Fa. Schouten De Jong GROTE OPRUIMING H. Wisker Helft van publiek weet niet wat Kolen- en Staalgemeenschap is BloemendaaI B. Th. Rienstra P. J. Voorneveld J. Velleman slagerij Jac. Wisker Drie patiënten in Den Haag Hulde aan N. Vos <^5rieven aan de redactie DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 NIP O-onderzoek toont: Van de mensen met een mening bijna ieder vóór Nederlandse deelneming Gvsbreght-mozaiek van Molkenboer in schouwburg te Amsterdam onthuld Kerkelijk Nieuws Dr. A. Plesman ziek Burgerlijke Stand van Haarlem Touwhandel Zeilmakerij B. J. y. d. Sluis Zonen Café „De Vijfhoek" De Rijwielzaak van Haarlem-N. Dr. Drees spreekt voor Wereldomroep DUW-loonregeling vervallen Pokkenachtige ziekte Prijs van schoeisel 6000e schip passeerde sluizen te IJmuiden Benzineprijs Bijl tegen knie Nachtdienst apotheken Afscheid in Heemstede H. J. Kenselaar kwart eeuw bij werkinrichting Adres van kunstenaars in Haarlemse raad DAMES-, HEREN- en KINDER SCHOENEN en PANTOFFELS N.V. SCHOENMAGAZIJN v/h L. BOERLAGEN Scheepvaart Sovjet-Unie geeft schepen terug In de loop van 1953 heeft het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie herhaalde malen uitvoerig de openbare mening gepeild over de Europese Kolen- en Staal Gemeenschap. In de eerste plaats is nagegaan in hoeverre het Nederlandse publiek van de Kolen- en Staal Gemeen schap op de hoogte is, onder meer door eenvoudig te vragen: „Kunt u mij vertel len wat de Kolen- en Staal Gemeenschap is?" Meer dan de helft van het publiek blijft op deze vraag het antwoord schuldig. Ruim veertig percent weet er wel iets over te vertellen, hoewel in graden van zeer vaag tot behoorlijk scherp omschreven. Veel van deze antwoorden zijn vervat in termen van „economische eenheid" (voor de kolen en staal), „grenzen vervallen" (vrije in- en uitvoer van kolen en staal), „gemeen schappelijke markt, één markt", „samen werking, wederzijdse hulp", „goede ver deling der grondstoffen" en dergelijke. Het publiek blijkt de K.S.G. te zien als een organisatie die kolen en staal productie en/ of verkoop regelt binnen een groot, West- Europees gebied. Er wordt gesproken over „prijzen regelen" (door 5 percent), „pro ductie regelen" (2 percent), „gemeenschap pelijk beheer, gemeenschappelijke exploi tatie" (4 percent), „gemeenschappelijke verdeling der grondstoffen e.d." (9 percent) enzovoort. De meeste ondervraagden noemen zo doende aspecten van „geleide economie", van cetnraal regelen van kolen en staal zaken. De deelnemende landen Over de deelnemende landen weet iets meer dan de helft van het Neder landse publiek iets te zeggen, maar er zitten merkwaardige lacunes in hun kennis. In een der enquêtes vroegen de N.I.P.O.-interviewers: „Welke landen doen er volgens u mee aan de kolen en staal gemeenschap?" 54 percent noemde Nederland, 52 België, 50 Frankrijk, 58 West-Duitslsnd, 45 Luxemburg, maar slechts 14 percent Italië. Negentien percent meende ech ter (foutief) dat ook Engeland lid is, 10 percent noemde Amerika, 5 per cent Zweden en kleinere percentages nog andere landen. Bijna 50 percent heeft geen mening over de al of niet wenselijkheid der K.S.G. Van de mensen met een mening is bijna ieder een voorstander van de Nederlandse deel neming. (In één der enquêtes 49 voor, 2 tegen, 49 geen oordeel). De burgemeester van Arpsterdam, mr. A. J. d'Ailly, heeft gisteren eén ruim 5 meter hoog en 2.60 meter breed „Gysbreght van Aemstel"-mozaïek onthuld, dat aan de hoofdstad is geschonken door een Hagenaar en een Amsterdammer, die ongenoemd wensen te blijven. Dit kunstwerk is ver vaardigd door de Haarlemse schilder An ton Molkenboer en voorlopig aangebracht in een der galerijen van de Stadsschouw burg. Het is door de onbekende gevers ter beschikking gesteld van de gemeente om te "rT-ïjtier tijd te worden aangebracht in het „i-eüwe stadhuis „of een ander openbaar gebouw", zoals mr. d'Ailly meedeelde, na dat hij het doek had verwijderd. „Het zit stevig aan de muur bevestigd, zodat het hier wel een jaartje meekan". Voor het eerste zullen de bezoekers van de traditio nele G.ysbreght-voorstelling op 1 Januari Molkenboers creatie kunnen aanschouwen. Het mozaïek draagt als motief tussen de jaartallen 1637 (eerste opvoering van de Gysbreght) en 1945 (de bevrijding van de hoofdstad) de versregel uit Vondels drama „Zij zal met grooter glans uit stof en