Uitgaan in Haarlem Chefarine Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden „Kleine staten bevolken de wereld als fietsers Den Haag" Lezing over de taak der kleine landen 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Helsinki nam afscheid van A. J. Th. van der Vlugl ^Hoe is het ontstaand VRIJDAG 15 JANUARI 1954 3 MINISTER LUNS: Verdwijning van zevenjarig meisje opgehelderd Amsterdammer bedroog drie meisjes Begrafenis Emmy Arbous Raad der Friese Beweging is allerminst tevreden Ontsm etter zou vrouw hebben vergiftigd President en premier van Finland bij de baar Veiligheidsraad stelt debat over Israel uit Philippijns vliegtuig verongelukte bij Rome Substituut-officier van justitie greep indringer Dit woordTEREN Jachtopzieners gingen zelf stropen Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 14 Januarij 1854 De Amsterdamse Universiteitsvereniging voor Den Haag en omstreken heeft vandaag in het Parkhotel in de Residentie een bij eenkomst gehouden ter gelegenheid van de 322ste Dies van de Amsterdamse uni versiteit. Op deze bijeenkomst heeft de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns gesproken over „De kleine staat". „De geschiedenis is nooit logisch", zeide hij. ..Na de beide wereldoorlogen, die onze generatie heeft meegemaakt, hebben wij een krachtige opbloei van het instituut der kleine staten gezien. Na de Tweede Wereld oorlog sprongen nieuwe kleine staten bij tientallen te voorschijn. Vooral in Azië en het Midden-Oosten. Het zelfbeschikkings recht viert hoogtij als nimmer tevoren en het proces is nog in volle gang. De kleine staten bevolken de vergaderingen van de Verenigde Naties met een zestigvoudige souvereiniteit. Men kan zeer wel betogen", aldus de minister, „dat wij leven in de lente der kleine staten, die de wegen der wereld bevolken als de fietsers de straten van Den Haag". Volgens minister Luns komt de stem der wetenschap onze verwarring over de be doelde tegenstrijdigheid nog vergroten. Prof. Toynbee betoogt namelijk dat niet alleen kliene staten onmogelijk zijn, maar ook dat er geen grote staten meer zijn. Thans zijn er van de acht grote staten, aldus Toynbee, nog slechts twee grote mo gendheden in de oude zin van volstrekte souvereiniteit en zelfgenoegzaamheid over: de V.S. en de Sovjet-Unie. „En hiermee", aldus de minister, „is ons probleem gesteld: door de geschiedenis ge- geven en door de wetenschap gediagnosti- seerd: kleine staten zijn onbestaanbaar en niettemin is de wereld er vol van". De les, die men in een land als Neder land hieruit geleerd heeft, is tweeërlei. In de eerste plaats is er op militair en econo misch gebied een toegenomen afhankelijk heid, welke dwingt tot internationale sa menwerking als nimmer tevoren. De tijd der neutraliteit is voorgoed voorbij en de consequenties moeten worden aanvaard in een actieve buitenlandse politiek en het aangaan van vele verplichtingen. Ander zijds is een kleine staat er zich tegenwoor dig van bewust, dat ook zijn verantwoor delijkheid is toegenomen. „Het is duide lijk, dat een klein land zich bepaalde zelf beperkingen moet opleggen", zo zeide mi nister Luns verder. De kleine staten mogen internationale samenwerking niet doen stagneren. Er is alle reden voor de kleine landen zich dit goed in te prenten. In de UNO bijvoorbeeld, is het overwicht der relatief kleine landen veel te groot en één van de redenen, waarom deze organisatie zo moeilijk tot vruchtbare besluiten kan komen, is gelegen in het feit, dat er te veel kleine landen zijn die zich onvoldoende zelfbepei-king opleggen en onvoldoende in ternationale discipline betrachten. Azië en Europa De minister belichtte voorts het