PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws Hoofdconducteur Van Seggelen verliet de dienst U3DERMA Haarlemse ziekenfondsen verhogen premies De radio geeft Donderdag Grote export van wild naar Duitsland Musicus liet zijn verzekerde viool „stelen" Beeldende kunstenaars en huurverhoging la het zo WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 Voor het laatst op trein 2621 v 'n TIP VA Tien cent per verzekerde Q$K.9orituïifti Koffertje met 30.000 aan goud uit auto gestolen Nieuw plan voor congres zalen in Amsterdam Bedrijfsregeling onver bindend verklaard Geen fusie tussen Senembah en Verenigde Deli Kerkelijk Nieuws Kerstspel in Santpoort imoüjdi Konijnen - na slapte wegens myxomatose zéér in trek Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in de keel Faillissementen A.R.M. krijgt zeven commissarissen „De Hoop" terug Compensatietoeslag aan 16 gemeenten gevraagd ROSLEDEREN JASSEN 155. Zwevende trein Door een dikke mist heeft hoofdconduc teur J. H. van Seggelen Dinsdagmorgen voor de laatste maal het traject Velsen Oud-IJmuiden in zijn functie als employé van de Nederlandse Spoorwegen vol bracht. Zoals bekend, gaat de heer Van Seggelen op 2 Januari met pensioen en de hem restende dagen vervult hij zijn taak op andere lijnen. Ne afloop van zijn dienst hebben in het keurig ingerichte stationsrestaurant in IJmuiden enige „Oude getrouwen" hem de hand gedrukt. Maar of het aan de dichte mist, dan wel aan de lusteloze markt lag dat het afscheid zo sober is gebleven, weten we niet: de IJmuidense vishandelaren dra gen deze goedmoedige, altijd goed-gehu- meurde mens een warm hart toe, maar een spontane uiting van deze waardering is alleen gekomen van de kant van de heer J. F. Glazemaker, die mede namens zijn collega A. Jongejan, beide vertegenwoor digers van de firma F. Alb. Pust, de schei dende hoofdconducteur een forse hand druk gaf, hem dankte voor de samenwer king en hem van sigaren en een gedicht voorzag. Mevrouw Ch. E. L. Kramer, die jaren lang als forens met de heer Van Seggelen op het vertrouwde lijntje mee reed, of freerde hem een boekwerk en ten slotte hebben de heren P. W. Kuiper, hoofdcom mies in de inspectie Amsterdam en chef W. Kippersluis officieel afscheid van hem ge nomen. Goede herinneringen bewaart Van Seggelen aan IJmuiden en deze zijn volgens hem goeddeels gebaseerd op de prettige sfeer bij het IJmuider publiek. „Je moet IJmuiden eerst leren kennen, maar dan zijn de mensen er veel aangenamer in de omgang dan op de grote lijnen. We zijn in de loop der jaren ook weieens „met de blanke sabel" aan de gang geweest, maar dit ging dan altijd Katwijkers of Egmon- ders aan", zei de hoofdconducteur. „Wat de omgang met de andere spoor- mensen aangaat; een trein rijdt pas goed als er een hechte bepaalde band is tussen ADVERTENTIE Drie grijsaards komen na elkaar: Sint Nic'laas, Kerstman, Oudejaar. Zij verschillen van aard En misschien van baard. Maar „TIP" achten ze allen onmisbaar ln 7.. Heer M. J. H., Soestert>erg on tv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bciotz' Oude Genever. De Haarlemse Ziekenfondsen zijn in een onlangs gehouden vergadering tot het besluit gekomen, dat het voor een slui tende exploitatie noodzakelijk is, de pre mies voor de vrijwillig verzekerden met ingang van 3 Januari 1954 met tien cent per betalende verzekerde te verhogen. Dit geldt zowel voor de volledig, als voor de onvolledig verzekerden. Daarnaast zal ingevolge de bepalingen van de Ziekenfondsraad voor enkele nieuwe groepen van verzekerden premie reductie worden ingevoerd. ADVERTENTIE Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Kerstrede van Zijne Heiligheid Paus Pius XII. 11.30 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.00 Zonnebloem-Kerstfeest. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Alt en piano. 13.45 Platen. 14.00 Moderne kamermuziek. 14.25 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.40 Strijkkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Strijkorkest. 18.05 Voordracht. 18.20 Platen. 18.35 Raadhuis-praat. 18 45 Kerstboodschap Leger des Heils. 19.00 Nieuws. 19.10 Kerst wijding. 19.30 Kapelkoor en solist. 20.00 Dat is het juist20.30 Kerstcantate. 21,15 Radiokrant. 21.35 Collegium Musicum Itali- cum. 22.15 Alt, hobo en orgel. 22.45 Nieuws. 23.00 Kerstnachtdienst. 24.00 Hervormde Kerstnachtdienst. HILVERSUM ÏI, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Uitwisselingsprogramma met Frankrijk. 12.00 Zang en" piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfs- leevn. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededleingen en Platen. 13.20 Promenade-orkest en solist. 14.00 Van twee engelen die in de Kerstnacht het gloria meezongen, hoorsoel. 14.25 Platen. 14.30 De vooravond van Kerstmis te New York. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.10 De Kersirit, hoorspel. 16.25 Platen. 16.45 Voqr de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regerings uitzending. Nieuw Guinea's volk in de nieuwe tijd. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproble- men. 18.25 Reportage en platen. 18.40 Oude kerstliederen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Orgel. 19.30 Jeugdkoor. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamer orkest en soliste. 21.05 De familie Gregory, hoorspel. 22.35 Kamerkoor. 22.50 Sportactua- liteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Kertliederen. 24.00—1.30 Plechtige nachtmis. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Pla ten. 15.00 Tweede Nocturne van de Kerst- nachtwake. 15.30 Koorzang. 16.00 Platen. 16.05 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Kerst liederen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Kerstliederen. 20.10 Missiemontage. 20.40 Verzoekprogramma. 21.15 Kamermuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.35 Kerstliede ren. 23.00 Nieuws. 23.05 Tweede Nocturne van de KerstnacMwake. 23.300.01 Kerstwake en Plechtige Nachtmis. BBC 20.0022.30 Nieuws.. De dienst van negen teksten en Kerstliederen in de Kapel van King's College, Cambridge. (Op 464 m.). trein- en stationspersoneel en dit wordt bevorderd door een soepele manier van optreden", merkte de heer Van Segge len op. Eén categorie mensen is er, die onge twijfeld de hoofdconducteur liever zien gaan dan komen en deze wordt gevormd door de treinmuzikanten. Hoe soepel Van Seggelen ook overigens was, tegen over treders van de treinreglementen was hij onbarmhartig streng. Van Seggelen heeft IJmuiden officieel de rug toegekeerd, offi cieus zullen we hem echter nog meermalen tegen het lijf lopen, dat is vast. Tegen de dader 2[-2 jaar gevangenisstraf geëist De officier van justitie bij de Amsterdam se redhtbamk heeft tegen de 44-jarige kap per G. J. de Z. 2'A jaar gevangenisstraf geëist, omdat hij uit een niet afgesloten auto, die op 4 November voor een juwe- lierszaak in de Kal ver straat te Amsterdam stond, een koffertje had weggenomen, waarin zich voor bijna f 30.000 aan gouden sieraden bevond. De dief haastte zich er mee naar zijn 38-jarige broer. Toen hij daar de koffer opende was het al goud wat er voor zijn ogen blonk. De politie wist de twee broers twee da gen later reeds te arresteren. Een gedeelte van de buit werd in beslag genomen. Waar de rest gebleven was wilde de verdachte de rechtbank niet vertellen. „Het is verdaehte's goed recht geheim te houden waar de buit is", zei de officier in zijn requisitoir, „maar dan kan hij niet rekenen op een nun of meer clemente be handeling van de rechtbank.". De officier