Russen willen in Washington over atoomenergie spreken Laniel redt zijn huid met handige manoeuvre Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Vijfde Stad Twee Thunder jets tegen elkaar gevlogen en neergestort Zaroebin, ambassadeur in Amerika, zalSovjet-regeringvertegenzvoordigen Franse regering blijft aan Economische successen geaccentueerd, buitenlandse problemen op achtergrond Piloten omgekomen; boerderij afgebrand; school beschadigd Eisenhower zou gebruik van A-bom overwegen Het woord is aan Voor de Stille Armen Winterse aanblik van Kenaupark Westen weigert spoedige vijf-landen-conferentie u - 68e JAARGANG No 152 DONDERDAG 7 JANUARI 1954 297e JAARGANG No 305 Minder werkloosheid in West-Brabant Heden eerste bespreking Bij nieuwe aggressie in Korea of Indochina Pravda paait Parijs Depressie kwam niet verder dan Den Helder Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen, Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VERLEDEN WEEK hebben in de Haar lemse gemeenteraad de stemmen gestaakt (17-17) over een voorstel van burgemees ter Cremers om de wethouders-salarissen van 7900 tot 10.000 per jaar te verho gen. De toelichting op dat voorstel hadden wij enige dagen eerder gepubliceerd. De burgemeester voerde daarin aan dat te genwoordig het wethouderschap de volle dige en toegewijde inzet van de gehele persoon vergt. De algemene tendenz van salariëring zowel in de particuliere als in de overheidssector diuidt bovendien op een juister waardering van het werk van ho gere functionarissen. En kosten van levens onderhoud zijn sinds 1939 zeer sterk ge stegen. De burgemeester uitte zijn over tuiging dat de Raad op deze gronden goed zou doen te besluiten, aan Gedeputeerde Staten van Noordholland mede te delen dat de wethouderssalarissen op 10.900 behoren te worden gesteld. Dit lijkt een beetje omslachtig uitgedrukt, maar het geeft de vorm aan waarin zoiets geschie den moet. Welnu, de Haarlemse Raad bracht het zoals gezegd niet verder dan tot een gelijk spel, om een op groener terreinen gebrui kelijke term te bezigen, over dit voorstel. Als bet raadslid Van Velsen niet afgewe ken was van de houding van zijn fractie (die der K.V.P.) zou het zelfs met 18-16 stemmen verworpen zijn. Nu moet er in de volgend'e raartszitting opnieuw over ge stemd worden. Dat geeft aanleiding er hier op terug te komen en de hoop uit te spreken, dat men tijdig ten Prinsenhove zal inzien dat men als gemeenteraad van de vijfde stad des lands is gekozen en moet handelen. Van dit inzicht gaf het debat op 30 De cember helaas geen blijk. Eén fractie wil de niet verder gaan met de verhoging dan 9000, drie andere wensten zich te bepa len tot een verhoging van vijf procent. Alleen de P. v. d. A., de A. R. en de eerder genoemde heer Van Velsen stemden met het boven-partijdige burgemeesterlijke voorstel in. Nu heeft liet u misschien al verwonderd dat over een dergelijk onder werp fractiesgewiis wordt gestemd. Is dit een zaak van partijpolitiek, van met elkaar strijdige beginselen, van diepe roerselen der menselijke ziel, van „de zuilen", om een geliefd vaderlands beeld te bezigen? Volstrekt niet. Maar men heeft er een soort politiek van gemaakt en welke dat ook moge zijn: groot is die niet. Dat is al klein voor de vijfde stad. Wat de wethou dersfunctie betreft: ieder d'ie daar van na bij iets van weet zal instemmen met het argument van de burgemeester, dat zij de volle mens vergt. Dat wordt dan ook wel bewezen door het feit, dat een wethouder er zijn oorspronkelijk beroep niet meer naast kan