Op 1 Januari 2671 urgente en onhoudbare gevallen bij Huisvesting ingeschreven Kort en bondig TAXI bestellen? Dan 18000 bellen Henryk Szering met het N.Ph.O. in het Vioolconcert van Brahms „P.T.T.-kraaien" in actie op dak van Heemsteeds Minervatheater Nieuwjaarsrede van Haarlems burgemeester Plannen voor 1000 woningen in voorbereiding Ernstig ongeluk op Jansweg WOENSDAG 20 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Woningnood Burgerlijke Stand van Haarlem Geringer werkloosheid Zachte winter: minder gas Meeste plannen voor 1953 werden uitgevoerd Een jaar Haarlem in cijfers „'t Spectrum" treedt op met „Loods aan boord" Herziening watertariet Veel tot stand gekomen op onderwijsgebied Hoogtepunt Voorbereiding televisie-uitzending Minder prettige ontdekking van hotelgast Balletgroep v^n „Te Zaanen" gaf aardige uitvoering Rechercheur deed goede vangst bij koopman „De raad, als hoofd der gemeente, die zijn veelzijdige en omvangrijke taak vindt in de bevrediging van tal van behoeften en noden van deze gemeenschap, bereikt dit slechts, indien hij als college in grote lijnen een eenheid van gedachtengang kan be reiken omtrent datgene, wat voor de aan zijn zorgen toevertrouwde gemeenschap bevorderlijk en heilzaam is. Deze gemeenschappelijk gedragen verantwoordelijkheid, gesteund door de ervaring en de wijsheid en verrijkt met de kennis van het plaatse lijk eigene van dit Haarlemse levensmilieu, is datgene, wat de waarde van het plaat selijk bestuur uitmaakt en het zijn specifieke plaats geeft in het staatkundig bestel van geheel ons Koninkrijk. Het is ons aller zorg en taak bij voortduring open te staan voor het wel en wee, de vreugden en de noden, de wensen «en de behoeften van de Haarlemse burgerij. In deze zorg en taak vindt dit besturend lichaam zijn eenheid en binding, vaak gescheiden in visie, maar gebonden in doelstelling en verenigd in zijn verantwoordelijkheid jegens de burgerij, die hij vertegenwoordigt, en wier vertrouwen hem een leiddraad en aansporing moge zijn, bij de uitvoering van zijn mandaat". Van die gedachtengang uit gaf Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, voor de gemeenteraad vanmiddag zijn Nieuwjaarsoverzicht van het wel en wee van de Spaarnestad in 1953 en getuigde hij van zijn visie op de toekomst van de ge meente. Over de gezondheidstoestand van de Haarlemse bevolking zijn goede berichten te melden. Weliswaar ligt het sterftecijfer over 1953 iets hoger dan over 1952, doch de toename is alleen te wijten aan een groter aantal sterfgevallen onder de oudere personen. Een dergelijk verschijnsel is on afwendbaar bij het toenemen van het aan tal bejaarden. Hieraan zal ook voor een groot deel toe geschreven moeten worden, dat de doods oorzaak kanker in 1953 vaker dan in 1952 werd vermeld. De tuberculosesterfte in 1953 geeft een Mr. P. O. F. M. Cremers nagenoeg even gunstig beeld als in 1952. Met voldoening kan geconstateerd worden, dat in aansluiting op het gebruikelijke twee-jaarlijkse röntgenologisch onderzoek op tuberculose van het gemeentepersoneel met huisgenoten en van leerlingen en leer krachten, thans ook het onderzoek van de gehele bevolking gaande is. Tot dusver is de opkomst zeer bevredigend. Een van de zwaarste taken, in elk geval de drukkendste taak van het gemeentebe stuur, is de zorg, dat zo spoedig mogelijk aan de Haarlemse bevolking voldoende woongelegenheid kan worden verstrekt, waardoor een gezonde ontplooiing van ge- zins- en familieleven mogelijk wordt. De burgemeester gaf in cijfers een beeld van de nog steeds zorgelijke situatie op dit ge bied. Op 1 Januari 1954 waren 2.671 zeer urgente en onhoudbare gevallen bij het gemeentelijk bureau voor huisvesting in geschreven. Hoewel dit aantal in vergelij king met de toestand op 1 Januari 1953 (1.866) een zeer grote toeneming vertoont, zijn hiervoor enkele oorzaken aan te wij zen, die niet in verband staan met een even redige toename van de woningnood. In Maart 1953 is namelijk door het gemeen telijk bureau voor huisvesting