Laniels ontslagaanvrage wordt spoedig verwacht (Kort en bondig Amerikaans gezelschapsspel voor de feestdagen Veertigduizend kilo bollen vernietigd „Jongensstad" aan de Zoetestraat heropend Zuilen Coty en Auriol haar weigeren? Nieuwe uitgaven ZATERDAG 2 JANUARI 19 at HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Receptie in stadhuis Spaarbankbondinlegsaldo van 140 millioen V Nederlandse orkestmuziek uit vorige eeuwen Schaakclub „Santpoort" houdt de gang erin Ir. W. J. A. Duynstee overleden Slippende auto raakte wandelaar Gereformeerde actie tegen film „Salome" M. Rumpff in Christelijk Tehuis gehuldigd In Haarlems stadhuis hebben gistermiddag burgemeester en me vrouw Cremers een Nieuwjaarsreceptie gehouden, die zeer druk werd bezocht. Ook de Commissaris der Koningin in de provincie Noordhol land, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, maakte gebruik van de gelegenheid om gelukwensen aan te bieden zie foto). Voor het eerst had de ontvangst plaats in de bijzonder stemmig met talrijke kaarsen verlichte ridderzaal. Burgemeester Cre mers was gekleed in ambtscostuum. Vele bezoekers bleven nog geruime tijd gezellig in de luisterrijke om geving bijeen. Ook de wethouders en de ge meente-secretaris wa ren aanwezig. Vrijwel alle leden van de raad, tal van geestelijke en burgerlijke autoritei ten en vertegenwoor digers vaii het be drijfsleven hebben hun opwachting ge maakt. Van onze correspondent in Washington) Er zijn weer een paar feestdagen voorbij gegaan, een mooie gelegenheid dunkt ons om eens van een gezelschapsspel te vertellen, dat in Amerika al jaren in trek is en meer en meer populair wordt. In Georgetown, Washington's elitebuurt, spreekt men tegenwoordig gewoon van „The game" (het spel) als men het over dit gezelschapsspel heeft. Avonden lang, en soms tot diep in de nacht wordt het gespeeld. Laten we aannemen dat u bijeen bent met een groep van tien mensen. U verdeelt zich dan in twee partijen, groepen van vijf dus. Beide groepen trekken zich dan af zonderlijk terug in een hoek of in verschil lende kamers voor een beraadslaging. Men moet namelijk voor de tegenpartij op vijf papiertjes, woorden, titels, leuzen of spreu ken neerschrijven, die de leden van die groep beurtelings met gebaren aan hun eigen groep duidelijk moeten maken. Wan neer elk der partijen zijn vijf papiertjes klaar heeft komt het gezelschap weerk een en één van de vijf leden van e.g'rj der groepen laat zich door de aanv^^Jer van de tegenpartij de vijf papie^jes aanbieden. Hij trekt zonder dat de opdrachten lezen kan, een der vijfr strookjes papier en mag dan even nadenken hoe hij datgene, wat op zijn Papiertje staat, zo duidelijk mogelijk voor ^ijn eigen groep zal acteren, opdat zijn eijgen jartij zo snel mogelijk kan raden v^at uitbeeldt. De snelhejid komt er namelijk op aan. Daardoor Cjntstaat er spanning. De acteur krijgt niet meer dan drie minuten voor zijn uitbeeldi^lg_ slaagt hij er in om bijvoor beeld i)a 20 seconden te laten raden wat °L,' zijn papiertje staat, dan doet hij daar'mee goed werk voor zijn groep. Aan heJ' slot telt men namelijk op, hoeveel kloonden het de partij gekost heeft om te raden wat er op de vijf papiertjes stond. Ook die tegenpartij heeft natuurlijk vijf keer moeten gissen wat de pantomine van een van zijn leden betekende. De groep die in de kortste tijd kon raden welke spreek woorden, filmtitels enzovoort werden uit gebeeld door zijn leden, heeft het spel gewonnen. Men mag bij het acteren niets zeggen en geen resquisieten gebruiken. Het komt er bij dit spel vooral op aan, dat de groep voor wie geacteerd wordt fel en snel reageert. Maar ook is het van belang, dat de acteur duidelijk is in zijn aanwijzingen. Maar