DÉBRAUNE Bonn polst Zwitsers over het Rijn-geschil PANDA EN DE KALKERKAR E Probleem der grondstoffenprijzen moet collectief worden opgelost Wereldnieuws De radio geeft Zaterdag N.S.-employé's stalen uit verzegelde wagons Mr. dr. Ph. B. Libourel overleden Rijnland" leende anderhalf millioen - Tock ió het zo J HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 2 Ernstige waarschuwing van lid van UNO-commissie prof. dr. ir. J. Goudriaan Vernuftig waarschuwings systeem met seinlampen Nederlandse wonderdokter in Duitsland vrijgesproken Kerkelijk Nieuws Violist liet verzekerde viool „stelen" Het ambacht wordt gesteld Dr. Albert Plesmanschool in Zandvoort Poging om echtgenoot te vergassen; 1% jaar geëist KREOFLAVON V Vochtigheid onder bomen VRIJDAG 15 JANUARI 1954 Voor een talrijk gehoor heeft prof. dr. ir. J. Goudriaan hoogleraar aan de universiteit te Pretoria en oud-directeur van de Neder landse Spoorwegen, op uitnodiging van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, in Amsterdam en Rotterdam het woord gevoerd over de stabilisatie van grondstnfprijzen. Prof. Goudriaan is lid der commissie van deskundigen, die in opdracht van de UNO voorstellen heeft ge daan om de prijzen van grondstoffen te stabiliseren. De andere commissieleden zijn een Argentijn, een Amerikaan, een Engels man en een Indonesiër. Acht weken lang heeft de commissie in New York vergaderd en enige dagen ge leden heeft de UNO het raoport gepubli ceerd, dat een uitvoerig historisch over zicht geeft van de ontwikkeling der laatste 20 jaar. ,,Deze geschiedenis is niet bemoe digend", aldus de spreker. Er bestaai op het ogenblik slechts twee internationale overeenkomsten, die voor tarwe en die voor suiker, beide dekken nog maar een deel van de wereldmarkt. Pogingen om tot soortgelijke overeen komsten te komen voor katoen en wol, rubber, tin en thee hadden tot dusver geen resultaat. Er zijn dan ook de laatste twintig jaar nieuwe moeilijkheden ont staan. omdat verschillende landen de sta bilisatie op nationale schaal ter hand heb ben genomen. Nationale productiebeper kingen en prijsreguleringen waren in 1930 nog van weinig betekenis. Men zou dus thans eerst alle desbetreffende overeen komsten op nationale grondslag moeten elimeren, teneinde van een gelijke basis in internationaal verband uit te gaan. Men heeft de ervaring opgedaan, dat kunstmatig hoog gehouden prijzen leiden tot overproductie dus tot ophoping van voorraden. Men kan het hoge prijsniveau alleen handhaven, indien men het onder steunt door quantiitafieve beperking van de productie. Deze maatregel is dan ook in Amerika in de Agricultural Act van 1949 als eis gesteld voor het verlenen van steun aan het prijsniveau. Het gevolg is, dat thans 19 percent van de wereldtarwe-productie, 57 percent van de mais, 14 percent van de gerst, 38 per cent van de haver, 28 percent van de sui ker, 33 percent van de tabak en niet minder dan 53 percent van de wereldproductie, aan katoen onderhevig is aan een of andere vorm van quantitatieve beperking van de productie. Het leeuwenaandeel van deze percentages komt voor rekening van Amerika en toch zit men in Amerika met grote voorraden verlegen, die nu reeds opnieuw een ern stige bedreiging zijn voor de stabilisatie van de wereldeconomie. De commissie van de UNO heeft zich duidelijk tegen elke vorm van beperking der productie uitgesproken. Prof. Gou driaan achtte het ook volkomen begrijpe lijk en gezond, dat grootscheepse prijsop drijving op nationale schaal de invoerlan- den afkerig maakt om deze politiek te ondersteunen door zogenaamde stabilisa tie van de uitvoerprijzen. „Elke stabilisatiepolitiek, die afhankelijk is van pröducentenbelangen, is tot misluk king gedoemd. Zij vergroot de onzeker heid en de labiliteit in plaats van deze te verkleinend Alleen 'reeds ohi deze afdoende reden is de collectieve stabilisatie van een bepaald pakket grondstoffen verre superieur aan die van een reeks twijfel- ADVERTENT1E achtige overeenkomsten, elk voor een be paald artikel". Prof. Goudriaan onderstreepte, dat het