Wijziging der Pensioenwet goedgekeurd Abdijsiroop PANDA EN DE KALKERKAR Men moet geen vergelijkingen maken met de straaljager Wereldnieuws Er komt een afzonderlijk wetje om de cumulatie-beperking op te heffen De radio geeft Donderdag Huurwet-perikelen Fanfani, de nieuwe Italiaanse formateur Schutters WOENSDAG 13 JANUARI 1954 2 EERSTE KAMER Fransen verliezen contact met Vietminh Geen nood Er is immers Cornet-ramp: Oorzaak onbekend Bromfietsers schrijven naar senatoren Verbetering Uitgewezen R.K. missiona ris uit China in ons land Tapijtenfabriek te Huizen failliet Heringa Wuthrich - ^loclx iö het zo V. Van onze parlementaire redacteur) Op Dinsdag 19 Januari zal de Eerste Kamer beslissen over een verzoek van de heer Brandenburg (C.P.N.) om de regering te mogen interpelleren over een aantal prijsstijgingen van de laatste dagen. De Senaat heeft Dinsdagmiddag het wets ontwerp ter wijziging van de Pensioenwet 1922 behandeld. Het beoogt pensioenrech ten voor arbeidscontractanten te scheppen, de wachttijd-te verkorten, het minimum in validiteitspensioen te verhogen en een betere regeling tot stand te brengen inzake het maximum van eigen- en van weduwen- pensioenen. Ofschoon het hier slechts een i**eidentele herziening betreft, is in het voorstel iets geheel nieuws opgenomen in zake cumulatie van pensioenen en inkom sten uit arbeid in dienst van particulieren of uit het vrije bedrijf. Hiertegen had reeds de Tweede Kamer ernstig bezwaar ge maakt. Hetzelfde was het geval met de Eerste Kamer. In zijn Memorie van Ant woord heeft de minister van Binnenlandse Zaken toegegeven, dat deze bezwaren ge grond waren en de indiening van een nieuw wetsontwerp aangekondigd. Staatsrechtelijk was dit volgens de heer Reijers (C.H.) verre van fraai. Hij zou gaarne willen vernemen, hoe de minister, zolang de aangekondigde wettelijke ver betering nog geen rechtskracht heeft, zal handelen met de anti-cumuïatie-bepalin- gen, die weer weggewerkt zullen worden. Prof. Molenaar (V.V.D.) verklaarde dat hem het regeringsvoorstel zwaar op de maag lag. Reeds nu heeft het Burgerlijk Pensioenfonds een tekort van ruim 2 mil liard, dat tot 4,4 milliard zal stijgen, als de thans voorgestelde regeling toepassing zal vinden. Deze toestand is in hoge mate onbevredigend. Op korte termijn wenste hij saneringsmaatregelen. De beantwoording van de vraag welke de financiële gevolgen zijn van de opneming van de arbeidscon tractanten in de Pensioenwet noemde hij onbevredigend. Zeer weinig gelukkig achtte deze Senator de gang van zaken ten aan zien van de cumulatieregeiing. Op zichzelf viel de „terugtocht", die de regering nu onderneemt, toe te juichen. Men heeft mij wel eens verweten bij andere gelegenheden iets te hebben voorgestaan, dat een verkapt amendement zou zijn geweest. Maar wat er nu gebeurt, als weerslag op het Voor lopig Verslag van de Eerste Kamer, name lijk de mededeling dat alsnog bij een nieuw wetje de anti-cumulatiebepaling zal verdwijnen, was helemaal niet meer een verkapt maar een openlijk amendement! Hierop interrumpeerde minister Beel: „Ja, maar ik had in de Tweede Kamer al toege zegd een dergelijke nadere wetswijziging te zullen bestuderen." De heer Derksen (K.V.P.) hoopte, dat de Kamer deze weinig fraaie oplossing toch zou aanvaarden. Deze Senator zag overigens in hetgeen nu wordt bereikt een bewijs, dat de Eerste Kamer wel degelijk bestaansrecht heeft en iets goeds kon bereiken. De heer Derksen deed voorts een hartstochtelijk beroep op de minister te willen bevorderen, dat de staatscommissie-Van Poelje, die zich met bestudering van heel het vraagstuk der pensioenwetgeving bezig houdt, op zo kort mogelijke tijd zal komen met een tussen tijds rapport over een tijdelijke