Van Dalsum als Don bij „Theater" Camillo „De Koerier" liet zijn duiven zien De dierenwereld van C .Timmer Volksdansfeest in het Krelagehuis Twee botsingen op gladde Herenweg „Papieren museum" van moderne kunst Grote teleurstelling in Heemstede Amsterdamse Beurs MAANDAG 11 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Burgerlijke Stand van Haarlem Aanbesteding derde deel Coornhertlyceum K.v.K.-Den Haag wil Malieveld als heliport Heemsteedse agent slachtoffer van plicht Ernstig ongeluk bij de Schouwtjesbrug Biljartclub „Ado" vierde feest Duivenlief hebbers stappen over stijgende kosten heen Wonderlijke weg van een gestolen fiets Van belang voor culturele vorming der schooljeugd H.H.V. bood donateurs cabaretavond aan Kind te water Expositie in Artis Verdeling bouwvolume Koperen priesterfeest kapelaan G. Bakker Jongen in levensgevaar wachtend op geneesmiddel In de twee keer uitverkochte Stads schouwburg in Arnhem heeft de toneel groep Theater dit weekeinde de eerste voorstellingen gegeven van de bewerking, die de meer en meer op de voorgrond tre dende jeugdige acteur Johan Walhain van het boek „Don Camillo en de kleine we reld" vervaardigde. Voor deze „wereld première" bestond ook van de zijde van buitenlandse ondernemers veel belang stelling. Hoewel men de indruk kreeg, dat er in de pauze beter een hoestdrank dan koffie geschonken had kunnen worden, was bet succes bijzonder groot. Er werd zeer vaak bij open doek geapplaudisseerd en aan het slot had de vertolker van de titel rol, Albert van Dalsum, die als gast zijn medewerking verleende, een ovatie in ont vangst te nemen. Dit succes was eigenlijk van tevoren al verzekerd. De reacties van het publiek droegen een merkwaardig karakter, waar bij het wel interessant is even stil te staan. De oplagen van de Nederlandse vertaling van het boek van Giovannino Guareschi hebben intussen het totaal van honderd duizend exemplaren reeds ver overschre den en niet te schatten zo groot is het aan- Van Dalsum als Don Camillo tal dergenen, die de gelijknamige film en het vervolg daarop (met Fernandel) gin gen zien. Men kon duidelijk waarnemen, dat velen vooral plezier beleefden bij de herkenning van vertrouwde motieven, bij de bevestiging van hun herinneringen in de „werkelijkheid" van het toneel. Op zich zelf is dat wel een verheugend verschijn sel, omdat men mede door bekendheid met de behandelde stof alle aandacht nu eens op de prestaties van de acteurs kan rich ten. Daar staat als nadeel tegenover, dat men de tussenliggende gedeelten niet dan met een zekere onrust verduurt. Dit laatste is door Johan Walhein wel heel sterk in de hand gewerkt door zijn streven om zoveel mogelijk stukjes en beetjes uit het populaire boek aan elkaar te rijgen en zo min mogelijk verloren te laten gaan. De voornaamste scènes werden afgewisseld door verbindende teksten, met korte uiteenzettingen van tussenliggende voorvallen of parfrases van uitlatingen der hoofdpersonen. Herhalingen hebben nu eenmaal de neiging elkaar te verzwakken en daarom zal men er verstandig aan doen uit deze revue vgn zevenentwintig tafrelen flink wat overbodig materiaal te schrap pen. Het spel zal zeker met een half uur bekort moeten worden. Welke bezwaren men verder ook tegen een dergelijk volstrekt ondramatische kro niek uit het simpele leven kan aanvoeren, veel hiervan wordt wegenomen door de onweerstaanbare humor, die Johan Wal hain handig en met inzicht uit het origineel heeft weten te redden, door.de voortreffe lijke oplossingen van Noni Lichtveld voor het décorprobleem en niet in de laatste plaats door de aantrekkelijke kanten van de door Kees van Iersel meer gemonteerde dan geregisseerde opvoering. Het zou over bodige moeite zijn hier de inhoud na te vertellen van het verhaal, dat laat zien hoe gemakkelijk (politieke) tegenstellingen te verzoenen zouden zijn, als de verhoudingen in „de grote wereld" maar even ongecompli ceerd waren als in dit kleine dorpje in de Povlakte en als er meer mensen beston den van het formaat van Don Camillo, die zijn menselijke argumenten alleen zo nu en dan met een paar fikse opstoppers kracht bijzet om het vertrouwen in en ont zag voor zijn aan hogere idealen dienst bare persoonlijkheid te vergroten. Daar ik de films met Fernandel niet heb gezien, kan ik niet aan de verleiding ten prooi vallen om de prestatie van Albert van Dalsum aan vergelijkingen te onder werpen, al heb ik wel de indruk dat de stof van Guareschi zich beter leent voor weer geving op