Herstel Schouwen-Duiveland niet in de oude toestand Huurwet-perikelen 3 ede Wat men in Nederland rookt PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Moeilijkheden bij tapijtenfabriek UIT ANDERE BLADEN Samenvoeging van kleine gemeenten voorgesteld ió Uet 20" J dinsdag 12 januari 1954 COMMISSIE ADVISEERT: KOU GEVAT... De radio geeft Woensdag Wordt U gekweld Hogere subsidie voor Arnhems „Theater" Kerkelijk Nieuws Jongen beschadigde kerkorgel in Krommenie Personeel protesteert tegen beleid van bewindvoerders Verzoek om verplicht verkeersonderwijs De fondshonoraria der huisartsen BRILLEN voor KEIP FIETS- PROBLEEM Toen het dijkherstel op Schouwen-Dui veland nog in het beginstadium verkeerde was het velen in Zeeland reeds duidelijk, dat niet volstaan zou kunnen worden met een volledig herstel van de oude toestand, maar dat de gelegenheid moest worden aangegrepen om tot een grondige recon structie over te gaan. Aan een aantal mis standen moest een einde worden gemaakt en tegelijkertijd diende men te trachten de voorwaarden te scheppen, welke dit Noord-Zeeuwse eiland een goede toekomst zouden waarborgen. Op 29 April van het vorige jaar werd op initiatief van ir, M. de Vink, directeur van de Planologische Dienst in Zeeland, door Gedeputeerde Sta ten een commissie geïnstalleerd, welke zich met de bestudering van deze recon structie zou bezig houden. Reeds thans is het rapport van deze commissie versche nen. De commissie komt onder meer tot de conclusie dat bij het herstel van Schou wen en Duiveland ten behoeve vaai de landbouw een herverkaveling met sanering naar bedrijfsgrootte noodzakelijk is. In Duiveland, ZonnemaÉre en Dreischor, als mede in de kop van Schouwen verdient een minimum bedrijfsgrootte van zeven hectaren, in overig Schouwen van negen hectare aanbeveling. De vele haventjes, van Duiveland dienen zo mogelijk te wor den geconcentreerd tot enkele goed ge outilleerde havens. Het wegennet moet aan de hogere eisen, welke het goederenver voer in de toekomst zal stellen, worden aangepast. Busverkeer verdient verre de voorkeur boven treinvervoer. Zelfs een tij delijke hervatting van de tramdienst acht de commissie ongewenst. Vóór de ramp was er op Schouwen- Duiveland een zeer groot aantal een- en tweekamerwoningen. De commissie acht het gewenst, dat de beschadigde woningen in deze categorie niet zullen worden her steld, maar vervangen door volwaardige woningen. Wegens de grote bezwaren, welke zowel in economisch-sociaal als in cultureel opzicht aan verspreide bewoning op het agrarisch platteland of in de kleine dorpskern kleven, acht de commissie het in het belang van de ontwikkeling van Schouwen-Duiveland gewenst, dat bij de wederopbouw gestreefd zal worden naar een concentratie van niet-agrarische be woning in enkele flinke dorpskernen. Klei ne gehuchten als Oudendiijke, Noondwelle, Eikerzee, Moriaanshoofd, Looperekapelle, Brijdorpe, Nieuwekerke, Capelle, Vianen en Schutje zouden niet herbouwd moeten worden. Wegens de zeer grote economische bete kenis van het vreemdelingenverkeer voor Schouwen-Duiveland acht de commissie het gewenst, dat rekening zal worden ge houden met de aanleg van nieuwe ont sluitingswegen naar het land bewesten Schouwen, Haamstede en Renesse; aan zienlijke uitbreiding van de vacamtie-be- huizing, vooral in de goedkopere logies- vormen; herstel van de weg over de zee dijken langs de Zuidkust van de polder Schouwen en behoud van de onvervang bare natuurgebieden. Teneinde deze voorzieningen tot stand te brengen zal het gewenst zijn, dat de ge hele Westhoek in een bestuurlijke eenheid wordt ondergebracht. Opheffing kleinste gemeenten De commissie stelt voor door opheffing der kleinste gemeenten het aantal gemeen- ADVERTENTIE Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi. ge warmte verjaagt verkoudheid. