PRIJS Die Raeckse (dames) klopte Velox in de volleybalcompetitie HORLOGES R. Faase sterkste schaker onder de Haarlemse scholieren Traditie aan de Spanjaardslaan: HFC tegen Old Internationals Fa. B. ENGELENBERG .Clowntje Riek Een aarzelende liefde Jong tegen oud Courses te Hilversum Biesbrouck speelt zijn driehonderdste OPRUIMING BIJ KAN Australië behoudt de Davis Cup Zuilens raad was voor het laatst bijeen Feuilleton 5 Sport op Nieuwjaarsdag Voetballende wielrenners HOCKEY Wedstrijd Bondsploeg Italië B gaat niet door A utomobilisme Ascari verlaat Ferrari Zondag tegen Leeuwarden 1 2 I. KAN, JUWELIER-HORLOGER Basketball Harlem Tigers blijft winnen bij basketballers Sport in 't kort Voor de kinderen Veertig Chinezen willen naar huis door Dorothy Quentin DONDERDAG 31 DECEMBER 195* De voetbalminnaar, die op de eerste dag van het nieuwe jaar wat sportieve ont spanning wil hebben, zal er goed aan doen morgen de schreden te richten naar de Spanjaardslaan in Haarlem, waar traditie getrouw H.F.C. in het veld zal komen tegen de Old Internationals. Voor de bewoners uit Haarlem en omgeving behoeven wij de wedstrijd eigenlijk verder niet aan te prijzen, want men weet zo langzamerhand al wet dat deze krachtmeting tussen de voetballers, die reeds lang geleden het oranje-shirt droegen en de knapen, die nog wekelijks op volle kracht spelen, heus geen spel is van kat en muis, maar een wedstrijd, waarvan men nooit weet hoe het resultaat zal worden. Leo Halle in zijn glorietijd Het resultaat is overigens steeds een zaak van ondergeschikt belang geweest; voor spe lers zowel als voor de steeds talrijke toe schouwers. Hetgeen uiteraard niet wil zeggen dat men maar zo'n beetje tegen een bal trapt. Verre van dat. De geregelde be zoekers van deze traditionele Nieuwjaars wedstrijd weten maar al te goed dat de dikwijls al lang niet meer actieve spelers van de oude garde er een groot genoegen in scheppen aan een ieder te laten zien dat zij heus nog wat in hun mars hebben. Dat zal Schijvenaar (linksback), Stijger (linkshalf), Drager (rechtsbuiten) en Roozen (midvoor) niet zo moeilijk vallen, omdat zij nog iedere week actief voetbal spelen, even als Stroker (rechts half), Paauwe (mid- half) en Smit (links binnen), die nog wekelijks de jonge ren als trainers on derwijzen, doch Pel- likaan (rechtsback), Van Dijk (rechts binnen en Mijnders (links-binrien) zal dat moeilijk vallen. Wat ver-der de nu bijna 48-jarige Leo Halle eens „de leeuw van Deven ter" in het doel kan presteren doet iedereen zich ieder jaar weer afvragen hoe het toch moge lijk is dat deze oud-keeper van hel nationale voetbal team nimmer zijn intuïtie en bravour verliest. H.F.C. komt mei het volledige team in het veld: Doel: Van der Lee; ach ter: Dekker en Corbeth; midden Bijleveld, Molijn en Hein Winter; voor: Hans Winter, De Nijs, Ort, Jochemus Kick Smit en Timmerman. «s. Vooraf wordt een wedstrijd gespeeld tus sen een elftal van RCH en één van HFC, waarin speler-s tot twintig jaar zijn opgesteld. De Nieuwjaarswedstrijd tussen de jeugd en de oude glorie, die wordt geleid door mr. M. A. V. Slingenberg, begint om twee uur. Om de toeschouwers zo veel en zo goed mo gelijk de gelegenheid te geven de wedstrijd te volgen is de accommodatie aan de Span jaardslaan verbeterd en uitgebreid. Op Nieuwjaarsdag zullen wielrenners van de vereniging: „De Kampioen" (Haarlem), ADVERTENTIE Doclsirjal tf9 - llaarli-m - Tel. K»$2 OFFICIëlE VERKOOP SIKKENS LAKKEN GELUKKIG NIEUWJAAR .,De Bataaf' (Halfweg) en „Olympia" (Am sterdam) een tweetal voetbalwedstrijden spelen in het Noorder Sportpark. Om elf uur komen de ploegen van „De Kampioen" en „De Bataaf" in het veld voor een revanche van de onlangs in Halfweg gespeelde wedstrijd, die met tweeeen door de Haarlemmers werd gewonnen. In het elftal van „De Kampioen" staan