YBERT In 1953 minder bezoek aan het circuit en méér aan het strand De Keukenhof te Lisse zal op 23 Maart worden geopend Voorjaar in Kennemerduinen Jaarrede van mr. Van Fenema: Poging om Zandvoort in traject van Tour de France te krijgen Uitbreiding Haarlems hoofdpostkantoor Amsterdamse Beurs WOENSDAG 20 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Voltooiing zal nog twee maanden vergen Haarlem-Zuid een uur zonder stroom Wethouder Geluk opende „Papieren museum" Filiaal in Haarlem-Oost tandheelkundig centrum Nederland tegen Spanje Koning Gustaaf-beker voor Denemarken Russische rangorde Boeiende lezing over Groenland Vastenavondviering wordt groot feest Mr. dr. Ph. B. Libourel ter aarde besteld VOORKOM HEESHEID Scheepvaart In zijn jaarrede voor de raad in de Zandvoortse raad heeft de voorzitter, mr. Van Fenema, gisteravond cijfers ge geven betreffende de vermakelijkheidsbe lasting-opbrengst, waaruit blijkt dat de circuit-zorgen voor de gemeente geen ge ringe schadepost hebben betekend. Deze belasting bracht netto op f 79.250.bijna ton minder dan het jaar tevoren. De belastingopbrengst van de Burgemeester van Alphenweg bedroeg ruim f 40.000, tegen f 64.000.— in 1952. Ook het aantal bezoekers van het cir cuit liep terug van 121.000 in 1952 tot 74.000 in het afgelopen jaar. Indien het circuit vóór het komende seizoen weer in goede staat wordt ge bracht, zodat een volledig wedstrijd "pro gramma kan worden georganiseerd, zal de opbrengst der vermakelijkhedenbelasting weer stijgen tot het niveau van de afge lopen jaren, hetgeen wil zeggen, dat de lasten van rente en aflossing van het in het circuit geïnvesteerde kapitaal ruimschoots uit de verhoogde opbrengst diier belasting kunnen worden gedekt en de exploitatie zelfs voor de gemeente een netto-batig galdio kan opleveren, hetwelk voor verbe tering der accommodatie kan worden ge reserveerd. Het bad- en strandbedirijf bracht de ex ploitanten ruim f 210.000,op (vorig jaar f 192.000), de „huursommen" bleven ook het derde con tract jaar gehandhaafd op ongeveer f 43.000. De opbrengst van de strandlkampen was ruim f 28.000, diat is f 5000 minder dian in 1952, hoofdzakelijk tengevolge van de stormramp in Februari, waardoor pas in de loop van het seizoen weer een volledige accommodatie kon worden verkregen. Verwacht mag worden, dat de opbrengst in de komende jaren weer aanmerkelijk zal stijigen. Het Trekkerskamp „De Branding" trok in het afgelopen jaar aanzienlijk meer kampeerders: 6464 volwassenen en 4643 kinderen beneden 16 jaar, tezamen 11107 personen tegen ruim 6400 personen in 1952. De kampgelden voor de gemeente bedroegen ruim f 5000 tegen f 3.000 in 1952. Het zal - tegen de verwachtingen in - nog wel een maand of twee duren, alvo rens het vergrote hoofdpostkantoor aan de Gedempte Oude Gracht, na de huidige ver bouwing, in gebruik kan worden genomen. Men is namelijk nog niet gereed gekomen met de bouw van de uitbreiding aan de Westzijde, die door steeds groter wordende omvang van de post- en telegraafdienst noodzakelijk werd. Aan de buitenkant is de verbouwing vrijwel gereed, maar het binnenwerk moet nog afgemaakt worden en dit zal nog wel enige tijd in beslag nemen. Men is ondermeer nog bezig met het plaat sen van stalen wanden. Van de Zijlstraat af vindt men in de parterre van de nieuwe vleugel een trans formatorruimte, een bergruimte, een los- en laadplaats voor poststukken; toiletten, de ingang van de fietsenbewaarplaats en enkele vertrekken, waarin de loonadmini stratie wordt gehuisvest. Op de eerste verdieping treft men een vertrek van 90 m2 aan, dat als cantine wordt ingericht. Wanneer men bedenkt, dat in dit hoofdkantoor alleen al in de post- en telegraafdienst 150 man personeel werkt, dan is het zonder meer duidelijk, dat deze cantine, die een zeer aantrekke lijke aankleding krijgt, zeer gewaardeerd zal worden. Op deze zelfde verdieping be vinden zich verder nog drie vertrekken, die bestemd zijn voor de inspectie of de loonadministratie. Uit al deze vertrekken heeft men de vloer doorgetrokken, zodat langs deze ruimten een ongeveer 1 meter brede betonnen vloer loopt, die door twee marmeren zuilen wordt gesteund. Tegen dit betonnen looppad heeft men een gla zen wand geplaatst, die tot de parterre doorloopt. Aan beide einden van het pad wordt een klein vertrek ingericht, waar van één bestemd is voor de directeur van de loonadministratie. De tweede verdieping telt aan de zijde van de Zijlstraat nog een ruimte, waarin het archief en de telefoonapparatuur wor den ondergebracht. Het vertrek is voorzien van een met pannen bedekt dak. In de Westzijde van de muur zijn aan de boven kant tachtig roosters geplaatst, die de luchttoevoer verzekeren naar een nood- stroomaggregator die zich in de kelder bevindt. Dit apparaat bestaat uit twee grote dieselmotoren, die automatisch een generator op gang brengen, zodra de nor male stroomvoorziening uitvalt. Door een defect in een