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.45 De weg omhoog, causerie. 14.00 Pianorecital. 14.15 Voor de jeugd. 14.50 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert. 17.15 Orgel. 17.30 Instrumen taal kwintet. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee: De brievenbus gaat open, correspondentieclub o. 1. v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Het volle pond, causerie. 18.30 R.V.U.: De levenshuishouding: De ademhaling, inwen dige en uitwendige. 19.00 Voor de jeugd. 19.05 De Katholieken en het Socialisme, toe spraak. 19.20 Platen 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Macbeth, opera. 21.40 Cabaret. 22.10 Dansmuziek. 22.45 Luisteren naar het heelal, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Voordracht en muziek. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws, en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.20 Mozart, hoorspel. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte mu ziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Weihnachtsoratorium (gedeelte). 15.30 Amusementsmuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Militair klank beeld. 18.15 Platen. 18.30 Spectrum voor het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.40 Nieuws en weerbericht. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Pla ten. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest. 21.15 Een oud land in een nieuw gewaad, causerie. 21.35 Weense muziek. 22.00 Hervormd-Gereformeerd, discussie. 22.15 Viola da gamba en clavecimbel. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.40 Platen. 16.05 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreknig. 18.00 Zang recital. 18.30 Platen. 19.00 Nieuws. 19.40 Pla ten. 20.00 Omroep-orkest en solist. 20.45 Pla ten. 21.00 Europa ontvoerd, opera-buffa. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.5023.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag- Wak. (Op 224 m.). ten aanzienlijk te verminderen. Zij stelt voor Renesse, Haamstede en Burgh samen te voegen en te doen grenzen aan één grote gemeente Oostelijk daarvan met Scharendijke, Serooskerke en Kerkwerve als centra. De gemeentelijke indeling van een „corridor", waarin Brouwershaven, Zonmemaire, Dreischor, Schuddebeurs en Zierikzee liggen, dient nog vastgesteld te worden. Zierikzee moet een afzonderlijke gemeente blijven. Ook Bruinisse zal zelf standig blijven. Sirjansland, Nieuwerker- ke, Oosterland en Ouwerkerk dienen te worden samengevoegd. Tenslotte bepleit de commissie een stel sel van binnendijken ter beveiliging bij eventuele rampen en het plaatsen der be woning op terpen. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en ze nuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruikt re gelmatig Togal. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Plevier te Emmen. Provinciale Staten van Overijssel hadden in het eerste deel van de winterzitting be sloten de toneelgroep „Theater" voor 1954 een subsidie van f 10.000 te verlenen. Dit blijkt thans niet genoeg te zijn, daar reke ning moet worden gehouden met een stij ging der kosten van ten minste f 15.000 per jaar. Hiervan moet Overijssel f 2000 voor zijn rekening nemen. Daarom is thans voorgesteld de subsidie te verhogen tot f 12.000. Ned. Herv. kerk Beroepen te Schoonhoven J. de Lange te Nunspeet. Aangenomen naar Rotterdam-Feij en- oord (vac. C. Keers): Tj. Alkema te Kla- renbeek. Bedankt voor Hasselt A. Breure te Zeg veld; voor Schoonhoven J. T. Doomenbal te Oene. Chr. Geref. kerken Tweetal te Arnhem: P. Op den Velde te Murmerwoude en C. Verhage te Broek on der Akkerwoude; te Zeist: M. Baan te Dordrecht en N. de Bruyne te Hilver- sum-O. Tweetal