onder andere opgesteld: de Tourrenners Gerrit en Adri Voorting en hun broer Wim, Piet van Roon, Piet Steenvoorden en Piet Peters en bij „De Bataaf": Krijn Post, Wim Snijders, Tonny Luikx en de oud-RCH- doelman Keisers. Als voorwedstrijd speelt om tien uur het reserve-elftal van „De Kampioen" met stayer Cor Bijster in het doel, tegen een elftal van „Olympia" met onder meer: Frans Mahn en de oud-wereldkampioenen: Henk Faanhof en Piet van Heusden. De hockeycompetitie begint in 't nieuwe jaar pas op 10 Januari en op Nieuwjaarsdag en de daarop volgende Zondag staat het hockeyspel in het teken van de tournooien. De hockeyvereniging BMHC houdt, met de damesclubs BDHC en Rood Wit, het voor Nieuwjaarsdag gebruikelijke invitatie mixed- tournooi voor seniorspelers, waarvoor mede ziin uitgenodigd elftallen van HHIJC, HDM, TOGO, Laren, Amsterdam, Hilversum, Vic toria en Leiden en vier elftallen van de or ganiserende vereniging. Het tournooi begint om half elf; de leiding berust bii de wed- strijdsecreatris, de heer B. H. A. Schmeink. Elk elftal zal drie wedstrijden spelen. Na afloop van de wedstrijden vindt in het club gebouw een gezellig samenzijn plaats met een maaltijd. Naar het A.N.P. verneemt zal de wedstrijd, die 21 Januari a.s. in het Olympisch stadion in Amsterdam tussen het voorlopi? Neder lands elftal en een Italiaanse B-ploeg zou worden gespeeld, niet doorgaan. t,.. T, klaarblijkelijk kunnen doen. u jj v xm/dj Italiaanse bond Het berjcht van Ascari's vertrek bij Ferrari had de K.N V.B. destijds verklaard zich het heeft in Italiaanse race-kringen verrassing recht re willen voorbehouden de wedstrijd gewekt. Naar aanleiding hiervan ontkende de in geval van vorst enkele dagen tevoren te Italiaan dat hij is geëngageerd door buiten- kunnen afgelasten. Op deze „vorstclausule" j landse fabrieken, of dat hij onderhande- heeft de Italiaanse Voetbalbond niet willen lingen hiermee voert. Wel overweegt Ascari ingaan. Getracht zal worden voor de ont- op het ogenblik de vele aanbiedingen, die moeting in het voorjaar een nieuwe datum hem door Italiaanse fabrieken zijn gedaan, te vinden. I „Tot op heden heb ik nog geen besluit ge- I nomen", aldus voegde Ascari er aan toe. Zondag 3 Januari opent de P. S. V. „Hil versum" het seizoen 1954 met een interessant programma, waarin de hoofdprijs deze keer gaat naar de aankomende klasse. Hierin schuilen verschillende grote beloften, die ongetwijfeld binnen een jaar in de grote klasse hun kunnen moeten tonen. Eén hier van is Peterhof, die ondanks zijn 40 m. achterstand in dit nummer door zijn stayer- en sprintcapaciteiten als de winnnaar moet worden gedoodverfd. Otella en Oranje Nas sau zijn de aangewezen plaatspaarden, met Nerva als een mogelijk outsider. In de grote klasse verschijnt Morning Star na een korte rustperiode weer aan de start, doch of deze snelle ruin zijn rentrée met een overwinning kan vieren wordt betwijfeld, daar de in grootse vorm zijnde Niekie B II 20 m. voorgift krijgt en derhalve wel on bereikbaar zal blijven. Met Oscar Major vormt deze snelle merrie een sterk kop- groepje, waarvoor ook Madame B zal stuiten. Niet minder open is het amateursnummer, waarin in de kopgroep de favorieten schui len. De keuze valt op On of Eve. die met Playsier Our Volann en Meintje V de baas kan blijven. In het openingsnummer stellen zich wederom enige debutanten aan het publiek voor. Daar het sporadisch voorkomt, dat deze bij hun eerste optreden direct op de voorgrond treden, wordt derhalve meer vertrouwen geschonken aan stal Oosting, die met Rocena en Ray Robinson zeer sterk is vertegenwoordigd. De strijd om de overige plaatsen zal gaan tussen Bob en Richard G, met Roi de Cinq Mille als een mogelijke outsider. In de serie-draverij heeft Oosting opnieuw beste kansen met Querelle Spencer, doch betrouwbaar is