Polemiek tussen verzekeraars en ambtenaren organisatie Agenda voor Haarlem Kort en bondig De ziektekostenregeling voor de Haarlemse gemeente-ambtenaren Franka-Bruin (Amsterdamse Beurs N. VAN BREEMEN Co. - TEL. 10070 <^Brieven aan de redactie „De kansen van de vrouw als mens" MAANDAG 18 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Niet gebaat" „Particulier bedrijf wil en kan" Slechte dienst? Burgerlijke Stand van Haarlem „Batig saldo" Weekend-cursus der Woodbrookers Haarlemse leeslust in cijfers Congressecretaris sprak voor Esperantisten Jubileum afdeling Haarlem van landarbeidersbond Indisch Hollandse Jongerenbond bijeen Anna Blaman sprak voor Humanistisch Verbond Afscheid hij de Raad van Arbeid Het voorstel van IS. en W. van Haarlem om over te gaan tot een nieuwe ziekte kostenregeling voor de gemeente-ambte naren heeft, zoals ook wel te verwachten viel, reeds voor de raadsvergadering van aanstaande Woensdag een pennestri.jd uit gelokt tussen voor- en tegenstanders van die regeling. Naar aanleiding van de toelichting op het voorstel door de Algemene Bond van ambtenaren (A.B.V.A.), die door ons ver leden week Maandag werd gepubliceerd, ontvingen wij van de „Studiecommissie uit het verzekeringsbedrijf" een weer woord, dat wij hieronder verkort laten volgen: „De „toelichting" van de A.B.V.A. be vat zoveel onjuistheden, verdraaiing van feiten en aantijgingen aan het adres van verzekeringmaatschappijen en algemene ziekenfondsen, dat wij de promotors van het eigen ambtenaren-ziekenfonds waar lijk geen geluk kunnen wensen met der gelijke pleitbezorgers. De A.B.V.A. heeft zich kennelijk tot dit slecht gestelde be toog laten verleiden in een poging tot weerlegging van de brochure, welke uit gegeven werd door de Studiecommissie uit het Verzekeringsbedrijf onder de titel „Kri tische beschouwing over het ontwerp voor het „Instituut Ziektekostenvoorziening Ambtenaren" (I.Z.A.). Deze brochure be vat een zakelijke beschouwing over het ontwerp, waarover de Haarlemse raad de zer dagen te beslissen krijgt en zij heeft er mede toe bij gedragen, dat het voorstel om deel te nemen aan de I.Z.A. in vele ge meenteraden geen meerderheid heeft kun nen verwerven. Het gaat hier om een moeilijke en in gewikkelde materie en er staan hier voor de ambtenaren grote belangen op het spel, evenals voor het verzekeringsbedrijf, de ziekenfondsen, de middenstand en last but not least voor de belastingbetaler. Slechts een betrekkelijk kleine groep insiders is werkelijk deskundig op dit terrein. Het publiek in het algemeen en de betrokken ambtenaren in het bijzonder hebben recht op een deskundige voorlichting en de A. B.V.A. bewijst hun al een zeer slechte dienst met deze armzalige „toelichting", die wemelt van onjuistheden en begrips verwarringen. Wij zijn van mening, dat de ambtenaren niet gebaat zijn met een eigen ziektekos tenfonds onder ambtelijk beheer. Volgens het I.Z.A.-plan zullen de laag bezoldigde ambtenaren tegen een hogere premie bij het I.Z.A. een slechtere dekking verkrijgen dan het algemeen ziekenfonds hun thans biedt. Voor de hoger bezoldigden zal f 300.a f 400.premie per jaar betaald moeten worden aan het I.Z.A. voor een dekking, welke niet is aangepast aan hun behoeften terwijl ook zij ingeval van schade bovendien nog zelf voor een deel eigen risico lopen. In dit verband spreekt de A.B.V.A. in zijn „toelichting" over franchise, hetgeen een ander begrip is. Als men met alle geweld een eigen amb tenaren ziektekostenvoorziening wil stich ten, hoewel de algemene ziekenfondsen en het vrije verzekeringsbedrijf bereid en in staat zijn de nodige risico's op te vangen, dan blijft nog de vraag waarom het een eigen ambtelijk fonds moet worden. Denkt men, dat het voor een ambtenaar prettig zal zijn als medische kwesties, welke hem persoonlijk, zijn echtgenote en kinderen