Tweede Kamer is ongerust over verkeersonveiligheid Agenda voor Haarlem Kamermeerderheid wil geen rijks- maar bijzondere school B. en W. van Amsterdam tegen idee van schipbrug bij Velsen Nederlaag voor minister Mansholt Er komen zvellicht rijdende brigades voor opvoeding der weggebruikers Mist hinderde verkeer te land en te water Verbeterde bezorging WOENSDAG 23 DECEMBER 1*$3 Landbouwonderwijs in N.O.-polder Uiteenzettin#en in Korea vandaag ten einde Heringa. Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Kerstfeestvieringen in Paleis Het Loo „Nozema" kocht televisie- zenderapparatuur Protest Zware mist,groot licht Ernstig verkeersongeluk bij Abbenes Rotterdams derde oliehaven-plan gaf stof tot critiek in de raad Kort nieuws Spanningsdaling op 't net bracht even duisternis Melksanering Heemstede (Van onze parlementaire redacteur) Mr. Burger (P. v. d. A.) verraste Dinsdagochtend de Kamer, die juist op een voor haar vroeg uur was bijeengekomen wegens het vele, dat er nog vóór het Kerst reces viel af te doen, door onverwachts en zonder het gebruikelijk overleg met de desbetreffende commissie, over een paar verzoekschriften een uitvoerig betoog te houden. Dit betrof het verlenen van een schadeloosstelling aan hen, die na de be vrijding ten onrechte gedetineerd zijn ge weest. Na enige discussie besloot de Kamer later over de door mr. Burger aangeroerde kwestie eens te gaan debatteren. Na dit oponthoud kwam minister Mansholt aan het woord. Met betrekking tot het vraagstuk van het landbouwonderwijs in de Noord-Oost- polder deed hij het denkbeeld aan de hand, een gedeelte van de inrichting voor het landbouwonderwijs door verschillende onderwijsinrichtingen gezamenlijk te laten gebruiken. Voor het levensbeschouwelijk deel kon men het dan afzonderlijk doen. Drie afzonderlijke scholen vond hij te veel. De heer Engelbertink (KVP) noemde dit denkbeeld van de minister on aanvaardbaar. De heer Van denHeuvel (A.R.) was verheugd over de in het algemeen tege moetkomende houding van de minister tot het bijzonder landbouwonderwijs en over het feit dat de bewindsman blijkbaar niet meer wenst vast te houden aan één rijks landbouwschool in de Noord-Oostpolder. Om de minister een handje te helpen kwam deze afgevaardigde met een amen dement om de begrotingspost voor de rijkslandbouwschool met 1 te vermin deren en het subsidie voor de bijzondere school met 1 te verhogen. Minister Mansholt verzocht met nadruk dit amendement in te trekken en de oplossing te zoeken in subsidies voor bijzondere scholen, ieder met eigen zelf standigheid, maar aansluitend aan een centraal gedeelte, dat men gezamenlijk zou kunnen gebruiken. Maar de heer Van den Heuvel merkte op, dat zijn amendement beoogt de bestaande Protestants-Christelijke school te doen subsidiëren en niet om gelden toe te staan voor een rijkslandbouwwinterschool in de Noord-Oostpolder. De minister was bereid bijzondere scholen te stichten en te subsidiëren, maar hij wenste in het midden te laten welke scholen dat zouden zijn. De heer Van denHeuvel bleef ech- PANMOENDJOM (AFP). Vandaag is de laatste dag van de uiteenzettingen aan krijgsgevangenen in Korea die weigeren gerepatrieerd te wordvn. De communisti sche uiteenzetters begonnen 's ochtends met ondervraging van 250 Chinezen en 30 Noord-Koreanen. Twee gevangenen vroegen om opneming in een neutraal land. Nadat twintig Chine zen ondervraagd waren, had er één zich voor repatriëring gemeld. De pro-communistische gevangenen (on der wie Amerikanen en een Brit), die niet gerepatrieerd willen worden, maakten ka baal toen via een radio-installatie een Zuid-Koreaanse, een Amerikaanse en een Britse officier verklaringen voorlazen. Deze uiteenzetting was twee uur opgehou den, omdat eerst in de tekst van de ver klaring wijzigingen moesten worden aan gebracht om aan bezwaren van de neu trale repatriëringscommissie tegemoet te komen. Boven de barakken van de gevan genen verschenen spandoeken met het op schrift: „wij blijven bij ons besluit". De Amerikaanse en Zuid-Koreaanse krijgsgevangenen, die besloten bij de Noor