dit paard niet. Meer zeker heid biedt Quita Norma, die met de ver tegenwoordigers van Geersen de lakens wel zal uitdelen. In de Ciamphie Scottprijs is het opnieuw het grote entrainement Geersen, dat de bo ventoon voert. Zeker is echter niets, temeer daar Rudolf G en Quick Star in dit zeer ODen nummer tot de tegenpartij behoren. Ten slotte staat Quita Hanover door haar snel heid in de Dariaprijs zo gedeclasseerd, dat zij indien zij met overleg en. verstand wordt gereden met ruime voorsprong kan winnen, gevolgd door Parel Holland C. Modena (ANP). De Italiaan Alberto Ascari, wereldkampioen autocoureur van 1952 en 1953. zal van 31 December af niet meer met Ferrari, het merk, waarmede hij twee jaar achter elkaar het wereldkampioenschap op zijn naam bracht, uitkomen. De Ferrari-fabrieken verklaarden in een communiqué, dat. het vertrek van Ascari lou ter en alleen het gevolg is van zijn wens om hem en zijn gezin een betere toekomst te verzekeren. Het commumqué zegt verder, dat Ferrari hoewel men de beweegredenen van Ascari heel goed begrijpt het zeer betreurt dat de wereldkampioen niet meer zal samenwer ken met Ferrari en dat zij hem niet evenveel geld kunnen bieden als andere fabrieken Er stonden gisteravond geen belangrijke wedstrijden op het programma voor de vol leybal-competitie, maar toch was er een groot aantal toeschouwers in het Krelagehuis. PSCB moest verstek laten gaan waardoor HVS reglementair aan twee winstpunten kwam. Die Raeckse en HVS lieten het veld niet onbespeeld en speelden een vriend schappelijke partij die veel belangstelling trok. Die Raeckse won mte 31. Voor de competitie speelden de reserves van HVS een wel zeer spannende strijd tegen Velox, de tussenstanden werden 1820, 15—8, 12—15 en 15—12. Eindstand 2—2. De dames van Velox moesten de kracht van Die Raeckse erkennen. Nadat Die Raeckse de eerste twee games met ruim verschil had gewonnen 15—5 en 154, beet Velox v/at fleler van zich af en won de derde game met 1511. Maar verder lieten de kampioenen het niet komen en met 156 brachten zij de balans in hun voordeel. Die Raeckse en Velox spelen beiden technisch aardig, maar Die Raeckse beschikt over een betere aanval, waarin vooral de dames v. d. Haar, v. Tuyll en Gruting op de voorgrond treden. HBC deed het weer niet slecht. Nu werd PSVH het kind van de rekening. Met 1715, 1511, 315 en 157 zorgden de zwart - witten voor een Heemsteedse zege. In de tweede klasse dames ging Die Raeckse 2 door een 40 zege op PWN op de goede weg voort en deelden VCR en HBC 2 de punten. Bij de heren in 2 A deed Rapiditas goed werk door OVRA er onder te houden (31). Terwijl Rap. 2 in 2 B ongeslagen bleef door een 31 zege op BGV. De volledige uitslagen luidden: Dames: le klasse: Die RaeckseVelox 3—1; PSVH—HBC 1—3. 2e klasse: Die Raeckse 2PWN 40; VCR —HBC 2 2—2. 3e klasse: SpaarnestadOVRA 2 31; HVS 3—OG 2 0J4; Die Raeckse 4—Santpoort 4—0; HBC 3—Rap. 2 1—3; Velox 3—HVS 2 2—2. ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 2 - TELEFOON 13004 - HAARLEM Heren: le klasse: HVS—PSCB 4—0; Velox —HVS 2 2—2. 2e klasse: Rap.—OVRA 3—1; aRp. 2—BGV 31; RamplaanSportief 04. 3e klasse: HVS 4Leonidas 04; Die Raeckse 3—Die Raeckse 4 3—1; Gios 2 AVC 13; Leonidas 2Rap. 3 22. Het is HOC in de basketballcompetitie niet gelukt IHJ te kloppen. Met een grfote overwinning heeft IHJ de positie op de rang lijst belangrijk verbeterd. Ook deze wedstrijd heeft de gespannen verwachtingen niet kunnen bevredigen. Van het begin af toonde IHJ zich veruit de sterk ste en nam een duidelijke voorsprong. Toen HOC de bakens trachtte te verzetten kreeg de wedstrijd een meer dan fors karakter. Een wedstrijd om snel te vergeten. Harlem Tigers blijft zijn opmars voort zetten en won royaal met 3317 van SC F-.arlem 2. Een verrassing deed zich voor in de derde klasse B, waar