FiRMAMINT Commissaris der Koningin gaf overzicht van werkzaamheden van Gedeputeerden Agenda voor Haarlem West-Duits bewapeningsdebat, doch niet „op de grote trom" Hoge vacatures Nederland verricht helft van West-Europees wegtransport Provinciale Staten van Noordholland Besprekingen over toewijzing van het bouwvolume Vraag Vooral Zaak-Djilas Zaterdag in behandeling cMpOeder's VCeuken K.S.G. in cijfers Minister Suurhoff ontvangt artsen WOENSDAG 13 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Hoesten proesten Vóór de Berlijnse conferentie Duizend vrachtauto's en 2000 chauffeurs Joegoslavië gist Deskundigen gaan met zijn adviseurs overleggen West-Friese schetsen van Boedijn Fallissementen Herdenking Nederlandse gezant in Finland „Nu ik voor het laatst de behandeling: van de provinciale begroting in de vergadering van de Provinciale Staten voor zit, kan ik u de verzekering geven, dat het huidige college van Gedeputeerde Staten de waardering en het vertrouwen van de Staten ten volle waard is", aldus besloot dr. J. E. baron de Vos van Stccnwijk, commissaris der Koningin, Dinsdagmiddag in de vergadering van de Provinciale Staten zijn toe spraak, waarin het het algemeen beleid van het college verdedigde. Wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal hij in de loop van dit jaar zijn ambt neerleggen. Spreker had tevoren een overzicht gegeven van hetgeen in de afgelopen jaren door het college van Gedeputeerde Staten tot stand was gebracht. In de voortgezette vergadering heeft m r. d r. Car on (V.V.D.) herinnerd aan de gunstig financiële toestand der provincie. Dat is mee te danken aan de wijze, waarop de Commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk, in de afge lopen negen zware jaren het college van Gedeputeerde Staten heeft geleid. Daarbij treden op de voorgrond zijn bekwaamheid, doorzettingsvermogen en moed. Met vol doening kan de Commissaris der Koningin op de afgelopen periode terugzien; in zijn arbeid is hij in alle opzichten geslaagd. De heer Caron was van mening, dat er aanleiding is om tot verlaging van het aan tal opcenten op de personele belasting over te gaan. Bij een verlaging van tien opcenten zal dat een bedrag van 300.000 betekenen. De begroting 1954 ziet er gunstig uit en in de afgelopen jaren sloten de rekeningen met voordelige saldi. Spreker stelde een motie in het vooruitzicht, waarin gevraagd wordt tot verlaging der personele belasting over te gaan. De hee Schippers (K.V.P.) zeide, dat het tot vreugde van Gedeputeerde Staten stemt een sluitende begroting te kunnen aanbieden, waarop zij geen beroep behoefden te doen op de reserve. Dit gun stige resultaat staat in schrille tegenstelling met de begrotingen van gemeenten. Het is gewenst, dat overleg gepleegd wordt met het rijk, om de toestand van de gemeenten te verbeteren, waardoor een grotere activi teit verwacht kan worden, dan thans het geval is. Spreker vroeg mee te werken, dal gemeenten geen onnodige uitgaven doen. Door de groei der bevolking ontstaan in de provincie grotere woongebieden en ge meenten komen dichter bij elkaar. Samen werking is zeer gewenst. M r. d r. V a n Bruggen (C.H.) zag de financiële toestand der provincie niet on gunstig in. Voorzichtigheid voor de toe komst is geboden, want de provincie zal afhankelijk zijn van het rijk. De provincie heeft veel geld nodig voor culturele en sociale doeleinden; verbetering van de zie kenhuizen is hard nodig en zedelijk ver- antwooi'd. De heer Blaauwboer (V.V.D.) gaf Gedeputeerde Staten in overweging aan dacht te besteden tot instandhouding van een graslapd- en proefboerderij en te be vorderen de stichting van één waterschap voor Texel. De heer Hooijschuur (K.V.P.) ver nachtte'een storm van verontwaardiging over de verdeling van het bouwvolume. Voorkomen moet worden,, dat een „handig" gemeentebestuur meer woningen krijgt toe gewezen dan een ander. De reserve is be paald op 7000 woningen; deze zijn