Deelnemers aan Rallye de Monte Carlo doorkruisten Nederland .Clowntje Mick Koop de beste bij de beste: koop Een aarzelende liefde Feuilleton 4 Geen strafpunten; slechts enkele uitvallers .4 thletiek Successen van Corrie Schuyt en Oudt in Deventer VerfecudenY P&MPQ Wereldrecord 3000 meter aanzienlijk verbeterd „Nationale derby" voor jonge duiven Voor de kinderen Voetbal Lakenberg voelt niets meer voor professionalisme Gaat Ocwirk naar F. C. Barcelona? ÜEEO Badminton Goed verloop van de jeugd-competitie Architecten Aannemers en Bouwkundigen SISALKRAFT L I N E X S I S A L A T I O N ^eHoutuerf Belangrijke wedstrijden voor degradatiekandidaten Skipantalons - Windjackets Tennis De eerste testmatch West IndiëEngeland door Dorothy Quentin VG ENS DAG 2 0 JANUARI 1954 HAAS DE RIJK, garagehouder in Amsterdam, reed gisteravond om even over tien zijn geboortestad binnen. Dat is niets bijzondershij doet dat wel meer. Maar ditkeer stonden er bij de Apollo-hal honderden mensen te wachten, die hem, toen hij uit zijn Simca-seriewagen stapte, enthousiast toejuichten, hem op de schouders klopten en wilden weten hoe het nu allemaal wel gegaan was. „Lekker", zei De Rijk en hij voegdê er aan toe, dat hij Luik-Amsterdam in nog geen drie uur gereden had. Hij was San ook drie uur te vroeg bij de contrólepost van de Rallye de Monte Carlo in Amsterdam. De Rijk is namelijk de bestuurder van een van de 365 auto's, die Maandagmiddag uit acht steden in alle uithoeken van Euro pa gestart ,zijn, om via een enorme omweg Monaco te bereiken, Hans de Rijk, die samen niet zijn zoon een équipe vormt was de eerste, die in de hoofdstad aankwam en na hem volgden eerst met tussenpozen van een kwartier, maar later om de paar minu ten, de andere automobilisten die uit de startplaatsen Monte Carlo, Glasgow, Oslo, Stockholm en München waren vertrokken. Het grootste gedeelte van de deelnemers aan deze 3250 kilometer lange Rallye, doet dit werk louter en alleen om de sport. Om er eens fijn op los te kunnen „scheuren", langs kronkelende paden in de Alpen en over vervoerswegen door Nederland. Zij rijden soms harder dan nodig is, maar dat hoort er nu eenmaal bij en iemand, die zien afvraagt waarom je LuikAmster dam nu beslist in drie uur moet rijden als het ook in zes uur kan, zal wel nooit tot het leger autorijders behoren, dat jaarlijks meeleeft met een honderdtal van hen, die dagen en nachten door Europa koersen om dan slaperig maar tevreden weer te recht te komen waar zij begonnen zijn. Beroep Er zijn echter rallyerijders, die liet wel degelijk voor hun beroep doen. De twee Franse, monteurs bijvoorbeeld, die om een uur of elf bij de Apollo-hal arriveerden. Veel te dikke jongens, die zich met moeite uit hun kleine, lage Porsche wron gen. Marcel en Frangois. Zij hadden alle bei een helblauwe overall aan, met op de brede ruggen in grote witte letters de naam van hun baas, een garagehouder en auto verkoper in Toulouse. Die wilde nu een maal, dat twee van zijn mannen de Rallye meereden; dat deed de zaak goed en de jongens leerden er nog eens wat van. In Amsterdam hadden de jongens voorname lijk honger, want hoewel de kleine ruim te, die in de wagen nog over was, geheel gevuld was met blikjes vlees, conserven en meer van dergelijke lekkernijen, hadden zij de hele dag nog niets gegeten. Zij waren namelijk de blikopener vergeten. Boven in het Apollo-paviljoen kregen zij er een te pakken en gretig prikten ze met een lucifer in het geopende blikje: het waren bitterballen. Toen zij druk prentbriefkaarten aan het versturen waren naar de achtergebleven collega's en naar een groot deel van de vrouwelijke bevolking van Toulouse, lie ten zij een foto zien van hun