onzinnig is te praten over prijsstabilisatie zonder de monetaire consequenties in aan merking te nemen. Pas als men deze collectieve stabilisatie duurzaam koppelt aan de geldeenheid, dan verleent men aan deze politiek een be trouwbaarheid. die door geen andere maat regel kan worden geëvenaard. Dan ver krijgt men ook een mate van waardevast heid van het geld, die tal van economen voor ogen heeft gezweefd, maar die on bereikbaar zal blijven zolang men zich uit sluitend beperkt tot de traditionele midde len van ongediscrimineerde credietverrui- ming en credietbeperking. De grondstoffenvaluta is niets anders dan bet toevoegen van een nieuwe techniek naast cn in samenwerking met de reeds bestaande. Zij opereert rechtstreeks, on middellijk en als 't ware automatisch op het gehele complex der grondstofmarkten. Zij dient een algemeen belang en daarmede tevens bepaalde groepsbelangen. Maar zij is niet vatbaar voor manipulatie door be langengroepen. De commissie heeft een concreet, on middellijk uitvoerbaar voorstel gedaan: De instelling van een internationale commis sie van vertegenwoordigers van 8 of 9 regeringen voor de permanente observering en bewaking van het prijspeil der grond stoffen. De leden van deze commissie dra gen de zware verantwoordelijkheid, tijdig de nodige voorstellen te doen als de nood aan de man komt. A nVPRTVMTlF, MIJNHARDTJES: sterke bestrijders van kou en griep. ontsieren Uw gelaat. Ze verdwij. nen dikwijls in 24 uur. evenals vuile poriën en vetwormpjes.door het beroemde huidgeneesmiddel HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tij delijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven. 11.25 Buitenlands weekover zicht 1.40 Klarinet en piano. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.20 Politie-orkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.25 Streekuit- zending. 14.50 Volksdansen. 15.15 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.30 Accordeon orkest en solist. 16.00 Radio Philharmoniseh orkest en soliste. 17.00 Weekjournaal. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.40 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Heidense wereld, waarin het Christendom ontstond, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socalistisch commentaar. 22.15 Lichte muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Koorzang. 7.45 Gebed en kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 7.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw, 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor, 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Mu- sette-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest en solist. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.10 Meisjeskoor. 15.00 Kroniek van Lette ren en Kunsten. 15.40 Fanfarecorps. 16.00 Platen. 16.30 De schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sport. 18.00 Gevarieerde liedjes. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18,25 Dansorkest. 18.45 Bui tenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Zangrecital, 19.20 Parlementair over zicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Koor, fluit en harp. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Wedstrijd in sterke ver halen. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Promenade-orkest. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Symphonie-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 14.00 Nieuws. 13.15 Verzoek programma. 15.15 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.25 Europees Jeugdconcert. 18.30 Platen. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Ommeganck. 2'.15 Accordeonmuziek. 21.30 Platen. 21.45 Accordeonmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Ver zoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224, 49 en 42 m.). 