V.S. willen sterke centrale vergeldingsmacht scheppen Al 200 doden bij lawines in Oostenrijk en Zwitserland Stormvloedkering, sluis en brug in Hollandse IJsel Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Comets Wijziging in Amerikaanse defensie-politiek op komst Belangrijke rede van Dulles André Le Troquer Kamerpresident Het woord is aan. De witte dood slaat toe Enorme sneeuwmassa's bedelven huizen en blokkeren verbindingen Project van 20 millioeti gulden kan over drie jaar klaar zijn Onbestendig weer 68e JAARGANG No 157 WOENSDAG 13 JANUARI 1954 298e JAARGANG No 5 Britse ambassadeur voor Perzië genoemd Tot ieders verrassing: Verraders van generaal Dean veroordeeld Staking bij kunstmest- fabriek te Vlaardingen Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. t Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE RAMP bij het eiland Elba, tussen Corsica en de Italiaanse Westkust, waar een Cornet-straalvliegtuig van enorme hoogte in zee stortte en alle vijfendertig inzittenden omkwamen, heeft die Britse luchtvaartmaatschappij B.O.A.C. deen be sluiten al haar Cornets voorlopig aan de grond te zetten. Dat wil zeggen: de gezag voerders van het viertal, dat buiten Enge land is, hebben opdracht gekregen hun toestellen terug te brengen zonder passa giers en dan zal men alle zeven Cornets, dia men op het moment bezit, in een nauwkeurig onderzoek betrekken. De pre sident van die B.O.A.C., Sir Miles Thomas en de constructeur van de Comets, Sir Geoffrey de Havillamd, zullen daar de lei ding bij hebben. Het besluit zal menigeen doen denken aan die voortreffelijke Engel se roman, enkele jaren geleden versche nen, waarin zulk een geval beschreven wordit: waarin iemand na een ongeluk met een vliegtuig van het door de auteur ge fingeerde type „Reindeer" op weten schappelijke gronden tot de slotsom komt dat de oorzaak gelegen moet hebben in een vermoeidheid-van-metaal, die na min der vlieguren moet optreden clan men aan vankelijk heeft verondersteld. Hij onder neemt een reis naar de wildernis in Ca nada, waarin het toestel is gevallen en vindt daar na veel avontuur het gebroken onderdeel van het vliegtuig, dat de juist heid van zijn theorie bevestigt. Dat verhaal is fictie en het hier te cite ren betekent niet dat in het geval van de Cornet vermoeidheid-vam-metaal na een te groot aantal vlieguren de ramp veroor zaakt zou hebben. Maar men wordt wel aan de roman herinnerd als men in de News Chronicle leest dat omtrent de omstandig heden op grote hoogten, waarop het nog nieuwe type verkeersvliegtuig-met-straal- motoren voortsnelt, nog niet genoeg be kend is. De Cornets plegen te vliegen op 12000 M. hoogte. Toen het toestel dat kort tevoren uit Rome vertrokken was viel had het reeds de 8000 M. bereikt. Bij proefne mingen met de Comet in 1949 heeft de eerste invlieger van De Havilland op zulke grote hoogten reeds ervaring gehad met een onverwachte geweldige windstoot, die het toestel zwaar beproefde. Bij de enor me snelheid die deze vliegtuigen ontwik kelen zou de botsing met een dergelijke windstoot zo hevig kunnen zijn dat het toestel erdoor brak. Men zou op dezelfde route jarenlang kunnen vliegen zonder zulk een vlaag te ontmoeten; plotseling zou die zich kunnen voordoen, zo plotse ling dat er niet eens meer de enkele secon den zouden zijn, nodig om een S.O.S. uit te zenden. Dit betoogt David Willis in de News Chronicle en hij herinnert eraan dat de Engelse luchtvaartdeskundiige Sir Thomas Sopwith juist verleden week heeft aange drongen op meer onderzoek naar de uit werking van hoge snelheden op grote hoogte. Het Comet-vliegtuig dat bij Elba gevallen is was het eerste dat in 1949 vloog en sindsdien 700 vlieguren in proef vluchten had gemaakt. Het is nu maar de vraag of men het wrak uit zee omhoog zal kuranen krijgen, om een onderzoek ten- volle te kunnen uitvoeren. De Italiaanse marine acht dit heel wel mogelijk. Het wrak moet op tachtig meter diepte liggen. Het aantal Cornets, thans in gebruik, is nog maar klein.