amoe KELLER Op vergadering „Theorie en Practijk" gepleit voor vergroting areaal 6. K® Gezondheidstoestand Haarlemmers reden tot zekere blijmoedigheid Afscheid van Voorwegschool Kerstmiddagen voor bejaarden uit Haarlem en omstreken Duizend Stille Armen krijgen gave V.W. en Am. Ford te huur Huisvrouwen hielden Kerstmiddag de Rooij Derde kantonrechter te Haarlem? V/ o ENS DAG 2 3 DECEMBER 19 53 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE "COURANT advertentie Haarlems Dagblad Profiteer hiervan „Op naar de 200 mil Hoen export Stille Armen te Heemstede Klacht van P.T.T. Boeiende declamaties van Roosje Driessen Vraas In Haarlem verkrijgbaar bij ZIJLSTRAAT 63 Telefoon 15778 Katholieke bejaarden Veel militair vervoer na de feestdagen N.V.V. Verkeerstechnische leer gang van A.N.W.B. in Haarlem IJrnuiden Vrachtauto reed bakfiets met breekbare waar aan Aandacht verdient ontwikkeling der geestelijke volksgezondheid Mr. W. J. Berger overleden Oooooooooooooooooooooooooooo Wie wint de WIEG <i£~lVeeXb VOOR DE BABy oooooooooooooooooooooooooooo Burgerlijke Stand van Haarlem Ideaal circuit n Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft de heer A. C. Boekwijt, plaatsvervangend hoofd van de Voorwegschool, Dinsdagmiddag van zijn leerlingen afscheid genomen. In het gym nastieklokaal, dat voor deze gelegenheid met bloemen en palmen was versierd, hadden zich naast de leerlingen van de drie hoogste klassen, ook talrijke ouders en oudleerlingen verzameld, terwijl het gemeentebestuur vertegenwoordigd was door de wethouder van Onderwijs, de heer H. Disselkoen; de gemeentesecretaris en zijn opvolger, de heren N. Vos en Th. Schelling en verder verscheidene raads leden en collega's van de scheidende onder wijzer. Nadat de heer Boekwijt en zijn familie waren binnengeleid, werd eerst een harte lijke brief voorgelezen van de inspecteur voor het lager onderwijs, de heer I. v. d. Velde, die hem een lange en welverdiende rust toewenste. Vervolgens herinnerde wet houder Disselkoen aan een andere feeste lijke gebeurtenis, die nog zo kort geleden leek, namelijk toen de heer Boekwijt werd gehuldigd in verband met zijn zilveren ju bileum. In dit zelfde lokaal constateerde spreker thans een enigszins weemoedige sfeer, omdat de heer Boekwijt nu afscheid moet nemen van het beroep, dat zijn gehele leven heeft gevuld. Deze loopbaan heeft zich gekenmerkt door een milde en warme erkentelijkheid, waardoor in hoge mate tot de karaktervorming der jeugd werd bijge dragen. Vandaar dat alle oudleerlingen de prettigste herinneringen aan hun school jaren hebben bewaard en zij steeds met de meeste genegenheid over hun vroegere onderwijzer spreken. Het was de heer Dis selkoen dan ook een behoefte hem niet al leen als wethouder, maar ook als vader die drie zoons bij hem in de klassen heeft ge had, te bedanken voor de grote toewijding en nauwgezette plichtsvervulling, die hij steeds ten opzichte van de jeugd aan de dag heeft gelegd. Tenslotte wenste spreker hem namens het gemeentebestuur nog een ge lukkige levensperiode toe, welke woorden door een enorme bloemenmand werden vergezeld. De heer G. W. Groeneveld, voorzitter van de oudercommissie, had eveneens grote waardering voor de capaciteiten van de scheidende onderwijzer, die op school steeds het „systeem Boekwijt" heeft toege past, hetgeen uit een goede, doch strenge houding bleek te bestaan. Op deze wijze werd de Voorwegschool een belangrijke schakel in het grote geheel, dat met de op voeding der jeugd verband houdt. De ouders waren hem dan ook bijzonder er kentelijk voor de medewerking, die zij daarbij van hem mochten ontvangen; welke waardering ondubbelzinnig gebleken is uit de spontane reacties van deze zijde, toen er sprake was van een blijvende herinne ring. Vandaar dat het spreker een bijzon der genoegen was