ZE VEN DA GEN Zandvoorts raad voor beslissing over circuit Demonstraties Zeeuwse fruittelers voor Haarlemse huisvrouwen Fleurig wijkgebouw vervangt vervallen lokaal in De Glip Nieuw wegdek van f 160.000 is de enige mogelijkheid Heemstede Franka-Bruin Brillenspecialist Schmidt Van mensen en dingen onder de Damiaatjes De opleiding van bedrijfsleiders VRIJDAG 15 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT KfTKl Waterpoloprogramma Drs. J. de Vries sprak voor van Nijverheid en Handel Een vraag, die reeds geruime tijd de ge moederen in Zandvoort bezig houdt is: „Hoe zal het gaan met het circuit in 1954?" Een vraag, die begrijpelijk is, omdat deze van het hoogste belang is voor de badplaats. Aan de onzekerheid, die nu nog bestaat, zal echter binnenkort een einde komen, daar de gemeenteraad in deze voor een uiterst belangrijke beslissing zal worden gesteld, die genomen moet worden in de eerstkomende raadsvergadering van 19 Januari, doch zo dit onmogelijk is en de kans daarop is groot, omdat nog enkele gegevens verwacht worden, die mogelijk pas na 19 Januari binnenkomen, in een extra raadsvergadering, die dan, speciaal voor de behandeling van dit belangrijke voorstel op 26 Januari zal worden uitge schreven. Er is haast hij de zaak. want de tijd gaat dringen en, wil men alle evene menten laten doorgaan in het race-seizoen dat alweer snel nadert, dan zal vóórdien een geheel nieuw wegdek op de baan moe ten zijn aangebracht en door K.N.A.C. en K.N.M.V. moeten zijn goedgekeurd. De kosten daarvan zullen ongeveer 160.000. bedragen, dus 4 x zoveel als de afgekeurde slijtlaag, die er vorig jaar op werd aange bracht. Het heeft geen zin meer nu nog eens te gaan nakaarten, wie de schuldige is, dat dit weggegooid geld bleek te zijn. Algemeen is men van oorde'»' dat er geen schuldvraag is, doch dat vele tegenwerkende omstan digheden en factoren Zandvoort deze strop hebben bezorgd, een strop, die er mede toe leidde, dat door afkeuring van de baan een race niet kon doorgaan, waardoor in 1953 het circuit een verliespost oplevei-de. Men hoort de laatste tijd nog al eens cle mening verkondigen, dat het Zandvoortse circuit steeds een schip van bijleg is geweest, doch degenen, die zó redeneren, blijken slecht met de toestand op de hoogte te zijn, want het is in de afgelopen jaren uitgezonderd dan het ongeluksjaar 1953, nog altijd zó geweest, dat de opbrengsten uit de diverse evenementen ruimschoots voldoende wa ren ter dekking van de lasten en dat na reservering voor rente en afschrijving elk jaar nog een belangrijk bedrag aan verma kelijkheidsbelasting in de gemeentekas vloeide. Er zijn na de afkeuring, die thans alge meen als zéér terecht wordt gekwalifi ceerd, met gemeentebestuur en K.N.A.C. en K.N.M.V.-autoriteiten vele en langdurige besprekingen gevoerd. Er is geen sprake van enige controverse, integendeel, geza menlijk haakt men ernaar, om het Zand voortse circuit weer zo spoedig mogelijk in orde te hebben, waarbij alle partijen ten zeerste gebaat zijn. Het veilige en fraai ge legen Zandvoortse circuit, dat gold en nog steeds geldt als één der mooiste in Europa, hebben alle hierbij geïnteresseerden hard nodig. Ook de -Ned. Autorensport Vereni ging, de N.A.V., die op het NATO-vlieg- veld in Eindhoven in November j.l. zon der publiek, omdat op een NATO-vlieg- veld geen publiek mag worden toegelaten, haar laatste races hield, verbeidt het ogen blik. waarop de isportwagenraces weer in Zandvoort zullen kunnen worden gehou den. Buitenlandse experts Het gemeentebestuur heeft zich nu in verbinding gesteld met Franse en Belgi sche wegen-experts, niet omdat men deze niet in Nederland zou hebben, doch omdat deze heren, speciaal op het gebied van een wegdek voor circuits, over