Wanhopige strijd der Fransen in Indochina tegen onzichtbare vijand Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Naar 1954 Laniel zal dezer dagen zijn ontslag indienen Laatste Franse sterkte in centraal Laos wordt thans ernstig bedreigd „De afschuwelijke sneeuwman bestaat" Zuid-Korea dreigt met atoomwapens Europees heil en zegen via vele zenders Het woord is aan Voor de Stille Armen T elevisie-uitzending uit Heemstede Kleine economische terugslag in de V.S. 68e JAARGANG No 147 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 297e JAARGANG No 300 Thuisgevaren vrijwilligers uit Korea verwelkomd Tibetaanse Lama: Londen verbaasd Amerikaanse maatregelen tegen Nederlandse N.V. F. P. W. van Nouhuys resident op Nieuw-Guinca Distributie-plan voor Perzische olie Gustave Dominici beschuldigt zijn vader Tien maanden geëist tegen vertegenwoordiger Concert in Minervatheater op het kijkglas Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaa' 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER SPOEDT EEN JAAR TEN EIND, er vangt een ander aan en wie zegt dat dit alleen maar de kalender, de tijdrekening betreft, heeft in nuchterheid gelijk, maar schiet in verbeeldingskracht tekort. Want zoveel mensen zien er wèl meer in, en ge dragen zich daarnaar niet alleen door de viering van Oudejaarsavond maar ook in allerlei werkzaamheid, misschien ook wel in de uitvoering van de vermaarde goede voornemens dat de mijlpaal waarlijk meer markeert clan nuchterheid zo gaarne vaststelt. Met de bezinning op de vergleden twaalf maanden incluis, waarvoor wij zeker niet minder redenen hebben dan vorige geslachten, die er sen timenteler over plachten te doen. Zodat het niet zo vreemd is als u morgenochtend de niet nauwkeurig verklaarbare gewaar wording ervaart, dat er iets nieuws in de lucht is. Onder ,,Het Woord is aan...." hebben wij deze week Emerson geciteerd: Allerlei dingen en weer, samengebracht bij elkaar, maken tezamen een jaar en een sfeer. Gij kunt daar morgen uit aflei den dat de sfeer van '53 heeft afgedaan en die van '54 haar intrede doet. Dit oude jaar, dat heengaat, zal voor ons Nederlanders de aangrijpende en smarte lijke herinnering blijven behouden aan de ramp, die in zijn aanvang losbrak, die zoveel levens in een wilde stormnacht af sneed en zo grievende verwoesting bracht. Het jaar is daar lang van vervuld geble ven: in de oude Hollandse energie, die saamgebundeld werd om ten beste en ten snelste hulp te geven, in de grote offer bereidheid die tot uiting kwam, in de voor ons allen verrassende mate van bijstand die de wereld schonk. Daar kwam, tot uit de verste verten, een zo brede stroom van daadwerkelijke hulp met zoveel blijk van sympathie tot Nederland dat het ontroe ring wekte en zelfs de vraag deed rijzen: is dit het begin van een grote verande ring? Is dit een keerpunt? gaan wij een tijd tegemoet waarin meer begrip gaat groeien tussen de volken zelf? Maar ter wijl de strijd der dij ken dichters en dijken bouwers voortduurde, om het verloren land te herwinnen, waarop pas in het na jaar, na veel tegenslag, de vlaggen konden gaan wapperen omdat het laatste gat ge sloten was, gaf het verloop der onderhan delingen van regeringen nog weinig reden tot hoop. In de laatste maanden is die weliswaar gestegen. Onderhandelingen niet alleen over Duitslaods toekomst zijn op til, maar ook over de beheersing van die atoom kracht, waarmee de mensheid een nieuwe wetenschappelijke triomf en het gevaar van ongekende zelfvernietiging heeft be reikt. Zodat de mens in feite voor de keus is gesteld dat hij met Gods hulp de hem geschonken