Gemeentesecretaris Vos met duizend vezels verweven met Heemsteedse gemeenschap KELLER Afscheid van een gemoedelijk man Bloemendaal Huis te Manpad is verkocht VERKADE NIEUWS Bloemendaal Afscheid en bevordering politie-ambtenaren ANANAS V.W. en Am. Ford te huur Oudejaarsvieringen van de Partij van de Arbeid WOENSDAG 30 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Niet letterlijk HILLEGOM Her Heierman So long.,.in Treslong Bloemendaalse bejaarden vierden feest Middenstandsvereniging reikte prijzen uit Pater familias Katholieke Landarbeiders- bond 50 jaar Bouw R.K. school in Haarlem-Oost aanbesteed Donderdag „oudejaars- markt" op Botermarkt H. J. te Marvelde verliet Heemsteedse politie Stille Armen te Heemstede Voor Oudejaarsavond Afscheidsconcert Jo Vincent in zijn geheel uitgezonden Geniet ook van die tropische tractatiel Concert en toneelvoor stelling voor scholieren Bevordering K. H. R. Meinema Verrukkelijke Vleessalades Burgerlijke Stand van Haarlem Vandaag is het de laatste dag dat Heemsteeds gemeentesecretaris Nicolaas Vos in functie is, want morgen zal er van de uitoefening van het ambt wel niet veel terecht komen: dan is het al huldiging wat de klok slaat. Deze week zijn we hem dan een afscheidsbezoek gaan brengen in zijn kamer op het vriendelijke Heemsteedse raad huis. Er is een stuk van de inventaris van dat vertrek dat onmiddellijk de aandacht trekt en dat karakteristiek is voor de man die meer dan een kwart eeuw de secretaris kamer gebruikte. Dat is de knusse huiskamerlamp die boven het bureau van de heer Vos hangt. De goudgele zijden kap van die lamp bant iedere gedachte aan een ambtelijk gesprek uit en wekt de illusie van een huiskamer. En eigenlijk is het ook zo. Want secretaris Vos troont daar eigenlijk temidden van zijn grote familie, welke Heemslede heet en hij zit daar onder zijn lampekap en zegt: „Wie met moei lijkheden zit of wensen en verlangens heeft, moet maar eens hier komen. Onder mijn huiskamerlamp zullen we dat wel eens rustig bepraten". En na deze inleiding zal men begrepen hebben, dat ons gesprek met de heer Vos moeilijk als „een onderhoud" zal kunnen worden beschouwd. Integendeel, we zijn gezellig van de hak op de tak gesprongen, waarbij de scheidende secretaris kwistige grepen deed in de rijke schat zijner her inneringen. Toen hij in 1913 als commies-redacteur in Heemstede te werk werd gesteld had hij al een afwisselende praktijk van een jaar of zeven achter de rug. Eerst als volon tair ter secretarie van Heiloo, waar hij bij de veelvuldige afwezigheid van burge meester Van Merlen onder supervisie van een Alkmaarse hoofdambtenaar werkte en eigenlijk al voor het volledige secretaris schap opdraaide. De burgemeesterswisse ling in Heiloo deed hem naar de Alkmaarse secretarie vertrekken, maar na het zelf standige leven in zijn geboorteplaats kon het eindeloos mandaten schrijven hem niet bijster bekoren. Zo vertrok hij naar Alphen aan de Rijn, waar de uitgeverij Samson nu al sinds jaar en dag alles in boeken omzet wat op het gemeentebestuur betrekking heeft. De ma laria verdreef hem echter van de polders naar de duinstreek en zo kwam hij in Vel- sen te land, waar hij adjunct-commies werd, natuurlijk weer ter gemeentesecre tarie. Maar het politieke klimaat lag hem daar toen niet erg, zodat hij een vacature op het Heemsteedse raadhuis met beide handen aangreep en met succes want bur gemeester Van Le'nnep koos hem uit de vijf candidaten die hij proefwerk had laten maken. Zo werd de heer Vos commies- redacteur in Heemslede en hij heeft die beslissing nimmer betreurd. Het werk was er prettig onder de aller aardigste gemeentesecretaris Swolfs, die het overigens wel eens moeilijk had omdat het hem slecht afging iemand iets te weigeren. Er waren maar vijf ambtenaren, waar