„Als Duitsland niet kan meedoen, zal V.S.-politiek worden herzien" Uitgestelde stemming levert weer niets op Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Elysée Weer poststaking in Frankrijk Luxemburgs premier, Dupong, overleden Foster Dulles herhaalt zijn waarschuwing Amerika zal aan bespreking met Rusland over atoomenergie geen beperkingen verbinden Koersdaling in Wall Street Impasse in Versailles: Laniels opvolger Jacquinot door Naegelen voorbijgestreefd Ook elfde stemming bracht geen resultaat De abonnementsprijzen der dagbladen Het woord is aan Voor de Stille Armen Jenner wil pressie op hondgenoten P MIS Lichtjes in donkere dagen voor Kerstmis Eerste Kamer keurt huurwet goed Weerrapport 68e JAARGANG No 142 WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 297e JAARGANG No 295 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, liedactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal f 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WAT IS HET VERLEDEN van dat Pa lais de l'Elysée, waarin de president der Franse republiek zetelt? Een reeks grote namen is aan zijn historie verbonden. Het zijn niet alleen Franse namen; buiten landse duiden op de stormen, die Frank rijk na het begin der grote revolutie heeft doorgemaakt. Het Elysée ligt in het mid den van Parijs, maar niet aan een plein, evenmin aan de Seine, zodat veel buiten landse toeristen het helemaal niet ontwa ren, al passeren zij het in de Rue Royale en op de Place de la Concorde op zo korte afstand en al grenzen zijn tuinen aan de vermaarde Champs Elysées. Zijn voor plein en hoofdingang vindt men in de Faubourg Saint Honoré, die uitmondt in de Rue Royale en een weliswaar lange twee kilometer lange maar niet zeer brede straat is, waarin vele aanzienlijken der historie hebben gewoond. Het Elysée is een massaal gebouw, een waarlijk pa leis in zijn bouwtrant, overigens geen wonder van architectuur. In tegenstelling met het buitenverblijf der Franse presi denten, het oude kasteel Rambouillet 43 km van Parijs is het niet toeganke lijk voor het publiek. Dat verklaart ook de geringe belangstelling, die het bij toe risten ondervindt. Het werd in 1718 door de architect Mol- let gebouwd voor een groot edelman van het ancien régime: Louis-Henri de la Tour d'Auvergne, comte d'Evreux en tijdens het. koningschap van Lodewijk XV be woond door 's konings veelbesproken, la ter veelbeschreven maitresse, de markiezin de Pompadour, wier langdurige invloed de val van het koningschap hielp voorbe reiden. In 1788, het jaar voor de revolutie begon met die gebeurtenis, die nog immer in Frankrijk op de veertiende Juli feeste lijk herdacht wordt de val van de Bas tille woonde de hertogin de Bourbon in het Elysée. en dat korte verblijf bezorg de het tijdelijk de naam van Elysée- Bourbon. Maar het zou figuren in andere régimes huisvesten. Nadat de revolutie het tijdelijk gevorderd had schonk keizer Napoleon het aan zijn zuster Caroline Murat, gemalin van de „ruiterkoning" van Napels, die het ietwat liet verbouwen. Daarna woonde keizerin Joséphine er in 1809, de keizer zelf verbleef er kort in 1812 (het jaar van zijn rampzalig-eindi gende Tocht naar Rusland met het Grote Leger) en na zijn eerste val in 1814 werd het nog korter bewoond door de Tsaar aller Russen, Alexander I. Het volgende jaar, na Napoleons terugkeer van Elba, de Honderd