Eeuwfeest van Haarlemmermeer wordt ook in uithoeken gevierd HOOGTEZON ie Riek Een aarzelende liefde Deelneming van Schiphol zeker; concoars-hippique herleeft De Aziatische Spelen 1 Affaire-F rancasal voor de rechtbank Feuilleton Nog geen zekerheid over laatste plaatsen WOENSDAG 13 JANUARI 1954 4 PLANNEN VOOR 1955 Sigarenfabriek mag haar reclameborden laten staan H. 3. MAERTENS N.V. 'n TIP VAN BOOT Kerkelijk Nieuws Sport irf 't kort De paardensport op de Olympische Spelen Wereldrecord zweefvliegen Voor de kinderen 1 ,H1 Voetbal Regionale trainingsavond van KNVB Geen volledig beroeps voetbal in Oostenrijk H. Erbé voorzitter van Vereniging Eersteklassers Leo Horn leidt Italië-Egypte Paardensport door Dorothy Quentin Basketballcompetitie Zzvemmen Nederlandse zwemmers naar Brussel Waterpolo Nederland- België Het Centraal Comité „Eeuwfeest Haarlemmermeer" dat de feestelijkheden in Juli 1955 organiseert de agrariërs zijn in 1952 reeds met enige festiviteiten begonnen, omdat het toen een eeuw geleden was. dat de bodem van het Haarlemmermeer droogviel en de eerste gronden werden verkocht heeft gistermiddag zijn plannen in de eerste opzet bekend gemaakt. In 1855 werden zowel de gemeente Haarlemmermeer als de polder ingesteld en derze beide bestuurslichamen beijveren zich thans om de inge zetehen op een feestweek te vergasten, die in het gehele land belangstelling zal trekken. Het is lang niet eenvoudig een feestprogramma te smeden, waarin de ver uit elkaar wonende gemeenschappen in een dergelijke uitgestrekte gemeente alle haar volle aandeel krijgen. Het streven om dat toch te verwezenlijken typeert het voorlopige programma: het wordt een soort „wandelend" feest, dat ook de uithoeken niet zal ontgaan. Het feit dat ook de luchthaven Schiphol nog juist aan de binnenkant van de Ring vaart ligt, staat er borg voor dat ook van die kant een bijzondere attractie kan wor den verwacht, al staat nog niet vast, welke vorm die zal krijgen. De veiligheid van het in- en uitgaand luchtverkeer mag niet door feestelijke capriolen in gevaar komen en wanneer men bijvoorbeeld demonstralie- vluchten zou houden, dan moeten die toch aan strenge beperkingen onderhevig blij ven. Er zijn reeds besprekingen met de heer U. F. M. Dellaert, directeur van de luchthaven, gaande en de mogelijkheden worden overwogen (een ervan is bijvoor beeld een rondleidingsprogramma, waarbij de schooljeugd van de Haarlemmermeer in staat gesteld zou worden Schiphol te be zichtigen). Maar van het aandeel van de luchthaven, de K.L.M. en wellicht ook van de Fokkerfabrieken in de feestelijkheden kan men verzekerd zijn. In het Centraal Comité, dat de feestelijk heden voorbereidt hebben zitting de bur gemeester, mr. J. F. Jansonius, namens het gemeentebestuur, dr. Th. Koot namens het Polderbestuur, de heer P. K. Kistemaker namens de landbouwers-organisaties, de heer G. Bouma namens de vakorganisaties, de heer H. J. Tabbers namens de midden standsverenigingen, en de heer G. Meeu- wig, adjunct-secretaris van Se Polder, heeft zich met het secretariaat van het comité belast. De feestweek zal duren van Maandag 11 tot en met Zaterdag 16 Juli 1955. De elfde Juli is juist de datum van de wet, waarbij de gemeente Haarlemmermeer werd ingesteld. De Zondag, waarmee deze week begint, zal in alle kerken worden gewijd aan de herdenking van het hon derdjarig bestaan, een verzoek daartoe wordt aan de verschillende kerkbesturen gericht. Kranslegging Het eeuwfeest wordt Maandag (na klok gelui) begonnen met een kranslegging op het nieuwe graf van mr. P. J. Amersfoordt en diens echtgenote op de begraafplaats aan de hoek van de Vijfhuizerweg en de Hoofdweg. Bij de herdenking in 1952 werd daar een grafsteen voor deze grote pionier van de Haarlemmermeer onthuld. Daarop volgt een ontvangst op het raad huis in Hoofddorp door de burgemeester en de dijkgraaf, mr. K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht. Des mid dags wordt een middenstandsweek ge opend, die in Hoofddorp met de feestweek zal samenvallen en daarna wordt het feestterrein in Hoofddorp opengesteld. Openluchtspel Des avonds is er een massale demonstra tie van gymnastiek en volksdans en daarop volgt de opvoering van een openluchtspel, waarin de geschiedenis van