gaven moet beheersen en niet langer het willoos slachtoffer van eigen ontdekkingen blijven, of ten onder gaan. Waarbij dit besluit onvermijdelijk ten deel valt aan weinigen: aan regeerders en hun raadgevers die de ontzaglijke verantwoor delijkheid, die op hen rust, tenvolle zullen moeten beseffen om te kunnen slagen en die daarbij genoopt zullen zijn om terwille van de volken, die zij vertegenwoordigen, concessies te doen die hen zelf, door on begrip waarmee zij te kampen zullen krij gen, in ongenade kunnen doen vallen. Het valt niet te ontkennen dat ook op de or ganen der publieke opinie in alle landen op „de wereldpers" als men deze sa menvattende term wil bezigen een on gekend zware verantwoordelijkheid rust. Moge zij de ernst en het gewicht van haar taak begrijpen. In alle landen, niet alleen in de grote en machtige, zijn tal van pu blicisten wier inzicht als het breed en niet begrensd door verouderde be grippen en nationalismen is grote in vloed kan doen gelden. Op Kerstmis heeft de Koningin gewaarschuwd tegen dat soort vasthouden aan traditie dat weer houdt en remt, dat gevaar beduidt omdat het daadkracht versmoort. Het was op nieuw een wijs en bezonnen woord dat de Koningin sprak, levend in deze tijd en de kern rakend van de crisis van deze tijd. Wie die niet ziet, wie zich beperkt tot vol doening over de gunstige verschijnselen ten aanzien van een Nederlandse handels- balans, van de arbeidsvrede die behouden is gebleven, van zekere materiële welvaart die tot enige belastingverlaging heeft kun nen leiden, gaat aan de hoofdzaken voor bij. Het is de vraag of 1954 ten dien aanzien beslissend zal zijn. Dat korte tijdvak van twaalf maanden zal de koers, waarin de wereld gaat en waarin wij in breder linie mede zullen varen, allicht verduidelijken. Het belooft een minder verward beeld te zullen geven dan het eindigende jaar in het aspect, dat niet door kunstmatige landsgrenzen wordt beperkt, heeft gebo den. Er is een stemming van zeker opti misme in het Westen ontstaan, bevorderd ook door de wapenstilstand in Korea (die nog geen hechte basis heeft gevonden), een stemming die overigens op weinig fei ten bouwt. Veeleer op gevoel dat welis waar vaak beter raadt. Moge dat gerecht vaardigd blijken. W.ij in Nederland kun nen het wereldbestel niet bepalen. Wij kunnen er wel het onze toe bijdragen. Laat men dat nooit in zelfonderschatting, die erger is dan zelfoverschatting, verge ten en in de grote buitenlandse sympathie en hulp ten tijde van de watersnood ook dit zien: dat de wereld ons kent en niet klein acht. Ik wens u een gelukkig Nieuwjaar. R. P. Met de boottrein uit Marseille zijn 166 vrijwilligers van het Nederlandse Korea- detachemcnt in het vaderland terugge keerd. Zij werden op het Roosendaalse sla tion verwelkomd door de plaatsvervangen de commandant van het Van Heutszbatal- jon uit Oirschot, majoor A. van der Meijden en de commandant van de Commandotroe pen, overste T. Beets. Tijdens een korte plechtigheid in de ka zerne te Roosendaal, die werd opgeluisterd door het muziekcorps van de Huzaren van Boreel, werd aan allen de herinnerings medaille uitgereikt, waarna de meesten de thuisreis konden aanvaarden. De thans teruggekeerde militairen zijn een half jaar in Korea geweest. PARIJS, (Reuter, United Press, AFP) De regering van Laos heeft, aldus een be kendmaking, melding gemaakt van infiltraties van de vijand 150 kilometer ten Oosten van Savannakhet,. de belangrijke Franse stelling aan de Mekong. De Viet- minh heeft activiteit ontplooid ten Noorden van Muongphine, 150 kilometer van Savanakhet, en bij Tsjcpon, 50 kilometer