IN DE WERELDPOLITIEK Joegoslavië als een experiment Agenda voor Haarlem Meer dan een half millioen passagiers kwamen en gingen Kraai in huis iSrf7NT|Es Een Eeuw Geleden Schiphol in 1953 Gemiddeld 700 landingen en opstijgingen per week „De Schelde" voltooit modernisering Prins op jubileum van J agers vereniging Kruiser „De Ruyter" gaat Oceaanreis maken Hoe is het ontstaan?^ Dreigende staking in kunstmestbedrijven HAARMODE 1954 MOLENDIJK'S KAPSALON P. de Boer procedeert tegen mr. F. Hollander Regiment Limburgse Jagers 140 jaar „Kungsholm" was technisch succes cn financiële strop Voorzitter Koninklijk onderscheiden Witte pokken breiden zich uit in Den Haag Den Haag verkoopt 132 eigengebouwde huizen „Maystar" gestrand; brand in de lading Apotheek van sanatorium uitgebrand Gevaarlijk beroep Dit woord: SCHURK Bemiddeling in geschil A.N.W.B.-Noordwijk Uit dc Opregte Haarlemsche Courant van 12 Januarij 1854 DINSDAG 12 JANUARI 1954 Voor het eerst in de geschiedenis van Schiphol heeft het passagiersaantal het half millioen overschreden, zo wordt vermeld in het jaaroverzicht over 1953 van de Luchthaven Schiphol, dat is uitgebracht door de gemeentelijke luchthavendirectie. In 1938 werden 112.546 personen vervoerd, in 1953: 565.000. Ten opzichte van 1952 is dit een stijging van 16 procent. Ook het goederenvervoer is in 1953 over de gehele linie gestegen. De stijging van het postver voer bedraagt bijna 4 procent, dat van de goederen 9 procent en dat van de bagage bijna 13 procent. Ten opzichte van het laatste normale vooroorlogse jaar 1938 is bet passagiersvervoer vervijfvoudigd, het postvervoer verviervoudigd, het goederen zowel als het bagagevervocr verzevenvou- digd. Het gemiddeld aantal passagiersbe wegingen bedroeg in het afgelopen jaar 1550 per dag. Het aantal vluchten in het handelsverkeer is gestegen van 29.252 in 1952 tot 31.184 in 1953. De regelmatige diensten volgens dienst regeling werden onderhouden door de K.L.M. en elf buitenlandse maatschappijen. Ongeveer 50 keer per dag vertrok er in de zomerdienst een vliegtuig op een geregelde internationale dienst en 50 vliegtuigen uit het buitenland kwamen op vaste lijndien sten binnen per dag, zodat het gemiddeld aantal landingen en opstijgingen van ver keersvliegtuigen in regelmatig lijn verkeer ongeveer 700 per week bedroeg. Het aandeel van de K.L.M. in het aantal vluchten in het handelsverkeer was ruim 60 procent en de rest werd door de elf buitenlandse maatschappijen opgebracht. „Hieruit blijkt, dat de vreemde handelsvlag op Schiphol sterk vertegenwoordigd is en dat Nederland ook in het buitenland wat te bieden heeft," aldus het jaarverslag. Vaste, rechtstreekse lijndiensten verbon den Schiphol met veertig steden in Europa, zes steden in Noord-Amerika, elf steden in de Antillen en Midden- en Zuid-Amerika, zeven steden in Afrika en zeventien in het Nabije-, Midden- en Werre Oosten en Australië. Het „luchtvaartstadje" Schiphol wordt thans bevolkt door circa 10.000 werkers, verdeeld over ongeveer negentig van de meest uiteenlopende vestigingen van gro tere en kleinere bedrijven, van grote in stellingen tot kleine winkels. Alleen de K.L.M. heeft al ongeveer zesduizend per sonen op Schiphol in haar dienst. In de Fokkerfabrieken op Schiphol zijn ruim 1900 personen werkzaam. Vijf millioenste bezoeker Het aantal betalende bezoekers, dat in 1952 het aantal van 831.139 bereikte, steeg in 1953 tot 895.845. Op 8 Mei 1953 ontving de luchthaven de vijf millioenste betalende bezoeker na de oorlog. In het verslag wordt voorts melding gemaakt van het feit dat Schiphol dichter bij Rotterdam en Utrecht is gebracht door de belangrijke verbeterin gen in het wegennet. Als de voltooiing van de rijksweg UtrechtAmsterdam ver moedelijk in Januari 1954 een feit zal zi.in geworden, zal Schiphol een goede ver binding hebben met het groeiende Sticht. Een zogenaamde „wilde" staking is gis termorgen uitgebroken bij d!e eerste