Dienst Volkshuisvesting beëindigde woningonderzoek in Santpoort-Zuid .Clowntje Riek ...daar mogen U en trots op zijn Een aarzelende liefde Huizen zonder gas en water, mèt bedsteden Dertigtal huizen primair bestemd voor afbraak bij doorvoering saneringsplan Lisse Zandvoort Bloemendaal Haarlemmermeer Heemstede <^Brieven aan de redactie Feuilleton ZATERDAG 2 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT W oonbezetting daalde van 4.31 tot 3.83 Opbrengst toneelavond voor de stille armen Druk bezochte Nieuwjaars receptie in Zandvoort Dr. A. Melchior houdt lezing over Tangajika Besloten samenkomst van het Humanistisch verbond Schaa tsen rijde n Nederlanders trainden in Hamar door Dorothy Quentin ERBARMELIJKE WONINGTOESTANDEN in Santpoort-Zuid - ook wel Sant poort Station geheten zijn aan het licht gekomen, nu de Velsense dienst voor de volkshuisvesting, die in 1950 tot taak kreeg het inrichten en het bijhouden van een woningkartotheek en het verschaffen van gegevens ten behoeve van het gemeentelijk beleid inzake de volkshuisvesting, het onderzoek voor dit deel van de gemeente Velsen heeft beëindigd. Het verslag van dit onderzoek geeft een beeld van de 932 woningen in Santpoort-Zuid en voorts van de slechte woon toestanden in sommige buurten. Eenendertig woningen komen primair in aan merking voor afbraak bij eventuele saneringsplannen en krotopruiming en van ruim honderdentien woningen zijn klachten over verstoppingen van rioleringen, ventilatie, toestanden van vloeren en deuren, buiten het huis gelegen privaten en meer van dien aard bekend geworden. Het werk van de Dienst voor Volks huisvesting in Santpoort is vlot verlopen en achtereenvolgens zullen nu nog worden onderzocht: Santpoort-Noord, Driehuis, Velsen-Noord, Velsen-Zuid, Nieuw IJ muiden, Oud IJmuiden en de poldergebieden. Voor het inrichten van de woningkarto theek werd een woningkaart ontworpen en zoals we vorig jaar al in een speciaal opbouwnummer vertelden werd deze zodanig ingericht, dat alle gegevens snel langs mechanische weg verkregen konden worden. In September 1951 konden de woningkaarten gedrukt worden en werd een begin gemaakt net het op kaart brengen van de woningen, die na 1945 zijn gereed gekomen. Zodra deze woningen op de woningkaart waren verwerkt, werd de mogelijkheid geopend om het college van B. en W. van Velsen maandelijks met meer gedétailleerde gegevens op de hoogte te houden van de ontwikkeling van de wo ningbouw en de woningmarkt, zonodig ver gezeld van de grafische voorstelling. Na de voorbereidingen werd op 15 Juni 1953 een aanvang gemaakt met de registra tie van oude woningen. Er werden drie personen als tellers in dienst genomen. Ge wapend met meetlint en invulformulier trokken zij Santpoort Zuid binnen, ook wel Santpoort Station geheten, om te beginnen met het verzamelen van, gegevens. De weloverwogen voorbereiding en het enthousiasme van deze drie mensen, die na maandenlange werkloosheid, weer aan de slag konden gaan. hebben er in belang rijke mate toe bijgedragen dat alles vlot is verlopen. Woonbe zetting gedoeld Het onderzoek omvat de buurten Neet hof tussen de Duinweg en de spoorlijn, het ,,Philipspark" tussen de Wüstelaan en de spoorlijn, de „Eltabuurt" tussen du Wüste laan en de J. Gijzenvaart en de „J. Gijzen- vaartbuurt" tussen die vaart en de Duin weg. In totaal stonden hier in deze buurt op 1 October 1953 932 woningen, 5 woonge bouwen van bijzondere aard, twee hotels en