de heer Boekwijt namens de oudercommissie een nieuwe fiets te mogen aanbieden, waarbij mevrouw Boek wijt met een fraai bloemstuk werd verrast. Met een in OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT bereikt U Uw vrienden, ken nissen en clientèle op het rustige moment dat zij de krant lezen. De prijs van de Nieuwjaarsadvertenties welke in ons nummer van 31 December of 2 Januari worden geplaatst, bedraagt bij een minimum van 12 mm 2.40. elke mm meer 0.20, maximum 60 mm. Geheel gezet in de gewone courant- letter. Bij groter formaat en groter letters afschrijving van het bestaande contract of. indien niet aanwezig, ge wone losse-regelprijs. Gaarne ontvangen wij tijdig Uw opgave aan onze kantoren: GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN 37 Nadat de leerlingen hun scheidende onderwijzer een speciaal voor deze ge legenheid vervaardigd afscheidslied had den toegezongen, haalde de gemeentesecre taris, de heer N. Vos, op geestige wijze nog enige herinneringen op. Overigens was ook spreker de heer Boekwijt bijzonder erken telijk voor het grote werkzame aandeel dat deze in de bloei van de Voorwegschool heeft gehad. De heer Vermeulen, directeur van de Rijkskweekschool, bracht de heer Boekwijt vervolgens dank voor de hulp, die hij steeds bij de opleiding van jonge onder wijzers bewezen heeft, welke woorden door vergezeld. Tenslotte sprak de heer T. Sta- het aanbieden van een gedenkboek werden venga als collega, die gedurende vieren twintig jaar met hem aan de Voorweg school werkzaam is geweest. Hij had hem daardoor leren kennen als een eerlijk, serieus en betrouwbaar onderwijzer, die voor zijn moeilijk beroep over de juiste kwaliteiten bleek te beschikken. Onder niet geringe hilariteit deelde spreker hierbij mede te hebben uitgerekend, dat zij gedu rende deze periode, door hun korte wande lingen tijdens het speelkwartier, minstens tienduizend kilometer moeten hebben afge legd. Als blijvende herinnering mocht hij hem namens de collega's een fraai schilderij aanbieden. De heer Boekwijt was zichtbaar ont roerd, toen hij als laatste enige korte woor den van dank voor de ondervonden waar dering en sympathie uitsprak. Tenslotte zengen de leerlingen op zijn verzoek nog enige liederen, welke hij steeds met een zekere voorliefde beluisterd had, waarna de aanwezigen in de gelegenheid werden gesteld, de scheidende onderwijzer persoon lijk de hand te drukken. Vandaag is de Sociale Raad begonnen met de uitreiking van de eerste serie Kerst gaven, hetzij in geld, hetzij in natura, welke mogelijk zijn geworden door zovele Haarlemmers en anderen die een bijdrage voor de Kerstinzameling hebben gegeven. Vandaag gaat een bedrag van ruim twaalfduizend gulden de deur uit. In het algemeen krijgen alle gezinnen die voor deze attentie in aanmerking komen twin tig gulden. Bovendien zijn door de Amerikaanse Care-organisatie, waaraan alle Nederlan ders nog een uitstekende herinnering be waren uit de eerste maanden na de be vrijding, 350 levensmiddelenpakketten ter beschikking gesteld, waarvan er 250 door de Sociale Raad en honderd door de Dienst van Sociale Zaken der gemeente worden gedistribueerd. De levensmiddelenpakket ten zijn bestemd voor die gevallen, welke nog niet in aanmerking komen voor een gift in geld van het Comité voor de Stille Armen. Ongeveer duizend gezinnen ln Haarlem en omgeving worden dus vandaag en mor gen verblijd met een geschenk dat zij dub bel en dwars kunnen gebruiken. Maar er zijn nog steeds gevallen die nog niets van de Kerstinzameling merken, om dat het' totale bedrag daarvoor niet toe reikend is. Wel kan een deel daarvan nog geholpen worden door de bijdragen die tussen Kerstmis en Nieuwjaar nog plegen binnen te komen en die tezamen ook nog een flinke som vormen. U kunt nog maken, dat de schare van hen, die alsnog bedacht worden, zeer groot zal zijn. ADVERTENTIE Het Comité voor Stille Armen te Heem stede heeft sedert de vorige opgave de vol gende bijdragen ontvangen: G. E. 15,K. J. ƒ5,—; Jhr. H. v. L. ƒ50,—; A. A. M. ƒ10,-; T. W. ƒ3,—; Ir. E. A. B. ƒ2.50; P. A. G. 10,—; A. W. S. 5,—; A. W 5,—; Mevr. A. V. ƒ2,50; J. G. ƒ25,—; P. J. ƒ10,—: mevr. V. v. ƒ2,—; Mevr. S.