lampekappen Ook Zandvoort en Bloemendaal ontevreden met bouwvolume Kort en bondig Franka-Bruin R.K. ambachtschool te Haarlem Doel en wezen van de Vrijmetselarij ^Brieven aan de redactie WOENSDAG 13 JANUARI lVi>4 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 "R. R ijksbegro titig houdt rekening met subsidie „Iedereen kan paranormale vermogens bezitten" Het carillon speelt Nieuw transformator station, verbouwing van oliehuis ANWB geeft leergang over verkeerstechniek „Anna Christie" bewerkt J. G. Spaan sprak in een der Haarlemse loges Haags meisje weigerde te emigreren 6 „Allemaal Poppenkast" met Rens van Dorth S. van Wijk overleden Programma Instituut voor Arbeiders ontwikkeling ANWB heeft 270.000 leden Na-competitie in HVB? Burgerlijke Stand van Haarlem In Zandvoort acht men het voor de eerst komende drie jaar toegewezen bouwvolu me voor de bouw van 84 woningen in geen geval voor deze periode toereikend. Zowel de burgemeester als de directeur van Pu blieke werken wezen ons er bij navraag op, dat met de bouw van het woningcomplex van „Eendracht maakt Macht" aan de Zuidzijde van de Dr. C. A. Gerkestraat het woningprobleem m de badplaats wel aan merkelijk zal wónden verlicht, doo'n in geen geval wordt opgelost. Het aanvragen van extra bouwvolume zal dan ook zeker noodzakelijk zijn. De heer Erdtsieck, direc teur van het bureau huisvesting verklaarde ons, dat deze toewijzing voor Zandvoort absoluut onbevredigend moet warden ge noemd. Zandvoort heeft momenteel per jaar gelet op de ervaringen der laatste drie jaar ongeveer honderd huwelijken, waarvan de meeste jonge echtparen in Zandvoort blijven wonen. Bovendien staan er nog altijd vele wachtenden op de wachtlijst. Wanneer de woningbouw zich zou voltrekken in hetzelfde tempo als waarin dit nu geschiedt, dan zou er rede lijke kans bestaan, dat in de volgende pe riode van drie jaar het woningprobleem praclisch zou zijn opgelost, doch men ver- ge te daarbij niet, dat de laatste jaren een groot aantal woningen gereed kwam of binnenkort gereed zal komen, complexen van 5060 en 32 huizen? Dit tempo zal moeten worden gehandhaafd, wil men bin nen afzienbare tijd uit de huisvestings perikelen geraken. Verschillende plannen voor woningbouw op grote schaal staan voor de eerstkomende tijd op het program - ADVERTENTIE Geeneden en verpakt tarwebrood. Ideale voeding in koude dagen. Meer dan een halve eeuw toonaangevend Naar wij vernemen is op de Rijksbegro ting voor 1954 rekening gehouden met een subsidie voor een R.K. Ambachtsschool te Haarlem. Bij informatie op het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bleek ons, dat dit een gevolg is van de in Maart van het vorige jaar door de Ver eniging die zich de stichting van een R.K. Ambachtsschool in Haarlem ten doel stelt, bij het Departement ingediende aanvraag. Het Departement heeft het advies ge vraagd aan Gedeputeerde Staten, doch dit advies is nog niet uitgebracht. De Haarlemse gemeenteraad heeft drie keer op het verzoek om medewerking aan de stichting van een R.K. Ambachtsschool afwijzend beschikt. Lezing van prof. Tenhaeff voor Psychical Research „Helderziendheid, telepathie en de daar mee samenhangende verschijnselen vinden hun oorsprong in algemeen-menselijke vermogens. Zij kunnen zich bij ieder van ons voordoen, bij de een klaarder en regel matig, bij anderen slechts een enkele keer en uiterst vaag, bijvoorbeeld in de vorm van een plotselinge onverklaarbare onrust, onbestemde „voorgevoelens" e.d., die men zich soms maar nauwelijks bewtist wordt. Maar iets van deze paranormale begaafd heden bezitten wij waarschijnlijk alle maal." Aldus de strekking van een voordracht, die de Utrechtse hoogleraar in de parapsy chologie, prof. dr. W. H. C. Tenhaeff, in een der zalen van Brinkmann hield voor de