probleem der onder-ontwikkelde landen in Azië, die, waar zij kortelings zelfstandigheid verwier ven, nu sterk aan hun souvereiniteit vast houden. Tezelfder tijd hebben de Euro pese landen en zelfs de grootste Europese landen ervaren, dat zij militair en econo misch zichzelf niet langer kunnen bedrui pen en afhankelijk zijn geworden van hulp van buiten. Terwijl dus de grote Europese landen in de practijk bereid zijn talrijke inbreuken op hun souvereiniteit te- aan vaarden, omdat de omstandigheden in de twintigste eeuw dit vereisen, dreigt het gevaar dat de kleine Aziatische landen zich vastbijten in een souvereiniteits-con- ceptie van de negentiende eeuw. ADVERTENTIE De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablei Chelarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Tezamen werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. Voor de kleinere West-Europese landen is in de afgelopen jaren het volgende pro bleem gerezen. Al deze landen zijn ervan overtuigd, dat internationale samenwer king onvermijdelijk en nodig is, en zij hebben ook grote offers gebracht om op militair en economisch terrein hun samen werking tol: een succes te maken. De er varing heeft echter geleerd, dat bij vol ledig behoud der souvereiniteit en samen werking van inter-gouvernementeel karak ter de resultaten onder de maat blijven van hetgeen de nieuwe omstandigheden soms vereisen. De O.E.E.S. en de E.B.U. hebben zeer grote verdiensten gehad voor het herstel van de economische gezondheid van Europa. Maar zij kunnen van Europa niet een efficiënte economische machine maken. Inter-gouvernementele samenwer king misschien leidt tot 75% van het be oogde effect, maar nooit tot 100%. Het gaat er mee als met de liberalisatie van het handelsverkeer: de laatste'25% zijn beslis send, maar die doen ook het meeste pijn. ,,In dit alles begint zich de omtrek af te tekenen van een mogelijke Europese federatie. Het is nog te vroeg om te zeggen, of dit zal lukken en of de landen bereid zullen zijn de consequenties van dit proces te aanvaarden. Maar het is wel een teken, dat de tijd der kleine staten in hun oude vorm voorbij is en dat naar nieuwe vormen van samenleving wordt gezocht", aldus minister Luns. Tegen de 43-jarige electricien A. J. H. W. uit Rotterdam heeft de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank drie jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regering geëist wegens vrij heidsberoving van een elfjarig buurmeisje in de zomer van 1952. Hij had, naar hij toegaf, het meisje in zijn huis op een stoel vastgebonden en haar een prop in de mond gestopt, omdat hij een foto van haar wilde maken. Een der buren van W., een adjudant van politie, had later het meisje uit W.'s huis zien komen met haar moeder en met de vrouw van de verdachte. Bij een onder houd met deze twee vrouwen was aan het licht gekomen dat in October 193 een zeven jarig meisje was verdwenen, nadat het de woning van de verdachte was bin nengegaan. De president van de rechtbank stelde W. ook enige vragen over deze zaak. W. verklaarde dat het meisje, toen het bij hem op bezoek was, een kan had gebroken. Hij was daardoor zo kwaad geworden dat hij het kind een klap had gegeven, waardoor het ergens tegenaan gevallen was. Deze val bleek dodelijk geweest te zijn. W. had daarna het lichaam onder de vloer van zijn huis begraven. Dit feit kon niet meer worden vervolgd, omdat het verjaard is. Op 28 Januari zal de rechtbank uitspraak doen. De recherche van het politiebureau Leidisepleim te Amsterdam heeft de 30- jarige, zich ingenieur noemende E. H. P. uit de hoofdstad gearresteerd onder ernsti ge verdenking van huweliikszwendel. De