Kerst liederen. Na de pauze werd de Kerstbijeenkomst, die onder leiding stond van mevrouw A. MeulemanMak. voortgezet. Mevrouw De Graaf las de Kerstvertelling „Het Kerst kindje" <eer. verhaal uit de tweede we reldoorlog) en mevrouw MiddelkoopJan sen „Wouter van Gemert". Gesloten werd met het gezamenlijk zingen van „Halleluja, eeuwig dank en ere". zich vastgebeten had in fiscaal gerichte maatregelen, die echter niet anders dan een globaal karakter kunnen dragen. Men maakt verder een te scherp onderscheid tussen materiële en immateriële goederen bij de belastingheffing. Hij vroeg in dit verband of een bescheiden vrijstelling van een primair dividend niet doeltreffend zou zijn geweest. Hij had overwegende bezwa ren tegen een huurbelasting of een egalisa tiefonds. Een huurbelasting die geen reke ning houdt met de draagkracht achtte hij uit; den boze en bovendien zag hij in beide maatregelen een drijven naar socialisatie en dirigisme. Hij hoopte dan ook. dat de minister deze suggesties van de heer Wou denberg niet zou overnemen. De heer Brandenburg (C.P.N.) vroeg of ook krotwoningen voor huurver hoging in aanmerking komen en of voor wo ningen die onder de huurverhoging vallen straks een hogere personele belasting zal moeten worden betaald. Hij verklaarde zich tegen het wetsontwerp. Belasting Des avonds nam de Eerste Kamer een complex wetsontwerpen in behandeling, die strekten tot belastingverlaging en -wij ziging. De heer Pollema (C.H.U.) merk te op, dat deze minister van Financiën aan hanger is van een synthetische oplossing op belastinggebied en aanhanger van het com promis. Van een „socialistisch bolwerk" in de belastingpolitiek is volgens hem geen sprake. Hij was bevreesd voor inflatoire tendenzen die belastingverlaging met zifch mee kunnen brengen, wees op het begro tingstekort cn de staatsschuld, en zeide dat cle belastingen in ons land in de na-oor- logse jaren niet onnodig hoog zijn geweest. De heer Te.u lings (KVP) drong aan op meer armslag voor het particuliere be drijfsleven, waardoor meer geïnvesteerd zou kunnen worden voor het productie apparaat. Hij verklaarde zich overigens accoord met het geheel der voorstellen om dat er nu eenmaal budgetaire grenzen zijn aan belastingverlaging en omdat problemen als compensatie in verband met de huur verhoging en bevordering van de werkge legenheid daarnaast ook nog spelen. De heer Molenaar (VVD) wees op het gevaar van een monetair stelsel dat niet automatisch werkt en reageert op de omstandigheden. De begroting in 1954 heeft bedenkelijke kanten door de verplich tingen die het rijk nog heeft, onder meer ten aanzien van de pensioenfondsen. Het is gevaarlijk additionele uitgaven te dekken met middelen die een inflatoire werking hebben, zoals de tegenwaarderekening. Hij drong er bij de minister op aan bedragen van eigen spaarders vrij van belasting te stellen. De heer Geugjes (C.P.N.) was van mening, dat het gehele