een pakhuis. In de bewoonde woningen zijn geteld 3553 personen, wat op een ge middelde van 3.83 per woning duidt. (On derscheidenlijk Elta 3.83; Philipspark 3.67: J. Gijzenvaart 4.00; Neethof 3.61). De ge middelde woonbezetting is sedert 31 Mei 1947 gedaald van 4.31 tot 3.83. mede ver oorzaakt door de afname van het aantal samenwoningen. Wanneer we de opbouw van Santpoort Zuid bezien, dan wordt deze gekenmerkt door de oude kern van voor 1900 (21 in Elta, 3 in het Philipspark, 36 in J. Gijzen vaart en 12 in Neethof), de stichting van de arbeiderswoningen in de Elta en de Neethof na de eerste wereldoorlog, de hausse in de bouw van middenstandswoningen geduren de de jaren 1929 tot en met 1939, de villa- bouw in de Neethof na de tweede wereld oorlog. Het aantal woningen dat tussen 1900 en 1919 in Santpoort Zuid is gebouwd, bedraagt 165. Het ééngezinshuis overheerst in sterke mate in Santpoort Zuid. Negentig procent van de woningvoorraad bestaat namelijk uit ééngezinshuizen. Drieëntachtig procent van het woningbezit is in handen van par ticulieren en 43 procent van het totaal aantal particuliere woningen wordt be woond door de eigenaar. Santpoort Zuid bestaat voornamelijk uit vrijstaande wo ningen en blokjes van twee of drie wo ningen. Naar de classificatie inhoud hebben 66 woningen in de Eltabuurt een inhoud van minder dan 165 m3 en 30 in de J. Gij- zenvaartbuurt en 4 in de Neethof. Zevenën- veertig procent van het aantal wonineen heeft een inhoud van 315 tot 434 m3. Het aantal arbeiderswoningen bedraagt 24 pro cent, middenstandswoningen 47 procent en welgesteldenwoningen 29 procent. Onder- en overbezetting Duidelijk blijkt, dat een vergelijking tus sen enige tabellen de algemene indruk geeft, dat de grote woningen in Santpoort Zuid een onderbezetting vertonen. Omge keerd komt het voor, dat de kleine wo ningen dikwijls een overbezetting vertonen. Er is behoefte aan woningen, die geschikt zijn voor twee tot en met vijf personen. Het type woning met drie slaapkamer- vertrekken overheerst (647). Daarna volgt het type met vier slaapkamers (85). Zevenenvetrtig woningen hebben geen slaapvertrekken. De bewoners slapen op zolder. In de gemeente Velsen komen woningen met vijf vertrekken het meest voor. In Santpoort Zuid heeft 74 procent meer dan vijf vertrekken. (283 met zes vertrekken, waarvan 142 in de J. Gijzenvaartbuurt; 270 met zeven vertrekken, waarvan 130 in die buurt). Zes woningen in Santpoort Zuid hebben elf of meer vertrekken. Veertien woningen hebben twee vertrekken, waar van 9 in de Eltabuurt en vijf in de J. Gij- zenvaartbuurt. Tal van bedsteden Bedsteden komen in Santpoort Zuid echt nog voor. Zesendertig woningen bevatten nog bedsteden: elf woningen in de Elta buurt met een bedstede en 11 in de Jan Gijzenvaartbuurt. Er zijn zelfs nog drie woningen in de Neethof met elk drie bed steden. De tellers hebben het aantal badruimten ook opgenomen. Zesenzestig procent van het aantal woningen beschikt over een bad- ruimte. Zonder badruimte zijn 116 wo ningen in de Eltabuurt, 6 in het Philips park, 111 in de Jan Gijzenvaartbuurt en 83 in de Neethof. Slechts 7 woningen in de Eltabuurt hebben een badkamer of douche ruimte. Drieënnegentig procent van het aantal woningen bezit een watercloset. Vijf envijftig van deze w.c.'s in de Elta buurt hebben onvoldoende ruimte. Ze hebben een oppervlakte, die minder is dan 0.9 vierkante meter. Voorts be schikt Santpoort Zuid over 36 privaten met