E.D.G.-verdrag krijgt grote meerderheid in Eerste Kamer A bicrmkn Agenda voor Haarlem vnw? Robby Uw tuü&D m Fa. B. ENGELENBERG xea Minister Beyen: Europa is het huis waarin Nederland zijn veiligheid moet vinden Prof. Gerretson: Geheime clausules Eisenhower is verheugd Cjtuliih l/üM Vermoedelijke dader bij de grens gearresteerd DONDERDAG 21 JANUARI 1954 Uw gestel hunkert naar gezondheid Apothekersassistenten vragen bemiddeling Kerkelijk Nieuws Toneelacademie Maastricht krijgt hoorspelafdeling De aanslag in Heer De Eerste Kamer heeft gisteravond met 36 tegen 4 stemmen haar goedkeuring gehecht aan het verdrag inzake de Europese Defensie Gemeenschap. Tegenstemmers waren de communisten, de president van de Kamer, mr. J. A. Jonkman (P.v.d.A.) en prof. Gerretson (C.H.). Aan deze stemming is gisteren nog een debat vooraf gegaan, waarbij ook de ministers Beyen en Staf aan het woord zijn geweest. Minister Beyen heeft ver klaard, dat hoewel het niet wenselijk, niet opportuun en niet verstandig zou zijn van de bondgenoten hierover nauwkeurig geformuleerde verklaringen te vragen, uit het verdrag voortvloeit, dat in geval van oorlog een voortijdige beëindiging door een der partners voordat ons gehele grondgebied is bevrijd, en het sluiten van een afzon derlijke vrede als een schending van het verdrag zullen moeten worden beschouwd. Minister Staf heeft gezegd, dat de regering het E.D.G.-verdrag van zodanig groot belang acht, dat het zó moet worden aanvaard en dat de invloed van de raad van ministers een waarborg is tegen onberaden stappen. De C.H. senator prof. Gerretson had zijn stem afhankelijk gesteld van het ant woord van de regering. Na dit antwoord verklaarde prof. Gerretson dat hij eigen lijk voorstander is van de Europese Defensie Gemeenschap. Toch bracht hij zijn stem tegen het ontwerp uit. Hij verklaarde zich als volgt: „Staande de overtuiging, die voor meer dan de helft zekerheid is, dat de regering niet het gehele verdrag aan de Staten-Generaal ter goedkeuring heeft voorgelegd, acht ik dit verdrag in strijd met de Grondwet en op grond van mijn eed dat betrekking heeft op de beschikbare mankracht, die voor de Europese verdedi ging moet worden bijeengebracht, niet ont kend. Maar het zijn gegevens, die uit over wegingen van landsbelang niet openbaar gemaakt kunnen worden. Prof. Gerretson is daarmede kennelijk niet tevreden ge steld. Ook tijdens het jongste defensiedebat in de Tweede Kamer zijn er dingen gezegd, die zijn achterdocht hebben gewekt. Hij bracht de tekst van het Belga-communiqué ter sprake inzake een verklaring van de Belgische minister van Defensie De Greef over zijn afspraken met generaal Gruen- ther. Het bleek echter, dal het geen officieel communiqué was maar een bericht van het persbureau Belga, dat fout was geredi geerd. De fout betrof het verwarren van de moet ik mijn stem tegen het ontwerp uit-Noordelijke verdedigingssector ^met de brengen". Met andere woorden: De rege ring heeft iets achter gehouden. Er bestaan geheime clausules. Het is niet de eerste keer dat deze ver onderstelling is uitgesproken. Zij werd tijdens het debat ook door de communisten geuit en minister Beyen heeft zich ook nu weer afgevraagd, wat daar toch wel mee kan zijn bedoeld. Prof. Gerretson: geheime clausules. Prof. Gerretson heeft aan regering en Kamer meegedeeld, dat die geheime clau sules er wel ziin. De regering ontkent dat wel, maar in Frankrijk spreekt men er ook over, zo zei hij. Er is geen rook zonder vuur. Hij wilde daarvan de regering welis waar geen verwijt maken, maar "hij her innerde zich het verzet van dr. Drees „een patent-democraat" tegen het amen- dement-Klompé. In dit amendement staat, dat voorzover ter uitvoering van het ver drag nadere overeenkomsten mochten wor den gesloten, deze aan de goedkeuring van de Staten-Generaal zullen worden onder worpen. „Dat verzet", zo zei prof. Gerretson, „heeft mij aan het denken gezet. De rege ring heeft gezegd, dat er bepaalde omstan