hoogspanning» transformatorstation is een groot gedeelte van Haarlem-Zuid gisteravond een uur van stroom verstoken geweest. Even na zes uur ging in dit stadsgedeelte de verlichting uit. Vele Haarlemmers hebben het avond eten bij kaarslicht moeten nuttigen. Het tramverkeer van Amsterdam naar Zandvoort ondervond geen hinder van de storing daar dit deel van Halfweg uit wordt gevoed. Automobilisten reden zeer langzaam door de donkere straten. In het Sportfondsenbad was de Zand voortse zwemvereniging „De Zeeschui mers" met meer dan honderd kinderen aan het oefenen toen het licht uitging. De leidsters, leiders en het personeel van de zweminrichting hebben toen enige be nauwde ogenblikken gehad. De kinderen begonnen te huilen in het donkere zwem bad. Dank zij de pachter van het buffet kwam er licht in de duisternis. Deze be schikte over een stormlamp en hierdoor bijgelicht werden de kinderen naar de kleedcabines geleid. Toen het licht weer aanging kon'worden vastgesteld dat het incident zonder ongelukken was afgelopen. Hierbij is wel gebleken dat een noodver lichting in het Sportfondsenbad toch wel noodzakelijk is. Het Caravanikaimp handhaafde zijin goe de reputatie ten vollle: ongeveer 12.000 overnachtingen, waaronder ruim 1000 bui tenlandse. Ook de parkeercijfers gaven tengevolge van het uitblijven van evenementen op het circuit na Juni een daling te zien. Gepar keerd werden ruim 6500 motorvoertuigen minder dan in 1952, waardoor de op brengst daalde van f 3200 op f 1700. Getracht wordt Zandvoort iin een étappe van de Tour de France, dóe dit jaar in Amsterdam zal starten, in te schakelen. Of de stijgende populariteit - ook voor het toerisme - van het hefschroefvliegtuig mogelijkheden voor de badplaats biedt wordt onderzocht. In „Huis van Looy": Gisteravond heeft de heer D. J. A. Geluk. Haarlems wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, in het museum „Het huis Van Looy" de tentoonstelling van reproducties van „Moderne meesterwerken" (ingericht en voorbereid door de heren Baard, Betzema en E. de Kat) officieel geopend. De heer Geluk verklaarde, dat Haarlem op kunstgebied in gelukkige omstandighe den verkeert. „Wij hebben een eigen orkest, zodat men, vaak gemakkelijker dan in an dere plaatsen, schoolconcerten kan geven. Er is een Frans Halsmuseum met zijn waar devolle collectie „oude kunst" en een Tey- lermuseum, dat een fraaie collectie prenten herbergt, zodat de jeugd ook met deze kunstuitingen in contact kan worden ge bracht. Men moet haar evenwel ook begrip voor de hedendaagse kunst bijbrengen, maar mag de daaraan voorafgaande periode niet overslaan." Wethouder Geluk wees er op, dat werken- uit die tijd in Haarlem niet voorradig ziin. Men is feitelijk aangewezen od het Stede lijk Museum in Amsterdam. Hij prees daar om de gedachte van de heer F.wout de Kat om Haarlem te laten beschikken over re producties van schilderwerken uit die tijd. Het gemeentebestuur juicht dit streven toe en heeft, evenals verleden jaar, weer een subsidie voor dit werk op de begroting uitgetrokken. Men weet nog niet, wat men met deze ten toonstelling, die tot 17 Februari te bezichti gen zal zijn, na de sluitingsdatum zal doen. Haar doorsturen naar de verschillende scholen zou een ideale oplossing zijn, ware het niet ervaring op dit gebied heeft het geleerd dat de kunstwerken hiervan veel schade ondervinden. De expositie is voor leerlingen en leer krachten kosteloos toegankelijk op werk dagen van 912.30 en van 13.3017 uur en op Zondagen van 1417 uur. Andere bezoe kers dienen een toegangsprijs van f 0.10 te betalen. Een summiere etikettering draagt er zorg voor, dat men, ook zonder geleide zich kan oriënteren. Jaarvergadering Ziekenzorg In de jaarlijkse algemene vergadering van het Ziekenfonds „Ziekenzorg" te Haarlem werden de jaarstukken goedgekeurd. De voorzitter, de heer P. Bruyn deelde mede, dat de resultaten van de vrijwillige verzekering over 1952 niet ongunstig zijn geweest. Dat de exploitatierekening over dat jaar met een batig saldo kon worden afgesloten, was alleen mogelijk geworden, doordat per 1 Januari 1952 de premie werd verhoogd van f 1,04 op f 1,15 per week. Voor 1953 werd deze premie gehandhaafd. De verwachting in de vorige vergadering door de voorzitter uitgesproken dat geen verdere premieverhoging meer zou volgen en dus bij de vrijwillige verzekering een keerpunt ten goede zou zijn ingetreden, is niet in vervulling gegaan. De. voorzitter merkte op, dat in 1953 de kosten voor diverse hulpverleningen nog steeds een stijgende tendenz te zien gaven, ter-wijl voor 1954 gerekend moet worden dat die kosten nog belangrijk hoger zullen wor den als gevolg van stijging van de honoraria der huisartsen en de verdere verhoging van de verpleegprijzen in de Ziekenhuizen, Sanatoria enz. Het was als gevolg van deze omstandig heden dat de ziekenfondsbesturen zich ge noodzaakt zagen de premie opnieuw te ver hogen en wel tot f 1,25 per week ingaande 1 Januari 1954. Spreker deelde mede, dat de verzorging van het ziekenvervoer per 1 April a.s. door de gemeente Haarlem zal worden uitgevoerd. Tussen de gemeente en de ziekenfondsbestu ren is overeenstemming bereikt over het afsluiten van contracten voor het vervoer van ziekenfondsverzekerden. Verwacht wordt, dat daardoor de reeds enkele jaren bestaande moeilijkheden bij het vervoer tot oplossing worden gebracht. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dat plannen in voorbereiding zijn van ten spoedigste te komen tot een dépendance in Haarlem (Oost) van het Tandheelkundig centrum aan de Nieuwe Gracht. Verder verklaarde hij dat er maatregelen zullen worden getroffen om te komen tot instelling van een ledenraad. Bij de bestuursverkiezing werden de heren H. J. Breddels als secretaris, J. de Haas als tweede voorzitter en J. Adelaar als bestuur der, herkozen. Het lid van de Raad van Toezicht, de heer L. Salie, periodiek aftredend, werd eveneens herkozen. Om de Davis Cup In Melbourne werd door de president van de Australische Lawntennisbond, Norman Brookes de loting verricht voor de Europese zóne van het Daviscuptournooi 1954. In de eerste ronde zal Nederland een thuiswed strijd tegen Spanje spelen. Indien Nederland van Spanje wint ont moet het Italië in de tweede ronde. Zonder Kurt Nielsen heeft Denemarken het tennistournooi om de koning Gustaaf- beker gewonnen. In de finale versloeg het Zweden met 32. Op de laatste dag zege vierde Sven Davidsson (Zw.) met 63, 64, 60 over Joergen Ulrich, daarmee de stand op 22 brengend. Torben Ulrich zorgde echter, alhoewel hij daarvoor de volle vijf sets nodig, had, voor de definitieve Deense winst, door Sten Johansson (Zw,) met 63, 2—6, 64, 5—7, 6—3 de baas te blijven. Voor de afdeling Bloemendaal van de Ko ninklijke Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde heeft de directeur van de stich ting Het Nationale Park De Kennemerdui nen, ir. E. C. M. Roderkerk, een praatje bij een plaatje gehouden. Hij deed dit Dinsdag avond op een drukbezochte in hotel Roozen- daal te Overveen gehouden bijeenkomst en bepaalde zich in zijn voordracht speciaal tot wat het voorjaar in de Kennemerduinen brengt. Aan de hand van zeer fraaie ge kleurde lichtbeelden konden de aanwezigen een goede indruk krijgen van wat bij een ontwakende natuur bomen, struiken en plan ten voor schoons te zien geven. Maar ook het vogelleven, dat van de insecten en al dat andere mag men niet vergeten. Sprekend over de bomen zei ir. Roderkerk, dat de Kennemerduinen zich niet toeleggen op houtproductie. Hij wees op de verschillende soorten populieren, waarvan men het soort dor balsempopulieren kan aantreffen in een apart laantje in het gedeelte achter de Bloe- mendaalse begraafplaats. De met wit-viltig haai- beschermde knoppen van de abeel heb ben het vo.ordeel uitstekend tegen de vorst beschermd te zijn en daarvan dus geen na deel ondervinden. Men weet wel iels van wilgen-, elzen- en berkenkatjes, maar die van de populier loopt men meestal voorbij. Dit komt onder andere omdat ze zo hoog hangen. Elf het is gebeurd, dat men met deze katjes bij ir. Roderkerk kwam om hem te vragen wat voor soort rupsen dat wel waren! In het voorjaar bloeien niet alleen de loofbomen, maar ook de naaldbomen. Men heeft er de Oostenrijkse, de Corsicaanse en de grove den in de Kennemerduinen, maar deze laatste wil er niet groeien, omdat dit soort niet bestand is tegen de zeewind. Dit is de Corsicaanse den wel en op hoge punten geplant, helpt deze boom mee elders de ontwikkeling van een bebossing te bevorde ren. Ir. Roderkerk vestigde verder nog de aandacht op de kalkrijke grond in de Ken nemerduinen (3 tegen één procent ten noorden van Bergen na een vrij scherpe scheiding. Daardoor zal men bijvoorbeeld in Texel duindoorns aantreffen die nooit die grootte bereiken als in het Nationale Park het geval is. Zij zijn wat lastig voor de men sen, die er zich gauw aan bezeren, maar de duindoorn doet nuttig werk met het bren gen van stikstof in de bodem. Wat de kruid achtige gewassen betreft, zoals bijvoorbeeld de Vroegling, merkte de spreker op, dat men eind Februari hiervan de bloei kan ver wachten, met deze milde winter. Fotografie van nesten in de duinen Vervolgens toonde ir. Roderkerk iets over de nesten en de jongen van wulpen en scholeksters. Men kan zich moeilijk inden ken hoeveel moeite en tijd het gekost moet hebben om de fotografische opnamen te kun- Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Nederl'47 99% 99% A.K.U 190 187% ex.d Unilever 231 232 Philips Gloeil. 