aanpas singsregeling voor oud-gepensionneerden. Mr. In 't Veld (P. v. d. A.) oefende eveneens critiek uit op de plotselinge om mezwaai van de minister, die nu een wets ontwerp wil indienen, dat ten aanzien van de cumulatie precies het tegengestelde be oogt als in het nu aanhangige ontwerp is opgenomen. Op zichzelf lijkt het niet on redelijk dat als iemand invaliditeitspen sioen of vervroegd ouderdomspensioen ge niet en hij nog in staat blijkt betaalde ar beid te verrichten, korting op het pensioen aan te brengen. Maar dan moet men geen onderscheid maken tussen alsnog genoten inkomsten uit particuliere arbeid en ander zijds uit werk in overheidsdienst: uitgangs punt dient de aard van het pensioen te zijn. Anders ligt het met de Indische pensioenen en wel de normale ouderdomspensioenen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Kerkorgel. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.45 Voordracht. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.35 Musette- orkest. 14.00 Rijk en geen geld, hoorspel. 14.30 Piano, viool en hoorn. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.00 Tussen vier en vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regerings uitzending: Nederland en de wereld: Neder landse Oost-Aziatische seheepvaartbelangen. '18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Platen. 18.40 Reportage of platen. 18.45 Bill Sheriff en zijn Prairie-duivels, hoorspel. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Lichte muziek. 19.45 Hu mor in de Vlaamse litteratuur van heden, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 21.40 Hoe mooi was het leven, hoorspel. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Gitaar. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Amusementsorkest en Theater-koor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. 12.30 (Land- en tuinbouwmedede lingen. 12.3312.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Viool en piano. 13.45 Platen 14.00 Metropole-orkest. 14.15 Voor de vrouw 15.15 Vocaal ensemble. 15.40 Fluit en clavi chord. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Zang en voor dracht. 18.00 Vocaal Dubbel kwartet. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Leger des Heilskwar- tier. 19.00 Nieuws, en weerbericht. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Ik denk er zo over.en U? 21.55 Platen. 22.20 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Ge varieerde muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla ten. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.30 Platen. 16.40 Indiaanse dansgroep. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Klankbeeld 21.00 Verzoek programma 21.30 Wat is dat? 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste Allemaal. En gelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 m.). Daarop heeft men na een bepaald tijdstip recht en in zulke gevallen zou korting wegens nog andere genoten inkomsten niet billijk zijn. De heer Brandenburg (C.P.N.) con stateerde, dat in het onderhavige geval de Kamer weer voor de moeilijkheid werd geplaatst met een aantal verbeteringen meteen een reeks „verslechteringen" te moeten aanvaarden. Die arbeidscontrac tanten, die zich willen inkopen om pen sioengerechtigd te worden, moeten daartoe de gelegenheid hebben, maar voor hen, die zulks niet zouden willen, moet volledige vrijheid bestaan het na te laten zonder dan tot ontslagneming genoopt te zijn. Gaarne zou de heer Brandenburg zien, dat minister Beel in zijn verbeteringsontwerp tevens deze voorziening zou opnemen. Minister Beel kreeg ongeveer een uur om zich nader op zijn antwoord te be raden. Schielijk trok hij zich in de minis terskamer terug met ambtenaren, die