verder naar het Oosten. Franse en Laotiaan- se patrouilles trachtten in de oerwouden van Laos de positie van het grootste deel van de 15.000 soldaten en 12.000 koelies te ontdekken, die de Vietminh bij het jongste offensief in Midden-Indochina in de strijd heeft geworpen. De Franse luchtmacht heeft hevige bom bardementen boven het Noordelijk deel van Indochina uitgevoerd, waarbij zij aan- voerwegen en troepenconcentraties der Vietminh bestookte. De rebellen in dit ge bied maken zich op voor een grootscheepse aanval op het belangrijke Franse bolwerk Dien Bien Foe, dat 190 mijl ten Westen van Hanoi ligt. De Franse autoriteiten zijn van mening, dat deze plaats, die vorige maand in handen van de Fransen is gevallen, op het moment het hoofddoel uitmaakt van het vijandelijke offensief. Dien Bien Foe is de belangrijkste Franse versterking, die de toegang tot centraal Laos blokkeert. Ter wijl zwaargewapende Vietminh eenheden binnen vier mijl afstand van deze stad zijn opgedoken, heeft het Franse commando in allerijl een luchtbrug van Hanoi naar de bedreigde vesting ingesteld om manschap pen en materiaal aan te voeren. Men beschouwt in Franse militaire kringen de bliksemaanval der rebellen naar de grens met Thailand als een af leidingmanoeuvre van de Vietminh op perbevelhebber Giap om Franse strijd krachten aan Dien Bien Foe te onttrekken. De Franse troepen langs de rivier de Mekong zijn er reeds sedert drie dagen niet in geslaagd enig contact te maken met het „spookleger" der rebellen, dat dooi de jungle verzwolgen schijnt. Volgens een officieel communiqué van het opperbevel van de Vietminh, dat door het nieuwsagentschap „Nieuw China" is aangehaald hebben de Franse strijdkrach ten 24 compagnieën verloren in de pro vincie Laitsjau, ten Noord-Westen van Hanoi. Het communiqué voegt er aan toe, dat de gehele provincie Lautsjau is be vrijd, met uitzondering van de laatste Franse stelling te Dien Bien Foe. AFP meldt, dat verkenningseenheden van de Franse unietroepen uit Seno, ten Noord-Oosten van Savannakhet, tot op een twintigtal km ten Zuid-Oosten van Thakhek zijn doorgedrongen zonder op vij andelijke tegenstand te stuiten. KILIMPONG, (United Press) De „verschrikkelijke sneeuwmannen" die vol gens het gerucht op de hellingen der Hi- malaya-bergen spoken, zijn „vriendelijke", 2i/2 meter grote apen die een mens geen haarbreed in de weg leggen als de mens ook hen geen kwaad doet. Dit is verklaard door Lama Chhemed Ridgzin uit Tibet, die zeide dat hij twee opgezette „sneeuwman nen" heeft gezien in „Gods dierentuin" in de kloosters Riboche en Sakya aan de In- disch-Tibetaanse handelsroute. Hij legde uit dat „Gods dierentuin" een heilige plaats in een Tibetaans klooster is waar de lichamen van alle schepselen, van mensen tot vliegen, bewaard worden om aanbeden te worden. De Lama zeide dat de sneeuwman, die plaatselijk als „Yeti" bekend staat, een dikke platte schedel heeft, een donkerbruin gelaat en een lichaam dat bedekt is met haren die 4 centimeter lang zijn. Volgens de Lama is de Yeti een vreed zaam wezen dat de mens alleen aanvalt indien dit uitgelokt wordt. Hij zeide dat zijn leermeester, Tzultung Zangbou, een Lama die een van de grootste geleerden van Tibet genoemd wordt, eens van aan gezicht tot aangezicht is gekomen met een Yeti terwijl hij in de Chari-heuvelen van Assam gebeden zegde. De sneeuwman, die twee grote stenen onder zijn armen droeg, passeerde zonder Zangbou kwaad te doen. Volgens Lama Ridgzin wordt de sneeuw man niet alleen op de hellingen van het Himalaya-gebergte aangetroffen, maar ook in de oerwouden van het Noord-Ooste