asch verrijzen". Onder dit van een stralende ster voorziene motief, wordt het in vlam men opgaande kasteel getoond. Er boven troont een beeld van de stad met het jt Koninklijk Paleis en de Westertoren, ge- t vangen in de dichtregels „Aan d'Aemstel en aan 't IJ, daar doet zich heerlijk ope, zij die als keizerin, de kroon draagt van Europe". Het mozaïek wordt afgesloten met motieven uit de reien van Badelochs trouw en van het Kerstgebeuren.. Het initiatief tot dit „vredesmonument als dank voor de bevrijding" is uitgegaan van een bemiddelde Hagenaar. De idéé is van wijlen prof. dr. B. C. Molkenboer uit Nijmegen en de artistieke uitwerking en vervaardiging van Anton Molkenboer, die met vijf leerlingen gedurende vier jaar in zijn atelier aan de Koningstraat aan de schepping heeft gearbeid. De motieven dezer voorstanders zijn vaak van zeer algemene aard, zoals: „sa menwerking noodzakelijk, gemeenschappe lijk merken altijd goed" en „helpt bij tot standkoming van een Verenigd Europa", „eerste stap naar Europese samenwerking" of ook: „algemeen belang", „voordeel voor alle meewerkende landen". De meerderheid der motiveringen van de voorstanders wijst al op een algemene, min of meer principiële basis dezer pro-mening. Dat komt ook treffend aan het licht bij een analyse van de antwoorden op vragen over de kolenprijzen. Het is namelijk gebleken dat 51 percent van het publiek verwacht dat de Nederlandse kolenprijzen door de K.S.G. beïnvloed zullen worden en de meesten denken dat de kolen er duurder door zullen worden. Ned. Herv. kerk Beroepen te Bergum (toez.) (bijz. pred.- plaats), dr. F. Bloemhof te Spannum. Bedankt voor Lexmond H. Harkema te Zeist. Geref. kerken Beroepen te Surhuisterveen T. J. Hagen te Lemelerveld. Aangenomen naar Klazienaveen M. N. de Wolf te Oosterend (T.). Tot assistente voor de geestelijke verzor ging in de stichting „Dennenoord" te Zuid- laren is benoemd mej. E. G. v. Egmond, theol. cand. te Amsterdam. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Avereest-Dedemsvaart en te Zuidbroek F. v. d. Bos, cand. te 's-Gra- venhage. Beroepen te Zwagerveen-Zwaagwestein- de, A. C. Haitsma, cand. te 's-Gravenhage. De president-directeur van de K.L.M., dr. A. Plesman, is vanmorgen te zijnen huize plotseling onwel geworden. Hij is ter be handeling in het Bronovo-ziekenhuis te Den Haag opgenomen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: C. A. TimmermansNooij, z.; C. M. Metselaar—Kleef, z. ONDERTROUWD: B. Verhagen en H. ter Steege; N. Chr. Molenkamp en J. G. Duive- man; B. C. de Jong en J. M. E. Car- ruthers. GEHUWD: A. P. v. d. Linden en W. H. Halsema; F. A. Buijs en C. J. de Rooij; H. J. M. Fransen en M. A. C. Ruigrok; H. R. Vol kers en A. van den Heuvel; L. J. E. Hellebre kers en P. Meuwissen; F. M. J. J. Duijnstee en L. A. M. Stoop. OVERLEDEN: J. Sprokkelenburg, 81 j.; Wed. IJ. S. ReinholdBrandligt, 89 j.; C. de Oude, 90j.; Wed. L. M. CremerZijlstra, 57 j.; J. P. Nikkels, 84 j.; Chr. Donker—van der Vet, 69 j.; C. van den Wall Bake, 72 j.; Wed. J. M. Trap—Termaat, .60 ,j,. HAARLEM, 30 December 1953 ONDERTROUWD: 29 Dec., F. J. ter Smit ten en A. van Norde; 30 Dec., J. W. van Alphen en M. Blanken; H. C. Liebergs en H. A. M. Kramers; E. G. van der Horst en M. N. Hessels; Th. van der Blom en M. van den Broek; P. van Roon en H. van den Broek; J. H. van Latum en S. J. Backer; A. W. Hoe- len en C. Leijen. GEHUWD: 30 Dec., G. J. H. A. van Eeden en M. Ph. J. Banser; J. D. de Roode en J. Hutter; E. Engelhart en H. M. Beerenhout; H. J. van Halen en J. M. Visser; G. D. Ka- tuin en G. E. van Honschooten; J. van Nim- wegen en M. E. Sikkink; P. C. Bogaert en M. A. E. van Brugge; P. van de Pas en C. H. Breed; L. J. A. Broeken en M. J. H. Kok; J. H. Zwarts en J. Hartjesveld; L. H. van dei- Peet en A. E. M. G. Dijkzeul; W. J. A. M. Smit en P. G. van der Kleij; A. C. Hoogen- doorn en M. J. Verboog. BEVALLEN van een zoon: 22 Dec., A. de Lange—Sijmons; 28 Dec., F. Honsbeek— Groot; 29 Dec., J. M. BrouwerKabel; M. G. Oudendijk—Kleef; M. Th. van der Heijden— van Tol. BEVALLEN van een dochter: 24 Dec., M. H. Happé—van der Horst. 