Haarlemse afdeling van de Studievereni ging voor Psychical Research. Hij besprak daarin uitvoerig de verschillende vormen van „spontane paragnosie," variërend van de eenvoudigste telepatische impulsen tot aan de ingewikkeldste phenomena van de helderziendheid en illustreerde zijn betoog met vele treffende vooi'beelden uit de praktijk, die hij voor een groot deel zelf gecontroleerd heeft. Het materiaal voor die voorbeelden was hem verschaft over een tijdsverloop van 25 jaar door honderden mensen die bij zichzelf spontane paragnos- tische jrschijnselen waarnamen en hem daarover schreven. Aan de hand van die voorbeelden toonde prof. Tenhaeff aan, dat al deze paranormale ervaringen (het ontvangen van telepathi sche „boodschappen", het zien in de toe komst en in „de ruimte") in feite niet zo erg ver buiten de grenzen van onze normale zintuigelijke waarnemingen liggen en daarvan als het ware het complement vor men. Hij wees ook op het feit, dat al deze paragnostische verschijnselen zichzelf, wat hun manifestatievormen betreft, door de loop der eeuwen gelijk gebleven zijn en concludeerde daaruit, dat systematische wetenschappelijke bestudering van al die verschijnselen tenslotte tot de ontdekking van bepaalde wetmatigheden in deze vreemde materie moet leiden. Daarom wekte hij allen op, eventuele persoonlijke paragnostische „belevenissen" steeds aan hem of aan de Studievereniging voor Psychical Research mee te delen, opdat er zoveel mogelijk materiaal voor zulk een wetenschappelijke studie bèschikbaar komt. Het programma voor de beiaardbespe ling door de stadsbeiaardier Arie Peters in de St. Bavotoren op de Grote Markt, Vrijdag 15 Januari van half twaalf tot half een, vermeldt: Improvisatie (J. Bor- dewijk-Roepman), Preludium en Fuga (Percital Price), Victory Rhapsody (M. A. Brandts-Buys), 't Was ochtend, Klokke Roeland, Die Nachtegaal, een Rondino (Kersbergen), een Allegro (Marcello), The Harmonious Blacksmith, en Gavotte met variaties (Handel), Dansje (Roelofs), Ma zurka (Lefévere), Negro Spirituals, Mar- che Turque en Tweede sonatine (Mozart), en een Wals (Badings). ma, dooh deze zouden met een zo geringe toewijzing onmogelijk te verwezenlijken zijn. Het zal niet moeilijk vallen, de be trokken autoriteiten te bewijzen, dat wo ningbouw boven het toegewezen bouw volume voor Zandvoort absoluut noodza kelijk is, reden waarom men ondanks de eerste teleurstelling over dit resultaat toch in geen geval pessimistisch is, om dat men ook nu het oog gericht houdt op extraatjes, die mogelijk, zoals dat reeds méér het gevail was, de badplaats opnieuw zullen ten deel vallen. Ook Bloemendaal ontevreden Wij hebben Maandag reeds melding ge maakt van de tevredenheid in Haarlem en van de grote ontevredenheid in Heemstede, dat slechts 62 woningen toegewezen kreeg. De Heemsteeds© smart wordt gedeeld door Bloemendaal, dat slechts 41 huizen in de eerstkomende drie jaar mag bouwen. In de vorige periode van drie jaar mocht Bloemendaal 245 woningen bouwen. Men vreest, dat de huidige toewijzing nog niet eens voldoende is om de noodgevallen te helpen. Voor het G.E.B.: De meterafdeling van de afdeling elec- triciteit van het gemeentelijk energie bedrijf te Haarlem heeft ernstig te kampen met een gebrek aan ruimte. Het kantoor van deze afdeling is thans ondergebracht in een afgeschoten ruimte van de werk plaats en is veel te klein om aan redelijke eisen te kunnen voldoen. Uitbreiding ter plaatse zou evenwel gaan ten koste van de werkplaats. Daar de administratie dient te beschikken over een archiefruimte, een klein magazijn, een kamer voor de chef en een garderobe, terwijl ook enige kaarten- kasten, vier bureaux en een uitlegtafel een plaatsje moeten krijgen,- stellen B. en W. de raad voor, hen te machtigen tot het doen bouwen van een verdieping op het bestaande oliehuis. Met het oog op de centrale ligging van de afdeling is in de ontworpen uitbreiding tevens een kleine E.H.B.O.