delijken te blijven, dansten en zongen toen een geallieerde officier hun kwam vertel len, dat dit de laatste dag der uiteenzet tingen was. Een zeventiental Amerikanen stond dicht bij de prikkeldraad afzetting van hun kamp de „Internationale" te zingen in antwoord op de oproep tot repa triëring. De ene Brit, die repatriëring blijft weige ren, Andrew Condron, riep: „Is er soms een Brit, die naar huis wil?" en antwoordde toen zichzelf met een luid geschreeuwd „Nee". Majoor Michael McNable, een Schot, deed de weigerachtige Brit weten, dat hij Maan dag uit Japan met diens moeder getele foneerd had. „Zij was diep bewogen. Zij huilde, gedurende het hele gesprek", aldus de majoor. „Zij vroeg mij je te smeken haar de gelukkigste dag van haar leven te bezorgen door naar huis terug te kei-en". Condron liet zich echter niet vermurwen. ADVERTENTIE Haarlem ter volhouden, waarop prof. Oud (VVD) zich in het d,ebat mengde en de staatsrech telijke kant van de kwestie besprak. Door vermindering van de desbetreffende be grotingspost met 1, zou er niets kunnen komen van een rijksschool. Maar boven dien: volgens een Anti-Revolutionnairbe- ginsel mag men een regering nooit gelden opdringen, die zij niet wenst. De Kamer nam echter het amendement met 35 tegen 29 stemmen aan. Visserij Het debat over de afdeling Visserij lever de weinig nieuws op. Minister Mansholt achtte het raadzaam de door hem aange kondigde nota over de visserij mettertijd onderwerp van clebat te doen uitmaken. Hij merkte op, dat er internationaal geen bereidheid bestaat tot een visverbod op Zondag. Bij de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap zullen wij eisen, dat subsidiëring van de door Duitse vissers gebruikte kolen zal ophouden: dat er slechts één kolenprijs zal zijn. De begro- itng ging er tenslotte zonder hoofdelijke stemming door met aantekening van het communistisch tegen. Nadat Maandagavond de Zeeuwse evacué's, die nog verblijf houden in het paleis Het Loo, het Kerstfeest hadden ge vierd, dat onder persoonlijke leiding stond van Prinses Wilhelmina, waren Dinsdag middag in de stemmig aangeklede öntspan- mingszaal van het paleis weduwen en kin deren van gevallen verzetsstrijders bijeen die zijn toevertrouwd aan de Stichting 1940—1945. Ock op dit feest gaf de Prinses blijk van haar belangstelling. Nadat een kwartet het „Gloria in excelsis Deo" ten gehore had gebracht, las Prinses Wilhelmina het Kerstevangelie voor. Hierna zongen allen het „Stille Nacht" en las de heer Th. Booy, particulier secretaris van Prinses Wilhel mina, enige Kerstverhalen voor. Aan het slot werden de kinderen onthaald op chocolademelk en geschenken. De Nederlandse Omroep Zender Maat schappij „Nozema" is dezer dagen tot een aecoord gekomen met Philips omtrent de overneming van de televisie-zenderappara- tuur in Lopik, welke Philips gedurende de experimentele periode in bruikleen had ge geven. Inmiddels heeft P.T.T. de zendmast van de TV in Lopik eveneens aan de Noze ma overgedragen. WOENSDAG 23 DECEMBER Concertgebouw: Piano-recital van Jan Smeterlin, 8 uur. Minerva: „De ster van Bethlehem". Kerstspel, 7.30 en 9.30 uur. Luxor: „Vuile handen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Midnight Kiss", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Scharlaken tunieken", 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Muiterij op de Boun ty", 18 jaar. 8 uur. Roxy: „Dossier 212 van Tokio", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Het lied van de woestijn", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Anna", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 24 DECEMBER Gebouw Zang en Vriendschap, Jansstraat 74: Kerstwijding van „De grotere Wereld", 8 uur. Palace: „By the light of the silvery moon", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De kuise Violetla". alle leeft.. 2. 7 en 9.15 uur. Lido: „Het gouden zwaard, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Gevan genen op Sumatra", 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Twintig jaar op wacht", alle leeft.., 2,30 uur. „Vrouwen die het teken dragen", 18 jaar, 7 en 9.15. Roxy: „De zwarte adelaar", H jaar. 