koploper HGA 3 geklopt werd door Schoten 2. De Ooster- kwarteur-jeugd kan, na de overwinning op BGVS met 3829, te titel niet meer ont gaan. De uitslagen waren: Junioren: ZBVSOosterkwartier 2938; SchotenAntilopen B 3111; IHJExcer- citia B 2010. Heren: BBC—IHJ 3 2—30; HGA 3—Scho ten 2 10—11: HOC—IHJ 2449; SC Haarlem 2Harlem Tigers 1733. IJSVOGELS—BRABO. De ijshockeywed- strijd tussen IJsvogc's en Brabo, die in Den Haag -erd gespeeld, eindigde in een over winning van de Amsterdammers met 1510. De tussenstanden waren 25, 61, 74. De wedstrijd, die R-C-II. Zondagmiddag in het Heemsteedse Sportpark tegen Leeuwar den speelt, heeft een feestelijk tintje- Het is namelijk de driehonderdste die Louk Bies brouck voor het eerste elftal van zijn ver eniging speelt. Zal deze jubileum-wedstrijd van Biesbrouck tevens de eerste overwinning van de Racing worden in dit zo weinig succesvolle seizoen De kans ligt er wel, want de elftalcommissie stelde voor Zondag een elftal op dat zeer veel gelijkt op het team dat het vorige seizoen het sterkste voetbalteam in Nederland was. Wille staat weer in het doel, Van Rheenen is back met Van de Brink en De Vos is weer stopperspil. In de middenlinie opereren voorts Biesbrouck en Lasschuit. De voorhoede is van rechts naar links: De Jong, Koster, Gallis, Hor out en Couwenhoven. Het laatste en tevens beslissende enkelspel in de challengeround van het Davis Cup tennistournooi in Melbourne tussen Australië en de Verenigde Staten, is door de Australiër Ken Rosewall gewonnen. Hjj versloeg Vic Seixas (V.S.) met 6—2, 2—6, 6—3, 6—4. De eindstand werd daardoor 32 voor Australië, welk land daarmee tevens de Davis Cup behield. Gisteren had Hoad de partijen op gelijke voet gebracht. In het derde enkelspel sloeg de Australiër de Amerikaan Tony Trabert in vjjf sets: 131, 63, 26, 36, 75. De partij werd na afloop door de vele in het volgepakte Kooyong-stadion aanwezige tennisexperts als een der beste enkelspelen uit de geschiedenis van de Davis Cup be schouwd. Zowel Hoad als Trabert demonstreerden nagenoeg foutloos tennis, waarin de mach tige service, waarover beiden beschikken, een grote rol speelde. Zo werd het een duel dat bijna 3 uur duurde en waarin alleen de eerste set (1311 voor Hoad) al 58 minuten in beslag nam. Op schitterende wijze had de 19-jarige Australiër de aanval van Trabert in het be gin van de eerste set weerstaan en zich met nog hardere returns en nog scherper ge plaatste drives een weg gebaand naar de gunstige netpositie, vanwaar hij de set ten slotte op zijn naam bracht. Een doordringende motregen kwam in de tweede set het gras glad maken en Trabert verwisselde zijn tennisschoenen voor spikes. Hoad maakte van de tijd, die Trabert nodig had zijn looptechniek aan dit schoeisel aan te passen, gebruik door zijn tegenstander met 63 te slaan, zodoende de stand op 20 brengend. Wat Trabert toen nresteerde heeft de ken- ftëyS verbaasd. Geconcentreerd tot het uiterste, elk risico nemend, met feilloze controle over vaart, spreiding en lengte van zijn groundstrokes, lanceerde hij een over rompelende aanval, waarin de minder er varen Lewis Hoad door de knieën .ging. Of hij de service had of niet, Trabert kwam telkens naar voren om met zijn volley bal na bal af te maken. Met 62 won hij de derde set, met 63 de vierde en het zag er Nadat R. Faase twee jaar geleden voor de eerste maal het school-schaakkampioenschap won, vorig jaar niet verder kwam dan de tweede prijs, is het hem thans voor de twee de maal gelukt de titel van school-schaak- kampioen te behalen. En daarmede is de titel terecht gekomen bij de sterkste deel nemer aan dit tournooi. De heer J. C. Muyen reikte als wedstrijdleider van de Noordhol landse Schaak Bond de prijzen uit. Spannend was de laatste partij van de kampioen, tegen M. Vrij zeker geweest. De laatste bracht een gedurfd stukoffer, doch z-g zijn aanval vrij spoedig weerlegd. De uitslagen van de laatste wedstrijddag, alsmede de eindstanden luiden: Hoofdtournooi, finale. 