Vrede, verbetering betrekkingen en een atoom-overeenkomst Dr. A. Plesman, directeur van de KLM, overleden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Plesman Malenkovs Nieuwjaarswensen aan Amerika: „Er zijn gunstige kansen voor 1954 Rouw op Schiphol, deelneinings- bewijzen uit de hele wereld Het woord is aan Franse poststaking duurt voort Westelijke nota in Moskou overhandigd Vannacht minder vorst 68e JAARGANG No 148 ZATERDAG 2 JANUARI 1954 297e JAARGANG No 301 Minister Kernkamp sprak voor de Antillen „Wij zijn de koude oorlog moe'' Beeldhouwer Epstein in adelstand verheven Van Beinum naar de V.S. Russisch voorstel aanvaard Dans en handel in Moskou Weerrapport sS II ss Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HIJ HEETTE, met zijn titels, dr. A. Plesman, president-directeur van de K. L. M., maar voor heel Nederland was hij kortweg Plesman en die aanduiding ken merkt hem ook het best: hem, man van de daad, wiens positie en wiens welslagen iedereen kende en erkende. Zijn heengaan betekent waarlijk een groot verlies, niet alleen voor ons land en voor de K.L.M. Een werker en strever als deze stoe e figuur, die tevens idealist was en dat be wezen heeft door zijn onverpoosd streven om de toenadering tussen de volken te bevorderen en een betere wereld te hel pen scheppen, over alle grenzen heen, verdient in breder zin dan die van de natie, tot welker zonen hij behoorde, her dacht te worden. Plesman zag in zijn taak meer dan de ontwikkeling van een groot bedrijf en daarmee van het luchttransport ook meer dan de verhoging van Neder lands roem in de wereld. Hij was er van overtuigd dat de luchtvaart ertoe zou bij dragen, de volken tot elkaar te brengen. Hij was ook daarin geen dromer, evenmin een theoreticus, maar een practise he idea list. Hii behoorde tot die mensen, die in hun taak en roeping het hogere doel zien, die zich hebben afgevraagd: waartoe dient dit alles, waarom is mij deze taak hier op aarde gegeven, wat kan ik meer doen dan hetgeen in haar statuut en in mijn Neder land ersch an ligt opgesloten? Een groot man, heeft Prins Bernhard hem naar waarheid genoemd. En Sir William Hil- dred, de directeur-generaal van de Inter national Air Transport Association, drukte het uit in zijn woorden: Nederland en de wereld beide betreuren het heengaan van een van hun voornaamste burgers, die meer dan zakendoen nastreefde, die de mensheid wilde dienen een devoot man, zich van een roeping bewust. Als pionier van de civiele luchtvaart zijn taak op zich nemend na de eerste wereldoorlog, in 1919, toen hij de grote drijvende kracht was van de Eerste Lucht vaart Tentoonstelling Amsterdam (ERa) en in hetzelfde jaar zijn K.L.M. geboren zag worden, heeft de jonge Plesman (hij was in September 1919 pas dertig jaar) zijn geduchte kamp tegen scepticis me en ongeloof moeten voeren. De mees ten zagen toen alleen in dat het vliegtuig zich tot een gevaarlijk oorlogswapen ont wikkeld had, maar ontkenden zijn be langrijke nieuwe taak als vervoermiddel en haalden hun schouders op over zijn commerciële mogelijkheden. Het zou al leen maar veel geld kosten. Dat deed het aanvankelijk dan ook; tegenover degenen die Plesman steunden stonden dlus de sceptici die poogden te remmen. Hij was nog zo jong ook: men kende dat. En het Nederland dat uit de eerste wereldoorlog kwam, waar het buiten gebleven was, leed sterk aan gezapigheid en kenmerkte zich in het algemeen niet door brede blik. Het waren mannen van dit kaliber, van het kaliber-Plesman, die het tot nieuw leven moesten brengen en er de frisse wind