man heeft als amahuensis op een labora torium gewerkt. In Mei 1953 kwam hij uit de gevangenis, waar hij een vonnis van VA jaar had uitgezeten wegens een oplichting in Blocmendaal. Een maand later, in Juni. maakte hij in het Bosplan bij de hoofdstad kennis met ,en 30-iarige vrouwelijke kan toorbediende uit Amsterdam. P. g?.f zich uit voor ingenieur werkzaam bij General Motors. De kennismaking met het meisje verliep bijzonder vlot. Al spoedig werd dan ook over trouwen gespreken. Zo ver is het nooit gekomen. Het meisje is echter al haar zo zuinig opgespaarde geld, dat zij in gedeelten aan haar „aanstaande man" gaf, kwijt geraakt. Tezelfdertijd knoopte P. relaties aan met ,een 25-jarige verpleegster uit een zenuwinrichting te Ermelo en korte tijd daarna trad hij in relatie met een 29- jarige vrouwelijke kantoorbedaende uit een klein plaatsje in het Oosten van het land. Het is de Amsterdamse geweest, die nadat zij haar droom in rook had zien vergaan, P. bij de politie heeft aangegeven. De po litie vermoedt dat het aantal slachtoffers van de „ingenieur" zich niet tot dit drietal beperkt. Enige honderden vrienden en bekenden, voornamelijk uit kringen van toneel, caba ret en radio, waren gisteren naar de Noor der Begraafplaats in Hilversum gekomen om de laatste eer te bewijzen aan de deze week overleden actrice Emmy Arbous. On der hen bevonden zich alle leden van het gezelschap van Wim Sonneveld, waarvan de actrice lange tijd deel uitmaakte, voorts Henriëtte Davids, Janny van Oogen, Ary van Nierop, Wim lbo, Willy van Hemert en vele anderen onder wie diverse leden van de hoorspelkern van de Nederlandse radio Unie. Tientallen bloemstukken dekten de baar. Er werd niet gesproken. Emmy Arbous had voor haar overlijden de wens te ken nen gegeven, dat slechts Wim Sonneveld aan het graf een dankwoord zou uitspre ken. De Raad van de Friese Beweging heeft een verklaring afgelegd naar aanleiding van de brief die door de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie is gericht aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer over de Friese kwestie. De raad spreekt zijn erkentelijkheid en waardering uit voor de wettelijke erken ning van het Fries als taal van rechts^ en ambtelijk verkeer en stelt met dankbaar heid vast, dat daarmee het Fries thans ook een rechtsbasis zal verkrijgen in de Ne derlandse wet. De raad maalct echter tegen verscheidene in de brief aangekondigde regelingen ern stig bezwaar, omdat daarin zoveel voor waarden en beperkingen worden gesteld voor het gebruik van het Fries in het amb telijk en rechtsverkeer. In feite gaan de positieve toezeggingen niet verder dan de wettelijke vastlegging van datgene, wat sedert enige tijd door rechters, overheids personen en overheidsorganen reeds stil zwijgend aanvaard of op eigen verant woording en volgens eigen wetsinterpre tatie werd uitgevoerd. De mondelinge re gelingen sluiten het gevaar in, dat de strijd voor het recht van Frieslands volk en taal niet slechts kan gaan tegen de willekeur of tegen de foutieve wetsinterpretatie van bepaalde personen, maar noodgedwongen gericht zal worden tegen de wet zelf. De Raad van de Friese Beweging pleit' met grote aandrang voor de indiening en aan vaarding van wetsvoorstellen „waarin het positieve karakter van de wettelijke er kenning van het Fries als taal van ambte lijk en rechtsverkeer aanmerkelijk duide lijker uitkomt, waarin de gevaarlijke en overbodige hindernissen, welke in de mi nisteriële brief een royale oplossing nog in de weg staan, worden weggeruimd, waarin het Friese volk meer bescherming van recht wordt geboden en waarin niet slechts in schijn, maar inderdaad sprake kan