neem nu het geval dat u op uw papiertje vindt de titel van de Russische opera „Boris Godoenow". Dan is het niet zo eenvoudig om duidelijk te zijn. Onlangs wist iemand echter op meester lijke wijze in ongeveer veertig seconden zijn groep juist te laten raden, toen hij deze titel op zijn papiertje gevonden. Dat ging aldus: door te doen, alsof hij theatraal zong, bracht hij zijn groep al gauw op de gedachte: een opera. Het is geoorloofd door het opsteken van twee vingers, dui delijk te maken, dat de titel van de opera uit twee woorden bestaat. Voortdurend moet er door de groep gereageerd worden. Men steekt twee vingers op, iemand uit de groep zegt: „twee woorden" en de ac teur bevestigt dat duidelijk (maar altijd zonder te praten). Daarna stak de man één vinger omhoog. „Het eerste woord?" werd hem gevraagd. Weer volgde een be vestiging. Daarop maakte de acteur een gebaar als van iemand, die met de hand aan het oor luistert. In de charade-taal be tekent dat: „het woord, dat ik bedoel klinkt ongeveer alsDe acteur zag kenne lijk geen kans Boris uit de beelden en pro beerde nu via een ander woord van ver wante klank zijn groep op Boris te bren gen. Hij acteerde alsof bij een a\j$g., fegT" stuurde, zijn publiek riep: „chayjjfeur" en kwam via chauffeur op -auto". Voor de acteur was het toen een kleine kunst om duidelijk te mak-Qr dat hij een kleine auto bedoelde kreten als „Austin", „Volks wagen" en „Morris" weerklonken. „Morris" was rwat de speler bedoelde, dat liet hij 'lid el ijk merken. Het eerste woord, van tie operatitel van twee woorden klonk dus ongeveer als „Morris". „Boris Godoenow", riep een uit de groep. In veertig seconden was de moeilijke opdracht volbracht. Ac teertalent, fantasie, concentratie, al die eigenschappen komen aan dit spel te pas. Soms raakt men zo in vuur, dat de tijd opnemer vergeet om op zijn horloge te kijken. Waarom zou men het ook in Nederland niet eens proberen? De spaarcüfers bij de 250 spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbank- bond, zijn in 1953 uitzonderlijk gunstig ge weest. Volgens de voorlopige cijfers over troffen de inleggingen de terugbetalingen met niet minder dan 140 millioen, waar mede het toch al ongekend hoge inlegover- schot van 1952 van 62 millioen nog ruim schoots werd overschreden. Behalve in het geldzuiveringsjaar 1945 is het nog nimmer voorgekomen dat in de sector der spaarbanken in een jaar tijds meer dan 100 millioen aan besparingen werd bijeengebracht, aldus de Nederlandse Spaarbankbond. In totaal werd ingelegd 653 millioen en terugbetaald ƒ513 mil lioen. Ook de omzet bereikte met 9,46 millioen posten tegenover 9,31 millioen in 1952 een nieuw hoogtepunt. Illustratief voor de meer positieve instelling tegenover het sparen welke geleidelijk kenbaar wordt, noemt de Spaarbankbo-nd het aantal spaarbankboek jes dat in omloop is. Dit aantal vermeer derde in 1953 met rond 109.999 en bedraagt thans 2.676.000 met een gezamenlijk tegoed van ongeveer 1.360 millioen (inclusief bij geschreven rente). BINNENLAND Bij voortgezette onderzoekingen naar het Nederlandse muziekleven uit de zeven tiende en achttiende eeuw heeft de violist Willem Noske een zeer groot aantal onbe kende en ook voor onze tijd nog waarde volle Nederlandse orkestwerken aange troffen. Om aan dit verrassende aspect van het culturele leven van onze voorouders meer bekendheid te geven heeft Noske een cy clus van twaalf uitzendingen samengesteld, die in de loop van 1945 voor de NCRV- microfoon zal worden uitgezonden. In deze cyclus zullen 34 orkestwerken worden uit gevoerd van 28 Nederlandse componisten en van destijds in ons land gevestigde bui tenlandse kunstenaars, te weten Mercker, Schuyt, Conradus, De