door doen waaien, nadat de ramen zoveel jaren dicht waren geweest. Wie aan de historie van de K.L.M. denkt voelt dat de waarlijk beslissende momenten niet gelegen hebben in specta culaire successen als de overwinning in de Melbourne Race maar in een opbouw, die zowel in de schepping van nieuwe lijnen als in de voortdurende verbetering van vliegvelden en gronddiensten, de keuze en opleiding van medewerkers en piloten, de gedurfde invoering van nieuwe vliegtuigtypen telkens weer scherp inzicht, intuïtie en ondernemingsgeest vergden. Plesman's visie bleek keer op keer de juiste ,te zijn geweest. Tegenslag bleef niet uit: rampen, de K.L.M. lang bespaard, kwamen later en er was een periode waar in er dirie, in snelle opeenvolging, tot groot en smartelijk verlies leidden. Zij beroerden Plesman zelf diep; hij was een warm-voelend mens. In eigen gezin zou hij later zwaar getroffen worden: tijdens de tweede wereldoorlog werd een van zijn drie zoons als piloot in de R.A.F. boven Frankrijk door de Duitsers omlaag ge schoten en vond daarbij de dood en het is nog maar kort geleden dat een tweede zoon het leven verloor in het vliegtuig ongeluk bij Bari, in Italië. Na de tweede wereldoorlog had zich onder zijn energieke leiding de snelle en krachtige herleving van de K. L. M. voltrokken. De ramp bij Bari, waarvan de oorzaak nimmer duidelijk is gebleken, trof hem ongetwij feld zeer zwaar: uiterlijk leek hij daarna sterk verouderd. Maar hij werkte door met schijnbaar ongebroken kracht. Het einde is plotseling gekomen; binnen vierentwintig uur nadat hij ziek was ge worden is hij op Oudejaarsavond heenge gaan. Dat lijden door lange ziekte hem be spaard is gebleven moge ons verheugen. Hij is volgens tegenwoordig begrip niet oud geworden; dat kan sommigen verwon deren die aan de stoere, ruige per soonlijkheid denken die hij was. Maar hij heeft vierendertig jaar lang zware ver antwoordelijkheid gedragen en in span ning geleefd en menigeen dde zulke lasten draagt, in velerlei beroepstaak, bezwijkt daaronder in een tijd, waarin het tempo des levens steedis meer van hem is gaan vergen. Voor Plesman hebben de slagen, die twee deden vallen die hem zo na en dierbaar waren, zeker het einde verhaast. Wij herdenken hem met eerbied en dank baarheid. R. P. In een rede voor de Wereldomroep heeft de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, zich tot de rijks genoten in de Nederlandse Antillen gericht. Hij zeide, dat het toekomstbeeld van het jaar 1954 zeker niet ongunstig is, wat de vestiging van de nieuwe rechtsorde betreft. ,,Voor het forum van de Verenigde Naties toonden wij nog onlangs, hoe parallel onze opvattingen liepen omtrent een materie, waar zowel Suriname en de Nederlandse Antillen nauw bij betrokken zijn. Ik spreek dan ook de vaste hoop 'uit, dat de moeilijk heden op staatkundig terrein, welke zich in het verleden hebben voorgedaan, dit jaar volledig zullen worden overwonnen. Suriname zal dan al zijn krachten kunnen richten op de verwezenlijking der plannen welke het land een hechtere grondslag voor zijn welvaart beogen te geven", aldus de minister. 