Nieuwjaarsgroet van de oud- Haarlemmers in Zuid-Afrika Afscheid N. Vos Drie Bloemendaalse politie- veteranen namen afscheid „Wij maken het best, kom maar snel na!" Nieuwe meubeltjes en glanzende radio's bewijzen, dat het hen voor de wind gaat SLEUTEL WEG? Brandje in paviljoen bij 't Kopje Oudejaarsavondrelletje in Leidse buurt Voor zendingen A. B. C. ZATERDAG 2 JANUARI 19bi HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Hollanders populairst Kansen voor velen Garantiefonds werkt goed Verkeersongeluk in Oud-Schoten DE SLEUTELSPECIALIST" Drukke receptie tot slot Jubileum B. Cornet Ds. E. Pot weer op de kansel Bakker bekende diefstal van zeven fietsen Zilveren jubileum van hoofdagent Van Kampen Correctie raadsverslag „De martelgang van Kromme Lindert" Tentoonstelling Natura trok vele bezoekers Nachtdienst apotheken Filmavond van Haarlemse Jazz Club in Heemstede Schoten in de lucht Menigte stookte vuurtje K. S. G. Bakker overleden Voorzitter Raad van Arbeid heeft afscheid genomen V. A. Blikslager ontving dankbaarheidsinsigne „De Haarlemmers in Zuid-Ajrika maken het uitstekend, zij groeten al hun vrienden en verwanten en hopen dat velen hun voorbeeld volgen zullen, want hier is volop werk voor iedereen die aanpakken wil, ook voor onge schoolde arbeiders". Aldus de nieuwjaarsgroet, die de heer Visser, chef der emigratie-afdeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau, meekreeg van onze emigranten in Zuid-Afrika. De heer Visser heeft zojuist een oriëntatiereis door de Kaapkolonie, Transvaal en Oranje- Vrijstaat gemaakt en daar overal de gun stigste indrukken opgedaan. Hij sprak er met een zestigtal ex-Haarlemse gezinnen, die zich daar een nieuw bestaan zijn gaan opbouwen en daar goeddeels reeds in ge slaagd zijn. Overal toonde men hem vol trots de nieuwe meubeltjes, de glanzende radio's en de welvoorziene kleerkasten, die men zich al heeft kunnen aanschaffen en zelfs de nieuwkomers mensen die nog geen jaar in Zuid-Afrika zijn leven er al veel royaler van dan hun collega's in Hol land. In al die gesprekken heeft de heer Visser nauwelijks een klacht gehoord, wel echter legio geestdriftige verhalen over het land, de mensen en de arbeidsvoorwaarden. De aanpassing verloopt dan ook vrijwel altijd vlot en zonder schokken De Hollanders zijn dan ook overal zeer geziene werkkrachten, zoals de heer Visser onder andere in Sasolburg heeft kunnen constateren. Dat is een stadje in aanbouw in Oranje Vrijstaat, dat opgetrokken wordt rond een grote fabriek, waar men benzine uit steenkool gaat bereiden. Dat hyper moderne bedrijf heeft zijn arbeiders gro tendeels uit Nederlanders en Duitse immigranten gerecruteerd, maar in ge sprekken met de autoriteiten bleek de be zoeker, dat men het nu al betreurde, niet uitsluitend Hollanders genomen te hebben. Hier werkt ook een aantal oud-Haarlem se bouwvakkers en pijpfitters, onder andere uit de families Van Amersfoort, Krouwels, Willems en Meyer, met wie de heer Visser zich op de bijgaande foto vereeuwigen liet. De fabriek heeft voor hen keurige stenen bungalows met alle comfort laten bouwen, de verdiensten zijn goed en dus heeft iedereen het daar best naar zijn zin, ook al is er nog weinig vertier- in het nieuwbakken stadje. De enige attractie in dit vlakke, boomloze land zijn de nabije goudvelden; natuurschoon en culturele geneugten kent men er niet. Maar de Hollander in Sasol burg hebben ook daar wat op gevonden: zij richtten een voetbalclub op, die nu een for mele interland-competitie begonnen is tegen de Afrikaanders, de Duitsers en de kleurlingen-arbeiders