Gemeentelijk ziekenvervoer begint op 1 April Filmcommissie voor schoolvoorstellingen Maatregelen tegen verantwoordelijke chefs Veertig jaar C.A.O. in het grafisch bedrijf Hilversumse voetbalclubs raken haar terreinen kwijt ^Brieven aan dc reclactic Amsterdamse Beurs Bloemendaal WOENSDAG 6 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Nieuwe garage, twee nieuwe auto's Geld voor scholenbouw in Indonesië Beslissing van Hoge Raad over inhalen op kruispunten Straaljagers in de mist Basiscommandant uit functie ontheven Gemeente heeft bouwgrond nodig Acht Koreanen voor Indische krijgsraad Grote meteoor waargenomen Protest tegen stadhuisbouw in Schiedam Herziening van de Beroepswet Besprekingen met K.L.M. over Indonesische Garuda? Griekse zeelieden in ernstig gevaar Drie jaar geëist wegens oplichting Dammen Oosterkwartier degradeert naar de eerste klasse Mutaties colleges Hervormde gemeente Beëdiging officieren Scheepvaart Naar wij vernemen zal het gemeentelijk ziekenvervoer, waartoe de Haarlemse raad in zijn vergadering van 15 October una niem besloot, per 1 April ingaan. Dan zal deze nieuwe gemeentelijke dienst de beschikking hebben over twee nieuwe ziekenauto's en een nieuwe garage aan het Lorentzplein en natuurlijk ook over het van de firma Mathot overgenomen rollend materiaal De twee auto's zijn modelwagens op het gebied van het ziekenvervoer. Zij zijn door de fabriek van de gebroeders Visser in Leeuwarden van carrosserieën voorzien op verlengde chassis van Ford. Beide wagens zullen, alvorens in Haarlem in dienst te worden gesteld, op de in Maart te houden expositie in het R.A.I.-gebouw worden ten toon gesteld. Een dergelijke wagen rijdt reeds in Rotterdam. De raad stelde voor de aankoop van de nieuwe auto's een cre- diet van zestig mille ter beschikking. De dienst van het gemeentelijk zieken vervoer zal organisatorisch onder de G.G. D. worden gebracht; de technische ver zorging geschiedt uiteraard door het Cen traal Vervoer der gemeente. Er moet nog een bedrijfsleider worden benoemd. De gemeente heeft met de Haarlemse ziekenfondsen een overeenkomst gesloten waarbij is bepaald, dat al het voor reke ning van de fondsen komende vervoer door de gemeente zal worden verricht. Ook Heemstede zal van de Haarlemse dienst gebruik maken. B. en W. hebben indertijd bij hun voor stel tot gemeentelijke exploitatie over wegen, dat het vervoersapparaat te allen tijde in zodanige conditie moet zijn, dat het berekend is op het vervoer van zo'n aantal patiënten als redelijkerwijze te voor- Op Vrijdagmiddag 8 Januari zal in het Haarlemse stadhuis de subcommissie voor de filmkunst onderdeel van de commis sie voor culturele vorming van de school gaande jeugd worden geïnstalleerd. Genoemde commissie is een in over-leg met de gemeentebesturen van Bloemendaal en Heemstede ingesteld orgaan, dat in sub afdelingen is onderverdeeld, die elk afzon derlijk op verschillend gebied de culturele vorming van de leerlingen van alle scho len voor voortgezet onderwijs in Haarlem en de omliggende gemeenten mede behar tigen. De Haarlemse wethouder van On derwijs en Kunstzaken, is voorzitter van de algemene commissie. De commissie was tot nu toe onderver deeld in drie subcommissies, onderschei denlijk voor de muzikale vorming, voor het toneel en voor de beeldende kunsten. Elk der subcommissies heeft een uit haar mid den gekozen voorzitter. Het zijn naar de zelfde volgorde gerekend de heren: J. P. Vincent, J. B. Schuil en H. P. Baard. Met het secretariaat, zowel van de al gemene commissie als van de subcommis sies, is belast de ambtenaar van de afde ling Onderwijs der Haarlemse gemeente secretarie, de heer D West. Het lag aanvankelijk in de bedoeling om de culturele vorming van de leerlingen door middel van de film tot de taak te re kenen van de subcommissie voor het to neel. Hiervoor had de heer J. de Vaal, di recteur van het Nederlands Filmmuseum, zitting in deze commissie. Evenwel is de wenselijkheid naar voren gekomen om een afzonderlijke commissie voor de filmkunst in te stellen. Evenals de andere subcom missies wensen B. en W. deze commissie te doen bestaan uit enkele leden, die niet aan een instelling van onderwijs zijn verbon den, en enkele leden, die geacht kunnen worden de verscheidene richtingen in het voortgezet onderwijs te vertegenwoordigen. Wat