Vuys, Rosier, De Koninck, Zumbach van Koetsvelt, Witsen- burgh, Anders, Van Blanckenburg, De Fesch, Ricciotti, Lentz, Chalon, Solnitz, Mahaut, Hellendaal, Spangenberg, Heyn- sius, Schwindt, Glaser, Kreusser, Schmitt, Graaf, Just, Meder, Wilms en Fodor. Behalve suites, concerti grossi en sym- phoniën zullen ook twee vioolconcerten, een cembaloconcert, een fluitconcert, een suite met trompetsolo en een solo-cantate worden uitgevoerd. Medewerkenden zijn het Museumkamer-orkest van 's-Graven- hage onder leiding van Dirk Balfoort, Leo Ketelaers (bariton), Willem Noske (viool), Hans Schouwman (clavecymbel), Corne lls Preuyt (fluit) en Theo Laanen (trom pet). De continuopartijen zijn uitgewerkt door Hans Schouwman. Ieder programma zal door Willem Noske worden toegelicht. De eerste uitzending zal door Willem Neske worden toegelicht. De eerste uitzending is bepaald op Jlaandagavond 4 Januari. De coöperatieve suikerfabriek en raffi naderij te Puttershoek heeft haar campagne geëindigd. Totaal werd 450.318 ton bieten ontvangen tegen 526.740 t. in 1952. Deze terug gang vindt zijn oorzaak hierin dat Schouwen en Flakkee als gevolg van de overstromings ramp nagenoeg geen bieten hebben geleverd. De campagne heeft 75 dagen geduurd, zodat de fabriek een gemiddelde verwerking heeft bereikt van 6 millioen kg. bieten per etmaal. De heer J. C. Itugaart heeft Donderdag wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd afscheid genomen van Apel doorn, waar hij 48 jaar in de journalistiek werkzaam is geweest. Ruim 40 jaar heeft hij als hoofdredacteur de Nieuwe Apeldoornse Courant geleid. De Nederlandse consul-generaal te Vancouver, jhr F. L. K. Coenen van 's Gra vensloot. is Woensdag in de leeftijd van 60 jaar overleden. Hij was consul-generaal - oor h t gebied van Brits-Columbia, Alberta en de Yukon. By het dijkherstel op Zuid-Beveland is bij Hoedekenskerke een electrische kabel van 50.000 volt ernstig beschadigd. De kabel, die Zeeuwsch-Vlaanderen van stroom voorziet, moest buiten bedrijf worden gesteld. De stroomvoorziening geschiedt op beperkte schaal door plaatselijke kleine centrales. Destijds heeft de minister van Finan ciën een vermindering in uitzicht gesteld van het registratierecht, dat verschuldigd is wegens omzetting van de uit het lidmaat schap van coöperatieve flatverenigingen voortvloeiende rechten in appartements eigendom. onder voorwaarde dat de omzet ting zou geschieden vóór 1 Januari 1954. Deze termijn is verlengd tot 1 Juli 1954. De regering van Tsraël heeft een studie beurs, van 1000 Israëlische Donden ter be schikking gesteld van een Nederlandse stu dent voor studie aan de Hebreeuwse Univer siteit te Jeruzalem van begin November 1954 einde Juni 1955. De colleges aan deze universiteit worden in het Hebreeuws ge geven. De beurs is bij voorkeur bestemd voor een student in die wetenschappen, waarin de Hebreeuwse Universiteit speciale colleges geeft, bijvoorbeeld theologie of oriëntalistiek. HAARLEM F.N OMGEVING Aan Haarlems Instituut tot ODleiding van voetkundigen en pedicures (Algehele Voetverzorging) slaagden de dames A. Groe- neveld. Santpoort; G. Wezelman, ÏJmuiden; N. M. v. DeelenSnijdres, Haarlem; H. de Nieuwe, Haarlem; S. MargèsMuskee, Heemstede; A. Gjaltema, ÏJmuiden; H. C. Stekelenburg, Santpoort: de heer A. F. Moo- ren Jr.. Heemstede; mevrouw BosBroersen, ÏJmuiden; de heer B. W; gölfeaman< Jr., Haarlem- de dame;-^ Landa—Bucker, Bloe- mendaal; M. Schatte, Bloemendaal. Met ingang- van 1 Januari 1954 werd de brigadier J. C Last tot adjudant bij de xieëmsteedse gemeentepolitie benoemd, ter wijl de hoofdagent J. J. Stoop op dezelfde datum tot brigadier werd bevorderd. Te Haarlem is een „initiatief-comité van het