$pit ofjickt Toch ia ket zo SLOAN'S liniment DERMA Den Haag is boos op Zandvoort PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws In Nederland om de 440 meter spoorweg een overweg West-Duitse socialisten verwijten kanselier Adenauer „sabotage" DONDERDAG 7 JANUARI 1954 Ir. F. Q. den Hollander: Het systeem van halve bomen annex knipperlichten voldoet goed OPRUIMING Gerechtelijke schouw in Wcesperkarspel SKITONPETJES Debat over E.D.G. nog voor de Berlijnse conferentie De radio geeft Vrijdag Mr. J. A. de Wilde 75 jaar Crematie dr. M. S. Lingbeek Bakkers in Kampen protesteren Nieuwe antennemasten on Nieuw Guinea Raad was te haastig Defensie-commissie op bezoek bij SHAPE Grondwetscommissie is met haar werk gereed Dame»! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen Grafschrift van Silo De president der Nederlandse Spoor wegen, ir. F. Q. den Hollander, heeft gis termiddag te Utrecht een uiteenzetting gegeven over het vraagstuk der overwe gen. En evenals twee jaar geleden, toen dit onderwerp tevens in de brede werd be licht, zei ir. Den Hollander dat de wégge bruiker discipline dient te betrachten bij het naderen en oversteken van een krui sing (snijpunt) weg-spoorweg. Talrijk zijn de gevallen, dat de wegebruiker de signa len, die aanduiden dat een trein nadert of dat de baan nog niet veilig is, negeert. „Van hun kant doen de N.S. alles wat in hun vermogen ligt om de onregelmatig heden te beperken. Laten dus de gebrui kers van de weg zich ook inspannen die onregelmatigheden tot een miminum te beperken door bij de overwegen (onbe waakte, met knipperlichten of knipperlich ten annex halve slagbomen beveiligde en oOk bewaakte) de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen", aldus ir. Den Hollan- der. Tevoren had hij medegedeeld dat het electrifieatie-plan nagenoeg voltooid is en dat vóór het einde van dit jaar vrijwel alle reizigerstreinen, voortbewogen door stoom, vervangen zullen zijn door diesel-electri- sche treinstellen. Beveiliging, emplacemen ten en gebouwen werden verbeterd; de treinenloop werd beter in de hand gehou den en frequenties konden worden opge voerd. Een kenmerk van het bedrijf is voorts dat het hoe langer hoe meer homo geen wordt: oud materieel van de hoofd lijnen wordt niet. meer naar de zij-lijnen gedirigeerd, doch deze lijnen kregen of krijgen ook nieuw materieel. Op de zijlijnen ziet men geen „historische optochten" meer. Overwegen „Spoorwegvijand nummer één" noemde ir. Den Hollander de overweg („welke weg gaat overigens óver de andere weg", vroeg hij). De wens alle overwegen uit te ban nen is echter niet te verwezenlijken. Doch waar het (financieel o.m.) mogelijk is, worden overwegen vervangen door vrije kruisingen of worden meteen vrije krui singen aangelegd (in 1953: 31). Deze wer ken kosten echter buitengemeen veel geld (per tunnel ten minste 1.000.000.zo dat de aanleg van vrije kruisingen traag zal verlopen. De beste beveiliging (afgezien van dub bele slagbomen) achten de N.S. het systeem van de knipperlichtinstallaties annex hal ve afsluitbomen. Deze mening wordt on derschreven door de contactgroep over wegbeveiliging onder voorzitterschap van ir. J. Slim, hoofdingenieur van het direc toraat-generaal van het Verkeer, en waar in zitting hebben vertegenwoordigers van de K.N.A.C., A.N.W.B., Rijkswaterstaat en N.S., en door Amerikaanse deskundigen voor overwegbeveiliging. Kent Nederland momenteel negen met halve bomen en knipperlichten beveiligde overwegen, dit aantal zal gestadig worden uitgebreid, evenals steeds meer overwegen met natriumlampen extra verlicht zullen zullen worden (in 1952 en 1953 werden 59 overwegen op zulk een wijze verlicht, in 1954 zullen enige honderden volgen). Ons land telt 7224 overwegen (waar onder 3435 particuliere en 2264 onbewaak te zonder knipperlichtinstallatie), hetgeen wil zeggen dat gemiddeld op iedere 440 meter spoorweg één overweg voorkomt. Het index-cijfer van de fouten, veroor zaakt door het N.S.