-Behalve de zeven van de B.O.A.C. zijn er zes in dienst bij de Fran se luchtvaartmaatschappijen Air France en Union Aeromaritime des Transports. In sympathie met het B.O.A.C.-besluit hebben de Fransen hun toestellen ook voorlopig voor slechts enkele dagen aan de grond gezet. Maar zij zijn er zeer tevreden over; zij hebben er tot dusver geen enkel onge val mee gehad en er 650.000 K.M. mee ge vlogen. De Engelsen zelf, die er natuurlijk langer mee bezig zijn, met inbegrip van de inleidende reeks proefvluchten, heb ben nu het vierde ongeluk met een Co- met ervaren. De eerste twee, te Karachi in Maart 1953 en te Rome in October 1952, gebeurden onmiddellijk na de start en werden aan vliegfouten toegeschreven. Bij het derde, dat in Mei 1953 plaatsgreep in een storm boven Calcutta, kwamen alle inzittenden om en de brokstukken van het toestel waren zo klein en verwrongen, dat het onderzoek door de wetenschappelijke staf grote moeilijkheden heeft ondervon den en nog niet "tot een rapport heeft ge leid. Intussen heeft al een hele reeks lucht vaartmaatschappijen in vele landen Co- mets in bestel!itfg. De Amerikanen hebben wel belangstelling getoond, maar de Co- met heeft in Amerika nog geen certificaat gekregen; er mag nog niet mee gevlogen worden. De Canadezen bezitten twee van deze toestellen, maar gebruiken ze niet voor passagiersdiensten. Wel hebben zij er meer besteld, evenals de Engelse maat schappijen en de Franse. En Japan, Vene zuela, Brazilië en India hebben er besteld om ermee te beginnen. Volgens dit in Engeland gepubliceerde lijstje behoren dus noch de K.L.M., noch de Sabena, noch de Scandinaviërs tot dusver tot de bestel lers. Uit een en ander blijkt wel dat zich op dit ogenblik, tengevolge van die rpnp bij Elba, een gebeurtenis voordoet in de ont wikkeling van het verkeersvliegtuig, van de vliegtuigbouw, die men als een drama tische episode mag aanduiden. Tot de in Engeland geopperde mogelijkheden om trent de oorzaak van de ramp behoort natuurlijk ook een onverwachte explosie in een der motoren en de gedachte aan „een bom in een handkoffer", die al eerder bij luchtrampen is gerezen. De kans dat men de oorzaak niet zal kunnen vaststel len is ongetwijfeld ook ditmaal groot. Dat is al zo vaak het lot van dergelijke onder zoeken geweest. R. P. LONDEN (AFP). Naar te Londen wordt vernomen, zal de Britse regering Perzië agrement vragen voor de benoeming van haar tegenwoordige ambassadeur in Zweden, R. B. Stevens, tot ambassadeur in Teheran. De 47-jarige Stevens is voor zijn benoe ming te Stockholm in 1951 achtereenvol gens werkzaam geweest te Buenos Aires en New York. Hij heeft nog nooit een standplaats in Perzië of in andere landen van het nabije Oosten gehad, zodat de Per zische regering op dit punt geen bezwaar tegen zijn benoeming kan maken. NEW YORK (Reuter, U. P.) „De rege- ring-Eisenhower'heeft besloten het accent bij de ontwikkeling van de Amerikaanse weermacht te leggen op het scheppen van een bijzonder sterke vergeldingsmacht, op dat een mogelijke aanvaller, het gewicht der tegen hem te nemen vergeldingsmaat regelen kennend, van aggrcssie zal worden weerhouden. Dit besluit vormt de basis van de door president Eisenhower en zijn raadgevers opgestelde militaire plannen, om het hoofd te bieden aan de bedreiging van het internationale communisme. De Verenigde Staten zullen rood China onmiddellijk aanvallen indien de Chinese communisten enigerlei nieuwe aggrcssieve stap in Azië doen". Dit is Dinsdagavond door minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles gezegd in een redevoering tot de raad voor buitenlandse betrekkingen. „Er moeten bepaalde wijzigingen worden gebracht in de Amerikaanse verdedigings