—R. ƒ3,—; Mej. C. v. K. 10,—; G. A. B. 10,—; Mevr. W. G. H. v. D.—S. ƒ25,—; G. D. L.—P. ƒ2,50: D. W. M. —O. ƒ2,50; E. T. J. P. N. 10,—; W. M. v. S. ƒ2,50; M. J. V. ƒ3,— N. N. ƒ5,—: P. C. K. ƒ2,50; Zr. E. G. S. ƒ2.50; W. S. ƒ2.50; H. Z. ƒ2,50; C. R. v. E. ƒ25,—; N. N. ƒ10,—; P. S. ƒ5,—; D. v. H. ƒ5,—; N. N. ƒ10,-; H. J. K. ƒ5,—; H. L. J. B. ƒ3.—; H. H, J.—v. V. f5,—; G. J. P. f5,—; T. J. G. Z. ƒ3.50; C. G. B. f 5,—; D. J. B. 25,—; S. de C. 50.—; Mr. J. A. d. 1. H. 10.-; V. P. W. H. 10.—; E. V. ƒ2,50; H. J. V. f2.50; M. L. v. W—S. ƒ10,—; N. N. ƒ2.50: P. C. W. ƒ5.—; H. A. F. —v. A. v R. f2.50: C. D. F. ƒ20.—; Mevr. G. f 2.50: N. N. 2.50; R. H. B. 10,—; A. J. L.—Br. f25,—; via Nutsspaarbank ƒ50.—; G. v. d. R.—G. f 2.50: J. M. E. v. S.—T. 2,50; P. V. v. S. C. f2,50: A. J. Z. 25,—; Mevr. F. M. d. G.—B. f5,—: X ƒ100.—; J. A. t. W. f210.—; N. J. v. d. L. ƒ1.50; Mej. H. B. ƒ2,—: Mevr. v. T.—B. 10,—; A. v. S. ƒ5.—; N. N. 25.—. Totaal 716,—, zodat nu is ontvangen 2268,06. De penningmeester, de heer A. van Win- gerde, zal gaarne uw giften in ontvangst nemen zowel te zijnen huize. Antonis Duyck- laan 12 als ten Raadhuize. Zijn gironummer is 153303. De Gezondheidscommissie voor Dieren van de Stichting voor de Landbouw heeft een brief ontvangen van het hoofdbestuur der P.T.T., waarin geklaagd wordt over de verpakkingen der zendingen welke vaak door veehouders aan postkantoren worden aangeboden. Dit betreft pakket ten waarvan de inhoud bestaat uit dode dieren of uit zieke organen van gestorven dieren. De verpakking is doorgaans on voldoende waardoor bij het vervoer gevaar voor besmetting van andere zendingen ont staat. Ook de gezondheid van het P.T. T.-personeel, dat met de behandeling van deze pakketten is belast, kan hierdoor worden bedreigd. Dergelijke zendingen kunnen het beste verpakt worden in dozen van stevig karton, welke aan de binnenzijde met vetvrij papier zijn be schermd. In het vervolg zullen zendingen, welke niet op een afdoende manier zijn verpakt, worden geweigerd. Voor de vereniging Theorie en Practijk te Lisse hield de heer F. Boot, bloembollen kweker en exporteur een lezing over het onderwerp „Op naar de 200 milliocn ex port". In feit was deze lezing echter een felle aanklacht tegen de leidende figuren in het bloembollenvak, die door de heer Boot beschuldigd werd van enghartig ego isme door het aeraal willens en wetens te klein te houden. Hij was hiertoe gekomen door de cijfers te bestuderen van de kwekerij en de export gedurende de jaren 1948 tot en met 1952. De export van bloembollen, waaronder al les inbegrepen, was toegenomen met 60% namelijk van 36 tot 50 millioen kilogram. Uit de exportcijfers blijkt, dat de tulpen- uitvoer ook 60% gestegen is, die wan hya- cinter) met 37.5, terwijl dé narcissen ook ongeveer aan rlit cijfer komen. Het be plante areaal is echter veel minder ge stegen. De hyacinten hebben de uitbrei ding van de export bijgehouden, het tul penareaal is van vroege tulpen 19.5% hoger en van late tulpen 19%. Het narcissen- areaal steeg eveneens met 19%. Bij de bespreking van deze cijfers deelde de heer Boot mede, dat er ongeveer negen millioen hyacinten in het sufplus terecht zijn gekomen. Had het vak indertijd bij het bespreken van de maatregelen voor dit' artikel het advies van het B.V.S. on dersteund, te weten een inkrimp van de oppervlakte met 20%, dan waren er thans hyacinten te weinig geweest, aldus spreker. De cijfers van de tulpen hadden zijn ver