-personeel, is volgens ir. Den Hollander in 1953 ten opzichte van 1952 enigszins gedaald, ondanks het feit dat het aantal treinkilometers van 61.000.000 steeg tot bijna 65.000.000. Ook de overwegwachters maken af en toe fouten. Zo sloten zij in 1953 ongeveer 1 op de 80.000 keren, dat een trein een overweg zou passeren, de bomen niet of te laat. Met betrekking tot de afgelegde trein kilometers was de verhouding tussen het aantal keren niet of te laat sluiten van overwegen in 1951, 1952 en 1953 resp. 1, 0,72 en 0.87. Hiertegenover staat echter, dat in 1951 door het tijdig ingrijpen van spoorwegpersoneel 111 aanrijdingen van een trein met een wegverkeersmiddel wer den voorkomen, in 1952: 150 en in 1953 179. In 1953 werd overigens ongeveer 300 maal een overweg niet gesloten. ADVERTENTIE ZATERDAG begint de BOEKHANDEL LOOSJES GROTE HOUTSTRAAT 100 RIJKSSTRAATWEG 125 - HAARLEM De vijfde Kamer van de Amsterdamse rechtbank heeft zich bij de behandeling van de zaak tegen de 37-jarige mevrouw E. J. van H.-S., die ervan verdacht wordt haar buurman, de 63-jarige veehandelaar G. van der R., om het leven te hebben ge bracht, voor een schouw en een verhoor naar Wcesperkarspel begeven. Daar werd het voorgevallene gereconstrueerd, niet alleen de doodslag die volgens de ver dachte en haar raadsman uit noodweer was geschied maar- ook het verbergen van het lichaam van de verslagene onder de vloer van de gang van haar woning. Er zal over de vrouw een tweede psy chiatrisch rapport worden uitgebracht. ADVERTENTIE ADVERTENTIE met rits en bontrand. Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 15438 Haarlem-Noord Bij spit. rheumatiek, spierpijn, jicht dringt de genezende warmte van SLOAN'S LINIMENT diep door en geeft direct verlichting. In ons kli maat moet U altijd SLOAN'S in huis hebben. SLOAN'S doodt de pijn. BONN (van de correspondent van het A.N.P.) De sociaal-democratische partij heeft Woensdag Bondskanselier Adenauer beschuldigd van pogingen om de conferen tie van Berlijn te saboteren. De partij heeft deze beschuldiging door middel van haar eigen persdienst geuit, nadat dr. Adenauer niet bereid is gebleken het in Bonn op sta pel staande debat over de voor de Duitse bewapening nodige grondwetswijziging tot na de conferentie uit te stellen. Oorspronkelijk was dit debat vastge steld op de volgende week, doch de rege ringspartijen hebben Woensdag besloten het een week te verschuiven teneinde het niet te doen samenvallen met de zitting van het Straatsburgse Kolen- en Staalpar lement. De socialisten hadden verlangd de grondwetswijziging tot na de Berlijnse con ferentie uit te stellen. Zij hebben heftig ge reageerd op de afwijzing van dit verzoek. „Inplaats van alles te doen om in het belang van Duitsland de atmosfeer op de conferentie zo gunstig mogelijk te doen zijn, wordt nu de ene explosieve lading na de andere aangebracht. De verdachte haast van de Bondskanselier en van delen der coalitie kunnen slechts ten doel hebben de kansen op resultaat bij de conferentie der vier te beïnvloeden", aldus de socialistische persdienst. Dr. Adenauer persoonlijk heeft het so cialistische bezwaar tegen een nieuw E.D.G.-debat in Bonn aan de vooravond van de conferentie terzijde gelegd met de opmerking, dat het een zeer slechte indruk voornamelijk op het aarzelende Frankrijk zou maken, indien men nu ook in Bonn zou gaan afwijken van het eenmaal vast gelegde schema. De persdienst van de partij van dr. Ade nauer heeft geantwoord op de socialistische beschuldiging aan het adres van de kanse lier, dat deze zou trachten de aanstaande Berlijnse conferentie te saboteren. Naar de HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.35 Pla ten. 10.00 Kinderen en Mensen, 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Vocaal dubbelkwartet. 11.05 Voordracht. 11.25 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weer bericht. 12.33 Sport. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Mozartvleugel. 14.50 Voordracht. 1510 Jeugdkoor. 15.30 Amusementsmuziek. 16.00 Lichte muziek. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Draaiorgelspel. 