Ne- dierlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vlaardingen. Tegen 4 uur in de middag werd de staking na een bespreking tussen de directie met de vertegenwoordigers van de vakverenigingenvoorlopig opgeheven. Vandaag wordt tussen de Stichting van de Arbeid en het College van RijksbemicMe- laars een bespreking gehouden, waarna het personeel van de eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vlaar dingen en van de „Albatros" te Pennis en te Kraiingseveer vanavond in het Groot handelsgebouw in Rotterdam in vergade ring bijeen zal komen. Mocht des ochtends geen overeenstem ming zijn bereikt, dan is een staking,waar hij 1300 t«t 1500 personen zouden zijn be trokken, niet denkbeeldig. Het conflict zou in hoofdzaak gaan over de beloning van de continu-arbeiders, wier werktijden van 48 tot 42 uur per week zijn teruggebracht en van de semi-continu-arbeiders, wier werk tijden daalden van 48 tot 46 uur per week. ADVERTENTIE TERUG UIT PARIJS met Santpoorterplein 1, Haarlem, Tel. 19706 Buslijn 3 en 4. >DOOCOOOOOCCX)OOOOOOOÜOOOOOOCOOOOOOOOÜOOOOOOOOCXXXXDOOOOOOC DINSDAG 12 JANUARI Ripperdaslraat 13: „Doel en wezen der Vrijmetselarij", 8 uur. Nassauplein 8: „Het menselijk streven en zijn vervulling", 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": Demonstratie pa troontekenen, 4 en 8 uur. Rembrandt: „Re becca", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. City: „Gele terreur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: ..Verboden verhaal 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Salomo", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Woestijnratten". 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Zo jongzo slecht?", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „Het loon van de angst", 18 jaar 6.45 en 9.15 uur. WOENSDAG 13 JANUARI Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Har- monia"; bijeenkomst, 8 u. Kapel Minahassa- straat: Stichting „Petra", spr. H. v. d. Brink, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik". De monstratie patroontekenen, 10, 2, 4 en 8 uur. Rembrandt: „Rebecca", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: „Gele terreur", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Verboden verhaal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Salomé", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Woestijnratten", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Klokslag 12", 14 jaar, 2.30 uur. „Zo jong.... zo slecht?", 18 jaar, 3 uur. Luxor: Het loon van de angst" 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Tevens zal het Noordelijk begin van deze weg een goede verbinding Amsterdam Schiphol tot stand brengen, en wel voor Amsterdam-Oost en een deel van Amster- dar-Zuid via de provinciale weg over Ouderkerk en Amstelveen naar Schiphol. Van de belangrijke uitbreidingen en nieuwe bouwwerken, die in 1954 gereed komen of zullen worden begonnen, worden in het jaarverslag genoemd de verlenging van een van de landings- en startbanen, de bouw van een boxengarage voor de stalling van auto's van luchtreizigers, de vergroting van de gashouder tot driedui zend kubieke meter, uitbreiding van de capaciteit voor een noodverlichting, de nieuwe invliégloods voor de Fokkerfabrie ken, een nieuw gebouw voor de civiele dienst van de K.L.M. alsmede de plannen voor een nieuwe hangar, die nog groter zal v/orden dan de in 1952 in gebruik genomen hangar nr. 9 „Kingsford Smith". Voor het gerechtshof te Leeuwarden zullen op 27 Januari de pleidooien worden gehouden in de civiele zaak, die de heer P. de Boer, voorzitter van de Bond van Mobilisatie-invaliden en hun nabestaan den en van de stichting „De Nederlandse Soldaat" te Drachten aanhangig heeft ge maakt tegen mr. F. Hollander, destijds officier van justitie te Leeuwarden, thans officier van justitie te Amsterdam. De heer de Boer heeft mr. Hollander beschul digd van het plegen van een onrechtma tige daad. Deze beschuldiging houdt ver band met de arrestatie van de heer en mevrouw De Boer, enkele jaren geleden, wegens onregelmatigheden, die bij het beheer van de bondsgelden zouden zijn ge constateerd. De heer De Boer werd later vrijgesproken. Onder de titel „Rumoer om P. de Boer" is een brochure verschenen van de hand van de heer P. de Boer. In deze brochure geeft de heer De Boer een overzicht van zijn standpunt aan de hand van het ge beurde sinds zijn arrestatie. Op 6 Januari, tien minuten voor de landing op Sander, New-Foundlajid, schonk in het K.L.M.