de honderd jarige polder wordt weergegeven. Twee schrijvers, David Koning en dr. P. H. Schroder, zullen bij de vervaardiging hiervan hun krachten meten en het stuk dat door een jury het best geoordeeld wordt, komt ten tonele. Reeds in 1952 werd met succes een reeks historische tableaux met rijmende tekst opgevoerd, dat geschre ven werd door de heer P. K. Kistemaker en vooral ook door een voortreffelijke be lichtingstechniek indruk maakte. Gegevens uit dit spel zullen de beide schrijvers ten nutte komen. Sportevenementen De eerste dag concentreren de feestelijk heden zich op Hoofddorp, dat ook toen het nog Kruisdorp heette reeds het bestuurs centrum was. Maar daarna komen ook de verspreid in de Haarlemmermeer liggende dorpen en buurtschappen aan hun trekken. Zo zal bijvoorbeeld het genoemde open luchtspel, indien het maar enigszins moge- ADVERTENT1E lijk blijkt, ook in Zwanenburg, Badhoeve dorp en Nieuw Vennep worden opge voerd. Vooral sportmanifestaties zullen een band leggen tussen de verspreide bevol kingsgroepen (de Haarlemmermeer heeft bijna 40.000 inwoners), zoals een voetbal competitie, waarin zowel junioren- als seniorenteams uit de gehele Meer zich doen gelden, een wielerronde, waarvan men de betekenis niet al te letterlijk moet opvat ten want zij blijft allerminst op de Ring dijk, maar haar route zal langs alle dorpen en buurtschappen leiden. Verder zal de motorclub .Haarlemmermeer" een grote sterrit door de polder houden. Het comité heeft nog even de tijd en gebruikt die vooral ook om plaatselijke initiatieven aan te wakkeren. Zo zou er bijvoorbeeld in Badhoevedorp rekening worden gehouden met een bridge- of schaaktournooi, of eventueel een badmin- ton-wedstrijd, een sport die in de Haar lemmermeer nogal wat aanhang heeft. En het staat al vast, dat er in Zwanenburg een zangconcours komt, dat daar twee dagen van de feestweek luister zal bijzetten. Het initiatief ertoe is uitgegaan van de ge mengde zangvereniging „Zang en Vriend schap" aldaar. En zo hoopt het comité op nog meer initiatieven. Het Concours Hippique, voorheen een jaarlijks Hoofddorps festijn, dat na de oor log door het ontbreken van een behoorlijke tribune bij het gemeentelijk sportterrein begon te verdwijnen, zal in de feestweek herleven. Ook de hippische sportafdeling in Den Haag zou deze traditie graag her steld zien. Het wordt weer als gebruikelijk was een concours met voorkeuring, waar van de resultaten, de geprimeerde warm en koudbloedpaarden, op een show tijdens het concours worden getoond. Men beoogt hier ook de veeteelt in te doen representeren. Alle in Nederland ge bruikte soorten, zoals Gelderse, Groningse, Arabische en Zeeuwse hengsten en mer- riën. Verder beoogt men een specteculair overzicht te geven van „Het paard, in de loop der Eeuwen". Het concours wordt georganiseerd door de vanouds ermee ver trouwde vereniging „Vooruit" en zal kun nen worden vergeleken met de grote suc cesrijke concoursen, die in Utrecht en Den Haag worden gehouden. Uiteraard zullen ook de landelijke rui ters aan dit tweedaagse concours hippique deel hebben. Verder vermeldt het programma een be scheiden agrarische tentoonstelling. De feestprogramma's in alle plaatsen zijn natuurlijk behoorlijk voorzien van kinder feesten, volksspelen en fanfareconcerten. Het. gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen uitspraak gedaan in een prin cipiële zaak, waarbij het ging om reclame borden van een sigarenfabriek te Veenen- daa-1, die reeds bijna twee jaar in de ge meente Renswoude in een weiland langs de nieuwe verkeersweg tussen Utrecht en Arnhem staan. De directeur van de sigarenfabriek had met toestemming van een veehouder de borden op diens weiland geplaatst. Op ieder bord staat een grote sigaar met de naam van het merk. De directeur was van ooi-deel dat zijn borden voldeden aan de kwalificatie „aankondigingen van zake lijke aard", die volgens de provinciale schoonheids verordening op borden mogen worden geplaatst. De kantonrechter was echter van oordeel, dat hier geen sprake was van zakelijke aankondiging en legde de directeur een boete van zes gulden op. De Hoge Raad was het eens met de op vatting van de kantom-echter, maar ver nietigde het vonnis op grond van een vorm fout en verwees de zaak naar het Amster damse hof. Dit heeft de directeur vrijge sproken. De procureur-generaal had in zijn requisitoir de mening uitgesproken, dat hier slechts van uitlokking van het feit kon worden gesproken de borden staan op het weiland van de veehouder en daarvoor een boete geëist van 2.50. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem - Tel. 15220 Zestig jaar heb ik d'huwelijks- boot bevaren, Dikwijls over d'onstuimigste baren. Dreigde soms eens een klip, Riep ik, als kap'tein van het schip: „Eén TIP! wég waren alle gevaren". De 83 jaar oude schipper C- D. Biervliet ontv. 1 II. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude f-enever. Ned. Herv. kerk Beroepen te Engelbert-Westerbroek M. A. Slaager, voorg. van Ver. van Vrijz. Herv. te Alblasserdam-Nieuw-Lekkerland. Beroepen te Goutum-Swichum W. J. Fourtier te Oostburg. Aangenomen naar Beuningen-Winssen G. Messie, vic. te Beuningen. Bedankt voor Amsterdam-W. A. Joh. Jorg te Almelo (nadere beslissing). Geref. kerken Aangenomen de benoeming tot hulp- pred. te Zuilichem F. Strikwerda, em. pred. te 't Zandt (Gr.) die bedankte voor gelijke benoeming te Hindelopen. Beroepen te Idskenhuizen C. Mak Azn. te St. Jac. Parochie. Aangenomen naar Laren (N.H.) (vac. H. U. Butink) J. T. Bakker te Oude en Nieuwe Bildtzijl, die bedankte voor Schoonebeek. Bedankt voor Bunschoten-Spakenburg (vac. dr. H. B. Visser) J. Nawijn te Aalten. Vrije Evans, gemeenten Aangenomen naar Dordrecht Jac. Ver boom te 's-Gravenhage. Chr. Geref. kerken Tweetal te Zutphen: P. Op den Velde te Murmerwoude en J. M. Visser te Enschede. Geref. gemeenten Bedankt voor Aagtekerke A. v. Stuyven- berg te Nunspeet. BERLIJNSE WEDDER HAD EEN GOEDE DAG. Een inwoner van Berlijn heeft in een voetbalpool een bedrag van 529.308,50 mark ongeveer 490.000 gulden gewon nen, voor zijn inzet van een paar pfennig. De gelukkige winnaar belde de administra tie op van het totobedrijf, maar hij weigerde zijn naam bekend te maken INTERNATIONALE OEFEN ZESKAMP. De uitslagen van de eerste ronde van de intern, oefenzeskamp schaken in Amsterdam luiden: Barendregt (Ned.)Pirc (Joegosla vië) 01; Beni (Oostenrijk)Donner (Ne derland) 01; Van Geet (Nederl.)—Stum pers (Nederl.) L'4. MOHAMED TAHER TN ARREST. Vol gens een mededeling van Otto Mayer, kanselier van het IOC, zal de Egyptenaar Mohamed Taher, lid van het dagelijks be stuur van het IOC, niet kunnen deelnemen aan de bestuursvergadering, die dezer dagen in Lausanne wordt gehouden. Hij is in arrest gesteld en zijn bezittingen zijn ver beurd verklaard door de Egyptische revering. INTERNATIONALE OEFEN-ZESKAMP. De uitslagen van de tweede ronde van de internationale schaak-oefen-zeskamp in Am sterdam luiden: Pirc (Joegoslavië)Stum pers (Nederland) l-i; Donner (Nederland) Van Geet (Nederland) LL; Barendregt (Nederland)Beni (Oostenrijk) 01. INTERNATIONALE SKIWEDSTRIJDEN IN SVERDLOVSK. In Sverdlovsk werden internationale skiwedstrijden gehouden, waaraan Russen, Polen, Tsjechen en Finnen deelnamen. De 15 km. wedstrijd werd ge wonnen door de Fin Veikko Salo, die de af stand aflegde in 49 min. 27 sec. De tweede en de derde plaats werden door de Russen Kuzin en Kolchin ingenomen met resp. 49 min. 39 sec. en 49 min. 51 sec. OLSON—GAVILAN OM WERELDKAM PIOENSCHAP. De wereldkampioen boksen in het middengewicht Carl Olson zal 2 April in het stadion in Chicago zijn titel verdedigen tegen Kid Gavilan, wereld kampioen weltergewicht. DE ENGELSE BEKERCOMPETITIE. In een overgespeelde voetbalwedstrijd van de derde ronde heeft Ipswich Town in Old ham met een—nul van Oldham Athletic gewonnen. Ipswich komt nu in de vierde ronde op eigén terrein tegen Birmingham City uit. BOUWMEESTER SPEELDE SIMULTAAN. In de cantine van een fabriek in Gouda speelde een van de winnaars van het Hoog- oven-schaaktournooi, H. Bouwmeester (Haarlem), simultaan aan 37 borden. Bouw meester won 30 partijen, speelde 4 remise en verloor er drie. In Brussel is het jaarlijks congres van de FEI (Fédératon Enquestre Internationale) begonnen, dat twee dagen zal duren. Het be langrijkste agendapunt van deze vergade ring is de kwestie van de Olympische rui- terwedstrijden in 1956. Een van de eerste moties, die met alge mene stemmen werd aangenomen, was