-post geprojec teerd. Voorts stellen B. en W. de raad voor, hen te machtigen tot het plaatsen van een pro visorisch transformatorstation in het ge deelte der gemeente, begrensd door de Rijksstraatweg, de Vondelweg, de Geuse- vesperstraat en de Muiderslotweg. Er dient thans volstaan te worden met een proviso rische voorziening, daar het station te zijner tijd zal worden opgenomen in een nog te bouwen scholencomplex. Bij deze provisorische voorziening kan gebruik wor den gemaakt van een bij het gemeentelijk energiebedrijf aanwezig plaatijzeren trans formatorstation. Zoals wij reeds gemeld hebben, organi seert de A.N.W.B. op Donderdag 14 Januari in „Brinkman" te Haarlem een regionale verkeerstechnische leergang, speciaal be doeld voor diegenen, die bemoeiing hebben met de inrichting en vormgeving van we gen en straten, of de regeling en beveili ging van het verkeer. Ir. C. A. Kuysten, chef van de verkeers- afdeling van de A.N.W.B. zal een korte voordracht houden over „De mens in het verkeer", waarna hoofdinspecteur K. J. Müller, chef van de verkeerspolitie te Rot terdam, zal spreken over „Samenwerking tussen politie en wegbeheerder en het ver zamelen van ongevallengegevens". Vervolgens zal ir. A. E. J. Nap, hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat een causerie houden over „Verbetering van kruispunten en van andere ongevalsbron nen". Mr. J. M. Harmsen, chef van de ju ridische afdeling van de A.N.W.B. spreekt over „De rol van de wegsituatie in straf zaken en civiele zaken", waarna als laatste spreker optreedt de heer J. B. de Boer van het lichttechnisch laboratorium van Phi lips over „Verkeerstechnische principes van de wegverlichting". Des avonds zal een excursie worden gehouden op het gebied van de wegverlichting. Amateurtoneel Misschien herinneren de lezers zich dat daags voor Kerstmis de toneel vereniging .Nieuw Leven" een aantal voorstellingen heeft verzorgd van „Anna-Christie", het in 1920 verschenen toneelspel van de onlangs overleden grote Amerikaanse auteur Eugene O'Neill. Ik heb de opvoering toen geprezen om het vertoonde sipel. Ik laakte haar wegens het tekort aan rolkennis. Achteraf gezien ware het beter geweest d:at gebrek niet al te zwaar te laten wegen. De voorstelling was immers zo goed ver zorgd en met zulke excellente spelpresta- ties. Zij verdiende de grote belangstelling d'ie ze genoot. Hoe jammer dat het publiek dat gister avond de schouwburg vulde niet bij die opvoering is geweest. Dan had' het gezien welk een prachtig toneel O'Neill geschre ven heeft. Ze zag daarvan niets in de voorstelling die de toneelvereniging ONA van „Anna Christie" gaf. Want het was geen „Anna Christie", het was een be werking. De man, die dat leverde, de heer André Grishomme, is er in geslaagd Eugene O'Neill's prachtige toneelspel grandioos te vermoorden. Hij heeft er niets aan heel gelaten. Gehele scènes vielen uit. Een heel nieuw toneelstuk ontstond. En welk een toneelstuk! Een burgerlijk onderonsje, dat van het origineel alle kracht, grootheid en sfeer miste. Een aanfluiting van de naam en faam van Eugene O'Neill. En daarvoor werd nog een uitgever gevonden en.... een regisseur die het stuk wilde opvoeren. Ik verwijt het de leden van ONA niet,maar regisseur Willem van der Veer moest beter weten. Gisteravond stond er geen Christo pher Christopherson op het toneel, maar een surrogaat Dorus Rijkers, geen Anna Christie, doch een sentimenteel lieverdje, geen bijzit Martha maar de voddenraapster v-an Parijs. En het publiek maar denken, dat dit alles „een beeld gaf van O'Neill", zoals het programma vertelde. Het gaf alleen een beel'd van de brutaliteit van