uitoefenen. In vooroorlogse tij den was dat anders; toen gold het nog als een nevenfunctie. De verandering is ge makkelijk verklaarbaar. Het openbare le ven is oneindig ingewikkelder geworden en eist veel meer zorg, aandacht en over leg, zeker in de eerste plaats bij diegenen die er een openbare bestuursfunctie in be kleden. Vergelijkt men de vooroorlogse wethouders-salarissen met de huidige, dan waren de vooroorlogse niet alleen veel be ter omdat de koopkracht van de gulden toen veel hoger lag, maar ook omdat de gelegenheid om eigen beroep te blijven uitoefenen het inkomen zozeer versterkte. En tenslotte: omdat men minder arbeid als wethouder behoefde te presteren. Nu zijn wij in een tijd van „dienivelle ring" gekomen een raar bastaardwoord, maar het heeft een goede betekenis: zich onttrekken aan vervlakking. Het Rijk is daarin voorgegaan en verscheidene ge meenten zijn gaan volgen: zij willen wet houders niet meer onderbetalen. Ongetwij feld is daarbij overwogen, dat men ervoor moet waken dat men bij vacatures de mensen kan krijgen, die de bekwaamhe den bezitten om zulke verantwoordelijke functies te bekleden. De bekwaamheden: dus ook de tact. het beleid, het inzicht. Niet alleen de kennis. De burgemeester van Utrecht, de vierde stad des lands, heeft het voorstel gedaan om de wethou derssalarissen tot 10.000 te verhogen en het is vlot aangenomen,- met alleen de stemmen der communisten tegen. De bur gemeesters van Amsterdam en Rotterdam, eerste en tweede stad des lands, hebben hun voorstellen om de wethouderssalaris sen tot 15000 te verhogen (dus anderhalf maal zoveel als in Utrecht en Haarlem is voorgesteld) vlot aangenomen gezien. De burgemeester van Den Haag, derde stad des land's, heeft juist gisteren een voorstel bij de Raad ingediend om het voorbeeld van Amsterdam en Rotterdam te volgen: 15000. Maar in Haarlem its men blijven steken in een staking der stemmen over tien mille, met peuterige tussen-voor stelletjes in een debat, waaraan ik liever maar niet uitvoeriger wil herinneren. Neen, dit schoot tekort. Gelukkig rest de kans om de tekortkoming te herstellen. Laat men die te baat nemen en de door de burgemeester voorgestelde terugwerkende kracht tot 1 Januari 1953 als bijzonder kort erkennen. Want het had al veel eerder moeten ge beuren. R. P. Nu de West-Brabantse suikerfabrieken de suikercampagne hebben beëindigd en het dijkherstel vrijwel in Brabant geen arbeidskrachten meer opeist is een over zicht samengesteld van de huidige werk loosheid in West-Brabant, het belangrijk ste werklozengebied in Noord-Brabant. Op het arbeidsbureau Etten-Leur zijn thans ongeveer 1800 werklozen geregistreerd, dat is 600 minder dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. In Roosendaal zijn thans 650 werklozen, dat is 400 minder dan het vorige jaar. Deze vermindering is veroorzaakt, doordat door het bedrijfsleven bijna 1000 arbeiders zijn aangetrokken. Staking electriciens in Engeland? Ambten-aten van het Britse ministerie van Arbeid zijn er Woensdag niet in ge slaagd het geschil tussen werkgevers en werknemers der Britse e 1 ectricite itsbedrij - ven op te lossen. De arbeiders eisen loons verhoging. Het is thans mogelijk dat de electriciens volgende week op ongeregelde tijdstippen het werk zullen neerleggen en dat daarna een algemene 24-uursstaking zal worden uitgeschreven. MOSKOU, (Reuter en United Press) De Sovjet-Russische regering heeft Woensdag te Moskou medegedeeld dat zij bereid is deel te nemen aan inleidende besprekingen met de Verenigde Staten te Washington