voldoende ruimte en 32 met onvol doende ruimte en één boeren-privaat. Zesenzestig toiletten zijn bereikbaar van de keuken uit. Vijftien toiletten liggen buitenshuis. De aanwezigheid van een privaat in de këtiken is uit hygiënisch oogpunt bekeken, niet aan te bevelen. Brandveiligheid Omtrent de brandveiligheid vertelt het verslag, dat vijftien woningen in de Elta buurt en zeventien in de Jan Gijzenvaart buurt geen brandveilige delen bevatten. Van achtentwintig van deze huizen is de vluchtweg minder zeker. In de Neethof zijn 130 woningen gedeeltelijk brandveilig, in de Jan Gijzenvaartbuurt 116. Alleen zes woningen in de J. Gijzenvaartbuurt heb ben nog lozing van de afvalstoffen op open Niet aangesloten op het electriciteitsnet zijn vijf woningen in de Jan Gijzen- buurt en twee in de Neethof. Zes woningen in de eerste buurt hebben geen aansluiting op de gasleiding en in de Neethof zestien. Tweeëntwintig woningen in Santpoort- Zuid zijn niet aangesloten op de water leiding. Huishouaingen In Santpoort-Zuid zijn er van de 1182 huishoudingen een begrip dat ruimer moet worden opgevat dan „gezin" 199 van één persoon. Hiervan bobben vier endertig een gehele woning ter beschik king, terwijl 165 bij andere huishoudingen inwonen. Het betreft vaak oude vaders, moeders of schoonmoeders. In de gemeente Velsen bleek op 31 Mei 1947 45 van het totaal aantal huishou dingen te bestaan uit twee en drie per sonen. In Santpoort-Zuid is dit percentage nu 50 Voor de huishoudingen van vier en vijf per sonen bedraagt 't percentage 25 Het aan tal kinderloze huishoudingen van de 1182 is 275 groot. Hiervan zijn 52 huishoudingen waar de leeftijd van de vrouw tussen de 16 en 39 jaar ligt. Het aantal onvolledige huis houdingen (man met kind of vrouw me1 kind) is vastgesteld op 74, het aantal pseu- do-huishoudingen op 68. Vijfentachtig procent van het totaal aantal huishou dingen met kinderen heeft 1 tot en met 3 kinderen. Het aantal mannen in Santpoort- Zuid is 727, het aantal vrouwen 719, der halve een gering mannen-overschot. Sedert 31 Mei 1947 is het aantal samen woningen gedaald van 129 tot 88. Huizen voor de afbraak Het verslag komt tot de gevolgtrekking, dat de volgende percelen .bij eventuele saneringsplannen en krotopruiming pri mair in aanmerking komen voor afbraak. De reden hiervan is: algehele onbewoon baarheid. In de Eltabuurt: Platvoetstraat 7", 9", 11*, 13*, 17*, 19*, 21*; Uitendaalstraat 16, 19, 20, 24, 26, 28, 30, 32*, 34*; Wüstelaan 12. 14. 16. In de Jan Gijzenvaartbuurt: Bloemen- daalsestraatweg 92. 94, 157*, 159*, 161*, 163*, 165*, 167*, 169*; Van Dalenlaan 26 A. In de Neethof; Middenduinerweg 82, 85, (De met gemerkte woningen zijn al eigendom van de gemeente Velsen). doktersdiensten De medische dienst wordt waargenomen door dr. F. J. L. M. Haase, Heereweg, telefoon 3685. De toneelavond, die de Zandvoortse toneel vereniging „Wim Hildering" op Maandag 21 December ten bate van het Zandvoortse comité: Voor de stille armen in theater Monopole verzorgde, heeft een netto bedrag opgeleverd van f 185.22. Het comité maakt bekend, dat de totaal opbrengst tot nu toe f674,72 bedraagt. Aangezien nog steeds gaven binnenkomen, zullen nog meer gezinnen kunnen worden geholpen. De bijdragen kunnen nog steeds worden afgedragen aan de heer S. Slagveld. Koninginneweg 26, postrekening No. 499496. Burgemeester mr. H. M. van Fenema en zijn echtgenote hielden op Nieuwjaarsdag in de raadzaal van het raadhuis