Jeugdwedstrijd in pianospel fijne restanten bij Kerkdiensten Kort en bondig Twee van de zes prijzen voor Haarlemse finalisten januari opruiming van Hoeden, confectie en alle herenmode Heemstede Een bril? FEDERMANNf NATUURLIJK* Bloemendaal DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Betaling abonnementsgeld per giro Haarlemse rechtbank veroordeelde ex-cipier Staat uw fiets bij de Hcemsteedse politie? Drie voorstellingen van „Ballot" in Heemstede Berkenrode speelt „Claudia" in Minerva Theater Uitspraken rechtbank Twee verkeersongevallen hij oversteken van de weg neo~photo De jeugdwedstrijd in pianospel, uitge schreven door de Nederlandse Bond van Piano- en Orgelhandelaren en -fabrikan ten is Woensdagmiddag onder grote belang stelling in de concertzaal van „Het Hof van Holland" te Hilversum besloten met de landelijke eindronde. Tweeëndertig jongens en meisjes, de uitverkorenen van de plaat selijke eindronden, die in verschillende plaatsen van ons land te voren waren ge houden, deden aan deze landelijke finale mede. Het was een gewichtige gebeurtenis in het jonge leven van al deze aankomende pianistjes, maar de grote vrijmoedigheid en de onbevangenheid, waarmede zij aan de vleugel of aan de piano hun taak ver richten, toonde wel aan hoe benijdens waardig gemakkelijk zij die gewichtigheid konden verwerken. Zij speelden alsof er geen scherp luisterende jury in de zaal zat en zij stoorden zich niet aan de persfoto grafen, die telkens weer hun Blitz-licht lieten opflitsen om de expressieve snuitjes te vereeuwigen of aan de radio-microfoons. Voor de jury, die gevormd werd door Sem Dresden, Annie Nederbragt en Gerard Hengeveld, was de beoordeling van het pianospel een heel moeilijke taak. Want over het algemeen werd er bijzonder goed, meermalen zelfs voortreffelijk gemusiceerd. Direct al bij het begin van de middag door de 9-jarige Hans Bruin uit Alkmaar, die nog een lestijd van één jaar Mozarts Fan tasie in d muzikaal en technisch gaaf, in één woord verbazingwekkend tot uitvoering bracht. Rineke Cornelissen uit Haarlem kwam daarop prima voor de dag met een door voordracht en toonvorming uitmun tende vertolking van Beethovens „Für Elise" Toen volgde er een reeks uitvoerin gen van pianowerken, composities van De bussy, Bach, Grieg, Mozart en Chopin, be nevens een aantal ouderwets-instructieve stukjes waarmede weer een goed licht geworpen werd op de aanleg en gericht heid van de meisjes en jongens, die daar mede optraden, maar ook op de uiteen lopende opleidingsstelsels, waaraan zij on derworpen waren geweest. Itteke Keizer uit Den Haag kwam ook met een stuk, dat volkomen uit de tijd is: „L'orage" van F. Bürgmüller, maar zij speelde het met een bijzondere, gracieuze pianistische dispositie en met veel uitdruk king. De 9-jarige Yvonne Kraaneveld had pas drie maanden les. Maar zij kon nu al 'een aandoenlijk stukje over een dood vo geltje spelen. Zij had, naar haar twee zo genaamde improvisaties te oordelen, goed naar de radio geluisterd. De wijsjes, die zij op haar manier, muzikaal speelde, zal menigeen wel eens als „arbeidsvitaminen" verorberd hebben. Na het optreden van deze handige Yvon ne duurde het weer een poos, voordat er een muzikaal hoogtepunt kwam. Het was de uitvoering van de Nocturne in Es van F. Chopin door Harry Vooren uit Beverwijk ióccooco^ocoocxxoocoococooocxxxioocooocccc^wo'.* 'U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6,50, post- abonnés f 7, U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE __oe000000cxxxic0000c)0000c!wxc00»x)00c0c0000300000cco00cv Hedenmorgen heeft de Haarlemse recht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen de ex-gevangenbewaarder J. A. v. d. V. uit Amsterdam. V. d. V., die werkzaam was in het Huis van Bewaring te Haarlem, zou tussen October 1951 en Maart 1952 ten behoeve van een gedetineerde shag en vloeipapier het gebouw hebben binnenge smokkeld, welke artikelen werden ge schonken door een vriendin van de gede tineerde. Tevens zou V. d. V. een brief van deze gedetineerde aan diens vriendin heb ben gebracht. