Nederlands Studenten Orkest concerteerde in Haarlem Minister mr. J. Algera tevreden over voortgang tunnelbouw Kort en bondig Onder leiding van Jan Brassen met Willem Noske als solist Ontwikkeling IJmond en Haarlems toekomst Montessorikleuterschool aan Pleiadenstraat Een jaar geëist wegens meineed Amsterdamse Beurs Heemstede ANP en Amniepers bereiken accoord HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 B. en W. willen economisch onderzoek Riolering Nagtzaarnstraat dertig mille duurder Haarlemse rechtbank Vierde pont voor Februari „Noodbrug" over kanaal zeker niet van de baan Binnenbrandje in de Scheldestraat Bijeenkomst B.B. Haarlemse oud-SS-er meldt zich bij Limburgse politie Inspecteur Van Klinken naar spoorwegrecherche Dodenherdenking in Oude Tonge Gouden ring opgespoord R. Prosée voorgedragen als directeur van HBS A Burgemeester bescherm heer van „De Straalpijp" Rechtbank vernietigde vonnis van kantonrechter Postduivententoonstelling „Recht voor allen" VRIJDAG 15 JANUARI 1954 Het Nederlands Studenten Orkest maakt deze winter zijn tweede tournée door ons land en gaf gisteravond in het Concert gebouw te Haarlem een concert, dat zich onderscheidde door verschillende positie ve kenmerken, d.'ie samenhangen met de bijzondere aard van dit orkest. Daar er, in tegenstelling tot het vorig jaar, geen medewerking van beroepsmusici was ge vraagd, bestond het ensemble nu geheel uit jonge mensen, die een gezonde dosis ongedwongen muzikaliteit en fris enthou siasme bezitten. De Suite in C van Joh. Seb. Bach en de Symphonic No. 99 in Es van Joseph Haydn moeten het beide in hoge mate van oezs twee eigenschappen hebben en daarom was ds keuze van deze werken bij uit stek passend. Men kan hierin het juiste inzicht bewonderen van Jan Brussen, die de leiding heeft (sinds Yvon Baarspul zich wegens een auto-ongeluk moest te rugtrekken) en die als assistent-dirigent van het Radio Philharmonisch Orkest over een grote routine beschikt. Het is verwonderlijk, wat hij in de werkperiode van twaalf "dagen in het vormingscentrum te Bergen bereikt heeft. De Suite van Bach vereist een nauwkeurig sluitend sa menspel en een dergelijk beheersen van de technische moeilijkheden, dat het tem po zonder schommelingen kan warden volgehouden. Jan Brussen kon dit al zeer goed met het orkest verwezenlijken en dat is geen geringe prestatie. De stoere toon van het ensemble leende zich voor treffelijk voor dergelijke muziek, die in het geheel geen geraffineerdheden kan verdragen. Deze feestelijke inzet van het program ma vond aan het slot van de avond zijn tegenwicht in de genoemde symphonie van Haydm. Toen hij dit werk in 1793 schreef, was Haydn de zestig al gepas seerd. Hij was dus een in het leven en in de kunst gerijpt meester, maar zijn jeug dige onbevangenheid was er niet minder om geworden, integendeel. Men maakt soms de grote fout deze eigenschap bij Haydn ie verwarren met naïveteit en het deec mij genoegen te kunnen constateren, dat Jan Brussen zich absoluut niet aan dit verkeerde inzicht schuldig maakt. Zijn opvatting is ongecompliceerd, maar legt tegelijk de nadruk op de viriliteit van de ze muziek en hierin werd hij wederom ge steund door de musiceerhist van het or kest. Weliswaar was de robuste toon, die Bacil zo goed paste, voor Haydn iets te breed, maar bij voortgezette studie zal dit ongetwijfeld in een lichtere toets over gaan. Wanneer dit niet ten koste van de innerlijke kracht gaat, kan de uitvoering hier slechts bij winnen. De „Pastorale d'été" van Honegger (1920) stond een beetje vereenzaamd tus sen de klassieke werken. Het orkest bezit op het ogenblik nog niet de mogelijkhe den van schakering en onderschakering, die voor dit stuk nodig zijn. Toch mag een woord van hulde aan de vijf blazers, die de solopartijen