Pirc en Bouwmeester winnaars Hoogoven-Schaaktournooi Een aarzelende liefde Courses te Hilversum Ronde van Haarlem op dertig April Wandelsportfederatie tekent protest aan Feuilleton MAANDAG 11 JANUARI 1954 Korfbal Hoofdbestuur KNKB vergaderde Sport in 't kort Nederlandse badminton- spelers verloren in Bonn Biljartuitslagen Tafeltennis Nederlandse dames boekten ruime zege op Frankrijk Zzvemmen Goede tijden bij nationale wedstrijden in Rotterdam G. P. Heek overleden Spiess won slalom bij Lauberhorn wedstrijden Waterpolo in het Sportfondsenbad door Dorothy Quentin De spanning over de afloop van het zestiende Hoogoven schaaktournooi is ge weken: er zijn twee winnaars uit de strijd gekomen. Zowel de Joegoslaviër Pirc als onze landgenoot Bouwmeester hebben met zes punten de eerste plaats in deze kamp behaald. Voor Bouwmeester betekent dit wellicht de internationale meestertitel; die van de Nederlandse bond werd hem reeds Zondagavond toegezegd. Lange tijd is men in onzekerheid geweest over de derde prijswinnaar, aangezien de partij Prins- Vlagsma afgebroken moest worden, 's Avonds werd echter vastgesteld dat Prins reglementair deze partij had gewonnen en zodoende 5H punt verwierf. Van Scheltinga volgde met 5 punten; Zaterdag verloor hij zijn partij tegen Prins en Zondag speelde hij remise tegen Kramer. De eindstand in de hoofdgroep is: 1. en 2. Bouwmeester en Pirc, 6; 3. Prins, 5%; 4. Van Scheltinga, 5; 5. en 6. Beni en Rellstab, 4»£; 7. en 8. Kottnauer en Kramer, 4; 9. Vlagsma, 3; 10. Klaeger, 2^. Mat was geen mat Pirc verloor Zater dagmorgen verras send zijin goed staan de afgebroken' partij tegen Vlagsma. Als gevolg van een hallu cinatie offerde hij zijn dame, om mat te ge ven, maar het bleek geen mat te zijn. In de achtste ronde kon Pirc daarentegen op goedie manier van Klaeger winnen en daardoor die kans oo dle eerste plaats hou den, hoewel zijn con current Bouwmeester eveneens een punt behaalde. Zijin tegen stander Beni had al een beslissend voor deel, maar overzag een mat èn een zet op de grondlijn. Prins kwam naar venen door winst op Van Scheltinga en Kott nauer kon eindelijk weer een succes be reiken. door Vlagsma te verslaan. Kramer speelde remise tegen Rellstab. In die laatste ronde op Zondag won Pirc na 56 zetten van Rell stab, terwijl Bouw meester na 20 zetten in iets slechtere stel ling blij moest zijn een remise-aanbieding van Klaegen aan te nemen.Prins won tegen Vlagsma en bereikte daarmee de derde plaats in het tournooi, nadat Van Scheltin ga tegen Kramer maar eon half punt had weten te behalen en Beni een schitterende partij met vele combinaties tegen Kott nauer had gewonnen. Het resultaat, dat de 24-jariee Bouw meester de eerste prijs ken delen met de favoriet, de .Toegos'avisohe grootmeester Fire, is waarlijk een verrassing. Bouwmeester sneelde al de twee laatste jaren in Beverwijk mee. maar kon toen nog niet \?eel bereiken. Hii is sterk vooruit ge gaan en er valt nog veel van hem te ver wachten. Pirc heeft eveneens goed gespeeld, voor al in zijn beide laatste nartijen. en al'een zijn grove fout tegen Vlagsma heeft hem een punt gekost. Het tournooi was ook ver der een succes voor onze soelers, want ook de derde en vierde p'aa+s werden door Neder'anders bezet. Prins hoeft zeer origi nele ideeën en weet steeds interessante posities te bezeMr-n en dnnr ongewone com binaties te beslissen. Maar hii ondervindt nu weer een tegenslag door in gelijke po- sities ziin kansen te overschatten en te vee' te riskeren: Van Scheltinga daarentegen kiest steeds de rustige veilige weg, ziin sterkte is de conseauente uitwerking van kleine positie-voordel en. Beni is in ons land nog niet zo bekend, hij is pas 30 jaar oud en heeft nog niet veel praktiik in meestertournoo;en. Ziin partij-aanleg is uitstekend, en hij streeft er steeds naar door diepdoordacht spel het uiterste uit de gereven situaties te halen. Daarbij komt hij dikwijls in tiidmood, zo dat hij soms zijn kansen