bestemd voor migratie binnen de provincie en voor onvoorziene ontwikkeling. Van het getal ADVERTENTIE VI WOENSDAG 13 JANUARI Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Har- aionia"; bijeenkomst, 8 uur. Kapel Minahas- sastraat: 'Stichting „Petra", spr. H. v. d. Brink, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": De monstratie patroontckencn, 8 uur. Rem brandt: „Rebecca", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. City: „Gele terreur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Verboden verhaal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Salomé", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Woestijnratten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zo jong.... zo slecht?", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „Het loon van de angst", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. DONDERDAG 14 JANUARI Concertgebouw: Nederlands Studenten Orkest, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": De monstratie patroontekenen, 10. 2, 4 en 8 uur. Rembrandt: „Rebecca", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Het leven van Beethoven", 14 jaar, 8.15 uur. City: „Gele terreur", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Verboden verhaal", 18 jaar, 2, 4.15, 7_en 9.15 uur. Lido: „Salomé", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Frans Hals: „Woestijnratten", 14 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zo jong.... zo slecht?". 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Het loon van de angst", 18 jaar, 2, 6.4a en 9.15 uur heeft spreker met ontzetting kennis ge nomen. Mr. Bruch (A.R.) besprak dc stand plaatsaftrek voor de ambtenaren der be drijven en diensten uit Bloemendaal. Een groot deel der ambtenaren woont in de eerste klas gemeente Haarlem. Voor leden van het personeel met een weekloon is een regeling getroffen. Spreker verzocht Ge deputeerde Staten nieuwe pogingen in het werk te stellen voor de ambtenaren met maandsalarissen eveneens een regeling tot stand te brengen. Ook besprak mr. Bx-uch de salarissen van top-functionnarissen; doordat de bedragen te laag zijn worden soms personen benoemd die niet de geschikste zijn. Tenslotte zette spreker uiteen, dat de positie der provincie in het staatsbestel versterkt moet worden. De heer Men sink (Arbeid) behandel de de kwestie van de ruilverkaveling. Sprekers fractie ziet met grote belangstel ling het rapport over de wateronttrekking in Kennemerland tegemoet. Om een zuiver beeld, te krijgen is het van belang daarbij ook aandacht te besteden aan de groei der bevolking. Spreker drong aan op versnel ling van de bouw van de tunnel te Velsen door bijvoorbeeld meer ploegen aan het werk te zetten. De heer Bouma (Arbeid) merkte op, dat als er niet voldoende bouwvolume is, het overbodig is daarover veel te zeggen. Spreker is van mening, dat de provincie Noordholland het volume het beste ver deelt van alle provincies. DokterSajet (Arbeid) drong aan op instelling van een commissie uit de Staten ter behandeling van de vraagstukken van de provinciale gezondheidszorg. De heer Volkers (Comm.) besprak enkele agrarische problemen, zijn partij genoot, de heer Lanser, de samenvoeging van waterschappen en maatregelen ter ver sterking van dijken, en een volgend lid van de fractie, de heer H a r t o g, sprak over een salarisverhoging voor het provinciaal personeel die meer dan 5 dient te zijn. Het iverk van Gedeputeerde Staten De voorzitter, dr. DeVosvanSteen- w ij k, deelde mee, dat hem verzocht was het algemeen beleid van Gedeputeerde Staten te verdedigen. Hij bracht dank voor de hoffelijke woorden, die mr. dr. Caron tot hem gericht had. Het college is ver weten, dat het geen programma heeft be kend gemaakt. Dat verwijt achtte spreker ongegrond. Er heerst een prijzenswaardige harmonie en bij de werkzaamheden in het college blijft de politiek buiten beschou wing. De heer Gortzak heeft gesproken over