de huis vesting gecontroleerd van alle leden van de Haarlmse woningbouwcorporaties. Daarbij icerd geconstateerd, dat zeer veel leden, die slecht gehuisvest waren, niet bij het gemeentelijk bureau voor huisvesting ston den ingeschreven. Voorts heeft de invoering van het stelsel der huurmachtigingen even eens tot gevolg gehad, dat vele woonruimte- behoevenden, waarvan de toestand reeds eerder urgent was, eerst in 1953 op de lijst van urgente gevallen werden geplaatst. Op 1 Januari 1954 werd een aanvang ge maakt met het uitreiken van een huur- machtiging aan 1.200 van de 2.671 zeer ur gente en onhoudbare gevallen. De 354 woningen, waarvan de bouw mogelijk werd gemaakt door de uit burger- ADVERTENT1E HAARLEM, 19 Januari 1954 ONDERTROUWD: 19 Jan., M. A. van den Dool en C. Vastenouw; E. G. Siertsema en M. G. Egberts. GEHUWD: 19 Jan., J. B. Nijhuis en Th. A. Kuijpers. BEVALLEN van een zoon: 18 Jan., A. F. van KampenLodder; J. Th. BrouwerPost; A. Z. van KesselHoman; 19 Jan., J. C. Kla ren beekHoogendoorn. BEVALLEN van een dochter: 16 Jan., M. HeeremansHoeben; 17 Jan., M. Roël Massa; T. WelborenBetke; 18 Jan., H. E. Schalkwijk—Goedemans; 19 Jan., A. M. E. Moone—Bakker; J. A. CoertVeenstra. OVERLEDEN: 17 Jan., H. J. van Elk, 74 j„ Mr. Cornelisstraat; N. J. G. Sikkel, 56 j., Hazepaterslaan; J. DijkstraEggens, 86 j., Vondelweg; 18 Jan., W. A, Staphorst, 73 j., van Berensteijnstraat; T. van der Mark- Kloosterman, 52 j., Houtplein. zin bijeengebrachte gelden, vormen een verheugende bijdrage tot oplossing van de iooningnood. De toewijzing, waarmede in het laatste kwartaal van 1953 werd aange vangen, zal in het eerste kwartaal van dit jaar kunnen worden beëindigd. Een aanvang werd gemaakt met de bouw van 698 woningen; 506 woningen kwamen gereed. Op 31 December waren nog 837 woningen in aanbouw. Bij woningbouw verenigingen en particulieren zijn plannen voor meer dan 1.000 woningen in een meer of minder vergevorderd stadium van voor bereiding. In Haarlem-Oost zullen in 1954 vele woningen verrijzen ter realisering van de uitbreidingsplannen nabij de Schiphol- weg. Uiterlijk 1 Juli zal de verbinding van de Buitenrustbrug met de Provinciale weg HaarlemSchiphol iii gebruik kunnen wor den genomen, waarmee een belangrijke verkeersverbetcring zal zijn verkregen. Er wordt naar gestreefd op dat tijdstip ook de Prins Bernhardlaan van de Schip- liolweg tot de Amsterdamsevaart in ge bruik te kunnen nemen. Het plan voor het nog ontbrekende gedeelte van deze weg, nabij de Zomervaart, zal binnenkort aan Uw raad worden voorgelegd. Er is een plan in voo&ereiding voor het maken van een moderne openlucht-zwem inrichting met een zonnebad bij de Pla- netenlaan, op het nog braak liggende ter rein tussen de sportcomplexen van „E.D.O." en „Haarlem". In het jaar 1953 was de werkloosheid ge ringer dan in 1952. Waren er op 1 October 1952 totaal 1.672 werkzoekenden inge schreven in het rayon Haarlem van hel Gewestelijk Arbeidsbureau, dit aantal be droeg op 1 October 1953 totaal 1.231, der halve 441 minder dan in 1952. Ieder jaar is na de maand October een vermeerdering van het aantal werklozen waar te nemen door seizoenwerkloosheid. Zo was in 1952 het aantal werklozen gestegen tot 2.542, op 18 December 1953 bedroeg het aantal werklozen 1.908, dit is 634 minder dan in 1952 op dezelfde datum. Nadat in September 1952 de Commissie van Overleg voor sociaal-cultureel werk voor werklozen was geïnstalleerd, is met dit werk begin November begonnen met een groep. In de eerste week van Januari zijn de bijeenkomsten met een tweede groep begonnen. In totaal nemen er 80 per sonen aan deel. De plannen tot verbetering van de ver keersveiligheid op de Rijksstraatweg ver keren thans in een vergevorderd stadium. Behoudens goedkeuring door de Rijks waterstaat kan in de loop van 1954 op het plaatsen van verkeerslichten worden ge rekend. Ook ligt het in de bedoeling in 1954 over te gaan tot wijziging van de indeling en verbreding van de rijbanen van het Ken- nemerplein, hetgeen de