vervulden, niet ont breken. Wim Noske hield een warm pleidooi voor het Vioolconcert in G van Karl Sta- mitz. Deze Stamitz is muzikaal veel zwak- De snelle ontwikkeling van het industrie centrum en de daarmede gepaard gaande sterke groei van de gemeenten gelegen aan of nabij het Noordzeekanaal, de zogenaam de IJmond. maakt het noodzakelijk een onderzoek te doen instellen naar de in vloed, welke deze ontwikkeling en groei kunnen hebben op de ontwikkeling van Haarlem in de naaste toekomst. Naar de mening van B. en W. is dit on derzoek van het allergrootste belang, om dat hier allerlei belangen in elkaar grijpen. Bij het onderzoek zal, naast een algemeen overzicht, bijzondere aandacht moeten worden geschonken aan de positie van Haarlem als winkelcentrum, als cultuur centrum. als verkeersknooppunt, als in dustriestad en als handelscentrum. Het Nederlandsch Economisch Instituut te Rotterdam is bereid bovenbedoeld on derzoek in te stellen, waarvan de kosten worden geraamd op circa vijfduizend gulden. De commissie van economische aange legenheden kan zich met het plan van B. en W. verenigen. In de Woensdagmiddag 29 Januari te houden vergadering van de Haarlemse ge meenteraad komt ook een voorstel tot de houw van een Montessorikleuterschool aan de Pleiadenstraat aan de orde. Met de ver wezenlijking van dit project is een bedrag van ongeveer twee ton gemoeid. De architect van Openbare Werken de heer D. H. Heiloo heeft een gebouw ont worpen, dat vier leslokalen en een „streep- lokaal" voor de rhvthmische oefeningen omvat. Aan de afwerking van de school wordt grote zorg besteed. Het betreft hier intussen geen uitbrei ding van het openbaar kleuteronderwijs, maar een betere huisvesting voor het be staande. De Montessorikleuterschool voor Haarlem-Noord is namelijk reeds geves tigd in de Linnaeusschool aan de Wilgen straat en in een lokaal van de Führop- school aan de Planetenlaan. Beide scholen hebben echter de ruimte hard nodig, zeker met ingang van het nieuwe schooljaar. Bo vendien mist de Montessorikleuterschool nu al het „streeplokaal". Wanneer dit voorstel is aangenomen, wordt het ook dringend tijd voor een nieuwe huisvesting van de kleuterschool bij de Tetterodeschool in het Kleverpark te gaan zorgen. Reeds is een deel van die school in Stoops Bad gehuisvest. De moei lijkheid is vooral, dat er in het Klever park nog maar weinig ruimte voor nieuwbouw is. De beste mogelijkheid is, dat een nieuwe kleuterschool wordt gebouwd aan de over zijde van de Delft achter de Kleverpark- weg en de Brederodestraat ten Zuiden van de sportvelden. Het bezwaar van die oplossing is weliswaar, dat de kinderen dan een drukke verkeersweg moeten over steken, maar daaraan is tegemoet te komen door bewaking door politie, onderwijzend personeel en „klaarovers". ker dan zijn vader, Johainn Stamitz:, de voorman der Mamnhekner school, die zo'n groot aandeel heeft gehad in de vorming der nieuw-klassdeke stijl. Kart Stamitz heeft, van verschillende kanten invloe den ondergaan, zonder dat hij die orga nisch heeft kunnen verwerken in een eigen taal. Daardoor bleef hij zowel in de melodiie als in de gehele opbouw van zijn werk in schablone-formules steken. Nooit spreekt er een sterke persoonlijkheid uit, altijd de grootste gemene deler van de Rococo-tijd. Wim Noske redde het werk door een brandende, uiterst subjectieve voordracht, die bij een sterker werk mis schien iets te scherp aangezet zou zijn, maar hier volkomen op zijn plaats was! De suggestie, die van zijn spel en zijn persoonlijkheid uitging, straakte als het ware af op het werk, dat hierdoor een elevatie scheen te bezitten, die het in werkelijkheid niet heeft. Als zodanig was zijn prestatie bijzonder bewonderens waardig. En alleen violistisch was er reeds veel te genieten: zijn intonaties