digheden kunnen zijn, die het ongewenst maken de Staten-Generaal te raadplegen. Het verdrag is dus niet in zijn geheel aan de Kamer voorgelegd". En om de geheim zinnigheid nog wat te accentueren vertelde hij, een paar dagen geleden bij zijn fractie voorzitter op bezoek te zijn geweest, waar hij een dichtgelakte envelop had gezien, waarin de gegevens over de mankracht verborgen waren. De overeenkomst over wat hij noemde „de soldatenlevering" een term, waartegen minister Staf protes teerde intrigeerde prof. Gerretson zeer. Hij vroeg de Kamer verlof, de regering daarover te mogen interpelleren. Minister Staf heeft het bestaan van dit document, ADVERTENTIE Deweg naar jeugdige gezond heid ligt voor U open. Neem Sanatogen - puur krachtvoed- sel - uiterst licht verteerbaar. Begin er nü mee. Nieuwe ener gie voegt U toe aan Uw gestel met iedere lepel DONDERDAG 21 JANUARI Concertgebouw: Koor- en solistenconcert, 8 uur. Gebouw Sint Havo, Smedestraat: Opera-avond met filmvertoning, 8 uur. Zui derkapel: Ds. I. Vasseur, 8 uur. Nassauplein 8: Nederlandse Vegetariërsbond, lezing, 8 uur. Hötel „De Leeuwerik"; Demonstratie patroontekenen, 8 uur. Luxor: „Welkom Mr. Marshall", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De zeven hoofdzonden", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. City: „Wanda de zondares", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: ,,'n Dorpsschan daaltje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jolanda, de dochter van de Zwarte Piraat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rido Grande", 14 jaar, 8 uur. Palace: „An American in Paris", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Liebe '47", 18 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 22 JANUARI Lange Veerstraat 16: Stichting Psycho- Synthese, lezing door B. v. d. Meer, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": Demonstratie pa troontekenen, 10. 2, 4 en 8 uur. Roxy: „De goudschat van het Monstereiland", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Avontuur in de Zuidzee", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Stalag 17", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Vrouwen zonder naam", 18 jaar, 2.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „De zondares van Parijs", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De rode baret", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vluchteling van de Alamo", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Een banneling van de eilanden", 18 jaar, 8.15 uur. ADVERTENTIE Noordelijke groep van de centrale sector, zoals minister Staf uiteenzette. Prof. Ger retson zag echter tal van duistere machi naties en gaf ook blijk van zijn ongerust heid, dat bij het bezoek van generaal Gruenther aan België de Nederlandse am bassadeur niet op het diner was genodigd. „Ik heb de lijst met de gasten en hij stond er niet bij." „Dat is niets bijzonders", zei minister Staf, „dat doen wij hier ook niet. De Belgi sche ambassadeur was ook niet uitgenodigd voor het diner met generaai Gruenther. Hoe het zij, prof. Gerretson heeft zijn interpellatie aangevraagd en de Kamer zal er volgende week over beslissen. Mr. Jonkman's bezwaren De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman heeft destijds zijn be zwaren tegen het verdrag uiteengezet in een aparte nota, de enige mogelijkheid voor de president om aan de discussie ac tief deel te nemen. Nu beleefde men het niet alledaagse schouwspel, dat de voorzit ter zijn zetel verwisselde voor het spreek gestoelte. Het oudste aanwezige lid, de C.H. fractievoorzitter dr. Kolff, nam tijdelijk de voorzitterszetel in. De heer Jonkman heeft de oorzaken voor het meningsverschil tussen hem en de rege ring in drie punten samengevat. De regering stelt, dat er op het ogenblik geen andere weg is voor de verdediging van West-Europa dan door inschakeling van West-Duitse divisies. Is dit wel een weg? Mr. Jonkman beantwoordt die vraag