17.50 Reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Verzoek- programm;.. 18.45 De haverkist, hoorspel. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Klein koor. 19.30 Mensen en conflicten, hoorspel en causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Benelux. 20.30 De vrou wenemancipatie, hoorspel. 21.00 Voor de jeugd. 21.3" Lichte muziek. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Dansmuziek. 22.40 Van daag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Omroeporkest. HILVERSUM II. 298 M. 7 00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 "n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Pla ten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Tenor en piano. 11.25 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amusementsmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest en soliste. 14.00 Schoolradio. 14.30 Platen. 15.20 Voor dracht. 15.40 Mozartvleugel en viool. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Cembalo, viool, fluit en strijkkwintet. 16.55 Zang en voordracht. 17.25 Platen. 17.45 Friese uitzending. 18.00 Fanfarecorps. 18.20 Platen. 18.45 Muz. v. blazers. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzen ding: Mr. D. J. von Balluseck en emigratie praatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Marinierskapel. 21.10 Het land van morgen. 2130 Platen. 22.25 Langs wegen van kunst en schoonheid. 22.45 Avondnverdenking 23.00 Nieuws en SOS-bermhten. 23.15-24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15 Televizier. 20.2521.45 Plan E, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 1145 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00. 15.00 en 15.15 Platen. 15.45 Koorzang. 16.00 Strijk kwartet. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18 00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Kron. v. d. Bond v. Grote Gezinnen. 20.05 Koorzang. 20.15 Orkest-concert. In de pauze: Kunstkalei- doscoop. 21.50 Platen. 22 00 Nieuws. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Dansmuziek. 2? 55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 m.). Oud-minister mr. J. A. de Wilde is van daag 75 jaar geworden. Mr. Jacob Adriaan de Wilde werd op 7 Januari 1879 te Goes geboren. Zijn vader was lid van Gedeputeerde Staten van Zuid'hollamd. Hij studeerde aan de V.U.- klassieke letteren, maar wijdde zich, na het candidaatsexamen te hebben afgelegd, aan de juridische studie. In 1905 promo veerde hij aan de gemeente universiteit te Amsterdam. Aanvankelijk was hij advo caat en procureur te Goes, daarna vestig de hij zich in Den Haag. Daar trad hij al spoedig op politiek geleid op de voorgrond. In 1916 bracht de A.R.-partij hem in de gemeenteraad, die hem in 1919 tot wet houder koos. Eerst was hij wethouder van financiën en in 1923 werd hij het ook van de bedrijven. Mr. De Wilde had tegelijk met dr. Drees zitting in het Haagse col lege. Ilij was voorzitter van de raad van beheer der H.T.M. en van de Haagse Maat schappij voor Gasdistributie. In 1918 werd mr. De Wilde gekozen tot lid van de Twee de Kamer. Van 19331937 was hij mi nister van Binnenlandse Zaken en van 19371939 minister van Financiën. In 1941 werd hij gegijseld. Als gijzelaar verbleef hij te Vught, Haaren en St. Michelsgestel. Na zijn vrijlating nam hij zitting in de toen gevormde toporganisatie van de ille gale A.R.-partij waarvan hij bij de bevrij ding voorzitter was. Mr. De Wilde heeft ook zitting gehad in de Eerste Kamer. Hij maakte ook deel uit van de staatscommis sie voor de schrijfwijze van de Nederland se taal en was mede-oprichter en hoofd redacteur van het dagblad de Nieuwe Haagsche Courant. Het. stoffelijk overschot van dr. M. S. Lingbeek, oud-huisarts en vriend van Paul Kruger, die eveneens door banden van vriendschap was verbonden aan de generaals Botha, De Wet en De la Rey en die onder meer tweemaal grootmeester In de orde der Vrijmetselaren was, is giste ren in het crematorium te Velsen verast. In de aula heeft dr. Erp Taallman Kip, voorzitter van de medische kring in Ne derland, de levensloop van de