Verblijf in de kampen heeft zijn nut voor de aanpassing COEBERGH hw,n;iM Halfwegs stoomgemaal 100 jaar in dienst van de waterbeheersing Een aarzelende liefde .Clowntje Rick 't meest geroemd... 't meest verkocht bij Australië als immigratieland Maar het moet niet te lang duren Feuilleton Worden 500 cc en 350 cc- races geschrapt? Onsportief optreden van Columbianen Fietser tegen visauto De Nijl-marathon 4 BRANDEWIJN Jubileum Rijnland door Dorothy Quentin De Nederlandse zeil- kampioenschappen Sport in 't kort Wacker op Curacao Kennemers verloor protest Gewond naar ziekenhuis Bromfietsen in sommige gevallen op de rijbaan Korfbal Stadseditiebeker Voor de kinderen WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 ADVERTENTIE Voor het Hoogheemraadschap van Rijnland zal 1954 een jubileumjaar van uit zonderlijke betekenis zijn. Het was in dit, nu bijna beëindigende jaar, namelijk 700 jaar geleden, dat het waterschap voor het eerst in de geschiedenis vermelding vond. 700 of wellicht ook wel 750 jaar! Want het merkwaardige geval doet zich voor, dat men op geen 50 jaar nauwkeurig kan zeggen, hoe oud het is! Niettemin: het inge- bruik nemen van het momenteel in aanbouw zijnde, nieuwe gemaal bij Katwijk, zal het sein voor de feestviering zijn. In 1954 zal het Hoogheemraadschap het 700 of 750 jaar bestaan gedenken en bij die gelegenheid een gedenkboek uitgeven en in het gemaal een gebeeldhouwde figuur van haar stichter in 1253, Willem II, Rooms Koning, aanbrengen. Wantal schijnt een vergeeld handschrift het waterschap reeds in 1205 te noemen de geleerden kibbelen daar nog over! het nieuwe jaar is een jubileumjaar. Daarbij zal men ook de 100ste vex'jaardag van het Halfwegse Stoomgemaal vieren. Want in Mei 1953 was dit gemaal reeds een eeuw in dienst van de waterbeheersing in Noordholland. (Van onze correspondent in Australië) Hoewel de immigranten-kampen in Australië over het geheel genomen alle op dezelfde grondslag berusten, en naar alge meen geldende voorschriften worden ge leid, trof mij toch het verschil in woontoe standen, meestal voortspruitende uit de omgeving waarin het kamp gelegen is. De barakken zijn overal van hout of van plaatijzer, soms zijn het van gegolfd plaat ijzer opgetrokken, boogvormige barakken zoals in Nelson's Bay ten Noorden van Newcastle aan de kust van Nieuw Zuid- Wales. De kamertjes verschillen weinig in grootte eti aankleding (die men zelf moet verzorgen). Maar het maakt een groot ver schil oif men, zoals in Nelson's Bay, zomaar op het strand kan stappen en in zee kan duiken, of dat men, zoals in Holden bij Northam (75 km. van Perth in West- Australië) in een kale, lichtglooiende vlak te woont. Het maakt ook een groot verschil of men, zoals in Bonegilla (zeven uur per trein van Melbourne) kan wandelen en zich kan verlustigen in de aanleg van tui nen rondom de barakken, of dat men, zo als in Wacol (15 km. van Brisbane in Queensland) midden in een woud van gombomen vertoeft, waardoor een nieuwe ling het gevoel krijgt dat het bos van zijn kindersprookjes werkelijkheid is geivorden. De Nederlander moet in deze kampen wennen aan typisch Australische verschijn selen, al waren het alleen maar de toilet ten, die aan de voorkant open zijn en dou checellen, die evenmin een deur bezitten. Men ziet die niet alleen in de kampen, maar ook in de modernste fabriekscom plexen. Verlangen naar eigen huis Daarom is het goed „door het kamp te gaan", maar het verklaart ook waarom ik weinig tevreden Nederlanders in de „op vangcentra" heb aangetroffen: in Bone gilla, in Holden, in Woodside (bij Adelai de) en in Wacol. Allen, die hier vertoeven verlangen naar hun eigen huis, hun eigen gemeenschap, hun eigen gezin. De waar dering voor het kamp komt pas later, wan neer men zijn weg in de Australische ge meenschap heeft gevonden. Dan herinnert men zich de kleurige aankleding van som mige barakken, waar de kinderen van moeders, die in het ziekenhuis moesten