complex van com penserende belastingmaatregelen en de vijf procent loonronde onvoldoende waren om de tekorten op te vangen. Een verdere ver laging van de directe en indirecte belastin gen achtte hij dringend noodzakelijk. De heer Van Tilburg (Arb.) was echter van mening, dat de beoordeling van cle positie van de betalingsbalans niet tot verdere belastingverlaging mag leiden. ADVERTENTIE Dat is Del Monte Ananas. Die geurige, goudgele schijven zijn mals cn sappig als de verse vrucht. Wat heerlijk om Uw gezin of Uw gasten dit voor tc zetten in vruchten-salades of als dessert. Doe vandaag nog een heerlijke ontdekking. Haal Del Monte Ananas in huis! Annenkerk, 21 v. Yokohama n. Cebu. Armilla, 21 v. Singapore n. Pladju. Arunclo, 2 Jan. Kobe verwacht. Averdijk, 22 v. Norfolk te New York. Akkrumdijk, 21 v. Le Havre n. Duinkerken. Alamak, 21 v. Suez n. Aden. Alblassefdijk, 21 v. Hamburg te Rotterdam. Alchiba, 22 v. Puerto Alegre te Rio Grande do Sul. Alcyone, 22 v. Rio Grande do Sul te Buenos Aires. Alphacca, 21 v. Philadelphia n. New York. Alpherat, 22 v. Bremen n. Hamburg. Altair, 21 van San Francisco do Sul te Rio Grande do Sul. Albireo, 24 v. Antwerpen te R'dam verw. Alwaki, 21 v. Rio de Janeiro te Victoria. Amstelbrug, 22 v. Zuid-Amerlka te R'dam. Axeidijk, 22 v. Hamburg te Bremen. Aludra, 21 250 m. W. Las Palmas n. St. Vincent Amstelpark, 21 40 m. N.NW. Santa Elena. Axeidijk, 21 v. Hamburg n. Bremen. Aard ijk, 22 v. Houston n. Galveston. Agatha, .22 te Djakarta. Akkrumdijk, 22 v. Le Havre te Duinkerken. Alderamin, pass. 22 Vlisshngen n. Antwerpen. AmerskerA 24 v. Adelaide te Melbourne verw. Amstelveen. 22 v. Yokohama o. Balikpapan. Ariadne, 21 v. Lissabon te Algiers. Abbedijk, 23 v. Rotterdam te New York. Aldabi, 23 160 m. Z. Ouessant n. Antwerpen. Alderamin, 23 v. Hamburg te Antw. verw. Almdijk, 22 v. Tampico n. Coatza Coalcos. Alrati, 22 430 m. NO. Madeira n. Las Palmas. Alphacca, 23 v. Philadelphia te New York. Amstelkroon, pass. 22 Madeira n. R'dam. Aardijk, 22 v. Houston te Galveston. Abbekerk, 23 v. Bremen n. Rotterdam. Alioth, 22 v. Santos n. Montevideo. Al'kaid, pass. 22 St. Vincent n. Montevideo. Ampcnan, pass. 22 Gibraltar n. Rotterdam. Amsteldiep. 23 v. Amsterdam te Marseille. Arendsdijk, 22 v. Buenos Aires n. New York. Arnedijk, pass. 23 Vlisshngen n.' New Orleans. Alderamin, 23 v. Hamburg te Antwerpen. Amor, 23 v. Lissabon te Amsterdam. Argos, 23 v. Rotterdam n. Amsterdam. Bennekom, 22 v. Trinidad te Curagao. Breda. pass. 21 Barbados n. Antwerpen. Banka, 22 v. Belawan te Colombo. Blommersdijk, pass. 22 Vlissingen n. New York. Boschfontein, 22 v. Amsterdam n. Southampton Boissevain. 2?, v. Okinawa tc Hongkong. Bloemfontein, 22 140 m. W. Lissabon. Blijüenriijk, 23 v. New York te Antwerpen Borneo, 22 v. Port Soedan te Suez. Caltex The Hague, pass. 21 ten Z. Kreta. Caltex Leiden, 21 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Nederland, 21 90 m. NO. Kp. Vilano. Caltex Pernis, 21 50 m. O.ZO. Kp. Vincent. Caltex Uti echt, 21 250 m. ZO. Kp. Leeuwin. Caltex Delft. 