mist. Relltab be gon heel slecht, maar kon later een mid delmatige plaats bereiken. Enigszins teleurgesteld moet de Tsjech Kottnauer zich voelen, die naast Pirc wel de meest prominente deelnemer was. Be halve zijn uitstekende prestaties vondt men bij hem deze keer ook heel zwakke. Kramer beschikt over een grote theoreti sche kennis, maar dientengevolge durft hij vaak niet. de scherpste behandeling van de openingen aan. zodat hii zelfs tegen zwakke tegenstanders menige partij tot remisestellingen uitbouwt, waar wel meer te bereiken zou ziin. Vlagsma heeft, zoals hii zelf zegt, weinig oefeninsseelegenheid gehad in de laatste jaren en de 24-jarige Klaeger.die voor de eerste keer in een tour nooi van deze k^sre sneelde. zal er ge zien ziin deels goede spel beslist iets bii geleerd hebben. Hoog peil Het peil van de partijen was verrassend hoog. In de meeste gevallen werd er lang en taai gestreden en bijna een derde van alle ontmoetingen omvatte meer dan 50 zetten. Het percentage van remises (13 van 45, dus ongeveer 30 percent) is betrekkelijk klein, en zogenaamde salonremises (zoals Bouwmeester loont Pirc het zilveren paard, dut hij ivon. tussen Bouwmeester en Kramer na 10 zet ten) waren een hoge uitzondering. Partij uit de achtste ronde Wit: Beni. Zwart Bouwmeester. 1. e4 e5, 2. P f3, Pc6, 3- L b5, a6, 4. L a4, •P f6, 5. 0—0 b5, 6. L b3 L e7, 7. d3 0—0? (Belangrijker dan de rochade was hier 7d6. om de pion e5 te bevestigen). 8. L d5 P d5 (Daarna komt het andere paard op slechte velden. Beter was 8 L d6). 9. ed5 P b4, 10. c4 bc4 11. dc4: e4, 12. P el Dit paard moet voorlopig het veld d3 bewaken). 12a5 (Om het paard naar a6 terug te nemen). 13. P c3 f5, 14. a3 P d3 (Bouwmeester ziet, dat hij na 14 P a6, 15. d6 een stuk zou verliezen, want behalve de7 zou dan ook D d5t drei gen). 15. P d3 ed3 16. D d3 L a6, 17. L f4 L f6. 18 T fel D b8, 19 P b5 d6. 20. a4 (Wit heeft zijn meerpion gehandhaafd). 20 L c8 (Na 20 L b5 21. cb 6 L b2. 22. T a2 en 23. T c2 ware de pion op de duur niet te houden). 21. T c2 L d7, 22. T acl g5? (Dat verzwakt nu ook de zwarte Konings- v'eugel). 23. L g5:! L g5: 24. D g3 h6. 25. fb D bfit 26. K hl L b5: 27. fg5: h5! (Anders neemt die witte g-pion op h6 met aftrek- sehaak). 28 ?H5: D d4. 29. D f3 D h4. 30. T e7 T f7. 31. T f7:?? (Een ongelofelijke blunder! Be-u. "'ie de gehele partij uitstekend gespeeld heeft. nverziet. een mat in twee zetten). 31. T el:+. Wit gaf op. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond heeft op een vergadering die in Utrecht werd gehouden, besloten op de bondsraad (vergadering van afgevaardigden van een aantal belangrijke commissies van de KNKB met afgevaar digden van de regionale bonden der KNKB, die op 16 en 17 Januari in Lunteren wordt gehouden), onder meer de volgende on derwerpen te behandelen: I. de aanvangsleeftijd, waarop adspiranten aan competitiewedstrijden mogen deelne men: 2. de invoering van een periodieke medische sportkeuring; 3. de invoering van legitimatiebewijzen voor spelers. SCHUÏ.TE—PETERS WONNEN KOP- PELWET) STRIJD. In het Soortpaleis van Antwernen hebben SchultePeters (Neder land) Zaterdagavond een koppelwedstrijd over 100 klometer wielrennen gewonnen in 2 uur 3 min. 12.4 sec. Het klassement luidde verder: op een ronde: Van EstWagtmans (Nederland); BruneelAcou (België); Derk- senPlantaz (Nederland). MEXICO—VERENIGDE STATEN. De voetbalwedstrijd tussen Mexico en de ploeg van de Verenigde Staten die in groep 11 van de voorronden van het tournooi om het wereldkampioen in Mexico City werd ge speeld eindigde in een viereen overwin ning voor Mexico. De eerste na-oorlogse landenwedstrijd tussen de badminton-ploegen van Duitsland en Nederland is in een flinke overwinning van 92 voor de Duitsers geëindigd. Mevr. Koch zorgd» voor de enige Nederlandse winstpartij in het enkelspel. Samen met mevr. Boelens won zij het damesdubbel. De gedetailleerde uitslag luidde: Heren enkelspel: Eschweiler <D.)Bolle- man (Haarlem) 2—0; Riegel (D.)