GTABLETTEN PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws „Trambaan tot Leidse Vaart speciale rijweg voor bussen" Brandstichting in Loosdrechts café „De Djumpol" berecht Verstopping Zandvoorts burgemeester geeft zijn visie op de tram-bus vervanging De radio geeft Donderdag Radio-reparatie Straffen van 12 en 15 maanden geëist helpen prompt! De staatkundige eenheid der R.K. Nederlanders Plannen voor Plesman- monument ^Loclx ió Aet zo J WOENSDAG 20 JANUARI 1954 2 Als tram Amsterdam-Zandvoort verdwijnt: Minstens twee viaducten nodig Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS H. J. MAERTENS N.V. Bromfietsen maken teveel lawaai Faillissementen in 1953 Botersmokkelarij in Zuid- West Brabant ontdekt Goudvooraad uitgebreid deviezenreserve kleiner Televisiefilms in België Commissie-Van der Grinten rapporteert Faillissementen ÊttERMOGÈNf Zeepbellen in bewaring De kop en de staart van de Zandvoortse raadsvergadering, die gisteravond werd gehouden, waren zeker het belangrijkst. De jaarrede van de voorzitter, waarvan wij elders in dit blad een aantal punten weergeven, ging vooraf en er kwam een bijzonder krachtige toespijs in de vorm van een uiteenzetting over het probleem van de vervanging van de tram Amster- dem-Zandvoort door bussen. De voorzit ter, mr. H. M. van Fenema, hield daar aan de hand van enige kaarten een causerie over, waarbij hij voorop stelde, dat er uiteraard nog geen sprake is van vast om lijnde plannen doch slechts van sugges ties, Van de zijde van de N.Z.H. heeft men er geen bezwaar tegen, dat het eindpunt van de bussen der toekomst eveneens ge fixeerd wordt op het Zwarte Veld (waar nu de eindhalte van de tram is) mits het een circulair eindpunt wordt, zodat de bussen er kunnen keren en zij vervolgens hun eigen baan hebben om uit de ge meente te komen. De suggestie van mr. Van Fenema is nu om de bussen niet al leen in het dorp een eigen baan te geven maar ook daarbuiten door van dé tram baan een weg te maken, die in de eerste plaats door bussen wordt bereden - naast de Zandvoortselaan voor het andere ver keer. Zulk een plan (waarvan wij de hoofd lijnen reeds in ons nummer van 28 Juli 1953 publiceerden) zou uiteraard moeten worden uitgevoerd in samenwerking met de gemeenten Bloemendaal en Heemstede, want bij de Bentveldse weg houdt het terrein van de gemeente Zandvoort op. Het is voorlopig de bedoeling, indien Am sterdams raad de concessie met de N.Z.H. opzegt, zodat de tram na het seizoen 1955 verdwijnt, een nood-busdienst in te stellen (naast een zomer- en winterdienst via Overveen op Zandvoort), die natuurlijk nog een andere route dan de gesuggereerde zal moeten volgen. Omdat de „busbaan" en de Zandvoortse laan elkaar niet zo mogen raken dat het gevaar voor het verkeer oplevert, zal er ook een verkeersplein nabij de plaats waar het bejaardentehuis aan de Zand voortse laan geprojecteerd is, moeten worden aangelegd. Voorts is het te hopen dat ook de beruchte Viersprong in Aerden- hout tegen die tijd de vorm van een over zichtelijke verkeersrotonde heeft gekregen. Maar er doemen ook al is dat niet op Zandvoorts grondgebied grotere pro blemen op, waar de badplaats toch ten nauwste bij betrokken is. Het belangrijkste probleem is de spoorbaan HaarlemDen Haag, die de bussen zowel letterlijk als fi guurlijk „dwars" zal zitten. Er zouden zoals de voorzitter terloops al eens eerder in de raad mededeelde ter vervanging van de tram zestig bussen op Zandvoort moeten worden ingezet, met tussenpozen van vier vijf minuten. Dat geeft in het bijzonder bij de overgang Heemstede Aerdenhout een toestand, die chaotisch is en slechts kan worden overwonnen door ophoging van de spoorbaan. Deze mogelijkheid heeft reeds een pa pieren stadium bereikt: er zijn tekeningen ADVERTENTIE Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Omroep orkest en solist. 