lijke grensgebied. In de sector Noord-Laos is door het Franse opperbevel een herleving van de militaire activiteit vastgesteld: In het ge bied van Moeng Lap, 150 km ten oosten van Loeang-Prabang, 55 km ten Oosten van Pakseng en bij Xiengkoeang, 140 km ten Oosten van Loeang Prabang. De Fran se strijdkrachten stootten op talrijke afde lingen van de Vietminh en brachten déze gevoelige verliezen toe aan manschappen en materieel. Woensdag hebben eenheden van de Viet minh rondom en in de delta van de Rode Rivier grote activiteit ontplooid. Ook an dere Franse stellingen in het Noorden van Indochina werden aangevallen. Militaire waarnemers achten deze activiteit veel betekenend. LONDEN. (Reuter). In Londensc di plomatieke kringen heeft men zijn verba zing uitgesproken over een verklaring van admiraal Sohn Won II, de Zuid-Koreaanse minister van Defensie, volgens welke de UNO gebruik zou maken van atomische wapens als het opnieuw tot communisti sche aggressie in Korea zou komen. Een woordvoerder van het „Foreign Office" verklaarde, dat dit vraagstuk niet door UNO-leden met troepen in Korea was overwogen en dat de V.S. het enige UNO-lid met troepen in Korea dat atomische wapent bezit Groot-Brittan- nië niet te verstaan had gegeven dit van plan te zijn. De Britten menen, dat voor men tot een dergelijk drastisch besluit zon komen, overleg dient te wordeft gepleegd. WASHINGTON, (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Handel heeft be kendgemaakt, dat in verband met beweerde onwettige overlading van petroleumpro- ducten aan de N.V. Amsterdamsche maat schappij voor industrie en handel „Hydro carbon" te Amsterdam en aan de direc teuren E. C. en H. J. P. het recht ontzegd is exportgoederen uit de Verenigde Staten te betrekken. Het besluit werd op 28 December van kracht en blijft gedurende vijf jaren geldig. Verder werden alle uit staande exportvergunningen, waarin op enige wijze de namen van deze personen of hun firma worden genoemd, geannu leerd. In de mededeling van het ministerie wordt gezegd: „In de tijd tussen eind 1950 en het midden van 1951 heeft „Hydro carbon" een nieuwe firma er toe gebracht negen aanvragen voor exportvergunningen in te dienen voor de verscheping van pe troleum producten, waarbij valselijk Ne derland en West-Duitsland als de landen van uiteindelijk verbruik dier producten werden genoemd en met opzet de bedoeling tot overlading werd verborgen. Op grond van deze verklaringen zijn geldige ver gunningen uitgereikt en werden de pro ducten verscheept. Toen deze op de ge noemde bestemmingen waren aangekomen werden de producten naar andere landen verzonden. Enkele van deze landen be hoorden tot het Sovjet-blok. Sedert Mei van dit jaar gold reeds een tijdelijk verbod tegen „Hydrocarbon" en zijn directeuren, in afwachting van een ad ministratieve uitspraak. De betrokkenen verzochten niet om gehoord te worden". Bij de jaarswisseling zullen op een groot aantal Europese zenders de geluk wensen van de Raad van Europa uitgezon den worden. In Nederland gebeurt dat door de zen der Hilversum II (298 meter,- om onge veer tien minuten over twaalf. Het door de Raad van Europa samen gestelde programma, dat vijf minuten duurt, omvat de twaalf uurslag, van de kathedraalklokken van Straatsburg (de zetel van de Raad.van Europa), een korte toespraak door de president van de Raad, Fran go is de Menthon, en gelukwensen door vertegenwoordigers van België, Denemar ken, Frankrijk, de Duitse Bondsrepubliek, Griekenland, IJsland, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Saarland, Zweden, Turkije en het Verenigd Koninkrijk, ieder