laatstbedoelde leden betreft hebben B. en W. van de leiders en hoofden van de onderwijsinrichtingen een opgave ontvan gen van docenten en onderwijzers, die ge acht kunnen worden min of meer deskun dig te zijn op het gebied van de filmkunst. Na hieruit een keuze te hebben gemaakt, hebben B. en W. tot de volgende samen stelling van de subcommissie voor de film kunst besloten: de heer J. C. Beimers, on derwijzer aan een Prot. Chr. school voor u.l.o.; de heer H: Elsinga, leraar aan een gemeentelijke school voor middelbaar on derwijs; de heer W. P. J. Ente, onderwijzer aan een gemeentelijke school voor voortge zet gewoon lager onderwijs; de heer A. F. Hendrichs, leraar aan R.K. scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs; de heer dr. C. P. Koene, conrector van een Prot. Chr. school voor voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs; de heer mr. J. M. Landré, directeur van de filmfabriek N.V. Polygoon; de heer J. de Vaal, directeur van het Nederlands Film museum; en de heer E. J. Verschueren, directeur van Multifilm N.V. De Stichting voor Nederlands Onderwijs in Indonesië heeft bij de Nederlandse re gering een bouwplan voor de jaren 1953 1957 ingediend, dat betrekking heeft zo wel op de bijbouw van klasselokalen, de bouw van nieuwe scholen, het verrichten van grote herstellingen en de huisvesting van leerkrachten. Ten einde in de allerergste nood te voor zien, heeft de minister van Onderwijs het nodig geoordeeld om alsnog een bedrag van 1.044.000 voor dit doel uit te trek ken op de begroting voor 1953. Van dit bedrag zal voor nieuwbouw van scholen een bedrag van 432.000 worden besteed en voor de huisvesting van leer krachten eveneens 432.000. De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan over de twistvraag of artikel drieëntwintig lid vier van het Wegenverkeersreglement al of niet in strijd moet worden ge acht met het Verdrag van Genève betref fende het wegverkeer. Er bestond tot dus verre onzekerheid over de vraag of het voorschrift van het Wegenverkeersregle ment, waarin wordt verboden op kruispun ten in te halen indien men daarbij op het voor het verkeer uit de tegengestelde rich ting bestemde weggedeelte komt, rechts kracht zou bezitten. In het Verdrag van Genève komt een dergelijk verbod niet voor. De Hoge Raad heeft deze vraag be vestigend beantwoord. zien valt. Bovendien moet de overheid de zekerheid hebben, dat niet te enigertijd, mogelijk als gevolg van onvoorziene om standigheden of door overmacht het ver voersapparaat plotseling uitgeschakeld zou worden. Als gevolg van deze eisen zal dit bedrijf noodzakelijkerwijze een verlies op leveren, zodat bij particuliere exploitatie de gemeente toch zal moeten subsidiëren. Overigens hebben B. en W. met deze overwegingen niet bedoeld een blaam te werpen op de firma Mathot, welke het ziekenvervoer in Haarlem, ook in de oor logsjaren, op bevredigende wijze heeft verzorgd. Naar aanleiding van de moeilijkheden waarin op 18 November een aantal Thun- derjets van de vliegbasis Eindhoven kwam te verkeren, toen ze door mist werden overvallen, werd door de chef van de luchtmachtstaf een onderzoek ingesteld, zo deelt de Luchtmachtvoorlichtingsdienst mede. De resultaten hiervan hebben er toe geleid, dat een aantal maatregelen tegen verantwoordelijke functionarissen werd genomen. De commandant tactische luchtstrijd krachten heeft thans de basiscommandant en een der squadroncommandanten uit hun functie ontheven, terwijl enkele andere functionarissen disciplinair werden gestraft of geplaatst werden in een andere functie. Op 18 November stegen 22 straaljagers van de basis Eindhoven op voor oefen- vluchten. Door de snel opkomende mist wisten niet alle piloten de basis meer te bereiken, waardoor drie toestellen verloren gingen. Twee piloten daarvan wisten zich met behulp van de schietstoel te redden. Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de eerste landelijke Collectieve Arbeidsover eenkomst in het grafische bedrijf in wer king trad. De werkgevers- en werknemers organisaties in het grafische bedrijf heb ben op de middag van deze dag een feeste lijke bijeenkomst gehouden in het Konink lijk Instituut voor de Tropen te Amster dam. Onder de aanwezigen waren ook mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken en mr. Arn. J. d'Ailly, bur gemeester van de hoofdstad. De heer H. Wiemer, voorzitter van de werkgevers- en werknemersorganisaties in het grafisch bedrijf, gaf een overzicht van het grafische bedrijf, waarin men organi satorisch zes werkgeversorganisaties en drie werknemersorganisaties aantreft. Deze negen bonden zijn over en weer contrac tanten bij één Collectieve Arbeidsovereen komst. Mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken, sprak vervolgens over „Bedrijfsorganisatie en verantwoordelijk heid". „Wie de ontwikkeling der bedrijfs organisatie in het grafisch bedrijf in de sociale sector nagaat," zo zeide hij, „valt het op, dat hier voor Nederland baanbre kend werk is verricht. Dit geldt o.a. voor het tot standkomen van een landelijke C.A.O. voor de bedrijfsrechtspraak, voor het streven naar verbindendverklaring der C.A.O., voor het bedrijfspensioenfonds en voor het instellen van een bedrijfsraad, krachtens de Bedrijfsradenwet 1933". Dat de verantwoordelijkheid voor het peil der arbeidsvoorwaarden thans méér bij de organisaties dan bij de individuele werkgever berust noemde dr. Van Rhijn een ongunstige factor. Daarentegen zijn er vele factoren, die in de bedrijfsorganisatie van het grafisch bedrijf de verantwoorde lijkheid gunstig hebben beïnvloed. Na de pauze sprak prof. dr. F. J. H. M. van der Ven, hoogleraar te Tilburg en Nij megen over „de ontwikkeling van private naar publieke bedrijfsgemeenschap". Hij bepleitte de noodzakelijke eenheid van het recht van de staat en het recht van de maatschappij en meende, dat instelling van een bedrijfschap een noodzakelijke stap is, die bovendien geheel in de lijn ligt van de eigen ontwikkeling binnen deze be drijfstak. Burgemeester Boot van Hilversum heeft in zijn Nieuwjaarsrede in de raad ver klaard, dat voor zijn gemeente het gebrek aan bouwgrond het grootste probleem vormt. Dit maakt het noodzakelijk, dat de gemeente een bijzondere politiek moet voe ren en ook ter bescherming van het na tuurschoon industrieën moet afremmen e» afstoten. Het tekort aan bouwgrond is ook oorzaak, dat drie plaatselijke voetbalver enigingen per 1 Juni haar terreinen moe ten verlaten, omdat daarop gebouwd moet worden. De gemeente is niet in staat andere speelvelden ter beschikking te stellen. Over het kernplan en het spoorwegplan zei de burgemeester, dat voor Hilversum de uitvoering hiervan op ruim honderd millioen gulden zou komen te staan, een bedrag, dat een gemeente met een jaar lijks inkomen van elf millioen nimmer alleen kan financieren. Zijns inziens ligt hier een taak voor rijk en mogelijk ook voor de provincie om door het uittrekken van grote bedragen snel groeiende ge meenten te helpen bij het oplossen van de st.edebouwkundige problemen. Ondanks de grote strijd tegen de wo ningnood zijn de moeilijkheden nog toege nomen. Men slaagde erin het bouwvolume voor de afgelopen twee jaren van 480 wo ningen te verhogen tot 1722, maar niette min steeg het aantal geregistreerde wo ningenzoekenden van 3246 op 1 Januari 1953 tot 3476 op 1 Januari 1954. De Utrechtse rechtbank heeft de 56- jarige hoofdcommies W. F. G. L. van S. te Amersfoort, wegens belediging veroordeeld tot f 500 boete. Hem was ten laste gelegd dat hij van April 1950 tot November 1951 brief kaarten en een brief had geschreven aan de directeur van Sociale Zaken te Amersfoort. Door de insinuaties in deze schrifturen achtte deze zich beledigd. PANMOENDJOM (Reuter. - Acht Noord- Koreaanse anti-communistische krijgsge vangenen zijn Woensdag te Panmoendjom voor een Indisch krijgsgerecht verschenen op beschuldiging van moord op vier mede gevangenen. De verdediger van de acht beklaagden, de Zuid-Koreaanse advocaat Tsjoi Doek Bim, betoogde, dat de Indiërs niet de bevoegdheid hebben de Noord- Koreanen te berechten. Krachtens de des betreffende conventie van Genève heeft al leen het land dat de krijgsgevangenen vast houdt, het recht hen voor een gerecht te dagen. De Indiërs zijn alleen maar tijdelijke bewakers, aldus de verdediger. Bovendien zijn, zo zeide Tsjoi Doek Bim, de Indiërs niet gerechtigd een rechtbank voor Koreaanse gevangenen in te stellen op Zuid-Koreaans grondgebied zonder een desbetreffende overeenkomst met de Zuid- Koreaanse regering. Na Tsjois pleidooi werd de zitting op geschort. Na heropening van de zitting heeft