te Rotterdam-C.: W. Heerma te Groningen en J. H. Velema te Zwolle. Geref. gemeenten Aangenomen naar Lethbridge (Alberta) (Canada) M. Heerschap te Wageningen. Geref. kerken Bedankt voor Utrecht (vac. K. Hart) J. Nawijn te Aalten. Bapt. gemeenten Aangenomen naar Vriescheloo H. Th. De bepalingen van de gewijzigde Huur wet, die op 1 Januari van kracht werden, blijken voor velen nog moielijkheden op te leveren, zoals uit talrijke ons gestelde vragen is gebleken. De meeste daarvan hadden betrekking op de wijze, waarop de huurverhoging berekend dient te worden. De wet bepaalt, dat de huren van zelf standige woningen mogen worden verhoogd met een bepaald pei-centage van de huur prijs op 31 December 1953. Deze percen tages zijn voor de vijf gemeenteklassen 17, 20, 23, 26 en 29. Deze percentages moeten worden berekend over het bedrag van eventueel daarin begrepen vergoedingen voor bijkomende voorzieningen (stoffe ring, water, gas of electriciteit e.d.) of toeslagpercentages voor zogenaamde meer voudige inwoning. Deze toeslag is volgens de gewijzigde Huurwet thans niet meer toegestaan. De verhoging geldt onafhan kelijk van hetgeen in een huurcontract is bepaald. Partijen zijn voorts vrij om lagere huurprijzen dan krachtens de wet bepaald, overeen te komen. Verhuurders zijn dus niet verplicht tot huurverhoging over te gaan. Onderhoud De gewijzigde Huurwet laat de bestaan de plaatselijk vaak verschillende verplichtingen van verhuurder en huurder inzake het onderhoud onveranderd. Wel is thans een bepaling opgenomen, welke liet,' bij nalatigheid van een der partijen in dit opzicht, gemakkelijk maakt een beschik king van de kantonrechter uit te lokken. Men kan zich daartoe met een ongezegeld verzoekschrift tot de kantonrechter wen den. Deelhuren De berekening van deelhuren blijkt ook voor velen een moeilijk probleem te zijn. Onder deelhuur wordt verstaan de huur van een gedeelte van een zelfstandige wo ning. De deelhuren worden van de hoofd huren afgeleid. Maatstaf voor de bereke ning van de deelhuur is het gebruiksgenot, dat het gehuurde gedeelte verschaft. Is dat gebruiksgenot het derde gedeelte van het gebruiksgenot van het gehele huis, dan is de deelhuur ook het derde gedeelte van de hoofdhuur. Deze deelhuur wordt met 20 pet. daarvan verhoogd, indien de ver huurder tevens hoofdbewoner van het zelfde huis is. Het is gebleken, dat vele deelhuurders meer betalen dan zij, op grond van deze bepaling wettelijk verschuldigd zijn. De verhoging van de deelhuur mag niet berekend worden over het gedeelte van het huurbedrag, dat bij voorbeeld betaald wordt voor het gebruik van meubelen of stoffering. Voor het gebruik van meube len en stoffering mag een bedrag worden berekend gelijk aan 20 pet. per jaar van de verkoopwaarde, dus niet de aanschaf fingsprijs op het ogenblik van inge- bruikgeving. Deze vergoeding moet om de vijf jaar worden herzien naar de dan gel dende verkoopwaarde. Bedrijfspanden Pas op de laatste dag van het vorig jaar is bij de Landsdrukkerij verschenen een wijziging van het „Huuradviescommissie besluit", dat vooral voor huurders van be drijfspanden van belang is. Volgens de Huurwet kan de verhuurder of huurder van een bedrijfspand aan de Huuradviescommissie vragen, welke huur prijs verschuldigd is. Bij dit verzoek, dus niet afzonderlijk, zal hij volgens het ge wijzigde „Huuradviesbesluit" tevens kun nen vragen welke huurprijs redelijk is. De Huuradviescommissie zal dus eerst moeten bepalen, welke huurprijs tussen partijen van kracht is. Indien partijen geen andere prijs overeengekomen zijn, dan geldt de prijs van 31 December 1953. Naar onze mening is dat de prijs, welke op die datum volgens de wettelijke normen ver schuldigd was. Dit kan dus een ander be drag zijn dan