op de gereserveerde tribune het debat hadden gevolgd. Na dit overleg deelde de minister mee, dat het voorstel voor de arbeidscontractan- ten geen verplichting tot inkoop kent. Maar als de arbeidscontractant zich niet wenst in te kopen, is de enige oplossing dal hij ontslag neemt. Als hij doorgaans na twee jaar ambtenaar wordt, valt hij automatisch onder de Pensioenwet. De bewindsman gaf toe, dat de wijze waarop hij de anti-cumulatieregeling wil laten vervallen niet ideaal was, maar hem bleef niets anders over. In de praktijk be hoeft men geen moeilijkheden te duchten, want vóór 1 April hoopt de minister zijn verbeteringsontwerp in te dienen. Overi gens zal, bij een tijdelijke werking van de huidige bepaling, hetgeen men hierdoor te weinig heeft gekregen, verrekend worden zodra door het nieuwe wetje de cumulatie beperking is vervallen. Over ruim een jaar is het rapport der slaatscommissie-Van Poelje over de alge hele herziening der pensioenen te verwach ten. Wat het tekort op het Burgerlijk Pen sioenfonds betreft, zei minister Beel, dat de door prof. Molenaar genoemde cijfers niet voldoende inzicht verschaffen omtrent de toestand en dat pas aan de hand van het rapport der commissie op deugdelijke wijze zal zijn vast te stellen, hoe men tot sanering van het Burgerlijk Pensioenfonds kan komen, waartoe de regering in elk geval zal overgaan. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp aange nomen. Villa met een bootje Er is ook nog gesproken over de aankoop van een villa aan de Parklaan in Rotterdam bestemd als huisvesting voor ambtenaren van Verkeer en Waterstaat. De heer Kraayvanger (K.V.P.) had daartegen bezwaren: het pand heeft geen eigen uitgang naar de openbare straat. Bovendien is het gelegen in een gedeelte van de stad, dat bij zeer hoog water spoe dig overstroomd wordt. Daar moeten nu juist ambtenaren komen, die in een derge lijk geval terstond bij de hand dienen te zijn. Minister Algera zei in zijn antwoord, dat het oude pand nog lager lag. Overigens was hij, zo hij daarmee de stem van de heer Kraayvanger kon winnen, gaarne be reid overeenkomstig diens advies een boot je ten behoeve van de ambtenaren aan te kopen, dat zij zo nodig bij hoog water zou den kunnen gebruiken. Met 32 tegen 3 stemmen, die van de heren Kraayvanger, Kropman en Teulings, nam de Kamer hel desbetreffende ontwerp tot wijziging van de begroting van Verkeer en Waterstaat aan. PARIJS (Reuter). De Franse strijd krachten in midden-Laos hebben het con tact met de opstandelingen verloren, die in het afgelopen weekeinde na felle gevechten er niet in waren geslaagd een doorbraak van de Franse verdediging aan de rivier de Mekong te forceren, aldus luiden de jongste te Parijs ontvangen berichten. Dit betekent een nadeel voor generaal André Franchi, de Franse bevelhebber in dit ge bied, die hoopte op een beslissende slag met de opstandelingen, die bij de zware strijd reeds ongeveer 1700 man verloren hebben. Zijn tegenstanders zijn echter „verdwenen" in het oerwoud. Voor het merendeel zijn de Franse troepen nu weer gelegerd rond het vliegveld van Seno. Verkenningseen heden trachten de Vietminh-eenheden op te sporen. Meer naar het Noorden, aan de grens van Laos en Tonking, houden de Franse troepen in de basis Dien Bien Phoe zich gereed voor een aanval van de opstande lingen, die nu elk ogenblik verwacht wordt. Deze basis blokkeert de opmarsroute naar Loeang Prabang en Vientiane, de twee hoofdsteden van Laos. ADVERTENTIE Men heeft kunnen lezen dat de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC naar aan leiding van de ramp bij Elba haar Cornets zeven stuks tot dusverre tijdelijk uit de vaart heeft genomen, teneinde een nauwkeurig onderzoek naar mogelijke