2 d.; 29 Dec., M. H. de RidderDieleman; C. M. van der Noll Lina; W. P. Beentjes—Jansen; Ch. M. H. van der Nulft—van Ree; 30 Dec., M. J. A. van Dantzig—Jansen; M. Staats—Marchand, 2 dochters. OVERLEDEN: 28 Dec., C. E. Kabel—Swen- ne'ier, 66 j., Blekenbergstraat; C. van Bakel van Horick, 71 j., van Wassenaerstraat; M. van de Leur—Baggerman, 51 j„ Hazepaters- laan; 29 Dec., P. J. G. Zut—Huskes, 65 j„ Gedempte Schalkburgergracht; P. Wagenaar Popkema, 81 j., Kerklaan; A. M. Koelemü —Ei, 71 j., Marsstraat. Mr. Schoenmaker Spionkopstr. 14. Tel. 20643. Wenst zijn geachte cliëntèle een voorspoedig Nieuwjaar. WARMOESSTR. 21 p. .f Stolk v/h. Blankwater Lood- gietersbedrijf. Niet alleen voor AL uw loodgieterswerk ook Gasfornuis reparatie en Huurkoop Gem. Gasfabrie ken. Madoerastr. 13, tel. 19655 Bouw-, Aannemers- en Makelaarsbedrijf wenst zijn clientèle en vrien den een gezegende jaarwis seling. Kloppersingel 191. Vleeswarenfabriek wensen hun cliëntèle en vrienden een voorspoedig 1954. Behanger ij. Stoffeerderij. W. H. SPOOR Leidsestraat 4 Gelukkig Nieuwjaar. W. STOUTE In- en Verkoop Meubelen, Sanitair Hoogstraat 8. Tel. 16004 p. f. A. THUIS, Woninginrichting Schoterweg 80-82. tel. 11743 Wenst zijn cliëntèle gelukkig Nieuwjaar. H. M. v. TOL-LUYTE Med. gedipl. pedicure en manicure Prinsen Bolwerk 36 z. H'lem wenst haar cliënten een ge lukkig Nieuwjaar. DAMES v. VEEN (Kleding naar maat) Schagchelstraat 42 wensen hun cliëntèle een voorspoedig 1954. Veel geluk en Voorspoed aan al mijn vrienden en cliënten Zijlstraat 62, Haarlem. Tel. 14637. A. VINK, Exoediteur Spaarne 84 Telef. 12250 wenst zijn cliëntèle, vrienden en bekenden een voorspoe dig Nieuwjaar. Wolstraat 20. Wenst u gelukkig Nieuwjaar p. f. Gen. Cronjéstraat 32, Tel. 12565 Overtonweg 3. Tel. 24888 wenst vrienden en rela ties een voorspoedig Nieuwjaar. Fa. J. v. ZIJTVELD en Zn. Verhuizingen en Verpakkingen Brouwersvaart 108, tel. 11191 wenst cliëntèle, collega's, vrienden en kennissen een gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar. De minister-president, dr. W. Drees, zal op 1 Januari des ochtends te half elf een Nieuwjaarstoespraak houden voor de we reldomroep, ten behoeve van de Nederlan ders, die in het buitenland vertoeven. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft bepaald, dat op de door de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken (D.U.W.) gesubsidieerde werken met ingang van 4 Januari 1954 uitsluitend loonregelingen van het vrije bedrijf zullen worden toegepast. Voor alle werkzaamheden, waarvoor tot nu toe een D.U.W.-loonregeling heeft ge golden zal daarom de C.A.O. voor cultuur technische werken, dan wel de C.A.O. voor de Water-, Spoor- en Wegenbouw (W.S.W.) worden ingevoerd. Voor de civieltechnische werken, welke hetzij door aannemers hetzij door uitvoe rende lichamen in regie worden uitgevoerd, blijft de vrije W.S.V.-loonregeling van toe passing. Voor de cultuurtechnische werken in het vrije bedrijf, geldt, indien zij door een aan nemer worden uitgevoerd, de W.S.V.-loon regeling. Indien zij worden uitgevoerd in regie door een uitvoerend lichaam, geldt een C.A.O. voor cultuurtechnische werken. Deze laatste C.A.O. is gesloten tussen de uitvoerende lichamen als partij ter ene zijde en de Unie van Landarbeidersbonden ter andere zijde. De geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid deelt mede: In 's-Gra venhage is een enkel geval vastgesteld van een ziekte, die een pokkenachtig karakter draagt. Het milde verloop en het feit, dat tot nog toe het eerste geval slechts aanlei ding heeft gegeven tot het ziek worden van twee directe contacten van de eerste lijder, geeft een aanwijzing, dat men hier niet te doen heeft met echte pokken. De genees kundige inspectie en de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst hebben de nodige maatregelen getroffen. Er be staat redelijke kans, dat uitbreiding voor komen kan worden. „Melkpokken" De geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid te Den Haag heeft nader medegedeeld, dat de ziekte is ge ïdentificeerd als „melkpokken", een ziekte welke het midden houdt tussen pokken, waterpokken en alastrim. Doorgaans heb ben de patiënten na één dag het ergste achter de rug. In 1921 zijn in Zwitserland gevallen van melkpokken voorgekomen. Geen invloed van opheffing Omzetbelasting te wachten Naar het ANP van de zijde van Nijmeeg se schoenfabrikanten' verheemt, zal de op heffing van de Omzetbelasting op schoei sel per 1 Januari niet veel invloed hebben op de prijs van schoenen. De gewone schoenen, vervaardigd van rundleer, zullen wellicht 