22.0022.30 Nieuws. Sciegel voor de week, Sportjournaal. (Op 5=24 rc Voor de Amsterdamse rechtbank hebben vijftien rangeerders en stationsarbeiders van de N.S. terecht gestaan, die verdacht werden van diefstallen uit verzegelde en met ijzeren sloten dichtgemaakte wagons op de uitgebreide rangeeremplacementen De Rietlanden. Tegen de twee voornaamste verdachten, de 29-jarige M. F. M. D. en de 29-jarige J. de B., werden respectievelijk tweeënhalf en anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. Tegen de overige dertien verdachten, van wie er vijf gedetineerd waren, werden straffen geëist, variërend van anderhalf jaar met aftrek tot zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Er bestond, naar een spoorwegrecher cheur als getuige verklaarde, reeds geruime tijd verdenking tegen bepaalde employé's, voordat in Augustus 1953 tot arrestatie werd overgegaan. De daders hadden namelijk een goed werkend waarschu wingssysteem met seinlampen. De eersten hunner konden pas worden betrapt, doordat een rechercheur en een bewaker zich in een verzegelde wagon hadden laten inslui ten, die spoedig daarna op een avond door twee inbrekers werd geopend. BONN De 41-jaiige Nederlander Cor- nielje, die als „wonderdokter van Omme- rik" een grote faam heeft verworven, is door het gerecht in Paderborn vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde over treding van de wet op de heelmeesterij. C's roem als wonderdokter was niet be perkt gebleven tot de grensstreek, doch hij is gaandeweg in het gehele Roergebied en in Westfalen bekend geraakt. Talrijke patiënten hebben dan ook voor de rechters van Paderborn verklaard, dat zij door C's „radioactieve lichaamsstralen" genezen wa ren. Het gerecht overwoog daarom, dat het mogelijk geacht moest worden, dat de man inderdaad genezing gebracht had. Ned. Herv. kerk Beroepen te Hasselt B. G. A. v. d. Wiel te Tholen. Aangenomen naar Naarden (toez.) (vac. G. W. v. Tricht) H. Snoep, vicaris te 's-Gravenhage. Geref. gemeenten Beroepen te Borsselen M. Blok te Rot terdam-C. Ds. E. A. v. Amerongen In de leeftijd van 48 jaar is te Delden overleden ds. E. A. v. Amerongen, Ned. Hervormd predikant aldaar. Ds. Van Ame rongen aanvaardde in 1934 het predik ambt te Buurse. In 1945 vertrok hij naar losser en in 1948 werd hij predikant te Delden. Acht maanden gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist legen de 37-jarige violist J. W. uit Amsterdam wegens het doen van valse aangifte en het oplichten van een verzekeringsmaatschappij. In Augustus 1952 reisde W. met zijn verzekerde viool in gezelschap van een dame van Amster dam naar Den Haag. W. legde zijn instru ment in het bagagenet en nam daarna in een andere coupé plaats. In Haarlem ver liet de vrouw met de viool de trein en toen W. in Den Haag arriveerde, deed hij direct aangifte van de „diefstal" bij de politie. Ook de verzekeringsmaatschappij werd in gelicht over de vermissing en de violist kreeg f 1500 uitbetaald. Vier weken latei- kreeg hij van de vrouw zijn viool terug. Pas een jaar later is de geënsceneerde diefstal uitgekomen. De vrouw is onlangs wegens medeplichtigheid veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke gevange nisstraf. De rechtbank zal op 28 Januari vonnis tegen de violist wijzen. In de ouderdom van vijfenzeventig jaar is Donderdagavond overleden mr. dr. Ph. B. Libourel, notaris en advocaat te Delft. De heer Libourel werd 14 October 1878 te Raamsdonk geboren. In 1898 slaagde hij voor het examen voor candidaat-notaris en een jaar later werd hij benoemd tot surnumerair der registratie. In 1902 kwam hij op het notariskantoor van mr. J. A. F. Coeberg te Leiden als candidaat-notaris. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit te Leiden rechtswetenschap. In 1905 promo veerde hij op het proefschrift „Schenkin gen". Van 19061917 was mr. dr. Libourel privaat-docent in het notariële en fiscale recht aan de Leidse universiteit. Op 28 De cember 1916 werd hij benoemd tot notaris te Delft. Hij is gedurende een twintigtal jaren voorzitter geweest van de Broeder schap van Notarissen in Nederland, die hem tot erelid benoemde. Van de oprich ting af was hij juridiisch adviseur van hel Algemeen Nederiandsch Persbureau A. N. P. Mr. dr. Libourel is plaatsvervangend kantonrechter te Delft