verkeersveiligheid daar ten goede zal komen. Het aantal wijkagenten werd in Mei 1953, gezien de gunstige resultaten in Oud- Schoten, gebracht op 5. Het uitzonderlijk zachte najaar alleen de kalender doet ons weten, dat het reeds winter is is niet zonder invloed ge bleven op het meest temperatuurgevoelige gedeelte van het Energiebedrijf, namelijk op de gasverkoop. Vergeleken bij 1952 daalde de gasafgifte in October, November en December met respectievelijk 8, 10.6 en 9,3%. Over het gehele jaar genomen werd een achteruitgang van slechts 0,9% vastgesteld, hetgeen er op wijst, dat in de overige maanden met normale temperaturen van vooruitgang sprake was. In zijn Nieuwjaarsrede van een jaar geleden kondigde de burgemeester tal van plannen en maatregelen aan, die in 1953 hun beslag zouden krijgen. Wat is daarvan uitgekomen?, zal de critische burger vragen. Wel, heel wat: de bouw van de Orion- brug is begonnen, met de ophoging met stadsvuil van de terreinen voor het Bxir- gemeester Reinaldapark werd een begin gemaakt, de kinderboerderij in de Noor derhout werd geopend, in het kader van de werkverruimingspolitiek werden be langrijke rioleringswerken uitgevoerd, het culturele werk voor werklozen werd ter hand genomen en in de laatste raads vergadering van 1953 werd nog besloten tot de aanleg van zeven spor'velden in het complex Noord-Akendam. De riolering onder de Nagtzaamstraat moest wegens prijsstijging worden uit gesteld: zij kwam vanmiddag in de raad opnieuw aan de orde. En tot de bouw van de Prinsenbrug kwam het ook niet, maar dat is zeker niet de schuld van B. en W. Tenslotte bleef in 1953 de instelling van de Jeugdraad achterwege. De burge meester heeft haar nu voor dit jaar aangekondigd. Tijdens de vergadering van de Haar lemse gemeenteraad heeft burgemeester mr. P. O. F. M. Centers in zijn Nieuw jaarsrede de volgende cijfers over het jaar 1953 bekend gemaakt. (Tussen- haakjes worden de cijfers van 1952 ver meld). op 31 December Aantal inwoners: 165.136 (164.974) Aantal geboorten: 2.953 2.956) Aantal overledenen: 1.359 1.247) Vertrokkenen: 8.539 8.751) Vestigingen: 7.161 6.931) Huwelijken: 1.420 1.308) Woningen gereed: 506 409) In aanbouw: 837 636) Armlastigen: 1.699 1.742) Verkeersongevallen met dodelijke afloop 16 U) Met ernstig letsel: 280 259) Misdrijven (11 mnd.) 1.259 1.398) Inbraken: 48 64) De Haarlemmer A. Griekspoor is een enthousiast voetballer. Hij begeeft zich echter op een ietwat buitensporige wijze naar training en wedstrijd. Hij is namelijk ook evenwichtskunstenaar. Het voetbal-' koffertje in de hand, balanceert hij door de straten op zijn eenwielig vervoermiddel. Op de hoek van de Jansstraat en de Nieuwe Gracht is tegen het middaguur een van de Nieuwe Gracht komen de wielrijdster, de ongeveer 18-jarige A. H., in botsing gekomen met een vrachtauto van een Haarlemse limonadefabriek, die over de Jansstraat in de richting van het station rijdend juist op dit kruispunt een autobus passeerde. Mejuffrouw H. liep zeer ernstige verwondingen (vermoedelijk een schedelbasisfractuur op). Een R.K. geeste lijke heeft haar ter plaatse de laatste Sa cramenten toegediend. Ten bate van jeugdhuis De Gereformeerde Jeugdcentrale te Haar lem houdt op Vrijdag 22 Januari een toneel avond ten bate van het bouwfonds, bestemd voor een jeugdhuis, in gebouw „Sint Bavo". De amateur-toneelgroep ,,'t Spectrum" zal het toneelstuk in drie bedrijven „Loods aan boord" van Jan Fabricius opvoeren. ocooocooooofx»ooooor>oooooocx>oooocoooooooc De afgeleverde hoeveelheid electrische energie steeg in 1953 met 7,4%. Met de bouw van een onderstation voor de' transformatie van de spanning van 50.000 Volt tot 6.000 Volt aan de Spaarn- damseweg werd in 1953 goede voortgang gemaakt. Verwacht wordt, dat dit onderstation in de loop van 1954 in bedrijf zal komen. Teneinde te voorkomen, dat bij het Wa terbedrijf in de komende jaren de lasten de baten zullen overtreffen, onder meer als gevolg van verhoogde kapitaalslasten, welke verband houden met te verwachten