sto ringskansen in te stellen. Dit was een vrij willige maatregel van de maatschappij; het betrof geen officieel verbod. Niettemin maakt zo iets nogal indruk en velen zijn geneigd om te denken „dat er dan met die Cornets wel iets mis zal zijn". Temeer, om dat deze straal-passagiersvliegtuigen nog een betrekkelijk nieuwe verschijning in het luchtruim zijn. Zelfs de goede oude DC-3 moest het een jaar of vijf geleden nog van de publieke opinie ontgelden, toen er kort achtereen enkele ongelukken met dat type waren voorgekomen. Ja, de goêgemeente vergeet snel en weinigen zullen zich her inneren dat Constellations, Convairs, Stra- tocruisers en Douglassen, alle machines die inmiddels lang en breed hun sporen verdiend hebben en nog dagelijks langs duizenden kilometers lange luchtwegen verdienen, allemaal hun beurt gehad heb ben om wegens bepaalde tekortkomingen tijdelijk uit de dienst genomen te worden. En dan in enkele gevallen wèl als gevolg van een overheidsverbod! De genomen maatregel is dus stellig niet ongewoon. De bedenking, dat er al een paar méér Comets zijn vergaan, snijdt geen hóut. Er is er inderdaad nog een tijdens een nor male lijnvlucht verongelukt, in een storm bij Calcutta, kort na de start, maar volgens de officiële conclusie na het onderzoek zou geen enkel ander vliegtuig in dezelfde om standigheden het er beter hebben afge bracht. In de overige twee gevallen (geen lijnvluchten) was de oorzaak een bestu- ringsfout in de start, die weliswaar samen hing met de bijzondere eigenschappen van het vliegtuigtype, maar waarbij men toch stellig niet van een ondeugdelijke construc tie kon spreken. Maatregelen om herhaling daarvan te voorkomen, werden inmiddels genomen. De laatste ramp staat dus wel volkomen op zich zelf; alleen de bijzondere omstan digheden waaronder zij blijkbaar ge schiedde, heeft geleid tot een zo ingrijpende maatregel als het terugroepen van alle andere Cornets. Het is inderdaad hoogst ongewoon dat een normaal vliegend toestel plotseling, zonder voorafgaande waarschu wing, neerstort. Over de toedracht is zo goed als niets bekend. ADVERTENTIE Bedenk, dat uit een onver, zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over blijven. Bescherm Uw kleine met 's werelds beste hoestsiroop „Probleem lost zichzelf op" De Nederlandse bromfietsbond heeft zich in een adres tot de Eerste Kamer gewend, waarin onder meer betoogd wordt, dat het bromfietsvraagstuk bezig is zich voor een groot deel zelf op te lossen. „De berijders", zegt de bromfietsbond, „raken met de bromfietsen vertrouwd, evenals de andere weggebruikers. Bovendien heeft, dank zij het achterwege blijven van de verplichting tot rijbewijzen, kentekenen, maximum snelheid enzovoort de bromfiets zich de laatste tijd ontwikkeld tot een veel be trouwbaarder vervoermiddel dan het oor spronkelijke rijwiel met hulpmotor. De bromfietsbond zegt verder, dat uit de sta tistieken blijkt, dat het ongevallen-percen tage der bromfietsen de laatste tijd sterk dalende is. Het probleem van de rijwielpaden acht de bromfietsbond daarentegen groeiende, aangezien deze paden niet zijn aangepast aan het intensievere en ongelijksoortige verkeer van thans. De verzekering van de minister, dat bij de aanleg van nieuwe wegen met het bromfietsverkeer rekening zal worden gehouden, lijkt de bromfiets bond niet voldoende. Ook de reeds bestaan de rijwielpaden behoeven dringend ver breding en andere verbeteringen. Er is sprake geweest van een explosie en de Italiaanse medicus, die een aantal slachtoffers heeft onderzocht, zeide zelfs hiervan zeker te zijn. Hoewel er geen spo ren van brand waren te zien, waren van allen de onderste ledematen zwaar ge kwetst en de kleren daarvan afgerukt. Het is