over het vraagstuk der atoomkracht. Dit is door de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, medegedeeld aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Charles Bohlen. Washington is door Molotov als plaats van bespreking gekozen. Beide staatslieden hadden Woensdag binnen een week tijds hun tweede onder houd na president Eisenhowers voorstel voor het voeren van besprekingen met ge sloten deuren over het bereiken van rege lingen ter verzekering van de aanwending der atoomkracht voor vreedzame doelein den. In de officiële Russische mededeling wordt gezegd dat de Sovjet-regering te Washington zal worden vertegenwoordigd door de Russische ambassadeur bij het Witte Huis Zaroebin. Er is geen datum voor het begin der be sprekingen genoemd, doch wel werd te kennen gegeven dat zij zouden beginnen voor de bijeenkomst der vier ministers van Buitenlandse Zaken, welke 25 dezer te Berlijn een aanvang neemt. Te Washington zal van mening worden gewisseld over de werkwijze, welke bij eventuele onderhandelingen over het vraagstuk der atoomkracht dient te worden gevolgd. Er zal worden gesproken over het tijdstip voor dergelijke onderhandelingen, de plaats, waar zij zullen worden gehouden en het opstellen van een agenda voor de besprekingen. De mededeling werd uitgegeven door het j Sovjet-ministerie van Buitenlandse Zaken. Zij is in de officiële partijbladen „Pravda" en „Izvestia" op opvallende wijze gepubli ceerd. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld dat minis ter Foster Dulles verwacht de bespre kingen met cle Russen spoedig te zullen kunnen beginnen. Het erkent dat de Sovjet-Russen zelf Washington als plaats der besprekingen hebben voorgesteld. Franse voldoening In Franse diplomatieke kringen gaf. men Donderdagochtend vroeg niet-officieel uiting aan zijn voldoening over het instem men door de Sovjet-Unie met het houden van inleidende besprekingen te Washing ton over het aanleggen van een wereld voorraad van grondstoffen, welke bij de verwekking der kernsplijtingskracht wor den gebruikt. Men beschouwt in deze kringen de Rus sische instemming als een nieuw teken dat de komende vier-mogendhedenbesprekin- gen in Berlijn mogelijk positieve resultaten zullen opleveren, ondanks het pessimisme, dat ten deze in bepaalde Westerse kringen heerst. Londen: „Bemoedigend" Woensdagavond werd van Londense di plomatieke zijde verklaard dat de Russische instemming met het houden van atoom besprekingen in Washington de vrees van het Westen heeft verminderd, dat de Rus sen van de komende vier-mogendheden- besprekingen in Berlijn gebruik zouden kunnen maken voor propagandistische doeleinden, door bijvoorbeeld de eis te stellen van een internationaal verbod van atoomwapens. „Doch indien de heer Molotov op de be sprekingen in Berlijn het vraagstuk der atoomenergie zou opwerpen, zullen de Westelijke vertegenwoordigers het volste recht hebben behandeling hiervan te wei geren, in afwachting van de resultaten der besprekingen in Washington", aldus Lon dense diplomatieke kringen. Men acht het van dezelfde zijde bemoe digend dat het Kremlin Zaroebin, een der meest ervaren Russische diplomaten, als zijn vertegenwoordiger op de Washingtonse besprekingen heeft aangewezen. Vertegenwoordigers van de Hoge Com missarissen der V.S., Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie in Duitsland, zullen heden, Donderdagochtend, op het Britse hoofdkwartier in West-Berlijn bijeenkomen voor hun eerste bespreking over technische regelingen van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der