-toestel „Jan van Riebeeckme vrouw Johannes-van Gelderen het leven aan een dochter. Moeder en kind werden opgenomen in een ziekenhuis en verkeren in goede gezondheid. Te Venlo is Zaterdag het 140-jarig be staan van de Limburgse Jagers gevierd, het oudste stamonderdeel van het 2de regiment infanterie. Na een kerkelijke herdenking in de R.K. kerk en in de Ned. Herv. kerk heeft in een stromende regen het jubi lerende regiment een mars door de stad gemaakt en gedéfileerd. In de cantine van de Frederik Hendrik kazerne werd vervolgens een receptie ge houden. Namens een comité uit de Venlose burgerij bood de heer P. A. Schrijnen een edelhert aan dat in de gelederen van de Limburgse Jagers zal worden ingelijfd en door de manschappen bij bepaalde gelegen heden zal worden meegevoerd. De aanbie ding geschiedde symbolisch door middel van een harnachement, daar het- dier zelf nog niet beschikbaar was. Namens het Oranjecomité werd een ets van het stadhuis en namens de officieren een wandbord aangeboden. In het City-theater werd vervolgens een herdenkingsbijeenkomst gehouden. Mr. ir. F. Houben, Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, sprak over de be tekenis, die het tweede regiment infanterie voor Limburg heeft gehad en over de roem rijke tradities van het corps. De N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, dat een oppervlakte beslaat van 45 hectare en aan circa 4500 man werk verschaft, zal dit jaar het na oorlogse moderniseringsprogram van de afdeling Scheepsboow voltooien. En de in terne administratie is gereorganiseerd en verbeterd. Technisch is de aflevering, verleden jaar, van de „Kungsholm", het vlagge- schip van 22.000 ton der Zweden-Amerika lijn, voor „De Schelde" een groot succes geweest. Financieel is de „Kungsholm" echter een tegenvaller geworden. Ver schillende onvoorziene omstandigheden hebben ertoe geleid, met name de ver traging in de aanvoer van scheepsstaal, waardoor kostbare maatregelen nodig waren om aan de gecontracteerde verplich tingen te voldoen. Een andere omstandig heid, die het resultaat nadelig heeft be- invloed, was het Koreaanse conflict en de daarmee gepaard gaande stijging van lo nen en materialen, die de kostprijsbereke ning in de war stuurde. De „Kungsholm" heeft daardoor mede een ongunstig effect gehad on het bedrijfsresultaat van 1953. „De Schelde" zal in 1954 niet minder dan zes schepen afleveren. Drie zijn er voor eigen land en drie voor export bestemd. Opdrachtgevers zijn het Nederlandse ministerie van Marine, dat twee onderzeebootjagers krijgt afgeleverd, de N.V. Ph. S. van Ommeren te Rotter dam, voor wie een tankschip van 20.000 ton bestemd is en de Russische „Trans- mashimport" te Moskou, in welker op dracht gebouwd worden 3 diesel-electrisch gedreven vrachtboten van 6500 ton elk. Volop werk is er in de afdelingen voor de bouw van machines, ketels, motoren, waaronder veel voor het buitenland be stemd is. „De Schelde" maakt haar eigen scheepsmachines, een situatie die zo ge groeid is deels als gevolg van de ietwat gedecentraliseerde ligging van het bedrijf. De waarde der nieuwe opdrachten voor machine- en ketelbouw kan geschat wor- In de Jura heeft men momenteel ernstig te kampen met gebrek aan water. De sneeuw, die voor kookdoeleinden wordt gebruikt, smelt door de hevige koude niet. Met een reusachtig vat gaat deze boer uit Val