de betaalde prijs. Is daarentegen een nieuwe huurprijs overeengekomen, dan is die prijs van kracht voor zover zij de prijs van 31 De cember 1953 met niet meer dan 17, 20, 23, 26 of 29*/o, naar gelang van de gemeente klasse, overschrijdt. Over het algemeen komt er een nieuwe overeenkomst tot stand, zodra de huurder op verzoek van de verhuurder een hogere huur heeft betaald. Menige huurder van een bedrijfspand, die geen enkel risico met betrekking tot een eventuele ontruiming kon of wilde ne men, zal reeds een hogere huur hebben betaald. Dit zou hij wellicht niet gedaan hebben, indien hij bekend was geweest met de mogelijkheid aan de huuradviescom missie te vragen, welke huurprijs rede lijk is. Het is daarom te betreuren, dat de des betreffende wijziging van het „Huurad viescommissiebesluit" pas op 31 December 1953 is verschenen. Tevoren had de rege ring slechts in haar Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer de toezeg ging gedaan, zo nodig een aanvulling van het „Huuradviescommissiebesluit" op dit punt te zullen bevorderen". Wij hebben ons omstreeks half Decem ber gewend tot de afdeling Voorlichting van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Maar daar kon men niet vooruit lopen op een besluit, dat pas geno men zou kunnen worden, nadat de wet tot wijziging van de Huurwet tot stand was gekomen. Zelfs in het bij de postkantoren ver krijgbare geschrift „Huurwet en Huurprij zen" wordt met geen enkel woord gerept over deze wijziging van het „Huuradvies commissiebesluit". Wel wordt in dit ge schrift vooruitgelopen op de inhoud van het „Besluit bijzondere huurprijzen 1954", dat, evenals de wijzigingswet zelf, pas op 31 December 1953 bij de landsdrukkerij verscheen. De politie in Krommenie heeft een 16- jarige jongen uit Assendelfit aangehouden, die bekend heeft enjge keren het orgel in de R.K. kerk te Krommenie te hebben be schadigd. De jongen, die in dienst is bij een orgelbouwer in Alkmaar, deed dat in die verwachting dat zijn patroon een nieuw orgel zou kunnen leveren. De patroon was volkomen onkundig van de handelwijze van de jongen. Orn te doen voorkomen alsof anderen de vernielingen pleegden, had de jongen ook enige keren muziekboekjes verscheurd. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Januaxn 1954 1.841.249 tegen 1.830.753 op 1 December 1953. Op 1 December 1953 waren er 488.437 aangeslotenen op het rijks-radio-distri- butienet tegen 486.050 op 1 November 1953. virbru/kcljftrs fier hoofd i/tr ötvolklng P" I""' S410S V.PCLT ifiSIGAREN Üüil 5'GARETTÊN KERFTABAK GULDENS HfJ aantol stuks Si aantal stuks aantal kg totaal (crbrulk Deze grafiek, waarin het tabaksverbruik per hoofd der bevolking per jaar wordt aangegeven, is samengesteld volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Wat de hóeveelheid betreft ziet men dat het sigarenverbruik na de oorlog wel is gestegen, maar het vooroorlogse peil nog lang niet heeft bereikt. Het verbruik van sigaretten stijgt eveneens nog steeds, dat van kerftabak loopt terug. De bedra gen, die per jaar per persoon aan tabak worden besteed, worden ook steeds hoger. (Voor het jaar 1953 is de periode December 1952-November 1953 genomen). Het personeel van de Trio Tapijten- fabriek te Huizen heeft in brieven aan de ministers van Sociale Zaken en van Eco nomische Zaken en aan het gerechtshof te Amsterdam geprotesteerd tegen het beleid van de bewindvoerders, die de Amster damse rechtbank, na het verlenen van sur séance van betaling, heeft aangesteld. Tot voor kort werkten op de fabriek 350 arbeiders. Wegens gebrek aan orders zijn reeds 50 man ontslagen. De bewind voerders hebben thans het faillissement aangevraagd. Nadat een uitgebreid accountants- en juridisch onderzoek tot surséance van be taling had