het witte doek dan op het toneel. Van Dalsum slaagde er uitmuntend in de humor te bewaren en toch tot in de zoom van zijn zwarte gewaad een ware platte landspastoor te verbeelden. Van de werke lijkheid afgekeken détails, zoals het op trekken van de rok bij de lachwekkende fietstocht, verhoogden deze dubbele uit werking. Kostelijk, zowel van toon als ge laatsexpressie, waren de gesprekken met het Christusbeeld, al was het te betreuren dat men voor de antwoord gevende stem van het geweten die van de overigens ver dienstelijke Jacques Snoek had gekozen, omdat men in plaats van dienst lichte ge maniëreerdheid liever een wat ronder en „vertrouwder" geluid had vernomen. Zeer goed was niettemin het vriendelijk ver manende en terechtwijzende in de scènes van goedmoedige listigheid, zoals bij het verstoppen van de sigaren. Jammer alleen dat Van Dalsum ondanks zijn forse verschijning geen moment de indruk van een krachtpatser wist te geven. Hier had de techniek van de mime hem goede diensten kunnen bewijzen, zo hij deze beheerste. Misschien kon deze tekort- HAARLEM, 9 Januari 1954 GEHUWD: 9 Jan., J. Vorstenbosch en E. W. Brinkhof. BEVALLEN van een zoon: 7. Jan., G. M. van Schie—Smit; 9 Jan., J. J. Tukker—van der Ploeg. BEVALLEN van een dochter: 9 Jan., A. E. J. MeijsingSchouten. OVERLEDEN: 6 Jan., A. Th. Kroone, 67 j., Kamperlaan; I. VrolijkHeemskerk. 79 j., Zomerweg; 7 Jan., J. Wijnands, 78 j., Pe- gasusstraat; G. B. Oors—Steenstra, 41 j., Roe mer Visscherstraat; 7. C. JansenBooms, 88 j., Hagestraat. koming gelden als een argument te meer voor het hier reeds bij herhaling gevoerde pleidooi voor invoering van dit vak bij de opleiding van jonge acteurs, waarbij de plastische kant tegenwoordig teveel ver waarloosd wordt. Robert de Vries leverde sterk tegenspel als Peppone, de communistische burge meester, vooral door de wijze waarop hij de volksredenaar in hem liet meespreken bij de gewone conversatie over alledaagse onderwerpen. Van de vele anderen moet met speciale vermelding Hetty Beck wor den genoemd voor haar nog niets van haar autoriteit verloren hebbende oud-onder wijzeres. Goede typeringen zag men voorts van Bernhard Droog, Piet van der Meulen, Henk Schaer en anderen in dit groot-be zette stuk. Helaas moest Johan Walhain door een keelaandoening verstek laten gaan en als de koster Barachini vervangen worden door Anton Burgdorffer, die zijn rol lezende voordroeg. Maar ik kan niet beloven, dat ik de vertoning nog eens ga zienDAVID KONING Een of twee keer in het seizoen nodigt de Kennemer Volksdansvereniging andere groepen uit voor een gezamenlijk feest in het Haarlemse Krelagehuis. Het seizoen loopt van September tot Mei en geduren de al die maanden oefent een grote schare van dansliefhebbers de Engelse en Zweed se dansen. De laatste tijd komen ook Fran se dansen steeds meer op het programma. Toen Zondagavond de ruim tweehonderd jongeren in sportkledij door voorzitter W. de Vries welkom werden geheten, was dit tevens zijn afscheidswoord: hij vertrekt binnenkort voor ongeveer anderhalf jaar naar Israël. Drie uur lang hebben de dans- lustigen zich bezig gehouden met het vlot te uitvoeren van al die dansen, waarbij het vormen van figuren tot de voornaamste taak behoort. Dit in tegenstelling met de na de pauze gedemonstreerde Israëlische dansen door een Amsterdamse groep onder leiding van mejuffrouw Sima Colsoher. Zij heeft onlangs een studiereis van ruim een jaar naar Israël gemaakt en daar de gele genheid aangegrepen om het volksdansen in dit gebied nader te leren kennen. Bij de Israëlisohe volksdans komt het in hoofd zaak aan op het moeilijke voetenwerk. Enige dansen lieten duidelijk verwantschap met de Slavische zien, zodat men soms kon terugdenken aan het optreden van het Joegoslavische Danstheater in de afgelopen zomer in Bloemandaal. Aan het feest van Zondagavond namen onder meer deel de dansgroep van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling, van het Montessori Lyceum en de Baonopstek- kers, het door de radio bekend geworden gezelschap van Henk van de Wateren. Ook uit Amsterdam, Beverwijk en andere plaatsen waren er dansers van tussen de vijftien en dertig jaar. De heer Han Kruyt had de leiding van het geheel en mejuf frouw Mies Joor zorgde aan de piano voor de muziek. Hedenmorgen is in het stadhuis in het openbaar aanbesteed het bouwen van het derde gedeelte van het Coornhertlyceum op een terrein aan de Chrysanthemumlaan in Eindenhout te Haarlem, met inbegrip van