Dagen van zijn tweede bewind en de slag bij Waterloo, huisvestte het Elysée een andere overwinnaar, ditmaal een Engelsman: de hertog van Welling ton. Het herstelde koningschap keerde er in terug in de persoon van de hertog de Berry. Paleis van de president der Republiek werd het Elysée voor het eerst in 1848. Het was de president der Tweede Repu bliek, prins Louis Napoleon Bonaparte, die het betrok en hij bereidde er in het najaar van 1851 de staatsgreep voor. die zou slagen en hem als Napoleon III tot keizer doen uitroepen. Daar is toen zwaar geïntrigeerd in het Elysée: omgeven door zijn mede-samenzweerders Morny, Mau- pas, Fleury, Persigny, bereidde de neef des groten keizers er zijn aanslag op het zwakke, politiek-versplinterde reoubli- kleinse bewind voor. Menigeen in Frank rijk moet in deze dagen, waarin de politi ci der Vierde Republiek geen grote be sluiten meer kunnen nemen en zelfs in elf stemmingen geen president kiezen, die his torische episode met beduchtheid hebben herlezen en getroffen zijn door zekére overeenstemmingen, vooral in de matheid en gelatenheid van het volk. Zoals die trouwens ook voor de revolutionaire uit barstingen van 1830 en 1848 was geweest. Men kan herhaling van historische gebeur tenissen nooit met zekerheid voorspellen, maar waarschuwingen houden zij in. Na zijn staatsgreep liet Louis Napoleon zich niet onmiddellijk tot keizer uitroepen; op grond van tactische overwegingen, mis schien moet men zeggen: van de intiü'tie die hem kenmerkte, bleef hij nog een vol jaar in het Elysée eer de proclamatie kwam. Toen verhuisde hij naar het Palais des Tuileries, dat achttien jaar lang zijn keizerlijk paleis zou zijn en na de Frans- Duitse oorlog worden verwoest. Toen keer de de republiek terug en werd het Elysée weer de residentie van het staatshoofd; het is dat sindsdien gebleven behoudens een jarenlange onderbreking tijdens de tweede wereldoorlog. Het is het vandaag nog: president Vincent Auriol brengt er de laatste weken van zijn zevenjarig ver- bliif in door. De laatste weken tenzij de politici in Versailles te elfder ure nog voldoende bezinning mochten opbrengen- om op dit staatshoofd, een der verstandig ste en meest tactvolle figuren die het land op deze hoge post gekend heeft, te her kiezen. Te elfder ure. Vanmorgen heeft de elfde stemming te Versailles geen re sultaat opgeleverd nog steeds zonder candidaat Auriol. Politiek: de Europese Defensie Ge meenschap in de eerste plaats, heet deze tragedie der mislukkingen te beheersen. Niet alleen politiek. Ook persoonlijke am bitie. gepaard aan kortzichtigheid. De betovering van de oude roep „A l'Elysée!" heeft menig politicus verblind, zelfs nu zulke grote landsbelangen en Europese belangen op het spel staan. De oude roep ,.A l'Elysée?. Daarom heb ik ditmaal over het paleis geschreven. R. P. PARIJS (Reuter). Franse troepen zijn vandaag ingeschakeld bij liet verwerken van stapels zakken met post op Parijse sta tions, nadat een „waarschuwingsstaking" van drie dagen, uitgeroepen door commu nistische en onafhankelijke vakvereni gingen van P.T.T.