Albert Plesman gaf ons land een plaats in de wereld-luchtvaart Agenda voor Haarlem Een jubilerende Thomasvaer kwam in helicoptère Duitsers zien in, dat zij tè hard werken Zijn durf was de motor en zijn inzicht het hoogteroer van de K.L.M. Militaire opleiding burger-carrière V olksbruinbrood een cent goedkoper Kranten waarschuwen tegen razernij ZATERDAG 2 JANUARI 1954 3 mm. Witbroodprijs wordt „rechtgetrokken" Het Nederlandse autopark in cijfers Groter binnenlands verbruik waarschijnlijk Ruimbrand in Duits vrachtschip te Rotterdam De stijging der kosten voor levensonderhoud 1940'53 en de loonrondes van 19451954 Dr. Drees sprak voor Wereldomroep De botsing tussen twee tankers in de V.S. Op de laatste dag van het jaar waarin de luchtvaart haar vijftigjarig bestaan her dacht, is ons land een man ontvallen, die de mogelijkheden van deze revolutionnaire vinding heeft gezien en deze voor Nederland heeft aangepakt op een wijze, die het een van de grootste luchtvaartmaatschappijen ter wereld heeft bezorgd. Nederland kende hem als de bouwer van de K.L.M.voor de internationale luchtvaart was hij ijveraar voor vrijheid in het wereldluchtverkeer en men wist van zijn ideaal: de luchtvaart te maken tot een middel waarmee het saamhorigheidsgevoel tussen de volken zou worden gesterkt. Het personeel van 13.545 employé's noemde hem vertrouwelijk „de baas" en wat de passagiers betreft herinnert men zich zijn praatje met de emigranten, die de Christchurch-vlucht gingen meemaken, waarbij hij de dames adviseerde „neemt u maar gerust een breiwerkje mee, want het is een hele rukMaar voor alle Nederlanders, óók zij die hem nooit gezien hadden, was dr. Plesman een goede bekende, wie zij zoveel respect toedroegen, dat het bericht van zijn plotseling heen gaan een diepe indruk op hen maakte. Albert Plesman was het zevende kind van een Haags zakenman, dat op 7 Sep tember werd geboren. Als HBS'er koester de hij de wens beroepsmilitair te worden en na zijn diploma gehaald te hebben be zocht hij dan ook achtereenvolgens de Ca dettenschool in Alkmaar en de K.M.A. in Breda. In Augustus 1911 werd hij als twee de luitenant ingedeeld bij het vijfde regi ment infanterie in Amersfoort. In dat jaar kreeg de prille ontwikkeling van de vlie gerij reeds zijn aandacht en zij liet hem niet meer los, maar zijn wensen dienaan gaande gingen nog niet in vervulling want van April tot October 1915 diende hij eerst nog als eerste luitenant bij het regiment wielrijders in Gouda. Daar ontmoette hij Suze van Eijk, die zijn echtgenote werd en hem in de grootse taak welke hij later od zich nam tot grote steun was. In October 1915 leek zijn ideaal in vervulling te gaan want hij werd officier-waarnemer bij de militaire luchtvaart op Soesterberg, maar nauwelijks zes maanden later moest hij de vogels van zeildoek en spanten weer laten staan en met fietsen genoegen nemen bij het regiment wielrijders in Roosendaal. Maar een jaar later werd hij dan toch op zijn verzoek toegelaten tot de vliegersop leiding te Soesterberg, waar hij in Novem ber 1918 zijn brevet haalde. Eerst belangstelling wekken In die tijd. toen vliegtuigen over de grens als geduchte nieuwe oorlogswapens werden gebezigd, zag hij in dat het vlieg tuig als vervoermiddel voor passagiers, vracht en post grote diensten kon gaan be wijzen: ..dit vliegen, dat een hel is, kan een hemel worden", zei hij. Maar zoiets zou eerst de burgers bijgebracht worden, die het vliegtuig nauwelijks anders dan als een sluntgeval kenden, waar men veel doods verachting voor moest opbrengen, of als een nieuwe factor in