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman eiste veertien dagen geleden een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan zes onvoorwaardelijk met aftrek van voorarrest en drie maanden voorwaardelijk. De rechtbank veroordeelde de verdachte tot acht maanden waarvan vijf onvoor waardelijk en drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De cipier, die reeds vijf maanden in voor arrest had doorgebracht werd onmiddellijk ia vrijheid gesteld. De winnaars rond de vleugel. Van links naar rechts: Hans Bruin, 9 jaar, Alkmaar; Harry Vooren, 13 14 jaar, Beverwijk; Yvon ne Kraaneveld, 9 jaarLeiden en Peter van der Eist, 6 jaar, Rijswijk. Daarachter Itteke Keizer, 13 jaar, Den Haag en Han de Vries, 12 jaar, Haarlem. (één van de afgevaardigden van de Haar lemse groep). Zijn gevoelig muzikaal spel maakte veel indruk. En na hem hield Han de Vries uit Haarlem het muzikale niveau hoog met een vlotte, kerngezonde en tech nisch gave vertolking van het Thema met de zes variaties uit Mozarts Sonate in A. Rob de Vries uit Den Haag, de laatste en oudste deelnemer, wist met een nauwkeu rige, klankschone voordracht van „Clair de lune" van Debussy een zeer gevoelige, ro mantische sfeer te scheppen, Hiermede werd de reeks vertolkingen beëindigd. De jury verdween ter beraad slaging achter de dikke gordijnen van het toneel en na bijna een half uur van gespan nen afwachten kwam de uitslag, door voor zitter Sem Dresden bekend gemaakt. Voor het toekennen van de prijzen, wat volgens de heer Dresden zeer moeilijk was geweest, had de jury de prestaties in twee catego rieën verdeeld. De categorie A omvatte de vertolkingen op zich zelf beschouwd, de categorie B die in verband met leeftijd en lesduur. In de groep A kreeg Itteke Keizer uit Den Haag de eerste prijs, Harry Voo ren uit Beverwijk de tweede en Han de Vries uit Haarlem de derde prijs. In de groep B werd de eerste prijs toegekend aan Hans Bruin uit Alkmaar, de tweede aan Yvonne Kraaneveld uit Leiden en de derde prijs aan Peter van der Eist uit Rijswijk, die als 6-jarig knaapje een veelbelovende uitvoering had gegeven van een Sonatine van Lack. De Nederlandse Bond. van Piano- en Or gelhandelaren en -fabrikanten kan met voldoening op de pianowedstrijden terug zien. Natuurlijk is hiermede een zakelijk belang gediend. Maar daarnaast zijn deze wedstrijden van grote culturele betekenis geweest, omdat zij duizenden kinderen ge stimuleerd hebben tot muzikale activiteit. En wij zijn zeer verheugd, dat de drie afgevaardigden van de Haarlemse groep zo uitstekend de pianospelende jeugd uit onze stad en haar omgeving vertegenwoordigd hebben. P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE V. HAARLEM GROTE HOUTSTRAAT 32 Een zaak naar een man z'n hart! Naar de heer A. Berentsen, hoofd inspecteur van politie te Heemstede ons mededeelde, werden in de loop van 1953 een tiental rijwielen in het politiebureau aan de Raadhuisstraat opgeborgen, welke onbeheerd werden aangetroffen of ont vreemd. De eigenaars van deze rijwielen hebben zich nog steeds niet gemeld, zodat hun, die in het afgelopen jaar hun rijwiel vermisten, wordt verzocht zich op het politiebureau te vervoegen. Hieronder bevindt zich een zwart gelakt herenrijwiel, dat vermoedelijk op 16 De cember in de omgeving van de Pieter de Hooghstraat werd ontvreemd. Ook van deze diefstal werd tot op heden nog geen aan gifte gedaan. SNIP EN SPAP IN HEEMSTEDE Maandag 8 en Dinsdag 9 Februari wor den als onderdeel van het AVRO-tournée ook in het Minerva Theater twee opvoe ringen gegeven van de nieuwe Snip en Snap-revue. Vrijdag 29 en Zondag 31 Januari zal Toon Hermans in het Minerva Theater drie voorstellingen geven van zijn cabaret programma „Ballot". Behalve Toon Her mans werken hieraan mede: Reinoud An ders, Tineke van Leer, Vera Harbrink, Beppy Nooy, Henny Beets, Willy Scott, Sjaan de Groot, Aaf Bouber, Frans Reyn- ders. Wim Burger, Fred Rombouts, Theo van Veen, Gary Granger, Cor van Rijn, Leo van Royen en Michel Chester. Dit zijn voor het grootste gedeelte de jonge krach ten, die door Toon Hermans tijdens zijn speciale audities werden ontdekt. De tek sten, muziek, décors, costuums, choreogra fie en regie zijn eveneens van Toon Her mens. De R.K. Toneelgroep „Berkenrode" geeft Donderdag 7 Januari in het Minerva Thea ter een opvoering van „Claudia" een Ame