garage. Een groot wit gebouw* met bij de ingang een groep vrolijk lachende monteurs. In het midden stond een kleine vriendelijke Fransman: „de baas", zei Marcel en toen moesten zij weer vertrekken. Terug naar Monte Carlo, terug naar Toulouse, terug naar de garage. Op tijd binnen Om ongeveer één uur was de helft van de auto's binnen en bij de contröle-tafels werden de stempels en de handtekeningen in een vlot tempo in de route-boekjes ge zét. Aangezien vrijwel alle équipes ver binnen de vastgestelde tijd binnen wax-en kregen de automobilisten hier de gelegen heid oude kennissen te ontmoeten en er varingen uit te wisselen. Het was allemaal nogal goed gelopen. De wegen waren op sommige plaatsen ietwat glad geweest maar verse sneeuw was er toch niet ge vallen. De meeste rallyerijders zagen de toe komst echter toch niet al te rooskleurig in. Er wachtte nog een zwaar bergtraject en vlak voor de finish (na Cap) krijgen de deelnemers een klassementsproef, waar bij een traject, waarin opgenomen de Col des Lèques, met een zo hoog mogelijk ge middelde gereden dient te worden. Gister avond maakten de meeste rijders zich daarover geen al te grote zorgen. De bui tenlanders „sleutelden" aan hun wagens, aten een stukje of knapten lui-achtérover- liggend op de banken, een uiltje. De Nederlanders zaten, vrijwel allemaal temidden van kennissen en familieleden, de kansen over het verdere verloop van de rallye te bespreken en uit de gesprekken viel af te leiden, dat de stemming „gema tigd optimistisch" was. Na een korte of lange rustperiode ver trokken zij echter allemaal weer: Baren- dregt, Louis Chiron, Flinterman, Blansjaar, Hulsker, Duke, Worledge, Marcel en Fran- gois. Op .naar Monte Carlo, waar voor éen enkele équipe de prijzen staan té wachten. Hoewel dat voor een echte rallye-rijder toch weer niet het voornaamste is. „Sleutelen" Tot verrassing van deelnemers en offi cials werd kort voor het vertrek van Blansjaar, de eerste équipe, die Amster dam weer verliet in de richting Den Haag, bekend gemaakt, dat er in het pare fermé „gesleuteld" mocht worden. Dit betekende dus, dat eventuele opgelopen mankemen ten aan de wagens in Amsterdam konden worden verholpen, iets waarvoor de ijve rige monteurs van tientallen vertegen woordigde merken met alle bekwaamheid zorgden. Over de Nederlandse wegen, de verzor ging aan de controlepunten en het onthaal aan de tijdcontröle in Amsterdam, waren alle buitenlandse deelnemers, zoals altijd, weer vol lof, doch minder was men te spreken over de behandeling, die de twee Franse équipes hadden ondervonden, toen zij „ergens in Nederland" benzine koch ten. Beiden hadden met een biljet van hon derd gulden betaald en beiden hadden met het wisselgeld drie verlopen briefjes van 25 terug gekregen. Louis Chiron, de bekende coureur, was bij aankomst in Amsterdam nog steeds op timist. ,,Ik ken mijn Lancia als mijn broek zak", zei hij met een zelfverzekerde glim lach, „en de wagen zal mij in de klasse- menstproeven zeker niet in de steek laten. Ik weet dat de concurrentie zwaar is, maar dit k-'er heb ik er alles op gezet om te winnen." Uitvallers Om tien minuten voor half zeven was de Rallye de Monte Carlo voor Amsterdam afgelopen. Toen vertrok de laatste équipe, de in München gestarte Volkswagen van de Oostenrijker Prager. In Nederland heeft geen enkele ploeg de strijd behoeven te staken en aangezien bij niemand van tijds overschrijding sprake was, zijn voor zover dit kon worden nagegaan, op Nederlands grondgebied ook geen strafpunten geval len. Sedert het vertrek uit de vijf startplaat sen. waaruit de deelnemers Amsterdam moesten passeren, zijn slechts vijf uitval lers genoteerd. Dit zijn: Richards (Frank