de rechtbank de opvatting van Tsjoi over de onbevoegdheid van het rechterlijke college verworpen. De rechtbank deelde mede, dat eerst drie van de acht Koreanen zullen terechtstaan op beschuldiging van moord op een mede gevangene. De andere vijf zouden later worden berecht. De eerste drie hebben gezegd niet schul dig te zijn. Een inwoner van Ede heeft in de afge lopen nacht omstreeks twaalf uur een bui tengewoon heldere meteoor waargenomen, die als een grote vurige bol ongeveer ter hoogte van het sterrenbeeld Orion ver scheen en vrijwel loodrecht naar beneden schoot. Het K.N.M.I. heeft ook een melding over een meteoor ontvangen uit Loosdrecht. Daar was men van mening dat de meteoor op de aarde moet zijn gevallen. (Verkort weergegeven) Tegen stalbranden. Sta'lbranden kunnen worden voorkomen door: 1. Een wettelijk verbod van het verzekeren van levende have; 2. Een verplichte nachtbewakings dienst instellen; 3. Inspectie van de voor zorgen tegen brandgevaar. J. VAN DER WIEL Disharmonie. Het verkeer eist niet alleen vele slachtoffers, maar door gebonk, ge dreun, schrille geluiden en het onrustige snelverkeer benadeelt het ook de gezond heid. De psychiaters en allen die een studie van de geluidsleer hebben gemaakt, be weren dat harde geluiden disharmonische trillingen veroorzaken, hetgeen fataal is voor het zenuwgestel, vooral voor kin deren. De zenuwinrichtingen zijn dan ook overvol en de psychiaters kunnen het werk haast niet af. Zelfs organische storingen kunnen optreden. Ook door harde muziek van radio, dansmuziek enz. kunnen even- wichtsstoringen ontstaan. Wie medehelpt het lawaai te verminderen is een weldoener voor de wereld. Slechts in een rustige har monische sfeer kan een gezonde evenwich tige, fijnere beschaving geboren worden. J. A. HEYDEMAN Schudden. Ik weet niet meer wie het gezegd heeft, een Amerikaan geloof ik, in vergane jaren: „Hoe wonderlijk is het dat het volk zich zo laat prikken door zijn be stuurders zonder in opstand te komen." Ik ben de laatste die tot een opstand zou aan sporen, maar wel zou ik onze Kamerleden eens door elkaar willen schudden. Ik ben geen partijman, dus welke er doorelkaar geschud worden kan me niet schelen. Trou wens, een partijloze is niet vertegenwoor digd in ons hooggeroemde democratische partijensysteem, een systeem uit het jaar nul-komma-nul. Enfin, dit terzijde, maar als er nu toch geregeerd moet worden, waarom dan niet op een beetje logischer manier? De huren zijn omhoog, best. Daar door waren de lor. en te laag, die dus ook omhoog. Best. Nu kunnen we de hogere kosten der huren betalen en zitten de huis eigenaren wat breder in de slappe was. O ja? Dat dachten we en de huiseigenaren maar! Want nu komen de prijsverhogingen. Alles wordt duurder, zelfs het overheidsbe drijf der P.T.T. heeft laten doorschemeren dat het zo goedkoop niet meer langer gaat en de spoorwegen zullen wel gauw volgen. "Wég loonsverhoging, weg hogere inkomens der huiseigenaren. Het leven is alleen maar weer wat duurder geworden, slachtoffer zijn de niet-loontrekkenden en verder zijn we allemaal weer even ver als we eerst waren. Regeren is vooruitzien. Maar geen van onze Kamerleden staat op van zijn zetel en zegt waar het op staat, wanneer er weer over verhoging van dit en van dat moet worden gebazeld. Ze laten zich wat indexcijfers voorleggen en dan schudden ze hun wijze hoofden en zeggen: Ja, de lonen moeten omhoog. En dan gaan ze naar huis, gezegend door hun kiezers, die toch maar even fijn vertegenwoordigd zijn in de Kamer. Neen, geen opstand maar liever. Alleen flink schudden! J. K. Er moeten 115 woningen voor afgebroken worden Een aantal eigenaren van huizen die ont eigend en afgebroken zullen moeten wor den ten behoeve van de bouw van een nieuw stadhuis in Schiedam, hebben bij Gedeputeerde Staten van Zuidiholland in een bezwaarschrift; geprotesteerd tegen de wijze waarop dit bouwplan zal worden uit gevoerd. Zij vestigen er de aandacht van Gedeputeerde Staten op dat 115 woningen zullen moeten worden afgebroken, waarbij slechts acht krotwoningen zijn. De andere kunnen als goed bewoonbare woningen worden aangemerkt. Er zijn tien grote he renhuizen bij. Daar er in Schiedam 4000 woningzoekenden zijn en men met een probleem van 1300 krotwoningen zit, ach ten de ondertekenaars van het Dezwaar- schril't