glas- en verfwerkén. Binnengekomen waren 25 biljetten. Laag ste inschrijver was J. Seijsener te Hillegom met f361.933; hoogste inschrijver C. H. Slie- ker te Heemstede met f420.500. De resultaten van de besteding wijken niet ver af van de door Openbare Werken gemaakte begroting. De Kamer van Koophandel in Den Haag zal aan B. en W. van de residentie ver zoeken, het Malieveld te doen inrichten als vliegveld voor hefschroefvliegtuigen. Daar het Malieveld rijkseigendom is, zal daar voor toestemming van het rijk nodig zijn. Agent Kovascëk van de Heemsteedse politie denkt op het ogenblik thuis met ge mengde gevoelens terug aan Zaterdag avond toen hij met een rode lantaarn op de Herenweg bij de Kadijk naar De Glip passerende auto's op een gevaarlijk glad stuk weg attent moest maken. Om tien uur was daar al een uit de Haagse richting gekomen wagen tegen een naar Rotterdam rijdende auto gebotst, om dat de eerste naar links was gegleden. Beide wagens liepen toen zo'n ernstige schade op, dat ze moesten worden wegge sleept. De korpschef gaf daarop opdracht, dat de automobilisten voor het gevaarlijke stuk gewaarschuwd moesten worden en de agent ging, gewapend met een rode storm- lamp, derwaarts. Om elf uur liet hij een uit Haarlem ko mende auto stoppen, omdat tegenliggers wilden passeren. Een achteropkomende automobilist zag te laat dat de wagen voor hem stilstond en reed met zestig kilometer vaart tegen zijn voorganger, die in de sloot langs de Herenweg werd geschoven. Agent. Kovascëk, die naast de wagen was blijven staan, werd meegesleurd en maakte een smak tegen 't asfalt. Hij moest met een flinke hoofdwond naar een Haar lems ziekenhuis worden gebracht, waar hij verzorgd werd tot hij weer naar huis kon gaan, waar hij nog rust moet houden. Ook na de tweede botsing moesten de wagens per takelwagen worden wegge sleept. Fietser viel voor vrachtauto Zaterdagmiddag tegen een uur is op de Schouwtjeslaan nabij de brug over de Leidsevaart een verkeersongeluk gebeurd waarbij een achttienjarige leerling-mon teur ernstig gewond werd. Deze jongeman, de Haarlemmer J. C. was bij het passeren van een op de Schouwtjeslaan geparkeerde auto de macht over het stuur van zijn fiets kwijtgeraakt, doordat juist op dat ogenblik een der handvaten van zijn stuur afgleed. De jongen viel op de rijweg, vlak voor een uit de richting van de Schouwtjesbrug naderende vrachtauto. De chauffeur van deze wagen, heeft nog ge probeerd, door scherp naar rechts uit te wijken een aanrijding te voorkomen, maar hij kon niet verhinderen dat de fietser door het linker achterwiel van zijn auto geraakt werd. Met een hoofdwond en een vermoe delijke schedelbasisfractuur is de jonge man in het Diaconessenhuis opgenomen. Volgens de laatste berichten is zijn toe stand redelijk. Zaterdagavond heeft de biljartclub „ADO" haar vijfentwintigjarig bestaan feestelijk herdacht in het gebouw „Flora" in Haarlem- Noord. Een gezellig en gevarieerd programma werd verzorgd door personeelsleden van het Gemeentelijk Energiebedrijf „Haarlem". Zij traden op in een amusementsorkest, onder leiding van de heer J. van Houten, in een cabaret- en toneelgroep „De Pegel", onder leiding van mejuffrouw Henneke en de heer J. van Houten en in een dubbelmannenkwar- tet „Elga" onder leiding van de heer Bak. In zijn welkomstwoord deed de voorzitter van de biljartclub, de heer C. J. van der Werkenhof, de mededeling, dat de club niet langer is aangesloten bij de Federatie van biljartverenigingen voor Haarlem en om streken, maar is toegetreden tot de Neder landse Biljartbond. Het programma bestond uit een aantal schetsjes, waarbij de spelers van „De Pegel" toonden, dat zij beschikken over vaardig heid en fantasie. De décors en costuums uit eigen hand gaven daarvan eveneens een duidelijk bewijs. De groep kreeg steeds een hartelijk applaus, evenals het dubbelman- nenkwartet. Conférencier was de heer W. Kruyseman. Het duo „Maup en Co" zorgde voor enkele staaltjes goochelkunst. Voordat het bal een aanvang nam over handigde het bestuur van de club de zaal houder, de heer Fabel, een nieuw scorebord. De postduivenvereniging „De Koerier" hield afgelopen weekeinde in café „Du Nord" in Haarlem-Noord haar jaarlijkse tentoon stelling. Deze was overwegend een expositie van „hok"-inzendingen, met een aantal van maximaal vier vogels per deelnemer. Hierbij moesten zijn een oude en een jonge duivin, alsmede een oude en jonge doffer. Ook wa ren er nog enkele inzendingen in de z.g. „vrije klasse". „Aan