echter bekend dat deze verschijnselen ook veroorzaakt kunnen worden door het met grote snelheid in het water terecht komen van een toestel, als daarbij de bodem wordt vernield. Men zou tal van gebeurtenissen kunnen opperen, die de vage feiten min of meer dekken, van vermoeidiheidsbreuken in de constructie tot afschuwelijke samenzwe ringen met tijdbommen in her bagageruim toe. Ei- zijn er echter niet zo heel veel denkbaar, die alleen bij een straalvliegtuig zouden kunnen voorkomen. Een voor de hand liggende veronderstelling zou zijn: Een motor is uit elkaar gespat, bijvoor beeld door het bezwijken van enkele tur- bineschoepen. Gasturbines hebben een zeer hoog toerental en de optredende „on balans" zou inderdaad het effect van een explosie kunnen hebben, waarbij de weg vliegende stukken romp en brandstoftanks zouden doorboren en de petroleum in deze laatste tot ontbranding of ontploffing zou den kunnen brengen. Denkbaar, maar niet waarschijnlijk; het in de Cornet gebruikte motortype is veel ouder dan het vlieg tuig zelf en in duizenden en duizenden vlieguren door en door beproefd. Ook mo gelijk is, dat het vliegtuig in een gebied van luchtwervelingen is gekomen, waar van de kracht zijn uithoudingsvermogen te boven ging. Wij hebben dit met tegenzin neergeschre ven, vrezend voor een onbedoelde inter pretatie en het wekken van de indruk dat die straalvliegtuigen toch maar gevaar lijke dingen zijn, waar van alles mee ge beuren kan. Dat is zeker in dit geval niet waar en men moet zulk een Cornet ook niet over één kam scheren met een mili taire straaljager, die voor geheel andere verrichtingen is bestemd. Ondanks zijn straalmotoren staat hij in zijn algemene eigenschappen veel dichter bij andere verkeersvliegtuigen dan wel eens wordt gemeend. Het is van harte te hopen dat men in staat zal zijn het wrak te bergen en in de resten de oorzaak voor dit afschuwelijke ongeluk te vinden. Want niets is zo triest als dat men behalve in het verlies aan mensenlevens ook nog moet berusten in een knagende twijfel over de gebeurtenis sen die zich daar in die vreselijke ogen blikken moeten hebben afgespeeld! In het artikel over Huurwetperikelen in ons blad van Dinsdag heeft die zetter óns laten zeggen dat de percentages waarmee de huren verhoogd mogen wordien ook moeten worden berekend „over het bedlrag van eventueel diaarin begrepen vergoedin gen voor bijkomende voorzieningen (stof fering, water, gas of ele etniciteit e.d.)". Dit is pirecies het tegengestelde van het geen bedoeld was. Er had moeten staan: De percentages moeten worden berekend over hei; bedrag van de huurprijs na aftrek van eventueel daarin begrepen vergoedingen voor bijkomende voorzieningen. Mgr. J. Herrijgens, een van de laatste drie in China werkzame Nederlandse R.K. missonarissen van de Congregatie van de paters Lazaristen is in ons land terugge keerd. Hij vertelde, dat hij China moest verlaten, beschuldigd van anti-communis tische activiteiten. Hij was hoofd van 16 kerken met ruim 45.000 Katholieken en werd uit China gezet, omdat hij in een herderlijk rondschrijven stelling had ge nomen tegen de communistische dictatuur. De priester werd naar aanleiding van deze herderlijke brief, aan een urenlang verhoor onderworpen en daarna van zijn woon plaats naar Tientsin vervoerd, waar hij in een hotelkamer, bewaakt door drie politie agenten moest wachten voordat hij kon worden verscheept naar de vrijhaven van Hongkong. Vandaar vloog hij met een vliegtuig naar Amsterdam. Sprekende over het Katholicisme in China deelde hij mede, dat de beste ver wachtingen kunnen worden gekoesterd. „Het geloof" groeit tegen de verdrukking in. De kerken zijn overvol De omstandigheden xoaaronder de ramp met het Britse