de Travers (Zwitserland) elke dag naar een bron, hakt daar een gat in het ijs en is uren bezig met het vullen van zijn reservoir. Z. K. H. Prins Bern-hard heeft gister middag aan mr. A, Hit burgh Prins, raads heer bij het hof te Leeuwarden, de ver sierselen uitgereikt, verbonden aan de on derscheiding van officier van Oranje Nas sau. Mr. Hilbingh ontving deze onderschei ding, omdat hij dertig'jaar lang, eerst als juridisch adviseur, later als voorzitter, de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging, waarvan Prins Bernhard beschermheer is, met raad en daad terzijde heeft gestaan. Deze organisatie, die thans 8500 leden telt, bestond gisteren vijftig jaar. Zeer vele leden waren naar Amsterdam gekomen om de leden van het hoofdbe stuur te feliciteren. De receptie werd ge houden in de trofeeënzaal van de Amstel- brouwerij. Frins Bernhard was vergezeld door ziin adjudant, majoor C. G. Geert- sema. De minister van Landbouw, S. L. Mansholt, hield een rede, waarin hij sprak over de komende Jachtwet. „Langzamer hand is de jacht van louter vermaak ge komen in een periode, waarin jagen wordt gezien in het kader van andere belangen", zo zeide de minister. „Op dit ogenblik zijn wij als overheid bezig met de invoering van een nieuwe Jachtwet. De organisatie, die thans jubileert, is voor ons vain de grootste betekenis. Zonder- deze organisa tie, met wie wij overleg kunnen plegen, kunnen wij niet oatgene bereiken, wat wij ons voor ogen hebben gesteld: de harmo nie tussen al die aspecten, dre van bete kenis ziin voor de jacht". Minister Mans- holt uitte ziin bijzondere damk aan- de voorzitter van het hoofdbestuur der ver eniging, mr. A. Hilbingh Prins, die veel heeft bijgedragen bij de samenstelling van een definitief ontwerp voor de nieuwe Jachtwet. Geneeskundige Inspectie voor de De nieuwe kruiser „De Ruyter" zal op 18 Januari uit Vlissingen vertrekken voor zijn eerste grote reis over de Atlantische Oceaan. De oorlogsbodem gaat eerst naar Oslo en vandaar naar Canadese en Ameri kaanse havens. De bevelhebber der zeestrijdkrachten en chef van de Marinestaf, vice-admiraal A. de Boov, zal de reis tot Oslo meemaken en vandaar per vliegtuig van de Marine luchtvaartdienst naar Nederland terug keren. De gemeenteraad van Den Haag heeft met 27 tegen 17 stemmen het voorstel aan vaard om gronden in erfpacht uit te geven aan de Eerste Nederlandse Verzekering Maatschappij en tevens aan deze maat schappij 132 op deze terreinen in aanbouw zijnde middenstandshuizen en drie garages aan de Meppelweg te verkopen voor f 145.514. De gemeente zal de huizen voor de verzekeringsmaatschappij doen afbou wen voor de prijs van f 1.663.229. Het risico wegens stijging van lonen, sociale lasten en materiaalprijzen komt ten laste van de N.V. De P.v.d.A. cn de C.P.N.-fractie ver klaarden zich tegen het voorstel, omdat zij van mening waren, dat de gemeente de bouw en exploitatie van deze woningen, waaraan zij is begonnen, in eigen hand moet houden. De Nederlandse kustvaarder „Maystar" is ten Noorden van Bergen aan de West kust van Noorwegen aan de grond gelopen. Volgens een bericht van het Noorse pers bureau N.T.B. staat de lading van het schip in brand. De situatie is echter niet gevaar lijk. Een bergingsschip, dat in de nabijheid ligt. heeft nog geen assistentie behoeven te verlenen. Men zal vandaag trachten de Maystar vlot te krijgen en naar Bergen te slepen. Maandagmiddag is brand uitgebroken in de apotheek van het sanatorium „Beatrix- oord" te Appelscha. De brandweer van het sanatorium en die van Appelscha konden het vuur na een uur meester worden. Al leen de apotheek brandde uit. Uit voorzorg werd een aantal vrouwelijke patiënten uit in de nabijheid van de apotheek liggende barakken naar andere delen van het sa natorium overgebracht. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat in de apotheek aetherdampen hebben vlamgevat. De den op 18 a 20 millioen gulden. Het vlieg- Volksgezondheid deelt mede dat in Den tuigbedrijf in Dordrecht is voor de eerst komende jaren volledig bezet onder meer met de bouw van Hunter-toestellen, in samenwerking met Fokker en Aviolanda. SUZANNE DEVOYOD OVERLEDEN De Franse toneelspeelster Suzanne De- vovod is Maandag te Parijs overleden. Zij werd in 1907 opgenomen in de Comédie Frangaise en nam deel aan talrijke tour- nées door Europa. Haag het aantal gevallen van witte pokken gisteren nog is uitgebreid. Er worden veer tien patiënten verpleegd in het ziekenhuis aan de Zuidwal. Bovendien zijn daar thans zes personen in observatie opgenomen. Als voorzorgsmaatregel heeft de inspec tie voor de Volksgezondheid besloten, het sanatorium aan de Stevinstraat te Scheve- nir.gen te ontruimen om er de observatie- gevallen op te nemen. De patiënten zullen in het ziekenhuis aan de Zuidwal verpleegd blijven. fJXXXXOOOOOOOOOOCCOODOCOOCOOOOCOOOCCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOa CAGLIARI (United Press). Men kan niet altijd ongestraft injectienaalden in het lichaam van een Sardijns politieman steken. Dit heeft dr. Plinio Mulargia uit Cagliari (Italië) op treurige wijze moeten ervaren. Toen de arts een injectie-naald diep in het vlees van een 24-jarige carabinieri dreef, maakte deze een luchtsprong van pijn. Zodra hij weer op zjjn voeten was neergekomen, trok hij zijn pistool en schoot de medicus dood. Toen hij tot het besef van zijn daad was gekomen, arresteerde de impulsieve politieman zichzelf en gaf zich aan bij zijn chef. Een bewoner van de Gevers Deijnoot- weg in Den Haag liet zijn twee poedels uit, maar hield de dieren niet aan de lijn, zoals politieverordening voorschrijft. De honden liepen de rijweg over en werden door een autobus overreden. Tegen de eigenaar is proces-verbaal opgemaakt. De aandacht is weer eens gevestigd op dat merkwaardige politieke over gangsverschijnsel, dat Joegoslavië heet. Thans niet door een ophefmakende rede van Tito of een nieuwe ontwikkeling in de kwestie-Triëst, doch door een publicatie van het officiële Joegoslavische persbureau Tanjoeg, die een verrassend licht werpt op de binnenlandse dilemma's in dit commu nistisch geregeerde land. Plet is een communiqué van het bestuur der Joe goslavische communistische partij, waarin niemand minder dan vice-pre mier Djilas scherp terechtgewezen wordt naar aanleiding van artikelen, die deze prominente communistische theoreticus heeft geschreven in „Bor- ba", het orgaan van de partij. Enkele van deze artikelen hebben al eerder in het buitenland verbazing gewekt, omdat zij getuigden van een kentering in de dogmatische opvattingen van het communisme in Joegoslavië. De artikelen van Djilas waren in zeker opzicht progressief. Zij gaven de lijnen aan, waarlangs het communisme als nationaal regeringssysteem zich zou moeten ontwikkelen tot een „gezuiverde" democratische staatsvorm, die gemakkelijker samenwerking met „oud-democratische" landen in het Wes ten zou garanderen. De praktijk van het communisme in Joegoslavië is sinds de breuk van Tito met Moskou een leerzaam verschijnsel geweest. Men spreekt algemeen van de „breuk van Tito met Moskou", doch men zou de ont wikkeling in Joegoslavië zuiverder ken schetsen door te spreken van de „breuk van Joegoslavië met de Sovjet-Unie." Het is immers duidelijk gebleken, dat Tito bij zijn politiek van toenadering tot het Westen en zijn gelijktijdig verzet tegen de dictatuur van Moskou een in brede kringen der Joe goslavische samenleving tot uiting gekomen drijfkracht heeft onderkend, die hij tot de zijne maakte en waarvan hij de doeleinden verwezenlijkte. De verandering, die in Joe goslavië heeft plaatsgegrepen, zou men het eerste ontbindingsverschijnsel der ver ouderde Stalinistische machtsstructuur kunnen noemen. Stalin was nog niet dood, doch zijn greep op de draden der Sovjet machine was verslapt op het moment, dat Tito de stap in Westelijke richting waagde. De