geweest, lid van het Internationaal Juridisch Instituut, presi dent-commissaris van de n.v. Oliefabrieken Calvé-Delft en verscheidene jaren curator en voorzitter van het curatorium van het Delftse gymnasium. Hij heeft enige her drukken bewerkt van Sprenger van Eijck's „Wetgeving op het Notarisambt". Van zijn hand verschenen verder verscheidene bro chures en artikelen in tijdschriften en weekbladen, ook op historisch gebied, o.a. een monografie over Mary Stewart, de koningin van Schotland. De schrijver toon de ook daarin zijn grote begaafdheid en veelzijdigheid. Mr. dr. Libourel was ridder in de Orde van de Nederlandsche Leeuw. De teraardebestelling is bepaald op Dinsdag 19 Januari op de R.K. begraaf plaats te Delft na een kerkelijke uitvaart dienst welke om half elf 's morgens wordt gehouden in de Sint Hippolytuskerk aan de Voorstraat te Delft. Het Centraal Bureau voor de Statistiek zal binrver^ort een begin maken met een telling van'het Nederlandse ambacht. Met deze eerste complete telling van het am bacht wordt beooed een zo volledig moge lijk overzicht te verkrijgen van de omvang en de betekenis van het ambacht in Neder land. Men rekent met een telperiode van vijf jaar. Begonnen wordt me: de groepen schoen'h er stellers, maat kleermakers en schilders. Totaal omvatten deze groepen ongeveer 30.000 bedrijven. Daarna volgen de metaalverwerkende ambachten. De beantwoording van de door het C.B.S. te stellen vragen is wettelijk verplicht doordat de Wet op de Economische Sta tistieken krachtens beschikking van de mi nister van Economische Zaken van 13 Januari 1954 van toepassing is verklaard op de ambachtsstatistiek. B. en W. van Zandvoort stellen de raad voor, de nieuwe openbare lagere school, verrezen in plan-Noord aan de A. J. van der Moolenstraat, Dr. Albert Plesman school te noemen. Deze school zal op 1 Februari in gebruik worden genomen. In hun toelichting wijzen B. en W. er op, dat de bestaande openbare scholen genoemd werden naar figuren uit het nationaal ver zet gedurende de bezettingsjaren. Het col lege is echter van mening, dat aan de derde openbare lagere school de naam behoort te worden gegeven van een persoon, die om zijn bijzondere kwaliteiten van karakter, geest en verstand en zijn uitnemende ver diensten voor ons vaderland een nationale figuur is geworden, waaraan de herinne ring bij de jeugd levendig behoort te wor den gehouden. Het Is niet de bedoeling van de Ne derlandse Spoorwegen het reizigersvervoer op het traject Dieren-Apeldoorn te hervat ten. De nieuwste uitvinding is de glijschoen. Glijschoenen worden als ski's, waar ze veel van weg hebben, ondergebonden. Om te glijden hoeft men niet van de grond op te springen, noch te lopen, men behoeft de voeten slechts afwisselend op te heffen, waardoor een veer, aangebracht achter de voet, wordt opgewonden. De glijschoen glijdt dan naar voren. Foto: De uitvinder, de Duitser Albert Winzen, bindt zijn glijschoenen onder. BONN (United Press). Een vertegen woordiger van het West-Duitse ministerie van verkeer, dr. Seierman, bevindt zich op het ogenblik in Bern voor een bespreking over het Rijnscheepvaartgescliil met de Zwitserse regering. Aangenomen wordt dat dr. Seierman ei- hoofdzakelijk belang in stelt te weten wat tussen Zwitserland en Nederland overeen gekomen is ten aanzien van het geschil, toen de Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat, J. Algera, verleden week een bezoek bracht aan Bern. Het conflict trad aan het licht toen de West-Duitsers, met stilzwijgende zo niet openlijke steun van de geallieerde bezet- tingsautoriteitcn, het besluit namen Zwit serse en Nederlandse Rijnschepen te ver bieden vrachten in Duitse havens op te nemen, wanneer dergelijke vrachten ook weer in Duitse havens gelost moesten wor den. Zwitserland en Nederland stellen zich op het standpunt dat dit een schending is van het recht op vrijheid op de rivier, een beginsel dat in acht is genomen tot aan het begin van de tweede wereldoorlog. Achter het Duitse standpunt bevinden zich veel eerder economische dan politieke redenen, en de Duitsers wijzen er op dat de Nederlanders cn Zwitsers vrachten laden tegen lagere tarieven dan welke de Duit- scher berekenen. De Duitse Rijnscheepvaartmaatschap- De 42-jarige huisvrouw H. M. van R.