2e ronde: R. Faase K. de Kluis 14—14; M. Vrij—T. Rippen 01; 3e ronde: M. Vrij—R. Faase 0—1; T. RiooenK. de Kluis 1—0. Eindstand: 1 en kampioen: R. Faase (Coornhert Lyceum) 214 pnt.; 2. T. Riopen (Da Costa-kweekschool) 2 pnt.; 3. K. de Kluis (Christelijk Lyceum) 1 pnt.; 4. M. Vrij (Coornhert Lyceum) 14 pnt. 3e verliezersronde: D. G. VonkA. de Klerk 01; D. VonkT. v. Namen 01; D. G. Vonk—D. Vonk 1—0; A. de Klerk—T. v. Namen 10. Eindstand: 1. A. de Klerk 3 pnt.; 2. D. G. Vonk 2 pnt.; 3. T. v. Namen 1 pnt.; 4. D. Vonk 0 pnt. 2e verliezersronde A: L. v. d. WeeleR. Ballot 1—0; Mej. M. Romijn—H. Douwes 10; Mej. M. RomijnR. Ballot 1414. Eindstand: 1. Mej. M. Romijn 214 pnt.; 2. L. v. d. Weele 2 pnt.; 3. R. Ballot 114 pnt.; 4. D. Douwes 0 pnt. 2e verliezersronde B: G. de ZeeuwG. Langelaar 1414; E. CashoekJ. de Munck 10; G. de Zeeuw—E. Cashoek 0—1. Eindstand: 1. E. Cashoek 3 pnt.; 2. J. de Munck 2 pnt.; 3. en 4. G. Langelaar en G. de Zeeuw 14 punt. le verliezersronde A: J. SchoutenH. Bruitsman 01; H. BruitsmanJ. Stomps 01; na een beslissingspartij tussen W. Ouds hoorn en J. Schouten, welke gewonnen werd door laatstgenoemde, werd hier de eindstand; 1. J. Schouten 3 pnt.; 2. W. Oudshoorn 3 pnt.; 3. en 4. J. Stomps en H. Bruitsman 2 pnt.; 5. L. Timmer 0 pnt. le verliezersronde B: M. B. WeylandL. Mosterdman 10; P. VredelingA. Morren 1—0; K. SpookM. B. Weyland 01; L. MosterdmanP. Vredeling 10. Eindstand: 1. M. B. Weyland 4 pnt.; 2. L. Mosterdman 3 pnt.; 3. K. Spook 2 pnt.; 4. P. Vredeling 1 pnt.; 5. A. Morren 0 pnt. le verliezersronde C: R. NoulhuysF. Stomps 01J. W. KoeneR. Noulhuys 1—0. Eindstand: 1. F. Stomps 4 pnt.; 2. J. W. Koene 3 pnt.; 3. H. Behrendt 2 pnt.; 4. R. Noulhuys 1 pnt.: 5. L. Meuzelaar 0 pnt. Bijtournooi, winnaarsgroep: P. v. d. Zwan K. Verkuyl 14—14; P. Geldof—P. v. d. Zwan 01; D. v. VuurenK. Klesser 1414; K. VerkuylD. v. Vuuren 01; P. GeldofK. Klesser 0—1; K. Klesser—P. v. d. Zwan 1—0; D. v. Vuuren—P. Geldof 1—0; K. Verkuyl— P. Geldof Mi—14. Eindstand: 1. D. v. Vuuren 314 pnt; 2. K. Klesser 3 pnt.; 3. en 4. P. v. d. Zwan en K. Verkuyl 114 pnt,; 5. P. Geldof 14 punt. De eindstanden van de 2 andere groepen in dit bij-tournooi luiden: Groep A: 1. C. Rippen 4 pnt.; 2. L. Schou ten 214 pnt.; 3. W. Koppen 2 pnt.; 4. M. de Weerd 1 pnt.; 5. F. Kooymans 14 pnt. Groep B: 1. H. Hietbrink 4 pnt.; 2. P. v. Zon 3 pnt.; 3. A. v. d. Kastele 2 pnt.; 4. F. Boland 1 pnt.; 5. J. Schade v. Westrum 0 punten. De winnaar van de door HSG uitgeloofde schoonheidsprijs zal op 8 Januari a.s. be kend gemaakt worden. Evenals vorig jaar werd tegelijk met dit scholieren-tournooi in 2 groepen van 6 ge kampt om een plaats in de finale om het jeugdschaakkamoioenschap van de Noord- holLndse Schaak Bond. De 12 hiervoor aangezochte spelers mochten niet ouder dan 20 jaar zijn. Van beide groepen gaan de nrs. 1. en 2. naar de finale over. De eindstanden luiden; Groen A: 1. D. v. d. Lijn (Zaandam) 4 pnt.; 2. K. Steyn (Santpoort) 3 pnt. en 1 afgebr. partij; 3. en 4. H. Duisenberg (Weenink) en Ph. Kastelein (Rolland) 2 pnt.; 5. H. Beunos de Mesquitas (VAS) 114 pnt. en 1 afgebr. partij: 6. G. Mossing Holstein (VAS) 114 pnt. Groep B: 1. en 2. D. Brink (Zaandam) en J. Sixma (Castricum) 314 pnt.; 3. en 4. P. E. Brommer (Haarlem) en W. G. Vijvers (VAS) 2'4 pnt.; 5. en 6. H. Jessurun (VAS) en J. G. Nagel (VAS) 114 pnt. voor de in de verdediging gedrongen Hoad duister uit. In de vijfde set kreeg de Australiër lang zaam maar zeker meer vat op Trabert's aan val en zienderogen werd de netpressie van de Amerikaan minder. Het werd een titanen strijd, die gelijk op ging tot de fighting spirit en het iets grotere