rikaans blijspel in drie bedrijven. Het is een bewerking naar de romanserie van Rose Francken, in de vertaling van .Fan Teulings. De regie is ditmaal in handen van Gé Kromhout. De Haarlemse fabrikant P. F. R., ver dacht van verduistering, het doen van een valse aangifte en diefstal van gas werd veroordeeld tot acht maanden gevange nisstraf met aftrek en de los werkman J. G. S., die boven de werkplaats van R. woonde, werd wegens diefstal van gas en het doen van valse aangifte (steumfraude) tot een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd veroordeeld. Woensdagmiddag om halféén fietste de zevenenzestigjarige Heemstedenaar J. A. van K. op de Herenweg, te Heemstede en hij wilde bij de Va.n Merleolaan de weg oversteken. Uit dezelfde richting naderde een auto, doch de wielrijder zag die te laat, waardoor hij aangereden, werd en een heupfractuur opliep. De gewonde is naar de Mariastichting overgebracht. Om tien minuten voor halfzes stak de achttienjarige mejuffrouw M. der N. bij de Havenstraat de Heemsteedse Dreef over en werd aangereden door een achter haar aankomende auto. Zij werd aan het hoofd gewond en is ter plaatse verbonden. ADVERTENTIE Or Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen ADVERTENTIE MODERN PORTRAIT SERVICE MIRROFLEX SYSTEEM Uw beste portret op de prettigste manier Schoterweg t/o de Ripper dakazerne. NIEUWJAARSDIENST Dp eerste Januari geldt voor de artsen in Bloemendaal-dorp niet als Zondag, zodat men op die dag zo nodig de hulp van elk der vier artsen kan inroepen. De artsendienst in Overveen wordt op Nieuwjaarsdag waargenomen door de arts R. Holthuis, Rollandslaan 35, Haarlem, tele foon 10367. Twee van de drie wijkverpleegsters zijn op deze dag aanwezig en wel zuster J. J. M. de Bruin, Platanenlaan 10, Bloemendaal, telefoon 25769, b. g. g. 10920 en zuster M. G. v. d. Loo, Dr. D. Bakkerlaan 78, Bloemen daal, telefoon 22528. De dienst gaat al Don derdagavond om zes uur in. De apothekersdienst voor Overveen. Bloe mendaal en Santpoort-station wordt in spoedgevallen verzorgd door de Elswout apotheek, (drs. A. P. W. v. d. Ham) Bloemen- dgaj-mveg 341, Overveen, telefoon 16760 en de f> tooortse apotheek, (drs. K. Zijp) Bloe- mencaalsestraatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 8249. De' Nieuwjaarsdienst geldt eveneens voor de avond- en nachtdienst tot Zaterdag 9 Januari. NACHTDIENST APOTHEKEN De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond af tot Zaterdag 2 Januari 1954 alleen in spoedgevallen, verzorgd door de Elswout- apotheek (drs. A. P. W. van der Ham), Bloemendaalseweg 341, Overveen. telefoon 16760 en de Santpoortse Apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendaalsestraatweg 145. Sant- poort-station, telefoon K 2560 8249. Deze dienst geldt dus eveneens op Oudejaars- en Nieuwej aarsdag. Vier films, die in het nieuwe programma der Haarlemse bioscopen draaien hebben wij reeds aan een bespreking in onze film rubriek onderworpen. Vandaar een korte verfrissing van uw geheugen wat betreft de voorstellingen in Palace, Lido, Luxor en Minerva. In Luxor komt dan „Het loon van de angst" de meesterlijke film van H. Clouzot over een viertal mannen, die een lading nitro-glycerine vervoeren met het risico ieder ogenblik het leven te laten als de lading de lucht in vliegt. De film is spannend, knap en fraai. Ze is tevens wreed, te wreed en uitzichtloos. Wie echt film wil zien mag haar niet missen. Hij weet wat hij aan de inhoud heeft. Anders is het gesteld met „Salome" in L i d o. Hier een gegeven, waarmee rustig werd gesold tot het in de Amerikaanse glamour filmschoen paste. Een onbeteke nend geval met Rita Hayworth als trek pleister. Men heeft het net niet te bont ge maakt om u te kwetsen. Er is heel wat geld aan besteed en een grote hoeveelheid kleuren, maar weinig talent. Over „Rechter Thomas", de Nederlandse film, die in P a 1 a c e draait is ook al het nodige gezegd. Het accent valt het meest op de jeugdige boef in de film. Men treft fragmenten met fraai camerawerk, door gaans, vooral in de dialogen, is de film statisch en verliest haar effect. Het peil dat we zo gaarne wensen heeft ze nog niet. Er zijn echter beloften. Voor het overige kan men zich