de bescherming bevolking. Spreker achtte deze bescherming een noodzakelijke aanvulling Van het defensiebeleid en her innerde aan het gezegde: „Wie zich zelf een lammetje maakt, wordt door de wolf opge geten." Vervolgens gaf spreker een overzicht van de activiteiten van het college in de afge lopen jaren, waarbij hij aandacht vestigde op eigen werkzaamheid van het provinciaal bestuur, op de subsidiëringspolitiek en op de stimulerende en coördinerende taak van het college. Hij herinnerde onder andere aan de verbeteringen, die in de ziekenhui zen te Santpoort en Bakkum worden aan gebracht, aan de werkzaamheid voor het inrichten van Groot Schuylenburgh te Apeldoorn, aan het streekplan Zaanstreek (waarbij de provincie aan de spits staat van alle provincies), aan de aansluiting van onrendabele gebieden voor water en elec- triciteit, aan de plannen voor een water voorziening op Texel, aan uitbreiding van het kampeerterrein Bakkum, aan uitbrei ding van de electrische centrale te Velsen, aan de verbetering en aanleg van wegen, aan de bouw van bruggen, aan de plannen van het Waterstaatsgebouw, aan het herstel van Artis, aan het behartigen van belangen van het provinciaal personeel, aan het toe kennen van subsidies, aan de vorming van het industrieschap Zaanstreek en aan de oprichting van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest (waarbij hulde werd ge bracht aan het lid, dat het voorzitterschap waarneemt). Spreker zeide deze opsom ming te hebben gegeven, om de indruk in het afdelingsverslag tot uiting gekomen, te willen wegnemen, dat er matheid bij het college is waar te nemen. Geen belastingverlaging Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Van der Don ck (K.V.P.), verdedigde het financieel beleid en merkte op, dat er geen reden is om te besluiten het aantal opcenten op de personele belasting te ver lagen. De raming voor deze belasting dient gehandhaafd te worden. Er is een stijging van uitgaven te verwachten en het is niet te voorspellen hoe de inkomsten zullen toe vloeien. Toewijzing bouwvolume Mej. mr. Ribbius Peletier (Ar beid) besprak namens het college van Ge deputeerde Staten al wat gezegd is over de verdeling van het bouwvolume. Het rijk wijst de provincie volume toe en als men meent, dat het contingent onvoldoende is, dan is kritiek elders op haar plaats. Ge deputeerde Staten verdelen het bouw volume. Dat gemeentebesturen niet tevre den zijn is te begrijpen, omdat er nog overal woningnood is. Aan de hand van de volkstelling van 1947 worden berekeningen en vergelijkingen gemaakt alvorens tot verdeling van het bouwvolume wordt over gegaan. Betreurd wordt, dat men zelf zijn woon plaats niet kan kiezen. Daaraan is niets te doen, zolang er geen overschot van wonin gen is. Om betrokkenen enigszins te helpen konden Gedeputeerde Stalen een reserve van het bouwvolume voor migraten be schikbaar stellen. Het college mag echter niet te royaal zijn met het verstrekken van voorschotten. Wateronttrekking bij Beverwijk De heer De Vries (Arbeid) beant woordde de vragen over de moeilijkheden, die zich in Kennemerland en speciaal bij Beverwijk voordoen door wateronttrekking en de verandering van agrarische grond in bouwgrond. Gedeputeerde Staten hebben een commissie opdi-acht gegeven het vraag stuk van de wateronttrekking te onderzoe ken. Toen de commissie daarmee gereed was, deed zich het feit voor dat het aantal inwoners van Beverwijk toenam en dat gronden .voor woningbouw nodig waren. Dit betekende, dat tuinders, die van ge slacht tot geslacht op hetzelfde stuk grond gewerkt hadden, verdreven moesten wor den. Plet is te begrijpen dat dit onrust teweeg bracht. Daarom is de commissie verzocht een aanvullend rapport samen te stellen en ook dit vraagstuk te behandelen. Dit rapport is nog niet gereed en het vraag stuk kan dus niet spoedig door Provinciale Staten behandeld worden. Aan de heer Staten behandeld worden. Aan de heer Blaauw deelde