plannen op lange termijn", vervolgde hij, en ik noem u de volgende punten „Het getuigt niét van gezond militair in zicht om Amerikaanse landstrijdkrachten permanent aan Azië te binden, waardoor de sterkte der strategische reserve on voldoende zou zijn. Het getuigt noch van een gezonde economische, noch van een goede buitenlandse politiek om andere lan den blijvend te steunen. Het is evenmin juist voortdurend een dergelijk bedrag voor militaire doeleinden te besteden, daar dit in de practijk leidt tot een staatsbank roet". „De gemeenschappelijke veiligheid", al dus Foster Dulles, „kan minder kostbaar worden gemaakt door meer te vertrouwen op de afschrikwekkende werking ener pa- raté, centraal gelegerde weermacht, met een uiterst krachtig vergeldingsvermogen, dan op plaatselijke afweerkracht. Het is natuurlijk altijd belangrijk over een plaatselijke verdediging te beschik ken. Doch geen enkele plaatselijke verde digingsmacht is op zichzelf sterk genoeg om de sterke communistische landstrijd krachten te kunnen tegenhouden. Daarom, moeten de plaatselijke strijdkrachten wor den aangevuld door de afschrikwekkende vergeldingskracht van zeer sterke, cen traal gelegerde strijdkrachten. Een mogelijke aanvaller moet weten dat hij een oorlog niet kan beginnen onder de omstandigheden, die hem het beste liggen. Wanneer hij een overwicht heeft op het gebied der landstrijdkrachten, zou hij in de verleiding kunnen komen een oorlog te beginnen, in het vertrouwen dat de tegen stand ook tot afweer op de grond beperkt zal blijven, en hij zou dan gaarne willen aanvallen op die punten, waar zijn over wicht op de grond beslissend is. De manier voor de vrije landen, om dit te voorkomen, is het ter beschikking heb ben van een strijdmacht, waarmede krach tig kan worden teruggeslagen op door ons zelf te bepalen plaatsen", aldus Foster Dulles. Europa Over Europa sprekend verklaarde de minister, dat men bezig is met aanpassing van de inspanningen voor collectieve vei ligheid van de N.A.V.O. De door de nood geëiste opbouw in de eerste jaren van het bestaan der Atlantische organisatie heeft de zaak van de vrede gediend, doch dit tempo zou niet voor onbepaalde tijd ge handhaafd kunnen blijven. Volgens de Amerikaanse opvatting moest de N.A.V.O. nu werken aan een gestadige ontwikkeling van de verdedigende kracht in een tempo, dat de economische kracht van de V.S. en de geallieerden zou handhaven en niet uit putten. De defensieve kracht zou worden versterkt door een strategische luchtmacht, gelegerd op internationaal overeengeko men bases, zo zei hij. Dulles drong aan op snelle goedkeuring (Van onze correspondent in Parijs) André le Troquer, de socialistische oud minister en vice-president van de Kamer, die in die functie ook het Congres van Versailles heeft geleid, is gisteravond dooi de Nationale Vergadering bij de derde stemming met een bijna absolute meerder heid van 300 stemmen als opvolger van Edouard Herriot gekozen tot president van de Kamer. Bijna iedereen had de overwinning van een lid van een der regeringspartijen voorspeld, en de nog vrij jonge Katholiek, de briljante Pflimlin werden 's middags nog de beste kansen toegekend, omdat hij in principe door de hele coalitie, die in naam achter 't kabinet staat, gesteund had moeten worden. Hoewel Pflimlin in de eerste ronde onder de vijf candidaten aan de kop stond, werd hij bij de tweede stem ming al door Le Troquer met 273 tegen 217 overtroefd. De oorzaak van de zege van de socialist is tweeledig. Ten eerste besloten de com munisten hun symbolische candidaat., de 85-jarige Marcel Cachin, die in zijn kwali teit als oudste lid ook de zitting van giste ren presideerde, ten gunste van Le Troquer terug te trëkkem Zij "flfesch ouwen Le Troquer, al of niet ten onrechte de meningen zijn daarover verdeeld als een tegenstander van het Europees