ontkennend, gelet op de verhoudingen in de wereld. De regering gaat. uit van een tweeledige opzet: de Duitse bijdrage en de stap op de weg naar integratie. Volgens mr. Jonkman is de regering voorbijgegaan aan het feit dat E.D.G. en Europese integratie nu reeds onlosmakelijk aan elkaar verbonden zijn. De tweeërlei opzet in het verdrag is oor zaak van grote moeilijkheden. De regering ziet de Duitse bijdrage als een voorlopige en uit nood geboren. Zij koppelt de E.D G., die voor 50 jaren wordt aangegaan, aan de Europese gemeenschap, die onlosmakelijk is gedacht. Is dat irreëel? Neen, antwoordt mr. Jonkman, niet alleen niet irreëel, maar essentieel. Hij was van oordeel, dat men de inter nationale rechtsorde niet deugdelijk be vordert, wanneer men in een bovennatio nale organisatie één lid opneemt, dat vóór de hereniging en vóór het sluiten van een vredesverdrag, nog niet als volwaardig kan worden beschouwd. De E.D.G. is volgens mr. Jonkman niet aannemelijk omdat het wantrouwen tegen één der deelgenoten het gebrek van haar oorsprong is. Is er geen alternatief? Ja, zo men nu wil afzien van het onbruikbare middel. Het is beter, zo oordeelde mr. Jonkman, te stre ven naar een Duitse associatie met de N.A. V.O. ingevolge de verdragen van Bonn. Bij een zodanige herwaardering zal Engeland het Pact van Brussel niet verloochenen sn zai Amerika de N.A.V.O. niet prijsgeven. De moeilijkheden in Frankrijk zijn geen reden om aan Frankrijk te twijfelen. Indien Frankrijk overtuigd raakt, dat de gekozen weg niet de juiste is, zal het in staat zijn met een beter plan te komen. Minister Beyen en de communisten De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Beyen, een goed en slagvaardig spre ker, die met een tikje schijnbare noncha lance tot vaak rake en scherpe formule ringen komt, begon zijn antwoord met een bestrijding van de uitlating van de com munistische senator Geugjes. Hij sprak over wolven in schaapskleren, over valse profeten en hekelde de critiek der com munisten, die, zoals hij zei, „vaste num mers" hadden weggegeven: schending van de Grondwet en schending van de eed aan de Koningin, geheime clausules en pressie van Amerika. Wat dit laatste be treft: van Amerikaanse zijde is op de Ne derlandse regering ten opzichte van de ratificatie nooit enige pressie uitgeoefend, aldus de minister, die voorts het standpunt der Communisten bestreed dat het doel van de conferentie van Berlijn gemakkelijker bereikt zou kunnen worden, indien niet aan de E.D.G. zou worden vastgehouden. Wanneer het alleen maar ging om de Duitse bewapening, aldus mr. Beyen, dan zouden de Sovjet Unie en de V.S. zich niet zo druk maken om de E.D.G. Het gaat veeleer over de vraag, aan welke zijde Duitsland zal staan. De E.D.G. is niet het struikelblok in de verhouding Oost-West,' maar de opneming van Duitsland in West- Europa en in de Noord-Atlantische samen werking. Het opgeven van de E.D.G. zou voor de Sovjet Unie slechts interessant zijn, indien daardoor de Westelijke samen werking omver zou worden geworpen. Het agei'en tegen de E.D.G. is slechts verklaar baar uit de omstandigheid, dat zij nog niet geratificeerd de wondbaarste plek is in de Westelijke samenwerking. Frans of Engels? Uitvoerig is de minister ingegaan op de bezwaren van mr. Jonkman tegen het ge kozen systeem, dat van Franse origine is. Over de Europese samenwerking langs de weg van supra-nationale organen heeft mr. Beyen belangwekkende dingen gezegd en er onder meer op gewezen dat de En gelsen voor hun Commonwealth-verhou- ding een andere wijze van benadering en een ander accent hebben. De natuurlijke saamhorigheid van de Commonwealth bestaat op het contingent WASHINGTON. (Reuter). President Eisenhower heeft naar aanleiding van de goedkeuring door de Eerste Kamer van het EDG-verdrag gezegd, dat Nederland de wetgevende arbeid ten aanzien van het verdrag ter instelling van een Europese Defensiegemeenschap heeft voltooid. Ne derland wordt op deze wijze