in R e-m- brandt nog bezighouden met „Puntje en Anton", welke film is geprolongeerd. Over „De vrouw met de lamp" inMinerva senreven wij glstex-en. Om haar titelfiguur is ze waard gezien te worden, al vervluch tigen de indrukken, welke ze nastreeft snel, omdat ze de grootheid van Florence Nightingale niet geheel onthulde. In Frans Hals kan men zich gaan bezighouden met „De Dief van Damascus", een Oosterse fantasie, waarin Sheherazade. Sindbad, Aladdin en Ali Baba verenigd zijn. Er wordt braaf in gevochten en ge danst, geredetwist en geïntrigeerd. Voor de liefhebbers derhalve om van te smul len. „De Roepstem der Pampa's" schalt in R o x y. De historie speelt omstreeks 1875 in Argentinië. Cowboys d'raven rond, vechtpartijen zijn aan de orde van de dag, de liefde overwint alles. Laten we u er niet alles van vertellen. Wie van die cow boyfilm houdt weet het theater wel te vinden. City tenslotte toonteen circusfilm waarin de sensatie hoogtij viert. De titel „Gekooide furie" doet u al het een en an der vermoeden. Men wordt geconfronteerd met stoutmoedige acrobaten, brullende roofdieren en griezelige evenementen. Ge noeg om u er over op te winden. Genoeg om u al of niet te bewegen het met eigen ogen te aanschouwen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» oe Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE DONDERDAG 31 DECEMBER 1953, VRIJDAG 1 en ZONDAG 3 JANUARI 1954 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. Zondag 10: Ds. Joh. Brons geest. 3.30: Consistoriekamer, Liturgische dienst voor Slechthorenden. 7: Ds. P. J. Mackaay, van Oegstgeest, Jeugddienst. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. Donder dag 7: Ds, G. J. Waardenburg. Vrijdag 10: Ds. Joh. Bronsgeest. Zondag. 10: Ds. G. J. Waardenburg, H. Doop. Noorderkerk, Vel- serstraat. Donderdag 7.30: Dr. A. J. Rasker. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Dr. A. J. Rasker, Bevestiging Ambtsdragers. Oosterkerk, Zomerkade. Don derdag 7: Ds. A. J. van Rhijn. Zondag 10: Ds. A. Oskamp, van Heemstede. Bakenesserkerk Vrouwestraat. Zondag 9.30: Kinderkerk. Dhr. F. van Woerden. 10.30: Jeugddienst. Zie Gr. Kerk 7 uur. Gebouw Ver. Vrijz. Hervorm den. Jacobstraat 6. Donderdag 7.30: Ds. J. Heidinga. Zondag 10.30: Ds. II. J. Kater, van Amsterdam. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. Zondag. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. Kal. 10.45: Ds. J. Möhringer. Diaconessenliuis, Hazepa terslaan. Zondag 4.30: Ds. G. H. van dei- Woord. Rusthuis, Jansstraat. Donderdag. 7.30: Dhr. A. F. Beeks. Vrijdag 10.30: Dhr. A. F. Beeks. Zondag 10.30: Dienst. Jeugdkapel Zondag. Noord, Molenaerstraat- 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost, Zomerkade. 10: Dhr. J. Kousemaker. West, Leidsestraat 10: Dhr. J. P. Arnold. Centrum, O. Groenmarkt .10: Dhr. J. J. Jongkind. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met Gerepatriecrden in de Pastorie der Broe- derkerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondeta- felbesprcking, Broederkcrk, Parklaan 34. Eglise Wallonne. 31 Dec. 8: Sainte Sylvestre Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz Dimanche. 10.30 h.: Service présidé le pas teur J. F. Baudraz. Church of England. Kin derhuissingel. Sunday 3 p. m. Evensong. Rev. Mossman. Stads Evangelisatie. Lange Herenstraat 6. Donderdag 7: Br. J. F. Snoeks Haarlem. Jaarsiuiting. Zuiderkapel, Zuider straat 15. Donderdag 7: Dhr. L. J. Pasman, Evangelist te Haarlem. Jaarsluiting met Avondmaalsviering. Vrijdag geen dienst. Zondag. 10: Dhr. Th. Dikkes, Evangelist te Leiden. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamen komst. 7: Jcugdsamenkomst o.l.v. Th. Dikkes. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15 Donderdag 7 Jan.: 8: Dhr. J. A. Bruijn, Wassenaar. Maranathalezing. Vrije Evang. Gemeente, gebouw Bethel. Voorhelmstr. 3. Donderdag 7.30: Voorg. A. H. van Gent. Vrijdag 10.30: Dhr. A. A. Esmeier, uit Nieu- wendam. Zondag 10: Voorg. A. H. van Gent 4.30: Dezelfde. O. R. G. Centrum, Wester- houtpark 1 A. Donderdag 7.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente. Witte Heren straat. Donderdag 7.30: Ds. W. Spiethoff. 7.30: Ds. G. Kroes, Rustoord. Zondag. 