in Zandvoort een nieuwjaars-receptie, waarvoor grote be langstelling bestond. Wethouders, gemeente secretaris, hoofden van takken van dienst, raadsleden, het vrijwel voltallige politie corps, geestelijken en doktoren, verenigings besturen, gemeentepersoneel en vele parti culieren kwamen Zandvoorts eerste burgers hun gelukwensen aanbieden. Het consulaat Zandvoort van de Neder landse reisvereniging heeft dr. a. Melchior uit Haarlem bereid gevonden, op Dinsdag 5 Januari in hotel Keur een lezing met film voorstelling te komen houden over Tangan- jika en over het leven van de aldaar wonen de negerstammen. In de reeks van samenkomsten welke de gemeenschap Zandvoort van het Humanis tisch verbond in dit winterseizoen houdt, volgt op Vrijdag 8 Januari in hotel Keur de eerste besloten samenkomst. De heer S. Duin- ker, oud-gezagvoerder, die de oorlogstijd doorbracht in Jananse gevangenschaD. zal een inleiding houden over: „Het humanisme en de haat". Dit onderwerp zal daarna ter discussie worden gesteld. Daar mag worden aangenomen dat ook onder niet-leden belangstelling zal bestaan voor dit soort avonden, wijst de gemeenschao Zandvoort van het Humanistisch verbond eroo, dat introductie mogelijk is via een der bestuursleden. zondagsdienst De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts J. H. M. Egberts. Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal. telef. 22261; die van de Overveense huisartsen tot Zon dagavond elf uur door de arts P. A. M. Krii- ger Militairenweg 18. Overveen. telef. 24480. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. M. de Brm'o, Platanen'ann 10. Bloemendaal, telefoon 25769, b. g. g. 10920. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de anotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond z*>s uur tot Zaterdag 9 Januari in spoedgevallen ver zorgd door de E'swout apotheek, (drs. A. P. W. v. d. Ham), B'o^mendaalsewee 341. Over veen. telefoon l«76n en dn Santnoortse apotheek, (drs. K. Zijp), Blnemendnalse- straatweg Santpoort-station, telefoon K 2560 8249. zondagsdienst doktoren Hoofddorp: dokter Bult. Badhoevedorp: dokter Bolt. Nieuw Vennen: dokter Nugteren. Zwanenburg-Halfweg: dokter Rijnders. doktersdiensten De doktersdiensten voor Zondag 3 Januari worden te Heemstede waargenomen door dr. J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445 en dr. K L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224. Wijkverpleegster: zr. i^n den Hoek, Laan van Rozenburg 33, tel. 27805. TJeemsteedse Apotheek, Binnenweg 93, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortse- laan 164, tel. 26772. Aan het College van Rijksbemiddelaars is door de bedrijfsunie en de werkcommissie voor de distillateursbedrijven voorgesteld aan de geschoolde werknemers toe te ken nen een loonsverhoging van gemiddeld der tien percent inclusief de normale loonronde van vijf percent, en aan de ongeschoolde werknemers een loonsverhoging van gemid deld acht percent inclusief de normale 'oonfonde van v'jf percent. 