vier landen, aldus is door Britse functionarissen te Berlijn medegedeeld. (Van onze correspondent in Parijs) Joseph Laniel, de Franse minister-presi dent, die vorige week vergeefs het ontslag van zijn regering aan president Auriol en zijn opvolger Coty had aangeboden, heeft gisteren in de beide Franse Kamers zekere overwinningen geboekt. In speciale zittin gen van zowel de Nationale Vergadering als de Senaat hebben respectievelijk Laniel en zijn vice-president, Paul Reynaud, balans redevoeringen met betrekking tot de ge voerde regeringspolitiek gehouden, en bij de uitslag van de stemming die daarop volgde, kwam voor liet kabinet een onver wacht grote, zelfs absolute meerderheid van 319 tegen 249 stemmen uit de bus. Te Londen is dezer dagen het huwelijk ingezegend tussen Rosemary Reece, de dochter van een der bewakers van de Tower en een Amerikaanse marine-officier Raymond Schubert. Het jonge paar schreed na de huwelijksinzegening langs een erewacht van officieren en bewakers, die een schilderachtig contrast vormden, gestoken als zij waren of in moderne costuums van onberispelijke snit of in de historische costuums van de Yeomen of the Guard. In de buurtschap Oeken, gemeente Drummen in Gelderland, zijn gistermiddag omstreeks half vier twee Thunderjet- straaljagers tegen elkaar gebotst en neer gestort. Brandende stukken van een van de vliegtuigen vielen op een boerderij, die geheel uitbrandde. De beide piloten, de 25-jarige gehuwde tweede luitenant-vlieger E. P. Luitink uit Zutphen en de 21-jarige ongehuwde ser geant-vlieger B. Wijsman uit Amsterdam, kwamen om het leven. De beide gezinnen, die deze boerderij bewoonden konden zich in veiligheid bren gen. Het andere vliegtuig stortte neer vlak achter de openbare school. Hoewel het vliegtuig een enorme krater in de grond sloeg, kreeg de school slechts lichte scha de. Een ambulance uit Zutphen, die zich onmiddellijk naar de plaats van het onge luk begaf kon niets uitrichten. De brand weren uit Eerbeek en Brummen konden niet beletten dat de boerderij totaal uit brandde. Het huisraad kon worden gered. In de boerderij woonden de gezinnen Mes land en Hamer. Omwonenden van de plaats waar de twee straaljagers zijn neergestort hebben verklaard, dat zij vlak voordat het ongeluk geschiedde, een geluid hebben gehoord dat leek op mitrailleurschoten. Brandende benzine De straaljagers behoorden tot een groep van vier, die in de omgeving van Zutphen oefenden. De klap. waarmee zij tegen el kaar botsten, werd tot ver in de omgeving gehoord. De boerderij van de heer Mesland, waar naast een van de Thunderjets viel, werd overdekt met brandende benzine en stond in een oogwenk in lichterlaaie. Het vee kon worden gered, evenals enig huisraad. De voorraad hooi en stro ging echter in vlammen op. Brokstukken van het tweede toestel, dat achter de openbare lagere school neer stortte, veroorzaakten een groot gat in het dak van de school. De brandweren pit Brummen en Eerbeek bestreden het vuur. Een gelukkige omstandigheid was, dat de leerlingen juist om drie uur de school had den verlaten. Er bevonden zich ook geen kinderen meer op de speelplaats. Bij een andere boerderij viel nog een zware ben zinetank door het dak. De benzine stroom de door de boerderij, doch veroorzaakte geen brand. Het vee kon hier tijdig uit de stallen worden gehaald. NEW YORK. (Reuter). Volgens de „New York Daily News" heeft president Eisenhower te kennen gegeven, dat zijn politiek voorziet in een aanval met atoom bommen op continentaal China, indien de Noordelijken de strijd in Korea hervatten of de Chinese communisten zich mengen in de strijd in Indochina. De Washingtonse correspondent van het blad, Ruth Montgomery, zegt dit vernomen te hebben van een niet nader te noemen Senator, die aanwezig was op een deze week gehouden besloten conferentie op het Witte Huis. De perssecretaris van het Witte Huis antwoordde desgevraagd dat hii geen com mentaar op bovengenoemd bericht had. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Santayana: Wie zich het verleden niet kunnen herinneren zijn gedoemd het te herhalen. S lotverantwoording E. Z. ƒ2,50; P. ƒ10,—; M. G. ƒ2,50; N. N. ƒ2.50; N. N. ƒ5,—; P. O. ƒ1,—; P. v. G. ƒ5,—; S. F. ƒ5,—; Mr. R. M. ƒ15.—; G. J. S. ƒ15.—; Dr. W. M. W. 5.—; E. V. 5,—; R. F. 1,—. Dagtotaal ƒ74,50. In het geheel is bij ons blad binnengeko men 10.862,26. 40 De inzameling is thans gesloten. Bij het Comité voor de Stille Armen is binnengekomen: M. H. F. ƒ500. Gestort bij de Twenlsche Bank: N. N. ƒ25,—; N. V. K. V.'s A. ƒ5,—; F. T. V. B. ƒ10,—; W. F. H. B. ƒ100.—. mê>4, m ymm Alle regeringspartijen spraken zich uit voor prolongatie van het zittende kabinet, tenminste tot na de conferentie van Berlijn. Bij de radicalen, waar klaarblijkelijk nog veel oud zeer over de gebeurtenissen in Versailles schrijnde, stemde ongeveer de helft samen met de socialisten en commu nisten tegen de premier.. Een houding, die voor een goed deel ook wel kan worden verklaard uit de weinig elegante wijze, waarop Laniel in zijn toe spraak zijn voorganger, de radicaal René Mayer, aansprakelijk stelde voor zekere lacunes in cle economische balans, die hij de Kamer presenteerde. De opzet van de minister-president was kennelijk met een motie van goedkeuring over zijn economisch beleid gedurende het afgelopen jaar een blanco volmacht voor zijn buitenlandse politiek te bemachtigen. Tn zijn exposé werden dan ook zekere suc cessen het budget, dat op een oor na is gevild, een staatskas waar weer wat geld in zit, een zekere stabiliteit in de prijzen, zelfs een overvloedige oogst en een daling ,jan het goud breed uitgemeten, terwijl over de brandende buitenlandse problemen Duitsland, Europees leger, Indochina, Noord-Afrika vrijwel niets werd ge zegd of met rappe snelheid werd heenge gleden. Edgar Faure, de minister van Financiën, die inderdaad een der sterkste figuren uii het kabinet is, moest dus de situatie voor zijn collega van Buitenlandse Zaken, Bi- dault, redden, en in dat plan is Laniel wel geslaagd. Minder overigens door zijn eigen voordracht, die beslist weinig meeslepend was, al klonk zijn stem dan ook soms fors, of dank zij zijn persoonlijke goodwill, die sinds Versailles zichtbaar is geslonken, dan wel uit hoofde van het simpele feit, dat zelfs zijn tegenstanders weinig of niets voelden voor een crisis op dit ogenblik. De parlementariërs hebben in hun kies districten de laatste dagen kunnen erva ren ,dat het publiek geen onverdeelde be wondering bezit voor de gedragingen, die zij in Versailles hebben gedemonstreerd en op dit moment zou een nieuwe crisis wel eens gevaarlijke reacties hebben kun nen oproepen. Een rfieuwe meerderheid, d'ie een andere politiek had kunnen voeren, staat boven dien kennelijk nog steeds niet op poten en tenslotte zou ook een andere regering aan de internationale verhoudingen toch niets kunnen wijzigen. Het ging er kort gezegd dus om, d'at Frankrijk in Berlijn acte de presence zou kunnen geven, en de verantwoordelijkheid voor een herhaling van de vernederende vertoning in Den Haag, waar Bidault arriveerde