geleid, kwamen er, zo verklaart het personeeel, spoedig moeilijkheden tus sen de bewindvoering en de directeur, welke tot gevolg hadden, dat de directeur gedwongen werd zich terug te trekken, juist toen het bedrijf door grote orders weer op gang gekomen was en weer winst ging af werpen. Hierna ging het met de productie snel bergafwaarts, doordat de bewindvoerders zich niet verzekerden van een goede plaats vervanger. Op technisch en commercieel gebied werden onoordeelkundige beslis singen genomen. De bewindvoering moest tenslotte erkennen het bedrijf niet naar behoren te kunnen leiden en stuurde op een faillissement aan. Door de huidige gang van zaken zouden ook de crediteuren grote verliezen lijden. Dat alles is, volgens het personeel, des te onbevredigender, omdat het personeel ter ore is gekomen dat de bewindvoering de banken heeft verzocht het crediet in te trekken. De gewezen directeur kon grote orders afsluiten, die echter door de be windvoering niet werden geaccepteerd. Het personeeel vraagt zich af, of dit voor hen zo trieste verloop van een kort geleden zo bloeiend bedrijf, dat nog nooit een arbeider heeft ontslagen, zelfs niet in de Korea- crisis, toen veel tapijtweverijen hun per soneel op wachtgeld moesten zetten, wel nodig is. Het trekt vergelijkingen tussen wat kort geleden bij Holland Nautic en bij Waldorp is gebeurd, waar bij soortgelijke moeilijkheden van overheidswege is inge grepen. Het bedrijf zou bij een beter beleid in staat zijn de schulden te betalen en volop werk te verschaffen. Het personeel heeft zich daarom tot de ministers gewend met het verzoek toe te zien, dat door deze gang van zaken niet onnodig een bedrijf gesloten wordt, dat sinds vele jaren heeft medegeholpen aan de opbouw van de Nederlandse economie en deviezen heeft ingebracht. Door de slui ting van dit bedrijf zou een groot verlies aan de crediteuren worden toegebracht en 300 man personeel zonder werk komen. Het personeel stelt voor, dat aan de tech nische leiding een financiële deskundige toegevoegd wordt, opdat het bedrijf weer tot bloei gebracht kan worden. De bewindvoering heeft aan het A.N.P. meegedeeld, dat men op het ogenblik geen commentaar op deze brieven wil geven. De bewindvoering staat op het standpunt, dat zij uitsluitend tot taak heeft de belan gen van de crediteuren te behartigen. Door het Verbond voor Veilig Verkeer is een verzoekschrift tot de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen ge richt om met kracht aan te dringen op het verplicht stellen van het verkeerson derwijs op de kweekscholen voor onder wijzers en onderwijzeressen. Het bestuur van het verbond is van mening, dat elke jonge onderwijzer, die zijn taak op de lagere school aanvangt, in staat moet zijn vruchtdragend verkeersonderwijs te geven. 3. Het plotseling opduiken van de grote detective Pat O'Nozel had Panda enigszins van zijn stuk gebracht. „Wat doe je daar achterin die racewagen", vroeg hij, „en waarom„Vragens, altijd vragens!", viel Pat hem geërgerd in de rede. „Ik stel hier vr agens en niet jij, bekorrah! Vertel me dus eerst eens, wie je bent!" „Ik ben Plukkie Panda", zei Panda, „herken je me niet meerWe hebben vroeger samen avon- turen beleefd!" Maar eën goede detective trekt nooit haastige conclusies. „Je LIJKT op Panda", zei Pat O'Nozel bedachtzaam, terwijl hij Panda door zijn vergrootglas bekeek, „je hebt dezelfde or ens. Maar eerst moet ik zekerheid hebben". Meteen greep hij Panda's oor stevig beet en trok er aan, alsof hij een alarmklok luidde. „Au!", schreeuwde Panda, „laat dal! Dat doet pijn!!" „Doet het pijn?", vroeg de detective. „Mooi, hieruit blijkt dan, dat hët echte orens zijn. En uit die echte orens deduceer ik weer, dat je de echte Panda bent!" Na deze keten van