worden verpleegd, een verzorging kregen die critiekloos is. Men denkt met een tikje weemoed terug aan het gemakkelijke le ven waar geen-zorgen bestonden voor het bereiden der maaltijden, aan de bossen of vlakten, waar de jeugd zich kon uitleven. Maar men denkt ook terug aan de koude avonden wanneer het niet mogelijk was de hut te verwarmen, aan de duisternis alom en aan de afwezigheid van de man, die vele honderden mijlen van het kamp ver wijderd zijn werk verrichtte, gescheiden van zijn gezin. Waardering komt later In 1952 gingen achtduizend Nederlan ders door naar Bonegilla. Zij allen hebben dit verblijf van betrekkelijk korte duur elk op hun eigen wijze ervaren. Sommigen bleven er niet langer dan twee weken, an deren langer dan een half jaar. Velen, die er gebruik maakten van de ontspannings gelegenheden, zoals bioscoop en gezel schapsspelen of de bibliotheken, of die re gelmatig naar de kerk gingen en regelma tig contact onderhielden met hun geeste lijke voorgangers, denken nu nóg daaraan terug omdat zij ver weg in het binnenland een werkgever vonden en dit alles thans slechts sporadisch kunnen doen. Doch dit staat wel vast: men streve er naar het verblijf in een kamp niet langer dan tot drie maanden te rekken. Ik weet dat er velen zijn, die niet in staat zijn binnen die periode elders onderdak te vin den. Ik ken verscheidene emigranten, die al anderhalf jaar in een hostel wonen. Dikwijls wordt een verblijf in een kamp gerekt om te sparen voor een eigen huis, even dikwijls blijkt echter dat voor een klein gezin zelfs een verblijf in een hostel te kostbaar wordt om het begeerde doel te bereiken. Toch een noodzakelijk kwaad Hoe men de zaak ook wendt of keert, de kampen blijven een noodzakelijk kwaad zolang de emigranten in groten getale bin nen komen en niet onmiddellijk in staat zijn voor eigen huisvesting te zorgen. Men kan zegen, zoals een Haagse emigrant mij ver telde: „In Den Haag zat ik op een boven huis en hier in Wacol woon ik midden in het bos", maar Australië is een groot en uitgestrekt land, waar vrijwel ieder die een huis bewoont, diezelfde natuur in al haar schakeringen om zich heen kan heb ben en men gevrijwaard is van de nadelen, die een barakkengemeenschap met zich brengt. Het is daarom gelukkig dat de Neder landse emigrant zich er spoedig doorheen 26) „Dat kun je niet. De zee zit hier stamp vol met haaien en zo nu en dan komen ze in de baai. 's Nachts mag je helemaal dat risico niet Iepen", zei hij zakelijk en zwom met krachtige slagen weg, omdat Rose mary's romantische en dromerige stem ming hem onzeker van zichzelf maakte. Toen ze volgens Gavin lang genoeg in 't lauwe water hadden rondgezwommen, lie pen ze naar de rand van het in een zilver kleurig licht glinsterende strand, weg van het hötel en weg van al het kunstmatig licht. Hier, waar de baai zich aan hun voe ten uitstrekte en het lawaai rond het hötel nauwelijks meer hoorbaar was, ademde al les een uitzonderlijke rust. „Wat een pracht-achtergrond voor een „Midzomernachtsdroom!", zei Rosemary, terwijl ze een blik achter zich wierp op de tuinen, die ze zo juist doorgewandeld wa ren. werkt, ten spijt van "de directeuren, die zo graag een Hollander permanent als kok zouden willen aanstellen om aan de klach ten over het eten zoveel mogelijk tegemoet te komen. Van de 750.000 emigranten, die zich na de oorlog in Australië hebben gevestigd, bevinden zich er op het ogenblik niet meer dan 20.000 in de kampen, die aange duid worden met „Training and Reception- Centre (opleidings- en ontvangstcentrum), „Holding Centre" (centrum voor verblijf van langere duur) en „hostel" (gemeen schappelijk wooncentrum). Het heeft geen zin te klagen over de on volkomen inrichting van de emigranten kampen, want op de punten, die juist de critische zin van de Nederlander opwek ken, zijn zij honderd percent Australisch. Zij geven de immigrant gelegenheid zien geleidelijk aan te passen aan volkomen andere