memoreerde, dat de verdachte een bijzon der zwart strafblad heeft. „Hij heeft bijna het heie wetboek doorlopen". Hij vond het „misdadig nonchalant van de reiziger, dat deze het koffertje met de kostbare inhoud in een niet afgesloten auto had laten liggen. Na de dief stonden nog de broer en diens vrouw terecht wegens heling. Ook de broer was herhaaldelijk veroordeeld. De vrouw was twee keer gestraft. Tegen beiden eiste do officier 6 maan den voorwaardelijk. De rechtbank zal op 5 Januari uitspraak doen. Een hwart van de kosten van gemeentelijk project Tussen de gemeente Amsterdam en het RAI-bestuur is, zoals eerder werd bericht, overeenstemming bereikt betreffende een nieuw te plaatsen RAI-gebouw, dat aan het Scheldeplein (aan het einde van de Scheldestraat ongeveer 7 minuten gaans van het huidige RAI-gebouw) zal verrij zen. Naar van gemeentelijke zijde wordt ver nomen, ligt het tevens in de bedoeling van het Amsterdamse gemeentebestuur annex met dit gebouw een grote congreszaal te doen bouwen op gemeentelijke kosten. Dit zou een project van ongeveer tien mil- lioen gulden worden. Intussen heeft één van de bekende Am sterdamse hotels nu een ander plan voor gelegd, waarbij de bestaande accommodatie van het zalen-complex van genoemd hotel aanmerkelijk vergroot kan worden, zodat deze even groot zou worden als het ge meentelijke project bij de nieuwe RAI, echter voor een kwart van de bouwkosten (ongeveer twee en een half millioen gul den). De minister van Economische Zaken heeft, in overeenstemming met de minis ter voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie, de voor de handel in sanitaire ar tikelen geldende exclusieve verkeers- en toelatingsregelingen, onverbindend ver klaard. De regelingen hebben zowel be trekking op de handel tussen fabrikanten en importeurs van sanitaire artikelen ener zijds en groothandelaren anderzijds als op de handel tussen groothandelaren en hun afnemers. .In de beschikking wordt bepaald, dat het leveren aan en het betrekken van an deren dan de bij de betrokken bedrijfs regelingen aangeslotenen niet langer on mogelijk mag worden gemaakt. De onver- bindendverklaring zal pas van kracht wor den na een termijn van vier maanden, ten einde de gelegenheid te geven de regeling alsnog te herzien. De heer J. E. F. A. Alberdingk Thijm, gedelegeerd commissaris van de N.V. Se nembah Maatschappij heeft in de te Am sterdam gehouden aandeelhoudersverga dering pertinent ontkend, dat er bespre kingen zouden zijn gevoerd tussen de Verenigde Deli Maatschappijen en de Senembah over een eventuele fusie. Van een aanbieding door de Verenigde Deli is geen sprake geweest. Aandeelhouders hadden een desbetreffende vraag gesteld naar aanleiding van de vele geruchten, die na de concentratie van een drietal in Oost-Sumatra werkzame ondernemingen, de Deli Maatschappij, de Deli Batavia Maatschappij en de Deli Batavia Rubber Maatschappij, in omloop waren. Ncd. Herv. kerk Beroepen te Amersfoort: S. P. Nijdam te Kampen; te Wellington (Nieuw-Zee- land) (Pres. kerk): P. H. de Bres te Eind hoven. Aangenomen naar Dubbeldam: Jac. de Mars te Echteld. Bedankt voor Harderwijk en voor IJs- selmuiden: H. Harkema te Zeist. Geref. kerken onderli. art. 31 K.O. Bedankt voor Pretoria: A. Veldman te Enschede. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Nieuwpoort: W. Baay te Alphen a. d. Rijn. Bapt. gemeenten Aangenomen naar Enschede: B. Fabrie te Workum. Ook de Nederlands Hervormde Gemeen te te Santpoort heeft haar leden weer in de gelegenheid gesteld de opvoering van een Kerstspel bij te wonen, welke Dinsdag avond in het geheel gevulde kerkgebouw aan de Burgemeester Enschedélaan heeft plaats gehad. Het spel „Haast u naar de stal", was in de wijdingsdienst opgenomen, zodat het door zang en gebed werd vooraf gegaan. Daarbij genoot de heer W. Doe- vendans opnieuw de onverdeelde aandacht met een kerstvertelling, welke geheel bij het begripsvermogen van de in grote ge tale aanwezig zijnde jeugd was aangepast. Het lekenspel, dat uitsluitend door kin deren werd opgevoerd, bleek uiterst sober van inhoud en daardoor bij uitstek ge schikt voor jeugdige spelers, die voorna melijk op hun ernst en toewijding zijn aan gewezen. Het aloude Kerstverhaal werd hier in een bijzonder eenvoudige vorm ge geven, waardoor alles zich zonder enige bepaalde handeling kan voltrekken. Het bestaat voornamelijk uit sobere dialogen, die met weinig gebaren kunnen worden ondersteund, waarbij alles zich uiteraard om de kribbe afspeelt. Deze is dan ook als centraal punt gehouden, met als omlijsting het bezoek der herders en van de Drie koningen uit het Oosten. Een fraai en wel luidend geheel werd verkregen door de medewerking van een kinderkoor, dat ach ter in de kerk bij het orgel was opgesteld en de handeling telkens door frisse zang begeleidde. Mede door de smaakvol uit gevoerde costuums en de kennelijke over gave, waarmee de kinderen zich van ver schillende rollen hebben gekweten, werd het een wijdingsvolle dienst, die voorbeel dig bij de sfeer van het komende Kerst feest was aangepast. ADVERTENTIE VOOR HAN0EN grota tube (hans 95 c. mmmwamM Naar van de zijde van de Bond van Poeliers te Amsterdam wordt medege deeld heeft er momenteel een ongekend grote export van wild naar Duitsland zowel de Westelijke als de Oostelijke zóne plaats. Voor het eerst sedert jaren zijn op zeer grote schaal ganzen uit Neder land naar de Oostzóne geëxporteerd. Gans is in Duitsland het traditionele Kerstgerecht, evenals kalkoen in de Angelsaksische landen. Naar de voorzitter van de Poeliersbond wist mee te delen is deze export vooral daaraan te danken dat landen, die vroeger Centraal Europa hoofdzakelijk van „Kerstganzen" voor zagen, namelijk Hongarije, Slowakije en het Oostelijk deel van Oostenrijk, thans niet afleveren. De reden hiervan is niet bekend. Alle leveringen aan Oost-Duits- land uit Nederland geschieden via Ber lijn. Om de Nederlander aan wat goedkoper kalkoen te helpen, zijn de fokkers de af gelopen jaren bezig geweest met het kruisen van de bekende inlandse kalkoen- rassen met de veel grotere Amerikaanse rassen. Er is aldus een zeer groot kalkoen ras in Nederland ontstaan, dat nu door West-Duitsland is ontdekt. Het gevolg is dat een zeer grote exDort van kalkoenen naar de Westelijke zones van Duitsland plaats vindt, waardoor kalkoen op de Nederlandse markt duur blijft. Tamme konijnen, die men dit jaar goed koop dacht te verkopen op de binnen landse markt, in verband met de publica ties over de konijnenziekte, blijken niet alleen in het binnenland een veel groter aftrek te vinden dan in vorige jaren, maar ook voor de export zeer gewild te ziin. De resultaten hiervan zijn, dat de afgelopen dagen de prijzen van de tamme konijnen met sDrongen zijn omhoog ge gaan op de markten en dat de pondsnrijs van het tamme konijn, dat van de (wilde) haas, die steeds duurder was, vrijwel evenaart. Het schijnt dat de eetgewoonten van het Nederlandse publiek de laatste jaren met feestdagen aan het verfijnen zijn. Edelwild als reerug en reebout blij ken dermate in trek te zijn, dat een vrij grote invoer uit Oostenrijk cn Zuid-Duits- land heeft plaats gehad. Het geslachte wild wordt met koelwagens naar Neder land overgebracht. ADVERTENTIE kunt U blussen in de kiem. Neem simpelweg een of twee Rennies langzaam laten smel ten op de tong en het leed is bezworen. Onmiddellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Rennies bij zich hebben praktisch en hygiënisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. „Een verduiveld gemene streek" noemde de president van de Amsterdamse Recht bank het geval van oplichting en het doen van valse aangifte door de verdachte J. W. met medeplichtigheid van mevrouw J. A. van de B.