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Puntje tu Anton", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. De Tweede Kamer heeft gisteravond bij de voortgezette behandeling van de be groting van Verkeer en Waterstaat minis ter Algcra een staalkaart van wensen voor gelegd. Vele sprekers maakten zich ernstig ongerust over de toenemende verkeerson veiligheid. Ir. P o s t h u m u s (P. v. d. A.) achtte het de voornaamste taak van de minister het aantal ongelukken te doen verminderen. Verbreding van rijwielpaden kan met het oog op de bromfietsen wel licht verbetering geven. Te betreuren viel, dat op de lagere school verkeersondcrwijs niet tot de verplichte vakken behoort. On toelaatbaar noemde deze afgevaardigde het, dat het Rijtijdenbesluit uitzonderin gen mogelijk maakt waardoor chauffeurs eventueel 16 tot 20 uur aan één stuk in dienst kunnen zijn. Hij wenste dat aan de hand van een kostprijsberekening nage gaan zou worden of electrisch treinvervoer goedkoper is dan Diesel-electrische tractie. Met de heer Ritmeester (V.V.D.) drong hij aan op spoedige oprichting van een naamloze vennootschap „Schiphol", waarin met het rijk en Amsterdam, ook Rotterdam en Den Haag moeten deel nemen om aldus het nationale karakter van de luchthaven nog meer tot zijn recht te doen komen. Met nadruk vroeg hij snellere vol tooiing van de tunnel bij Vclsen. Ook drong hij op spoed aan ten aanzien van het Hem- brugprobleem en dat van de IJ-tunnel. „Geen water in de wijn ten aanzien van de Rijn", luidde het parool van mr. Van den Heuvel (K.V.P.) toen hij de staf brak over Duitslands teleurstellende hou ding wat de inbreuken op de Rijnvaart- acte betreft. Blijft Duitsland op zijn stuk staan, moet dan niet het nemen van rechts middelen ernstig in overweging worden genomen?, vroeg hij. Ook prof. L e m a i r e (K.N.P.) heeft gesteld, dat de ten dienste staande rechts middelen niet langer buiten beschouwing mogen worden gelaten Hij heeft de vraag gesteld - en ook de heer Schilthuis (P. v. d. A.) had reeds een opmerking in die richting gemaakt - of het geschil aan hangig kan worden gemaakt bij het Inter nationale Hof van Justitie. Juristen zijn het er niet over eens, of. deze mogelijkheid inderdaad bestaat. Bij een uitspraak van het hof zal Duitsland zich niet neerleggen, omdat het dit instituut niet erkent, maar aan het morele effect zou Bonn zich moei lijk kunnen onttrekken. Een negeren van een eventuele uitspraak zou de betrek kingen met Frankrijk - ook partij in de Rijnvaart - zeker geen goed doen. Het is om deze politieke reden - samenhangend met het geheel der West-Europese samen werking - welke de Nederlandse regering er van zou kunnen weerhouden, het ge schil voor het Haagse hof te brengen. Mr. Algera antwoordt Minister Algera is in ziin ant woord gisteravond nog niet op dit punt ingegaan. Hij heeft ziin rede om kwart voor twee 's nachts afgebroken en zal haar vanmiddag voortzetten. Mr. Verkerk had bedenkingen geuit over de aan de N.S. verleefde autobus- concessie AmsterdamDen Haag en een rede van de president-directeur, ir. F. Q. den Hollander, geciteerd, waarin deze een uiteenzetting had gegeven van de nationale vervoerstaak der N.S. Minister Al g e r a heeft een ietwat ab- rubt antwoord gegeven, toen hij mr. Ver kerk te verstaan gaf: „Ik heb die redevoe ring ook gelezen. Ik kan er alleen maar van zeggen, dat ik het beleid bepaal". „Voor enige ongerustheid", zo verzekerde de minister, „behoeft geen reden te zijn, want de hoofdzaak is, welke criteria ik volg. Met andere woorden: niet Utrecht, maar Den Haag heeft het laatste woord. Ik heb mij bij de beslissing laten leiden door overwegingen van incidentele, tijdelijke en niet principiële aard. De busdienst maakt de kosten goed". Rijdende brigade voor verkeersopvocding De verkeersveiligheid is een brandend vraagstuk, waaraan de grootst mogelijke aandacht moet worden besteed, zei minis ter Algera verder. Want wat maar kan worden gedaan om de verkeersveiligheid te