meerdere ervaring beschikken. De directeuren van een grote Franse en Belgische maatschap pij hebben onlangs ons circuit bezocht en waardevolle aanwijzingen gegeven, die er toe zullen kunnen leiden, dat een nieuw wegdek kan worden aangebracht, dat, zon der te worden voorzien van een nieuwe slijtlaag, ten minste voor tien jaar gega randeerd kan worden. De kosten hiervan zullen pl.m. 160.000.bedragen. De raad zal dus op 19 of 26 Januari te beslissen krijgen over de vraag of Zandvoort het cir cuit zal behouden of niet. Stemt men tegen het voteren van deze 160.000,dan neemt men daarmede tevens de verplichtig op zich, dat men voor een waardeloze baan nog 15 jaar lang een bedrag van ruim 70.000,aan rente en aflossing per jaar zal moeten opbrengen, waarvoor men geen cent terugontvangt. Stemt men ervoor, dan zal met een tienjarige afschrijving van deze 160.000.tóch nog in elk geval een lonende exploitatie verkregen kunnen worden, gelet op de uitkomsten van de al tijd goede jaren, behoudens 1953. Nieuwe spanning Daar komt nog bij, dat de komende jaren de belangstelling voor de auto-rensport zeker nog zal gaan toenemen, nu belang rijke veranderingen op komst zijn. De cou reurs van de grote renwagenfabrieken schijnen het nog lang niet eens te zijn, met welk merk zij het komend seizoen zullen uitkomen. En wat zal de nieuwe Mercedes-Benz ADVERTENTIE MODERN PORTRAIT SERVICE M1RROFLEX SYSTEEM Uw beste portret op de prettigste manier m Schoterweg t/o de Ripper dakazerne. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: D. Huis en M. B. Wijn gaarden; W. van Mechelen en G. M. Brou wer; Th. A. Ruis en M. C. Diependaal; A. A. L. Schreurs en C. M. Nagelhout. GETROUWD: A. J. Hageman en A. Kampkes; P. J. van Bakel en L. M. Trouwen. GEBOREN: Elisabeth Hendrica Cornelia, d. van L. H. van Veldhuijsen en H. A. Vree ken; Rosalina Theodora Ursula, d. van J. Th. Schoenmaker en C. J. van Velthoven; Annelou Ika, d. van H. H. Cevat en H. D. Kersten; Antonius Gerardus, z. van A. G. van Houten en II. B. Verhoef; Maria Johanna, d. van P. J Neeskcns en A. M. Koster. OVERLEDEN: H. M. G. Appeldoorn—Nik kel, 61 j., A. Th. Kroone, 67 j.; Wed. N. de Boer—van 't Wout, 70 j.; B. J de Ridder, S6 j.; i. A. van Kesteren, 67 j. presteren, die dit jaar voor het eerst aan de wereldkampioenschappen deelneemt? Deze vragen zullen het komende seizoen worden opgelost en de aantrekkelijkheid van de Grand Prix nog aanzienlijk verho gen. De Grand Prix heeft in Zandvoort op 7 Juni plaats en zal de tweede race zijn om het wereldkampioenschap, de eerste wordt gehouden in Argentinië in de loop van deze maand. Het tussenliggend tijdsverloop van 5 maanden zal dus voor Zandvoort nog vol doende vragen open laten, daar de race in Argentinië waarschijnlijk wel zal uit draaien op het meten van elkanders krach ten, die in de daarop volgende race, naar aanleiding van de eerste opgedane erva ringen ten volle zullen worden uitgebuit. Ook de K.N.M.V. staat wederom borg voor een uitgelezen stel rijders, waaronder weer vele buitenlanders, zodat ook hier span nende wedstrijden kunnen worden ver wacht. Tenslotte werden in het programma voor 1954 drie belangrijke races ingelast, de Nationale Sportwagenraces op 4 Juli en 22 Augustus, onder auspiciën van de K.N. A.C. georganiseerd door de N.A.V. (Ned. Autorensportvereniging) en een gecombi neerde dag van K.N.A.C. en K.N.M.V., die vermoedelijk zal bestaan uit Nationale Sportwagenraces en Juniorenmotorraces op 25 Juli. Bovendien worden momenteel onderhan delingen gevoerd, om het garantiebedrag te verkrijgen, dat nodig is om de Tour de France, na de start te Amsterdam, door Zandvoort en over het circuit te leiden. Wanneer dit zou lukken, en de kans daarop is niet