23 v. Bordeaux n. Sidon. Cistula. pas. 22 Albany n. Adelaide. Cleodora, 22 v. Curagao te Durban verw. Coryda, verrit. 30 v. Brisbane n. Balikpapan. Caili.sto, 23 v. Norfolk te Rotterdam. Cirrus, 23 hij Hoek v. Holland. Congostroom, 23 te Bremen. Cirrus, 23 v. Atl. Oceaan te Rotterdam. Delfshaven, 22 te Rotterdam. Drente, 22 te Penang. Delft, pass. 22 Vlissingen n. Antw. Drente. 22 v. Penang n. Port Swettenham. Dldo, 22 v. Halifax n. Limassol Delft, 23 v. Londen te Antwerpen. F.na. 22 te Manilal. Eemland, 21 v. Rio Grande do Sul n. Puerto Alegre. Eos, 22 te Amsterdam. Erinna, 21 380 m. ZW. Flores. F'.rinna, 29 v. Curagao te Stanlow verw. Esso Den Haag, pass. 22 Kreta n. Sidon. Enjlgano, 23 v. Karachi te Bombay. F.ssb Den Haag. 24 v. Antwerpen le Sidon verw. Esso Amsterdam, vertr. 24 v. R'dam n. Aruba. Friesland, (KRL). pass. 22 Daedalus n. Aden. Farmsum. 22 te Shirnizu. Garoet, 22 v. Madras te Calcutta. Gadilla, 21 v. Curagao te Avonmouth. Graveland. 22 v. Bremen te Hamburg. Gaasterland, pass. 22 Kp. Vcrdische ell n, Recife Gordias, 21 v. Thessaloniki te Cavalla. Gadiila. 22 v. Avonmouth n. Stanlow. Ganymedes, 22 v. Gonaives n. Mobile. 'Gooiland. 22 v. Rio de Janeiro te Victoria. Gaasterkerk, 23 v. Genua te Marseille. Gouwe, pass. 22 Las Palmas n. Kakar. Goidias, 22 v. Clavella n. Hamburg. Hydra. 20 v. Libertad n. Coriuto. Hecuba, pass. 22 Casquets n. Trinidad. Hilversum, 22 v. Mena el Ahmadi te Suez. Hoogkerk, 22 v. G-enua te Port Said. Heelsum, 23 v. Mobile te Jacksonville. Hoogkerk. 23 v. Suez n. Aden. Heemskerk, 22 v. Amsteidam te Kaapstad. Hilversum. 22 v. Suez n. Mena el Ahmadi. llos, 22 v. Barcelona n. Savona. Indrapoera, 23 v. Aden te Suez. Ttter.sum, 22 v. Duinkerken n. Le Havre. .lava, 21 te Makassal'. Kieldrecht, 21 v. Hongkong te Keclung. Kota Inten, 21 v. Rotterdam n. Houston. Kota Agoeng, 21 v. Rotterdam n. Hamburg. Kei tosono, 22 250 m. N.NO. Sabang. Kota Inten. pass. 22 Guernsey n. Houston. Kota Inten, pass. 22 Ouessant n. Houston. Kieldrecht, 22 v. Keelung n. Kobe. Lekkerkerk, 22 v. Rangoon te Calcutta. Larcnbe'rg, 21 v. Kp. Palmas n. Takoradi. Le Maire, 20 360 m. O. ten Z. Tanimbar eil. Lieuve Vrouwekerk. 22 150 m. Z. ten O. Madras Langkoeas, 22 v. Rotterdam n. Paramaribo. Lieve Vrouwekei k, 23 v. Colombo te Madras. Liseta, 20 v. Pladju te Soerabaja. Loosdreeht, pass. 22 Pantellana n. Port Said. Lindekerk, 22 v. Pon Soedan n. Suez. Leopoldskerk, 24 v. Damman te Karachi. Leersum, 23 v. Hamburg n. Amsterdam. Luoa, 22 v. Limassol n. Famagust. Mirza, 21 v. Yokohama n. Shimonoseki. Macoma, 22 v. Curagao te Punta Cardon. Mentor. 21 v. Tunis n. Malta. Merwede, 21 v. Galveston n. Brownsville. Mitra, 21 v. Ummsaid te Stanlow. Marisa. 22 v. Mena el Ahmadi n. Gibraltar. Marken. 