van de goudvelden. Daarmee dragen zij, op bescheiden schaal, ook bij tot een betere verstandhouding tus sen de rassen in de Unie. En ook dat legt de Hollanders geen windeieren, want om dat zij geen partij stellen in de „naturel led-kwestie, krijgen zij over het algemeen veel meer van de Kaffers, Zoeloe's en Brits-Indiërs gedaan dan de geboren Afri kaanders. Dat geldt natuurlijk niet alleen voor die handvol Haarlemmers in Sasol burg, maar voor alle Nederlandse immi granten. Geen wonder dan ook, dat onze landslieden zich overal in de Unie een uit stekende reputatie verworven hebben en bij vele vacatures de voorkeur hebben boven migranten uit andere landen. Als een nieuw bewijs daarvoor onthulde de heer Visser ons, dat er binnenkort weer een officiële aanvraag van Zuid-Afrika te wachten is om een groot aantal stokers, rangeerders en ander personeel voor de Zuid-Afrikaanse spoorwegen, waarbij voor al gedacht is aan Nederlandse gegadigden. Voor deze baantjes zullen ook onge schoolde arbeiders in Nederland zich kun nen opgeven, want indien zij geschikt ge acht tvorden, kunnen zij met steun van Zuid-Afrika emigreren en krijgen zij al daar hun opleiding tot spoorwegbeambte. Uit officiële bron vernam de heer Visser voorts, dat er ook goede mogelijkheden zijn voor civiel-, electrotechnische- en werk tuigkundige ingenieurs, van welke die Unie er met spoed vijftig kan gebruiken. Ook aan metaalbewerkers, bouwvakkers en diverse andere vaklieden is behoefte, maar desondanks kan men niet „op de bonne fooi" naar Zuid-Afirka emigreren. De regering van de Unie laat in het algemeen slechts die mensen toe, die een arbeidscon tract voor twee jaar in hun zak hebben. Een andere mogelijkheid is immigreren via het Garantiefonds, een semi-officiële instelling met financiële deelneming van Zuid-Afrikanen en Nederlanders, dat voor daartoe geschikt bevonden vaklieden een borgstelling van 100 stort in de staatskas van de Unie. Over het al of niet verlenen van zo'n borgstelling beslist het Garantie fonds na over de candidaat-immigrant een voorlichtingsrapport te hebben aange vraagd bij het „uitzendende" Gewestelijke Arbeidsbureau in Nederland. Mislukt de immigrant dan later in Zuid-Afrika, dan wordt zijn terugreis naar Nederland bekos tigd uit de borgstelling. Het ligt voor de hand, dat de Gewestelijke Arbeidsbureaux de gegadigden voor deze vorm van emigratie uiterst streng selec teren, opdat het Garantiefonds niet in dis- crediet zal komen. Maar desondanks ligt hier voor serieuze werkers een kans, om zonder arbeidscontract toch het land bin nen te komen. Tot nu toe heeft dit systeem vootreffelijk gewerkt en was het aantal mislukkingen verwaarloosbaar, zodat zo wel Zuid-Afrika als Nederland er alle be lang bij heeft, deze normen te handhaven. Iedereen die naar de Unie emigreert, heeft door deze restricties een redelijke kans van slagen en die kans, aldus 's heren Vissers ervaringen, wordt door de meesten tRll benut. Natuurlijk maken maar weinigen een carrière als de IJmüi- denaar H. Lustig, die het in weinige jaren tot lector in de eco nomie aan de Univer siteit van Pretoria ge bracht heeft, maar het gros van de emi granten en zeker de Haarlemmers hebben niets te kla gen. Zij leven er royaal van, kunnen zelfs flink wat sparen en gaan dus vol hoop het nieuwe jaar tege moet, terwijl zij door hun goede voorbeeld tevens de wegberei ders zijn voor de „aantrekking" van steeds meer emigran ten uit Nederland! Donderdagmiddag om vijf uur is er op de Vergierdeweg, hoek Eksterstraat, een zeer gecompliceerd verkeersongeluk ge