-V. Drie maanden onvoorwaarde lijk eiste de officier tegen de vrouwelijke verdachte wegens medeplichtigheid. De zaak tegen W. merd aangehouden tot 14 Januari, omdat de man niet was ver schenen. Op 26 Augustus van het vorig jaar reisde W„ die juist zijn viool had laten verzeke ren voor een bedrag van f 1500, met zijn instrument en mevrouw Van de B. naar Den Haag. Hij legde de viool in het ba gagenet en nam daarna in een andere coupé plaats. De vrouw, die reeds geruime tijd een verhouding met de man had. nam daarop de viool uit het net en verliet in Haarlem de trein. W. deed daarna in Den Haag aangifte van de „diefstal" van zijn instrument in de hoop, het verzekerde be drag uitbetaald te krijgen. Vier weken later kreeg W. zijn instrument terug van de vrouw, doch toen was de oplichting al uitgekomen. De raadsman van de vrouw vroeg in zijn pleidooi het uitbrengen van een reclas- seringsrapport, omdat de rechtbank, naar hij zei, „nog zo weinig van deze dame af weet". De rechtbank zal 5 Januari vonnis wijzen. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. Engel, fabrikant van kunstnijverheids- voorwerpen. Diezestraat 6, Haarlem. Rech- ter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. D. A. Viskil, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillis sement van: J. van Winterswijk, Brouwerskade 77, en aan de Brouwersvaart 62 zaakdoende on der de naam I-Iollandia Conservenfabriek. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. H. A. M. van Son, advocaat en procureur te Haarlem. Bij beschikking van de rechtbank is de aan .T. B. Vissers, aannemer, Limburglaan 1 a, Haarlem verleende surséance van beta ling ambtshalve ingetrokken; J. B. Visser is in staat van faillissement verklaard, met benoeming van mr, N. Smits tot rechter commissaris en van mr. A. Bruch, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. Bij beschikking van de rechtbank is het verzoek van J. van Amerongen, scheeps bouwer, Harmenjansweg 45, Haarlem om hem surséance van betaling te verlenen, afgewezen en is voornoemde J. van Ameron gen verklaard in staat van faillissement, met benoeming van mr. N. Smits, tot rechter commissaris en van mr. H. Jonker, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. Het verzoek van A. van der Zaal, aan nemer, wonende Vierkant 221 te Lisse om hem surséance van betaling te verlenen is afgewezen. Hij is in staat van faillissement verklaard, met benoeming van mr. N. Smits tot rechter-commissaris en van mr. A. D. P. V. van Löben Seis, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. 47. Nu Panda het masker en de jas van rover Blobneus in een kast van Joris had ontdekt, werd hem een hoop duidelijk. Dus Meesterverslaggever Joris en rover Blob neus waren één en dezelfde persoon! Geen wonder, dat Joris steeds precies kon voor spellen, wat rover Blobneus van plan was.' Maar één ding was nog niet helemaal dui delijk: bij de overval van rover Blobneus op het verjaarspanijtje, had Joris tegen over de rover gestaandie zich gedeelte lijk tussen de gordijnen verscholen hield. Maar een onderzoek van de jas loste ook dit raadsel op: de mombakkes was stevig met de jaskraag verbonden; door de mou wen Hepen ijzerdraden, die handschoenen en revolver op hun plaats hielden. Zodoen de ivas dus een soort pop ontstaan, de in elke gewenste stand kon worden neerge zet. Joris was dus, nadat hij zich als Blob neus half tussen de gordijnen had verscho len, uit het „Blobneus-omhulsel" gekropen en had zich toen weer tussen de gasten gemengd! ,,Hm, ja", mompelde Panda, „nu herinner ik me ook, dat Joris verdwenen was, op het