mijnheer André Grishomme, die een to neelstuk als een monument vernielde. P. W. FRANSE. Onder auspiciën van de Commissie tot Verbreiding van de beginselen van de Vrij metselarij werd gisteren in de Loge Ken- nemerland van de Haarlemse Orde van Vrijmetselaren een bijeenkomst met intro- ducé's gehouden, waarin de heer J. G. Spaan doel en wezen van de Vrijmetselarij uiteenzette. Dit geschiedde vooral met het oogmerk om het vele misverstand, wanbegrip en vooroordeel jegens de Vrijmetselaren waar mogelijk weg te nemen. De heer .Spaan zeide dat men de Vrijmetselarij moet zien als een bepaalde levenshouding, die ieder het recht geeft zelfstandig te zoeken naar de waarheid, die in het diepst van zijn ziel weerklank vindt. Dat maakt het onmoge lijk zich vast te leggen in bepaalde dogma's of principes. „Het wezen van de vrijmet selarij is het zuiver menselijke, het doel is: dat wezen tot steeds hoger ontwikke ling te brengen", aldus de heer Spaan. „Het is geen van buitenaf opgelegde ge loofsleer maar een uit innerlijke drang geboren geestesrichting". De Vrijmetselaar eist het recht op volgens die eigen inner lijke drang te leven en hij heeft de plicht en de bereidheid daarin ook anderen vrij te laten. De verstandelijke inhoud van de Vrijmetselarij is daardoor weinig positief omdat anders de gewetensvrijheid in ge vaar zou komen. Onafscheidelijk ervan zijn de symboliek en de ritualistiek. Evenmin als de vrijheid, zoals de Vrijmetselaar die ziet bandeloosheid mag zijn, mag de gelijk heid der mensen neerkomen op nivellering. Zij kent geen onderscheid wegens gods dienst, partij of maatschappelijke groep maar geeft alleen acht op persoonlijke verdiensten en schaart zich achter elk streven naar verheffing van de mens. Op grondslag van die erkenning kunnen Chris tenen, Joden, Mohammedanen, blanken en kleurlingen, rijken en ai-men in één loge zitten. De taak van de Vrijmetselarij is bo ven alles haar leden te ontwikkelen en door gestadige arbeid aan zichzelf zich tot persoonlijkheden te doen ontplooien. De Vrijmetselarij kreeg in 1756 in Nederland zijn eerste organisatorische vorm toen de Orde van Vrijmetselaren onder het Groot oosten der Nederlanden werd opgericht. Daarvoor hadden reeds lange tijd loges be staan, die ook thans volkomen autonoom blijven in het landelijk en internationaal verband. De symbolen en ritualen van de loges zijn grotendeels gebaseerd op de bouw kunst en op de overgang van duisternis naar licht. Zij komt bijeen in een voorhof, waarmee de inkeer in zichzelf, het ver werven van zelfkennis verzinnebeeld is, en een tempel als symbool van het heelal. De Vrijmetselarij kent drie graden: die van de „leerling", met als werkobject wijs heid, zelfinkeer, van „gezel", met als object kracht en zelfbeheersing en „meester" met als werkobject „schoonheid". De heer Spaan gaf voorts een uitleg van verschil lende symbolen, die de Vrijmetselarij eigen zijn. Zij heeft een vast vertrouwen in de werkelijkheid van een geestelijke en rede lijke, de mens en de mensheid voortstu wende wereldorde en de kracht daarachter noemt zij de opperbouwmeester van het Heelal, die in alle loges verzinnebeeld is door het alziend oog In ons land zijn 4100 Vrijmetselaren, toelating tot de orde geschiedt slechts op voordracht van een meester, die ervan overtuigd moet zijn dat de candidaat een aanwinst is voor de loge en dat deze zelf er ook in zijn leven iets aan heeft. Dit laat ste zeide de spreker op een van de vele vragen, die hem in de pauze waren be zorgd. Verder lichtte de heer Spaan onder meer desgevraagd toe, wat de R.K. Kerk in het bijzonder zo tegen de Vrijmetselarij gekant doet zijn, waarom deze beweging niet tegen het gebruik van militair geweld is wanneer het er om gaat de vrijheid te verdedigen en waarom vrouwen niet tot