-personeel was begonnen. Hier en daar hadden zich reeds stapels post opgehoopt, aangezien in verscheidene delen van Frankrijk reeds enige dagen een sta king van postambtenaren gaande is. De Christelijke vakbond heeft zich tegen de staking uitgesproken doch wel het mi nisterie verzocht de Kerstgratificatie van de ambtenaren tol 20.000 francs te. ver hogen. De donkere dagen voor Kerstmis wor den in Haarlems bin nenstad opgefleurd door de twinkelende lichtjes der kerstbo men. Op de Grote Markt, waar het sil houet van Lourens Coster door de mis tige avond boort, kij ken twee jongens op naar de grote kerst boom, die heel hun aandacht gevangen houdt. Ze vragen zich af hoe hoog hij wel is. Ze schatten en me ten. En over de markt rijden de bussen af en aan. Kerstmis, denken wij, kijkende naar het dennengroen en de lichtjes. Kerst mis, in de étalages, jp de Grote Markt, n onze huizen,in onze harten. LUXEMBURG, (AFP/ANP) Pierre Dupong, minister-president van Luxem burg, is in de afgelopen nacht aan embolie overleden. Pierre Dupong bevond zich in de Sainte Therèse-klinick te Luxemburg. Hij was hier opgenomen, nadat hij afge lopen Vrijdag een been gebroken had. Dupong was jurist. Hij heeft in Berlijn. Parijs en Freiburg gestudeerd. Sinds 1915 was hij parlementslid en sinds 1926 fun geerde hij als directeur-generaal voor Fi nanciën, Arbeidszaken en Sociale Zaken. De overledene was lid van de socialistische Katholieke partij. In 1937 werd hij benoemd tot minister president en in 1940 vergezelde hij de re gering, en de Groot-Hertogin naar het bui tenland. Na de oorlog hervatte hij zijn mi nisteriële arbeid en werkte hij aan het herstel van Luxemburgs financiële toe stand. Pierre Dupong, die zich steeds een soci aal voelend persoon heeft getoond, stichtte als minister van Sociale Zaken (1926 1937) de vereniging voor goedkope wo ningen, die de bouw van 8000 arbeiderswo ningen bevorderde. Als financieel deskundige had hij ook in het buitenland een goede naam. Pierre Dupong werd in 1886 geboren. WASHINGTON, (Reuter, United Press) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft Dinsdag voor de Nationale Persclub een rede gehouden, waarin hij zijn verklaring van vorige week ten aanzien van de gevolgen ener eventuele mis lukking der E.V.G. herhaalde. Zijn uitlating van vorige week over herziening van Amerika's buitenlandse politiek bij het falen van Frankrijk en andere landen om een E.V.G. te vormen noemde hij een „logische waarheid". Hij duidde aan dat de V.S. wellicht gedwongen zullen zijn hun troepen uit Duitsland terug tc trekken. In dit geval zou het probleem rijzen of bijvoorbeeld Frankrijk bereid zou zijn de vorming van een nationaal Duits leger toe te staan, terwijl men zich reeds verzette tegen de vorming van Duitse strijdkrachten binnen de strenge begrenzingen van de E.V.G. Dulles zeide ten aanzien van de vertra- 1 ging van de ratificatie van het verdrag voor de Europese Verdedigingsgemeen schap: „De dag der beslissing kan niet on beperkte tijd uitgesteld worden. Wij zijn de datum dicht genaderd, waarop dadenloos heid gelijk staat aan tegenwerkende daden. Dit is te meer waar, daar het verdrag voor wederzijdse bijstand van 1953 aan het ver lenen van veel van onze militaire steun aan Europa de voorwaarde van een wer kelijk bestaan van een Europese Verdedi gingsgemeenschap verbirïdt." Dulles haalde een aantal internationale ccmmuniqué's van het afgelopen jaar aan, waarin met klem gewezen wordt op het belang van de feitelijke totstandkoming van de E.V.G. „De betekenis van deze ver klaringen was echter blijkbaar niet door gedrongen," zo zeide hij. De minister noemde drie factoren, die