het opofferen van goede woningen in deze tijd onverantwoordelijk. Versterking van het sociale element in administratieve rechtspraak De ministers van Justitie, van Binnen landse Zaken, van Oorlog en Marine en van Maatschappelijk Werk en de staats secretaris van Sociale Zaken hebben een wetsontwerp voorbereid betreffende een nieuwe regeling van de organisatie en pro cedure van de Centrale Raad van Beroep en de Raden van Beroep (Beroepswet). In de Memorie van Toelichting wordt onder meer gezegd, dat de in de kringen der vak beweging levende vraag om een verster king van het sociale tegenover het juridi sche element in de rechtspraak van de Centrale Raad van Beroep aanleiding is geweest, een herziening van de Beroeps wet ter hand te nemen. In het verleden heeft dit college over enige principiële punten beslist op een wijze, die de arbei derskringen niet vermocht te bevredigen en met name te formalistisch werd geacht. Weliswaar heeft de wijziging in de opvat tingen over de strekking van de door dé rechter te hanteren interpretatiemethoden zowel in de rechtspraak der gewone rech terlijke macht als ook bij de Centrale Raad van Beroep haar invloed doen gelden, maar men bleef het, met name in de kring der vakbeweging, wenselijk oordelen de ont wikkeling van de jurisprudentie van dit college in sociale zin ook voor de toekomst door het treffen van bepaalde maatregelen te waarborgen. Het wetsontwerp is in hoofdzaak afkom stig van de in 1947 ingestelde commissie onder voorzitterschap van prof. mr. M. G. Levenbach. Deze commissie heeft niet alleen aandacht besteed aan het vermelde punt, maar tevens de gelegenheid aange grepen voor een algehele technische her ziening van de Beroepswet. In de thans ontworpen nieuwe Beroeps wet wordt niet meer uitgegaan van de On gevallenwet 1921, maar van het feit, dat verschillende wetten, de administratieve rechtsspraak zullen opdragen aan de Raden van Beroep en de Centrale Itaad van Be roep, dan wel alleen aan de Centrale Raad van Beroep. De Beroepswet in haar geheeWkrijgt hierdoor een ander karakter. Grot# ver anderingen worden voorgesteld in de in wendige systematiek der wet. In dit opzicht is nauwe aansluiting gezocht aan de Amb tenarenwet 1929. DJAKARTA (Aneta). Op een Dins dag gehouden vergadering van het kabinet heeft, de Indonesische regering besloten met de K.L.M. besprekingen te openen over de Garuda Indonesian Airways. Bedoelde be sprekingen zullen zo spoedig mogelijk in Djakarta worden gehouden. Den Haag (A.N.P.). Tot op heden heeft de K.L.M. nog geen officieel verzoek van de Indonesische regering ontvangen om besprekingen in Djakarta te houden. Slotkoers (Openings gisteren koersen 3-3V- Nederl.'47 99 98% A.K.U 182% 185% 232 233 Philips Gloeil. 208% 204 ex.d. Kon. Petroleum 355 355 A'dam Rubber -99% 99% Holl. Amer. Lijn 148 148 N. Scheepv. Unie 135% 137 H.V.A 121% 124% 101 102 Amsterd. Bank 186 183 Ned. Handel Mij. 170% 170% Rotterd. Bank 179% 180 Twentsche Bank 179% 180 Anaconda Copper 31% 32% Bethlehem Steel 50% 50% Republic Steel 49 49% Shell Union 79 79% 20% 20% U. S. Steel 39% 39% CUXHAVEN, (United Press) Het 5576 ton metende Griekse tankschip „Leros", dat eergisteren ter hoogte van het eiland Scharhoern in de monding van de Elbe aan de grond gelopen is en het buitengewoon zwaar te verduren gehad heeft in de stor men van de afgelopen nacht waarin wind snelheden gemeten zijn van 100 kilometer per uur, dreigde gisteren middendoor te breken. 24 leden van de bemanning zijn van boord gehaald, maar de kapitein en zes be manningsleden hebben besloten aan boord te blijven in een wanhopige poging om het schip de haven van Cuxhaven binnen te brengen. In het ketelruim en de machinekamer dringt echter water binnen en er zijn grote gaten geslagen in de scheepswand. Het is zeer de vraag of de mannen, nu het schip begint te breken, nog van boord kunnen worden gehaald, want de reddings- lijnen zijn verbroken en aanbrengen van nieuwe zal een hele toer worden. De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft drie jaar gevange nisstraf geëist tegen de 50-jarige J. V. uit Hilversum, aan wie ten laste was gelegd dat hij vier personen voor een totaalbedrag van f 12.000 had opgelicht. De verdachte, die zich ingenieur noem de, had zich voorgedaan als vertegen woordiger van een Franse