onder een hoofdcommies die door de jonge commies-redacteur met enige omzichtig heid moest worden behandeld. Omzichtig heid was trouwens een grote deugd in die dagen. Zo kwam burgemeester Van Len- nep eens hoofdschuddend de kamer van de heer Vos binnen, de notulen van de laat ste raadsvergadering in de hand: „Nee ADVERTENTIE 1 JANUARI 1954 NIEUWJAARS-DINER-DANSANT De Parijse chansonnière MICHèlE MONTNOIR ZINGT. aan de vleugel. Het comité van ouden van dagen in Bloe mendaal tobde al geruime lijd met het pro bleem om voor de jaarlijkse winterbijeen- komst voor bejaarden uit de gemeente een gezellige en meer comfortabele ruimte te krijgen dan het Jeugdhuis in Bloemendaal. Men was dus zeer verrast toen dit jaar de directie van Zandvoorts Monopole theater zijn medewerking toezegde, te meer nu dit keer niet alleen de ouden van dagen van zeventig jaar en ouder, maar ook die van 65 tot 70 jaar in aanmerking kwamen de bijeen komst mee te maken. Uit de gehele gemeente Bloemendaal, uit Vogelenzang tot Bloemendaal-Noord, maar ook uit Ovcrveen. Aerdenhout en Bloemen- daal-dorp werden Dinsdagmiddag de ruim honderdvijftig bejaarden met vier autobussen van de N. Z. H. V. M. naar Monopole in Zandvoort vervoerd. Het succes van deze feestmiddag komt voor het grootste deel voor rekening van een actief dames-comité, dat niets naliet om deze mid dag voor de oudjes met veel tractaties uiter aard en enige films, zo gezellig mogelijk te maken. De ouden van dagen konden genieten van de kleurentekcnfilm Pinocchio en van twee kortere films: een oude film over het bezoek van onze vorstin aan Engeland in de tijd dat Koningin Elizabeth nog prinses was en de film „De dijken dicht". Mevrouw A. C. den Tex—baronesse Bentinck, die de gasten eerst had welkom geheten, heeft zich aan het einde van de middag tot hun tolk gemaakt bij het bedanken van de directie van Monopole. De laatste phase van de Sint Nicolaas- en Kerstactie van de Bloemendaalse Midden standsvereniging, waaraan door vele winke liers in het dorp Bloemendaal werd deelge nomen, had Dinsdagavond plaats in hötel Zomerzorg aan de Brederodelaan. Daar wer den door het lot de vijftien gelukkigen aan gewezen, die voor een waardebon in aanmer king kwamen, variërende van tien tot hon derd gulden. Aan de winkeliers waren 85.000 bonnen met rebus uitgereikt en aangenomen kan worden, dat daarvan ruim vijftig dui zend voor de sluitingsavond voor de Kerst dagen zijn ingeleverd. Voor leden van de Blcemendaalse Midden standsvereniging en belangstellenden-geno digden zal op Zaterdag 30 Januari in hotel Zomerzorg de jaarlijkse kienavond worden gehouden. mijnheer Vos, dat willen de heren niet ge zegd hebben. Die raad bestond toen nog uit dertien leden, waarin de blekers misschien wel niet de dienst uitmaakten, maar er toch veel in de melk te brokken hadden. De eerste onderhandelingen welke de heer Vos na zijn aanstelling moest voeren was met zijn vroegere burgemeester van Heilo, jhr. Van Merlen. Het ging om een grondtransactie en dat bracht het gesprek vanzelf op een belangrijke nevenfunctie van de gemeéntesecrctaris: het rentmees terschap van het gemeentelijk grondbedrijf. Toen de heer Vos in Heemstede kwam was er van een gemeentelijk grondbedrijf geen sprake, maar langzamerhand groeide het besef dat, wilde het gemeentebestuur de uitbreiding der bebouwing in de hand houden en de grond niet aan speculanten ten offer laten vallen, het nodig zou zijn zelf de grond in handen te krijgen. Dan zou men tevens de aanleg van straten en pleinen naar eigen inzicht kunnen laten geschieden, terwijl de prijzen der belen dende gronden redelijk zouden blijven. De eerste activiteit welke de heer Vos daartoe ontwikkelde betrof de gronden die nodig waren voor de aanleg van de Dreef en omgeving. De