strijd. Deze lang niet eenvoudige taak, waarin hij met veel te genwerking te kampen kreeg, maar ook veel hulp van gelijkgezinden ondervond, heeft de jonge, enthousiaste Plesman op een zeer populaire wijze volvoerd: hij or ganiseerde de ELTA, de Eerste Luchtvaart- tentoonstelling Amsterdam in 1919, die een groot succes werd. Daarmee had hij de geesten vast ontvankelijk gemaakt voor een nog ingrijpender initiatief, dat zij zouden moeten verwerken: Op 7 October 1919 werd de KLM opgerichtdie in haar eerste vorm een staf van twaalf man had. Hij zelf werd administrateur, later directeur en tenslotte president-directeur. Het bedrijfje op Schiphol, aan de groene grasmat, waar toen nog geen brede start banen haar strepen door trokken, ontwik kelde zich snel onder zijn leiding, welke getuigde van een grondig inzicht (ook in de technische kant van de zaak) een on dernemingsgeest, die geschraagd werd door een goed organisatievermogen, en een felle energie. De reputatie van de KLM nog ADVERTENTIE N V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook ZATERDAG 2 JANUARI Stadsschouwburg: „Graag of niet", Het Vrije Toneel, 8 uur. City: „Gekooide Furie" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het leven van Florence Nightingale", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Rechter Thomas", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Salome", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. „Verboden huwelijk", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „De dief van Damascus" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De roepstem der Pampa's", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het loon van de angst". 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Puntje en Anton", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 3 JANUARI Gebouw Cultura: Wijdingsmorgen van „Harmonia", 10.30 uur. Zuiderkapel: Th. Dikkes, 10 en 5 uur. City: „Gekooide Furie", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het leven van Florence Nightingale", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rechter Thomas", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Salome", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „De slangenkuil", 18 jaar, 11 uur. Frans Hals: „De dief van Damascus", 14 j„ 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De roepstem der Pampa's". 14 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur, Luxor: „Het loon van de angst". 18 jaar. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Puntje en Anton", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 4 JANUARI Stadsschouwburg: „Escapade". Het Vrije Toneel, 8 uur. Minervatheater: N.C.R.V.-ster- avond, 8.15 uur. Gebouw Zang en Vriend schap, Jansstraat 74: Bijeenkomst van „De Grotere Wereld". 8 uur. City: „Gekooide Furie", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rechter Thomas", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: Frans Hals: „De dief van Damas- 9.15 uur. Frans Hals: „De dief van Damas cus", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met vliegende vaandels", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Het loon van de angst", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Puntje en Anton", alle leeft,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss-Comité, Bijeenkomst, 8 uur. beter in den vreemde bekend als de „Flying Dutchman" was weldra geves tigd en werd nog versterkt door een aantal opmerkelijke initiatieven, die met succes werden bekroond; de pioniersvluchten van Nederland naar het toenmalige Ned.