beurd, waarbij de 24-jarige Haarlemse ty piste L W. M. D. bloedende hoofdwonden heeft opgelopen. Op de Vergderdeweg, vlak bij de Eksterstraat, stond een personen auto geparkeerd. Een andere personenauto, die op deze zelfde weg reed, verzuimde voorrang te verlenen aan een vrachtauto, die uit de Eksterstraat te voorschijn kwam. De personenauto werd aan de achterzijde geraakt en draaide dientengevolge een halve slag om, zodat hij tegen de gepar keerde auto botste. Doch ook de typiste, die daar juist per fiets passeerde, werd ge raakt. Zij is naar de Mariastichting ver voerd; de geparkeerde auto had slechts in gedeukte spatborden, maar de andere moest met een kraanwagen worden wegge sleept. ADVERTENTIE ri LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Het jabriekskan'oor van de Sasol (benzine uit steenkool) industrie in Oranje Vrijstaat, bij welker bouw vele emigranten uit onze stad betrokken zijn. Het afscheid van de heer N. Vos als ge meente-secretaris van Heemstede werd Donderdagmiddag besloten met een recep tie in de raadzaal, waarvan door talloze ingezetenen en vertegenwoordigers van diverse verenigingen een dankbaar gebruik werd gemaakt om deze populaire functio naris en zijn echtgenote nog eenmaal dë hand te drukken. Het is waarlijk ondoen lijk slechts bij benadering een overzicht te geven van de vele honderden namen, dié de bladen van het receptie-album hebben gevuld, zodat met een willekeurige opsom ming dient te worden volstaan. Zo lieten onder meer de volgende verenigingen en organisaties zich vertegenwoordigen: Wo ningstichting „Heemstede", Politiesport- en schietvereniging „Heemstede", schoon heidscommissie, R.-K. Harmonie „Sint Mi- chaël", Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer, Heemsteedse Kunstkring, Adop tie-comité Heemstede-Puttershoek, Heem steeds Reddingsbrigade, Hervormde Ge meente Heemstede, Algemene Bond van Ambtenaren, Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden, Haarlems Bloei, Volksbond tegen drankmisbruik, R. C. H., Nederlandse Bond van gemeente-ambtena ren, enzovoort. Verder mr. K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht, bur gemeester van Bennebroek, de heer J. J. Jurrissen, directeur van de N.Z.H.V.M ir. W. J. Burgersdijk en talrijke raadsleden, gepensionneerde ambtenaren en particu lieren. Deze afscheidsreceptie was karakteristiek voor de persoon van de heer Vos; zij was wars van ieder officieel vertoon en hij bleek elke bezoeker bij name te kennen, zodat de gehele middag een uiterst gemoe delijke toon overheerste. De belangstelling was dan ook van dien aard, dat het vast gestelde uur verre overschreden werd, al vorens de laatste bezoeker van de heer Vos afscheid genomen had. De heer B. Cornet, referendaris ter ge meentesecretarie van Haarlem, die Dinsdag veertig jaar in dienst der gemeente is, zal des morgens om half elf gehuldigd worden door B, en W. en de ambtenaren van zijn afdeling, om elf uur door de overige ambte naren en des m iddags na half drie houdt hij thuis een receptie. Een glunder groepje oud-Haarlemmers voor een van hun moderne woningen in het industriestadje Sarolburg De predikant van de Hervormde wijkge- meente V te Haarlem, ds. E. Pot, is thans zover van zijn langdurige ziekte hersteld, dat hij op 10 Januari voor het eerst weer kan voorgaan in een avonddienst in de Bakenes- serkerk. In deze dienst zal het Heilig Avond maal worden bediend. Voor de heer G. C. Peper uit Haarlem, de eigenaar van het paviljoen ,,De Uitkijk" naast de parkeerplaats bij 't Kopje te Bloemendaal, heeft het oude jaar een min