208 207 Kon. Petroleum 35 IK 352 A'dam Rubber 110K 109 Holl. Amer. Lijn 147% 147 N. Scheepv. Unie 138 136% H.V.A 128% 129% Deli Mij 107% 107 Amsterd. Bank 183 183 Ned. Handel Mij. 170 170% Rotterd. Bank 177% 177% Twentsche Bank 178 178% Anaconda Copper 32% 32 Bethlehem Steel 51»/w 52 Republic Steel 48'/,., 48% Shell Union 78% 79 20% 20% U. S. Steel 39% 40 nen maken. In de tweede helft van Maart zijn er de broedende wulpen, echte ipsec- teneters. Het broeden begint pas als alle leg- sels in het nest liggen en dit heeft tot ge volg, dat meestal slechts een ei (het laatst gelegde) uitkomt. En dan zijn er ook nog de scholekster en het visdiefje. Dat de vogels elkaar of het nest altijd kunnen terugvinden meende ir. Roderkerk te moeten toeschrij ven aan het uitbrengen van geluiden, die door het menselijk gehoor niet zijn waar te nemen. Aardig was, ook iets van het leven van de eenden in het duinmeer te kunnen ver nemen. Tegen de tijd, dat de eendeneieren uitkomen, verlaten' de woerden hun vrouw en gaan terug naar de vrijgezellengemeen schap. De moeder-eend krijgt de moeilijke taak verder voor de kinderen te zorgen. Doordat in de polders meer voedsel voor de eenden te vinden is dan in de duinen wordt vaak de tocht daarheen ondernomen, het geen lopend moet geschieden. Ir. Roderkerk kon een aardige opname vertonen van een moeder-eend, gevolgd door meer dan tien kleintjes, die doodkalm op de Overveense Militairenweg liepen en bij het gevaarlijke kruispunt aan de Bloemendaalseweg de on gevraagde hulp kregen van een politieagent om de weg te kunnen vervolgen. Maar hon den en katten van Bloemendaalse ingeze tenen maken aan deze vriendelijke tocht vaak een abrupt einde voor het doel is bereikt. Men treft in de duinen vaak een heel weefsel van rupsen aan. Dit is de schuld van de bastaardsatijnvlinder, die de eitjes in de zomer legt. Het enige afdoende middel is het wegknippen en het verbranden van dit ruDsengedoe. De spreekwoordelijke grote konijnen-ver menigvuldiging is van die aard, dat een ko- nijnenpaar gemiddeld zestig nakomelingen per jaar levert, daarbij inbegrepen, dat dit zelfde konijnenkind het in een jaar tot grootmoeder kan brengen met alle gevolgen van dien. Men heeft in de zomer van 1953 nog nooit zoveel konijnen in de Kennemer duinen gehad als ooit te voren, ondanks de genomen maatregelen het aantal te vermin deren. Bestuursverkiezing. In de pauze werd een bestuursverkiezing gehouden, omdat de aftredende leden van de afdeling Bloemendaal van de Maatschap pij, de heren P. van der Maas, A. Jager en J. de Groot Sr. niet herkiesbaar waren. De laatste twee leden werden wegens hun grote verdiensten voor de afdeling daarbuiten met instemming van de vergadering benoemd tot erelid. In de vacatures werd voorzien door het bij acclamatie benoemd verklaren van de drie door het bestuur candidaatgestelde leden, de heren A. Jansen, J. F. Kroone en W. van Reede. LONDEN (Reuter) In een uitzending naar aanleiding van het overlijden van Matvei Sjkiriatov heeft radio-Moskou Dinsdagavond gemeld dat de Russische leiders in de volgende raneorde de laatste eer aan het voormalige hoofd van de con trole commissie van de partij hebben be wezen: premier Malenkov, de minister van buitenlandse zaken, Molotov, de eerste secretaris van de communistische partij, Kroesjtsjev, de minister van defensie, maarschalk Boelgamin, de voorzitter van het presidium van de opperste Sovjet, maarschalk Vorosjilov, de vice-premier en minister zonder portefeuille Kaganovitsj, de vice-premier en minister voor birunen- landse handel, Mikojan, de vice-premier en hoofd van de plancommissie, Saboerov en de vice-premier en minister voor de krachtcentrales. Pervoechin. Al deze lei ders maken deel uit van het presidium van de partij, het orgaan dat na de dood van Stalin in de plaats van het politieke bu reau is gekomen. Aanvankelijk was de opening van de Keukenhof te Lisse bepaald op 25 Maart, maar aangezien op die dag de*Amstclflora te Amsterdam officieel wordt geopend is besloten, dat de Keukenhof haar poorten op 23 Maart zal openstellen. Het bestuur verwacht dat er weer grote belangstelling zal zijn voor de expositie op het tot 22 ha. uitgebreide terrein. Bij de opzet in 19*49 ging het bestuur van de ver onderstelling uit, dat men in tien jaar de tuin, die toen 12 ha. bedroeg, op 25 ha. zou kunnen brengen. Door de enorme be langstelling van de exposanten is dit plan verlaten. Bij de laatste uitbreiding met 2 ha. is reeds een oppervlakte van 22 ha. bereikt. Het nog resterende gedeelte zal in de volgende jaren bij de tentoonstelling worden -getrokken. Behalve deze uitbrei dingen worden ieder jaar verbeteringen of verfraaiingen in de aanleg aangebracht, waardoor de tentoonstelling steeds een an der aspect krijgt. Daarbij komen ook de uitbreidingen van de fauna, de beelden en het ieder jaar wisselende tapijt in de 2000 vierk. m. grote kassen. Uitbreiding van de fauna De eenden in de vijver van de Keuken hof hebben verleden jaar gezelschap ge- la-egen van witte en zwarte zwanen en diit jaar zullen zij een gedeelte van hun roem moeten afstaan aan de zeer mooi getekende rood'halsganzen, Bahama-, Caroline- en Mandarijne-eenden. Deze zijn reeds aan gekomen. Zeeuwse streekdag In 1953 werd een West-Friese streekdag gehouden, waar een