—Verhoef (Haarlem) 2—1; Koch (D.)— Bosman (Den Haag) 20; Wallbrueck (D.)Loo (Den Haag) 2—0. Damse enkelspel: mej. Schmitt (D.)mevr. C. Boelens (Den Haag) 20; mej. Tietze (D.)— mevr. A. W. Koch L ->n Haag) 0—2. Heren dubbelspel: RiegelEschweiler (D.) Verhoef (Haarlem)Loo 21; Wall- Brueck—Koch (D.)-Bolleman—Bosman 2—0. Dames dubbelspel: mej. Tietze—mej. Schmitt (D.)— mevr. Koch—mevr. Boelens 0—2. Gemengd dubbelspel: mej. Tietze—Wall brueck (D.)mevr. KochVerhoef 2—1; mej. Schmitt—Koch (DJ mevr. Boelens— Loo 20. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld in de competitie van de Federatie van Bil jartverenigingen voor Haarlem en Omstre ken luidden: B-klasse: DWO II—Centrum 2—6; BW— Oosten I 44; Oosten IIDWO I 62; H. WestKampervest I 62. C-klasse: CentrumOosten 62; DWO H. West I 2—6; H. West II—KR 4—4: KR II —Telescoop 8—0; Zandvoort—Kennemerland 4—4. D-klasse: DWO—Zandvoort 44; H. West IIKampervest I 44; KRSEG 62; Kam pervest II—Telescoop 6—2; Kennemerland H. West I 2—6. De uitslagen van de Zondag gehouden draverijen in Hilversum luicjen: Pcrmitprys (1980 m-) 1. Rob 1.39.1, dead heat 2. Rosa dear 1.37.1. 3. Roi de Cinq Mille I.39.1. Winn, 11.50; pi. 3-90, 2.30, 6-10; gek. 4.50. 6.90; cov. 2.30, 8-50, Ejadonprijs (1980 m.) 1. Quita Norma 1-35.1. 2. Royal Brooklyn 1.38.4. 3. Richard G 1.00- Winn, 2.—; pi. 1-30, 1.40; gek. 3.40; cov. 3- Litis-prijs (1900 m.) Finale. 1. Parel Hol land C 1.32.8. 2. Otella 1.32.5. 3. Peter Karnac 1.34.5. Winn, 7.80; nl. 1.90, 1.70, 2.— gek. 9.90; cov. 4.60. Corona-prijs (2360 m.) 1. Pompea 1.38.5. 2- Qui gagne A 1.38.4. 3. Quinte Hollandia G 1.38.9. Winn, f 2.90; pi. 3.50 en 1.60; gek. 18.30: cov. 5.50. Probst-prijs (2800 m) 1. O Bonni 1.32 6. 2- Oscar Major 1-31.9. 3 Norton Williams 1.30 6, Winn, 8.10; pi. 1-30, 1.10, 1.10; gek. 19-40; cov. 2.70. Xiphias-prijs (1960 m.) 1. Nieki BH 130. 2. Morning Star 1.30 4. 3. Madame B L-29.3- Winn, 1.90; pi. 1.50, 1-90; gek. 5.60; cov. 4.50. Epilog-prys (19O0 m 1. O'.ga Axworthy 1,32.8. 2. Nelson 1 32.1. 3. Meeske S 1.29.4. Winn. 4.10; pi. 1.40, 1.20 en 1-30; gek. 7.—; co", 3.60. Totale omzet 86.917. In Avesnes in Frankrijk is de Nederlandse damesploeg er in ges'aagd om het Franse damesteam in een tafeltenniswedstrijd een grote nederlaag toe te brengen. Onze land genoten wonnen met zeventwee. De uitslagen luiden: Coby van Megen versl. J. de Laye 2114, 2114; Tine de Zeeuw versl. Huguette Beo- let 2022, 219, 2220; Noortje van Megen versl. Monique Albert 2422, 2114; J. de Laye versl. Tine de Zeeuw 1621, 2114, 2114; Coby van Megen versl. Monique Albert 2321, 21—12; Noortje van Megen versl. Huguette Beoiet 218, 2117; Tine de Zeeuw versl. Monique Albert 2119. 2115; Noortje van Megen versl. J. de Laye 2112, 2116; Huguette Beoiet versl. Coby van Megen 16—21, 21—17, 21—14. Wieier kalender Noordholland Zondagochtend werd in Krasnapolsky in Amsterdam, onder voorzitterschap van de K.N.W.U.-eonsul de heer H. Eggink, de kalendervergadering gehouden van de Noordhollandse wielerverenigingen. Niet minder dan 55 wedstrijden warden voor het komende seizoen op deze vergadering ingedeeld. De hoofdstad spande de kroon, want daar zullen achttien straatronden worden georganiseerd. In de omstreken van Haarlem, -Kennemerland en de Haar lemmermeer komen de renners vijftien maal in actie. Na een kort openingswoord van de heer H. Eggink. waarin hij memoreerde dat het seizoen 1953 bijzonder gunstig was ge weest, werd overgegaan tot de kalender- bespreking. Deze verliep bijzonder vlot. De Haarlemse wielervereniging H.S.V. „De Kampioen" kreeg voor haar wedstrij den. de volgende diata toegewezen: 17 .Tan.: Cycle cross van Kraantje Lek voor profs, amateurs en nieuwelingen: '30 Mei: Invita tiewedstrijd voor nieuwelingen in Haar- Yem-Oost; 15 Juni' Sportweekronde in Haarlem-Noord voor amateurs en 4 Augus tus: Ronde van Santpoort voor amateurs. Tevens is „De Kampioen" weer door de K.N.W.U. belast