Positie gehuwde ambtenares morgen in Haarlemse raad in het geding Een bril? FEDERMANNt NATUURLIJK* Haarlemse rechtbank herdacht vanmorgen mr. N. J. G. Sikkel Mr G. A. A. M. Boot geïnstalleerd tot voorzitter Raad van Arbeid Ben nebroek Amsterdamse Beurs „Rechtschapen en strijdlustig in ver dediging der rechtvaardigheid" Bloemendaal DINSDAG 19 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Burgerlijke Stand van Haarlem Meerderheid zal instemmen met adres van vier vrouwenorganisaties Prinses Margriet viert haar elfde verjaardag Hilversums burgemeester voor Christen Vrouwen bond Proces-verbaal opgemaakt tegen 16-jarige stucadoor Erefonds oud-verpleegsters Dertig jaar bij de politie Verwacht mag worden, dat mr. Boot de be langen van de ambtenaren zal behartigen. Spreker gaf de verzekering, dat er op het kantoor een goede sfeer heerst en hoopte, dat de nieuwe voorzitter een aangename tijd in Haarlem zal hebben. De heer J. L. P. M. T h e ij s s e n, spre kende namens de A.R.K.A. zeide, dat men niet moet denken aan het ontwerpen van een graftombe, maar plannen moet maken voor de viering van het veertigjarig be staan van de Raad van Arbeid (1959). Hij Tijdens de bijeenkomst, waarin mr. G. A. A. M. Boot geïnstalleerd Is tot voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem, is ook gesproken over de toekomst van de raden van arbeid. De nieuwe voorzitter was van mening, dat het met het afschaffen ervan wel zal meevallen, de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid wenste mr. Boot vele jaren het voorzitterschap toe en ver wachtte, dat als tot opheffing mocht worden overgegaan deze toch een grote taak op het gebied der sociale verzekering deelachtig zal worden. De heer H. J. Kuiper, sprekende als bestuurslid van de Rijksvcrczekeringsbank, merkte op, dat er toch ecn taak zal blijven bestaan in de toekomst, ook al zou er een wijziging komen. De installatie geschiedde in de Kroon zaal van restaurant Brinkmann en stond onder leiding van de waarnemend voor zitter, de heer P. J. K a p te y n. Deze zeide eenentwintig jaar lid van de Raad van Ar beid te zijn en vervuld met diepe eerbied voor Talma die voorstellen gemaakt heeft om de raden voor te bereiden. In de loop van de eenentwintig jaar is er strijd ge voerd met de Rijksverzekeringsbank en met de bedrijfsverenigingen. Als men dat nagaat dan vraagt een oud lid zich af wat de betekenis is een nieuwe voorzitter te benoemen. De laatste jaren is de Raad van Arbeid veel ontnomen, maar gelukkig is hij nog niet dood en spreker verheugde zich er over, dat een nieuwe voorzitter met ambitie zijn taak zal beginnen. Nadat mr. Boot de heer Kapteyn dank had gezegd voor de installatie, hield hij ecn korte toespraak, waarin hij er aan her innerde, dat ais iemand in de Romeinse tijd een aanstelling kreeg, dan betekende dat, dat men de benoemde kwijt wilde zijn. Die tijd is gelukkig voorbij. Thans kan men vrij solliciteren en men mag ook voor een benoeming bedanken. Spreker deelde mee bij de Raad van Arbeid te Amsterdam het glibberige pad van de sociale verzekering te hebben betreden. Er is veel veranderd cn sedert 1 Januari 1953 zijn de werkzaam heden drastisch beperkt. Het is niet uitge sloten, dat hier en daar raden worden op geheven, maar met de afschaffing er van zal het wel loslopen. Ten aanzien van de toekomst kan niemand een oordeel uit spreken. Op welke wijze de nog te maken wet van de ouderdomsvoorziening uitge voerd zal worden is nog niet bekend. Spreker zeide toch zijn taak met dankbaar heid en enthousiasme te zullen aanvaar den. Hij hoopte, dat het personeel zijn best zal doen en dankte zijn voorganger, mr. H. B. Wildt Meyboom voor de wijze, waar op deze gewerkt heeft. Mr. J. H. K 1 a 11 e, secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, bood namens minister