3 tot 4 procent in prijs dalen. De prijzen van het betere en luxueuze schoeisel zullen onveranderd blij ven, doordat het kalfsleer en andere fijnere leersoorten duurder zijn geworden. Boven dien zijn de loonsverhoging en de verzwa ring van de sociale en pensioenlasten, al dus de Nijmeegse fabrikanten, van dien aard, dat de voordelen van de opheffing der Omzetbelasting daardoor vrijwel wor den genivelleerd. Vannacht om 3 uur is het 6000ste schip in 1953 de sluizen te IJmuiden gepasseerd. Het was de Duitse sleepboot „Fairplay" met een lichter van Bremen. In 1952 passeerden 5408 schepen de slui zen te IJmuiden. Met ingang vam Maandag 4 Januari wordt de prijs van benzine met 0.4 cent per liter verlaagd. Deze verlaging is mo gelijk door een daling der olieprijzen op de wereldmarkt. De Haarlemmer L. C. was Woensdag middag om kwart over drie op een terrein aan de Noordzijde van de Cruquiusweg te Heemstede bezig hout te hakken. Het hout had hij nodig voor een vuurtje, om daar mee voer voor de varkens te koken. De bijl schoot uit zijn hand en kwam tegen één zijner knieën, waardoor hij een wond van drie centimeter kreeg. In de Maria- stichting is de wond gehecht, waarna C. naar zijn woning is overgebracht. Tot Zaterdag: Th. Klinkhamer, Koningin neweg 69. tel. 11596; Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000; Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1. tel. 11180. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Vrijdag 1 Januari (Nieuwjaarsdag), worden te Heemstede waargenomen door dr. J. L. Tombrock, Bur gemeester van Lennepweg 1, tel. 38032 en dr. L. Wijnberg, Beethovenlaan 36, tel. 35734. Wijkverpleegsters: Zr. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9. tel. 34673. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, telefoon 38320. In een bijeenkomst in de raadzaal van Heemstede heeft de heer N. Vos vanmor gen afscheid genomen als gemeentesecre taris, welk ambt hij zesentwintig jaar heeft vervuld. Daarbij zijn hartelijke toespraken gehouden door de burgemeester en door vertegenwoordigers van de raad, van de secretarie, van de bedrijven en van de bur gerij. De scheidende secretaris en zijn familie werden door het college van burgemeester en wethouders binnengeleid in de feestelijk versierde raadzaal, waar velen aanwezig waren. Burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard begon zijn toespraak met op te merken, dat thans de fatale dag was aan gebroken, waarop de carrière van de heer Vos een einde nam, die niet alleen zijn functie van gemeentesecretaris op bril jante wijze had waargenomen, maar die ook de gemeente als mens wist te dienen. Door zijn voortreffelijke karaktereigen schappen werd hij steeds door een ieder bijzonder gewaardeerd en hij heeft veel bijgedragen, dat zijn geliefde gemeente Heemstede is gegroeid van een eenvoudig dorp tot een bloeiende forensengemeente. Spreker kon zich voorstellen, dat de scheidende secretaris thans met weemoed was vervuld, omdat hij steeds zijn functie met hart en ziel heeft waargenomen. Maar toch meende de burgemeester dat deze dag toch de kroon op zijn werk wordt gezet. „U staat voor ons als ridder in de orde van Oranje Nassau en in het bezit van de gou den médaille van de gemeente Heemstede. Is dit niet de mooiste dag van uw leven? De gehele gemeente Heemstede dankt u hartelijk voor hetgeen u hebt gedaan. Gij zijt en blijft onze vriend Vos", eindigde de burgemeester zijn toespraak, die met een hartelijk applaus werd onderstreept. Vervolgens sprak de heer W. J. Reyn- ders, als nestor van de gemeenteraad, die hem eveneens dank bracht voor het vele, dat hij voor de leden van de raad had ge daan. Hij had het één mens moeilijk ge maakt en wel zijn opvolger, de heer Schel ling, omdat hij reeds zoveel werk verricht heeft. De heer H. M. van Unen sprak als voor zitter van het comité uit de burgerij. Ook hij was er van overtuigd, dat het voor de heer Vos moeilijk was afscheid te nemen van de werkkring, die hem lief was. Zijn adviezen waren niet alleen moreel, maar ook materieel voor een ieder, die op hem een beroep had gedaan. Hij beschouwde deze dag niet alleen als een afscheid, in tegendeel. Hij hoopte, dat de heer Vos nog vele jaren in de gemeente zal mogen blij ven. Om aan de emoties, die hem deze dag gebracht hebben, later even op verhaal te komen, had het comité uit de