99 LONDEN, (Reuter, United Press) In de Moskouse pers zUn op Nieuwjaarsdag de antwoorden opgenomen, die premier Malenkov heeft gegeven op een aantal vragen van Kingsbury Smith van het Amerikaanse persbureau „International News Service", aldus meldt het Sovjet-persbureau Tass. In antwoord op de eerste vraag: „Wat zijn uw wensen voor het Amerikaanse volk voor 1954?", verklaade de Sovjet-premier: „Uit de grond van mijn hart wens ik het Amerikaanse volk succes bij het ontwikkelen van vreedzame betrekkingen met alle volken en vruchtbare resultaten in de edele zaak van de verdediging van de vrede en ik wens de Amerikanen succes toe bij het verijdelen van alle pogingen om de vrede te schenden". De tweede vraag van Kingsbury Smith luidde: „Hoopt ge, dat het nieuwe jaar zal worden gekenmerkt door een versterken vnn de vriendschapsbanden tussen de Ver enigde Staten en Rusland?" Malenkovs antwoord hierop was: „Alle volken verwachten een oprechte vrede en er zijn gunstige kansen op een vermindering van de internale san- ningen in 1954. De regeringen en vooral die van de grote mogendheden kunnen de stem van de volken en het groeiende streven naar een hechte vrede niet negeren. Wat de Sovjet-regering be treft, wij zullen voortgaan alles in het werk te stellen om de volken in vrede te laten leven, de internationale spanning op te heffen en normale betrekkingen tussen de staten te vestigen. Het eerste wat te wensen is, is verbete ring van de betrekkingen tussen onze twee landen. Ik geloof, dat er geen objectieve hindernissen zijn voor verbetering in het nieuwe jaar van de betrekkingen tussen de U.S.S.R. en de U.S.A. of voor de consoli datie van de traditionele banden van vriendschap tussen het volk van onze lan den en ik hoop, dat dit het geval zal zijn". De vraag: „Wat beschouwt u als de be langrijkste stap, die in 1954 kan worden genomen in het belang van de vrede in de gehele wereld", werd door Malenkov als volgt beantwoord: „Zulk een stap zou een overeenkomst tussen de staten zijn, waar bij deze zich plechtig en onvoorwaardelijk verplichten, geen atoom-, waterstof of enig ander wapen voor massavernietiging te gebruiken. Een dergelijke ovei-eenkomst zou het ge makkelijker maken, overeenstemming te bereiken over een algeheel verbod van atoomwapens en het instellen van strikte internationale contróle op de naleving van het verbod om atoomenergie voor oorlogs doeleinden te gebruiken. Tevens acht de Sovjet-regering het noodzakelijk, een over eenkomst te bereiken om alle andere soor ten bewapening en de omvang van de strijdkrachten aanzienlijk te verminderen. Dit alles zal ongetwijfeld de staatsuitgaven voor militaire behoeften verminderen en de economische toestand van de bevolking verbeteren". Tlya Ehrenburg, de bekende Russische schrijver en journalist, heeft Vrijdag in het blad „Moskous Nieuws" verklaard, dat „het einde van de koude oorlog nabij schijnt te zijn". In een artikel, dat blijkens de kop is gericht „aan Amerikanen, die kunnen denken", zegt hij er van overtuigd te zijn, dat de Amerikanen „de koude oor log moe zijn. Dat zijn ik, al mijn landge noten, de Fransen, de Britten en honder den millioenen personen in de gehele we reld ook", zo voegde hij hieraan toe. Verwijzend naar het Sovjet-voorstel voor een vijf-mogend hedenconferentie, waaraan communistisch China zou moeten deelnemen, vraagt hij zich af, „hoe men over een wens om de koude oorlog te be ëindigen kan praten en tezelfder tijd onder handelingen met een groot en machtig land ontgaan". Volgens Ehrenburg kan ,,'t nieuwe jaar het jaar van het einde van de haat en de ver dwijning van de vrees zijn. 