- M. uit Leiden stond gist,eren.voor de Haag se rechtbank terecht, omdat zij op 3 Octo ber zou hebben getracht haar echtgenoot met gas van het leven te beroven. Volgens de tenlastelegging heeft zij, toen haar man, na het vieren van de 3de Oc tober dronken thuis kwam, de gaskraan open gezet met het doel hem uit de weg te ruimen. Al langer dan twintig jaar leefde het echtpaar als kat en hond, bijna dagelijks kwam de man dronken thuis, om dan, na heftige ruzies met zijn vrouw, haai en de kinderen te mishandelen, waarbij hij soms het meubilair kort en klein sloeg. Ook op de morgen van 3 October, toen de gehele stad in feestvreugde verkeerde, maakte de man weer ruzie met zijn vrouw. Even later verliet hij het huis, om deel te nemen aan de feestviering op straat en in de café's. Toen hij des avonds weer terugkwam, was hij weer onder de in vloed van sterke drank, waardoor het ge kijf weer losbarstte. Even later legde de beschonken man zich op twee stoelen te slapen. De vrouw draaide de gaskraan open en sloot ramen en deuren. Met het vijfjarig zoontje begaf zij zich naar een buurvrouw, die direct bemerkte, dat zij bijzonder ze nuwachtig was. Zij ging kijken en kwam bijtijds tussenbeide om hem te redden. Ter zitting bleek dat de gaskraan al eens eer der open was gevonden, terwijl de man sliep. Het psychiatrisch rapport beschreef de verdachte als debiel en in belangrijke mate verminderd toerekeningsvatbaar. De officier van justitie eiste tegen haar een gevangenisstraf van een jaar en zes maan den en ter beschikking stelling van de re gering. pijen werken hoofdzakelijk met vooroorlogs materiaal en voelen de druk der concur rentie van schippers die met moderne uit rusting werken. Evenzeer zien de Duitse schippers zich geplaatst tegenover de con currentie van de Duitse spoorwegen en reeds enige tijd pogen zij een verlaging te bewerkstelligen van de subsidies die dé regering verstrekt aan de spoorwegen die door de overheid worden geëxploiteerd. De zwakke positie van de Duitse Rijn scheepvaart kwam onlangs duidelijk tot uiting, toen een Amerikaanse zakenman het besluit nam een vloot van ruim dertig aken in West-Duitsland le laten bouwen. De West-Duitsers gingen gretig op het plan van de Amerikaan in, omdat dit zowel han- deJsbedrijvigheid als buitenlandse valuta in Duitsland zou brengen. Maar toen de Ame rikaan met het voorstel kwam de nieuwe, snelle vaartuigen op de Rijn te gaan' ex ploiteren, waren de Duitsers in het geheel niet enthousiast over deze zaak. De Amerikaan kreeg zijn vergunning om zijn schepen op de Rijn te laten varen pas nadat de regering der V.S. zich met het geval was gaan bemoeien. De Verenigde vergadering van het hoog heemraadschap Rijnland heeft op 13 Janua ri een korte bijeenkomst gehouden. Hierin kon vooreerst worden medege deeld, dat de heer jhr. mr. L. M. E. von Fisenne te Warmond, periodiek aftredend als hoogheemraad, is herbenoemd, hetgeen door de vergadering met instemming is vernomen. Ter financiering van kapitaalswerken is een geldlening groot anderhalf millioen gulden aangegaan met een looptijd van twintig jaar en een rente van 3 procent, koers van uitgifte 101 procent. De vroeger genomen besluiten inzake het verlenen van bijdragen voor boezem- waterkerehde polderkaden uit Rijnlands kas zijn gewijzigd in dier vroege, dat deze bijdragen alleen op verbeteringswerken, niet op onderhoudswerken betrekking zul len hebben. Deze wijziging was nodig, daar Gedeputeerde Staten van Noordholland een toezicht van Rijnland op poldcrkaden, zoals uit een subsidiëring voor onderhoud zou kunnen voortvloeien, niet wensen. Tenslotte is besloten tot toepassing der algemene 5 procent salarisverhoging. 