-Indië, de prestatievluchten van de „Pelikaan" en de „Snip" en vooral de glorie van de „Uiver" in de handicapklasse van de Mel bourne Race. Dr. Plesmans inzicht en intuïtie bij de keuze van 't vliegendmateriaal waren bij na spreekwoordelijk. De K.L.M. was de eerste luchtvaartmaatschappij ter wereld, die een passagekantoor opende (in 1922 op het Leidse Plein in Amsterdam) en die watergekoelde motoren en metalen propel lers in gebruik nam. Dat inzicht werd ver sterkt in zijn nauwe samenwerking met de Nederlandse vliegtuigbouwer Anthony Fokker. Verwoesting en opbouw De oorlog verwoestte veel van dr. Ples mans levenswerk. De K.L.M. had zijn diensten toen reeds over vele Europese landen uitgebreid en onderhield een lijn met West- en Oost-Indië (de langste in tercontinentale lijn die toen werd geëx ploiteerd). In 1928 was hij een van de op richters van de Koninklijke Nederlands Indische Luchtvaartmaatschappij (K. N. I. L. M.), waarvan hij eveneens directeur werd. Na de bezetting, gedurende welke hij achtereenvolgens als politiek gevangene in Scheveningen en als banneling (hij mocht niet in het Westen des lands komen) in Twente heeft gezeten, heeft de K.L.M. in een ongelooflijk korte tijd haar geschon den web van luchtlijnen over de gehele wereld hersteld en uitgebreid. Het is thans een concern met bijna negentig vliegtuigen en een luchtnet van 212.156 kilometer, waarin 102 steden in 67 landen zijn opge nomen. Ook tegenslagen en rouw zijn deze grote Nederlander en zijn echtgenote niet be spaard gebleven: van zijn drie zoons, die alle hun toekomst in het luchtruim zoch ten, is er een in de Tweede Wereldoorlog als jacht vlieger om het leven gekomen en de tweede verloor het leven als gezagvoer der bij het neerstorten van een van de K.L.M.-vliegtuigen bij Bari. Vrijheid in de lucht In de internationale luchtvaart was hij een man met gezag, wiens oordeel veel gewicht in de schaal legde. In de talloze vergaderingen van de International Air Transport Organization", waarvan hij enige malen voorzitter is geweest, ontbrak hij nimmer en hij heeft er veel pleidooien ge houden voor de vrijheid in de lucht en groeiende samenwerking. Die bepleitte hij ook in politiek opzicht. In zijn balling schap in Twente tijdens de oorlog heeft hij er veel over nagedacht en zijn gedachten tot uiting gebracht in een „Plan voor in ternationale samenwerking" waarin hij de gezamenlijke uitvoering van grote en voor de mensheid nuttige en technische projec ten aanbeveelt. Dr. Plesman ontving uit binnen- en bui tenland tal van hoge onderscheidingen, waaronder het Commandeurschap in de Orde van Oranje-Nassau, en de waardering voor zijn werk kwam het treffendst tot uiting in zijn ere-promotie in de techni sche wetenschappen in Delft in 1947. „Uw proefschrift", zo werd bij die gelegenheid gezegd, „bestaat uit drie letters, een K, een L, en een M". Het is vooral de veelzijdigheid van dr. Plesman geweest, die hem als bouwer van de Nederlandse luchtvaart zo zeer ten nutte is gekomen. Nog nauwelijks anderhalf jaar geleden, op het Haarlems jubileumcongres van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, vroeg hij zich in zijn prae-advies af, of een dergelijke veel zijdigheid ook bij de huidige stand van de techniek nog wel mogelijk zou zijn. „De kracht van de vroegere vorming lag Op Oudejaarsavond overleed de president- directeur van de K.L.M., dr. A. Plesman. De vlaggen hingen op Nederlandss grootste luchthaven Schiphol, halfstok. naar mijn mening vooral in het universa lisme", zei hij, „en het probleem van onze tijd is dat aan de steeds