gering, zal een belangrijk evene ment nog aan de indrukwekkende lijst worden toegevoegd, een gebeurtenis, die stellig bijzondere belangstelling zal trek ken. Naast dit alles zal de raad op 19 of 26 Januari tevens de beslissing worden ge vraagd over de bouw van een restauratie gelegenheid op het circuit, waaraan zo grote behoefte is. Op voor de gemeente zéér aantrekkelijke voorwaarden zal met belangrijke particuliere steun deze restau ratie kunnen verrijzen, die een belangrijke aanwinst voor het circuit zou betekenen. De raad komt dus wel voor belangrijke beslissingen te staan. ADVERTENTIE VOOR EEN GOEDE SPIJSVERTERING Gesneden en verpakt tarwebrood. Meer dan een halve eeuw toonaangevend Het programma van de op Zaterdagavond in het Sportfondscnbad in Haarlem vast gestelde waterpolo-competitie-wedstrijden luidt: Eerste klasse dames: Haarlem 1—Nereus 1. Tweede klasse heren: Haarlem 2-DWT 2. Heren centrale wintercompetitie: Haarlem 1—Nereus 1; I-IVGB 1—Robben 1. Heren eerste klasse: DWR 1—DWT 1. Voor Dinsdagavond 19 Januari zijn in het Sportfondsenbad vastgesteld: Heren vierde klasse: HZV 1VZV 2' HVGB 4—HPC 3. ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 21 TEL. 11057 Lev. alle ziekenfondsen Zoals bekend, heeft de Heemsteedse ge meenteraad op de laatst gehouden verga dering unaniem zijn goedkeuring verleend aan het voorstel van B. en W., dat inhield zestigduizend gulden van de opbrengst der vermakelijkheidsbelasting van de Flora 1953 te gebruiken voor het stichten van een verenigingslokaal aan De Glip. Na enige discussie over bepaalde onderdelen van het plan, waarbij de leden in de gele genheid werden gesteld een aantal wensen over de inrichting van het gebouw naar voren te brengen, kwam men overigens toch vrijwel eenstemmig tot de conclusie, dat er voor deze wijk een dringende be hoefte aan een verenigingscentrum bestaat, waarin de bewoners hun gemeenschap ook waarlijk kunnen beleven. Bovendien staat het zonder enige twijfel vast, dat een der gelijk gebouw het verenigingsleven in De Glip niet weinig zal stimuleren en dus be vorderen. Op het ogenblik is eigenlijk al leen een speeltuinvereniging actief, maar- dat zal nu wel veranderen. Het door Openbare Werken te Heemstede ontworpen bouwplan vertoont bijzonder aantrekkelijke aspecten. De voorgevel be vat twee ruime toegangsdeuren, geflan keerd door grote ramen, zodat men hier door straks een lichte vestibule zal betre den. Hier zijn tevens de garderobe en de toiletten geprojecteeerd. De grote zaal biedt dan plaats aan 143 personen, waarbij is ge dacht aan een podium met afmetingen van vier bij zeveneneenhalve meter. Links daarvan komt een foyer, welke tevens ge bruikt kan worden als vergaderzaaltje voor kleine bijeenkomsten. Het is niet uitgeslo ten, dat in het ontwerp nog kleine wijzi gingen zullen worden aangebracht, omdat men uiteraard gaarne rekening houdt met verschillende suggesties, die in de gemeen teraad zijn en nog worden geuit. Het gebouw wordt opgetrokken aan de Prinsenlaan, hoek Glipperweg, op de plaats waar zich momenteel nog het lokaal „Samuel" bevindt. Met de frisse conciërge woning en de voorgevel, die bovendien met een stijlvol balcon zal worden uitge voerd, betekent dit nieuwe gebouw straks ongetwijfeld voor de gehele omgeving een belangrijke verfraaiing. ADVERTENTIE Vlr* ZIJLSTR.56 HETELUCHT OLIEKACHELS Haarlemse huisvrouwen zullen op Don derdag 28 Januari in de gelegenheid wor den gesteld voorgelicht te worden over fruit en speciaal over dat uit Zeeland. Fruittelers uit die provincie, besturen van Zeeuwse veilingen, bijgestaan door de Nederlandse Fruittelersorganisatie zullen met medewerking van de Haarlemse groot- en kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit op die dag in het Concertgebouw een demonstratie geven en wel des middags voor leden van huïsvrouwenorganisaties en scholieren en des avonds voor huisvrouwen, wonende in het centrum, Oost en Zuid. Enkele weken geleden berichtten wij reeds, dat drie vertegenwoordigsters van huisvrouwenverenigingen op uitnodiging van veiling Krabbendiik en omstreken een Sint Nicolaasveiling hebben bijgewoond. Het doel was de Haarlemse huisvrouwen reeds in te leiden voor de demonstratie die binnenkort in het Concertgebouw wordt gehouden. In de kleine zalen zal het publiek ge toond worden welk Nederlands fruit er op het ogenblik te koop is. Hoofdzakelijk zullen appelen en peren tentoongesteld worden. Aanwezig zullen zijn vruchten van allerlei kwaliteiten (zoals kroet, keu ken- en huishoudkwaliteit en standaard) en diverse rassen. In de grote zaal zullen zowel des middags als des avonds dertien honderd bezoeksters (de organisatoren ver wachten in het bijzonder huisvrouwen) kunnen luisteren naar enkele korte lezin gen en zij kunnen enkele films zien. Aan deze bijeenkomsten werkt het Instituut voor bewaren en verwerken van fruit, ge vestigd te Wagenineen, mee. De directeur, ir. A. K. Zweede, zal het publiek inlichten over het verwerken van fruitproducten (iam, limonade enz.) en de huishoudkun dige van het instituut, mejuffrouw R. Booy, zal spreken over de voedingswaarde van fruit. Vertoond zullen worden twee films over fruitteelt. Een vraaggesprek zal wor den gevoerd over apoelen en peren en de heer J. Kakebeeke uit Wolphaartsdijk zal een inleiding houden over de teelt van fruit. In het land zijn reeds vele fruitdemon- straties gehouden, niet alleen door Zeeuw se kwekers, maar ook door kwekers uit Noordholland en de Betuwe. De Zeeuwen komen binnenkort naar Haarlem en als de demonstratie een succes wordt zullen er in het vol send seizoen (dat van October tot half Februari duurt) nieuwe bijeen komsten worden gehouden. De organisa toren verwachten grote belangstelling en daarom is bij loting besloten dat de avond bijeenkomst toegankelijk zal zijn voor be woners uit het centrum, Oost en Zuid. Aan de détailhandel is het uitreiken van toe gangskaarten opgedragen. In de toekomst zullen andere wijken van Haarlem aan de beurt komen. Wethouder W. F. Happé heeft zich bereid De 39, niet-politiek We hebben wel eens horen zeggen, dat mensen die zich metjeugdwerk bézig houden zelf ook jong blijven. Niet al leen jong van hart, maar ook van buiten. De heer Franciscus Wil helmus Knape (KVP) is een levend bewijs voor die be wering, want we hebben erg ongelovig gekeken toen hij vertelde, dat hij niet zo ver meer van de vijftig is. Van die vijftig jaar heeft hij een dikke dertig (dat wil dan zeggen in zijn vrije tijd) besteed aan de opbouw van het Rooms-Ka- tholieke jeugdwerk in deze stad, eerst twintig jaar bij de St. Jozefsgezellen, waarin hij als jongmaatje is begonnen en als senior, oudste leek, is ge ëindigd. Na de oorlog zette hij zijn schouders onder het werk van de nieuwe jeugdbeweging, de Katholieke Arbeidersjeugd. Hij is er voorzitter van het district Haarlem, dat tot ver in de omgeving reikt, en van de afdeling welke een eigen home heeft aan het Prinsen Bolwerk. De heer Knape be heert dat huis met vaste hand en zorgt door het te verhuren ervoor dat het de Kajotters niet al te veel kost. Van dat verhu ren hééft hij door zijn dagelijks werk wel verstand, want hij werkt nu al 22 jaar op het ma kelaarskantoor van de heer Fibbe aan de Nassaustraat, een broer van het liberale raadslid. Aan dat jeugdwerk heeft de heer Knape dus zijn hart ver pand en we hebben dan ook een stevige boom opgezet over de moeilijkheden waarmee de jeugdleiders in deze tijd heb ben te kampen. Want ook de heer