waren zuiver als kristal. De zaal bracht hem dan ook een warme en welverdiende ovatie. Over het geheel gezien was dit een avond die een eigen karakter droeg. Het concert werd geopend met het Io Vivat, door een staande zaal aangehoord en mee gezongen. De baten van de tournée zullen aan het Nederlands Studentensanatorium te Laren ten goede komen. PIERRE VERDONCK Het vernieuwen van de riolering onder de Nagtzaamstraat, het Nagtzaamplein en in gedeelten van de aansluitende straten zal bijna dertigduizend gulden meer kosten dan het bedrag, dat de gemeenteraad daar ruim een jaar geleden voor beschikbaar stelde. Maar het is bijna zeventienduizend gul den minder dan het geval zou zijn geweest, wanneer de laagste inschrijver van de 'in September 1953 gehouden aanbesteding de gunning had gekregen: zijn inschrijving overtrof het ramingscijfer met 45 B. en W. schrijven aan de raad, dat een nauwgezette vergelijking met de omstreeks die tijd aanbestede werken aantoont, dat in de becijfering geen fouten waren gemaakt en dat zelfs enkele andere werken waren aangenomen voor bedragen, welke onder de ramingcijfers lagen. Ëen en ander was aanleiding om het werk niet te gunnen en na te gaan, of het wellicht mogelijk zou zijn om op andere wijze tot een voor de ge meente gunstiger resultaat te komen. B. en W. zijn daarin in zoverre geslaagd, dat een niet-Haarlemse aannemer, die mo menteel een werk hier in uitvoering beeft, namelijk P. J. Visser te Wassenaar, zich bereid heeft verklaard het onderhavige werk aan te nemen voor een bedrag van 123.300. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat bij de aanbesteding van werken het prijspeil sedert November 1952 sterk is. gestegen. Op vergelijkbare objecten, welke in die tijd zijn uitgevoerd, zijn dan ook als regel ver liezen geleden. Onder deze omstandigheden verwachten B. en W. van een nieuwe aanbesteding geen heil en menen zij te moeten voorstellen om het werk op te dragen aan P. J. Visser. Het crediet moet worden bepaald op 155.300. Gistermiddag heeft de Haarlemse recht bank een geval van meineed behandeld, waarbij de verdachte, de lakker W. F. M. uit Amsterdam, verstek heeft laten gaan. M. werd er van beschuldigd meineed te hebben gepleegd, toen hij in December 1952 als getuige gehoord werd tijdens een rechts zitting over een inbraak, die in de Kerst nacht 1951 in de Coöperatieve Boerenleen bank te Ruigoord (Halfweg) is gepleegd. De buit bedroeg ongeveer 50.000. Tijdens het uitgebreide onderzoek, dat na de bewuste inbraak door de recherche werd ingesteld, had men ook het huis van M., die zich in de strafgevangenis te Gro ningen bevond, doorzocht. Men vond toen een brief, die M. aan zijn vrouw had ge stuurd. waarin hij haar verzocht, eens een bezoek te brengen aan „ome Gerrit" die later schuldig werd bewezen aan de in braak omdat hij misschien wel iets zou „afschuiven". Wachtmeester G. G. uit Halfweg, de eer ste getuige van gistermiddag, die een en ander met elkaar in verband bracht, was naar aanleiding van deze vondst naar de Groninger strafgevangenis gereisd en had met M. over de brief en de inbraak ge sproken. Het bleek de wachtmeester toen. dat M. reeds in 1950 met „ome Gerrit" deze inbraak had willen plegen, maar zijn vrouw, die hem, daar hij dronken was, thuis had weten te houden, had zodoende roet in het eten gegooid. Toen het M. ter ore was gekomen, dat een jaar nadien de inbraak was doorgegaan, had hij zijn vrouw verzocht, „ome Gerrit" eens op te zoeken, om te zien, of er nog iets te halen viel, aldus heeft M. aan de wachtmeester ver klaard. De tweede getuige in de meineedzaak, opperwachtmeester C. W. D. v. L. uit Dui- vendrecht, had eveneens M. in de strafge vangenis opgezocht en met hem over de inbraak gesproken. De president van de rechtbank herinner de