leger, waar in elk geval Pflimlin vierkant achter staat. Dat Europese leger heeft de Katholieke candidaat ook de beloofde stemmen van de Gaullisten en vele radicalen gekost. En dat was dan de tweede reden van zijn nederlaag. De Gaullisten hadden nog geprobeerd bij de Katholieken te bereiken dat Pflimlin door een wat lauwere Europese figuur zou worden vervangen, maar toen de M.R.P. daar geen oren naar bleek te hebben, was het lot van Pflimlin eigenlijk bij voorbaat bezegeld. Nadat Cachin om half twaalf de uitslag bekend had gemaakt, beklom Le Troquer, de nieuwe president, die als zodanig als de tweede magistraat van de republiek op zal treden, het voorzittersgestoelte om zijn collega's te bedanken en voor te stel len zijn voorganger, de 81-jarige Herriot, tot ere-president uit te roepen. Le Troquer, die bekend staat als een der leiders van de rechtse vleugel der socialistische partij, verdient zeker het vertrouwen van de Kamer. Hij heeft autoriteit, kent de regle menten op zijn duimpje en zijn verleden staat borg voor zijn vurig patriottisme. De nieuwe Kamervoorzitter verloor in de eerste wereldoorlog zijn rechter arm en hij manifesteerde de jongste bezettings jaren ook zijn morele moed, door als ad vocaat zijn geestverwant Léon Blum te verdedigen. van het verdrag voor een Europese verde digingsgemeenschap, zeggend, dat de N.A. V.O. en de toekomstige vrede in gevaar zouden blijven tot de doelen van het E.V. G.-verdrag zouden zijn bereikt. Ook sprak hij de hoop uit, dat de Sovjet- Unie op de Berlijnse vier-mogendheden- conferentie zou verschijnen met een „op rechtheid, die gelijk zal zijn aan de onze". Het districtsgerechtshof van Seoel heeft de doodstraf uitgesproken over Tsjoi Tsjoeng Bong, omdat deze tezamen met zijn medebeklaagde Han Too Gyoo in het begin van de Koreaanse oorlog de Ame rikaanse generaal-majoor William Dean aan de Noordelijken zou hebben verraden. Ham Too Gyoo kreeg levenslange gevange nisstraf. De openbare aanklager had tegen bei den vijf jaar geëist. Generaal Dean was commandant te vel de, toen hij door de Noordelijken gevangen genomen werd. Hij is vorig jaar bij de uitwisseling van gevangenen vrijgelaten. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Fontenelle: In het dagelijks leven is de eerste vraag die men doet over een vrouw, die men niet kent: „Is zij mooi?" De tweede luidt: „Is zij aardig?" Zelden doet men een derde vraag. Het bedrijf van de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vlaar dingen is tengevolge van een staking van het personeel geheel stilgelegd. Ook in de zwavelzuurfabriek van deze industrie wordt niet meer gewerkt. LONDEN (Reuter en U.P.). Naar schatting 200 personen zijn als gevolg van de jongste lawines in Europa omgekomen. Duizenden huizen zijn bedolven. Een trein werd door een sneeuwmassa in een Oos tenrijkse vallei gestort. In Oostenrijk zijn 31 personen omgekomen en 150 personen worden vermist. Men vreest voor nieuwe lawines en mogelijke overstromingen der rivieren. Het station van Dalaas, ongeveer halverwege op de Arlbergpas. is geheel weggevaagd en een exprestrein met be stemming Wenen is in een reusachtige sneeuwbal in een vallei gestort. De inzit tenden werden op één na gered. In Blons in Vorarlberg (W'est-Oostenrijk) worden 60 personen vermist als gevolg van twee lawines. De Oostenrijkse autoriteiten hebben de Amerikanen te Salzburg ver zocht hefschroefvliegtuigen naar het dorp te zenden, daar de enige weg door een nauw dal leidt, dat aan beide zijden door duizenden tonnen sneeuw wordt omringd. In Zwitserland zijn tengevolge van tien tallen lawines tenminste 18 personen om gekomen. Vele mensen zijn ernstig gewond. Men vreest, dat er een groot aantal ver misten is, daar géhele gezinnen door de sneeuw bedolven zijn. Nabij Schudorf wer den acht leden van een gezin bedolven. Ten teken van rouw