levensgewoonten dan men in eigen land gewend is geweest. En ik moet zeg gen dat ook in de grote Australische fa brieken, waar de Nederlandse arbeiders werken, zulke gelegenheid tot aanpassing zich ruimschoots voordoet. In Genève werd een bespreking gehouden tussen de technische commissie van de Inter nationale Motorsportfederatie, de FIM, en vertegenwoordigers van enkele fabrieken van racemotoren. Aanwezig waren de voorzitter van de sportcommissie, onze landgenoot Piet Nortier, en de vice-voorzitter, de Italiaan graaf Lurani, verder vertegenwoordigers van Gilera, Guzzi, My Augusta en een afgevaar digde van de Duitse constructeurs. De Britse fabrieken hadden zich niet laten vertegen woordigen. Besproken werd de wijze, waarop de tal rijke ongelukken met dodelijke afloop, die de laatste jaren door de steeds meer toe nemende snelheden tijdens de grote inter- nationa'e races zijn voorgekomen, in de toe komst zullen kunnen worden vermeden. In principe werd besloten het aanstaand congres van de FIM, dat in Mei 1954 in Sche- veningen zal worden gehouden, voor te stel len met ingang van het jaar 1956 de wed strijden in de 500 cc-eategorie van de programma's te schrappen en met ingang van 1957 dit ook te doen ten aanzien van de 350 cc-klasse. Van dat moment af zal het reglement dus alleen de categorieën 125 cc., 250 cc. en eventueel een 175 cc.-klasse kennen. Nieuwe klassen in de 500 en 350 cc. zullen worden, gecreëerd, waarin dan slechts zal kunnen worden deelgenomen met serie modellen, waarvan per jaar een bepaald aan tal minimaal zal worden geproduceerd. De Nederlandse zeilkampioenschappen zullen op 4 en 5, 11 en 12 Septemebr 1954 op de Westeinderplassen gehouden worden. Als reservedata zijn aangewezen 18 en 19 September. Men is er van teruggekomen drie wedstrijden op een dag te laten varen en houdt nu op de Zaterdagen 1 en op de Zon dagen 2 wedstrijden. Ook nu weer zal de Oostenrijkse puntentelling, die het vorige jaar reeds werd gebruikt, toegepast worden. Een verbetering is, dat op de plassen een startschip gemeerd zal worden, zodat in elk geval een in-de-windse-start gegeven kan worden. Dit is gedurende vele jaren een wens van de deelnemers geweest, want tot „eilandje" vertrokken, waarbij men de wind „eilandje" vertrokken, waarbij men de wtnd niet naar zijn hand kon zetten. Zo mogelijk zal bij de kampioenschappen een Olympische baan uitgezet worden. Op de Westeinderplassen komen aan de start de regenboog-, valken, pampus-, 16 m.2 (streep)-, internationale 12 m.2, vrijheids-, internationale olympiajollen- en de inter nationale 12-voetsjollenklasse. Eventueel zal hier aan toegevoegd worden de flying dutchmanklasse. Teneinde de zeilers meer ervaring van het varen bij ruwer water te laten opdoen, zul len de kampioenschappen in de drakenklasse op dezelfde data op de Zuiderzee worden gehouden. GEDENKPENNING VOOR WERELD KAMPIOENSCHAP. Ter gelegenheid van het van 16 Juni tot 4 Juli in Zwitserland te houden voetbalt<jurnooi om het wereldkam pioenschap en van de in dezelfde periode vallende herdenking van het 50-jarig bestaan van de FIFA zal een gedenkpenning worden geslagen. De penning, die in goud en zilver is uitgevoerd, zal binnenkort bij alle Zwit serse banken verkrijgbaar zijn. De zilveren penning kost 5 Zw. francs, de gouden 200 Zw. francs. DE HENLEY REGATTA. In 1954 zal de Henley Royal Regatta gehouden worden van 30 Juni tot 3 Juli. Mochten voorwed strijden nodig zijn dan zullen die geroeid worden op de Zaterdag voorafgaande aan de loting. Gavin lachte, „Je begint al de goede kijk van een as sistent-toneelmeester te krijgen, Rose mary!" „Werkelijk? Echt, Gavin?" Ze draaide zich impulsief naar hem om en keek hem enthousiast aan met een oprechtheid, die hem diep trof. Dit was tenminste iets tast baars, iets echts; haar Liefde voor het to neel. „Begin ik al iets te leren? Ik heb zo het gevoel ach, ik leid op dat schip zo'n lui leventje „Natuurlijk en je