ontwaardiging gewekt. Ondanks het feit, dat er dit jaar slechts een overschot van 2.5% van vroege tulpen en 114% van late tulpen is houdt men aan hetzelfde areaal vast. Hier volgen de voormannen van het vak niet de juiste lijnen van de geleide eco nomie. Een voorzichtige uitbreiding is zeer ADVERTENTIE zonder chauffeur „Taxi - 1 3000" - Tel. 1 7000 Houtplein 33 - Haarlem De afdeling Haarlem van de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen hield gistermiddag in het Gebouw vain de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden aan de Jacobstraat een Kerstbijeenkomst. Het programma van koorzang en declamaties werd ingeleid door de presidente, mevrouw A. Hamaker-Willinck, die uit Lukas 2 het Kerstevangelie voorlas. Daarna kwam me vrouw Roosje Driessen op het podium, die een naar werken uit de Middeleeuwse Kerst.poëzie, de ballade „De engel Gabriël" (vertaald door Heila Haasse) en een Kerst lied van Prosper van Laaigendonck, ver tolkte en vervolgens een gedicht van Ben van Eysselsteyn „Laat 't sneeuwen Heer". Vooral van dit laatste gedicht, een gebed om verlossing van het kwaad, dat de we reld zwart heeft gemaakt, werd door haar bijzonder boeiend weergegeven. Nadat zij ook het aloude Andersen-sprookje van het Spairreboompje had verteld zong een koor, gevormd door de huisvrouwen, achtereen volgens een door Lpdewij'k Mortelimans ge toonzet gedicht van Gézeile „Blijdschap", en een Kerstéantate van J. R. Cosquiino e Bussy, samengesteld uit oud-Nederlandse liederen. Het koor zong onder leiding van mej. C. Igesz. Roosje Driessen begon haar belangrijk ste bijdrage aan deze Kerstmiddag „De diroom van een belachelijk mens" van F. M. Dostojewski met een korte inleiding, waarin zij diens mens- en wereldbeschou wing, zoals deze naar voren komt uit zijn werk, in het kort uiteen zette. Daarna gaf zij een heldere en expressieve declamatie van dit werk, die met toegewijde aandacht werd gevolgd. De middag werd besloten met het zingen van het engelenlied „Ere zij God". zeker op zijn plaats. De exporteurs worden steeds angstiger om tulpen te verkopen. Zij vrezen namelijk een tekort. In felle tegenspraak tot de cijfers van de hoofdproducten zijn die van de vrije bij producten, vervolgde de heer Boot. Hierin is wel een geweldige vooruitgang van de export te bespeuren, behalve van de cro- cussen. De export daarvan loopt terug om dat de bollen te duur zijn, in 1948 werden er 8.5 millioen geëxporteerd en in 1952 slechts 74 miljioen stuks. De gladiolen- export liep op van 136 millioen naar 600 millioen stuks. Hij had ook de oogst onderworpen aan een onderzoek en had tot zijn niet ge ringe verbazing gezien, dat deze slechts zeer kleine schommelingen te zien geeft. Deze i§ dus een vrij stabiele factor in dc berekeningen voor de leidende mensen in het vak. Hij kantte zich verder tegen de uitbrei ding van het sortiment. In wezen pleitte hij voor een eenheidssortiment, met rood, geel, wit, rose en nog enkele minder felle kleuren. Hiernaar vraagt het publiek en niet naar de vele variëteiten die op het ogenblik worden geteeld. Er staan bijvoor beeld ongeveer 300.000 nieuwe variëteiten, die straks misschien ruimte eisen van de goede handelssoorten. Deze nieuwe varië teiten moeten nog bewijzen dat zij goed zijn! Hierna besprak de heer Boot de export, die wel zou kunnen worden uitgebreid als eerst het areaal hier werd vergroot waardoor de exporteurs vrijer konden ver kopen. Speciaal voor Amerika is het nood zakelijk, dat een goed product in een mooi doosje tegen civiele prijs kan worden aan geboden. Ook was het zijns inziens onjuist, dat er een 600 exporteurs elkaar beconcurreerden op soms zeer scherpe wijze en hij wilde zelfs komen tot een systeem van collec tieve export. Hierbij zou men een gedeelte van zijn vrijheid prijs moeten geven, net als