een beroep op het Internationaal Olympisch Comité om vast te stellen, in welke stad de Olympische ruiterwedstrijden in 1956 ge houden zullen worden. De candidatuur van Dublin werd gesteld om Melbourne te ver vangen. Van Duitse zijde werd Berlijn als zodanig naar voren gebracht. Naar verluidt, zullen beide voorstellen naar het IOC wor den gezonden. Het beroep op het IOC vloeit voort uit de Australische quarantaine bepalingen, die in houden dat een paard, dat aan de Spelen in Melbourne deelneemt, de zes voorafgaande maanden moet hebben doorgebracht in Groot Brittannië, Ierland of Nieuw Zeeland, alvorens de dieren Australië mogen worden binnengebracht. Het congres, dat deze bepalingen als on billijk beschouwt tegenover de andere lan den dan de drie bovengenoemde, zou gaarne zien, dat het IOC een plaats buiten Australië aanwees voor de hippische wedstrijden, die dan toch op het zelfde tijdstip zouden kun nen worden gehouden als de 'Spelen in Melbourne. Sommige afgevaardigden wezen er op, dat de Australische quarantaine bepalingen mee brengen, dal er bijna acht maanden verloren zouden gaan de reis naar Melbourne in begrepen voor en aleer paarden aan de Spelen zouden kunnen deelnemen. De kosten van het vervoer van ruiters en paarden naar een van de drie bovengenoem de landen en het verblijf aldaar gedurende zemaanden zou eveneens een zeet groot bezwaar zijn. Gedelegeerden uit 28 landen waren bij deze vergadering aanwezig. Voor de stich ting Nederlandse Hippische Sportbond wa ren de heren J. H. A. Jurgens (Enschedé) en I. L. D. baron Sirtema van Grovestins (Brummcn) afgevaardigd. Het wereldrecord duurvliegen dames voor tweepersoons zweefvliegtuigen is in Zuid- Frankrijk met precies tien uur verbeterd. De Francaises Jacqueline Mathe en Mari nette Garbarino bleven met hun toestel 38 uur en 41 minuten in de lucht. Het oude record stond op naam van de Franse zweef- vliegsters Choisnet Gohard en Mazelier met 28 uur en 41 minuten. Op 1 Mei zal president Ramon Magsaysay van de Philippijnen de tweede Aziatische Spelen in het Rizal Memorial stadion in Manilla openen. Zestien Aziatische landen hebben reeds voor de Spelen ingeschreven. Het zijn: Indonesië, Birma. Pakistan, natio nalistisch China. Ceylon, Zuid-Korea, India, Iran, Israel, Japan, Hongkong, Singapore, Thailand, Vietnam, Afghanistan en de Phi lippijnen. Wanneer hun verzoek om tot de federatie van de Aziatische Spelen te wor den toegelaten wordt ingewilligd, zullen ook Noord-Borneo, Malakka en Cambodja deel nemen. In het programma, dat tussen 1 en 9 Mei zal worden verwerkt, zijn de volgende tak ken van sport opgenomen: voetbal, basket ball, athletiek, schieten (pistool en geweer), worstelen, boksen, gewichtheffen, zwemmen en waterpolo. Indonesië, dat door een groep van 164 deelnemers en officals zijn zijn vertegen woordigd, behoort tot de favorieten bij voet bal, zwemmen en waterpolo. De voorberei dingen in Indonesië zijn in volle gang. De grootste delegatie zal, naar men verwacht, de Japanse zijn. Japan heeft namelijk te kennen gegeven met een groep van ruim 200 man te komen. De Spelen zullen voor het grootste ge deelte worden gehouden in het Rizal Memo rial stadion, dat plaats biedt aan 30.000 toe schouwers. Verder staan ter beschikking twee zwembassins, één van 50x20 meter en een van 20x6 meter, waar omheen 4000 toe schouwers een plaats kunnen vinden. De schietwedstrijden zullen op een militaire baan worden gehouden. f „Zo, gaan de heren weer naar huis?", lachte Pilon, toen de jongens bij hem kwamen. „Ja, Pilon, ons mooie leventje in het bos is voorlopig weer afgelopen!", zei Rick. „Maar jullie hebt een fijne vacantie gehad", vond Pilon. En dat vonden de jongens ook. Toen vroegen ze, of de hut nog mocht blijven staan. „Natuurlijk", zei Pilon. „Ik vind het best, hoor. Dat hout heb ik voorlopig toch niet nodig". „Fijn, Pilon!", zei Bunkie. „Dan komen we nu en dan wel weer eens op een vrije middag en dan kunnen we lekker nog bij de hut spelen!" „Dat is goed", zei Pilon. „En nou gaan jullie naar huis, hè? Maar je hebt toch nog wel een half uur'je? Dan zet ik nog wat thee, want je moet nog een eind lopen!" Dat deed Pilon. En toen de thee klaar was, zaten ze gezellig nog wal bij elkaar. Maar toen werd het toch tijd om verder te gaan. Ze namen hartelijk' afscheid van Pilon: hij zwaaide hen nog na, en toen gingen ze verder het bos in, op weg naar Speelgoedstad. „Nou, jongensmorgen zitten we weer op school!", lachte Rick. 51-52 De eerste regionale centrale training van de reeks, die beraamd is in het kader van dc plannen van de technische commissie van de K.N.V.B. om op bredere basis te komen tot verbetering van het spelpeil, is Dinsdag avond onder leiding van bondsoefenmeester Karei Kaufmann op het fraai verlichte R.B.C.