ogenblik dat Blobneus ver scheen en iedereen bedreigde. Vanaf het ogenblik, dat Joris weer tevoorschijn was gekomen, heeft Blobneus geen woord meer gesproken; en dat kon ook niet, ivant toen stond cr een lege pop!" Toen hem alles goed duidelijk was, deed Panda haastig een vel papier in de schrijfmachine en begon ijverig te tikken.... Aandeelhouders van de N.V. Amster- damsche Rijtuig Maatschappij hadden in groten getale gevolg gegeven aan de op roep tot bijwoning van een buitengewone algemene vergadering, maar rechtsgeldige besluiten hebben zij niet kunnen nemen, aangezien de vergadering daartoe niet be voegd was omdat de voorgeschreven ter mijn voor de convocatie niet in acht was genomen. Op de agenda stond de benoeming van vier commissarissen op voordracht van het oude college, dat in de vergadering van 16 November tot aftreden had besloten we gens het verwerpen van de jaarstukken over 1952 door aandeelhouders. De voor zitter, mr. N. J. C. M. Kappeijne van de Coppello, deelde mede dat nieuwe com missarissen moeten worden benoemd, aan gezien vóór het einde van het jaar beslist moet worden over de verbouwing van het pand aan de Overtoom te Amsterdam. Toen de vergadering persisteerde bij de niet-rcchtsgeldigheid, stelde de voorzitter voor, op Oudejaarsdag opnieuw te verga deren. Een uitvoerige discussie ontstond over het feit, dat de nieuwe commissarissen ge kozen moeten worden op een bindende voordracht van het bestuur, en dat geen vertegenwoordigers van de georganiseerde oppositie in het nieuwe college worden opgenomen. Een compromis werd gevon den in het voorstel de bindende voordracht te handhaven en daarnaast de vergadering gelegenheid te geven nog drie commissa rissen te kiezen. In de op OudejaaaTsdag te houden nieu we vergadering zullen aandeelhouders stemmen over de benoeming van zeven commissarissen. Het hospitaal-kerkschip „De Hoon" is gistermiddag om twintig over drie in Sche- veningen binnengelopen, na zijn laatste reis in dit jaar. Gedurende de kerstdagen zal het in Scheveningen blijven, daarna gaat het naar Amsterdam om daar te wachten op de haringteelt 1954 wan neer het dan tenminste nog aan bod komt, want zoals men weet wordt er gewerkt aan de plannen voor een nieuw hospitaal kerkschip. Met „De Hoop" is meegekomen de 35- jarige monteur P. van der Toorn, die in de motorkamer van de in het Kanaal bij Dieppe vissende SCH 45 bij een ongeluk een hersenschudding kreeg. Het bestuur der Beroepsvereniging van beeldende kunstenaars heeft aan zestien gemeenteraden verzocht aan schilders en beeldhouwers, die een woning of atelier van de gemeente in huur hebben, geen huurverhoging te berekenen en aan de niet tot deze categorie behorenden een compen- satietoeslag ter grootte van de huurver hoging te vertrekken. Ter motivering van het verzoek haalt het bestuur enkele féiten aan uit de rap porten van het Prins Bernhardfonds en de Voorlopige Raad voor de Kunst over de positie van de beeldende kunstenaars: on der meer dat de verarming der beeldende kunstenaars vooral der groepen met een inkomen beneden de drieduizend gul den steeds verder om zich heen grijpt en dat het aantal beeldende kunstenaars, dat op een of andere vorm van ondersteu ning is aangewezen, voortdurend groter wordt. Huurverhoging en het stijgen der prijzen zullen aldus de toelichting voor het overgrote deel der beeldende kun stenaars niet minder dan een ramp beteke nen. Opgemerkt wordt dat een compensa tie door de voorgestelde belastingwijzigin gen voor de beeldende kunstenaars geen verlichting van de financiële druk be tekent. De aangeschreven gemeenten zijn: Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Arnhem, Maastricht, Roermond, Den Bosch, Hilversum, Laren, Blaricum, Bergen, Alkmaar, Dordrecht en Groningen. ADVERTENTIE