Suurhoff, staatssecretaris mr. Van Rhijn en de collega's van mr. Boot van het mini sterie de gelukwensen aan voor de eer volle benoeming, die de nieuwe voorzitter ten deel is gevallen. De sociale verzekering is hem niet vreemd. Van 19,41 tot 1947 was hij immers bij de Raad van Arbeid te Am sterdam en vervolgens eerst referendaris en daarna administrateur bij het departe ment van Sociale Zaken. Mr. Boot werkte mee aan vele wettelijke maatregelen, o.a. van de ouderdomsvoorziening. Ook kreeg hij opdrachten in internationaal verband en de Franse regering verleende hem een onderscheiding. De Raad van Arbeid te Haarlem krijgt een bij uitstek deskundige voorzitter. Over de toekomst kon spreker niet veel zeggen; wel wenste hij mr. Boot vele jaren van werkzaamheid te Haarlem toe en hij verwachtte, dat mr. Boot een grote taak op het gebied der sociale ver zekering deelachtig zal blijven. De heer H. J. Kuiper herinnerde er als bestuurslid van de Rijksverzekerings bank aan, dat deze bank en de raden van arbeid in het verleden een strijd over het bestaan hebben gevoerd. De toekomst is onzeker, maar spreker was van mening, dat beide instellingen in de toekomst nuttig werk zullen verrichten, zij het dan in een andere vorm.Een taak blijft er bestaan en spreker wekte op het werk goed en zo verantwoord mogelijk te doen, opdat als een wijziging mocht worden ingevoerd men een plaats in de nieuwe structuer heeft gevonden. De heer Kuiper hoopte, dat ook de ambtenaren open zullen staan voor de nieuwe taak. De heer A. Mastenbroek uit 's Gra- venhage bood de gelukwensen aan namens de Vereniging van Raden van Arbeid en herinnerde aan de taak der vereniging. In het verleden heeft mr. Wildt Meyboom als voorzitter en als lid van commissies goed werk gedaan en spreker hoopte, dat mr. Boot een waardig opvolger zal worden. Als voorzitter van de „nabuurraad" sprak de heer A. W. R e n g e 1 i n k en als president-directeur van het Gemeenschap pelijk Administratiekantoor de heer R. van Schaick. De heer V. d e K r u ij f f, chef de bureau van de Raad van Arbeid te Haarlem ver welkomde mr. Boot namens de ambtenaren. Velen kennen de nieuwe voorzitter reeds, omdat hij leraar is van de cursus voor het vakdiploma sociale verzekering en vice- voorzitter van de A.R.K.A. (Algemene Rooms Katholieke Ambtenarenvereniging). KON. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE De Koninklijke Maatschappij voor Tuin bouw- en Plantkunde te Bennebroek orga niseert op Donderdag 21 Januari een film avond in „Oud Berg en Dal" waarop onder meer enige films uit Zuid-Afrika zullen worden gedraaid. VIJFENTWINTIG JAAR SECRETARIS PENNINGMEESTER KEGELBOND. De heer J. Laarman te 'sGravenhage zal op 20 Januari vijfentwintig jaar secretaris-pen ningmeester van de Nederlandse Kegelbond zijn. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 346 B Ook voor alle Ziekenfondsen HAARLEM, 18 Januari 1954 ONDERTROUWD: 18 Jan., W. H. Kapteijn én E. van Waveren. BEVALLEN van een zoon 16 Jan., L. J. J. Meijer—van Dijck; C. M. Zeilstra—Stam; 17 Jan., G. HeinsmaVoetelink; J. Th. Weber —Bijl; H. C. MossinkoffHorst; 18 Jan., T. J. van ZomerenVerkerk. BEVALLEN van een dochter: 14 Jan., M. M. Galama—van der Schuit; 15 Jan., J. H. M. MachielsVermeulen; 16 Jan., A. van Hoof Geertsma; 17 Jan., M. J. KruithofSchu- der; A. H. Löwenstcijn—Kruse. OVERLEDEN: 15 Jan., J. aan de Kerk— Schluer, 44 j„ Besoekistraat; M. S. Brandon —Grondel, 66 j„ Kleverparkweg; A. Wij- doogenDuijff, 85 j., Herculesstraat; 16 Jan., J. Hermans, 55 j„ Hazenaterslaan; G. M. Rolf f—Mansveld, 54 j., Kamperlaan; J. J. TerpoortenMilatz, 76 j., Rollandstraat; H. G. Huizinga, 34 j„ Vergierdeweg; R. van Excel, 5 m., Besoekistraat: A. A. Verweijen, 71 j., Kamperlaan; J. J. Bijster, 53 j., Pleia- denstraat; C. ten Bosch—Wiggers, 65 j., Weltevrcdenplein; 17 Jan., W. Meijer, 8 m., Eindenhoutstraat; H. Edinga—Stienstra. 