- terrein in Roosendaal gehouden. Achtentwintig Brabantse voetballers en één Zeeuw van 18 tot 24 jaar waren voor deze training uitgenodigd behoudens een vijftal spelers, die wegens militaire dienst verstek moesten laten gaan, waren allen opgekomen, waaruit wel de grote animo voor deze nieuwe voetbaltraining bleek. De heer H. Pellikaan van de technische commissie van de K.N.V.B. verwelkomde de spelers, die telkens in groe pen van 8 man op het veld kwamen. Hij legde er daarbij de nadruk op, dat hei de bedoe ling van de bond is, de uitgenodigde spelers een kans te geven om door serieuze deel neming aan deze training zich een plaats te veroveren in een vertegenwoordigend elftal, ook voor internationale ontmoetingen. De heer Kaufmann lichtte voor de aan vang de trainingsmethoden toe. Er zal niet aan conditietraining worden gedaan, doch in hoofdzaak aan balbehandeling, in casu het trappen en plaatsen en het „commanderen" van de bal tijdens het dribbelen. De eerste oefenavond bleek geheel op dit principe ingesteld te zijn. De deelnemers kre gen volop gelegenheid de genoemde onder delen te beoefenen, waarbij de heer Kauf mann ook individuele aanwijzingen gaf. Doelverdedigers waren deze avond nog niet uitgenodigd, te zijner tijd volgt voor hen een aparte training. Ook voor spelers uit Eind hoven en omgeving moeten nog trainings data worden vastgesteld, daar het niet in de bedoeling ligt het plan om in Venray te oefenen, uit te voeren. „Volledig beroepsvoetbal in Oostenrijk zal niet kunnen worden ingevoerd aldus ver klaarde de nieuwe president van de Oosten rijkse Staatsliga, Frei. Hij voegde er aantoe dat de zware belasting, die de verenigingen moeten opbrengen, namelijk 50 percent van de bruto inkomsten, het overschakelen van het premiestelsel op het „full time" profes sionalisme in de weg staat. Naar wij vernemen is d- heer H. Erbé (Amsterdam) bij enkele candidaatstelling gekozen tot voorzitter van de Vereniging van Eersteklassers. Hij volgt in die functie de onlangs afgetreden heer J. Hekman (Gro ningen) op. Het bestuur van de VEK is na enkele mutaties thans als volgt samengesteld: voor zitter H. Erbé (Amsterdam), secretaris A. van der Ven (Tilburg), penningmeester J. H. Ascherman (Enschedé), bestuursleden de heren J. P. van Balen Blanken (Haarlem) en J. M. Salters (Rotterdam) voor het Wes ten, J. W. J. Panis (Tilburg) voor het Zui den, J. R. Hemmes (Groningen) en F. Tiemers- ma (Leeuwarden) voor het Noorden en W. J. van Voorst (Nijmegen) voor het Oosten. De wedstrijd ItaliëEgypte, de tweede en laatste wedstrijd tussen beide landen in de voorronde van het tournooi om het wereld kampioenschap, zal op 24 Januari in Milaan worden gespeeld en door de Nederlandse scheidsrechter L. Horn (Bentveld) worden geleid. Horn zal door zijn collega's K. Schip per (Groningen) en J. Bronkhorst (Velp) als grensrechters worden geassisteerd. Londen (ANP). Voor een rechtbank in Londen is het proces begonnen tegen twee eigenaren van renpaarden, twee bookmakers en een paardenfokker, die ervan beschuldigd worden tijdens een race te Bath, op 18 Juli, het paard „Francasal" te hebben vervangen door een ander paard, „Santa Amaro". Het waren alle twee Franse paarden die sprekend op elkaar leken maar „Santa Amaro", die 2000 pond had gekost, was een klasse beter dan „Francasal", waarvoor 820 pond was be taald. Kort voor het begin van de race be gonnen de weddenschappen op „Francasal" eensklaps binnen te stromen, maar de no tering van 10/1 voor dit paard kon niet meer worden gewijzigd omdat de telefoonkabel, die de renbaan met de stedelijke centrale ver bond, door middel van een zuurstofapparaat was doorgebrand. De race werd .gewonnen door „Santa Amaro"., die clandestien