de E.V.G. volgens hem noodzakelijk maken: De verdediging van Europa van vooruit geschoven posities in Duitsland, thans inge nomen door Amerikaanse troepen, was ge baseerd op de veronderstelling, dat er spoe dig een Duitse deelneming zou zijn binnen de E.V.G. Zonder Duitse deelneming zou de principiële strategie van Amerika herzien moeten worden. Verder: Het opnemen van Duitse troepen in het verband van de E.V.G. zou Frankrijk en andere landen, met inbegrip van de Sovjet- Unie, de garantie geven, dat zij niet meer te lijden zouden hebben van de invasies, welke zij hadden moeten doorstaan van „het Duitse militairisme." En tenslotte: Voorts diende de breuk tussen Frankrijk en Duitsland hersteld te worden. Dit zou zelfs nog belangrijker zijn dan het brengen van Duitse troepen onder bevel van de NAVO. „Het is van essentieel belang om eens en vooral een einde te maken aan deze zclfmoordstrijd, die de Westerse wereld reeds zo lang geplaagd heeft." Sprekende over het Russische antwoord over Eisenhowers voorstel, zeide Dulles, dat de Verenigde Staten geen enkele beperking verbinden aan de voorgestelde besprekin gen met de Sovjet-Unie over een interna tionaal accoord voor atoomenergie en dat zij verwachten, dat de Sovjet-Unie op haar beurt geen voorwaarden vooraf aan onder handelingen zal stellen. Vragen beantwoordend na zijn rede voor de Amerikaanse Nationale Persclub zei hij, dat president Eisenhower zijn voorstel voor besprekingen niet had beperkt tot een zui vere bespreking van zijn plan. Eisenhower was bereid op een persconferentie het ge hele vraagstuk van beëindiging van het ge vaar der atomisclie oorlogvoering onder werp van bespreking te laten uitmaken. Reuters correspondent in Washington, Rankine, seinde Dinsdag, dat Dulles' op merkingen en de gestelde vragen de ach terdocht weerspiegelen die is verwekt door een zorgvuldige analyse van de Russische verklaring van Maandag. Opmerkelijk was, dat in het Sovjet-antwoord op Eisen howers voorstel voor besprekingen de ge bruikelijke felle aanvallen op het Westen waren weggelaten en dat de president op vriendschappelijke wijze een „vooraan staand militaire leider" werd genoemd. Doch eveneens was opgevallen, dat in het antwoord zonder noemenswaardige wijzi gingen de argumenten waren herhaald, welke reeds verscheidene jaren door Sov jet-woordvoerders in de U.N.O. zijn ge bruikt tegen het plan voor controle op atoomenergie, dat reeds door een meer derheid in de U.N.O. is goedgekeurd. Omtrent de voorgestelde besprekingen in Berlijn zeide de minister nog, dat het er thans naar uitzag, dat de Sovjet-Unie bereid was onderhandelingen te voeren over de hereniging van Duitsland en Oos tenrijk. Er was nog geen officieel antwoord gekomen op het voorstel, om 4 Januari te Berlijn bijeen te komen. In de ontvangen Sovjet-verklaring werd echter gesproken over de „komende conferentie in Berlijn". United Press meldt uit Londen: Diplo matieke kringen in Londen beschouwen de nieuwe opwekking van de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Dulles tot spoedige ratificatie van de E.V.G. als een herhaalde waarschuwing. Dat Dulles zo kort achter elkaar twee- NEW YORK (Reuter). Gisteren zijn de aandelenkoersen op de New Yorkse ef fectenbeurs gedaald met 2 dollar of meer per aandeel, hetgeen de grootste koers daling sedert ongeveer een maand is. Als voornaamste