11.45 Voordracht. 12.00 Me- tropole-orkest. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Lichte muziek. 14.05 Rijk en geen geld, hoorspel. 14.35 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regerings uitzending: Rijksdelen Overzee: Het Cari- bisch gebied en Nederland. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Orgel. 18.40 Reportage of platen. 18.45 Bill Sheriff en zijn Prairie-duivels, hoorspel met muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazzmuziek. 19.40 Rondetafel- parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. Con certgebouw-orkest, Toonkunstkoor en solist. (In de pauze: pl.m. 20.5021.15 a. De Unie van Utrecht en de vorming van de Neder landse Staat, causerie: b. Platen). 22.30 Pla ten. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansorkest en solist. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vocaal dubbelkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Pla ten. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamerorkest. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pla ten. 17.00 Voor de jeugd. 18.10 Bariton, bas, piano en voordracht. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Ik denk er zo overen U? 21.55 Amusements muziek. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Orkest-concert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 16.00 Macbeth, opera. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Poli tieke causerie. 20.00 Platen. 21.15 Ethnolo- gische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.30 Electronische muziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Beste allerr>nl. En gelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 m.). Mr. H. M. van Fenema van een dergelijke tunnel uitgewerkt, waar bij tevens het station Heemstede-Aerden- hout „omhoog" gaat. Maar even Noorde lijker zou de busbaan óók op de spoorweg stuiten, namelijk daar, waar thans de trambaan over de spoorweg gaat. Ook daar zou dus de spoorbaan opgehoogd dienen te worden, welke ophoging met die bij de overweg Heemstede-Aerdenhout aan één stuk zou moeten geschieden. Ook Haarlem heeft in dit opzicht zijn wensen. Het heeft zijn hinderlijke over wegen aan de Pülslaan en aan de Wester gracht, en zou graag zien dat de ophoging maar helemaal naar de Zijhveg doorge trokken wordt. En in de besprekingen, die er reeds over zijn gevoerd voegt Amsterdam zich er nog bij met de wens om ook de overweg-Slo- terdijk en die bij Halfweg te verhogen ea daar tunnels te maken. Het is niet moeilijk zich voor te stel len dat de N.S. tegemoetkoming aan al deze wensen onmogelijk achten, te meer waar één viaduct op drie millioen wordt besomd. Indien er echter tot de verwezen lijking van een van al deze tunnels mocht worden overgegaan dan zal dat ongetwij feld Heemstede-Aerdenhout zijn. Deze tunnel zou dan mogelijk twee maal zo breed worden als de normale spoorweg tunnel, omdat naast de spoorbaan een toe komstige Noord-Zuidverbinding in het Westen van Haarlem geprojecteerd is. Er zouden dan dus zowel een spoorweg als een verkeersweg over de Zandvoortse laan geleid worden. Twee van de tunnels, die men wenst, verdiénen in elk geval de aandacht van Zandvoort: die van Heemstede-Aerden hout, maar ook die op de plaats van de huidige tram-overgang over de spoorbaan, iets Noordelijker. Het busvervoer van en naar Zandvoort zou zich in twee belang rijke richtingen splitsen: door Haarlem naar Amsterdam en door Heemstede