nationaal congres tegen de E.D.G., tegen Duitse herbewapening en voor het be houd van de 5e Mei" gevormd, dat op Don derdag 1 Januari in de grote zaal van het Concertgebouw een openbare vergadering houdt, waarop het. woord zullen voeren H. Cohen Rodrieues (Holland t^nutic). C. Spoor (oud-verze^strnder) en M. Bakker (Ne derlandse Vredesraad). De laatste bloembollen van de vrije in levering zijn dezer dagen aan de bloem- bollenveiling „Beverwijk" vermalen tot veevoeder. Deze vernietiging werd door de kwekers geheel vrijwillig aangeboden, daar men deze meest kleine bollen anders toch weg gooide en er nu nog 30 cent per kg voor uitbetaald wordt. De traditioneel geworden gong wedstrijd, welke de Schaakclub „Santpoort" in de laatste dagen van het jaar organiseert, werd ditmaal onder flinke belangstelling en met veel animo gespeeld in het verenigings lokaal in het badhuis aan de Wüstelaan. Bij het snelle tempo van 10 seconden per zet werden uit de aard der zaak veel fou ten gemaakt, maar dat deed aan de gezel ligheid geen afbreuk. Er werd hartelijk om de blunders gelachen, zowel door de om standers als door de spelers zelf. Hauteman werd primus inter paris door al zijn partijen te winnen. Aan hem en der tien anderen konden toepasselijke prijzen worden uitgereikt. Op 14 Januari gaan de Santpoorters hun kleuren op de vierenzestig velden verdedi gen in Haarlem. Santpoort I komt dan uit tegen H.W.P. en hoopt met een overwin ning weer thuis te komen. Vanochtend is aan de Zoetestraat het ge heel verbouwde clubhuis „Jongensstad" van de Katholieke Sociale Jeugdzorg Haar lem geopend, waarmee een belangrijke nieuwe mijlpaal in het jeugdwerk bereikt is. De inzegening werd verricht door deken J. J. A. Kuilman in de fraaie huiskapel van „Jongensstad", waarna de genodigden onder wie wethouder D. J. A. Geluk, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde, het Tweede Kamerlid Hooy en vele gees telijke en wereldlijke autoriteiten zich in de ruime benedenzaal van het gebouw ver zamelden. Nadat de heer H. W. M. van Os, voorzitter van de Katholieke Sociale Jeugd zorg, hier een overzicht had gegeven van de wordingsgeschiedenis van Jongensstad, verrichtte de heer Th. J. Verhoeven, presi dent van de Bijzondere Raad der St. Vin- centiusvereniging, de officiële opening. Daarop belichtte pater S. Duynstee O.F.M., directeur van Jongensstad, in een belang wekkend betoog de principiële kanten van het Katholieke jeugdzorgwerk, waarin hij onder meer de aandacht vestigde op de her oriëntatie die dit werk de laatste tijd heeft doorgemaakt. Huisbezoek der sociaal-zwak ke gezinnen staat daarbij op de voorgrond, maar daarnaast woi-dt nu ook veel meer zorg besteed aan de kinderen van zulke ge zinnen en daarvan is bijvoorbeeld deze Jongensstad een eerste resultante. In het nieuwe gebouw hebben bei-oepsfunctiona- rissen en vrijwillige leidsters en leiders nu reeds een honderdtal kinderen onder hun vleugels, maar als de zalen en de werkzol- der geheel gereed zijn en er zich voldoende leiders aanmelden, kan dit aantal binnen kort tot 400 worden uitgebreid. In de naaste toekomst zullen er elders in Haarlem nog 4 a 5 filiaal-clubhuizen ingericht worden, waarin men dan de hele daarvoor in aan merking komende Katholieke jeugd in Haarlem hoopt te kunnen opvangen. „Het luchtruim verbindt alle volkeren" heeft de op Oudejaarsavond overleden presi dent-directeur van de K.L.M., dr. A. Plesman, eens gezegd. Het staat gegrift in de muur boven het in de hal van het hoofdkantoor der K.L.M. te Den Haag geplaatste borstbeeld van wijlen de heer Plesman. Aan de voet daarvan werd op Nieuwjaarsdag een krans gelegd. (Van onze correspondent in Parijs) De vraag, die politieke