verkopen zijn geheel vrij willig tot stand gekomen. „Ik betaalde soms liever een paar duizend gulden meer dan dat ik het op een langdurige en ook kost bare onteigeningsprocedure liet aankomen die tenslotte de gemeentenaren verbitterd zou doen worden jegens het bestuur". Dat laatste zou de heer Vos pas goed aan zijn hart zijn gegaan, want hij voelt zich zo langzamerhand een pater familias, die ondanks de steeds groeiende bevolking (ondanks de annexatie van 1927, toen hij zich de bijnaam „leeuw van het anti-an- nexatiecomité" verwierf) het wel en wee van de ingezetenen in het oog hield, als ambtenaar van de Burgelijke Stand hun huwelijken sloot en vaak van zijn per soonlijke belangstelling in blijde en droeve dagen blijk gaf. Overigens beperkte zijn meeleven met de gemeentearen zich niet tot persoonlijke contacten. Reeds in 1915 nam hij met de bekende dr. N. Vos Droog, later wethouder, het initiatief tot een comité dat de zwemvijvers aan de Glipperweg mogelijk zou maken. De eerste vijf jaren werden die zonder gemeente subsidie geëxploiteerd: voor de tekorten klopte men bij de welgestelden aan. Later droegen die hun aandeel in de gemeente lijke voorzieningen bij door de steeds hoger wordende belastingen. Later ijverde hij met zijn vriend dr. Droog voor de totstandkoming van het Ge zondheidshuis. Toch was het niet daardoor, dat de heer Vos wel eens (ten onrechte) „de rooie Vos" werd genoemd. Dat kwam wellicht door zijn propaganda voor de geheelonthouding, eerst in Alkmaar op instigatie van zijn vriend wijlen ds. G. Westmijse, later in Velsen, waar hij het Centraal Drankweer- comité oprichtte, en ook in Heemstede, al had toen de sport al voor een groot deel de taak der drankbestrijders overgenomen. De heer Vos blijft in Heemstede wonen, hoe zou het anders kunnen. Hij blijft er propaganda voor maken door de V.V.V. en hij blijft er de woontoestanden behartigen door zijn voorzitterschap van ,.De Haam stede". Hij zal er ongetwijfeld ook de ge liefde vraagbaak blijven van menigeen die ergens mee zit. Morgenochtend zal in besloten kring van deze verdienstelijke functionaris afscheid worden genomen door gemeentebestuur en personeel, waarbij dan ook het Comité uit de burgerij in de gelegenheid wordt ge steld de heer Vos voor zijn werk te hul digen. 's Middags bestaat er dan van 2 tot 3 uur voor verenigingen, corporaties, enzovoort, gelegenheid van de heer Vos afscheid te nemen, waarna deze van 3 tot 5 uur recep tie houdt voor andere belangstellenden. Deze plechtigheden zullen alle in het raadhuis gehouden worden. Jubileum wordt in Haarlem en Amsterdam gevierd De Nederlandse Katholieke Landarbei- dersbond „St. Deusdedit" gaat Zondag 3 Januari iin Haarlem en Amsterdam zijn gouden jubileum vieren. De dag begint om kwart voor elf 's ochtends met een plech tige Hoogmis, gecelebreerd door pater A. Cleophas in de kathedrale baseliek van St. Bavo aan de Leidisevaart. Na een geza menlijke lunch wordt des middags in het Concertgebouw aan de Lange Begijnestraat een jubileumcongres gehouden tijdens het welk mgr. J. P. J. Huibers, bisschop van Haarlem en bondsvoorzitter C. J. van der Ploeg de congressisten toe zuLlen spreken. Tevens wordt hier door de jubileumcom missie het feestgeschenk van de leden aan de bond overhandigd. Muzikale medewer king verleent het koor van de St. Bavo met jongens van de koorschool onder lei ding van dr. A. Kat. Tegen vijf uur n.m. vertrekken de deelnemers met bussen naar Amsterdam voor een feestmaaltijd in hötel Krasnapolsky, waar 's avonds ook de door Piet van der Ham voor dit jubileum vervaardigde- film „Er is veel vrucht ge wonnen" vertoond wordt. In de grote to neelzaal van „Kras" zal het gezelschap Puck tenslotte, onder regie van Wim Ves- seur, Heyermans „De wijze Kater" voor de