zult nog heel wat meer leren als we weer de planken onder de voeten hebben", verzekerde hij haar. Gavin trok behaaglijk aan zijn sigaret en keek haar met die vragende blik aah, die ze al zo goed van hem kende. „Als we weer in Engeland terug zijn, zullen Val en ik je niets meer kunnen le ren, je zult dan alles weten!" „Dank voor het compliment'" Ze lachte en staarde dan weer naar de eindeloze zee. De verwarmende wind droogde haar haren, zodat ze in warrelige krullen in haar nek vielen. Gavin en Rosemary wa ren gaan zitten op een groot rotsblok en spraken over de stukken, die op het réper toire stonden en over toneel in het alge meen. Gavin merkte echter duidelijk dat Rosemary's gedachten al van het begin van de avond af dromen weefden om Va lentine Herrick. Keer op keer, steeds weer, zonder zich er blijkbaar bewust van te zijn, bracht ze het gesprek weer op Val. „Wil je werkelijk een goede assistent- In het RIF-stadion in Willemstaïl op Cu racao trad Wacker uit Wenen Dinsdagavond voor de eerste voetbalwedstrijd in Zuid- Amerika aan tegen Nacional, een ploeg uit Columbia. De ontmoeting werd b(j de stand tweenul voor Wacker in de tiende minuut van de tweede helft afgebroken wegens ver gaand onsportief optreden van de Colum bianen. Na een botsing tussen Koslïcek (Wacker) en Zazzini (Nacional) gaf laatstgenoemde zijn tegenstander opzettelijk een trap tegen een been. De Curacaose scheidsrechter Van Ros bergen wilde Zazzini van het veld sturen, doch deze weigerde, gesteund door zijn ploeg genoten. waarna Van Rosbergen inrukken blies. Reeds tegen het einde van de eerste helft begon het spel van Nacional te verruwen en toen een goed opgezette Weense aanval het doel van Nacional in groot gevaar bracht, sloeg een der Columbianen de bal met de hand uit het doel. De scheidsrechter wees naar de witte stip, hetgeen fanatieke pro testen tot gevolg had. De Weense aanvoerder Wagner voltrok tenslotte het vonnis. Dc Columbianen waren hierover zo verontwaar digd, dat één hunner toen even later voor rust gefloten werd. de scheidsrechter zand in het gezicht gooide. Na da rust leek het eerst alsof de gemoe deren bedaard waren, maar toen een goede aanval van Wacker besloten werd met een fraai schot van Haummer dat de keeper Mejia in grote moeilijkheden bracht, en de door de keener teruggestompte bal onhoud baar door Chalupecky werd ingeschoten, waren bij de Columbianen alle remmen los. Dit tweede Weense doelpunt werd zeven mi nuten na de hervatting gemaakt. Drie minu ten later zag de scheidsrechter zich genood zaakt de partij te beëindigen. De protestcommissie van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond heeft bet protest van De Kennemers, ingediend na de wed- striid tegen AFC in Amsterdam, afgewezen. Het ging hierbij om het feit of een straf- schon al dan niet toegekend had dienen te worden. De uitslag van de genoemde wed strijd blijft nu tweeeen voor AFC. Kerstsurprises Vier deelnemers aan een voetbalpool in Engeland kregen gisteren te horen dat ze ieder 40.588 pond verdiend hadden, omdat ze een aantal uitslagen van de wedstrijden van Zaterdag jongstleden juist hadden voor speld. De vier tickets voor de pool hadden samen 2 shilling gekost. Onderlinge wedstrijden Chr. Gymnastiekvereniging „IJmuiden" De Chr. gymnastiekvereniging „IJmuiden" heeft in de gymnastiekzaal van de „Marnix- school" de onderlinge wedstrijden voor de adspirantleden van de afdeling IJmuiden- West gehouden. Er werd 's middags om twee uur begonnen en om zeven uur kan de jury de prijzen bekend maken. Meisjes A: 6 jaar: A. Kollenberg 24 pnt. 7 jaar: M. Dalmeijer 24 p.; 8 jaar: R. de Vis ser 22 p.; 9 jaar: G. Zwaan 23'/2 p. Meisjes B: le groep: M. de Niet 25 p.; 2e groep: J. Wolthuizen 24!