wraak bleef uit, de représailles waren zwak, de bestraffing van de afvallige is nooit volvoerd. Joegoslavië heeft getoond, het ogenblik van zijn losmaking goed te hebben gekozen. Na de dood van Stalin kwam uit Moskou het teken, dal de feiten werden aanvaard en dat de stap van Tito stilzwijgend zou worden erkend als defi nitief. Wanneer men deze twee verschijnselen Joegoslaviës keus en de aanvaarding er van door de na-Stalinistische machthebbers met elkander in verband brengt, dringt zich de vraag op, in hoeverre een derge lijke ontwikkeling in de gedachtengang van Malenkov c.s. moet hebben gelegen. Het lijkt alsof zij deze gebeurtenis hebben voor zien en haar als normaal beschouwen in het kader van de nieuwe politiek, die na Stalin de overwinning heeft behaald tegen de thanj geliquideerde pogingen van Beria in. Wanneer men in Moskou heeft voorzien dat een land als Joegoslavië, waarvan de volksaard zich nooit heeft kunnen schikken ia welke buitenlandse dictatuur ook, zich zou losmaken uit de knellende banden met het Kremlin en zijn vrijheid zou hernemen, dan heeft men daarbij ongetwijfeld reke ning gehouden met de mogelijkheid ener Joegoslavische revolutie, die op haar beurt twee mogelijkheden inhield: De omverwer ping van Tito's bewind door een groep Moskou-gezinden en dus een herstel van de oude toestand, öf de contra-revolutie tegen het communisme en optreden van een Moskou-vijandig, Westelijk-democratisch bewind, Het zal wellicht ook voor de Rus sische heren een verrassing zijn geweest te merken, dat Tito de schok doorstond en zowel het ene als het andere voorkwam, waarmede er aan het feit, dat Joegoslavië communistisch geregeerd werd, niets ver anderde. doch waarbij slechts de buiten landse politiek der Joegoslavische regering wijziging onderging. Die politiek liquideer de de eenzijdige verhouding met de Sov jet-Unie, doch ging slechts onder voorbe houd aan de Westelijke kant onderhande len, met behoud van het communistisch regiem, en onder weigering om verward te raken in de Westelijke bondgenootschappen. Joegoslavië heeft weliswaar om econo mische redenen talrijke buigingen naar de Westelijke zijde gemaakt, doch in de prak tijk zoals bijvoorbeeld in de UNO is er van een meezeilen in de Westelijke wind geen sprake geweest. Er was zelfs niet zel den een zekere solidariteit te bespeuren in de Joegoslavische politiek met de andere communistische landen, wanneer het ging om principiële verschillen in opvatting tussen Oost en West. Maar ondanks dit alles bleven de gevol gen voor Joegoslavische binnenlandse situaties niet uit. Los van Moskou komen de, was de communistische partij in Tito's land verplicht zelf de partijlijnen uit te stippelen, zelf de politieke theorie te be denken en de politieke praktijk te ver wezenlijken. De uiterlijke methoden ver anderden aanvankelijk weinig, doch in wezen bevrijdden de Joegoslavsche com munisten zich, door van Moskou weg te lopen, tegelijk van een massa ballast, die dan ook spoedig overboord werd geworpen. Er werd een eind gemaakt aan zuiver Rus sische instituten als collectivisering, Sta- chanov-arbeid, concentratiekampen, disci plinaire partijbestraffingen en openbare zelfbeschu ld igingsb ij eenkomsten. De theo retici der. Joegoslavische communistische partij haalden diep adem en begonnen te denken. Zij behoefden niet langer hun Wes telijke inslag te verdoezelen of te verdrin gen, stoorden zich niet meer aan „binden de" uitspraken van Stalin en ontwierpen zo langzamerhand, stuk bij stuk, een nieuwe „communistische" leer der praktijk, enkel bestemd voor Joegoslavië, een nationaal- communisme dat zich in vrijheid ontwik kelde en niet door Russische N.K.V.D.