congressisten opvoeren. Architect Jacq. van Velsen heeft van morgen aanbesteed namens het R.K. Kerk bestuur het bouwen van een school voor V.G.L.O. met twaalf lokalen aan de Richard Holkade te Haarlem-Oost. Inge komen waren drieëndertig biljetten. Laag ste inschrijver was de heer C. G. Wale- veld te Haarlem voor f250.322 en hoogste de heer H. S. Albers te Amsterdam voor f 306.200. •Evenals verleden jaar zal Donderdag 31 December op de Botermai'kt als onderdeel van de December-markten een „Oude- jaars"-markt worden genouden. Boven dien is er die dag de gewone week-markt in Haarlem-Noord aan de Floresstraat. Zaterdag 2 Januari is er dan weer de normale week- en bloemenmarkt od de Botermarkt en Gedempte Oude Gracht. Dezer degen heeft mr. J. Visser, Neder lands gezant in Siockholm, definitief Huis te Manpad aan de Herenweg te Heem stede gekocht. Op 17 December besloot de gemeenteraad van Heemstede f 12.000 be- 5ohiikbaar te stellen voor de restauratie en het rijk en de provincie Noordholland .zullen f 40.000 en bijna f 10.000 bijdragen. Aan architect E. A. Camneman te Den Haag is opdracht verleend de plannen te ontwerpen voor de restauratie. ADVERTENTIE In Haarlem verkrijgbaar bij ZDI.STRAAT 63 Telefoon 15778 In het verversingshuis „Groenendaal" te Heemstede heeft het Heemsteedse politie corps gistermiddag officieel afscheid ge nomen van de heer H. J. te Marvelde, die ruim vierendertig jaar bij de Heemsteedse politie heeft gediend en haar in de rang van adjudant bij de recherche met ingang van 1 Januari 1954 gaat verlaten. „Ik gevoel mij als een beul, die u naar de slachtbank leidt", zei de eerste spreker van gistermiddag, burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard, in zijn functie van hoofd van de Heemsteedse politie, „want ik ben genoodzaakt u ontslag te verlenen, aangezien u de pensioengerechtigde leef tijd reeds lang hebt bereikt. Maar ik doe het met leedwezen, want ik heb zeer grote waardering voor uw werk". De burgemeester herinnerde er aan, dat de heer Te Marvelde een sterk gevoel voor de medemens heeft, hetgeen wel zeer dui delijk tot uiting komt door het feit, dat hij„ ook na het verlaten van de dienst, zijn krachten zal blijven geven aan de reclas sering. Spreker dankte hem van harte voor al wat hij gedaan had en noemde hem een voorbeeld van plichtsbetrachting. „Gij kunt trots zijn op hetgeen gij gedaan hebt én als politieman én als mens!" Vervolgens voerde het woord mr. G. W. F. van der Valk Bouman, substituut-offi cier van Justitie bij de Haarlemse recht bank. Hij zei, dat de samenwerking tussen het parket en de Heemsteedse politie altijd voorbeeldig was geweest en dat dit groten deels aan de heer Te Marvelde te danken was. Hierna sprak de gemeentesecretaris van Heemstede, de heer N. Vos, die verklaarde dat hij, als zoon van een politieman, de politie een warm hart toedraagt, juist ook vanwege de gevaren, die het beroep van agent nu eenmaal met zich meebrengt. Ook hij prees de onvergetelijke verdiensten van de heer Te Marvelde. wien hij een boek aanbood. Voorts verklaarde hij, dat dit de laatste keer was, dat hij tegenover de Heemsteedse politie sprak, daar ook hij spoedig met pensioen gaat. Na hem sprak corpschef A. Berentsen, die zich bij de prijzende woorden van de burgemeester aansloot. Spreker roemde nog zijn rustige persoonlijkheid en was er van overtuigd, dat velen een voorbeeld aan hem zullen nemen. Namens het hele corps bood hij de heer Te Marvelde een vulpen en een diplomatentas aan en diens vrouw bloemen. Hierna spraken nog de heer A. Vroon, namens de afdeling recherche, die een boek schonk, de heer H. L. Spee, voorzitter van de Haarlemse afdeling van de R.K. politie bond Sint Michaël en brigadier E. M. van Pel, die gelijk met zijn scheidende collega in Heemstede in dienst was gekomen. Het Comité voor Stille Armen te Heem stede heeft sedert de vorige opgave de vol gende bijdragen ontvangen: Wed. H. E. B. v. d. S. 10,—; J- J- L. P. 6,—; Feestavond Excelsior ƒ231,02; N. N. ƒ25,—; A. K. ƒ1,—: Domineerclub dubbel 6 ƒ10,Th. G. M. f 20,—; J. S. ƒ5,—; Mevr. S. ƒ5,—: Mevr. T. B.