Cornet vliegtuig bij Elba plaats vondzijn zo duister, dat wij onze luchtvaartmedewer'ser de vraag heb ben gesteld: Kunnen de specifieke ei genschappen van straalvliegtuigen hier de oorzaak zijn geweest of moet dit be- schouivd worden als een ongeluk dat elk vliegtuig zou kunnen overkomen? Wij zijn ons bewust dat het onjuist zou zijn om hier vandaan conclusies te trek ken, nog voordat de officiële onderzoe kers hun werk hebben gedaan, evenals het ongepast is de publieke opinie te beïnvloeden door bij een misdrijf voor uit te lopen op de gerechtelijke behan deling. Ónze medewerker heeft daarom getracht zo objectief mogelijk te zijn, doch stelt er prijs op daarnaast uit drukkelijk te verklaren dat uit zijn be schouwingen geen enkele gevolgtrek king ten aanzien van de werkelijke gang van zaken mag worden gemaakt. DCCOOOO<XOOOOOOC!COOOOOOOOOOOOa ROME (United Press) De 45-jarige Amintore Fanfani, lid van de linkervleugel van de Christelijk-democratische partij en pleitbezorger voor een linkse koers in zijn land, heeft gisteren de opdracht aanvaard een einde te maken aan de kabinetscrisis, die Italië sinds een week heeft. Fanfani, die in verscheidene kabinetten zitting heeft gehad en hoogleraar is ge weest, is er van overtuigd dat partij, rege ring en volk iets meer naar „links" ge schoven moeten worden. Hij wenst meer sociale en economische faciliteiten te ver schaffen aan de laagst-betaalde klasse, waaronder er velen zijn, die de rijen der Christen-democraten hebben verlaten om de communistische en pro-communistische socialistische groepen te gaan versterken. Dit laatste heeft de laatste tijd zelfs zorg wekkende afmetingen aangenomen. Fanfani beschikt over een belangrijke kaart, die Pella mist. Hij heeft de volledige steun van de Christen-democratische partij, een verzameling van Italianen die zich ver enigden om zowel het fascisme als het com munisme op een afstand te houden. Maar of het Fanfani zal gelukken vol doende stemmen bijeen te krijgen om het vertrouwen in Kamer en Senaat te krijgen is een andere kwestie. Politieke deskun digen zijn in dit opzicht pessimistisch ge stemd. Mocht hij falen, dan zal de 79-jarige president, die er persoonlijk voor was Pella, die hij eens als schooljongen les heeft gegeven, als premier te handhaven, zich waarschijnlijk wenden tot Attilio Piccioni 61 jaar, gewezen vice-premier en een man van de midden-koers in de partij. De verwachting is dat Fanfani als premier geen ingrijpende wijzigingen zal aanbren gen in de pro-Westerse politiek van Italië Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep het vonnis van de recht bank, waarbij de tapijtenfabriek te Huizen failliet is verklaard, bevestigd. Zoals wij berichtten had het personeel van deze fa briek brieven gezonden aan de ministers van Sociale Zaken en van Economische Zaken, aan de Directeur-generaal van Eco nomische Zaken en aan het gerechtshof te Amsterdam, waarin het protesteerde tegen het beleid van de bewindvoerders. 4. Verbluft staarde Panda naar de berg ruimte achterin de racewagen, waaruit Pat O'Nozel zo plotseling was opgedoken, om er na enkele woorden weer in te verdwij nen. Tenslotte deed hij een stap naderbij en klopte bescheiden op Pats schuilplaats. „Luister eens, Pat", begon hij, „waarom. „Stil toch, bekorrah!", klonk, de stem van de grote detective uit de nauwe bergruim te, „ik heb je toch gezegd, dat ik geheim ben?! Dus stel geen vragens!" De chauf feur, die tot nog toe roerloos voor zich uit had zitten staren, alsof hij niet merkte, wat er achter zijn rug gebeurde, keerde zich nu eindelijk om. „Ben jij de lifter, op wie ik heb gewacht?", vroeg hij aan Panda. „Ja meneer", antwoordde Panda, „ik vind het erg vriendelijk van u, dat u