grotere behoefte aan kennis slechts voldaan kan worden door verdergaande specialisering. Het vin den van een nieuwe synthese is een abso luut vereiste voor het onderwijs om vol waardige mensen te kunnen afleveren". Hij legde daarbij de nadruk op de per soonlijkheidsvorming als tegenhanger van de specialisatie. Met hem is een vooral in de harde practijk gevormde persoonlijk heid heengegaan, zonder wie men zich de K.L.M. waarvan zijn durf de motor en zijn inzicht het hoogteroer was nog moeilijk kan voorstellen. Prins: „Onherstelbaar verlies" „Het heengaan van dr. Plesman is voor Nederland en voor de K.L.M. een onher stelbaar verlies", zo zeide Prins Bernhard in „Hotel Adler" in Grindelwald, toen hij het bericht hoorde. „Hij had ook naast de vliegerij zeer veel goede en dynamische ideeën, die hem stempelden als een groot man. Hij bezat een grote fantasie, die hij echter toch altijd wist te paren aan een grote zakelijke nuchterheid. Plesman was bijvoorbeeld degene die, toen de „Cornet" als min of meer revolutionnair vliegtuig op de markt kwam, zich het sterkst verzet heeft tegen de aankoop van dit toestel op dat moment. En de feiten hebben hem ook hier in het gelijk gesteld. Hij was een van de mensen, die de luchtvaart nodig had, en de man die wat durft te doen uit over tuiging". Op de laatste dag van het oude jaar nog, enkele uren nadat dr. A. Plesman was overleden, begonnen uit alle delen van de wereld betuigingen van deelneming binnen te komen, zowel op het hoofdkantoor van de K.L.M. te 's-Gravenhage, als in de wo ning van de overledene. Op Nieuwjaarmorgen kwamen leden van de directie in het hoofdgebouw bijeen om een krans te leggen aan de voet van het door Marianna Gobius vervaardigde borst beeld van dr. A. Plesman. Over de zender Hilversum I heeft de Nederlandse Radio Unie tegen de avond van Nieuwjaarsdag een gezamenlijk pro gramma uitgezonden, waarin de minister president dr. W. Drees namens de Neder landse regering, en dr. ir. M. H. Damme, oud-directeur-generaal van de P.T.T., de president-directeur van de K.L.M. hebben herdacht en in een speciale uitzending van de K.R.O. sprak de oudste directeur in jaren van de K.L.M. de heer F. von Ballu- seck een woord van herdenking. Op het vliegveld van Dublin zijn boven de gebouwen van de Ierse luchtvaart maatschappij „Aer Lingus" en de K.L.M. de vlaggen halfstok gehesen. Een der lei dende figuren van de „Aer Lingus" her innerde aan het daadwerkelijke medeleven van de overledene met de Ierse luchtvaart maatschappij, dat was gebleken uit het zenden van verscheidene luchtvaartdes kundigen De regering heeft besloten de door de loonsverhoging in het bakkerij bedrijf op tredende kostenstijging van het volksbrood op te vangen met een verlaging van de prijs van de tarwe en daardoor van de meel- en bloemprijzen voor het brood. De bestaande maximum- en minimumprijzen van het volksbrood zullen daardoor in het algemeen niet worden verhoogd. Alleen de prijzen van volkswitbrood, geldende voor bezorgd brood op het platteland gaan, als gevolg van het feit, dat de loonsverhoging op het platteland groter is dan in de steden, een cent omlaag. In de grote steden (Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Utrecht en Haarlem) blij ven de volkswitbroodprijzen onveranderd. In de provinciesteden met 40.000 of meer inwoners worden de bezorgprijzen voor volkswitbrood en, behoudens enkele uit zonderingen, ook de prijzen voor afgehaald volkswitbrood, met 1 cent per 800 gram verlaagd. In de overige gemeenten blijft de prijs van het volkswitbrood (afgehaald) onver anderd en