het postduivenwerk zit heel wat vast", vertelde ons de heer M. van Norden, lid van de tentoonstellingscommissie en winnaar van de zesde prijs. „Twee dingen weet je heel zeker als je aan de hobby van het postduivenhouden be gint: je bent veel tijd kwijt en het kost je een lieve duit. Vooral na de tweede wereld oorlog zijn de kosten van onderhoud sterk gestegen, het voer is veel duurder gewor den en ook de kosten van transport naar de losplaatsen zijn omhooggegaan. Maar over die bezwaren stapt de echte duivenliefheb- ber, die het even bekostigen kan heen, want je wordt nu eenmaal met een zekere be langstelling voor deze dieren en met een bepaald talent voor hun dressuur geboren." De heer Van Norden bezat reeds op jeug dige leeftijd een sierduif en toen hij 21 was werd hij lid van de postduivenvereniging. Nog steeds is hij een enthousiast beoefenaar van de duivensport. Als leek ontdek je geen verschil tussen die grijs-witte, zwart-witte, donkerder of lichter gekleurde vogels, maar de kenner ziet met één oogopslag welk dier wel eens bijzondere kwaliteiten zou kunnen bezitten. „De uitdrukking van hun ogen zegt veel", legt de heer Van Norden uit, „en natuurlijk ook de lichaamsbouw." Het seizoen loopt van April tot September. Dan worden verschillende vluchten georga niseerd; zo bestaat er een voorvlucht, een oud- en jonge duivenvlucht en de navlucht. Men verdeelt ze in landelijke, provinciale en afdelingsvluchten. Rampvluchten behoren niet tot de onmo gelijkheden; zo kan het voorkomen dat bij slecht weer van de acht duiven er een terug keert. Ook kun je je in de leeftijd van een duif vergissen en dat levert een enkele keer wel eens een risico op. De heer Van Norden kwam b.v. op een dag tot de ontdekking dat de duif die hij had weggezonden een „jonge" bleek d.w.z. een vogel van minder dan een jaar. Toch haalde het dier de grote afstand in een „sprong" van 200 km. en dat zonder rustpozen. Het liep in dil geval dus bij zonder gunstig af. Wij hebben ook gevraagd waar toch die typische naam duivenmelker vandaan komt. Helemaal precies kon de heer Van Norden dat niet verklaren, maar hij dacht dat het was ontstaan door de ellenlange gesprekken die duivenenthousiasten met elkaar plegen te voeren. Keurmeester C. Dekker stelde de volgende li,st voor de hok-kampioenschappen op: 1. F. van Honschoten 363 punten; 2. O. Veenin- ga 362% pnt.; 3. Th. Heinsbergen 362 pnt.; 4. J. Heerschap 361 pnt.; 5. A. J. Ruiter 360' i pnt.; 6. M. van Norden 360'-j pnt.; 7. L. Kui per 359% pnt.; 8. H. Terstal 358 pnt.; 9. H. van Hoorik 35714 pnt.; 10. J. Holster 357% pnt.; 11. Th. v. d. Putten 35614 pnt.; 12. E. Kerkman 356 pnt.; 13. A. C. Pieke 35514 pnt.; 14. A. v. d. Walle 344 pnt.; 15. J. F. Koedijk 354% pnt.; 16. C. Jansen 354'i pnt.; 17. K. Smit 354% pnt.; 18. Th. Krouwels 35314 pnt.; 19. J. Pieke 35214 pnt.; 20. J. Hoouweling 352% pnt.; 21. D. Koeleveld 34814 pnt. Van de vrije klasse werd de heer A. J. Rui ter vermeld als eigenaar van de schoonste oude doffer; J. Offerman als die van de schoonste oude duivin. J. Heerschop had de schoonste jonge duivin en O. Veeninga de schoonste jonge doffer. Aspirant-koper herkende fiets van schoonzuster Dezer dagen kwam een dame bij het afdelingsbureau-Noord aangifte doen van diefstal van haar fiets, die zij m cie Timorstraat had neergezet. Kort na deze aangifte kwam bij de politie de medede ling binnen, dat iemand een Haarlemmer een damesfiets te koop had aangeboden. Toen de politie aan het opgegeven adres kwam, trof zij daar de 42-jarige los werkman A. L. aan, die aan de bewoner van dat huis voor vijftien gulden een damesfiets had aangeboden. Het toeval wilde, dat deze de „koopwaar" herkende als de fiets van zijn schoonzuster, zodat hij de verkoper aan de praat hield en inmiddels de politie liet waarschuwen. A. L., die tegenover de politie beweerde, dat hij de fiets voor een kennis, wiens naam hij niet wilde noemen, moest verkopen, is als verdacht van rijwieldiefstal aange houden en overgebracht naar het afde lingsbureau-Centrum, waar de bestolene de fiets als haar eigendom herkende. Ten slotte bekende A. L. de fiets uit de Ti morstraat te hebben gestolen. Hij is voor de Officier van Justitie geleid. Nieuw in Haarlem: De Haarlemse wethouder van Onderwijs eu Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, zal op Dinsdag 19 Januari in het museum „Het Huis van Looy" een bijzondere tentoonstel ling openen, ingericht en voorbereid door de drie leden uit de Commissie voor de