spreker mee, dat het college belangstelling heeft voor de proefboerderij en dat de kwestie van het stichten van één waterschap op Texel in bewerking is. Over de ruilverkaveling zeide hij, dat hiex-over plannen be staan in diverse polders. De totale opper vlakte bedraagt 13.117 hectaren. Tunnel te Velsen in 1957 gereed Wat de bouw van de tunnel te Velsen be treft deelde spreker mee dat er naar ge streefd wordt de tunnel half 1957 gereed te krijgen. Het is de bedoeling weer in ploe gen te gaan werken. H oil an dN anti c De gedeputeerde die heer Prakken (Arbeid) heeft hedenmorgen naar aan leiding van de opmerking van de heer Gortzak over de Holland Na-utic meege deeld dat Gedeputeerde Staten zich steeds op de hoogte hebben gehouden van de gang van zaken. Het ligt niet in hun ver mogen om een bedrijf met een dergelijk tekort te helpen. Voorts heeft het gemeen tebestuur al het mogelijke gedaan om het bedrijf te redden. Overleg is gepleegd met het rijk evenwel zonder resultaat. De sur séance van betaling kan niet uitblijven. Wat de gevolgen zullen zijn is niet be kend. Spreker verwachtte echter dat het bedrijf op de een of andere wijze zal blij ven voortbestaan. Aan de heer Groen deelde de heer Prak ken mee dat de transportleiding voor water van de Lek naar de duinen in 1957 gereed zal komen. Aan het in orde brengen van industrieterreinen in West-Friesland wordt gewerkt; het rijk zal 80 n/o in de kosten bij dragen én de pi'ovincie en gemeenten ieder 10 Dê heer Rustige (C.H.) rekende uit dat een derde deel van de uitgaven van de provinciale begroting gereserveex'd is voor volksgezondheid; het kan dus niet waar zijn dat Gedeputeerde Staten niet actief optreden. In verhouding met 1939 zijn de uitgaven aanzienlijk gestegen en Noordhol land geeft meer uit dan andere provincies. Tegen de instelling van een commissie uit de Staten voor gezondheidszorg had hij geen bezwaren. Hij zal het vraagstuk in het college nader bespx-eken. ADVERTENTIE De vernieling die het water in Zeeland aanrichtte: wat eens het postkantoor te Kerkwerve was. Het is ondergetekende bekend, dat in bepaalde kxbngen hoogspanning heerst over de aanstaande benoemingen van drie Commissarissen der Koningin, die ontstaan door het aftreden der functionarissen in Groningen, Utrecht en Noordhollaxxd. Niet dat er één melkboer, electriciën of hoofdonderwijzer in één dier drie provin ciën is, die er dit ogenblik nerveus van is, maar achter de schermen waar de ouwe jongens zetelen is heel wat gaande. Zal Groningen worden bezet door een Peevandeajer? Zal mr. d'Ailly naar Haaidem gaan? Gaat jhr. mr. C. J. A. de Ranitz van zijn Utrechtse burgemeesterswoning vex'huizexi naar Paushuize? U bemerkt er wanneer u door de Hei-e- straat, de Grote Houtstraat of de Vlie- straat wandelt niets van, maar ik kan u verzekeren, dat er op dit ogenblik lieden rondlopen, die er hoofdpijn en klamme handen van hebben. Er zijn mensen die dit spannender vinden dan welke voetbal match ook. Het eigenaardige van de meeste hoge banen is, dat zo weinigen weten wat zij behelzen. Ik durf met u te wedden dat, wanneer u aan honderd mensen die op het tweede pex-ron op de trein staan te wachten, vx-aagt: „wat doet een Commissaris van de Koningin?" of „wat behelst de functie van Procureur-Generaal?" of „wat is een auditeur-militair?" of „wat is een chef van het Protocol?" er acht-en-negentig zijn die helemaal geen antwoord geven en twee pi-ocent die foutief antwoorden. Dat is eigenlijk wel raar in een paxde- mentaix-e democi-atie, want al die hondex'd mensen op het perron hebben stemrecht, bestieren dus de Staat cn hebben dei'halve een lange, al dan niet groezelige, vinger in de pudding. Zij bepalen de politieKe meex-dexdxeid in de pi-ovincie en zij hebben dus grote in vloed op wie er nu in die drie gewesten de hoogste ambtsdrager zal woi'den. Dat van al die honderden op al die hon derden perrons zovelen zich interesseren voor wie er