/a p.; 3e groep: A. Bakker 2214 p.; 4e groep: D. Bijl 24'/2 p. Grote meisjes: le groep: B. Stam 44 p.; 2e groep: R. Mertens 34 p.; 3e groep: S. Boon- str. 30 p.; M. Zorgdrager 30 p. Kleine jongens: le groep: H. Post 29 p.; D. van Wijngaarden 29 p.; 2e groep: E. Schmid 32 p.; 3e groep: J. Kramer 24 p. Grote jongens: le groep: H. Schmid 44 p.; 2e groep: G. v. Vijver 37 p.; 3e groep: P. Noordzij 41 Vz p. toneelmeester worden, of zet je nog steeds al je kaarten op die rol van Frik vroeg Gavin plotseling en het was alsof hij die vraag met tegenzin stelde. Rosemary staarde hein verbaasd aan. „Hoe kom je er bij om dat te vragen, Gavin?" Hij antwoordde niet direct en zei toen langzaam en met een zachte klank in zijn stem, die zij nog nooit bij hem opgemerkt had: „Ik wil alleen maar dat je niet te veel op Frik rekent; je moet daar niet te veel illusies op bouwen, Rosemary, dat is al les". Ik wil niet dat je pijn gedaan wordt zijn hart schreeuwde het uit in de muziek van de nacht; het zachte ge ruis van de zee, het zingen van de palm bomen en cie nauwelijks meer hoorbare zoete klanken van de muziek, die nog steeds rood het hotel zweefden. Niet door de verschrikkelijke te leurstelling, als je na Frik geen andere rol zult krijgenNiet door het leven En vooral niet door het egoïsme van Va lentine Herrick! Bewaar je jeugd, je bekoorlijkheden, je vertrouwen, Rosema ry De gedachten van Gavin waren een on- uitgespx-oken smeekbede. „Word vooral niet echt verliefd op Val!", voegde hij er met zijn droge stem aan toe. Rosemary voelde een grote woede in zich opkomen. Nog slechts enkele ogenblik ken geleden was ze dichter bij Gavin ge- Eerst willen wij aan het eeuwfeest van het bekende gemaal te Halfweg aandacht geven, want haar schijnbaar onbewogen historie loont wèl de moeite van een kort overzicht, mede omdat dit gemaal een ge heel eigen plaats in de geschiedenis van Halfweg inneemt. Daarbij kunnen enkele stukjes Rijnland-historie uiteraard niet on besproken blijven. Van ouds bezat het hoogheemraadschap van Rijnland te Halfweg drie sluizen, die daar in 1364 merden gebouwd. Dit drie manschap zorgde voor de lozing van over tollig Haarlèmmermeerwater op het IJ. Bij hoog water, als Westen- en Zuidenwinden het water tegen de Noordelijke waterke- ringenopstuwden, zette men de sluisdeu ren open en liet men het water in het IJ wegvloeien, toen dit gróte binnenmeer nog een open verbinding met de Zuiderzee had. De historie van Polanenhet huidige Halfweg! die bij de bouw van het oude „kasteel Polanen", later het Rijnlandshuis „Swanenburgh", een haperend begin maakte, kreeg door die sluizen groter be tekenis. En het is merkwaardig, hoe Rijn land en Halfweg elkaar sindsdien beïn vloed hebben. Dat Polanen, een vlak stukje, land, aan de ene zijde gemarkeerd door de zware IJdijken en aan de Zuidzijde af dalend in het Haarlemmermeer, heeft de strijd tegen het water nimmer opgegeven, ook al had het Haarlemmermeer zich in 1531 tot op 700 Rijnlandse roeden van de „Swanenbux-gh" ingevreten Oostelijk van Polanen lag Osdorp en Westelijk tekenden zich de contouren van Haarlems machtige St. Bavo en de ijle trekken van het vissersdorpje Spaarndam af. Doch Polanen, eens omsloten door het water, met de Spaarndammerdijk als enige communicatie met Amstelredamme en de Spaarnestad, zag na de droogmaking van het Haarlemmermeer in 1852 en die weest dan ooit tevoren; het was de sfeer vam een omgeving als deze; die geschapen was om lief te hebben, dacht ze woedend bij zichzelf. Gavin had 't in. zijn hoofd ge haald om hun vertrouwelijkheid, hun toe nadering te bederven, door zo'n dwaze op merking over Val! Maar omdat zijn woor den zo dicht datgene benaderden, wat zij diep in haar hart als de waarheid erken de, deed het haar nog meer pijn en ver grootte het haar woede nog meer. „Wat bedoel jevroeg ze koel en afwijzend. „Adoreert niet iedere vrouw vain ons gezelschap Val? we zijn allemaal verliefd op hem, zelfs Ma Tulip!" „Best mogelijk. Maar je weet, dat ik dat niet bedoelde, Rosemary". Ze stond plot seling met een snelle beweging op. „Ik begin te geloven, dat je mijn moe- dier beloofd hebt een waakzaam