culturele vorming van de schoolgaande jeugd, die zich speciaal met de beeldende kunst bezighouden, de heren Baard, Bat- zema en E. de Kat. Tot dusver werd in het bijzonder door het organiseren van cursussen en lezingen, ook voor onderwijzend personeel, met rondleidingen in het Frans Halsmuseum in hoofdzaak aandacht aan klassiek geworden schilderijen besteed. De commissie meent dat het niet minder belangrijk is de op groeiende generatie met moderne kunst in contact te brengen. Zondert men Van Gogh uit, dan zijn er in de openbare verzamelin gen te weinig proeven van werken uit de tijd van de impressionnisten tot Picasso en dergelijken aanwezig. Dit geldt niet alleen voor Haarlem, maar eigenlijk voor het ge hele land. Daarom heeft men thans een verzame ling goede reproducties aangekocht van „moderne meesterwerken". Deze zullen van 19 Januari tot half Februari worden ten toongesteld in het Huis van Looy, aange vuld met bruiklenen, door de heer P. Lef- felaar uit zijn kunsthandel afgestaan. De genoemde heren hebben na zorgvuldig be raad een keuze uit het in de handel beschikbare materiaal gemaakt van tachtig facsimiledrukken van uitmuntende kwali teit. Het is de bedoeling om in de loop der komende jaren dit „papieren museum" ge leidelijk met interessante aanwinsten uit te breiden. Tijdens de exposities zullen toelichtingen door deskundigen worden gegeven. De toe gang is voor scholieren en leerkrachten gratis, voor andere belangstellenden be draagt de entreeprijs slechts een dubbeltje. Er zullen zoveel mogelijk briefkaarten met dezelfde of gelijksoortige reproducties te koop zijn. Men verwacht veel succes van deze prijzenswaardige poging om de jeugd met de „klassieke moderne kunst" ver trouwd te maken. De Haarlemse Hawaiïanmuziek Vereni ging heeft Zaterdagavond in het gebouw van de H.K.B. haar donateurs een cabaret avond aangeboden, die de vele aanwezigen met genoegen hebben bijgewoond. Voor de pauze trad op een cabaretgroep, die geheel uit leden van de H.H.V. was samengesteld. De teksten van sketches en liedjes, voor een groot deel geschreven door vaste medewerkers, werden over het algemeen vlot voorgedragen. De zanger(s) werd (en) vaardig begeleid door een in strumentaal kwartet, dat ook tussen de bedrijven door de vrolijkheid er in hield. Het gehele programma werd op vlotte ma nier afgewerkt. Het tweede gedeelte van het programma werd verzorgd door het orkest van de H.H.V., dat werd geleid door dirigent en voorzitter H. Prinsen, die de algehele lei ding van deze avond op zich had genomen. Zondagmorgen omstreeks twaalf uur is de 5-jarige Hendrika Hassing, toen zij met twee vriendinnetjes aan het spelen was, in de Bakenessergracht gevallen. De 29- jarige J. L. van der Pol, die aan deze gracht woont, is gekleed in het water gesprongen en heeft het kind naar de walkant ge bracht, waar zijn vrouw klaar stond, om het kind aan te pakken. Voor zover thans bekend is, heeft het kind geen nadelige gevolgen van het koude bad ondervonden. Meer vèrbeeldingen dan afbeeldingen van dieren, het fascinerend-magische van het geheimzinnige dierenbestaan weer gevend, zijn de schilderijen, litho's en teke ningen van de in Amsterdam exposerende Rotterdamse schilder C. Timmer, tot 18 Ja nuari te zien in het voor een dergelijke tentoonstelling ideale expositiezaaltje van het Zoölogisch Museum in Artis aan de Plantage Middenlaan. De zachte onderdanigheid van het ezeltje, de op aas beluste magere hyena's, de zwarte jaguar, ver van zijn jachtterrein verwijderd in gevangenschap dromend van het verleden, de dwaasdoende apen, de schichtig snelle sabel-antilope en de loe rend wachtende aasgieren met hun schrale, vuile hongerhalzen, zij vormen een eigen wereld met eigen wetten, verrassend, wreed en aandoenlijk, die Timmer u toont. Tot medium kiest hij, naar gelang het onderwerp hem dat gebiedt dan eens de olieverf of de gouache, dan weer de luch tige aquarel, een andere keer de lithosteen. Soms is het vlak hem niet voldoende en boetseert hij de soepele vormen van een luipaard in de klei. Drie loerende gieren op een kale boom vervaardigde hij van ijzeren stangen en gebogen metalen platen, die de slordige rafelvleugels prachtig weergeven, zo laatdunkend lusteloos afhangend als een verfomfaaid pak. Er is ook humor in de manier, waarop Timmer de dieren beziet, maar de allegorie moet men bij hem niet zoeken. Hij maakt geen vergelijkingen met ons mensenbestaan. Het is een wereld, waarin de mens niet thuishoort, want al