naar Bath was gebracht en daar onder de naam „Francasal" uitkwam. De deelnemers van het complot, die connecties hadden met book makers in heel Engeland, zouden een fortuin met deze zwendel verdiend hebben, indien de uitbetalingen niet waren stopgezet. Een onderzoek, ingesteld door Scotland Yard leidde tot de arrestatie van vijf per sonen, onder wie de eigenaar van de beide paarden. Zij ontkennen schuld aan het ten last.e gelegde. Het proces zal waarschijnlijk 3 tot 5 weken duren want het openbaar ministerie is van plan ongeveer 150 getuigen te verhoren. De beide paarden worden op een binnenplaats •an de rechtbank ter beschikking gehouden van de rechters. De vi.if verdachten werden tegen borgtocht van 1500 pond ieder op vrije voeten gesteld- NEDERLAND—DENEMARKEN IN MAART 1955. De Deense voetbalbond heeft de KNVB voorgesteld de interlandwedstrijd Nederland—Denemarken in 1955 op Zondag 13 Maart vast te stellen. 41) De wetenschap, dat ze vat hadden op het publiek, drong plotseling tot hen door; het applaus aan 't einde van de scène was goed en aan 't slot moesten ze vier maal terug komen. Het leek natuurlijk niet op de ovaties, die Val en Cornelia steeds kregen, maar de reacties van het publiek gaven in ieder geval een warm gevoel. June, die de rol van Hazel vervulde, kwam, nadat voor de laatste keer het doek gevallen was, met aan één arm Rosemary en aan de andere Pierre 't toneel af, ter wijl haar ogen glansden. „Je was geweldig, kind! Ik kreeg rillin gen over mijn rug bij je sterfscène. Vond je haar ook niet geweldig, Pierre?" „Inderdaad!", zei hij glimlachend tot June en over haar hoofd heen tot Rose mary, maar er was een nieuwe klank in zijn stem, een klank, van oprechtheid, toen hij zei: „Je speelt beter dan ik, Rosemary en 't is vernederend voor een man urn dat te er kennen Val en Cornelia waren hartelijk; ze sloegen Pierre en Rosemary uitbundig op de schouders. Gavin gaf op zijn kalme en rustige ma nier al aanwijzingen om 't toneel klaar te maken voor de matinee van morgen, op dat de vermoeide spelers gauw huiswaarts konden gaan. Rosemary ontdekte toen, dat ze erg graag ook van Gavin gehoord zou willen hebben of ze goed had gespeeld. Val's lof was ze ker overvloedig geweest, zowel voor Pierre als voor haar, maar de spottende blik in Cornelia's ogen had veel van haar vreugde vergald. Nu alles voorbij was, voelde Rosemary zich moe en nederig. En omdat 't een soort wonder genoemd kon worden dat ze on danks haar zenuw-crisis in staat was ge weest op te komen, was 't een nog groter wonder dat ze goed had gespeeld. Ze wist niet v/aar ze dit aan te danken had. Was 't Val's cognac geweest of Gavin's erger nis? Ze moest weten wat hij er van dacht. Nog steeds de bouquet lentebloemen, die haar op 't toneel overhandigd was, in de armen houdend 't waren de eerste bloe men die zij als actrice ontvangen had! zonderde ze zich af van het lachende en druk pratende groepje rond Val en ging op zoek naar Gavin. Ze vond hem tenslot te ergens achterafwaar hij met Tim het schema voor de verlichting naging. Zij wachtte totdat Gavin en hij klaar waren. Ze had op dat ogenblik iets kinderlijks over zich; de bloemen bungelden in haar slap neerhangende hand. „Zet maar een lamp achter het linkse raam midden bij de atelierscène", zei Ga vin, terwijl Tim druk op 't schema aan het schrijven was. „Ze zeggen dat je prachtig was, kind!" Tim glimlachte naar haar, voordat hij weg ging. Hij had natuurlijk zelf niet 't stuk kunnen zien, daar hij opgesloten had ge zeten achter zijn schakelbord ergens vlak onder 't dak. Maar zijn gezichi was één en al vriendelijkheid toen hij die paar woor den ?ei. Die jonge kinderen vatten alles zo dood-ernstig op „Gavin was i'k goed?' „Weet je dat zelf dan niet Hij gaf haar een sigaret en nam er zelf ook een. Zijn ogen hadden een schalkse uitdrukking. „Heeft de Meester je 't niet gezegd? Hij heeft je vanavond echt gezien, Rosemary hij zat op 't balcon". Ze aarzelde even, omdat ze aan een ge beurtenis van enkele maanden geleden dacht en stak dan haar kin naar voren: „Val is erg aardig geweest. Maar ik vroeg jou wat je er van dacht". Hij raakte even de bloemen aan. Zoals ze daar uit haar handen neerhingen had den ze een fragiele schoonheid over