in de landstaal. De uitzending wordt met klokgelui be sloten. In de meeste landen begint het pro gramma om vijf minuten voor twaalf. Als resident ter beschikking van de di recteur van het burgerlijk bestuur in Hol- landia op Nieuw Guinea de heer N. Mak kes, is benoemd de heer mr. F. P. W. Nou huys tot voor kort woonachtig in Aerclen- hout. De heer Van Nouhuys was vroeger al hoofdbestuursambtenaar; het laatst as sistent op Zuid-Midden Java. LONDEN, (AFP) De „Daily Express", die het eerste melding heeft gemaakt van de conferentie, die de grote oliemaat schappijen deze maand in Londen hebben gehouden ter bespreking van de distributie der Perzische olie, heeft heden het plan gepubliceerd, dat door deze conferentie is uitgewerkt. Dit plan voorziet in de oprichting van een nieuwe internationale maatschappij voor de distributie van de Perzische olie. De maatschappijen, die aan de conferentie te Londen hebben deelgenomen, namelijk de Standard Oil Company of New Jersey, de Texas Oil Company en de Gulf Oil Com pany, de Anglo Iranian Oil Company en de Koninklijke Shell groep, zullen volgens het plan de aandeelhouders van deze maat schappij zijn. Het plan bepaalt verder, dat de oliepro ducten, die door de raffinaderij te Abadan worden vervaardigd, eigendom van de Per zische regering worden. Voorts is het de bedoeling, dat gedurende de eerste drie jaar na de hervatting van de productie in Perzië streng toezicht op de Perzische pro ductie wordt gehouden om een crisis op de wereldmarkt voor olie te voorkomen. Naar het blad in New Yorkse kringen van de olie-industrie verneemt, zal de Per zische olieproductie in het eerste jaar 8 a 10 millioen ton, in het tweede jaar 12 a 15 millioen ton en in het derde jaar 15 a 20 millioen ton bedragen. De raffinaderij te Abadan zal met be hulp van Perzische arbeidskrachten door Engelse en Amerikaanse technici worden geëxploiteerd. In Januari zullen de olie maatschappijen opnieuw een conferentie houden. *XXXXOOOOOOOi oocoooooooooooooooocoococ Ons eerstvolgend nummer zal verschijnen op Zaterdag 2 Januari DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Mari Andriessen: Wij weten in Haarlem toch wel hoe laat het is. Koningin Salole van Tonga hartelijk lachend tijdens een gesprek met de hertog van Edinburghdie met koningin Elizabeth aanzat aan een feestmaal, dat door de Koningin van Tonga werd gegeven ter gelegenheid van het koninklijke bezoek aan haar rijk. Negentiende verantwoording de K. ƒ2.50; A. L. ƒ2,50; B. en K. ƒ2,—; Mevr. O. v. B. 1.Brem 5.—; R. 5. K. en W. ƒ3.50; N. N. ƒ1.—; R. S. ƒ10,—; fam. L. 10.—; J. K. ƒ5,—; J. V. S.—T. ƒ2,50; iiA." ƒ2,—; H. A. W. ƒ1,50; H.F.C. „Haar lem" inzameling kienavond 100, Dagtotaal 153,50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen 10.787,76. De inzameling is thans gesloten. DIGNE. .'Reuter). Gustave Dominici heeft Woensdag opnieuw verklaard, dat zijn 77-jarige vader, Gaston, de moorden op de Drummonds heeft gepleegd, aldus is Woensdagavond te Digne vernomen. Eerder op de dag had hii officieel bij een verhoor door rechter Peries, waarbij zijn vader aanwezig was, zijn aanvanke lijke verklaring dat zijn vader schuldig was, ingetrokken. Later echter, toen zijn vader niet aanwezig was, kwam hij weer op zijn vroegere beschuldiging van zijn va der terug en vertelde hii hetzelfde verhaal als zijn broer Clovis, die zijn verklaring omtrent de schuld van de vader bleef handhaven. Haarlemse rechtbank Hedenmorgen stond voor de Haarlemse rechtbank terecht de 31-jarige Haarlem mer M. J. v. L., die er van wordt beschul digd, dat hij tussen Maart en Juni van