zijn van gelijkgerechtigdheid der twee in Fries land gesproken talen". Een gevangenisstraf van twaalf jaar met aftrek heeft de officier van justitie bij de Rotterdamse Rechtbank geëist tegen de 55-jarige A. F. W. uit Rotterdam. Deze stond terecht omdat hij gepoogd zou heb ben zijn vrouw door vergiftiging van het leven te beroven. Dit werd echter door medisch ingrijpen voorkomen. De man, die zeide geen gelukkig huwelijk te hebben, was als ontsmetter werkzaam bij de ge meentelijke ontsmettingsdienst en op een dag nam hij een flesje mee naar huis, dat hij op zijn werk had gevuld met rattengif, een oplossing van thalliumsulphaat. In Maart deed hij het vergif twee maal in de -soep van zijn vrouw. Toen opeens, zo ver klaarde de man, drong tot hem door hoe gemeen hij had gedaan. Na drie en een halve week moest de vrouw in het zieken huis worden opgenomen, waar men na onderzoek de vergiftiging constateerde. De dood kon worden voorkomen, hoemei de geneesheer-directeur het ergste had ge vreesd. Voorstel van prins zu Löwenstein De liberale afgevaardigde in de West- Duitse Bondsdag prins Hubertus zu Lö wenstein heeft aan al zijn collega's voorge steld, dat zij zich schriftelijk verplichten tot vrijwillige aanmelding voor deelneming aan militaire oefeningen, wanneer er een maal Duitse troepen op de been zullen zijn. De jonge Duitsers, die straks voor dienstplicht zullen worden opgeroepen, mogen volgens de prins niet de indruk hebben, dat de Bondsdagleden het bewape- ningsbesluit met licht gemoed genomen hebben omdat ze zelf toch vrijwel allen boven de leeftijd zijn. HELSINKI. In de oude kerk van Hel sinki is Donderdag een uitvaartdienst ge- houdqp voor de heer A. J. Th. van der Vlugt, in leven buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Nederland bij de Finse regering en deken van het corps diplomatique te Helsinki. Er was veel be langstelling voor de uitvaartdienst. Onder de aanwezigen bevonden zich pre sident en mevrouw J. K. Paasikivi, die zich, onder het spelen van muziek van de Ne derlandse componist J. P. Sweelinck, naar hun zitplaatsen begaven. Nadat een Fins koor had gezongen, hield aartsbisschap Umari Salomies een uitvaart- rede, waarin hij herinnerde aan de liefde, die wijlen Van der Vlugt voor Finland heeft gevoeld. Daarop werd opnieuw ge zongen. Nadat bloedverwanten van de overleden gezant kransen op de lijkkist hadden ge legd, begaf president Paaskivi zich naar de baar, waarop hij eveneens een krans legde. Vervolgens hield miriister-president Sa- kari Tuomioja een toespraak, waarin hij de laatste groeten van de Finse regering aan de overleden diplomatieke vertegen woordiger van Nederland overbracht. De huidige deken van het corps diplo matique te Helsinki, de Zwitserse gezant Roy Ganz, sprak tenslotte namens dé bui tenlandse diplomaten te Helsinki. De uit vaartdienst werd besloten met het spelen van een psalm. Onder de tonen van Chopins begrafenis- mars werd daarop de lijkkist door mili tairen van het garnizoen van Helsinki naar een gereedstaande auto gedragen, waarna het stoffelijk overschot naar het vliegveld werd vervoerd, om vandaar, via Stock holm, naar Nederland te worden gevlogen. NEW LORK (Reuter) De Veiligheids raad zou gisteren vergaderd hebben ter be spreking van het geschil Syrië en Israel over bevoeliïngswerken, die Israel in de ge demilitariseerde zóne langs de Jordaan aan het uitvoeren was. Het werk aan het gepro jecteerde kanaal is thans, hangende de be slissing van de raad, gestaakt. De bijeenkomst van de raad is echter uit gesteld tot volgende week Donderdag, naar verluidt op verzoek van de vertegenwoor digers van Groot-Brittannië. Frankrijk en de