der prettig einde gehad. Omstreeks vijf uur in de middag is, vermoedelijk door een weggeworpen sigaret, op de zolderverdie ping een begin van brand ontstaan, dat zich aanvankelijk nogal ernstig liet aan zien en waarvoor dan ook de melding „uit slaande brand" werd gegeven. Onmiddel lijk begaven de ploegen van de rayons Bloemendaal en Overveen van de vrijwil lige brandweer zich naar de geheel van hout opgetrokken uitspanning. Dank zij het snelle optreden slaagden de brand wachten er in het vuur tot een klein ge deelte van het gebouw te localiseren en erger te voorkomen1. Na ongeveer twee uur was men er van overtuigd, dat er geen smeulende resten meer waren en kon in rukken worden geblazen. Bij de brand was aanwezig de heer M. K. Fehres, districts inspecteur van het brandweerwezen in de inspectie Noordholland, met de heer IJ. E. Dijkstra, de commandant van de Vrijwil lige Brandweer Bloemendaal. De schade zal vermoedelijk tot ruim dui zend gulden beperkt blijven. Oudejaarsdag had zich voor de Haar lemse rechtbank te verantwoorden een ne gentienjarige Haarlemse bakker, wie dief stal vacn twee fietsen ten laste was gelegd. Aain de politie had hij destijds meegedeeld, dat hii zich schuldig had gemaakt aan diefstal van zeven fietsen, die gestaan had den voor percelen aan de Raaks, Juliana- park, Timorstraat, Jansstraat en Grote Houtstraat. De jongeman gaf de feiten toe en deelde mee de fietsen verkocht te heb ben aan handelaren en opkopers. De officier van Justitie was van mening, dat er aanleiding was de jongen nog een kans te geven door een gedeelte van de straf voorwaardelijk op te leggen. De fei ten zijn echter ernstig en dat dient in de eis tot uitdrukking te komen. Hij eiste een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De verdediger, mr. Crefeld, herinnerde er aan, dat verdachte thans drie maanden in voorarrest is. Hij vroeg onmiddellijke invrijheidstelling en het onvoorwaardelijk deel der straf op órie maanden te bepalen. De rechtbank wees het verzoek tot on middellijke invrijheidstelling af en bepaal de de uitspraak op Donderdag 14 Januari. Vervolgens hadden zich vier handelaren en opkopers te verantwoorden wegens schuldiheling. Zij hadden tegen een betrek kelijke lage prijs een gestolen fiets ge kocht. Allen ontkenden begrepen te heb ben dat de fietsen van eer. misdrijf af komstig waren. Bovendien hadden zij de koop van de fietsen niet ingeschreven in hun register. De kantonrechter had drie van hen een geldboete van f 200 opgelegd en de vierde een van f 50. De officier van justitie eiste tegen twee verdachten een ge vangenisstraf van 'n maand, tegen een een straf van zes weken en tegen de laatste een geldboete van f30, subsidiair 18 dagen, benevens een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand. De rechtbank zal op 14 Januari uitspraak doen. De heer B. van Kampen, Juliana van Stolberglaan 9a te Aerdenhout, begon zijn politieloopbaan in 1920 in Heemstede; na de annexatie kwam hij in 1927 in Haarlem en sinds 1 Januari 1929 maakt hij deel uit van het politiekorps te Bloemendaal. Dit was Vrijdag dus vijfentwintig jaar geleden en ter gelegenheid hiervan recipieerde de zilveren jubilaris des middags in zijn wo ning. Het heeft hem er aan belangstelling niet ontbroken. De korpschef van politie, de heer J. Voerman, vergezeld van de hoofdinspecteur de heer J. J. van Sons- beek, liet zijn gelukwensen van een toe spraak vergezeld gaan. Ook werd het woord gevoerd door de heer H. L. A. van de Pavert, de voorzitter van de P. S. C. B., de politie sportclub Bloemendaal, waar de heer