10.30: Ds. G. Kroes, Bevest. Kerkeraadsleden. Ver. Doopsgez. Gemeente. Donderdag 19: Dr. Mr. J. A. Oösterbaan. Zondag 10.30: Ds. C. Soutendijk. Peuzelaarsteeg 3, Zondag geen jeugddienst. Haarlcm-N. Noordcrkapcl. In- dischcstraat. Donderdag 19.30: Ds. S. M. A. Daalder. Rem. Geref. Gemeente. Donderdag 19.30: Ds. J. J. van Hille (Oudejaarsavond- dienst). Vrijdag 11: Mej. Dr. J. W. Herfst. Zondag 10.30: Mcj. Ds. H. Meyer, van Rot terdam. Geref. Kerk. Wilhelminakerk. Don derdag. 8: Ds. A. B. C. Hofland. Vrijdag 10.30: Ds. J. A. van Arkel. Lyceum-Aula, in gang van Merlenstraat. Donderdag 8: Ds. A. M. Boeijinga. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. Donderdag 8: Ds. P. de Ruig. Gereform. Gemeente, Ridderstraat 29. Vrij dag 10: Leesdienst. Zondag 10 en 5: Lees- dienst. Dinsdag 7.30: Ds. de Gier, uit den Haag. Ger. Gem., Lange Margarethastraat 13 Donderdag 7: Leesdienst. Vrijdag 10: Lees dienst. Zondag 10 en 4: Leesdienst. Oud- Katholieke Kerk, Kinderhuissingel 76. Don derdag 19.30: Lof van Oudejaarsavond. Vrij dag 10: Hoogmis. Zond. 10: Hoogmis. Woens dag (Driekoningen) 9.30: H. Mis. Baptisten Gemeente, Begijnhofkapel. Donderdag 7: Ds. J. W. Weenink. Vrijdag 10.30: Ds. J. W. Weenink. Pinkstergemeente. Nieuwe Kruis straat 14. Donderdag 8: H. Avondm. Voorg. E. Schuurman. Vrijdag 10.30: Nieuwjaars- dienst. Zondag 10 en 7.30: Samenkomsten. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. Zondag 10: Samenkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeensehapsbond,, Jac. v. Ruys- daellaan 7, Hst. Maandag 3: Samenkomst. Gemeente des Ileeren, Lange Molenstr. 22. Zondag 10 en 5.30: Samenkomst. Zevende- Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere Za terdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Baptisten Ge meente. Parklaan 21. I Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9 Zondag 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. Zondag 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. Zondag. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soe fibeweging, Nassauplein 8. Donderdag 7.30: Oudejaarsdicnst. Zondag geen dienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. Donderdag o: Korte Oudejaarsavond dienst. Zondag 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. J. P. Smits. Haarlem. Oud-Ger. Gem. in Ned., Parklaan 21. Zondag 4.30: Leesdienst. Dins dag 7.30: Ds. de Jong, van Kralingseveen. Ned. Herv. Evang.. Parklaan 21. Woensdag 7.30: Ds. R. Bartlema, v. Ridderkerk. Broe dergemeente, Parklaan 34. Donderdag 7.30: Ds. H. Schutz, Jaarwisseling. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. Chr. Geref. Kerk, Raaks. Donderdag 7.30: Ds. J. P. Geels. Vrijdag 10: Ds. J. P. Geels. Bevestiging Ambtsdragers. Zondag 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. Zondag 10: Heili- gingsdienst. 7: Openluchtsamenkomst Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssamenkomst, o. 1. v. de Chef-secretaris F. Palstra. Volle Evangelie Gemeente, Ged. Oude Gr. 47. Donderdag 8: H. Avondmaal en Bidstond. Vrijdag 7: Samenkomst. Zondag 10: Samen komst. 7: Opwekkingssamenkomst. Donder dag 8: Bidstond. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15 Donderdag 7: Godsdienstoefening. Vrijdag 10.30: Godsdienstoefening. Zondag 10 en 5: Godsdienstoefening. HAARLEM-NOORD. Ned. Ilerv. Kerk. Julianakerk. Donderdag 7: Ds. G. Koeh. Im- manuëlkerk Donderdag 7: Dr. II. v. d. Loos Vrijdag 10.30: Dr. M. v. d. Voet. Ned. I'rol. Bond, Berkenslraat 10. Donderdag 7.30: Dr. H. Jansen. Geref. Kerk. Kloppersingclkcrk Kloppersingel 5557. Donderdag 8: Ds. L. Hoorweg Jr. Noord-Schoterkerk, Spaarn- rijkstraat. Donderdag 8: Ds. J. A. van Arkel. Vrijdag 10.30: Ds. L. Hoorweg Jr. Stichting „Petra", Kapel (einde Minahas- sastraat. Woensdag 8: J. Sevensma. Evange list te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk, Flo- resstraat. Donderdag 8: Ds. J. C. Maris. Vrij dag 10: Ds. J. C. Maris. Zondag 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Voorm. bevest. ambtsdragers. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. Donderdag 19.30: Ds. Oskamp. Zondag 10: Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer. 19: Ds. van Nieuwenhuijzen. Kapel Nieuw Vredenhof. Donderdag 19.30: Ds. F. R. A. Henkels. Zondag. 