scheepsbouw maatschappij. Hij wist iemand te bewegen hem f 10.000 te geven, waarna hij hem op drachten voor de bouw van honderd sche pen zou verstrekken. Aan een hotelhouder in Hilversum verhuurde hij tegen voor uitbetaling van f 1500 een deel van een villa, die echter niet zijn eigendom was. Van een scheepsmakelaar kreeg hij f 1300, eveneens onder belofte voor bouworders te zullen zorgen. De rechtbank zal op 20 Januari uit spraak doen. Voor de hoofdklasse competitie Kon. Ne- derl. Dambond (district Noordholland) wer den de volgende wedstrijden gespeeld: CDA Wormerveer/Wormer 12—8; IJmuiden— Weesper Damclub 11—9; Oosterkwartier— 11DCG—Gezellig Samenzijn 6—14; DSTO—Haarlemse Damclub 9—11; CDA— Weesper Damclub 5—15; Zaandam—IJmui den 317; Oosterkwartier—Wormerveer/ Wormer 911; Jozeph BlankenaarODV De eindstand luidt: Damci. IJmuiden 11 10 1 0 159— 61 21 G. Samenz., A'dam 11 10 1 0 159— 70 21 Joz. Blank., A'dam 11 8 0 3 131— 89 16 DCG, A'dam 11 5 2 4 114—106 12 Haarl. Damclub 11 5 2 4 107—111 12 DSTO, Amsterdam 11 4 3 4 109—111 11 Damcl. Zaandam 11 4 2 5 105—115 10 Weesper Damcl. 11 3 3 5 108—110 9 ODV, Amsterdam 11 3 2 6 100—120 8 Chr. Damv. A'dam 11 2 2 7 88—132 6 Wormerv./Worm. 11 2 1 8 84—136 5 O'kwartier, H'lem 11 0 1 10 63—157 1 Oosterkwartier degradeert naar de 1ste klasse. In de wijkgemeente Overveen van de Her vormde gemeente Bloemendaal zijn enige mutaties geweest in de colleges van ouder lingen, en diakenen. Van de twee altredende diakenen werd de heer J. Buis herkozen en de heer H. Böning benoemd in de plaats van de heer G. Stulen. Herkozen werd tot ouder ling de heer E. Marrée. De plaats van de afgetreden ouderling de heer D. C. Regwart, zal door de heer A. D. van Luipen worden ingenomen. In de vacature van de afgetreden jeugdouderlino de heer B. Witzel, moet nog worden voorzien. Komende Zondag zal de bevestiging in hun ambt van de her- en benoemden geschieden. Maandag 11 Januari, des middags om half drie zal op '.et gazon voor het Marine Hos pitaal aan de Bloemendaalseweg te Over heen, de beëdiging geschieden van enige artsen tot officier bij de Koninklijke Marine. Bij slecht weer heeft de plechtigheid in het hospitaal plaats. Dinsdag is de op Oudejaarsavond overleden president-directeur van de K.L.M. dr. A. Plesman, ten grave gedragen. Gezagvoerders van de K.L.M. fungeerden als slippen- dragersFoto: de Ujkauto bij de Willemskerk. Alhena, 4 te Rio de Janeiro. Alikaid, 4 V. Las Palmas te Montevideo. Amstelland, 3 v. Santos. Arkeldijk, 5 v. Bremen te Rotterdam. Amstelkroon. 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Argos, 4 v. Savona n. Genua. Arendskerk, 5 1000 m. O.ZO. Guardafui. Aaisdijk, 4 te Hamburg. Adinda, 4 t.h.v. Billiton n. Makassar. Albireo, 4 te Hamburg. Aldabi, 4 te Bremen. Aldegonda, pass. 4 Linga eil n. Pladju. Almdijk, 4 Mobile verwacht. Amsteldijk, 4 290 m. W.ZW. Flores. Arendskerk, 4 120 m. ZW. Kp. Comorin. Averdijk, 4 v. Antwerpen n. Rotterdam. Abbekerk, 5 v. Antwerpen n. Le Havre. Aludra, 5 v. Bahia n. Rio de Janero. Alwaki, 6 te New York. Axeldijk, 5 te New York. Aardijk, pass. 5 Bermuda n. Le Havre. Alchiba, 5 v. Santos n. St. Vincent. Alcyone, 6 te Santos. Alnati, 6 v. Rio de Janeiro n. Santos. Ampenan, 5 v. R'dam 6 Hamburg verw. Amstelbrug, 5 v. Rotterdam n. Bremen. Amsteldiep, 5 v. Suez n. Aden. Arendskerk, 5 v. Santos te Rio de Janeiro verw. Aagtekerk, pass. 6 Gibraltar n. Genua. Abbekerk, pass. 5 Vlissingen n. Le Havre. Alhena, 5 v. Rio de Janeiro n. Antwerpen. Alphard, 5 v. Rotterdam n. Pto Alegre. Amor, 6 te Amsterdam. Annenkerk, 4 v. rede Singapore n. Yokohama. Armilla, 6 v. Haiphong n. Pladju. Bennekom, 4 te Calao. Bloemfontein. 4 485 m. NW. Kaapstad. Bacchus, 31 Dec. te New Orleans. Blitar, 5 v. Colombo n. Fremantle. Bariti, 4 v. Belawan n. Sabang. Boissevain, 4 130 m. W.ZW. Sabang. Boschfontein, 5 v. Port Said n. Suez. Boskoop, 5 820 m. W.ZW. Madeira. Bonaire, 5 730 m. ZW. Flores. Borneo, 6 te Halifax verwacht. Bali, 4 te Balikpapan. BSommersdijk, 5 te New York. Caltex Leiden. 5 0 m. O. Algiers. Caltex Delft. 4 240 m. O. Malta. Caltex The Hague, 4 30 m. O.ZO. Kp. St. Vincent Caltex Utrecht, 4 60 m. W. Gibraltar. Camphuys, 5 te Tj. Priok. Celebes, 5 v. Belawan n. Colombo. Chama, 6 te Curasao. Gis tula, 5 v. Port Pirie n. Pladju. Congostroom, 5 te Bordeaux. Clavella, 5 v. Panamakanaal n. Curagao. Dalerdijk, 5 v. Rotterdam te Bremen. Delft, 6 te Antwerpen. Duivendijk, 6 te Londen. Eemland, 4 te Paranagua. Eos, pass. 4 Kp. Finisterre n. Gibraltar. Esso Amsterdam, 5 te Aruba. Eendracht, vertr. 