belangrijke investeringen, is tegen het einde van 1953 opdracht gegeven herziening van de tarieven in studie te nemen. De belangstelling voor en de bereidheid tot medewerking aan de Dienst Bescher ming Bevolking is steeds groeiende en stemt tot voldoening. Het aantal aanmeldingen bedraagt tot op heden rond 2.650 personen en groeit ge stadig en regelmatig. Ook de medewerking van de bedrijven en instellingen ontwikkelt zich in gunstige zin. Er bestaat gegronde hoop, dat in de eer ste helft van dit jaar nog een deel der be nodigde blokploeguitrustingen van Rijks wege zal worden verstrekt. Op het gebied van het onderwijs kwam in het afgelopen jaar veel tot stand. Gereed zijn gekomen de gebouwen voor de: Jan Gijzenschool, de Van Zeggelenschool I en II, het eerste deel van het'Coornhert- lyceum, de kleuterschool aan de Faraday- straat, de Elout van Soeterwoudeschool en de verbouwing van drie lokalen aan de Linnaeusschool. In uitvoering zijn tihens de bouw van het Marnix vajn St. AIdegondelyceum, het Men- delcollege, het 2de deel van het Coornihert- lyceum, de verbouwing van het stedelijk gymnasium, een aula voor de HBS B, de bouw van de RK school aan de Roemer Visscherstraat en de verbetering van twee gymnastieklokalen. Voorts werden gesticht de Gemmaschool, de Charlotte de Bourbonschool, de Hilde- brandschool. de Van Zeggelenschool II en de Theo Tijssenschool. De raad heeft besloten tot de stichting van het 3de deel van het Coornhertlyceum, een RK school voor v.g.l.o. in Haarlem- Oost, de uitbreiding van de RK school aan de Timorstraat, een RK meisjesschool voor m.u.l.o. aan de Planetenlaan en een Chris telijke school voor u.l.o. in Delftwijk. Daarenboven zijn nog plannen in voor bereiding voor de stichting van RK, Chris-, telijke en Openbare scholen voor v.l.o., g.l.o. en v.g.l.o. in Delftwijk, Zinnevelt, Parkwijk en Haarlem-Zuidwest, alsmede de stichting van een nieuwe RK Industrie- en Huishoudschool, een Neutrale Nijver heidsschool voor meisjes in Zinnevelt, het vierde gedeelte van het Coornhertlyceum en een viertal gymnastieklokalen. Verwacht wordt, dat in de aanvang vam Het programma van het zesde Dinsdag avondconcert van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest bestond uit overbeken de werken: het Vioolconcert van Brahms en de Italiaanse Symphonie van Mendels sohn, maar het werd verklankt op een wijze, waarbij men niets dan vreugde kon beleven. Dirigent Toon Verhey was bui tengewoon in vorm en kreeg van het or kest gedaan wat hij wilde. Bovendien had men in de violist Henryk Szering een in Mexico gevestigde Pool een solist, die niet alleen épateerde door zijn grote virtuositeit en de bezieling, die hij in zijn vertolking legde, doch ook en vooral een artist, die in de concertante sympho nie, die het Concert in D feitelijk is, zijn rol speelde in eerlijk overleg en in zuiver evenwicht met de partners van het grote ensemble. Onder deze extra gunstige condities moest het werk van Brahms zijn volle pond krijgen. Het virtuoze élan van het ge heel belette niet dat elk fijn détail naar waarde belicht werd en dat hiermee de beste kwaliteiten van de ingekeerde en als het ware voor het scheppen van kamer muziek geboren Brahms, naar vorën kwa men. Het werkt altijd aanstekelijk, wan neer met volle overgave en wederzijds be grip en overeenstemming gemusiceerd wordt en dat was hier in hoge mate het geval. Geen wonder, dat de zaal daverde van ovationeeel applaus na deze gave en brillante verklanking. Men kon bovendien de sympathieke geste van Szering waarde ren, die het succes niet voor hem alleen dit jaar een bibliotheekfiliaal in Haarlem- Oost geopend zal kunnen worden. Het aantal bezoekers van het Frans Halsmuseum bereikte, mede door de avondopenstelling tijdens 'de Flora-tentoon stelling, een hoogtepunt, namelijk 64.429 bezoekers. De burgemeester besloot zijn rede met de woorden; „Deze stad met haar toenemende behoef ten ligt ons allen zo na aan het hart, dat wij onze beste krachten in dagelijkse toe wijding