wordt de prijs van dat brood (bezorgd) met 1 cent per 800 gram ver hoogd. Bij de van 4 Januari 1954 af geldende nieuwe prijzen zijn de prijzen van volks- bruinbrood overal een cent per brood van 800 gram lager dan die voor het volks witbrood. Voor de bakkerij zal de richtprijs voor de soort tarwebloem, welke voor het bak ken van volkswitbrood kan worden ge bruikt, ingaande 4 Januari 1954, op f 35.95 per 100 kg. franco wal of stations zal wor den gesteld en die van ongebuild tarwe meel op f 33 per 100 kg. Volgens de telling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg per 1 Augustus 1953 het aantal personenauto's in ons land 187.608, bijna 15.000 meer dan op 1 Augustus 1952. Met 98.495 personen auto's in de gewichtsklasse tot 1000 kg het sterkst vertegenwoordigd. Sedert 1 Augus tus 1952 vertoont het aantal lichte per sonenauto's de grootste toeneming (ruim 12 pet.). Hen aantal personenauto's in de gewichtsklasse 10001500 kg bedraagt thans 69.533 (toeneming 4 pet.); 19.580 per sonenauto's zijn zwaarder dan 1500 kg. (toeneming 8 pet). Het personenautopark was op 1 Augus- Aug. 1952 slechts weinig toe. Per 1 Augus- bouwjaar 19491953: 64 pet, 19451948: 21 pet, 1940 en vroeger: 14 pet; onbekend: 1 pet. Het aantal vrachtauto's nam sedert 1 Augustus slechts weinig toe. Per 1 Augus tus 1953 bedroeg het aantal vrachtauto's 82.335 tegen 82.196 op 1 Augustus 1952. Uit de bouwjaarverdeling spreekt wel een ze kere vernieuwing van het vrachtautopark: bouwjaar 1949 en later: 42 pet. (vorig jaar 34 pet), 1945—1948: 24 pet. (25 pet), 1941 1944: 19 pet. (21 pet), 1940 en vroeger: 14 pet (19 pet), bouwjaar onbekend: 1 pet (1 pet). Per 1 Augustus 1953 waren er in ons ■land 37.658 bestelauto's in gebruik met een nuttig laadvermogen tot 1,5 ton en 42.377 vrachtauto's met een laadvermogen boven 1,5 ton. Van de overige 2.300 vrachtauto's was het laadvermogen onbekend. Het aan.- tal Diesel-vrachtauto's nam sedert vorig jaar met 30 pet. toe en bedraagt thans '4.343. Het aantal trekkers met oplegger be droeg op 1 Augustus 3.748 (vorig jaar 3.645). T. J. Twijnstra De voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers, de heer T. J. Twijn- stra, heeft voor de radio een oudejaarsrede uitgesproken. Na een inleiding en een overzicht over het jaar 1953, dat volgens hem in de reeks naoorlogse jaren wel als het gunstigste kan gelden, zei hij, dat voor Nederland het jaar 1954 zal gekenmerkt zijn door hogere lonen en salarissen en lagere belastingen. Dat zal naar alle waarschijnlijkheid een groter binnenlands verbruik ten gevolge hebben. „Indien wij met alle inspanning onze ex port weten te handhaven ondanks de hogere bedrijfskosten die de loonsverho ging meebrengt, zal de industriële produc tie enigszins stijgen. Dat zal nog slechts in geringe mate mogelijk zijn door een ver betering van de werkgelegenheid en daar om vooral moeten worden bereikt door een stijging van de productie per man, dus door een verhoging van de productiviteit van de bedrijven. Zo zal 1954 dus een goed jaar kunnen zijn voor allen, die in de industriële bedrijven hun dagelijkse arbeid vinden. Voorwaarde daarvoor is evenwel het be houd van de arbeidsvrede, die na de oorlog voor ons land van zo grote betekenis is ge weest en waarom men ons in vele andere landen terecht benijdt", aldus de heer T wijnstra. Havenbrandweer vocht 14 uur tegen de vuurzee Op Nieuwjaarsmorgen heeft in Rotter dams Waalhaven een felle brand gewoed in een van de mimen van het 3664 b.r.t. metende Duitse motorschip „Hildegard Z. Nimtz" van de rederij Glanz Nimtz te Ham burg. De