82 j., Populierenstraat; G. van Locnen, 2 d., Leidseplein; 18 Jan., A. van Kooten, 89 j., Maertén van Heemskerkstraat. Als bewijs van waardigheid overhandigde de waarnemend voorzitter, de heer P. J. Kapteyn, aan de nieuwe voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem, mr. G. A. A. M. Boot, de voorzittershamer. Links de heer V. de Kruijff, chef de bureau en secretaris van de Raad van Haarlem. bood de beste wensen aan voor de toe komst. Tenslotte richtte mr. Boot zich met woorden van dank tot de sprekers. Twee artikelen uit het nieuwe Ambte narenreglement voor het Haarlemse ge- meentepersoneel zullen in de morgen te hcuden vergadering van de Haarlemse raad, waarin het reglement zal worden vastgesteld, tot een principieel debat aan leiding geven en ongetwijfeld maar een kleine kans hebben om aanvaard te worden. Het zijn de artikelen 8 en 104, waarin de positie van de gehuwde vrouw wordt ge regeld: Artikel 8 zegt: Gehuwde vrouwen komen voor aanstelling tot ambtenaar slechts in aanmerking in de volgende gevallen: a. wanneer de ambtelijke werkzaam heden worden verricht in de echtelijke woning of in een localiteit, welke binnens huis gemeenschap heeft met die woning; b. wanneer hiertoe door Burgemeester en Wethouders in bijzondere gevallen wordt besloten. En artikel 104: 1. De vrouwelijke ambtenaar, die in het huwelijk treedt, wordt met ingang van de dag, volgend op die van haar huwelijk, eer vol ontslagen; 2. De in het vorige lid gestelde regel lijdt uitzondering in de gevallen, waarin krachtens artikel 8 een gehuwde vrouw voor aanstelling in gemeentedienst in aan merking komt; 3. Voor de toepassing van het eerste lid v/ordt met de vrouwelijke ambtenaar, die in het huwelijk treedt, gelijk gesteld de vrouwelijke ambtenaar, die in concubinaat gaat leven. Vier vrouwenorganisaties hebben „met verschuldigde eerbied" de raad een adres gezonden, waarin zij zeggen zich niet met deze artikelen te kunnen verenigen. Het zijn de Vereniging van Vrouwenbe- langen, Vrouwenarbeid en Gelijk Staats burgerschap, afdeling Haarlem; de Vereni ging van Vrouwen met Academische oplei ding, afdeling Haarlem; de Nederlandse Bond van Vrouwen werkzaam in Bedrijf en Beroep, afdeling Haarlem en de Natio nale Unie der Nederlandse Soroptimist Clubs, afdeling Haarlem. De adressanten merken op: „Dat immers aan man en vrouw samen de beslissing moet worden overgelaten of zij er „prijs op stellen", dat de gehuwde vrouw haar wérk aanhoudt, dan wel neer legt; Dat zij de stelling van het college van Burgemeester en Wethouders, dat de ge- meejnte er de voorkeur aan zal geven werkkrachten in dienst te hebben die, voor zoveel dit mogelijk is, onverdeelde belang stelling hebben voor haar werk, volledig onderschrijven, maar dat zij uit dit ant woord van het College te trekken conclusie, namelijk dat de gehuwde vrouw geen on verdeelde belangstelling voor haar werk zal hebben, onjuist achten. Dat de politiek van de overheid ten opzichte van de ge- Slotkoers Openings gisteren knersen 99"/„ 3-3% Nederl.'47 99% A.K.U 191H 189/ Unilever 231V* 231 Philips Gloeil. 208)4 208 Kon. Petroleum 351 350/ A'dam Rubber 109 X 108 Holl. Amer. Lijn 147% 147/ N. Scheepv. Unie 137/, 137 H.V.A 126 125/ Deli Mij 105/ 105% Amsterd. Bank 184 184 Ned. Handel Mij. 170 170 Rotterd. Bank 176 176 Twentsche Bank 178/ 178 Anaconda Copper 32?