dansgroep uit de Schermer een demonstratie volksdansen gaf. Voor dit jaar wordt een Zeeuwse streeksdag voorbereid in overleg met de Commissaris der Koningin van Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Een zang koor uit Westkapelle zal in klederdracht een uitvoering geven. Het ligt in de bedoe ling dat alle burgemeesters van Walcheren het evenement zullen bijwonen. In samenwerking met het Centraal Bloembollen Comité is een aantal bloem bollen ter beschikking gesteld, dat in Mid delburg is opgeplant. De schrijver Arithonie van Kampen en diens vriend de radiomedewerker Siebe van der Zee hebben gisteravond voor leden van de H.J.M.V- hun verhaal gedaan over een tocht, die zij vorig jaar van Mei tot Augustus onder namen. Met lichtbeelden en een film Illustreer den zij hun betoog. In zijn inleiding vertelde Van Kampen, dat hij op zekere dag zijn vriend Van der Zee had opgebeld met het verzoek hem te wil len vergezellen naar Groenland, Na enig aar zelen stemde Van der Zee toe. kort nadien stonden zij samen in Kopenhagen en wendden zich tot het Groenland Departement (Groen land wordt sinds 1933 door Denemarken be stuurd) om toestemming te krijgen het een zame continent te betreden. Beurtelings gaven Van Kampen en Van der Zee hun indrukken weer van een woest ijs veld. 2500 kilometer lang en 1600 kilometer breed met een ijskap van drie kilometer dikte en een oppervlak, waar Italië. Frankrijk, Bel gië, Nederland, Engeland, Schotland en Noor wegen inpassen. Zij kwamen aan land bij de hoofdplaats Godthaab, waar in het geheel duizend mensen wonen. Groenlanders (Deense Eskimo's) en een handjevol Denen, die trach ten met de moderne techniek de bevolking wat uit haar isolement te halen. Met een kleine boot voeren zij naar het Zuiden en aanschouwden er de ruïnes van een nederzetting, die Vikings er duizend jaar geleden stichtten. In die tijd. aldus Van Kam pen, ging Groenland zijn tweede ijstijd in (Groenland beleeft thans zijn vierde ijstijd). De Eskimo's kwamen uit het Noorden naar het Zuiden en ontdekten er tot hun grote ver bazing, dat zij niet het enige volk waren. Daarna moet zich een drama hebben afge speeld. waarvan de ware toedracht nooit be kend is geworden. Men neemt aan, dat de ondernemende Vikings zijn ondergegaan in de Eskimo's, daar een Deense historicus er een paar honderd jaar geleden kleine .fossiele geraamtes heeft aangetroffen, die geen spoor van het Noorse ras vertoonden- Van het Zuiden trokken Van Kampen en Van der Zee opnieuw naar het Noorden langs de Westkust en belandden in Jacobshavn. Hier ontmoetten zij een drietal Fransen, die er als meteorologen hun leven in eenzaam heid slijten. Met hen ondernamen zij een zware, avontuurlijke en indrukwekkende tocht naar de IJskap. ,.De indruk, die dit ge bied op ons heeft gemaakt is niet onder woor den te brengen", aldus Van Kampen. Terug in Jacobshavn ontmoetten zij een Amerikaanse en een Deense journalist, die op weg waren naar de plaats Thule aan de Westkust in het Noorden, waar sedert 1951 een Amerikaanse vliegbasis gevestigd is. Zij bezochten ook deze plek. Nog enkele jaren geleden huisden er de laatste rasechte Eski mo's. 350 in getal. Met de komst van de Ame rikanen verdwenen de walvis en de zeehond. Bovendien wilden deze mensen geïsoleerd blijven en zwijgend trokken zij nog verder naar het Noorden, aldus Van Kampen. Deze bijzonder interessante lezing, gehou den dank zij medewerking van de A.V.R.O., vond een aandachtig gehoor- R.K. middenstanders vergaderden De jaarvergadering van de afdeling Heem stede van de Katholieke Middenstandsbond, welke Dinsdagavond in het parochiehuis „Anno Santo" aan de Achterweg gehouden werd. trok van de zijde der leden een alles zins bevredigende belangstelling, zodat de voorzitter, de heer A. Verdonschot, zich hier over in ,zijn kort openingswoord bijzonder voldaan toonde. Nadat hij ook de nieuwe geestelijk adviseur, kapelaan C. Visser, van harte welkom had geheten, wenste hij de leden alsnog een gelukkig nieuwjaar- Het gebruikelijke jaarverslag van de secre taris, de heer G. F. S. Duik vermeldde enige mislukte uitstapjes, terwijl het lentefeest, dat in plaats van de wegens de waterramp afge laste vastenavondviering was georganiseerd, een flink nadelig saldo bleek te hebben opge leverd. Overigens was de secretaris over de gang van zaken niet ontevreden, vooral om dat het ledental momenteel 123 bedraagt. Het jaarverslag van de waarnemend penning meester. de heer P. J. Jansen, vermeldde een klein batig saldo. Vervolgens verstrekte de voorzitter uitvoe rige mededelingen over het vastenavondfeest, dat ditmaal Woensdag 24 Februari op grootse wijze zal worden gevierd. Men heeft daarvoor namelijk in samenwerking met de afdelingen Heemstede. Haarlem. Bennebroek. Hillegom en Lisse de grote zaal van restaurant „Tres long" te Hillegom afgehuurd, bij welke ge legenheid het gezelschap „Saank en Klaank" uit Maastricht zal optreden. Dit