scherpzinnige gevolgtrek kingen dook Pat weer in zijn schuilplaats omlaag en sloot deze met een klap dicht. „Maar Pat!", riep Panda verbluft, „waar om. „Stil!", klonk Pats stem gesmoord uit zijn schuilplaats, „ik ben geheim!" Vandaag zijn vertegenwoordigers van de huisartsen gaan praten met minister Suur- hoff over het geschil dat ontstaan is nadat de minister het besluit van de Zieken fondsraad tot verhoging der honorax-ia van de huisartsen had geschorst. „Hoewel de meningsverschillen betrekking hebben op een bepaald peil van honorering, moet ieder, die bij deze aangelegenheid be trokken is, beseffen dat vzij bij de dokters dieper gaat dan alleen met de vaststelling der geldelijke beloning het geval zou zijn" schrijft dé Nieuwe Rotterdamse Courant. „Zij zien immers in het achterblijven daar van vooral een miskenning van de maat schappelijke waarde van hun verrichtingen. Het is uit. dit sentiment te verklaren, dat het bestuur en de ledenvergadering van de lan delijke huisartsenorganisatie zo snel hebben gereageerd op de schorsing van liet besluit van de Ziekenfondsraad. Wanneer dan ook in ziekeni'ondskringen de opvatting heerst, dat de huisartsen met de gevolgde procedure niet de juiste weg hebben bewandeld, dan mag deze opvatting, zakelijk beschouwd, niet onjuist zijn, maar dan miskent zij tpnh de lievigheid der opgekropte gevoelens, die in een snel protest wel tot uitbarsting moesten komen". Na de opmerking, dat sentiment niet de beste raadgever is, zet het blad uiteen, dat de huisartsenorganisatie een zeker gemis aan inzicht in de verhoudingen verraadt door het standpunt in te nemen dat onder handelingen niet via de minister gevoerd kunnen worden, omdat dit zou indruisen tegen de erhoudingen, zoals deze thans geregeld zijn. „Deze zienswijze miskent, dat de thans gel dende regeling van het ziekenfondswezen van publiekrechtelijke aard is. zodat „onder handelingen" ondergeschikt zijn aan de be voegdheden van de overheid. Voorts houdt deze opvatting der huisartsen er te weinig rekening mee, dat tekorten bij de zieken fondsen. die door een nieuwe honorarium regeling ontstaan, gedekt zullen moeten wor den uit fondsen, die met overheidsdwang bij eengebracht zijn en voor de besteding waar van deze zelfde overheid verantwoordelijk is. De ziekenfondsen zijn daarom niet de zelfstandige onderhandelingspartners, waar voor de huisartsen deze blijkbaar hebben aangezien. De minister is wel degelijk een der betrokken „partijen" en hem kan dus zeker niet kwalijk worden genomen, dat hij van zijn kant alternatieve voorstellen heeft gedaan om tot een oplossing te geraken". Het blad hoopt, dat deze oplossing wordt gevonden op de grondslag van het abonne mentstarief, nu eeii beloning per verrich ting waartoe volgens de N.R.C. de huis artsen meer bij wijze van protest dan van effectief strijdmiddel hebben besloten op allerlei bezwaren bij de ziekenfondsen stuit. Ander systeem In het Algemeen Handelsblad keert dr. H. J. W. Droori^ov er Fortuvn zioh tegen 't abonnementstelsel, dat naar zijn mening zowel dokter als patiënt bederft. „Na het geloof in geesten en goden was Hippocrates de eerste, die als huisdokter aan het ziekbed zat. Als aan de fondsdokters f 7 of f 8 of f 10 per ziel per jaar wordt toege kend, met. behoud van het bederfelijke abonnement, zullen er dan eeen Ezau's zijn, die voor een schotel linzen dat eerstgeboorte recht verkopen? Door de bestaande ver spilling, de over-consumptie van specialis tische hulp en medicamenten, komen de ziekenfondsen millioenen te kort. Daarom moesten de ziekenfonds-premies telkens weer worden verhoogd. Ts het dan wel verant woord de kosten nog hoger op te drijven in plaats van het. bestaande, ongezonde systeem te vervangen door een nieuwe, gezonde, niet