links-half in het Nederlands elftal zal staan en zn weinigen voor wie Commissaris zal woiden, dat is, mijnheer de voorzitter, een op z'n gunstigst rare en een op z'n ongunstigst droevige situatie. Daar moesten die paar mensen, die ach ter de schermen met klamme handen rondlopen, eens even diep over nadenken. Misschien dat zij dan nog klammere handen ki-ijgen. Elias Ue keelontsmettende tabletten BONN, (Van de correspondent van het ANP) De West-Duitse Bondsdag zal nu toch nog vóór de Berlijnse conferentie op nieuw het vraagstuk van de Duitse bewa pening aansnijden. Een serie besprekingen der laatste dagen, waarbij een beraad van dr. Adenauer met de socialistische leider Ollenhauer, heeft weliswaar geen oplos sing kunnen bxengen van het meningsver schil over de vraag of zulk een debat thans wenselijk zou zijn, maar men is in zoverre tot een compromis gekomen, dat men be sloten heeft daarbij niet al te zeer op de grote trom te slaan. Adenauer zelf zal tijdens de conferentie niet naar Berlijn gaan. De Bondsx-egering zal echter een bijna twintig man sterke afvaardiging naar Berlijn stux-en, om daar de gang der conferentie te volgen en zo nodig de Westelijke deelnemers met raad terzijde te staan. Naast prof. Grewe zal ook ambassadeur H. Blankenhorn, leider van de politieke afdeling van het departe ment van Buitenlandse Zaken, naar Ber lijn gaan. Voorts zal daar de interminis teriële commissie, die in Bonn gevormd is, aanwezig zijn. Tot de Duitse afvaardi ging behoort, daarnaast de leider van het vooijichtingsbureau der regering. Von Eckai't, die vandaag uit Oostenrijk is terug gekeerd en daar ook kwesties, die de con ferentie raken, heeft besproken. Heden vordering? United Press meldt: Vandaag hebben de drie Westelijke commandanten in Berlijn hun vierde samenkomst in zeven dagen met hun Russische collega Sergei A. Den- gin, om te pogen de impasse te doorbreken wat betreft de keuze van een plaats voor de komende vier-mogendhcden-conferentie. De vier commandanten hebben reeds 25 uur met elkaar gesproken, zonder dat ovex-eenstemming werd bereikt over een plaats voor de confexrentie of dat andei-e schikkingen voor de confex-entie voltooid werden. Op de vorige zitting heeft de Rus toe gezegd dat hij Moskou om nieuwe instruc ties zou vragen, zo wordt van goed inge lichte zijde vernomen, en men hoopt nu dat op de zitting van heden enige vorde ring gemaakt kan worden. Westelijke autoriteiten wijzen er op dat de Westelijke mogendheden reeds op drie Nederland verricht ruim de helft van het internationale wegtransport in West-Euro pa. Ongeveer duizend vrachtwagens met ruim 2000 man personeel zullen binnen enige maanden honderd millioen gulden aan vrachtsommen sedert begin 1947 heb ben binnengebracht. In 1953 werd ruim 15 millioen aan vracht besomd. Het Neder landse internationale goederenverkeer over de weg deed in 1953 tussen de 160.000 en 170.000 ritten of ongeveer 20 percent meer dan in 1952. In het sinds 1947 verdrievou digde internationale vrachtvervoer over de weg wordt thans jaarlijks meer dan 20 millioen kilometer afgelegd. Deze cijfers noemde de heer K. C. A. Colette, directeur van de Nederlandse In ternationale Wegvervoerorganisatie N.I.W. O. tijdens een lezing voor de Haagse af deling van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De N.I.W.O. heeft ate stichting een groot deel van de uitvoeringsiregcliingeix voor het Nederlandse internationale goederenver voer in handen gekregen en onderhoudt mede de relaties met buitenlandse instan ties om dit vervoer zo soepel mogelijk te doen verlopen. De heer Colette vertelde, dat vrachtauto- vervoer op Engeland met behulp van een veerboot via Rotterdam (de veerhaven van een millioen gulden ligt daartoe reeds lang gereed), naar verwacht kan worden over enige maanden bij wijze van proef kan beginnen. Tal van moeilijkhedeii hebben dit vervoer sedert de plannen van 1948 in de weg gestaan. In de loop der jaren is