kooien we het dier, het raadsel dat achter het starend oog, dat ons door de tralies be ziet, verborgen is, blijft een raadsel. Dat heeft Timmer, geloof ik, willen uitdrukken, toen hij dat vreemde domme mannetje in een hoekje schuin boven zijn zwarte jaguar plaatste: „Felis onca" staat er in sierlijke lettertjes op de kooi, alsof wij het myste rie der schepping wel even kunnen oplos sen door er een latijns etiket op te plakken. Dat soort humor is het, die Timmer ons meegeeft, begrijpt u? OTTO B. DE KAT De toewijzing van 63 woningen voor de eerstvolgende drie jaar men zie ons ar tikel op pagina 2 van dit nummer heeft in Heemstede grote teleurstelling gewekt. Men heeft ons er op gewezen, dat Heem stede in 1951 een volume kreeg voor de bouw van 189 woningen voor de gehele driejarige periode, dus 63 huizen per jaar. Toen men dan ook vanmorgen vernam, dat thans net zoveel ter beschikking staat voor drie jaar als in het afgelopen tijdvak per jaar, varieerde de eerste officieuze reactie van „Volkomen ongeloofwaardig" tot „zou het geen drukfout zijn?" Wij vernamen, dat Heemstede alleen reeds voor 1954 bouwplannen heeft liggen voor een totaal aantal woningen, dat nog het getal van 189 voor de vorige driejaar lijkse periode overtreft. De toewijzing van 63 huizen voor drie jaar staat in geen enkele verhouding tot de behoeften in Heemstede, zo zei men ons, en men gaf ons de verzekering, dat Heem stede „het er niet bij zal laten zitten." Het koperen priesterfeest van kapelaan C. Bakker van de parochie Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart aan het Valkenbur gerplein, is Zondag gevierd. Des morgens heeft hij een hoogmis opgedragen, waarbij assistentie verleenden drs. P. Remijn, pa ter W. Payens en de beide kapelaans C. Sarilenn en jhr. P. van Fisenne. Pastoor H. Drost hield een feestpredicatie. 's Middags is in het parochiehuis „Anno Santo" aan de Achterweg een receptie ge houden, waarbij kapelaan Bakker vele ge lukwensen in ontvangst heeft genomen. Namens het huldigings-comité en het kerk bestuur werd hij toegesproken door de heer W. J. van Liemt, die zich bijzonder ver heugd toonde de kapelaan weer geheel van zijn ziekte hersteld te mogen begroe ten. Namens alle parochianen bood hij kapelaan Bakker een geschenk in envelop pe aan. Hierna hebben nog enige sprekers het woord gevoerd, waarbij de toespraken door een geschenk onder couvert werden ver gezeld. Hieronder bevonden zich onder meer de heer P. Kemp, voorzitter van de Sportraad van H.B.C.; de heer Schippers als voorzitter van de R.K. Jeugdraad; de heer J. Meyer, namens het Katholiek Thuisfront van deze parochie; de heer H. A. Meeuwenoord, namens het kerkbestuur; de heer Hoogeboom, namens de Katholieke Jongeren Beweging; de heer C. Verdon- schot, voorzitter van de afdeling Heem stede van de R.K. Middenstands Bond, me juffrouw W. Jansen, namens de afdeling handbal van H.B.C.; de heer N. J. v. d. Linden, als voorzitter van de afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeiders Beweging en de R.K. Bouwvakarbeiders Bond en de heer G. Kuipers, namens de R.K. Bond van Landbouwarbeiders. Verder bood het jongste lid van de Katholieke Jon geren Club de kapelaan een paar boeken steunen aan. Nadat pastoor H. Drost zijn kapelaan als een harde werker met een warm hart voor zijn parochianen had ge schetst, sprak nog oud-pastoor A. F. C. van Noort. Een geneesmiddel, dat over een afstand van ruim zevenduizend km per speciaal vliegtuig uit de V.S. werd aangevoerd voor een achtjarige jongen te Innsbrück, die langzaam dood dreigt te bloeden, bleek Zondagavond bij aankomst het verkeerde te zijn. Er wordt thans een poging gedaan om de jongen, die aan een erfelijke Dioeu- ziekte lijdt en sedert twee Januari na het trekken van een tand blijft bloeden, van de dood te redden. Een vliegtuig is op weg met het goede middel, dat evenals het vo rige wordt verschaft door het laboratorium van de staat Michigan te Detroit. De art sen houden de jongen in leven door bloed transfusies van plasma, dat niet ouder dan drie uur mag zijn. Zijn toestand was Zon dagavond enigszins verbeterd. Het vliegtuig, dat Zondagochtend met het verkeerde geneesmiddel aankwam, had boven de Atlantische Oceaan met zware storm te kampen gehad. In Frank fort werd het geneesmiddel door een an der vliegtuig overgenomen en naar Mtin- chen en vervolgens door een auto naar Innsbrück overgebracht. Bij aankomst in Innsbrück bleek het geneesmiddel het ver keerde te zijn. Vanochtend