overdreven kostbare regeling?" „Men kan, met behoud van de verzekering, aan allen die bij een ziekenfonds zijn aange sloten, behandeling op particuliere basis ge- yen, als de in het fonds verzekerde zelf iets bijdraagt per visite, bijvoorbeeld 25 cent per bezoek op het spreekuur en 50 cent bij een doktersbezoek aan huis. Voorop moet staan, dat het nieuwe systeem niet duurder mag zjjn en dat de premie zal worden verlaagd. Dan krijgt men een waardiger verhouding tussen patiënt en dokter; dan kan de grond- ,?e,.van behandeling weer vertrouwen zijn Verkiezing. Op 14 Maart zullen in de Soy, jet-Unie verkiezingen worden gehouden van nieuwe leden van de opperste Sovjet, aldus heeft radio-Moskou mede gedeeld. Eigenlijk zouden zij op 12 Maart gehouden moeten worden, maar dit is een werkdag en daarom zijn zijl verschoven naar Zondag 14 Maart. Del huidige Opperste Sovjet werd op 12] Maart 1950 gekozen voor een termijn van vier jaren. De Opperste Sovjet komt meestal slechts tweemaal per jaar bijeen. Zij kiest het presidium, dat het voortdurend in functie zijnde wetge-[| vende en uitvoerende 01-gaan vormt. Bezoek. Volgens het semi-officiële Zuid-f Slavische persbureau Joego press zal pre. sident Tito in de loop van de eerste helft van dit jaar op uitnodiging van president Celal Bayar een officieel be-1 zoek aan Turkije brengen. Iets geleerd. Aan de vooravond van zijn I vertrek uit India heeft de afgezette premier van Brits-Guyana, dr. Tsjedöi I Jagan, leider van de vooruitstrevende! volkspartij, verklaard, dat de bevolking van Guyana op aanraden van premier Nehroe voortaan tegen de „Britse over. I heersing" zal strijden volgens de Indi. I sche tactiek van lijdelijk verzet, waar door India zijn onafhankelijkheid heeft veroverd. Orde. Een Oeki-ainse boerin is na de boorte van haar veertiende en vijftien-1 de kind, een tweeling, uitgeroepen tot „moeder-heldin", aldus heeft radio- Moskou medegedeeld. Het plaatselijk bestuur geeft de moeder-heldin een maandelijkse toelage van 5.000 roebel, De drie graden in de orde van de „glo- rie van het moederschap" waren de boerin reeds eerder toegekend. Gezien. Volgens het West-Berliinse anti-1 communistische inlichtingenbureau „West" zijn twee Oost-Europese aarts-1 bisschoppen, Josef Slipyi, aartsbis-1 schop van Lwow, en Miexelaus Reinys, titulair aartsbisschop van Wilna, in I Russische gevangenissen gezien. Terug. gezonden gevangenen hadden ver klaard, dat de aartsbisschoppen tot ge-1 vangenisstraffen van tien jaar waren veroordeeld wegens „spionnage". Accoord. De republikeinen en democraten, I die in de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden bijna even sterk zijn, zijn overeengekomen, dat in het zittingsjaar 1954 de republikeinen de meerderheid zullen hebben in alle be langrijke senaatscommissies. De repu- blikeimen zullen in de commissies extra-zetels bezetten in plaats van de gebruikelijke 14, aldus hebben senator Knowland, de republikeinse leider, en senator Johnson, de democratische Se naatsleider, Maandag bekend gemaakt, Troonrede. Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft vandaag in zijn Troon rede ter gelegenheid van de opening van de zitting van het parlement ver klaard, dat hij een wetsontwerp voor vermeerdering van de uitgaven voor de luchtmacht voor het komende jaar zal indienen. De bedoeling is nieuw ma teriaal aan te schaffen. De uitgaven voor leger en vloot zullen worden be snoeid, aldus de Koning, zodat de uit gaven voor de landsverdediging niet zouden veranderen. Schot. Voor de ogen van enige honderden toeschouwers heeft zich in het Kaiser- hof Variété-theater te Keulen, een noodlottig ongeluk afgespeeld. De va- riété-artist Cheimy, bekend in geheel Duitsland om zijn stoutmoedige staal tjes