naar Utrecht en Den Haag. Voor de eerstge noemde richting kan de oude trambaan tot aan de Leidse Vaart toe gevolgd wor den vandaar dat de ophoging van de trambaan daar zal moeten veranderen in een ophoging van de spoorbaan verder zou er een brug in het verlengde van de huidige trambaan over de Leidse Vaart moeten komen, een verkeersrotonde waar de buslijn de Herenweg zou kruisen in de richting van de Buitenrustbrug en zo ver der naar de hoofdwegen naar Schiphol en Amsterdam „Maar dat is natuurlijk een Haarlemse aangelegenheid", aldus de voor zitter, „Zandvoort heeft er in zoverre belang bij dat de Amsterdammers op weg naar of van Zandvoort zo snel mogelijk door Haarlem heen geholpen worden". Voor Haarlemmers komt op een dergelijke „sneldienst" maar één halte in het Ooste lijk deel van de stad. Inwoners van Haar lem zullen dan ook aangewezen zijn op andere bussen met andere routes naar Zandvoort. De andere ader van het busvervoer, naar Utrecht en Den Haag, zou van de Vier sprong af niet langer de oude. trambaan moeten volgen maar de Zandvoortse laan en dan onder het viaduct bij Heemstede- Aerdenhout door naar het Oosten en Zui den moeten worden geleid. Zo is de visie van Zandvoorts burge meester op de netelige problemen, die de vervanging van de tram door bussen met zich mee zal nemen. Hij sprak tenslotte de verwachting uit, dat de bussen in Am sterdam volgens de daartoe te sluiten con cessie waarschijnlijk tot aan de Oude Groentenmarkt bij de Marnixstraat in de stad zullen kunnen „doordringen". ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaostraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Wetenschappelijk onderzoek bepleit De minister van Verkeer en Waterstaat heeft het PALC (Permanent Anti-Lawaai Comité) meegedeeld, dat hef. gunstig re sultaat van de „zwijgend verkeer"-acties dreigt te niet te worden gedaan door het sterk toegenomen lawaai van motorfietsen, bromfietsen en scooters, enz., dat een plaag voor weggebruikers en omwonenden begint te worden. Uit een reeks proeven van de Haagse politie is gebleken, dat bijna alle brom fietsen beneden de dom- de wet gestelde lawaai-grens blijven. Aangezien nochtans de geproduceerde geluiden veelal zeer hin derlijk zijn, wil men trachten te bevorde ren, dat de bromfietsen geruislozer worden, hetgeen slechts kaïn geschieden door con structieve verbeteringen. Er zal een weten schappelijke analyse nodig zijn vast te stel len of en hoe zulke verbeteringen mogelijk zijn zonder nochtans de bromfietsmotor als krachtbron waardeloos te maker. In December zijn in Nederland 140 fail lissementen uitgesproken tegen 137 in De cember 1952. Zij waren als volgt verdeeld: Noordholland (zonder Amsterdam) 19 (14); Amsterdam 13 (26);, Zuidholland (zonder Den Haag en Rotterdam) 12 (12); Den Haag 11 (8); Rotterdam 16 (14); Utrecht 11 (13); Gelderland 18 (16); Noord-Brabant 18 (8); Limburg 7 (8); Zeeland 3 (5); Friesland 3 (2); Groningen 0 (2); Drente 3 (2): Overijsel 6 (7). In 1953 werden totaal 1628 faillissemen ten uitgesproken, namelijk in Noordholland (zonder Amsterdam) 217; Amsterdam 225; Zuidholland (zonder Den Haag en Rotter dam) 154: Den Haag 159; Rotterdam 108; Utrecht 102; Gelderland 182; Noord-Bra bant 175; Limburg 95; Zeeland 19; Fries land 51; Groningen 51; Drente 21 en Over ijsel 69. Te Putte, in de Zuid-Westhoek van Brabant, is een botersmokkelaffaire ont dekt. Het ging om een partij boter van 1500 kilogram, die smokkelaars naar België vervoerden. Wegens deze smokke larij zijn thans vijf personen opgesloten. De Nederlandse douane was over de grens op het spoor gekomen van een com plot. Zij deed huiszoekingen die tot resul