overledene geschetst. Daarna voerden achtereenvol gens het woord dr. J. H. de Waard, na mens het kapittel van de Gelderse Broe derschap, de heer G. J. Ham uit naam vam de loge „De oude landmerken' en de heer J. J. L. Caron, die de opperraad vertegen woordigde. Zij allen legden bloemen op de baar. Nadat de kist onder orgelspel was ge daald, heeft ir: C. Lingbeek, zoon van de overledene voor de betoonde belangstelling dank gezegd. ADVERTENTIE VOOR Z///////M/////M//0, HANDEN j grote tube thans 95 e. De bakkerspatroons in Kampen hebben in telegrammen aan minister Mansholt en aan de Tweede Kamer geprotesteerd tegen de thans door de regering vastgestelde nieuwe broodprijzen, speciaal tegen de voor Kampen vastgestelde prijsverlaging van het tarwebrood met één cent. Het plan bestaat binnenkort in Zwolle een protestvergadering van alle bakkers in de provincie Overijsel te houden. In 's-Hertogenbosch zijn de bakkersge zellen ontstemd omdat de patroons na de jongste regeringsmaatregelen ten aanzien van de broodprijzen weigeren de loons verhoging van vijf procent uit te betalen. De gezellen zullen niet tot staking over gaan maar willen, als de patroons op hun standpunt blijven staan een proces uit lokken. Zij zullen, als Zaterdag de hogere lonen niet worden uitbetaald, zich met de Katholieke Arbeiders Beweging in verbin ding stellen. Radio-ontvangst aanzienlijk verbeterd Als men Ifar, dat soldatendorp aan de voet van de cycloop, een kleine dertig me ter van Nieuw-Guinea's hoofdstad Hollan- dia, binnen rijdt, ziet men in de top van een 62 voet hoge antennemast een blauw witte vlag wapperen: de vlag van de ver bindingsdienst. Er staan nog drie van zulke master, bij; zij zijr. alle opgesteld dooi de mannen van de verbindingsdienst. Er was een zeer dringende behoefte aan deze nieuwe installatie. De oude masten waren gericht op Java en voldeden daar door niet goed voor de interne communi catie op Nieuw-Guinea zelf. Door deze vier nieuwe antennemasten, die in de An tillen ter beschikking waren gekomen, is het radioverkeer op Nieuw-Guinea er sterk op vooruitgegaan en werd ook de ont vangst op de buitenposten beter. De masten werden eerst met de „Oranje stad" naar Rotterdam gebracht en vandaar met de „Rempang" naar Nieuw-Guinea. Die laatste reis verliep overigens niet zo voorspoedig: toen het schip in Singapore lag, brak er brand uit in een van de rui men en uitgerekend in het ruim.fwaarin het materiaal voor de verbindingsdienst lag opgestapeld. Alleen de vier radiomas- ten, die eens tot het zendcomplex op Suri name hadden behoord, kwamen onge schonden uit de vlammenzee. Den Haag, althans het ministerie van Financiën, is boos op Zandvoort. Het De partement heeft namelijk blijk gegeven van zijn ontstemming over het feit, dat de Zandvoortse raad het voorstel tot herbouw van het Zuiderbad heeft aangenomen voordat genoemd ministerie zijn fiat heeft gegeven op de voorstellen van het Depar tement van Wederopbouw over deze kwestie. Zandvoorts burgemeester is daarop schielijk naar Der. Haag gegaan om het ministerie duidelijk le maiken, dat me>n in Zandvoort uiteraard heeft rekeniing 'te houden met het zomerseizoen en dat men gaarne wil zien, dat i«n elk geval een deel van het Zuiderbad - de badinrichting - in het komend seizoen nog bedrijfsklaar zal zijn. Hoewel een zegsman va.n het ministerie van Financiën verklaarde dat door deze gang van zaken het departement enigszins in een dwangpositie is gebracht, verzeker de deze woordvoerder tenslotte toch, dftt dit geen enkele invloed zou uitoefenen op het besluit van het ministerie. In Zandvoort wacht men nu met span ning het resultaat van de departementale overwegingen af. De tijd om nog voor het seizoen gereed te komen is nu wel uiterst minimaal geworden. En wanneer het ministerie zou berichten dat het de door de minister van Weder opbouw reeds goedgekeurde rijksbijdrage zou moeten verminderen, zou de gemeen teraad opnieuw dienen te worden geraad pleegd, zodat het Zuiderbad dan zeker d'it jaar niet meer voltooid zou kunnen wor den. mening van