brand is vermoedelijk ontstaan door broeiing in een lading sisal. De Rotterdamse brandweer is er pas na 19 uur intensief werken in geslaagd het vuur te blussen. Nadat men aanvankelijk met 10 stralen was begonnen, moest men in de loop van de dag meer blussings- materiaal laten aanrukken. Om 11 uur gis teravond had men eindelijk het vuur onder de knie. Een deel van het ruim was nog door havenarbeiders leeggehaald. In het geheel zijn 300 balen sisal ver loren gegaan of zwaar beschadigd. Enig stuwhout werd eveneens een prooi der vlammen. De schade wordt door deskun digen vrij aanzienlijk geacht. Vermoedelijk heeft het schip zelf niet zoveel geleden dat het onmiddellijk in reparatie zal moeten gaan. Op 53-jarige leeftijd is te zijnen huize overleden de burgemeester van Dinxperlo, de heer J. H. W. Haverkamp. Naar oude traditie had gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg de eerste van een reeks opvoeringen van Vondels treurspel „Gysbreght van Aemstel" gevolgd door het zangspel „De bruiloft van Kloris en Roosje" plaats. Ditkeer arriveerden Thomasvaer en Pieternel voor het uitspreken van de door Evert Werkman naar een idee van Kees Slip geschreven Nieuwjaarswens per helicoptère ten tonele. Terstond na-afloop daarvan trad burgemeester d'Ailly in het licht der schijnwerpers om met een doos sigaren en een hartelijke toespraak, hulde, te brengen aan Paul Huf die nu voor de tiende keer als vertegenwoordiger van de hoofdstedelijke burgerij veel en velenhad herdacht, geprezen en gelaak!. Vervolgens schaarden de burgemeester, Thomasvaer en Pieternel (Mimi Boesnach) zich tussen de gasten aan het bruilofts maal. De première werd ook bijgewoond door minister J. Suurhoff en door dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. A n\'Frvri?VTIF. BARTttOORIS'STRAAT 20 TEL. 13439 FALCON REGENJASSEN 49.75 Een aangelegen heid die ons allen raakt is de stijging van de kosten van het levensonder houd. In deze sta tistiek is de ont wikkeling gegeven van de mate waar in de kosten van het levensonder houd zijn gestegen. In dit „levenson derhoud" zijn de artikelen begrepen van het gezinsver- bruik. Als basis is geno men het peil van 1938-39. De statis tiek geeft de ver houding ten op zichtevan 1938-'39. Het peil van 1938- '39 is op het cijfer 100 gesteld. De lijn geeft dus de mate van de stijging aan. Op deze lijn zijn de perioden aangegeven wanneer er loonrondes zijn geweest. De loonstop bestaat in ons land sinds 1940. In de oorlog is er één keer een loonaanpassing geweest. In Mei 1945 kwam er een loönronde, ivaarbij vergunning werd verleend om de Ionen te verhogen tot 15 procent fooven het peil van 1942 of 25 procent boven het peil van 1940. Ook in 1947 en 1948 gaven een loonronde te zien. In 1950 waren er twee wijzigingen van de lonen. In 1951 vparen er wederom wijzigin gen. Vorig jaar kregen de werknemers een compensatie voor hun aandeel in de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidswet. Op 1 Januari w trd de verplichte loonsver hoging van 5 procent van kracht ter compensatie van de huurverhoging. (Van onze correspondent' in Bonn) Het is ongelijk verdeeld in de wereld. Terwijl in Engeland het probleem is hoe dc arbeidsproductiviteit kan worden op gevoerd en allerlei uitwassen van thee tijden lange weekends, binnen de perken moeten worden gehouden, begint men zich in Duitsland langzamerhand ernstig met de omgekeerde situatie bezig te houden. Met hel probleem namelijk, dat de Duitser te veel in plaats van te weinig presteert, dat- hij te eenzijdig interesse voor zijn werk heeft en hard op weg