22 v. Rotterdam n. Amsterdam. Marpessa, 21 140 m. O. ten N. Okinawa. Mataram. pass. 21 Key West n. New Orleans. Mariekerk. 20 te Dar es Salaam. Muiderkerk, 26 v. Aden te Singapore verw. Maasdam, 22 v. New York n. San Juan. Manoeran, pass. 22 Gibraltar n. Port Said. MeMskerk, 22 v. Marseille n. Bilbao. Maas, 23 v. Amsterdam n. Rotterdam. Modjokerto, 23 v. Rotterdam n. Djakarta. Nieuw Amsterdam, 23 v. New York te Cartagena Nigerstroom, 22 v. Dakar n. Amsterdam. Noordam. 22 580 m. N.NO. Flores n. N. York. O'aniefotitein. 21 v. Southampton le Antw. Overijsel, 20 v. Belawan n. Colombo. Ondina. 21 120 in. N. Luzon n. Miri. Omala 26 v. Hamburg te Curagao verw. Peperkust, pass. 21 Ouessant n. Bordeaux. Phrontis, pass. 22 Finisterre n. Port Said. Prins Fred. Willem, 21 v. R'dam n. Valencia. Pendrecht, pass. 22 Lissabon n. Coryton. Prins Alexander, 22 v. Montreal te R'dam. Prins Willem III, 21 v. Antw. 22 te R'dam. Prins Willem IV, pass. 22 Ouessant n. Stavanger Prins Willem V. 21 v. Antw. 22 te R'dam. Prins Joh. W. Friso, 21 260 m. N. ten W. Flores Papendrecht, 21 v. Curagao n. Zuid. IJszee. Poelau I.aut. 23 v. Amsterdam te New Orleans. Prins Willem v. Oranje, 23 v. Hamburg n. Antw. Polydorus, 22 te La Buan. Rempamg. 21 720 m. O. ten N. Midway eil. Rafeia. 22 v. Pladju n. Bangkok. Roebiah, 22 v. Hamburg n. Amsterdam. Roepat. 22 v. Tj. Priok n. Semarang. Rijnkerk, 21 v. Hamburg n. Rotterdam. Rijnland. 23 v. Iiheos te Bahia. Raki. pass. 22 Finisterre n. Amsterdam. Sohie. 21 v. Volos te Salonlki. Singkep. 21 Malta n. Alexandrië. Stad Schiedam. 21 v. L nOnulctte n. IJmuiden. Sumatra, 21 v. Suez n. Belawan. Stad Dordrecht, 22 v. Porto Torres Huelva. Sambas. 21 v. Makassar n. Ambon. Saroena, 21 Sibuti Passage n. Balikpapan. Straat Soenda, 20 v. Mauritius n. Penang. SI ied recht, 21 740 m. NO- Dar es Salaam. Stentor. 21 210 m. ZW. Flores. Sehiediik, 21 v. Baltimore n. New Orleans. Salatiea. pass. 22 Hawaii n. Manilla. Siba.iak, 22 830 m. ZO. Guardafui n. Aden. Sirrah. 22 v. Beira n. Mombasa. Stentor, pass. 22 Flores n. Amsterdam. Salawati. 22 v. Marseille n. Antwerpen. Stad Alkmaar, vertr. 23 v. Narvik n. Newport Mon. Saparoea, 19 te Cochin. BINNENLAND De oude stadsbleek de Weijerd te Rijs- sen dreigt te zullen verdwijnen. Op dit oude historische en folkloristisch belangrijk ge achte complex grond zal namelijk vermoe delijk een Christelijke Landbouwhuishoud- school verrijzen. Het gemeentebestuur heeft deze plannen reeds aan de raad voorgelegd, doch een beslissing is nog niet genomen. Een achttienjarige jongeman uit En schede heeft volgens de politie in nauwelijks een maand tijds 21 inbraken gepleegd in Hengelo, Sittard, Leiden, Zutphen en Arn hem. bijna alle gevallen door inklimming in woningen. De jonge man werd door de Alme lose rechtbank tot vijf maanden gevangenis straf veroordeeld met aftrek en opneming in „De Dreef" te Wapenvelde. Dr. Rudolf Mengelberg heeft van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen opdracht