Amnestie. Duizenden gevangenen, vari ërend van zakkenrollers tot moorde naars, zijn Dinsdag uit Italiaanse ge vangenissen ontslagen als gevolg van het van kracht worden van de amnes tiewet. Onder de vrijgelatenen bevindt zich Amerigo Dumini, die in de eerste jaren van het fascistische bewind op bevel van Mussolini de socialist Mat- teotti vermoordde. Na de oorlog werd hij tot 30 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Tevens is uit gevangenschap ont slagen de student Antonio Pallante, die in 1948 bijna een burgeroorlog ont ketende door een aanslag te plegen op dé leider der Italiaanse communis tische partij, Palmiro Togliatti. Mau Mau. Kikoejoes van de binnenlandse garde in Kenya hebben de Mau Mau- generaal Matanjago gedood. Hij was lid van de oorlogsraad van veldmaar schalk Dedan Kimathi. Drie van zijn metgezellen, onder wie zijn vrouw, zijn gevangen genomen. Pessimist. De gepensionneerde Amerikaan se generaal Bonner Fellers heeft te Washington voor een subcommissie voor binnenlandse zaken van de Senaat verklaard te geloven, dat het Atlan tisch bondgenootschap is mislukt en dat de Russen in geval van oorlog bin nen korte tijd de Kanaalkust zouden kunnen bereiken. Zelfs als de land strijdkrachten van de N.A.V.O. stand zouden kunnen houden, zou volgens hem de Russische luchtmacht Europa kunnen „platgooien", aangezien zij de heerschappij in het" luchtruim boven Europa bezit. Aankomst. Het Britse Koninklijk Paar is Dinsdagavond aan boord van de „Go thic" in de haven van Auckland, Nieuw- Zeeland, aangekomen. Ondanks het slechte weer waren meer dan 500.000 personen op de been om de Koninklijke gasten te verwelkomen. Het Koninklijk Paar zal de Kerstdagen te Auckland doorbrengen. Van deze plaats uit zal Koningin Elizabeth zich met Kerstmis in een rede tot het Britse volk richten. Vermindering. Door de verminderde pro ductie in vele takken van industrie is het aantal arbeiders in de Amerikaanse fabrieken sedert het begin van de zomer met 700.000 of 4 percent verminderd, zo deelt het Amerikaanse ministerie van handel in zijn maandoverzicht over het bedrijfsleven mede. Er wordt echter aan toegevoegd, dat ondanks de ver mindering, de bedrijvigheid groot blijft. Volgens het overzicht overtrof de in dustriële productie in de eerste 11 maanden van dit jaar de productie in de zelfde periode van het vorige jaar met 8 percent. Delegatie. Oostenrijk is van plan een dele gatie naar de vier mogenheden-confe- rentie in Berlijn te zenden, aldus heeft kanselier Raab in een vraaggesprek met de „Salzburger Nachrichten" verklaard. Hij wil zijn land aan de besprekingen zien deelnemen en zijn standpunt uit eenzetten. Het probleem van het ver drag met Oostenrijk mag volgens de kanselier niet aan andere kwesties ge koppeld worden. Misdadigers. De Amerikaanse autoriteiten in Duitsland hebben 33 Duitse oorlogs misdadigers op aanbeveling van - -een Amerikaans-Westduitse raad voor vrij lating op erewoord en strafverminde ring in vrijheid gesteld. Duur. De Oostenrijkse atoomgeleerde prof. Hans Thirring schrijft in de „Wie ner Kurier", dat atoomenergie slechts weinig of in het geheel niet goedkoper zal zijn dan andere krachtbronnen. Een kg. uranium 235 kan evenveel energie leveren als 2,5 millioen kg. steenkolen, maar door de hoge kosten van uranium en van een atoominstallatie zal de energie nauwelijks goedkoper zijn dan enige andere brandstof. Bovendien.zou het onuitvoerbaar zijn atoomenergie te gebruiken voor spoorweglocomotieven en automobielen, aangezien een dikke beschermende laag van zwaar materiaal nodig zou zijn, om letsel voor de mens te voorkomen. Critiek. Een Britse parlementscommissie, waarin alle partijen zijn vertegenwoor digd, heeft ernstige tekortkomingen bij de organisatie van de burgerlijke