aangaan, behandeld moeten worden, be sproken eneventueel becritiseerd, door col lega's, chefs en minderen? Men legge het oor eens te luisteren bij het politieperso neel, dat jaren ervaring heeft met zijn eigen Politie-ziekenfonds. Men is daarover verre van tevreden. In steden als Amers foort en Groningen werd een stemming on der het politiepersoneel gehouden, met als resultaat, dat 90 der politie-ambtenaren tegen het eigen fonds stemde. Het is onze overtuiging, dat iedere mid delgrote gemeente of groep van gemeen ten in staat is om met eerste klas verze keringmaatschappijen een zeer behoor lijke verzekering voor haar ambtenaren af te sluiten. Een verzekering tegen vaste premies met gegarandeerde uitkeringen (met of zonder gedeeltelijk eigen risico), met acceptatie van alle volledige gezin nen, inclusief wat de A.B.V.A. noemt de „kwade apostelen". Het particulier verzekeringsbedrijf is be reid dergelijke risico's te verzekeren op de voorwaarden van in gemeenschappelijk overleg vastgestelde duidelijke voorwaar den. Het I.Z.A.-ontwerp is ondeskundig op gezet. Het zal leiden tot grote ontevreden heid onder de ambtenaren c.q. tot finan ciële verliezen, welke de belastingbetaler zal moeten opbrengen. Het politiezieken- fonds heeft herhaaldelijk de premies ver hoogd en de verstrekkingen beperkt om paal en perk te kunnen stellen aan de zware verliezen. De Nederlandse Spoor wegen heeft het eigen ambtenarenziekte- kostenfonds na jaren ervaring opgeheven, omdat de verliezen te groot werden en keerde terug naar een voorziening door middel van de algemene ziekenfondsen en het particuliere verzekeringsbedrijf. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht". Van de zijde van de Algemene Bond van Ambtenaren (A.B.V.A.) werd ons het vol gende commentaar op de zienswijze van de „Studiecommissie" verstrekt. Na het betreurt te hebben, dat de toon van het stuk van de Studiecommissie naar haar opvatting niet waardig was, maakt de A.B.V.A. de volgende (eveneens door ons verkorte) kanttekeningen: „1. Evenals de brochure van de Studie commissie is ook de weerlegging van ons standpunt zéér zwak. De commissie signa leert de „ondeskundigheid" van de organi saties zonder evenwel tot bewijsvoering over te gaan. Dezelfde commissie acht zich blijkbaar wel competent ten aanzien van het ambtenarenrecht, op welk terrein zij zelve haar ondeskundigheid duidelijk de monstreert. 2. De A.B.V.A. bewijst de ambtenaren een slechte dienst, zo stelt de studiecom missie. Maar is het niet zo, dat ook de hoofdbesturen van de K.A.B.O., de Chris telijke Bond van Overheidspersoneel, de A.R.K.A. en de Nederlandse Bond van Ge meenteambtenaren met klem aandringen op een spoedige totstandkoming van de ziektekostenregeling? Waarom deze orga nisaties de ambtenaren een slechte dienst bewijzen wordt trouwens niet aangegeven. Ten overvloede moge nog gewezen worden op het feit, dat ook de Vereniging van Ne derlandse gemeenten aan de totstandko ming van het ontwerp heeft medegewerkt. Men kan rustig aannemen, dat deze instel ling zich ook door verzekeringsdeskundigen heeft laten voorlichten. 3. De studiecommissie beweert, dat bij het I.Z.A. een hogere premie betaald zal HAARLEM, 16 Januari 1954 GEHUWD: 16 Jan., J. G. Morseld en L. J. van der Laan. BEVALLEN van een zoon: 13 Jan., W. Ras van Tol; 14 Jan., S. M. G. van der Beek Naerebout; 15 Jan., G. de Jager—Kroon; R. van Veenvan der Heide; 16 Jan., H. Heilig Helfrich; W. J. M. WellingSchutgens; W. van der MeijLatuhamallo. BEVALLEN van een dochter: 16 Jan.. G. M. van Dinther—Comes; F. de Groot—Dui venvoorden. OVERLEDEN: 14 Jan., D. C. Lodder. 88 j„ Gasthuisstraat; C. Houtwipper. 63 j., Am sterdamsevaart; J. G. H. Tuijten, 23 j., Gasthuisvest; 15 Jan., C. J. Toeset, 66 j„ Spzansevaartstraat. ADVERTENTIE 26 flinke sneden heerlijk tarwebrood, luchtdicht verpakt 'Tl Meer dan een halve eeuw toonaangevend MAANDAG 18 JANUARI Gebouw Zang en Vriendschap, Jansstr. 