- agenten werd weggebrand, Djilas is nu een van de theoretici, die zich in de vingers heeft gesneden. Hij is blijkbaar te ver gegaan in zijn ijver om het „nieuwe Joegoslavische communisme" te prediken als een gezuiverde democratie. Hij is te zeer afgedwaald naar de Westelijke zijde en heeft zich daarmee de onmin zijner medebestuurderen in de partij op de hals gehaald. Het merkwaardige is, dat deze Djilas daarmee niet van het platform is verdwenen. Hij is nog in volle glorie vice- premier, en hij zal het waarschijnlijk blij ven ook, vermits het in het nieuwe Joego slavië wonderlijk genoeg geoorloofd is, af wijkende meningen zelfs over het commu nisme te hebben. Hij heeft enkel beloofd, voorlopig niets meer te schrijven en zich te bezinnen. Als dit de ontwikkeling is in een commu nistisch geregeerd land, zodra het onder de knoet van een Stalin uit geraakt, is er voor de satellieten van Moskou nog hoop. Maar dat is niet het belangrijkste. Er is zelfs nog hoop voor Moskou zelf, waar men immers na de dood van Stalin ook druk bezig is nieuwe theorieën te beproeven om de prak tijk van het Stalinistisch communisme aan de veranderde wereldomstandigheden aan te passen. Men zal in het Kremlin wellicht met grote interesse naar Tito en zijn be levenissen kijken, omdat Joegoslavië een experiment zou kunnen zijn, dat de ont wikkelingen in de Sovjet-Unie zelf tot voorafbeelding dient. Niets op deze wereld, ook het Sovjet communisme niet, is statisch en onver anderlijk. Onder invloed van de linkse evo- en revoluties heeft ook de Westelijke democratie de laatste decennia veranderin gen ondergaan, die een man van 1800 zo hij nog eens een kijkje zou kunnen nemen dadelijk opnieuw zouden doen overlijden van verrassing. Joegoslavië is thans het raakpunt van Oost en West, voorzover het de theorieën der ideologieën betreft. Een coördinatie van de politieke stellingen van beide zijden zou op den duur voor geen van de beide zijden onvoordelig zijn. Wie spreekt er van principes? Wanneer het er om gaat, de oor log" te vermijden en de volken een veilig bestaan te verzekeren, zal er een zekere samenwerking op eenzelfde plan moeilijk kunnen worden gemist. Natuurlijk gaat het niet om principes. Tito heeft geen enkel principe opgeofferd, het Westen evenmin, en toch wordt er op verschillende terreinen van economie, politiek en cultuur hartelijk samengewerkt. Wat tien jaar geleden onmogelijk leek, dient zich thans aan als een mogelijkheid die ernstige aandacht waard is. Het element van verandering en ontwikkeling speelt ook in de wereldpolitiek een grote rol. Vandaar, dat men er steeds weer facet ten in ontdekt, die nieuwe hoop geven. J. L. Wij beginnen met het werkwoord schurken, dat een versterking is van schuren. Het betekent dus: krachtige wrijvende bewegingen maken. In het bijzonder wordt het gebruikt van men sen, die zich in hun kleren en van die ren, die tegen een boom of paal hun huid wrijven. Zo'n paal, waarvoor men vroeger bij voorkeur een walviskaak gebruikte, heet dan ook: een schurk. Iemand die last van ongedierte heeft en zich dus veelvuldig schurkt, kan men ook een sc-hurk noemen en de betekenis overgang naar: boef is dan heel begrij pelijk. Iets dergelijks vinden wij bij het woord bengel, oorspronkelijk: knuppel, klepel, blok aan de poot of de hals van een dier en vandaar: deugniet, lummel. ^En met vlegel is het precies hetzelfde. Het dier deelt al lang het leven van de mensen. Er is zo gezegd sinds jaar en dag een levendige wederzijdse belangstelling. Of we nu kijken op de litteratuurlijst van acht of van tachtig jaar geleden, we vin den deze belangstelling steeds in meer of mindere mate weerlegd. Toch bestaat er verschil in de aard van de interesse voor het dier, vroeger en nu. Het valt ons op als we een willekeurige boekhandel bin nenstappen. Naast de werken, die cncyclo- paedisch de dierenwereld ontleden in soor ten en rassen, vinden we meer en meer de plezierige filosofie over zijn gedragingen. Het is een teken, dat wijst op de zich ver scherpende aandacht voor het wezen, dat een onmisbare gezelligheid met zich mee brengt. We denken hierbij natuurlijk allereerst aan de hond en de kat. Zij dwingen