/,* 32/ Bethlehem Steel 51U/1S 51/ Republic Steel 48% 48% Shell Union 79% 78% 20% 20/- U. S. Steel 39»/t« 39/ huwde vrouw in overheidsdienst niet ge baseerd blijkt op principiële gronden, maar op de wet van vraag en aanbod, daar im mers de overheid- de gehuwde vrouw op arbeidscontract tijdelijk onder voor haar ongunstige voorwaarden in dienst neemt en houdt. Dat in de inleiding tot het Handvest der Verenigde Naties en in de verklaring van de rechten van de mens, aangenomen door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties op 10 December 1948, gesteld wordt de gelijk gerechtigdheid van man en vrouw, ongeacht hun status (artikel 21 en 23 van de verklaring van de rechten van de mens). Redenen waarom de adressanten menen, dat redelijkheid en rechtvaardigheid eisen, dat de artikelen 8 en 104 uit het ambtena renreglement 1954 worden geschrapt." Er zijn ten minste drie partijen in de raad, die met de adressanten zullen instem men: de Partij van de Arbeid, de V.V.D. en de C.P.N., die alle, naar kan worden aangenomen, op grond van haar beginsel programma's tegen de gewraakte artikelen zullen stemmen. Van vele gebouwen en woningen in Ne derland. wappert vandaag de nationale vlag ter gelegenheid van de elfde verjaardag van Prinses Margriet. Op Soestdij'k bracht de post vanmorgen reeds duizenden brie ven en briefkaarten voor de jarige en vele cadeautjes van kinderen die deze in veel gevallen zelf gemaakt hebben. De jarige had vanmorgen nog geen tijd deze brieven en geschenken alle te bekij ken, want zij moest naar school en haar klasgenootjes uit de vijfde klas van de Ba ar nse Schoolvereniging hebben haar daar hartelijk geluk gewenst. Maar op de vrije Woensdagmiddag zuilen 30 a 40 kin deren van het Prinses Margrietfonds uit alle delen van het land naar het Paleis ko men om met Margriet haar verjaardag te viei-en. Dan zal tevens de Nederlandse koopvaardij, waarvan de jarige prinses petekind is, een grote taart aanbieden, dié op het feestje zal worden aangesneden. „De Haarlemse rechtbank ziet zich heden voor de droeve taak gesteld om, alvorens haar werkzaamheden aan te vangen, wijlen mr. N. J. G. Sikkel, de aan de rechtbank ontvallen officier van Justitie, te her denken", aldus begon vanmorgen mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, pre sident van de rechtbank, zijn herdenkings rede in een openbare zitting, die onder an dere werd bijgewoond door mr. A. A. L. F. van DuIIemcn, procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, leden van de rechterlijke macht, leden van de balie en vele politie-autoriteiten uit het arrondisse ment Haarlem. De president vervolgde: Mr. Sikkel, die eerst als substituut-officier en sedert 20 December 1949 de dag van zijn instal latie als zodanig als officier van Justitie bij de rechtbank werkzaam is geweest, heeft zich doen kennen als een persoonlijk heid. De eigenschap, welke hem zo zeer sierde, was zijn rechtschapenheid. Hij ging recht op zijn doel af, gaf onomwonden zijn mening te kennen. Omwegen wist hij niet te bewandelen. Deze eigenschap, gepaard aan zijn vurige strijdlust, heeft tot gevolg gehad, dat hij, die onrecht niet verkroppen kon en aan zijn gemoed lucht moest geven, het zich zelf in het leven niet gemakkelijk heeft ge maakt. Wanneer hij een zaak verdedigde, welke hij een rechtvaardige zaak achtte, zette hij zijn gehele persoon in. In de jaren van onderdrukking en verzet heeft hij ge toond zich voor een rechtvaardige zaak te kunnen geven. Mr. Sikkel had een uitermate gevoelige natuur, doch wilde hiervan ongaarne doen blijken. Het was een man, die behoefte had aan vrienschap en zelf warme en mede levende vriendschap wist te geven. Hij was een man met een goed verstand en een uitgesproken gevoel voor humor. Al deze eigenschappen maakten de sa menwerking met mr. Sikkel belangwek kend, in het bijzonder wanneer zich ver schil van inzicht openbaarde. Hij placht bij verschil van inzicht met een zekere voort varendheid zijn standpunt te verdedigen en te handhaven, onredelijk was hij in genen dele. Het van gedachten wisselen met hem had iets aantrekkelijks, niet in het minst vanwege zijn levendige en boeiende per soonlijkheid. Mr. Sikkel was een