zich. Lentebloemen! Enkele takjes perzikbloe sem, witte en gele tulpen, forsythia's, fre sia's, 't was een zoet-geurende ruiker. Lentebloemen: wit en geel en bleekrose, bijeengehouden door een enorme gouden strik. „Frik had eigenlijk donkerrode rozen moeten krijgen", zei hij. Ja, donkerrode rozen, fluweel-zacht en gloeiend warm van kleur, sterk en vol passie, prachtig van vorm en met krachtige stelen. Dat waren de bloemen, zowel voor Rosemary als voor Frik. Bloemen, met de kleur van fluweel, of volle oude wijn, van robijnen of van bloed Ze stampte ongeduldig met haar voet op de grond. „Je zegt alleen maar gekke dingen: dit is het belangrijkste ogenblik van mijn hele leven en jij praat over bloemen! Je moet mijn moeder schrijven en haar vertellen wat voor mooie bloemen ik gekregen heb". „Best, ik zal schrijven en haar meedelen dat je tenslotte een actrice bent gewor den". Hij zei 't rustig, boog zich en kuste de hand, die de bloemen omklemde. Toen draaide hij zich om en liep weg'. Rosemary bleef alleen tussen de coulis sen staan. Haar ogen vulden zich met tra nen Ja, ze had die avond een gevoel van ge luk ondergaan. Val had in het Trans-Tasman Hotel een feestje gegeven voor het gehele gezelschap en ze hadden uren gedanst. Vergeten wa ren de repetities, die voor de vroege mor genuren op het programma stonden, ver geten waren de twee voorstellingen. En Rosemary had iets meer dan goed voor haar was gedronken. Het gevoel van geluk bracht haar bovendien in een heel speciale en prettige roes. Terry bracht haar naar huis, toen de dag al begon te gloren. Ze had enkele keren met Val gedanst, maar niets herinnerde aan Balboa. Dit was een lente-avond in een deftig hotel en niet een tropische droom. En Cor nelia nam hem die avond zeer in beslag. Val was de succesrijke acteur en regisseur en hij was even vriendelijk, uitbundig en hartelijk als altijd, maar niet half zo ge charmeerd door zijn verlegen Julia als op die nacht in Panama. Gavin was niet op het feestje gekomen. Toen Rosemary op een gegeven ogenblik naar de fel-groene bomen in de tuin van het hötel staarde, viel 't haar plotseling op. En het had tot ver na middernacht ge duurd, voordat zij deze ontdekking deed: Gavin was er niet! Maar toch kon ze niet boos op hem worden, al had hij dan ook verstek laten gaan. In de schouw burg was hij zo hartelijk geweest en had hij zich van zo'n onbekende zijde laten zien, dat 't niet aardig zou zijn om zich nu over zijn wegblijven boos te maken. Die paar woorden van Gavin waren al lof genoeg geweest; ze hadden voor Rose mary veel meer waarde gehad dan het. ap plaus van het publiek, hoe spontaan 't ook geweest was; veel meer ook dan 't over dreven sentimentele feliciteren door haar Evenals in de eerste klasse zijn ook in de tweede klasse van de basketballcompetitie in Haarlem nog steeds ongeslagen leiders. En het ziet er niet naar uit dat dit spoedig zal veranderen. Bij de heren vormt Antilo pen 2, met twee verliespunten, de grootste bedreiging voor de Harlem Tigers. Met nog slechts geringe kansen komt alleen Ooster kwartier 2 nog in aanmerking. Doch die ploeg heeft reeds zes verliespunten. Als voornaamste candidaten voor de laat ste plaats zien wij de reserves van HGA en IHJ. Deze teams komen niet meer tegen elkaar uit en veroverden dc punten op elkaar. Het is dan ook moeilijk te voorzien wie hier tenslotte het degradatieslachtoffer zal worden. Zes candidaten Wel heel anders liggen de kansen bij de dames. Hier zien wij liefst zes candidaten voor de onderste plaats. De prestaties van IHJ en HHC, dat verleden jaar nog in de eerste klasse uitkwam, vallen bijzonder tegen. Voor de eerste plaats komen alleen HGA 2 en HOC 2 in aanmerking. Nog deze maand spelen deze teams tegen elkaar. Als wij de uitslag van de eerste wedstrijd (13—12 voor HGA) in aanmerking nemen, is ook van deze wedstrijd moeilijk te zeggen wie hier zal winnen; Wint HGA echter dan is de strijd beslist. De standen in de tweede klasse zijn: Heren: Harlem T7 14 200—120 Antilopen 2 8 14 271183 Oosterkwartier 2.. 