Verenigde Staten, die willen dat eerst nieuwe besprekingen worden gevoerd over een door hen ingediende resolutie. In deze resolutie wordt voorgesteld dat generaal-majoor Bennike, chef van de staf der commissie van toezicht van de UNO in Palestina, gemachtig zal worden te pogen het geschil te regelen. Generaal Bennike zou, binnen negentig dagen na het ontvan gen van deze opdracht, bij de Veiligheids raad verslag over het resultaat zijner be moeienissen moeten uitbrengen. De Arabische staten en de Sovjet-Unie hebben zich tegen deze Westelijke resolutie gekant. De Sovjet-afgevaardigde Wysjinski heeft te kennen gegeven haar mogelijk door een veto te zullen treffen. Een sub-comrhisise van de politieke com missie van de Arabische liga heeft een op roep van de UNO tot het houden van rechtstreekse onderhandelingen tussen Jor danië en Israel over de grenskwestie ver worpen. Volgens een woordvoerder zag men in het beroep van de UNO een poging, om de Arabische staten een voor een tot het slui ten van vrede met Israel te bewegen, en dit zou slechts ten voordeel van Israel zijn. ROME (Reuter). Zoals wij gisteren al in een deel van onze. editie meldden, heeft zich aan boord van een uit Manilla naar Londen vertrokken viermotorige ,.D.C. 6" van de Philippijnse luchtvaartmaatschap pij op ongeveer drie kilometer van de luchthaven van Rome en circa dertig meter boven de grond, een ontploffing voorge daan, waardoor het toestel op een stuk onbebouwde grond van een Romeinse voorstad is neergestort. De zestien inzit tenden, zeven passagiers en negen leden van de bemanning, zijn allen om het leven gekomen. Ooggetuigen hebben verklaard het vlieg tuig kort voor het ongeluk met een bran dende motor te hebben zien rondcirkelen, op zoek naar een plaats om te kunnen lan den. Daarna streek het rakelings over de daken van een groot blok in aanbouw zijn de woningen heen en stortte vervolgens omlaag. De substituut-officier van justitie te Zwolle, mr. J. H. J. Brantjes, heeft een gevangenisstraf van twee weken gevorderd tegen een indringer, die hij in Mei van het vorige jaar te Hattem iri de tuin van zijn buurvrouw in de kraag had gevat. De politierechter te Zwolle kon zich verenigen met deze eis. Op een nacht werd mr. Brantjes, die te Hattem woonachtig is, opgebeld door zijn buurvrouw, die hem zeer verschrikt mede deelde dat er een man in haar tuin rond sloop. Hij ging eens poolshoogte nemen, ge wapend met zijn pistool en ontdekte inder daad de indringer. Een paar schoten in de lucht joegen de man schrik aan. Hij liet zich inrekenen. De man, de 27-jarige fabrieksarbeider L. G. v. d. W. uit Hattem verklaarde tegen de politierechter dat hij niet had willen in breken maar dat louter nieuwsgierigheid hem ertoe had gebracht eens in de tuin te neuzen. De oudste betekenis, die ook in het Duitse „zerren" wordt aangetroffen, is: scheuren. Iets met de tanden teren is dus eigenlijk: iets met de tanden kapot maken. Daaruit ontstaat natuurlijk: iets opeten, iets nuttigen. In het Zaans is nog de zegswijze bekend: weinig volk, lekker teren, wanneer bij een feestje minder mensen aanwezig zijn dan waarop men had gerekend. Verder kennen wij: teren op iets, in de zin van: van een voorraadje leven. Van dieren en ook van mensen zegt men: hij teert op zijn vet. Het zelfstandig naamwoord bii. dit werkwoord is tering, zowel in de bete kenis van: wat men verteert (de tering naar de nering zetten), als in die van: ziekte die de mens verteert, die zijn ^krachten sloopt. 'n j$tje doet wonderen VRIJDAG 15 JANUARI Stadsschouwburg: „Colombe", Haagsche Comedie. 