Knape zegt, dat de tegen woordige jongeren tussen de 17 en de 25 zich heel wat moeilijker laten vangen dan voor de oorlog voor een club avond, zelfs al wordt daar niet alleen aan geestelijke vorming en ontwikkeling (dat doet de heer Knape samen met aal moezenier Van Zijp) gedaan, maar ook een kaartje gelegd, of gebiljart en gepingpongd. De jongeren van na de oor log lijken wat onverschilliger te zijn, ze hebben ook wat meer geld in de portefeuille en zijn gevoeliger voor de attracties in de stad, waarbij dan nog komt dat de militaire dienst hen twee jaar weghaalt, zodat de ze ventien jarigen zeggen: „Het heeft weinig zin om bij de Kajotters te gaan, want over een paar jaar moet ik toch in dienst", terwijl dege nen die met groot verlof zijn gezondenen redeneren: „Nu nog naar een club, daar voel ik me toch niet meer thuis". De heer Knape streeft ernaar de 35 knapen die hij aan het Prinsen Bolwerk onder zijn hoede heeft niet alleen wat houvast te geven in deze we reld, maar ze ook te brengen naar verantwoordelijkheids gevoel voor hun kameraden: zij moeten hun broeders hoeders zijn en mogen niet onverschil lig blijven voor de moeilijk heden van hun vrienden op de fabriek. De heer Knape weet, dat de jeugd die rechtstreeks van de lagere school naar de fabriek gaat het moeilijk heeft en veel tekort komt, meer dan wel eens beseft wordt. Daarom, bij alle waardering voor de zorg voor het „moeilijke" kind, vreest hij toch wel eens, dat met al onze zorg voor de, sterk uitgedrukt, „abnormalen", de „normalen" wel eens in de verdrukking komen. Met na me de subsidies voor het ge wone jeugdwerk zijn aan de krappe kant en maken het moeilijk goede leiders aan te stellen. F. W. Knape De heer Knape is school ge gaan aan het Leidseplein en bezocht daarna de vijfjarige Handelsavondschool, welke opleiding hij nog aanvulde met Engelse lessen en boek houden. Hij kwam eerst op kantoor bij de toenmalige drukkerij Emmerik en Binger op de hoek van Koningstraat en Stoofsteeg, werkte later bij Beijnes en Van Gend en Loos. Uit die laatste betrekking werd hij wegens langdurige ziekte ontslagen. In cle crisis tijd kwam hij dan ook aanvan kelijk moeilijk aan de slag tot hij dan bij de heer Fibbe op kantoor kwam. Met de politiek is hij zich eigenlijk pas na de bevrijding gaan bemoeien, hoewel het beter zou zijn om de zaken om te keren. Want hij werd aan gezocht zich ter beschikking te stellen voor het raadslidmaat schap, mede ter versterking van het K.A.B.-element in de K.V.P.-fractie. In 1948 kwam hij in de vroedschap ter ver vulling van de vacature welke ontstond door het overlijden van de heer Frenay. Zijn spe cialiteiten in de raad zijn: jeugdwerk natuurlijk, maar vooral ook nijverheidsonder wijs. Men kent zijn ijveren voor een Rooms-Katholieke ambachtsschool in Haarlem en hij betreurt het zeer, dat de raad tot drie keer toe geen medewerking heeft willen ver lenen. En hij vindt het vooral jammer, dat als de school er toch komt, dit een gevolg zal zijn van het feit dat de minis ter de noodzaak ervan wel in zag en dit jaar een bedrag voor de stichting van de school op de rijksbegroting zette. De heer Knape is ook nog secretaris van de K.V.P.