en zorg hieraan geven.Dat deze in spanning resultaten heeft afgeworpen mag uit het voorgaande gebleken zijn) Met dankbaarheid jegens Gods Voorzienigheid constateer ik zulks. Met dankbaarheid ook mag ik vaststellen, dat onze stad en haar bevolking voor grote rampen en tegenspoed is bewaard. Onze gedachten gaan hierbij uit naar de ramp van de le Februari van het afgelopen jaar, welke zoveel rouw en leed heeft gebracht over onze landgenoten in de overstroomde gebieden. De gemeen telijke overheid en de burgerij van Haar lem hebben als de overige Nederlanders hun plicht verstaan. De adoptie van Oude Tonge is geen ijdele leuze geweest. Vele Haarlemmers hebben prachtig werk ver richt. Het moge ons een aanwijzing zijn om uit kracht van de besturende taak, die ons bij uitverkiezing is opgelegd, door verenigde inspanning en toewijding ernaar te blijven streven, dat het welvaren dezer gemeente, voor zover dat in onze hand is gelegd, be vorderd en bewaard moge blijven". XXXOCKXXOOOCOOOOOOOOOOCXX" Zoals wij onlangs hebben medegedeeld, zal het concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, onder leiding van Toon Verhey en met solistische medewer king aan de vleugel door Cor de Groot, dat Dinsdag 16 Februari in het Minerva- Theater gegeven wordt, door de televisie zender Lopik worden uitgezonden. Daar het hier de eerste rechtstreekse concert uitzending vanuit een zaal betreft, wensen de technici geen enkel risico te lopen en bereiden zij deze beelduitzending reeds thans grondig voor. Hiermede is een speciale staf van de PTT belast welke, omdat de technici hier van hun werkzaamheden vrijwel steeds hoog in de lucht moeten verrichten, de passende bijnaam ontvingen van „de kraaien van de PTT". Zij hebben inmid dels gisteren op het dak van het Minerva- Theater een platform gelegd, waarop door middel van een statief de steunzender is aangebracht. Dit enigszins zonderlinge, diaboolvormige apparaat is van de Heem- steedse Dreef af nog juist zichtbaar en dient om de beelden naar de zender Lopik over te brengen, vanwaar zij dan verder worden uitgezonden. Nu moeten bij een dergelijke heruitzending alle obstakels, in de vorm van torens, fabrieksschoorstenen en dergelijke zorgvuldig vermeden worden, omdat deze storend bij de ontvangst zou den kunnen optreden. Zo moeten bijvoor beeld voor een uitzending van Nijmegen uit, welke momenteel eveneens wordt voorbereid, tussen Nijmegen en Lopik niet minder dan drie tussenzenders worden aangebracht. Hiervoor genomen proeven hebben namelijk uitgewezen, dat de beeld- golven van de heuvels van de Grebbeberg te veel belemmering ondervonden. Zo had men 'er ook bij de uitzending van het Minerva-Theater uit rekening mee gehou den, dat op de Heemsteedse watertoren nog een tussenzender moest worden geplaatst. Een korte proefuitzending met een stroom stoot van 220 volt heeft echter uitgewezen, dat de ontvangst op het beeldscherm te Lopik voortreffelijk is, zodat zich tussen Heemstede en Lopik geen hinderlijke ob stakels blijken te bevinden. Op de avond van de uitzending zal in het Minerva-Theater een speciale televisie staf van niet minder dan twintig technici werkzaam zijn. Zij zullen onder meer drie televisiecamera's bedienen, waarbij nog een extra verlichting van 100.000 Watt moet worden aangebracht. Hiervoor moeten uiteraard door de gemeente speciale licht- kabels worden verstrekt. Bovendien wordt een der solistenkamers in het theater nog als controlepost ingericht. Daarbij kan het geluid op de normale wijze, dus via de telefoonkabel, naar Lopik worden over gebracht. Uit het bovenstaande blijkt dus wel, dat alle voorzorgen worden getroffen om een perfecte concertuitzending en ontvangst te garanderen, waarbij tevens is aangetoond, dat een dergelijke uitzending een weken lange voorbereiding vergt. Want binnen kort zullen de technici het Minerva-Thea- ter opnieuw bezoeken, om de reeds ge nomen maatregelen aan een intensieve controle te onderwerpen. j aanvaardde, maar het nadrukkelijk wenste te delen met