74: Bijeenkomst van „De grotere Wereld". 8 uur. Concertgebouw: Muzikale show met o.a. Max van Praag en Jan Corduwener, 8 uur. Luxor: „Welkom Mr. Marshall", alle leeft. 7 en 9-15 uur. Rembrandt: „De zeven hoofdzonden". 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. City: „Wanda de zondares", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „By the light of the silvery moon", alle leeft. 8.15 uur. Palace: „Schandaaj om een kind", alle leeft. 7 en 9.15 uur. Lido: ,,'n Dorps- schandaaltje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. I'rans Hals: „Jolanda, det dochter van de Zwarte Piraat". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rio Grande", 14 jaar, 8 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. DINSDAG 19 JANUARI Concertgebouw: Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, 8 uur. Gebouw H.J.M.V., Lange Margarethastraat 13: Grote Groenland-avond, m.m.v. Anthonie van Kampen en Siebe van der Zee 14 jaar, 8 uur. Luxor: „Welkom Mr. Mrashall", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De zeven hoofdzonden", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6-45 en 9.15 uur. City: „Wanda de zondares", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Schandaal om een kind", alle leeft-, 2, 4.15, 7 en 9-15 uur. Lido: ,,'n Dorpsschandaaltje 14 iaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jolanda, de dochter van de Zwarte Piraat", 11 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Rio Grande 14 jaar 2.30 en 8 uur. Minerva: „Arsenicum oude kant", 18 jaar, 8.15 uur. Slot koers Openings Vrijdag koersen 3-314 Nederl.'47 99% 99% A.K.U 192% 192 Unilever 232 233 Philips Gloeil. 212% 210 Kon. Petroleum 352% 532% A'dam Rubber 110% 112 Holl. Amer Lijn 145% 145 N. Scheepv. Unie 137% 137% H.V.A 124% 125 De li Mij 105% 106 Amsterd. Bank 185% 185 Ned. Handel Mij 170 170% Rotterd. Bank 179% 176 Twentsche Bank 178 178% Anaconda Coppei 32% 32% Bethlehem Steel 50% 51% Republic Steel 4 7 Ti 48% Shell Union 79% 79% Tidewater 20 20% U. S. Steel 38 39 moeten worden. Ten bèwijze van het tegen overgestelde het volgende voorbeeld. Een werkman met een inkomen van 3000 betaalt volgens de regeling welke door de ambtenaren wordt voorgestaan een premie van 60 per jaar. Hoe staat het thans met hem nu hij vrijwillig verzekerd is bij het ziekenfonds? Gehuwd zijnde moet hij aan premie betalen, mede door de ver hoogde premie per 1 Januari 1954, niet minder dan 140,40 per jaar. Heeft zo'n gezin studerende kinderen boven de leef tijd van 16 jaar, dan wordt de premie ver hoogd met een bedrag van 44,20 per kind en per jaar. Bij de I.Z.A.-regeling zijn de kinderen, die studeren, verzekerd tot hun 21ste jaar. De hoger bezoldigden betalen ook twee percent van hun bezoldiging, doch nimmer meer dan 200 per jaar. 4. Het verschil tussen de begrippen „eigen risico" en „franchise" ontgaat ook ons niet. Franchises kunnen de ambtena ren dragen, „eigen risico" niet. Duidelijker behoeven we niet te zijn. 5. Wij zijn verbaasd over de bezorgd heid in het verzekeringsbedrijf over de hoge kosten welke de I.Z.A.-regeling schijnbaar bedreigen. Hier is de commissie blijkbaar ontgaan, dat men in Limburg reeds enige ervaring heeft. Met een hef fingspercentage van 1,8 percent, lager dus dan voor de verplicht verzekerden, wist dit ambtenarenfonds over 1952 een behoorlijk batig saldo te verkrijgen, terwijl 1953 wederom zal sluiten met een batig slot. 6. Onze grootste verbazing kwam bij de mededeling, dat het particuliere verzeke ringsbedrijf bereid is „de gemeentelijke strop" over te nemen. Waarom? De parti culiere maatschappijen werken toch om winst te maken. 