rijk) met Panhard uit Monte Carlo gestai-t, Hardman (Engeland) met Daimler uit Glasgow gestart, Lindqvist (Finland) met Austin uit Stockholm gestart, Barthelemy (Frankrijk) met Simca, uit München ge start en Parker (Engeland) met Sunbeam Talbot uit München gestart. Denemarken heeft bij de rallyerijders een slechte beurt gemaakt. De maximum snelheid in dit 'and is onlangs opgeheven, maar voor de deelnemers aan de rallye hebben de politie-autoriteiten niet alleen soecia'e weeen aangewezen, maar boven dien bepaald, dat zij niet sneller dan 80 km per uur mochten rijden. De controle hierop werd uitgeoefend door militairen en politie. Van de dertien overgebleven ploegen van de groep Athene zijn er zes op tijd in Belgrado gearriveerd. De zeven andere hadden vertragingen variëx-end van 3 tot 35 minuten. Tien van de elf uit Palermo verti-okken deelnemers hebben hun carnets in Florence laten afstempelen. Van de 48 uit Lissabon gestarte équipes zijn 47 ploegen de Franse gi-ens bij Irun gepasseerd. De Franse équipe J. Estager M. Michy had met Renault de strijd ge staakt omdat zij het carnet de route on derweg had verloren. Als eerste arriveerde bij de route-con- tróle in Den Haag de Nederlandse équipe BlansjaarSellies met hun oranje D.K.W. Vrijwel tegelijkertijd met deze ploeg brachten de Fransen Houel en Quinlin hun Alfa-Romeo voor het K.N.A.C.-gebouw tot stilstand. Om vier uur precies meldden zich de eerste deelnemers, de Nederlandse ploeg Blansjaar-Sellies met D.K.W., in Brussel, na zes minuten gevolgd door de Fransen VialPanuel met Renault. Ongelukken Uit Belgrado wordt gemeld dat vijf toe schouwers in de Zuid-Servische stad Ku- monavo gewond werden toen de Griekse deelnemer Mourtzopoulos, komende van Athene, met zijn Fiat op een groepje men sen inreed, die zich op een hoek vi« de straat hadden opgesteld. In de omstreken van Antwerpen is de Simca van de Franse ploeg Viazzi-Piot, te Monte Carlo gestart, verongelukt. De bei de inzittenden zijn in een ziekenhuis op genomen. Hun auto werd zwaar bescha digd. De Britten BarkerClifford Pain, te München gestart met Sunbeam Talbot, Bij de Apollo-hal in Amsterdam was een contrólepost ingericht van de Rallye de Monte Carlo. Hier arriveerden ook de Fransen J. Duvey en M. Bernier, die met hun Citroen uit Kaapstad dioars door de woestijn naar Oslo waren gereden om daar voor de Rallye te gaan starten. moesten na een aanrijding met een Volks wagen opgeven. De baby-Renault van een uit Monte Car lo vertrokken Fx-anse ploeg raakte in de Alpen in brand. Twee Ierse deelnemers hielpen de Fransen bij het doven van de vlammen en daai*na werd de tocht voort gezet. In de Buitensociëteit in Deventer werd een belangrijk tafeltennistoumooi gehouden, waaraan naast vele topspeiei'S uit het Westen enige sterke West-Duitse spelers (Illbex-g. Junckerl deelnamen. Haarlem werd hier ver tegenwoordigd door Corrie Schuyt (Rapi dity) en de George Oudt 'Heemstede). Corrie Schuyt toonde één van de sterkste Nederlandse speelsters te zijn. Zij wist zich door de voorronden heen te slaan. Klopte in de halve finale mevr. KromPerton (Enschedé) en versloeg mej. Henkelman (Den Bosch) in de .eindstrijd. Oudt won zijn hoofdklassepoule en bereikte de kwartfinale na o.a. Juncker in twee games geklopt te hebben. Hij verloor daai-na in de kwart finale van de inteimational v. Zoelen (21—16, 21—13, 21—17). In de overgangsklasse bereikte Oudt de halve finale met Hoefnagel (Den Haag). Tardijn (Arnhem) en Gompelman (Amster dam) waarin Oudt na veel spanning door Hoefnagel uitgeschakeld werd. Hoefnagel zegevierde daarna ook in de finale over gangsklasse. ADVERTENTIE Op de baan van Alma-Ata is de Russin Halida Sjegolejeva er in