man, die in sterke mate oog en waardering had voor grote lijnen en die zich nimmer inliet met een op kleinzielige of laatdunkende wijze spreken van één van zijn medemensen. Rancune ge voelens waren hem ten enen male vreemd. Hij kon met iemand ernstig in botsing zijn gekomen, zonder de betrokkene het voor gevallene ook maar in de geringste mate na te houden. Ook daarin toonde hij zich een man van groter dan het doorsnee-for maat. Mr. Sikkel heeft de laatste jaren van zijn leven physiek geleden, de laatste maanden wel zeer zwaar. Voorbeeldig is de wijze, waarop hij aan het einde van zijn leven dit lijden heeft weten te aanvaarden en zich psychisch uiteindelijk boven lijden en dood heeft weten te stellen. Ook in deze wijze, waarop hij zijn leven wist af te sluiten, toonde hij zich opnieuw de per soonlijkheid van groot formaat. Het moge mevrouw Sikkel een sterkte en troost zijn, dat haar man zijn leven op zulk een gave en serene wijze heeft be sloten. De leden der rechtbank, die mr. Sikkel gekend hebben en met hem samengewerkt hebben, zullen hem niet kunnen vergeten, aldus besloot de president zijn rede. Mr. Sikkel ivas een ambtenaar van formaat Mr. B. van der Burg, substituut-officier van Justitie, zeide dat zo dan gebeurd is, wat wij reeds enige tijd hadden gevreesd. „Onze chef is heengegaan. Het parket is hierdoor zwaar getroffen, want mr. Sikkel was een door ons zeer gewaardeerde chef. Meer toprangen van het openbaar minis terie heeft mr. Sikkel kortere of langere tijd vervuld. Hij was een ambtenaar van formaat, een kundig jurist en, bekwaam als de beste, streefde hij er naar in alle opzichten de handhaver van het recht te zijn. Hij had daarbij een strenge en preciese maatstaf en ging de moeilijkheden niet uit de weg. Dat is gebleken in de bezetting en vooral ook daarna, ten uiteraard een beroep op hem werd gedaan om de zaken van het bijzonder ger^htshof te behande len. Dit moeilijke en cmdankbare werk, dat in 's lands belang moest worden verricht, heeft mr. Sikkel van het begin tot het eind gedaan. Dat was geen geringe taak. Boven dien vatte mr. Sikkel zijn taak niet licht op. Hij was voor zich zelf niet gemakkelijk Over enkele weken zal in Zierikzee worden begonnen met de bouw van een nieuwe zuivelfabriek. Dit bedrijf zal in de plaats komen van de tengevolge van de wa tersnood verwoeste fabriek te Nieuwerkerk. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De Wintertentoonstellingeyi in Bloemlustte Lisse doen de winter vcrge'en. De expositie welke vanmorgen werd geopend biedt de bezoeker een keur van crocussen, narcissen en hyacinten, gerangschikt om heuveltjes met zilveren berken en een vijvertje, waarin een snelvlietend beekje uitmondt. en verlangde dus vsn anderen hetzelfde. Juist zulke mensen laten echter een grote leegte achter. Zij grijpen als het ware in het leven veel verder om zich heen dan de minder op de voorgrond tredende mensen. Maar des te groter is de leegte die ont staat door 't verscheiden van zulke bijzon dere mensen als mr. Sikkel was. Zo zal hij hier een diepe indruk achter laten. De sub stituten en het personeel ten parkette zul len hem in grote eerbied blijven gedenken". Namens de balie Mr. A. Bruch, deken van de orde van advocaten, zeide, dat er rouw bij de Haar lemse balie is, omdat zij overtuigd is, dat aan de Haarlemse rechtspraak een man met niet alledaagse begaafdheden ontvallen is. Toen mr. Sikkel als substituut-officier van Justitie regelmatig het openbaar mi nisterie vertegenwoordigde, kwam de balie veel met hem in contact. Velen herinneren zich zijn grote begaafdheden en scherp in zicht, waarmee hij dan het O.M. waarnam. Hij maakte zich een geduchte tegenstander, maar hij was altijd fair, omdat dat zijn innerlijke overtuiging was. Soms kon hij toornen, als hij meende, dat het recht ge