vroeg is een auto van het Amerikaanse consulaat te München met het goede middel tegen de bloedziekte van het vliegveld van de Beierse hoofdstad naar Innsbrück vertrokken. Het vliegtuig, waarmee het middel uit Frankfort was ge bracht, had tengevolge van slecht zicht meer dan twee uur boven het landings terrein moeten cirkelen. Later werd gemeld, dat het geneesmiddel in het ziekenhuis is gearriveerd en aange wend. Op de plaats waar tijdens de waters noodramp een groot gat werd geslagen in de buitendijk van de Eendrachtspolder in de gemeente Nieuw Vossemeer zal op 1 Februari een monument worden onthuld. Het monu ment .dat de vorm heeft van een kruis, is ruim 3'4 meter hoog en uitgevoerd in sier beton. Op het voetstuk worden bronzen platen bevestigd, waarop het twaalfde cou plet van het Wilhelmus, de slotpassage van de door Koningin Juliana op 8 Februari 1953 uitgesproken radiorede en de woorden „Watersnoodramp 1 Februari 1953" zullen worden vermeld. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3% Nederl.'47 99 99»/,. A.K.U 186% 187% 232 232% Philips Gloeil. 212 214 Kon. Petroleum 352 350% A'dam Rubber 103% 106% Holl. Amer. Lijn 149 149 N. Scheepv. Unie 138 138% H.V.A 125 124% 103 103 Amsterd. Bank 185% 185% Ned. Handel Mij. 170 170% Rotterdv Bank 179% 179% Twentsche Bank 178 180 Anaconda Copper 325/,« 32 Bethlehem Steel 49 54 49% Republic Steel 49I/.o 48% Shell Union 78% 76% 20% 19% 39 39 f Kort en bondig BINNENLAND Te Ophcusden is op 65-jarige leeftijd overleden de heer T. Lodder, oud-burge meester der gemeente Kesteren. De heer Lodder ontving op 1 April 1953 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd eervol ontslag als burgemeester. In de wederopbouw van het door oorlogsgeweld grotendeels verwoeste dorp Opheusden heeft hij een belangrijk aandeel gehad. De sectie gebonden en moderne beelden de kunsten en bouwkunst van de voorlopige Raad voor de Kunst bestaat thans uit de volgende personen: jhr. W. J. H. B. Sand- berg (voorzitter), pastoor Jean Adams (plaatsvervangend voorzitter), prof. J. Wie- gers (schilderkunst) prof. H. Levinge (gra fische kunst), J. W. Havermans, H. M. We zelaar (beeldhouwkunst), M. de Leeuw (monumentale kunst), W. H. Gispen (toe gepaste kunst) en prof. ir. J. H. van den Broek en prof. G. H. M. Holt (architectuur). De afdeling Bovenkarspel van de Ko ninklijke Vereniging voor Bloembollencul tuur zal op 13 Januari haar vijftigjarig bestaan vieren. Deze afdeling is de oudste in West-Friesland. Bü een van de vier personen, die ervan verdacht worden in 1951 te Echteld de vee koopman M. van Krieken te hebben ver moord, zijn papieren gevonden die zich, naar kon worden vastgesteld, in de porte feuille van het slachtoffer hebben bevonden. Tot gezant van Columbia in Nederland is benoemd de heer Victor G. Ricardo. Hij zal binnenkort in ons land aankomen. - De Provinciale Friese Vereniging voor Vreemdelingenverkeer zal in samenwer king met de Groningse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer het toeristenverkeer uit de Scandinavische landen door middel van propaganda trachten te bevorderen. Er zijn plannen gemaakt voor een Scandinavi sche tentoonstelling in Bolsward. De Buitenlandse Persvereniging zal op Zaterdag 30 Januari haar jaarvergadering houden in Amsterdam. De minister-presi dent, dr. W. Drees, heeft reeds de uitnodi ging aangenomen aan te zitten aan het volgens traditie op de vergadering volgende diner. Er zal bijzondere aandacht worden geschonken aan Nederlands strijd tegen het water en bovenal aan de beveiliging van bedreigde gebieden door dijken. Daarom zijn voorts uitgenodigd minister mr. J. Algera, ir. A. G. Maris en een dijkwerker uit het rampgebied. Blijkens opgave van het Nederlands Eiercontröle Bureau heeft de totale eier- export van Nederland in 1953 1.681.305.883 stuks bedragen, waarvan 1.609.584.578 verse kippeneieren. West-Duitsland was de grootste afnemer met 1.328 millioen stuks, gevolgd door Frankrijk met 96 millioen stuks, Italië met 81 millioen en de Amerikaanse bezet tingslegers met 51 millioen stuks. Het landgoed „Moorwijk" onder Boxtel tot dusver in particulier bezit, is doo'1 de gemeente Boxtel aangekocht voor de som van f 100.000. Het bestaat uit een café, restau- rint en paviljoen, met een aantal hectaren bosgrond, een tuin en een ven. Het ligt niet in de bedoeling van de gemeente het land goed zelf te gaan exploiteren. De mogelijk heid is niet uitgesloten dat de gemeente het landgoed overdoet aan een instelling