zendt de Zwitserse radio slechts ernstige muziek uit. In de Italiaanse Dolomieten zijn ook. ver scheidene lawines voorgekomen. Er vielen hier drie dtoden. In de Beierse Alpen zijn De directeur-generaal van de Rijkswater staat heeft het plan tot afsluiting van de Hollandse IJsel goedgekeurd. Deze storm vloedkering, tot de bouw waarvan de Deltacommissie in haar tweede interim rapport adviseerde, zal als alles naar wens verloopt, over drie jaar kunnen function- neren. De kosten van het gehele werk zul len naar men thans aanneemt de 20.000.000 niet overschrijden. Het gehele werk bestaat uit de volgende onderdelen: afsluiting van de rivier door middel van twee beweegbare schuiven, die eikaars re serve zijn; een schutsluis aan de Noord- Westelijke oever; overbrugging van de ri vier ten behoeve van het verkeer te land. De schutsluis zal worden gebouwd op de plaats van de helling tussen het zomerbed en Schielands Hoge Zeedijk. Op de bui- tenhoofden van de sluis komen de hef- torens en aan de overzijde (aan de kant van Krimpen) zullen landhoofden worden gebouwd, waarop eveneens heftoren zul len verrijzen. Deze heftorens dienen als geleiding voor schuiven, die op en neer be wogen kunnen worden. De schuiven zullen als regel in geheven stand zijn. Wanneer er gevaar dreigt voor hoogwater zal een van de schuiven omlaag gaan. De rivier wordt dan dus tussen het landhoofd en de schutsluis afgesloten. Op de bodem van de rivier wordt een aanslag voor elke schuif gemaakt, die even als de sluis en het landhoofd gemaakt is van gewapend beton. De schuiven zijn ge maakt van staal. Het maken van de drem pel zal een der eerste werkzaamheden wor den. Om deze aanslag te kunnen construe ren moet midden in de rivier een darn- wandkuip worden gemaakt. Hiervoor zal men de rivier moeten verbreden, omdat anders het doorstromingsprofiel niet vol doende zou zijn. Dat zal men doen door de oever aan de kant van Capelle terug te brengen. Voor het terugbrengen van de oever zal veel baggerwerk moeten worden verricht, hetgeen gelukkigerwijze in dit geval ge paard zal gaan met kleiwinning. Deze klei zal worden gebruikt voor de Schielandse hoge Zeedijk. Tussen het rijk en Schieland zijn onderhandelingen in vergevorderd sta dium om te komen tot een overeenkomst, waarbij Sphieland het baggerwerk uitvoert en de klei in eigendom krijgt. Het terugbrengen van de oever is tevens nodig voor het maken van een bouwput, waarin de schutsluis moet worden ge bouwd. De bouw van de sluis kan pas be ginnen, wanneer de drempel in het mid den van de rivier is voltooid en de dam- wandkuip zover zal zijn gesloopt, dat er voldoende profiel vrijkomt, zodat de ge tijstromen niet worden belemmerd en vol doende ruimte overblijft voor de scheep vaart, die ook gedurende de uitvoering van het werk in stand moet worden gehouden. Dit zijn trouwens de twee belangrijkste punten, waarmede men met het ontwer pen van het plan en de uitvoering daarvan rekening heeft moeten houden en zal moe ten houden. De sluis krijgt evenals de Julianasluis een nuttige kolklengte van 110 meter, de breedte zal 24 meter bedragen. Bij het be palen van de breedte is de aanwezigheid van de reparatiewerf Vuyk in aanmerking genomen. Op deze werf wordt rekening ge houden met de maximale afmetingen van schepen van 500 voet lang, 7 voet breed en een diepgang van 13 voet. Schepen van deze afmetingen zullen de sluis dus kunnen passeren. Verkeersbrug Binnen de schuif komt een brug voor het verkeer. Aan deze brug bestond grote behoefte. Het plaatselijk veer bleek onvol doende in staat te zijn het verkeer, dat bezig is zich te ontwikkelen naar de Krim- penerwaard, te verwerken. De weg door de Krimpenerwaard is indertijd aangelegd door de Provinciale Waterstaat en eigen lijk was, sedert het gereedkomen van de weg het wachten op een behoorlijke oever verbinding tussen Krimpen