schonden werd. De balie heeft mr. Sikkel ook leren kennen als een man met een gevoelig hart. Hij had zijn leven aan het recht verpand en wilde zijn onderdanige dienaar zijn. Thans heeft mr. Sikkel moeten buigen voor de majesteit van de dood. De Haarlemse balie zal hem in gedachte hou den als iemand die in zijn hoge functie slechts gebogen heeft voor de majesteit van het recht. Hierna werd de zitting gesloten. Lezing over sociale zekerheid Op c-e eerste vergadering van het nieuwe jaar, die de afdeling Haarlem -van de Christen Vrouwenbond Maandagavond in het wijkgebouw op de Gedempte Oude Gracht hield, heeft de heer J. J. G. Boot, burgemeester van Hilversum, gesproken over het onderwerp: „Sociale zekerheid en persoonlijke verantwoordelijkheid". De moeilijkheden van vroeger op sociaal gebied bracht spreker naar voren met een korte beschouwing van de levensomstan digheden van arbeidersgezinnen uit de ze ventiger jaren. De landarbeider, die vaak een groot gezin heeft te onderhouden, moest in die dagen zien rond te komen van een weekloon van negen gulden. Van regenvergoeö'ing was geen sprake als men geen vast arbeider was. De kinderen ont vingen in de meeste gevallen geen school opleiding, want ze werden zo spoedig mo gelijk bij 'het arbeidsproces ingeschakeld. Toch ontstond cp het platteland weinig verzet, omdat in vele streken van het land de werkgevers het niet beter hadden dan hun ondergeschikten, de kerk vaak tracht te te helpen en het platteland sterk gods dienstig is. Wezenlijk verzet tegen de on houdbare sociale toestanden ontstond on der de fabrieksarbeiders, die weliswaar meetr mogelijkheden hadden om werk te vinden, maar moesten werken onder de slechtst denkbare omstandigheden. Ook de kinderarbeid kinderen van zeven jaar werkten vaak 85 uur per week wekte veel misnoegen tegen de fabrikanten, die grote winsten behaalden. Het kon dan ook niet anders, of er moesten verbeteringen worden aangebracht en het waren mannen als Talma en Aalberse, die voor die ver beteringen hebben zorg gedragen. Wij kennen nu een vri-i grote mate van sociale zekerheid, waaronder spreker ver staat, dat de mens in de gemeenschap, waarin hij leeft, materieel geen zorgen heeft. Doch nu er van hogerhand groten deels voor ons gezorgd wordt, dreigt het gevaar, dat onze persoonlijke verantwoor delijkheid verzwakt. Dit is inderdaad het geval, doch men mag niet vergeten, dat het leven langzamernand dei-mate gecompli ceerd is geworden, dat men hoe langer hoe meer op anderen is aangewezen. Men dient er wel voor op te passen dat de zegen van de sociale zekerheid niet wordt tot een vloek. De gemakzuchtigheid wordt namelijk enigszins in de hand ge werkt: wanneer men bij een ziekenfonds is aangesloten, loopt men vaak voor ieder wondje naar de dokter en wanneer men ziek is geweest, blijft men wel eens langer thuis dan voor krachtsherstel nodig is. Men pleegt zodoende morele diefstal. Vervolgens roerde spreker aan de vrije tijdsbesteding; volgens hem een der be langrijkste problemen van de komende •jaren. Ook verklaarde de heer Boot, dat de arbeidsproductiviteit zo hoog mogelijk moet worden opgevoerd, teneinde de kos ten van de sociale voorzieningen te kun nen compenseren. Spreker besloot met te zeggen, dat, al kennen wij nu een vrij grote mate van ze kerheid, de grootste zekerheid toch altijd gelegen is in Gods liefde. Aan het begin van de bijeenkomst werd 4>ekend gemaakt, cat op 8 Februari in het Jeugdhuis in de Pijnboomstraat de oprich tingsvergadering van de afdeling Haarlem- Noord zal worden gehouden. De Haarlem se afdeling van de Christen Vrouwenbond zal namelijk worden gesplitst in de afde lingen Centrum en Noord. Relletje op Oudejaarsavond In ons blad van 2 Januari vermeldden wij, dat op Oudejaarsavond een relletje is ont staan op het kruispunt van Brouwersstraat