de opvatting van de heer Colette over dit ver voer veranderd. Hij acht het Nederlandse belang hierbij niet zo groot meer. Neder land zal in Engeland en wellicht in Ier land een te kleine spreiding hebben. De Engeise vervoex-ders daarentegen zu'llen een wijd achterland krijgen. En, zo vroeg de heer Colette zich af, doen we met dit nieuwe type vervoer de scheepvaart recht matige concurrentie aan? België, West-Duitsland en Fi^ankrijk zijn voor het Nederlandse wegvervoer over de grenzen de belangrijkste landen. De Bel gische belemmeringen per product en pro vincie behoren thans tot het verleden. Op een algemene machtiging kan men ovei-ai in België rijden. Frankrijk heeft thans toe gestaan, dat Nederlandse vrachtauto's voor grensoverschrijdend verkeer tot ongeveer aan de Seine en Parijs komen. Het vracht autoverkeer op West-Duitsland neemt ge stadig toe. De heer Colette betreurt, diat op ritten van Nederlandse vervoerders in Bel gië en Wést-Duitsland nog steeds belasting wordt geheven. Die bedraagt in België 4,5 percent van de vrachtsom. Buitendien zijn de motorbrandstoffen buiten Nederland duur en boven bepaalde hoeveelheden wordt soms zelfs invoerrecht geheven. Ge lukkig wordt de samenwerking met bui tenlandse instanties steeds beter en soepe ler. Hiertoe hebben de ondernemers en chauffeux-s met hun harde, betrouwbare werk, hun ondexmemingsgeest.durf en doorzettingsvei-mogen zeer veel bijgedra gen. Het doorgaans goede optreden der chauffeux-s heeft aan de grenzen veel good will gekweekt. punten hebben toegegeven, namelijk ten aanzien van het conferentie-oord: Bex-lijn in plaats van Lugano. Verder over de da tum van de conferentie: 25 Januari in plaats van 4 Januari als door het Westen voorgesteld. En tenslotte: een open agenda. Men is niet bereid wat het conferentie- gebouw betreft zo ver toe te geven dat het dc Russen een propaganda-overwin- ning geeft cn zij de conferentie met een psychologische voorsprong kunnen begin nen, aldus deze Westelijke autoriteiten. BELGRADO, (United Press) Gister avond is aangekondigd, dat het centrale comité van de communistische partij op Zaterdag 16 Januari bijeen zal komen „om te beraadslagen over de zaak-Djilas". De vice-president Milovan Djilas heeft een serie artikelen geschreven die als een bom zijn ingeslagen hij de partij, gedeel telijk door zijn on-orthodoxc politieke voorstellen, maar meer nog door zijn scherpe persoonlijke aanvallen op de par ticuliere levenswandel van vele partij- groten. De vraag die thans Joegoslavië hevig bezig houdt, is: „Wat zal het centrale comité met Djilas doen?" en zelfs ook: „Wat zal Djilas doen met het centrale comité?" Djilas, de nieuwgekozen voorzitter van het Joegoslavische parlement, heeft veel steun van een groot aantal Joegoslavische communisten, vooral in de krachtige Mon- tenegi-ijnse vleugel van de partij. Enige van zijn politieke vrienden in de hogex-e partijrijen menen dat hij tijdelijk zal wor den geschorst teneinde geen scheuring te veroorzaken in de partij. De algemene opinie van het ogenblik is echter dat Djilas het desalniettemin zal winnen, mogelijk tenkoste van een gedeel telijke openlijke herx-oeping van zijn „ket terse uitspraken". Zij die deze voorspelling doen geloven ook, dat vele en mogelijk zelfs alle van de ideologische en organisatorische voorstel len van Djilas waarschijnlijk van kracht zullen worden nadat er enige maanden gewex-kt is aan de opvoeding van „de gewone man" in de partij. ADVERTENTIE Singel 449 AMSTERDAM Tel. 63692 't Smaakt voortreffelijk al klinkt hat wat frivool In Moedor's Keuken 25 krulden in de rodekool I Schotels van f. 3.- tot l Incl. Bourgognef. 