het orgaan der C.D.U. kan de conferentie alleen tot het gewenste resul taat leiden „wanneer de democratische krachten der vrije wereld en daarmee ook die van de bondsrepubliek hun gemeen schappelijke wil duidelijk bekend maken". Wanneer er werkelijk sprake zou zijn van sabotage dan zou die volgens de christelijke partij worden bedreven door de socialisten met hun negatieve houding tegenover de pogingen om Europa te verenigen. Ook in haar dagelijks bulletin heeft de Bondsregering Woensdag nog eens verze kerd, dat zij het tot stand komen der con ferentie sedert jaren gewenst heeft „daar de hereniging van Duitsland in vrede en vrijheid uiteraard haar meest brandend verlangen is". (Van onze correspondent in Parijs) De leden van de defensie commissie uit de beide Nederlandse Kamers brengen in gezelschap van minister Staf en de staats secretarissen Moorman en Kranenburg be nevens enkele hogere officieren een twee daags bezoek aan het SHAPE-hoofdkwar- tier in de omgeving van Parijs. Gisteren heeft het gezelschap een uit eenzetting over de militaire situatie uit de mond van de SHAPE-opperbevelhebber, generaal Gruenther, kunnen beluisteren, met wie daarna gezamenlijk de lunch werd gebruikt. Er zijn ook industriekampen bezocht en voor heden stond er een visite aan Fon- tainebleau op het programma, waar de commandant van de strijdkrachten in de centrale sector van Europa, de Franse maarschalk Juin, zijn hoofdkwartier heeft ingericht. Generaal Gruenther heeft een exposé gegeven, dat ongeveer 40 minuten duurde, waarna in een voortreffelijke atmosfeer de vele vragen van de Nederlandse parlemen tariërs door hem beantwoord werden. Na tuurlijk zijn daarbij ook politieke aspecten ter sprake gekomen en het spreekt even eens wel vanzelf, dat het Europese leger daarbij niet veronachtzaamd werd. Minister Staf verklaarde volledig te ver trouwen dat de EVG nu ook door de Eerste Kamer aanvaard zal worden. Het is be langrijk dat Nederland hierin voor gaat. i Niet alleen vanwege het goede voorbeeld, maar vooral ook omdat wij dan daarna meer recht zullen hebben bepaalde argu menten ten voordele van het Europese le ger tegenover andere landen te doen gel den. Ofschoon de minister zich publiekelijk hier niet nader over kon uitlaten, mag men, geloven wij, veronderstellen, dat hij hier in het bijzonder dacht aan de geprojec teerde samenwerking tussen Engelse en Nederlandse troepen, waardoor tevens aan de Franse eisen zou worden voldaan inzake permanente legering van Britse eenheden op het Europese continent als tegenwicht voor de toekomstige twaalf Duitse divisies. De Staatscommissie tot Herziening van de Grondwet heeft haar werkzaamheden geëindigd. Bij Koninklijk Besluit zijn de voorzitter van deze commissie en een drie tal leden van haar secretariaat onderschei den. Aan mr. J. R. H. van Schaik, minis ter van Staat, lid van de Raad van State is het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau verleend. Jhr. mr. A. J. M. van Nispen tot Pan- nerden, administrateur bij het ministerie van Algemene Zaken, is benoemd tot offi cier in deze orde, mej. mr. H. S. Bok, re ferendaris bij het ministerie van Algemene Zaken en mr. W. Duk, referendaris bij het ministerie van Justitie, zijn benoemd tot ridder in deze orde. Minister-president dr. W. Drees heeft Woensdagmiddag aan de betrokkenen mededeling gedaan van deze Koninklijke onderscheidingen. Dit geschiedde tijdens een lunch, waaraan alle leden van de com missie, de minister-president en de minis ters Beel en Kernkamp aanzaten. In een toespraak heeft dr. Drees het om vangrijke werk van de commissie geme moreerd, waarvoor hij namens de regering zijn grote waardering uitsprak. ADVERTENTIE Doof dat znnrbranden op Uw maag. Neem een of twee Rennies als er van Uw maal eens iets „verkeerd gevallen" is. Rennies blussen dat zuurbranden dadelijk. Een sma kelijk middel, onfeilbaar in zijn werking en... onopvallend in te nemen. Iedere Rennie hygiënisch verpakt één voor één. 57. Mei een gemoedsrust, die uver hel al gemeen hij een schoon geweten past, schreed