oorzaken voor de ver kopen werden genoemd de industriële vooruitzichten in de Verenigde Stalen en de vermindering van de internationale spanning als gevolg van het feit, dat de Sovjet-Unie toestemde in besprekingen over het plan van president Eisenhower tot samenwerking op het gebied van atoomenergie. Het sterkst getroffen werden de aandelen van vliegtuigfabrieken, waarbij de aan delen van chemische ondernemingen, die van de electronische industrie en van auto mobielen niet ver ten achter bleven. De koers van aandelen der Douglas Aircraft daalden met 2*4 dollar tot 82</2 dollar. De afnemende bedrijvigheid en het ontslag van arbeiders in sommige industrieën drukten de koersen van industriële fondsen. De Eerste Kamer heeft heden de nieuwe huurwet zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Alleen de C.P.N. liet het tegen aantekenen. maal gewaarschuwd heeft en zijn nieuwe waarschuwingen laat horen in de moeilijke Franse presidentsverkiezingen, laat er bij de diplomaten geen twijfel over bestaan dat het Amerikaanse geduld uitgeput raakt. Men heeft hier echter sympathie voor Frankrijk's dilemma waarin krachtig ver-1 zet tegen het Europese leger elke poging van de regering voor ratificatie er van be lemmert. ""Sommige diplomaten hier zijn van ge voelens dat men in dit critieke stadium niet te veel druk op Frankrijk moet uit oefenen, omdat druk juist tot gevolg kan hebben dat het verzet tegen de E.V.G. ster- j ker wordt. De Britse mening is dat men Frankrijk nog altijd kan meekrijgen, als men het tijd laat de weg te banen voor aanvaarding door het schoorvoetend parle ment. Enige concessies van Britse en Ame rikaanse zijde wat betreft de Franse eisen inzake veiligheidsgaranties zouden ratifi catie kunnen stimuleren, meent men. Engeland is het evenwel met de Ver enigde Staten eens dat mislukking van de E.V.G. ernstige consequenties voor de op bouw van de Europese verdediging zou hebben en een aanmoediging voor Rus land zou ziin. (Van onze correspondent in Parijs) Uitgeput blijkbaar van alle mislukte po gingen om een nieuwe president der repu bliek aan te wijzen, heeft terwijl de Zwitserse Bondsraad op hetzelfde ogenblik binnen tien minuten een ander staats hoofd had gekozen het Congres van Versailles zich gisteren een rustdag toege meten. De elfde ronde, die voor gistermid dag half vier was geprojecteerd, werd tot hedenmorgen tien uur verdaagd. Intussen is er in de politieke krachts verhoudingen toch wel zo veel verandering gekomen, dat men er nu wel bijna zeker van kan zijn, dat Laniel, de premier in functie, in ieder geval niet tot de hoogste zetel der republiek op zal kunnen klim men. Na reeksen besprekingen en de no dige druk van de kant van zijn eigen ministers heeft Laniel eindelijk ingezien dat men de republikeinse ijver ook tc ver door kan drijven. Hij heeft zich gister avond om kwart voor twaalf officieel te ruggetrokken, zij het dan ook onder de conditie, dat een rechts politicus de stoel zal krijgen, die hij zo vurig had begeerd. Laniel heeft nu zijn partijgenoot René Coty, loot, van de beroemde reukwater dynastie, als zijn protégé naar voren ge schoven. Maar er staan ook andere onaf hankelijke gegadigden op de nominatie, zoals de minister Jacquinot, die zijn candi- datuur al maanden geleden had «M. Jacquinot werd vanochtend door Laniels gematigd-conservatieve partij officieel candidaat