de kwekers in de crisisjaren van 1930 hebben gedaan. Het moet mogelijk zijn de verschillende handelsbarrières te doorbreken. Dit kan alleen door een vraag te scheppen, zodat bijvoorbeeld de Deutsche Gartnerverein zijn beschermende houding tegenover de import van bloembollen zal moeten laten varen. Conclusies Resumerend kwam de heer Boot tot de conclusie, dat het noodzakelijk is, dat het areaal voorzichtig wordt vergroot, dat de minimumprijzen op de helling moeten en dat de geleide economie niet mag leiden tot instrument van een bepaalde groep om door de regelingen de prijzen te be ïnvloeden. ADVERTENTIE DIJKSTRA'S Verlichtinasornarrrentènlabriek N.V., HAARLEM ANEGANG 14 NAAMKAAR Grote letterkeuze Na dc afloop van de oorlog heeft de Unie Vrouwelijke Vrijwilligers in Haarlem, Bloe- mcndaal en Heemstede al weer zes Kerst middagen voor ouden van dagen van alle gezindten georganiseerd, een werk, dat door zijn omvang en aard de aandacht vraagt. Het is een presentje van de U.V.V. Dit corps heeft door bemiddeling van So ciale Zaken ook dit jaar weer uitnodigingen voor een gezellige Kerstmiddag gestuurd aan 1200 ouden van dagen in de stad en de omstreken. Zo verzamelde zich gisteren middag dit grote aantal in de Gemeente lijke Concertzaal in afwachting van een verzorgd en stemmig programma, waaraan medewerking werd verleend door leer lingen van de Aeneas Mackayschool in Am sterdam. Een kort openingswoord werd gesproken door de presidente van de afdeling, me vrouw J. van Nispenvan Wely. Zij vroeg allereerst de aandacht voor hen, die het feest dit jaar niet meer konden meemaken. Voorts wees mevrouw Van Nispen op het wezenlijke karakter van ons Kerstfeest. „Het is goed, dat wij ieder jaar weer ge zamenlijk de geboorte van Christus geden ken. Moge het opnieuw licht brengen in de duisternis, waarin velen leven". Mejuffrouw T. van Raalte zong hierna een drietal Kerstliederen, waar de genodig den met grote aandacht naar luisterden. De heer N. A. Groenx leerkracht aan de Mackayschool in Amsterdam, viel hierop direct in met een voordracht. De heer Groen heeft ook het vorig jaar aan een soortgelijke Kerstbijeenkomst meegewerkt, zodat velen van de aanwezigen zich nog duidelijk het enthousiasme herinnerden, waarmee hij zijn aandeel verzorgde. Voor deze keer koos hij een Engels Kerstver haal, dat speelde om een kinderloos echt paar in de voordagen van het Kerstfeest. F,en zwervertje werd in huis genomen en deed de gehuwden, aan wie het feest steeds vrijwel onopgemerkt was voorbijgegaan, plotseling de ogen openen en de ware be tekenis ervan beseffen. De heer Groen gaf een kleur aan het verhaal, die de ouden van dagen tot het einde zeer geboeid deed zijn. Nadat mejuffrouw Van Raalte nog een maal haar stem had laten horen in enkele liederen met betrekking tot de geboorte van Christus, werd ieder vergast op een trac- tatie. Tot slot van de middag voerden twee zesde klassers van de Aeneas Mackayschool op het feestelijk versierde podium een Kerstspel op, onder leiding van de heer Groen, te.wyl de heer B. J. Kniese. even eens uit Amsterdam, voor de begeleiding op het orgel zorgde. Een maantl hebben de kinderen hun krachten aan het spel gegeven tijdens en na schooltijd. Dank zij de geslaagde bewer king van de heer H. Bakker was het de leerlingen mogelijk het spel vlot af le wer ken. En te oordelen naar de reacties van de bejaarden onder meer, moet worden ge zegd, dat het resultaat van hun werk in dankbaarheid is ontvangen. Een krachtig applaus gold tevens als blijk van waar dering jegens de dames, die deze bijeen komst hebben voorbereid. Een stemmingsvolle middag, ter voorbe reiding van het Kerstfeest, stond er op de uitnodigingen, die de leden van de afdeling Haarlem van de Katholieke Bond van Be jaarden en Gepensionneerden kortgeleden ontvingen. Gisteren