59 6. Mopperend startte de chauffeur de racewagen en Pat O'Nozel dook weer on opvallend terug in zijn schuilplaats ach terin. „Waarom wilde u zo graag met een rubber steeksleutel op uw hoofd geslagen worden?", vroeg Panda na enig stilzwijgen. „Omdat ik liever geen klap met een stalen steeksleutel krijg, natuurlijk!", antwoord de de chauffeur. Panda overdacht dit ant woord even in stilte. Het leek logisch: rub ber is zachter dan staal, dus een klap met rubber gereedschap is minder pijnlijk. Maar de vraag bleef, waarom de chauffeur eigenlijk op zijn hoofd geslagen wilde war den, zij het dan met rubber steeksleutels. Panda wilde deze vraag juist aan de zon derlinge chauffeur voorleggen, toen deze plotseling uitriep: „Verdraaid! Daar staat nog een lifter! Zou ik misschien de ver keerde hebben opgepikt?!" Met veel rem- geknars bracht hij de wagen tot stilstand bij een ongunstig uitziend individu, dat smekend met zijn duim had gewuifd en vroeg kort: „Wat wil je?" „Dat is nogal duidelijk", dacht Panda, „die vent wil meerijden!" Maar tot zijn verbazing strek te de lifter een lange arm pit en verzocht. „Vlug, geef me de rubber steeksleutel, dan zal ik je er een dreun mee op je schedel geven!" ADVERTENTIE voorkomt en geneest Geen snoepje, maar.helpt Honds. Een West-Duits avondblad is een compagne begonnen tegen het slachten en eten van honden in West-Duitsland. Volgens het blad „Bild" worden er te München en andere plaatsen in West- Duitsland honden geslacht om ze te eten. Er is geen wettelijke bepaling op grond waarvan degenen die zich hier aan schuldig maken „kunnen worden vervolgd, aldus „Bild". Het blad doet een beroep op alle hondenliefhebbers parlementsleden te verzoeken om maat regelen tegen „een dergelijke wreed heid". Aandrang. Sir GLdwyn Jebo, de leider van de Britse delegatie bij de UNO, heeft in een rede in de John Hopkins universiteit te Baltimore (V.S.) aange drongen op toelating van communis tisch China tot de UNO. De huidige ver tegenwoordiging van China in de UNO is slechts een soort symbolische, aldus Sir Gladwyn, die wees op de moeilijk heid om buiten de UNO om met een dergelijke grote mogendheid te onder handelen. Hulde. De Franse Nationale Vergadering heeft de radicaal Edouard Herriot uit geroepen tot haar ere-voorzitter voor het leven. De nieuwe voorzitter, André le Troquer, zeide dat Edouard Herriot de voorzittersstoel vele jaren met onver gelijkelijk overwicht en brillance had bezet. De Kamer zou zichzelf eer aan doen, door hulde te brengen aan een van onze grootste parlementariërs, die voor ons een meester, een gids en een voorbeeld zal blijven. Protest. De gemoederen in Denemarken zijn thans zeer bewogen naar aanlei ding van de vrijlating van zes Duitse oorlogsmisdadigers, die oorspronkelijk tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld waren. De regering heeft hier omtrent reeds ongeveer 20.000 protest brieven c-ntvangen. Heden zou het in het parlement tot een debat over deze kwestie komen. Men neemt aan, dat het een zeer lang debat zal worden, waarbij alle aspecten van de zaak belicht zullen worden. Oog. Een 68-jarige Australische afbeider te Brisbane, die vier jaar lang blind is ge weest, kreeg enige tijd geleden in het ziekenhuis bezoek van een 31-jarige slager, Phil Trevor, die hem zeide: „Ik hoor, dat je een oog nodig hebt. Je kunt er een van mij krijgen". De ar beider, Tom Dilks, bood als tegen prestatie een grote som gelds aan, maar de slager sloeg dit af. Men had hem gezegd, dat hij het gebruik van zijn ene oog, tengevolge van een gezwel, toch zou verliezen. Het oog werd over geplant en dezer dagen kon Tom Dilks zijn weldoener zien. Hoog niveau. De Russische eerste-minister, Malenkov en andere leiders hebben per soonlijk deelgenomen aan de debatten op verkiezingsbijeenkomsten in enkele wijken van Moskou, aldus meldde de Russische pers. Ook de presi dent van de Sovjet-Unie, maarschalk Worosjilov, en de minister van Buiten landse Zaken, Molotov, namen aan der gelijke debatten deel. Verder noemt de Russische pers maarschalk Boelganin, Kaganowitsj, Kroesjitsjev en Mikojan. De bijeenkomsten' stonden, aldus de „Pravda", op een hoog idealistisch ni veau van vérstrekkende critiek en zelf- critiek. Gewichtig. Om