10.30: Ds, M. Hin- lopen, Amstelveen. 19: Ds. R. v. d. Mast, Bloemendaal. Aula Chr. Lyceum. Donder dag 19: Ds. van Nieuwenhuijzen. Zondag 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen. Jeugdhuis, Herenweg 111. Vrijdag 10.30: Nieuwjaarsvi site der gemeente. Ned. Prot. Bond, Post- laan 16. Donderdag 7.30: Mej. L. A. v. d. Voort, voorg. v. d. Afdeling. Zondag 10.30: Ds. C. P. Hoekema, Doopsgez. Haarlem. Ka pel Irene. Meer en Bosch. Donderdag 7: Ds. J. A. de Klerk. Vrijdag 10: Br. C. J. Oosten rijk. Zondag 10: Ds. J. A. de Klerk. Doops gezinde Kring, geb. van de Volksbond aan de Heemst. Dreef. Donderdag 19.30: Ds. C. P. Hoekema. Geref. Kerk. Koediefslaan. Don derdag 19.30: Dr. P. J. Richel. Vrijdag 10.30: Dr. A. Dondorp. Zondag 10: Dr. P. J. Richel 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Camplaan Donderdag 19.30: Dr. A. Dondorp. Zondag 10: Ds. P. de Ruig. 5: Dr. A. Dondorp. AERDENIIOUT. Ned. Herv. Kapel Don derdag 19.30: Ds. J. E. Drost. Vrijdag 11-12: Nieuwjaars-bijeenkomst in de Kapel. Zondag 10.30: Dr. J. J. Louët Feisser. Relig. Kring. Eikenlaan 5. Donderdag 19.30: Dr. A. van Biemcn, N.H., Bentveld. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. Donder dag 7.30: Ds. H. S. J. Kalf. Vrijdag 10.30: Ds. H. "S. J. Kalf. Zondag 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. Donderdag 7.30: Jaarsluiting door Ds. P. D. Kuiper, te Sassenheim, Vrij dag 10: Ds. H. v. d. Berg. te Sassenheim. Zondag 10 en 5: Ds. D. J. Roos van Sleen. Voorbereiding H. Avondmaal. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Don derdag 19: Ds. R. van der Mast. 20.30: Dr. J. H. Stelma. Vrijdag 11-12: Nieuwjaars-bijeen komst in Maranatha. Zondag 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast. Ned. Prot. Bond, Potgieter- weg 4. Donderdag 7: Ds. A. G. van Wijk. Hv. Alkmaar. Zondag geen dienst. Geref. Kerk. Donderdag 19.30: Dr. J. L, Koole. Vrijdag 9.30: Dr. J. L. Koole. Zondag 9. 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole. 19.30: Ds. H. A. Buitink, van Laren. Vrije Kath. Kerk. Popellaan 1. Don derdag 19.30: Oudejaarsavondherdenking. Zondag 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. Donder dag. 19.15: Dr. Ch. de Beus. Vrijdag 11-12: Nieuwjaars-bijeenkomst in Irene. Zondag 10: Prof. Dr. G. C. van Niflrik. Geref. Kerk. Donderdag 7.30: Ds. D. Ringnalda. Vrijdag 10.30: Ontmoetingssamenkomst. Zondag 10 en 5: Ds. D. Ringnalda HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. Donder dag. 19.30: Ds. Knottn^rus. Vrijdag 10.30: Ds. Knottneriis. Zondag 10: Ds. Knottnerus. 17: Ds. Visser, uit Oegstgeest. Chr. Geref. Kerk. Donderdag 19: Leesdienst. Vrijdag 10: Lees dienst. Zondag. 10: Leesdienst. 18: Ds. Eer- land uil Lisse. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. Donder dag 7: Ds. J. C. Salverda. Vrijdag 9.30: De zelfde. Zondag 9.30: Dezelfde. Afvaardiging mcj. T. Adriaanse als zendingsarbeidster n. Nieuw-Guinea. 7: vie. L. C. Baljé. Geref. Kerk. Donderdag 7.3Q:. Ds. M. Ros. Vrijdag 10: Dezelfde. Bevestiging ambtsdragers. Zondag 9.30 en 3.30: Dezelfde. Doopsgez. Gemeente. Donderdag 7.30: Da. N. Mesdag. Zondag 10.30: Dezelfde. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Don derdag 7: Ds. J. A. van Boven. Vrijdag 9.30: Ds. M. C. Don. Zondag 9.30: Ds. Ph. F. Fa- ber, van Hoensbroek. 3: Ds. T. Kruijne. van Leimuiden. Abbenes. Donderdag 7: Ds. M. C. Don. Vrijdag 9.30: Ds. J. A. van Boven. Zondag 9.30: Ds. T. Kruijne, van Leimuiden 3: Ds. Ph. F. Faber. van Hoensbroek. Be- thelkapel. Donderdag 7: Ds. J. F. van Duijne van Amsterdam. Vrijdag 10: Ds. G. A. Alma Zondag 10: Ds. M. C. Don. Geref. Kerk. Don derdag 7.30: Ds. Y. v. d. Zee. Vrijdag 10: Dezelfde. Zondag 9.30 en 3: Dezelfde. Voor bereiding H. Avondmaal. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. Donder dag. 7: Vic. L. C. Baljé. Vrijdag 10.30: De zelfde. Zondag 10: Ds. Eerhard. emeritus v. Hillegom. 7: Ds. Salverda. Geref, Kerk. Don derdag 7.30: Dr. G. E. Meuleman. Vrijdag 10: Dezelfde. Zondag 10 en 3: Dezelfde. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. Donderdag 19.30: Ds. D. Ter Steege. Vrijdag. 