en Capelle. Aan de kant van Capelle komt de brug te rusten op het buitenhoofd van de sluis en aan de kant van Krimpen op het land hoofd dat gebouwd is voor de heftoren. De brug zal worden gebouwd als een vaste brug voor zover het betreft de grote over spanning over de rivier; zij krijgt een be weegbaar gedeelte voor zover zij komt te liggen over de sluis. Hierdoor zullen sche pen met onbeperkte hoogte door de sluis kunnen passeren. De open rivier, dus het gedeelte, dat afsluitbaar is door de schuif en waarover de vaste brugverbinding komt te liggen, krijgt tussen schutsluis en landhoofd een breedte van 80 meter. Met het bepalen van de breedte is niet alleen rekening gehou den met het belang van de scheepvaart maar ook met de getij stromen. Deze moe ten immers onbelemmerd kunnen pas seren. Dit restaurant in het plaatsje Erblingen aan het meer van Brienz (Berner Ober land) werd door een lawine getroffen en zakte in elkaar. Wonderlijk genoeg liep niemand in het gebouw letsel op. voor de derde achtereenvolgende dag la wines naar beneden gekomen. Twee per sonen vonden sedert Zondag de dood. Vele wegen zijn afgesneden en verscheidene auto's bedolven maar de inzittenden kon den worden gered. Een arbeider is nabij het station van Traunstein door een trein overreden, daar hij niet meer van de rails, die aan beide zijden door een hoge muur van sneeuv was omgeven, kon komen. In Bourgogne (Frankrijk) zijn wolven door de kou uit de bossen gedreven. Zij zoeken in bewoonde streken naar voedsel. Ook in Oost-Frankrijk is het gevaar voor lawines toegenomen door een hogere tem peratuur. Uit Zweden wordt zware sneeuwval ge meld In sommige streken worden hef- schroefvlieetuigen gebruikt voor het leiden der opruimingswerkzaamheden. Ten Noor den van Stockholm zijn vele bomen ont worteld door een sneeuwstorm. Michael Bertsch, burgemeester van Blons heeft meegedeeld dat nog altijd 60 personen vermist worden in zijn onderge sneeuwde dorp. Een reusachtige massa sneeuw trof Blons Maandag met donderend geweld. 20 huizen vernielend en 30 perso nen verwondingen bezorgend. Terwijl de gewonden in de school behandeld werden, kwam een tweede lawine op het dorp neer. De school werd begraven en nog meer huizen werden vernield. Amerikanen helpen Luitenant-kolonel Edward M. Strolde, woordvoerder van de Amerikaanse strijd krachten in Oostenrijk, zeide: ..Natuurlijk zullen we alles doen wat we kunnen om deze vreselijke situatie te verlichten". De Amerikanen zijn bezig zes helicop ters in gereedheid te brengen voor red dingswerk en om voorraden af te werpen. Amerikaanse soldaten hebben reeds een Britse militaire trein uitgegraven en hel pen met zwaar materiaal sneeuw te ruimen op de wegen. In de grote Walser-vallei, die de afge lopen twee dagen door de grootste lawines getroffen is, hangen reusachtige sneeuw massa's gevaarlijk over. Zij kunnen elk ogenblik loskomen. Door de volledige verlamming van het telefoonnet en het verkeer valt het de auto riteiten uiterst moeilijk zich een beeld van de schade te vormen. De lawine die Blons getroffen heeft, heeft ook de Lutz-rivier afgedamd met een sneeuwmuur van 30 meter. Het opgestuwde water van deze rivier heeft grote stukken van Vorarlberg onder water gezet. Reeds werden voorbe reidingen getroffen om een brug op te bla zen om sneeuw en water gelegenheid te geven de vallei af te zakken, maar van nacht begon het water door de sneeuwdam te sijpelen en zakte het peil. De brug kan nu misschien gespaard blijven. Honden zoeken Speciaal afgerichte honden werken in Zwitserland mede bij het redden van slachtoffers van lawines. In de afgelopen dagen hebben dergelijke honden al zes per sonen gered, onder wie een verpleegster en drie kinderen, die door een lawine te Schwyz waren bedolven. De honden zijn geen Siwt-Bernards, maar Duitse herders. De honden kunnen mensen, die