1 Ja, ivat moesten ze nu doen? Rick was ook al wakker geworden van hun gefluister. Ze vertelden hem, wat ze hadden gehoord, en toen kwam hij er ook gauw bij. „Als daar buiten een mens of een dier rond onze hut loopt, dan kan dat in ieder geval niet veel goeds betekenen!", vond Rick. „Nee, maar wat moeien we eraan doen?", vroeg Bunkie. „We hebben hier wel 'n paar stevige stokken in de hut", zei Oepoetie. ,,Als we er alle drie een van nemen, zijn we tenminste gewapend!" Dat was eigenlijk nog niet zo'n slecht idee. Ze voelden-in het donker rond, tot ze de stokken hadden gevonden, toen namen ze er ieder een in de hand.. „Wat nou?", zei Bunkie. Zullen we ons lampje aansteken? Het is hier zo donker". „Nee, geen licht aansteken!", waarschuwde Rick. „Dan kunnen we niets zien, als we buiten komen!" „Wou je dan naar buiten gaan?", vroeg Bunkie. „Ja, we moeten toch kijken, wie daar is?", zei Rick. „Of ben je bang?" „Bang? Ik niet!", zei Bunkie dapper. En om dat te bewijzen, was hij de eerste, die met de knuppel stevig in zijn hand buiten de hut keek. Een ontploffing, ontstaan door onvoorzichtigheid bij het vullen van ballonnetjes, heeft op Oudejaarsavond het gezin Schouten in de Maziestraat te 's-Gravenhage, dakloos gemaakt. Hoe dakloos blijkt wel uit deze foto. (Verkort weergegeven) Markt en ambacht. Het treft mij, dat voor de aanleg van een plantsoentje zoveel pennen in beweging komen, (zelfs de mijne) en dat hier aan een groot deel van een krantenpagina besteed wordt. Ik meen, dat wel 98 procent der Haarlemmers met mij even rustig zullen slapen mèt dan wel zonder plantsoen. Wij nemen het wel zoals het uitvalt. Wat mij echter steeds opvalt, vooral bij het bezichtigen van onze gebouwen, is bij vele en ontwikkelde mensen de grote be wondering voor mooie oude gebouwen, pleinen, binnenstadjes enzovoorts, en vooral de bij de bouwwerken toegepaste ambachtskunst, zoals sierwerk in hout, steen, ijzer, natuursteen en dergelijke. Als dit alles: stijl, bouwwijze, bewerking, dan toch zo enorm mooi is, waarom wordt het dan nu niet meer toegepast? Dat nu gerie felijker en comfortabeler huizen worden gebouwd, met vermijding van sloppen en gebogen grachten is natuurlijk logisch, maar ik doel op de sierwerken. Of zijn deze alleen mooi omdat alles zo oud is? Thans geen ornamentjes meer, geen ge bogen lijstwerk, mooi bewerkte kanteeltjes, koppen, spuwertjes, cordonlijsten, geen ge hakt of gesneden hout of natuursteen meer, althans zo weinig mogelijk. Ook fors smeedwerk is thans uit den boze. Dit heet nu ouderwets, lelijk, uit de tijd, niet pas send. Er wordt naar gestreefd de gebouwen, vooral grotere, zoals kerken en rusthuizen, zo strak of wel zo kaal mogelijk te houden, zonder opschik in de vlakken, waarbij een tonige bouwmaterialen als beton, tegels, kunststeen, vaak als imitatie trachten te schijnen wat ze niet zijn. Misschien zijn er nog weinig vakbekwame ambachtslieden, die het werk kunnen maken zoals in oude gebouwen is aange bracht, maar er bestaat toch ook geen kans om voor dergelijk werk de goede routine te krijgen. De vraag hiernaar beslist hierin. Bi.i enkele schrijvers rond „het Marktplant- soen" tref ik deze tweeledige smaak aan: „het mooie oude" dat zij zelf echter nu niet meer voorstaan. Hetgeen een grotere tegen strijdigheid is, dan een plantsoentje op een histoi'ische plaats. EEN AMBACHTSMAN Ontgroening. Nu onder meer het Sant- pcorterplein de weg op gegaan is van ver scheidene stadsgedeelten het Verwulft en de Wilhelminastraat hun monumentale bomen missen, kwistig gehakt wordt aan Schotersingel en Keizerstraat en binnen kort geen boom van enige allure Haarlem nog siert, krijgen wij als compensatie een bloementuin op die Grote Markt, zulks op voorstel van B. en W. Is er behoefte aan iets dergelijks en vraagt de Markt om een dusdanige aan kleding? Het antwoord is: neen. Wil men toch iets hebben, plaats dan enige