met de technische orga nisatie van het amateurkampioenschap in Zandvoort op 11 Augustus. Beverwijk De Beverwijkse Rennersclub „Kenne merland" kreeg de volgende wedstrijddata toegewezen: 26 Juni: invitatie wedstrijd voor amateurs in Beverwijk; 8 Augustus: Ronde van Beverwijk; 22 Augustus: Ronde van Heemskerk en 8 September: Ronde van Wijk aan Zee, alle voor amateurs en nieuwelingen. H.S.C. „De Bataaf" uiit Halfweg houdt wedstrijden op 19 Aoril in de Haarlem mermeer over een afstand van 189 kilo meter voor amateurs en in afwachting van de aankomst o'er renners, een nieuwelin- genronde in Zwanenburg. 19 Juni: Ronde van IJmuiden voor amateurs; 10 Juli: Ronde van Badhoevedorp; 31 Juli: Ronde van Halfweg, beide voor amateurs en nieu welingen. Het Zaan.se D.T.S. organiseert op I Aug. de Ronde van Castricum voor amateurs en nieuwelingen en is door de K.N.W.U. be last met de organisatie van het Provinciaal kampioenschap op 5 Juni in de Wijde Warmer. Amateurklassiekers welke door Noord holland trekken zijn: 11 Apriil: Ronde van NoordihoMand over 225 km (DTS); 27 Mei: Ronde van N.W. Nederland over 230 km (Alc. Victrix); 12 Juni: „Benelux"-toer over 239 km (Olympia) en op 24 en 25 Juli: de Ronde van het IJselmeer over twee étappe's (Germaan). Hoge kosten Na de kalen derbespreking werd over de jurysamenrielling gediscussieerd en kwa men in de rondvraag de grieven naar voren. Verschillende verenigingsbestuur- ders waren het niet eens over de hoge licentiekosten van de renners, de hoge kos ten verbonden aan het organiseren van wedstrijden en de nieuwe maatregel van 17et hoofdbestuur om zonder over'eg met de verenigingen vijf cent per entreebewijs van een gehouden wegwedstrijd aan de K.N.W.U. af te dragen voor opleiding van jonge renners. Besloten werd om een brief naar de K.N.W.U. te sturen en er op aan te drin gen om een vergadering tussen hoofdbe stuur, sportcommissie en de gezamenlijke Noord'hol'and e wielerverenigingen in Am sterdam te beleggen met het doel om nader over deze onderwerpen te spreken. Ze hadden de laatste nacht in de hut geslapen. Na het ontbijt, die morgen, begonnen ze netjes alles bij elkaar te zoeken en in te pakken; want ze gingen nu weer naar huis. Alles werd weer netjes in de rugzakken gepakt, want er mocht niets achterblijven. Alleen de hut moesten ze laten staan. ,.Ik hoop, dat die in orde blijft!", zei Bunkie. „Dan kunnen we er altijd weer eens een vrije middag in doorbrengen, als we naar 't bos gaan!" „We zullen Pilon vragen, of dat mag", stelde Rick voor. „Want het hout en het zeil zijn van hem!" „Ik denk wel, dat Pilon het goed zal vinden, dat onze hut voorlopig nog zo blijft staan", meende Oepoetie. „Ja, het zou wel fijn zijn, als we er nu en dan nog eens een middag in konden kamperen!" Eindelijk hadden ze alles weer netjes ingepakt. Ze waren klaar om te ver rekken. „Ja, nou is het zover", zei Rick. En even zuchtte hij toch 'n beetjeHet was hier ook zo prettig geweest! ,,Nou, doe de deur maar dicht, Bunkie!", zei Oepoetie. En toen dat gebeurd was, gingen ze Van Rnov verbeterde Nederlands record 100 meter vlinderslag De eerste grote zwemwedstrijden van het nieuwe jaar, de ten hate van het Mr. Rie- •enhroodsTtof.fon->s in het Sportfondsenbad in Rotterdam gehouden nationale wedstrij den. hebben in vrijwel alle nummers ver rassend roede tijden ongelcverd. Er sneu velde zelfs ren Nederlands record toen Geert Jan van Rnov de 100 meter vlin derslag in 1 min. 10.8 sec. zwom, nrecies één t'ende seconde sneller dan zijn in Maari 1953 gemaakte record op deze af stand. De I-T-zwemmer Wiering was de eniec. die de Eindhovenaar nartij kon ge ven. maar verder dan 1.12.2 kwam Wiering niet. De vijftienjarige Jas Rubens, een zwem- stertie van het. Eindhoven se PSV werd op de 100 meter dames achter Nel Garritsen, di« in 1.20.4 als eerste aantikte, tweede in 1.24.3. De fraaiste tijd van de avond, fraaier ook dan de 1.10.8 van Van Rooy. werd ge boekt door Ria Vonk (HDZ), die de 100 meter vrije slag won in 1.06.2, een presta tie van wereldformaat, die feitelijk zonder strijd werd verkregen, wamt de jeug dige Hettie Balkenende van de zwemclub Adimi-aal de Ruyter uit Amsterdam kon haar slechts op de eerste 50 meter partij geven. Geertje Wielema en Joke de Korte voch ten voor de zoveelste keer haar rugslag- diuel uit. Een ook verloop van de strijd wordt langzamerhand cliché-werk. De prachtig zwemmende Joke nam na de start weer de leiding. Geertje Wielema bleef op de' eerste twee banen iets achter, maar keerde na 75 meter met een handslag voor oprong als eerste. Iedereen wist toen al, dat Joke verloren was. De krachtige eindsprint van het Hilversumse meisje deed het ver schil ten slotte tot 0.2 seconde uitgroeien. 1.13 voor Geertje en 1.13.2 voor Joke de Korte. Van Zijl van Sleutelstad werd hierna als eerste op de 200 meter schoolslag geklas seerd, terwijl de eindsprint duidelijk in het voordeel van z'jn clubgenoot Bekkering was geëindigd. Volgens de officiële uitslag won Van Zijl in 2.44.9. Twee spelers van het Nederlands waterpolo-zevental, Rudi van Feggelen en Jas Sievers, vochten een spannend duel uit om de derde plaats. Mid denvoor Van Feggelen bleek met 2.48.9 sneller dan de Nederlandse midachter 2.49.5. Piet ten Thije bleef na een uitstekend gezwommen race slechts een halve secon de boven het Nederlands record van Joris Tjebbes op de 200 m. vrije slag. Ten Thije won in 2.12.5 na de te laat ingezette aan val van Wim de Vreng op de laatste baan te hebben afgeslagen. In de ouderdom van bijna 81 jaar over leed in Haarlem de bekende damspeler G. P. Heck, die gedurende meer dan veertig jaren lid was van Damclub „Haarlem" en een zeer werkzaam aandeel heeft gehad in de opbouw van het Haarlemse damleven. In zijn vereniging maakte hij een lange reeks van jaren deel uit van het eerste tiental en door zijn grote sportiviteit was hij altijd een graag geziene tegenstander. Met Heck is een van de pioniers der Haarlemse dambeweging heengegaan. Jammer, dat hij het 50-jarig bestaan van de vereniging, die mede door zijn grote steun en onverflauwde ijver een histori sche plaats in de Nederlandse dambewe- ging inneemt, niet zal kunnen mede her denken. Heek laat niet alleen in Damclub „Haar lem" een moeilijk te vervangen plaats achter, ook de damspelers van andere ver enigingen zullen deze vriendelijke en spor tieve tegenstander missen. Op uitdrukkelijk verzoek van de over ledene heeft de begrafenis intussen in alle stilte plaa4s gehad. Zijn nagedachtenis zal echter in dankbare herinnering voortleven bij allen die hem in de dambeweging heb ben meegemaakt. Op dc tweede dag van de Lauberhorn ski wedstrijden werd de slalom gehouden. Win naar werd de Oostenrijker Tonie Spiess met een totaaltijd van 1 min. 47.8 sec. vóór zijn landgenoot Walter Schuster 1 min. 48.5 sec. De Oostenrijker Anderl Molterer, winnaar van de afdeling en van de slalom in 1953. die na de eerste ronde tweede stond, viel in de tweede ronde waardoor al zijn kansen verkeken waren. De reuzenslalom moest worden afgelast in verband met de aanhoudende sneeuwval. Het klassement van de alpine combinatie luidt: 1. Christian Pravda (Oostenrijk) 1.44; 2. Toni Spiess (Oostenrijk) 5.42; 3. Martin Strolz (Oostenrijk) 8.94. SNOEK TEGEN SCHAGEN. De Neder landse kampioen in het halfzwaargewicht boksen Snoek zal op 25 Februari in Bellevue in Amsterdam zijn titel verdedigen tegen Schagen, die dan op een paar dagen na pre cies een jaar geleden deze titel aan Snoek verloor. De federatie van Nederlandse Wandel sportorganisaties heeft thans uilvoering ge geven aan het kort geleden genomen be sluit zich in een schrijven over het wandel sportconflict te wenden tot de ministerraad en de fractievoorzitters van de Tweede Kamer der Staten Generaal. In dit schrijven wijst de federatie er op, dat zij zich niet heeft kunnen onttrekken aan de overtuiging, dat dc door de betrok ken ministers genomen beslissing het