't Kan een jaar zijn van grote hoop en geluk voor alle fatsoenlijke mensen". In een artikel in de „Prawda" verklaarde Ehrenburg, dat op de komende vier-mo- gendhedenconferentie een oplossing van het Duitse vraagstuk moet worden gevon den, die „aanvaardbaar is voor alle deel nemers". „Als slechts voorkomen wordt, dat Duits land lid wordt van de oorlogscoalitie, zal Europa een zucht van verlichting slaken c". de grens, welke Duitsland verdeeld en welke niet slechts beledigend is voor de Duitsers doch gevaarlijk voor de gehele mensheid, verdwijnen" aldus Ehrenburg. De „Prawda" heeft in een hoofdartikel verklaard, dat het Russische volk zich van ganser harte schaart achter de wensen van Malenkov aan het adres van het Ame rikaanse volk voor een gelukkig nieuw jaar, een leven in vrede en succes bij de ontwikkeling van vrienschappelijke betrek kingen met alle volken, „aangezien het ideaal, dat ten grondslag ligt aan de Sovjet samenleving, een ideaal van vriendschap tussen de volken is". Nieuwjaar In Berlijn De vertegenwoordiger van de Russische hoge commissie in Berlijn, Sergei Dengin, heeft voor de eerste maal sedert verschei dene jaren nieuwjaarswensen gezonden aan de Westelijke stadscommandanten. Na het afbreken van de samenwerking tussen de vier bezettende mogendheden in de mi litaire regering in 1948 hadden de Sovjet autoriteiten geen nieuwjaarswensen aan de Westelijke commandanten meer ge zonden. Ook Churchill Sir Winston Churchill heeft Donderdag in een Nieuwjaarsboodschap verklaard, dat zijn regering in 1954 zal voortgaan met alle middelen, die tot haar beschikking staan, te streven naar vrede. „De groeiende kracht van de vrije we reld, gekoppeld aan de wens om eerlijke en eervolle overeenkomsten te treffen, heeft de mogelijkheid van een internatio naal conflict verkleind", zo meent hij. Franco heeft een voorstel Generaal Franco heeft in een Nieuw jaarsrede via de radio voorgesteld, dat. de Westelijke mogendheden haar overtollige producten aan landen Westelijk van het „ijzeren gordijn" beschikbaar stellen door aan deze staten leningen op lange termijn te verstrekken en zo hun koopkracht te vergroten. „Het is vreemd dat de Westelijke mo gendheden zich niet bewust zijn van de gunstige toestand, die voor haar als een gevolg van de dood van Stalin en de hier- uitvolgende liquidatie van Beria is ont staan", aldus het Spaanse staatshoofd. „Deze gebeurtenissen hebben geleid tot een ernstige crisis in de regering te Moskou. Het zou ernstig zijn, als het Westen, ten gevolge van de wens om het vraagstuk van overproductie op egoïstische wijze op te lossen, de koude oorlog zou verliezen". Ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft Koningin Elizabeth van Engeland Britten in de adelstand verheven. Een van hen is de bekende beeldhouwer Epstein die zich thans dus Sir Jacob Ep stein kan noemen. Zondagavond vertrekt Eduard van Bei num naar de Verenigde Staten. Hij zal daar een reeks concerten leiden van het Philadelphia Orchestra. Op het programma staan werken van Beethoven, Berlioz, Haydn, Bruckner en Hendrik Andriessen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Gerbrandt Adriaensz. B r e d e r o Het Jaer werd nuw, de Tydt is oudt. Op Oudejaarsavond is omstreeks kwart voor tien de president-direc teur van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V., dr. Albert Plesman, in de leeftijd van 64 jaar overleden. Hij moest op de morgen van 31 De cember onverwacht ter behandeling in het Bro- novoziekenhuis in Den Haag worden opgenomen wegens een slagaderlijke bloeding in de buik. Dr. Plesman voelde zich in de nacht van —oensdag op Donderdag niet geheel goed. Don derdagmorgen heeft hij zich in verbinding ge steld met zijn kantoor en medegedeeld dat wan neer de andere directie leden het plan hadden de voor die morgen vast gestelde directievergade ring doorgang te laten vinden, hij zou proberen aanwezig te zijn. Kort nadien is zijn toestand