verhogen, zal niet worden nagelaten. Dat geldt voor de wegbebakening, voor de flik kerlichtinstallaties, maar vooral ook voor de opvoeding in het verkeer. „Hoewel ik hem niets nieuws zal vertellen", aldus de minister, „ben ik bereid op de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aandrang uit te oefenen verkeersonderwijs als verplicht leervak in te voeren". In onderzoek is de mogelijkheid een aantal rijdende brigades in te stellen voor ver- keersopvoeding. De minister wil voorts de ontwikkeling Minister Algera. van het bromfietsprobleem na de jongste beslissing afwachten. Aandacht zal wor den geschonken aan de aanleg en verbre ding van rijwielpaden. Instelling van een rijvaardigheidsexamen stuit op practische bezwaren. De minister heeft, vergelijkende cijfers gegeven van de kosten van de bedrijfsacti viteit der spoorwegen. Met de huidige vorm zijn f 55 millioen gemoeid, stoomtractie zou f 70 millioen kosten, Dieseltractie f 35 millioen. Vandaar dat de voorkeur wel uitgaat naar Dieseltractie. Tenslotte heeft de minister nog meege deeld dat de commissie voor de oeverver bindingen een gunstige conclusie heeft ge trokken met betrekking tot de overbrug ging van de Oranjesluizen te Amsterdam. Zij zal een aanmerkelijke verlichting brengen, maar het IJ-tunnclplan wordt er niet minder urgent door. Vanmiddag zal minister Algera zich bezig houden met internationale vraag stukken en de luchtvaartproblemen. Een oproep van de Perzische religieuze leider Kasjani en Makki, een voormalig aanhanger van oud-premier Mossadeq, om ter gelegenheid van de terugkeer van de Britse diplomaten een zwarte armband'te dragen, heeft bij de Perzen vrijwel geen gehoor gevonden. Politiemannen en mili tairen hielden twee groepen studenteq aan, die anti-Britse leuzen riepen. In de univer siteit van de hoofdstad raakten studenten slaags met militairen, toen eerstgenoemden „weg met Zahedi" riepen. Als protest tegen de terugkeer van de Britse diplomaten zijn de studenten van de juridische faculteit in staking gegaan. De mist heeft gisteren het verkeer te land en te water ernstig belemmerd en hier en daar ook ongelukken veroorzaakt. Door het slechte zicht kwam gisteravond om half acht het Finse m.s. „Eckera" bij de Hem brug in aanvaring met de Maandag in gebruik genomen Donaupont. De pont zat reeds voor tweederde in de haven toen het Finse schip haar met de steven raakte, waardoor een hokje, waar de bemanningsleden bij slecht weer be schutting vinden, enigszins werd ontzet. De „Eckera" kwam met stukgoed van Amster dam en was op weg naar Hamburg. Het pontverkeer over het Noord zeekanaal heeft geen stagnatie ondervonden. Het Italiaanse stoomschin „Versilia" heeft gisteravond geseind dat het tenge volge van de mist genoodzaakt was voor anker te gaan. Het schip ligt op de Noord zee anderhalve mijl ten Noordoosten van de Maas-boei. De scheepvaart was van de ligplaats van de „Versilia" op de hoogte gesteld. Amsterdam en omgeving zaten gisteren weer potdicht tengevolge van de dikke mist. Het luchtverkeer boven Schiphol, waar het zicht niet meer dan 100 meter was, ondervond voor de uitgaande vlieg tuigen geen vertraging, behalve naar plaatsen, die eveneens „dichtgemist" wa ren. Het inkomende verkeer werd echter zwaar door het slechte zicht gehinderd. Vliegtuigen, komende van New York, we ken uit naar Brussel. Het rij verkeer op de toegangswegen naar Amsterdam kon normaal doorgaan, hoe wel ook hier het zicht op vele plaatsen niet meer dan 50 meter was en grote voorzichtigheid moest worden betracht. De politie heeft over het algemeen niet te klagen over de bestuurders van auto's, die zich niet aan de order houden om overdag bij mist met brandende koplich- ten te rijden. Toch zijn er sommigen, die er zich niet aan storen en zod'oende een gevaar voor hun mede-weggebruikers op leveren. Op het emplacement te Nijmegen is gis teravond de diesel-trein van 8 uur 05 in de richting Den Bosch kort na het vertrek in zijdelingse aanrijding gekomen met een stoomlocomotief. Van het treinstel ont spoorde het voorste draaistel, van de lo comotief een tenderas. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De reizigers zijn met ruim een half uur vertraging met een ander treinstel vertrokken. De oor zaak van de aanrijding is nog niet bekend, doch houdt waarschijnlijk verband met de dichte mist. Helaas nog steeds niet ten overvloede de bij de K.N.A.C. binnenkomende rappor ten spreken een te duidelijke taal vestigt de K.N.A.C. er nogmaals de aandacht van automobilisten op, dat zij als de mist over de wegen hangt, overdag het ongedempte koplicht dienen te ontsteken. Door de grote intensiteit van het daglicht zullen zij geen last hebben van terugkaatsing van het licht. Bij duisternis en mist gebruike men het gedempte licht, omdat men anders door terugkaatsing van het eigen licht wordt verblind. Maar nooit bij zware mist stads lichten. Die stadslichten ziet de tegenligger altijd pas later dan de auto die de stads lichten voert. Vanmorgen om kwart over tien is een ADVERTENTIE tO stuks 0.40 20 stuks f 0.80 50 stuks f 2.- Het interim-rapport van de Commissie Oeververbinding Noordzeekanaal en IJ zal spoedig aan de minister van Verkeer en Waterstaat worden uitgebracht, zo heeft Amsterdams burgemeester, mr. Arn. J. d'Ailly gisteren medegedeeld op vragen der raadsleden tijdens de behandeling van het hoofdstuk „Economische Aangelegen heden" der gemeentebegroting 1954, die gisteravond werd aangenomen. Ten aanzien van de plannen tot het leg gen van een tijdelijke schipbrug nabij Vel sen ter verwerking van het drukke ver keer ter plaatse in de periode, dat de tun nel r.og niet gereed is, zei de burgemeester, dat B. en W. van mening zijn dat deze brug niet mag worden gelegd vanwege de be lemmering die de scheepvaart van en naar de hoofdstedelijke havens zal ondervinden. Door B. en W. zal alles worden gedaan om de belemmeringen voor het scheep vaartverkeer tot een minimum te beper ken, zoals de verlenging en verbreding van de pieren in IJmuiden en het aan- .brengen van een lichtbebakening in de man die bij het viaduct in de Rijksweg havens en eventueel langs de oevers van A »V-1 „rl n »v» I 1 al» II n n M al U a. m a<< a. het Noordzeekanaal. AmsterdamDen Haag ter hoogte van Abbenes met de fiets aan de hand de auto snelweg wilde oversteken, door een perso nenauto aangereden. De man, wiens identiteit vanmórgen nog niet was vastgesteld, is in zorgwekkende toestand naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De Rotterdamse politie heeft in samen werking met de spoorwegrecherche vijf man nen aangehouden, die bekend hebben dat zij ruim 3000 kilogram koperdraad hadden ge stolen op de opgeheven spoorlijn Rotterdam MaasGouda. Het koperdraad, afkomstig van de bovenleiding, was ongeveer f 6000 waard. De Partij van de Arbeid houdt op 8 en 9 Januari te Alkmaar haar achtste agrarisch congres. De eerste dag spreekt de heer J. Dragt over de perspectieven voor de koude- grondtuinbouw cn de heer L. Osinga over de fruitteelt en 't koudegrondtuinbouwbedrijf De tweede dag houdt dr. ir. A. Vondeling een inleiding over de landbouw en de we reldmarkt. De slotrede wordt uitgesproken door minister Mansholt. De definitieve beheersvorm der lucht haven Schiphol zal in de richting van een Naamloze Vennootschap gaan. Hierdoor zal de luchthaven een algemene vertegen woordiging krijgen, noodzakelijk voor een goed bestuur van „deze kleine provincie stad", aldus de burgemeester. De hoofdstad heeft goede contacten met de K.L.M., als agent van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena, voor de onderhandelingen over het opnemen van Amsterdam in het helicoptère-net. In prin cipe heeft de Sabena geen bezwaar, dat Amsterdam in dit net wordt opgenomen. De wethouder der bedrijven zeide, dat binnenkort in de hoofdstad proeven zullen worden genomen met trolley- en autobus sen ter vervanging van trams. Een aange wezen straat hiervoor is de Leidsestraat. Eventueel zal geëxperimenteerd worden met dubbeldeksbussen of bussen met aan hangwagens. De reeds aangekondigde ver hoging der tarieven van het gemeentever voerbedrijf zal in de loop van het begro