er aan. dat toen de zaak van de inbraak in December 1952 voor de Haarlemse recht bank behandeld werd W. F. M. als getuige optrad. Onder ede verklaarde deze niets van een brief te weten en dat hij in de Kerstnacht 1950 geen plannen heeft gehad naar Halfweg te gaan om deel te nemen aan een inbraak in de Boerenleenbank. De officier van justitie verdacht M. van mein eed. Donderdag had M. zich te verantwoor den. Behalve cle reeds genoemde getuigen werd ook gehoord de inmiddels van M. ge scheiden echtgenote, die verklaarde, dat zij haar vroegere man van 't plan om in 1950 in te breken heeft afgehouden, omdat hij dronken was en dat zij een brief had ont vangen, waarin haar in overweging werd gegeven met „ome Gerrit" te spreken. De officier van juistitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman noemde verdachte „een niet bijzonder brave jongen" en eiste een jaar gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming bij de uitspraak, die op 28 Januari bepaald werd. ADVERTENTIE Wij geven gaarne het adres van de Teletunkendealer in Uw Woonplaats. Imp: N.V. Electriciteits Mij AEG - Frederiksplein 26, A'dam-C. (Van een redacteur) DE MINISTER VAN VERKEER EN WATERSTAAT, mr. J. Algera. heeft, zoals wij gisteren reeds in het kort konden meededelen, een werkbezoek aan de IJmond ge bracht, waarbij speciaal het probleem van de oeververbindingen zijn aandacht liad. Daartoe had hij in de ochtenduren een onderhoud op de directickantoren van Hoog ovens en Papierfabriek en na de lunch op Duin en Kruidberg is de heer Algera geruime tijd in de thans snel vorderende tunnelbouw rondgeleid. Als één van de positieve resultaten van dit bezoek kan het feit worden aangemerkt, dat de Rijks waterstaat voor de eerste Fehruari een vierde pont in Velsen zal gaan inleggen om de onhoudbare situatie bij de pontveren wat draaglijker te helpen maken. In antwoord op een vraag onzerzijds deelde, de minister mede, dat de noodverhinding over het Noordzeekanaal, die parallel zou komen te lopen aan de Velser spoorbrug en in welk verband men aan een schipbrug denkt, bij de Rijkswaterstaat in studie is. Hieruit zou dus geconcludeerd mogen worden, dat dit plan, waartegen uit scheepvaartkringen nogal wat verzet is gerezen, zeker niet van de baan is. De minister zei, dat echter naar de vorm zowel als naar de mogelijkheid van een dergelijke beweegbare brug over het kanaal voor het gebruik gedurende de spitsuren nog een diepgaand onder zoek gaande is. In een gezélschap van autoriteiten van de Rijkswaterstaat en haar Dienst voor Sluizen en Stuwen, die de directie voert over de Velsense tunnelbouw, heeft de mi nister van kwart over drie tot vier uur een bezoek aan de tunnelbouw gebracht. Hij zag zowel de reusachtige „betonfa- briek", die aan de Oostelijke helling van de bouwput is opgetrokken als het werk aan de verbinding tussen het in de bouw- kuip gereed gekomen tunnelfragment en de reeds omhooglopende Zuidelijke helr ling van de driedubbele kanaalpassage. Het stuk, dat in de ronde bouwkuip klaar ligt, is inmiddels al onder het zand ver dwenen en men bouwt nu dit stuk aan het grotere. Zuidelijker liggende fragment vast. Dit voorjaar zal de tunnel „omzwaaien" naar het Noorden, waar men eveneens een begin gaat maken met de toegangswegen naar deze belangrijke verkeersader. Toen de twee bejaarde bewoners van een huis in de Scheldestraat (Haarlem- Noord) gisteravond om half tien naar bed waren gegaan, werden zij bijna twee uur later gewekt door hun buurman, die, langs hun huis gekomen, brand in de achter kamer ontdekte. Met z'n drieën hebben zij de brand geblust, die waarschijnlijk in de rookstoel, waarin de man voor het naar bed gaan nog een pijpje had gerookt, is ontstaan. De brand, die zich inmiddels had uitgebreid tot de keuken, heeft