gemeente besloten de scheidende secretaris in staat te stellen, hem in een rustige omgeving naar eigen verkiezing door te brengen. Spreker overhandigde een geschenk onder enveloppe onder de v.vns, dat God hem nog vele jaren zal sparen voor zijn familie en de gemeente Heemstede. De opvolger van de heer Vos, de heer T. M. Schelling, sloeg op geestige wijze een terugblik over alle gebeurtenissen, d'ie zich in de afgelopen veertig jaren hebben afgespeeld. Hij verklaarde dat r gedurende dè 26 jaar waarin de heer Vos chef van de secretarie is geweest, hij voor een pret tige sfeer onder de ambtenaren had ge zorgd. Spreker overhandigde een schrijf machine namens alle ambtenaren. De heer A. Berentsen, hoofdinspecteur van Politie, sprak namens alle bedrijven en het politiecorps en overhandigde een geschenk om het huis van de heer Vos te verfraaien. Tenslotte dankte de heer Vos voor de hem gebrachte hulde. Op de ouderavond van de Haarlemse werkinrichting die op Maandag 4 Januari gehouden wordt in het gebouw op de Bo termarkt zal de heer H. J. Kenselaar ge huldigd worden omdat hij op 1 Januari 25 jaar als werkmeester bij de werkinrichting in dienst zal zijn. Sprekers zijn bij deze huldiging de heren E. P. Schuyt, A. H. Bloem, F. J. W. van Asperen en P. F. Coert. Tijdens deze avond zal het muziekgezel schap „De Gong" muzikale medewerking verlenen. Een adres aan de Haarlemse raad van het bestuur van de Beroepsvereniging van beeldende kunstenaars, aangesloten bij de Nederlandse Federatie van Beroepsvereni gingen van Kunstenaars, met het verzoek de huurverhoging niet van toepassing te verklaren op de aan beeldende kunstenaars verhuurde woningen of ateliers, welke eigendom van de gemeente zijn, benevens het verstrekken van een compensatietoeslag ter grootte van de huurverhoging aan die kunstenaars, die geen woning of atelier van de gemeente in huur hebben, lokte een sympathiebetuiging van de heer Voogd (Arbeid) uit. De heer Spek zei niet minder sympa thiek jegens de kunstenaars te staan, doch wees erop, dat de gemeente zich op een gevaarlijke weg zou begeven indien men aan dit verzoek zou voldoen: andere groe pen welke ook niet profiteren van de loon- ronde wonen ook in gemeentewoningen en men zou om consequent te zijn voor hen de zelfde maatregel moeten laten gelden. B. en W. zullen over het adres prae- advies uitbrengen. De overige reeds door ons gepubliceerde voorstellen werden zonder discussie aan vaard. Ook de personeelsmutaties verliepen conform de voordvachten van het college. in alle soorten UITZONDERLIJK LAGE PRIJZEN! Ziet onze etalage Lange Veerstraat 52 Haarlem (Verkort weergegeven) Het Markt-plantsoen. De heer Engels behoeft zich niet zo ongerust te maken over de verschillende contra-artikelen inzake dit probleem. Wat is namelijk het geval? Een aantal heren te dezer stede pleegt zich, zodra een (gelukkig on-politiek) vraagstuk opdoemt, onder gewitkalkte gewelven aan deze zelfde bloedeigen Markt te verzamelen om daar te vernemen hoe de eenvoudige „man in de straat" er over denkt. Welaan, wat denken wij? Wij zijn dankbaar voor een uiteraard verantwoord „gecomponeerd" stukje fleurige natuur te midden van onze prozaïsche woningblokken. Aha! zeggen zij, men is er dus vóór? Dan zijn wij er tégen! Wij wensen, wat zeg ik, wij behoren „apart" te zijn, dat is nu eenmaal zo. Ge loof mij, heer Engels, indien men er tégen v/as, zouden deze heren met evenveel animo vóór zijn! Als altijd „apart". En ex- met gelijkelijk driftige pennekrassen uiting aan geven. Het zij zo. Wij, gewone luyden, blijven in de ogen van deze heren tóch „burgerlijk", hoe onze mening ook zoude zijn. Maakt u zich dus niet al te druk en wacht het besluit van onze Vroeden. Uw, en uiteraard ons aller reactie op dergelijke kreten kan heus beperkt blijven tot een rustige glimlach. EEN DOODGEWOON BURGER Marktplaiitsoen II. Naar aanleiding van de aanval, die door enige heren in uw dag blad is ondernomen op het voorstel van B. en W. om op de Grote Markt een plant soentje te laten aanleggen zou ik gaai-ne nog enkele opmerkingen willen plaatsen. Zoals reeds door de heer Engels is ge schreven, ontbreekt het de heer Bomans aan een goed begrip voor het maken van vergelijkingen. De heer Mari Andriessen moet zich leren te bepalen tot het onderwerp zelf. Hij dient zich niet te gaan bemoeien met het huise lijk