5 v. Breinen n. Rotterdam. Etrema, 5 v. Saigon n. Pladju. Ena, 4 t.h.v. La Buan n. Yokohama. Esso Amsterdam. 4 340 m. NO. Aruba. E-lmina, pass. 5 Teneriffe n. Amsterdam. Esso Den Haag. pass. 5 Vlissingen n. Antw. Friesland (SSM), 5 te Rotterdam. Felipes, te Padang. Gordias, pass. 4 Kp. La Hague n. Hamburg. Ga roet, 5 v. Chittagong n. Singapore. Graveland, 6 v. Amsterdam n. Z. Amerika. Gaasterkerk. 5 v. Rotterdam n. Bremen. Helicon, 5 te Houston. Hathor, 5 v. Valencia n. Rotterdam. Hermes, 5 v. Rotterdam te Amsterdam. Hera, 4 60 m. O.ZO. Trinidad. Haulerwijk, 6 te Necochea. Heemskerk. 6 te Lorenzo Marquez. Hersilia, 5 te New York. Hilversum, 5 te Sheerness. Hoogkerk, 3 te Colombo. Ivoorkust, 5 te Dakar. Jagersfontein, 5 490 m. O. St. Helena Japara (KRL), 5 te TJ. Prlok. Johan v. Oldenbarnevelt, 5 v. Amsterdam naar Australië. Jupiter, 5 v. Malta n. Piraeus. Kota Inten, 6 te Houston verw. Kedoe, 5 v. Tj. Prick n. Port Said. Karimun, 7 Port Said verwacht Kieldreohfc, 5 v. Kaohsiung n. Hongkong. Lombok, 4 v. San Francisco n. Balboa. Le Maire, 4 te Singapore. Laagkerk, 4 60 m. w. Kreta n Genua. Lieve Vrouwekerk, 5 te Chittagong. Lir.ge, pass. 5 San Thome n. Libreville. Lutterkerk, 5 v. Bahrein te Koeweit. Lemsterkerk, 5 te Hamburg. Leuvekex-k. 5 te Antwerpen. Loenerkerk, pass. 5 Ouessant n. Antwerpen. Liseta, 6 te Pladju. Lan-gkoeas, 5 v. Paramaribo n. Kaapstad. Luna. 4 v. Mersin n. Izmir. L Manekerk, 5 te Lorenzo Mfrquez. Meliskerk, 4 Rotterdam n. Hamburg. Merwede. te Savona. Maas. 5 v. Tunis te Malta. Maasdam, 4 v. Port au Prince te New York. Marken, pass. 5 Malta n. Port Said. Metuia, 4 v. Hamble te Amsterdam. Mitra, 5 ts Port Said. Modjokerto, pass. 5 Straat Messina n. Port Said Mirza, 4 v. Miri n!f Yokohama. Madoera, 5 v. Basrah te Damman. Mentor, 5 te Palermo Marisa, 4 60 m. Z. Kreta. Marpessa, 4 80 m. NO. Poeloe Laut. Macoma, 9 te Rotterdam verwacht. Macuba, 6 te Singapore. Malea, 6 te Suez verwacht. Manoeran, 6 te Djeddah. Molenkerk, 5 te Las Palmas verwacht. Muiderkerk, 6 te Manilla. Meerkerk, 6 te Marseille. Myonia, 5 v. Panamakanaal n. Poro. Noordam, 5 210 m. ZO. Sable eil. n. Rotterdam Noordwijk, pass. 5 Key West n. Mobile. Nigerstroom, 5 v. Amsterdam n Hamburg. Notos, 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Ootmarsum, 4 v Brownsville n. New Orleans. Ondina, 5 te Madras verwacht. Oranje, pass. 5 Finisterre n. Southampton. Overijsel, 6 te Suez. Pendrecht, 4 te Port Said. Prins Willem V, 4 60 m. NO. Algiers. Prins Willem v. Oranje, 4 390 m. Ö.t.Z. Kp 'Race Pygmalion, 4 100 m. W. Finisterre. Ralaela, 4 v Pladju n Bangkok. Phrontis, 4 v. Aden n. Penang. Prins Willem V, 6 te Napels. Prins Philips Willem, 7 te Dakar verwacht. Riouw. 4 v. New York n. Baltimore. Rondo, 4 nog te Semarang. Raki, te Hamburg. Roepat, 5 v. Pladju n. Soerabaja. Rotula, 16 in Panamakanaal verw. n. Curzgao. Rijndam, 6 te Halifax. Rijnland, 5 te Las Palmas. Ridderkerk, 5 v. Mozambique n. Dar es Salaam Rotti, 6 te Amsterdam. Slamat, 4 v. Suez n. Aden. Saparoea, 4 100 m. ZW Ras Fartak. Saroena, 4 420 m. Z.'t.W. Saigon. Singkep, 4 220 m. O.ZO. Socotra. Slieörecht, 4 300 m. NW. Tristan da Cunha. Stad Alkmaar, 4 45 m. O.ZO. Dublin. Stad Amsterdam, 4 195 m. O.ZO. Newcastle. Stad Maastricht, 5 v. Huelva te Terneuzen verw. Stad Maassluis, pass. 4 Bodo. Sunetta, 4 520 m. Z.t.W. Yokohama. Saroena, 6 te Saigon. Stad Leiden. 5 te Meliila. Straat Soenda. 6 te Tj. Priok. Samarinda, 5 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Schiedijk, 5 te Galveston. Straat Baii, 5 v. Proeftocht te Rotterdam. Sumatra, 6 Belawan verwacht. Saiatiga, 5 te Manilla. Sibajak, pass. 6 Lissabon n. Rotterdam. Stad Dordrecht, 5 v. Huelva n. Sluiskil. Stad Vlaardingen, vertr. 6 v. Vlissingen n. Bal- timore. Stentor, 6 te Amsterdam. Talisse, p3ss 4 Guardafui n. La Buan. Tjimenteng, v. Kaapstad n. Buenos Aires. Tero. 5 te Montevideo. Trompenberg, pass. 4 Vlissingen 4 te Antw. Tamo, pass. 4 Kp. Frio n. Antwerpen. Tosari. 