uithoudingsvermogen van Hoad de doorslag gaf. In de twaalfde set brak hij door de service van zijn tegen stander heen en op love won hij de game, de set en de partij. Vlak achter de deur stond Bunkie; hij legde er zijn oor tegenaan. Het snuiven hoorde hij heel duidelijk. Hij probeerde, door eèn kiertje van de deurplanken te kijken, maar het was buiten ook donker; hij kon niets onderscheiden. Toen stootte hij per ongeluk met zijn voet tegen een bus, en daarvan werd Oepoetie ook wakker. Die kwam overeind en merkte, dat Bunkie uit bed was. Wat ben jij aan 't doen, Bunkie?", fluisterde hij. „Ik ben opgestaan, want ik hoor buiten iets!", fluisterde Bunkie terug. „Luister maar eens!" Oepoetie kwam naast hem staan en luisterde ook. „Ja, ik hoor iets!", zei hij. „Het lijkt wel snuiven van een beest!" „Zie je wel!", zei Bunkie ongerust. „Dan vergis ik me toch niet. Ik dacht eerst dat ik het me verbeeldde, maar als jij het ook hoort. „Ik hoor het heel duidelijk", zei Oepoetie. „Wat zou dat kunnen zijn?" „Een beest!", zei Bunkie, die 'n beetje klappertande. Want jahet was midden in de Jiacht, en als je dan zoiets geheimzinnigs hoort nietwaar? Voor de laatste keer kwam gistermiddag Zuilens gemeenteraad in plechtige zitting bijeen onder voorzitterschap van burge meester Norbruis. Zakelijke aangelegen heden waren in deze raadsvergadering niet meer af te wikkelen. De voorzitter, de heer O. Norbruis, voer de het woord en zeide te geloven, dat allen in Zuilen hun werk goed hebben gedaan en dat in deze gemeente een behoorlijk verzorgingspeil werd bereikt. Hij schetste daarna de ontwikkeling van de gemeenten in Nederland in het algemeen en herin nerde aan de pogingen, die reeds voor de oorlog begonnen om te komen tot afrem ming van het ontstaan van zeer grote ge meenten. Desondanks is het dit jaar ge komen tot de vemriming van Utrechts grenzen. „Wij kunnen dat betreuren", zeide spreker, „maar als goede democraten moe ten wij er in berusten. Dat is een moeilijke, maar mooie taak. Ik heb echter de stellige verwachting, dat men een grote eerbied zal betonen voor het inzicht dat wij in dezen hadden. Maar over de grenswijziging is nu genoeg geredekaveld. Nu moeten wij inzien, dat er reden is dankbaar te zijn voor het werk dat wij hebben kunnen ver richten", aldus de burgemeester. Achtereenvolgens voerden de verschil lende fractievoorzitters het woord, van wie een, de heer Ruygrok (Arb.) ontkende dat ooit de noodzaak gebleken is, dat Zuilen opgeheven moest worden terwille van de bloei van Utrecht. „Deze gedachte drukt op mij als een bittere last", zo zei hij. Na dat de officiële raadsvergadering gesloten was, werd het woord verleend aan ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, die sprak namens een huldigings comité uit de burgerij. Er werden geschen ken aan het college uitgereikt; de burge meester kreeg een koelkast en een van de wethouders een staartklok. PANMOENDJOM. (AFP.). Veertig Chinese krijgsgevangenen in een Zuid-Ko- reaans kamp hebben verzocht om naar de i Noordelijke zijde te worden gerepatrieerd. De Indiase bewakers zijn hedenochtend, begonnen met een onderzoek naar de wensen van Chinese en Koreaanse krijgs gevangenen, die niet gerepatrieerd wen sen te worden. Het betreft hier een indi vidueel onderzoek Een Indiase woordvoer der heeft verklaard, dat de bewakers zich onthouden van uiteenzettingen. Zij beperk ten zich tot de vraag of de krijgsgevange nen al dan niet terug wensten te keren. In de loop van de dag werden 500 krijgsge vangenen ondervraagd. De militaire auto riteiten van de UNO hebben verklaard geen bezwaar tegen het Indiase onderzoek te hebben. 