was dan die middag en er heerste inderdaad een stemmingsvolle sfeer in de toneelzaal van gebouw Sint Bavo, die voor het overgrote deel gevuld was met ouden van dagen en.kinderen.' Want het programma werd vrijwel geheel verzorgd door de meisjes van de Mulo- school aan de Koningstraat. Om te beginnen gaf een aantal jonge muzikantjes met ernstige gezichtjes een spontane uitvoering van de Kindersympho- nie van Haydn. De aanduidingen van de jeugdige dirigente werden stipt opgevolgd. Vervolgens werd met grote aandacht ge luisterd naar fragmenten uit „Het kindeke (naast C en A) T 1 E S Weinig extra treinen voor burgers De Nederlandse Spoorwegen delen mede dat op Maandagochtend 28 December en op Maandagochtend 4 Januari in de eerste uren na 7 uur de kans bestaat, dat niet in alle treinen vaa de normale dienstregeling voldoende plaats zal zijn. In die uren moe ten namelijk ruim 50.000 militairen per trein naar hun garnizoenen worden terug gevoerd. Voor dit omvangrijke vervoer is het spoorwegmaterieel nodig, dat de N. S. anders hadden kunnen gebruiken voor het in die ochtenduren eveneens omvangrijke vervoer van burgers. De N.S. herinneren er aan, dat met het oog op de te verwachten sluiting van tal van fabrieken en kantoren de treinen op Zaterdag 2 Januari 1954 als op Zondag zul len rijden. In de officiële reisgids is een en ander nauwkeurig bij de tabellen vermeld. De N.S. zullen op Donderdag 24, Zondag 27 en Maandag 28 December een aantal extra treinen in vele richtingen laten rijden. Jezus in Vlaanderen" van Felix Timmer mans, die op levendige wijze werden voor- gedragen door de heer J. de Klerk, die ook het zangkoortje van de oudere meisjes van de Mulo begeleidde. Anneke van Belle droeg hierna een mo dern Kerstgedicht voor, waarna de mid dag werd besloten met een stemmingsvolle uitbeelding van het Kerstgebeuren, waar bij een meisje vóór op het toneel tussen de handelingen door, die op het toneel ver richt werden, de verbindende tekst sprak. De aanwezigen, onder wie zich rector D. de Wit en deken J. J. A. Kuilman bevon den hebben ongetwijfeld een waardevolle herinnering van dit zo frisse Kerstprogram ma mee naar huis genomen. Maandagmiddag organiseerde de Vrou wenbond N.V.V. in Haarlem voor de vijfde maal na de oorlog een Kerstbijeenkomst voor de bejaarde vakbondsleden in ge bouw „Cultura". De belangstelling was groot, hetgeen er op wijst, dat dergelijke middagen bij de ouden van dagen bijzonder in trek zijn. De middag werd gevuld door het zang groepje van deze afdeling, dat voor de eerste maal optrad, voorts met enkele filmpjes en een voordracht door mevrouw Agaath Slichting-Schreuder uit Amster dam. Onder de genodigden bevond zich de heer E. Kupers, oud-voorzitter van het N.V.V. Vele hoofden knikten bevestigend, toen hij herinneringen ophaalde. Hij wees onder meer op hetgeen de vak beweging in de loop der jaren op stoffe lijk en geestelijk terrein voor de arbeiders heeft bereikt. Hij verbond hieraan een be schouwing over bet belang van samenwer king in internationaal verband, waarvan hij als voorbeelden noemde, de Kolen- en Staalgemeenschap en de UNO. Naast de driedaagse nationale leergang, welke de A.N.W.B. in Februari in Utrecht houdt, zal de bond in het begin van het volgend jaar een tweetal ééndaagse regio nale verkeerstechnische leergangen houden in Haarlem en Goes. Deze leergangen, die ècn vijftal voordrachten alsmede een korte excursie op het gebied van de wegverlich- ting omvatten, hebben tot doel de deel nemers kennis te doen nemen van de nieuwste inzichten in de wegenverkeers techniek. De leergangen zijn bestemd voor diegenen, die in het algemeen te maken hebben met de inrichting en vormgeving van wegen en de regeling en beveiliging van het verkeer, zoals onder meer functionarissen van rijk, provincie, gemeenten en