mij wilt meenemen en ik„Schei nu maar uit met die comedie!", viel de chauffeur hem in de rede. „Comedie?", herhaalde Panda verontwaardigd, „ik meen het echt!" De chauffeur knikte ongeduldig. Toen, tot Panda's stomme verbazing, lichtte hij zijn motorkap op en riep: „Vlug! Geef me een klap op mijn hoofd!!" Hulp. Een Amerikaanse luitenant en twee korporaals zijn Dinsdag na een uren lange moeizame tocht over bijna onbe gaanbare bergpaden in een zware sneeuwstorm met hun speciaal sneeuw- voertuig blijven steken op enige kilo- meters van het dorpje Hirsehbichel na. bij de Duits-Oostenrijkse grens, waar een Oostenrijks jongetje ernstig ziek ligt met diphteritis. Zij waren op weg gegaan om te trachten het kind over te brengen naar een ziekenhuis. De lui- tenant zou alsnog trachten het huis, waar het kind ligt, op sneeuw schoenen te bereiken. Kou. De New Yorkers bereiden zich voor op bittere koude en ijs. Een nieuwe koudegolf nadert de stad, waar Maan dag reeds 25 centimeter sneeuw is ge- vruien. Uit de Noord-Oostelijke en Zui. delijke staten komen berichten bininen over sneeuwstormen, die reeds tenmin ste 57 slachtoffers hebben geëist. Tot in Georgië is sneeuw gevallen. In New "Vork zijn 12.300 arbeiders gemobiliseerd om sneeuw te ruimen. Incident. Toen de Hertog van Edinburgh lieden in zijn auto wilde stappen na een rede voor geleerden in een museum te Wellington in Nieuw-Zeeland te heb ben uitgesproken, heeft een plotseling uit de struiken te voorschijn komende man een bundel papieren in de konink lijke auto geworpen. De mam werd in hechtenis genomen. Koningin Elizabeth was niet bij het incident aanwezig. Zij nam deel aan een noenmaal van parle mentsleden. Schok. In Los Angeles is Dinsdagmiddag een krachtige aardbeving waargenomen, die verscheidene seconden aanhield. De schok werd in talrijke omliggende plaatsen gevoeld. Er is geen melding gemaakt van schade. Taak. Harry Truman heeft de taak van de president van de Verenigde Staten „moordend werk" genoemd. Aan een lunch van radio- en telèvisie-bestuur- deren zeide hij: „Ge zult mij nooit de man, die dat ambt vervult, horen aan vallen. Hij heeft al moeilijkheden ge noeg zonder dat een oud-president hem nog critiseert". Ongelukken. Het afgelopen jaar heeft in West-Duitsland op het gebied van ver keersongelukken alle records gebroken, Er zijn twaalfduizend mensen gedood tengevolge van verkeersongevallen. Dat betekent dat iedere veertig minuten op de Duitse wegen een slachtoffer valt, driemaal zóveel als in de jaren voor de oorlog. In 1953 werden 350.000 mensen bij verkeersongelukken in de bonds republiek gewond. Achteruit. Aan de conferentie der minis ter i van Financiën van het Britse ge menebest, die te Sydney wordt gehou den, zijn gegevens voorgelegd, waaruit blijkt, dat de handelspositie van 'het sterlinggebied ernstig achteruit gaat. De betaiingsbalanspositie is weliswaar verbeterd, maar het uitvoeroverschot wordt kleiner. Naar verwachting' zal het uitvoeroverschot in de jaarperiode van 1 Juli 1953 tot 30 Juni 1954 slechts iets meer dan 'die helft bedragen van het uitvoeroverschot van het vorige jaar. Het uitvoeroverschot wordt ge schat op slechts 233 millioen pond ster ling vergeleken met 430 millioen pond in 1952-1953. Uranium. Victor Kravtsjenko, de schrijver van het boek „Ik verkoos de vrijheid", zal in Peru uraniummijnen gaan exploi teren, aldus een mededeling uit Lima. De vroegere Sovjet-Russische ambte naar heeft, sinds hij in Peru verblijft, nauwe betrekkingen onderhouden met mij n oou wk ringen. Bezoek. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft een uitnodiging van president Eisenhower om een bezoek aan Washington te brengen, aanvaard. Er is nog geen datum voor het bezoek vast gesteld. liet zal de eerste keer zijn, dat een Ethiopisch vorst naar de V.S. gaat. Werk. Tot dusver zijn uit Duitse middelen meer dan 23 milliard mark besteed aan de 8,3 millioen ontheemden en 2 mil lioen vluchtelingen uit Oost-Duitsland, d>ie eind 1953 in de West-Duitse Bonds republiek waren. Dit is door de West- Duitse regering meegedeeld. 59.000 vluchtelingen hebben zich door deze hulp weer als zelfstandige handwerks lieden kunnen vestigen. Er Zijn 7000 kleine en middelgrote industrieën ge vestigd. 40.000 boeren en 44.000 nering doenden verkregen weer een zelfstandig bestaan. Negentig procent van die be oefenaars van vrije beroepen konden weer aan het werk. ADVERTENTIE Haarlem BLIKSEMAFLEIDERS WELLICHT zal de naar Pilobolus crystallinus ook u welluidend in de oren klinken. En wanneer u het plantje ziet, welks top bezet is met kleine drup peltjes, zult u deze klankvolle naam zeer zeker goed gekozen achten. Maar nu komt de teleurstelling: in de eerste plaats is het plantje dat met deze kristalachtige naam werd getooid een kleine zwam, en uit ervaring weten we dat de meesten van ons het daarop niet begrepen hebben. En in de tweede plaats, deze zwam groeit in paarden- en koemest, hetgeen een nog veel grotere ontgoocheling is. Het plantje zal het nu wel voor altijd bij u verkorven hebben. Toch is er alle aanleiding even aandacht aan dit groeisel te schenken, omdat het schiet oefeningen uitvoert die onze artillerie gaarne op haar naam zou hebben staan. Wanneer de zwam rijp wordt, vertoont zich aan de top een klein zwart sporan gium, een orgaan waarin de sporen ge vormd worden, dus de cellen die de ver spreiding van de zwam mogelijk maken. Deze sporen worden weggeslingerd, recht in de groeirichiing van de plant, vandaar dat deze zwam de minder welluidende, maar bijzonder duidelijke naam „slinger schimmel" draagt. Om te kunnen nagaan of de slinger schimmel haar kroost zo maar op goed geluk de wijde wereld in slingert, dan wel, of hier een zekere methode achter schuilt, werd een donkere kamer gemaakt waarin een schuin oplopende laag mest werd aangebracht. In de wand, tegenover de op lopende laag gelegen, werd een kleine opening gemaakt die met glas werd afge sloten. We kunnen ons wel voorstellen wat er nu gebeurde: de slingerschimmels, die door de schuine stand van de mestlaag waarin zij groeiden, zich op verschillende hoogten ten opzichte van de aangebrachte opening bevonden, richtten zich. alle naar het door deze opening vallende licht en na men dus allerlei verschillende standen in. Toen zij rijp waren, schoten zij hun sporen dus met grote kracht in de groeirichiing, d.w.z.fecht naar de opening waardoor het licht de donkere kamer binnenviel, zodat tenslotte alle sporen kleef den tegen het stukje glas, waarmee de opening was af gesloten. Geen schot van deze kleines cherpschutters was mis! Voor de leefwijze van de slingerschimmel mogen we dan de neus ophalen, voor haar schieiprestaties kunnen we toch de nodige waardering hebben. Maar over het schieten zijn we nog niet uitgepraat, want we wilden daaraan een aardig probleem verbinden. We nemen aan dat u en ik voortreffelijke schutters zijn en dat we op een bepaald doel schie ten. U mag één schot lossen en onderge tekende is toegestaan waarom, doet niet ter zake - twee schoten te vuren. U doet het eerste schot. Ik volg uw voorbeeld, maar mijn schot is niet beter dan het uwe Ik heb echter nog één schot in de buks en de vraag is nu, hoe groot de kans is dat mijn tweede schot beter zal zijn dan het uwe. Wanneer u mocht menen dat die kans vrij groot, of 50 procent is, kunnen we wel vast verklappen dat mijn kans integendeel vrij klein is. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2