gesteld. De vraag is nu: wie zal er in de plaats treden van Laniel, die zich gedurende de laatste ronden steed aan de spits van de concurrenten had gesteld. De Gaullisten wensen een man zonder een verleden, iemand die niet zelf als symbool voor het verval van de vierde republiek aansprake lijk kan worden gesteld. Daarmede zijn in hun ogen Auriol zowel als Herriot én Queuille uitgesloten. De socialisten wed den nog altijd op Vincent Auriol, die trou wens ook de zegen van vele radicalen en Katholieken weg kan dragen. Daaruit valt in elk geval wel af te leiden, dat de hui dige president nu wel over zijn persoon lijke weerstanden is heengestapt en even tueel in een her-verkiezing zal berusten. Zijn populariteit en zijn prestige, die door een her-verkiezing zeker nog aanmerke lijk zullen worden verhoogd, spelen hem, hoe zonderling dat de buitenstaander ook Maandag schijnen mag, echter onmiskenbaar parten. Vanochtend is voor de elfde maal in het congres van Versailles gestemd. Volgens de officiële uitslag kreeg de socialist Nae gelen 372 stemmen. Jacquinot die voor Laniel in de plaats is getreden kreeg 338 stemmen. De vereiste meerderheid bij deze stemming was 441 stemmen. Er zal dus nog een stemming nodig zijn. Vanmiddag om vier uur zal voor de twaalfde maal worden gestemd. Het is wel duidelijk geworden, dat men géén sterke figuur op het Elysée wenst, en daarin heeft ook zeker het geheim gescho len van Laniels betrekkelijke successen. Op Herriot wordt ook nog een voortdu rende en krachtige pressie uitgeoefend, waarvoor de 80-iarige Kamerpresident gedeeltelijk zou zijn bezweken. Hij zou, denkt men, indien beslist geen enkele an dere nationale figuur zich beschikbaar wil of kan stellen, thans wel voor een beperkte ambtsperiode willen tekenen. Dat zou een nood-oplossing zijn, maar nood-oplovssin- gen 'iggen nu eenmaal in de lijn van de huidige Franse politiek. De communisten blijven nog altijd op het standpunt staan, dat alleen een tegenstan der van het Europese leger het Elysée voor de komende zeven jaar zal mogen betrekken. De consequentie van die hou ding is, dat een links georiënteerde candi daat alleen tot president zal kunnen wor den uitgeroepen, indien hij levens tegen stander van het geïntegreerde Europa is. Dat is met Auriol, en ook met Herriot, zo ongeveer wel het geval, maar of de com munisten, evenals zeven jaar geleden, hun ongeveer 120 stemmen aan Auriol zullen geven, is nog lang niet zeker. Er hebben zich tussen hem en hen de laatste jaren te veel strubbelingen en conflicten voorge daan. Heimwee Er zijn zo nog wel heel wat ongewisse kaarten in het spel, dat, naar velen ho pen, niettemin vandaag beslist zal moeten worden. De heren congressisten beginnen naar hun haardsteden terug te verlangen nu Kerstmis nadert en het zou niet de eerste keer zijn dat door zulke huiselijke Een per 1 Januari ingaande zeer belangrijke stijging van vrijwel alle bedrijfsonkosten heeft de algemene vergadering van de vereniging „De Nederlandsche Dagbladpers 1945" ge- noopt tot het nemen van het besluit de i abonnementsprijzen van de dagbladen met ingang van die datum te verhogen. Van deze vereniging zijn de uitgevers van alle Nederlandse dagbladen lid en het genomen besluit bindt hen allen. Het gevolg is dat ook de abonne mentsprijs van ons blad na 1 Januari a.s. een kleine verhoging moet onder gaan. De prijs