10.30: Begroetingssamenkomst. Zon dag. 10.30: Ds. D. Ter Steege, H. Doop. 18.45: Bijzondere Kerkdienst. Ds. B. van Gelder, Haarlem. Van 18.4519: Zangdienst. „De Toorts". Donderdag 19.30: Ds. Joh. Brons geest, Haarlem. Zondag. 9: Ds. D. Ter Steege SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. Donderdag 8: Ds. J. Kroon. Vrij dag 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Zondag 10: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Sionskerk. Don derdag. 8: Ds. G. H. v. d. Woord. Vrijdag 10.30: Ds. J. Kroon. Zondag 10.30: Ds. A. v. Rhijn. Jeugddienst. 7: Ds. S. H. J. Voors. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. Donderdag 19.30: Ds. R. H. Oldeman. Vrijdag 10.30: Begroetingssamenkomst in de nieuwe consistorie. Zondag 10.30: Ds. C. de Ru. 7: Ds. R. H. Oldeman. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. Donderdag 19: Ds. A. Noor man, van Zaandam. Vrijdag geen dienst. Zondag 10.30: Dr. K. F. Proost, van Blaricum Geref. Kerk, Julianaweg. Donderdag 19.45: Ds. A. de Ruiter. Vrijdag. 10.30: Ds. A. de Ruiter. Zondag 10: Ds. A. de Ruiter. H. Av. 5: Dezelfde. H. Av. en Dankzegging. Ned. Chr. Gemeensehapsbond, in „Ons Huis". Dinsdag 8: Nieuwjaars-samenkomst. Joh. H. van Oostveen. Evangelist te Voorburg. LISSE. Ncd. Herv. Kerk. Donderdag 7.30: Ds. C. Jongeboer. Vrijdag 10: Ds. C. Jonge- boer. Zondag 9 en 10.30: Ds. C. J ongeboer, H. Doop. 5: Dhr. S. de Blaauwen. Ned. Prot. Bond. Donderdag 7: Mej. Bouwmeester, van Bloemendaal. Vrijdag en Zondag geen dienst Geref. Kerk. Donderdag 7.30: Dr. S. J. Rid derbos. van Amsterdam, Vrijdag 10: Ds. B. Timmer, van Den Haag. Zondag. 10 en 5: Ds. K. Feenstra, van Klundert. Geref. Kerk Art. 31. Donderdag 7.30: Ds. J. J. Verleur. Vrij dag 10: Ds. J. J. Verleur. Zondag 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem., Donderdag 7: Leesdienst. Vrijdag 10: Leesdienst. Zon dag 10 en 4: Leesdienst. Oud-Geref. Gein. Donderdag7: Leesdienst. Vrijdag 9.30 en 3: Leesdienst. Zondag 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk Donderdag 7: Ds. H. W. Eerland.. Vrijdag 10: Ds. H. W. Eerland. Zon dag 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. BINNENLAND De Vereniging van Leraren in Levende Talen heeft haar jaarvergadering in Am sterdam gehouden onder voorzitterschap van dr. C. Brouwer uit Haarlem, mevrouw prof. dr. H. W. F. Stellwag uit Baarn sprak over psychologische en didactische factoren bij het onderwijs in de moderne talen en prof. dr. G. Stuiveling over het leven en werk van Henriëtte Roland Holst. De rechtbank te Rotterdam heeft een 55-jarige wegwerker bij de Nederlandse Spoorwegen veroordeeld tot een hechtenis van één maand voorwaardelijk. De recht bank achtte bewezen dat het aan zijn schuld te wijten is geweest, dat in de avond van 13 Januari, toen hij dienst deed als blokwachter op het station Vlaardingen, een uit Hoek van Holland komende trein tegen een stilstaande trein is gebotst waardoor veel materiële schade ontstond en enige personen gewond werden. De vlucht naar Tasmanië, welke begin Februari door de K.L.M. zou worden uit gevoerd gaat niet door. In plaats hiervan zal op 8 Februari een emigrantenvlucht naar Australië worden uitgevoerd met Melbourne als eindpunt. De Haarlemmer A. T. F... tweede kok op de „Delfshaven" had f 1000 bijeen- gespaard om naar de kokschool te kunnen gaan. Het bankbiljet had hij in zijn porte feuille in zijn hut geborgen. Een 17-jarige koksmaat heeft, toen het schip in Rotterdam lag, het geld gestolen. Voor f 300 kocht hij kleding en de resterende f700 vond de politie in de woning van een familielid. De jongen heeft bekend. Aan de Merwehaven te Rotterdam zijn 75 drachtige stamboekkoeien ingeladen aan boord van" het 2674 ton metende m.s. Ha- dar" van de rederij ..Zim Israel Navigation Co. Ltd" te Haifa (Israel). De dieren, die geëxporteerd worden door de gebr. Leezer te Assen, zijn bestemd voor het Israëlische stamboek. Het Amsterdams gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 53-jarige voormalige chef van de griffie van het vroe gere bijzondere gerechtshof te Amsterdam, de heer J. T. B. uit Amsterdam, die ervan verdacht wordt een bedrag van f 7900. dat kort na de oorlog op zijn griffie was gede poneerd, vele