gekregen tot het com poneren van een werk voor koor en orkest. HAARLEM EN OMGEVING De beer J. A. A. van Aken, Middenweg 2 in Haarlem-Noord, heeft Dinsdag onder vele blijken van belangstelling de dag ge vierd dat hij veertig jaar in dienst is van de coöperatie Haarlem. Hij is chef van de winkel aan de Middenweg. Tijdens een bij eenkomst van het personeel in het Concert gebouw is hij enkele weken geleden gelijk met andere jubilarissen gehuldigd. Dinsdag boden vele klanten en collega's de heer Van Aken gelukwensen aan. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het candidaatsexamen civiel ingenieur de heren C. J. de Vilder en W. van Vlaardingen te Haarlem. H. Wiggerts te Heemstede en B. Hylkema te Hillegom. Wethouder W. F. Happé zal Woensdag 30 December geen spreekuur houden. Stad Rotterdam, 23 v. Hoek v. Holland naar Rotterdam. Tamo. 20 tc Fva Perón verm. 30 n. Antw. Terrate. 21 v. Hamburg te Rotterdam. Talisse, 21 280 m. W. Kreta. Taria, pass. 21 Terschelling ti. Curagao. Teiresias, 22 te Penang. Titus, 21 20 m. W. Casquets n. Leixoes. Tiibantjet. 21 to Kipiang. Tiipanas, 21 v. Belawan n. Singapore. Trajanus. 21 te Guanta. Tromnenborg. 21 400 m. NO. Bermuda. Tabinta, 23 v. Napels te Genua. Taria. pass. 22 Wight n. Curagao. Thalatta. pass. 22 Finisterr en. Port Said. Tawali. 23 v. Colombo te Port Soedan. Utrecht, 21 v. R'dam 22 te Antwerpen. Van T,inschoten, ?i v. Dakar 11. Conakry. Waingapoe. 22 te Sumhawa Besar. Woensrlrecht. vënv. 22 dwars Kiel n. R'dam. Waterman, 22 v. Walvisbaai n. T.as Palmas. Westland. pass. 22 Casquets n. Rio de Janeiro. Willem Ruys. 22 100 m. 7.W. Kreta. West,erdam. 22 1?0 m. z.zo. Kp. Race. Wonoeiri, 22 v. Colombo n. Belawan. Wonosari. 23 v. Port Said te Genua. Winsum. 23 v. Las Palmas te Rotterdam. Waal. 22 te Izmir. Willemstad. 2 v. Curagao n. La Guaira. T.Tsel. 22 v. Catania te Palermo. Zijpenberg. 21 270 m. W. ten N. Madeira. Zuiderkruis, 22 120 m. O. ten Z. Port Said. Zaan, 21 v. Amsterdam te Gefle. KLEINE VAART Actinia, 21 v. Plymouth n. Le Legue. Ali, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Albeigen. 21 v. La Roebelle n. Nantes. Batavier I, 21 v. Casablanca n. Bordeaux. Birmingham. 21 v. Amsterdam n. Sunderland. Beekbergen, pas. 21 Finisterre n. Genua. Betty Anne, vertr. 22 v. Guernsey n. Rouen. Binnenhaven, 22 rede Le Havre verwacht. Bab-T, 20 v. Gefle te Zaandam. Citadei, vertr. 22 v. Londen n. Rotterdam. Carpo, 22 v. Rotterdam te Dublin. Claes Compaen. pass. 22 Vlissingen n. Antw. Coolsingel. vertr. 22 v. Hamburg n. Galway. Cornelia b II, 22 v. Gandia n. Boston. Corsica, pass 21 Vlissingen n. Antwerpen. Daviena Goekoop, 21 v. Kingslynn n. Amble. Domburgh, 21 v. Duinkerken te Londen. Douro. 21 te Amsterdam. Deni, 22 v. Preston n. Liverpool. Deo Duce, 21 v. Malrnö n. Gothenburg. Depa. 21 v. Grangemouth n. Delfzijl. Diligentia, 22 v. Dover n. Isle of Grain. Dollard. 