ge volg is van onvoldoende bekendheid van hun adviseurs met de verhoudingen in de wandelsport. Voox'ts wordt in dit schrijven medegedeeld, dat bij de federatie alle wan delsport-organisaties in het land met uitzondering van de NWB zijn aange sloten en dat de mening van de ministers, dat de Noord Nederlandse Wandelsport Bond, de Nieuwe Unie voor Wandelsport en de Neder1 andse Christelijke Wandelsport Bond onderdelen van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding zouden zijn, oniuist is. Nader wordt dan uiteengezet, dat de kringen Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Nijmegen en Alkmaar van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding op ba sis van volkomen zelfstandigheid met de NB van LO zijn verbonden. Doch dat deze kringen een eigen bestuur hebben en zelf standig hun administratie en financieel be heer voeren, a'smede zelfstandig beslissin gen nemen over te houden wandeltochten, inclusief de avondvierdaagsen. In het schriiven wordt vervolgens ge zegd, dat de NB v. LO uitsluitend de or ganisatie van de internationale vierdaagse afstandmarsen in Nijmegen verzorgt, geen avondvierdaagsen organiseert en daaraan zelfs geen behoefte heeft. Ook kan de NB v LO geen bepaalde uitspraak, zoals be doeld in de gevraagde verklaring van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen opeggen, evenmin ten aan zien van de avondvierdaagsen. „Gedupeerd" Nadat in het schrijven nog melding is ge maakt van het feit, dat de Nederlandse Wandelsport Bond zich steeds aan de samenwerking in federatief verband heeft onttrokken en deze bond niet als gelijk waardige en gelijkgerechtigde bond van deze federatie deel wil uitmaken, wordt er in het schrijven op gewezen, dat de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen bii het uitgeven der verbodsbe palingen blijkbaar over het hoofd heeft ge zien, dat drie van de vier bij de federatie aangesloten zelfstandige organisaties mede worden gedupeerd, hoewel zij geheel buiten de door de NWB tegen de NB VLO ont kef ende actie staan. De federatie meent, aldus besluit het schrijven, een ernstig protest te moeten la ten horen en doet tenslotte een beroep op de ministerraad en de fractievoorzitters van de Tweede Kamer het daarheen te leiden, dat het dagelijks bestuur van de federatie alsnog in de gelegenheid wordt gesteld zijn standpunt mondeling toe te lichten, opdat de genoemde verbodsbepalingen, die in feite de wandelsport in Nederland onmoge lijk maken, niet worden uitgévoerd. Voor de eerste klasse dames werd Zater dagavond in het Sportfondsenbad gespeeld de waterpolo-wedsti'ijd HVGB 1DWR 1. In de eerste speelhelft bezorgde Ina Braun DWR de leiding. Nadat in de tweede speelhelft enige DWR-aanvallen door de HVGB-verdediging waren afgesla gen wist Els Mol er twee-nul voor DWR van te. maken, waarna Ria Spaans-Verha gen met medewerking van de HVGB-doel- verdodigster de DWR-voorsprong op drie nul braoht. Tenslotte scoorde Nelleke de Zwart het door HVGB verdiende tegen doelpunt. Voor de eerste klasse heren kwam VZV I op bezoek bij HVGB 1. VZV verscheen met zes man. HVGB liet toen een speler uit vallen. De Velser verdediging had het in deze wedstrijd zwaar te verduren. Aan de andere kant behoefde de HVGB-keeper slechts enkele keren in actie te komen. HVGB won met vier-nul. De ontmoeting DWR 1Haarlem 1, eer ste klasse heren, ging in de eerste speel helft vrijwel geljjk op. Verdel bezorgde Haarlem de leiding. Maar Gottmer ant woordde spoedig met een tegendoelpunt. Nadat IJzer de stand op twee-een voor Haarlem had gebracht ging de rust in. Na de hervatting was bij DWR Kollerie van de midachterplaats naar de midvoor- plaats verhuisd, hetgeen een voordeel voor DWR had kunnen zijn, indien in de DWR- verdediging niet enkele fouten waren ge maakt die door IJzer en Bijlsma met een doelpunt werden afgestraft. Na een goed schot van Kollerie werd de eindstand vier- twee in het voordeel van Haarlem. De wedstrijd HPC 3Haarlem 3, derde klasse heren. werd door de Heemstedena ren met vier-twee gewonnen, nadat de rust met drie-nul was ingegaan. In de wedstrijd DWR 3HVGB, vierde klasse heren, zette DWR in de tweede speelhelft een twee-een achterstand om in een drie-twee overwin ning. Reeds eerder waren gespeeld voor de tweede klasse dames* VZV 1HVGB 2 (3—2) en DWR 2—DWT 2 (0—1). 