Verhey en het orkest. Een speciaal compliment verdienden de hobo solist en de overige blazers voor hun fraaie en homogene inleiding van het tweede deel van het Brahms-concert. Welk een grote dwaasheid het van de heersers van het Nazi-bewind was om de zo springlevende meesterwerken van Men- dessohn voor dood te verklaren en om zijn standbeeld omver te werpen onder het ge bral van het stupide Horst-Wessellied, ervaart men telkens wanneer men het ge not beleeft van een verzorgde uitvoering van een dezer composities. Zo ook weer dit keer bij de verklanking van de prille Italiaanse Symphonie, een muziek die geen mens kwaad doet, geen revolution- naire neigingen heeft, alleen maar een jeugdige blijheid en een fris optimisme verkondigt en bij dat alles kraaknetjes voor komt en beschaafde allures bezit. Het is muziek die als het ware geschreven is voor een publiek, dat zich aan de regels van het „savoir-vivre" houdt. Dus niet ge schikt voor plebejers en verwilderden. Maar bij al haar vormlijkheid en fatsoen doet zij ook een beroep op gezond muzi kale oren en ongecompliceerde naturen, die schoonheid weten te ontdekken in klaarheid en welluidende eenvoud. Zij vinden in deze romantisch-klassieke par tituur wat zij maar wensen kunnen aan frisse muzikale opwekking en treffende geestigheid. Hoe levendig deze eens ter dood ver oordeelde muziek nog steeds is, ondervon den wij deze Dinsdagavond, dank zij de uiterst délicate vertolking die Verhey er van wist te bereiken met zijn orkest. Zij behoefde naar de geest niet onder te doen voor de interpretaties van Eugene Orman- dy met het Concertgebouw-Orkest, die op het laatste Holland Festival furore maakte. Het grootste respect kon men hebben voor de realisatie van het slotdeel de Saltarello die een technische prestatie van de eerste rang van het orkest mocht heten. JOS. DE KLERK Toen een gast van een Haarlems hotel Zondagavond, na eerst gezellig te hebben gekaart met de hoteleigenaar en nog enige gasten, besloot naar bed te gaan, vergezelde een andere hotelgast hem op zijn tocht naar zijn kamer en bleef daar op deze kamer nog even praten. Bij het ontwaken ontdekte eerstgenoemde, dat uit zijn portefeuille een bedrag van f 50 was gestolen en ook miste hij zijn portemonnaie. Een door de recherche ingesteld onder zoek leidde tot aanhouding van de man, die met hem in zijn kamer had zitten praten de 26-jarige verkoper P. P. M. B„ die be kende, het geld en de portemonnaie, die leeg bleek te zijn, te hebben weggenomen B. had nog f 11.10 van de vijftig gulden over. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. Gisteravond heeft de balletgroep van de speeltuinvereniging „Te Zaanen" in het wijkgebouw van de Hervormde Gemeente aan de Molenaerstraat onder leiding van mevrouw Van Graas een uitvoering gegeven van een elfendans. een polkadans, een ka- bouterdans, de parade der tinnen soldaatjes en het sprookje van Assepoester. Deze avond viel bij de belangstellenden bijzonder in de smaak, hetgeen voor me vrouw Van Graas als aansporing geldt om haar leerlingen moeilijker werk voor te zet ten, en de hele groep meer bekendheid te doen geven. De muzikale begeleiding werd verzorgd door de heer J. van der Hogen. Toen Maandagmiddag een rechercheur op controle was bij een Haarlemse koopman in de binnenstad verscheen er een persoon, die de koopman een tweelenzige reflexcamera met verschillende lenzen, een geelfilter en een belichtingsmeter' te koop aanbood voor 120.