dit jaar de C.V. Nederlandse Chemische In dustrie te Rotterdam, bij welke hij als ver tegenwoordiger in dienst is, voor een be drag van 2000 benadeeld zou hebben. Een psychiatrisch rapport over de ver dachte wijst uit, dat deze niet geheel toe rekeningsvatbaar is. In dit rapport wordt verzocht om toezicht van de Centrale Ver eniging te Utrecht. Uit de stukken bleek verder, dat v. L. onlangs ook een Duitse fabriek heeft be nadeeld voor een bedrag van 146 Duitse Marken. Rekening houdende met dit laatste feit, eiste de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bonman, een gevangenisstraf van tien maanden, met aftrek van voor arrest en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de reclassering. De raadsvrouwe van v. L.. mr. H. Mul ler, wees in haar pleidooi uitdrukkelijk op de aanduiding van de psychiater, dat ver dachte verminderd toerekeningsvatbaar is en dat voor hem een plaats in de maat schappij, maar dan onder streng toezicht, de beste oplossing zou zijn. Mr. Muller pleitte voor een lagere straf, daar v. L. reeds vier maanden in voorarrest heeft doorgebracht. De rechtbank zal op 14 Januari uit spraak doen. PARIJS (United Press). Premier Laniel zal „in de komende paar dagen" zijn ontslag indienen in plaats van te wach ten tot de nieuw gekozen president René Coty officieel zijn ambt aanvaardt, aldus heeft een woordvoerder voor de premier gisteravond medegedeeld. Laniel wil hier mee bereiken, dat er een nieuwe Franse regering gevormd zal zijn vóórdat de mi nisters-conferentie in Berlijn begint. Gewoonlijk dient de Franse regering haar ontslag in bij de aanvang van de ambtsperiode van een nieuwe president, die nu op 17 Januari zal beginnen. De woordvoerder zei, dat Laniel waar schijnlijk het ontslag van zijn kabinet op drie of vier Januari zal indienen. Het is echter nog niet bekend of het ontslag zowel aan de scheidende president Vincent Auriol als aan de nieuwe president René Coty zou worden voorgelegd. In elk geval zal Coty een nieuwe premier benoemen en men neemt aan, dat hij hier voor onmiddellijk Laniel zal herbenoemen. President Vincent Auriol heeft in een afscheidsboodschap via de radio Woens dagavond een beroep op de Fransen gedaan hun individuele en nationale belangen met elkaar te verzoenen en eenheid tot stand te brengen, op een ogenblik, dat Frankrijk De gehele Belgische Koninklijke jamilie heeft op het Kasteel van Laken Kerstmis gevierd. Hier zien we rond de kerstboom, waaromheen de cadeaux zijn opgesteld, Prins Albert, eic-koning Leopold, prins Alexander, prinses Marie-Christine, prinses Lilianè en honing Boudewijn. Naar wij vernemen zal het gehele pro gramma, dat Dinsdag 16 Februari door het Noordhollands Philliarmonisch Orkest, on der leiding van Toon Verhey in het Miner va Theater ten uitvoer wordt gebracht, rechtstreeks door de televisiezender Lopik worden uitgezonden. Solistische medewer king wordt hierbij verleend door de painist Cor de Groot. Hiervoor zal op het dak van het theater een steunzender worden aangebracht, wel ke de beelden en het geluid naar Lopik overbrengt, waar dan voor verdere uitzen ding wordt zorg gedragen. In de zaal maakt men gebruik van een extra verlichting met een sterkte van 100.000 Watt. Tijdens het concert, dat in het televisieprogramma van de K.R.O. is opgenomen, zullen de technici met drie televisiecamera's werken. Voor deze uilzending, welke de eerste is voor Haarlem en omgeving, wordt weer gebruik gemaakt van het vergrote concertpodium. „door dodelijke hartstochten en haat ver scheurd wordt". De president vervolgde: „Moge de op roep, die ik drie jaar geleden