toen de conferentie al vrijwel geëindigd was, heeft blijkbaar toch niemand aangedurfd. Oppervlakkig bezien zal Bidault zich in Berlijn op de conferentie van de Grote Vier nu dus op een tamelijk comfortabele parlementaire meerderheid kunnen beroe pen. In feite is de situatie echter minder florissant. De regering heeft een meerder heid achter zich, die blijkbaar niet onte vreden is over de resultaten, die in de fi nanciële en economische sector zijn ge boekt, hoe bescheiden d'ie dan ook nog al tijd mogen zijn. Op het punt der buiten landse politiek heerst echter nog steeds de ergst denkbare onenigheid en verwarring en ook Bidault zal van al die uiteenlopen de meningen heel moeilijk de grootste ge mene deler kunnen bepalen. Maar de schijn is in elk geval gered, en dat is te genwoordig voor Frankrijk al een aanne melijke uitkomst. De consequenties van deze dubbelslach tigheid, die aan deze uitspraak ten grond slag liggen, zullen later wel blijken, wan neer de resultaaten van Berlijn zullen worden onderzocht, gesteld tenminste dat door die samenkomst resultaten zullen worden afgeworpen. In elk geval schijnt de meerderheid van de Franse volksverte genwoordiging te verwachten, dat Berlijn wel zoveel hoop op een betere verstand houding met Rusland zal kunnen openen, dat de Duitse herbewapening, en dus ook her Europese leger, op een nog wat langere baan zullen kunnen worden geschoven. Het is vooral die hoop geweest, welke de meerderheid er in heeft kunnen doen be rusten, dat Laniel zijn zetel voorlopig nog even behoudt. "v.,, wWM WÊÈÊmSmfflMi Zo'n smetteloze aariblik bood vanmorgen het Haarlemse Kenaupark onder zijn blank tapijt van verse sneeuw. LONDEN, (Reuier) Volgens diploma tieke kringen te Londen zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke „grote drie" zich op de komende confe rentie te Berlijn eensgezind verzetten tegen de Russische eis om korte tijd later een vijf-mogendheden-conferentie met com munistisch China te beleggen. De Sovjet- Unie heeft bij het aanvaarden van de Wes telijke uitnodiging voor Berlijn medege deeld, dat minister Molotov deze kwestie te berde zal brengen, omdat zij de tijd rijp acht voor een bespreking van alle punten van internationale spanning en de aan wezigheid van Peking-China haars inziens hiervoor onontbeerlijk is. Het Westelijke standpunt is echter, dat communistisch China eerst op een politieke conferentie inzake Korea een bewijs moet leveren van zijn vreedzame bedoelingen. Om deze reden wil het Westen de be sprekingen tussen de Noordelijken en de UNO te Panmoendjom hervatten teneinde vóór 25 Januari, de datum waarop de bij eenkomst te Berlijn begint, regelingen be treffende genoemde politieke conferentie te treffen. In dat geval zouden de Weste lijke „grote drie" er te Berlijn op kunnen wijzen, dat zij toch al binnen korte tijd be sprekingen met de Chinese communisten over aangelegenheden in het Verre Oosten zullen hebben. De zestien landen der UNO met troepen in Korea hebben op een bij eenkomst te Washington de wens tot uit drukking gebracht om zo spoedig mogelijk de onderhandelingen te Panmoendjom, die vorige maand werden afgebroken, te her vatten. Naar verluidt hebben de V.S., Engeland en Frankrijk bij hun jongste overleg be sloten, te Berlijn niet met Molotov in debat te treden over de voor- en nadelen van een vijf-mogendhedenconferentie. De Wes telijke ministers zullen de uiteenzetting van hun Russische collega aanhoren, hierna hun tegenargumenten naar voren brengen en vervolgens pogen de discussie over dit onderwerp