31) June, Pierre en Rosemary werden ook in het zonnetje gezet, alhoewel ze zioh enigs zins op de achtergrond hielden. Ze waren nu eenmaal de jongere leden van het ge zelschap en ze weerstonden enkele pogin gen van een paar léden om met hen een apart groepje te vormen» Ze bleven bij Val en de anderen. Rosemary had veel te veel belangstelling voor Val. Ze wilde geen woord missen van wat hij allemaal zei over 't brengen van goed toneel naar kleine stadjes en ze voelde er dan ook niets voor om de gehele avond door een jonge Ameri kaan in beslag genomen te worden; alhoe wel je van steen gemaakt moest zijn om niet de Amerikaanse hartelijkheid, belang stelling en prettig-aandoeinde gastvrijheid te waarderen. Na het diner werd een autotochtje ge maakt naar de ruïnes van Oud Panama enkele clubleden legden met enige en trots in hun stem de geschiedenis uit. De oude met mos en klimplanten over dekte en overwoekerde steenklompen, mas sieve overblijfselen van een trotse stad, die gebouwd was met veel bloedvergieten en plundering, hadden nog iets van hun vroe gere Spaanse grootheid en Spaanse gratie bewaard. De ruïnes gaven het zon-doorbakken land in de omtrek iets schoons en iedere bezoeker moest wel diep onder de indruk komen van deze tastbare herinneringen aan een machtig verleden. „Hier zou je Macbeth moeten spelen!", i-iep iemand. Het gezelschap dwaalde dooi de ruïnes. Men kwam onder de indruk en men onderging vol verrukking deze tropi sche maannacht. „Ach, niet Macbeth! Alsjeblieft iets ro mantischer. Wat zou u denken van enkele scènes uit Romeo en Julia, mijnheer Her- rick?", zei een van die vrolijke Amerikaan se meisjes, waarop ze begon te lachen. Er steeg een gemompel op, dat een alge mene goedkeuring inhield en allen drongen om Val en de zijnen heen; enkelen lachten, anderen waren vol ernst. „Doet u 't, mijnheer Herrick? Toe nou! Alleen maar de balkon scène er is daar een pracht plaats voor. bovenop dat gebro ken terras „Allemachtig! Moet 't nu juist die bal- con scène zijn?", zei Val zachtjes en wan hopig tot Gavin. „Het diner was uitstekend", herinnerde Gavin hem rustig. Ze moesten wel betalen voor de vrien delijkheid die zij ontvangen hadden. Dat was duidelijk. Val grinnikte en keek van June naar Rosemary. Mary Abbott was er niet om hem uit de moeilijkheden te hel pen. „Kent een van jullie Julia June giechelde. „I'k niet hoor! Ik ben met vacantie, Val. Ik voel er trouwens niets voor om die domme eend van een Julia te spelen!" „RosemaryVertel me nu niet dat je op de Toneelschool Julia niet geleerd hebt!", smeekte hij lachend en voegde er fluisterend aan toe: „Kom, lieve kind, we zullen hun waar voor hun geld geven. We kunnen zoveel smokkelen met de tekst als je maar wilt Rosemary stond stokstijf van schrik, nu Val haar vroeg die afgezaagde scène te spelen, terwijl die va.n verwachting glim lachende Amerikanen om hen heen ston den. Ze knikte slechts, daar ze haar stem niet vertrouwde en in haar gedachten re peteerde ze razend snel haar woorden, die ze trouwens wel kon dromen. En mocht ze toch nog ergens haperen, dan zou Val haar er wel uit redden, daar was ze zeker van. Al die mensen, zouden het bovendien wel als een soort amusement beschouwen, als een beetje afleiding na het eten. Maar tooh: dit was de Herrick Company, die zou gaan optreden en zij moest met Val één van 's werelds aangrijpendste, maar tevens meest doodgespeelde liefdes scènes gaan opvoeren, een scène, die iedere schooljongen en ieder schoolmeisje kende, zodat een mislukking schande zou brengen over een ieder die zich actrice noemde... Met klamme handen volgde ze Val. Hij klom over enkele steenklompen naar het hooggelegen terras en zij kreeg enkele me ters hoger een plaats. ,,'t Is maar een grap, lieve kind, ze heb ben veel gedronken en 't doet er niets toe, als 't niet zo goed gaat en we onszelf geen eer aandoen", zei Val opgewekt, terwijl hij een hand uitstak cm haar te helpen over een grote bos planten heen te stappen. Maai- Rosemary