-fractie en van de tekenschool der St. Jozefsgezellen, hij zit in de Katholieke jeugdraad en in het Rooms-Katholieke Bureau voor beroepskeuze. Maar het liefst is hij toch bij „zijn" jon gens aan het Prinsen Bolwerk en daar kan men hem dan ook meestal 's avonds vinden. Concert door blinden Woensdagavond 20 Januari zal in de Kloppersingelkerk een wat ongebruikelijk maar daarom niet minder indruk wekkend concert worden ge geven. Iedere Haarlemmer zal dan de gelegenheid kunnen aangrijpen om het Bartiméus- koor, dat bestaat uit leer lingen van het Christelijk Blindeninstituut in Zeist, te horen. Zestien jaar geleden kwam de zangleraar Mees van Huis naar dit Instituut en sinds dien wordt er aan de zang kunst bijzonder veel aandacht besteed. Uit de zangklas, die ongeveer 120 leerlingen telt, werd in 1944 een koor ge vormd van veertig jongens en meisjes, tussen de twaalf en de twintig jaar. Het genot, dat speciaal een blinde vindt in het zingen, bepaalt het en thousiasme voor de studie en millioen dus. Nu is dit in de divei-se delen van het land uiteraard verschillend en een gezin van ongeveer vier per sonen behoeft nu niet beslist vier ratten te onderhouden. In Haarlem zijn dan ook duizen den gezinnen, die nooit een bruine rat op bezoek krijgen, maar honderden huisvaders hebben dagelijks met deze plaag te kamcen. De heer W. A. van Es bijvoorbeeld, wo nende aan de Bakenesser- gracht 104, prikt des avonds voor het slapen gaan altijd even met een pen achter het behang om te kijken of hij geen ongewenst bezoek heeft en vrijwel voortdurend staat cr in zijn woninkje een grote rattenval opgesteld, die niet zelden dichtslaat. Zondag avond had de heer Van Es er weer een. Een grote dikke bruine met pientere oogjes en een onwaarschijnlijk lange staart. De heer Van Es liet het beest in zijn kooitje zitten en stapte er mee door de stad naar het huisvestingsbureau om met dit levend bewijsma teriaal aan te tonen, dat hij nu toch eindelijk wel eens een beter huis nodig heeft. Nu is het huisvestingsbureau daar allang volkomen van overtuigd en het verleende de familie Van Es, mede op ad vies van de GGD, een huur- machtiging. Het wachten is dus op een voor deze familie geschikt huis. Maar dit wach ten duurt uiteraard lang. Tè lang vindt de heer Van Es en de kwaliteit van de uitvoering. Dat dit genot het lichamelijk gebrek van de blinde in be langrijke mate vergoedt be hoeft weinig woorden. De heer Van Huis heeft met suc ces Bach, Mendelssohn,Bruck ner en Dvorak op zijn pro gramma gezet. Als organist werkt de bekende speler van het orgel in de Utrechtse Dom, Stoffel van Vliegen, mee. Ge moogt deze unieke gelegen heid niet voorbij laten gaan. Bovendien zal op deze avond worden getoond wat hel Brail leschrift voor de blinde be tekent. Kaarten zijn te ver krijgen bij mevrouw Bijster, Cremerstraat 84, bij mejuf frouw Einmahl, Zocherstraat 28. bij mevrouw Van Ketel. Vinkenstraat 37, bij mevrouw MeijT, Voorzorgstraat 2b. bij mevrouw Ritman, Vondelweg 490 en bij de Boekhandel „Veko" aan de Zijlstraat 98. Ratten De statistieken leren ons, dat het aantal ratten in ons land even groot is als de Ne derlandse bevolking. Tien ook de Gemeente Reiniging, die op geregelde tijden ratten vergif in de woning aan de Bakenessergracht rondstrooit, meent, dat dit huis amper be woond kan worden. Er dient dus een oplossing te komen, maar welke vraagt de heer Van Es zich af. Hij weet het niet en het huisves tingsbureau weet het ook nog niet. Rista-tafels In de technische boekhandel van de N.V. Technische Uit geverij H. Stam aan het Santpoorterplein staat overdag de heer W. J. Richel. Hij ver koopt er boeken over turbines, over electromotoren, over de werking van radarinstalaties en gewoon over algebra. Nu weten wij niet of het komt door al deze boekjes en boekwerken, die meestal slechts voor een leek louter onbegrijpelijke formules be vatten, maar in het begin van de herfst stapte hij met een hoofd vol plannen naar zijn directeur, de heer L. Rijff, toe. Hij had een nieuwe tekentafel uitgevonden, zo vertelde hij. Nu heeft het merendeel van de bevolking allerminst behoeftg aan een vernieuwde teken tafel, maar de heer Rijff, voel de er wél iets voor. Hij stelde „die jongen Richel", zoals hij het zelf zegt, in de gelegenheid de plannen verder