is om een voor zijn medemensen ongenietbaar erbeidsdier te worden. Zeker, de Duitser was na de oorlog bijna uitsluitend op zijn eigen arbeids prestatie aangewezen, wilde hij er weer bovenop komen. Maar nu hij er weer aar dig bovenop is, werkt hij nog even hard, zo niet harder, en verstandige mensen, die iets van psychologie begrijpen, achten het ogenblik gekomen om tegen een huns in ziens onzinnige, activiteit te waarschuwen. Zij vrezen dat hun landgenoten aan een soort van arbeidsrazernij gaan lijden. In een van de grootste West-Duitse bladen, de „Frankfurter Allgemeine Zeitung", ver scheen onlangs een hoogst interessant ar tikel onder de veelbetekende titel „De tyrannie van de werkers", waarin de stel ling werd geponeerd dat de Duitsers waar schijnlijk sneller vooruit zullen komen als zij het wat langzamerhand aan doen. De nadelen van het typisch-Duitse „steeds harder" zijn dan ook duidelijk aan de dag getreden. Zij zijn van drieërlei aard. Het eerste nadeel is de steeds meer om zich heen grijpende „Manager-Krankheit", tegen woordig een gevleugeld woord bij onze Oosterburen. De een na de ander van deze mensen knapt af. Over dat verschijnsel zijn reeds legio medische beschouwingen geschreven, maar men behoeft slechts naar een badplaats te gaan om er de realiteit van vast te stellen. In de tweede plaats be seffen velen dat het eindeloos gezwoeg van hun landgenoten hun in het buitenland de twijfelachtige kwalificatie: „Streberei" moet bezorgen. En dan stelt de Frankfurter Allgemeine Zeiting zich terecht de vraag of zij. die vrijwillig meer presteren dan van hen ge- eist wordt, niet een verkeerde invloed op anderen uitoefenen, die nog wel het nut van vrije tijd inzien, maar uit angst om voor lui te worden aangezien en daarmee hun positie in de fabriek of in het bedrijf te benadelen, ook na-blijven, zelfs wan neer zij eigenlijk niets meer te doen heb ben, enkel en alleen omdat het zo goed staat en de promotie-kansen er misschien door bevorderd worden. „Hoever de tyrannie van de arbeids- aspecten al gaat", zo zegt de „Frankfurter Allgemeine", ziet men daaraan dat de zakenlieden, -die een verzoek om ook 's avonds nog een zakenbespreking bij te wonen, durven afslaan, omdat zij beloofd hebben met hun zoon treintje te spelen, een hopeloze minderheid vormen. Wie het van de garde van de veel-geplaagden, nog klaar speelt om een paar uur per week voor zijn gezin te redden, doet dat onder alle mogelijke zakelijke voorwendsels. Als allen, die in het belang van hun gezin zo'n leugentje om bestwil gebruiken, voor hun zonden zouden moeten boeten, dan zouden alleen de harde werkers in de hemel ko men". Men heeft na de oorlog veel goeds over het Duitse gezinsleven gehoord. Inderdaad heeft het door zijn „solidariteit" de recente ellende economisch aardig doorstaan. Maar van hun vader merken de Duitse kinderen nog immer niet veel meer dan in de oor log. Die offert weer aan een andere totali taire, moloch: zijn werk. Hij offert er niet alleen zijn dag, maar vaak ook zijn avond aan. Zelfs zijn weekend. Want in de week enden- vallen de talrijke vergaderingen, waaraan elke Duitser, die „in het volle leven" staat, nu verplicht schijnt deel te nemen. Welke pogingen men in de laatste jaren ook aangewend heeft om deze „Tagungen", die voor de betrokkenen een plaag gewor den zijn, belachelijk te maken en daarmee te doden, zij behoren blijkbaar evenzeer tot het productie-proces als hard werken, en zij nemen eer toe dan af. Zo komen de arme managers ook 's Zondags niet in hun gezin tot rust. Dit alles is natuurlijk niet tot