kringen in Parijs nu bezig houdt, is of de beide presidenten der republiek, Vincent Auriol, wiens ambtsperiode 17 Januari afloopt, en René Coty, die dan officieel in functie treedt, het ontslag zullen aanvaarden van de tegen woordige regering, dat premier Laniel hun hoogst waarschijnlijk heden aan zou komen bieden. De traditie wil, dat een nieuw staats hoofd in Frankrijk met een schone lei be gint door direct na zijn officiële indienst treding ook een andere regeringschef aan te wijzen. Ofschoon dat constitutioneel niet dwingend is voorgeschreven, lag het dus wel in de verwachting, dat Laniel nu plaats zou maken voor een ander. De gebeurtenissen in Versailles hebben echter nu niet bepaald de hoop versterkt, dat president Coty, die in zijn nieuwe vak debuteert, er heel gemakkelijk in zou kun nen slagen een nieuwe regering op poten te doen zetten. Men heeft integendeel alle redenen te vrezen dat er dan een crisis uit zou breken, waarvan men de duur en de lijdensgeschie denis vermoedelijk in weken zou moeten berekenen. Dat zou onder meer betekenen dat Frankrijk, na op de conferentie van Den Haag door gedeeltelijke afwezigheid geschitterd te hebben, ook op de samen komst der Grote Vier te Berlijn, verstek zou moeten laten gaan. En het is die over weging geweest, die Laniel er toe heeft ge bracht de datum van zijn ontslagaanbieding twee weken te vervroegen, een initiatief, dat tot het merkwaardig resultaat heeft ge leid, dat hij dat aanbod nu in vier handen van twee staatshoofden gelijktijdig zal moeten leggen. Weigering verwacht Het is waarschijnlijk, dat zowel Auriol als Coty Laniels ontslag zullen willen wei geren. Dat is in de geschiedenis der Franse republiek al wel eerder gebeurd. Maar Laniel heeft dan het recht bepaalde condi ties aan zijn aanblijven te verbinden. Hij zal vermoedelijk een nieuwe uitspraak ver langen van het parlement vooral ook om zo zijn minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, in staat te stellen bij zijn aanstaan de ontmoeting met zijn drie collega's met wat meer kracht zijn standpunt te kunnen verdedigen. Op Oudejaarsavond arriveerde ook Prins Bernhard in Grindelwald om tezamen met Koningin en Prinsessen Oudejaar te vieren. In de middag poseerden de leden van ons Vorstenhuis voor de fotografen. Van links naar rechts: Prins Bernhard, Koningin Juliana, prinses Margriet, prinses Marijke, prinses Beatrix en prinses Irene. Het gevaar is alleen, dat bij een debat in de Nationale Vergadering over de algemene politiek, weer dezelfde meningsverschillen en botsingen tot uiting zullen komen, die zich daarvoor al bij de discussies over de Europese politiek en bij de presidentsver kiezingen in Versailles al zo verontrustend hebben gemanifesteerd. Om dat risico te ontlopen, is het niet uitgesloten dat Auriol er bij Laniel op aan zal dringen met de voorlezing van een nieuwe regeringsverkla ring te volstaan, waarover dan zonder dis cussie gestemd zou kunnen worden. Maar het is natuurlijk nog helemaal niet gezegd, dat het parlement daarmee accoord zal gaan. Laniel heeft er genoeg van Men heeft ook ai wel gesproken van een herziening van het kabinet, waaruit de pre mier dan in het bijzonder die figuren, waar onder partijgenoten, zou lichten, die hem in Versailles nogal dwars hebben gezeten. Het schijnt in elk geval wel zeker, dat zijn bit tere ervaringen in het Paleis der Koningen Laniels regeringsambities sterk hebben bekoeld en het liefst zou hij zich waar schijnlijk nu maar helemaal terugtrekken uit het openbare leven, of althans uit de leidende politiek. Verwacht wordt dat zodra de begrotings debatten, hopelijk volgende week, geëin digd zullen zijn, deze nieuwe knoop der Franse binnenlandse politiek