uit te werken en vier maanden later kon deze zijn nieuwe tafel voor zijn directie demonstreren. De heer Rijff was ogenblik kelijk enthousiast, want zijn zakelijk instinct vertelt hem, dat dit de tafel was waarop half tekenend Nederland op had gewacht. Hij gaf kleine modellen mee aan zijn reizi gers en na enkele weken stroomden de aanvragen bin nen. Van technische scholen, H.B.S.'en. rijksinkoopbureau, arcHitectenbureaux, enfin noemt u maar op van al die scholen en bureaux, die maar iets met tekenen te maken hadden. En dat is te begrijpen, want deze tafel, die in drie soorten te verkrijgen is, voor ziet in een zeer grote behoefte. Zij is namelijk licht, gemakke lijk hanteerbaar en door een enkele handgreep verticaal, horizontaal, hoog en laag te stellen. Daarbij komt nog, dat de prijs met ongeveer de helft van de prijs van de vroegere tafels is verminderd en de heer Rijff heeft zich dan ook gehaast op deze tafel octrooi aan te vragen. Ook bestaat nu reeds een plan om de tafels te exposeren, of indien dit niet mogelijk is de licentierechten te verkopen. De productie van de tafels is in handen van een Haarlemmer, de heer Steen beek, en aangezien deze het met zijn personeel niet alleen bolwerken kon, is nu ook een deel van ce passerfabriek van de N.V. Stam in Amsterdam ingeschakeld. Uiteraard kwa men bij het vervaardigen van de tekentafels allerlei (kleine) foutjes aan het licht en na on geveer anderhalve maand is men er in geslaagd de (voor lopig?) ideale tekentafel te construeren. De diverse gegadigden voor deze tafels spaarden echter hun critiek niet en uit hun reacties bleek, dat er ook be hoefte was aan op dezelfde wijze gebouwde kleine tafel tjes, krukjes, stoelen, etc. De heer Rijff maakte daar geen probleem van, want de aan vragen waren nog niet binnen of hij had de productie van dergelijk materiaal al weer tor hand genomen. En in de boekhandel aan het Santpoorterplein staat de man, die dit alles op zijn ge weten heeft en waarvan de tekentafel ook haar naam, Rista (Richel en Stam) te dan ken heeft. Hij staat daar over dag en verkoopt weer boeken over turbines en electromoto ren, over de werking van radarinstallaties en gewoon over algebra. verklaard een openingswoord te spreken op de bijeenkomst. Bezoeksters kunnen deelnemen aan een prijsvraag in het be palen van fruitrassen. Twintig kisten, elk met 15 kg fruit, worden als prijzen be schikbaar gesteld. Ook ontvangt iedere be zoekster een pakje met een kilogram appelen. De organisatoren hopen, dat de Neder landers meer fruit zullen eten. Het gebruik is 40 kg per hoofd per jaar in ons land; in Zwitserland is het gebruik 60 en in Ame rika 75 kg. ADVERTENTIE De toekomst van Neder land gaat gesmeerd, dank zij REMIA margarine. Een probleem, waarmee de overheid en het georganiseerde bedrijfsleven zich na de oorlog in toenemende mate bezighouden hoe te voorzien in het nijpender wordende gebrek aan bedrijfsleiders werd gisteren in een bijeenkomst van de maatschappij voor Nijverheid en Handel in Brinkmann belicht door drs. J. de Vries. Deze heeft zich geruime tijd aan dit vraagstuk gewijd als voorzitter van de door de ministeries voor Opvoering Productiviteit en van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen in Januari 1952 ingestelde Commissie tot onderzoek naar de mogelijkheden van een nadere scholing voor de leiding in de orga nisatie van bedrijven. Men heeft de eisen, die aan leidinggevende personen in het be drijfsleven worden gesteld, achtereenvol gens geformuleerd als de idee, de documen tatie om deze idee te toetsen, de daarop volgende beslissing en de zelfstandige documentatie omtrent de uitvoering van de beslissing. De idee en de beslissing zijn punten, waar het onderwijs weinig aan