taat hadden dat uit alle mogelijke schuil hoeken de boter vandaan kon worden ge haald. De boter zat tussen plafonds en was zelfs in weilanden verborgen. In totaal kon 3.000 kg in beslag worden genomen, de 1500 kilo die werd vervoerd en de 1500 kilo die in de huizen werd aangetrof fen. De speurtocht van de douane veroor zaakte heel wat opschudding. De bewo ners, die nog kans hadden gezien elkaar te waarschuwen, probeerden op verschil lende wijzen met de boter té ontkomen. De rechtbank te Utrecht heeft de zaak behandeld van de vermoedelijke brand stichting in café restaurant „De Djumpol" te Loosdrecht op 11 September. Tegen de 26-j. D. H. M., vertegenwoordiger te Loos drecht werd wegens opzettelijke brand stichting 12 maanden gevangenisstraf met aftrek waarvan 2 maanden voorwaarde lijk, geëist. Zijn verdediger vroeg onmid dellijke invrijheidstelling van verdachte, maar de rechtbank wees dit verzoek zon der beraad af. Tegen de 38-jarige boot bouwer F. V. te Loosdrecht wérd ter zake van opzettelijke uitlokking van het voor gaande misdrijf een jaar en drie maanden gevangenisstraf geëist, zonder aftrek, om dat de verdachte zo hardnekkig bleef ont kennen. Diens verdediger bepleitte vrij spraak of een lichtere straf. Het niet af trekken van het voorarrest achtte hij on juist. Tegen de derde verdachte, de 33-jarige hotelhouder en gérant van „De Djumpol" D. G. B. te Loosdrecht eiste de officier eveneens 1 jaar en drie maanden gevange nisstraf, in dit geval echter wel met af trek. Zijn raadsman meende dat er van uitlokking door verdachte geen sprake is geweest. Tegen V. is immers wel straf ge ëist, maar alléén wegens uitlokking, zodat verdachte B. de verdachte V. niet kan heb ben uitgelokt en de verdachte M. heeft nooit iets van B. gehoord, dat op uitlok king geleek. Daarom diende B. te worden vrijgespro ken, meende pleiter. Hij vroeg tegelijker tijd onmiddellijke invrijheidstelling, waar in de rechtbank na raadkamer bewilligde. Het onderwerp van de avond Uit de verschillende verklaringen van de verdachten kwam tot uiting, dat naar veler mening de gérant B. in moeilijke financiële omstandigheden verkeerde. Verschillende van zijn cliënten meenden dan ook, dat hij al leen uit de moeilijkheden zou kunnen geraken als „de tent in de fik" ging. Hierover schijnt vrij openhartig ge sproken te zijn en ook in de avond van 10 September. De verdachte B. schijnt zich die avond te hebben geuit in die zin, dat het hem een paar rooie ruggen waard was, als de tent af brandde. En ook de bootbouwer V. heeft die avond bij herhaling gezegd, dat „Kees", dat was dan B. gered moest worden. Er zijn die avond veel borrels gedronken en daaraan deed ook de verdachte M. mee. Zijn stem ming was tenslotte zo, dat hij uit bal dadigheid op een der closets een rol papier in brand stak, hetgeen echter geen gevolgen had. Maar het gebabbel in opgewonden toestand over „die fik" duurde voort. Tenslotte brak het gezelschap op. Men wilde echter een fles jenever meenemen om het feest elders voort te zetten. M. ging die halen, maar kwam met slechts een halve fles terug. V. maakte daarop aanmerking en ging, uit de auto stappend, mee terug met M. V. ver klaarde vandaag echter, dat hij buiten de auto eigenlijk niet van zijn plaats is ge weest en hij ontkende ook in de auto ge zegd te hebben, dat er tien mille te ver delen zou zijn, als de zaak in de fik ging. M. verklaarde echter, dat V. met hem mee is gegaan naar „De Djumpol", dat hijzelf daarna een stuk papier in brand heeft ge stoken en daarmee waarschijnlijk vuur heeft gejaagd in een rietmat, die tegen een houten wand stond. In ieder geval wisten getuigen te ver halen dat M. en