21 v. Newport te Odense. Elisa, 21 v. Marseille te Fedala. Erebus, 23 v. Leixoes te R'dam verw. Ferocia, 22 v. Newport te Zeebrugge. Fiducia, 22 v. Boston n. Terneuzen. Follonica. 23 v. Oostende te Rotterdam verw. Franka II. 21 v. Drogheda n. Workington. Frejo, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Gaasterland, 21 v. Harlingen te Goole. Glory, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Gerd. pass. 22 Vlissingen n. Rotterdam. Gerrie, vertr. 22 v. Manchester n. Lissabon. Har tel, 22 v. Londen n. Itouen. Hast T, 21 v. Liverpool n. Swansea. Hast III, veim. 22 v. Middlesbro n. West Hartle pool. Hast V, verm. 22 v. Rouen n. Rotterdam. Haskerland. 21 v. Harlingen te Leith. Heerengracht, pass. 22 Vlissingen n. Helsingfors Henrica, 21 v. Grimsby n. Dagenham. Ida Pietei20 te Oskarshamo. Import, vertr. 22 v. Lissabon n. Antwerpen. Ingeborg, 21 te Beugen. Jo. 21 v. Londen n. Colijnsplaat. Jokurma, 21 v. Newcastle te Brest. Kemphaan, 21 v. Harlingen n. Wismar. Koningshaven, vertr. 23 v. Duinkerken n. Rouer, Kortenaer, 21 v. Bristol n. Preston. Larix, 19 te Avonmouth. Leemans, 21 v. Belfast n. Preston. Leendert b. 21 v. Rotterdam n. Stockholm Leo, 21 v. Hull te Londen. Lies, 22 v. Sable d'Olonne n. Baynne. Lucas Bols II pas. 21 Vlissingen n. Ruisbroek. Lydia, 22 v. Rotterdam te Rostock verw. Marietje Bo-hiner, 22 v. Dakar te Duinkerken. Maine, pass. 22 Vlissingen n. Rotterdam. Matthew, 22 v. Guernsey te Jersey verw. May Star, pass. 22 Kopenhagen n. Mariager. Meres, 21 v. Nantes n. Bordeaux. Mulan, 22 rede Vlissingen. Muphrid, 22 v. Halmstad te Gothenburg. Mypuck, 21 v. Rouen te Parijs. Nassauhaven, 22 v. Antwerpen te Trelleborg. Nieuwehagcn, pas. 22 Hoitenau n. Kopenhagen. Nero, 21 v. Hamburg n. Kopenhagen. Nieuwland. 21 v. Rotterdam te Grangemouth. Nottingham, 21 v. Wear n. Rotterdam. Noordlatid, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Noord, 22 te Kopenhagen verw. Noorderhavcn. vertr. 22 v. Londen n. Rotterdam Olwe. pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Omlandia. 19 v. Port Lyautey n. Nantes. Peter Swenden, pass. 21 Vlissingen n. Gent. Pavo. 20 te Zaandam. Ponza, 19 Kiel gepass. n. Hernosand. Pieter Hubert, pass. 21 Vlissingen n. Antw. Poortvliet. 21 v. Bordeaux te Londen. Prinses Margriet, pass. 21 Vlissingen n. Preston. Prior, 22 v. Algiers n. Or an. Rigel, pass. 22 Vlissingen n. Alloa. Rose Marie, 22 v. Helsingborg n. Gothenburg. Rapid, 21 te Brunsbüttel. Rijnhaven. 23 v. Duinkerken te Casablanca verw. Saba, 21 te Ipswich. Silvretta, 22 te Malrnö. Slrius, 21 v. Londen n. Duinkerken. Sambre, 21 v. Rouen n. Rotterdam. Spes, verm. 21 v. Bordeaux n. Garston. Spurt. verm. 22 v. Aveiro n. Antwerpen. Taormina. 22 v. Rotterdam n. Odense. Theano, 22 v. Dublin n. Belfast. Trompenburgh, pass. 21 Brunsbüttel n. R'dam. Theodora, 21 v. Kopenhagen n. Krimpen. Vindfcat Atque Polit, 22 v. Reque.jada te Gent. Ilias, 22 te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10