onder een laag sneeuw van zeven meter bedolven zijn, nog vinden. De Oostenrijkse autoriteiten gaven van nacht de volgende situatieschets, die als gevolg van de verbroken telefoonverbin dingen stellig niet volledig genoemd kan v/orden; Blons: 60 dorpelingen vermist; Schrans: 19 doden, 3 vermisten, 1 gewonde; Dalaas: 12 vermisten, 6 gewonden; Nassa- rein: 5 vermisten; Bregenzer woud: 1 dode, 11 vermisten; St. Gerhold: 2 doden, 2 ern stig gewonden, 1 vermiste; Fontanella: 10 doden, alle huizen vernield. Politie, skiërs en bergbeklimmers pro beren vandaag 50 mensen te redden, die bedolven zijn door een lawine in het dorpje Blons. De onderneming is levensgevaarlijk, daar het dorpje slechts bereikbaar is door een diep en smal dal, waarboven aan beide zijden grote hoeveelheden sneeuw liggen, die bij het minste en geringste in beweging kunnen komen. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft in een telegram van deel neming het Oostenrijkse Rode Kruis aan geboden hulp te verlenen aan de slacht offers van de lawines. Voor de kinderen in de getroffen gebieden zijn als blijken van medeleven 200 pakketten met speel goed van bet Nederlandse Jeugd Rode Kruis verzonden. Commissarissen der Koningin De Commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen, de heer E. H. Ebels, die op 20 Juni 65 jaar wordt, zal 1 Juli ontslag uit zijn ambt vragen. Het is te verwachten dat tegen die tijd ook in de komende vaca tures van Commissaris der Koningin in de provincies Utrecht en Noordholland zal worden voorzien. In dit stadium is het voorbarig namen van eventuele opvolgers te lanceren. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen dagen is er een belang rijke verandering in de algemene weers- toestand gekomen. Een krachtig hoge drukgebied, dat geruime tijd ten Westen van Ierland had gelegen, verdween geheel onder invloed van enkele actieve Oceaan depressies. Deze hebben een diep lage drukgebied bij IJsland en een zeer krach tige Westelijke luchtstroming op de Oceaan veroorzaakt. Deze stroming drong vandaag ook tot ons land door met een front, dat nu en dan enige regen brengt. Achter dit front volgt een actieve storing, waarin zich zeer onstabiele lucht bevindt. Hierin kwa men in Ierland vanmorgen hagel en on weersbuien voor. Onder invloed van deze storing is de komende dagen ook in ons land buiig weer te verwachten. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 2 •So Sr3 du ei d co C c c o C O S 'E 5 S S-« z Helsinki geheel bew. WZW 6 -0 3 Oslo motregen windstil -4 0,1 Stockholm geheel bew ZW 4 -2 0 Kopenhagen geheel bew ZW 7 3 0 Londen geheel bew ZZW 4 8 2 Amsterdam zwaar bew ZZW 9 5 0 Brussel onbewolkt ZZW 8 4 0 Parijs zwaar bew Z 7 6 0 Bordeaux zwaar bew ZW 4 5 0,1 Grenoble geheel bew windstil 1 0 Nice onbewolkt NW 6 4 0 Warschau geen opgaaf ontvangen Berlijn moti-egen WZW 3 3 0,3 Frankfort nevel ZZW 5 2 0 München geheel bew. WZW 2 1 0,1 Zürich nevel windstil 0 0 Genève geheel bew. windstil 0 0 Locarno onbewolkt W 1 -2 0 Wenen regen W 6 3 4 Innsbruck zwaar bew WZW 5 -4 0 Rome zwaar bew. OZO 5 8 0 Neerslag laatste 24 UUT Jpcoocecrrxcv-ioonoo&ïortyric xx inonoor jooormi v *v«ooo DOOOO ooco REGEN EN WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later wisselende bewolking met enkele buien. Krachtige en voornamelijk aan de kust tijdelijk harde wind ruimend van Zuid naar Zuid-West of West. Weinig verandering in temperatuur- 14 Januari Zon op 8.43 uur. onder 16.56 uur. Maan op 12.22 uur onder 4.27 uur. Maanstanden 12 Jan. 1.22 uur Eerste kwartier 19 Jan. 3.37 uur: Volle maan. 27 Jan 4.28 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 13 Januari Hoog water: 9-49 en 22.26 uur. Laag water: 5.13 en 17.48 uur. Donderdag 14 Januari I-Ioog water: 11.04 en 23.49 uur. Laag water: 6.24 en 19.02 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1