Van Kampen lid van is. Verder kwam het bijna voltallige korps van politieman nen, die de jubilaris een lectuurbak aan boden. Ook vele inwoners van Aerdenhout kwamen de heer Van Kampen de hand drukken. Onder hen bevonden zich onder andere de vroegere commandant van het Marine Hospitaal, de arts A. W. Mellema, die thans in Aerdenhout woonachtig is, en ds. J. E. Drost, predikant van de plaatse lijke Hervormde wijkgemeente. Bovendien was er het voltallige bestuur van de af deling Kennemerland van de Algemene Bond van Politie-ambtenaren, waarvan de heer Van Kampen voorzitter is. Het is voor de jubilaris een onvergete lijke dag geworden, waaraan de vele ge schenken (vooral boeken), bloemen en fruit natuurlijk hun aandeel hebben gehad. Wij hebben een fout gemaakt in het laat ste Haarlemse raadsverslag. Het is ons name lijk ontgaan, dat de A.R. en de C.H.U. zich in tweede instantie toch hebben gedistan tieerd van de uitbreiding van de huurkoop transacties van de toonkamer van het Ge meentelijk Energiebedrijf en met de V.V.D. daarom tegen het voorstel van het College hebben gestemd. Voor dit abuis bieden wij onze verontschuldigingen aan. In Concertgebouw Het mooiste toneelstuk dat u zag: De martelgang van Kromme Lindert, van Neerlands grootste schrijver A. M. de Jong aldus het affiche voor de voorstelling, die gisteren door het Nationale Volkstoneel in de Haarlemse Concertzaal is gegeven. Blijkbaar houdt de directie van dit gezel schap van grote woorden. Wat hier ook van zij, de aanduiding „nationale" in de naam zal wel tot uitdrukking bedoelen te brengen, dat men artistiek gesproken geen internationale ambities koestert. Het stuk is een door de schrijver zelf vervaardigde bewerking van zijn veelgele zen, gelijknamige streekroman. Hij heeft dit gedaan door zijn boek in elf stukjes te knippen, die worden bijeengehouden door een verbindende tekst. In het voorwoord in het programma kon men lezen, dat dit „iets nieuws" is. Dat is natuurlijk niet waar. Het is wel de gemakkelijkste manier. Helaas had men, totdat er na enige tafrelen een microfoon werd ingeschakeld, bijzon der veel moeite de sombere spreker te ver staan. Daarna bleek voornamelijk zijn on beholpen voordracht. De vertoning was niet beter of slechter dan men verwachtte. De regisseur Nico Steenbergen was als vertolker van de titel rol wel aanvaardbaar, liet althans aan dv# delijkheid van emoties niets te wensen. Enige moeilijkheid had men met de toneel bouw. Zo zagen wij bijvoorbeeM een kerk hof met aan de linkerzijde een kamerwand met een schilderijtje en rechts een geopend raam. Dit is wèl iets nieuws. Blijkens het programma is dit stuk door dit ensemble reeds meer dan vierhonderd keer opgevoerd. Het is jammer, dat er dus nog altijd zovelen zijn die niet weten, dat er ook beter „volkstoneel" bestaat. D. K. Nieuwjaarsdag heeft de heer Schepers in tegenwoordigheid van de rector van het Mendelcollege in het schoolgebouw aan de Scholerstraat de tentoonstelling van de Vereniging „Natura" geopend. Op de eer ste dag bestond er voor de tentoonstelling reeds grote belangstelling. Ook vandaag tot zes uur en morgen tot des avonds negen uur zal er gelegenheid bestaan een bezoek aan de expositie te brengen. Aan deze op natuurkundig gebied ingerichte tentoon stelling verleenden medewerking het Na tionale Park De Kennemerduinen en het Tinholtmuseum. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Bartel- jorisstraat 11, telefoon 10175. Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tele foon 11793. Apotheek J. Krijnen, Eksterstraat, tele foon 25860. Op Dinsdag 5 Januari houdt de Haarlemse Jazz-Club voor de tweede keer in dit seizoen een film-avond in het Minerva-theater te Heemstdee. Het filmprogramma bevat een zevental korte jazzfilms afgewisseld door een optreden van het huisorkest de „Dixie land Wanderers" en als attractie Guus van Hees en Ben Serné met hun kleinste en grootste snaarinstrument. Het pi-ogramrna zal de naam van „Jazz Journal" dragen. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. ZONDAG 3 JANUARI 1954 Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: Is. Kuijper, Amersfoort. 7: J. F. Snoeks, Haarlem. Woensdag 8: Ds. Jac. Buiten, Haarlem. Baptisten Gemeente. Begijnhof kapel. 10.30: Ds. J. Weenink. 19: Dezelfde. H. Avondmaal. 20.15: Jeugddienst. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57. 10: Ds. A. O. Poppe, Bussum. 5: Ds. M. Heuzeveldt, Slikkerveer. Zuid-Oos- terkerk, Rich Holkade 125. 10: Ds. M. Heu zeveldt. 5: Dr. P. J. Richel. Lyceum-Aula, ing. v. Merlenstraat. 9: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. A. O. Poppe. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk 10: Dr. M. v. d. Voet, Voorber. H. Avondmaal en bevesti ging Ambtsdrager-s. Immanuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos, H. Doop. 7: Ds. A. A. Wild schut, van Amsterdam. Jeugddienst. Jeugd- kapel, Schoterweg. 10: Ds. G. Koch. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Klopper singel 55. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. A. B. C. Haflond. 3.30: Ds. P. de Ruig. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10.30: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Het oudejaar is in het overigens rustige Haarlem uitgeluid met een kleine rel, waarbij ongeveer driehonderd mensen be trokken waren. Op oudejaarsavond, iets voor twaalf uur, ontwaarden enige agenten een menigte, die bij het kruispunt van Brouwersstraat en Oranjeboomstraat ver zameld was. Het bleek, dat de jeugd bezig was met verbranden van een groot aantal kerstbomen en autobanden. Dë door de po litie gewaarschuwde brandweer had na enige tijd het vuur geblust. De toeschou wers werden door de politie verwijderd, zodat de rust weerkeerde. Echter slechts voor korte tijd, want toen de agenten even later nog eens poolshoogte kwamen nemen, troffen zij opnieuw een grote mensenmassa aan. De jongens waren namelijk met frisse moed opnieuw aan de slag gegaan. Toen de politie wederom de mensen begon te verspreiden, kreeg een der agenten met een hard voorwerp een slag op het hoofd. Daar het publiek begon op te dringen, heeft de agent die niet ernstig gewond werd, enige waarschuwingsschoten in de lucht gelost. Toen begreep de massa, dat zij maar beter naar huis kon gaan. In de ouderdom van 84 jaar is te Haar lem overleden de heer K. W. G. Baikker, directeur van de N.V. Schoenenmagazijn firma E. Franken, gevestigd aan de Ane- ganig. Deze zaak bestaat reeds honderd- twintig jaar. De heer E. Franken heeft de zaak gesticht in de Frankestraat en onge veer tachtig jaar geleden is deze verplaatst naar de Anegang. Zestig jaar geleden is de thains overledene, die gehuwd was met een nicht vam de oprichter, in de zaak opgeno men en hij heeft al die jaren de leiding ge had. In de loop der jaren is de heer Bak ker een zeer geziene figuur geworden niet alleen in het zakenleven, maar ook in za»n- gerskringen. De heer Bakker was een groot aantal ja ren lid van de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap en op concerten bracht hij vaak de solopartij ten gehore. Zijn verdiensten ziin erkend door de be noeming tot