de orde kunnen toetreden. De hoofdinspectrice, chef van de Kinder politie in Den Haag verzoekt bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van Eleonora Harding, geboren te Palembang, 2 September 1934, laatst wonende in de Appelstraat in Den Haag. Op 5 Januari emigreerden de ouders van Eleonora naar Australië, maar het meisje weigerde mee te gaan (haar verloofde woont in Haarlem; en liep 4 Januari van huis weg. De ouders vertrokken échter toch met de „Johan van Oldenbarneveld". Inlichtingen kunnen worden verstrekt aan het bureau Kinder politie Den Haag, toestel 230 of bij het dichtstbijzijnde politiebureau. Volgens de Haagse politie zou de verloof de ook „verdwenen" zijn; dit wordt ons echter door de Haarlemse politie niet be vestigd. IMi ADVERTENTIE Vraag DIJKSTRA'S Verlichting#ornamentënfabriek N.V., HAARLEM De leden van de buurtvereniging „Res Nova" hebben Dinsdagavond in het Mi nerva Theater wat men noemt waar voor hun geld gehad met Rens van Dorth's re vue „Allemaal Poppenkast". Als zodanig onderscheidde deze revue zich in weinig van hetgeen er gewoonlijk op dergelijke avonden geboden wordt: ook dit was weer een aaneenschakeling van vaak amusante sketches, muzikale inter mezzo's, dansattracties en conférence. Maar wat wel degelijk verschil maakte, was de grote zorg die aan de aankleding was besteed. Van de optredende artisten dient in de eerste plaats de populaire Rens van Dorth te worden vermeld. Hij is geen zanger en dat beseft hij blijkbaar zelf heel goed, maar hij tracht dit ook niet te zijn en weet van zijn bescheiden stemmiddelen een gepast gebruik te maken, zodat men toch met genoegen naar hem luistert. Als conférencier en in de sketches weet hij veel vrolijkheid te verwekken. In deze revue trad ook het Dicola-trio op met parodistische en acrobatische dan sen, beurtelings vermakelijk en verbluf fend. Cora Ville toonde zich een soubrette met een eigen stijl. Niet alle nummers waren even geslaagd; maar tegenover „Opa is jarig" of „Kijk eens in de lens" stonden zoveel aardige scènes, dat een enkele misgreep gemakke lijk te vergeven valt. Het geheel was een onderhoudend en beschaafd programma, waarmee het bestuur van „Res Nova" dus alle eer heeft ingelegd. Deze feestavond werd in de foyer be sloten met een geanimeerd bal, dat onder leiding stond van de heer H. van der Moolen en waarvoor „The Rythm Mixers" de dansmuziek verzorgden. In de ouderdom van 72 jaar is te Heem stede overleden de heer S. van Wijk. oprich ter, oud-directeur en president-commissaris van Van Wijk-Catz zaadhandel N.V. te Vijf huizen. De teraardebestelling heeft op Donderdag 14 Januari om 11 uur plaats op de algemene begraafplaats te Heemstede. Het programma, dat het Haarlemse In stituut voor Arbeidersontwikkeling zijn le den in deze en de volgende maand biedt ziet er als volgt uit: Nadat gisteravond de heer A. Plevsier in Brinkmann heeft ge sproken ever „De ontwikkeling van Azië na de wereldoorlog en de gevolgen voor het Westen" wordt in gebouw „Cultura" op 16 Januari een contactavond gehouden, waarbij als gewoonlijk de zang- en mu ziekgroep „De Gong" aanwezig zal zijn. Verder zal de toneelgroep optreden en de heer Van Samsbeek, technisch leider van de fotogroep, laat een serie kleurendia's zien van de „Flora 1953". Op Dinsdag 19 Januari vervolgt de heer Pleysier zijn lezing. Dinsdag 26 Januari begint de eerste voor dracht van een cursus-serie ..Interplane taire reizen", door de heer H. A. Worm- goor, in ,,'t Nut". Op Banjaert wordt 30 en 31 Januari een dansweekeinde gehouden onder leiding van de 'heer H. van der Wateren. De twee de lezing iin de serie „Interplanetaire rei zen" houdt de heer Wormgoor Dinsdag 2 Februari in „'t Nut". Woensdag 3 Februari wordt, in gebouw „St. Bavo" ce film „Met de Johan van Oldenbarnevelt