kan doen, bovendien leert de praktijk, dat beide in voldoende mate in het Nederlandse be drijfsleven aanwezig-ziln^ Maar de documentatie, zov/eTvóór als na de beslissing, kan door opleiding ongetwij feld verbeterd worden. Op tie vraag, of er als gevolg van een betere scholing voor de leiding in het bedrijfsleven niet alleen in de werksfeer van een bedrijf, maar ook wat de bedrijfsresultaten aangaat verbetering kan worden verwacht, antwoordde de spreker bevestigend. Cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, gebaseerd op gegevens van 1950, tonen, naar hij zeide, aan dat de productie per man bij een. bedrijfsgrootte van 200 a 300 man personeel, het grootste is. Dat is de bedrijfsgrootte, waarin het productie schema in zijn geheel is te overzien. De productiviteit in grotere en kleinere bedrij ven is over het algemeen lager, hetgeen voor de kleinere zou kunnen worden toege schreven aan een minder doeltreffende scholing en in de grotere aan de nadelen van het „papieren contact" tussen leiding en uitvoering. Voor een opleiding, waar door men aan het gebrek aan juiste mensen voor deze verantwoordelijke posities kan tegemoetkomen, is een intellegentie-quo- tiënt vereist boven de 125 en de cijfers be treffende de strlictuur van de bevolking tonen dat in dit opzicht „de spoeling dun" wordt. Er is bijvoorbeeld bij een statistisch onderzoek aangetoond dat er in gezinnen van 300 ongeschoolde arbeiders tezamen 2600 kinderen waren en ih gezinnen van een gelijk aantal artsen, ambtenaren, on derwijzers en andere hogere maaiscnappe- lijke beroepen slechts 800. Een totaal-indruk van 90.000 legertesten van jongelui boven de 17 jaar toont over het algemeen een. groot verschil tussen de intelligentiegraad van kinderen uit de eerste en van de tweede laag van de bevolking. (Dit leidde tot een opmerking in de discus sie na de lezing, dat het bedrijfsleven juist daarom ook juist die enorme groep kinde ren van ongeschoolde arbeiders in het oog moet houden en er toe bij moet dragen dat hun mtelhgentiëgraad wordt verhoogd. Als voorbeeld van een land, waarin men zich daarvoor zeker en met goede resultaten heeft ingespannen, werd in dit verband Rusland genoemd). Een overzicht gevend van wat er voor een betere opleiding van bedrijfsleiders i eeds tot stand is gekomen met medewer king van de regering, herinnerde drs. De Vries aan de oprichting van de Commissie tot onderzoek naar mogelijkheden voor nadere scholing van opleidinggevende per sonen in de organisatie van de bedrijven, welke in Juli 1953 rapport uitbracht. In dit rapport werden richtlijnen gegeven vol gens welke men het bestaande onderwijs meer op de bedrijfsbehoefte kon afstem men. Om te voorkomen dat dit rapport, zo als wel meer gebeurt, op een stapel in een kast zou verdwijnen, is spoedig daarop een contactcommissie van figuren uit het hoger onderwijs en uit de industrie gevormd met bedoeling flink op dit aanbeeld te blij ven hameren. Gesteld dat de adviezen wor den opgevolgd, dan zal het waarschijnlijk nog wel 8 a 10 jaar duren voordat het eer ste rendement ervan in de bedrijven wordt gezien. Daarom is het verheugend dat voor de directe bevordering van de scholing de „Commissie Bestuursefficiency" is opge richt en door haar initiatief het Studiecen trum voor Doelmatige Bedrijfsvorming op gang komt. Verder is er aan de Groningse Universiteit een nascholing voor personen in het bedrijfsleven begonnen, die zijn be lichaming heeft gevonden in de Stichting Voortgezet Economisch Onderwijs. Zowel van de zijde van de wetenschap als van het bedrijfsleven zal men zich aan moeten passen om tot een scholing te komen, die in de dringende behoefte kan voorzien.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9