geslaagd het we reldrecord op de 3000 meter dames aanzien lijk te verbeteren. Zij noteerde 5 min. 9.2 sec., waarmee zij het oude record, dat met 5 min. 13.8 sec. sinds 23 Januari 1953 (even eens te Alma-Ata gemaakt) op naam van haar landgenote Rimma Sjukova stond, met 4,6 sec. omlaag haalde. Lidia Selihova bleef met 5 min. 9,3 sec, waarmee zij tweede werd, eveneens ver beneden het oude wereld- r~cord. Zij won de 500 meter in 47.3 sec. De concours vereniging „Tilbui-g Vooruit" heeft de inschrijving opengesteld voor een geheel nieuwe wedstrijd in de duivensport. Een wedstrijd, die gebaseerd is op de gedachte van de derby-races in de paardensport. Deze races worden gelopen door drie-jarige paarden, die reeds voor hun geboorte hiervoor worden ingeschreven. De nationale derby 1954 wox-dt gevlogen door jonge duiven, die nog moeten worden uit gebroed. Aan deze wedstrij-d zijn zeer hoge geldprijzen verbonden, die het totaal van de inschrijfgelden evenaren. De vlucht zal op 22 Augustus plaats vinden en is gekop peld aan de nationale vlucht van Orleans. Aan deze derby kunnen slechts jonge dui ven meedoen, die voorzien zijn van een gereserveerd ringnummer, dat door de concoursvereniging „Tilburg Vooruit" in overleg met de Nederlandse Postduiven Or ganisatie wordt uitgegeven. De sluitingsdatum is 1 April 1954. Men i-enkent op een totaal van 30.000 aanmeldin gen. De vlucht zal worden gesplitst in twee gedeelten, één voor Noord-Nederland, één voor het Zuiden. Rekening houdend met 15.000 inschrijvingen per vlucht, wordt ook f 15.000 aan prijzen uitgekeerd. Het is echter gebleken, dat deze wedsti-ijd in geheel Ne derland grote belangstelling heeft getrok ken. Thans zijn reeds meer dan 20.000 in schrijvingen uit het gehele land binnen. De organisatoren, die nu de broedtijd -'er duiven is aangebroken rekening hou den met een vei-dubbeling der aanvragen, overwegen de sluitingsdatum van 1 April 1954 te vervroegen, daar andex-s de oi-gani- satie te zwaar wordt belast. Dat zag er lelijk uit voor Klaas.Hij lag op straat en kon niet opstaan. De jongens stonden er terneergeslagen bij en waren natuurlijk erg ontdaan. Ze zagen, hoe even later een ziekenauto de s raat in reed en stopte. En toen werd Klaas daar voorzichtig ingedragen en de auto reed weg, naar het ziekenhuis.... Ja, daar stonden de jongens nu. Ze keken 'elkaar aan en de een zag er al bleker uit dan de ander. „Wat erg voor Klaas!", zei Bunkie. „Had hij'maar niet achter die bal aan gelopen!" ,,.Ja, het is ook gevaarlijk, zo ineens de straat over te steken!", vond Rick. „Hij had de bal beter kunnen laten rollen!" Zo was he: ook. Als je een drukke rijweg wilt oversteken, moet je nu eenmaal eerst heel goed uitkijken, voor je de stoep af gaat. Dat had die arme Klaas nu ondervonden! „Ik hoop maar, dat het goed met hem afloopt!", zuchtte Bunkie, die erg veel meelij had met zijn klasgenootje. ,,Hij zal wel een poos in het ziekenhuis moeten blijven", dacht R.ick. „Dat is niet erg leuk voor hem!" Hei spelletje mei de bal was ineens afgelopen; geen van de jongens dacht meer aan voetballen De oud REC-er, Blauw Witter en Neder lands elftalspeler Wim Lakenbei'g, die enige tijd als prof is uitgekomen voor de Italiaanse vereniging Pro Patria, heeft een aanbieding gehad van de Zwitserse club Lugano. Lakenberg, die al weer ruim eexx jaar in Nederland verblijft hij is leraar van de gymnastiekvereniging Dx-uten in Druten voelt niets voor de aanbieding en is evenmin van plan toe te treden tot de Ne- dei'landse Beroepsvoetbal Bond. Daar hij in Januari 1955 weer de amateur status zal krijgen waarop hij zeer veel prijs stelt zal hij niet op de aanbieding ingaan. Het bericht over het afsluiten