flinke zuilvormige bomen met een stijlvol karak ter, die de lijnen der gebouwen accen tuëren, een zekere intimiteit geven en voor naam aandoen, tevens op waardige wijze de majesteit van dit stadsgedeelte beves tigen en tot nog meer uitdrukking brengen. Er zijn soorten die zich daarvoor lenen. De zoet-aandoende aankleding om de muziektent het vorig jaar tijdens de Flora was een dissonant in de stemming, die St. Bavo, Stadhuis en Vleeshal bij ons oproepen. Verantwoord geplant in de juiste soorten geven de bedoelde bomen een cachet, dat allicht zowel de gewone burger als ook de meer aesthetisch aangelegden zou bevredi gen. Maar geen bloemenheuvel met enige honderden geraniums. A. H. F. VAN DER COLK ADVERTENTIE NYLONS Op Nieuwjaarsdag zijn de leden van de kernploeg van de KNSB voor de eerste maal aangetreden voor een onderlinge wedstrijd. Het was de bedoeling van coach Klaas Schenk en van trainer dr. Carlier om de vorm van de rijders aan een proef te onder werpen. Tevens kon men dan nagaan, welke rijders eventueel in aanmerking komen voor de ploeg, die ons land op 8 en 9 Januari in Oslo tegen Noorwegen zal vertegenwoordigen. Deze eerste proefwedstrijd mag zeker ge slaagd heten, vooral indien men bedenkt, dat de omstandigheden ver van gunstig warén. Het was nogal mistig weer, het kwik stond 11 graden beneden het vriespunt en het ijs was bepaald niet glad, hetgeen de tijden ongunstig heeft beïnvloed. Gerard Maarse werd eerste op de 500 me ter met 44.4 sec., vóór Wim van der Voort, die er 0.2 sec. langer over deed. Kokkie van der Eist en Kees Broekman reden beiden een goede korte afstand en hun tijden zijn ongetwijfeld voldoende te achten. Anton Huiskes had een off-day, hetgeen zowel op de korte afstand als op de 5000 meter dui delijk in de matige tijden tot uitdrukking kwam. On de 500 meter noteerde hij 47,8 sec. en bezette daarmede de tiende plaats en op de 5000 meter moest hij in Wim de Graaff, Henk Schuier, Nico Olst.hoorn en zelfs de sprmter Gerard Maarse zijn meerderen er kennen. Wim van der Voort deed het op de 5000 meter kalm aan en noteerde een tijd van 9 min 6.2 sec. Kees Broekman won over tuigd deze afstand in de tijd van 8 min. 35.6 sec., bijna een halve minuut sneller dan Anton Huiskes, terwijl de laat ste notabene als vierde op de wereldrang lijst van dit nummer staat. Zowel on de 500 als on do 5000 meter reden enkele led^n van de NVBHS-groep mee. Zo noteerde Dijkstra 48,9 sec. op de 500 meter r-n Herman Buyen op de 5000 meter 9 min. 21,1 sec. De uitslagen luidden: 500 meter: 1. Gerard Maarse 44.4 sec.; 2. Wim van der Voort 44,6; 3. Kokkie van der Eist 45 sec:; 4. Kees Broekman 45.3; 5. Henk Schuier 47; 6. Tinus Rozendaal 47.1; 7. en 8. Wim de Graaf en Egbert van 't Oever, bei den 47.2; 9. Nico O'tshoorn 47.' sec.: 10. Anton Huiskes 47,8; 11. Wervers 48.3: 12. Dijkstra 48,9; 13. Bruine de Bruin 49,3; 14. Adriaan Doets 49,4. 5000 meter: 1. Broekman 8 min. 35,6 min.; 2. De Graaff 8.50,1; 3. Schuier 8.58,4; 4. Olst- hoorn 8.59.1; 5. Maarse 9.02.0; 6. Huiskes 9.02,5; 7. Van der Voort 9.06.2; 8. Rozendaal 9.10,2; 9. Van 't Oever 9.12.0; 10. Van der El<2 9.13,4; 11. Buyen 9.21,1; 12. Doets 9.27.4; 13. Wervers 9.33,5 (gevallen); 14. Bruine de Bruin 9,33,8. 