4.50 In *t Binnenhof je: I. v. Anrooy-Max Pohla De kolenproductie der 6 landen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft in 1953 237.649.000 ton bedragen legen 238.784.000 in 1952. De px-oductie van West-Duitsland bedroeg 123.966.000 tegen vorig jaar 122.363.000. die van België 29.938.000 tegen 30.105.000, van Frankrijk 54.245.000 tegen 56.969.000, van hel Saar- gebied 16.209.000 tegen 16.019.000, van Nederland 12.291.000 tegen 12.387.000 en van Italië 1 millioen tegen 941.000 ton. De voorraden steenkolen bij de mijnen bedroegen in de landen der gemeenschap tezamen per einde 1953 10.574.000 tegen 7.071.000 per einde 1952. Hiervan bedroe gen de voorraden in West-Duitsland 940.000 tegen vorig jaar 465.000, in België 3.077.000 tegen 1.659.000, in Frankrijk 5.700.000 tegen 4.197.000, in hel: Saargebied 542.000 tegen 460.000, in Nederland 270.000 tegen 237.000 en in Italië 45.000 tegen 53.000 ton. Het aantal mijnwerkers in de landen der KSG bedroeg per einde 1953 685.000 tegen 692.100 per einde 1952. Hiervan in West- Duitsland 337.200 tegen 327.900, in België 116.000 tegen 120.200. in Frankrijk 157.600 tegen 167.700, in het Saargebied 37.800 tegen 38.300, in Nederland 29.900 tegen 30.500 en in Italië 7.100 tegen 7.500. -4 DVb:RTF.NTIE FALCON REGENJASSEN 49.75 De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft heden vertegenwoordi gers van de landelijke huisartsenvereiii- ging en de landelijke zickenfondsorganisa- ties in audiëntie ontvangen ter bespreking van de moeilijkheden inzake dc honorering van ile huisartsen door de ziekenfondsen. Overeengekomen is dat de deskundigen van huisartsen en ziekenfondsen tezamen met de adviseurs van de minister op zo kort mogelijke teimijn de beschikbare ge gevens aan elkaar zullen toetsen en hier omtrent rapport zullen uitbrengen aan de landelijke huisartsenvereniging en aan de landelijke ziekenfondsorganisatie, opdat deze zich eveneens op korte termijn nader over de situatie kunnen beraden. Het ligt in de bedoeling dat de adviseurs en de des kundigen hun taak uitvoeren onder voor zitterschap van mr. B. A. van Schaik, pre- sident-dii-ecteur van het gemeenschappe lijk administratiekantoor te Amsterdam, die daartoe is aangezocht. De componist Gerard H. Boedijn te Hoorn heeft in opdracht van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen een werk geschreven voor Harmonie- en fanfare-orkesten, uitkomende in de af deling „Uitmuntendheid". De compositie bestaat uit vier West-Friese schetsen, ge titeld: Het Hoornse hop; Bestvat; Enkhui- zer Drommedai-is; Feest op het platteland. De Arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 12 Januari 1954 in staat van faillissement verklaard: M. Nuisker, betonwerker tg Zwanenburg, gem. Haarlemmermeer, Wilhelminalaar 32. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. C irator: mr. W. Glastra te Haarlem. Wegens gebrek aan baten zijn op Dinsdag 12 Januari 1953 opgeheven de faillissemeio^n van: W. A. Hagen, behanger en stoffeerde?, tt Zaandam, Skagerak 28 b. Rechter-coiv missaris: mr. N. Smits. Curator: mr. D. Aten te Zaandam. J. Verheyden, vrachtrijder te Westzaan, Zuideinde 4. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. A. M. Thijssen te Zaandam. Plechtige dienst in Helsinki HELSINKI. Bij de herdenkingsdienst voor de overleden Nederlandse e-ezant in Helsinki, de heer A. J. Th. van der Vlugt, die Donderdag in de Finse hoofdstad wordt gehouden, zullen, zoals reeds is gemeld, de Finse president Taasikivi en zijn echtge note tegenwoordig zijn. De Finse regering verzorgt het luchttransport van het stoffe lijk overschot van Helsinki naar Stock holm. Het ligt in de bedoeling, dat morgen ochtend uit Nederland een Dakota van de transportvliegtuigafdeling van de Ko ninklijke Luchtmacht vertrekt, die Don derdagmiddag het stoffelijk overschot van Stockholm naar Nederland zal brengen. In Helsinki zijn hondex-den telegrammen van rouwbeklag binnengekomen (onder meer van Koningin Juliana en van Prins Bernhax-d) en vooral in Finland zelf is het medeleven zeer groot. Zoals reeds is gemeld, zal de tei-aardebe- slelling Zatei'dag geschieden op de begraaf plaats te Tongeren bij Eire.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5