V. hard lopend en zenuw achtig later weer naar de auto kwamen gelopen. M. zou gezegd hebben, dat hij „De Djumpol" in brand had gestoken. Waarop V. had aangeraden een speciale route te nemen, zodat men kon zien of de zaak brandde. Het bleek toen inderdaad het geval te zijn. M. ontkende niet, dat hij de boel in brand zou hebben gestoken, maar was positief in zijn verklaringen dat V. daarbij tegenwoordig zou zijn geweest, hoewel V. volhield, dat hij achter een hoop stenen langs de weg had gelegen. M. wist echter niet te zeggen, of hij inder daad het vuur in de rietmat had gestoken. ADVERTENTIE ntaclde De verkorte balans van de Nederlaindiscihe Bank, opgemaakt per 18 Januari, bevat en kele belangrijke mutaties. In de eerste plaats spring), een grote vermeerdering van de goudvoorraad, diie mei f 95 millioen ge stegen is tot f 2.920,5 millioen iin het oog. De post Nederlands schatkistpapier, waarin guldenssaldo's uit foetalimgsaccoorden zijn belegd, geeft een vrij uitzonderlijke stijging te zien met f 101.8 millioen tot f 124.3 ihihioen. Aan het einde van de maand, als de EBU-saldi verrekend worden, zal deze post waarschijnlijk weer een flinke ver mindering te zien geven. De netto devie zenreserve is met f 196 millioen achteruit gelopen tot f 1.424 millioen. Goud en devie zen tezamen belopen thans f 4.344 millioen tegen vorige week f 4.446 millioen. De bankbiljetten-circulatie is met f 56 millioen verminderd tot f 3.166.7 millioen. Het rijk zag ondanks grote betalingen zijn tegoed met f 36 millioen stijgen tot f 1.075 millioen. Op de geldmarkt is de si tuatie zo mogelijk nog ruimer geworden. Naar uit het antwoord van de Belgische minister van verkeer op een parlemen taire vraag blijkt, zal op films, die via de televisie worden uitgezonden, geen cen suur worden uitgeoefend door de filmkeu ring. De culturele commissie van advies voor de televisie heeft in haar rapport verklaard dat zij tot de bevinding is geko men, dat een voorafgaande censuur van televisiefilms weinig wenselijk en dikwijls zelfs onmogelijk is. De leiding van de Belgische televisie uitzendingen zal buitenlandse program ma's moeten weren, waarvan bij herhaling gebleken is, dat zij aanstoot geven aan Op verzoek van het bestuur van de K.V.P. heeft het bestuur van het „centrum voor staatkundige vorming" ongeveer een jaar geleden een commissie ingesteld, die het vraagstuk van de eenheid der katho lieke Nederlanders in studie zou nemen. Deze „commissie-Van der Grinten" heeft thans rapport uitgebracht van haar be vindingen. In de slotbeschouwing van dat rapport wordt o.a. geconcludeerd: „Door de vor ming van een politieke partij, welke in zekere zin een isolement betekende, heeft Schaepman de Nederlandse katholieken een vaderland geschonken. Hun samen blijven schenkt aan de staatsgemeenschap een op beginselen gegrondveste volkspartij, dwarsdoorsnede van het gehele Neder landse volk, welke het bestaan van andere beginselpartijen mogelijk maakt. Het sa menblijven van de katholieken verhindert het uiteenvallen van het volk in een libe raal rechts en een socialistisch links. Slechts zij, die alle gevolgen van zulk een splitsing positief begeren, kunnen van ganser harte naar die toestand streven. Zij, die deze begeerte niet koesteren en dat zijn er onder onze niet-katholieke landgenoten velen zullen aan het be staan van een katholieke partij in dé toe komst evenmin aanstoot nemen als zij het in het verleden hebben gedaan". „Noch de historie, noch het belang van het katholicisme, noch het belang van de staat eisen in deze tijd de ontbinding van de politieke eenheid van de katholieke Nederlanders". ADVERTENTIE VlUg, zacht