7. Ten aanzien van het Politiezieken- fonds willen we enkel zeggen, dat van poli- tiedeelnemerszijde regelmatig op de doel treffende werkwijze van dit fonds wordt gewezen, terwijl de allerhoogste premie (voor de hoogste functionaris) ten hoogste 151,80 per jaar bedraagt. 8. Tenslotte het ziekenfonds van de Ne- landse Spoorwegen. Aannemende, dat de studiecommissie geen onjuiste voorlichting wil geven, staan wij verbaasd over de on deskundigheid zelfs ten aanzien van het verzekeringsbedrijf van deze commissie. De opheffing had immers geheel andere gron den. Bij de totstandkoming van het Zieken- fondsbesluit bestond dit fonds, zodat vrij stelling werd verleend van aansluiting bij de verplichte verzekering. De welstands- grens bij het spoorwegfonds was en bleef slechts 4000, zodat bij de loonsverhogin gen vele spoorwegambtenaren de wei- standsgrens overschreden en uit het fonds moesten. Zij geraakten dus tussen de wal en het schip, omdat zij zich ook niet vrij willig konden verzekeren, gezien de daar voor geldende weistandsgrens van 3750. Ook was het fonds minder populair omdat de behandelende arts tevens controlerend arts was. Het fonds werd opgeheven om de grote groep te helpen tussen de wei standsgrenzen 4000 (N.S.-fonds) en 5300 (verplichte verzekering). De studiecommis sie had dit kunnen weten. De Ambtenarenwet 1929 bepaalt de sta-» tus van de ambtenaar. Zijn rechten heeft de wetgever daarin vastgelegd. Is het on redelijk dat de ambtenaren vragen wat de wet voorschrijft? Mag men het de ambte naren kwalijk nemen, dal zij met groot ver trouwen hun hoofdbesturen volgen en gaarne een eigen regeling willen hebben? Waarom dan die beduchtheid van de ver zekeringsmaatschappijen? Misschien toch eigen belang?" In het najaar van 1953 werd in Bentveld voor de Arbeiders Gemeenschap der Wood brookers een weekeinde-cursus gehouden voor artsen en predikanten, welke tot onder werp had „De angst in het leven van de mo derne mens". Van verscheidene ziiden i= het verzoek gekomen een dergelijk weekeinde te herhalen voor andere groeperingen. Aan dit verzoek geeft het bestuur der Woodbrookers Gemeenschap gevolg, op 30 en 31 Januari in Bentveld. Inleiders zullen zijn. dr. A. van Biemen en dr. B. C- J. Lievegoed. De leiding berust bij mejuffrouw ds. W. H. Buijs en dr. A. van Biemen De cijfers van de Stadsbibliotheek en -lees zaal van Haarlem wijzen uit, dat de leeslust van de Haarlemmers dit jaar iets minder groot is geweest dan vorig jaar. In het ge heel werden in 1953 uitgeleend 270.297 boe ken, verleden jaar daarentegen 277.366. Dit eerste aantal wordt als volgt over de ver schillende filialen verdeeld: de Prinsenhof bibliotheek: 137.931; „Huis te Zaanen": 57.537; uitleenpost Spaamdam: 3745; ge meentelijke jeugdbibliotheek aan de Schouw tjeslaan: 35.113, haar collega in het Huis te Zaanen: 20.841; club- en buurthuizen: 1881; tehuis voor ouden van dagen: 1904. De muziekliefhebbers lazen 11.345 boeken. Het aantal bezoekers aan de leeszalen (Prinsenhofbibliotheek: 52.689; Huis te Zaanen: 6398 en gemeentelijke jucgdbiblio- theek Schouwtjeslaan: 4292) bedroeg in totaal 63.379; verleden jaar waren er 72.089 bezoekers. De langdurige verbouwing aan de Prinsen hofbibliotheek heeft ongetwijfeld grote in vloed gehad op het bezoekersaantal van 1953. ADVERTENTIE De Haarlemse Esperantisten hielden een bijeenkomst, waarin de heer Mason Stuttard. de permanente congressecretaris van de We reldbond van Esperantisten, als spreker op trad. De spreker leidde zijn causerie in met enkele woorden over de Esperantobeweging in Engeland. Men zou verwachten, aldus de heer Stuttard. dat het Esperanlo aldaar niet veel aanhangers zou tellen, maar in werke lijkheid is de Britse Esperantisten Vereniging de sterkste ter wereld. Haar bibliotheek is uniek; zij telt ruim 28.000 delen (in het Espe ranto). Hierna gaf de spreker enkele indrukken weer. die hij gedurende een verblijf van bijna een jaar. tijdens de voorbereidingen