zal dan zijn f 0,50 per week of 6.50 per kwartaal, franco per post in het binnenland f 7,00 per kwar taal, voor het buitenland wordt de prijs bepaald in verhouding tot de hogere portokosten. Bij deze prijsverhoging, waartoe het dagbladbedrijf slechts noodgedwongen overgaat, wordt de kostenstijging slechts ten dele ten laste van de abonnés gebracht. De Directie DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S AURIOL dus tóch? overwegingen het parlement dan toch ein delijk tot een beslissing kwam. Maar een paar uur voor het begin van deze elfde en mogelijk laatste ronde is het nu zelfs nog onmogelijk alleen maar de namen te noemen van degenen, tussen wie de kamp gestreden wordt. Er zou wel eens een heel onbekende figuur uit de bus kunnen ko men. Als er wat uit komt De stiuatie wordt, lijkt ons. het zuiverst weergegeven door een prent van de be kende tekenaar Sennet, die vanmorgen door de „Figaro" gepubiiceerd werd. In een van die vertrouwde loket-hokjes, waarin op de trottoirs te Parijs dames trachten elke week de loten van de na tionale loterij van de hand te doen, heeft Sennet de voorzitter van het Congres, Le Troquer, plaats doen nemen. Hij heeft een bundel stembriefjes in de hand, die hij aanprijst met de woorden: „Elfde trekking, haast u, ieder heeft een kans.." Op die manier ongeveer tracht Frankrijk vandaag zich een nieuw staatshoofd aan te schaffen. Verontwaardiging In de Franse pers werd Woensdag het volgende commentaar op de presidents verkiezingen gegeven: Le Figaro (conservatief): „Zes dagen lang is het schip van staat langzaam zin kende met 990 parlementariërs aan boord. De openbare mening schaamt zich voor dit schouwspel. Laten wij hopen, dat deze schaamte niet omslaat in woede". Combat (links onafhankelijk) verklaar de. dat het niet gemakkelijk zou zijn het „onterende schouwspel" te vergeten. On verschilligheid is Frankrijks ergste on deugd geworden. Reuter meldt: „In regeringskringen vreest men een of andere ernstige uitbar sting van de verontwaardiging bij het pu bliek. In de nabijheid van het paleis te Versailles worden troepen in reserve ge houden. Deze vrees van de overheid bleek ook hieruit, dat het tele viseren van de ru moerige Congresvergadering van gisteren, waarop werd besloten de volgende stem ming tot morgenochtend uit te stellen, werd verboden. De Fréycinet: In kleine dingen moer men de mensen beoordelen, want daarin letten zij minder op zichzelf dan in grote. Veertiende verantwoording N. N. ƒ1,—; D. H. ƒ15,—; A. S. ƒ10.—; Roel 5.Rusthuis Coralia 17.50; WECA ƒ25,—; A. C. K. ƒ2,50; C. A. ƒ2,—; N. N. f3,—; v. d. W. ƒ2,50; E. S. ƒ2,50; v. O. ƒ1,—; fam. S. ƒ5.—; Chris ƒ2,50; Z. ƒ1,—; J. v. B. ƒ1.—; A. de B. ƒ2.50; S. H. ƒ2,50; A, J. 10,—; J. S. ƒ1,50; J. en K. ƒ20,—; Mevr. v. R. ƒ2.50; M. S. W. ƒ5,Bureau Rijbe wijzen 10.fam. J. H. M. 10.S. B. ƒ1,—; H. v. d. B. ƒ7.50; A. B. ƒ2,50; M. F. 3,W. ƒ2,—; N. N. ƒ5,—; J. B. ƒ1,50; Marja ƒ2,50: Mevr. H. W. B. ƒ5,A. M. S. K. ƒ2,—; C. H. ƒ1,—; Mevr. W. H. ƒ10,—; L. H. ƒ2.50; S. S. ƒ2.50; Mevr. S. v. L—B. ƒ10.—; N. N. ƒ1,Jola en Fritsje ƒ5,—; N. N. ƒ2.50: H. H. ƒ1,—; H. de G. ƒ3,—; J. K. ƒ10,Inge en Jaap ƒ5.N. N. ƒ2. v. d. L. —2,50; A. D. K. ƒ5.—; Annie ƒ2,50; Mevr. P. W. S. 2,50; N. N. ƒ10.—: No. 13 f2.50; N. N. ƒ10.—; N. N. ƒ3,—; C. S. ƒ1,—; J. G. E. ƒ1,—; N. W. T. ƒ2,50; A. D. ƒ5,—; N. N. ƒ2.50: H. E. N. ƒ10.