39) „Ja. lam komt ook naar de tennisbaan". June knikte berustend. „Ik kon 't toch niet weigeren! Hij is overigens een verschrikkelijke vent! Maar wanneer hij ons steeds met zijn wagen voor tochtjes meeneemt en ons introduceert bij weet-i'k-veel-wie-allemaal, dan kan ik toch niet „Speel plezierig. Tot straks". Rosemary ging achter haar kaptafel zit ten, die ze als schrijfbureautje gebruikte. June holde weg en sloeg de deur opgewekt achter zich dioht. Rosemary kloof op haar pen en probeer de te bedenken wat ze haar moeder nu wel allemaal moest schrijven. Het was moeilijk om iemand, die elf duizend mijl ver weg was, precies te vertellen wat ie dacht en deed. En vooral die gedachten waren moeilijk op papier te zetten. Sinds die nacht in Balboa had ze 't niet meer geprobeerd iets over haar gedachten- wereldje naar huis te schrijven. Ze had alleen maar wat reisindrukken op papier gezet en dat had haar al heel wat moei lijkheden opgeleverd, want ze schreef nu eenmaal niet zo gemakkelijk brieven. En dan was 't ook helemaal niet gemak kelijk om iemand/die buiten de wereld van 't toneel stond,' iets te vertellen over wat er zich binnen die wereld afspeelde. Natuurlijk, er waren wel uitstapjes ge weest naar'bezienswaardigheden in de om geving van Auckland, ze had wel enkele uren getennist en ze had hier en daar wel eens een bezoek afgelegd, maar nu ze zo over de afgelopen maand terugblikte, be sefte Rosemary duidelijk dat ze zich met hart en ziel had laten opnemen in die won derlijke wereld. De grenzen van 't toneel waren nu voor haar een horizon gewor den! Iedere dag waren er repetities; repetities voor de spelers, de lichttechnici en alle andere medewerkers. Meestal duurden ze de gehele dag, tenzij er natuurlijk een matinee op 't programma stond. De hele avond werd verder in beslag genomen door een voorstelling, met daarna zo nu en dan ergens een feestje. Val en Cornelia gin gen nog vaak 's avonds laat uit, maar Ro semary vond dat ze haar slaap nodig had, als ze iedere morgen weer om negen uur present moest zijn. Moeder wil 'vast weten of ik me geluk kig voel, wat ik allemaal denk over het toneel bedacht ze, terwijl ze naar de spiegel van haar staarde, waarin naast haar enigszins zorgelijke gezicht de met gouden zonlicht overgoten fel-groene bo men, die voor 't venster stonden, werden weerkaatst. En als ze haar hoofd een klein beetje bewoog, kon ze door de Symonds Street helemaal naar het Albert Park kij ken, waar dikke duiven om de vijver heen liepen en de bloemenbedden met hun tul pen, fresia's, muurbloemen en veelkleurige planten, welke Rosemary nog nooit eer der gezien had, een vrolijke noot aan de omgeving gaven Haar moeder zou verrukt zijn als ze zou kunnen zieij hoe de dingen hier in Auckland groeiden hoe alle le vende wezens onder de warme zon flo reerden in kracht en schoonheid, hoe fraai van kleur en vorm de talloze bloemen waren en hoe mooi de planten en bomen. Ik kan haar hierover vertellen, maar ze kloof nog steeds op haar pen „Ben ik gelukkigvroeg ze aan haar evenbeeld in de spiegel, dat omkranst werd door een gloed van groen en ze lachte een beetje spottend om zichzelf, omdat ze eigenlijk geen antwoord op die vraag kon geven. Was er wel iemand, waar dan ook, op de wereld volkomen gelukkig? Mis schien was die nacht in Bilboa wel het hoogtepunt in haar leven geweest, die nacht, toen zij en Valentine Herrick een uur of twee heel dicht bii elkaar waren geweest. Dat, en de première van „De Lachende Vrouw!" Nog steeds op een kinderlijke manier op haar pen zuigend en zonder in de spie- gei de veranderde