van een voorlopig contract tussen Ocwirk, de inter nationale spil van Austria, en de Spaanse club FC Barcelona heeft in Wenen groot opzien gewekt. Toetreding tot de Spaanse club zal in elk geval niet vóór het aanstaan de wereldkampioenschap voetbal, waarvan de eindronden deze zomer in Zwitserland worden gespeeld, kunnen geschieden. En ook daarna zal Ocwirk, die 28 jaar oud is, nog twee jaar moeten wachten alvorens hij de voor buitenlandse tx-ansfer geldende leeftijdsgx-ens heeft bereikt. Tenzij die gx-ens door de Oosteni'ijkse bond verlaagd wordt. Tal van clubs in het buitenland hebben belangstelling voor Ocwirk getoond. Dat hij beslist heeft ten gunste van Barcelona moet worden toegeschreven aan zijn vriend schappelijke x-elaties met de vx-oegere Hon gaarse intexmational Kubala, die in Barce lona woont. Tijdens de FIFA-wedstx'ijden "in Amstei-dam en in Londen raakten ze be- vi-iend, en toon koi-t geleden Austria in Barcelona speelde kreeg Ocwirk gelegen heid zich door Kubala te laten voorlichten* over de financiële positie van de FC Barce lona, die tot de rijkste Spaanse clubs be hoort. Kubala verdient bij deze vereniging meer dan 3000 gulden in de maand. Het toekomstige salaris van Ocwix-k zal waar- schijnlijk niet veel minder zijn. ADVERTENTIE Aan een student die wilde proberen, Twintig jaar voor zijn bul te studeren. Vroeg ik: „Hoe hou je het vol", 't Antwoord was: „Nou, de lol Komt vanzelf, als je TIP leert waarderen"! Inz. Heer .1. O., Dierer. ontv. 1 fl. Tip en X Lfl. Bootz' Oude Geuever. De instelling van een jeugdklasse in de Haarlemse Basketball Bond is een geslaagd experiment geworden. Er werd begonnen met vijf jongens- en twee meisjesteams, welk aantal gi-oeide tot elf jongens- en vier meis jesteams. Dat de meisjes wat achter blijven is jam mer en verwonderlijk. Zij hebben zeker niet minder belangstelling dan de jongens. Het geen wel bewezen werd door het grote aan tal meisjes dat aan de schoolbasketball- wedstrijden deelnamen. Bij de jongens is het een lust om de ploe gen van Oosterkwartier en Antilopen aan het werk te zien. Het was dan ook jammer dat de wedstrijden tussen deze ploegen iets tegen gevallen zijn door onvolledigheid van de Antilopenploeg. De niet zo grote ver schillen waarmede OK deze ontmoetingen won geven ons dan ook niet de overtuiging dat zij onbetwist de sterkere zijn. Intussen is het een kwestie van tijd dat de kampioens- vlag gehesen kan worden. Ook ZBVS heeft nog al veel met onvolledigheid te kampen gehad. De andere teams ontlopen elkaar niet veel. uitgezonderd HOC, dat verreweg de zv/aktste is. Deze jongens spelen echter ook zeer bevredigend, doch zijn in vergelijking met de anderen te jong. In de B-afdeling hadden zij waarschijnlijk wel tot betere prestaties gekomen. Hier is Schoten de sterkste en had beter in afdeling A kunnen spelen. Ook hier speelt het leeftijdsverschil in vergelijking tot de andere ploegen een grote vol. Bij de meisjes staat ZBVS bovenaan met HOC als goede tweede. De IHJ-meisjes wachten nog op hun eerste succes. De stan den in dc jeugdafdelingen zijn: Jun. A: Oost ex-kwartier 7 14 312—115 Antilopen 9 12 348—155 ZBVS 9 10 257—200 HHC 8 8 126—160 Excercitia 7 4 82—214 HOC 8 0 61—333 Jun. B: Schoten 3 6 109— 49 IHJ 2 4 4—0 Excex-citia B 3 2 5740 Antilopen B 3 0 17— 63 Oosterkwartier B 1 0 11—46 Meisjes: ZBVS 6 12 146— 47 HOC A 5 6 52— 78 HOC B 4 2 32— 61 IHJ 5 0 29— 83 ADVERTENTIE ADVERTENTIE Voor Hierbij delen wij U mede, dat wij de alleen - vertegenwoordiging verkregen hebben van voor dakbedekking, betonwex-k en waterdichte verpakkingen; voor lambri. dakbeschotplaten en meu belindustrie: voor isolatie van daken, bollenschuren, barakken enz. Vraagt