8 uur. Concertgebouw: Noordhol lands Philharmonisch Orkest, 8 uur. Nas- sauplein 8: Theosofische Vereniging; spre ker N. I. G. Borsten, 8 uur. Hotel „De Leeu werik": Demonstratie patroontekenen, 8 uur. Noorderkapel: Bijbellezing, 8 uur. Luxor: „Welkom Mr. Marshall", alle leeft., 7 en 9,15 uur. Rembrandt: „De zeven hoofdzon den", 18 jaar. 6.45 en 9.15 uur. City: „Jungle Jim en de Tijgerafgod". 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: ..By the light of the silvery moon", alle leeft.. 8.15 uur. Palace: ..Schan daal om een kind", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: ,,'n Dorpsschandaaltje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jolanda, de dochter van de zwarte piraat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De luchtslag om Japan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 16 JANUARI Stadsschouwburg: „Hart tegen hart", De Nederl. Comedie. 8.15 uur. Luxor: „Welkom Mr. Marshall", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De zeven hoofdzonden", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: „Jungle Jim en de tijgerafgod", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „By the light of the silvery moon", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palac-e: ..Schandaal om een kind", alle leeft., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: ,,'n Dorps schandaaltje", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Jolanda. de dochter van de Zwarte Piraat", 1^ jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „De luchtslag om Japan", 14 jaar, L3Q, 7 ea 9.15 uur. Wm Een helicopter voorzien van glijers tandt bij Blons, het Oostenrijkse dorpje, dat geheel onder de sneeuw werd bedolven. Op de draagbaar naast de helicopter ligt een zwaar gewonde vrouw, die men uit haar huis heeft kunnen redden. TONEEL EN DANS Vrijdag 15 Januari, Stadsschouwburg 20 uur:' De Haagse Comedie speelt „Colombe" van 1 Jean Anouilh onder regie van Cees La- seur. met Heieen Pimentel in de titelrol. Verder werken mede: Fie Carelsen, Marie Meunier, Theo Frenkel, Jan Retèl, Luc Lutz en vele anderen. Zaterdag 16 Januari, Stadsschouwburg 14 uur: Schoolvoorstelling door de Neder landse Comedie van „Hart tegen hart" (Bataille de Dames) van Scribe en Le- gouvé in de vertaling van Bert Voeten onder regie van Fons Rademakers. Zaterdag 16 Januari, Stadsschouwburg 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft eer: openbare voorstelling van het blijspel „Hart tegen hart" van Scribe en Legouvc. De medespelenden zijn: Mary Dressci- huys, Winnifred Bosboom, Joan Rem- melts, Allard van der Scheer en de re gisseur Fons Rademakers. Zondag 17 Januari, Concertgebouw, 20 uur: De Toneelvereniging geeft een voorstel ling van „Circus Knie" van Carl Zuck- mayer met in de voornaamste rollen: Aaf Bouber, Annie de Lange. Johan Elscn- sohn. Hans van Meerten, Hans Tiemeyer (regisseur). De décors zijn van Weynanc Grijzen. Zondag 17 Januari, Stadsschouwburg 20 uur: Joost van den Vondels treurspel „Gys- breght van Aemstel" door de Nederland se Comedie onder regie van Johan de Meester, met décors van Nicolaas Wijn berg. In de voornaamste rollen: Han I Bentz van den Berg, Ank van der Moer, Ellen Vogel, Lous Hensen, Ton Lutz, Henk i Rigters en Paul Huf. MUZIEK Vrijdag 15 Januari, Concertgebouw 20 uur: Vijfde V-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam. Uitgevoerd worden Sym phonic in Es en Pianoconcert in d van Mozart, Concert Champêtre van Poulenc en l'Apprenti sorcier van Dukas. Soliste is de pianiste Pauline Marcelle. Maandag 18 Januari, Grote Markt 15,30 uur: De stadsbeiaardier Aric Peters bespeelt het carillon van de Grote Kerk. Idem op Vrijdag 22 Januari van 11.30-12.30 uur. Maandag 18 Januari. Concertgebouw 