van de Esperantocongressen in Duitsland, Noorwe gen en Joegoslavië had opgedaan. Ook deed hij verslag van zijn ontvangst door Maar schalk Tito- Na de pauze hield de heer Stuttard een ver handeling over stijl in het Esperanto, even boeiend als daarvoor over zijn reizen. De avond werd muzikaal opgeluisterd met pianospel en solozang. Voor de landarbeiders, verenigd in de af deling Haarlem van de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond (de vroegere Algemene Nederlandse Landarbeidersbond) was het Zaterdag feest. Het was veertig jaar geleden, dat de plaatselijke afdeling "werd opgericht en daarom hield het bestuur des middags in gebouw Sint Bavo een receptie, die geopend werd door de heer M. Beek, afdeiingsvoorzittei". Deze deed mededelin gen over het verleden en bracht hulde aan die leden die hun krachten aan de bond hebben gegeven. Het hoofdbestuur was vertegenwoordigd door de secretaris, de heer A. de Ruijter, uit Utrecht, die er aan herinnerde wat er dank zij de vakbeweging reeds bereikt is en dank br-^ht aan df heren A. W. Berends, P. Fa bels en C. Henskes, die van de oprichting af de afdeling trouw zijn gebleven. Namens de N.V.V.-bestuurdersbond Haar lem voerde de heer P. W. Voskuilen het woord: hij zeide. dat er in het verleden pio nierswerk is verricht, maar er is in de toe komst nog veel te doen. Verscheidene vertegenwoordigers van de bond boden gelukwensen aan, o.a. de heren Zwaards (federatie Amsterdam), G. van Rijn (federatie Zuid), Van Breem (federatie bollenstreek), C. Spaargaren (Aalsmeer), Willemstein (Lisse), en Van de Vecht (Hil- legom). Ook spraken het vroegere lid van het hoofdbestuur de heer H. van der Wielen en de heer F. Kroone te Overveen, een der oprichters van de afdeling. De R.K. Landarbeidersbond Sint Deus- dedit was vertegenwoordigd door de heer J. Salman, die de prettige samenwerking met de jubilerende afdeling memoreerde. De heer A. van Es sprak er zijn vreugde over uit. dat de leden het TBC-fonds van het N.V.V. niet vergeten hebben en voorts boden de heren G. Koot namens de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging voor Beroepsvervoer en de heer W. Haze- voet, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Algemene Bor.d van Ambtenaren, gelukwensen aan. Er was een feestcommissie gevormd en namens deze voerde de heer H. Toering het woord die uit naam van de leden een schrijfmachine aanbood voor het Secreta riaat. Diverse sprekers overhandigden ge schenken in enveloppe of bloemen. Des avonds kwamen de leden met familie in de grote zaal van St. Bavo bijeen; de heer L. Douwma te Alkmaar, districtsbestuur- der. voerde namens het hoofdbestuur het woord en bood de drie leden, die veertig jaar lid zijn het bondsinsigne aan. De theatergroep „De Verenigde Spelers" onder leiding van Oerrit LindonUr'-" f een ver toning van „Rumoer in het dorp". (Verkort weergegeven Vrijmetselarij. In aansluiting op de be langwekkende rede van de heer Spaan wens ik op te merken, dat reeds jaren ge leden door dr. Annie Besant, toen presi dente van de Theosofische Vereniging, de Gemengde Vrijmetselarij is opgericht waar van zowel vrouwen als mannen lid zijn; verscheidene vrouwelijke leden zijn mij als meester-metselaar bekend. Beide vereni gingen, de uitsluitend voor mannen toegan kelijke en de gemengde Vrijmetselarij wer ken volgens dezelfde richtlijnen, doch hebben geen officieel verband. J. A. HEYDEMAN Beeld van Vlissingen in de storm. Het water slaat schuimend stuk op de boulevard. De zeeheld De Ruyler overziet het geweld. Viering van eerste lustrum Onder grote belangstelling heeft de In disch Hollandse Jongerenbond Zaterdag avond zijn eerste lustrum gevierd in het Krelagehuis. Voorzitter Solkamans verwelkomde de gasten en heette vooral de voorzitter der Koninklijke Vereniging „Oost en West", de voorzitter van de