erelid. Voorts is de thans over ledene lid geweest van het kerkkoor der Peterskerk aan de Nieuwe Groenmarkt. Hij zong vele malen solo; ock werd hij uitge nodigd aain plechtigheden in andere kerken zijn medewerking te verlenen. Maandagmorgen cm tien uur wordt de mis van Requiem opgedragen in de Pe terskerk, waarna om ongeveer half twaalf op het R.K. kerkhof Sint. Barbara aan het Soendaplein de begrafenis zal geschieden. ADVERTENTIE groot of klein is BESTELDIENST ABC niet te evenaren BARREVOETESTRAAT 2 HAARLEM Tel. 18428 - na 6 uur 14810 - 14155 Op Donderdagmiddag heeft mr. H. B. Wildt Meyboom, die gedurende bijna zeven jaren in Haarlem als voorzitter van de Raad van Arbeid heeft gefungeerd, af scheid van zijn medewerkers genomen. Op nadrukkelijk verzoek van de voorzitter droeg dit afscheid een intiem karakter. Nadat hij, onder aanbieding van fraaie bloemen aan zijn echtgenote en aan zijn dochter met zijn zoon door een com missie uit de ambtenaren was binnenge leid in de rijkelijk met kleden en bloemen getooide stijlvolle hal van het kantoorge bouw, heeft de bureauchef, de heer V. de Kruyff getuigd van de prettige samenwer king met de zeer grote verdiensten van' de scheidende voorzitter. Aan het slot van zijn rede bood hij namens het voltallig per soneel als blijvende herinnering een bu reaulamp aan. De voorzitter, zichtbaar ge troffen door de bijzonder hartelijke wijze waarop dit afscheid plaats vond, schetste in zijn dankwoord de grote voldoening, die hij, mede als gevolg van de zeer goede on derlinge samenwerking op de Raad in Haarlem, bij voortduren had gevonden bij de uitoefening van zijn mooie sociale taak. Hij sprak ook zijn blijdschap uit, dat hem gelegenheid was geboden om op het geb-ied van de volksgezondheid nog actief werk zaam te blijven. Enkele dagen te voren was de voorzitter in de raadsvergadering door de waarne mend voorzitter, de heer Pi J. Kapteyn, gehuldigd. Als blijk van waardering voor de uitnemende wijze, waarop de voorzitter zijn dienende taak steeds heeft waargeno men en voor de plichtsgetrouwe activiteit, die hij in zijn werk aan den dag heeft ge legd, is hem door de raadsleden een fraai boekwerk overhandigd. In het bijzonder werd nog gememoreerd de goede harmo nische sfeer, waarin de raadsvergaderin gen steeds waren gehouden. WEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Drie oudgedienden van de Bloemendaal se gemeentepolitie, die gisteren met pen sioen gegaan zijn, hebben Donderdagmid dag in de sportzaal van het bureau te Overveen afscheid genomen van hun supe rieuren en hun collega's, bij welke gele genheid zij door burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, hoofdinspecteur J. Voerman en verschillende anderen hartelijk toege sproken werden in aanwezigheid van de wethouders mej. dr. M. E. Nolte en A. van Geluk mr. Hijszeler was door ziekte verhinderd, gemeentesecretaris G. van Eek, een delegatie van de bevolking en het vrijwel voltallige politiekorps. Burgemeester Den Tex herinnerde er in zijn toespraak aan dat het scheidende drietal te weten adjudant O. de Vries en de brigadiers L. Boorsma en J. G. ter Beest meer dan dertig jaar op voor beeldige wijze de rust en de veiligheid in de gemeente heeft helpen handhaven en dat de „zware jongens" die op bezoek kwa men, het in die tijd verre van gemakkelijk vonden, in Bloeemndaal een oneerlijke bo terham te verdienen. Adjudant De Vries werd door jhr. Den Tex gekwalificeerd als een stevig en vierkant politieman, die niet van transigeren wist. Een sprekend voor beeld daarvan was De Vries' activiteit in de