32) Hij gaf zijn stem een vollere klank: „I take thee at thy word; Call me but love, and I'll be new baptiz'd; Henceforth 1 never will be Romeo". (Ik houd u aan uw woord. Noem mij uw liefste, opnieuw laat ik mij dopen; Voortaan wil ik nooit Romeo meer zijn. (Burgersdijk) „Allemensen, ik word er koud van", zei een Amerikaans meisje, dat viak bij Gavin stond, zachtjes. Rosemary's inzet, haar instinctief terug wijken naar een deur, die er niet was, was zo natuurlijk, zo wars van alle ge maaktheid, dat het publiek totaal vergat waar het was. De woorden kwamen nu vloeiend en vlot, ze welden in hen op met een ver rassend gemak. Va' was een en al enthou siasme over Rosemary's levensechte Julia! Hij vuurde haar verder aan tot groots /S acteren. O gentle Romeo, If thou dost love, pronounce it faith fully: Or, if thou think'st I am too quickly won, I'll frown, and be perverse, and say thee nay So thou wilt woo O, dierbre Romeo, bemint gij mij, Zeg 't eerlijk, trouw, of, als ge denkt, dat ik Te snel mij winnen liet, wil ik verstoord En stuursch zien, „neen" u zeggen, als ge aldus Mij winnen wilt....) Verscholen onder de lieflijke woorden van het toneelspel speelde Rosemary een minnespel met Valentine Herrick: zij was in woord en gebaar één er al liefde, één en al overgave. En tevens daagde zij Gavin uit. Val zag slechts dat ze prachtig spel te zien gaf, een sublieme vertolking, die niet in de verste verte leek op een toneel school-versie van Julia. En toen dan ook de scène teneinde liep met Rosemary's woorden: „And all my fortunes at thy feet I'll lay, And follow thee, my lord throughout the world" ('k Leg al mijn heil dan in uw hand, en volg U, als miin gade en heer, de wereld door. (Burgersdijk) stak hij zijn handen naar haar uit en hielp haar het vervallen terras af. Een klaterend applaus steeg op, vol enthousiasme. „Ik zou hier wel de hele nacht kunnen staan", verzuchtte iemand. „Ik zou graag zien dat ze doorgingen en het hele stuk speelden!" Mijn dank, liefje je was geweldig!", zei Val thans met zijn normale stem tot Rosemary. Met haar handen nog steeds in de zijne keek ze naar hem op. En plotseling werd ze overweldigd door een gevoel van bittere wanhoop. „Je gelooft dus dat ik kan acteren?" zei ze met een vreemde stem. Op de plaats waar ze stonden kon niemana hen horen, tenzij zij hun stemmen speciaal op hei' groepje toeschouwers richtten. „Natuurlijk kun je acteren". Herrick keek haar onderzoekend aan. „Dwaas kind je laat me nu toch niet in de steek?" „Nee, hoor, zeker niet". Met een ab rupte beweging trok ze haar handen uit de zijne en in haar lachje was een diepe te leurstelling. „Maar is 't niet een strop voor me dat we niet altijd in een omge ving als deze spelen?" „Waarom? Ik heb veel liever de planken van een goed toneel onder mijn voeten. De acoustiek is buiten vaak verraderlijk", antwoordde Val, terwijl ze naar beneden liepen in de richting van het enthousiaste publiek. „Omdat ze hier niet kunnen zien dat Julia kreupel is!" fluisterde Rosemary fel en vol verwijt, omdat Val zo blind scheen te zijn. Ze rende plotseling van hem weg. Ga vin, June, Pierre en de anderen, die zich om Val heendrongen om hem uitbundig te feliciteren, keken even verbaasd op. Toen ze in haar hut, in het donker, dit alles overdacht, bloosde ze omdat ze zo dwaas was uitgevallen Ze was waarschijn lijk over haar zenuwen geweest door alle spanning, misschien had ze ook wel een beetje te veel gedronken. Of misschien was ze wel te snel tot de werkelijkheid teruggekeerd door dat enthousiaste ap plaus van die Amerikanen. Val en Gavin waren in ieder geval erg aardig en begrij pend geweest. Ze hadden haar emoties op