en Oranjeboomstraat, waar enige jongelui, gadegeslagen door enkele honderden mensen, bezig waren, kerstbomen en autobanden in brand te steken. Toen de politie de menigte uiteen had gedreven, kwam men later weer bijeen en het verbranden begon opnieuw. De politie wilde opnieuw de menigte verdrij ven, waarbij een der agenten door een onbekende met een hard voorwerp op het hoofd werd geslagen. Daar de menigte begon op te dringen, loste de agent enige schoten in de lucht, waarna de menigte zich ver spreidde. De agent bleek zodanig gewond te zijn, dat hij enige dagen buiten dienst moest worden gesteld. De Haarlemse recherche, die een intensief onderzoek heeft ingesteld naar de dader van deze aanslag, heeft aangehouden een zestienjarige Haarlemse stucadoor, die in de onmiddellijke nabijheid van voornoem de kruising woont. Hij heeft bekend; tegen hem is procesverbaal opgs& aakf f Kort en bondig BINNENLAND Tot voorzitter van de Katholieke Ne derlandse Boeren- en Tuindersbond is als opvolger van de heer G. W. Kamschoer be noemd de heer G. Mertens, voorzitter van de Limburgse Land- en Tuinbouwbond en lid van het dagelijks bestuur van de Stichting voor de I andbouw. B. en W. van Amsterdam hebben de raad een voordracht doen toekomen tot het aangaan van een 25-tal geldleningen ten laste van de gemeente tot een totaal bedrag van f40 millioen. Op Vrijdag 22 Januari zal een deel Van de eerste Suriname-compagnie 1954 van de Koninklijke Landmacht zich te Amsterdam inschepen aan boord van het s.s. „Cottica", met bestemming Suriname. Het detachement omvat 79 man, onder wie drie officieren, 13 onderofficieren en 63 korporaals en man schappen. Uit een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat het totaal der openbare leningen in 1953 f875.011.000 heeft bedragen tegen f900.978.000 in 1952. De aandelenemissies beliepen f31.105.000 en de obligatie-emissies f843.906.000, tegen respectievelijk f91.448.000 en f809.490.000 in 1952. De Britse „Society of Chemical In dustry" verleent eens in de drie jaar een médaille aan hem, die naar haar mening de grootste verdienste heeft voor de internatio- nade samenwerking op het gebied van de wetenschap. Zij heeft haar deze keer ver leend aan prof. dr. H. R. Kruijt te 'sGraven hage. Het is de eerste keer, dat deze onder scheiding aan een niet-Engelsman wordt verleend. Prof. dr. J. H. Kernkamp, hoogleraar in de economische en sociale geschiedenis aan de Nederlandse Economische Hogeschool, stelt zich voor, met het oog op zijn vertrek naar Utrecht, waar hij, zoals is gemeld, aan de rijksuniversiteit in dezelfde functie is benoemd, op 28 Januari om half vier in de aula van de N. E. H. een afscheidscollege te geven. De Nederlandse Speeltuin Unie heeft de speeltuinvereniging van Nieuwe Tonge een bedrag van f2000 toegezegd. Voorts krijgt de speeltuinvereniging een klimkooi uit Zweden en twee wippen uit Gorinchem. In het groot-auditorium der Rijksuni versiteit te Utrecht, de voormalige kapittel zaal van de Dom, waarin eens de Unie van Utrecht gesloten werd, is gisteren prof. dr. U. G. Bijlsma, hoogleraar in de kennis der geneesmiddelen en geneesmiddelenleer en directeur van het pharmocologisch labora torium der Rijksuniversiteit te Utrecht we gens zijn 25-jarig hoogleraarschap gehul digd. Er was grote belangstelling. Verschei dene leden van het college van curatoren en talloze ambtgenoten van de verschillende faculteiten bleken aanwezig te zijn. De oorlogsslachtoffers in het voormalig Duitse gebied van Elten hebben de West- Duitse regering telegrafisch medegedeeld, dat de Nederlandse autoriteiten de trekkers van Duitse oorlogsschade- en weduwenuit- keringen een belasting opleggen. In het telegram werd de West-Duitse regering verzocht de uitkering van Duitse toelagen met de Nederlandse regering te regelen. Bij