tevergeefs tot de UNO richtte, toch nog worden ge hoord. Mogen de staatslieden, die voor het leven en geluk van millioenen mensen ver antwoordelijk zijn, hun wantrouwen over winnen en samenkomen om de moeilijk heden, die de wereld verlammen, open hartig te bespreken. Mogen zij bewapening en vrees vervangen door samenwerking om rijkdom, vertrouwen en welzijn voort te brengen". NEW YORK (AFP-Reuter). Het jaar 1954 zal een vermindering van.de economi sche bedrijvigheid in de Verenigde Staten zien, die in omvang ongeveer gelijk zal zijn aan de achteruitgang, die zich in 1948- '49 heeft voorgedaan, aldus luidt de me ning van de meerderheid der economisten, die deelnemen aan een conferentie, die onder auspiciën van de nationale indus triële conferentieraad, een organisatie van Amerikaanse zakenlieden, te New York wordt gehouden. De algemene opinie der congressisten is, dat hel bruto nationale product der Ver enigde Staten in 1954 vijf a zeven procent kleiner zal zijn dan dat van 1953. Deze achteruitgang komt overeen met een da ling van de omzetten van het bedrijfsleven met 20 a 25 milliard dollar en met een da ling van het officiële indexcijfer der in dustriële productie met 10 a 15 procent. Dit indexcijfer, dat thans 228 bedraagt, zou volgens deze verwachting in 1954 dus tussen 195 en 205 schommelen. De Amerikaanse minister van Financiën, George Humphrey, heeft in een vraagge sprek met een redacteur van het weekblad „Newsweek" verklaard, dat hij verwacht, dat de economische bedrijvigheid in de Verenigde Staten zich in 1954 op een hoog niveau zal handhaven. De minister zeide het overigens niet uitgesloten te achten, dat zich in bepaalde bedrijfstakken aan passingen zullen voordoen. In antwoord op de vraag, of de daling der defensie-uitgaven een economische crisis met zich zou kunnen brengen, zeide minister Humphrey, dat noch de Ameri kaanse industrie, noch de Amerikaanse arbeider een oorlog nodig hebben om wel varend te kunnen zijn. Hij vestigde er de aandacht op, dat de Amerikaanse bevol king snel groeit en dat de behoeften der Amerikanen in een even snel tempo toe nemen. (van hedenmorgen 7 uur) c - 5J weers- is i-g 2 5 toestand --u -2 g |j o Su Sï He- Z.5 Helsinki zwaar bew. ONO 2 -8 0 Oslo mist windstil -4 2 Stockholm geheel bew. ZW 4 -1 0 Kopenhagen mist O 3 -2 0 Londen regen NNO 2 3 7 Amsterdam nevel ZO 2 -6 0 Brussel mist ozo 2 -3 0 Parijs licht bew. ONO 2 -2 0 Bordeaux regen windstil 1 0,2 Grenoble half bew. ONO 3 -3 0 Nice onbewolkt NW 6 1 0 Warschau nevel NO 7 -6 0,1 Berlijn nevel windstil -2 0.2 Frankfort sneeuw NO 3 -5 1 München sneeuw NO 4 -1 0,2 Zurich sneeuw NO 7 -3 - Genève licht bew. NO 12 -2 0 Locarno onbewolkt O 16 2 0 Innsbruck sneeuw NNW 7 -3 0,2 Wenen nevel windstil -9 3 Rome zwaar bew. N 4 4 0 Neerslag laatste 24 uur LICHTE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Plaatselijk mist. Vrij veel bewolking met plaatselijk enige neerslag. Weinig wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. 1 Januari Zon op 8.48 uur. onder 16.39 uur. Maan op 5.34 uur. onder 13.16 uur. 2 Januari Zon op 8.48 uur. onder 16.40 uur. Maan op 6.42 uur. onder 13.55 uur. Maanstanden 5 Jan. 3.21 uur: Nieuwe- maan 12 Jan. 1.22 uur: Eerste kwartiet 19 Jan. 3.37 uur: Volle maan. 27 Jan. 4.28 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 31 December Hoog water: 12.01 en uur. Laag water: 7.17 en 19.46 uur. Vrijdag 1 Januari Hoog water: 0.40 en 13.08 uur. Laag water: 8.26 en 20.51 uur. Zaterdag 2 Januari Hoog water: 1.42 en 14-00 uur. Laag water: 9.28 en 21.46 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1