het eerste land, dat met het parlementaire proces ge reed is gekomen. De president zei: „Ik ver heug mij ten zeerste over de gestage voort gang die gemaakt wordt bij het streven om de voorwaarden in Europa te bereiken, welke permanente vrede en welvaart zul len verzekeren". niet in die mate. Er moge dan met de Brit ten een zekere verwantschap bestaan, over de saamhorigheid met de Britten moet men zich geen al te grote illusies maken. Het wezen van de samenwerking der zes landen is dat zij elkaar door de ontwikke ling der dingen hebben gevonden in de K.S.G. en E.D.G.. Daarin mag een bewijs worden gezien van een groeiende saam horigheid. Dat is de kern van het Neder landse standpunt met betrekking tot Euro pese gemeenschap. In dat opzicht is de ver schijning van de Benelux een zeer bijzon dere. Het gaat om het zoeken naar verhou dingen waarin de hegemonie geen plaats meer heeft. „Wij treden afzonderlijk op, maar groeien naar elkaar toe. Europa, al dus minister Beyen, is het huis, waarin Nederland zijn veiligheid moet vinden". Geen over-organisatie Minister Staf moest in zijn antwoord erkennen, dat het E.D.G.-verdrag een zeer ingewikkelde zaak is en dat het misschien wel wat al te veel regelt. De regering zal waken tegen over-organisatie. Over de geuite vrees, dat de paraatheid der eigen troepen in gevaar zal korden, zeide ir. Staf, dat in de E.D.G.-ontwikke ling de mobilisabele eenheden ongemoeid zullen worden gelaten. De parate eenheden zullen geleidelijk worden omgevormd, maar daarbij zal men zeer omzichtig te werk gaan. Zo nodig zal de legercorps integratie worden uitgesteld. De minister zeide nadrukkelijk, dat n- Nederlandse troepen voor de Noord-Euro- pese sector zullen worden afgezonderd. In München-Gladbach wordt thans de staf voor de Noordelijke groep van de centrale sector gevormd. Na de replieken nam de Eerste Kamer haar beslissing, waardoor Nederland het eerste land is, dat met overtuigende meerderheid zijn zegen aan het E.D.G.- verdrag heeft gegeven. ADVERTENTIE ADVERTENTIE bóElstrSat. 39' - Haarlem - .Tel- 13233 OFFICIËLE VERKOOP S1KKENS IAKKEN POETSKATOEN EXTRA ZACHT li Zó verkoop ik ROXY, direct uit het F.S. Pack. Elk pakje 100 °/o fabriekvers. Dat merkt u aan de heerlijke geur en smaak. Dank zij deze patent-verpakking rookt u de beste Amerikaan in de beste conditie Geen wonder dat mijn klanten zeggen: Joegoslavië heeft dit jaar een zeer strenge winter. Beeld van de Sau bij Belgrado. Voor het eerst sinds zes jaar is deze rivier dichtgevroren. Brief aan Stichting van Arbeid De onderhandelingen tussen de organi saties van apothekers-assistenten en het hoofdbestuur van de Koninklijke Neder landse Maal schappij ter Bevordering der Pharmacie over het optrekken van de sa larissen van de beneden 23-jarigen en het bindend vaststellen van de 2 percent va- cantietoeslag, hebben niet tot een resultaat kunnen leiden. De organisaties van apo thekers-assistenten hebben zich daarom tot de Stichting van de Arbeid gewend met het verzoek bemiddelend op te treden. Ned. Herv. kerk Beroepen te Sloten (Fr.) (toez.) G. J. F. Versteegh, vicaris te Opperdoes; te Wad- dinxveen (vac. J. J. Moll) H. Harkema te Zeist. Aangenomen naar Bergum (toez.), (bijz. pred.pl.) dr. F. Bloemhof te Spannum. Bedankt voor Huizen (N.H.) (vac. J. Zwijnenburg) P. Bouw te Ridderkerk. Chr. Geref. gemeenten Bedankt voor Zierikzee (2e pred.pl.) H. Toorman te Deventer. Geref. gemeenten Beroepen te Zeist F. J. Dieleman te Yer- seke. Tweetal te St. Annaland: F. J. Dieleman te Yerseke en H. Ligtenberg te Rotter dam-W; te Scherpenisse F. J. Dieleman te Yerseke en A. v. Stuyvenberg te Nun- speet. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Tweetal te Utrecht (vac. H. J. Schilder) J. Groen te Grortingen en J. Waagmeester te Baarn. Weet ge wat electronen zijn? Amerikaanse professoren weten het wellicht ook niet precies, maar zij hebben één slag op ons voor doordat zij wel weten, wat zij met elec tronen doen kunnen. Zij zijn bezig de mens te vervangen, omdat de menselijke hersenen te onbetrouwbaar zijn en om dat de mens in het algemeen een zeer onvolmaakte machi ne is, waar men niet van opaan kan. Electronenmachines zijn cu rieuze uitvindingen. Zij wor den geleverd voor/alle doel einden en in alle variaties, ge kunt ze gebruiken voor werk jes die boven de pet van zelfs de toegewijdste bediende zouden gaan. In de laboratoria der electronenbollebozen wor den bedienden gemaakt van ijzer, plastic en koperdraad, die tal van voordelen bieden boven de gebrekkige helpers van vlees en bloed, welke tot- nutoe de kantoorgebouwen hebben bevolkt. De electroncnbcdienden heb ben geen vakvereniging, zij worden niet verliefd, zij wor den niet ziek, zij zijn nooit brutaal en zij vergissen zich nooit. Ze bedienen de telefoon, noteren de boodschappen, schrijven in razend tempo circulaires en onthouden alles wat zij onthouden moeten. Als ge zorgt dat zij electrische stroom krijgen, doen zij het werk dag en nacht zonder morren of luieren. Zij corri geren hun eigen fouten en slaan alarm als in hun lichaam er gens een draadje is losgeraakt. Zij zijn de ideale mensen, om dat zij niet zo dom zijn om zelf te denken. Een Amerikaanse professor heeft een bediende voor zich zelf gebouwd, omdat hij het ver genoeg gebracht had in het knutselen met electronen om er zelf ook eens van te gaan profiteren. Het is een reus van een man uit plaatijzer, die in de werkplaats van de ge leerde alle werkjes opknapt waaraan de professor geen tijd besteden kan. Het is een won derlijke uitvinding, dat ge met electronen een assistent kunt fabriceren die u helpen kan met assistenten maken voor iedereen ter wereld. De professor heeft hem Robby genoemd, vanwege zijn afkomst van de grote familie der roboths. Robby staat in een hoek van de werkplaats star en stijf naar de professor te kijken. Zijn ogen weer spiegelen zijn ziel, dat wil zeggen, zij weerspiegelen niets. Maar als de professor met een zaklamp een licht straal in de dode ogen laat spelen, komt Robby ratelend in beweging. Zijn ijzeren oli fantenbenen bonken dreunend op de vloer, zijn zware lijf schokt vastbesloten in de rich ting van zijn baas. Als die het lampje uitknipt, staat Rob by in afwachting stil. De baas neemt een vierkant kaartje uit een kartonnen doos op zijn bureau een kaart waarin vreemdsoortige figuren zijn geponst in kleine gaatjes. Hij schuift de kaart in een gleuf, die op de plaats zit waar een gewone bediende zijn mond zou hebben. Robby slikt de kaart in, er klinkt ge tinkel en getokkel in zijn bin nenste, en de kolos schudt van HK inwendige energie. Na drie tellen is het geweld weer voorbij en uit een klepje in Robby's buik rolt een vel papier waarop de electronen voor de professor een formule hebben uitgeschreven, die hij bij zijn wetenschappelijke ar beid nodig had. Zo gaat dat met Robby en de professor. De ijzeren man heeft in zijn harde karkas een voorraad wetenschap voor het grijpen liggen, die de profes sor onmogelijk zelf had kun nen onthouden. Robby telt op, vermenigvuldigt en deelt met een snelheid, die zelfs de pro fessor soms imponeert. Dan zegt de geleerde man met een glimlach: Robby, ik sta ver steld. Ik heb een puike be diende aan u, en ge hebt geen enkele vervelende menselijke eigenschap die mijn werk zou kunnen storen. Dank je zeer, Robby. Dan gromt en snerpt er iets in Robby's hoofd en hij zegt met een zware stem: Tot uw tot uw tot uw tot uw. De professor fronst het voor hoofd en denkt: Er moet een nieuwe geluidsband in. En hij peinst dat het verslijten van de geluidsband weliswaar geen menselijke, doch evenzeer een vervelende eigenschap is. Na een zware dag leunt de professor achterover in zijn stoel en knipt zijn lampje aan, zodat er leven komt in Robby's starre ogen. Kom eens hier, zegt de geleerde man vermoeid, terwijl hij het puntje van zijn sigaar afknipt, en geef me eens wat vuur. Robby stapt nader en strekt zijn ijzeren arm uit. Er