Joris tegen de namiddag het ge bouw van de Nieuws Ram uit. „Welaan", mompelde hij aangedaan, „hier neemt mijn loopbaan als Meesterverslaggever dus een einde. Nimmer meer zal ik in deze burcht van voorlichting en nieuwsvoorziening ver toeven. Doch ik mag wel aannemen, dat ik met mijn laatste artikel een waardig af scheid van het krantenbedrijf heb geno men; het zal zeker een sensatie verwek ken!" En hij luisterde bekoord naar hel schorre geschreeuw van de krantenjongens die acnier hem het gebouw uUsiormaeu: „Nieuws Ram! Extra editie! Rover Blob- neus vertelt zijn eigen geschiedenis!!" „Een opzienbarend artikel", mompelde Joris nog eens, „ik heb de halve politiemacht moe ten opsluiten, om het te kunnen schrijven. Doch thans lijkt het mij verstandig, indien ik mij schielijk verwijder!" De opgesloten politiemacht zaï intussen treurig in de ge heime kelder. „Het zal wel lang duren, voor ze ons hier vinden", bromde de in specteur mistroostig, „wat zal mijn vrouw zeggen, als ik niet op tijd voor hei eten oen?!' „Luisicr eens!'nep een agent plot seling, zijn oor tegen de deur drukkend, „ik hoor voetstappen! Zij komen nader! De grendel wordt verschoven!!" Even later werd de deur geopend en een agent ver scheen. „Zo", riep hij, „dus het is TOCH waar! Blobneus had jullie hier wérkelijk opgesloten!" „Wat is waar?", vroeg Panda, „en hoe wist u, dat we hier zaten?!" „Het stond in de Nieuws Ram", antwoordde de agent, de laatste editie van dit blad to nend..Blobneus, alias de Meesterverslag gever. heeft daarin al zijn streken beschre ven!!" j Ontvoering. De achtjarige Colin Bryans is Woensdag door een onbekende vrouw ontvoerd, toen hij zijn school te Brigh ton verliet. Voordat de onderwijzer had kunnen ingrijpen, was de vrouw met de jongen in een auto in de richting Lon den weggereden. De moeder van Colin had reeds eerder dreigbrieven ontvan gen. Sindsdien had het onderwijzend personeel opdracht de jongen alleen aan zijn moeder mee te geven. Schok. Woensdagochtend is in de streek van Genk een zeer hevige aardschok gevoeld, die vijf seconden duurde. De eerste indruk was, dat zich ergens een zware ontploffing had voorgedaan, doch bij onderzoek bleek zulks niet het geval te zijn geweest. Een mijnwerker die in een mijn te Genk op 900 meter diepte aan de arbeid was, verklaarde, dat hij op het voornoemde uur in de mijn een geweldige luchtverplaatsing had gecon stateerd. Droogte. Als gevolg van een aanzienlijke daling van de waterstand ligt de scheep vaart op de gehele middenloop van de Rijn vrijwel stil. De droge kou van de laatste dagen, die door een lange periode van droogte werd voorafgegaan, heeft de reeds moeilijke situatie nog verer gerd. Talrijke vaartuigen zijn vastge vroren. Op bepaalde punten is de wa terstand nog slechts 50 a 60 centimeter. Men verwacht, dat binnen enkele dagen ook de scheepvaart op de Main zal komen stil te liggen. Strafbaar. Kit Clardy, republikeins lid van de commissie tot bestrijding van on-Amerikaanse bedrijvigheid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft een wetsontwerp ingediend, dat voorziet in het strafbaar stellen van het lidmaatschap der Amerikaanse commu nistische partij met een boete van ten hoogste tienduizend dollar en tien jaar gevangenisstraf. In het ontwerp wordt ook „elke andere organisatie, die er naar streeft het gezag der Amerikaanse rege ring op gewelddadige wijze aan zich te trekken of die poogt de regering omver te werpen", buiten de wet gesteld. Verworpen. Een woordvoerder van het „Foreign Office" heeft meegedeeld, dat de Britse regering de beschuldiging van Jemen, dat Engeland de bevolking van de protectoraten in Zuid-Arabië intimi deert, heeft verworpen. De Britse rege ring is, aldus de woordvoerder, van mening, dat de Jemenitische regering geen enkele zeggenschap heeft over het gebied in kwestie, dat deel uitmaakt van het protectoraat Aden. Ongeluk. Vijftien leden van de Britse luchtmacht, die na een rugbywedstrijd naar hun basis terugkeerden, zijn Woensdagavond om het leven gekomen, toen hun toestel in een