meubilair, verf en behang voor een bedrag van onge veer zevenhonderd gulden beschadigd. De inwoners van de gemeente Bloemen- daal kunnen nu ook iets vernemen over de vorderingen, die deze dienst in de gemeente heeft gemaakt. In een circulaire aan een groot aantal ingezetenen kondigt de heer J. Buiter, het hoofd Zelfbescherming in de gemeente Bloemendaal, een bijeenkomst aan, die op Maandagavond 25 Januari zal worden gehouden in gebouw Domi aan het Zandvoorterpad in Overveen. Op deze bijeenkomst zullen spreken de heren H. van Alphen, oud-burgemeester van Zand en P. G. van Zwieten.1 Destijds bij verstek ter dood veroordeeld Bij de politie te Arcen (Limburg) heeft zich de in 1947 door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam bij verstek ter dood veroordeelde 37-jarige P. S. uit Haar lem aangemeld. Hij is er destijds in ge slaagd uit een bewakingskamp naar Duits land te ontvluchten, waar zijn gezin zich bij hem voegde. Bij zijn terugkeer naar Nederland was hij in gezelschap van zijn vrouw en 3 kinderen. S. is op transport naar Amsterdam gesteld; de vrouw en de kinderen zijn naar Duitsland teruggeleid. Naar wij vernemen zal inspecteur J. ven Klinken de Haarlemse politie per 1 Maart verlaten. Hij wordt dan inspecteur voor het district Noordholland met standplaats Amsterdam van de spwwegrecherche. De laatste jaren was inspecteur Van Klinken hoofd van de afdeling Bijzondere Wetten van de Haarlemse politie. Hij wordt op die plaats opgevolgd door inspecteur A. S. de Jong, die nu bij de justitiële afdeling werkc. De Rooms-Katholieke bisschoja van Haarlem, mgr. J. P. Hu.ibers, zal op 1 Fe bruari in de R.K. kerk van Oude Tonge een pontificale mis vr.n requiem opdragen ter herdenking van de slachtoffers van de watersnood. Tevens zal in de kerk een gedenksteen worden onthuld, waarop de nemen van de slachtoffers onder perochianen ziin gebei teld. Begin December van het vorige jaar deed de eigenares van een café in de binnenstad aangifte van vermissing van een gouden ring. Zij verdacht van diefstal van deze ring de 23-jarige vrouw W. Z„ die bij haar werkzaam is geweest, doch inmiddels naar het Noorden van ons land is verhuisd. Tijdens een verhoor bekende W. Z. de ring te hebben weggenomen. Tegen haar is pro ces-verbaal opgemaakt. De ring, die in be slag werd genomen, blijkt niet het per soonlijk bezit van de caféhoudster te zijn. Zij heeft hem in pand van een Amster damse werkster, die bij haar schulden heeft gemaakt. Deze eerste «foto van hel inwendige van d'e Velsense autotunnel loont minister mr. J. Algera tijdens zijn bezoek aan de bouwput. 3-3 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam R ubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rottera. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openmgs- gisteren koersen 9914 187% 232 211)4 351 109% 147 138 123% 104 184% 169% 17914 178 32"/. 50% 47 »/t, 73% 19"/,, 3334 9914 18.9% 232 212 352 10914 147 137% 124% 104 184% 170 179% 17814 32% 50% 47% 7914 20 39 B, cn W. van Haarlem hebben cle heer R. Prosée als eerste geplaatst op de aanbe veling ter benoeming van een directeur aan de Hogere Burgerschool A met vijf jarige cursus. Ongetwijfeld zal het vele leerlingen en oud-leerlingen van deze H.B. S. aan de Zijlvest verheugen te vernemen, dat hun leraar in boekhouden en handels wetenschappen nu, na reeds geruime tijd als waarnemend directeur te zijn opgetre den, naar alle waarschijnlijkheid definitief tot directeur zal worden benoemd. De heer Prosée werd geboren op 17 Oc tober 1903 en werd na zijn studie onder wijzer bij een school in Bloemendaal. In 1929 ging hij over naar een ULO in Haar lem en vier jaar later bekleedde hij eerst als tijdelijk leraar en later in vaste dienst een functie bij het middelbaar onderwijs. In September 1937 