inlichtingen. HAARLEM TEL. 1 1932 KAMPERSINGEL 20 Basket ball com petitie In het baSketball-competitiepi-ogi-amma in Haax-lem vragen deze week HOC en HHC de aandacht voor de pogingen die zij zullen ondei-nemen om de laatste plaats te ontlopen. Evenals vei-leden week moeten wij de beste kans bij HHC zoeken, dat tegen SÖ Haarlem speelt. De eerste keer werd slechts met 3027 verloren. Nu SC Haarlem als kam- pioenscandidaat wel als uitgeschakeld be schouwd kan worden, zou het ontbx-eken van een stimulans wel eens tot succes voor HHC kunnen leiden. Voor HOC ziet het er echter weer somber uit nu de tegenstander Ooster kwartier is. Ook bij de dames zien wij voor de degra- datiecandidaten PSVH en Rapiditas geen successen in het vooruitzicht. Zonder enige twijfel winnen HOC en HGA. In de tweede klasse heren is Harlem Tigers—Oosterkwartier 2 de belangrijkste wedstrijd. OK 2 zal ongetwijfeld alles in het werk stellen om te winnen, want een neder laag betekent dat de kansen vei-keken zijn. De reserves van Antilopen, die vrijwel zeker van IHJ 2 winnen, zouden een ovexnvinning van OK 2 natuurlijk van harte toejuichen, want dat brengt hen weer op gelijke voet met Harlem Tigex-s. Het programma voor Donderdag luidt: Meisjes: HOC B—IHJ. Jun.: HHC—Oostex-kwax-tier; IHJ—Ooster kwartier B. Dames: Rapiditas—HOC; Rapiditas 2—SC Haarlem 2. Heren: HOC 2—BBC; SC Haarlem- -HHC; Rapiditas 2—Excercitia. Op Vrijdag wordt gespeeld: Dames: PSVH—HGA; HGA 3—Exercitia. Heren: Schoten 2—PSVH 2; HHC 2— ZBVS; IHJ 2Antilopen 2; HOCOoster kwartier; Harlem TigersOosterkwartier. Dames: PSVH 2—HOC 3. A riVtcuTKN'l IF. Aan het einde van de derde dag van de eerste toetswedstrijd tegen West-Indië had Engeland, met nog één wicket in handen, 100 i-uns nodig om de follow-on te ontgaan. De Engelse batsmen bleken niet bestand tegen het spin bowlen van Sonny Ramadhin en Alfred Valentine. De Engelsen hadden toen 168 runs gescoord voor het verlies van negen wickets, in antwoord op het West- Indische totaal van 417. Het lusteloze en minder dan matige batten tegen het schitterend bowlen van de spin ners op een goede pitch bracht Engelands ineenstorting te weeg. Ramadhin (4 voor 65) en Valentine (3 voor 50) varieerden hun vaart met het grootste gemak en alleen Tx-evor Bailey kon hen weei'staan. Door ver dedigend batten handhaafde hij zich bijna 2\'-z uur, voor 26 not out. Peter May scoorde het hoogste totaal: 31. Tegen de verwachtingen besloten de West- Indiërs, die de follow-on hadden kunnen eisen, aan bat te gaan toen het laatste Engelse wicket van de eerste innings gevallen was voor een totaal van 170 runs. Aan het einde van de vierde dag, wees het scorebord 203 runs aan voor het verlies van zes wickets in de tweede innings van West-Indië. De Engelse bowlers hielden de West- Indische batslieden goed in bedwang. Er vielen zes wickets voor 121 runs. Maar een ongebroken stand van 84 aan het zevende wicket van Everton Weekes (86) en Clif- foi-d Mc Watt (34) bezorgde de West-Indiërs opnieuw het initiatief. Zij leiden thans met 450 runs en nog vier tweede innings wickets in handen. 47) Niemand besteedde hoegenaamd enige aandacht aan Terry's gemopper. Men mompelde slechts wat meewarigs om hem een hart onder de riem te steken. Eigenlijk moest hij wel een beetje ge troost worden, want 't was hem verboden te roken. Vrijwel nergens in 't gebouw mocht gerookt worden; de eigenaar had 't hun herhaaldelijk duidelijk ingeprent. „Voorhistorisch, hoor! 