Nederlandse Basketball- bond en bestuursleden van H.G.A., H.H.C. er. Harlem Tigers welkom. Hij gaf uiting aan de verwachting van het bestuur, dat ook de komende vijf jaren een periode van voorspoed mogen betekenen. Vervolgens kwam het cabaret der leden aan bod. Opvallend waren vooral de goede verrichtingen van Jaap Zeylemaker, als conférencier en imitator, en de dans van Ted Strüwer, Casper en Coddy Michaëll. Tijdens de voorbereidingen voor het bal maakten velen van de gelegenheid gebruik om het bestuur geluk te wensen en fraaie bloemstukken werden overhandigd. Vooral de hartelijke speech van de heer P. C. Woudsma, voorzitter van ..Oost en West", en het fraaie fotoalbum, dat Richard Cramer namens de leden aanbood, getuig den van de grote waardering voor het werk van het'bestuur. Tot vier uur werden de feestelijkheden voortgezet met een geanimeerd bal, waarbij vooral de ballonnen-dans voor een „knal effect zorgde. Alle formele gelijkstellingstheorieën ten spijt is de vrouw in onze mannen maatschappij nog altijd het voorwerp van een zekere geringschatting hoewel zij li chamelijk en geestelijk even „compleet" is als de man. Willen de vrouwen zich als mens tenvolle ontplooien kunnen, dan moe ten zij zelf een einde maken aan de mythe van haar minderwaardigheid, maar ook aan de legende van haar edeler inborst, die precies even dwaas en onhoudbaar is. Aldus de kern van het betoog, dat de romancière Anna Blaman Zondagochtend in Brinkmann hield voor de Gemeenschap Haarlem van het Humanistisch Verbond. Mevrouw Blaman refereerde daarbij aan het boek „Le deuxième soxe", waarin de Franse existentialiste Simone de Beauvoir zich verdiept in de oorzaken van de achter stelling der vrouw als mens. Zij kwam tot de conclusie dat er geen biologische of psychische factoren zijn ter staving van de theorie dat de vrouw een ietwat inferieur soort mens is en dat die theorie hoog stens in het grijs verleden recht van be staan gehad heeft, toen de vrouw, gehan dicapt door haar ongebreidelde voortplan tingsfuncties, uiteraard geen deel kan heb ben aan de sociaal-economische en cultu rele taken van de man. Dank zij geboorte beperking en sexuele voorlichting kan de vrouw van heden dat echter wel; zij moet nu zelfs een werkzaam aandeel nemen in alle maatschappelijke en geestelijke acti viteiten en dat niet alleen om te bewij zen dat zij volkomen gelijkwaardig aan de man is, maar vooral omdat zij zichzell alleen op die manier tot de volheid van het mens-zijn kan ontplooien. Schuld aan het voortbestaan van de mythe der vrouwelijke inferioriteit zo meende mevrouw Blaman, heeft voorna melijk de vrouw zelf: wanneer zij de vei lige beslotenheid van het eigen home blijft verkiezen boven een actieve rol in de we reld daarbuiten. Zij was van oordeel dat noch het huishouden noch het huwelijks leven of zelfs het moederschap voor de vrouw een volkomen levensvervulling kan belichamen en dat de ontplooiing van haar eigenschappen van hoofd en hart buiten het eigen gezinsverband niet lechts haar recht maar ook haar dure plicht zijn. A. v. d. Aart met pensioen Dat de populariteit van de heer A. v. d. Aart niet uitsluitend wordt bepaald door het sportleven in Haarlem, is gebleken bij het afscheid dat chefs en collega's hem hebben bereid nu hij de Raad van Arbeid heeft ver laten wegens het hem op zijn verzoek toe gekende pensioen. Do chef de bureau, de heer V. de Kruyff, bracht hem hulde en dank mede namens het raadscollege, voor de wijze waarop de heer van der Aart bijna 34 jaar zijn taak in de buitendienst heeft vervuld. „U hebt, zo sprak de heer de Kruyff. niet alleen de zaak der sociale verzekering naar binnen cn naar buiten op eminente wijze gediend, maar te vens door uw voorbeeld cn optreden u de toewijding en vriendschap verzekerd van al degenen die op enige manier met u in aanraking kwamen." De chef