jaren later, toen niemand er meer naar scheen te zullen vragen, in eigen zak te hebben gestoken. Evenals dc recht bank legde ook het hof deze ex-griffiechef één jaar gevangenisstraf op. De Amsterdamse rechtbank heeft de voormalige directeur-eigenaar van het reis bureau ..Europa Tours" uit Amsterdam ver oordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Hem was ten laste gelegd dat hij van vacan- t.iegangers ontvangen voorschotten, totaal f3500. had verduisterd. In November zijn de staatsmanen een werfeampagne voor het aantrekken van ondergrondse mijnarbeiders begonnen. De wervin èsyergaderin gen werden door meer dan 5000 belangstellenden bezocht, waarvan zich meer dan 10 pet. voor ondergrondse mijnarbeid heeft aangemeld. In Almelo jubileerden vier kinderen uit één gezin, bij de wolspinnerij, weverij en ververij J. ten Bos N.V. Het zijn de 64-jarige scheerster mej. A. G. Peper, haar tweeling zuster. mej. B. J. Peper, de 62-iarige stuk- kenkeurder S. B. Peper en de 60-jarige we ver B. S. Peper. De eerste drie waren vijftig jaar onafgebroken bij de firma in dienst en de laatste 40 jaar. De gezusters Peper gaan nu met pensioen. Haar b'-oers honen nog enige jaren bij de fa. Ten Bos werkzaam te blijven. Na de recente aardolievnndst te Rijswijk en on geologische en geophysische waar nemingen over een langdurige periode in Zuidholland heeft de Nederlandse Aardolie Maatsehapnij een concessieaanvrage inge diend bij Gedeputeerde Staten van de Pro vincie Zuiriholland voor een gebied van on geveer 16.650 h.a.. liggend in de gemeenten 's Gravenhage. Leidschendam. Rijswijk. Wa teringen. Schipluiden. Delft, Nootdorp. Piin- aeker, Bcrken-Rodenriis en Rotterdam. Zo mede omvattend een deel der aangrenzende territoriale wateren. Het is vijftig jaar geleden dat de in tercollegiale rechtsnraak van de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering van de Ge neeskunst werd ingevoerd. Ter herdenking daarvan is in de aula van de Utrechtse rijks universiteit een bijeenkomst gehouden. De voorzitter van de raad van beroep van de maatschappij, dr. B. J. Westerbeek van Eerten. sprak een herdenkingsrede uit. Prof. dr. P. Muntendam bood namens de minister van Sociale Zaken gelukwensen aan. De aan dc nrde van Oranje Nassau ver bonden eremedaille in brons is toegekend aan de heer P. W. Zegerman te Zandvoort, archivaris bij de N.V. Amsterdamse Chinine- fabriek. In liet Binnengasthuis te Amsterdam is de 23-jarige mevrouw J. M.G. uit Amster dam overleden aan de brandwonden, die zij op 29 Juli had opgelopen tijdens kamperen in Diekirch in Luxemburg. Haar kleding had vlam gevat, toen een spiritusvergasser, die door haar echtgenoot word bijgevuld, in brand geraakte. Zij is zeven weken in een ziekenhuis te Luxemburg verpleegd. Daar na is zij per vliegtuig naar Amsterdam vervoerd. Een inmiddels ontslagen hoofdemployé eerste klasse bij de P.T.T.. J. A. P. uit Am sterdam. is door de Amsterdamse rechtbank wegens oplichting veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van vijf maan den. Hem was ten laste gelegd dat hij in zijn functie als chef van de opsporingsdienst der P.T.T. valse declaraties had ingediend en gedeeltelijk geïncasseerd. HAARLEM EN OMGEVING Een vierenzeventigjarige bewoner van een rusthuis aan het Ripperdapark kwam gistermiddag thuis met een grote schaaf wond aan zijn linker hand. een snijwond bij het linker oog en een schaafwond bij de neus. Aangenomen wordt, dat hij aangereden is, doch de man kan zich niets herinneren van een ongeval. Daarom verzoekt de politie getuigen van een ongeval, waarbij een wan delaar betrokken is, zich te melden aan het bureau Lange Wijngaardstraat 1. Woensdagmorgen om kwart over tien fietste de vierenzestigjarige melkslijter A. van H. uit de Teslastraat op de Leidsevaart te Haarlem en weifelde bij het oversteken van de weg toen een auto, rijdend met een snelheid van ongeveer 55 km., passeerde. De wielrijder werd aangereden, liep wonden op aan het hoofd en is ter verpleging in het Diaconessenhuis opgenomen. Met ingang van 16 Januari is tot inspec teur van politie te Bloemendaal benoemd de heer J. L. de Rave, thans inspecteur in Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5