waterschappen, politieambtenaren etc. De leergang in Haarlem heeft plaats op 14 Januari in café-restaurant Brinkmann op de Grote Markt. Er zullen voordrachten gehouden worden door ir. C. A. Kuysten over „De mens in het verkeer"; Hoofdin specteur K. J. Muller over „Samenwerking tussen politie en wegbeheerder en het ver zamelen van ongevallengegevens"; Ir. A. E. J Nap over „Verbetering van kruispunten ei. andere ongevalsbronnen"; mr. J. M. Harmsen over „De rol van de wegsituatie in strafzaken en civiele zaken" en door de heer J. B. de Boer over „Verkeerstechni sche principes van de wegverliehting." Tijdens de discussies zullen de deelnemers van gedachten kunnen wisselen over de behandelde onderwerpen. Daar de nood zaak tot specialisatie juist ook op verkeers gebied zich hoe langer hoe meer doet ge voelen. bestaat er voor deze A.N.W.B.- leergangen begrijpelijkerwijze een zeer grote belangstelling. De minister van Justitie heeft een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de bezoldiging der rechterlijke ambtenaren. Deze wijziging is noodzakelijk nu op 1 Januari de overeenkomstige wedden der burgerlijke rijksambtenaren met vijf per cent worden verhoogd. In de toelichting zegt minister Donker onder meer, dat de mogelijkheid niet uit gesloten is dat in Haarlem en Groningen een derde kantonrechter benoemd zal moeten worden. In het wetsontwerp wordt hiermee rekening gehouden. Voorts verklaart de minister dat de be zoldiging van de rechterlijke macht niet zo gunstig mag afsteken bij die van de hoog gekwalificeerde krachten in dienst van de rijksoverheid, dat dezen zich gedrongen zouden voelen te solliciteren naar een functie in de rechterlijke macht. Daarom is vastgehouden aan een correlatie in de bezoldiging van de raad-adviseur (in al gemene dienst) en die van de raadsheer in een gerechtshof en de vice-president van een rechtbank. De wedde van de president van de Hoge Raad worde bepaald op een bedrag dat zal gelden als de hoogste bezoldiging voor enig ambtenaar in de rijksdienst. Zij' zal volgend jaar f 2100 per maand bedragen. Op de Hoogdorperweg te Heemskerk heeft een vrachtauto tijdens het passeren van een paard en wagen een bakfiets, ge laden met Kerstboomartikelen aangereden. De inhoud van de bakfiets rolde over de straat, zodat er nogal wat schade ontstond, die echter onderling werd geregeld. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. „Als ik constateer, dat de gezondheidstoestand der Haarlemmers in 1952 reden tot tevredenheid geeft, dan wil dat niet zeggen, dat in elk opzicht aanleiding tot een zekere blijmoedigheid bestaat", aldus schrijft dr. W. B. Smit in de inleiding van het verslag van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst. Dr. Smit vervolgt: „Zo vraagt de ontwikkeling van de geestelijke volksgezondheid speciale aandacht. De behoefte aan een observatiepaviljoen voor geesteszieken wordt steeds sterker gevoeld. Een districtsdienst voor de geestelijke volksgezondheid, waardoor een samenbundeling van diverse instellingen tot stand zou komen met alle voordelen daaraan verbonden, behoort nog steeds tot de wensen. Moeizaam werden evenwel vorderingen in deze richting gemaakt". De cijfers ten aanzien van de tuberculose geven geen ongunstig beeld in 1952. On omstotelijk staat vast, dat de bestrijding van deze zo veel leed veroorzakende ziekte zo krachtig mogelijk dient te worden voortgezet. Besmettelijke ziekte werden in dat jaar veelvuldiger dan in voorgaande jaren aan gegeven. Een gelukkige omstandigheid is, dat er geen slachtoffers te betreuren wa ren, ook niet tengevolge van de gevreesde kinderverlamming. Maatregelen zijn des tijds getroffen. Gezinshulp werd verleend in 654 (627) gevallen, in totaal gedurende 32.043 dagen (27.419), of wel gemiddeld per geval ge durende 49 (bijna 44) dagen. Laagterecord