ver dediging geconstateerd. In haar rapport zegt de commissie, dat het orgaan, dat de burgerlijke verdediging moet organi seren, niet de nodige leiding geeft. Voorts is van de 4,7 milliard pond (ruim 47 milliard gulden), die is uitgetrokken voor een drie-jarenplan, te beginnen met 1951, tot dusverre slechts 33 mil lioen uitgegeven, aldus de commissie, die ook critiek levert op de actie tot werving van vrijwilligers. IN het woordenboek heb ik niet kunnen vinden dat een trein op rails moet rij den. De taaldeskundigen vinden dat „rij, sleep, of gevolg" voldoende duidelijke om schrijvingen zijn voor de trein, die we als kind al onvolledig vonden indien er geen locomotief voor stond! De vorderingen der techniek hebben de wijze samenstellers van het woordenboek echter in het gelijk ge steld, want door de electrische tractie is cr geen werkelijke locomotief meer nodig en ook de rails en de wielen blijken te kunnen vervallen, mocht al thans het idee van de zweef- trein ooit in vervulling gaan. Het gaat hier n.l. om een eleclromagnetische zweef trein, die vóór de oorlog door de Duitse ingenieur Kemper werd ontwikkeld en waarmee met een verkleind model bevredi gende proeven zijn genomen. Het principe van dit systeem berust op de afstotende kracht die door gelijknamige polen van magneten worden uitgeoefend, waardoor de trein voortdurend zwevend wordt ge houden en op geen enkele plaats met de geleidingsrails in aanraking komt. Dit heeft het geweldige voordeel dat er geen slijtage van het rijdend materieel ontstaat en dat de rit bovendien praclisch schok- en tril- lingvrij is. Dit klinkt mooi, maar we mogen niet vergeten te vermelden, dat het zelfs de uitvinder van de aanvang af duidelijk was dat een dergelijke zwevende trein nooit op economische wijze zou kunnen worden toegepast, want om de trein binnen de voorgeschreven baan te houden zouden minstens drie rails met drie electromagne- ten en evenzovele re gelinrichting en nood zakelijk zijn geweest. De hieraan verbon den hoge kosteii konden echter voor een groot deel worden ondervangen door de trein ondergronds te laten zweven in spe- ciaal daarvoor aangelegde buizen. Zoals de brieven verzonden worden door de buizen post in sommige grote steden en in ver schillende grote gebouwen hier te lande zo zou ook het personenvervoer door bui zen dienen plaats te vinden in wagons van 10 a 15 m. lengte, bij een hoogte van on geveer 2 m. Omdat hier geen wrijving wordt ondervonden zoals bij het rollend materieel, zou in de stedelijke ondergrond se banen met geringe kosten reeds een snelheid van 150 km. per uur kunnen wor- den bereikt. Volgens de be rekeningen zouden de snel heden echter gemakkelijk tot 1000 km. per uur kunnen worden opgevoerd, waarvoor de lucht in de buizen ech ter verdund zou moeten wor den teneinde de luchtweer- stand te verminderen. Dit zou een luchtdichte afsluiting van de wagons en het hele buizensysteem noodzakelijk maken, hetgeen een vrij begrotelijke ge schiedenis wordt. Hoe het ook zij, de zwevende trein open de op papier en volgens het vereenvoudigde en verkleinde model, grootse mogelijkhe den. Maar alleen de aanleg van de spoor baan zou al bijna 4 maal zoveel kosten als een normaal stukje spoorweg van dezelfde lengte, zodat de werkelijke uitvoerbaar heid van de zwevende trein wijselijk nim mer is beproefd. De gehele uitvinding bleef daardoor nogal zwevend. Nu we toch aan het zweven zijn geraakt, moeten we toch ook eens spreken over het zwevende touw dat recht overeind blijft staan wanneer het door de fakir in de lucht is geworpen. Het vervelende van deze geschiedenis is echter, dat de truc waar schijnlijk nimmer is vertoond! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadntk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2