zal worden doorgehakt. Te Heemstede is Woensdag, zoals reeds in een deel van onze edities vermeld, over leden de heer ir. W. J. A. Duynstee, die van 1920 af directeur is geweest van het gas- en electriciteits- en waterbedrijf te Heem stede. Voordien was hij werkzaam in gemeente dienst te Eindhoven. De heer Duynstee, die zeer geroemd werd om zijn technische en organisatori sche bekwaamheden, toonde ook grote be langstelling voor het maatschappelijk leven. Zo had hii zitting in het bestuur van de stichting welke de zwemvijvers beheert en ook was hij enige jaren bestuurslid van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne". De thans ontslapene was reeds geruime tijd ziek. Hedenmorgen vond onder grote belang stelling de uitvaartdienst voor de heer Duynstee plaats in de Parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart op het Valken burgerplein. De plechtige Heilige Mis van Requiem werd opgedragen door pastoor H. Drost met assistentie van de beide ka pelaans. Aanwezig waren onder meer de burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, de oud-gemeente-secretaris de heer N. Vos en de gemeente-secretaris de heer Th. M. Schelling, de hoofdinspecteur van politie, de heer A. Berentsen, de direc teur van de gemeentelijke sportparken, de heer C. A. Schipper en talrijke ambtenaren. Daarna volgde de teraardebestelling van het stoffelijk overschot op de R.K. begraaf plaats aan de Glipperweg. Op Nieuwjaarsdag, om ongeveer tien uur, is op de Langebrug een auto over de tramrails geslipt en heeft door zijn plotse linge zwenking de 61-jarige voetganger R. v. d. V. aangereden. Deze werd ernstig aan linkervoet en hoofd gewond en is, vermoe delijk met een hersenschudding, naar het Grote Gasthuis vervoerd. De autobestuur der heeft de aanrijding waarschijnlijk niet opgemerkt; hij is direct doorgereden. De kerkeraden van de Gereformeerde kerken vain Haarlem-Noord en Haarlem- Zuid hebben besloten actie te voeren tegen de film „Salome" welke deze week in het Lido-theater draait. Zij achten de verdraaiïing vain het Bij belse verhaal dermate ergerlijk en aan stootgevend, dat zij het publiek na afloop van elke vertoning een pamfletje overhan digen, waarin het wordt «vezen op de feilen die de film naar hun inzicht ver toont en waarin de bezoekers worden aan gespoord „het ware verhaal ever Salome ia de Bijbel te lezen". „Jeruzalem, indien ik u vergete". Dr. J. A- Nederbragt; J. N. Voor hoeve, Den Haag 1953. Dit zijn niet alleen de mémoires uit de slot periode van een diplomatieke carrière, juist in een land waar zich een uitermate merk waardige ontwikkeling voltrok. Het is tevens de weergave van een opmerkelijke persoonlijke visie op deze ontwikkeling. Dr. Nederbragt, die enkele maanden geleden, kort nadat hij de tweede druk van deze mémoires had voorbereid, is overleden, was als Nederlands consul-generaal en later als gezant in Jeruzalem getuige van de moei zame maar niet tegen te houden wording van de staat Israël. In de nacht van 14 op 15 Mei 1948 toen het Britse mandaat in Pa lestina afliep werd deze onder leiding van David Ben Goerion uilgeroepen en toen kwam de ontzaggelijk zware taak haar te consolideren, terwijl alle Arabische landen haar beoorloogden. In Juni 1948 is wel iswaar een cease-fire gesloten maar deze werd van beide zijden zo veelvuldig geschon den dat de oorlog, die erop volgde slechts een volle ontplooiing van de reeds aan de gang zijnde strijd betekende. Daarop volgde na negen dagen een tweede wapenstilstand, die nu nog van kracht is, maar die geen garantie betekende tegen de reeks van inci denten, welke ook thans nog steeds gemeld worden. De schrijver, wiens ambtswoning in Jeruzalem ook niet altijd een