volgde zijn benoeming tot vaste leraar aan de HBS-A, waar hij in 1950 de functie van waarnemend directeur op zich nam. In October 1952 verving hij de directeur dr. A. Dekker en na diens overlijden in April 1953 bleef hij de school leiden. De tweede candidaat op cle aanbeveling van B. en W. is de heer dr. G. Bouter, doktor in de wis- en natuurkunde, candi daat in de medicijnen en directeur van de Rijks H.B.S. in Middelharnis. Hildebrandschool B. en W. van Haarlem hebben de vol gende voordracht opgemaakt ter benoe ming van een hoofd aan de Hildebrand school voor MULO (tijdelijk Rijksstraat weg 374): 1) A. J. Poelstra te Zuidbroek; 2) E. van der Zee te Harlingen en 3) D. H. van Heuven te Dordrecht. De heer Poelstra was in het begin van zijn loopbaan enkele jaren bij het indivi dueel onderwijs in Hilversum. Daarna werd hij leraar en vervolgens hoofd van de ULO in Bolsward en Zuidbroek. B. en W. stellen de raad vervolgens voor met ingang van 1 Januari 1954 mejuffrouw E. van der Vliet en mejuffrouw J. G. Reyn- hart over te plaatsen als onderwijzeres van de Van Zeggelenschool I naar de Van Zeg- gelenschool II. Met ingang van 1 Februari 1954 zal de heer T. Westra overgeplaatst worden als onderwijzeres van de Jan Ligt- hartschool naar de Dr. Huetschool. Voorts stellen B. en W. de raad voor eer vol ontslag te verlenen aan: mejuffrouw A. van Aken als hoofd van de kleuter school aan de Smedestraat; aan mejuf- frouw C. P. Bruinier als kleutei-onderwij- zeres; aan de heer J. F. N. Dekker als hoofd van de Mr. J. H. Thielschool en aan de heer P. van Gessel. Tenslotte is er een brief binnengekomen van de heer N. Meijer, houdende een ver zoek om eervol ontslag als onderwijzer aan de Klaas de Vriesschool voor MULO en van de heer C. Wagemaker betreffende een verzoek om eervol ontslag als onderwijzer aan School Buitenrust. Machineschrijven B. en W. verzoeken cle raad aan het be stuur van de R.K. Jongensscholen in Haar lem een bedrag van ten hoogste 450. ter beschikking te stellen voor de aanschaf fing van schrijfmachines ten behoeve van het onderwijs in machineschrijven aan de van dat bestuur uitgaande school voor uit gebreid lager onderwijs ,.St. Jeroen" aan de Overtonstraat 42. Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Onderwijzersvereni ging heeft zich tot het college van B. en W. gewend met het verzoek de bijdragen in cle vervoerskosten die worden geheven van de ouders van kinderen, die in Haar lem een school voor buitengewoon lager onderwijs bezoeken te doen vervallen of met andere woorden die vervoerskosten ge heel voor gemeenterekening te nemen. B. en W. stellen de raad voor gelet op het grote belang, dat wordt gediend, indien de ouders van deze leerlingen worden vrijge steld van het betalen van de bijdrage, de „Regelen" betreffende deze vergoeding in te trekken. OCOOOOOOOCOOOCOCOOOOOOOOOOOOCJCOOOOOOCOOOOÜOSOCOOOCIOOOCOC WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Doioocoo03XX)CccoDccoaxxxoa)c<xx>ciococoooo3cx)c*>oococciooo De jaarlijkse feestavond van de Heem- steedse Vereniging voor Brandweerlieden „De Straalpijp", welke Donderdag in het Verversingshuis „Groenendaal" gehouden werd, begon met een officieel gedeelte, dat niet geheel van belang was ontbloot. In de loop hiervan verklaarde de burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard zich na melijk bereid, het beschermheerschap over de vereniging te aanvaarden, waarbij hij uit handen van de voorzitter, de heer D. Keyset- een fraaie miniatuur-voorzitters hamer met inscriptie ontving. Bij cle aanvang van deze avond, waarop vrijwel het voltallige brandweercorps aan wezig was, toonde de heer Keyser zich bij zonder verheugd niet alleen de burge meester, maar ook wethouder E. J. van Lent en de oucle en de nieuwe gemeente secretaris te