ons aandacht af, of we willen of niet. Zij be trekken ons voortdurend in hun spel, en vragen van ons een houding tegenover het dier in het algemeen. Een simpel voorbeeld is, dat wij hen als huisgenoten hebben ge wend aan vaste etenstijden, die het best in ons dagprogram passen. Wanneer we hen eenmaal vergeten reageren zij prompt. De kat strijkt ons zo lang langs de benen tot dat we over haar vallen, de hond verspert de weg door demonstratief voor ons te gaan zitten, met een alleszeggende blik. Het is aan ons hun vragen te beantwoor den, als simpelste vorm van belangstel ling. Het is ook aan ons hen te volgen als zij door het huis sjouwen, en hen te bekij ken als zij liggen te slapen voor onze voe ten, tot hun en ons plezier. Als wij oog en hart hebben voor onze dierlijke huisgeno ten, dan ondervinden we nu, in de winter maanden meer dan in ieder ander seizoen welk een belangrijke plaats zij in ons hui selijk leven bezetten. Voor enkele guldens of niets. Over enkele maanden vliegen wij er weer uit. Het is dan niet onmogelijk, dat we aan de voet van een boom een jonge kraai zien rondhippen. Velen van ons gaan hem voorbij zonder te beseffen, dat zij een bron van nieuw plezier argeloos in de steek laten. Want een kraai is een dier, waaraan wij zeker evenveel plezier kunnen beleven als aan hond en kat. Hij komt als huisgenoot betrekkelijk weinig voor. In de winkel is hij niet te koop. Maar indien deze mogelijkheid be stond, dan nog zou men zich tien maal be denken. Hij schikt zich nu eenmaal niet gemakkelijk in de omgang met mensen. Van manieren heeft hij minder kaas ge geten dan onze viervoeters. En eigenschap pen om zich aan te passen heeft hij spaar zaam meegekregen. Hoe verstandig en slim hij ook mag zijn, hij is bijvoorbeeld niet „zindelijk" te krijgen. Iets wat misschien wel het meest tegen hem pleit. Wij vinden hem een lastig schepsel, dat maar leven en sterven moet in eigen kring. En we ver geten de genoegelijke kant van zijn aan wezigheid, waar we wellicht nog eens op terugkomen. Vindt ge in het voorjaar een jonge kraai onder een boom, ge kunt er van verzekerd zijn, dat hij uit het nest viel. Dat betekent zijn einde. Mits gij verhoedt, dat hij voor niets uit het ei gekropen is. Ge zult uw hele leven met genoegen onthouden,, dat ge eens een kraai als huisgenoot had. J. V. ADVERTENTIE Enkele leden van Provinciale Staten van Zuidholland hebben aan Gedeputeerde Staten gevraagd of in het onlangs ontstane conflict tussen B. en W. van Noordwijk en de A.N.W.B. over het kamperen Gedepu teerde Staten in het belang van het sociaal toerisme niet zouden kunnen bemiddelen. Het college heeft geantwoord dat zij geen bevoegdheid hebben tussenbeide te komen, komen. Wel hebben Gedeputeerde Staten van een kiacht van de A.N.W.B. reeds gepoogd hun invloed aan te wenden, teneinde deze naar hun mening weinig bevredigende zaak tot een oplossing te brengen, maar tot dusverre is dit zonder resultaat gebleven. Hoewel aan Gedeputeerde Stalen is ge bleken, dat de gemeenteraad van Noord- wijk zich in grote meerderheid achter het beleid van burgemeester en wethouders van Noordwijk heeft geschaard, zijn Gede puteerde Staten niettemin voornemens, met het oog op het nieuwe seizoen nogmaals pogingen in het werk te stellen de onaange name verhouding tussen Noordwijk en de A.N.W.B. te vcx'beteren. HAARLEM. Door het verdwijnen van het ijs in een gedeelte van het Sparen bezuiden de stad is men opmerkzaam ge maakt op eene breuk in de pijpleiding, door dewelke hit duinwater van Levduin naar Amsterdam wordt vervoerd. Om de plaats, waar het gebrek aanwezig is. te kunnen bereiken, zal men waarschijnlij' oen gedeelte van het Sparen moeten af dammen. Het wordt zeer belangrijk ge acht. dat men het onheil door het af nemen van het ijs bijtijds heeft ontdekt, daar anders groote hoeveelheden duin water verloren zouden zijn gegaan.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5