uit niet minder dan 34 personen bestaand ensemble zal een gevarieerd programma ten tonele brengen, waarna de avond met een groot carnavalsbal met attracties wordt besloten. Na afloop zul len de bezoekers met speciale autobussen naar hun woonplaatsen kunnen terugkeren. De agenda vermeldde verder een bestuurs verkiezing, waarbij de periodiek aftredende heer AC, Hopstaken onmiddellijk herkozen werd- De voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer J. M. Opdam, vereiste daarentegen meer tijd. Er moest na melijk vier keer worden gestemd, alvorens de heer C Beukels zich in het bestuur zag op genomen De rondvraag leverde een aantal klachten op van winkeliers, die in hun étalages per manente schade ondervonden van het bus- verkeer. een probleem, waarvoor tijdens deze vergadering uiteraard geen oplossing gevon den kon worden. Tenslotte hield de geestelijk adviseur, kapelaan C. Visser, nog een korte toespraak, waarin hij onder meer voor de komende maanden enige avonden aankon digde. waarop door diverse bevoegde spre kers verscheidene vraagstukken behandeld zullen worden, welke speciaal op de midden stand betrekking hebben. Onder zeer grote belangstelling is gis teren te Delft de uitvaart en begrafenis geschied van mr. dr. Ph. B. Libourel, nota ris en advocaat aldaar, die vorige week op 75-jarige leeftijd is overleden. In de Sint Hippolytuskerk aan de Voorstraat te Delft, waar de kist met het stoffelijk overschot stond opgebaard, werd des ochtends een Mis van Requiem opgedragen. Onder lei ding van Pierre van Hauwe zong een man nenkoor de „Missa da Requiem" van Lo renzo Perosi. Nadat in de pastorie gelegenheid was geboden de condoleantieregisters te teke nen, vertrok de rouwstoet naar de R.K. Begraafplaats aan de Kanaalweg, waar de Deken de absoute verrichtte. Een schat van bloemen bedekte de baar. De begrafenis werd bijgewoond door vele vooraanstaande figuren uit het bedrijfs leven, onder meer de N.V. Koninklijke Ne derlandse Gist- en Spiritusfabriek en de Frans-Hollandse Oliefabrieken Calvé te Delft, waarvan de heer Libourel president commissaris was; leden van de Raad van Beheer en de directie van het „Algemeen Nederlandsch Persbureau A.N.P., waarvan mr. dr. Libourel van de oprichting af juri disch adviseur was. Verder waren er ver tegenwoordigers van verenigingen en in stellingen waarmee dr. Libourel als regent of bestuurder een relatie heeft gehad, zoals het St. Joris-gasthuis te Delft en de ver eniging „Het Groene Kruis" aldaar. Ten slotte waren er verscheidene collega's en vrienden van de heer Libourel aanwezig. ADVERTENTIE Zorg er voor steeds een doosje Wybert bij U te hebben. Adinda, 19 te Pladju. Agatha, 19 te Soerabaja. Aldegonda, 19 te Pladju. Alhena, 18 200 m. ZW. Lissabon n. Antw. Almdijk, pass. 18 Miami n. Antwerpen. Aiioth, 18 te Santos Aludra, 18 v. Paranagua n. Rio Grande. Argos, pass. 19 Gibraltar n. Rotterdam. Alderamin, pass. 18 Kp. Spartivento n. P. Said Aimkerk, 18 570 m. O.ZO. Diego Garcia. Amstelpark, 18 70 m. NW. Punta Galera. Annenkerk, 18 520 m. O.ZO. Socotra. Arkeldijk, 18 210 m. NW. Finisterre. Arundo, 18 Poelau Laut- gepass. n. Australië. Aalsdijk, 20 v. Rotterdam te New York. Ab-bedijk, 19 v. Antwerpen te Rotterdam. Agamemnon, 20 v. Philadelphia te Turks eil. Albireo, 20 v. Dover te Las Palmas. Alcyone, 19 v. Bahia n. Antwerpen. Aldabi, pas. 20 Lissabon n. Rio de Janeiro. Algenib, 19 v. Antwerpen n. Rotterdam. Alphacca, 19 v. Santos n. Buenos Aires. Amstelbrug, 20 v. Antwerpen n. .R dam. Amstelland, pass. 19 St. Paulsrock n. St. Vincent Arendskerk. 19 v. Marseille n. Antwerpen. Aagtekerk, 19 v. Port Soedan n. Aden. Abbedijk, pas. 19 Vlissingen n. Rotterdam. Aiamak, 19 te Colombo. Aletta. 19 te Pladju. Amor, 19 te Tripoli. Amstelkroon, 19 v. Amsterdam n. West Indië. Arendskerk. 19 te Marseille. Abbekerk, 20 v. Genua te Port Said. Aibireo. 20 v. Las Palmas n. Recife. Algenib, 20 v. Zuid-Amerika te R'dam. Amstelbrug. pass. 20 Vlissingen te R'dam verw. Alwaki, 18 v. New York n. Trinidad. Blitar, 18 v. Fremantle n. Melbourne. Barendreoht, pass. 18 Port Elizabeth n. Kaap stad. Bennekom, 18 te Valparaiso. Britsum, pass. 18 Midway n. Kobe. Barumun, 13 v. Steenkool n. Hollandia. Batoela, 19 te Singapore. Baud, 19 te Buleleng. Bontekoe, 18 v. Soerabaja n. Makassar. Bantam, 20 te Singapore. Boskoop, 20 v. Aruba n. Barranquilla. Bïommersdij'k, 19 te New York. Blijdendijk, 19 te Boston. Caltex Delft. pass. 19 Kp. de Gata n. Sidon. Celebes, 18 te Suez. Caltex Nederland, pass. 18 Finisterre n. R'dam. Caltex Pernis, 20 Rotterdam verwacht. Caltex The Hague, pass. 18 Kp. Bon n. R'dam. Caltex Utrecht, pass. 18 ten Z. Kreta n. Sidon. Congostroom, 18 v. Monrovia n. Takoradi. Caltex Leiden, 18 40 m O. Galeta eil. Ohama, 18 660 m. W. F'nisterre n. Stanlow. Cistula, pass. 18 Poelau Laut n. Singapore. Chama, 22 te Stanlow verw. Clavella. 