mogen begroeten, die allen door hun dames werden vergezeld. Daarop vestigde de burgemeester even de aandacht op het belang van dergelijke avonden, die immers het onderlinge contact bij het brandweercorps niet weinig bevorderen. Nadat hij eveneens op het grote nut van het corps voor de samenleving had gewe zen, wendde de burgemeester zich vervol gens tot de heer G. S. van Bakel, wiens tijd voor afscheid nemen deze avond was aan gebroken. Spreker wilde niet nalaten de man, die thans zijn plaats aan een jongere heeft afgestaan, wegens zijn vele verdien sten voor de Ilecmsteedse brandweer op een voetstuk te plaatsen. Hij verklaarde daarbij nog nimmer een brandweerman te hebben ontmoet, die niet tevens een fidele kerel was. Van de voorzitter ontving de heer Van Bakel daarop een enorme en fraaie man fruit, waarvoor deze zijn har telijke dank betuigde, onder het uitspreken van zijn beste wensen voor de toekomstige samenwerking tussen de brandweer en het kader. Vervolgens werden negen nieuwe leden geïnstalleerd, namelijk de heren L. Bek man, J. Couwenberg, P. Draijer, J. Dries- sen, M. van Iperen, N. Lammers, J. Trou wer, H. Weijers en A. Hoenderdos, waarbij de voorzitter de overtuiging uitsprak, dat ook zij uitstekende brandweerlieden zou den zijn. Na dit officiële gedeelte was de avond verder aan het kienspel gewijd, af gewisseld met voordrachten en een dansje. BINNENLAND In Grevenblcht zal op 18, 19 en 20 Sep tember weer een internationaal vrijgezellen- congres worden gehouden, wederom op initiatief van de gemeentesecretaris, cle heer G. Greijn. De gemeenteraad van Bussum heeft een motie aangenomen, waarin de minister van Verkeer en Waterstaat met aandrang wordt verzocht de voorgenomen verbetering van de rijksweg AmsterdamHet Gooi zoveel mogelijk te bespoedigen, ook wat de kruis punten Naarden—Bussum en Bussum—Hui zen betreft. De brochure „Dank IJ" van het Ram penfonds trekt veel belangstelling. De oranje kleurige boekjes, waarin het bestuur van het Nationale Rampenfonds rekening en verant woording in woord en beeld van het werk in 1953 aflegt, vliegen weg. Het drukken van een tweede oplage wordt overwogen. De brochure is tegen kostprijs aan postkantoren, kiosken en in de bockhandel, die allen be langeloos medewerken, tc koop. Bovendien kan men voor bedrijven ten behoeve van het personeel rechtstreeks grotere bestellingen bij het Rampenfonds doen. Van 11 Februari af hebben Nederlan ders, die voor maximaal drie maanden in Turkije verblijven, geen visum meer nodig. Turkse onderdanen, die zich naar Nederland wensen te begeven, zijn met ingang van 11 Februari vrijgesteld van het Nederlands visum. Een onbekende heeft een alleenwonen de vrouw in haar woning in de Schoolstraat te Heer bij Maastricht neergeslagen. Buren vonden de vrouw ernstig gewond in dc gang. Naast haar lag een stuk ijzer. De rijkspolitie zoekt naar de dader. „Generaal Okko" is de bijnaam van een belhamel in het Overijselse dorpje Over- dinkel. de aanvoerder van een stel kwajon gens, die zich schuldig maken aan vecht partijen, mishandelingen en vernielingen. „Generaal Okko" stond thans voor de Alme lose politierechter terecht. Hem was ten laste gelegd dat hij een inwoner van Losser met een ijzeren deurhengsel op het hoofd had geslagen. Het vonnis tegen de „generaal" de 19-jarige schilder H. M„ luidde drie weken gevangenisstraf. De Commissie van Overleg van de drie Centrale Middenslandsbonden heeft een telegram gezonden aan de staatssecretaris van Economische Zaken, waarin wordt aan gedrongen op een spoedige wettelijke rege ling van het cadeaustelsel. Verklaard wordt dat de recente ontwikkeling van het cadeau stelsel een wettelijke regeling dringend no dig maakt. Voor de achthonderdste keer heeft het toneelgezelschap van Johan Kaart de klucht „Potasch en Perlemoer" ten tonele gebracht. Tijdens de pauze werd het gezelschap toe gesproken door dc heer P. W. M. Périn, directeur van de Kleine Komedie te Am sterdam, waar deze jubileum voorstelling plaats had. De Haagse rechtbank heeft het faillis sement uitgesproken van de N.V. verzeke ringsmaatschappij De Nationale Unie van 1945. Curator is mr. A. G. Maris te 's-Gra- venhage. Dr. E. A. Kreiken te 's Gravcnhage is L _noemd tot hoogleraar aan de universiteit te Ankara teneinde college te geven in de astronomie en voor de universiteit een ster renwacht in te richten. Amsterdam heeft tot dusverre aan hulp aan de gemeenten van het geadopteerde Schouwen-Duiveland bijna f 250.000 uitge geven, de helft van het crcdict dat de ge meenteraad kort na de ramp voor de hulp verlening ter beschikking heeft gesteld. Prof. mr. C. P. M. Romme, de voorzit ter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Ka mer, die sinds begin November niet aan het parlementaire werk heeft kunnen deelne men wegens een operatie aan zijn voet, heeft zijn arbeid hervat. HAARLEM EN OMGEVING In ons blad van gisteren plaatsten wij een verslag van een verklaring over de Haagse pokken-epidemie, door de geneeskundig hoofdinspecteur van Volksgezondheid, dr. C. Banning. Abusievelijk schreven wij dr. Damming. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor de huur van de winkel met woning aan de Rijksstraatweg 250 en de wo ning aan de Jan Gijzenkade 254 met een jaar te verlengen tegen een huurprijs van f 2018. De Gemeentelijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst heeft voor de huisvesting van zijn filiaal deze percelen in gebruik. De stichting Algemeen Nederlands Pers bureau A.N.P. en het Amsterdams Nicuws- en Persbureau Amniepers zijn naar aan leiding van een beschikking van de Am sterdamse rechtbank als gevolg van een poging van de rechtbank partijen tot een schikking te brengen, overeengekomen, dat de procedure tussen partijen na de uit spraak van de rechtbank niet zal worden voortgezet en dat het Amsterdams Nieuws- en Persbureau, dat persartikelen aan de dagbladpers en de nieuwsbladen levert, zijn naam zal wijzigen in Amsterdams Persbureau Amniepers. De Amsterdamse rechtbank heeft een vonnis vernietigd van de kantonrechter in Amsterdam, waarbij d-e Stichting Alge meen Nederlands Persbureau A.N.P. niet ontvankelijk werd verklaard, daar zij, al hoewel voldoende aan alle andere eisen voor een stichting, niet een uitgesproken ideëel doel zou hebben. De rechtbank stelde vast, dat, hoewel met kracht behoort te worden gewaakt tegen het misbruiken van de stichtings vorm, ter bereiking van de doeleinden, welke met het wezen der stichting in strijd zijn, dit naar de huidige rechtsop vattingen niet behoeft mede te brengen, dat de stichtingsvorm slechts ter berei king van een uitsluitend ideëel doel mag worden gebezigd. De beslissing van de kantonrechter kwam de rechtbank dus niet juist voor. Aan de rechtbank is niet gebleken, dat in het onderhavige geval van het A.N.P. van enig misbruik van de stichtingsvorm sprake is geweest. 'In de zaak ten principale, een geschil tussen de stichting Algemeen Neder lands Persbureau A.N.P. en het Amster dams Nieuws- en Persbureau Amniepers over d'e toepassing van de handelsnaam- wet, heeft de rechtbank partijen in raad kamer tot overeenstemming gebracht over wijziging van de naam van het laatstge noemde bureau. De postduivenvereniging „Recht voor Al len" in Haarlem houdt haar jaarlijkse ten toonstelling op 16 en 17 Januari 1954. Keur meester is de heer S. Hellingwerf uit Hil versum. De tentoonstelling is geopend op Zaterdag van 17 tot 22 uur en op Zondag van 10 tot 17 uur en beeft plaats in café „De Halte" aan de Amsterdamse Vaart 8.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10