oogje op me te houden en nu denk je zeker dat je me ook moet zeggen of het geoorloofd is om al of niet verliefd te worden! Je kenl Val goed genoeg om te weten, dat er geen vuiltje aan de lucht is: 't is het veiligste wat ik kan doen hij beseft niet eens dat ik besta!" Er klonk iets van pijn in haar uitschie tende stem: een pijn, die Gavin's hart raak te als was 't een felle slag in zijn gezicht geweest. Hij kreeg de neiging zijn armen naar haar uit te strekken, haar te omhel zen, haar zachtjes en begrijpend te zeggen niet een kleine, domme dwaas te zijn. Maar hij besefte dat het de grootste fout zou zijn, die hij kon begaan, am op dit moment van het IJ omstreeks 1886 naar alle zijden uit op vlakke, vruchtbare polderland schappen. Maar de drie sluizen bleven! En ze heb ben een gewichtige staat van dienst, want hun waterlozen de taak vervulden ze voor, tijdens en na de droogmaking toen in combinatie met het Halfwegse stoomge maal de eeuwen door. Vierde Halfwegse sluis Toen men de definitieve plannen voor de droogmaking van het Haarlemmermeer in 1837 beraamde, rekende men op de nood zaak van een vierde Halfwegse sluis te moeten bouwen. Deze 4e sluis zou het overtollige water gemakkelijker in de Ringvaart op het IJ lozen. Maar spoedig kreeg men dóór, dat de drie oude sluizen intussen in 1653, ook al weer 300 jaar geleden!, geheel vernieuwd nog altijd voor hun taak stonden en men beter een stoomgemaal kon stichten. In 1846 trad de „Commissie van Beheer en Toezigt over de droogmaking van het Haarlemmer- Meer" hierover, met Rijnland in overleg. Men werd het over de wenselijkheid van een nieuw Halfwegse gemaal eens en zou het door dit gemaal uitgeslagen water via de Oostelijke sluis op het IJ lozen. In het voorjaar van 1848 sloot men met de fabri kanten van Vlissingen te Amsterdam een overeenkomst inzake de levering van de stoomwerktuigen. Dochfinanciëele moeilijkheden hielden de aanbesteding tot April 1851 op. In Mei 1852 zou het gemaal echter kunnen draaien! Maar de fabrikanten overschreden de le veringstermijn en op oudejaarsdag 1852 was het gemaal nog steeds in aanbouw. In Mei 1853, een jaar nadat de oplevering zou plaats vinden, sloegen de zes machtige schepraderen het Ringvaartwater naar het IJ! Hoewel het gemaal tot de i-oemnxchte droogmaking dus niet heeft kunnen bijdra gen, kende men het van den beginne een grote betekenis toe. En in de 100 jaren van haar dienstbetoon zijn deze hoog gespan nen verwachtigen niet beschaamd. In 1923 werden de machines geheel vernieuwd, de schepraderen al eerder. Men bedenke bij dit alles, dat ook deze voorbeeldige machine toch nog maar één van de eerste „stoomkarren" wasDe „commissie", die het gemaal liet bouwen, heeft de maati-egelen getroffen, die Half weg haar oorspronkelijke aanzien gaven. In 1851 liet ze de duiker tussen de Amster damse-trekvaart en het IJ dempen en groef men de z.g. Duikersloot (nu: „Polanen- kade") dwars door de huidige bebouwing van Halfweg. Tevens liet ze de „Haarlem mermeerstraat" aanleggen, toen nog, om van de sluizen bij het gemaal aan de Ring vaart te komen, maar later de belangrijke toegang tot de Haarlemmermeer. Sinds de voltooiing van de nieuwe brug bij Zwanen burg reeds weer een stil straatje, dat zijn tijd gehad heeft. Want in 100 jaar kan veel gebeuren. Zo kwam het gemaal, met alles wat er bij en om hoox't, voor ruim 184.000 gulden tot stand. En op 24 Maart 1856 nam Rijn land het gemaal definitief over. Sinds dien is „Halfweg" in de Rijnlandse waterorgani satie een begrip met voorname betekenis. Hoe belangrijk het huidige college van het Hoogheemraadschap „Halfweg" zelf ook acht, zal wel tot uitdrukking komen bij de jubileumviex-ing in het komende jaar. Zuinig op de IJsteeg In het licht van de historie, moet men ook het ontstaan en het behoud van de V ook maar de geringste toenadering te to nen. „O?ofzou je 't leuker vinden als ilk Pierre's spelletje mee zqji spelen of Terry'svoegde