't Is natuurlijk een overblijfsel uit de dagen dat de hui zen nog van hout gebouwd werden en een klein brandje de vernietiging'van een hele stad kon betekenen!", zei Terry met een klank van minachting en ongeduld in zijn stem. Nu moesten ze steeds naar buiten gaan om een sigaret te roken. „Belachelijk! Als ik buiten sta te roken waait de wind misschien vonken cle hal binnen, en dat is véél gevaarlijker dan binnen te roken in een behoorlijke, gecivi liseerde „Alles is hier nu eenmaal van hout ge bouwd", zei iemand kalm. Hij keek naar Tom Hazlemere, de Nieuw Zeelandse ac teur, die John Brail hielp. „Ja, dat weet ik wel, maar niet in Auck land. Daar waren de zalen van beton en staal en je mocht er óók niet roken! En dan spelen ze notabene „God save the King" aan 't begin van de voorstelling in plaats van na afloop!" „God save the King" (thans: „Queen"): het Britse volkslied. „God behoede onze Koning"-Kóningin). Terry lachte plotseling met een beetje leedvermaak in de richting van Tom. „Als je met ons mee teruggaat, zal ik je de schouwburgen van Drury Lane eens laten zien. Dat zijn theaters!" „Maar moeten goede toneelspelers niet over al kunnen spelen? Zelfs zo maar er gens op straat of in een vliegtuig?" vroeg Tom met een onschuldige blik in de ogen. „Hou je mond toch, Terry, en haal die ladder nu eindelijk eens weg, als je ten minste klaar bent Gavin keek lachend naar Rosemary, die een paar uur lang hard aan 't werk was geweest. „We zullen de decors vier en vijf klaar zetten, als Terry eindelijk z'n rommel heeft opgeruimd." Dat „klaarzetten" was hier echter niet zó gemakkelijk. Achter op 't toneel was er helemaal geen plaats, zodat de décors voor lopig aan de andere kant van de zaal, in de hal, waren neergezet. Ieder paneel moest tientallen rijen stoelen door versleept wor den, 't bijna een meter hoge toneel opge sjouwd worden en daar op zijn plaats neergezet. En er was niemand in 't dorp, die enige ervaring had met dit werk, ter wijl de mensen van de technische staf, die altijd vlug, geruisloos en kalm werkten, hu gehinderd werden door 't gebx-ek aan ruim te. Een klein hoekje van 't toneel was af geschermd als souffleurshok je en een veel te smal gangetje was nog net achter cle décors uitgespaard om de spelers gelegen heid te geven van rechts of van links op te komen. De twee vestiaires waren provi sorisch veranderd in kleedkamers. Ieder een moest zich bij 't verkleden behelpen. Toen ze naar de hal liepen om enkele stukken te halen, keken Rosemary en Ga vin met critische ogen naar het toneel, waar de décors van „Hamlet" met kunst en vliegwerk voorzichtig werden opgesteld. Hoewel Rosemary al gewend was geraakt aan allerlei improvisaties, leek 't haar toch geweldig rommelig toe. 't Zou een wonder zijn als morgenavond alles goed zou ver lopen! Er zou dan ook de hele dag gerepe teerd moeten worden om de spelers te la ten wennen aan de beperkte ruimte en om John en Tim en Gavin uit te laten dokte ren, hoe de décors het snelst verwisseld zouden kunnen worden en hoe 't moest gaan met de lampen, 't Was niet gemakke lijk! Maar ondanks al deze voorbereidingen kon Rosemary zich niet voorstellen dat „Hamlet" hier op dit nauwe toneel iéts zou kunnen worden, en ook kon ze zich niet indenken dat 't publiek hier „Hamlet" zou nu door het nauwe middenpad, tussen de appreciëren zelfs niet als Val er in zou slagexi de sombere Deense prins met vuur en enthousiasme over 't kleine voetlicht te brengen. „Ik heb 't afschuwelijke voorgevoel dat 't een mislukking zal worden", bekende ze rustig. Gavin keek haar met gefronste wenk brauwen aan. „Dat is iets dat een toneel meester nooit zegt!" ,,'t Spijt me!" Evenals die afschuwelijke avond in Auckland, toen ze voor „Rood Fluweel" echte bloemen op 't toneel had gezet, waar Cornelia bijna hysterxsch van was ge worden, had Rosemary wéér een blunder begaan. Ze voelde een dwaze neiging in zich opkomen om in lachen