Duitsland beperkt. Ook in andere lan den heeft de „revolutie van de managers" als elke revolutie, zich tegen haar eigen helden gekeerd. Maar de Duitsers hebben nu eenmaal de neiging consequenter dan anderen te zijn, en daarom eindigt bij hen ook het gezonde arbeidsinstinct eerder in overdrijving dan elders. Dat stadium is nu bereikt: de Duitsers, die het goed met hun landgenoten menen, roepen niet langer: meer werken, maar: meer pauzeren. En zoals de Engelsen hun arbeiders de Duitse arbeiders ten voor beeld stellen, zo hoort men in Duitsland nu: „time for tea", in elk geval tijd voor iets anders dan werk alleen. VERZENDING VAN ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië m.s. „Oranje" (14 Jan.); naar Nieuw Guinea: s.s. „Ternate" (7 Jan.); naar de Ned. Antil len: s.s. „Hermes" (4 Jan.), m.s. „Norin- da" (6 Jan.) en m.s. „Delft" (7 Jan.); naar Suriname m.s. „Stentor" (6 Jan.); naar Canada: s.s. „Grote Beer" (6 Jan.) en s.s. „American Judge" (7 Jan.); naar Zuid- Amerika: s.s. „Andes" (9 Jan.). De minister-president dr. W. Drees heeft op Nieuwjaarsmiddag voor de Wereldom roep een toespraak gehouden voor de Ne derlanders in het buitenland. Hij begon met de aandacht te vestigen op het zware verlies, dat Nederland heeft geleden door het overlijden van dr. A. Plesman. „Plesman was een van die grote figuren, die de naam van Nederland over de wereld dragen," aldus de premier. De K.L.M. heeft onder de luchtvaart maatschappijen der wereld een uitnemende naam en de man die haar groot heeft ge maakt, die de pionier der Nederlandse luchtvaart is geweest, door wiens onblus bare geestdrift, energie en initiatief ons land in de luchtvaart mee vooraan is komen te staan, was Plesman. „Ongetwijfeld denkt ge dezer dagen nog eens extra aan het land, vanwaar ge ge komen zijt of waar ge wellicht nog uw woonplaats hebt, al brengt uw werk mede, dat ge tijdelijk in het buitenland ver toeft. Het Nederlandse volk heeft behoefte aan een ruimte, die ons land alleen het niet kan bieden. Het heeft ook van oudsher de ruimte gezocht in zijn handel, zijn zeevaart, zijn vestigingen over zee. Natuurlijk be doelt wie naar het buitenland gaat aller eerst voor zichzelf en voor zijn gezin levensverruiming te vinden. Dat is zijn goed recht. Hij dient daarmede echter tevens ons volk," aldus dr. Drees. ..Nederland zou niet kunnen bestaan zoals het bestaat, indien het over de wereld zijn vertegenwoordigers niet had. Het zou even min al zijn bewoners een toekomst kunnen verzekeren, indien de groeiende bevolking, snel aangroeiend mede omdat ons sterfte cijfer vrijwel het laagst ter wereld is, werk, woning en vooral landbouwgrond alleen zocht in eigen land. Emigratie is in het leven van een mens een diep-ingrijpende beslissing, die ook haar verdrietige kanten kan hebben, maar als geheel is het niet een verdrietig, een teleurstellend gebeuren, maar een bewijs van levenskracht en levenswil. Velen biedt het ongekende mogelijkheden om onge bruikte energie tot volle en ruime ont plooiing te brengen." Over de botsing tussen twee Amerikaan se tankers, waarvan wij reeds eerder be richtten, meldden de Amerikaanse kust wacht nader dat het Chileense schip „Co- piopo" zeven vain de twaalf bemannings leden van de „Atlantic Engineer", die overboord gesprongen waren, heeft gered. Een sloep van de „Atlantic Engineer" was op zoek naar vijf mensen, die nog vermist werden. Uit deze berichten zou kunnen worden afgeleid, dat men de brand op de beide in aanvaring gekomen tankers tij dig heeft kunnen bedwingen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5