en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeertabletten 65ct. 10. Met een daverende slag boorde de racewagen zich door de schutting en een houten loodsje, dat daar achter lag. Ver splinterde balken, wielen, verbogen moe ren en andere beschadigde zaken vlogen door de lucht; het volgende ogenblik werd de hele ravage door een dichte wolk van rook en stof aan liet oog onttrokken. Toen deze wolk eindelijk optrok, kon men Pan- aan het afgebroken stuur zat te draaien. Ook Pat O'Nozel dook uit de wrakstukken op en bekeek de toestand afkeurend door zijn vergrootglas. „Bekorrah!", riep hij, „alles in stukkens en brokkens! Nu heb je niet alleen dat racewagen Pan professor Kalker beschadigd, maar ook nog zijif werkloods!" „Professor Kalker?", herhaal de Panda wazig, „is die hier?" „Zeker", zover ik kan nagaan, nog compleet". Een paar verbrijzelde planken weken uiteen en daar verscheen het goedige gelaat van de geleerde. Hij schudde enkele moeren en' spijkers uit zijn hoed en wierp vervol gens een bijziende blik op Panda. „Wel, wel", zei hij, „daar hebben we de kleine Pampa, geloof ik. Aardig, dat je me een bezoek komt brengen, hoewel je wel wat da ontdekken, die nog enigszins verwezen antwoordde een bekende stem, „en voor- ruw bent binnengekomen". Op verzoek van burgemeester mr. F. M. A. Schokking, is itn het Haagse Stad huis een bespreking gevoerd met dr. ir. M. H. Damme, oud-directeur-generaal van P.T.T.. luitenant-generaal-vlieger b.d. J. A. Aler, oud-chef Luchtmachtstaf, luite- namt-generaal-waamemer A. Baretta, chef luchtmachtstaf, en dr. A. A. L. Rutgers, voorzitter van de raad van commissaris sen vain de K.L.M., om te komen tot de oprichting van een nationaal monument ter ere van de nagedachtenis van wijlen dr. A. Plesmam, in leven president-direc teur van de K.L.M. De heer J. W. F. Backer, directeur- generaal van de rijksluchtvaartdienst, kon wegens ziekte deze bijeenkomst niet bij wonen. De gemeenteraad van Oudewater heeft besloten tot de aanleg van een plantsoen dat naar Dr. Plesmam genoemd zal worden. De Arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 19 Januari 1954 in staat van faillissement verklaard: H. Bruyn, handelende onder de naam Sui- kerwerkenfabriek „De Out Zaense", te Wor- merveer, Tuinstraat 43. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. O. Baron te Beverwijk. H. J. van Duuren, koopman te Haarlem, van Zeggelenplein 88. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. K. A. F. J. Pliester, te Haarlem. Wegens gebrek aan baten is op Dinsdag 19 Januari 1954 opgeheven het faillissement van: T. A. Immers, magazijnbediende te Over veen, gem. Bloemendaal, Bloemendaalseweg 291. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. A. M. Thijssen te Zaandam. Door het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd de na volgende faillissementen: op 16 Januari 1954: P. J. Bunschoten, aan nemer van grond-, riool- en wegwerken, Haarlem, Bloemfonteinstraat 3. Rechter-com missaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. A. Beets te Haarlem en mr. C. W. van Rhijn te Hengelo. Op 18 Januari 1954: J. Meesters Sr., aan nemer, te Driehuis, gem. Velsen, Driehuizer- kerkweg 19. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. P. J. Prinsen Geer- ligs te Haarlem. J. van der Raad, bakker te Vogelenzang, gem. Bloemendaal, Leidsevaart 142. Rechter commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator, mr. H. Jonker, advocaat en procureur te Haarlem. ADVERTENTIE HOEST. GRIEP... De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. Ontkenning. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft Dinsdag verklaard, geen bewijs te hebben, dat leden van de buitenlandse dienst dubbelzinnige rapporten opsturen omdat zij denken, dat hun opvattingen in het licht vain latere ontwikkelingen zouden kunnen worden gecritiseerd. Het diplomatieke corps verricht zijn werk goed en geen lud vam de buitenlandse dienst behoeft ongerust te zijn, dat medogenloze veiligheidsmaatregelen op hem zouden worden toegepast. Moed. Dinsdag heeft zich te Managua, de hoofdstad van Nicaragua, bij een de monstratie van een eskader van de Amerikaanse luchtmacht een ernstig on geluk voorgedaan. Een straaljager van het type Safere moest een noodlanding maken en verongelukte daarbij. De pi loot van het toestel, die de dood vond, schijnt het risico dat hij met zijn toestel op de menigte zou storten, vermeden te hebben door te pogen een terrein, drie kilometer va,n het vliegveld, te berei ken. Hij makte echter met zijn toestel een boomtop. De regering van Nicara gua heeft een nationale rouw afgekon digd. Vervangen. De opperste Sovjet van Geor gië heeft de eerste plaatsvervangende premier, Ivlian Zodelava, van zijn func tie ontheven, aldus is door een blad in Tiflis gemeld. Hij is vervangen door Mitrofam Koetsjava. De redenen van deze vervanging zijn niet bekend ge maakt. Incident. Een Britse soldaat is bezweken aan de verwondingen, die hij had op gelopen bij een aanval door Egyptena- ren, die acht kilometer ten Zuiden van Port Said een Brits militair voertuig wilden stelen, aldus hebben Britse mi litaire autoriteiten Dinsdag bekend ge maakt. De betrokken militair was als geleide aan de chauffeur van de auto meegegeven. Volgens Britse militaire autoriteiten te Fayid in de Suez-kanaal- zöne is het aantal incidenten in de zóne de afgelopen week toegenomen. Vluchtelingen. De vluchtelingenstroom uit de Sovjet-zóne en Oost-Berlijn naar het Westen was Dinsdag, vijf dagen voor het begin der Vier Mogendheden-be- sprekingen, aanzienlijk groter dan in vorige dagen. Dinsdag zijn bijna 500 vluchtelingen in West-Berlijn aangeko men en gedurende het weekeinde 725. De vluchtelingen verklaarden nadruk kelijk dat een zeer groot aantal Oost- Duitsers sceptisch tegenover de komen de Berlijnse besprekingen staat. Verklaring. Het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een verkla ring uitgegeven, waarin het voor het eerst het Spaanse publiek op de hoogte brengt van het onderhoud van de Spaanse ambassadeur en de Britse mi nister van. Buitenlandse Zaken over het aanstaande Koninklijk bezoek aan Gi braltar. De verklaring zegt, dat het protest tegen het voorgenomen bezoek van Koningin Elizabeth aan Gibraltar bedoeld was als waarschuwing tegen de ernstige gevolgen, die dit bezoek voor de Spaans-Britse betrekkingen zou hebben". Verbod. Minister Seebohm, de West-Duitse minister van Verkeer, wenst korte met ten te maken met de concurrentie van het wegvervoer voor de spoorwegen, Zijn sanerings-voorstellen voor het Duitse verkeer willen kort en goed de autowegen afsluiten voor dat verkeer, dat op de spoorbaan thuis hoort. Krijgt de minister zijn zin, dan zal het verbo den worden aarde, ertsen, stenen, kolen, cement, schroot, hout, graan en ruwe suiker over grote afstanden langs de weg te vervoeren. Kartel. De West-Duitse Zeepindustrie is de eerste, die het recht heeft verkregen op grond van crisisverschijnselen voor een beperkte tijdsduur een prijskartel aan te gaan. Na langdurige onderhan delingen heeft het West-Duitse mi nisterie van Economische Zaken er in toegestemd, dat half Februari de zeep industrie zich aaneensluit 'om het prijs peil te verhogen en tevens om maatre gelen te nemen om de bestaande over matige productiecapaciteit af te