gevangen, tot dat ze wat gekalmeerd was, en ze hadden haar gedwongen over koetjes en kalfjes te praten totdat ze weer de oude was geworden. Haar stemming was als bij toverslag veranderd, toen ze weer bij de auto's ston den. Het was misschien wel omdat ze zich een beetje schaamden over hun uitbundige reacties, over de romantische ban waarin zij geraakt waren door het maanlicht, de oude ruïnes en de suggestieve kracht van het spel van Val en Rosemafy dat de Ame rikanen nu uitbundig en praatgraag wer den. Ze drongen er sterk op aan dat hun gasten mee zouden gaan op een tocht langs alle nachtclubs in de omgeving. En Val had er naderhand op gestaan met haar te dansen. Toeri Rosemary een of ander excuus mompelde, had Val haar met zijn doordringende blik gedwongen op te staan en toen ze buiten op het terras op de overvolle dansvloer dansten, had Val haar met oprechte nieuwsgierigheid ge vraagd: „Wat is dat toch voor een com plex, Rosemary, over ie been? Je danst uitstekend". „Ik sta niet stevig", had ze geantwoord, met een lach in haar ogen, omdat ze in Val's armen kon dansen. Ze zou zelfs de hele nacht doorgedanst hebben als hij het haar gevraagd had En alhoewel hij niets gezegd of gedaan had, dat Cornelia, niet gehoord of gezien mocht hebben, wist ze dat zijn belangstel ling voor haar groter was geworden Nu besefte hij tenminste dat ze een jonge vrouw was, levend, vol beloften als ac trice „Bijna niemand staat stevig op z'n be nen, lieve kind!", had Val lachend geant woord en ze begreep dat hij in een goede stemming was, omdat hun Romeo en Julia-scène geen mislukking was gewor den. Hij amuseerde zich kostelijk, 't Was een zeer bijzondere avond geweest! HOOFDSTUK XIV Op de Stille Oceaan ontdekte Rosemary twee dingen: de bekoring van de zee en het feit dat ze een geweten bezat. De ontdekking van haar geweten had haar het meest verrast Daar ze groot ge bracht was met de liefdevolle, eenvoudige hartelijkheid van haar moder, die nooit 't vertrouwen in de toekomst verloor, had ze in haar leven nog nooit ernstig met zich zelf hoeven te vechten. Ze was ambitieus geweest; niet om een gemakkelijk succes of een groot inkomen te bereiken, maar ze had steeds de vurige wens gekoesterd eens een groot actrice te worden. Dat ze twee jaren lang naar de Toneelschool wes gegaan, terwijl ze toch ook had kunnen werken om haar moeder met een deel van haar salaris te helpen, had haar wel eens aan het denken gebracht, maar ze had nu eenmaal een vaste en diepe overtuiging gehad van haar roeping. Ze was er steeds heilig van overtuigd geweest, dat ze haar moeder over enkele jaren ruimschoots schadeloos zou kunnen stellen voor al het geen deze voor haar uitgegeven had. Toen was dat ongeluk gekomen, waardoor het leek alsof haar zelfvertrouwen zou ver dwijnen. Maar ze voelde nog steeds dat ze een waarlijk groot toneelspeelster zou kun nen worden Val en Gavin wisten dat ook en bij iedere repetitie van „De Lachende Vrouw" welk stuk ze nu dagelijks doornamen grifte zich de ironie van het ongeluk die per in haar gedachten, zodat ze het zo nu en dan zelfs betreurde, dat Gavin haar naar de wereld van het toneel had terug gevoerd. Ze liet echter niets merken en deed haar werk met grote opgewektheid en enthousiasme. Ze kon Frik spelenmisschien zou er zo nu en dan nog wei eens een rol voor haar zijn, een rol voor een manke actrice. Schoonheid en kreupelheid! (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6