naar Austra lië" vertoond. De derde en vierde cursusavond in de serie „Interplanetaire reizen" houdt de heer Wormgoor Dinsdag 9 Februari en Dinsdag 16 Februari in ,.'t Nut". Het weekeinde, dc.t valt op 6 en 7 Maart is bestemd voor het jaarlijkse winterfeest. Opgave biervoor bij mejuffrouw A. van der Horst in de Gasthuisstraat 3rood. JAARVERGADERING KATHOLIEKE MIDDENSTANDERS De afdeling Heemstede van de Katholieke Middenstandsbond heeft voor Dinsdag 19 Januari haar jaarvergadering uitgeschreven, welke in het parochiehuis „Anno Santo" aan de Achterweg gehouden wordt. De agenda bevat behalve de gebruikelijke verslagen van de secretaris en de penningmeester ook een bestuursverkiezing, waarbij de heer Hop staken als periodiek aftredend bestuurslid, zich weer herkiesbaar heeft gesteld. Verder zullen er deze avond mededelingen worden gedaan over het komende vastenavondfeest. De Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B. deelt mede dat in 1953 het aantal leden van 257.327 tot 270-855 is gestegen. Het aantal wegenwachtleden onderging in de zelfde periode een uitbreiding van 119.593 tot 131.192. In 1953 werden op de A.N.W.B.- kantoren 209.418 grensdocumenten afgegeven tegen 162.615 in 1952. De gestegen reislust van het publiek weer spiegelt zich nog in andere cijfers, aldus de bond. In 1953 verschafte de bond zijn leden 117.848 buitenlandse reisinlichtingen en 61.292 reisinlichtingen voor het binnenland. Deze cijfers waren in 1952 respectievelijk 108-314 en 52.771. Het aantal afgegeven of verlengde kampeer- documenten bedroeg in 1952: 138.632; in 1953: 151.639. De wegenwacht tenslotte hielp in 1953 in totaal 83-417 leden, die met pech langs de weg stonden. CVerkort weergegeven) H.F.C.-Old Internationals. - In uw cou rant van 2 Januari heb ik het verslag van de wedstrijd H.F.C.-Old Internationals ge lezen, evenals het nevenstaande kader „Vol", wat bijzonder mijn aandacht trok, omdat ook wij bij die velen behoorden, die de wedstrijd maar voor de helft gezien hebben. Om zeker te zijn van goedie plaat sen kocht ik voor mijn vrouw en mij zelf twee zitplaatsen van 1.50. Om kwart voor twee op het terrein gekomen was er geen zitplaats en ook geen goede staanplaats meer te krijgen. Dat de H.F.C. graag zijn kas goed gevuld ziet, iedere sportman zal dat de H.F.C. graag gunnen. En dat men zolang mogelijk staanplaatsen verkoopt om de vele liefhebbers zo veel mogelijk in de gelegenheid te stellen „iets" van het sportgebeuren te zien, dat is nog te begrij pen, maar dat de H.F.C. 1.50 laat betalen voor een zitplaats terwijl er zelfs geen staanplaats meer is, is mijns inziens in strijd met de sportieve opvatting en doet de H.F.C. geen eer aan. Om dan van orde en regel maar niet te spreken. Th. W. (Het bestuur van H.F.C. heeft reeds beterschap beloofd voor het volgend jaar. Dat wil zeggen: meer controle, zodat ieder een de plaats krijgt, waarvoor hij betaald heeft. Red.). Autoportieren. Met klem wil ik wijzen op het gevaar dat fietsers kan overkomen, indien een automobilist op de rijweg uit stapt, met het gevolg, dait een fietser een ernstig ongeluk kan krijgen, als het portier van de wagen tegen hem aankomt. Nu zeg gen sommigen: „ik kijk wel uit of er nie mand aankomt", maar bij een hoek is dat onmogelijk. Is het niet de taak van de politie hierop scherp toe te zien opdat d&t gevaar op de weg zal afnemen? J. S. (Na informatie bij de Verkeerspolitie tekenen wij hierbij aan, dat artikel 34 van het Wegenverkeersreglement het openen of geopend houden van portieren van voer tuigen uitdrukkelijk verbiedt wanneer de veiligheid van het verkeer daardoor in ge vaar wordt gebracht. De politie ziet hierop toe en gaat, wanneer daar aanleiding toe is, dan ook tot bekeuren over. Red.) Kleine Koreaan. Toen ik hedenavond (Dinsdag 12 Januari) de fdto van het kleine Koreaanse kindje in uw krant zag, vroeg ik mij af, waarom de pers niet dag in dag uit dergelijke en misschien nog gruwelijker afbeeldingen aan ons voorlegt. Ik vroeg mij af, hoe het mogelijk is, dat wij na het zien van zo iets afschuwelijks weer met een rustige, gelukkige glimlach ons eigen kind in zijn warme bedje leggen en dat kleine Koreaantje kunnen vergeten. Waarom, pers, niet meer van zulke aan klachten, dringend, heftig en zonder veel woorden? Dan gaan wij misschien toch eindelijk iets doen. Wij vaders en moeders. Dan komen we misschien eens zo ver, dat we ons schuchter aansluiten bij die mensen, die positief tegen de oorlog en voor de vrede zijn. Vaders en moeders van Haarlem, nee, van Holland, van heel onze bloeiende, bloe dende aarde, bekijk in Godes naam dat plaatje van Dinsdagavond nog eens heel ruauwkeurig.Laat daardoor het Kind tot ons komen, opdat wij tot het Kind komen. Met een positievere daad! M. v. H.S. \Vat een lawine teweeg brengt. Mei man en macht wordt gewerkt aan het schoonmaken van de ingang van een spoorweg tunnel nabij Zermatt. BINNENLAND De uitvoer van boomkwekerijproducten heeft in 1953 f21.494.012 bedragen hetgeen 32 pet. meer is dan in 1952, toen voor f 16.281.948 is uitgevoerd Engeland was met f 4.744 784 de grootste afnemer, gevolgd door West-Duitsland met f3.178.567, Canada met f2.903.943, de Verenigde Staten met f2.342.434, Zweden met f2.171.212. België en Luxemburg met f 1.650.834 en Zwitserland met f 1.160.063. De kleinste afnemer was Brazilië met f 191. Een hefschroefvliegtuig van de Sabena heeft met wind mee vanochtend de vlucht AntwerpenRotterdam in 25 minuten ge maakt. Normaal doet het toestel er 42 minu ten over. Aan de WolphaertsbochtHoek Boer- goensestraat te Rotterdam is een locomotief van een stoomtram van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij in botsing gekomen met een Duitse tankauto met aanhangwa gen, die was gevuld met 16.000 liter warme paraffine. Tengevolge van de botsing kan telde de aanhangwagen en de paraffine stroomde over het wegdek van enige straten, waar het stolde. In Schoonhoven is de werkplaats van een carrosseriebekleder geheel uitgebrand, nadat een jongen benzine in een nog bran dende kachel had gegoten. Een personen auto en de voorraad bekledingstoffen gingen mede in vlammen op. Artis heeft in 1953 ruim een half mil- lioen bezoekers gehad. Het aantal van 512.181 overtrof dat van 1952 (471.402) met niet minder dan 40.779. Mr. J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, heeft gisteren de commissie „financieel bestel waterschapswezen" ge ïnstalleerd. De taak der commissie zal zijn, te onderzoeken of en zo ja in hoeverre en op welke wijze verandering zal moeten worden gebracht in het financiële bestel van het waterschapswezen, zulks met het oog op de nieuwe ontwikkelingen ten opzichte van de taak der waterschappen of het gebruik van waterstaatsobjecten, die zich in het jongste verleden hebben voorgedaan. Wegens het voorkomen van witte pok ken in Den Haag heeft de directie van een groot magazijn daar ter stede het gehele personeel in de gelegenheid gesteld zich te laten herinenten tegen pokken. Ongeveer tweederde van het personeel, dat uit 900 personen bestaat, heeft hieraan gevolg ge geven. Zij die nog niet eerder waren in geënt vielen hier op medisch advies buiten. HAARLEM EN OMGEVING Voor de Haarlemse afdeling van de Ne derlandse Vrouwen Electriciteitsvereniging zal mevrouw v. d. Hoop van de Kema te Arnhem op Dinsdag 19 Januari in Brink mann een lezing houden over pressure- cookers, vruchten-centrifuges enz. Maandag 18 Januari, des middags om drie uur, zal in restaurant Brinkmann de installatie plaats vinden van mr. G. A. A. M. Boot als voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem. Dr. P. J. R. Modderman, wetenschap pelijk medewerker van de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek zal voor de werkgroep Kennemerland van de Ar- chaeologische werkgemeenschap voor Wes telijk Nederland op Donderdag 21 Januari in Brinkmann een lezing met lichtbeelden houden over „Grafheuvelonderzoek in mid den-Nederland". De heer K. Koopman te Bloemendaal, tot 1 Januari penningmeester van de Zen- dingseommissie der Hervormde Gemeente Bloemendaal. is in die functie opgevolgd door de heer P. van de Wende te Santpoort. Sinds December wordt er in het gebouw van de Religieuze Kring, Eikenlaan 5 te Aerdenhout, tweemaal per week een korte gebedsdienst gehouden van ongeveer 15 minuten en wel elke Dinsdagochtend om half acht en iedere Vrijdagavond om half acht. De bijeenkomsten gaan uit van de verscheidene Protestantse groeperingen. De padvindsters en kabouters van de „Caprera"-groep te Bloemendaal houden op Vrijdagavond 15 Januari een ouderavond in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal. Mevrouw J. van NispenVan Wely, uit Heemstede, presidente van het hoofdbestuur van het N. P. G., zal een cau serie houden, waarover men vragen zal kunnen stellen. Voor de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, af deling Bloemendaal en Omstreken wordt een lezing met klcurenlichtbeelden gehouden over „Voorjaar in de Kennemerduinen". Spreker op de op Dinsdag 19 Januari te houden bijeenkomst in hotel Roozendaal te Overveen is de directeur der stichting Het Nationale Park: De Kennemerduinen, ir. E. C. M. Roderkerk. Ter onderscheiding van de scholen ge legen nabij het Van Zeggelenplein, hebben B. en W. van Haarlem besloten de naam van de Noordelijk gelegen gemeentelijke school voor gewoon lager onderwijs te wijzigen in „Van Zeggelenschool I" en de Zuidelijke school aan te duiden met de naam „Van Zeggelenschool II". Maandagavond 25 Januari houdt de Algemene Bond van Ouden van Dagen een ontspanningsavond in het gebouw St. Bavo te Haarlem. Op Donderdag 28 Januari wordt des middags de jaarvergadering gehouden. De hoofdpunten op de agenda zijn: de ver slagen van secretaris en penningmeester en de bestuursverkiezing. De postduivenvereniging „De Lucht bode" houdt haar jaarlijkse hoktentoonstel- ling op 16 en 17 Januari in de bovenzaal van café Bruggink in de Koningstraat te Haarlem. Nu de competities van de afdeling Haar lem van de KNVB een zeer vlot verloop hebben, heeft het bestuur een plan in over weging genomen om een halve na-competitie te doen spelen. Deze na-competitie zal uiter aard alleen worden gespeeld, indien de ge wone competitie ook verder vlot verloopt en alle te spelen wedstrijden op een te vroeg tijdstip zouden zijn gespeeld. De indeling van de na-competitie zal nog nader worden overwogen. HAARLEM, 12 Januari 1954 ONDERTROUWD: 12 Jan., H. Chr. Peters en M. M. Hulstein. BEVALLEN van een zoon: 9 Jan., M. E. A. van VeenAarden; 11 Jan., R. E. M. Aartsenvan Leeuwen Koemayas; Th. E. Tuijn—Buijs; C. Dekker—Buijs; 12 Jan., A. .J PostZwarenkant; G. E. Stolwijk—van den Bosch; R. van LeeuwenBakker. BEVALLEN van een dochter: 9 Jan., A. J. Baars—Volkers; 10 Jan., G. A. Oonk—Kerk- man; W. J. N. Lenaarts—Meijer; 11 Jan., C. C. StijnmanOverbeek; M. J. Vreeken Stolwijk; 12 Jan., V. ter BraakeStaritsky; A. E. de BuurHarmsen; G. Mertens— Stevenhaagen. OVERLEDEN: 9 Jan., J. BolhuisPot, 67 j„ Rijksstraatweg; J. A. van Kesteren, 67 j„ Kamperlaan; 10 Jan., M. Schats, 81 j., Sant poorterstraat; B. M. van Vlijmen, 67 j Kruisweg; H. H. Schornagel—van Halem, 50 j„ van Dortstraat; 11 Jan., U. A. Raaff, 48 j., Jan Gijzenkade; A. Chr. van Eskert—van den Oudenryn, 80 j., Zakstraat; G. Willemse— Roskam, 81 j., Oranjeboomstraat.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7