—. Aangezien de rechercheur zag, dat het hier een zeer duur toestel betrof, kreeg hij argwaan en stelde de verkoper enige vra gen. Het bleek toen. dat de betrokkene, de 36-jarige J. S-. begin Januari was ontvlucht uit. een der Rijksasyls voor psychopathen S. bekende, het toestél met bijbehoren Zon dagnacht te hebben ontvreemd uit een auto. die op de weg tussen Hilversum en Bussum geparkeerd stond. Informatie bij de Hilver- sumse politie bracht aan het licht, dat wel een soortgelijk toestel bij een inbraak was gestolen, doch dat van diefstal uit een auto niets bekend was. Bij fouillering werd op S nog gevonden een roodleren rijbewijsétui, inhoudende een autokaart van Nederland. S. zou dit étui eveneens uit de auto hebben weg genomen. Hij is voor onderzoek en in afwach ting van zijn terugbrenging naar het Rijks- asyl ingesloten. Tot substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam is benoemd mr. J. C. Louet Feisser. Na de bevrijding was mr. Louet Feisser hoofd van de Politieke Op sporingsdienst te Groningen. Op 22 Maart 1946 volgde zijn benoeming tot advocaat fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam. In 1950 werd hij substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Groningen. BINNENLAND Aan het eindverslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de begro ting van Buitenlandse Zaken ontlenen wij: in de afdelingen der Kamer vestigden enkele leden de aandacht op de wel zeer hoge kosten, welke blijken te zijn verbonden aan de aankoop en verbouwing van een nieuwe ambtswoning van onze ambassadeur in Italië. Andere leden spraken in het algemeen hun afkeuring uit over de toenemende uit gaven voor de huisvesting van Nederlandse vertegenwoordigers bij vreemde mogend heden. Zonder hoofdelijke stemming hebben Provinciale Staten van Zuidholland gisteren, overeenkomstig het advies van gedeputeer den, de aanvraag om subsidie van de Neder landse Opera lot een bedrag van f40.000 per jaar afgewezen. Ook de subsidieaanvraag van het Zuidhollands Orkest werd afge wezen. Het s.s. „Waterman" van de Holland- Airikalijn is gisteren met 663 emigranten naar Zuid-Afrika vertrokken.De ambassa deur van de Unie van Zuid-Afrika, kol. P. I. Hoogenhout, die de emigranten uitgeleide deed, wenste hen „alles van het beste" tot in het nieuwe vaderland. Aan het Christelijk Lyceum te Dokkupi zal met ingang van de nieuwe cursus in September een middelbare meisjesschool worden verbonden. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft gistermorgen twee en een half jaar met aftrek geëist tegen de koop man F E. van den B. Hem was ten laste ge legd: oplichting, meermalen gepleegd. Door allerlei verdichtsels zou hij een zekere K. G. van Leyden bewogen hebben tot afgifte van meer dan f30.000. Het geld zou hij verbrast hebben met reizen naar de Rivièra. Een 63-jarige invalide in Enschedé is gisteren omgekomen aan brandwonden die hij opliep doordat zijn kleren vlam gevat hadden aan een straalkachel in zijn kamer. Medebewoners van zijn huis zagen hem in vlammen gehuld op de trap staan en deden al het mogelijke om het vuur te doven. Dat gelukte tenslotte, maar toen bleek dat de oude man reeds aan zijn verwondingen was bezweken. De Almelose rechtbank heeft de 38- jarige betonwerker J. A. B. te Enschedé tot acht maanden voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld met een proeftijd van drie jaar, omdat hij getracht had een medemin naar het léven te benemen door hem met een auto te overrijden. Bovendien werd hem voor de tijd van een jaar het recht ontzegd een auto te besturen. Door de sterke wind is gisteravond een vlaggestok, die bevestigd was aan het poli tiebureau Kattenburgergracht, losgeslagen. Hij kwam terecht op het hoofd van een 13- jarige jongen, die een schedelbasisfractuur opliep. Het kind is in het Wilhelminagast- huis opgenomen. De postboot op Texel is gistermorgen zonder post uit Den Helder vertrokken om dat de chauffeur van de post-auto het sleu teltje van de achterdeur van zijn voertuig niet vinden kon. Op het vliegveld Zuid-Limburg bij Beek is een startbaan van 1850 meter lengte in gebruik genomen. Alle typen verkeersvlieg tuigen en straalvliegtuigen kunnen thans op deze luchthaven landen en starten. Te 's Hertogenbosch is aanbesteed het leveren en monteren van een stalen hoofd constructie van het ketel- en bunkerhuis voor 'de Amercentrale II te Geertruiden berg. Van de 13 inschrijvingen was die van de firma Staraco te Oisterwijk de hoogste met f 1.529.000; de laagste die van H. T. Landman te Rotterdam met f998.600. De rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek overweegt een. onderzoek in te stellen naar de restanten van enkele op Schouwen en Duiveland bloot gekomen plaatsen, die in de 13de en 14de eeuw hebben bestaan, zoals Claeskinderkerke en het oude Duivendijke. Tot directeur van de Federatie van Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer in Noordholland boven het Noordzeekanaal is benoemd mr. J. C. F. Hellwig uit Den Haag. De heer Hellwig, die op 1 Februari als op volger van de heer J. Dinkelberg in dienst zal treden, was voorheen chef van de af deling verkeer en toerisme van de Indone sische Spoorwegen. De Senatus Veteranorum, het besturend gezelschap van het Utrechts Studenten Corps heeft Prins Bernhard bereid gevonden de benoeming tot membrum magnificum van de Senatus Veteranorum te aanvaarden. Bij de viering van de 140ste Dies van de Senatus Veteranorum op 26 Februari 1954 zal 's mid dags de ceremoniële installatie geschieden in een besloten plechtigheid in het groot auditorium der Rijksuniversiteit te Utrecht. Aan boord van het Duitse m.s. „Paler mo", dat in de Merwehaven te Rotterdam ligt, is de 46-jarige bootsman uit Harburg bekneld geraakt onder een luik van 1000 kilogram. Zijn linkerbeen wehi afgekneld. Daarna viel hij acht meter lager in het ruim op een lading ijzer. Hij werd overgebracht naar het havenziekenhuis, waar hij is over leden. De minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, heeft op het ministerie van Buitenlandse Zaken geïnstalleerd de com missie van advies voor volkenrechtelijke vraagstukken, welke sinds 1946 niet meer bestond, maar die bij ministeriële beschik king van 30 December weer in het leven is geroepen. Voorzitter der commissie is prof. mr. dr. J. P. A. Frangois. Aandeelhouders in de Heineken's bier brouwerij maatschappij N.V. hebben in de jaarvergadering het directievoorstel tot wij ziging van de statuten aangenomen. Dienten gevolge wordt het maatschappelijk kapitaal verhoogd van f 18 millioen tot f25 millioen en het geplaatste kapitaal van f 15 millioen tot f 20 millioen door het beschikbaar stellen van bonusaandelen, delende in de winst over 1953/54. Voorts zullen aandeelhouders f83,34 per aandeel ontvangen als belasting dividend. Deze herkapitalisatie maakt het mogelijk gebruik te maken van de belasting faciliteiten welke de wet toelaat. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft een commissie ingesteld, die hem zal adviseren op welke wijze een oplossing kan worden gevonden voor de moeilijkheden welke tussen de ziekenfond sen, de Landelijke Specialisten Vereniging en de Nederlandse Specialistenvereniging in enkele steden in het Zuiden des lands zijn ontstaan. Voorzitter is de Commissaris dei- Koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay. Een 59-jarige arbeider van een kalk zandsteenfabriek te Naarden was in een zandsilo geklommen om een balk, die tus sen het zand was geraakt, te verwijderen. Doordat de zandmassa ging schuiven, werd hij bedolven. Toen men hem had uitgegra ven was hij reeds overleden. HAARLEM EN OMGEVING _Voor de afdeling Haarlem-Noord van de Nederlandse Protestantenbond zal prof. dr. J .C. Bleeker Vrijdagavond in het gebouw aan de Berkenstraat spreken over „Mijn ontmoeting met het oude en moderne Egypte", Hij illustreert de voordracht met lichtbeelden. Op Zaterdagmiddag 23 Januari geeft het Aerdenhouts Kindertoneel in het Minerva- Theater een opvoering van „De Gelaarsde Kat", kinderoperette in vier bedrijven. De regie berust ook ditmaal bij mevrouw J. van Kampen—v. d. Brink. Aan de Vrye Universiteit slaagde de heer H. Jonkhof f uit Haarlem voor het can- didaatsexamen geneeskunst eerste gedeelte. -Tijdens een bijeenkomst, waarop de heer G. J. Scholte, administrateur van gebouw Sint Bavo, gehuldigd is ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag, heeft deken J. J. A. Kuilman meegedeeld, dat de jarige onderscheiden was met het ereteken Pro Ecclesia et Pontifice.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7