ze er boos aan toe. ,,'t Zou misschien vex-standiger zijn!" Gavin trachtte zijn stem zo gewoon mo gelijk te doen klinken, een beetje geamu seerd zelfs. „Ik heb 't alleen maar bedoeld als een vriendelijke raadgeving, Rosemary. Ik ken Val maar al te goed en bewondexing van een vrouw is een uitnodiging voor hem is 't dat overigens niet voor elke man?" Ik weet dat hij tegen Cornelia opziet. Wat jij en ik ook over haar mogen denken, hij gelooft heilig dat ze de meest volmaakte vrouw is, die God ooit gescha pen heeft. Dat is de simpele waarheid". „Nu moet ik je zeker ook nog bedanken voor v/at je me gezegd hebt! Ik ben na tuurlijk blind, doof, stom en daarbij ook nog lam!" Rosemary begon te snikken Toen draaide ze zich om en rende weg naar het hótel, zijn uitgestoken hand negerend. Nu, op dit ogenblik, stond haar alles weer helder voor de geest. Sinds die avond hadden zij en Gavin nauwelijks meer een woord gewisseld, behalve dan natuurlijk strikt zakelijk, zodat het zelfs June, die nu niet bepaald erg oplettend was, was opge vallen dat hun conversatie wel erg stug was. Rosemary had zich voorgehouden dat ze Gavin haatte omdat hij gemeend had haar gratis van advies te moeten dienen; „IJsteeg" voor het straatje, dat oorspronkelijk! het stoomgemaal en de sluizen te Halfweg met de IJ dijk verbond, zien. Immers: komend van het gemaal, liep men schuin de dijk op. Dit pad werd be straat met klinkers en de eerste huisjes formeerden 'zich aan dit straatje. „Steeg naar het IJ" werd „IJsteeg" en dat is het gebleven. Maandag zal de gemeenteraad van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude zich opnieuw bezinnen op de vraag, of die naam gehand haafd moet blijven. De bewoners van de historische IJsteeg menen van niet. Maar wellicht verandert hun mening, wanneer zij kennis nemen van Halfwegs historie. Herinneringen aan vroeger zijn schaars in het oude Polanen. Laat men die, welke aan de IJsteeg vastzitten, niet wegnemen! Op het Oosterduinplein is vanmorgen de heer E. Th. D., employé bij de Velsense stortings- en ophaaldienst in aanrijding ge komen met een visauto. De wagen kwam de Kennemerlaan uit en D. naderde samen met een collega op de fiets langs het Markt plein uit de richting Lange Nieuwstraat. Zijn collega reed de hoek normaal om, maar D. weifelde en reed daardoor op de auto in. De chauffeur remde onmiddellijk krachtig, waardoor zijn wagen naar het linkertrottoir doorschoof, maar de fietser maakte een lelijke tuimeling en bleef op stx-aat liggen. Een arts en de ongevallendienst hebben hem voorlopig geholpen, waarbij een bo venbeenbreuk geconstateerd werd. Boven dien klaagde hij over pijn in de ax*m. Het slachtoffer is per ziekenauto naar het An- toniusziekenhuis overgebracht. A.N.W.B. vraagt: De A.N.W.B. heeft de rxxim 2500 autori teiten, die bemoeiing hebben met het weg verkeer, er op gewezen, dat op vele plaat sen, vooral binnen de bebouwde kommen, x-iiwielpaden op sómmige tijdstippen dus danig met wielrijders zijn bezet, dat het niet wenselijk is de bromfietsers te dwin gen eveneens van deze paden gebx*uik te maken. De wet kent in zulke gevallen de mogelijkheid, de rijbaan plaatselijk en eventueel op bepaalde tijdstippen voor bromfietsers open te stellen. De A.N.W.B. acht het van bijzonder be lang, dat met spoed wordt overgegaan tot het treffen van regelingen in die gevallen waarin dit noodzakelijk kan worden geacht, echter alleen indien door de toelating van bromfietsen het vex-keer op de rijbaan niet in gevaar wordt gebracht. Dertig zwemmers en zwemsters van 13 ver schillende landen, waarbij onze landgenoot Jan v. Hemsbergen, sprongen vannacht in de koude rivier De Nijl (10 graden) voor de start van de 42 km. lange marathon van de Nijl. De start geschiedde bij Helwan, een plaats in de woestijn, vanwaar men met de stroom mee zwom tot Cairo over een afstand van ongeveer 33 km. Daarna ging het twee maal stx-oomopwaarts rond het eiland Gezira, welke