uit te barsten. Ze namen bij 't toneel de dingen ook de allerkleinste vaak zo vreselijk ernstig op; zelfs Gavin, die de meest practische man was, die ze ooit had ontmoet! Ze voel de zich plotseling moe, dom en ontmoedigd en zou er alles voor gegeven hebben als haar moeder xxu bij tiaar kon zijn. Haar moeder, die voor allen heerlijke koffie zou maken, die niets afwist van toneel en die verre van bijgelovig was; zij zou begrijpen waarom Rosexnary echte bloemen op 't to neel had gezet en zij zou daar niet allerlei ongunstige voortekenen in hebben gezien. Ze begreep de mensen zo gein a kk el ijker en ze bekeek alles zo nuchter en practisch. „Waarom zoekt Val toch zulke miezerige plaatsjes uitzei Ten-y, die nog steeds zachtjes in zichzelf aan 't mopperen was en Rosemary herhaalde deze woorden zonder te beseffen dat ze eigenlijk ook haar eigen gedachten hardop uitsprak. Gavin bleef stil staan, liet de décors even voor wat ze waren en keek naar 't toneel, dat volop verlicht was. Toen keek hij naar Rose.nai-y en zag dat ze een ./ermoeide en ontmoedigde indruk maakte. Zijn stem was warm, toen hij zei: „De jonge Tom had 't bij 't rechte eind dat echte toneelspelers ovei-al kunnen spelen, bedoel ik. We moeten voor het pu bliek een soort illusie scheppen, de men sen moeten uit hun dagelijkse leven ge haald worden en opgenomen worden in de droomwereld van wat wij hu/n te ver tellen hebben. In de grote steden hebben we alle mogelijke technische hulpmiddelen om die illusies te verstexken draaibare tonelen, geraffineerde constructies van de lampen en allerlei andere dingen ieder trucje wat ie je maar bedenker, kunt. Maar dat alles zou volkomen nutteloos zijn, als de sfeer niet door de spelers geschapen wex-d en als je 't zo bekijkt is 't spel alles waard het is scheppend. Hoe minder décors en requisietem, hoe beter vaak 't stuk. En dan moet je niet vergeten, dat in de gx-ote steden het publiek zelf al de helft van het werk doet, maar in plaatsjes als hier hebben we het publiek tijdens het spelen op te voeden, we hebben ze wat te lei-en. De mensen, die al helemaal door Hollywood ingepalmd zijn, zullen zich bij ons waarschijnlijk wel doodvervelen, maar Val heeft iets fantastisch over zich. Hij houdt met hart en ziel van 't toneel, 't Is zelfs zo sterk dat als er in de zaal onder net publiek maar één is, die het stuk goed vindt die dus op gaat in de illustie hij het geen verloren avond vindt". „Jaja.hij is geweldig, hè?" Hij was practisch, zoals natuurlijk een toneel meester wel moest zijn. Je zou zelfs ge neigd zijn te denken, dat hij helemaal geen illusies, helemaal geen idealen meer had. Maar hij kon temidden van deze chaos toch ook plotseling stil blijven staan om haar iets uit te leggen, om haar iets te doen begrijpenen ze begreep het! Ze vond het erg prettig, dat Gavin haar iets verteld had over Val's idealistische ideeën, ze vergat zelfs dat hij kort geleden nog dronken was opgekomen en ze vergat geheel en al, dat 't Gavin was en niet Val, die dag-in, dag-uit de moeilijkheden het hoofd moest bieden, de moeilijkheden, die voortvloeien uit Val's idealistische in stelling. Haar ogen begonnen te glanzen, ze voel de zich niet meer moe, toen ze haar schou ders onder een vrij zwaar décor zétte en voorop ging lopen, zodat Gavin zich wel tevreden moet stellen rnet duwen. Wat een dwaas ben ikjtoch, dacht Gavin, die vlaik achter haar liep. Hij vond 't ove rigens prettig te zien, dat Rosemary plot seling weer zo vol energie was. Maar 't was toch niet verstandig van hem ge weest Val juist weer een stralenikr,ains op 't hoofd te zetten, nu Rosemary's ogen aan 't opengaan waren (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6