sneeuwstorm 40 kilometer ten Noordwesten van Londen neerstortte. De enige overlevende werd met zware verwondingen in een zieken huis opgenomen. Protest. Frankrijk heeft bij de Egyptische regering geprotesteerd tegen de toon van Egyptische radio-uitzendingen en dag bladartikelen, waai door „terroristische bedrijvigheid in Marokko" wordt aan gemoedigd, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs Woensdag meegedeeld. Onzekerheid. Regeringsfunctionarissen van landen van het Britse Gemenebest heb ben in Sydney verklaard te vrezen, dat de heersende onzekerheid ten aanzien van de door Amerika te volgen handels politiek en in het bijzonder de tarief politiek het onmogelijk zal maken, dat de economische conferentie van het Britse Gemenebest, die morgen begint, belangrijke besluiten neemt. Hulp. Amerika, Engeland en Frankrijk zijn met Joegoslavië overeengekomen, dat zij hun economische hulpverlening aan Joegoslavië tot 30 Juni zullen voort zetten. In het lopende Amerikaanse be lastingjaar zal Amerika 75.750.000 dol lar verschaffen, Engeland 3 millioen pond sterling en Frankrijk het equiva lent van 2 millioen pond sterling. De drie landen hopen, dat zij de hulpver lening, waarmede in 1951 een aanvang is gemaakt om te helpen een financiële ineenstorting van Joegoslavië te voor komen, dit jaar definitief zullen kunnen eindigen. ADVERTENTIE OMSTREEKS het jaar 200 na Chr. heeft de arts Quintus Serenus Sammonicus voor voortreffelijk middel aanbevolen te gen koorts, kiespijn en andere narigheden. Wanneer n.l. het woord abra- cadabra in 11 regels, die telkens één letter minder be vatten, op een stuk perka ment wordt geschreven en dit kleinood wordt aan een vlasdraad om de hals gedra gen, kan het welhaast niet anders, of de lichamelijke on gemakken vlieden heen, gelijk ongedierte voor DT.T. De toverformule die de patiënt bij zich moest dragen, zag er dus als volgt uit: abracadabra abracadabr abracadab abracada a b r a c a d a b r a c a a b r a c abra a b r a b Tegenwoordig heeft het woord abraca dabra uitsluitend nog de betekenis van onzin en wartaal en daar zal wel veel waars in zitten, maar desondanks is bo venstaande driehoek een wiskundige merk waardigheid, want in die figuur kan het woord abracadabra op niet minder dan 1024 verschillende manieren in horizontale en schuin-verticale richting worden gele zen. hetgeen zeer zeker tot het verdwijnen van koorts of kiespijn zal bijdragen. Vroeger, toen het in elkaar knutselen van dergelijke letterfiguren een gewild bedrijf was, had men voor een zo groot aantal mogelijkheden die in de rangschikking van slechts enkele letters verborgen lag, meer oog dan thans, nu niemand meer de tijd heeft zich daarin te ver meien. .Het verst in dit opzicht heeft de auteur het gebracht, die het grafschrift op de zerk van Silo in de kerk San Salvador te Oviëdo, in Spanje, heeft ge rangschikt. Dit opschrift ziet er als volgt uit: ticej speen ceps fecit icespecnincepsfeci cefspecnirin cepsfec efspecnirprincepsfe fspccnirpoprincepsf specnirpoloprinceps pecnirpoliloprincep ecnirpo li Silo prince pecnirpoliloprincep specnirpoloprinceps fspecnirpoprincepsf efspecnirprin cepsfe cef specnirincepsfec icef specnin ceps feci t ice speen ceps fecit Op het eerste gezicht schijnt deze figuur ons één brok willekeur toe, maar wanneer u aanvangt bij de S in hel midden kunt u in de richting van de t's op de vier hoek punten lezend, op 45.760 verschillende manieren de zin vormen„Silo princeps fecit", hetgeen zoveel betekent als „Vorst Silo heeft (mij) gemaakt". Hoewel dit op de grafzerk van Silo niet als zodanig is vermeld, lijkt ons deze let- tervierhoek een uitstekend middel tegen slapeloosheid. Maar u moet haar niet aan een vlasdraad om de hals hangen, doch zonder mankeren alle vijfenveertigduizend manieren „ausprobieren". Slaap wel! Over slaap willen we graag nog iets meer vertellen, want daarbij doen zich veel belangwekkende bijzonderheden voor. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON, I

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2