interieur van duizenden zijner mede burgers. En al wordt zijn fijn-besnaarde kunstenaarsziel geweld aangedaan bij de ontdekking van zoveel wansmaak en gemis aan kunstzin, dit geeft hem nog niet het recht om de smaak van deze te kwalificeren als kinderachtig, flauw en burgerlijk. Dit is voor een gewoon mens een bewijs van gebrek aan manieren. Wanneer de heer Andriessen al dit kinderachtig burgerlijk gedoe niet zien wil, dan blijft hij maar thuis te midden van zijn voortbrengselen van gips, steen, krijt en kalk en wat dies meer zij. De heer Mulisch lijdt ernstig aan hallu cinaties. Hij stelle zich spoedig onder de behandeling van een goede specialist of psychiater. Dan zal alle hoop nog niet ver vlogen zijn. De heer A. Planteydt moet absoluut op geborgen worden. De Grote Markt met kinderhoofdjes plaveien: de rillingen lopen over mijn rug. De heer Otto B. de Kat vindt het nodig er een Franse schilder bij te halen. Laten wij deze Haarlemse aangelegenheid nu niet op internationaal niveau behandelen. Daar zien wij tegenwoordig al genoeg narigheid van. En zijn bedekte bedreiging met een zekere heer Dirk Coster zou zeker aan waarde winnen wanneer hij ons eerst eens mededeelde wie en wat dezë heer eigenlijk is. Al met al, deze hei-en zijn te laat geboren. Zij behoren thuis in het stenen tijdperk, maar tienduizenden Haarlemmers vinden de combinatie bloemen en oude gebouwen zeer aanvaardbaar. En nu mogen zij, vol gens bovenstaande heren, veel missen wat zij behoren te bezitten, zij allen hebben dit gemeen, dat zij een enkele bloem een groter v/onder vinden en veel schoner dan hon derd oude gebouwen van welke historische waarde ook, omdat deze bloem spreekt van de duizenden wonderen en onvergelijkelijke schoonheid van Gods heerlijke schepping en de hemelse kunst van de opperste Bouw meester. w. J. B. Antonia, 28 v. Pladju te Singapore. Aalsdijk, 29 v. Antwerpen te Rotterdam. Aardijk, 29 v. Tampa te New Orleans. Abbedijk, 30 v. Philadelphia te Baltimore. Arendskerk, 30 v. Penang n. Colombo. Argos, pass. 30 Gibraltar n. Barcelona. Arkeldijk, 30 te Le Havre. Armilla, 30 te Haip'hong. Akkrumdijk, 30 v. Rotterdam n. Bremen. Altiegonda, 31 v. Bangkok n. Pladju. Algenib, 31 v. Ilheos n. Bahia. Aludra, 31 v. St. Vincent te Recife. Amsteldijk, pass. 30 Vlissingen n. New Orleans. Amstelland, 30 v. Montevideo n. Santos. Ariadne, 30 v. Piraeus n. Istanboul. Alioth, 31 v. Montevideo n. Santos. Alnati, pass. 30 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Alpherat, 30 v. Hamburg 1 Jan. Antw. verw. 3 Jan. Rotterdam verwacht. Annenkerk. 31 te Manilla. Arundo, 1 Jan. te Kobe verwacht. Bloemfontein. 29 260 m. Z. Kp. Palmas. Borneo, pass. 29 Gibraltar n. Halifax. Bali, 30 te Makassar. Blitar, 30 te Cochin. Breda, 29 740 m. W. Finisterre. Bonaire, 30 660 m. NO Fayal. Boskoop, pass. 30 Finisterre n. Madeira. Barendreoht, 31 v. Mena el Ahmadi n. Eva Perón Banka, 30 v. Djibouti n. Suez. Bennekom, 31 v. Aruba te Pimentel. Boschfontein, 30 v. Marseille te Genua. Caltex The Hague, 30 te Rolterdam. Clavella, 3 Jan. Panamakan. verw. n. Curagao. Calt exThe Hague, 30 te Rotterdam. Caltex Delft. 29 200 m. W. Kreta. Caltex Nederland. 29 70 m. W. Gavdo eil. Caltex Utrecht 29 200 m. W. Sidon. Camphuys, 29 v. Benkulen n. Padang. Caltex Leiden, 30 rede Sldon. Caltex Pemis, pass. 30 Kp. de Gata n. Sldon. Celebes, 31 te Belawan. Cistula, 30 v. Melbourne n. Adelaide. Corilla, pass. 30 Kp. Leeuwin n. Adelaide. Cronenburgh, 30 v. Ar.tw. te Rotterdam. Daierdijk, 30 v. Bremen te Rotterdam. Drente, 30 v. Djakarta n. Cheribon. Dongedijk, 29 v. Vancouver n. Rotterdam. Duivendrecht. 29 295 m. Z. Kp. Race. Delfshaven, 30 v. Rotterdam n. St. Vincent. Delfland, 30 v. Montevideo te Buenos Aires. Diemerdijk 31 v. Cristobal te Antwerpen verw. Duivendijk, 30 v. Bremen n. Antwerpen. Erinna. 29 ten anker bij Liverpool n. Stanlow. Esso Den Haag. pass. 29 Kp. Bon n. Antwerpen. Ena, 31 te Singapore. Esso Rotterdam. 31 v. Salt End n. Purfleet. Kernland, 30 v. Puerto Alegre n. Itajai. Eos, 31 v. Amsterdam te Rotterdam. Eendracht. 2 Jan. te Bremen verwacht. Etrema, 1 Jan. te Saigon verwacht. Farmsum, 30 v. Kobe n. Vancouver. Feiipes, 1 Jan. Pladju verwacht. Gouwe, 29 v. Monrovia n. Port Gentil. Gaasterland, 1 Jan. v. Bahla te Rio de Janeiro verwacht. Ganymedes, 31 v. Mobile te Houston. Gooiland, 30 v. Ilheos n. Bahia Gaasterkerk. 