—: Mr. H. E. P. G. ƒ15,—; J. H. K. ƒ15,—; J. P. V 10,—Dr. W. B. S. ƒ10,—: Mr. A. A. V. ƒ10.—; O. M. ƒ10,—; P. S. 10,—; F. G. K. ƒ10.—; J. P. 10.—; L. H. v. 't S. 10.—; J. P. P. 10,—; G. v. L. ƒ10,—; Dr. M. C. f 10,—J. N. v. d. L. f 10.—H. H. ƒ10,—: E. J. C. d. V. ƒ10,—; S. B. T. S. ƒ10.—; Dr. D. f 10.—v, d. V. ƒ10,—; T. Z. W. ƒ5,—; J. T. ƒ5.—; G. v. T. 5.J. B. 5.Enige verlichting door het Licht ƒ5.—; W. v. B. f5,—; J. C. v. B.—V. f5.—; Dr. J. W. H. ƒ5.—; J. B.—H. ƒ5,—; K. H. W. f5.—; G. S. ƒ5.—; W. J. te H. f3.—; R. P. S. f3.—: E. L.—S. ƒ2,50: A. v. d. M. f2,50: J. H. d. S. ƒ2.50: P. d. R. ƒ2,50: J. C. K. f2,50; C. v. H. f2.50: Dames J. 12,50: J. L. f2.—; J. G. K.—H. f2.—: H. C. W. f2.—; J. M. S. 1.50: N. N. f 1.W. Chr. S. f 1,— P. F. ƒ10.—: H. J. D. S. ƒ25,—; R. en H. ƒ1,—; X. ƒ10,—. Dagtotaal 642, In het geheel is thans bij ons blad bin nengekomen ƒ9187,56. Giften kunnen worden afgedragen aan onze bureaux Grote Houtstraat 93. Haarlem. Soen- danlein 37. Haarlem en Kennemerlaan 186, IJmuiden of overgeschreven worden op post girorekening no. 273107 ten name van Haar lems DagbladOnrechte Haarlemse Cou rant onder vermelding; „Voor de stille armen". (United Press) De Amerikaanse se nator William E. Jenner is de mening toe gedaan dat de Verenigde Staten geen hulp moeten geven aan landen die de commu nistische inflitratie binnen eigen grenzen niet bestrijden. De republikein Jenner, die deel uitmaakt van de subcommissie voor de binnenlandse veiligheid uit de Senaat, bracht deze opvat ting tot uitdrukking in een redevoering voor de Rotary club en de Kiwani club in Indiana. „Noch Frankrijk noch enig ander land heeft het recht ons te vragen om een' man, een geweer of een dollar om zich daar mede teweer te stellen tegen een Sovjet- aanval, wanneer het zelf de communisten niet bestrijdt binnen de eigen grenzen. Dat telt dubbel voor diegenen die ons komen vertellen dat onze strijd teeen de onder grondse activiteit het Amerikaanse presti ge in het buitenland tot record-laagte heeft gebracht", aldus Jenner. Jenner kwam krachtig op voor het werk van zijn subcommissie, die, zoals hij het uitdrukte „niet op heksen, maar op ratten jaagt". (van hedenmorgen 7 uur) toestand weers ta .5 B0 c, v i Sj: f-t- ZS geen opgaaf ontvangen 3 6 -1 0 0 0,3 0,2 2 0.6 0 6 -3 - -1 0 2 0,1 Helsinki Oslo regen windstil Stockholm geheel bew. Z 2 Kopenhagen zwaar bew. Z 6 Londen mist windstil Amsterdam regen ZZW 6 Brussel regen ZZW 4 Parijs nevel ZZO 2 Bordeaux mist windstil -2 0 Grenoble geheel bew. NW 4 2 0 Nice onbewolkt NW 6 Warschau nevel N 3 Berlijn nevel ZZO 2 Frankfort regen ZZW 5 München nevel WZW 1 -1 0 Ziirich geen opgaaf ontvangen Genève geen opgaaf ontvangen Locarno geen opgaaf ontvangen Wenen geheel bew. NNW 2-10 Innsbruck zwaar bew. W 2-2 0 Rome licht bew. NO 9 6 3 Neerslag laatste 24 uur <reoTf»rnwrv*mYnTrr/Yi ooeee ZACHT WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met in de avond en nacht plaatselijk mist en morgen overdag enige regen of mot regen. Matige, aan de Waddenkust. tij delijk vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Zacht voor de tijd van het jaar. 24 December Zon op 8.47 uur. onder 16 32 uur. Maan op 21 21 uur. onder 11.02 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 24 December Hoog water: 6-11 en 18.28 uur. Laag water: 1.50 en 14.10 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1