20 uur: Muzikale show met Jan Corduwener aan het Hammond-orgel. The Three Jacksons en Max van Praag. Verder: Rolf ten Kate met platenprogramma's en muzikale her sengymnastiek. Dinsdag 19 Januari, Concertgebouw 20 uur: Het zesde D-concert van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest staat onder leiding van Toon Verhcy. Op het pro gramma staan de Vierde of Italiaanse Symphonic van Mendelssohn en het Vioolconcert van Brahms. Solist is Hen- ryk Szering, viool. Woensdag 20 Januari. Kloppersingclkcrk 20 uur: Concert door het koor van het Chr. Blindeninstituut Bartimcus uit Zeist on der leiding van Mees van Huis. met solo zang door de sopraan Dé van Oenen. Aan het orgel: Stoffel van Vliegen en Jan Boer. Woensdag 20 Januari, Concertgebouw 20 uur: Jubileumconcert door het mannen koor „Electrisch Materieel" onder leiding van H. Kerkhoven, met medewerking van dameskoor, de tenoren Abe Hoekstra en Jo Groeneveld, de bariton Gerard Kruit hof en de bas Philip Smit. Begeleiding: Rie Vring-Servaas. Donderdag 21 Januari, Monopole Zand- voort 20 uur: Concert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder aus piciën van de culturele kring 't Helm. Di rigent is Toon Verhey, solist Marius Ruy- sink, fluit. Programma: Oxford Sympho nic van Haydn, Fluitconcert van Mozart en Zevende Symphonic van Beethoven. Donderdag 21 Januari, Concertgebouw 20 uur: Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" onder leiding van Nico Hoogerwerf met medewerking van de alt Didi Sanders en de pianist Pierre Palla. Er. worden onder meer composities van Roeske, Van dei- Bijl en Riga uitgevoerd. DIVERSEN Vrijdag 15 Januari, gebouw Theosofia 20 uur: Voor de Theosofische Vereniging spreekt de heer N. I. G. Borsten over „Dante en de moderne mens" (Nassau- plein 8). Zaterdag 16 Januari, H.J.M.V.-gebouw 20 uur: Bonte avond van de invalidenver- eniging „Ons Belang" met medewerking van de boerenkapel Hooimijters. de Mo naco Stars, een cabaretgezleschap en het ensemble van Lajos Kist, dat ook de dansmuziek speelt. (Lange Margaretha- straat 13). Zondag 17 Januari, Brinkmann, 10.30 uur: De schrijfster Anna Blaman spreekt voor de Gemeenschap Haarlem van 't Humanis tisch Verbond over „De kansen van de vrouw als mens". Zondag 17 Januari, Rembrandt Theater. 11 uur: Dr. A. F. J. Portielje houdt een voor dracht bij zijn film over: jonge dieren, olifanten, het broedleven van de Ameri kaanse struisvogel en over schildpadden. Zondag 17 Januari, Lido Theater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de film „Ver loren grenzen" (Lost Boundaries) met Mei Ferrer en Beatrice Pearson. Maandag 18 Januari, Stadsschouwburg 20 uur: Eerste van drie voorstellingen dooi de R.K. toneelvereniging Thalia" van „Het verleden spreekt". Herhalingen op Dinsdag 19 en Woensdag 20 Januari. Maandag 18 Januari, Frans Halsmuseum 20 uur: Tweede van zes voordrachten over „De psychische genezing van de mens" door de heer W. A. Nell, assistent Paeda- gogisch Instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht (Volksuniversiteit). Dinsdag 19 Januari, Brinkmann 20 uur: Voor het Instituut voor Arbeidersontwik keling houdt Arie Pleysier zijn tweede lezing over het onderwerp „De ontwik keling van Azië na de wereldoorlogen en de gevolgen voor het Westen". Dinsdag 19 Januari, H.J.M.V.