te verhinderen, dat zijn volgelingen hun huizen te lang onver zorgd moeten achterlaten zal de Aga Khan in Augustus niet alleen in Dar Es- Salaam, maar ook te Mombasa en Ka- pala met platina worden gewogen. Alle drie plaatsen liggen in Oost-Afrika. Dit wegen heelt plaats bij het zeventig jarig jublieum van de Aga Khan als leider van de Mohammedaanse secte der Ismailieten. De Aga Khan ontvangt bij deze plechtigheid zijn gewicht in platina. Men schat de waarde van de benodigde hoeveelheid platina op 2.500.000 gulden. De 30.000 Oost-Afri kaanse Ismailieten hebben dit bedrag reeds bijeengebracht. Auto's Iets meer dan de helft van de auto's, die in België jaarlijks worden verkocht, wordt in eigen land gemonteerd, In 1949 telde het Belgische autopark 350.948 auto's, een aantal dat in 1935 was gestegen tot meer dan een half millioen. Arrestatie. Te Port au Prince (Haiti) zijn Donderdag 17 personen aangehouden, waaronder twee parlementsleden, ver dacht van samenzwering tegen de bin nenlandse veiligheid van de staat. Bij huiszoekingen zouden vuurwapens en pamfletten waarin arbeiders tot staking en militairen tot opstand werden opge roepen, zijn gevonden. De aigemene toe stand in het land is rustig. NIGE tijd geleden hebben we op deze plaats eens gesproken over de gewel dige hoeveelheden water die op een warme dag via de bladeren van een boom worden verdampt en daarbij is tevens de opvat ting uitgesproken dat de boom in de herfst zijn bladeren móet laten vallen, omdat hij anders gedurende de wintermaanden van dorst zou sterven. Maar ondanks deze voor- Het vochtige klimaat rondom de boom heeft echter nog andere oorzaken dan al leen de verdamping. In de eerste plaats wordt de ondergrond aanzienlijk minder door de zon bestraald dan de bodem in het vrije veld, maar bovendien worden de uitstraling en de uitwaseming van de grond belet, zodat onder bomen een veel gelijkmatiger, vochtige atmosfeer heerst ■orgsmaatregelen staat de waterhuishou- dan op open terreinen. Deze factoren ver- ding van een plant gedurende de wintertijd toch niet geheel stil, al zijn de vochtverplaatsing en de verdamping aanzienlijk geringer dan in de zomermaan den. Deze verdamping is oorzaak dat de plant altijd als het ware- omgeven is door een vochtig, lokaal klimaat dat duidelijke afwijkingen kan vertonen in vergelijking met de om ringende atmosfeer. Wanneer bomen mas saal opeen staan, zoals bijvoorbeeld in een bos, is het verschil van het klimaat in het bos. vergeleken met dat op het vrije veld, heel gemakkelijk waar ie nemen. Maar ook al slaan de bomen niet dicht op el kaar, dan nóg behoudt de boom een eigen temperatuur en blijft hij omgeven door een eigen vochtige sfeer. De temperatuur in het hart van een boom verschilt dikwijls aan zienlijk met die van de omgeving, is in de winter meestal warmer en in de zomer vaak kouder dan de omringende lucht. Bij strenge vorst kan de temperatuur in de stam weliswaar dalen tot ongeveer hel vriespunt is bereikt, maar verdere daling wordt door het mechanisme in de levende cel belet. "N klaren, waarom het onder bomen altijd zo vochtig is, zodat bijvoorbeeld rieten da ken die door bomen over welfd worden, vaak een mosvegetatie vertonen. Maar daar blijft het niet bij, want de onder bomen geplaatste huizen kunnen zich vaak nog door andere verschijnselen kenmer ken, zoals bijvoorbeeld kletsnatte schoor stenen, of behangsels die in royale lappen langs de muren neerhangen. Als glorieus voordeel slaat daar echter tegenover, dat bij dooi de sneeuw onder bomen veel snel ler tot een zachte brei wordt omgetoverd, zodat we zeker niet kunnen beweren dat bomen rondom het huis uitsluitend nade len meebrengen. Alhoewel de bij storm afgerukte takken, die ruw op het dak of tegen de ruilen worden gesmakt wel enig ongerief kunnen veroorzaken. Via deze storm belanden we dan als vanzei] bij de depressies, waarvoor De Bilt ons dagelijks zo zorgzaam waarschuwt, doch waarvan een aandachtige lezer de oorzaak wel eens wil weten. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2