op sociaal, cultureel of medisch gebied. De Alkmaarse gemeenteraad heeft be sloten aan de burgerij transformatoren ter beschikking te stellen wegens de omscha keling van het plaatselijke electriciteitsnet van 127 op 220 volt. Voor verandering der electrische huishoudelijke apparaten zal een bedrag van f30 per gezin worden ve-goed. Ten stadhuize te Amsterdam is een commissie geïnstalleerd, welke tot taak heeft te onderzoeken of het wenselijk en mogel.jk zal zijn, dat op een of meer plaatsen ir de stad lichtkrantinstallaties worden aange bracht. Voorzitter van de commissie is ir. H. T. Baart de la Faille. Door onvoorzichtigheid van kinderen heeft Zaterdagmiddag brand gewoed in een loods van een overslagbedrijf aan de Dreef te Zutphen. In de loods waren opgeslagen 5o ton melkpoeder en 30 ton meel, die een p*"ooi der vlammen werden. De loods brandde uit. Zaterdagavond is op de Stadhouders kade te Amsterdam de 47-jarige H. L. uit Amsterdam, die met zijn fiets aan de hand op de rijweg liep, door een personenauto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij later in een ziekenhuis overleed. Zondagmiddag kwamen op het kruis punt Bos- en LommerwegMultatuliwag te Amsterdam een personenauto en een ge meentebus met elkaar in botsing. De bestuur der van de personenauto, de 65-jarige W. F. uit Amsterdam werd ernstig gewond en is tijdens de overbrenging naar het Wilhelmina- gasthuis overleden. Voor rekening van de R.K. bouwver eniging St. Joseph te Hengelo zullen 123 wo ningen worden gebouwd. Het werk is gegund aan de Fa. Van der Wal en Blekkenhorst te Hengelo voor f 1.027.950. Door het walmen van een petroleum lamp is Zondag een baby van twee maanden van het echtpaar B. te Vught gestikt, de baby was in alle vroegte gevoed, waarna de ouders de petroleumlamp lieten branden en weer naar bed gingen. De lamp is gaan walmen, hetgeen pas enige uren later werd ontdekt. De baby was toen reeds overleden. Van de vijftig meisjes, die in het begin van de vorige week te Rijssen in staking zijn gegaan bijTer Horst jutefabrieken na een conflict met de bedrijfsleiding, hebben er vierenveertig besloten het werk niet meer te hervatten en het haar door de directie ge geven ontslag aanvaard. De heer H. A. J. M. van Koningsbrug- gen, burgemeester van Culemborg, de ge boorteplaats van de stichter der kaapkolonie Jan van Riebeeck, is van Schiphol naar Johannesburg vertrokken. Het doel van de reis is het kweken van goodwill, mede door het sterker aanhalen van de culturele ban den tussen beide landen, meer speciaal tus sen Kaapstad en Culemborg. Bij beschikking van de minister van Buitenlandse Zaken en van de minister zon der portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, is ingesteld een commissie van advies voor volkenrechtelijke vraagstukken onder voor zitterschap van prof. mr. J. P. Francois Minister Luns zal deze commissie op 19 Januari instelleren. De Nederlandse delegatie van de kleine commissie voor de besprekingen ter hervat ting van de Ronde Tafelconferentie en de vertegenwoordiger van de Nederlandse An tillen, mr. N. Debrot, zijn Zaterdag uit Ne derland op het vliegveld-Plesman op Cu racao aangekomen. HAARLEM EN OMGEVING Woensdagavond 13 Januari houdt de oudercommissie van de Teylerschool in de gymnastiekzaal van de school een ouder avond. Drs. H. G. Bos. de Haarlemse school psycholoog, zal daarbij een inleiding houden over het onderwerp „Opvoedkundige moei lijkheden". In de vacature van voorzitter van het Instituut „Oranje Nassau" (Chr. Opleidings school, Krocht 1. Haarlem), ontstaan door het vertrek van ds. P. J. Mackaay. is voorzien door de benoeming van ds. E. Pot, terwijl in de plaats van de heer P. M. den Hartog, die als bestuurslid heeft bedankt, is gekozen de heer J. D. van Egmond. In het stadhuis is hedenmorgen aan besteed de aanleg van rioleringen en de op hoging van straatbanen in de Hectorstraat en omgeving, met bijkomende werken. Er waren zestien biljetten binnengekomen. Laagste inschrijfster was de N.V. Nelis te Velsen-Noord met f92.800. Hoogste in schrijvers waren de gebroeders Jansen te Heemstede met f 121.000. Zaterdagmorgen is in de stookkelder van een automobielbedrijf aan de Nieuwe Gracht brand ontstaan doordat gloeiende sintels uit de centrale verwarmingskachel in een kist met papieren vielen. De brandweer heeft het vuur met een slang op de water leiding geblust. De schade bleef beperkt tot de kist met inhoud.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3