Koninklijk Besluit is aan A. J. Schrikker, Nederlands gezant te Teheran, in verband met verkregen pensioenaanspraken, op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1954 eervol ontslag uit de buitenlandse dienst verleend. Tot lid van de Vaste Commissie van advies inzake de Schrijfwijze van de Neder landse taal is benoemd mejuffrouw prof. dr. B. H. Wind, hoogleraar aan de rijksuniver siteit te Utrecht, wonende te Den Haag. HAARLEM EN OMGEVING 1 Januari 1954 zijn bij het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland be vorderd tot hoofdingenieur de heer L. J. van der Tooien, tot admnistrateur A mr. U. Strikwerda te Overveen, tot Technisch hoofdambtenaar D de heer H. M. G. Schaafs- ma te Overveen, tot Technisch hoofdambte naar B de heer P. N. van Boekhoven te Haarlem en tot technisch ambtenaar B de heer J. M. Göbel te Bloemendaal. De heer Th. Voskuil, als monteur werk zaam in het district Midden-Noordholland bij het Provinciaal Electriciteits Bedrijf van Noordholland, zal op 1 Februari zijn zil veren ambtsjubiluem vieren. De toneelgroep „De PEN-spelers" zal op Zaterdag 27 Februari in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem een opvoering verzorgen van het blijspel „Het Witte Schaap van de Familie". Na afloop is er een bal. De afdeling Bloemendaal van de Neder landse Christen Vrouwenbond houdt haar maandelijkse vergadering op Donderdag 28 Januari in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan. Mevrouw G. Gilhuis—Smitskamp uit Amsterdam zal spreken ov\r „Twee vrou wenlevens". Bovendien komt aan de orde de jaarlijkse bestuurverkiezing. De presidente mevrouw A. van der VlugtKruit, is aan de beurt van aftreden, doch is herkiesbaar. Het bestuur heeft als tegencandidaat gesteld de tegenwoordige vice-presidente mevrouw M. van Giffen—Visser. Op 23 en 24 Januari houdt de Open Religieuse Gemeenschap. Westerhoutpark 1 A, een weekeinde onder het motto: „In span ningen leeft de mens op aard", waarin zul len spreken de heren L. F. C. Mees uit Den Haag, C. J. E. Dinaux uit Haarlem en H. A. P. J. Ogilvie uit Amsterdam. Zoals de deelnemers aan onze Oude- jaarsprijsvraag gebleken zal zijn is in de uitslag van de puzzle die wij Zaterdag, pu bliceerden de laatste zin van de oplossing weggevallen. Hier had dienen te staan 15: Zandvoort. Ook in Bloemendaal heeft zich nu, onder ere-voorzitterschap van mevrouw A. C. den Tex-baronesse Bentinck, een comité ge vormd, dat beoogt gelden bijeen te bren gen voor het Erefonds voor oud-verpleeg sters. In het comité hebben zitting de dames J. Immink-van der Schalk, voorzitster, C. van 't Lam-Teepe, zr. A. Peuler, directrice van Wildhoef, M. de Bruyn Ouboter-Can- neman, C. Vermeulen-Van Egmond, F. Drijber-Prins, J. Reijers, zr. M. van der Loo en G. Polak-Bredenhorst, secr.-penn. Als eerste daad om geld binnen te krij gen zal op Vrijdag 29 Januari een bijeen komst worden gehouden in „Wildhoef". Daar zullen mevrouw C. van 't Lam-Teepe, zang. mevrouw R. Bonset-Horst, declamatie en mejuffrouw B. Bonset, piano, belange loos optreden. De heer H. A. Stadlander, Noordlaan 3 te Bloemendaal, waar hij al 22 jaar woon achtig is, begon op 1 Februari 1924 zijn loopbaan als politieman in Leiden. Dit is dus binnenkort dertig jaar geleden. Na vijf jaar, op een maand na, ging hij (op 1 Januari 1929) naar Bloemendaal waar hij begin van deze maand vijfentwintig jaar in dienst was. Eerst bij de motorbrigade, van 1936-1939 bij de vreemdelingendienst. Van de bevrijding af is de jubilaris chef van de vreemdelingendienst, waar hij tien duizenden vreemdelingen heeft ontvangen en geregistreerd. De heer Stadlander hoopt zijn politiejubileum niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Hij zal op 1 Februari in zijn woning recipiëren.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7