uitdrukking van haar gezicht op te merken, kwamen ieder ogen blik en ieder detail van die avond in haar herinnering terug. De volgende dag had ze in allerijl een briefje naar huis gekrabbeld, omdat ze wist dat haar moeder brandde van ver langen om iets te horen. In haar kleed kamer had een enthousiast telegram van haar moeder gelegen, een heerlijk wonder lijk stimulerend telegram: „Ik weet dat je goed zult spelen lieve kind, maar deze woorden brengen je mijn liefde over en ik wens je al 't geluk van de wereld. Moeder". Het gezelschap had de hele eerste week in Auckland „Rood Fluweel" gespeeld, en het publiek liet er geen twijfel aan be staan dat het een succes was. Maar zowel Val als Cornelia traden hierin op, terwijl de troep daarentegen in „De Lachende Vrouw" afhankelijk zou zijn van nog onbe kende nieuwelingen, zoals zijzelf en Pierre. Natuurlijk, ze werden gesteund door ge routineerde spelers en Val had de regie in handenmaar ze moesten toch maar bijna twee uur lang op 't toneel staan, en de aandacht van de zaal blijven boeien. Rosemary had alle stadia van de planken koorts doorlopen. Gavin had haar de voor afgaande week zó hard aan 't werk gezet, dat al haar bange verwachtingen en al haar zenuwen zich hadden opgehoopt op de avond van de première. Ze had dood ziek rondgehangen in het waslokaal, dat aan het eind van de gang lag tussen de kleedkamers, ze had juffrouw Tulip afge snauwd, toen deze kwam om haar met 't kleden te helpen, ze had lang uitgestrekt, huiverend en rillend en met een doods bleek gezicht op de ouderwetse divan in haar kleedkamer gelegen en Val zelfs de boodschap laten sturen, dat hij maar iemand moest laten invallen Zelfs door een troep olifanten had ze zich nog niet het toneel op liften sleuren Nu ze weetr aan dit alles dacht, kwam het schaamrood haar op de wangen. Wat had ze zich toch aangesteld! Val had 'naar een glas cognac gebracht en stond naar haar te kijken, terwijl zijn ogen lachten. Ze had hem toen gehaat, ge haat! En Ma Tulip had haar woedend ge maakt, omdat ze zo tergend langzaam de kleren stond op te bergen, die Rosemary had uitgetrokken en daarbij als een soort dwaas stond te gniffelen en te kakelen. „TsjTsjIedereen heeft last van zenuwen, Rosie. In een half uurtje zul je helemaal opgeknapt zijn". Rosemary deed een schietgebedje, opdat het oude mens haar in bijzijn van Val niet ianger Rosie zou noemen. Ze leek met die naam wel een klein kind or een dienst meisje En met grote nadruk zei ze: „Ik zal over een half uur niet opgeknapt zijn. 't Spijt me Val maar ik kan niet opkomen. Ik ben zo ziek als een hond en kan onmoge lijk opstaan.... laat staan lopen! Ik ben zo slap als een vaatdoek, mijn benen lijken wel van papier en mijn maag is volkomen van streek „Drink dit maa'r eens op, dan kom je in een heerlijke roes op. Niemand merkt daar iets van en dan kun je Frik gerust een beetje langzaam en beneveld spelen Val had haar hoofd gesteund en het glas tegen haar bleke lippen gehouden. En om dat 't Val was, had ze het brandende drankje gehoorzaam opgedronken, maar vertrouwen, neen, dat voelde ze niet in zich opkomen. „Nog tien minuten", zei h« zacht, „en dan moet je je make-op verzorgen. We kunnen nu het programma niet meer ver anderen!" Natuurlijk konden ze op 't laatste nip pertje het programma niet meer verande ren. De décors stonden opgesteld, de man nen achter het toneel waren helemaal in gesteld op „De Lachende Vrouw". Over een half uur zou 't doek opgaan en zij zou van t eerste ogenblik af op de planken staan. „De Lachende Vrouw" zonder een lachende vrouw.... Toen ze haar ogen open deed, was Val verdwenen. Ze voelde zich verlaten en koud en ze had medelijden met zichzelf. Ze was een afschuwelijke mislukking.... Pierre stak zijn hoofd om de deur en wuifde naar haar. „Ik bemin je, Rosemary! Maar ik zal je je nek omdraaien, als je me in mijn eerste grote rol in de steek laat!" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6