besefte dat het er wel toe zou doen. Val was veel te bekend om zich zelf belachelijk te maken, bij wat voor pu bliek dan ook. Val trok zich terug in de schaduw, ter wijl Rosemary naar voren liep over het afgebrokkelde terras boven hem. De maan stond nog steeds vrij laag, maar klom snel en werd steeds helderder: ze overstroomde de wereld met donkere schaduwen en een zilverachtige glans, zodat de gezichten van allen iets onaards kregen. Als ze hadden kunnen beschikken over de meest geraffineerde en kostbare licht installaties, dan zouden ze er nog niet in geslaagd zijn een beter effect te beredkerf, dacht Gavin, beneden temidden van het groepje Amerikanen staande en opblik- kend naar het terras. Rosemary's gezicht leek op dat van een blij verrukt kind, op dat van een vrouw, die voor de eerste keer verliefd is, toen ze op de balustrade leunde, welke afge sleten was door de regen van eeuwen. Haar vingers grepen diep in het dikke mos tapijt zonder dat ze er erg in had en zonder dat ze 't voelde. Haar ogen dwaalden over de zwart-en-zilver gekleurde heuvels en het dikke oerwoud, zonder dat ze iets zag. Gavin, die nu achter de anderen was gaan staan, omdat iedereen een en al aan dacht voor Val en Rosemary was, voelde een plotselinge pijn, die bijna lichamelijk was, in zich opkomen, toen hij naar haar opkeek. Ze vindt het heerlijk, zelfs deze spanning, dacht hij: dit wordt een belijden van haai- liefde voor Herrick, niet voor Romeo, en als Julia behoeft ze niet terug houdend te zijn Het gebabbel, geschreeuw en gelach was weggestorven, Allen stonden vrij dicht bij een onder een machtige grote boom en het leek alsof iedereen onder de ban gekomen was van Rosemary's gelaatsuitdrukking. Het was een en al liefde wat haar gezichtje uitstraalde, een en al jeugd, een en al mysterie, toen zij eerder zuchtte dan sprak; „Helaas!" En Gavin wachtte, gespannen, of er geen gelach zou uitbarsten bij de Ameri kanen voor hem. Maar hij hoorde niets van dien aard. Niets wees er mes1 op dat men een grap had willen uithalen door de bekende toneelspelers te vragen zo maar een scène te spelen. Deze maannacht vol bloemengeuren, die voor het publiek niets bijzoaders was, hield Rosemary als het ware in een betoverde greep. Ze stond doodstil, toen Val in de schaduwen fluister de: „She speaks O, speak again, bright angel! For thou art As glorious to this night being o're my head As is a winged messenger of heaven.... (Zij spreekt! Spreek voort, gij sehitt'rende engel! Ja, gij straalt Zo heerlijk in de nacht hier boven mij, Als een gevleugeld hemelbode glanst De hele wereld scheen door Val's ge fluisterde woorden tot zwijgen te zijn ge bracht. Men voelde de stilte als 't ware trillen en zelfs liet voortdurend hoorbare sjirpende geluid van de krekels was weg gestorven; Gavin merkte dat hij even ademloos als de anderen wachtte op Julia's „O, Romeo, Romeo: Wherefore art thou Romeo?"; (Romeo, Romeo! waarom zijt gij Romeo? woorden, die hij al honderden keren had gehoord, en dan nog wel uit meer ervaren monden dan die van Rosemary. Hij wist dat deze woorden iemands hart pijn kon den doen of in lachen doen uitbarsten als ze niet goed werden gezegden hij deed een schietgebedje voor Rosemary. Hij smeekte dat Rosemary zin en schoonheid in deze regels zou weten te leggen en niet jammerlijk te kort zou schieten, en dit ter wijl hij maar al te goed wist dat zij haar gevoelens voor Va] stellig in haar spel tot uitdrukking zou brengen. Hij kon haar echter geen ontgoocheling toewensen. En Valentine Herrick, die opgelucht zuchtte, toen Rosemary hem niet in de steek liet, speelde Romeo als ware hij in werkelijk heid de teleurgestelde jongeman, die vol vuur was en vol moed en ziek van een te genwerkende wereld, die hem niet begreep. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13