311 v. rede Vlissingen n. Antw. Hilversum, pass. 29 Gibraltar n Sheernes. Hydra, 29 v. Buenaventura n. Cristobal. Hector, 30 v. Rotterdam te Amsterdam. Hermes. 30 te Hamburg. Heemskerk, 21 te Duban. Helena, 31 v. San Juan n. La Gualra. Helicon. 31 v. Puerto Cabello n. Houston. ïttersum, 29 v. Bordeaux n. Dakar. Ilos, 29 v. Livorno n. Napels. Ivoorkust, 30 v. Bordeaux n. Dakar. Indrapoera, pas. 30 Kp. St. Vincent n. R'dam. Jupiter, 29 v. Lissabon te Algiers. Jagersfontein 31 te Kaap-stad. Java, 31 te Tj. Priok. Karimun, 30 dwars Casquets n. Port Said. Karsik, 26 v. Soerabaja te Hongkong. Kleldrecht, 27 v. Yokohama n. Hamburg. Kota Inten, 29 750 m. O. Bennuda. Kedoe. 30 te Tj. Priok. Kota Gede, 31 te Singapore. PARIJS. (AFP.). Radio-Moskou heeft Woensdag bekend gemaakt, dat de Sovjet- Unie bereid is de 186 oorlogsschepen, die de V. S. in de tweede wereldoorlog aan de Sovjet-Unie hadden geleend, terug te ge ven. Dinsdag hebben te Washington Ame rikaanse en Russische deskundigen de kwestie besproken. De Sovjet-afgevaar digde gaf een opsomming van buitenland se havens, het dichtst bij de V. S. gelegen, waarheen de Sovjet-Unie bereid is de door de V. S. opgeëiste schepen (merendeels landingsvaartuigen) te zenden, aldus de radio. Liseta, 28 Pulutenggol gepass. n. Bangkok. Kota Agoeng, 31 te Schiedam. Lemsterkerk 29 v. Rotterdam te Gothenburgh. Lucia, 30 v. Haifa n. Mersin. Leuvekerk, 30 v. Rotterdam te Hamburg. Le Maire. 29 v. Makassar n. Tj. Priok. Loosdrecht, 29 t.h.v. Kp. Elba n. Karachi. Lucita, pass. 29 Bar n. Heysham. Laagkerk, 30 v. Port Said n. Beyrouth. Leopoidskerk, 30 v. Karachi n. Aden. Lindekerk, pass. 30 Str. Messina n. Genua. Leersum, 31 v. Amsterdam n. Mobile. Linge 31 te Monrovia verwacht. Loenerkerk, 30 v. Valencia n. Antwerpen. Marpessa, 29 v. Miri n. Balikpapan. Metula, 29 v. Liverpool te Avonmouth 21 Am sterdam verwacht. Maasdam, 29 v. Curagao n. Port au Prince. Mapia, pass. 29 Minikoy n. Port Said. Maas, 29 Sevilla verw. Madoera, 29 te Basrah. Maetsuycker, 29 v. Fremantie n. Singapore. Marisa, 29 120 m. NW. Perim. Mentor, 29 v. Beyrouth n. Lattakia. Mitra, 29 30 m. ZO. Kp St. Vincent. Molenkerk, 29 520 m. Z.ZO Kp. Palmas. Meerkerk, 31 te Genua. Meliskerk, pass. 30 Ouessant n. Antw. Mirza. pass. 30 Westkust Luzon n. Miri. Malvina, pas. 30 Pitcairn n. Sydney. Merwede, 30 v. New Orleans n. Lake Charles. Modjokerto, 30 v. Rotterdam te Marseille. Maasland. 30 v. Las Palmas n. Amsterdam. Marken, 31 dwars Kp. St. Vincent n. Port Said. Nigerstroom pass. 29 Ouessant 30 A'dam verw. Nestor, 30 v. Port of Spain te Paramaribo. Nieuw Amsterdam, 30 te Havana. Omala, 20 v. Pta Cardon n. Melbourne 1 Jan. in Panamakan. verwacht. Ovuia, 29 Recife verwacht. Oberon 29 v. Curagao n. Aruba. Onöina. 27 v. Yokohama te Singapore. Onon. 29 225 m. W.ZW. Flores. Overijsel, 29 110 m. O. Guardafui. Oranje, 30 v. Port Said n. Napels. Perna, 29 v. Singapore n. Ilo Iio. Poseidon. 29 v. Puerto Plata n. Baltimore. Prins Joh. W. Friso. 30 v. Halifax te St. John. Prins Willem IV, 30 te Trondheim. Feperkust, 30 v. Dakar n. Freetown. Pendreeht, pas. 30 Gibraltar n. Mena el Ahmadi Prins Fred. Hendrik, 30 v. Lissabon n. Cartagena Prins Willem V. pass. 30 Ouessant n. Napels. Prins Willem v. Oranje, pass. 31 Dover n. Halifax Rafaela, 29 v. Bangkok n. Pladju. Prins Philips Willem, 29 t.h.v. eil. Wight n. Dakar Reyniersz, 29 v. Soerabaja n. Buleleng. Riouw. 30 te Boston Mass. Roenat, 30 rede Semarang. Rondo, 30 v. Tj. Priok n. Cheribon. Ruys, 30 dwars Kp. Frio n. Tristan da Cunha. Ridderkerk, 1 Jan. te Beira verw. Rijndam, 30 v. Southampton n. New York. Saidja, 29 v. Pulu Sambu n. Muntok. Sliedrecht, pass. 29 Kp. Agulhas n. Eva Perón. Sunetta. 23 v. Sorong n. Kawasaki. Samarinda pass. 29 St. Helena n. Kaapstad. Salawati 30 te Antwerpen. Sibajak. 30 v. Suez n. Rotterdam. Sommelsdijk, 29 te Colombo. Sanana. 