31 Dec. te Belawan. Tankhaven I, 4 v. Bangkok n. Palembang. Tjibodas, 4 120 m. O. Formosa. Tjipondok, 4 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Tjiwangi, 6 te Singapore verwacht. Tara, pass. 5 Finisterre n. Antwerpen. Tibia, 5 te Port Said verwacht Tarakan, pass. 5 Gibraltar n. Beyrouth. Taria, 6 te Pta Cardon. Tawali, 5 v. Genua n. Marseille. Tegelberg, 6 te Hongkong. Teiresias, 5 v. Port Said n. Gibraltar. Trajanus, 4 v. Maracaibo n. Bacchaquero. Utrecht 9 v. Southampton te Bona verw. Van Spilbergen, 4 350 m. W.ZW. Kp. St. Vincent Van Heutsz, 3 v. Singapore n. Kobe. Wiliemst da,pass. 5 Flores n. Engeland. Willem Ruys, 5 90 m NW. Billiton n. Tj. Priok. Waikelo, 4 v. Palembang n. Soerabja. Waingapoe, 5 te Ampenan. Wieldreeht, 4 60 m. W. Gibraltar. Woensdrecht, pass. 4 Lizard n. Stanlow. Waal, 5 v. Oran n. Antwerpen. Westerdam, pass. 5 Lizardbead n. New Yor*. West-land, 6 te Rio de Janeiro. Waterman, 6 170 m. voor IJmuiden verw. Weltevreden, 6 v. Antw. pass. 6 Vlissingen naar Londen. IJsei, 6 voor Hoek v. Holland verw. Zijpenberg, 3 te Triest. Zaan, verm. 7 Gefle n. Amsterdam. Zonnewijk, 6 te Panama verwacht. Zuiderkruis, 5 v. Soerabaja n. Wellington. KLEINE VAART Albergen, 4 v. St. Nazaire te Genua. Audaeia, 5 v. Rouaan n. Sharpness. Aligarve, 5 nog te Gloster. Att, 5 te Antwerpen. Agiena, 5 v. Vlissingen n. Dublin. Atlas, 4 v Gibraltar n. Amsterdam. Berina, 4 te Le Havre. Betty Anne, 5 v. Belfast n Leixoes. Beekbergen. 4 20 m. O. Algiers. Birmingham. 4 v. Antw n. Harlingen. Bree Helle, 5 v. Rotterdam n. Londen Cornelia b I, 6 te Setubal verwacht. Corrie b, 5 v Port Jerome te Sundsvall verw. Carpo, 4 v. Cork te Teignmouth. Coolsingel. 4 v. Plymouth n. Rotterdam. Corsica, 5 v. Vlissingen n. Norwich. Diligentia, 4 v. Thameshaven n. Ipswich. Dcmburgh, 5 50 m. NO. Casablanca. Driebergen, 5 v. Chalkis te Aghios Nicolaos verwacht. Douro, 4 v. Gothenburg n. Amsterdam. Depa, 5 v. Cuxhaven n. Goole. Deneb, Deni, 4 v. Holtenau n. Kopenhagen. De Ruyter, 4 v. Liverpool te Port Talbot. Erebus, 6 v. Antwerpen te Oporto vérw. Escaut, 3 v. Rotterdam te Le Havre. Ellewoutsdijk, 4 v. Londen n. Roscoff. Evertsen, 5 v. Rotterdam te Boulogne. Ferocia, vertr. 5 v. Le Treport n. Huil. Fiducia, 5 v. Terneuzen n. Londen. Follonico, 5 v. Rotterdam t-e Liverpool verw. Gaasterland. 3 v. Harlingen te Goole. Goote, 4 v. Kaolac te Dakar. Glory, pass. 5 Vlissingen. Henrica b, 5 v. Gosport n. Le Treport. Hartel, 4 v. Londen n Gravelines. Haskerland, 4 v. Harlingen te Leith. Ida Pieter, 4 v. Karlsham te Garston. Jan Herman, pass. 5 Vlissingen n. Casablanca. Jo, 4 te Gud'hjen. Java. 4 v. Cardiff n. Honfleur. Joost. 3 te Londen. Johannes, pass. 5 Vlissingen n. Bordeaux. Josef Swenden, 3 v. Bremen te Mostyn. Koningshaven, 4 v. Rouaan te Casablanca. Lucas Bols I. pass. 4 te Vlissingen. Larix. 3 Gibraltar gepass. n. Sete. Lukas m. pass. 5 Vlissingen n. Hamburg. Lydia. 4 v. IJmuiden n Gothenburg. Marjan, verm. 5 v. Antwerpen n. Maassluis. May Star, pas. 3 Kopenhagen n. Trond'heim. Marcella, 5 v. Liverpool n. Reykjavik. Marietje Bohmer. 4 v. Duinkerken te Dakar. Matthew, pass. 4 Beachyhead n. Birmingham. Meres, vertr. 5 v. Gent n. Gothenburg. Myfem. 4 v. Rouaan te Parijs. Michel Swenden. pass. 5 Vlissingen n. Preston. Nettie, 5 v. Bremerhaven te Grangemouth. Nassauhaven, 5 v. Rotterdam te Helsingborg. Neeltje b. vertr. 6 v. Londonderry n. Leixoes. Netta. 3 te Nantes. Nieuwland, 4 v. Rotterdam te Grangemouth. Noord. 4 15 m. ZW. Stavanger. Noorderlicht. 4 v. Rostock n. Gamleby. Noordland, 3 v. Aberdeen te Leith. Olwe, pass. 5 Vlissingen n. Ipswich. Omlandia. 4 v. Tanger n. Port Lyauiey. Peter Swenden, pass. 5 Vlissingen n. Ellesmare- port. Pavo. 3 te Bilbao. Ponto, 2 Ceuta gepass. n. Avonmout-h. Ponza, 3 Weatherbound Kalmar. Prinses Margriet. 3 v. Swansea te Gent. Prior. 6 v. Oran te Liverpool verw. Rapid. 4 v. Rouaan n. Parijs. Rijnhaven. 4 v. Agadir n. Rouen. Sporota, 5 v. Rotterdam n. Boulogne. Siivaplana, 4 v. Gothenburg n. Rutterdam. Soemba, 3 v. Genua te Mostaganem. Theano. 5 v. Dublin te Belfast. Ton, 5 v. Duinkerken n. Manchester. Trito, 5 v. Dublin te Amsterdam. Tyro. 4 v. Amsterdam te Par. Vrijburgh, 4 v. Bordeaux te Casablanca. Wilpo. 4 Kiel gepass n. Zaandam. Westersingel, 6 v. R'dam te Waterford verw. Wicker.burgh, pass. 5 Dover n. Casablanca. Wam, pass. 5 Vlissingen n. Londen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3