tingsjaar worden verwezenlijkt. Rotterdam De heer R. Tb-le Cavelier (V.V.D.) In een kring rond de obilisk in het centrum van het St. Pietersplein, wacht een gedeelte van tachtig zware vrachtwagens vóór het begin van de reis door Italië. De vrachtwagens zijn geladen met kerstpakelten van het Vaticaan, die in het gehele land zullen worden uitgereikt. heeft tijdens de begrotingsdiscussies de vestiging van een derde petroleumhaven in Rotterdam ter sprake gebracht. De te graven havens zullen bereikbaar zijn voor de grootste tankschepen. Wat kan Amster dam hier tegenover stellen? vroeg hij. Hij vroeg zich af of de Rotterdamse plannen economisch verantwoord zijn. Rotterdam noch Amsterdam hebben de cliënt, die de derde petroleumhaven moet bezetten. Am sterdam heeft de benodigde gronden bouw rijp gereed. Rotterdam moet millioenen investeren om, op speculatieve gronden, de derde petroleumhaven te graven. „Rot terdam heeft reeds twee van deze havens en tracht door een snel raadsbesluit te nemen, de situatie te forceren", zo zeide spreker. „Rotterdam heeft een sterk plan, goed gekeurd door de minister van Waterstaat, waarin de derde petroleumhaven evenwel niet is opgenomen, doch thans „pour besoin de la cause" is ingelast. Zullen de minis ters dit goedkeuren? Of zal men ook in Den Haag nog eens aan de stad denken, die door zijn haven Nederland tot een zee varende natie maakte en die de bakermat was van de welvaart van weleer. Rotter dam, dat Amsterdam zijn overslagbedrijf voor massagoederen misgunt, wil thans voorbeschikken op een besluit van het mi nisterie van Waterstaat, dat wel eens meer schele ogen maakt", aldus de heer Le Ca- velier. De wethouder voor de havens ad inte rim, mr. R. van den Bergh, zeide dat B. en W. zich niet in het openbaar wensen uit te spreken over het beleid van een ander ge meentebestuur. B. en W. zijn er van over tuigd, dat de regering hier nauwlettend zal toezien en dat op het gebied van de petro leumhaven geen handelingen worden ver richt, die de Nederlandse economie piet ten goede zullen komen. In vele gemeenten van ons land heeft men het gisteravond omstreeks 23.42 uur enkele seconden zonder electrisch licht moeten stellen. Omstreeks die tijd floepte het licht plotseling uit, of het nam in kracht af, doch na ongeveer vijf a zes seconden ging het weer branden. Het betrof een plotselinge spanningsdaling in het 150 kilovolt koppelnet, waarop alle provincies in ons land zijn aangesloten. Enkele lijnen van het koppelnet werden uitgeschakeld, waardoor onder meer de grootste steden enige seconden in het duister zaten. Naar wij vernemen zullen met ingang van 4 Januari 1954, in opdracht van het Bedrijfschap Zuivel, te Heemstede enige belangrijke verbeteringen bij de mèlkbe- zorging worden ingevoerd. Zo zal het aan tal bezorgers in verschillende sectoren tot drie cn in bepaalde gevallen zelfs tot vier worden opgevoerd: met het logische ge volg, dat de huisvrouw haar melk en melk producten vanaf die datum vroeger thuis bezorgd krijgt. Het ligt in de bedoeling en hiernaar zal ernstig worden gestreefd, in alle wijken vóór één uur met uitzonde ring van de Zaterdag met de bezorging gereed zijn. Verder kan de huisvrouw voortaan van bezorger veranderen, zonder hiervoor een bepaalde reden te moeten opgeven, al blijft zij dan ook aan de bezorgers gebonden, van de sector waar zij is ingedeeld. Nadere bijzonderheden over deze vrije keuze kan zij vernemen uit de circulaire, welke nog vóór Kerstmis huis aan huis in Heemstede zal worden verspreid en waarin tevens de adressen van alle leveranciers in haar sec tor staan vermeld. De bezorgers zijn ver plicht, elke door de klant gewenste ver andering onmiddellijk aan de voorzitter van de Coöperatieve Melkhandel, de heer H. G. Janmaat, Binnenweg 25, door te geven. Ten slotte doen de Heemsteedse melk handelaren een dringend beroep op de medewerking van de huisvrouw, door haar te verzoeken de bezorging te bespoedigen, door zoveel mogelijk de melkkan, met het geld, tijdig gereed te zetten.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5