springt een vonk uit de haak, die zijn hand is en een fel blauw vlam metje laait op, waaraan de professor zijn sigaar kan aan steken. Dat is een kunstje waarmee de professor bij de bezoekers van zijn laborato rium veel bijval pleegt te oog sten. Geef eens wat vuur. Het is niet zozeer een kunst van Robby die bij de werkzaam heden van nut is, maar een enkel grapje mag er niet ont breken. Anders wordt het zo nuchter. De professor gaat door de donkerte naar huis, terwijl Robby in zijn hoek op de nieuw dag wacht met de on gedurige energie van een mens, die geen echte mens is. De volgende dag ziet de professor bij zijn nadering met grote ontzetting de rokende puinhopen van wat eens zijn schitterend laboratorium was. Een brand heeft zijn werk ver nietigd in de nachtelijke uren, hij heeft er nooit aan gedacht om Robby de opdracht te geven te gaan spuiten als het nodig was. Maar temidden van de puin hopen staat Robby grijnzend overeind. De brand heeft het hoekje, waar hij de nacht door bracht, wonderlijk genoeg ge spaard. Misschien zijn electro nen niet brandbaar, of hebben de vlammen het niet op deze rar» dingen begrepen. En temidden van de ruïne staat Robby met zijn uitge strekte arm nog steeds beleefd en plichtsgetrouw aan alles en iedereen vuur te geven. J. L. Op Maandag 25 Januari zal de heer Carel Rijken in Maastricht een openbare les geven over het onderwerp „Waarom colleges over hoorspelkunst" ter opening van een afdeling hoorspelkunst aan de To neelacademie aldaar. De mogelijkheid om deze afdeling te openen is mede geschapen door de belangeloze medewerking van de Nederlandse Radio Unie en de Regio nale Omroep Zuid. Aan deze afdeling zal les worden gegeven docr de heren Carel "Rijken en Willem Tollenaar, respectie velijk voormalige regisseur van de Neder landse Radio Unie en hoorspelregisseur van de KRO. ADVERTENTIE maag hel 3 zwaai. dru^k_® ddei BICARPAN maag nei met maag i nr, filke maaltijd kw __n Q, een Uet werk mei aanjsan^en^ het nieuwe maagnu dwljnen ÏÏO& eetlust, vraag Uw d delen - leverancier een Mivueuy- - maag-C smaakloos, snel. zeker De marechaussee heeft aan de Belgische grens de 20-jarige A. L. uit Maastricht ge arresteerd. die er van verdacht wordt in haar woning te Heer in Limburg mevrouw HeidendalDobbelsteijn zo zwaar te heb ben mishandeld, dat zij later is overleden. Hij bevond zich in de trein, die omstreeks half negen uit Parijs in Visé aankomt. Door een marechaussee werd hij herkend. Op Nederlands territorium te Eysden is hij in hechtenis genomen en onmiddellijk naar Heer overgebracht- De man schijnt direct nadat hij mevrouw H. met een daarvoor meegenomen bundel staafijzers enkele slagen op het hoofd had toegebracht naar zijn woning aan de Mor sestraat te Maastricht te zijn teruggegaan en vandaar per fiets naar België te zijn uit geweken. Later heeft hij de trein naar Parijs genomen. Hij had slechts een bewijs van Nederlanderschap bij zich, maar slaag de er toch in door bij de controle onbe kendheid met het Frans voor te wenden de Franse grens te passeren. In Parijs las hij in een Nederlands blad dat het slachtoffer van zijn aanslag ernstig gewond in een ziekenhuis lag. Dat heeft hem er toe gebracht, na contact met een geestelijke, naar Nederland terug te keren. Op de Nederlandse ambassade kreeg hij enkele papieren en wat reisgeld en zo aan vaardde hij de terugtocht. Pas na zijn arrestatie vernam hij dat zijn slachtoffer was overleden. De man schijnt geestelijk uit zijn evenwicht te zijn geraakt door moeilijkheden, die door zijn verkering met een dochter van het slachtoffer zijn gerezen. Hij zou die bezwaren aldus hebben willen „oplossen". Een aannemelijke ver klaring voor het motief van zijn optreden tegenover mevrouw H. kon hij echter niet geven. L. heeft enige tijd in een gesticht te Heilo doorgebracht. Hieruit was hij vier maanden geleden ontslagen. De aangehou dene heeft direct schuld bekend.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5