—R. ƒ10,—; J. D. ƒ2,50; S. A. d. G. ƒ5,—; via Alg. Handelsblad 82,50; S. K. 5.B. C. H. ƒ10,—; Mr. A. J. H. ƒ10,—; D. K. ƒ10,—; J. H. M. ƒ10,—; Mej. E. C. v. N. v. M. 10,—; Mevr. A. M. P. 10,—; R. C. S. f5,—; E. v. B. K. ƒ2,50; A. J. C. J. S. ƒ5,— N. N. ƒ2,50; M. L. ƒ5,—; N. N. ƒ10,—; N. N. f 100,—; A. G. G. 5,—; Mr. H. K. K. 10,- J. v. M. ƒ10,—; E. C. v. S.—M. ƒ10,—; J. V. ƒ2,50; P. M. d. W. ƒ2,50; Mevr. X. ƒ2,50; E. L. ƒ10,—; Mevr. L. B. Z.—B. ƒ2.50; J. v. H. 25,—: L. J. v. h. K. 2,50: J. L. ƒ10,—; Mr. A. A. V. ƒ10,—; H. E. d. V. ƒ10,—: J. d. B. D. 25.—; A. B.—M. ƒ3,—; F. H. H. ƒ10,—; en L. F. v. Z. 5, Totaal 763,52, zodat nu het ontvangen ƒ3031,58. Helaas blijft dit bedrag beneden de ont vangsten van Kerstmis 1952, toen een bedrag van f3763,06 binnen kwam. Gaarne zullen ook thans nog giften in ont vangst worden genomen door de penning meester de heer A. van Wingerde, wiens gironummer 153308 is. ADVERTENTIE CREAM CRACKERS per 100 gram.. 27 ct. per blik ƒ2.35 GROTE EN KLEINE TOAST per nakie 24 en 27 ct. KAAS CRACKERS per 10Ö gram 32 ct. DIPS per 100 gram29 ct. SPECIAALZAAK VERKADE ARTIKELEN Firma M. HOOGENDIJK Gen. Cronjcstr. 123 - Haarlem-N. Delicatessenhandel M. II O O G E N D IJ K J. v. Goyenstraat 17, Heemstede, Tel. 34339 Het concert, waarmee Jo Vincent heden avond haar loopbaan als zangeres zal be sluiten in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem, wordt in zijn geheel door de ra dio uitgezonden. Het eerste gedeelte is op genomen in het programma van de VARA over Hilversum II. Voor de uitzending van het tweede gedeelte heeft de NCRV haar programma gewijzigd. Van dit gedeelte, waarin de Vierde Symphonie van Mahler wordt uitgevoerd, begint de uitzending om 21.35 uur over Hilversum I. Morgen, Donderdagmiddag 31 December, zal in het politiebureau te Overveen af scheid worden genomen van drie politie ambtenaren, die de dienst wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd gaan verlaten. Het zijn de adjudant O. de Vries en de brigadiers L. Boorsma en J. G. ter Beest. Adjudant O. de Vries, Noordlaan 21 te Bloemendaal, heeft in October van dit jaar zijn veertigjarig ambtsjubileum gevierd. Hij is sinds 1919 in Bloemendaal. Wij her inneren er aan, dat adjudant De Vries op 1 Mei 1951 de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd uitge reikt ten huize van de burgemeester. De brigadiers L. Boorsma. Zandvoorter- weg 29 te Aerdenhout en J. G. ter Beest, Lage Duin en Daalseweg 5 te Bloemendaal. zijn na hun militaire diensttijd van 1915 1917 in dat jaar bij de politie gekomen. In 1920 kwamen beiden bij het Bloemendaalse politiekorps. Bevorderingen Met ingang van 1 Januari zullen de vrij gekomen twee brigadiersplaatsen worden ingenomen door de heren M. Rentenaar en A. Post, beiden te Overveen, die nu nog hoofdagent zijn, De heer Rentenaar begon zijn politieloopbaan in 1931 in Gouda; de heer Post kwam in 1940 bij de politie en is kort na de bevrijding in Bloemendaal ge komen. Tevens zijn met ingang van Vrijdag 1 Januari 1954 tot hoofdagent bevorderd de agenten J. de Valk, H. de Jong en C. Baas. Jubilea Twee hoofdagenten zullen hun zilveren jubileum bij de Bloemendaalse politie vie ren. Het zijn de heren H. A. Stadlander, Noordlaan 3 te Bloemendaal en B. van Kampen, Juliana van Stolberglaan 9a te Aerdenhout. De heer Stadlander is evenwel al dertig jaar politieman; de heer Van Kampen sinds 1920 toen hij in Heemstede kwam. Na de annexatie van 1927 ging hij naar Haarlem en op 1 Januari 1929 kwam hij bij het politiekorps in Bloemendaal. De echtgenote van de heer Van Kamnen heeft zich bekendheid verworven door haar vele werk voor het Aerdenhouts kindertoneel. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Iedereen is even verrukt van die geurige, goudgele Del Monte Ananas. Niet te zuur en niet te zoet Del Monte heeft iedere bekoring van de sappige, verse vrucht. Proef,en U weet waarom Del Monte over de hele wereld het begrip is voor natuur-zuivere vruchtenconserven. Vraag óók om Del Monte t zonder chauffeur „Taxi 1 5000" - Tel. 1 7000 Boutplein 33 Haarlem De commissie voor culturele vorming van de schoolgaande jeugd geeft voor de derde keer seholierenconcerlen in dit seizoen op Vrijdag 8 Januari, in het gemeentelijk Con certgebouw en wel des middags om kwart over vier en des avonds om half acht. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest voert uit: Ballet-Suite, Jean Philippe Rameau; Dansa Maeabre, Camille Saint-Saëns; De driekante steek („El sombrero de Tres Picos") Manuel de Falla. Dirigent is Marinus Adam, die de werken bij de leerlingen zal inleiden. Kort voor de Kerstvacantie zijn in de-rtien voorstellingen aan meer dan 3000 scholieren in scholen of andere gebouwen enige instruc tieve muziekfilms vertoond, waaronder de in opdracht van het Engelse ministerie van On derwijs gemaakte film over de instrumenten- leer en de Groepsindeling van een symphonie- orkest „The instruments of the orchestra". Hiermede is betreffende orkestmuziek veel verduidelijkt voor de scholieren. De dirigent Marinus Adam stelde zich we derom belangeloos beschikbaar om toelich ting te geven, hetgeen hij op voortreffelijke wijze deed. Na de Kerstvacantie worden de vertoningen voor andere groepen van scholen voortgezet. Gelet op het succes van de fi'm- vertoninpen wordt een nog grotere toeloop naar de jeugdconcerten verwacht. Oo Zaterdagmiddag 16 Januari zal de ..Ne derlandse Comedie" in de Stadsschouwburg voor oudere leerlingen een toneelvoorstel ling geven van het blijsocl van Scribe en Legouvé ..Hart tegen Hart" (Bataille de dames) met Mary Dresselhuys in de hoofdrol. Gisteravond waren vele leden van de Haarlemse federatie van de Partij van de Arbeid verenigd in het Gemeentelijk Con certgebouw voor de oudejaarsviering, wel ke in de plaats is gekomen van de tot ver leden jaar gebruikelijke Nieuwjaarsbijeen komst. Er was een lichtvoetig programma sa mengesteld dat werd ingeleid door fede ratievoorzitter W. F. Happé, die een kort overzicht van het wel en wee van de partij in 1953 ten beste gaf. Het wel overheerste in ruime mate door de geslaagde reorgani satie in zeven afdelingen, welke een goede verkiezingsactie hebben gevoerd, die dan ook in een verheugend resultaat (twee ze tels winst) is geresulteerd. Uiteraard heeft de Partij van de Arbeid er behoefte aan ook bij de komende Statenverkiezingen te bevestigen dat zij aan de winnende hand blijft en de heer Happé riep zijn partijge noten en geestverwanten dan ook op daar toe alle krachten in te spannen. De grotere invloed van de socialisten in de Haarlemse raad is duidelijk gebleken bij de wethoudersverkiezing en de daaruit voortgevloeide portefeuillewisseling, welke een nog groter verantwoordelijkheid op de Partij van de Arbeid heeft gelegd. Het gevolg was ook dat de politieke ver houdingen in de raad scherper zijn gewor den. Dat betreurde de beer Happé overi gens niet; „Wij moeten critiek kunnen ver dragen en accen+eren dat anderen ons op fouten wijzen. Maar wij kunnen niet dul den dat critiek in de afgelopen maanden een persoonlijk karakter heeft gekregen en dat men de partij heeft willen treffen door aanvallen op de persoon van onze lijstaanvoerder Geluk. Onze fractie aan vaardt dat niet: wie