te sluiten. Zij zullen echter rekening moeten houden met de Franse openbare mening, als Molotov de kwestie- Indoehina ter sprake brengt. In eerste instantie zal het Westen, aldus genoemde Londense kringen, er naar stre ven de besprekingen te Berlijn te beper ken tot het Duitse vraagstuk, dat de Weste lijke politici beschouwen als de toetssteen voor de Russische oprechtheid. Men ver wacht, dat de Westelijke mogendheden Rusland hierbij krachtige waarborgen zul len bieden tegen eventuele Duitse aggres sie Daarna zal het Westen het probleem van Oostenrijks onafhankelijkheid ter sprake brengen waarbij er bij Molotov op zal worden aangedrongen, het nagenoeg voltooide staatsverdrag te ondertekenen. Het Russische blad „Pravda" heeft er Donderdag weer bij Frankrijk op aange drongen een onafhankelijke buitenlandse politiek te voeren, aldus meldde Tass, het Rlissische persbureau. Een dergelijke politiek zou Frankrijk in staat stellen een grote rol te spelen bij de oplossing van het probleem van de veilig heid in Europa, aldus de Pravda. De Sov jet-Unie heeft, zo betoogde het blad, steeds een vriendschappelijke politiek jegens Frankrijk gevoerd wat in 1944 bezegeld is door een verdrag vatn wederzijdse bijstand. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen 24 uur bewoog een de pressie langzaam in Zuid-Oostelijke rich ting over de Noordzee in de richting van ons land. Zij bereikte vanmorgen om 4 uur het uiterste Noord-Westen van het land en lag toen juist tussen het lichtschip Ter- schellingerbank en het eiland Terschelling. Om 5 uur was Den Helder aan de andere zijde van het front gekomen. De wind was daar in korte tijd toegenomen van vrijwel windstil tot 16 meter per seconde met windstoten van bijna 20 meter per seconde, waarbij de temperatuur' steeg tot twee graden boven nul. Ook viel er enige regen. Het front kwam toen echter tot stilstand en begon weer iets terug te trekken, waar door een uur later in Den Helder de wind weer was afgenomen tot minder dan 4 me ter per seconde, waarbij de windrichting weer Oostelijk werd en de temperatuur tot onder het vriespunt daalde. Een aanval op het continentale vorstgebied kan hiermede als afgeslagen worden beschouwd. (van hedenmorgen 7 uur) 60 C 60 weers- toestand ■O "3 o S-g Sg 11 s"S S3 Ht- Z.5 Oslo onbewolkt NW 1 -5 0 Stockholm sneeuw ZW 2 -2 1 Kopenhagen geheel bew. NNW 2 -3 0 Londen geheel bew. N 7 1 1 Amsterdam sneeuw O 6 -3 1 Brussel mist NNO 4 -7 0 Parijs sneeuw NNW 3 0 0,1 Bordeaux sneeuw windstil 0 1 Grenoble sneeuw NNO 3 -4 0,3 Nice onbewolkt NW 5 2 0 Warschau geen opgaaf ontvangen Berlijn nevel windstil - 10 0 Frankfort sneeuw WZW 2 -6 0,6 München nevel W 3 -7 0,3 Zürich sneeuw O 1 -7 1 Genève sneeuw WZW 1 -6 0,4 Locarno onbewolkt O 1 - 10 0 Innsbruck sneeuw windstil -6 0,5 Wenen geen opgaaf ontvangen Rome mist NO 3 0 8 Helsinki sneeuw Z 4 0 0,5 Neerslag laatste 24 uur fx*>ooooooor -rnmr.^'rxxxw >i"*YxyxoDooccocooonrjooooocooOt WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende sneeuwbuien. Over wegend matige wind uit Noordelijke richtingen. In het Zuid-Oosten van het land malige tot lichte vorst, in de kust provincies lichte vorst tot temperatu ren om het vriespunt. 8 Januari Zon op 8.47 uur. onder 16.47 uur. Maan op 10.20 uur, onder 21.25 uur. Maanstanden 12 Jan. 1.22 uur: Eerste kwartier 19 Jan. 3.37 uur: Volle maan. 27 Jan. 4.28 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 8 Januari Hoog water: 5.49 en 18.02 uur. Laag water: 1.33 en 13.51 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1