8 10 196179 Rapiditas 8 8 219212 PSVH 7 6 161—178 SCH 2 8 6 138—191 HGA 2 8 2 145—178 IHJ 2 8 2 145—216 Dames: HGA 2 7 14 153— 97 HOC 2 6 10 103— 69 Schoten 6 6 120101 Antilopen 2 6 6 8981 SCH 2 7 4 79— 87 IHJ 6 4 72— 81 HHC 7 4 91—118 Rapiditas 2 7 4 68117 Hoewel er deze week geen belangrijke wedstrijden op het programma staan, zijn er toch wel enkele die belangrijk zijn in ver band met degradatie. In de eerste klasse dames is dat de wed strijd OosterkwartierSC Haarlem. Laatst genoemde loopt met zijn zes punten wel niet veel gevaar meer, doch voor OK is het ge vaar nog lang niet geweken. Moet volgens de ranglijst SC Haarlem hier kunnen win nen, toch is het lang niet denkbeeldig dat Oosterkwartier wint. Deze ploeg is belang rijk vooruit gegaan en zal zeker naar een betere plaats streven. Eerste punten voor HHC? Bij de heren lijkt Schoten (of Giants?) HHC ons een mogelijkheid voor HHC om aan de eerste punten te komen. Wint Schoten dan wordt de toestand voor HOC benard. Om het gevaar af te wenden zal HOC van HGA moeten winnen, dat al geruime tijd niet meer in actie is geweest. Wij geloven echter niet dat HGA voor een dergelijk resultaat van HOC zal voelen, ge zien de nog bestaande kampioenskansen voor HGA. In de derde klasse heren bleef HGA lange tijd ongeslagen, doch moest daarna twee maal achtereen het hoofd buigen. Daardoor is Excercitia ook weer kanshebber gewor den en dit team zal door een' overwinning op HGA 3 zelfs zeer gunstig komen te staan. Programma Het programma voor Donderdag luidt: Juniores: ZBVS—HHC, Antilopen—Excer citia B. Dames: OosterkwartierSC Haarlem, ZBVS—PSVH 2, HOC 2—Antilopen 2. Heren: PSVH—SC Haarlem 2, IHJ 3—BBC, SchotenHHC. Vrijdag wordt gespeeld: Meisjes: ZBVS—HOC B. Junioren: HOC—Oosterkwartier. Dames: Antilopen 4Schoten 2, HGA 3 HHC 2. Schoten—IHJ, Oc ->rkwartier 2— Excercitia. Heren: HOC—HGA, Excercitia—HGA 3. Ter gelegenheid van de opening van een nieuw overdekt zwembad in Brussel, zullen op 27 en 28 Februari in de Belgische hoofd stad internationale zwemwedstrijden worden gehouden. Wim de Vreng (AZ '70), Jitse van der Veen (LZO) en Geert Jan van Rooy (Aegir) zijn uitgenodigd op deze wedstrijden uit te komen. Tevens zal de K.N.Z.B. een estafetteploeg 4 maal 100 m. wisselslag heren samenstellen. Hierin zal De Vreng de vrije slag zwemmen. Van der Veen de rugslag en Van Rooy de vlinderslag. Een schoolslagzwemmer zal nog worden aangewezen. Aan deze wedstrijden zal ook door Franse en Hongaarse zwemmers worden deelgeno men. Het staat nog niet vast of Nederland ook door enkele zwemsters zal worden ver tegenwoordigd. Op 1 Augustus zal in België de jaarlijkse waterpolo-ontmoeting tussen België en Ne derland worden gehouden. De Belgische Zwembond is wat de organi satie betreft in moeilijkheden gekomen door dat alleen baden, waarin een poloveld van de maximale afmetingen 30 x 20 meter kan worden uitgelegd, voor de wedstrijd in aan merking komen. Aangezien er weinig zwem baden in België zijn die over dergelijke bas sins beschikken, is het doorgaan van de lan- denwedstrijd niet geheel zeker. collega's en zelfs ook meer dan Val's glim lachende goedkeuring. Rosemary begon aan haar moeder te schrijven; de pen vloog al vlugger en vlug ger over het papier, 't Was een luchtpost brief, maar Rosemary dacht er niet aan slechts één velletje te schrijven. Ze zou vrijgevig zijn, zowel met postzegels als met nieuws, ja vooral nieuws! Er was immers zoveel te vertellen, nu ze al een maand in Nieuw Zeeland was! Eerst het succes van „Rood Fluweel". Natuurlijk waren Val en Cornelia geweldig.... het is de oude geschiedenis een driehoeksverhouding, maar in de eer ste acte wordt de buitensporige moraal van de tachtiger jaren aan de kaak gesteld, in de tweede het cynisme van de twintiger jaren en in de derde de bezadigde ontgoo chelende redelijk.oeidsdrang, waardoor de cirkel gesloten is. Het stuk is van 't begin tot 't einde ech ter een heerlijke farce, een prachtig blij spel. En de dialogen zijn typisch Coward Met de twee Herricks in de hoofd rollen moet 't wel een daverend succes worden!.... Zodra we weer in Engeland zijn moet je 't gaan zien Ja, wanneer we weer terug zijnNu je eindelijk eens rustig stil zit en na-denkt over de afgelopen weken, lijkt 't wel alsof die maand uit 30 uur bestond in plaats van 30 dagen. En dan te bedenken dat we nog maar nauwelijks drie maanden hier blij ven, (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6