breken. Handel. Langs diplomatieke weg worden er door Hongarije en Engeland pogingen ondernomen om te komen tot het ope nen van handelsbesprekingen. Zoals be kend is, werden de handelsbetrekkingen tussen de beide landen ongeveer 3 jaar geleden door Engeland verbroken we gens de gevangenneming van Edgar Saunders, een Engels onderdaan, die door de Hongaarse autoriteiten vain spionnage werd beschuldigd. Saunders werd in Augustus vrijgelaten. DE vraag of een zeepbel bestaat dank zij öf ondanks de oppervlaktespanning van de vloeistof zullen we hier onbespro ken laten. Een feit is het echter dat de spanning aan het oppervlak van water 75 milligram per vierkante centimeter be draagt, voldoende om speciaal daarvoor toegeruste inseqfen over de waterspiegel te laten kuieren als bevonden zij zich op een ijsbaan. Dit is mogelijk, doordal de mole culen aan het oppervlak van het water door de daaronder gelegen moleculen wor den aangetrokken. Er is dus sprake van een binnenwaarts gerichte trekkracht, die over wonnen moet worden willen we de waterspiegel doorbre ken. Zoals ti weet, is water niet of nauwelijks samendruk baar. Willen we dus door de waterspiegel heenkomen, dan dienen andere waterdeeltjes te worden weggeperst, hetgeen pas mogelijk is wan neer de binnenwaarts gerichte kracht, of cohesie, wordt overwonnen. Wanneer we ons nu met het bellenblazen gaati bezig houden, behoeft u daarvoor werkelijk niet minachtend de neus op te trekken, want het zijn heus niet de kin derachtigste natuurkundigen geweest die zich met zeepbellen intensief hebben be moeid. Voor wetenschappelijke onderzoe kingen werd zelfs een speciaal sopje van zuivere glycerine en vetzuur gemaakt, waarmee bellen werden geblazen van meer dari een halve meter in doorsnee. Deze producten waren zo sterk, dat zij het we ken- en soms maandenlang uithielden. Na het voorafgaande, is het u waarschijn lijk reeds duidelijk waaraan de zeepbel haar bestaan dankt. De moleculen van de vloeistof worden door de zojuist genoemde trekkracht, die het oppervlak zo klein mogelijk tracht te houden, naar binnen ge- trokken tot er een evenwicht ontstaat met de spanning van de lucht in de bel. Wordt nu de spanning van de lucht in de zeepbel verhoogd, dan zal het vloeistofvlies uit rekken tot het moment waarop de binnen waarts gerichte krachten van het vlies de zaak niet meer kunnen bijeen houden en nu ja, iedereen weet wel hoe een zeepua uit elkaar spat. Hier vergissen we ons toch, want zo min als een binnenband uit elkaar spat, zo min doet een zeepbel ■dat. Het vlies van de zeepbel scheurt, en wel betrek kelijk langzaam, n.l. met een snelheid van 32 m. per seconde. Hoewel we geen gebruik kunnen maken van de bijzon der zuivere mengsels waar mee de natuurkundigen heb ben gewerkt, kunnen we u toch een recept aan de hand doen waarmee de jeugd op het gebied van zeepbellen iets groots kan verrichten. Het lijkt wel wat op een kookboek: men neme 1 liter gedistilleerd warm water en make met 40 gram groene zeep een lekker sopje. Daarna 8 gram geschaafde Spaanse (of Marseillaanse) zeep en 100 gram suiker toevoegen. Na goed roeren, dit mengsel twee dagen laten staan, de oplossing afgie ten in een aparte kom en het bezinksel weggooien. Met de oplossing in de kom kunnen dan bellen worden geblazen die tegen tocht en een stootje bestand zijn, want met wollen handschoenen kan er zelfs mee worden gebald, mits niet te ruw. Wat nu komen gaat is wat moeilijker, omdat we u gaan vertellen van een stof met een zö sterke oppervlaktespanning, dat het gewicht van een kleine planeet nodig zou zijn om het vlies te doorbreken. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2