van het sterftecijfer Het sterftecijfer voor Haarlem, zowel als voor Nederland, bewoog zich in 1952 naar een nieuw laagterecord. In Haarlem was het cijfer in 1948: 8,1 (in Nederland 7,4); in 1949: 8.9 (8,1); in 1950 7,8 (7,5); in 1951 8,2 (7,5); in 1952 7,7 (7,3). In to taal overleden tijdens het verslagjaar 1.269 (1.353) Haarlemmers. Geboortecijfer De daling van het geboortecijfer duurde ook in 1952 weer voort, zodat het vooroor logse niveau bijna werd bereikt. Dat dit cijfer voor Haarlem belangrijk lager ligt dan dat voor het gehele land, blijkt uit de volgende cijfers: in 1948 in Haarlem 22.9 (in Nederland 25.3); in 1949: 20,9 (23.7); in 1950: 20.0 (22.7); in 1951: 19.1 (22,3); in 1952 18.0 (22.4). De daling van het aantal geboorten is oorzaak van de vermindering van het geboorte-overschot: 10.3 (10,9). Het vooroorlogse niveau is bijna bereikt. In 1938: 17,3; in 1939: 17,1; in 1940: 17,9; in 1946: 28,8; in 1952 18,0. Schooltoezicht Het aantal onder controle van het ge neeskundig schooltoezicht vallende kinde ren is gestegen van 24.492 tot 25.773. De directeur deelt o.a. het volgende mee: „Het streven om de bijna onrustbarende toe name der nervosita als indicatie tot uit zending naar de vacantiekolonies te be strijden door behandeling der ouders, kan niet genoeg worden aangemoedigd. Waar dan ook enigszins mogelijk, wordt door soms herhaalde besprekingen met een of met beide ouders getracht, een verbetering in het milieu te bereiken. Dat de slechte Spijkstra—Jonkhof. woontoestanden, (radio, hoorspelen) een funeste invloed op de gezondheid der kin deren hebben, staat wel vast; zij gaan te Iaat naar bed, althans gaan te laat slapen. Een snelle doeltreffende verbetering van deze misstand ziet de directeur als de al lernoodzakelijkste maatregel om de volks gezondheid in de meest uitgebreide zin te bevorderen. De geprikkeldheid der moe ders, die onder moeilijke omstandigheden haar huishouden moeten doen, is op zich zelf weer een ziekte-oorzaak voor de jeugd. In de ouderdom van 70 jaar is gisteren te 's-Gravenhage overleden mr. W. J. Ber ger, oud-procureur-generaal van de Hoge Raad der Nederlanden. Mr. Berger was commandeur in de Orde van de Nederland se Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje Nassau. ADVERTENTIE Zie étalage Ancgang 46 Inzendingen tol en met 27 December. Telefoon 14651 O Anegang 46 HAARLEM, 22 December 1953 ONDERTROUWD: 22 Dec., B. Koster en J. P. C. Kaan; D. van Kampen en C. Spreeuw; C. J. van Klingeren en M. S. Benit; A. Duin dam en E. Hakkaart. GEHUWD: 22 Dec.. F. Th. H. Veringa en E. J. Russ; A. de Ridder en E. Diesbergen; J. N. Hasenpflug en H. C. Postnia; M. Visser en H. A. W. van Gooi. BEVALLEN van een zoon: 21 Dec., N. Een speciale commissie van de U.C.I., be staande uit de heren Binda (It.), Chesal (Fr.) en Stampfli (Zwits.) heeft het circuit van Solingen, waar de wereldkamioenschappen wielrennen op de weg 1954 worden gehou den. nogmaals aan een nauwkeurige inspectie onderworpen. Na het onderzoek, dat drie uur ln beslag nam, verklaarden de U.C.I.-afge- vaardigden dat zij geen enkele tekortkoming hadden ontdekt en eenstemmig betitelden zij het parcours als ideaal. BEVALLEN van een dochter: 18 Dec., M. A. van der Landen—Vogels; 21 Dec.. N. SpykstraJonkhof: 22 Dec., A. E. van Eijk Valster; W. A. Dekker—van Dijk; M. R. H. San bergKuiper; J. P. Broertjes—van der Linden. OVERLEDEN: 19 Dec., E. SimonsTeer link, 50 j., Hazepaterslaan; 20 Dec., J. J. Moser. 78 j„ Schotersingel; C. J. Veenhof, 67 j., Kamperlaan; A. M. J. Drinkenburg van Reijsen, 78 j„ Pieter Kiesstraat; 21 Dec., J. P. van de Goorberg, 63 j., Transvaalstraat; H. Hage, 58 j., Assendelverstraat; J. A. van Gennip, 26 j., Harmenjansstraat; Chr. G. Krikke, 3 m. Rozenprieelstraat

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9