buitendienst, de heer W. H. A. de Swert, meende zich na de waarderende woorden van de heer De Kruyff, uitslui tend tot de persoon van de heer v. d. Aart als collega te kunnen bepalen. Het afscheid is voor de collega's nog meer sprekend, om dat er behalve de ambtelijke band een har telijke vriendschap is gegroeid door de be langstelling en de inzet van heel de persoon van de heer Van der Aart, wanneer deze werd gevraagd. Nadat geschenken van het gehele perso neel waren aangeboden, sprak de oudste col lega, de heer Kieft, die op geestige wijze herinneringen ophaalde uit de eerste jaren van hun samenwerking en hem dank bracht voor de steeds zo gul gegeven vriendschap. Verder sprak nog de heer J. Broeken, chef der afdeling I. W., namens de binnen dienst, waarderende woorden; de heer E. van Pelt als waarnemend chef van de bui tendienst en als laatste de heer F. Bismeyer, die de heer v. d. Aart dank bracht voor de steun die hij de jongere collega's steeds in hun werk had gegeven. De heer van der Aart zeide dankbaar te zijn. dat hij iets had kunnen bijdragen tot de sociale taak van de Raad van Arbeid. Hij deed een beroep, speciaal op de jongere le den van het- buitendienstcorps de sociale ge dachte met begrip in onderlinge waarde ring uit de dragen, door welk contact het algemeen belang zo zeer wordt gediend. BINNENLAND De 's Gravenhaagse Middenstandsbond houdt Woensdag een vergadering in de Die rentuin te 's Gravenhage teneinde te demonstreren tegen de naar de mening van de bon«' onvoldoende compensatie van huur- en loonsverhoging voor ondernemers in midden- en kleinbedrijf, de onbevredigende verlaging van de belastingdruk, het uitblij ven van de ophetfing van omzetbelasting voor de détailhandel en voor ambachts- en •"«mstvcrleningsbedrijven en de noodzake lijkheid van een wettelijke regeling van het cadeau- en kortingsstelsel op korte termijn, Op 600 plaatsen in de hoofdstad is aan het begin van de stiaten en wegen, waardoor slechts éénrichtingverkeer is toegestaan, het verkeersbord geplaatst dat de nieuwe ver keerswet voorschrijft, een blauw vierkant met witte opstaande pijl. De minister van Economische Zaken heeft besloten met ingang van 1 April het voor industriekolen bestaande systeem van toewijzingen in te trekken. Tevens zal voor deze kolen de prijs- en vrachten-egalisatie regeling worden opgeheven. Dit houdt in dat dan de prijs van industriekolen gelijk wordt met die in het gehele gebied van de kolen- en staalgemeenschap. Boven deze prijs ko men dan nog de vrachtkosten. Te Maastricht is in de ouderdom van 84 jaar overleden mr. G. Bonhomme, die van 1923 tot 1939 president is geweest van de Maastrichtse rechtbank. In Amsterdam is 's nachts een steen ge worpen door een étalageruit van een hor logezaak in de Vijzelstraat. De dader heeft kans gezien 25 horloges ter waarde van ongeveer duizend gulden te bemachtigen. Met ingang van 1 Februari zal het ook voor de aangeslotenen op het locale telefoon net te Amsterdam mogelijk zijn door het kiezen van het nummer 003 het weerbericht te beluisteren. De tekst hiervan wordt -'ier keer per dag vernieuwd en wel om 7, 12, 18 en 23 uur. De Vereniging van Staten- en Raads leden van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie houdt op 20 en 21 Februari in de Witte Sociëteit te 's Gravenhage een onderwijscongres, onder leiding van de heer D. W. Dettmeyer. Het rapport van de V.V.D.