verergerd. De ontboden geneesheer dr. J. A. Bos uit 's-Gravenhage achtte M orjm ddellijke opneming wt*.een ziekenhuis nood zakelijk. Dr. Plesman was hoogst ernstig ziek en hij heeft de ernst van zijn toestand ingezien door, voordat hij naar „Bronovo" werd vervoerd, zijn laatste maatregelen te treffen. Bij het overlijden waren mevrouw Plesman en de twee kinderen tegenwoor- dig. Het bericht van dr. Plesmans overlijden heeft grote verslagenheid gewekt, niet al leen bij het personeel van de K.L.M. het vliegend personeel hoorde het op weg van de marconisten, die het bericht uit radio nieuwsuitzendingen opvingen maar ook in internationale luchtvaartkringen. „De internationale luchtvaart heeft een mar kante figuur verloren", zei de president directeur van de British Overseas Airways Corporation, Sir Miles Thomas. „Zonder de steun van een industrie in zijn eigen land heeft hij een luchtvaartmaatschappij opge bouwd. die in alle landen ter wereld eer bied en bewondering afdwingt". „Periode afgesloten" Sir William Hildred, de directeur-gene raal van de I. A. T. A. (International Air Transport Association), verklaarde te Ot tawa. dat door de dood van dr. Plesman een periode in de wereldgeschiedenis is afge sloten. „Mensen in vrijwel ieder deel van de wereld zullen door het bericht van Albert Plesmans dood geschokt zijn. Zijn loop baan was zelf de geschiedenis van het ver voer door de lucht, van zijn begin af tot de wereldomvattende diensten van vandaag. Doch het vervoer door de lucht was voor hem meer dan zaken doen. Het was een middel om de mensheid te dienen. Als vroom en toegewijd man zag hij het als een factor voor het bevorderen van de vrede en wereldverbroedering, zaken waarmee hij zich in de jaren na de oorlog in steeds grotere mate bezig hield". Sir William Hildred noemde dr. Plesman de „Grand old man" van de burgerlucht vaart. Dr. Plesman was een van de oprich ters van de I. A. T. A. in 1919 en hij is vele malen voorzitter van deze organisatie geweest. Begrafenis Het stoffelijk overschot van dr. Plesman is Nieuwjaarsdag opgebaard in zijn woning aan de Tapijtweg te 's-Gravenhage. Maan dag van 10 tot 16 uur zal het stoffelijk overschot zijn opgebaard in de hal van het hoofdkantoor waar een chapelle ardente zal worden ingericht. Het stoffelijk overschot zal Dinsdag 5 In Crindelwald trekken de prinsessen Beatrix en Irene er vaak samen op uit. Wij zien haar hier in de ski-lift. Links prinses Beatrix, rechts prinses Irene. PARIJS, (Reuter) Het personeel van de posterijen op de Franse treinen en de Parijse stations heeft Donderdagavond met algemene stemmen besloten, de staking, die tien dagen geleden begon, voort te zetten. Volgens de twee vakbonden die aan de staking deelnemen, waarvan de een onder communistische leiding staat en de andere onafhankelijk is, breidt de staking zich uit. Het personeel van het postkantoor op het station van Marseille heeft even wel het werk hervat. De Katholieke vakbond die weliswaar de eisen van de stakers ondersteunt doch zijn leden niet tot staking heeft opgeroepen, omdat hiervan geen resultaat wordt ver wacht, heeft er bij de regering op aange drongen, de nachtploegen beter te betalen en in Januari 10.000 franc uit te betalen als deel van de jaarlijkse gratificatie, die vol gens de stakers 20-.000 franc moet bedra gen in plaats van de 12.000 franc, dié dit jaar is toegezegd. Dr. A. Plesman Januari op een nog nader te bepalen tijd stip worden ter aarde besteld op de Alge mene Begraafplaats aan de Kerkhof laan te 's-Gravenhage. Op Dinsdag 5 Januari des morgens