30 te Bangkok. St-ad Alkmaar, pass. 29 Dublin n. Newport Mon Stad Arnhem, 29 nog te Dubai. Straat Banka, 29 v. Kobe n. Moji. Singkep, 30 v. Djeddah n. Belawan. Slamat, pass. 30 Malta n. Beyrouth. Stad Breda, 30 v. Cristbal n. Curagao. Stad Maastricht, pass. 30 Kp. St. Vincent naar Sluiskil. Stad Vlaardingen, 29 v. Narvik n. Baltimore. Sarpedon, 31 v. Curagao n. Aruba. Schie, 30 v. Constanza n. Istanboul. Sheratan, l Jan. v. Philadelphia te Mena el Ahmadi verwacht. Sibajak, 30 v. Port Said n. Rotterdam. Salland, 30 v. Hamburg n. Amsterdam. Stad Dordrecht, 2 Jan. v. Hueiva n. Sluiskil. Stad Maassluis, 28 v. Glasgow n. Narvik. Stad Schiedam, 30 te IJmuiden. Taiisse, 30 te Djeddah. Tibia, 29 Gibraltar gepass. n. Port Said. Tjimenteng, 29 v. Durban n. East London. Tomori, 29 v. Makassar n. Soerabaja. Triton, 29 te New York. Themisto, 29 v. Leith n. Huil. Tankhaven III 29 180 m. N. Anamba eil. Tjiluwah, 29 v. Makassar n. Balikpapan. Tjipanas, pass. 29 Banka n. Mauritius. Tjitjalengka. 29 260 m. N.NW. Kaapstad. Trompenberg, 29 350 m. .ZW. Ouessant. Tabian, 31 te Miri. Teucer, 23 te Belawan. Tiberius. 30 v. Amsterdam n. Rotterdam. Tomori, 31 te Soerabaja. Tawali, 31 v. Port Said te Napels. Thalatta, 30 v. Suez n. Aden. Tiberius, 30 v. Amsterdam te Rotterdam. Tabinta, 31 v. Indonesië te Amsterdam. Teiresias, 1 Jan. te Aden verwacht. Tosari, 30 v. Port Swettenham n. Aden. Van Spilbergen 29 v. Freetown n. Antw. Wieldrecht, 29 v. Port Said n. Gibraltar. Waal. 29 v. Messina n. Oran. Waterland, 29 Victoria gepass. n. Montevideo. Westerdam, 30 v. New York te Rotterdam. Waiwerang, 29 v. Soerabaja n. Bali. Waterman, 30 160 m. Z. ten W. Kp. Blanco. Willem Ruys, pass. 30 Minikoy n. Colombo. Wonosari, 30 v. Marseille te Rotterdam. IJsel, pass. 30 Gibraltar n. Rotterdam. Zeeland (KRL), 30 te Soerabaja. Zonnewijk. 30 v. Baltimore n. Chili. Zuiderkruis. 30 360 m. O. ten Z. Anderhalfgraads- kanaa! n. Soerabaja. Zeeland (SSM), 30 v. Rotterdam n. Kopenhagen KLEINE VAART Albergen, 4 Jan. v. St. Nazaire te Genua verw. Barracuda, verm. 29 v. Kopenhagen n. Gothen burg. Bernisse. vertr. 30 v. Rotterdam n. Rouaan. Birmingham, 29 v. Harlingen n. Goole. Coolhaven, 30 Gibraltar verw. Coolsingel, 29 v. Hamburg te Galway. Cornelia b II, 30 v. Gandia te Boston verw. Corrie b, vertr. 30 v. Port Jerome n. Sundsvall Daviena Goekoop, 29 v. Esbjerg n. Londen. Deneb. 30 v. Rotterdam n. Hamburg. Depa, 29 v. Delfzijl te Schwarzenhuette. De Ruyter. 29 te Manchester. Diana, 30 v. Vlissingen n. Huil. Diligentia, pass. 29 Cherbourg n. Thameshaven. Domburgh. pass. 30 Ouessant n. Casablanca. Drie gebroeders, 29 70 m. O. Boston. Ferocia, 30 v. Vlaardingen n. Londen. Follonica, 30 v. Rotterdam n. Liverpool. Frans vertr. 30 v. Becton n. Billingham. Gaasterland, 29 v. Goole n. Harlingen. Harold, veim. 29 v. Harburg n. Rotterdam. Hoflaan. 29 v. Rotterdam te Cork. Hartel, vertr. 29 v. Rouaan n. Londen. Haskerland. 29 v. Kingslynn n. Rotterdam. Hast IV, 29 v. Rouaan n. Parijs. Henrica b, 30 v. Hamina te Gosport verw. Horst, 30 dwars v d. Weser n. Rotterdam. Ida Pieter, pass. 30 Holteanu n. Manchester. Ilias, 29 v. Livorno n. Napels. Jokurma, 29 v. Rochefort n. Birkenhead. Kemphaan, 29 v. Kolding n. Riga. Leny, 30 v. Antwerpen n. Sligo. Larix, 28 v. Workington na Sete. Lydia, 29 v. Stettin n Amsterdam. Lijnbaansgracht, pass. 30 Vlissingen n. Antw. Marjan, 29 v. Odense n. Kerteminde. Mei wehaven, 29 v. Casablanca n. Port Lyautey Mirach, 29 v. Casablanca te Rouaan. Mirfak, 30 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Nettie, 29 v. Bremerhaven n. Grangemouth. Nieuwehaven, 2 Jan. v. Malmö te Fredericia verwacht. Nieuwland, 29 v. Grangemouth n. R'dam. Noord, 29 v. Kcpenhagèn te Tromso. Nottingham. 30 v. Leith te Grangemouth. Peter, 29 v. Antwerpen n. Hamburg. Phecda,- 29 dwars Spaanse kust n. Fedaia. Pavo, 29 te Goole. Ponto. 29 v. Sete n. Barcelona. Phoenix, pas. 30 Vlissingen n. Zee. Robert. 30 v. Hansweert te Vlissingen. Rose Marie, 30 v. Vlissingen n. Kopenhagen. Ruby, 30 v. Rotterdam te Stockholm verw. Rijnhaven. 29 v. Casablanca n. Port Lyautey. Santa Lucia, pass. 29 Vlissingen n. IJmuiden. Servus, pass. 29 Vlissingen n. Dungarvan. Silvaplana. 29 te Malmö. Soemba, 29 v. Boulogne te Genua. Spes, 0 v. Garston n. Rouaan. Spurt, 30 v .Antwerpen n. Lissabon. Taormina, 29 v. Esbjerg te Harburg. Trito, 29 v. Dublin n. Belfast. Tyro, 29 v. Fowey n. Amsterdam. Urmajo. 29 v. Goole n. Port Reath. Vindicat Atque Polit, 29 v. Londen te Rostock. Vlier, pass. 30 Vlissingen n. Rotterdam. Westereems. verm. 30 v. Duinkerken n. Rouaan. Westersingel. 31 v. Barry te Rotterdam verw. Westerdok. 30 Brunsbdttel gepass n. Ahus. Westkust, 29 v. Antwerpen n. Ipswich. Westiaan, 30 v. Rotterdam n. Hamburg. Westpolder, pass. 29 Kp. Ivy n. Genua.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7