even veilig oord was, heeft alle gebeurtenissen nauw keurig in een dagboek weergegeven, dat geeft zijn boek zeker een grote ducumen- taire waarde. Dr. Nederbragt heeft onmisken baar de zijde van de Joden gekozen, hetgeen overigens zijn hekeling van het optreden van terroristische Joodse strijdgroepen en zijn critiek op vele punten in het beleid van de Israëlische regering niet uitsluit. Nog ernstiger bedenkingen heeft hij echter tegen de wijze, waarop de Britse mandaatrege ring zich van haar taak heeft gekweten en het optreden der U.N.O. „die de kool en de geit wilde sparen door de cijfers van de bestandsschendingen gelijk te houden", maakte op de schrijver geen goede indruk. Hij besteedt grote aandacht aan het vraag stuk van de heilige plaatsen dat zo'n grote rol speelde in de houding van de Westerse wereld tegenover het in praktijk gebrachte Zionisme en aan tal v.an aspecten van het maatschappelijk leven, zoals dat zich in Israël ontwikkelt, vooral van de vreedzaam communistische arbeidsgemeenschappen, de kiboets. De vrij plotseling gevestigde samen leving van Joden uit tal van Tanden in Israël maandelijks wcrdei'fr er 20.000 a 30.000 immigranten opgenomen stelt de jonge regering voor geweldige problemen, doet de schrijver ergens verzuchten: „Ik zou bijna wanhopen aan de toekomst van Israël als redenen, buiten de politiek liggende, mij daartegen niet vrijwaarden! Die redenen liegen op een geheel ander vlak; dr. Nederbragt, die een Hebraïcus was en een intense belangstelling voor de oudste ge schiedenis van Israël had, zoals deze in de Bijbel is beschreven, benaderde de huidige ontwikkeling uitgaande van de hechte over tuiging, dat zij wijst op het in vervulling gaan van de oud-testamentische profetieën. Daarin breekt hij met de opvattingen van zijn meeste Protestants-Christelijke geest verwanten, die deze profetieën vervuld ach ten in het vóór de geboorte van Christus gevestigde rijk der Maccabeeën of ze „ver geestelijken". Uit het geheel van zijn be schouwingen en commentaren kan men dui delijk zijn verwachting destilleren dat de Joden eens allen de door hen verworpen Christus zullen erkennen en dat God weer, zoals eens, te midden van Zion zal wonen. Zaterdagmorgen werd in het Christelijk Militair Tehuis aan de Jansweg in tegen woordigheid van een groot gedeelte van het personeel van de afdeling Stortings- en Ophaaldienst van het Gemeentelijk Ener gie Bedrijf in Haarlem de heer M. Rumpff gehuldigd naar aanleiding van het feit, dat hij op 1 Januari veertig jaar in overheids dienst was als administratief-hoofdambte- naar. De heer B. J. Thijssen, directeur van de incasso-stortings- en ophaaldienst, roemde als eerste spreker de grote activiteit van de jubilaris en vervolgens belichtten talrijke sprekers, onder wie ds. Joh: Bronsgeest, de heer T. Reinink, de heer Starreveld en de heer Borger de vele facetten van het kun nen van de heer Rumpff. De heer F. van Egmond, chef van de afdeling personeels zaken van de gemeentesecretarie, bracht onder meer in een geestige toespraak de hartelijke gelukwensen over van B en W. Vrijwel alle sprekers lieten hun woorden vergezeld gaan van een toepasse lijk geschenk. De jubilaris beantwoordde de diverse sprekers met een persoonlijk woord en tevens dankte hij alle aanwezigen voor hun blijken van belangstelling. Wegens de gladheid van de weg is om streeks negen uur, Nieuwjaarsdag, op de Gedempte Oude Gracht, ter hooge van het Groot Heiligland, de 36-jarige A. B„ hoofd verpleegster van het Grote Gasthuis, met haat fiets geslipt en gevallen. Met een hoofd wond en vermoedelijk met een zware her senschudding is zij naar het Grote Gasthui» gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10