onze lijstaanvoerder aanvalt moet weten, dat hii dan de gehele partij tegenover zich vindt". De heer Happé spoorde voorts de leden aan levendige belangstelling aan de dag te blijven leggen voor de actuële problemen en „samen te beraadslagen en te vechten voor de idealen van het democratische so cialisme". Vervolgens was het woord aan het fo rum, dat onder presidium van Jaap Buys Jr. een aantal vragen van allerlei slag uit het gehoor beantwoordde. Mevrouw T. KerkhoffPet, wethouder D. J. A. Geluk en de raadsleden M. J. Goe- dee en mr. G. H. J. de Leeuw hebben zich met geest en slagvaardigheid of wel met ernst en degelijkheid op de beantwoordig geworpen van vragen welke hetzij betrek king hadden op het lappen van 320 ruitjes in de moderne woningcomplexen, op de wethouderssalarissen, op de consequenties van de loonronden, op de klasse-indeling van de wieg tot het graf, op de propagan- da-activiteit van partijfunctionarissen en andere brandende kwesties. Daarna was het de beurt van het caba retgezelschap „De Valreep", dat de aan wezigen vele vrolijke ogenblikken heeft bezorgd met goedgeplaatste steekjes onder en boven de waterlijn. In de pauze toonden de Haarlemse socialisten zich niet onver dienstelijke oliebollen-eters. In Heemstede De Heemsteedse afdeling van de Partij van de Arbeid heeft Dinsdagavond een uit stekend geslaagde oude.iaarsbijeenkomst gehouden. Het nieuwe gebouw achter de cafetaria aan de Binnenweg was geheel bezet toen wethouder Disselkoen de avond opende met een terugblik op het jongste politieke verleden en een hoopvolle be schouwing over de evolutie van de vredes- verlangens. De avond werd verder gevuld door een lekengroep gevormd door leden van de af deling, die op zeer verdienstelijke wijze een aantal nummers ten gehore brachten. Bijzondere vermelding verdient de auto- busrit door Heemstede in het jaar 1975, wanneer vele socialistische wensen op ge meentelijk-politiek terrein in vervulling zullen zijn gegaan; de dames Goedhart en Prager vonden hierbij gelegenheid op waarlijk kostelijke wijze de huidige raads- en bestuursleden in het zonnetje te zetten. Met ingang van 1 December j.l. is de heer K. H. R. Meinema, hoofdinspecteur van politie te Haarlem, ambtenaar tweede klasse, bevorderd tot hoofdinspecteur, ambtenaar eerste klasse. f Kort en bondig BINNENLAND De bedrijfscommissie voor de onder nemingsraden in de metaalindustrie en de electrolechnische industrie, ingesteld door de Sociaal Economische Raad. is dezer dagen geïnstalleerd. De commissie is paritair samengesteld en telt 28 leden. Zij heeft tot taak de instelling van de ondernemingsraden in deze bedrijfstak te bevorderen alsmede toezicht te houden op de werkwijze ervan. Op 6 en 7 Januari zullen de leden van de defensie-commissie uit de beide Kamers van de Staten-Generaal op uitnodiging van generaal Gruenther, een bezoek brengen aan zijn hoofdkwartier te Parijs. Een dergelijk bezoek werd door dezelfde commissie in Januari 1952 gebracht aan generaal Eisen hower De minister van Oorlog en van Marine, de staatssecretaris van Oorlog en de staatssecretaris van Marine zullen bij het bezoek aanwezig zijn. Voorzitter E. Kupers van het Alge meen Werkloosheidsfonds te Den Haag heeft hulde gebracht aan mr. H. J. Morren, secretaris dezer instelling, die met pensioen gaat. De heer Morren werd dank gebracht voor de toewijding en kunde, waarmede hij zijn taak verrichtte, hem werden als af scheidsgeschenken boeken aangeboden. Mr. W. Verheul zal de heer Morren per 1 Januari oovolgen. De afscheidsreceptie van mr. Morren was zeer druk bezocht. Op de Westcrvoorfse dijk te Arnhem reed de 45-jarige arbeider G. H. ter V. uit Didam met zijn bromfiets, toen plotseling door onbekende oorzaak de dynamo tussen het voorwiel en de voorvork beklemd