afstand 414 km. bedraagt. Van de deelnemers zag alleen de Zwitser Hauser van de start af, daar hij het water te koud vond. Bij de dames had de Ax-gentijnse kampioene Enriqua Duarte zich reeds eerder teruggetrokken. Na de eerste 10 km. hadden Le Morvan (Fr.) en Hassan Abdel Rehim (Egypte) de leiding, direct gevolgd door de Egyptenaren Hassan Harei en Sayed Araby. Een andere Egyptenaar was de eerste, die de strijd na 7 km. opgaf. „Het water is te koud" zei hij. Na zes uur zwemmen lag Rehim ongeveer anderhalve kilometer voor op Pereira (Por tugal), Le Morvan (Fr.), Marei (Egypte), Morand (Franakrijk) en Heiff (Egypte)Kort daarna moest Le Morvan de strijd opgeven daar hij last van kramp kreeg. Bij de dames leidde de Deense Jenny Kamesgaax-d. Onmiddellijk achter haar lag het Britse meisje Margaret Feathers. In totaal hadden reeds zes deelnemers de strijd gestaakt. Na de eerste ronde om het eiland Gezira, in het centrum van Cairo, lag de Egyptenaar Rehim nog steeds aan de kop. Op korte afstand werd hij gevolgd door Pereira (Poit.), Morand (Fr.) en de beide Egyptenaren Heiff en Marei. De overige deelnemers lagen ver achter. Bij de dames had Margaret Feathers haar enig overgebleven rivale Jenny Kamesgaard ingehaald en was haar ongeveer een mijl voor. De Nederlander Van Hemsbex-gen gaf na 414 uur zwemmen op wegens uitputting. Voor de kox-fbalwedstrijden om de Stads editiebeker hebben ingeschreven: Animo Ready 2, Aurora 2, Haarlem 2, Nieuw Flora 2, Oosterkwartier 3, Oosthoek 1 en Sport Vereent 2. 't bad haar trots in hevige mate gekwetst. Maar ze was sindsdien veel voorzichtiger geworden en verborg zo goed mogelijk haar gevoelens ten opzichte van Val. Het grootste deel van de afgelopen week hadden ze besteed aan het repeteren van „De Lachende Vrouw" en 't was buiten twijfel dat Val als regisseur grote invloed bezat. Hij bereikte zelfs dat June ging acteren, alhoewel haar rol van Hazel maar heel weinig om 't lijf had. En Pierx'e; hij was als René La tour een heel ander mens dan de Pierre de Rougemont, die een zeex-eis maakte en zichzelf buitengewoon goed amuseerde. Rosemary zuchtte, maar onderdrukte het direct om June geen aanleiding te geven opnieuw met het stellen van nieuwsgie rige vragen te beginnen. Her had haar overigens een schok gegeven, toen ze hoor de dat Gavin getrouwd was. Ze kon echter geen reden bedenken, waarom hij het niet zou zijn! 't Had er alleen veel van weg, zoals June had opgemerkt, dat zijn vrouw geen deel van zijn leven was. En Rosemary had zich juist voorgesteld dat hij een goede echtgenoot zou zijn! Gavin was zo beza digd en vriendelijk en begrijpend; hij leek niet in de verste verte op het type, dat een „toneel-huwelijksleven" zou leiden, wat trouwens nauwelijks een huwelijksleven te noemen was. (Wordt vervolgd). De hele dag regende het pijpestelen. Van uitgaan was natuurlijk geen sprake, want om in die stromenae regen te gaan lopen, daar hadden ze niets aan. Maar ze verveelden zich niet; toen ze een poos waren bezig geweest met hun raadseltjes en wat hadden gebabbeld, zochten ze ieder een boek op. Ja, dat was een goede raad geweest, die oom Tripje hun had gegeven: ook wat boeken mee ie nemen voor als het eens minder mooi weer zou zijn. En dat was het nu; dus nu konden ze fijn in de hut wat gaan lezenZe zaten knus bij elkaar op hun strozakken en waren algauw verdiept in de boeken. En zo gaat de tijd ook genoeglijk voorbij! Toen ze hun avondeten klaar maakten, regende het nog steeds; muur toen ze gegeten hadden, begon het al te minderen. En een half uurtje later hield het helemaal op en werd de lucht weer schoon. De jongens s'onden buiten, toen de zon onderging. Het rook heerlijk in het bos. „Ik denk, dat het morgen wel weer prachtig weer zal zijn", zei Oepoetie. „Kijk, de wolken trekken allemaal weg!" En die nacht, toen ze rustig sliepen, viel er al geen druppeltje regen meer. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6