scherpschutterskunst, miste zijn doel toen hij met een zes millimeter- geweer op een appel richtte en het hoofd van zijn vrouw trof. De kogel drong de 38-jarige vrouw in de slaap. Dodelijk gewond werd zij overgebracht naar e^n ziekenhuis waar zij drie uur na aankomst oveiTeed. Zij was moe der van drie kinderen een jongen van twaalf en twee meisjes, respectie velijk van zeven en zes jaar. Bloeder. Na een injectie met het inder haast uit Amerika aangevoerde genees middel is de bloeding van de achtjarige Gottfried Eder te Innsbruck na betrek kelijk korte tijd opgehouden. De behan delende geneesheer zei echter: „De jongen is erg zwak en het bloeden kan opnieuw beginnen". De jongen, die aan de gevreesde bloederziekte lijdt, leek na het trekken van een tand op twee Januari, langzaam dood te zullen bloe den. Hoge taak. Koningin Elizabeth heeft van ochtend te Wellington de nieuwe zit ting van het Nieuw-Zeelaindse parle ment geopend. Dit is de eerste maal dat een Brits regerend vorst deze hoge taak persoonlijk in Nieuw-Zeeland verrichte, ADVERTENTIE VERAF EN /LEZENN GR. HOUTSTR. NAAST LÜXOR A.. EEN van de pedalen van onze fiets staat precies in de laagste stand en omdat het vandaag te winderig is om er tussenuit te trekken, gaan we maar eens wat expe rimenteren. We trekken dat pedaal naar achteren Wat zal er nu gebeuren, gaat de fiets vóór- of achterwaarts? De beantwoording van de vraag lijkt vrij eenvoudig, omdat we allen met de fiets wel zóveel erviring hebben opgedaan, dat we weten dat een achterwaartse beweging van het onderste pedatl gelijk staat met een voorwaartse be weging van het bovenste. En als het bovenste pedaal naar voren wordt gedrukt dus als we gedurende het fietsen op de trapper gaan staan gaat het ach terwiel in gelijke richting draaien en de fiets schiet uaar voren. Dat behoeft nie mand ons uit te leggen, want het is oud bakken kost voor iedere Nederlander. Uit deze overwegingen zouden we moe ten opmaken dat de fiets inderdaad naar voren gaal, wanneer we het onderste pe daal naar achteren trekken. Maar dat is schijnbaar tegen de logica in nu juist niet het geval. Want als we hel onderste pedaal naar achteren trekken, gaat de pedaal naar voren en de fiets naar achte ren! Toch is de aanbeden logica ook in dit geval niet zoek. Immers, omdat de cirkel die het uiteinde van het pedaal beschrijft, kleiner is dan de cirkels die de punten op de omtrek van het wiel beschrijven, èn omdat door de aangebrachte versnelling de pedalen langzamer draaien dan het achterwiel, beweegt bij het normale fietsen het onderste pedaal langzamer ten opzich te van de fiets naar achteren, dan de fiets ten opzichte van de grond naar voren gaal. Dit klinkt erg ingewikkeld, maar het brengt in ieder geval de consequentie met zich mee, dat al fietsende, het naar achteren bewogen pedaal ten opzichte van de grond toch naar voren gaat. Dus om gekeerd wanneer, ten op zichte van de grond, het pedaal naar achteren wordt getrok ken, moet dus ook de fiets naar achteren aaan. Indien u de m.oeüe wilt nemen de theo rie aan de practijk te toetsen, zult u inder daad bemerken dat de fiets uaar achteren gaat wanneer u aan het onderste pedaal trekt. En tevens zult u constateren dat het pedaal naar voren gaat, dus alles voltrekt zich juist omgekeerd als bij het fietsen. Alleen in het geval dat de fiets zou worden uitgerust met een zeer bijzondere vertra ging, waardoor de pedalen genoegzaam sneller zouden draaien dan het achterwiel, alleen in dat geval zou, bij het naar ach teren trekken van het onderste pedaal, de fiets naar voren schieten. Over schieten gesproken, weet u dat de beste schutters in het rijk der planten ge zocht moeten worden? Daarover morgen H. PéTILLON i)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2