raak te. De bromfiets stond ogenblikkelijk stil. De beriider sloeg teecn de grond en over leed ,rriiwel onmiddellijk. Mr. J. van IJsendoorn, substituut-offi cier van justitie te Leeuwarden, zal gedeta cheerd worden bij het departement van justitie, waar hij zal optreden als hoofd van de afdeling criminele zaken van de afdeling politie. Dit is een nieuwe functie, tot stand gekomen bij de reorganisatie van deze afdehng. Werkgevers en werknemers in rie distil- la'eursbedrijven zijn tot overeenstemming gekomen over een extra loonsverhoging boven de loonronde van Januari. De over eenkomst geldt voor het hele land. Deze loonsverhoging zal geen invloed op de groot- handelsnrijzen van het gedistilleerd hebben. Gistermiddag om vijf uur is op de Dageraadsbrug bij de Czaar Peterstraat in Amsterdam de 44-jarige wielrijder M. P. D. uit Amsterdam door een trein aangereden en kort daarna overleden. Een rangeerder met rode lamp. en vlag waarschuwde voor de uit de Plantage Doklaan padereri.d.e-trein, die het kruispunt naar de Rietlanden moest passeren. De wielrijder trachtte nog net voor de trein de rails over te steken, maar is daarbii vermoedelijk gesliot. In Bolsward wordt sinds de middel eeuwen iedere avond om tien uur op het stadhuis het „klokje van gehoorzaamheid" geluid. Sinds enkele dagen had het klokje echter gezwegen, omdat.... de klepel spoor loos verdwenen was. De burgemeester heeft echter Maandagavond een groot pak op de stoep van zijn huis gevonden, dat na opening de vermiste klepel bleek te bevatten. Daar richtingaanwijzers op roodgeschil derde vracht- en bestelauto's zeer slecht te zien zijn, heeft de A.N.W.B. de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht in dergelijke gevallen het gebruik van de op en neer be wegende richtingaanwijzers verplicht te stellen. Op een pluimveebedrijf te Wierden wa ren naar is gebleken ongeveer 200 van de 1100 kinnen door pseudo-vogelpest aan getast. Alle dieren moesten worden af gemaakt. De landdrost van de Noord-Oostpolder heeft medegedeeld dat in Emmeloord eerlang en raadhuis en een poldertoren zullen ver rijzen. Het is de bedoeling in de toren een carillon aan te brengen, dat door particulie ren zou bekostigd moeten worden. Reeds is hiervoor f25.000 beschikbaar gesteld. HAARLEM EN OMGEVING De leerlingen van het Kennemer Ly ceum, verenigd in de afdeling toneel van de Kennemer Lyceum Vereniging K.L.V., zul len op Vrijdag 8 Januari een herhaling geven van de zo goed geslaagde uitvoering van het stuk „De twee Egyptische dieven" van onze stadgenoot dr. P. H. Schroder. De baten zullen worden overgedragen aan het comité voor de Stille Armen. ADVERTENTIE Grote Houfslr.89 Tel. 11156 Haarlem HAARLEM, 29 December 1953 ONDERTROUWD; 29 Dec., H. J. F. Pie pers en V. E. Hamar de la Brethonière; P. de Vries en H. G. van Oosten; K. F. F. Kaan en W. Chr. G. Hessen. GEHUWD: 24 Dec., S. P. J. Stevens en W. A. Fopma; 29 Dec., A. P. Verbaten en H. J. A. van der Wal; G. F. Fictoor en J. A. Har ren; H. ter Harmsel en E. S. Lucht; J. P. van Eijsden en C. J. Breet; A. H. De Wiest en A. L. Metz; J. H. Wijnja en J. van Seijen. BEVALLEN van een zoon: 26 Dec., J. M. Stevensvan der Ploeg; 28 Dec., G. B. M. RosbachCaron; B. J. Th. MurkVerdegaal; 29 Dec., J. E. C. HoeksemaGantzert; C. H. J. van Schagen—Huijer; P. C. J. Harmse— van Kempen. BEVALLEN van een dochter: 23 Dec., M. C. Houtkamp—Lagerweij; 27 Dec., S. Fenne Brouwer; 28 Dec.. M. C. KnapeVerduin. OVERLEDEN: 27 Dec., C. M. Kietselaer Lamers, 58 j.. Spaarne; C. Verhoef. 75 j., Adriaan Loosjesstraat; E. Chr. Heulevan Raalte, 65 j„ van Dortstraat; 28 Dec., J. J. Th. Kodde, 82 j., Hagestraat; M. M. Kotten— Heinsbergen. 77 j„ Brouwersstraat; J. P, Corsten, 51 j., Dodstraat.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9