-gebouw 20 uur: Groenland-avond voor de jeugd on der auspiciën van de Avro. Lezingen en vertoning van films door Anthony van Kampen en Siebe van der Zee. Dinsdag 19 Januari, hotel Roozendaal. Over- veen 20 uur: Lezing met kleurenlicht- beelden door ir. E. C. M. Roderkerk over „Voorjaar in de Kennemerduinen" voor de afdeling Bloemendaal van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Woensdag 20 Januari, Frans Halsmuseum 20 uur: Vijfde in een serie van zes le zingen door de heer H. P. Baard over Winnifred Bosboom in de door Fons Rade makers geregisseerde voorstelling van „Hart tegen hart" (zie onder: Toneel Zaterdag 16 Januari). „Vijf eeuwen schilderkunst in de Neder landen". Met vertoning van lichtbeelden. Woensdag 20 Januari, De Leeuwerik 20 uur: Gezagvoerder W. van Veenendaal spreekt over zijn K.L.M.-ervaringen met verto ning van enige films over zijn reizen. Na afloop dansen. Woensdag 20 Januari, gebouw St. Bavo 20 uur: Voor het Frysk Selskip „Gysbert Ja- picx" speelt- „It Pompeblêd" uit Bussum het toneelstuk „It witte legioen" van Maarten van Vueht, in de Friese bewer king van L. de Hoop. Regie: L. Wijma. Donderdag 21 Januari, Stadsschouwburg 20 uur: De R.K. toneelvereniging „Rokato" geeft een opvoering van „Roscnwater en Appelbloesem, in dameshoeden". Donderdag 21 Januari, Remonstrantse kerk 20 uur: Tweede avond in de Volksuniver siteit-cursus „Assemblée Wereldraad van Kerken". Prof. dr. W. H. van der Pol uit Nijmegen over „Wat zegt de R.K. kerk over de Oecumene?" Donderdag 21 Januari. Brinkmann 20 uur: Lezing met lichtbeelden door dr. P. J. R. Modderman voor de Archaeologische werkgemeenschap voor Westelijk Neder land over „Grafheuvelonderzoek", Vrijdag 22 Januari, Stadsschouwburg 20 uur: Voor de vereniging „Geloof en We tenschap" spreekt prof. dr. W. Asselbèrgs (Anton van Duinkerken) uit Nijmegen over „Vondels Lucifer". TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Van 20 Januari tot half Fe bruari expositie van reproducties van „moderne klassieke" meesterwerken der bceldende kunst, samengestled door de Commissie voor de culturele vorming van de schoolgaande jeugd. Dagelijks ge opend van 9-12.30 en van 13.30-17 uur, des Zondags van 14-17 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tekeningen en schilderijen van Theodoor Heynen, Eugène Winter, Arie Veldhoen en Charles Dek ker, dagelijks geopend van 10-17 uur (be halve op Zondag en Maandagmorgen). Teviers Museum: Etsen van Rembrandt uit eigen bezit. Verder tekeningen van Rafaël, Michelangelo, Lorrain .en Watteau. Ge opend op werkdagen- van 1115 (behalve Maandag) en de eerste Zondag van elke maand van 13-15 uur. Frans Halsmuseum. Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en perma nente expositie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 1417 uur). Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur, op Zonda gen alleen van 1417 uur. Twee jachtopzieners uit Nieuwstadt bij Sittard, de neven S., zijn in het jachtgebied tussen Nieuwstad en Susteren op heterdaad betrapt toen zij 's nachts in hun eigen jachtterrein met lichtbak en geweren aan het stropen waren. Zij zijn gearresteerd. LEEUWARDEN. De meesten van Leeuwarden's ingezetenen kenden voor zeker het hondje, wiens meester reeds onderscheidene jaren in het tehuis van burgerlijke en militaire verzekering over leden was, doch door het arme dier daarin nog steeds werd verondersteld aanwezig te zijn. Om die reden zich steeds voor dat gebouw, ter opwachting zijns meesters, ophoudende, hadden de buren, uit belang stelling en mededoogen, het trouwe beest van een hokje en bij voortduring van het benoodigde voedsel voorzien. Het hondje is echter thans, zoo de Leeu warder Courant berigt, zijnen meester ge volgd, daar het door een der buren dood in het nabij zijnde water is gevonden. Om de voorbeeldelooze trouw van het dier ook na zijnen dood te beloonen heeft men het niet in het- water laten liggen, maar het buiten de stad begraven

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5