-onderwijscommissie zal worden be handeld door de voorzitster, mevrouw mr. E. A. J. ScheltemaConradi, lid van de ge meenteraad van Haarlem. Dc 58-jarige landbouwer O. uit Ellecom bij Dieren is Zaterdagnacht bij hotel „De Gouden Leeuw" te Hoog Keppel toen hij op zijn bromfiets de weg overstak door een taxi aangereden en omgekomen. Enkele honderden Joodse Nederlanders, die zich tijdens de oorlog door bemiddeling van de toenmalige secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken, mr. dr. K. J. Frederiks, vrijwillig konden laten interneren in Bar- neveld en er na hun deportatie naar There- sienstadt het leven afbrachten, hebben Zon dag in Den Haag mr. Frederiks gehuldigd. Hem werd met zijn echtgenote een reis naar Israël aangeboden. Zijn toenmalige mede werker, mr. S, Kloosterman, thans admini strateur aan het departement van Binnen landse Zaken, kreeg een radiotoestel. Brigade-generaal Abdel Moneim Amin is benoemd tot gezant van Egypte bij het Nederlandse hof. De gezant van Thailand, de heer V. Arthayukti, zal Woensdag te Soestdijk in afscheidsgehoor door de Koningin worden ontvangen. De verhoging van de prijs van de mar garine is, naar men van de zijde der fabri kanten mededeelt, geen gevolg van de loon- ronde, maar door een prijsstijging van de verpakkingen. HAARLEM EN OMGEVING De beer F. Huijsmans, commies-titulair bij de N. S. in Haarlem-station gedenkt op 28 Januari a.s. zijn veertigjarig dienst- jubileum. Bij de dienst der N. S. is benoemd tot technisch ambtenaar tweede klasse J. H. v. Wagensveld te Haarlem. Benoemd tot commies-secretaris van 's Rijksbelastingen de commies A. C. Dorst te Haarlem (insp. reg. en successie). De aspirant-schrijver van 's Rijks- Belastingen J. B. Bakker in Haarlem is be noemd tot tijdelijk schrijver. De adjunct-commies van 's Rijks Belas tingen A. J. van Oudenniel in Haarlem is verplaatst naar Haarlem (insp. inv. en acc.). De adjunct-cómmies-titulair van 's Rijks Belastingen J. I. Thyssen te Zaltbommel is verplaatst naar Haarlem. De beer H. Daalman in Haarlem is be noemd tot hoofd der Christelijke school te Slochteren. De heer K. Edskes hoofdassistent van 's Rijks Belastingen te Haarlem herdacht op 17 Januari zijn veertigjarig ambtsjubileum. De heer G. Hagend ijk hoofdassistent ter belastinginspectie Beverwijk gedenkt op 19 Januari zijn veertigjarig ambtsjubileum. De heer J. Prikkel hoofdassistent van 's Rijks Belastingen te Haarlem gedenkt op 20 Januari zijn veertigjarig ambtsjubileum. De commies der domeinen A. Kok te Haarlem vierde op 15 Januari zijn veertig jarig dienstjubileum. Dinsdag 19 Januari hoopt de heer J. Kuipers, wonende Stalpaert v. d. Wielen- straat 21 te Haarlem, de dag te vieren dat hij 40 jaar als carrouseldraaier bij de Werf Conrad en Stork Hijsch N.V., Haarlem, dienst is. Aan de Leidse Universiteit slaagde voor het doctoraal examen geneeskunde mej. H. J. M. Blom te Heemstede en de heer D. Tjabbes te Bloemendaal. Zaterdagavond omstreeks tien uur is de 63-jarige stoker L. K. uit Haarlem, die per fiets de Schoterweg bereed, toen hij plotseling opzij zwenkte, door een vracht auto aangereden. Hij is met een hersenschud ding en een hoofdwond naar het ziekenhuis Joannes de Deo vervoerd. Vrijdagnacht heeft men zich door for cering van een deur toegang verschaft tot een pakhuis aan de Vergierdeweg. Vermist worden ongeveer 200 kilo lompen en onge veer 30 kilo oude metalen met een gezamen lijke waarde van f90. De afdeling Haarlem van de Vereniging tot behartiging der belangen van t.b.c.- patiënten in Nederland houdt op Donderdag 21 Januari een bijeenkomst, waaraan mede werking verleent het operakoor Bel Canto onder leiding van de heer E. H. Kerkhoven. Het programma bevat fragmenten uit opera's van Smetena, Schubert, G. Bizet en Verdi. Voorts zal de Nederlandse geluidsfilm „Wit wint" met muziek van Max Tak worden vertoond. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen tand heelkunde de heer Ch. A. Lensvelt te Bloe mendaal. GINO BARTALI TERUG IN DE WIELER SPORT. Gino Bartali, die door een ernstig auto-ongeluk in October van het afgelopen jaar enige maanden in de wielersport ont brak, heeft medegedeelu dat hij binnenkort weer aan zijn training voor de wedstrijden zal beginnen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9