bezettingsjaren, toen hij herhaaldelijk zijn hals riskeerde om zo veel mogelijk aan de handen der Duitsers te onttrekken. Ter Beest werd door de burgemeester geprezen als een rustig en kalm ambte naar, die tact en gevoel voor humor wist te combineren met een fikse dosis parate „gevechtskracht". Eigenlijk jammer", be- peinde de burgervader, „dat wjj geen lou che havenbuurt hadden om jou op los te laten, want ik weet zeker, dat jij zo'n wijk in korte tijd had leren opzitten en pootjes geven." Ook de derde scheidende politieman, bri gadier Boorsma, kreeg een hartelijk per soonlijk afscheidswoord van jhr. Den Tex, die er o.a. aan herinnerde, hoe deze agent eens „op zijn sloffen" een inbreker knipte, die Bloemendaal lange tijd onveilig ge maakt had. Onder grote bijval van de aan wezigen mocht de brigadier tenslotte uit handen van de burgemeester de hem ver leende zilveren eremédaille van de Oranje Nassauorde in ontvangt nemen. Korpschef Voerman schetste uitvoerig de politieel e kwaliteiten der scheidenden, Boersma's „terrier-achtige" trouwe dienst als postcommandant in Aerdenhout, adju dant De Vries als een voortreffelijk waar nemend officier en een vader voor zijn personeeel, en brigadier Ter Beest als een Hier speldt burgemeester Den Tex briga dier L. Boorsma de hem verleende Ko ninklijke onderscheiding op de borst. Naast deze, van links naar rechts: adjudant O. de Vries en brigadier J. G. ter Beest. vaardig speurder, een uitstekend schutter en een prima chauffeur, „al viel je ook eenmaal, in het vuur van een boevenjacht, met jeep en al van de Slaperdijk. Namens het korps bood de heer Voer man de scheidenden tenslotte ieder een ge schenk aan. - - Hierna werden de drie mannen nog toe gesproken door de heer H. L.' A. van de Pavert, voorzitter van de politie-sportver- eniging, die hun respectievelijke verdien sten als instructeurs, voetballers, schutters en zwemmers belichtte, en door de heer J. C. Reinders Folmer als vertegenwoordiger van de inwoners van Bloemendaal. Ook deze sprekers deden hun woorden verge zeld gaan van cadeaux, in de vorm van boekenbons en sigaren. Stram in de houding, maar niet zonder ontroering bedankten de drie politieman nen tenslotte voor de hulde en vriend schap, hun betoond, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen was. Het dankbaarheidsinsigne van de: Neder landse Padvindersraad, waarin de verkenners van de katholieke jeugdbeweging en de leden van de vereniging De Nederlandse 'Padvin ders zijn verenigd, is het enige insigne dat aan burgers'kan worden uitgereikt. Dit ge schiedt door het betreffende hoofdkwartier na fiat van de betreffende districtscommis saris. Het kan worden uitgereikt aan degenen, die zich voor het padvinderswerk bizonder verdienstelijk hebben gemaakt. In Juni 1951 viel deze eer te beurt aan baron Van Tuyll van Serooskerken te Velsen wegens het be schikbaar stellen van een terrein als buiten centrum voor de Amsterdamse padvinders. Sinds Vrijdag, Nieuwjaarsdag, is ook de heer V. A. Blikslager te Overveen, penning meester van de oudercommissie van de Bloe mendaalse Elswoutgroep, in het bezit van dit insigne. Het werd aangekondigd door Tho- masvaecr en Pieternel, tijdens hun bezoek aan de Nieuwjaarsbijeenkomst van de welpen, verkenners en voortrekkers van deze groep in het eJugdhuis aan de Donkerelaanite Bloe mendaal. De onderscheiding werd hem daarna uitgereikt en opgespeld door oubaas.D. E. Renzenbrink, die groepsleider van de Els woutgroep is. Voor mevrouw Blikslager wa ren er bloemen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11