27 te Oran verw. Cleodora, 20 te Bahrein. Delfshaven, 19 te Victoria. Drente, 20 te Ba lik pa pan. Eos, 18 v. Spezia n. Burriana. Esso Den Haag, 19 v. Sidon n. Antwerpen. Esso Rotterdam, 19 te Goodbope. Eemland, 19 te Ilheos. Esso Amsterdam, 19 v. Aruba te Roterdam. Eendracht, pass. 19 Ouessant n. Haifa. Enggano, 16 te Rangoon. Felipes, 19 te Port Dickson. Friesland (KRL), 18 te Abadan. Friesland (SSM), 19 te Odense. Groote Kerk, 19 te Tanga. Garoet. 19 te Makassar. Grote Beer, 19 te New York. Gaasterkerk, 20 v. Hamburg te Bremen. Gaasterland, 20 v. Rio Grande do Sul te Puerto Alegre. Graveland, 20 v. Recife te Bahia. Hersilia, 18 v. Ciudad Trujillo n. Guanta. Hoogkerk, 19 te Hongkong. Helder, 18 te Bremen. Hera, pass. 17 eil. Croix n. Baltimore. Helena, 19 v. Puerto Barrios n. Tampa. Hathor, pass. 19 Ouessant n. Oran. Hector, 19 te Famagusta. Hilverèum, 20 Aden gepass. n. Mena el Ahmadi. Hydra, 19 v. San Juan n. Antwerpen. Ivoorkust, 19 te Pointe Noire. Ittersum, 18 v Bahia n. Rio de Janeiro. Jagersfontein, 18 v. Southampton n. Antw. Japara (KRL), 18 nog te Semarang. Joh. v. Oldenbamevelt, pass. 19 Guardafui naar Fremantle. Karlmun, 20 Belawan verwacht. Karaton, 19 te Samarinda. Karsik. 18 150 m. O. ten N. Anderhalfgraadskan. Kieldrecht 19 v. Zamboanga n. Singapore. Kedoe, pass. 19 Guardafui n. Port Said. Kota Baroe, 19 v. Houston n. New Orleans. Kota Inten, 19 v. New Orleans n. Charleston. Kota Gede, 20 Minikoy gepass. n. Suez. Lawak, 19 te Portland Lekkerkerk, 18 v. Tellicherry n. Bombay. Lindekerk, 19 te Rotterdam. Loenerkerk. 19 te Rotterdam. Lombok. 18 v. Trinidad n. Kaapstad. Laurenskerk, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen Larenberg, 19 v. Lagos n. Cotonu. Laagkerk, 19 v. Boulogne n. R'dam. Leersum, 19 v. Amsterdam te Mobile. Lemsterkerk, 19 v. Rotterdam n. Port Said. Laertes, pas. 20 Ferim n. Suez. Leuvekerk, 20 te Marseille. Leopoldskerk 20 te Suez. Manoera, pass 18 Ceylon n Belawan. Maasdam. 18 440 m. Z.ZO. Kp. Hatleras. Mentor. 19 te Rotterdam. Maasland, 18 v. Hamburg te Amsterdam. Markelo, 18 dwars Royal Sev n. Ronneby. Musi, 18 v. Padang n. TJ. Priok. Malea, 20 Shellhaven verw. Marisa, 19 te Liverpool. Marken. 19 te Muscat. Modjokerto, 20 330 m. W. ten Z. Sabang. Meerkerk, 19 v. Amsterdam n. Bremen. Mitra, 19 te Ummsaid. Muiderkerk, 20 te Nagoya. Notos, pass. 18 Casquets n. Gibraltar. Noordam, 19 560 m. N.NO. Flores n. New York. Noordwijk, pass. 19 Jamaica n. Puerto La Cruz. Nigerstroom, pass. 19 Vlissingen n. Dakar. Overijsel, 19 te Rotterdam. Oranje, 19 t-h.v. Lissabon n..Port Said. Orestes, pass. 18 Dover n. Barbados. Omala, 30 te Brisbane verwacht. Oberon, 20 v. Baltimore te Curagao. Ootmarsum, 19 v. Jacksonville n. Le Havre. Ondina, pass. 19 Singapore n. Pladju. Oranjefontein. pass. 19 Finisterre n. Las Palmas. Ovula, 19 te Curagao verwacht. Prins Joh. W. Frlso. 18 v. Le Havre n Hamburg Prins Alexander, 18 45 m. O.NO. Great Yarmouth Prins Willem IV. pass. 18 Kp. Mondego. Polyphemus 19 v. Tl. Priok n. Belawan. Poelau Laut. 19 v. New York n. Casablanca. Prins Fred. Hendrik, 19 v. Huil te R'dam. Prins Fred. Willem. 20 v. Valencia te R'dam. Prins Maurits, 19 Casquets gepass. n. Dakar. Prins Willem V, 20 te Gandia. Prins Willem v. Oranje, 19 v. St. John n. Le Havre. Pygmalion, pas. 19 Vlissingen n. San Juan. Rotti, 18 v. Marseille n Genua. Rijnkerk, 19 te Rotterdam. Riouw, 14 te Galveston Reyniersz. 18 v. Makassar n. Soerabaja. Radja, 18 te Calcutta. Rafaela, 19 v. Pladju n. Bangkok. Rijndam, 20 Hoek v. Holland verwacht. Ruys, 19 v. Mauritius n Belawan. Salatiga, 18 v. Singapore n. Colombo. Salland, 19 v. St. Vincent n. Montevideo. Soestdijk, pass. 17 Guardafui n. Belawan. Stad Schiedam, pass. 18 Finisterre n. Genua. Salawati, 18 v. Hamburg te Amsterdam. Siaoe, 18 te Nagoya. Sigli, pass. 13 eil. Bawean n. Tj. Priok. Sliedrecht, 18 820 m. W. ten N. Tristan da Cunha Stad Maassluis, pass. 18 Dungeness n. Casablanca Stad Viaardingen, 18 995 m. O.NO. Bermuda. Stanvac Djirak, 18 te Saigon. Swartenhondt. 18 te Gorontalo. Sloterdijk, 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Stad Dordrecht, pass. 19 Ouessant naar Porto Empedocle. Sommelsdijk, pass. 19 Gibraltar n. Halifax. Saparoea, 19 v. Marseille n. Antwerpen. Stad Arnhem, 20 te Koewait verwacht- Sunetta, 19 v. Tarakan n. Pladju. Sarangan, 18 v. San Francisco n. Manilla. Schie, 20 rede Sevilla. Stad Amsterdam. 19 v. Narvik te Immingham. Tawali, 18 te Amsterdam. Tamo, 18 Madeira gepass n. Antwerpen. Tibia, pass. 18 Ceylon n. Singapore. Tegelberg, 16 te Kobe. Tabian, 18 160 m- NO. Kp. Enggano. Tankhaven II, 18 v. Singapore n. Saigon. Taria, 17 160 m. NW Fernando Noronha. Titus, 18 te Calamata. Tjibodas, 18 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Tjlkampex, 20 Osaka verw. Tjiwangi. 18 210 m Z. Manillabaai. Teiresias, 19 v. Liverpool n. Le Havre. Tomori, 19 v. Belawan n. Aden. Tara, 20 v. Bremen te Hamburg. Tarakan, pass. 19 Perim n. Bah-rein. Thalatta, pas. 20 Aden n. Zuez. Utrecht, 18 v. Port Said n. Djeddah. Van Spilbergen, 18 v.