om elf uur wordt in de Willemskerk aan de Nassaulaan te 's-Gravenhage een samen komst gehouden waarin het heengaan van dr. A. Plesman zal worden herdacht. Het is de bedoeling dat de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. Algera, daar een rede zal uitspreken. Na afloop van deze herdenkingssamenkomst zal het stoffelijk overschot van dr. Plesman op de Alge mene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan teraarde worden besteld. Het is de wens van de familie dat dr. Plesman naar zijn laatste rustplaats aan de Kerkhoflaan zal worden gebracht door zijn naaste familie leden en vrienden, die daartoe worden uit genodigd. Zondag 3 Januari, des middags om kwart voor vijf Nederlandse tijd, zal de Canadese radio-omroep op 16.84 m en 19.58 m in een uitzending die een kwartier duurt dr. Albert Plesman herdenken. MOSKOU. (AFP/Reuter). De ambas sadeurs van Engeland. Frankrijk en de V.S. hebben op Nieuwjaarsdag op het Sovjet- Russische ministerie van Buitenlandse Za ken nota's overhandigd, waarin het Rus sische voorstel om de Berlijnse conferentie van de ministers van Buitenlandse zaken der Grote Vier op 25 Januari te houden, aanvaard werdt. De gelijkluidende nota's, die kort zijn, stemmen ook in met het Russische voor stel, dat vertegenwoordigers van de Vier Mogendheden in Berlijn zullen beraadsla gen over de plaats van dc conferentie. Maurice Schumann, de Franse staats secretaris voor Buitenlandse Zaken, heeft Donderdag op een plechtigheid te Lille verklaard, dat in de jongste Sovjet-nota wordt gewezen op „de noodzaak om de Euronese veiligheid te verzekeren en het gevaar van wederopleving van Duits mili tarisme te voorkomen". Frankrijk is het hiermee eens, zo zei hij. Juist omdat Frankrijk herleving van. Duits militarisme wil voorkomen heeft het in dertijd het initiatief genomen voor een Europees legerplan, waarin Duitse eenhe den onder Europees toezicht zouden ko men, aldus Schumann. Volgens Weense bladen zal de Russische ambassadeur in Oostemijk, Ilytsjev, deel nemen aan de Berlijnse conferentie. „Neues Oesterreich" meent, dat dit er op schijnt te wijzen, dat de Russische regering rekening houdt met onderhandelingen over een Oostenrijks staatsverdrag. Bondskanselier Adenauer heeft zich eens verklaard met de inhoud van de Westelijke antwoord-nota. Sneeuw De toestand in het Italiaanse dorp Castel- luccio di Norcia, nabij Perugia, dat reeds vijf dagen door sneeuw van de buitenwe reld is afgesloten, wordt ernstiger. Reeds 36 uur zitten de ongeveer 400 dorpelingen, die omringd zijn door een sneeuwmuur van twee meter hoogte, zonder licht. Verschei dene zieken in het dorp behoeven genees kundige hulp, doch zij kunnen niet door een dokter worden bereikt. Er zijn red dingsploegen onderweg om de inwoners uit hun benarde positie te verlossen. MOSKOU. (Reuter). Zeven hoofdredac teuren van Amerikaanse studentenbladen hebben Vrijdagavond deelgenomen aan een gecostumeerd bal, dat voor 25Ü0 jongelui in het Kremlin werd gegeven. Een groep van 40 Engelse zakenlieden zal over enkele dagen naar Moskou ver trekken, waar getracht zal worden om vangrijke transacties te sluiten. De bespre kingen met de Sovjetautoriteiten zullen worden gevoerd met instemming van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken en van het ministerie van Handel. Antwoord aan Ebert Oost-Berlijnse afgevaardigden kunnen nog steeds de voor hen in het stadsparle- ment gereserveerde zetels komen innemen, aldus heeft dr. Otto Suhr, voorzitter van de West-Berlijnse gemeenteraad,' zijn Oost- Berlijnse collega, Friedrich Ebert, doen weten in antwoord op het schrijven waar in laatstgenoemde dezer dagen besprekin gen voorstelde voor gemeenschappelijke maatregelen ten aanzien van de komende conferentie van West-Berlijn. Suhr schrijft, dat hij reeds meermalen afgevaardigden van de Oostelijke sector uitgenodigd heeft, de vergaderingen van het West-Berlijnse stadsbestuur bij te wonen. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in een groot deel van Europa staat onder invloed van een uitgestrekt hogedrukgebied. Een centrum hiervan bevindt zich bij Ierland en trekt zich lang zaam iets in Zuid-Westelijke richting te rug. Een tweede kern wordt boven Duits land aangetroffen. Deze laatste heeft in deze afgelopen 48 uur een grote invloed op het weer hier te lande uitgeoefend. Hij veroorzaakte over het algemeen weinig wind en deed vannacht in een groot deel j van het land de bewolking oplossen, waar door een sterke nachtelijke afkoeling in de hand werd gewerkt. Vooral in het Noorden van het land zijn dan ook lage minimum-temperaturen voorgekomen. Vanmorgen om 7 uur was de temperatuur op het vliegveld Eelde bij Groningen tot 8 graden onder nul gedaald. Van het Noord-Westen uit nadert nu een storingsfront de Britse eilanden. Dit front wordt gevolgd door krachtige stijgingen van de luchtdruk, zodat het in staat is een gevaarlijke aanval te doen op het hoge drukgebied boven onze omgeving. In verband met de nadering van dit front gaat de wind uit Westelijke richtingen toe nemen waardoor vochtige lucht van de Noordzee over ons land gebracht wordt. Hierdoor nemen de mistkansen toe, maar tevens kan gezegd worden dat de vorst in de komende nacht over het algemeen min der te betekenen zal hebben dan in de af gelopen nacht. De verdere vooruitzichten hangen in sterke mate af van de verdere ontwikke ling van een hogedrukgebied dat vanmor gen in de omgeving van IJsland in opbouw was. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 60 i c "O'S 5-S 52 w ss-S 53 H 66 z.S Helsinki regen ZW 5 1 0.1 Oslo nevel windstil -4 0 Stockholm geheel bew. W 4 3 0,1 Kopenhagen ij zei WZW 10 -1 0,1 Londen regen NNO 2 3 0,1 Amsterdam nevel windstil -3 0,1 Brussel onbewolkt ONO -4 - Parijs half bew. ONO 3 -3 0 Bordeaux licht bew. ONO 5 -2 0 Grenoble licht bew. windstil -6 0 Nice licht bew. N 4 2 0 Warschau sneeuw NW 1 -10 1 Berlijn zwaar bew. NNO 1 -3 0 Frankfort onbewolkt ONO 2 -9 0 München geheel bew OZO 5 -7 0 Locarno onbewolkt N 1 -3 - Wenen zwaar bew. NW 4 -8 0,5 Innsbruck geheel bew. windstil -10 0 Neerslag laatste 24 uur .JOOOOCCOOOOOOOOOOOCOOCCCOOCOOOOOCOOOCODOCeXlOClOOOOCOOOOOOf DOOI Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Overdrijvende wolkenvelden en plaat selijk mist. Overwegend droog weer. Aanvankelijk weinig wind. later over wegend matige wind tussen Noord en West Van het Noordwesten uit intre dende dooi. maar vannacht en morgen ochtend in het Zuiden van het land plaatselijk nog matige vorst. 3 Januari Zon op 8.48 uur. onder 16.41 uur. Maan op 7.43 uur. onder 14.48 uur. 4 Januari Zon op 8.48 uur. onder 16.42 uur. Maan op 8.33 uur. onder 15.55 uur. Maanstanden 5 Jan. 3.21 uur: Nieuwe maan 12 Jan. 1.22 uur: Eerste kwartier 19 Jan. 3.37 uur: Volle maan. 27 Jan. 4.28 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 2 Januari Hoog water. 1 42 en 14-00 uur Laag water- 9.28 en '21 46 uur. Zondag 3 Januari Hoog water: 2.28 en 14.44 uur. Laag water: 10.23 en 22.38 uur. Maandag 4 Januari Hoog water: 3.12 en 15.25 uur. Laag water: 11.07 en 23.24 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1