- Hamburg te Amsterdam Van Heutsz, 20 te Hongkong. Wleldrecht. 18 100 m. Z.ZW. Finisterre. Wonogiri, 20 te Balikpapan. Waal, 20 v. Bremen te Amsterdam. Waterman, 19 v. Amsterdam n. Kaapstad. Weltevreden, pass. 19 Ouessant n. Algiers. Westland, 19 v. Santos n. Montevideo. Willem Ruys, 20 700 m. O. ten Z. Guardafui. IJsel, pass. 20 Gibraltar n. Genua. Zaan. 19 v. Amsterdam n. Stockholm. Zuiderkruis, 19 v. Wellington n. Balboa. Zeeland, (SSM). pass. 18 Elbe I n. de Tyne. Zijpenberg, 19 v. Beyrouth n. Emden. KLEINE VAART Anna b, 19 v. Bordeaux të Rèquejada verw. Audacia, 18 v. Liverpool n. Swansea. Algarve, 19 v. Antwerpen o, Garston. Amazone, 18 45 m. ZO. Great Yarmouth. Att, vertr. 20 v. Antwerpen n. Avonmouth. Betty Anne, 20 Boness verwacht. Bill, 20 v. Casablanca te Berwick on Tweed verwacht. Binnenhaven, 20 Agadir verwacht. Betty, 18 v. Rochefort te J,e Treport. Batavier III, pass. 18 Burlings n. Bordeaux. Bernma, 18 v. Gothenburg n. Parijs. Birmingham, 19 v. Goole n. Dunston. Boreas, 19 v. Cadiz te Lissabon. Bab-T, 16 Ceuta gepass n. Avonmouth. Barracuda, 19 v. Rotterdam n. Ellesmereport. Bree Helle, vertr. 19 v. R'dam n. Londen. Coolsingel, 19 v. Hirsthals te Oslo. Claes Compaen, 18 v. Sharpness n. Barry. Coolhaven, 19 v. Amsterdam n. Rotterdam. Corrle b, 20 v. Londen te Stockholmverw. Deneb, pass. 18 Vlissingen n. Fulham. Davina Goekoop, 18 v. Portsmouth n. Roscoff. Depa, 19 v. Delfzijl te Esbjerg verw. Domburgh, pass. 19 Dover n. Casablanca. Doklaan. pass. 18 Finisterre n. Birkenhead. Dollard, 19 v. Brunsbüttel te IJmuiden verw. Douro, 18 van Gothenburgh n. Amsterdam. Erebus, verm. 19 v. Antwerpen n. Oporto. Evertsen, 18 v Southampton te St. Valery. Ferocia, 18 v. Ipswich te Caen. Fiducia, 19 v. Vlissingen te Maassluis. Follonica, pass. 19 Vlissingen n. Liverpool. Fedala 18 v. Rotterdam n. Esbjerg. Frejo, 18 v. Bayonne n. Londen. Franka n pass. 18 Bizerta n. St. Malo. Frans, 18 v. Horsens n. Kopenhagen- Goote, verm. 18 v. Rouaan n. Duinkerken. Geert Bodewes, pass. 18 Vlissingen n. Brest. Harold, 18 v. Bergen n. Reykjavik. Hartel, vertr. 18 v. Cardiff n. Qulper. Hast III, 18 v. Midd'esbro te Huil. Henrlca. 18 v. Swansea n. Rotterdam. Henrica b, 19 te Esbjerg. Haskerland, 18 v. Harlingen n. Goole. Hebe Nobel, verm. 19 v. Edinburgh n? Dundee. Hondsrug, 18 v. Esbjerg n. Wormerveer. Import, 18 v. Vigo n. Antwerpen. Ilias, 18 te Genua n. Livorno. Ida Pieter, 18 te Leixoes. Ingeborg, 18 v. Frederikstad te Hertonas. Jan Kreumer, 18 v. Boston te Blyth. Jokurma, 18 v. St, Valery n. Londen. Josien, 18 v. Londen n. La Rochelle. Joost, 18 te Sete Koningshaven, 18 v. Malaga te Londen. Lacra, 19 v. Apisterdam te Antwerpen. Leuvehaven, 20 v. Halmstad te Rotterdam verw. Leemans, 18 v. Genua n. Sfax. Matthew, 19 v. Billingham n. Plymouth. Metropole, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Michel Swenden, 18 v Preston te Cardiff. Mies, 18 v. Plymouth n. Rouaan. Marietje Bohmer, pass. 19 Kp. Prior n. Bordeaux Marjan, 19 Brunsbüttel verwacht. May Mere, 18 v. Portsmouth te Newcastle. Merwehaven, 18 v. Rouaan n. Casablanca. Maasym, 18 v. Kotka n Grangemouth. Myfem, vertr. 21 v. Stockholm n. Hogenaes. Mypuck, 19 v. Cuxhaven n. Rotterdam. Miraeh, 18 v. Bordeaux n. Fedala. Monica. 19 v. Rotterdam te Belfast verw. Neeltje b, 18 v. Port Lyautey n. Liverpool. Noord, pass. 19 Ltndeness n. Bergen. Nieuwland, 18 v. Rotterdam te Grangemouth. Nassauhaven, 20 v. R'dam te Gothenburg verw. Nieuwehaven. 19 v. Gothenburg te R'dam verw. Noordland. pass. 18 Lizard n, Glasgow. Gerrie, 19 v. Rotterdam te Cork verw. Prinses Margriet, 18 te Avonmouth. Pavo, 17 v. Calais n. Rouen. Ponto, 18 te Preston. Poïiza. 16 v. Falmouth n. Bilbao. Rapid, 19 v. Rouaan n. Parijs. Rose Marie. 19 v. Brunsbüttel n. Kopenhagen. Rex, pass. 18 Vlissingen n. Londen. Riinhaven, 19 v. R'dam te Duinkerken. Rigel, pass. 18 Vlissingen n. Londen. Sirius. 18 v. Duinkerken te Londen. Soemba, verm. 19 v Liverpool n. Bristolkan. Sllvaplana. 18 v. Gothenburg n. R dam. Swift, 18 v. Rouaan n. Malmö. Spora, 18 v. Bayonne n. Garsfon. Sporeta, 18 v. Sharpness te St. Malo. Spurt, 19 v. Rotterdam o. Antwerpen. Timor, 19 te Schwarzenhuette. Theano, 18 v. Rotlerdam te Dublin. Trompenburgh, 18 v. R'dam te Kingslynn. Tromp, pass. 19 Vlissingen n. Stockholm. Taormina. 18 v. Hamburg te Huil. Texel, 19 t.h.v. Ouessant n. Oporto. Ton, vertr. 19 v. Antw n. Ipswich. Twee Gezusters, pass. 19 Vlissingen n. Antw. Urmajo, 18 v. Bremen n. Rotterdam. Vivo, pass. 18 Vlissingen n. Londen. Vrede, 18 te Fort William. Vrtjburgh, 19 dwars Kp. Roca n. Casablanca. Westersingel. 20 v. Amble te Rotterdam verw. Wickenburgh 18 v. Casablanca te Duinkerken. Westlaan, 18 v. Hamburg n. Rotterdam. Westkust. 18 v. Paimpol te Liverpool. Wiebold Bohmer, pass. 19 Kp. Blanco n. Libourne Wim, 18 v. Toiinay Charente n. Bordeaux.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3